ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περί εξουσίας:ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ADMIN (ΟΧΙ ΣΕ FORUM)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 04:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλλιώς "η εξουσία διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα".
Με αφορμή το κλείδωμα του pixelnightmare μερικά δευτερόλεπτα πριν απο το οποίο ετοιμαζόμουν να στείλω ένα σχόλιο αφού είχα παρακολουθήσει την ενδιαφέρουσα πεντασέλιδη συζήτηση.

Μπήκα στον πειρασμό και σκέφτηκα ..
Πως θα αισθανόμουν αν για οποιοδήποτε λόγο είχα την δυνατότητα να κλείσω το στόμα κάποιου και το έκανα? (Η δική μου απάντηση είναι ότι θα αισθανόμουν τόσο δυνατός που δεν θα το έκανα)

Πως αισθάνεται άραγε κάποιος όταν με συνοπτικές διαδικασίες κατεβάζει τους διακόπτες? Όχι την στιγμή που το κάνει ...αλλά ακριβώς μετά?

Τι είδους ψυχικά χαρίσματα πρέπει να έχει κάποιος ή να να μην έχει για να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της εξουσίας που κατέχει?΄

Η σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου ισοδυναμεί με την σχέση καταπιεστή - καταπιεζόμενου?

Μπορεί να προφυλαχτεί η εξουσία απο την αλαζονεία ή είναι αναπόφευκτη η κατάληξη?

Αν και οφείλω να ομολογήσω πως στο αρχικό μου παράδειγμα ο διακόπτης έπεσε με ευγενικό τρόπο το γεγονός από μόνο του είναι θλιβερό (sad).

Γίνετε λοιπόν όλοι admin και πάρτε την εξουσία στα χέρια σας

Αλήθεια οι ηγέτες γεννιούνται ή γινονται?

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 04:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geox κοιτα να δεις συμπτωση!
Και εγώ μόλις πάτησα αποστολή μου εγραψε topik locked.
Ετσι το έθεσα στον πίνακα ανακοινώσεων.

Τωρα οσο αφορά τα ερωτήματα σου:


quote:
Πως αισθάνεται άραγε κάποιος όταν με συνοπτικές διαδικασίες κατεβάζει τους διακόπτες? Όχι την στιγμή που το κάνει ...αλλά ακριβώς μετά?

Τι είδους ψυχικά χαρίσματα πρέπει να έχει κάποιος ή να να μην έχει για να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της εξουσίας που κατέχει?΄

Η σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου ισοδυναμεί με την σχέση καταπιεστή - καταπιεζόμενου?

Μπορεί να προφυλαχτεί η εξουσία απο την αλαζονεία ή είναι αναπόφευκτη η κατάληξη?




Θα σου πω μόνο το εξής:

Όταν ο Λάθος άνθρωπος χρησιμοποιεί Σωστά μέσα
τότε τα Σωστά μεσα λειτουργούν με Λάθος τρόπο.

Και αυτό ισχύει είτε είσαι Αdmin είτε όχι.

Καλό σου βράδυ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 05:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ο Λάθος άνθρωπος χρησιμοποιεί Σωστά μέσα
τότε τα Σωστά μεσα λειτουργούν με Λάθος τρόπο.

Με προβλημάτισε αυτό που είπες, ChosenNone...

Σε σχέση δηλαδή και με το ερώτημα που τυχαίνει να μοιράζομαι με τον geox :

quote:
Η σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου ισοδυναμεί με την σχέση καταπιεστή - καταπιεζόμενου?

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν τελικά υπάρχει αυτός ο..."Σωστός άνθρωπος", με την έννοια του αν υπάρχει πράγματι άνθρωπος που να κατέχει μια θέση εξουσίας και να παραμένει "ασυγκίνητος" από τη μέθη που αυτή προκαλεί...

Έχω εκφράσει πολλές φορές την άποψη ότι η εξουσία, όπως κι αν την ονομάσουμε, παραμένει η ίδια στην ουσία της. Μπορούμε να πάρουμε ως παράδειγμα τα διάφορα "πολιτεύματα" και τους τρόπους διακυβέρνησης και να το επεκτείνουμε φυσικά και σε μικρότερη κλίμακα...Στη δουλειά...Στην οικογένεια...κλπ κλπ!

Σε τελική ανάλυση, θα ήταν μάλλον άτοπο να αποδώσουμε αγαθές ή όχι προθέσεις στα Μέσα...Αυτές αφορούν μάλλον στους Ανθρώπους...Στο παιχνίδι της εξουσίας όμως ίσως εφαρμόζεται εκείνο το "γνωμικό" που λέει ότι "ο δρόμος για την Κόλαση είναι γεμάτος καλές προθέσεις". Ίσως αυτές αλλάζουν με τον καιρό...δεν ξέρω! Αλλά δεν μπορώ να μην επαναλάβω και την οργουελική άποψη ότι η εξουσία τελικά έχει ως μοναδικό κίνητρο την εξουσία την ίδια! Ότι γίνεται αυτοσκοπός!

Ακούγομαι απαισιόδοξος;

Επί τη ευκαιρία...Καλωσήλθες...και πάλι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 08:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Αγαπητέ geox, νομίζω πως το θέμα της "εξουσίας" δεν έχει να κάνει με admins κτλ,
Πρώτα απ' όλα έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους, πιστεύω.
Να έχουμε αυτοέλεγχο, να προσπαθούμε να έχουμε έναν αντικειμενικό τρόπο σκέψης και να καταλάβουμε οτι η εξουσία δεν είναι όπλο αλλά μεγάλη ευθύνη.
Αυτό το λέω για να καταστήσω σαφές οτι δε μπορώ εγώ πχ να περιβληθώ μιας εξουσίας - δικαιοδοσίας αν δεν καταλάβω τι καλούμαι να κάνω και για ποιό λόγο.
Επειδή λοιπόν δε μου άρεσε ποτέ η λέξη "εξουσία" επέτρεψε μου να την αντικαταστήσω με τη λέξη "έργο".
Είμαστε λοιπόν ικανοί να αναλάβουμε ένα έργο?
Να καταλάβουμε οτι το έργο αυτό δεν αποτελεί μέσο εκπλήρωσης προσωπικών επιθυμιών αλλά είναι ένα μέσο για την επίτευξη κάποιου κοινού καλού?
Μπορούμε να εναρμονίσουμε τις όποιες προσωπικές μας επιθυμίες με το γενικότερο καλό?
Νομίζω πως αυτό ειδικά είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως θα αισθανόμουν αν για οποιοδήποτε λόγο είχα την δυνατότητα να κλείσω το στόμα κάποιου και το έκανα?

Tι λές βρέ παιδί μου...

Εσύ μέχρι στιγμής μου έχεις δώσει την εντύπωση οτι αρέσκεσαι να ανοίγεις το στόμα του κάποιου??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιτρέψτε μου παρακαλώ....

Το μερτικό μου απ` τη χαράαααααααα μου τοχουν πάρει αλλλοιιιιιιιιιιιιιιι γιατιειχα χέρια καθαράααααααααα...και μια καρδιά μεγάαααααληηηηηη

Φίλοι μου αγαπημένοι

Edited by - allzzaro on 10/01/2006 17:59:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου geox.
Ωραία το θέτεις το θέμα της εξουσίας.
Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να μεταφερθεί σε κάποιον άλλο χώρο (όπως "Απόψεις, Προτάσεις, κ.α." ή ακόμα και στη ΣΟΦΙΑ).
Επίσης, θα πρότεινα να αλλάξει κάπως ο τίτλος, ώστε να είναι πιο δηλωτικός της σοβαρότητας του θέματος που θίγεις.
Περιμένω λοιπόν από εσένα μία πρόταση για κάποιον τίτλο και σύντομα το θέμα θα μετονομαστεί και θα μεταφερθεί.

Θα ήθελα να τοποθετηθώ κι εγώ, προς το παρόν όμως δεν έχω τον χρόνο. Εύχομαι να τον βρω σύντομα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να τοποθετηθώ κι εγώ, προς το παρόν όμως δεν έχω τον χρόνο. Εύχομαι να τον βρω σύντομα


Eγώ τοποθετήθηκα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω λοιπόν από εσένα μία πρόταση για κάποιον τίτλο και σύντομα το θέμα θα μετονομαστεί και θα μεταφερθεί.

Πού.. πού..?? να ενημερωθώ παρακαλώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στην amalia:
Με τον τίτλο του θέματος μετέφερα κατ' αναλογία την ιεραρχία της εξουσίας ενός φόρουμ σε αυτή της κοινωνικής ζωής. Προφανώς έγινε κατανοητό πως η λέξη admin χρησιμοποιήθηκε μεταφορικά.
Η αφορμή ήταν και παραμένει ο "αφανισμός" με την χρήση της εξουσιαστικής δύναμης.

Προς D.I.

quote:
Επειδή λοιπόν δε μου άρεσε ποτέ η λέξη "εξουσία" επέτρεψε μου να την αντικαταστήσω με τη λέξη "έργο".

Δεν αναφέρομαι στο έργο που πράτει αυτός που έχει τα ηνία στα χέρια του . Αναφέρομαι στον τρόπο με τον οποίο και υπό οποιοδήποτε πρόσχημα χρησιμοποιεί την θέση του και την δύναμη που του παρέχει για να "παυσει" την αντίθετη άποψη.

quote:
ένα μέσο για την επίτευξη κάποιου κοινού καλού

Το σύνηθες είναι ότι όσοι διέπραξαν τα μεγαλύτερα ιστορικά εγκλήματα επικαλέστηκαν "το κοινό καλό". Στην πρόσφατη ελληνική ιστορία αναφέρεται το κωμικοτραγικό λογίδριο του Παπαδόπουλου που παραλλήλισε τον Έλληνα με τον ασθενή και τις πράξεις εξουσίας με τον γύψο για το "καλό" του ασθενούς.
Πως λοιπόν προσδιορίζεται το κοινό καλό , είναι κάτι στατικό είναι κάτι δυναμικό και αν ναι υπό ποιους όρους και συνθήκες μπορεί να ελεγχθεί αυτός που καλείτε να το υπερασπιστεί . Υπάρχει έλεγχος απο κάτω προς τα πάνω και πως γίνεται αυτός?

Επίσης ερωτώ προφανώς τον καθένα απο τους αναγνώστες να απαντήσει στον αν αυτός "θα κατέβαζε τον διακόπτη" αν του δινόταν η ευκαιρία.
Θεωρώ αυτό το ερώτημα το πιο σημαντικό για αυτοπροβληματισμό.

Σε ότι αφορά την μεταφορά του θέματος αλλού αν πρέπει να γίνει έτσι ας γίνει μιας και ως νέος εδώ δεν έχω ακόμα διαμορφώσει γενική αποψη για την λειτουργία του φόρουμ

Στον κύριο που αυτοαποκαλείται "σοφός" :
Η έκθεση στο φοβικό αντικείμενο μπορεί να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τόσο την φοβία σου απέναντι σε εμένα όσο και το διωκτικό παραλήρημα το οποίο σου προκάλεσα. Θεραπεία είναι και αυτό, άρα είσαι καλοδεχούμενος να συμμετάσχεις έστω και με χιούμορ ή ασυναρτησίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να μεταφερθεί νομίζω η ΣΟΦΙΑ είναι κατάληλος τόπος για να το φιλοξενήσει, και αν μπορείς να σκεφτείς να τροποποιήσεις λίγο τον τίτλο ώστε να φαίνεται το περιεγχόμενο (ίσως να γίνω π.χ. ΕΝΑΣ ΑΝΤΜΙΝ?).

Μου αρέσει το θέμα σου geox. Εύχομαι να προχωρήσει ομαλά


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον κύριο που αυτοαποκαλείται "σοφός" :
Η έκθεση στο φοβικό αντικείμενο μπορεί να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τόσο την φοβία σου απέναντι σε εμένα όσο και το διωκτικό παραλήρημα το οποίο σου προκάλεσα.

geox.. ματς μούτς βρέ...
Λοιπόρδ..
Γλυκέ μου.. εγώ δεν αυτοαποκαλέστηκα σοφός...
Ο noel με αποκάλεσε .. και πλήρωσε για αυτό που έκανε με πολύμηνη στέρηση χαρτζηλικιού...
Ετσι λοιπόν για μια ακόμη φορά.. καμάρι μου.. διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου... Μπράβο βρέ..
Τώρα
``Σκυμμένο κεφάλι το κόβει ακονισμένο μαχαίρι...`` είπες..
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ.. το σκυμμένο κεφάλι είναι το δικό μου..

ΛΑΤΡΕΥΤΕ ΜΟΥ.. geox.. με τι θα μου κόψεις το κεφάλι καμάρι μου??
Με το σπαθί σου??

quote:
Θεραπεία είναι και αυτό, άρα είσαι καλοδεχούμενος να συμμετάσχεις έστω και με χιούμορ ή ασυναρτησίες.

Τέλεια.. τέλεια δεν θέλω να πω τίποτα αλλο.. για να δείς τι καλό παιδί που είμαι..

Εγώ θα μείνω να σε απολαύσω..
ματς μούτς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να μεταφερθεί νομίζω η ΣΟΦΙΑ είναι κατάληλος τόπος για να το φιλοξενήσει

Οχι.. οχι.. ο κατάλληλος τόπος είναι η θεραπεία...

Απο οτι θα διαπιστώσετε.. ο ΓΛΥΚΥΤΑΤΟΣ φίλος geox.. πάσχει απο το σύνδρομο της ``στέρησης εξουσίας``.
Σαν να μην φτάνει ομως αυτό ``ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ`` θα θέλει να γίνει γιατρός.. sorry.. admin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις πλάκα τελικά , έχεις κολήσει σαν την βελόνα απο το πικαπ

quote:
``Σκυμμένο κεφάλι το κόβει ακονισμένο μαχαίρι...`` είπες..
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ.. το σκυμμένο κεφάλι είναι το δικό μου..
ΛΑΤΡΕΥΤΕ ΜΟΥ.. geox.. με τι θα μου κόψεις το κεφάλι καμάρι μου??
Με το σπαθί σου??

Πάλι λάθος έκανες όμως ... δυστυχώς για σένα δεν περιστρέφονται όλα γύρω απο σένα. Μη φοβάσαι λοιπόν για το κεφάλι σου. Τουλάχιστον όχι από εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης ερωτώ προφανώς τον καθένα απο τους αναγνώστες να απαντήσει στον αν αυτός "θα κατέβαζε τον διακόπτη" αν του δινόταν η ευκαιρία.

Να σοβαρευτώ.. λίγο.... και προτείνω να σοβαρευτείς ή εσύ.. και να μην κάνεις τέτοιες αποπροσανατολιστικές ερωτήσεις.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα.. έχουν αυτό που λένε νιονιό στην γκλάβα τους.. και το περιτύλιγμα που χρησιμοποιείς.. με εφφέ.. το ακαδημαιστί λεξιλόγιο.. δε φτουράει...

Ο admin geox κάνει τη δουλειά του και τα μέλη τη δουλειά τους.
Δεν μπορείς να φέρεις σε σύγκριση εναν admin με ενα μέλος.

Απο οτι εχεις παρατηρήσει ο admin δεν συμπεριφέρεται σαν ενα κοινό μέλος... οπως και ενα κοινό μέλος δεν μπορεί να συμπεριφεθεί ως admin...

Προφανώς λοιπόν να υποθέσω λόγω ηλικίας αυτό δεν το σκέφθηκες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 20:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάλι λάθος έκανες όμως ... δυστυχώς για σένα δεν περιστρέφονται όλα γύρω απο σένα. Μη φοβάσαι λοιπόν για το κεφάλι σου. Τουλάχιστον όχι από εμένα.

Mε τη φόρα που είχες πάρει.. τι ήθελες να εννοήσω...
Αλλά για περίμενε.. αν δεν το είπες για εμένα .. τότε σε ποιόν το έλεγες.. οι δυό μας είμαστε στο τόπικ...


Τεσ/πα.. δεν θέλω να πώ τίποτα αλλο..
Να σε αφήσω να αναπτύξεις το θέμα σου..
Θα συμμετέχω και εγώ εποικοδομητικώς... εκτός αν δεν θέλεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 20:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το μάθημα και τις υποδείξεις "σοφέ" αλλά αφενός δεν μπορείς να ξεφύγεις απο την εμπάθεια και την εμμονή σου απέναντί μου και αφετέρου απο την βιασύνη σου είσαι εκτός θέματος. Κάτι που φάνηκε και απο το αρχικό σου ποστ.
Λυπάμαι που σου έχω προκαλέσει τόση σύγχυση.
Όσο με αναλύεις τόσο πιο πολύ σε καταλαβαίνω. Ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 20:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και το περιτύλιγμα που χρησιμοποιείς.. με εφφέ.. το ακαδημαιστί λεξιλόγιο
quote:

Οχι.. οχι.. ο κατάλληλος τόπος είναι η θεραπεία...
Απο οτι θα διαπιστώσετε.. ο ΓΛΥΚΥΤΑΤΟΣ φίλος geox.. πάσχει απο το σύνδρομο της ``στέρησης εξουσίας``.
Σαν να μην φτάνει ομως αυτό ``ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ`` θα θέλει να γίνει γιατρός.. sorry.. admin


quote:
Προφανώς λοιπόν να υποθέσω λόγω ηλικίας αυτό δεν το σκέφθηκες...
΄

Σε συσχετισμό με το θέμα που έθεσα


Όπως και για αρκετούς άλλους φαντάζομαι, η έννοια administration έχει αποτελέσει μέρος των μεταπτυχιακών μου σπουδών. Μερικά απο τα βασικότερα κεφάλαια της επιστήμης της Διοικησης είναι αυτά :
-Η διοίκηση του ανθρώπινου δυναμικού
-Η διαδικασία λήψης αποφάσεων
-Η ηγεσία και η καθοδήγηση

Η θεωρητική αναγωγή του Forum σε μοντέλο εξουσίας-διοίκησης με συγκεκριμένη ιεραρχία και επικοινωνία παρουσιάζει αρκετές ιδιαιτερότητες και κατά συνέπεια ενδιαφέρον.
Προσπαθώ να παρουσιασω τον προβληματισμό μου όσο πιο απλουστευμένα γίνεται και χωρίς να χρησιμοποιώ επιστημονική ορολογία. Επικεντρώνω δε στα ανώτερα επίπεδα λήψης αποφάσεων όχι για να κατακρίνω αλλά διότι όπως όλοι γνωρίζουν το ψάρι βρομάει απο το κεφάλι.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 22:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ενημερώσω τους αναγνώστες ότι εδώ και λίγες ώρες ζούμε στην χώρα όπου:

ο υπουργός Δημόσιας Τάξης αποκάλεσε τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου
ΑΝΟΗΤΟ και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ (το ηχητικό ντοκουμέντο μεταδόθηκε ήδη απο 2 τουλάχιστον δελτία ειδήσεων)

Το αναφέρω διότι σχετίζεται με την αλαζονεία της εξουσίας
Κανένας δεν είναι υπεράνω υποψίας. Περιμένω με περιέργεια την εξέλιξη του θέματος

Το χειρότερο είναι οτι τίποτα πλέον δεν μας φαίνεται περίεργο

Και εις ανώτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 00:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αφού είπε δημόσια ψέμματα (σε επίδειξη εξουσιαστικής αλαζονείας)παραιτήθηκε απειλώντας στην παραίτησή του αυτόν που κατέγραψε την αρχική του δήλωση.

Η αλλιώς, αν δεν τον είχαν ηχογραφήσει μπορεί να τους πηγαίναν και για συκοφαντική δυσφήμιση

Δύσκολο το παιχνίδι της εξουσίας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 00:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μετονομάζεται σε:
"Περί εξουσίας:ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ADMIN (ΟΧΙ ΣΕ FORUM)"
από τον αρχικό του τίτλο που ήταν:
"ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ADMIN (ΟΧΙ ΣΕ FORUM)"
και μεταφέρεται στην ενότητα "Απόψεις, Προτάσεις, κ.α."

geox η μετονομασία ενός θέματος, εξυπηρετεί και την εύρεσή του από την Αναζήτηση, όταν πια παρέλθει χρόνος και δεν βρίσκεται στην επιφάνεια. Για τον λόγο αυτό, πρόσθεσα την επεξήγηση στον αρχικό τίτλο.

allzzaro δεν ξέρω εάν υπάρχουν "προηγούμενα" μεταξύ εσού και του μέλους geox, αλλά δεν βρίσκω το λόγο, γιατί να χαλάσει το θέμα αυτό. (Αυτή είναι και μία εκ των αιτιών, που δε μεταφέρθηκε τελικά στην ενότητα ΣΟΦΙΑ, αν και αναλόγως της εξέλιξής του, παραμένει ανοιχτή η πιθανότητα).

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 04:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να ενημερώσω τους αναγνώστες ότι εδώ και λίγες ώρες ζούμε στην χώρα όπου:

ο υπουργός Δημόσιας Τάξης αποκάλεσε τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου
ΑΝΟΗΤΟ και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ (το ηχητικό ντοκουμέντο μεταδόθηκε ήδη απο 2 τουλάχιστον δελτία ειδήσεων)

Το αναφέρω διότι σχετίζεται με την αλαζονεία της εξουσίας
Κανένας δεν είναι υπεράνω υποψίας. Περιμένω με περιέργεια την εξέλιξη του θέματος

Το χειρότερο είναι οτι τίποτα πλέον δεν μας φαίνεται περίεργο

Και εις ανώτερα


quote:
Και αφού είπε δημόσια ψέμματα (σε επίδειξη εξουσιαστικής αλαζονείας)παραιτήθηκε απειλώντας στην παραίτησή του αυτόν που κατέγραψε την αρχική του δήλωση.

Η αλλιώς, αν δεν τον είχαν ηχογραφήσει μπορεί να τους πηγαίναν και για συκοφαντική δυσφήμιση

Δύσκολο το παιχνίδι της εξουσίας


Δεν έτυχε να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο θέμα, παρά μόνον υπό μορφή "τίτλων" μέσω internet και δεν μπορώ να γνωρίζω τις λεπτομέρειές του, οι οποίες εν τέλει δεν μας αφορούν κιόλας...

Είναι όμως ένα πολύ καλό παράδειγμα για να επεκτείνουμε την κουβέντα μας στο τι μπορεί να συμβεί όταν υπάρχουν περισσότεροι του ενός "πόλοι" εξουσίας. Ο διαχωρισμός των εξουσιών--και δεν αναφέρομαι μόνο σ' αυτές ενός κράτους (νομοθετική-εκτελεστική-δικαστική), αλλά γενικότερα--είναι ίσως μια πολύ καλή λύση για την "καταπολέμηση" της αλαζονείας που η συγκεντρωμένη εξουσία δημιουργεί. Όπως και να το κάνουμε, περισσότεροι και, κυρίως, αλληλοελεγχόμενοι "πόλοι", μπορεί να μην είναι τόσο "λειτουργικοί", σίγουρα όμως προσφέρουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας.

Θα καταλήξω όμως και πάλι απαισιόδοξα...Η μέχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει ότι ακριβώς αυτός ο διαχωρισμός τις περισσότερες φορές οδηγεί στο σχηματισμό ενός "πλέγματος" εξουσίας, το οποίο σε τελική ανάλυση δεν διαφέρει και πολύ από μια εξουσία συγκεντρωμένη σε "λίγα χέρια"--ό,τι κι αν σημαίνει αυτό και όπως κι αν "μεταφράζεται" αναλόγως με το σύστημα που εξετάζουμε, είτε αυτό είναι ένα κράτος, είτε ένα φόρουμ πχ. Τι θέλω να πω; Το "πλέγμα" εξουσίας φτάνει τελικά να λειτουργεί ως "ένα σώμα, μια ψυχή" είτε βασιζόμενο πάνω στην "αλληλοκατανόηση" (μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια, που λέμε) είτε βασισμένο στον "αλληλοεκβιασμό" (μια ιδιότυπη ισορροπία του τρόμου μεταξύ των διαφόρων "πόλων", τα "άπλυτά μου", τα "άπλυτά σου" κοκ). Νομίζω δεν είναι αναγκαίο να επεκταθώ και σε παραδείγματα, αν και αυτά δεν είναι και λίγα...

Αυτά ως ένας πρώτος προβληματισμός...Πολύ σωστή η μεταφορά του θέματος στην κατηγορία αυτή κι εύχομαι το θέμα να κυλήσει ομαλά από δω και πέρα...

Edited by - durden_alie on 11/01/2006 04:11:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα και δύσκολο.

quote:
Πως λοιπόν προσδιορίζεται το κοινό καλό , είναι κάτι στατικό είναι κάτι δυναμικό και αν ναι υπό ποιους όρους και συνθήκες μπορεί να ελεγχθεί αυτός που καλείτε να το υπερασπιστεί . Υπάρχει έλεγχος απο κάτω προς τα πάνω και πως γίνεται αυτός?

Θα μιλήσουμε για μια κοινωνία με συνειδητοποιημένους και δραστηριοποιημένους πολίτες σε ένα δημοκρατικό καθεστώς;
Δηλαδή θα μιλήσουμε για το ιδεατό, το ισχύον ή το εφαρμόσιμο;
Το ιδεατό είναι καλό (το λεγόμενο ζητούμενο), αλλά συνήθως εκτός πραγματικότητας.

Οι άνθρωποι που ανεβαίνουν στην ιεραρχία της όποιας εξουσίας είναι κατά βάση πραγματιστές και στην καλύτερη περίπτωση πραγματιστές με κάποια οράματα και με "καλές προθέσεις". Στην καλύτερη περίπτωση όμως. Το ιδεατό.


quote:
Αλήθεια οι ηγέτες γεννιούνται ή γινονται?

Και τα δύο νομίζω. Γεννιέσαι με κάποια χαρακτηριστικά που σου δίνουν το κίνητρο και ταυτόχρονα γίνεσαι, δηλ. προσαρμόζεσαι στις υπάρχουσες συνθήκες.
Αν δεν "το έχεις μέσα σου" νομίζω ότι ποτέ δεν θα μπορέσεις να γίνεις ηγέτης. Στην καλύτερη περίπτωση (τρόπος του λέγειν) θα γίνεις μαριονέτα στα χέρια άλλων.


quote:
Επίσης ερωτώ προφανώς τον καθένα απο τους αναγνώστες να απαντήσει στον αν αυτός "θα κατέβαζε τον διακόπτη" αν του δινόταν η ευκαιρία.

Εξαρτάται. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτεί διαφορετικό χειρισμό. Αν θεωρείς ότι κάποιος βλάπτει το οικοδόμημα (την χώρα, το φόρουμ) τότε τον κατεβάζεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε έναν ιδανικό κόσμο, η απόφαση σου αυτή συμβαδίζει με την απαίτηση της βάσης (αλλά ακόμα και στον ιδανικό κόσμο η διαχείρηση μιάς κρίσης διαφοροποιείται από άνθρωπο σε άνθρωπο οπότε μπορεί να υπάρχει ασυμφωνία ως προς αυτό), στον δικό μας κόσμο, η κατάσταση περιπλέκεται ακόμα περισσότερο.


quote:
Πως λοιπόν προσδιορίζεται το κοινό καλό , είναι κάτι στατικό είναι κάτι δυναμικό και αν ναι υπό ποιους όρους και συνθήκες μπορεί να ελεγχθεί αυτός που καλείτε να το υπερασπιστεί . Υπάρχει έλεγχος απο κάτω προς τα πάνω και πως γίνεται αυτός?

Το "κοινό καλό". Ενα πολύ ωραίο θέμα που θα μπορούσε να συζητηθεί και ξεχωριστά. Αν υπάρχει μια συμπαγής βάση τότε το ερώτημα απαντάται εύκολα. Το κοινό καλό είναι η κατεύθυνση προς την ανάπτυξη ολοένα και καλύτερων συνθηκών ζωής της βάσης (άρα είναι δυναμικό).
Μόνο που η βάση δεν είναι συμπαγής, και τα κοινά συμφέροντά της είναι μόνο ένα μέρος των γενικότερων συμφερόντων του κάθε μέλους της. Αρα το "κοινό καλό" μπορεί να βλάπτει σε ατομικό ή σε ομαδικό επίπεδο, μέρος της βάσης. Αρα το κοινό καλό είναι το καλό της πλειοψηφίας (αλλά και του ίδιου του οικοδομήματος -κράτος-φόρουμ-κλπ) και όχι το καλό όλων. Κοινώς, δεν μπορείς ποτέ να τους έχεις όλους ευχαριστημένους.

(Δεν ξέρω αν έχετε σκεφτεί πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι το καλό του οικοδομήματος από το "κοινό καλό" της βάσης. Και αυτό επειδή η ταύτηση τους μπορεί να γίνει μόνο στον ιδεατό κόσμο και όχι στον δικό μας.)

Πώς ελέγχεις αυτόν που έχει την εξουσία; Θα το σκεφτώ λίγο και θα επανέλθω!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 13:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν γένει στο διαδικτυακό χώρο, τo esoterica πιστεύω ότι παρουσιάζει μια αξιοσημείωτη ισορροπία των συνθηκών συμμετοχής που είναι κατάλληλες για την εξέλιξη του αφενός, αλλά και των συμμετοχόντων μελών ή επισκεπτών αφετέρου.

Πολλές "μορφές" μελών "παράγουν" και βοηθούν την ατμόσφαιρα να διατηρεί τη σύστασή του και γενικότερα συντηρούν με ελέγχους και εξισορροπήσεις έναν ρυθμό στο περιβάλλον. Αυτές οι παρατηρήσεις με οδήγησαν στην άποψη ότι ο χώρος αποτελεί ο ίδιος ένα πολύπλοκο, ζωντανό και αυτοκυβερνώμενο ον.

Είναι σαν τη Γαία, την αρχαία ελληνική θεότητα. Το ανθρώπινο είδος των "εσωτεριστών" που "δημιουργήθηκε" από αυτή τη Γαία χρησίμευσε και χρησιμεύει ως εγκέφαλος και νευρικό σύστημά της.
Η ίδια η Γαία με τις πολυάριθμες λειτουργίες και το ανεπτυγμένο οικοσύστημα, δεν κινδυνεύει να καταστραφεί γιατί σε περιόδους κρίσεως και όπως έκανε μέχρι τώρα στο παρελθόν, θα εξαφανίσει κάποια είδη ζωής, προκειμένου να επιβιώσει και να ανασυγκροτηθεί.

Είναι απλώς το συμφέρον μας να συνεργαστούμε, όπως ο εγκέφαλος με το σώμα, με το περιβάλλον της Γης και να την προστατεύσουμε από κακοτοπιές.

Διότι παιδί τής Γης ο άνθρωπος και ο πολιτισμός του, είναι ο μόνος ωστόσο που απειλεί, αυτοαπειλούμενος ταυτόχρονα, την ύπαρξή της.

Διότι ακριβώς ο άνθρωπος και ο ανθρώπινος πολιτισμός φαίνονται να απειλούνται μόνον από τον άνθρωπο και τον ανθρώπινο "πολιτισμό".
Οι κίνδυνοι λοιπόν, που απειλούν τον «πλανήτη» μας σήμερα, έχουν τη ρίζα τους στον άνθρωπο και τη δραστηριότητά του. Κίνδυνοι πρώτα και κύρια, από λόγους που αφορούν το περιβάλλον και τη διατάραξη της ισορροπίας του.

Το ότι το "επίπεδο" ενός κοινωνικού συνόλου, αλλά και εν πολλοίς το μέλλον μιας κοινωνίας είναι σε άμεση συνάρτηση με την "ενέργεια" που καταναλώνει, είναι γεγονός σχεδόν αυτονόητο. Το ίδιο αυτονόητο, όμως, είναι και το γεγονός ότι τα "ενεργειακά αποθέματα" της Γης δεν θα διαρκέσουν επ' άπειρον.

Αν η παρούσα τάση υπερπληθυσμού διαφωνούντων - διαμαρτυρομένων συνεχισθεί και το ίδιο η αλόγιστη "ενεργειακή" κατανάλωση, τότε δεν υπάρχουν λογικές προοπτικές για μια ισορροπημένη εξέλιξη.

Το ενεργειακό πρόβλημα έχει και μια άλλη διάσταση, καθώς μεγάλο μέρος από κάθε μορφή ενέργειας "ξεπέφτει" τελικά σε θερμότητα..

Αυτή η θερμότητα δεν κατανέμεται και πάλι ομοιόμορφα στην επιφάνεια του πλανήτη, αλλά συγκεντρώνεται στις μεγάλες "πόλεις" - θεματολογίες. Με πολλά ορατά παραδείγματα {βλέπε "Μύθοι και Θρησκείες" κ.α.}, οι πόλεις αυτές παρουσιάζουν ήδη αισθητή διαφορά θερμοκρασίας από την .."ύπαιθρο".

Στο επίπεδο του πλανήτη, η θερμική αυτή μόλυνση είναι ακόμη αμελητέα. Υπάρχουν όμως ενδείξεις ότι ακολουθεί μια ραγδαία ανοδική τάση. Και αυτή η κρίσιμη άνοδος της θερμοκρασίας δεν θ' αργήσει. Εάν η κατανάλωση ενέργειας ακολουθεί κι αυτή επιθετική μορφή, εκτιμάται ότι θα συμβεί λίαν συντόμως.

Εκτιμάται έτσι, αλλά για άλλο λόγο αναμένεται πολύ νωρίτερα. Διότι η θερμοκρασία του πλανήτη υπάρχει φόβος ότι θα αυξηθεί με επιταχυνόμενο ρυθμό λόγω του "φαινομένου του θερμοκηπίου".

Η απερίσκεπτη μόλυνση της ατμόσφαιρας πέρα από την υπερθέρμανση της Γης, έχει περισσότερες και ήδη αντιληπτές συνέπειες.

Ο εκφυλισμός του ιστού σε όλους τους χώρους φέρουν ορατά, αυτή τη φορά, τα ίχνη της ανθρώπινης ανευθυνότητας.

Το ότι η ποικιλία των ειδών αποτελεί βασικό στοιχείο της ίδιας της παρουσίας της ζωής, δεν γίνεται εύκολα κατανοητό από ορισμένους. Η σιωπηλή εξαφάνιση πολλών "ειδών", λόγω μολύνσεως του περιβάλλοντος, ακόμη και αν είναι "έντομα ή φυτά", μοιάζει με την καταστροφή σελίδων ενός "αρχαίου" βιβλίου που πολλοί δεν έχουν ακόμα διαβάσει.

Σήμερα αυταπάτες δεν χωρούν, αλλά ούτε και ο εφησυχασμός της άγνοιας. Αυτός ο ιδιόμορφος και θαυμαστός πλανήτης, που περιστρέφεται περί έναν νοητό άξονα και διαγράφει έκλειψη γύρω από ένα νοητό Ήλιο γνώσης, φέρει ήδη βαρύτατα τραύματα από την ανθρώπινη ανευθυνότητα. Η ισορροπία του πολύπλοκου οικοσυστήματος που αποτέλεσε το λίκνο της ζωής του, έχει επικίνδυνα διαταραχθεί εκ των έσω.

Δεν είναι ίσως μακριά από μια συνολική θέαση της ανθρώπινης πορείας ότι από το βιολογικό άνθρωπο, τον υποχρεωμένο να αμυνθεί και να εξελίξει τις ικανότητές του, περάσαμε κάποτε στο θρησκευτικό άνθρωπο, που μετέθεσε τη δικαίωση και την ηθική του σε δυνάμεις ή κόσμους εξωλογικούς.

Στη συνέχεια, κυριάρχησε ο κοινωνικός άνθρωπος• εδώ η δικαίωση απαιτήθηκε επί της Γης, με αιτήματα δικαιοσύνης και ελευθερίας.

Καθώς ο εικοστός αιώνας έφθασε στο τέλος του, μια νέα κατηγορία, ένας νέος άνθρωπος διαμορφώνεται: ο μετέωρος άνθρωπος. Με την υποψία ότι δεν συνιστά το περιούσιο δημιούργημα μιας θεϊκής δυνάμεως, αλλά την πολυπλοκότερη οργάνωση της ίδιας της ύλης, ο μετέωρος άνθρωπος -ο εξόριστος από τον Θεό και το κέντρο του Σύμπαντος- γνωρίζει εν τούτοις ότι κατέχει το κέντρο του πλανήτη και το κέντρο της ίδιας του της ιστορίας.

Τούτο ακριβώς αποτελεί ένα σημείο με αδιάψευστη βαρύτητα. Διότι υπονοεί έναν καινούργιο ανθρωπισμό χωρίς στηρίγματα θρησκευτικά ή το ρομαντισμό της άγνοιας. Ο μετέωρος άνθρωπος υποπτεύεται ήδη ότι μόνον ένας κόσμος που ξεκινά από αυτόν και καταλήγει στον Άλλο -τους άλλους μετέωρους ανθρώπους- έχει κάποια λογική υπάρξεως ή δυνατότητα να επιβιώσει.

Αυτή είναι η προσωπική ευθύνη και η χάρις του καθενός από εμάς.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 16:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro δεν ξέρω εάν υπάρχουν "προηγούμενα" μεταξύ εσού και του μέλους geox, αλλά δεν βρίσκω το λόγο, γιατί να χαλάσει το θέμα αυτό. (Αυτή είναι και μία εκ των αιτιών, που δε μεταφέρθηκε τελικά στην ενότητα ΣΟΦΙΑ, αν και αναλόγως της εξέλιξής του, παραμένει ανοιχτή η πιθανότητα).

Ναί .. στις απόψεις και προτάσεις κάποτε ενα τόπικ με θέμα ``μονόζυγο πόρτας`` το μονόζυγο πόρτας εξετάστηκε ως αντικείμενο μελέτης εσωτερικής αναζήτησης...
Οπωσδήποτε το ``μονόζυγο πόρτας`` δεν ειχε την κατάλληλη προοπτική για την παραπάνω μελέτη .. Τώρα το κατά πόσο ο στοχασμός του geox να θέλει να γίνει admin όταν μεγαλώσει…. Γίνει αντικείμενο μελέτης εσωτερικής αναζήτησης.. οκ.. γιατί όχι.. εδώ έγινε το μονόζυγο πόρτας…
Αυτά για το προκείμενο.. στο κείμενο τώρα…

Ναι υπάρχουν προηγούμενα με τον λατρευτό μου geox.. και μάλιστα .. απορώ.. πως και δεν είσαι και ενημερωμένη .. μιας και με κατηγόρησε ότι δρώ ιδιοτελώς σε ότι αφορά το τόπικ με τα βότανα –fitnees και εκτός αυτού εμμέσως πλήν σαφώς αυτοχαρακτήρισε πρόστυχη την ενέργειά του ενώ συγχρόνως ζητούσε συγνώμη για την θρασύτητα του.
Αυτά βέβαια είναι από τα λίγα… που θα μπορέσω να πώ.. εδώ.. τα αλλα θα τα αποσιωπήσω..

Mπορείς να μεταφέρεις οπου νομίζεις το τόπικ.. εγώ δεν θα ενοχλήσω κανέναν.. οτι είχα να πώ το είπα...

quote:
ο υπουργός Δημόσιας Τάξης αποκάλεσε τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου
ΑΝΟΗΤΟ και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ (το ηχητικό ντοκουμέντο μεταδόθηκε ήδη απο 2 τουλάχιστον δελτία ειδήσεων)

Καλό θα είναι βέβαια.. μιας θα μεταφερθεί το τόπικ σε μια πιο αξιόλογη ενότητα (οπως του αξίζει) καλό θα είναι να μην κατηγορείται αδίκως ο ΥΔΤ.. μιας και τον εισαγγελέα τον αποκάλεσε έτσι ο ΥΦΥΔΤ..

Αυτό για να μην γίνουμε διεθνώς ρεζίλι.. γιατί για το τόπικ αυτό.. αυτό που του αξίζει για εμένα.. είναι μια νέα ενότητα.. η ενότητα.. ΡΕΖΙΛΙ...

Edited by - allzzaro on 11/01/2006 16:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 16:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετική η παραβολή σου lorenzo!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστώ για το μάθημα και τις υποδείξεις "σοφέ" αλλά αφενός δεν μπορείς να ξεφύγεις απο την εμπάθεια και την εμμονή σου απέναντί μου και αφετέρου απο την βιασύνη σου είσαι εκτός θέματος. Κάτι που φάνηκε και απο το αρχικό σου ποστ.

Παρακαλώ..

Η εμπάθεια μου σε οτι αφορά την αφεντιά σου περιορίζεται στη ανευ λόγου λασπολογία προς το άτομο μου.

Το οτι είμαι εκτός θέματος το κατάλαβα ή μάλλον προσπαθώ να το καταλάβω

Ζητώ συγνώμη απο όλους για την αναστάτωση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον "σοφό"
Προφανώς δεν υπάρχει κανένα βότανο για τσαλακωμένο "ίματζ".
Υπάρχουν ψυχαναλυτές όμως για να βοηθούν τον κόσμο να ξεπερνά τις εμμονές του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν ψυχαναλυτές όμως για να βοηθούν τον κόσμο να ξεπερνά τις εμμονές του.

Bρε καλέ μου.. γιατί μου κολλάς...
Είδες πόσο ευγενικός και ήρεμος είμαι..

Για ποιές εμμονές μιλάς?

Στα καλά καθούμενα μπαίνεις στο τόπικ και με κατηγορείς.. ευθέως..διαπομπεύοντας υποκειμενικά τα λεγόμενα μου.. και με κατηγορείς δημοσίως και μάλιστα σε δικό μου τόπικ για ιδιοτέλεια, γνωρίζοντας την υποχθόνια πράξη σου.. αφού δηλώνεις οτι μπορεί να θεωρηθείς πρόστυχος.. και μου μιλάς για εμμονές...??

Είσαι καλά ή θέλεις να βάλω τις φωνές...
Κάνω μια προσπάθεια για να σε πιάσω στο φιλότιμο και συνεχίζεις τις ειρωνίες και τις μπούρδες...
Νομίζεις οτι το περιτύλιγμα της γλωσσομάθειας και της γλωσσοεπίδειξης που χρησιμοποιείς σε εντάσσει σε κάποιο ανώτερο επίπεδο..??

Τι σόι άνθρωπος είσαι?? Αν είσαι άνθρωπος.. !!

Τέλος αν κάνω κάποιο λάθος .. και δεν υπερασπίζομαι σωστά την υπόληψη μου.. ας μου υποδείξει κάποιος τι πρέπει να κάνω και εγώ θα το δεχτώ

Edited by - allzzaro on 11/01/2006 19:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 19:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είδους ψυχικά χαρίσματα πρέπει να έχει κάποιος ή να να μην έχει για να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της εξουσίας που κατέχει?

Πρέπει να γνωρίζει άριστα το αντικείμενο της δουλειάς που πρόκειται να διευθύνει. Και επειδή θα βρίσκεται στην κορυφή πρέπει να γνωρίζει τον ρόλο του εκάστοτε μέλους που θα βρίσκεται κάτω απο αυτόν ώστε να μπορεί να ελέγξει τις κινήσεις και τις τρικλοποδιές που θα έχει στόχο να του βάλει.
Αλλιώς θα πελαγώσει και ο ίδιος σάν αφεντικό, και η πορεία της ομάδας θα αρχίσει να παίρνει τον κατήφορο.
Είναι γεγονός οτι για τις θέσεις που καταλαμβάνουν πολλές φορές οι διάφοροι Admin (εννοώ εκτός Forum), πολλές φορές συμβαίνει να μήν έχουν τα αντίστοιχα προσόντα. Γιατί η εξυπνάδα που είχαν για να ανέβουν με όποιον τρόπο σε αυτήν την θέση ποτέ δέν μπορείς να πείς οτι είναι καθοριστικός παράγοντας, ώστε να ανταποκριθούν στα καθήκοντα τους.
Ακόμα και άν οι γνώσεις τους ... που δέν συμβαίνει πάντα ... είναι σχετικές με την θέση αυτή μπαίνουν στην μέση και άλλοι παράγοντες στην συνέχεια όπως το κακόβουλο κέρδος και αρχίζει να γίνεται εξαιρετικά αρνητικός απέναντι σε ότι διευθύνει.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 20:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητά μέλη geox και allzzaro να αποφύγουν τη συνέχεια της αντιπαράθεσης, καθώς και την αναφορά στο παρόν τόπικ γεγονότων που συνέβησαν σε άλλο τόπικ.

Αποφεύγω την αντιπαράθεση σημαίνει ότι ακόμα και να με προκαλέσει ο άλλος κρατώ την ψυχραιμία μου και ΔΕΝ απαντώ. Το να θέλει και ο ένας και ο άλλος να έχει την τελευταία λέξη θα οδηγήσει μοιραία σε δυσάρεστες για μας τους υπόλοιπους καταστάσεις και σε αναρμοστες εκφράσεις και σε:



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy