ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός. Οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 02:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Amalia σου βρίσκω κοινά σημεία με τα μανιτάρια αλλά δεν θα ασχοληθώ μαζί σου, είσαι ανευ αξίας, χρωστάω όμως μια απάντηση στον Incubus:

Καλά και ωραία αυτά που λες Incubus. Θα το πω για άλλη μια φορά, δεν είπα ότι είμαι παντογνώστης (αν και θα ήθελα), είπα ότι ξέρω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνω και μόνο. Ονειρεύομαι και σχεδιάζω μαζί με άλλους συν-Έλληνες την ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα. Εκεί δεν χωράνε καιροσκόποι και απατεώνες.
Γιατί δεν τα βάζω με το Βούδα;
Γιατί ο Βούδας δεν υποστηρίζει την επιβολή της αγάπης μέσω ομαδικών σφαγών, αφορισμών, πνευματικού σκοταδιού και καταστροφής μνημείων απείρου κάλλους και αισθητικής.
Το να αφήνουμε τους ευκολόπιστους στο σκοτάδι και την εκμετάλλευση, για μένα είναι ισάξιο με το να βλέπεις μια γιαγιούλα στο δρόμο να τη ληστεύουν και να μην κάνεις τίποτα για να το αποτρέψεις. (Δικαίωμα του κλεφτή είναι να τη ληστέψει ή επειδή δεν το πήρε η γιαγιά χαμπάρι σημαίνει πως δεν έγινε;)Δεν μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι έχουν δικαίωμα στη βλακεία, γιατί η βλακεία αυτή έχει απλώσει τα πλοκάμια της σε όλους τους τομείς της ζωής και τρώει από όλους μας. Σαν Έλλην φορολογούμενος δεν γουστάρω ούτε δραχμή τσακιστή να πάει σε αυτούς και όμως οι κύριοι αυτοί έχουν διασφαλίσει τη θέση τους έτσι ώστε να τρώνε ακόμα και αν δεν τους δίνεις. Όσοι λοιπόν δεν έχουμε τη διάθεση να βλέπουμε θύματα τους λέμε να ξεκολλήσουν και να σκεφτούν παραπέρα.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, βιβλία σας είπα να διαβάσετε και μου τα έβγαλαν κάποιοι "κατασκευάσματα της φαντασίας" γιατί προφανώς μόνο τα βιβλία που διαβάζουν(;) αυτοί, λένε την αλήθεια. Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος έχει τεκμηριώσεις για τη γνώμη του που βασίζονται σε ολόκληρα βιβλία και ο άλλος ο αμόρφωτος λέει απλά "μπούρδες" για επιχείρημα, δεν αργεί να φτάσει ο κόμπος στο χτένι, φταίω εγώ λοιπόν; Και ο λόγος μου είναι πύρινος, γιατί έχω φωτιά μέσα μου και αγανάκτηση, έχω βαρεθεί να βλέπω τους δήθεν σοφούς και τα σοφίσματα τους που παρουσιάζονται χωρίς το Λακωνίζειν και χωρίς ουσία, να ισοπεδώνουν κάθε ηθική, λογική και νόμο στο όνομα της ελευθερίας.

Να το πω πιο απλά;
Απ το να είμαι ελεύθερος να πιστεύω ότι είμαι βλάκας, προτιμώ να είμαι υποχρεωμένος να πιστεύω ότι είμαι έξυπνος.
(Το νόημα είναι βαθύ αλλά ποιος θα βουτούσε;)

Με εξυπνάδα, μελέτη και γνώση γίνεται η εξέλιξη, όχι με ασύδοτες ελευθερίες και φαύλες φοβίες από μικρόψυχους θεούς.

Πώς να προσφέρω σε αυτούς που ήδη τα γνωρίζουν καλύτερα όλα;
Θέλω να ακούσω την άλλη γνώμη, εφόσον αυτή μου προσφέρει κάτι, δηλαδή να μάθω κάτι. Σε παρακαλώ Incubus βρες ένα reply που να περιέχει έστω και μία απάντηση σε αυτά που ρωτάω για το χριστιανισμό χωρίς ύφος απαξίωσης και κάνε την copy paste να την δω και γώ.

Τόσα ρώτησα για το Χριστό, ποιος βγήκε να μου πεί “είσαι λάθος γι αυτό και αυτό το λόγο”;
Κανείς, όλοι όσοι βγήκαν , ήταν θιγμένοι και ήθελαν να εκφράσουν τη δυσαρέσκεια τους, την αμάθεια τους και τη γνώμη τους για την ελευθερία. Απάντηση μηδέν

Σας παίρνω από την αρχή, από τα ψέματα που είναι ήδη μέσα στα ιερά κείμενα για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι δεν μπορούμε να κρατάμε ότι μας βολεύει και τα υπόλοιπα να τα πετάμε.
Δεν μπορούμε λοιπόν να λέμε (με αποδείξεις) ότι, η αγία γραφή δεν ξέρει τη γράφει, οι παπάδες είναι διεφθαρμένοι αλλά εμείς είμαστε χριστιανοί!
Δεν μπορείς να στηρίξεις μια κοσμοθεωρία πάνω σε ένα ψέμα, δεν μπορούμε λοιπόν να παραβλέπουμε ότι έχει κάνει ο κλήρος και τα φανταστικά πρόσωπα της ιερής αντιγραφής και να κρατάμε ότι μας βολεύει από τον Ιησού!!! Η όλα ή τίποτα.

Πως μπορείς να πεί κάποιος, χωρίς να ντρέπεται ότι διαβάζει και ακολουθεί τα διδάγματα ενός φανταστικού προσώπου και δεν διαβάζει των πανεπιστημόνων Ελλήνων που ήταν έτη φωτός μπροστά;

Τα μισά είναι για τους μέσους. Και αυτοί είναι που κλαψουρίζουν για δικαιώματα ίσα που δεν αξίζουν να έχουν. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 03:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
quote:
Amalia σου βρίσκω κοινά σημεία με τα μανιτάρια

Δηλαδή?

Είναι νόστιμη, υγρή,σέξυ και φαρμάκι για όσους δεν την αναγνωρίζουν επαρκώς? (Εξαρτάται πως βλέπει ο καθένας τα μανιτάρια...)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 03:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Πρωτόν δεν μου αρέσουν τα μανιτάρια, δευτερόν δεν τα βρίσκω σέξυ(;) και τρίτον φυτρώνουν εκει που δεν τα σπέρνεις.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 04:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Χμμμ...Βασικά η μυκοχλωρίδα φυτρώνει σε πολύ συγκεκριμένα σημεία ,δεν "σπείρωνται" απο μόνα τους τόσο εύκολα, και βελτιώνουν σημαντικά την ποιότητα του εδάφους βοηθώντας πολλά φυτά λόφω συμβιωτικών σχέσεων που αναπτήσουν μαζί τους.

Δυν υπάρχει λόγς για μυκητοφοβία! Αν τα μόνα που δοκίμασες είναι τα σιχαμερά της "κονσέρβας" (βλέπε πίτσα) θα σου πρότεινα μανιτάρια Πλευρότους στην σχάρα,όπως επίσης αδραχίτες και Porcini!Εξαίρετα! Ας μην ξεχνάμε επίσης της τρούφες (υπόγεια σκληρότρια μανιταριών) που εκτός οτι είναι πεντανόστιμα (καμμία σχέση με τα λαστιχοειδή της αγοράς) η τιμή τους ανα γραμμάριο είναι υψηλότερη απο αυτή του χρυσού.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 08:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα, tripod!
Μόλις πρίν λίγο είδα το topic σου κι ορμώμενος από την απάντηση που ήθελες να μου δώσεις, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.
Φίλε μου, και πάλι μου άφησες κενά ως πρός την αναζήτηση σου στο forum αυτό.

quote:
Καλά και ωραία αυτά που λες Incubus. Θα το πω για άλλη μια φορά, δεν είπα ότι είμαι παντογνώστης (αν και θα ήθελα), είπα ότι ξέρω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνω και μόνο.

Επέτρεψε μου να σε ρωτήσω για ποιό λόγο τότε θέτεις τα ερωτήματα σου την στιγμή που ξέρεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις σε αυτά...
Αναφέρεις πως θέλεις να βοηθήσεις τους υπόλοιπους συμμετέχοντες να καταλάβουν οτι είναι σε μια πλάνη (αυτό κατάλαβα από το μήνυμα σου) κι επιθυμείς να "ανοίξουν τα μάτια τους".
Έχεις υπόψιν σου όμως οτι από την αρχή έχεις υποπέσει σε διάφορα σφάλματα?
Αν όχι, ας τα εξετάσουμε παρέα....:

1) Μπαίνεις σε ένα forum ανοίγοντας κάποια topics με τίτλο που, κατά τη γνώμη μου, είναι εμπρηστικός.
Μόνο και μόνο από αυτό στον συνομιλητή σου δημιουργείται ήδη μια αρνητική διάθεση και δεν ευθύνεται αυτός για την αρνητικότητα αυτή...

2) Από την σύντομη ως τώρα πορεία σου στο esoterica έχεις μιλήσει κι εσύ ο ίδιος απαξιωτικά σε κάποια άτομα μεμονωμένα, αποδίδοντας τους χαρακτηρισμούς, όσο και γενικά.
Όταν, φίλε μου, προσβάλλεις ανοικτά τον Χριστιανισμό κι οποιαδήποτε θρησκεία έμμεσα προσβάλλεις τους ανθρώπους που πιστεύουν σε αυτή την θρησκεία, μεγάλωσαν με αυτή τη νοοτροπία κι έχουν ενστερνιστεί τις αρχές της.
Διαφωνώ κάθετα με την απαξίωση του συνομιλητή μας σε κάθε περίπτωση κι όντως δέχτηκες μια απαξιωτική στάση κι εσύ ως μέλος από κάποια άλλα μέλη.
Σίγουρα αυτό δεν το επικροτώ.
Μπορείς όμως να αναγνωρίσεις ποιός προκάλεσε με την συμπεριφορά του αυτή την απαξιωτική στάση στους συνομιλητές του πρός το άτομο του και γιατί?
Μήπως την αρχή για όλο αυτό την έκανες εσύ?

