ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
piperasgr
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 18:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγο καιρό άκουσα για μια εκκλησία τον Άγ. Νεκτάριο στη Σαλαμίνα. Άκουσα αρκετά περί λύσιμο μαγείας που έκανε ο πάτερ εκεί. Τελικά πείσθηκα και πήγα. Την Τετάρτη λοιπόν το πρωί ήμουν εκεί κατά τις 7 ώρα . κόσμος πολύς και να κι ο πάτερ. Είπε το πάτερ ημών και μετά άρχισε να διαβάζει ευχές σε έναν έναν ξεχωριστά. Ξαφνικά είδα κάποιες γυναίκες και άντρες να σωριάζονται και τρόμαξα. Ήθελα να το πιστέψω αυτό που είδα αλλά πάλι το μυαλό μου δεν με άφηνε. Ο πάτερ διάβαζε τις ευχές περί μαγείας του Άγ. Νεκταρίου Αίγινας. Με ένα ξύλινο σταυρό άλειφε με λαδάκι το μέτωπο και τα χέρια τον χριστιανών. Όσοι τους είχαν κυρίευση τα μαγιά μόλις άρχισε και τους έλεγε την ευχή τότε έπεφταν κάτω με τρομερούς πόνους αλλά και άλλοι με κραυγές. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά είδα πάτερ να μιλάει τόσο καθαρά και να αντέχει τόσες ώρες αυτή την διαδικασία. Μετά από αρκετέ ώρες έφτασε η σειρά της γυναίκας μου. Ξαφνικά εκεί που την διάβαζε άρχισε να λυγίζει το πόδι της και να πέφτει. Τρομοκρατήθηκα αρκετά. Μετά από λίγο συνήλθε κι έτσι αποφάσισα να με διαβάσει κι εμένα. Με διάβασε και δεν έπεσα όπως και άλλοι. Κάτσαμε ως το τέλος αργά το απόγευμα όπου ο πάτερ μας κάλεσε δίπλα που είναι το σπίτι του να πιούμε καφέ και να μιλήσουμε. Έτσι και πήγαμε . εγώ είχα αρκετές ερωτήσεις να του κάνω αλλά κοκάλωσα όταν μου είπε κάποια πράγματα για μένα χωρίς να ξέρει τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ αλλά ούτε η γυναίκα μου θέλαμε να πάμε γιατί δεν πολύ πιστεύαμε στα μαγιά. Αλλά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα πήγαιναν χάλια και έτσι είπαμε ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε. Την εκκλησία μας την πρότεινε ένας φίλος από Γερμανία. Ξέχασα να σας πω ότι φεύγοντας ρώτησα τον πάτερ αν χρειάζεται καμία οικονομικη βοήθεια για την εκκλησία και η απάντηση του είναι η εξής ( φίλε μου εγώ δεν είμαι παπάς αλλά ιερέας. Ελαιοχρωματιστής δεν είσαι?? Ναι του λέω. Τότε οποία μέρα μπορείς έλα κάνε καμία εργασία εδώ.) αυτά μου είπε και πάλι κοκάλωσα από την μια που δεν πήρε λεφτά και από την άλλη που ήξερε τη δουλειά κάνω . αυτά από μένα κι εύχομαι να μην ενόχλησα κάποιους με αυτά που είπα.

Αν έχετε ανάλογες ιστορίες θα ήθελα να της ακούσω.
Σας ευχαριστώ.


ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 22:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλει λίγο προσοχή φίλε μου.

Συνήθως οι μητροπολίτες δίνουν εντολή, ευλογία σε 1-2 παπάδες της επισκοπής του να κάνουν αυτή την άχαρη δουλειά αλλά πάντα ξεπετάγονται καμιά 10ριά καλοθελητές και ειδικά παλαιημερολογίτες εξορκιστές.
Σου λένε και το όνομά σου καμιά φορά.

Συνήθως τα πνεύματα παίζουν περισσότερο με τον παπά παρά με τους προστρέχοντες.

Ο άνθρωπος πρέπει να προσπαθεί να περνά καλά, να μην απελπίζεται από τα χτυπήματα της ζωής. (Για να μην νοιώσει την αφάνταστη πλήξη της ευτυχίας) Να λέει περισσότερο δόξα τω θεώ παρά κυριε ελέησον.

Ένας σύγχρονος ρουμάνος δίκαιος στο άγιο όρος , ο πνευματικός του παίσιου, έλεγε ότι το κυριε ελέησον κοστίζει ένα κατοστάρικο ενώ το δόξα σοι ο θεός ένα χιλιάρικο.

Ο Χριστός λέει όταν προσευχόμεθα να λέμε πατερ ημών...αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού, και κοίτα τι ωραία το παρακάμπτει με τό "ότι" ,
Ότι σου εστί η βασιλεία και η δύναμις και η δόξα..
Τονίζει δηλαδή το τελευταίο.

Ένας γέρων και καλός πνευματικός που είχα ρωτήσει γισ κάτι ανάλογο μου είχε απαντήσει απλά: -δεν υπάρχουν δαίμονες.

Είχε δίκιο γιατί πάνω από όλα υπάρχει ο θεός και το δικό μας δαιμόνιο ή σκέψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 00:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Συνήθως οι μητροπολίτες δίνουν εντολή, ευλογία σε 1-2 παπάδες της επισκοπής του να κάνουν αυτή την άχαρη δουλειά αλλά πάντα ξεπετάγονται καμιά 10ριά καλοθελητές και ειδικά παλαιημερολογίτες εξορκιστές.
Σου λένε και το όνομά σου καμιά φορά>>

και ποια η διαφορα ενος εξορκιστη παλαιοημερολογιτη απο εναν μη;;;;;;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

piperasgr
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 08:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την εντολή του μητροπολίτη αλλά με τον ιερέα. Δεν νομίζω ότι από μια εντολή και μόνο μπορεί ο ιερέας να κάνει εξορκισμούς η λύσιμο από μαγείες. Εγώ πιστεύω ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν το χάρισμα η κάνουν πολύ καλα το λειτούργημα αυτό. Τώρα αν είναι παλαιοημερολογίτης η μη, αυτό είναι άλλο θέμα. Αν και νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλες διάφορες. Ίσα ίσα που απ ότι κατάλαβα οι παλαιοημερολογίτες τηρούν πιο πιστά τη θρησκεία.

ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 22:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησία πρέπει να έχει και έχει, μια τάξη και όχι αταξία.
Κι εγώ μπορώ να γίνω δεσπότης χωρίς κανείς να με χειροτονήσει.
Απλά αγοράζω ράσα , αφήνω γενιάδα, παίρνω κι ένα βιβλίο και διαβάζω ξόρκια.
Ελλάδα είμαστε όλα επιτρέπονται.
Δε θα εξορκίσω δαιμόνιο? Γιατί τι είναι αυτός? Χειρότερος από μένα?

Λέει το ευαγγέλιο ότι μερικοί που δεν ήσαν μαζί με το χριστό, έβγαζαν δαιμόνια στο ονομά του.
Και ο Χριστός είπε ότι δεν πειράζει, αφήστε τους, καλά κάνουν.

Επίσης λέει η θρησκεία ότι ο θεός φώτισε γιατρούς.

Ας πάει και κάποιος σε κάποιο ψυχολόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

piperasgr
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 08:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο για την τάξη στην εκκλησία. Έτσι πρέπει να είναι . αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος χειροτονείτε ξέρει και να διώχνει μάγια η δαιμόνια. Έτσι είναι.

ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γυναίκα σου είχε κι αυτή μάγια? τι σας είπε? Το θέμα που σε απασχόλησε ήταν οτι δεν ζήτησε οικονομική βοήθεια ή οτι είχε μάγια η γυναίκα σου. Συγνώμη για το ύφος που μπορεί να έχω , αλλά σοκαρίστηκα με την ιστορία σου.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 02:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
piperasgr ΕΣΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΒΡΑΑΑΜ ΠΗΓΕΣ ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΠΑ.


ΛΙΓΗ ΝΤΡΟΠΗ.....ΕΧΟΥΜΕ 2005Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 14:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

piperasgr ΕΣΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΒΡΑΑΑΜ ΠΗΓΕΣ ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΠΑ.


ΛΙΓΗ ΝΤΡΟΠΗ.....ΕΧΟΥΜΕ 2005


Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να ντραπεί ο piperasgr, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 22:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Piperasgr Ο ΠΑΠΑΣ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΑΙΟΧΡΩΜΑΤΙΣΤΗΣ,ΕΙΔΕ ΤΗ ΜΠΟΓΙΑ ΣΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 01:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΨΗΛΕ ΡΙΞΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΛΘΕ .
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΙΟΝ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ PIPERSGR ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΠΙΣΥΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ Η Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΠΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ Η ΑΜΥΑΛΟ.
ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ.
ΕΓΩ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΤΑ ΞΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΚΟΝΕΣ "ΑΓΙΩΝ" Η ΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΚΟΥΝΟΥΠΙ.
ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΓΝΩΣΗ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΨΗ ΦΟΒΟΥ.
Ο ΚΑΘΕ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΜΑΙ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 14:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilios35
Βλέπω ότι είσαι πολύ μάγκας και ξερόλας!!
Δεν θα μπλεχτώ μαζί σου σε προσωπική αντιπαράθεση.

Δεν θα αναφερθώ στα όσα αυθαίρετα λες, αλλά θα ήθελα όμως να μου αποδείξεις και εμένα του φανατικού το παρακάτω που είπες:
"ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ."

Δώσε μου στοιχεία μέσω της γνώσης σου!

Ο piperasgr ανέφερε ένα γεγονός που του έκανε εντύπωση. Πώς μερικοί άρχισαν να πετάνε κορώνες και να κάνουν σύγκριση μεταξύ εξομολόγου και γιατρού είναι να απορεί κανείς!!

Βρε ήλιε, είδες πουθενά εσύ να αναφέρει ο piperasgr ότι όταν έχει κάτι αντί να πάει στο γιατρό πάει στον Παπά;;
Όταν κάτι δεν το καταλαβαίνεις ή το μυαλό σου έχει μπουκώσει από τη γνώση και δεν χωρά τίποτα άλλο, κάνε και λίγο πάσο και άκου και κάτι άλλο, διαφορετικό από αυτά που το μυαλό σου και η λογική σου μπορούν να χωνέψουν!!

Να είσαι καλά!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 15:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΓΝΩΣΗ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΨΗ ΦΟΒΟΥ.

Μιας και δεν φοβάσαι, άρα η γνώση υπερτερεί μέσα σου.

Απάντησέ μου σε αυτό, λοιπόν:
Πως δημιουργήθηκαν οι νόμοι της φύσης;

Το 'χω απορία πανάθεμά με, όλοι οι άθεοι εδώ μέσα με γράφουν στα παλιά τους παπούτσια όταν το ρωτάω αυτό... Γιατί άραγε; Αφού την έχουν την γνώση, το έχουν λύσει το μυστήριο.


quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ PIPERSGR ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΠΙΣΥΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ Η Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΠΑ.

Εγώ πάντως, αν ζούσα παλαιότερα (μερικές δεκαετίες πιο πριν), θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;

Edited by - WWalker on 11/09/2005 15:28:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 16:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Απάντησέ μου σε αυτό, λοιπόν:
Πως δημιουργήθηκαν οι νόμοι της φύσης;»

Κανείς δεν γνωρίζει –ΑΚΟΜΑ- με βεβαιότητα. Και λοιπόν??

Παλαιότερα, υπήρχανε άλλα θέματα τα οποία δεν γνώριζε η επιστήμη, τα οποία όμως σήμερα είναι κατάκτηση του ανθρώπου. Θα έρθει η ώρα και για αυτό το ερώτημα.

Αυτό, δεν σημαίνει ότι νομιμοποιούνται οι ανεδαφικές και ατεκμηρίωτες φαντασιώσεις περί ενός «προσωπικού Θεού».

Εάν απαντήσεις λοιπόν στο ερώτημα ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τον προσωπικό σας Θεό, ΠΩΣ δημιουργήθηκε ο προσωπικός σας Θεός, τότε θα είναι και υπόχρεοι σε μια απάντηση όσοι δεν ασπάζονται την επιθυμία που εκφράζεις.

Λοιπόν?

WWalker:
«Το 'χω απορία πανάθεμά με, όλοι οι άθεοι εδώ μέσα με γράφουν στα παλιά τους παπούτσια όταν το ρωτάω αυτό... Γιατί άραγε; Αφού την έχουν την γνώση, το έχουν λύσει το μυστήριο.»

Κα εγώ έχω ρωτήσει ξανά και ξανά ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ-ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ!

Εφόσον έχεις ΠΙΣΤΗ, εφόσον ασπάζεσαι και προσκυνάς έναν Θεό, εφόσον αγαλλιάζεις από τα όσα διαβάζεις, εφόσον είναι θεωρείς η Σωτηρία σου, ΠΟΥ στηρίζεις λοιπόν τα όσα πράττεις??

Μην ακούσω πάλι τα περί «εξωκόσμιου» και τα συναφή, διότι αυτά είναι ΚΕΝΑ ΛΟΓΙΑ τα οποία στερούνται του παραμικρού στοιχείου και σοβαρότητας.

Λοιπόν, ΠΟΤΕ επιτέλους θα απαντήσει κάποιος από εσάς?

Επιπλέον, σου έχω πει και παλαιότερα, ότι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ «ΑΘΕΟΥΣ» ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ.

Το ότι σχηματίσατε μέσα στο μυαλό σας μια Α εικόνα που «θα πρέπει να έχει ο Θεός» δεν σας δίνει και το δικαίωμα να νέμεστε αυτή την λέξη. Θεός μπορεί να είναι η ίδια η Μητέρα Φύση, τελεία και παύλα.

WWalker:
«..θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;»

Αδυναμίες, υπάρχουνε πολλές στους ανθρώπους. Ένας τίτλος, δεν λέει τίποτα.

Γιατί δεν σχολιάζεις λίγο τις απόψεις του Ιπποκράτη για παράδειγμα? Σε αυτόν, θα πήγαινες??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 16:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί δεν σχολιάζεις λίγο τις απόψεις του Ιπποκράτη για παράδειγμα? Σε αυτόν, θα πήγαινες??

Σβάμπε,
άσε μη συνεχίζεις γιατί και ο Ιπποκράτης θα στραφεί εναντίον σου!!

Θυμίσου τη συζήτηση που είχε γίνει για τον όρκο του Ιπποκράτη .....


quote:
WWalker
Εγώ πάντως, αν ζούσα παλαιότερα (μερικές δεκαετίες πιο πριν), θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;

Έλα ντε;; Και να ήταν μόνο αυτός που ήταν γιατρός και άνθρωπος της Εκκλησίας;;
Άσε ρε WWalker, πάλι θα πέσει μούγκα και θα την πάνε αλλού την κουβέντα!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 16:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Απάντησέ μου σε αυτό, λοιπόν:
Πως δημιουργήθηκαν οι νόμοι της φύσης;»

Κανείς δεν γνωρίζει –ΑΚΟΜΑ- με βεβαιότητα. Και λοιπόν??



Α ναι, ε? Και ποια επιστήμη θα μας το λύσει αυτό το μυστήριο? Μήπως η λαογραφία; Ή η πληροφορική; Έχεις την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα για να το λες αυτό το πράγμα;

Αυτό το -ΑΚΟΜΑ- είναι όλα τα λεφτά.

quote:

Παλαιότερα, υπήρχανε άλλα θέματα τα οποία δεν γνώριζε η επιστήμη, τα οποία όμως σήμερα είναι κατάκτηση του ανθρώπου. Θα έρθει η ώρα και για αυτό το ερώτημα.


Αυτό, δεν σημαίνει ότι νομιμοποιούνται οι ανεδαφικές και ατεκμηρίωτες φαντασιώσεις περί ενός «προσωπικού Θεού».

Εάν απαντήσεις λοιπόν στο ερώτημα ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τον προσωπικό σας Θεό, ΠΩΣ δημιουργήθηκε ο προσωπικός σας Θεός, τότε θα είναι και υπόχρεοι σε μια απάντηση όσοι δεν ασπάζονται την επιθυμία που εκφράζεις.

Λοιπόν?


Άμα σοβαρευτείς ποτέ, να μου το πεις και μένα. Ακούς εκεί "νομιμοποιούνται"...


quote:
WWalker:
«Το 'χω απορία πανάθεμά με, όλοι οι άθεοι εδώ μέσα με γράφουν στα παλιά τους παπούτσια όταν το ρωτάω αυτό... Γιατί άραγε; Αφού την έχουν την γνώση, το έχουν λύσει το μυστήριο.»

Κα εγώ έχω ρωτήσει ξανά και ξανά ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ-ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ!

Λοιπόν, ΠΟΤΕ επιτέλους θα απαντήσει κάποιος από εσάς?


Όταν συνειδητοποιήσεις πως ο κόσμος δεν χρειάζεται αποδείξεις και τεκμήρια για να είναι όπως είναι, τότε θα σου απαντήσει και κάποιος από εμάς. Πάντως δεν το βλέπω να γίνεται στο κοντινό μέλλον αυτό, για τεχνικούς κυρίως λόγους.

quote:
Εφόσον έχεις ΠΙΣΤΗ, εφόσον ασπάζεσαι και προσκυνάς έναν Θεό, εφόσον αγαλλιάζεις από τα όσα διαβάζεις, εφόσον είναι θεωρείς η Σωτηρία σου, ΠΟΥ στηρίζεις λοιπόν τα όσα πράττεις??

Στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.

quote:

Μην ακούσω πάλι τα περί «εξωκόσμιου» και τα συναφή, διότι αυτά είναι ΚΕΝΑ ΛΟΓΙΑ τα οποία στερούνται του παραμικρού στοιχείου και σοβαρότητας.

Α ναι, η γνωστή καραμέλα: "ΚΕΝΑ ΛΟΓΙΑ τα οποία στερούνται του παραμικρού στοιχείου και σοβαρότητας". Γάντι σου ταιριάζουν τα λόγια αυτά.

Είμαι σίγουρος πως θα μου βρεις αποδείξεις και για το δεύτερο θερμοδυναμικό ΑΞΙΩΜΑ, σε λίγο καιρό. Τότε να δεις Νομπελ. Ή μήπως να σου δώσουμε το βραβείο Στάλιν;

quote:
Επιπλέον, σου έχω πει και παλαιότερα, ότι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ «ΑΘΕΟΥΣ» ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ.

Ασε μας ρε Schwabe τώρα που την έχεις δει και δικαστής εδώ μέσα και μιλάς για δικαιώματα.

quote:
WWalker:
«..θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;»

Αδυναμίες, υπάρχουνε πολλές στους ανθρώπους. Ένας τίτλος, δεν λέει τίποτα.


Αδυναμίες λες ε; Καλό κι αυτό. Αφού είσαι και συ καλύτερος από αυτόν, μπράβο, εύγε.

quote:
Γιατί δεν σχολιάζεις λίγο τις απόψεις του Ιπποκράτη για παράδειγμα? Σε αυτόν, θα πήγαινες??

Αν ζούσα στην εποχή του και μπορούσε να με θεραπεύσει, γιατί όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 16:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα ντε;; Και να ήταν μόνο αυτός που ήταν γιατρός και άνθρωπος της Εκκλησίας;;
Άσε ρε WWalker, πάλι θα πέσει μούγκα και θα την πάνε αλλού την κουβέντα!!!

Μωρέ ότι θες σου βρίσκω.

Πάντως για μούγκα δεν το βλέπω το πράγμα. Για ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ όμως και την λοιπή παπαρολογία, το βλέπω. Ακούς εκεί ο άνθρωπος να είναι μια... αδυναμία... Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 15:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Και ποια επιστήμη θα μας το λύσει αυτό το μυστήριο? Μήπως η λαογραφία; Ή η πληροφορική; Έχεις την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα για να το λες αυτό το πράγμα;»

Πάντως, όχι οι θρησκευτικοί μύθοι και οι μυθικοί Σωτήρες. Αυτό, είναι απολύτως βέβαιο!

Κατά τα άλλα, ακριβώς επειδή επιδιώκω να μην χάσω την επαφή με την πραγματικότητα, γράφω τα όσα έχεις διαβάσει. Να θεωρήσω ότι η «πραγματικότητα» για σένα μεταφράζεται……με την Δευτέρα Παρουσία??

WWalker:
«Αυτό το -ΑΚΟΜΑ- είναι όλα τα λεφτά.»

Σαφέστατα! Μετά από 100 ή 20 χρόνια, τα όσα λένε σήμερα οι θιασώτες των «Θεών» θα αποτελούνε….μάθημα μυθολογίας!

WWalker:
«Άμα σοβαρευτείς ποτέ, να μου το πεις και μένα. Ακούς εκεί "νομιμοποιούνται"...»

Εάν δεν έχεις τι να πεις, τότε σκέψου καμία καλύτερα ατάκα για να ξεγλιστράς.

Ερωτώ λοιπόν: ΠΟΘΕΝ η νομιμοποίηση σας/σου στο να θεωρείτε ότι κατέχεται μια Αλήθεια? ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σας για τον προσωπικό Θεό?

Απαντήσεις παρακαλώ και όχι υπεκφυγές…..

WWalker:
«Όταν συνειδητοποιήσεις πως ο κόσμος δεν χρειάζεται αποδείξεις και τεκμήρια για να είναι όπως είναι, τότε θα σου απαντήσει και κάποιος από εμάς.»

Παντελώς ΑΣΧΕΤΗ η απάντηση σου φίλτατε στα όσα ερωτώ!!

Ο κόσμος, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ! Αυτό, το αντιλαμβάνεσαι? Θα βάλεις λοιπόν ποτέ το δάχτυλο εκεί που καίει ή θα αναλώνεσαι σε «εξωκόσμια» σχήματα?

WWalker:
«Στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.»

Δηλαδή, και το «γεγονός» (η μύηση με άλλα λόγια..) ότι κάποιοι στράφηκαν στον Ινδουισμό ή στην Σαιντολογία, «αποδεικνύει» και……την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού τους????

Εάν το έχεις αντιληφθεί, αυτό το οποίο δήλωσες είναι Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΟΧΗ και όχι κάποιο τεκμήριο ύπαρξης. Το ότι λες ΕΣΥ ότι υπάρχει κάτι, εφόσον δεν το αποδεικνύεις, ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

WWalker:
«Ασε μας ρε Schwabe τώρα που την έχεις δει και δικαστής εδώ μέσα και μιλάς για δικαιώματα.»

Δεν χρειάζεται να είσαι δικαστής για να εκφέρεις μια γνώμη. Δεν είσαι σε θέση καν να αποδείξεις ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου για τον Θεό που ομιλείς, και θέλεις να έχεις το δικαίωμα να αποκαλείς «Άθεους» όσους δεν ασπάζονται ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ??

WWalker:
«Ακούς εκεί ο άνθρωπος να είναι μια... αδυναμία... Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα;»

Και ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ παρακαλώ όχι?? Επειδή τον ανακήρυξαν με τίτλους οι πιστοί μιας συγκεκριμένης θρησκευτικής άποψης, σημαίνει αυτό και κάτι?

Αδυναμίες, έχουνε ΟΛΟΙ. Όποιοι δεν έχουνε, απλά δεν εντάσσονται στο ανθρώπινο γένος. Δηλαδή, μας είναι άγνωστοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 18:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβάμπε
Δηλαδή, και το «γεγονός» (η μύηση με άλλα λόγια..) ότι κάποιοι στράφηκαν στον Ινδουισμό ή στην Σαιντολογία, «αποδεικνύει» και……την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού τους????

Εάν το έχεις αντιληφθεί, αυτό το οποίο δήλωσες είναι Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΟΧΗ και όχι κάποιο τεκμήριο ύπαρξης. Το ότι λες ΕΣΥ ότι υπάρχει κάτι, εφόσον δεν το αποδεικνύεις, ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.


Φυσικά και αποδεικνύει την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού.

Με τη μόνη διαφορά ότι ο καθένας Τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά και προσπαθεί να τον βιώσει μέσα από προσπάθειες που διαφέρουν μεταξύ τους και εξαρτώνται από πολλούς και διάφορους παράγοντες.

Άλλωστε, ας μην ξεχνάς την έρευνα που ΕΣΥ είχες παραθέσει κάποτε, σύμφωνα με την οποία σχεδόν το 100% (αν δεν κάνω λάθος) των επιστημόνων πιστεύουν στην ύπαρξη της Ανώτερης Δύναμης. Το 40 με 45 την αποκαλεί Θεό ενώ το υπόλοιπο είναι ακόμη στο ψάξιμο για να Του αποδώσει μια ταυτότητα.
ΣΩΣΤΑ;;

Όσοι επιστήμονες μιλάν σήμερα για το Θεό, το κάνουν με αποδείξεις φίλτατε. Το αν εσύ δέχεσαι ή όχι τις αποδείξεις, είναι δικό σου πρόβλημα και όχι των επιστημόνων.
Π.χ. όταν ένας καταξιωμένος γιατρός σου μιλάει για την αρμονία που διέπει το ανθρώπινο σώμα και σου λέει πως σε καμία περίπτωση δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίων γεγονότων ή χημικών αντιδράσεων, τότε τι μεγαλύτερη απόδειξη περιμένεις ΕΣΥ;;

Η μάλλον θα έλεγα, ποια είναι τα εφόδια σου και τα εργαλεία σου για να αμφισβητήσεις αυτό που σου λέει ο εν λόγω γατρός;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 18:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Και ποια επιστήμη θα μας το λύσει αυτό το μυστήριο? Μήπως η λαογραφία; Ή η πληροφορική; Έχεις την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα για να το λες αυτό το πράγμα;»

Πάντως, όχι οι θρησκευτικοί μύθοι και οι μυθικοί Σωτήρες. Αυτό, είναι απολύτως βέβαιο!


Oι επιστήμες μελετούν φυσικά φαινόμενα. Δεν τους ενδιαφέρει το πως προέκυψαν τα φυσικά φαινόμενα, ή ποιος τα προγραμμάτισε, τι είδους μυαλό βρίσκεται πίσω από αυτά, αλλά το ότι τα φαινόμενα αυτά υπάρχουν το οποίο και παίρνουν ως δεδομένο χωρίς αποδείξεις. Κατά συνέπεια, μην περιμένεις από τις επιστήμες να σου πουν πως προέκυψαν οι νόμοι της φύσης.

Με άλλα λόγια, θα πρέπει να στραφείς είτε στην θρησκεία, είτε στην θεολογική φιλοσοφία για τέτοια ερωτήματα.

quote:

Κατά τα άλλα, ακριβώς επειδή επιδιώκω να μην χάσω την επαφή με την πραγματικότητα, γράφω τα όσα έχεις διαβάσει.


Εμ, όταν μου λες πως στο μέλλον

quote:

WWalker:
«Αυτό το -ΑΚΟΜΑ- είναι όλα τα λεφτά.»

Σαφέστατα! Μετά από 100 ή 20 χρόνια, τα όσα λένε σήμερα οι θιασώτες των «Θεών» θα αποτελούνε….μάθημα μυθολογίας!


Απόψεις ας μην αναφέρουμε. Δεν υπάρχει κάτι βάσιμο σε αυτό, αντίθετα μάλιστα θα έλεγα, το κίνημα του νεοσυντηρητισμού και οι εξελίξεις την προηγούμενη δεκαετία με το Πατριαρχείο στην Μόσχα (90 εκαττομύρια κόσμος μέσα σε 10 χρόνια δεν είναι καθόλου λίγα), άλλα δείχνουν.


quote:

Εάν δεν έχεις τι να πεις, τότε σκέψου καμία καλύτερα ατάκα για να ξεγλιστράς.

Ερωτώ λοιπόν: ΠΟΘΕΝ η νομιμοποίηση σας/σου στο να θεωρείτε ότι κατέχεται μια Αλήθεια? ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σας για τον προσωπικό Θεό?

Απαντήσεις παρακαλώ και όχι υπεκφυγές…..


Ξαναρώτησες, και ξαναπαντάω: στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.
Και δεν υπεκφεύγω.

quote:

WWalker:
«Όταν συνειδητοποιήσεις πως ο κόσμος δεν χρειάζεται αποδείξεις και τεκμήρια για να είναι όπως είναι, τότε θα σου απαντήσει και κάποιος από εμάς.»

Παντελώς ΑΣΧΕΤΗ η απάντηση σου φίλτατε στα όσα ερωτώ!!


Δεν θα το έλεγα. Ξαναδιάβασέ την μήπως την καταλάβεις τώρα.

quote:

Ο κόσμος, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ!

Βεβαίως και απαντά στον Θεό μου ο κόσμος. Η δομή των νόμων της φύσης υποδηλώνει ότι ένα μυαλό τους σχεδίασε, και μάλιστα κάτι εκαττομύρια φορές εξυπνότερο από το δικό μας.

Εξάλλου, η ίδια μας η ύπαρξη είναι ένα θαύμα, και μάλιστα μεγάλο: μην ξεχνάμε πως οι νόμοι της φύσης που ισχύουν τώρα δεν ίσχυαν για το big Bang, όπως έχω ξανααναλύσει.

quote:

WWalker:
«Στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.»

Δηλαδή, και το «γεγονός» (η μύηση με άλλα λόγια..) ότι κάποιοι στράφηκαν στον Ινδουισμό ή στην Σαιντολογία, «αποδεικνύει» και……την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού τους????


Δεν μιλάω για μύηση, μιλάω για θαυμαστή αλλαγή της ροής των γεγονότων στην ζωή μου, την οποία και μπορώ να ανάγω μόνο στον Θεό, γιατί ήταν ίσως η μόνη φορά που προσευχήθηκα για κάτι (πριν ήμουνα αδιάφορος, ίσως και αγνωστικιστή θα με έλεγες) και την επόμενη μέρα μου ήρθε την στιγμή που επικαλέστηκα το όνομα του Ιησού.
Ας μην αναφερθούμε όμως σε αυτό γιατί είναι πολύ προσωπικό και δεν αφορά τον κόσμο. Αν θέλουμε ανάλογα περιστατικά μπορούμε να ανατρέξουμε σε σχετικές ιστοσελίδες ή βιβλιογραφία.

quote:

Το ότι λες ΕΣΥ ότι υπάρχει κάτι, εφόσον δεν το αποδεικνύεις, ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Η Λέξη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν ταιριάζει εδώ. Η σωστή λέξη είναι ίσως η ΑΠΟΔΟΧΗ ή κάτι άλλο σχετικό. Όπως έχουμε πει, η πραγματικότητα δεν εξαρτάται από το αν την έχουμε αποδείξει. Κάτι μπορεί να είναι όπως είναι, χωρίς να το έχουμε περιγράψει καταλλήλως.
Αυτά είναι οι βασικές αρχές των επιστημών: ότι ο κόσμος είναι όπως είναι, και εμείς προσπαθούμε να περιγράψουμε με θεωρίες και θεωρήματα το πως αυτός είναι.

Με άλλα λόγια: Έστω το Χ. Μέχρι να αποδείξουμε ότι το Χ υπάρχει, αυτό μπορεί είτε να υπάρχει, είτε να μην υπάρχει. Δεν θεωρούμε πως αυτό δεν υπάρχει, αφού θα έχουμε διατυπώσει ένα αυθαίρετο συμπέρασμα για κάτι το οποίο υπάρχει, δηλαδή θα έχουμε κάνει τραγικό λάθος.

quote:

Δεν χρειάζεται να είσαι δικαστής για να εκφέρεις μια γνώμη.

Σαφώς και δεν χρειάζεται. Για δικαιώματα όμως δεν χρειάζεται να μιλάς;

quote:

Δεν είσαι σε θέση καν να αποδείξεις ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου για τον Θεό που ομιλείς, και θέλεις να έχεις το δικαίωμα να αποκαλείς «Άθεους» όσους δεν ασπάζονται ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ??

Ας διευκρινίσουμε μερικά πράγματα:
Να αποδείξω τον Θεό δεν προσπαθώ, γιατί είμαι Μηχανικός και ξέρω ότι δεν μπορώ να αποδείξω κάτι για το οποίο δεν μπορώ να έχω εργαστηριακά πειράματα που να επιβεβαιώνουν αυτό το οποίο λέω.
Για την λέξη "άθεος": Το κράτος αναγνωρίζει μερικές βασικές θρησκείες, μέσα στις οποίες η Ορθοδοξία, το Ισλάμ, ο Καθολικισμός και ο Ιουδαισμός (και κάτι άλλες νομίζω ανατολικές), οπότε αν δεν ανήκεις σε αυτές γράφεις "άνευ". Κάνω λάθος;
Το ξέρω ότι η λέξη "άθεος" δεν σας περιγράφει κατάλληλα, γιατί λίγο πολύ σε κάτι ψιλοπιστέυετε, αλλά δεν μπορώ να ξέρω τι κρύβεται μέσα στο μυαλό του καθενός, οπότε το άθεος βολεύει. Ποια λέξη θέλεις να χρησιμοποιώ; Αντιχριστιανός πάντως δεν θέλω να χρησιμοποιώ γιατί ακούγεται άσχημα.


quote:

WWalker:
«Ακούς εκεί ο άνθρωπος να είναι μια... αδυναμία... Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα;»

Και ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ παρακαλώ όχι?? Επειδή τον ανακήρυξαν με τίτλους οι πιστοί μιας συγκεκριμένης θρησκευτικής άποψης, σημαίνει αυτό και κάτι?


Ο άνθρωπος αυτός είναι ΓΙΑΤΡΟΣ, και μάλιστα σε πολύ δύσκολο αντικείμενο, την ψυχιατρική, οπότε λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε.


quote:

Αυτό, το αντιλαμβάνεσαι? Θα βάλεις λοιπόν ποτέ το δάχτυλο εκεί που καίει ή θα αναλώνεσαι σε «εξωκόσμια» σχήματα?

Σου το έχω ξαναεηξηγήσει, αλλά μάλλον δεν με άκουγες τότε:

Εξηγώ λοιπόν, και με βαριά γράμματα για να τυπωθεί στο μυαλό:


Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ, Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΠΑΣΧΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ, ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ: ΕΞΗΓΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΕΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΘΕΙ.

Α ναι, και για να μην ξεχάσω:
http://www.peterkreeft.com/topics/gods-existence.htm

ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΤΗ ΒΟΣΤΩΝΗ PETER KREEFT.

Sorry για το μεγάλο μέγεθος, αλλά πρέπει να τα βλέπουν αυτά όλοι, να είναι ευδιάκριτα.

Κατά συνέπεια, το να μου ζητάς να αποδείξω με επιστημονικά στοιχεία κάτι το οποίο δεν αποδεικνύεται επειδή δεν μπορεί να υπάρξει εργαστηριακό πείραμα να επιβεβαιώσει τα συμπεράσματα (πως το λένε: τεχνικώς αδύνατον), είναι άστοχο.

Αυτά με καλή διάθεση. Ελπίζω να κέρδισες και συ κάτι από αυτό.

Edited by - WWalker on 12/09/2005 19:51:18

Edited by - WWalker on 12/09/2005 19:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Φυσικά και αποδεικνύει την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού.»

Ναι?? Άντε να δούμε τότε ρε Ψηλέ!!!

Ψηλός:
«Με τη μόνη διαφορά ότι ο καθένας Τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά και προσπαθεί να τον βιώσει μέσα από προσπάθειες που διαφέρουν μεταξύ τους και εξαρτώνται από πολλούς και διάφορους παράγοντες.»

Α καλά!! Έτσι δηλαδή…..«αποδεικνύεται»?? Ξέρεις την δύναμη της αυθυποβολής φίλτατε? Ξέρεις τι θα πει να δώσεις στο υποσυνείδητο σου πλαστές εικόνες? ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ «ΒΙΩΣΕΙΣ»!!!

Ψηλός:
«Άλλωστε, ας μην ξεχνάς την έρευνα που ΕΣΥ είχες παραθέσει κάποτε, σύμφωνα με την οποία σχεδόν το 100% (αν δεν κάνω λάθος) των επιστημόνων πιστεύουν στην ύπαρξη της Ανώτερης Δύναμης.»

Χάπια παίρνεις????

Ίσα ίσα, οι επιστήμονες κατονομάζουν ως «Θεό» την ίδια την Φύση, το ίδιο το Άγνωστο. Με άλλα λόγια, αποστασιοποιούνται ΕΝΤΕΛΩΣ από τους προσωπικούς Θεούς και τις σωτηριολογικές τσουλήθρες.

Ψηλός:
«Π.χ. όταν ένας καταξιωμένος γιατρός σου μιλάει για την αρμονία που διέπει το ανθρώπινο σώμα και σου λέει πως σε καμία περίπτωση δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίων γεγονότων ή χημικών αντιδράσεων, τότε τι μεγαλύτερη απόδειξη περιμένεις ΕΣΥ;;»

Δουλειά του γιατρού δεν είναι να εξηγήσει το Σύμπαν, αλλά να φέρει θετικό αποτέλεσμα στον ασθενή. Γνωρίζω γιατρούς, ορθοπεδικούς-χειρούργους-νευρολόγους (προσωπικούς γνωστούς εννοώ), οι οποίοι γνωρίζουνε τόσα για το όλο θέμα όσο…….ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 84 ΕΤΩΝ!!

Κάνε μου την χάρη λοιπόν με τα δεκανίκια σου ρε Ψηλέ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Oι επιστήμες μελετούν φυσικά φαινόμενα. …Κατά συνέπεια, μην περιμένεις από τις επιστήμες να σου πουν πως προέκυψαν οι νόμοι της φύσης.»

Αυτό θα έλεγες δηλαδή στον Νανόπουλο αγαπητέ?? Ότι…..δεν είναι αρμόδιος να απαντήσει για το πώς προέκυψαν οι νόμοι της φύσης, αλλά είναι…….Ο ΠΑΠΑΣ??

Δεν λέω, έχεις χιούμορ φίλτατε!!

WWalker:
«Με άλλα λόγια, θα πρέπει να στραφείς είτε στην θρησκεία, είτε στην θεολογική φιλοσοφία για τέτοια ερωτήματα.»

Ούτε το ένα ούτε το άλλο δίνει ΛΥΣΗ φίλτατε, αλλά απλά απαλύνει τον φόβο και την δεισιδαιμονία, εάν μιλάμε για φιλοσοφία, ή σε τραβάει στο μαντρί που όρισε ως «αλήθεια».

WWalker:
«Δεν υπάρχει κάτι βάσιμο σε αυτό, αντίθετα μάλιστα θα έλεγα, το κίνημα του νεοσυντηρητισμού και οι εξελίξεις την προηγούμενη δεκαετία με το Πατριαρχείο στην Μόσχα, άλλα δείχνουν.»

Φίλτατε, όπου ο άνθρωπος χορταίνει, όπου ο άνθρωπος έχει ανεβάσει το βιοτικό του επίπεδο, εκεί έχει αποκαθηλώσει τον «θεό». Ζωντανό παράδειγμα η εξέλιξη στην Ευρώπη, όπως Γαλλία Γερμανία. Εμείς εδώ, απλά ως συνήθως είμαστε λίγο πίσω, αλλά μάλλον τρέχουμε με καλό ρυθμό θα έλεγα.

Και στην Ρωσία, αυτοί που χορταίνουν και θα χορταίνουν, τα ίδια θα κάνουνε. Αυτή η πολυτέλεια, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΟΡΤΑΤΟΥΣ.

WWalker:
«Ξαναρώτησες, και ξαναπαντάω: στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.»

Αυτό δεν είναι απόδειξη φίλτατε, αυτό είναι πίστη, δηλαδή ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ!

Έλεος πια με τον περιχαρακωμένο σας ορίζοντα.

WWalker:
«Η δομή των νόμων της φύσης υποδηλώνει ότι ένα μυαλό τους σχεδίασε, και μάλιστα κάτι εκαττομύρια φορές εξυπνότερο από το δικό μας.»

Η δομή που λες, ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Αυτά, είναι υπεκφυγές των μονοθεϊστών για να δικαιολογήσουνε την άγνοια τους για το «Όν» που φαντάστηκαν ότι…….μάλλον πρέπει να υπάρχει!

Και για ΠΟΙΑ «δομή» μας μιλάς φίλτατε? Για την γη μήπως? Για το ότι έχει ημερομηνία λήξης? Για το ότι στα τελευταία 100 εκατομμύρια χρόνια έχουνε γίνει τόσες φυσικές καταστροφές ώστε ολάκερα οικοσυστήματα εξαφανίστηκαν παντελώς?

Αυτή την «δομή» δηλαδή την έχει δημιουργήσει ένα «μυαλό» και όχι η τύχη και η αέναη μεταβολή?

Το να στηρίζεις πάντως το Είναι σου σε μια ΥΠΟΘΕΣΗ, το να θεωρείς ότι εξαρτάσαι από ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ, το να προσεύχεσαι διότι θα……σε σώσει ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ, ομολογώ ότι χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ…………

WWalker:
«μην ξεχνάμε πως οι νόμοι της φύσης που ισχύουν τώρα δεν ίσχυαν για το big Bang, όπως έχω ξανααναλύσει.»

Δεν έχεις «αναλύσει» τίποτα απολύτως, καθώς η θεωρία αυτή είναι γνωστή και με αρτιότερες λεπτομέρειες από σχετικές επιστημονικές εργασίες, αλλά απλά ανέφερες ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΘΕΣΗ. Και αυτό διότι ή ίδια η θεωρία αυτή, ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ.

WWalker:
«Δεν μιλάω για μύηση, μιλάω για θαυμαστή αλλαγή της ροής των γεγονότων στην ζωή μου, την οποία και μπορώ να ανάγω μόνο στον Θεό, γιατί ήταν ίσως η μόνη φορά που προσευχήθηκα για και την επόμενη μέρα μου ήρθε την στιγμή που επικαλέστηκα το όνομα του Ιησού.»

Χιλιάδες ανθρώπων προσεύχονταν πριν την πτώση του Βυζαντίου, χιλιάδες προσεύχονται λίγο πριν πεθάνουνε στα νοσοκομεία, χιλιάδες προσεύχονται πριν εκκινήσουνε ένα ταξίδι που θα καταλήξει σε θανατηφόρο δυστύχημα, και πάει λέγοντας.

Αυτό, αν και συμπαθητικό ως σκέψη, και πάλι δεν λέει τίποτα απολύτως. Εάν το βάλουμε στο μικροσκόπιο, ακόμα και αυτό που λες, τότε θα δούμε ότι υπάρχουνε πολλά «κενά του θεού».

WWalker:
«Να αποδείξω τον Θεό δεν προσπαθώ, γιατί είμαι Μηχανικός και ξέρω ότι δεν μπορώ να αποδείξω κάτι για το οποίο δεν μπορώ να έχω εργαστηριακά πειράματα που να επιβεβαιώνουν αυτό το οποίο λέω.»

Επομένως, ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ………

WWalker:
«Για την λέξη "άθεος": Το κράτος αναγνωρίζει μερικές βασικές θρησκείες, μέσα στις οποίες η Ορθοδοξία, το Ισλάμ, ο Καθολικισμός και ο Ιουδαισμός (και κάτι άλλες νομίζω ανατολικές), οπότε αν δεν ανήκεις σε αυτές γράφεις "άνευ". Κάνω λάθος;»

Σε ρώτησα για το κράτος??? Σε ρώτησα για ταμπέλες??

WWalker:
«Ποια λέξη θέλεις να χρησιμοποιώ; Αντιχριστιανός πάντως δεν θέλω να χρησιμοποιώ γιατί ακούγεται άσχημα.»

Ο Μαλινόφσκι φίλτατε έδειξε ότι και οι μύθοι των πρωτόγονων λαών δεν είναι
ούτε πρωτόγονες προσπάθειες εξήγησης του κόσμου (Φραίηζερ), αλλά ούτε
εκφράσεις ασυνείδητων αιμομικτικών επιθυμιών (Φρόυντ), ούτε και κάποια
μεταμφιεσμένη διήγηση της πραγματικής ιστορίας, αλλά μπορούν να
κατανοηθούν μόνο μέσα στο πλαίσιο της κοινωνικής ζωής ως λειτουργίες
που δίνουν κύρος στην πολιτική δομή της κοινωνίας και παρέχουν
μυθολογική νομιμοποίηση και ενίσχυση των δεδομένων κοινωνικών
σχέσεων.

Αντιλαμβάνεσαι το πλαίσιο που και εσύ κινείσαι?

Δεν μου αρέσουνε οι ταμπέλες, αλλά περισσότερο θετικιστής είμαι παρά τα όσα κατά καιρούς ορίζεις.

WWalker:
«Ο άνθρωπος αυτός είναι ΓΙΑΤΡΟΣ, και μάλιστα σε πολύ δύσκολο αντικείμενο, την ψυχιατρική, οπότε λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε.»

Το εργαλείο, ως συνήθως είναι εντάξει. Εξαρτάται ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ. Αντιλαμβάνεσαι?

WWalker:
«Κατά συνέπεια, το να μου ζητάς να αποδείξω με επιστημονικά στοιχεία κάτι το οποίο δεν αποδεικνύεται επειδή δεν μπορεί να υπάρξει εργαστηριακό πείραμα να επιβεβαιώσει τα συμπεράσματα (πως το λένε: τεχνικώς αδύνατον), είναι άστοχο.»

Κατά συνέπεια, μιλάμε ξανά και ξανά για μια θεωρία, η οποία αν και δεν δύναται ποτέ να αποδειχθεί, ωστόσο…….της χαρίζουμε το Είναι μας!!!!

Και αυτό, κατά την άποψη μου, είναι όντως ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΤΟΧΙΑ. Πες το και αμαρτία αν θέλεις…………
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΡΘΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΠΑΣ .ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ.
ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.
ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΣ? ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ?
ΘΥΜΑΣΑΙ Η ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ ?
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΟΛΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΔΩ .ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ.
ΕΣΥ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Φυσικά και αποδεικνύει την εγκυρότητα της ύπαρξης του Θεού.»

Ναι?? Άντε να δούμε τότε ρε Ψηλέ!!!



Για να δεις πρέπει να βγάλεις τις παροπίδες σου φίλτατε ξερόλα (δεν σου το λέω υποτιμητικά το ξερόλα)!


quote:

Ψηλός:
«Με τη μόνη διαφορά ότι ο καθένας Τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά και προσπαθεί να τον βιώσει μέσα από προσπάθειες που διαφέρουν μεταξύ τους και εξαρτώνται από πολλούς και διάφορους παράγοντες.»

Α καλά!! Έτσι δηλαδή…..«αποδεικνύεται»?? Ξέρεις την δύναμη της αυθυποβολής φίλτατε? Ξέρεις τι θα πει να δώσεις στο υποσυνείδητο σου πλαστές εικόνες? ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ «ΒΙΩΣΕΙΣ»!!!



Εμ τώρα τι να σου πω;;;
Ωραίος είσαι και εσύ. Αυθυποβολή και τελειώσαμε, ωραία τεκμηρίωση δίνεις βρε Σβάμπε!
Μήπως λοιπόν και η πραγματικότητα στην οποία ζεις είναι μια αυθυποβολή και δεν το έχεις χαμπάρι;; Άντε βρε, βρες κανένα πιο πειστικό επιχείρημα.

quote:

Ψηλός:
«Άλλωστε, ας μην ξεχνάς την έρευνα που ΕΣΥ είχες παραθέσει κάποτε, σύμφωνα με την οποία σχεδόν το 100% (αν δεν κάνω λάθος) των επιστημόνων πιστεύουν στην ύπαρξη της Ανώτερης Δύναμης.»

Χάπια παίρνεις????

Ίσα ίσα, οι επιστήμονες κατονομάζουν ως «Θεό» την ίδια την Φύση, το ίδιο το Άγνωστο. Με άλλα λόγια, αποστασιοποιούνται ΕΝΤΕΛΩΣ από τους προσωπικούς Θεούς και τις σωτηριολογικές τσουλήθρες.



Άρχισες πάλι με τις τσουλήθρες και τα πράσινα άλογα;; Μα καλά, δεν θυμάσαι την έρευνα που παράθεσες ΕΣΥ δήθεν για να δείξεις ότι οι επιστήμονες δεν πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού, και όπως συνήθως, σε διεύψευσε;; Μιλάω για την έρευνα που έγινε, αν δεν κάνω λάθος στις ΗΠΑ στις αρχές του αιώνα ή κατά το 1940 και έδειξε ότι το 45% περίπου πίστευε στην ύπαρξη του Θεού ενώ το υπόλοιπο πίστευε στην ύπαρξη Ανώτερης Δύναμης αλλά δεν ήταν σε θέση, ακόμη, να του δώσει την ταυτότητα του Θεού. Θα ψάξω, αν και βαριέμαι, για να το βρω και θα παραθέσω το μήνυμά σου.

quote:
Ψηλός:
«Π.χ. όταν ένας καταξιωμένος γιατρός σου μιλάει για την αρμονία που διέπει το ανθρώπινο σώμα και σου λέει πως σε καμία περίπτωση δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίων γεγονότων ή χημικών αντιδράσεων, τότε τι μεγαλύτερη απόδειξη περιμένεις ΕΣΥ;;»

Δουλειά του γιατρού δεν είναι να εξηγήσει το Σύμπαν, αλλά να φέρει θετικό αποτέλεσμα στον ασθενή. Γνωρίζω γιατρούς, ορθοπεδικούς-χειρούργους-νευρολόγους (προσωπικούς γνωστούς εννοώ), οι οποίοι γνωρίζουνε τόσα για το όλο θέμα όσο…….ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 84 ΕΤΩΝ!!

Κάνε μου την χάρη λοιπόν με τα δεκανίκια σου ρε Ψηλέ!



Άιντε πάλι με τα δεκανίκια, πρέπει να ανάνεώσεις το λεξιλόγιό σου γιατί καταντάς βαρετός!!
Η απόδειξη της ύπαρξης του Θεού, φίλτατε, δεν εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τη δυνατότητα κάποιου επιστήμονα να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος.
Όταν κάποιος ασχολείται με το πολυτιμότερο δημιούργημα του σύμπαντος, τον άνθρωπο, και καταλήγει στο συμπέρασμα, σε πείσμα αυτών που θες να πιστεύεις εσύ, ότι ο άνθρωπος είναι το τελειότερο δημιούργημα του Θεού, τότε λυπάμαι αλλά μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.

Όσον αφορά για τους φίλους σου τους γιατρούς, εντάξει, δεν σημαίνει και τίποτα. Εγώ ξέρεις πόσους από δαύτους γνωρίζω πυ λάδωσαν για να τελειώσουν τη σχολή, την οποία την έβγαλαν με το άχτι και ακόμη και σήμερα ζητούν να "πιαστούν από το δημόσιο" για να εξασφαλίσουν τον επιούσιο;;;

Τώρα σχετικα με ΆΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ (αυτό κι αν είναι αναπόδεικτο, και σαν να μην έφτανε αυτό, ζητάς ΕΣΥ από τους Χριστιανούς αποδείξεις )
"Αυτή την «δομή» δηλαδή την έχει δημιουργήσει ένα «μυαλό» και όχι η τύχη και η αέναη μεταβολή?

μου άρεσε πολύ! Δεν λέω, παρουσιάζεις πλήθος επιχειρημάτων και στοιχείων για να το στηρίξεις.

Αναρωτιέμαι μόνο γιατί αυτή η ρημάδα η τύχη και η αέναη μεταβολή τα έφερε κατά τέτοιο τρόπο και δημιούργησε εσένα (τον άνθρωπο έτσι, όχι προσωπικά το Σβάμπε) για να γεμίζεις με τους ρύπους, τις ακαθαρσίες και τα σκουπίδα σου τη Μητέρα Φύση;;
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;;


Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 13/09/2005 01:58:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΒΡΕ ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΡΘΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΠΑΣ .ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ.
ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.
ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΣ? ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ?
ΘΥΜΑΣΑΙ Η ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ ?
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΟΛΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΔΩ .ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ.
ΕΣΥ?


Εσύ μπορεί να ήρθες από το πουθενά, εγώ ξέρω από που ήρθα.
Στον παράδεισο (μακάρι!!) θα μπω με το κορμί μου μόνο που θα είναι καινούργιο και θα είναι άφθαρτο!!
Γεννήθηκα και μαζί μου γεννήθηκε και η ψυχή μου. Είμαι υπεύθυνος γι' αυτή και από εμένα εξαρτάται αν θα μείνει καθαρή ή θα τη λερώσω.
Εγώ είμαι υπεύθυνος γι' αυτή και μια μέρα θα δώσω λόγο για ό,τι έχω κάνει, καλή ή κακό!!
Οι ίδιες μου οι πράξεις θα μιλήσουν για εμένα και θα με κρίνουν!
Δεν θα έχω ανάγκη ούτε το Λυκουρέζο ούτε τον άλλο που συνέχεια τσακώνεται!
Εκεί που θα πάω και θα πας και εσύ, δεν περνάει ούτε το λάδωμα ούτε το ρουσφέτι, ξέχνατα αυτά φίλε μου!!!!

ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ!!
ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ, ΜΙΑ ΖΩΗ ΛΑΔΙ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΖΕΙΣ;;;
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΞΥΠΝΙΟΣ, ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΘΑΡΗ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΦΕΛΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΠΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΗΔΑΣ* (με το συμπάθιο) ΟΠΟΙΟΝ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ,

ΕΙΣΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ!!!! ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!!

*(όπου Φ βάλε το Π)

****Και εγώ σαν και εσένα είμαι. Είμαι χειρότερος από πολλούς που κατηγορώ. Θα με σύμφερε πολύ να ήταν "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο ...... μας", αλλά έλα όμως που δεν είναι έτσι!!!!!!

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 13/09/2005 02:00:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Για να δεις πρέπει να βγάλεις τις παροπίδες σου φίλτατε ξερόλα (δεν σου το λέω υποτιμητικά το ξερόλα)!»

Παρωπίδες (με Ω παρακαλώ..) δύναται και έχει ΜΟΝΟ όποιος δεν αμφισβητεί το παραμικρό από τα όσα ασπάζεται ως «αλήθεια». Άραγε, για ΠΟΙΟΝ χτυπάει η καμπάνα??

Ψηλός:
«Εμ τώρα τι να σου πω;;;»

Έλα ντε!!!!

Ψηλός:
«Μήπως λοιπόν και η πραγματικότητα στην οποία ζεις είναι μια αυθυποβολή και δεν το έχεις χαμπάρι;; Άντε βρε, βρες κανένα πιο πειστικό επιχείρημα.»

Εγώ φίλτατε δεν σταματώ σε κάτι. Δεν αναλώνομαι θεωρώντας ότι έχω βρει την «αλήθεια». Ερευνώ και αμφισβητώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Στον αντίποδα, ΕΣΥ ζεις σε έναν «χριστιανικά πλασμένο» κόσμο, με προσμίξεις από Εβραϊκή μυθολογία και Ελληνικούς φιλοσοφικούς ήχους, τον οποίο και «βιώνεις».

ΠΟΙΟΣ λοιπόν μπορεί να βρίσκεται κλεισμένος σε μια πλαστή πραγματικότητα?

Ψηλός:
«Άρχισες πάλι με τις τσουλήθρες και τα πράσινα άλογα;;»

Α, όλα και όλα! Οι τσουλήθρες ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ενώ τα πράσινα άλογα ΌΧΙ!

Ψηλός:
«..και έδειξε ότι το 45% περίπου πίστευε στην ύπαρξη του Θεού ενώ το υπόλοιπο πίστευε στην ύπαρξη Ανώτερης Δύναμης αλλά δεν ήταν σε θέση, ακόμη, να του δώσει την ταυτότητα του Θεού.»

«Θεό», ονομάζουνε οι επιστήμονες ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ. Αυτό, δεν σημαίνει ότι έχει την παραμικρή σχέση με τον προσωπικό σας θεό! ΕΛΕΟΣ πια!!

Για ένα «θεό» μίλαγε και ο Αινστάιν, αλλά ουσιαστικά μίλαγε ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. Αντιλαμβάνεσαι?

Ψηλός:
«Όταν κάποιος ασχολείται με το πολυτιμότερο δημιούργημα του σύμπαντος, τον άνθρωπο, και καταλήγει στο συμπέρασμα, σε πείσμα αυτών που θες να πιστεύεις εσύ, ότι ο άνθρωπος είναι το τελειότερο δημιούργημα του Θεού, τότε λυπάμαι αλλά μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.»

Πρώτον, αυτό δεν αφορά όλους του γιατρούς, και δεύτερον μάθε να αποφεύγεις τις υπεραπλουστεύσεις διότι απλά θολώνεις και τα λίγα που έχεις να πεις.

Και επαναλαμβάνω, ο γιατρός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!!

Ψηλός:
«Όσον αφορά για τους φίλους σου τους γιατρούς, εντάξει, δεν σημαίνει και τίποτα. Εγώ ξέρεις πόσους από δαύτους γνωρίζω πυ λάδωσαν για να τελειώσουν τη σχολή, την οποία την έβγαλαν με το άχτι και ακόμη και σήμερα ζητούν να "πιαστούν από το δημόσιο" για να εξασφαλίσουν τον επιούσιο;;;»

Άσε τα σάπια σου Ψηλέ, διότι αυτοί που σου μιλάω είναι διακεκριμένοι στο είδος τους, έχουνε αρκετά χρόνια θητεία στο εξωτερικό, και από τους πιο ακριβά αμειβόμενους.

Εάν τους πεις τις μπαρούφες που λες εδώ, θα σε περάσουνε για «ψώνιο»! Και το λέω αυτό διότι έχω μιλήσει μαζί τους ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Ψηλός:
«Δεν λέω, παρουσιάζεις πλήθος επιχειρημάτων και στοιχείων για να το στηρίξεις.»

Ενώ το «πανέξυπνο μυαλό» και η «δομή» που βαφτίσατε «προσωπικό Θεό»…..βρίθει από στοιχεία ε??????

Ψηλός:
«Αναρωτιέμαι μόνο γιατί αυτή η ρημάδα η τύχη και η αέναη μεταβολή τα έφερε κατά τέτοιο τρόπο και δημιούργησε εσένα για να γεμίζεις με τους ρύπους, τις ακαθαρσίες και τα σκουπίδα σου τη Μητέρα Φύση;;»

Μα, γιατί άλλο? Για να ρυθμίζεται και πάλι η εύρυθμη λειτουργία!!!

Εξάλλου, εάν κοιτάξεις λίγα εκατομμύρια χρόνια πίσω, δεν την απασχολούσα καθόλου τη Φύση, και είναι απολύτως βέβαιο ότι θα έρθει η στιγμή που και πάλι θα σβηστούνε τα λίγα «περιττώματα» που τώρα περιφέρονται στη γη, ώστε να έρθει κάτι άλλο.

Απλό δεν είναι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 04:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΨΗΛΟΤΑΤΕ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΟΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΑΔΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ, ΕΑΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΣΤΙΣ ΙΕΡΑΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΛΥΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΕΛΕΜΠΙΑ.
Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΕΑΣ ΟΧΙ ΠΑΠΑΣ,ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΑΠΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΙΕΡΕΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ <DEUS> ΝΑ ΛΕΙ <ZEUS>.
WWALKER ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ,Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,Η ΜΑΜΑ ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ,ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ EVOLUTION.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 09:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Oι επιστήμες μελετούν φυσικά φαινόμενα. …Κατά συνέπεια, μην περιμένεις από τις επιστήμες να σου πουν πως προέκυψαν οι νόμοι της φύσης.»

Αυτό θα έλεγες δηλαδή στον Νανόπουλο αγαπητέ?? Ότι…..δεν είναι αρμόδιος να απαντήσει για το πώς προέκυψαν οι νόμοι της φύσης, αλλά είναι…….Ο ΠΑΠΑΣ??

Δεν λέω, έχεις χιούμορ φίλτατε!!


Αεροβατείς αν νομίζεις πως οι επιστήμες θα σου πουν το γιατί δημιουργήθηκε ο κόσμος. Πολύ απλά δεν έχεις καταλάβει ποιος είναι ο σκοπός τους. Εγώ τα λέω, αλλά με ειρωνεύεσαι, οπότε τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει.

quote:
WWalker:
«Με άλλα λόγια, θα πρέπει να στραφείς είτε στην θρησκεία, είτε στην θεολογική φιλοσοφία για τέτοια ερωτήματα.»

Ούτε το ένα ούτε το άλλο δίνει ΛΥΣΗ φίλτατε, αλλά απλά απαλύνει τον φόβο και την δεισιδαιμονία, εάν μιλάμε για φιλοσοφία, ή σε τραβάει στο μαντρί που όρισε ως «αλήθεια».


Τότε που θέλεις να στραφείς; Όχι ότι με αφορά, αλλά θέλω να δω αν για ακόμη μια φορά περιμένεις από την Φυσική να σου δώσει απαντήσεις.

quote:
WWalker:
«Δεν υπάρχει κάτι βάσιμο σε αυτό, αντίθετα μάλιστα θα έλεγα, το κίνημα του νεοσυντηρητισμού και οι εξελίξεις την προηγούμενη δεκαετία με το Πατριαρχείο στην Μόσχα, άλλα δείχνουν.»

Φίλτατε, όπου ο άνθρωπος χορταίνει, όπου ο άνθρωπος έχει ανεβάσει το βιοτικό του επίπεδο, εκεί έχει αποκαθηλώσει τον «θεό». Ζωντανό παράδειγμα η εξέλιξη στην Ευρώπη, όπως Γαλλία Γερμανία. Εμείς εδώ, απλά ως συνήθως είμαστε λίγο πίσω, αλλά μάλλον τρέχουμε με καλό ρυθμό θα έλεγα.

Και στην Ρωσία, αυτοί που χορταίνουν και θα χορταίνουν, τα ίδια θα κάνουνε. Αυτή η πολυτέλεια, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΟΡΤΑΤΟΥΣ.


Στην Ουκρανία οι άθεοι είναι πολύ περισσότεροι. Και πεινάνε και πολύ περισσότερο.

quote:
WWalker:
«Ξαναρώτησες, και ξαναπαντάω: στο γεγονός που με μετέστρεψε στον Χριστιανισμό.»

Αυτό δεν είναι απόδειξη φίλτατε, αυτό είναι πίστη, δηλαδή ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ!


Δεν είναι καθόλου υπόθεση: είναι πραγματικό γεγονός.

quote:
WWalker:
«Η δομή των νόμων της φύσης υποδηλώνει ότι ένα μυαλό τους σχεδίασε, και μάλιστα κάτι εκαττομύρια φορές εξυπνότερο από το δικό μας.»

Η δομή που λες, ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Αυτά, είναι υπεκφυγές των μονοθεϊστών για να δικαιολογήσουνε την άγνοια τους για το «Όν» που φαντάστηκαν ότι…….μάλλον πρέπει να υπάρχει!

Και για ΠΟΙΑ «δομή» μας μιλάς φίλτατε? Για την γη μήπως? Για το ότι έχει ημερομηνία λήξης? Για το ότι στα τελευταία 100 εκατομμύρια χρόνια έχουνε γίνει τόσες φυσικές καταστροφές ώστε ολάκερα οικοσυστήματα εξαφανίστηκαν παντελώς?


Πολύ απλά, δεν έχεις καταλάβει τίποτα από τις φυσικές επιστήμες. Κοίτα λοιπόν αυτό:

F = Qq/4πε(r^2)

Το βλέπεις; Ωραίο δεν είναι; Ε λοιπόν, κάποιος, ή κάτι καθόρισε πως αυτό το r^2 είναι δυο ακριβώς, και μπορούμε να είμαστε και απολύτως σίγουροι για αυτό.
Γι' αυτό τον λόγο αρκετοί επιστήμονες πιστεύουν σε έναν Θεό που εκφράζεται μέσα από την μαγεία της φύσης: γιατί αντιλαμβάνονται πως κάποιο μυαλό κρύβεται πίσω από αυτό.

Να σου θυμίσω τον Sir Francis Bacon εδώ, τα ίδια λέει και αυτός. Αν δεν πιστεύεις εμένα, τουλάχιστον σεβάσου αυτόν.

quote:
Αυτή την «δομή» δηλαδή την έχει δημιουργήσει ένα «μυαλό» και όχι η τύχη και η αέναη μεταβολή?

Γιατί η τύχη δεν δημιουργεί νόμους. Και οι νόμοι δεν μεταβάλλονται με τα χρόνια, οι παράμετροί τους μεταβάλλονται.

quote:
Το να στηρίζεις πάντως το Είναι σου σε μια ΥΠΟΘΕΣΗ, το να θεωρείς ότι εξαρτάσαι από ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ, το να προσεύχεσαι διότι θα……σε σώσει ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ, ομολογώ ότι χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ…………

Michael Faraday:

"Speculations? I have none. I am resting on certainties. 'I know whom I have believed and am persuaded that He is able to keep that which I have committed unto Him against that day.'"

http://www.eadshome.com/Sciencequotes.htm

Δεν λέω, κοιμάσαι ύπνο βαθύ.

quote:
WWalker:
Δεν έχεις «αναλύσει» τίποτα απολύτως

Ας μην βούλωνες τα αυτιά σου να το έβλεπες. Κατευθείαν απ΄το βιβλίο του Hawking το πήρα.

quote:

καθώς η θεωρία αυτή είναι γνωστή και με αρτιότερες λεπτομέρειες από σχετικές επιστημονικές εργασίες, αλλά απλά ανέφερες ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΘΕΣΗ. Και αυτό διότι ή ίδια η θεωρία αυτή, ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ.

Ότι πείς mr Hubble.

quote:
WWalker:
«Δεν μιλάω για μύηση, μιλάω για θαυμαστή αλλαγή της ροής των γεγονότων στην ζωή μου, την οποία και μπορώ να ανάγω μόνο στον Θεό, γιατί ήταν ίσως η μόνη φορά που προσευχήθηκα για και την επόμενη μέρα μου ήρθε την στιγμή που επικαλέστηκα το όνομα του Ιησού.»

Χιλιάδες ανθρώπων προσεύχονταν πριν την πτώση του Βυζαντίου, χιλιάδες προσεύχονται λίγο πριν πεθάνουνε στα νοσοκομεία, χιλιάδες προσεύχονται πριν εκκινήσουνε ένα ταξίδι που θα καταλήξει σε θανατηφόρο δυστύχημα, και πάει λέγοντας.

Αυτό, αν και συμπαθητικό ως σκέψη, και πάλι δεν λέει τίποτα απολύτως. Εάν το βάλουμε στο μικροσκόπιο, ακόμα και αυτό που λες, τότε θα δούμε ότι υπάρχουνε πολλά «κενά του θεού».


Οι γνωστές δικαιολογίες. Με κάτι τέτοια βαυκαλίζεσαι, όταν τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους.

quote:
WWalker:
«Να αποδείξω τον Θεό δεν προσπαθώ, γιατί είμαι Μηχανικός και ξέρω ότι δεν μπορώ να αποδείξω κάτι για το οποίο δεν μπορώ να έχω εργαστηριακά πειράματα που να επιβεβαιώνουν αυτό το οποίο λέω.»

Επομένως, ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ………


Μόνο ένας ΗΛΙΘΙΟΣ μπορεί να περιμένει ΑΠΟΔΕΙΞΗ σε κάτι το οποίο ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ.
Ελπίζω να μην είσαι τέτοιος, μετά την ανάλυση που έκανα παρακάτω.

quote:
WWalker:
«Για την λέξη "άθεος": Το κράτος αναγνωρίζει μερικές βασικές θρησκείες, μέσα στις οποίες η Ορθοδοξία, το Ισλάμ, ο Καθολικισμός και ο Ιουδαισμός (και κάτι άλλες νομίζω ανατολικές), οπότε αν δεν ανήκεις σε αυτές γράφεις "άνευ". Κάνω λάθος;»

Σε ρώτησα για το κράτος??? Σε ρώτησα για ταμπέλες??


Α, άκου να σου πω! Ότι μου γουστάρει θα γράφω! Πολύ δικτάτορας την έχεις δει εδώ μέσα.

quote:
WWalker:
«Ποια λέξη θέλεις να χρησιμοποιώ; Αντιχριστιανός πάντως δεν θέλω να χρησιμοποιώ γιατί ακούγεται άσχημα.»

Ο Μαλινόφσκι φίλτατε έδειξε ότι και οι μύθοι των πρωτόγονων λαών δεν είναι
ούτε πρωτόγονες προσπάθειες εξήγησης του κόσμου (Φραίηζερ), αλλά ούτε
εκφράσεις ασυνείδητων αιμομικτικών επιθυμιών (Φρόυντ), ούτε και κάποια
μεταμφιεσμένη διήγηση της πραγματικής ιστορίας, αλλά μπορούν να
κατανοηθούν μόνο μέσα στο πλαίσιο της κοινωνικής ζωής ως λειτουργίες
που δίνουν κύρος στην πολιτική δομή της κοινωνίας και παρέχουν
μυθολογική νομιμοποίηση και ενίσχυση των δεδομένων κοινωνικών
σχέσεων.

Αντιλαμβάνεσαι το πλαίσιο που και εσύ κινείσαι?

Δεν μου αρέσουνε οι ταμπέλες, αλλά περισσότερο θετικιστής είμαι παρά τα όσα κατά καιρούς ορίζεις.


Με άλλα λόγια, φωνάζεις για να φωνάζεις.

quote:
, αλλά περισσότερο θετικιστής είμαι παρά τα όσα κατά καιρούς ορίζεις.

Ναι, μαζευτήκαμε πολλοί τώρα τελευταία.

quote:
WWalker:
«Ο άνθρωπος αυτός είναι ΓΙΑΤΡΟΣ, και μάλιστα σε πολύ δύσκολο αντικείμενο, την ψυχιατρική, οπότε λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε.»

Το εργαλείο, ως συνήθως είναι εντάξει. Εξαρτάται ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ. Αντιλαμβάνεσαι?


Λίγος σεβασμός στον άνθρωπο δεν βλάπτει. Άμα κατάφερνες και συ καλύτερα από αυτόν, μπράβο σου.
Εξάλλου, δεν έχεις αποδείξει ότι ο ίδιος δεν είναι άξιος.

quote:
WWalker:
«Κατά συνέπεια, το να μου ζητάς να αποδείξω με επιστημονικά στοιχεία κάτι το οποίο δεν αποδεικνύεται επειδή δεν μπορεί να υπάρξει εργαστηριακό πείραμα να επιβεβαιώσει τα συμπεράσματα (πως το λένε: τεχνικώς αδύνατον), είναι άστοχο.»

Κατά συνέπεια, μιλάμε ξανά και ξανά για μια θεωρία, η οποία αν και δεν δύναται ποτέ να αποδειχθεί, ωστόσο…….της χαρίζουμε το Είναι μας!!!!

Και αυτό, κατά την άποψη μου, είναι όντως ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΤΟΧΙΑ. Πες το και αμαρτία αν θέλεις…………


Να τα πάλι με τις θεωρίες και τα κολοκύθια ατούμπανα. ΠΩΣ ΣΤΟ ΛΕΝΕ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ, ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΒΑΛ'ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

----------------------------------

quote:
WWALKER ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ,Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,Η ΜΑΜΑ ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ,ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ EVOLUTION.

El idio, τι λες τώρα; Η φύση έχει προκαθορισμένη συμπεριφορά, σε μεγάλο βαθμό είναι προβλέψιμη. Γι αυτό το πράγμα μιλάω, ότι κάποιος ή κάτι καθόρισε το πως η φύση θα συμπεριφερθεί πριν από εμάς, για εμάς.

Τώρα αν εμείς το εκφράζουμε με μαθηματικούς νόμους ή με κόμπους πάνω σε τροιχιές, λίγο με ενδιαφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 15:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Αεροβατείς αν νομίζεις πως οι επιστήμες θα σου πουν το γιατί δημιουργήθηκε ο κόσμος.»

Εάν, λέω ΕΑΝ, υπάρχει κάποιος ο οποίος ΚΑΠΟΤΕ μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό το θέμα, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και όχι οι εκάστοτε θεουργοί και ιερουργοί.

Απλό και ξεκάθαρο θαρρώ.

WWalker:
«Τότε που θέλεις να στραφείς; Όχι ότι με αφορά, αλλά θέλω να δω αν για ακόμη μια φορά περιμένεις από την Φυσική να σου δώσει απαντήσεις.»

Με την φιλοσοφία δίνεις στον συνομιλητή σου «πάτωμα» να βαδίσει, και με την έρευνα και αμφισβήτηση πορεύεσαι ΩΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

WWalker:
«Στην Ουκρανία οι άθεοι είναι πολύ περισσότεροι. Και πεινάνε και πολύ περισσότερο.»

Ε και? Υπάρχουνε και εξαιρέσεις. Πάντως, η αποκαθήλωση του «θεού» είναι πολυτέλεια για τους μη χορτάτους…..

WWalker:
«Δεν είναι καθόλου υπόθεση: είναι πραγματικό γεγονός.»

Πραγματικό γεγονός είναι η παρουσία σου, σαφέστατα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η «ΑΛΗΘΕΙΑ» ΣΟΥ. Θαρρώ το αναγνωρίζεις.

WWalker:
«Γι' αυτό τον λόγο αρκετοί επιστήμονες πιστεύουν σε έναν Θεό που εκφράζεται μέσα από την μαγεία της φύσης: γιατί αντιλαμβάνονται πως κάποιο μυαλό κρύβεται πίσω από αυτό.»

Προσπαθείς ξανά και ξανά, λυπάμαι που θα το πω, ΝΑ ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΘΕΟ» ΠΟΥ ΕΚΦΕΡΟΥΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. Η λέξη θεός λαμβάνει παντελώς διαφορετικό περιεχόμενο σε έναν Αινστάιν και αντίστοιχα σε έναν χριστιανό. Με λίγα λόγια, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!

«θεός» η Φύση, το Σϋμπαν.

Έλεος πια με αυτή την στενομυαλιά.

WWalker:
«Γιατί η τύχη δεν δημιουργεί νόμους. Και οι νόμοι δεν μεταβάλλονται με τα χρόνια, οι παράμετροί τους μεταβάλλονται.»

Δεν υπάρχουνε «νόμοι». Υπάρχει η ανθρώπινη ανεπάρκεια κατανόησης της Φύσης. Ότι υπάρχει τώρα, δεν θα υπάρχει απαραίτητα σε 1 εκατομμύριο χρόνια.

WWalker:
«Δεν λέω, κοιμάσαι ύπνο βαθύ.»

Ψάχνεις διαρκώς δεκανίκια να πιαστείς φίλτατε, ελπίζοντας να κρύψεις την γύμνια που περιβάλλει τα επιχειρήματα σου, αλλά δυστυχώς δεν σου βγαίνει η σωτηριολογική φαρέτρα.

Επιπλέον, το ότι έχεις μείνει κάτι αιώνες πίσω, επιλέγοντας φυσικά με «ασφάλεια» δηλώσεις που σου ταιριάζουνε (π.χ. αποφεύγοντας τον Αινστάιν..) είναι προφανές θα λέγαμε.

Δες λοιπόν ΤΙ ΛΕΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, και επιτέλους βγες και λίγο παραπέρα από τις λίγες σελίδες που διαρκώς αναλώνεσαι και χαριεντίζεσαι.

{Nature 394, 313 (1998) © Macmillan Publishers Ltd.
Leading scientists still reject God}
http://www.asa3.org/archive/asa/199812/0002.html

Αλλά ξέρω, «αυτοί» οι επιστήμονες, δεν είναι από…..τους καλούς έ???

Όταν λοιπόν ξυπνήσεις φίλτατε, τότε άσε τις παραπομπές και ΠΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Εάν έχεις…..

WWalker:
«Οι γνωστές δικαιολογίες. Με κάτι τέτοια βαυκαλίζεσαι, όταν τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους.»

Γνωστές δικαιολογίες ε? Μόλις κύριε βρίσκεις τα σκούρα, ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ!! Γιατί δεν μας απαντάς λοιπόν? ΠΟΥ επήγανε οι προσευχές όλων αυτών? Θέλεις να ασπαστούμε την «προσωπική σου μετάλλαξη» και να αφήσουμε στην άκρη τα δεκάδες χιλιάδες θύματα?

Πάντως, από «επιχειρήματα», δεν λέω….βρίθεις αδερφέ!!!

WWalker:
«Μόνο ένας ΗΛΙΘΙΟΣ μπορεί να περιμένει ΑΠΟΔΕΙΞΗ σε κάτι το οποίο ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ.»

Και μόνο ΕΝΑΣ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ μπορεί να σκύψει και να προσκυνήσει κάτι που……ούτε είδε, ούτε θα δει, αλλά ούτε και πρόκειται να περιγράψει ποτέ με ασφάλεια!!

Η κατάσταση του μεν είναι αναστρέψιμη, του δε όμως ανίατη.

Είπα να μην ανεβάσω τους τόνους, αλλά δεν αφήνεις και πολλά περιθώρια…..

WWalker:
«Με άλλα λόγια, φωνάζεις για να φωνάζεις.»

Με άλλα λόγια…..εάν δεν έχεις εσύ άνθρωπε μου μια τεμπέλα, μάλλον δεν ηρεμείς!

Άντε, και ηρέμησε μην πάθεις και τίποτα!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβάμπε
{Nature 394, 313 (1998) © Macmillan Publishers Ltd.
Leading scientists still reject God}
http://www.asa3.org/archive/asa/199812/0002.html

Σβάμπε,
πήγα στην ιστοσελίδα που έδωσες.
Γράφει λοιπόν:
" ...... Overall comparison figures for the 1914, 1933 and 1998 surveys appear in Table 1.

http://www.nature.com/server-java/Propub/nature/394313A0.frameset?context=toc
Art
http://biology.swau.edu "

Λοιπόν, η πρώτη ιστοσελίδα δεν δουλεύει και δεύτερη μας οδηγεί κάπου όπου και είναι το:

"Department of Biology
Southwestern Adventist University"

Μια που δεν γνωρίζω καλά αγγλικά, μας εξηγείς λίγο το Adventist που βρίσκεται;; Σε ποια περιοχή είναι;; Γιατί υπάρχει αυτός ο σύνδεσμος;; Δεν κατάλαβα τι πληροφορία δίνει ο συντάκτης του άρθρου σου παραθέτοντας το σύνδεσμο αυτό;;

Πολύ θα ήθελα να δω αυτό το επίμαχο άρθρο και να διαβάσω την έρευνα. Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια ιστοσελίδα που δουλεύει;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
Εάν, λέω ΕΑΝ, υπάρχει κάποιος ο οποίος ΚΑΠΟΤΕ μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό το θέμα, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και όχι οι εκάστοτε θεουργοί και ιερουργοί.

Απλό και ξεκάθαρο θαρρώ.


Καλά. Άμα συνεννοηθούμε ποτέ, εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη.

quote:

WWalker:
«Τότε που θέλεις να στραφείς; Όχι ότι με αφορά, αλλά θέλω να δω αν για ακόμη μια φορά περιμένεις από την Φυσική να σου δώσει απαντήσεις.»

Με την φιλοσοφία δίνεις στον συνομιλητή σου «πάτωμα» να βαδίσει, και με την έρευνα και αμφισβήτηση πορεύεσαι ΩΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.


"No you're not thinking, you're just being logical" - Niels Bohr.


quote:

Ε και? Υπάρχουνε και εξαιρέσεις. Πάντως, η αποκαθήλωση του «θεού» είναι πολυτέλεια για τους μη χορτάτους…..

Τι να σου πω τώρα. Γιατί στην Κίνα ας πούμε που δεν έχουνε τον Θεό τους 1,2 δις άνθρωποι, αυτοί είναι χορτάτοι ένα πράγμα;

quote:

Προσπαθείς ξανά και ξανά, λυπάμαι που θα το πω, ΝΑ ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΘΕΟ» ΠΟΥ ΕΚΦΕΡΟΥΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. Η λέξη θεός λαμβάνει παντελώς διαφορετικό περιεχόμενο σε έναν Αινστάιν και αντίστοιχα σε έναν χριστιανό. Με λίγα λόγια, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!

«θεός» η Φύση, το Σϋμπαν.


Στοιχεία παρακαλώ. Αποδείξεις. Να μην λέει ο καθένας ότι του κάτσει εδώ μέσα.

quote:

Έλεος πια με αυτή την στενομυαλιά.

Για μαζέψου λίγο λέω γω.

quote:

WWalker:
«Γιατί η τύχη δεν δημιουργεί νόμους. Και οι νόμοι δεν μεταβάλλονται με τα χρόνια, οι παράμετροί τους μεταβάλλονται.»

Δεν υπάρχουνε «νόμοι». Υπάρχει η ανθρώπινη ανεπάρκεια κατανόησης της Φύσης. Ότι υπάρχει τώρα, δεν θα υπάρχει απαραίτητα σε 1 εκατομμύριο χρόνια.


Νόμοι της φύσης υπάρχουν, και λέγονται "Συμπεριφορά" της φύσης.

Οι νόμοι της φύσης είναι αιώνιοι. Αυτό ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΦΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙ. Τώρα τα παραπάνω το καταλαβαίνεις και μόνος σου πως δεν είναι να τα λες σε Μηχανικό άνθρωπο.

quote:

WWalker:
«Δεν λέω, κοιμάσαι ύπνο βαθύ.»

Ψάχνεις διαρκώς δεκανίκια να πιαστείς φίλτατε, ελπίζοντας να κρύψεις την γύμνια που περιβάλλει τα επιχειρήματα σου, αλλά δυστυχώς δεν σου βγαίνει η σωτηριολογική φαρέτρα.

Επιπλέον, το ότι έχεις μείνει κάτι αιώνες πίσω, επιλέγοντας φυσικά με «ασφάλεια» δηλώσεις που σου ταιριάζουνε (π.χ. αποφεύγοντας τον Αινστάιν..) είναι προφανές θα λέγαμε.


Ωχ ωχ ωχ ωχ!!!! Ξύπνησε πάλι η Παπαρήγα μέσα του!!! Λίγο πριν αρχίσεις με τα προτεκτορά και τα περί ιμπεριαλισμου/καπιταλισμού πες μου να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!

Κάτσε να σου κάνω και κανα δώρο από αυτά που σου αρέσουν:


Σημ: Για τον Αινστάιν μόλις πριν μια ώρα παρέθεσα μια σελίδα, στο θέμα "Υπάρχει Θεός άραγε", οπότε άστοχο το σχόλιο σου.

quote:

Δες λοιπόν ΤΙ ΛΕΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, και επιτέλους βγες και λίγο παραπέρα από τις λίγες σελίδες που διαρκώς αναλώνεσαι και χαριεντίζεσαι.

{Nature 394, 313 (1998) © Macmillan Publishers Ltd.
Leading scientists still reject God}
http://www.asa3.org/archive/asa/199812/0002.html

Αλλά ξέρω, «αυτοί» οι επιστήμονες, δεν είναι από…..τους καλούς έ???

Όταν λοιπόν ξυπνήσεις φίλτατε, τότε άσε τις παραπομπές και ΠΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Εάν έχεις…..


Μπα, μούφες είναι. Όσο υπάρχουν ο Νεύτωνας και ο Κέλβιν στην μέση, τα α*****α μας θα μας κλάνετε, όσο ΑΝΤΒΕΝΤΙΣΤΕΣ κι αν είστε!


quote:

WWalker:
«Οι γνωστές δικαιολογίες. Με κάτι τέτοια βαυκαλίζεσαι, όταν τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους.»

Γνωστές δικαιολογίες ε? Μόλις κύριε βρίσκεις τα σκούρα, ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ!!


Πουν'τα τα σκούρα;

Άμα ρθούνε πες μου να ντυθώ Ντάφυ.

quote:

Γιατί δεν μας απαντάς λοιπόν?

Για τεχνικούς λόγους. Το να απαντήσω σε κάποιον, προυποθέτει πως αυτός ο κάποιος που θα γίνει δέκτης των όσων έχω να πω, έχει τα διοδάκια (σε λυχνίες πάντα) στο μυαλό του σε κανονική και όχι σε ανάστροφη πόλωση.

quote:

ΠΟΥ επήγανε οι προσευχές όλων αυτών? Θέλεις να ασπαστούμε την «προσωπική σου μετάλλαξη» και να αφήσουμε στην άκρη τα δεκάδες χιλιάδες θύματα?

Μετάλλαξη έπαθες εσύ κι όλο σου το σόι.

Όσον αφορά για τις προσευχές, κάνε λίγη υπομονή, και θα τις δεις και που πήγαν και που θα πάνε.

quote:

Πάντως, από «επιχειρήματα», δεν λέω….βρίθεις αδερφέ!!!

Να στο ανταποδώσω; Ή μήπως θα πάει προς αντβεντιστές μεριά το πράγμα;

quote:

Και μόνο ΕΝΑΣ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ μπορεί να σκύψει και να προσκυνήσει κάτι που……ούτε είδε, ούτε θα δει, αλλά ούτε και πρόκειται να περιγράψει ποτέ με ασφάλεια!!


ΌΠΩΣ Ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ, ΕΤΣΙ;


Isaac Newton:

"About the time of the end, a body of men will be raised up who will turn their attention to the Prophecies, and insist upon their literal interpretation, in the midst of much clamor and opposition."

"There are more sure marks of authenticity in the Bible than in any profane history."

" This thing [a scale model of our solar system] is but a puny imitation of a much grander system whose laws you know, and I am not able to convince you that this mere toy is without a designer and maker; yet you, as an atheist, profess to believe that the great original from which the design is taken has come into being without either designer or maker! Now tell me by what sort of reasoning do you reach such an incongruous conclusion?"

http://www.eadshome.com/Sciencequotes.htm

-------------------------

Ή ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΔΑΝΙΗΛ, ΌΠΩΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΝΕΥΤΩΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ Π.... ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ;

ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.

quote:

Η κατάσταση του μεν είναι αναστρέψιμη, του δε όμως ανίατη.

Ναι, θα την λύσεις με λοβοτομή. Ή μήπως στο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Σεμιπαλατίνσκ Σύντροφε;

quote:

Είπα να μην ανεβάσω τους τόνους, αλλά δεν αφήνεις και πολλά περιθώρια…..


Ήταν ένα μικρό καράαβι, ηταν ενά μικρόο καράαβι...


quote:

Με άλλα λόγια…..εάν δεν έχεις εσύ άνθρωπε μου μια τεμπέλα, μάλλον δεν ηρεμείς!

Όχι, τις τεμπέλες τις έχω αφήσει σε εσένα.

quote:

Άντε, και ηρέμησε μην πάθεις και τίποτα!!

Δεν μπορώ. Μόνο να βλέπω τι γράφεις μου σπάει τα νεύρα. ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ!!!! ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΑΛΣΑΜΩΜΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.

Edited by - WWalker on 13/09/2005 17:27:04

Edited by - WWalker on 13/09/2005 17:32:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2460938
Maintained by Digital Alchemy