3) Είσαι σίγουρος οτι όσον αφορά τον Χριστιανισμό έχεις δίκιο στις απόψεις σου κι εμμένεις σε αυτές.
Σου το ξαναείπα, είναι δικαίωμα σου.
Αναλογίσου όμως οτι οι πιστοί του Χριστιανισμού που συμμετέχουν στο forum είναι πεπεισμένοι για την ορθότητα της δικής τους αντίληψης...
Για αυτό το λόγο δεν θα έπρεπε να προσπαθήσεις να τους πείσεις αλλά να συνομιλήσεις με κριτικό κι ανοιχτό μυαλό μαζί τους και σαφώς μέσα στα πλαίσια του σεβασμού.
Κι αυτό ακριβώς δεν είδα από εσένα και λυπάμαι που το ομολογώ αυτό.
Αν πιστεύεις οτι αυτοί οι άνθρωποι χρήζουν της βοήθειας σου και των ερεθισμάτων που προσπαθείς να τους δώσεις, αναλογίσου οτι το κάνεις με λανθασμένο και προκλητικό τρόπο.
Συζήτησε, θέσε τις απορίες σου, εξέφρασε τις απόψεις σου όσο πιο ήπια μπορείς κι από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια εκείνων να διερευνήσουν την αλήθεια που κρύβεται στα λεγόμενα σου ή όχι.
Όταν κατέχουμε μια αλήθεια, φίλε μου ή τουλάχιστον νομίζουμε οτι την κατέχουμε (γιατί τελικά μπορεί κι εμείς να είμαστε οι πλανεμένοι) σίγουρα δεν προσπαθούμε να την μεταδώσουμε στους άλλους με "βίαιο" τρόπο και με πειθαναγκασμό.
Εκφράζουμε αυτό που πιστεύουμε εμείς ως αληθινό κι είναι πλέον στην δικαιοδοσία του άλλου αν αυτοί οι σπόροι θα φυτρώσουν μέσα του...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 13:51:49  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Τripod
αν και τα ερωτήματα αυτά έχουν ξανααπαντηθεί σε διάφορα σημεία του φόρουμ παραθέτω τις απαντήσεις για να μη λες ότι δεν απάντησε κανείς.
Μακάρι να υπήρχαν άνθρωποι που θα μελετούσαν σε βάθος τον Πλάτωνα και του άλλους φιλοσόφους γιατί τότε θα έβλεπαν την ενότητα που έχουν με το χριστιανισμό και τις διδασκαλίες του.

1 Ο Μωυσής, ο Αβράαμ, ο Ισάακ, ο Ιωάννης ο βαπτιστής, ο Ιωσήφ και ο Ιησούς ήταν εβραίοι συμφωνά με το Μωσαϊκό νόμο. Γιατί υποστηρίζετε ότι ο Χριστιανισμός είναι Έλληνικός;

Κανείς δε λέει ότι ο χριστιανισμός είναι ελληνικός ή εβραϊκός. Είναι εξίσου ελληνικός όσο και εβραϊκός, όσο και ινδικός κλπ
Εκείνο που λένε οι έλληνες χριστιανοί και ειδικότερα οι ορθόδοξοι είναι ότι η μορφή που έλαβε η εξωτερική όψη της ορθοδοξίας αποτελεί συνέχεια της αρχαιοελληνικής θρησκείας σε μεγάλο βαθμό. Η εσωτερική όψη είναι κοινή σε όλους τους λαούς.
Στην εξωτερική περιλαμβάνονται η γλώσσα και η θεολογική ορολογία, και τα φιλοσοφικά εκφραστικά μέσα που χρησιμοποιήθηκαν όλους τους προηγούμενους αιώνες από Οικουμενικές Συνόδους και αγίους, και τα οποία ήταν σαφώς ελληνικά γιατί οι πατέρες της εκκλησίας είχαν σπουδάσει τόσο την Αριστοτελική όσο και την Πλατωνική φιλοσοφία και προχώρησαν πέρα από αυτές.
Προτείνω το μικρό βιβλίο του αγίου Νεκταρίου:" η ελληνική φιλοσοφία ως προπαιδεία για το χριστιανισμό"(ελπίζω να θυμάμαι σωστά τον τίτλο) και το "Ιησούς Χριστός η προσδοκία των εθνών" που καταγράφονται προφητείες σε όλη τη γη και σε όλες τις θρησκείες για το Χριστό.

2 Τι έγινε με την υπόσχεση που είχε δώσει ο Γιαχβέ στον Αβράαμ και τους απογόνους του, σύμφωνα με την οποία ο μεσσίας θα προέρχονταν απο το γένος τους; Αφου ο Ιωσήφ(απόγονος τους) δεν έκανε την δουλειά, γιατί τον πρόλαβε το περιστέρι πώς λένε οι εβραίοι λοιπόν, ότι ο Ιησούς κατάγεται απο το γένος του Δαβίδ; Είπαμε τη δουλειά την έκανε το περιστέρι και η Μαρία ήταν ξάδερφη της Ελισάβετ που ήταν γυναίκα του Ζαχαρία. Που πήγε λοιπόν η υπόσχεση;

Η υπόσχεση πραγματοποιήθηκε(παρεμπιπτόντως το "Γιαχβέ" δεν είναι "όνομα"). Ο Ιωσήφ δεν ήταν φυσικός πατέρας του Ιησού αλλά μόνο νομικός και του μετέδωσε τα νομικά δικαιώματα της βασιλείας. Η μητέρα του η Μαρία ήταν από τη γενιά του Δαυίδ και του μετέδωσε το αίμα της γενιάς για την οποία υπήρχε η υπόσχεση.Αυτό αποδεικνύεται τόσο από κείμενα της Καινής Διαθήκης όσο και από τους ισχύοντες τότε νόμους της Παλαιάς , που απαγόρευαν να παντρεύεται κανείς γυναίκα από άλλη ισραηλιτική φυλή, για να μην αλλάζουν οι κατανομές εδαφών από φυλή σε φυλή. Η μόνη φυλή που δεν είχε εδάφη εξ αρχής από τη διανομή που έγινε από το Μωυσή ακόμη, ήταν η φυλή του Λευί, των ιερέων. Οπότε για αυτούς δεν ίσχυε η απαγόρευση αυτή. Η Ελισάβετ λοιπόν είχε συγγένεια με τη Μαρία επειδή κάποιος πρόγονός της παντρεύτηκε με κάποιο μέλος από τη φυλή Ιούδα , όπου ανήκε και ο κλάδος Δαυίδ.
Η συγγένειά της με την Ελισάβετ δε σημαίνει λοιπόν ότι είναι από τη φυλή Λευί η Μαρία γιατί ρητά αναφέρεται και σε ευαγγέλια και σε επιστολή του απ. Παύλου ότι ήταν από τον κλάδο Δαυίδ όπως και ο Ιωσήφ.


3 Το άγιο φώς είναι θαύμα ή τέχνασμα;

Θαύμα που απαιτεί όμως την ανθρώπινη συνέργεια, όπως όλα τα θαύματα.
Η συνέργεια είναι η προσευχή και η επίκληση του Θεού που κάνει δυνατό το άναμμα της φλόγας. Σε πνευματιστικά πειράματα έχει γίνει το ίδιο με πολύ λιγότερα άτομα. Αν υπολογίσει κανείς τη συγκεντρωμένη ενέργεια του πλήθους που έχει συγκεντρωθεί καταλαβαίνει ότι είναι πολύ εύκολο οι αόρατες δυνάμεις (οι άγγελοι) να τη χρησιμοποιήσουν και να ανάψουν τις λαμπάδες.Προσπαθειες άλλων πατριαρχών (που θέλησαν με τη βία να πάρουν το δικαίωμα της εισόδου στο Τάφο του Χριστού)να κάνουν το ίδιο , δεν απέδωσαν και αναγνώρισαν ως θέλημα του Θεού να είναι ο ορθόδοξος πατριάρχης που θα παίρνει το θείο φως κατά την Ανάσταση.Είχαν μάλιστα σημειωθεί και θαυμαστά γεγονότα κατά την προσπάθεια του Αρμένιου πατριάρχη να πάρει το θείο φως.
Δεν τα κατάφερε και αντί αυτού βγήκε αστραπή από μια κολώνα του ναού και άναψε τις λαμπάδες των χριστιανών. Ένας ιμαμης που είδε από ένα μιναρέ το γεγονός αυτό άλλαξε πίστη και έγινε χριστιανός.Περισσότερα σε ιστορικά αρχεία . Έγινε κατά το 1500 -1600 .

4 Κάποιοι , αναρωτιούνται γιατί είναι κακό να έχουν οι παπάδες περιουσία.Καλά, ο θεός σας δεν είναι αυτός που καταδικάζει του πλούσιους να πάνε στη κόλαση;Ο θεός σας δεν είναι αυτός που είπε “Ο έχων δυό χιτώνες να δίνει τον ένα”;Ξέρετε, ότι αν η εκκλησία έδινε το 10%, όχι τα μισά, μόνο το 10% του πλούτου της, δεν θα υπήρχαν φτωχοί στην Ελλάδα; Γιατί δεν το δίνει;

Ο Θεός δεν καταδικάζει τους πλούσιους επειδή είναι πλούσιοι αλλά αν κάνουν κακή χρήση του πλούτου τους. Αλλιώς σώζονται και αυτοί, με καλή χρήση. Πλούσιοι που σώθηκαν ήταν και ο Αβραάμ και ο Ιώβ και πολλοί άλλοι μετά Χριστόν. Εκείνο που λέει η Καινή Διαθήκη , ο Χριστός δηλαδή, είναι ότι είναι δύσκολο να σωθεί κανείς με καλά έργα αν είναι πλούσιος, γιατί οι απολάυσεις δε θα τον αφήνουν να δει με νηφαλιότητα τα πράγματα και να κάνει καλή χρήση του πλούτου του. Χρειάζεται βαθιά έμφυτη πίστη για να μείνει κανείς ανεπηρρέαστος.

Η εκκλησία τόσο μετά την επανάσταση του 21 όσο και μετά το Β' Παγκόσμιο πόλεμο έχει δώσει το 70 % της περιουσίας που ειχε και που ακόμη φέρεται να έχει. Γιαυτό αυτά που θεωρούνται ως εκκλησιαστική περιουσία είναι ήδη εδώ και έναν αιώνα περίπου ή περισσότερο, στην κατοχή άλλων , δήμων , κοινοτήτων ή φυσικών προσώπων. Ξεκαθάρισμα δεν έχει γίνει ακόμη. Όσον αφορά τα κληροδοτήματα που επίσης δίνονται να διαχειριστεί η εκκλησία ή οι κατά τόπους μητροπόλεις , αυτά δεν τα διαχειρίζονται ιερείς αλλά διοικητικές επιτροπές αποτελούμενες από ΛΑΪΚΟΥΣ με την προεδρία μόνο του τοπικού επισκόπου.ΠΧ 9 λαικοί και ο επίσκοπος 10ος. Οπότε δε μπορεί να αποφασίσει μόνος του για οτιδήποτε.Και τα διαχειρίζονται σύμφωνα με του όρους που άφησε ο διαθέτης.Αν λοιπόν αυτοί δεν κάνουν καλή χρήση των κληροδοτημάτων , είναι ευθύνη της τοπική κοινωνίας να τους ελέγξει και να τους εποαναφέρει στην τάξη.
Οι επίσκοποι σε όλη την Ελλάδα είναι 80-90 άτομα . Δε μπορεί να θεωρούνται το 1 τοις εκατό του κλήρου ότι αντιπροσωπέυει την εκκλησία περισσότερο από τις χιλιάδες των άλλων κληρικών που δεν έχουνν τέτοιες εξουσίες. Ούτε ότι αντιπροσωπέυουν την εκκλησία συνολικά, ότι και αν κάνουν, περισσότερο από τα 10 εκατομύρια έλληνες χριστιανούς.
Οι αποκαλύψεις για τα σκάνδαλα είναι θείο δώρο για την εκκλησία και μακάρι να συνεχιστούν και να ξεκαθαριστεί η κόπρος του Αυγείου. Αν λοιπόν κανείς έχει στοιχεία και δεν τα αποκαλύπτει , τότε αυτός παίρνει την ευθύνη της παρανομίας και της ασυδοσίας γιατί τη στηρίζει με τον τρόπο του. Οι πάσης φύσεως ηγέτες ενός λαού είναι αντίστοιχοι του λαού τους.Το ίδιο ισχύει και για τους εκκλησιαστικούς.

5 Τι έκανε ο Απολλώνιος Τυανεύς στο δικαστήριο;
Τι σας θυμίζει η ζωή του;

Αν θυμάμαι καλά εξαφανίστηκε. Η ζωή του έχει λίγα κοινά στοιχεία με τη ζωή του Ιησού , αλλά αν εξετάσει κανείς όλα τα στοιχεία θα δει ότι δεν ήταν ο Ιησούς σε καμμιά περίπτωση, γιατί υπάρχουν μεγάλες διαφορές και αντιφάσεις που δε μπορούν να συμβιβαστούν στο ίδιο πρόσωπο.

Ελπίζω να γίνει αφορμή η απάντησή μου για έρευνα και να μην άφησα αναπάντητα ερωτήματα από όσα έθεσες. Αν βέβαια υπάρχει σκοπός να ερευνήσεις την αλήθεια και όχι απλός εντυπωσιασμός.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 14:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
“3) Είσαι σίγουρος ότι όσον αφορά τον Χριστιανισμό έχεις δίκιο στις απόψεις σου κι εμμένεις σε αυτές.
Σου το ξαναείπα, είναι δικαίωμα σου.
Αναλογίσου όμως ότι οι πιστοί του Χριστιανισμού που συμμετέχουν στο forum είναι πεπεισμένοι για την ορθότητα της δικής τους αντίληψης...”

Αυτό λοιπόν Incubus είναι το θέμα. Δεν πρόκειται περί αντίληψης. Υπάρχει η αλήθεια, υπάρχει και το ψέμα. Εγώ έδωσα 10 χρονάκια από τη ζωή μου, (αυτό λέγετε έρευνα, όχι η αναζήτηση στο net και τα περιοδικά) για να αποδείξω ότι ο χριστιανισμός είναι ένα ψέμα. Δεν είχα ουδέποτε διάθεση να βάλω κατά του λαού, αλλά όταν ο δεύτερος νομίζει ότι ξέρει την ιστορία καλύτερα από μένα και δεν μπορεί να την τεκμηριώσει, δεν αργεί το κακό να γίνει. Αυτό που με σκυλιάζει περισσότερο είναι οι αντιφάσεις που είναι κραυγαλέες μέσα στ κείμενα και τις περνάνε απαρατήρητες γιατί έχουμε αφομοιώσει διδάγματα περί ελευθεριών και αστείρευτης απρόσωπής αγάπης, χωρίς να βλέπουν όμως ότι το ψάρι βρώμα από το κεφάλι.

Μας μεγάλωσαν στην δυτική ακτή και μας έκαναν σούπα το μυαλό με το μεγάλο ρητό, “αγάπα τον εχθρό σου”! (Λες και μπορούμε να το κάνουμε πραγματικότητα σε αυτό τον κόσμο που ζούμε!!)

Τα ξαδέρφια όμως αυτών υπήρχαν και στην ανατολική ακτή και εκεί τους μεγάλωναν με το ρητό, “Σκότωσε άπιστο και θα πας στο παράδεισο”!

Όσοι δεν ξέρουν την κοινή εβραϊκή καταγωγή Χριστού και Αλλάχ είναι αδιάβαστοι.
Δεν είναι θέμα αντίληψης, “εγώ το λέω σωστά και εσείς λάθος”, είναι ιστορία με ντοκουμέντα καταγεγραμμένη, δεν αλλάζει, πρέπει όμως να την γνωρίζει κάπoιος.

Δεν μπορούν κάποιοι να στηρίζουν τα πιστεύω τους σε ένα ψεύτικο σύστημα αξιών τη στιγμή που αυτό εισπράττει από εμάς τους υπόλοιπους, δύναμη και πλούτο.

Θα σταματήσω να βάλω τους χριστιανούς όταν, οριστικοποιηθεί ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους. Αυτοί έχουν το δικαίωμα να είναι αφελείς (αφού όλοι έχουμε δικαίωμα για οτιδήποτε άλλωστε) αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να πίνουν το αίμα των λοιπών με καλαμάκι κατευθείαν από τη φλέβα.

Μας βόλεψε η ρήση του Γιεσουά “Αγάπα τον πλησίον σου“ και ξεχάσαμε τι έκαναν αυτοί οι κορακοφόροι στην Ελλάδα και το κόσμο;

Ξεχάσαμε την καταστροφή του πολιτιστικού μας πλούτου, ξεχάσαμε τα θύματα της ιεράς εξέτασης, ξεχάσαμε τους διωγμούς (αυτοί που έκαναν οι χριστιανοί είναι χειρότεροι από αυτούς που υπεστήκαν), ξεχάσαμε ή δεν θέλουμε να δούμε την εβραϊκή προέλευση του παραμυθιού, ξεχάσαμε τη θεοποίηση του σουλτάνου από το ιερατείο (γιατί τους έσωσε από τον πάπα τρομάρα τους), ξεχάσαμε το καταδικασμό των επαναστατικών κινημάτων στην Ελλάδα, ξεχάσαμε τα πραγματικά αίτια της άλωσης του Βυζαντίου, ξεχάσαμε την Ελληνική παιδεία (οι ίδιοι έχουν κρατήσει τη καθαρεύουσα που είναι ανώτερη από τη δημοτική για να μπορούν να μας βρίζουν χωρίς να το παίρνουμε χαμπάρι (αναθεματισμοί)), ξεχάσαμε τα δις που έχουν οι παπάδες στους τραπεζικούς λογαριασμούς, ξεχάσαμε ότι μερικοί από αυτούς φοράν ζαρτιέρες, ξεχάσαμε τα παιδάκια που έκατσαν στα πόδια(!) τους, ξεχνάμε τον αφορισμό του Καζαντζάκη, ξεχνάμε ότι οι κύριοι φοράνε άμφια χιλιάδων ευρώ και περιμένουν να κλέψουν και από το κεράκι σβήνοντας το πριν λιώσει, ξεχνάμε ότι δεν σταυρώθηκε κυριολεκτικά κανένας από αυτούς για την Ελλάδα (μέχρι 5 ονόματα να είναι η εξαίρεση) και πάνω από όλα μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και νομίζουμε ότι σε ένα κόσμο ατελές θα τον κάνουμε τέλειο με την αγάπη που δεν ξέρουμε να προσφέρουμε απαλλαγμένη από την ανιδιοτέλεια και το φόβο για τη θεία δίκη, την αγάπη που δεν μπόρεσε να δώσει ο θεός τους σε αυτό τον κόσμο για να τον κάνει τέλειο, απαλλαγμένο από κάθε κακία.

Αύριο μεθαύριο λέω να κάνω 2 -3 κουτσούβελα να συνεχίσει η παράδοση. Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να πάω στην εκκλησία πριν το δημαρχείο;

Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να είμαι παντρεμένος με θρησκευτικό γάμο αν θέλω να βαπτίσω το παιδί μου;

Γιατί να δίνω λεφτά από την φορολογία μου που δεν μου περισσεύουν και να συντηρώ τους θαυματοποιούς ανέραστους (φαινομενικά εε;) τσαρλατάνους;

Γιατί να μην μπορώ να ταφώ αξιοπρεπέστατα, αν δεν είμαι χριστιανός.

Γιατί να μοιράζω απλόχερα την αγάπη μου σε κάθε κάφρο και όχι μόνο σε αυτούς που την αξίζουν;

Γιατί οι αμόρφωτοι ρασοφόροι να αναμειγνύονται με πολιτική;

Γιατί να πρέπει να πώ τα χειρότερα μου μυστικά στην κατίνα-παπά για να βρω συγχώρεση;

Γιατί να πουλάν οικόπεδα στους εβραίους;

Γιατί να υπάρχουν φτωχοί και ο κλήρος να κάνει βόλτες με bmw;

Γιατί να νομίζουμε ότι είμαστε ελεύθεροι να είμαστε χριστιανοί;

Όπως καταλαβαίνεις Incubus αυτά είναι ερωτήματα που παρουσιάζουν την διαφθορά αλλά και την επιβολή των δικών τους πιστεύω στο δικό μου τρόπο ζωής. Αυτοί με ενόχλησαν πρώτοι βαπτίζοντας με “δούλο τους” όταν δεν μπορούσα να αντιδράσω, τώρα που έμαθα τη βρώμα και τη δυσωδία τους, νομίζεις ότι θα τους χαριστώ στο όνομα της μεγάλης αγάπης που δεν πιστεύω και την οποία για να τη στηρίξουν οι ίδιοι, έσφαξαν κόσμο και κοσμάκη;

Θα σταματήσω να ενοχλώ τους χριστιανούς όταν σταματήσει η λειτουργία της παρακρατικής βιομηχανίας θαυμάτων και ψεύτικης ελπίδας να λειτουργεί εις βάρος μας. Αν θέλουνε να συνεχίσουνε να ασκούνε παρά ταύτα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα οι ευκολόπιστοι, θα το κάνουν χωρίς να επηρεάζουν άμεσα ή έμμεσα εμένα και τους συνανθρώπους μου, που αγαπάμε την τέχνη, την αλήθεια, τον ορθολογισμό, το πνεύμα και το πολιτισμό.
Κάτι τέτοιο φυσικά είναι ενάντια στα δικά τους πιστεύω γιατί όποιος λέει την αλήθεια απαλλαγμένη από το χριστιανικό παραμύθι είναι άθεος ή ειδωλολάτρης και λαχαίνει αφορισμού που συνεπάγετε σε άρνηση ταφής.
Αυτοί λοιπόν είναι που έχουν το πρόβλημα όχι εγώ, αν αυτοί περιμένουν το θαύμα να τους σώσει, εγώ θα χρησιμοποιήσω γνώσεις για να τους εξοντώσω.
Ο βλάκας είναι εξίσου επικίνδυνος με το σοφό. Σοφοί λίγοι στις μέρες μας…

(τα ερωτήματα 1 και 2 δεν τα σχολιάζω γιατί έχουν κάποιο δίκιο που παραδέχομαι Incubus αλλά ή δικαιολογία μου είναι η άνωθέν χωρίς φυσικά αυτή να αγιάζει τα μέσα)


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 15:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Filosofe λες:

1
“Κανείς δε λέει ότι ο χριστιανισμός είναι ελληνικός ή εβραϊκός. Είναι εξίσου ελληνικός όσο και εβραϊκός, όσο και ινδικός κλπ
Εκείνο που λένε οι Έλληνες χριστιανοί και ειδικότερα οι ορθόδοξοι είναι ότι η μορφή που έλαβε η εξωτερική όψη της ορθοδοξίας αποτελεί συνέχεια της αρχαιοελληνικής θρησκείας σε μεγάλο βαθμό. Η εσωτερική όψη είναι κοινή σε όλους τους λαούς.”

Δηλαδή γκρεμίζοντας μνημεία άπειρου κάλλους εσείς συνεχίζετε μια θρησκεία; Ο Xριστούλης δεν πιάνει μπάζα μπροστά στο 12 θεό και τη σοφία των αρχαίων Ελλήνων. Και μην μπερδεύεις την καταγωγή του θρησκεύματος με την απήχηση που είχε.

Λες:

2 “Ο Ιωσήφ δεν ήταν φυσικός πατέρας του Ιησού αλλά μόνο νομικός και του μετέδωσε τα νομικά δικαιώματα της βασιλείας. Η μητέρα του η Μαρία ήταν από τη γενιά του Δαυίδ και του μετέδωσε το αίμα της γενιάς για την οποία υπήρχε η υπόσχεση.”

Μπορείς να μου πείς που είδες γραμμένο ότι η Μαρία ήταν από το γένος Δαβίδ;
Για ποια δικαιώματα μιλάς; (της βασιλείας του ουρανού;;;;)
Το να είσαι κηδεμόνας ενός βρέφους δεν το κάνει απόγονο σου.
Και ιδού το δέντρο για να μιλάμε με αποδείξεις. (θα είναι κουραστικό…)

Ο Αβράαμ είπε, «Κύριε, εγώ γέννησα τον Ισαάκ.»
Ήρθε ο Ισαάκ και είπε: «Εγώ, Κύριε, γέννησα τον Ιακώβ». Ο Ιακώβ ήρ¬θε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιούδα». Ο Ιούδας ήρθε και είπε: «Εγώ γέννη¬σα τον Φαρές». Ο Φαρές ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Εσρώμ». Ο Εσ¬ρώμ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Αμηναδάβ». Ο Αμηναδάβ ήρθε και εί¬πε: «Εγώ γέννησα τον Ναασσών». Ο Ναασσών ήρθε και είπε: «Εγώ γέννη¬σα τον Σαλμών». Ο Σαλμών ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Βοόζ». Ο Βο¬όζ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Οβήδ». Ο Οβήδ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιεσσαί». Ο Ιεσσαί ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Δαβίδ». Ο Δαβίδ είπε «Εγώ γέννησα τον Σολομών.»
Ο Σολομών ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ροβοάμ». Ο Ροβοάμ ήρθε
και είπε: «Εγώ γέννησα τον Αβιά». Ο Αβιά ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ασά». Ο Ασά ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιωσαφάτ». Ο Ιωσαφάτ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιοράμ». Ο Ιοράμ ήρθε και είπε: «Εγώ γέν¬νησα τον Οζία». Ο Οζία ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιωθάμ». Ο Ιωθάμ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Αχάζια». Ο Αχάζια ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Εζεκία». Ο Εζεκίας ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Μανασ¬σή».

Ο Μανασσής είπε «Εγώ γέννησα τον Αμών.»
Ο Αμών ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιωσίαν». Ο Ιωσίας ήρθε και εί¬πε: «Εγώ γέννησα τον Ιεχονίαν». Ο Ιεχονίαν ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Σαλαθιήλ». Ο Σαλαθιήλ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ζοροβαβέλ». Ο Ζοροβαβέλ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Αβιούδ». Ο Αβιούδ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ελιακείμ». Ο Ελιακείμ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννη¬σα τον Αζώρ». Ο Αζώρ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Σαδώκ». Ο Σαδώκ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Αχείμ». Ο Αχείμ ήρθε και είπε: «Εγώ γέν¬νησα τον Ελιούδ». Ο Ελιούδ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ελεάζαρ». Ο Ελεάζαρ ήρθε και είπε: «Εγώ γέννησα τον Ματθάν». Ο Ματθάν ήρθε και
είπε: «Εγώ γέννησα τον Ιακώβ». Ο Ιακώβ ήρθε και είπε «Εγώ γέννησα τον Ιωσήφ».

Μόνο ο Ιωσήφ ήταν από το γένος και η υπόσχεση ότι θα έχουν απόγονο το μεσσία πήγε περιπάτο. Εκτός και αν υποστηρίζεις ότι ήταν αδέρφιά ή ξαδέρφια ο Ιωσήφ και η Μαρία;

Λες για το Άγιο φώς:
3 “Θαύμα που απαιτεί όμως την ανθρώπινη συνέργεια, όπως όλα τα θαύματα. Η συνέργεια είναι η προσευχή και η επίκληση του Θεού που κάνει δυνατό το άναμμα της φλόγας. ”

Πλάκα έχεις, αν όμως η ανθρώπινη συνεργεία περιορίζεται σε διάλυμα φωσφόρου με διθειάνθρακα ποτισμένο στο φυτίλι, τότε και εγώ κάνω θαύματα αλλά χωρίς προσευχές και χωρίς να κοροϊδεύω τους αφελείς. Δεν είναι θαύμα είναι τέχνασμα.

4 Τα λεφτά τις εκκλησίας, σε αυτό το θέμα υπάρχει ολόκληρο topic δεν θα επαναληφθώ για να αποδείξω ότι τρώνε.

5 Όσο για τον Απολλώνιο Τυανεύς, αυτός ήταν original. Οι εβραίοι αντέγραψαν μεγάλο μέρος της ζωής του, αλλά στο δικαστήριο ο Απολλώνιος τους έκανε όλους μάγκες. Τι να έβαζαν λοιπόν οι χριστιανοί σε εκείνο το σημείο για να το καλύψουν; Έβαλαν ένα Χριστό ανίκανο να απαντήσει γιατί ούτε να ζωγραφίσουν δεν μπορούσαν αυτά που τους είπε ο Απολλώνιος.

Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και για να μην αρχίσω να βρίζω Χριστούς μην ξανακούσω ότι ο Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ή οποιασδήποτε άλλος αρχαίος θα γινόταν χριστιανός ή ήταν. Αυτό είναι προσβολή για το πνεύμα τους.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 15:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Dying_Incubus, Xotchipilli2, amalia και λοιποί φίλοι αναγνώστες.

Ο GodsenD ή Tripod ή τέλος πάντων αυτός ο άνθρωπος, πιστεύω οτι γνωρίζει αρκετά πράγμματα αλλα τελεί υπο σύγχυση.
Και εγώ και όλοι μας έχουμε περάσει στιγμές εκνευρισμού, ανθρώπινο είναι.
Σίγουρα ορισμένες εκφράσεις είναι απαράδεκτες, εκτός ορίων.
Όμμως δεν πρέπει να βλέπουμε τα πράγμματα μονόπλευρα.
Να σας πω και γιατί το λέω αυτό.
Πολλοί χριστιανοί, μέσα και έξω απο το παρρών site, είναι απαράδεκτοι τόσο στο ύφος όσσο και στο ήθος.
Διότι όταν έχεις ήθος κοινωνικό, σέβεσαι την επιλογή του καθ' ενός να ακολουθεί τα πιστεύω του, όταν δε έχεις ύφος μετρημένο δέχεσαι την ιστορία και δεν την αναιρείς με το έτσι θέλω.
Είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη να ασκήσει έντονη κριτική απέναντι στην εκλησία και τα κατα συροή εγκλήματά της, (αποδεδειγμένα εγλήματα απο την εποχή του Κων/νου μέχρι την εποχή του Μάκη).
Είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη να ασκήσει κριτική στους εθνικούς.
Κανένας όμμως δεν έχει το δικαίωμα να επιτίθεται με τρόπο κανίβαλου και τραμπούκου.
Αυτό ισχύει και για τις 2 πλευρές.
Και για να λέμε τα πράγμματα με το όνομά τους, σε αυτόν εδώ τον χώρο, πόσσες φορές οι χριστιανοί δεν μας αποκάλεσαν:

*Ανθέλληνες
*Αρχαιόπληκτους
*Αγράμματους
*Ανανδρους

Και πολλά άλλα κοσμητικά επίθετα...
Δηλαδή οι διάφοροι συγγραφείς θα αντιμετωπίζονται με 2 μέτρα και 2 σταθμά?
Εγώ πιστεύω οτι δεν συμβαίνει αυτό, απλά επίκειται τιμωρία διότι ο φίλος μας ο tripod, ξεπέρασε κατά πολλύ τα όρια.
Επειδή όμμως ο εσωτερισμός ενός ανθρώπου είναι πολλύ σημαντικό πράγμμα, επειδή πιστεύω οτι το συγκεκριμένο μέλλος έχει ανάγκη για εσωτερική αναζήτηση, προτείνω να του δωθεί μια ευκαιρία να αναπτύξει τις απόψεις του, αρκεί να μην υποπέσει πάλι στην τακτική των προηγούμενων θεμάτων του, κοινώς όχι μπινελίκια, δεν άπτωνται του εσωτερισμού τα μπινελίκια.

Και εξακολουθώ να πιστεύω οτι πρέπει να ζητήσεις συγνώμη, άλλωστε σε μια πλατωνική κοινωνία η αποδοχή του λάθους είναι η αρχή για την διόρθωσή του και δεν νομίζω οτι είναι σωστό και πρέπον να χρισημοποιείς εκφράσεις όπως οι προηγούμενες.
Παρ' αυτά πιστεύω οτι πρέπει να μείνεις, να διατυπώσεις τις απόψεις σου με θεμιτό τρόπο, να βοηθήσεις τα μέλλη με την άποψή σου αλλά να δεχθείς και τις απόψεις των μελλών, δηλ. να ακούσεις και αυτά που έχουν να σου πουν χωρίς να αντιδράς σαν θηρίο.
Αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις αυτό έχεις να κερδίσεις πολλά σαν άνθρωπος, αν όχι τότε καλύτερα να αποχωρήσεις αξιοπρεπώς...

Φιλικά
---------------------------------------------------------------------
Xotchipilli2

Δεν μας είπες τι γνώμη έχεις για το peyotte???


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 15:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Και για συμπλήρωση filosofe επειδή έκανες το λάθος και είπες για το δήθεν θαύμα με την κολόνα.
Την έχω δει την κολόνα προσωπικά και να σου πώ την αλήθεια, πρώτη φορά βλέπω άγιο φως να αφήνει κάπνα, όπως η κανονική φωτιά! Τρομερό πράμα βρε παιδί μου.
Τι έχεις να πεις για όσες φόρες ήρθε το άγιο φώς πριν καν μπει ο ιερέας στο κουβούκλιο να το πάρει;;;
Ήταν θέλημα θεού ή κακός συγχρονισμός των ρολογιών;
Λένε ότι το άγιο φως δεν καίει! Τρίχες κατσαρές! Για περιμένετε κανένα δεκάλεπτο να αποκτήσει θερμαντική δύναμη η φλόγα και μετά τα λέμε.
Νομίζεις ότι είναι σύμπτωση ότι ο ιερέας βγαίνει μετά που αρχίσουν οι αναφωνήσεις από το πλήθος “θαύμα, θαύμα”. Και πόσες φορές δεν πέτυχε το μείγμα του φωσφόρου και αναγκάστηκε ο παπάς να περιμένει με τις ώρες, μέχρι να ακούσει φωνές απ έξω για να βγεί;

Την αποκλειστική διάθεση των μαγικών κεριών την είχε η εταιρία “Ήλιος”. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα με αυτό το όνομα ή αν άλλαξαν συνεργάτη, σου λέω όμως ότι αν πάρεις κεράκι από το σπίτι σου και πας εκεί, όσο και να περιμένεις πότε δεν θα ανάψει, τουλάχιστον η δικιά μου λαμπάδα δεν είχε ανάψει, μάλλον δεν ήταν ευλογημένη!

Έχεις δει έτσι και για πλάκα με πόση βία και θρησκευτικό μίσος ορμάνε να πάρουνε το φώς; Τι βρισίδι, μπινελίκι, ποδοπάτημα και αλληλοσπαραγμός πέφτει;
Αν αυτά είναι θεάρεστα έργα, εγώ αυτό το θεό θα τον κάψω, γιατί είδα τα “έργα“ του από πρώτο χέρι.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 15:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Μπράβο Telekinesis έτσι είναι. Δεν ζήτω συγνώμη όμως από κανένα γιατί την τιμωρία μου την εισέπραξα με διαγραφές και κλειδώματα. Η στάση εσένα και του Incubus με υποχρεώνουν να ανεβάσω το επίπεδο της συζήτησης και να είμαι πιο προσεκτικός γιατί έτσι πρέπει. Η θεωρία μου είναι απλή, δεν χρωστάω σε κανένα και γι αυτό τους φέρομαι όπως μου φέρονται. Αυτό που θα πρέπει να διορθώσω είναι να μην πέφτω στο απολίτιστο επίπεδο του πάτου τους και να είμαι πιο μετρημένος.
Είμαι Έλληνας και αυτό σημαίνει κάτι όπως και για το κάθε Έλληνα,

Μπορεί ο θυμός να είναι πάνω από κάποιες πράξεις μας, είναι όμως πάντα κάτω από την ψυχή μας.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 18:43:11  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Υπέδειξέ μου κάποιο θέμα που ανοίχτηκε ή κάποιο αρχικό ποστ Χριστιανού, με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;


Θες να σου αναφέρω εγώ θέματα, τα οποία ο μόνος λόγος που ανοίχτηκαν είναι για να προσβάλλουν και να απαξιώσουν τον Χριστιανισμό;;;
Είσαι σχετικά καινούργιος (αν είσαι όντως) εδώ μέσα και δεν έχεις, ίσως, παρακολουθήσει τους διάφορους κομήτες που εμφανιζόταν και άρχιζαν να γκαζώνουν και να επιτίθενται με "κραυγές" κατά του κακού Χριστιανισμού!!

Ορισμένοι δε, όταν πρωτοεμφανιζόταν, κρατούσαν κάποια προσχήματα και έκαναν τις μυξοπαρθένες, ότι δήθεν έθεταν ερωτήματα. Δεν αργούσαν όμως να πετάξουν μακρυά το μαντήλι τους, και άρχιζαν να μας κατακεραυνώνουν, επαναλαμβάνοντας και να αναμασώντας τα παραμύθια του φίλου μας του Ρασιά και της παρέας του.

Οι χαρακτηρισμοί, λοιπόν, των οποίων αποδέκτης ήσουν και εσύ, είναι η αντίδραση στη ΣΤΗΜΕΝΗ πρόκληση εκ μέρους αυτών που, τελικά, δεν ξέρουμε πώς να τους αποκαλέσουμε; Εθνικούς; Νεοπαγανιστές; Δωδεκαθεϊστές; Ειδωλολάτρεις;......
Το πρόβλημα αυτό γεννάται από το γεγονός ότι κανείς τους δεν "αυτοχαρακτηρίζεται", όπως συμβαίνει με εμάς τους Χριστιανούς. Οπότε, όπως και να τους αποκαλέσεις, βρίσκεις τον μπελά σου.

Βρίσκεις να έχω άδικο σε αυτά που αναφέρω πιο πάνω;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 18:53:29  Εμφάνιση Προφίλ
....... πολλοί δε, από τους κατακριτές του Χριστιανισμού, απαιτούσαν να τους θεωρούμε άθεους.
Συχνά όμως, στις τοποθετήσεις τους, άφηναν να φανεί μια συμπάθεια και εμμέσως αποδοχή κάποιας θεότητας ή συστήματος θεοτήτων, συγκρίνοντάς τους πάντα με τον "κακό" Χριστιανισμό.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι, ενώ έναν Χριστιανό "τον βάζεις στο στόχαστρό σου εύκολα", τους άλλους, τους όπως θες πες τους, δεν μπορείς να τους "πιάσεις" από πουθενά διότι είχαν και έχουν πάντα το αβαντάζ του "απροσδιόριστου" και του "αόριστου" αναμεμιγμένου με μια γερή δόση "υπερελληνισμού" και "υπερεθνικισμού".


****Χρησιμοποιώ τα εισαγωγικά γιατί ίσως οι όροι και οι εκφράσεις που χρησιμοποιώ να μην είναι τόσο δόκιμοι ή και να είναι ανύπαρκτοι στη γλώσσα μας, αλλά πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πω.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 13/12/2005 18:56:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 20:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Ψηλέ έχεις να πεις κάτι για αυτά που γράφω, καμιά απάντηση ή αντιπαράθεση στα γεγονότα με στοιχεία, ή απλά ανοίγεις το στόμα σου για να δηλώσεις την ύπαρξη σου; Δηλαδή είναι και ο Telekinesis βαλτός νομίζεις; "(Αν είσαι όντως)".
Όσο για την μυξοπαρθένα που λές, εγώ σας τα έχωσα ευθύς εξαρχής, δεν χρειάζομαι μανδύες, δεν είδα όμως κάποιο να μπορεί να με αποστομώσει μέχρι τώρα με στοιχεία...
Ο νοών νοήτο.

Υπάρχουν γνώμες, υπάρχουν και αντιλήψεις.
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς τα πράγματα έτσι όπως είναι, ώστε να σχηματίσεις γνώμη, μένεις στις αντιλήψεις.
Ciao

Υ.Γ Είμαι μέλος μιας σατανικής αιρέσης που χρησιμοποιεί την αγία γραφή με σκοπό να εξαφανίσουμε του Χριστιανούς!! Ναι ναι αλήθεια λέω, καθόμαστε και διαβάζουμε επίσης ένα σωρό άλλα βιβλία απο ψεύτες και υποκριτές και σκοπίμως παραβλεπουμε την αγία γραφή που λέει ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!
Χαίρε σκοτάδι αμέτρητο... (μα καλά είστε σοβαροί;;;;;;;;;;;;;;;)


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 22:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Να αποπειραθώ να απαντήσω;

quote:
Αύριο μεθαύριο λέω να κάνω 2 -3 κουτσούβελα να συνεχίσει η παράδοση. Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να πάω στην εκκλησία πριν το δημαρχείο;

Να σου ζήσουν! Αλλά υποχρεωμένος δεν είσαι!

quote:
Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να είμαι παντρεμένος με θρησκευτικό γάμο αν θέλω να βαπτίσω το παιδί μου;

Το "μυστήριο της Βάπτισης" είναι για τους Χριστιανούς. Εφόσον δεν είσαι Χριστιανός, ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ, βρε αδελφέ!

quote:
Γιατί να μην μπορώ να ταφώ αξιοπρεπέστατα, αν δεν είμαι χριστιανός.

Και ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς; Θες και παπάδες στην κηδεία σου; Κανείς δεν σου είπε να την κάνεις σε εκκλησία! (Α πα πα...χτύπα ξύλο...)

quote:
Γιατί οι αμόρφωτοι ρασοφόροι να αναμειγνύονται με πολιτική;

Γιατί είναι κι αυτοί πολίτες αυτού του κράτους! Εδώ τόσοι και τόσοι αμόρφωτοι αναμειγνύονται, αυτοί σε πειράξανε;

quote:
Γιατί να πρέπει να πώ τα χειρότερα μου μυστικά στην κατίνα-παπά για να βρω συγχώρεση;

Σε υποχρέωσε κανείς να εξομολογηθείς;

quote:
Γιατί να πουλάν οικόπεδα στους εβραίους;

Αυτό τι άσχετο είναι πάλι;

quote:
Γιατί να υπάρχουν φτωχοί και ο κλήρος να κάνει βόλτες με bmw;

Α ναι...Ενώ οι άλλες BMW δεν σ' ενοχλούν! Μόνο των κληρικών!

quote:
Γιατί να νομίζουμε ότι είμαστε ελεύθεροι να είμαστε χριστιανοί;

Γιατί...μάλλον είμαστε! (να είμαστε ή να μην είμαστε Χριστιανοί!)

quote:
Γιατί να δίνω λεφτά από την φορολογία μου που δεν μου περισσεύουν και να συντηρώ τους θαυματοποιούς ανέραστους (φαινομενικά εε;) τσαρλατάνους;

Κοίτα που συμφωνούμε και σε κάτι...Όχι όμως στους χαρακτηρισμούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 22:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Υπέδειξέ μου κάποιο θέμα που ανοίχτηκε ή κάποιο αρχικό ποστ Χριστιανού, με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;

Πολλύ ευχαρίστως, πάρε:

Γιατί οι Χριστιανοί διώκονται ακόμη; - olympios

Ο ΟΜΗΡΟΣ και οι θεοί των αρχαίων Ελλήνων: Ουδείς αναμάρτητος! - anchor

Κι' αυτά δεν είναι τίποτα, δεν ξέρω αν η amalia κρατάει αρχείο απο τα θέματα που απολιθώθηκαν [!]

Βρίσκεις αφύσικο το να επιτίθενται κάποιοι στον χριστιανισμό
Μετά απο τόσα και τόσα που έχει κάνει, εσύ τι περίμενες

quote:
Οι χαρακτηρισμοί, λοιπόν, των οποίων αποδέκτης ήσουν και εσύ, είναι η αντίδραση στη ΣΤΗΜΕΝΗ πρόκληση εκ μέρους αυτών που, τελικά, δεν ξέρουμε πώς να τους αποκαλέσουμε; Εθνικούς; Νεοπαγανιστές; Δωδεκαθεϊστές; Ειδωλολάτρεις;......

Λέγε με αρχαιολάτρη, μου ταιριάζει καλύτερα [!]

quote:
τα παραμύθια του φίλου μας του Ρασιά και της παρέας του

Μ' έχεις πρήξει μ' αυτόν τον Ρασιά, μα ποιός είναι τέλος πάντων ρε παιδιά αυτός ο Ρασιάς?
Σαν να λέμε ο αντίστοιχος του ΑΑ (Ανώνυμος Απολογητής).
Και στην τελική ΚΑΙ έτσι να είναι τουλάχιστον έχει τα κότσια και λέγεται Ρασιάς, ο ΑΑ πως λέγεται, λαμόγιο

quote:
δεν μπορείς να τους "πιάσεις" από πουθενά διότι είχαν και έχουν πάντα το αβαντάζ του "απροσδιόριστου" και του "αόριστου"

Φίλε μου, καλέ μου φίλε, πρέπει να δώσεις προσοχή σε κάτι πολλύ σημαντικό.
Όσσο ποιό συγκεκριμένος και προσδιορισμένος είσαι, τόσο ποιό τρωτός γίνεσαι.
Η εκλησία έχει το αβαντάζ του παρακράτους, της περιουσίας, του χρήματος, της ισχύος.
Ο μόνος τρόπος για να επιβιώσουν οι "αρχαίοι", είναι να γίνουνε stelth για όσσο καιρό χρειάζεται.
Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή θα πάψουνε να είναι αόρατοι, αλλά τότε δεν θα προσπαθείς να τους πιάσεις αλλά να τους ξεφύγεις...
Believe me.

quote:
Βρίσκεις να έχω άδικο σε αυτά που αναφέρω πιο πάνω;;;;;

Βρίσκω οτι παραποιείς τα πράγμματα φίλε μου, δεν περίμενα κάτι καλύτερο βέβαια...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 23:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Ιησούς ή Χιονάτη.

Προτιμώ την ιστορία της Χιονάτης γιατί δεν μου την επιβάλανε. Πέρα από αυτό έχουμε τα εξής στοιχεία που μπορούν να αποδειχθούν.

- Η αγία γραφή είναι γεμάτη ανακρίβειές και τσαπατσούλικες διορθώσεις

- Ο χριστιανισμός ιδρύθηκε από το Μωυσή, περίπου το 1250 πχ

- Εξαπλώθηκε δια πυρρός και δια σιδήρου (πάει περίπατο η μεγάλη αγάπη)

- Οι κληρικοί στην πλειοψηφία τους είναι διεφθαρμένοι αρσενοκοίτες

- Τα θαύματα έγιναν σε μεμονωμένα άτομα (ποιος τα έκανε; ρωτήστε με και θα σας πω την δικιά μου θεωρία, εκτός και αν κρίνω ότι σκοπό έχετε να την εκφυλίσετε)

- Πότε δεν κοίταξαν το συμφέρον της Ελλάδος. Αν φάνηκαν να το κάνουν, μάλλον δικά τους συμφέροντα θα θίγονταν πρώτα.

Αν αυτοί οι τίτλοι, οι οποίοι καλύπτουν , τομείς και της πτυχές σε ένα ευρύ φάσμα της χριστιανικής ζωής, δεν σας βοηθάνε να βγείτε στο συμπέρασμα ότι Ιησούς δεν υπάρχει και είναι και αυτός κατασκευασμένος, τότε θα σας ρωτήσω κάτι άλλο:

Αφού εθελοτυφλείτε σε όλα αυτά και προτιμάτε να θυμάστε κάποιες αφημένες και ονειροπόλες φράσεις του Ιησού σαν αληθινές, πείτε μου, γιατί πιστεύετε στα όμορφα λόγια αυτού και όχι της Χιονάτης;

Και η Χιονάτη φανταστικό πρόσωπο είναι στο παραμύθι, όπως ο Ιησούς.
Γιατί δεν βλέπετε τα διαπιστευτήρια λοιπόν, που συνηγορούν υπέρ του γεγονότος ότι είναι παραμύθι και η ιστορία του δεύτερου αλλά κρατάτε την αφηρημένη ιδέα;;;;

Και θα ενώσω τους μύθους δια την εξαγωγή συμπεράσματός….

Ο χριστιανισμός είναι σαν το ωραίο κόκκινο μήλο, που έδωσε η κακία μάγισσα στη Χιονάτη.
Ήταν μεν όμορφο κόκκινο και ζουμερό, γιατί περιείχε ορθόδοξες έννοιες όπως η αγάπη, η συγχώρεση, ο σεβασμός, η αυταπάρνηση, αλλά στο κέντρο, είχε δηλητήριο. Το δηλητήριο λεγότανε “Χύσιθ “ και η κακιά μάγισσα με τα ΜΑΥΡΑ, το είχε μαζέψει από το πιο κατασκότεινο και πιο άρρωστο περιβόλι του βασιλείου της..
Η Χιονάτη έπεσε σε ύπνο βαθύ και αν υποθέσουμε ότι οι 7 νάνοι δεν την εκμεταλλευτήκαν, έμεινε έτσι για πολύ καιρό (2000 χρόνια).

Αργότερα εμφανίστηκε ένας λαμπρός πρίγκιπας και στάλθηκε από πάνω της, Την κοίταζε από ΨΗΛΑ και παρατηρούσε πόσο ήσυχα κοιμόταν. Έσκυψε από πάνω της και χαμήλωσε τα χείλη του στα χείλη της δίνοντας της έτσι, την ενεργεία της αγάπης του για να ξαναζωντανέψει και να νικήσει το δηλητήριο.

Υ.Γ Ο τρελός του χωριού ήξερε την αλήθεια. Για κάποιους έχει νόημα αυτό το παραμύθι, για κάποιους άλλους όχι. Δεν θα περάσω σε αποσυμβολισμό.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 23:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

Λένε ότι το άγιο φως δεν καίει! Τρίχες κατσαρές! Για περιμένετε κανένα δεκάλεπτο να αποκτήσει θερμαντική δύναμη η φλόγα και μετά τα λέμε.
Νομίζεις ότι είναι σύμπτωση ότι ο ιερέας βγαίνει μετά που αρχίσουν οι αναφωνήσεις από το πλήθος �θαύμα, θαύμα�. Και πόσες φορές δεν πέτυχε το μείγμα του φωσφόρου και αναγκάστηκε ο παπάς να περιμένει με τις ώρες, μέχρι να ακούσει φωνές απ έξω για να βγεί;


Μα πως να αποκτήσει θερμαντική (δύναμη) η φλόγα, αφού η φλόγα είναι η ίδια θερμική πηγή ?
Α! κατάλαβα. Είναι πιο θερμός ο περιβάλλον αέρας και τη ζεσταίνει την καημενούλα παγωμένη φλογίτσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 23:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Παρότι πανέξυπνος, εδώ κάνεις τον κινέζο και μας παραθέτεις άλλα αντί άλλων. Να υποθέσω ότι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις αυτό που σε ρωτάω;;

Ας δούμε αυτό που εσύ απέκοψες από το μήνυμά μου:

quote:

Υπέδειξέ μου κάποιο θέμα που ανοίχτηκε ή κάποιο αρχικό ποστ Χριστιανού, με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;

Ας δούμε λοιπόν τους τίτλους που εσύ παρέθεσες και ας δούμε ποια επίθεση κατά των Παγανιστών, Δωδεκαθεϊστών, Εθνικών, Αρχαιολατρών, .... κρύβει:

"Γιατί οι Χριστιανοί διώκονται ακόμη; - olympios

quote:

olympios
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα Απεστάλη: 20/09/2005, 13:49:17

Οι διώξεις κατά των Χριστιανών στους πρώτους αιώνες μετά τη γέννηση του Χριστού ήταν πολλοί και συνεχίζονταν κατά καιρούς σε περιοχές που ο Χριστιανισμός ήταν μια νέα διδασκόμενη θρησκεία, όπως στις περιοχές του βορρά και στα βάθη της ανατολής. Σαφώς κάτι τέτοιο συνέβαινε επειδή η πλειοψηφία των ανθρώπων στα μέρη αυτά συνέχιζε να απορρίπτει τη Χριστιανική θρησκεία και να μένει προσκολημένη στη θρησκεία των προγόνων.
Όμως και σήμερα και ειδικά στην ΧΟ Ελλάδα συνεχίζονται οι διώξεις αν και με λεκτικό και γραφικό χαρακτήρα. Υπάρχουν αμέτρητες παγανιστικές θρησκείες, εκκλησίες διαφόρων τύπων, που προβάλλοντας ένα ψευδές καλό πρόσωπο προσπαθούν να εκτοπίσουν μια θρησκεία που ομολογουμένως χρίζει της προτίμησης του πλήθους των Ελλήνων.
Γιατί όμως όλα αυτά;
Γιατί κάποιοι προσπαθούν με κάθε τρόπο να νομιμοποιήσουν λατρείες και θρησκείες που κατακερματίστηκαν από τους σοφότερους προγόνους μας;
Όλα αυτά φυσικά με στόχο τους Χριστιανούς και την ιδεολογία την οποία υποστηρίζουν, την πίστη τους.
Κάθε άποψη είναι δεκτή.
Χαίρειν εσαεί



Και ας δούμε και το δεύτερο τίτλο:

Ο ΟΜΗΡΟΣ και οι θεοί των αρχαίων Ελλήνων: Ουδείς αναμάρτητος! - anchor"

quote:
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα Απεστάλη: 12/10/2005, 22:28:00

Στην Ιλιάδα όχι μόνο είναι οι θεοί που ξεκινούν τον πόλεμο, αλλά και τον συντηρούν (και με αιτία ένα καπρίτσιο) και βλέπουμε από τους ανθρώπους την ίδια αγριότητα (π.ζ. Αγαμένων: no prisoners - μην κρατάτε αιχμαλώτους).
Οπότε καταλαβαίνουμε ότι οι ισχυρισμοί για «αιματοβαμμένους» θεούς ισχύουν για κάθε λαό εκείνης της εποχής.
Κατά τον Όμηρο ο Τρωικός Πόλεμος έχει ως εξής σε σχέση με τους θεούς:
Η Ήρα και η Αθηνά τσατίζονται με τον Πάρη επειδή δίνει ένα βραβείο (μήλο των εσπερίδων;) στην Αφροδίτη και αποφασίζουν να ξεκάνουν τους Τρώες (που είναι πολύ ευσεβείς και γι’ αυτό είναι αγαπημένοι του Δία και του Απόλλωνα). Σοφίζονται το σχέδιο να σπρώξουν την «χαζούλα» Αφροδίτη να κανονίσει ώστε ο Πάρης να κλέψει την Ελένη (νομίζοντας ότι η Αφροδίτη τον ανταμοίβει για την ψήφο του) κι έτσι να προκληθεί η αφορμή για τον πόλεμο.
Οι Έλληνες πηγαίνουν στην Τροία νομίζοντας μέχρι το τέλος ότι όλα γίνονται για την Ελένη (ο Όμηρος όμως «ενημερώνει» τους ακροατές του για το τι κάνουν οι θεοί από πίσω). Οι θεοί όμως συνεχίζουν το σχέδιο. Η Ήρα έχει φάει στην κρεβατομουρμούρα τον Δία και αυτός υποχωρεί. Επειδή όμως η Τροία δεν μπορεί να πέσει πριν σκοτωθούν Έκτορας και Αχιλλέας, ο Δίας – αυτή τη φορά – σχεδιάζει να σπρώξει τους Τρώες στο τείχος των Αχαιών (ανταμοίβοντάς τους για τις θυσίες τους, προσωρινά), έτσι ώστε ο Αχιλλέας να στείλει τον Πάτροκλο να σκοτωθεί για να σκοτώσει μετά τον Έκτορα και να ανοίξει ο δρόμος για την άλωση της Τροίας.
Αυτά τα διαβάζουμε στην Ιλιάδα. Ρωτήστε κάποιον που τη διάβασε να σας το πει…
Η παρέμβαση των θεών συνεχίζεται στην Οδύσσεια και τους Νόστους (τις επιστροφές των Αχαιών ηρώων στην Ελλάδα). Οι Έλληνες έχουν εξαγριώσει τους θεούς με τις ωμότητες που έκαναν στην κατακτημένη Τροία – ιδιαίτερα με το βιασμό της Κασσάνδρας μέσα στο ναό της Αθηνάς. Έτσι οι θεοί αποφασίζουν να τους εμποδίσουν την εαπιστροφή. Μέσα στις περιπέτειες τα πράγματα χειροτερεύουν για τον Οδυσσέα αφού εξαγριώνει τον Ποσειδώνα και τον Ήλιο και περιπλανιέται για μια δεκαετία. Στο τέλος ο Ποσειδώνας εξαγριωμένος με τους Φαίακες που βοήθησαν τον Οδυσσέα να γυρίσει τους κάνει βίδες.
Αυτά τα γράφει στην Οδύσσεια.


Telekinesis,
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο των πιο πάνω μηνυμάτων συμβαίνει αυτό που σε ρώτησα:
«........με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;»


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 00:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Durden χάσου από τα μάτια μου μην με διαγράψουν πάλι.

“Να σου ζήσουν! Αλλά υποχρεωμένος δεν είσαι!”
Καλά ρε παλιο#$* μου ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ;; Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;;

“Το "μυστήριο της Βάπτισης" είναι για τους Χριστιανούς. Εφόσον δεν είσαι Χριστιανός, ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ, βρε αδελφέ!”

Αδαή και όλα τα σχετικά, ποιος σου είπε ότι γουστάρω να το βαφτίσω;;;;;;;;;;; Στο δημαρχείο όμως δεν δέχονται το όνομα του παιδιού, αν δεν υπάρχει χαρτί βάφτισής από την εκκλησία ΞΥΠΝΑ!!!
Και η εκκλησία δεν σου βαφτίζει το παιδί (έστω και για το χαρτί), αν είσαι Έλληνας και δεν έχεις κάνει ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΓΑΜΟ. ΞΥΠΝΑ

“Και ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς; Θες και παπάδες στην κηδεία σου; Κανείς δεν σου είπε να την κάνεις σε εκκλησία! (Α πα πα...χτύπα ξύλο...)”

Και που θα με βάλουνε ρε σαΐνι;; Στο κήπο ή σε κανένα χωράφι θα με θάψουν, μήπως σε κανένα ρέμα; Πας καλά;;

“Γιατί είναι κι αυτοί πολίτες αυτού του κράτους! Εδώ τόσοι και τόσοι αμόρφωτοι αναμειγνύονται, αυτοί σε πειράξανε;”

Οι άλλοι τουλάχιστον είναι τίμιοι κλέφτες, δεν σου τάζουν παράδεισο. Και τι πάει να πει αναμιγνύονται και άλλοι; Δηλαδή επειδή υπάρχουν πολλοί θα κάνουμε τους τυφλούς;

“Σε υποχρέωσε κανείς να εξομολογηθείς;”

Όχι ευτυχώς γιατί δεν έχω αμαρτίες εγώ. Με συγχώρεσε πρώτα ο εαυτός μου και μετά τα βρήκα και με τους υπόλοιπους. Αυτό που ήθελα να επικεντρώσω όμως εδώ, είναι το τι γίνεται με το απόρρητο της εξομολόγησης και τι ξεκατινιάσματα πέφτουν πίσω από το ιερό.

“Αυτό τι άσχετο είναι πάλι;”
Άσχετο δεν είναι τίποτα μικρέ, όλα είναι για το χρήμα που δεν γνωρίζει πρόσωπα και θεούς.

“Α ναι...Ενώ οι άλλες BMW δεν σ' ενοχλούν! Μόνο των κληρικών!”

Έχεις δεί εσύ πολλούς να διδάσκουν αυταπάρνηση ταπεινότητα και αυτοθυσία μέσα από bmw;;

“Γιατί...μάλλον είμαστε! (να είμαστε ή να μην είμαστε Χριστιανοί!)”

Αν κατάλαβες τις αναφορές μου στο νομικό πλαίσιο, θα δεις ότι από την στιγμή που γεννιέσαι στην Ελλάδα είσαι ελεύθερος να είσαι χριστιανός και τίποτα άλλο.

“Κοίτα που συμφωνούμε και σε κάτι...Όχι όμως στους χαρακτηρισμούς...”

Εντάξει κάτι είναι και αυτό, μήπως οι χαρακτηρισμοί δεν έχουν ακουστεί όμως από όλα τα ΜΜΕ; Και για να φτάσουν εκεί φαντάσου τι γίνεται πίσω από τις πλάτες σας.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 00:25:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Durden χάσου από τα μάτια μου μην με διαγράψουν πάλι.

“Να σου ζήσουν! Αλλά υποχρεωμένος δεν είσαι!”
Καλά ρε παλιο#$* μου ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ;; Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;;


Καλά ρε μεγάλε Τρίποδα,
10 χρόνια μελετών σου πήρε για να καταλάβεις αυτές τις τρομερές αλήθειες αλλά δεν είσαι ικανός να καταλάβεις τι σου λέει ο Durden;;;;

Φτου σου βρε μη σε ματιάσουμε!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 00:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Tripod ,
πολύ μελανά τα γράφεις.
Τα νεκροταφεία ανήκουν στο δήμο και όχι στην εκκλησία.
Κανείς δήμος δεν πετά πτώματα στο πεζοδρόμιο.
Το δημαρχείο δέχεται όλες τις γεννήσεις και ονόματα από όλες τις θρησκείες.

Το θέμα είναι, αποφέυγεις την εκκλησία ή το δημαρχείο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 00:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Telekinesis,
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο των πιο πάνω μηνυμάτων συμβαίνει αυτό που σε ρώτησα:
«........με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;»

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, οι χαρακτηρισμοί που ανέφερα δεν χρισημοποιήθηκαν στα συγκεκριμένα post.
Χρισημοποιήθηκαν όμως άλλοι χαρακτηρισμοί που προσβάλουν τα δικά μας πιστεύω.

quote:
Υπάρχουν αμέτρητες παγανιστικές θρησκείες, εκκλησίες διαφόρων τύπων, που προβάλλοντας ένα ψευδές καλό πρόσωπο...

Είμαστε παγανιστές εμείς?
Είμαστε ψεύτες?

quote:
να σπρώξουν την «χαζούλα» Αφροδίτη

Δηλαδή άμα αρχίσουμε κι' εμείς να βρίζουμε τον Θεούλη σας τι θα γίνει?
Να σου πω εγώ τι θα γίνει, θα μπει λουκέτο, βέβαια, εσείς να βρίζετε τους θεούς και τις θεές μας, εμείς πρέπει να σας ακούμε.
Μήπως πρέπει να σας πούμε κι' ευχαριστώ?

quote:
Αγαμένων: no prisoners - μην κρατάτε αιχμαλώτους).

Αυτό τώρα πως εξηγείται?
Πήγαν τα χριστιανά, είδαν στο cinema το TROY, έμαθαν την ιστορία απ' έξω κι' ανακατωτά σε έκδοση Hollywood, και ήρθαν μετά εδώ να ασκήσουν χριστιανική κριτική στους αρχαίους, ποιοί Οι πουθενάδες.
Μ' αρέσει και η μετάφραση δίπλα (με μισή παρένθεση).

quote:
Γιατί κάποιοι προσπαθούν με κάθε τρόπο να νομιμοποιήσουν λατρείες και θρησκείες που κατακερματίστηκαν από τους σοφότερους προγόνους μας;

Αυτό εδώ τι είναι
Είμαστε παράνομοι δηλαδή
Ποιός σας είπε οτι είμαστε παράνομοι, ποιός σας δίνει το δικαίωμα να μας αποκαλείτε παράνομους στην Γη των προγόνων μας

Άκου λέει δεν μας προσβάλουν...

Αρνείσαι πεισματικά να δεχθείς μια αλήθεια φίλε μου:
Στην Ελλάδα η επίσημη θρησκεία αρνείται να δεχθεί την ύπαρξή μας.
Πιό εύκολα θα έδινε άδεια για τζαμί παρά για αρχαιοελληνικό ναό.
Κι' αυτό γιατί την ελληνική θρησκεία την φοβάται περισότερο απο τους μουσουλμάνους, διότι το δωδεκάθεο παίζει εντός έδρας.
Με άλλα λόγια φίλε μου, η θρησκεία σου είναι γούστο σου και καπέλο σου αρκεί να θυμάσαι οτι είναι φιλοξενούμενη στην Ελλάδα.
Κάποιοι πρόγονοί σου το ξέχασαν αυτό και κατέστρεψαν πολλά εκμεταλευόμενοι την δύναμη που απέκτησαν.
Σήμερα όμως φίλε μου τα πράγμματα είναι αλλιώτικα, η ιερά εξέταση δεν περνάει, η πυρά δεν ισχύει.
Όσσο και να φωνάζει ο κλέφτης δεν φεύγει ο νοικοκύρης και οι προσβολές θα δίνουν και θα παίρνουν αλλά έχω ξαναπει κάτι και ΔΕΝ με ακούτε.
Τη φαγωμάρα που βλέπετε εδώ σήμερα, θα την δείτε στον real world αύριο...
Κι' αυτήν την φαγωμάρα η εκλησία θα μπορούσε να την αποτρέψει με 2 τρόπους.
1)Να ζητήσει συγνώμη για τους βανδαλισμούς και να αναλάβει με δικά της έξοδα την συντήρηση των αρχαίων ναών (εις έμπρακτη ένδειξη συγνώμης αλλά και σεβασμού προς τους έλληνες & ελληνίδες).
2)Να αποδεχθεί την ύπαρξη των δωδεκαθεϊστών ως θρήσκευμα αυτόχθονο και παλαιότερο άρα σεβαστό και επιτρεπτό.

Η αλλαζονεία της εκλησίας όμμως θα οδηγήσει χιλιάδες κόσμο σε...κακή διάθεση.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
οταν σκύβετε για να προσκυνήσετε τον θεό σας,προσέχτε γιατι δείχνετε τον κώλο σας σε κάποιον άλλο θεό,μιας και υπάρχουν αμέτρητοι,και είναι προσβολή...έλεγε ο Σωκράτης...
αυτο για να δουν κάποιοι οτι όλες οι θρησκείες είναι τα ίδια σκατα.

καλά.έχετε την εντύπωση οτι ο Ηρακλειτος,ο Πυθαγόρας και δεν συμαζεύετε πίστευαν στο 12θεο?
μήπως ο λόγος που πάθαν οτι πάθανε είναι επιδη λέγανε τα ίδια που λέτε εσείς για τον χριστιανισμό?(και γι'αυτο μάλλον).

εντάξη,για όλα φταίει ο κακός χριστιανός...και?και τι έγινε?απο δω και πέρα τι γίνετε?

Απ΄τη μέθη του πόθου γλιστρώ ξανά στην ηδονή...

Κι όσο μεθώ απο ηδονή,τόσο ξανά φουντώνει ο πόθος...
Φάουστ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:13:25  Εμφάνιση Προφίλ
Συνεχίζεις να κάνεις τον κινέζο!!

Είπες:

quote:
Κανένας όμμως δεν έχει το δικαίωμα να επιτίθεται με τρόπο κανίβαλου και τραμπούκου.
Αυτό ισχύει και για τις 2 πλευρές.
Και για να λέμε τα πράγμματα με το όνομά τους, σε αυτόν εδώ τον χώρο, πόσσες φορές οι χριστιανοί δεν μας αποκάλεσαν:

*Ανθέλληνες
*Αρχαιόπληκτους
*Αγράμματους
*Ανανδρους

Και πολλά άλλα κοσμητικά επίθετα...


Εγώ είπα:

quote:
Υπέδειξέ μου κάποιο θέμα που ανοίχτηκε ή κάποιο αρχικό ποστ Χριστιανού, με το οποίο να επιτίθεται και να ΣΑΣ αποκαλεί με τους χαρακτηρισμούς που ανέφερες;;;;

Που βλέπεις εσύ επίθεση βρε μεγάλε και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς στα αρχικά ποστ αυτών των δύο θεμάτων που έθιξες;;;

Οι αναφορές που εσύ παρέπεμψες τις θεωρείς προσβολές;;; Είσαι σοβαρός τώρα;;; Αν ήταν έτσι οι προσβολές, τότε εσείς με κάθε πρότασή ας εδώ μέσα θα έπρεπε να σας κάνει αυτομάτως μπαν η Αμαλία.

Θες αλήθεια να ψάξω να βρω εκφράσεις που είναι προσβολή προς τους Χριστιανούς;; Άσε, δεν θα κάνω τον κόπο, φτάνει μόνο να παραθέσω τους τίτλους των περισσότερων θεμάτων που κυριαρχούν τώρα στο εσωτέρικα και υπεύθυνος γι' αυτό είναι ο φίλος σου ο Τρίποδας (τελευταίο ψευδόνυμο).

Μη με βάζεις να ψάχνω τώρα άδικα τη στιγμή που το ξέρεις και γνωρίζεις πολύ καλά σε τι είδους προσβολές αναφέρομαι!!!!

Και όλα τα παραπάνω, χωρίς να αναφέρω τις προσοβλές σας στη νοημοσύνη του Ελληνικού λαού.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Μπράβο κα σε εσένα dimitri ελπίζω να μην έχεις τελειώσει το λύκειο γιατί τότε τα πράγματα είναι άσχημα. Προφανώς δεν έχεις στοιχειώδεις γνώσεις και πιστεύεις ότι όλες οι φωτιές και οι θερμαντικές πήγες είναι οι ίδιες. Θα σε αφήσω να σκεφτείς αυτά που είπες αλλά θα ήθελα να μου πεις πόσο χρονών είσαι, 15-16 πόσο; Αν είσαι μεγαλύτερός απλά ενισχύεις αυτό που είπα παλιότερα περί εκπαιδευτικού συστήματος

Ψηλέ είσαι και πολύ…, αλλά δεν βάζω επίθετο. Χάσου ρε από τα μάτια μου που έρχεσαι εδώ για να ανοίξεις το στόμα σου. Ποιος σου είπε να κάνεις το διερμηνέα, ξερόλα; Ο θεός σου; Φύγε ρε από δω δεν έχεις κάτι να πεις και απλά τις αμολάς εκ του πρωκτού, βρωμίζεις το forum με αμάθεια.

Ελπίζω να βλέπετε οι λοιποί το Χαρδαβέλα να δείτε τη κάνει η αρχαιολογία σε συνεργασία με την εκκλησία και έχει βάλει και ο Τουρκογλού το χέρι του, μαζί με άλλους πράσινους προδότες.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Επίσης να αφήσουμε τη λέξη "νοημοσύνη" για αυτούς που την έχουν ψηλέ. Αφού δεν έχετε καταλάβει ότι έχετε νοημοσύνη(αν έχετε), πως να καταλάβετέ ότι εσείς είστε που την προσβάλετε. Και νομίζετε ότι με τη κλαψούρα για τους κακούς μου, με εσάς τρόπους, θα ξεφύγετε, ΧΑ.
Εδώ θα είμαι και θα σας βαράω με το γάντι, αλλά μέσα θα βάλω τούβλο.

Έχω στοιχεία και έχετε στοιχειά.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Tripod:
quote:
Ονειρεύομαι και σχεδιάζω μαζί με άλλους συν-Έλληνες την ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα.

...
quote:
Η θεωρία μου είναι απλή, δεν χρωστάω σε κανένα και γι αυτό τους φέρομαι όπως μου φέρονται. Αυτό που θα πρέπει να διορθώσω είναι να μην πέφτω στο απολίτιστο επίπεδο του πάτου τους και να είμαι πιο μετρημένος.

Πρόσεχε tripod, γιατί με την παραπάνω θεωρία, ούτε το πρώτο κεφάλαιο της Πολιτείας δεν θα καταφέρεις να σχεδιάσεις. Ξέρεις, εκείνο στο οποίο συζητάνε για το τι δεν είναι δικαιοσύνη!

Και μια και την έφερε η κουβέντα τη δικαιοσύνη,
ρίξε μια ματιά στον τίτλο του θέματος που άνοιξες, πριν τον κάνω edit:

"Το χριστιανικό ψέμα οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι..."

quote:
Σε παρακαλώ Incubus βρες ένα reply που να περιέχει έστω και μία απάντηση σε αυτά που ρωτάω για το χριστιανισμό χωρίς ύφος απαξίωσης και κάνε την copy paste να την δω και γώ.

Πως μπορείς να ζητάς απάντηση χωρίς ύφος απαξίωσης, όταν εσύ πρώτος απαξιώνεις με τον τίτλο σου; Σε ένα θέμα απαξιωτικό, τι περιμένεις να διαβάσεις;
Άντε το πολύ πολύ, καμιά καλή συνταγή για μανιτάρια.
Θες μία;


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο τίτλος του θέματος αυτού αλλάζει σε:
"Χριστιανισμός. Οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι"
από: "Το χριστιανικό ψέμα οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι.... 2"
που ήταν ο original τίτλος.

Παραμένει δε, προς το παρόν ενεργό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:37:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τη φαγωμάρα που βλέπετε εδώ σήμερα, θα την δείτε στον real world αύριο...
Κι' αυτήν την φαγωμάρα η εκλησία θα μπορούσε να την αποτρέψει με 2 τρόπους.
1)Να ζητήσει συγνώμη για τους βανδαλισμούς και να αναλάβει με δικά της έξοδα την συντήρηση των αρχαίων ναών (εις έμπρακτη ένδειξη συγνώμης αλλά και σεβασμού προς τους έλληνες & ελληνίδες).
2)Να αποδεχθεί την ύπαρξη των δωδεκαθεϊστών ως θρήσκευμα αυτόχθονο και παλαιότερο άρα σεβαστό και επιτρεπτό.

Η αλλαζονεία της εκλησίας όμμως θα οδηγήσει χιλιάδες κόσμο σε...κακή διάθεση.



Α κάτι ήπιες μου φαίνεται και δεν ξέρεις τι λες!!

Η Εκκλησία δεν έχει καμιά υποχρέωση να ζητήσει καμία συγνώμη.

Ας το κάνουν πρώτα όλοι αυτοί οι Εθνικοί πές τους, παγανιστές πες τους, πες τους όπως θες εσύ, που δεν λογάριαζαν τίποτα και ισοπέδωναν τα ιερά τους και δεν τους καιγόταν καρφί.

Καιρός είναι να ξυπνήσεις και να μην προσποιείσαι τον ξύπνιο. Καιρός είναι να δεις καθαρά ποιοι είναι αυτοί που γκρέμισαν τους ναούς σας!!!
Η Εκκλησία τιμά και σέβεται τον Έλληνα και την Ελληνίδα, από τους αρχαίους μας έως και τους σύγχρονους Έλληνες. Ποτέ δεν αρνήθηκε τις ρίζες της και αναγνωρίζει την ιστορία και το παρελθόν των προγόνων μας.

Ζητάς η Εκκλησία να αποδεχθεί την ύπαρξη των Δωδεκαθεϊστών;;; Μα και φυσικά δέχεται την ύπαρξή τους.

Η Εκκλησία ποτέ δεν αρνήθηκε την ύπαρξή σας. Σέβεται το δικαίωμά σας να προσκυνάτε ό,τι θέλετε. Δεν δέχεται όμως να της υποβάλλετε εσείς το πώς θα λειτουργήσει. Είναι αρκετά ικανή να αποφασίζει μόνη της.

Τώρα αυτό που λες για θρήσκευμα αυτόχθονο ...... άσε καλύτερα γιατί οι ιστορικοί σε διαψεύδουν!!!

Φιλικά όπως πάντα

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
Α ρε Τρίποδα και εγώ νόμιζα ότι φοράς πεντελόνια!!!!

Όχι τίποτα άλλο, γιατί αν φορούσες παντελόνια, τουλάχιστον θα είχες το κουράγιο να αναγνωρίσεις ότι κατάλαβες λάθος αυτά που σου είπε ο Durden.

Δεν φταίει όμως κανείς άλλος, φταίμε όσοι σπαταλάμε το χρόνο μας μαζί σου.

Αλλά και τι να κάνουμε αφού μπαίνεις παντού και γίνεσαι νταβάς στα ....... μας με τις εξυπνάδες σου;;;

Φιλικά όπως πάντα

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy