ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Tachyon
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες και γνώμες άλλων χρηστών σχετικά με τη θεραπευτική και άλλη (ενεργειακή) χρήση των κρυστάλλων tachyon. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Είμαι κάτοχος ρέικι 2ου βαθμού και πρόσφατα έχω αρχίσει να ενσωματώνω και tachyon στην όλη διαδικασία. Η -μικρή- δική μου εμπειρία απο αυτά είναι εξαιρετικά θετική: η ενεργειακή δόνηση γίνεται σαφής απο οποιονδήποτε ελάχιστα ευαίσθητο χρήστη, και η θεραπευτική τους δράση είναι εξίσου δυνατή με αυτή του ρέικι... αν όχι και περισσότερο!
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 14:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως προφερεται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 18:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφέρεται "τάχυον".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 20:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα προιοντα ταχυονίων (όπως οι κρύσταλοι) ειναι ενα αλλο new age εφευρημα.Τα ταχυονια ως σωματιδια ανηκουν στον χωρο της θεωρητικης φυσικης και δεν εχει αποδειχτεί η ύπαρξη τους εμπειρικα.Αυτο δεν εμπόδισε διάφορους να κατασκευάσουν προϊόντα που υποτιθεται οτι εκμεταλευονται την ενεργεια των ταχυονιων (την ενεργεια σωματιδιων που δεν εχει αποδειχτει η υπαρξη τους δηλαδη) και να τα αρπαξουν απο τους διαφορους αδαείς.Αν γνωριζετε αγγλικα διαβαστε το παρακατω κειμενο.

Σημειωση.Καλο ειναι να επισκεφτεις το www.quackwatch.com οπου εξηγηται γιατι οι ψευτοθεραπειες συχνα φαινεται να εχουν αποτελεσμα (ιδιαιίτερα αυτο το υποκειμενικο "νιώθω καλύτερα")και το www.skepdic.com οπου αναλύονται οι new age "θεραπειες".

tachyons and takionics

A tachyon is a theoretical particle or wave which travels faster than the speed of light. Tachyons exist in a theoretical world where objects have negative mass and time goes backwards. Tachyon energy is used to scan "subspace", among other things, on the sci-fi fantasy program, Star Trek Voyager. So far, there is no empirical evidence for the existence of tachyons. "If they do exist, tachyons would be extremely difficult to utilize under our current understanding of physics," says NASA scientist Tom Bridgman. Despite being theoretical and, if real, difficult to utilize, and if utilized, of unknown value, tachyons are the main ingredient in a feature line of New Age products that range from beads, belts and shoe inserts, to sweatbands, power pillows, massage oils and vials of tachyon water. And, of course, there are books, such as Tachyon Energy: A New Paradigm in Holistic Healing by Gabriel Cousens and David Wagner (2000).

A few enterprising New Agers claim that they know tachyons exist and they have harnessed its power. For example, Fred Pulver who runs the Carbondale Center for Macrobiotic Studies (formerly known as Biotech Industries of Carbondale Colorado) claims to know that "The Tachyon Field supplies the energy needs of all living organisms until balance is achieved, then it eases until called upon again. As it is needed, and a depletion occurs, it rushes in until balance is achieved once again."1 But just in case Nature fails to keep you in tachyon balance, you can get all the tachyon power you need from one of Biotech’s swell takionic products. (The reason for the spelling difference has to do with the fact that common words such as 'tachyon' cannot be trademarked and 'tachyonized' was taken. 'Takion' and 'takionic' can be trademarked and thereby used to identify one's products.)

Pulver makes some incredible claims. For example,

Motors have been built which draw upon the Tachyon Field for energy. They exhibit strange behavior, such as increasing in speed the longer they run, even though they are connected to no visible power source.2

Where are these motors? No one has seen them but we are to take it on faith that they exist. Perhaps they are in the vehicles bringing all those UFOs to earth for the cattle mutilations and reproductive experiments.

Here's another claim:

Takionic products, with their aligned atomic polarities, enhance the body's natural ability to draw from the Tachyon Field for its energy needs. Athletes have discovered that Takionic products allow them to perform faster and longer, and shorten recovery time. As conduits for input from the Tachyon Field, Takionic products are proving themselves in the sports performance arena.

Who are these athletes? The same ones who wear magnetic shoes and wear crystals to ward off bad energy?

What is this "Tachyon Field"?

The Tachyon Field is extremely dense. This density cannot be measured because it is a negative state, mirroring the universe of positive density which we inhabit. The theory of negative density is supported by an observable phenomenon: a perpetually expanding physical universe which is brought into being through pressure exerted by expansion of the invisible one. Pressure exerted by the Tachyon Field upon our physical universe indicates the existence of an invisible, highly dense universe, the Tachyon Field.3

The tachyon field may be dense but it would have to go a long way to match the density of an "alternative physicist who finds this stuff compelling. There seems to be something missing here--such as a fundamental grasp of reality. We are asked to believe in an invisible universe causing pressure on ours, thereby forming energy which “cannot be proven by instrumentation currently available” but which we can use to explain just about anything we want.

But wait, there's more!

Tachyon theory is holistic because it accepts the notion of two interdependent universes which are actually indivisible: the visible, sub-light speed universe and an invisible, faster-than-light one. Tachyon theory also substantiates omnipresence, a purely metaphysical concept. God is omnipresent (simultaneously existing everywhere). Omnipresent existence can only occur at faster-than-light speeds, since slower-than-light travel takes time to cross space. Therefore, omnipresence can only be an attribute of a Tachyon Universe where time and space are uniform.4

Pulver is also an "alternative" metaphysician! The speculation seems infinite. "The nervous system and brain are nothing but an extremely sophisticated antenna and receiver to absorb, process and transform the resources of the Tachyon Field." "Healers have learned to access the Tachyon Field's resources for its healing powers more successfully than the average person has."

All the above claims are by way of introduction by their author to the line of takionic products he has for sale. New Age Energy is especially marketable in alternative health care, where the products to make us healthy and happy are as boundless as the imagination, as endless as New Age Energy itself. (Note: the following are 2002 prices and may not be accurate any more.) There are takionic beads, 10 for $118.95, which are said to have antennae which "focus the beneficial tachyon energy". There is a takionic belt for $268.95 which is said to help improve circulation and increase strength.. Takionic water comes in a small vial for $27.95 and is "pure and cluster-free".

Another New Age business, Advanced Tachyon Technologies (ATT) of Santa Rosa, California, offers a much broader array of products, including some for cats and dogs. ATT has products which can enhance your love-life (including one called panther juice) and your athletic skills, not that the two are mutually exclusive. They have products to ease your pain and improve your brain. They have chakra balancing kits for those who would like a little takionic boost to their meditation. You can purchase a personal tachionized cocoon for $396 or a Tachyonized Silk Meditation Wrap for $298 to use while meditating "with your lover before making love."

See also Ayurvedic medicine, chi, confirmation bias, energy, pragmatic fallacy, reiki, therapeutic touch, and transcendental meditation.

further reading


* Reality Check: On the Internet by Milton Rothman
* Reality Check: Pseudoscience on the Internet by Milton Rothman
* Tom Bridgman of NASA on Tachyons
* Alternative Medicine and the Laws of Physics by Robert L. Park
* Particle Data Group
* The Physics of Negative Mass Tachyons
* Tachyon Energy (Advanced Tachyon Technologies)
* Takionic.com

Edited by - medtech on 18/01/2006 21:03:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 01:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις που εκφράζονται στο άρθρο, δε λέω, τί γίνεται όμως απο τη στιγμή που έχω δεί με τα ίδια μου τα μάτια τη θεραπευτική επίδραση των "tachyon" (τα εισαγωγικά επίτηδες, αναφέρομαι στους κρυστάλλους αυτούς που πωλούνται ως "tachyon") σε εμένα αλλά και σε άλλους? Και μιλάω για άμεση, υπολογίσιμη επίδραση, όχι ασήμαντη βελτίωση που θα μπορούσε να αποδοθεί σε κάποια σύμπτωση! Το ίδιο άρθρο βλέπω πως στο τέλος αναφέρεται και στο ρέικι. Μήπως ούτε αυτό το αποδέχεται? Εάν είναι έτσι τότε δυστυχώς δε μπορώ να δεχτώ ούτε καν την επιχειρηματολογική αφετηρία του άρθρου, γιατί τα ωφέλη του ρέικι τα έχω ζήσει "στο πετσί μου" πολύ σαφώς και χωρίς αμφιβολία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 04:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αγαπητή ΜΕΝΤΤΕΚ, έριξα μια ματιά στα σάιτ τα οποία με τόση μανία προσπαθείς να διαδώσεις (σαν να είχες κάποιο κέρδος από αυτό).
Πρέπει να σε ευχαριστήσω λοιπόν γιατί τα διάβασα μια μέρα που όλα πήγαιναν στραβά, και μου έφτιαξε το κέφι η γελοιότητα την οποία αντίκρυσα. Εάν εσύ παρουσιάζεις 2 σάιτ, υπάρχουν χιλιάδες σάιτ που λένε τα αντίθετα.

Αναρωτιέμαι όμως τελικά τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να αποδείξεις οτι όλες οι εναλλακτικές θεραπείες είναι απατηλές. Είναι σαν να προσπαθείς να πεις οτι δεν υπάρχει θεός, δεν υπάρχει θρησκεία κ.λ.π. Και εάν τα πιστεύεις καλώς τα πιστεύεις, αλλά και πάλι αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει τόση μανία στην "καταδίωξη των μαγισσών..."

Ξέρεις... πρόσεξε μην την πατήσεις σαν τον Απόστολο Παύλο.
Πιστεύω όμως οτι καρμικά (χαχαχα) εκεί θα καταλήξεις, είτε το θες είτε όχι.

Εν πάση περιπτώσει καταλήγοντας θα ήθελα να πω οτι αυτά τα δύο σάιτ θα πρέπει να τα διαφημίσεις πολύ περισσότερο για να μπορέσει πολύ περισσότερος κόσμος να δει την γελοιότητα των διαφόρων ανθρώπων που θυμίζουν Μεσαίωνα και Ιερά Εξέταση προσπαθώντας να σώσουν κάτι που ήδη καίγεται εσωτερικά.

Εις το επανειδήν λοιπόν και καλό αγώνα για την διάφοση της ιδέας σου

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 11:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα τί κάθεσαι και δίνεις σημασία? Φοβισμένοι και αδαείς άνθρωποι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Κάτι τέτοια άρθρα δημοσιεύονται πλέον μόνο σε κάτι δεύτερης ποιότητας επιστημονικά περιοδικά της πλάκας, απο πληρωμένους δημοσιογράφους που έχουν εντολή να απαξιώσουν κάθε τί το πνευματικό ώστε το μόνο "αληθινό" που θα μείνει στο τέλος να είναι η κατανάλωση και το status quo "όπως το ξέρουμε και το αγαπάμε". Είναι όπως οι γιατροί που κατακεραυνώνουν την ομοιοπαθητική ως "τσαρλατανιά" ενώ οι ίδιοι την ίδια στιγμή τα παίρνουν κάτω απο το τραπέζι και κάνουν συμφωνίες με τις φαρμακοβιομηχανίες για να προωθήσουν αναποτελεσματικά ή και επικίνδυνα φάρμακα, με αντάλλαγμα διακοπές και δωράκια. Η αλήθεια της ενεργειακής θεραπείας δε θα μείνει για πολύ ακόμα καπελωμένη απο την προπαγάνδα του κατεστημένου, όσο κι αν αυτή πασχίσει. Και αυτό γιατι όλο και περισσότεροι άνθρωποι βιώνουν στην ίδια τους τη ζωή, χειροπιαστά, αυτή την αλήθεια, και τα μάτια τους ανοίγουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 12:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι επαυξάνω με την προλαλήσασσα,ασε τους παιδι μου να σέρνονται,εχουν κιαυτοι το λογο ύπαρξης τους,να μπορουμε να τους βλεπουμε καινα νοιώθουμε το καλα μας,αυτο το υποκειμενκι΄πουεχειαρχισεινα γίνεται ολο και περισσοτερο καθολικό"
Φιλακια.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 12:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε δίκιο, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε αυτούς τους ανθρώπους είναι απλά να τους αγνοείς.

Παρεπιτπτώντος Λουπερκαλία, θα μπορούσες να μας πεις τι περίπου είναι αυτοί οι κρύσταλοι; Δεν τους έχω καθόλου ακουστά.

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 13:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι αληθεια οτι για να γινεις Ρεικι μαστερ πρεπει να πληρωσεις αδρα?
Ποιος εχει χρηματικο κερδος απο αχρηστα πραγματα?Οι επαγγελματίες των Ρεικι,πρανα και λοιπον ψευτοθεραπειων.(βαζω και τους δυτικου τυπου ψευτοεπιστημονες μεσα).

Το ΗΘΙΚΟ μου κερδος ειναι να αποτρεψω την εκμεταλευση καποιων ευπιστων συνανθρωπων μου.
Και οι ανθρωποι που εχουν αυτα τα sites τα χρηματοδοτουν απο δωρεες.Ειναι αναγνωρισμενοι επιστημονες,που προσπαθουν να διαφωτισουν τον κοσμο για την αγυρτεια που κυκλοφορει.

Αντιθετως διόλου αδαης δεν ειμαι.

Το οτι εσυ νιωθεις καλύτερα δεν σημαινει οτι εχουν και αποτελεσμα.
α)οι πλειστες των παθολογικων καταστασεωνν εχουν περιοδους υφεσεως και εξαρσεως.
β)το φαινομενο placebo μπορει να σε κανει να νιωσεις καλυτερα.Νιωθω καλυτερα δεν σημαινει ομως οτι εγινα και καλα.

Για να αποδειχτει οτι μια μεθοδος εχει ευεργετικη επδραση πρεπει να γινει διπλη τυφλη μελέτη,με ομάδα ελεγχου με μεγαλο δειγμα ατομων,σε αυστηρα ελεγχομενες συνθηκες.
Οι New Age ψευτοθεραπειες ποτε δεν αντεξαν στην δοκιμασια της διπλης τυφλης μελετης.
Οι ανεκδοτες αναφορες (του τυπου η θεια μου το πηρε και ενιωσε καλυτερα) δεν εχουν αποδεικτικη αξια.
Και ξανακαλω οσους ενδιαφερονται να επισκεπτουν τα www.quackwatch.com (που αναλυει με λεπτομεριες ολες τις ψευτομεθοδους θεραπειας ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ) και το www.spepdic.com (και το ελληνικο www.skepdic.gr) ωστε να εχουν τη ευκαιρια να γνωρισουν τον ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ κατα των ρεικι,πρανα,αγιουβερδικης αλλα και των δυτικου τυπου ψευτοθεραπειων (οπως της ομοιοπαθητικης).
Πιθανον να μεταφρασω κάποια αρθρα που συγκεκριμενα αναφερονται στο ρεικι οταν βρω τον καιρο αλλα οποιος γνωριζει αγγλικα τουλαχιστον σε επιπεδο lower μπορει να κατανοησει την θαυμασια,επιστημονικα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ και αναλυτικότατη αρθρογραφια του www.quackwatch.com (μεταφραση επιφυλακη για τη αγυρτεια/τσαρλατανισμο καθως ειναι ενα site που παρακολουθει και ξεσκεπαζει τους διαφορους αγυρτες) αλλα και του www.skepdic.com (το λεξικο του σκεπτικιστη πλουσιοτατη αρθογραφια,πληθος ορισμων το συνιστω ανεπιφυλακτα σε καθε σκεπτομενο ανθρωπο).

Και βασικα δεν με ενδιαφερει να σωσω εσας (Μορφεα και λοιπους) αλλά τους άλλους συνανθρωπους μου.Αυτους που ορκιστηκα να προστατευω.

Σημειωση:σε αντιθεση με σας κατεχω ενα ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ πτυχιο στον χωρο της υγειας.Και η δικη μου δουλεια όντως βοηθησε στην βελτιωση της υγειας των συνανθρωπων μου (δεδομενου οτι οι εργαστηριακες αναλυσεις της ΔΥΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ όντως επικουρουν ή πολλές φορές θέτουν την διάγνωση και η ορθη διαγνωση ειναι το ΚΛΕΙΔΙ για την ορθη θεραπεια.Επιτρεπουν επίσης και την παρακολουθηση της αποτελεσματικοτητας της θεραπειας.Βλεπετε η Δυτικη Ιατρικη παρακολουθει τους ασθενεις της για να δει εαν η θεραπεια που εφαρμοζεται εχει αποτελεσμα ή οχι,σε αντιθεση με τους ψευδοθεραπευτες).

Edited by - medtech on 20/01/2006 13:36:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 03:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.quackwatch.org/10Bio/biovitae.html
http://www.quackwatch.org/09Advisors/advbd.html

Επειδή έχω και εγώ κέρδος απο τα αναφερόμενα site προτείνω να ρίξετε μια ματια στις δυο παραπάνω διευθύνσεις. Η μια αναφέρεται στο βιογραφικό του ιδρυτή του quackwatch και η άλλη στα στοιχεια των επιστημονικων συνεργατών και συμβούλων.

Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί σοβαρά στη ζωή του με κάποιο πεδίο της επιστήμης ή με έρευνα (research όχι arpakola) μπορεί να αντιληφθεί την αξιοπιστία του site.

Οποιοσδήποτε βέβαια πιστεύει ότι μπορεί με κρυστάλλους και ματζούνια ταχυονια και γιατί όχι κανελόνια να γίνει θεραπευτής δεν έχει παρά να το αποδείξει και να το υποβάλλει επισήμως στους αρμόδιους φορείς ώστε να παρει και μια αντίστοιχη άδεια. Διότι εφόσον επιμόνως δεν το κάνει προφανώς εκτός της παγκόσμιας συνομωσίας υπάρχει και η θεωρία της εξαπάτησης.

Απο ΘΕΩΡΙΑ και ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ πήξαμε

Παρεπιπτόντως μιας και η αγαπητή Μενττεκ
μας γνωστοποίησε το ακαδημαικό της μπακραουντ θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας γνωστοποιησετε και το δικό σας για να δούμε απο που πηγάζει η γνώση σας κύριοι ΜΟΡΦΕΑ, ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ,ΛΟΥΠΕΡΚΑΛΙΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 03:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Μενττεκ και Geox, επειδή η δουλειά μου επιτάσει την "σωτηρία" πολλών ανθρώπων όπως χαριτολογώντας λές κι εσύ Μενττεκ και πίστεψέ με είναι ανιδιοτελώς (πω πω αναρωτάμαι πόσοι γιατροί γνωρίζουν ή θυμούνται αυτήν την λέξη, ή μάλλον απλά θυμούνται το τελευταίο φακελάκη που έβαλαν στην τσέπη τους μετά από άχρηστη εγχείρηση που έκαναν σε κάποιον τυχαίο περαστικό, που ενώ του πονούσε το δόντι του έκαναν αφαίρεση σπλήνας. Πάλι καλά που έχουν πάρει και τον όρκο του Ιπποκράτη δηλαδή, φαντάσουν να μην το είχαν κάνει κι αυτό τι θα γινόταν) ικανοποιήθηκα από τις απαντήσεις σας προσωπικά και εδώ βάζω μια τελεία στον άχρηστο διάλογό μας.

Ούτως η άλλως η άποψή μου είναι οτι το μόνο στο οποίο μπορεί να χρησιμεύσει η κλασική ιατρική είναι στο να κολάει τα σπασμένα κόκαλα (που κι αυτά στραβά τα κολλάει πολλές φορές) και η άποψή σας είναι οτι η εναλλακτική ιατρική είναι τσαρλατανισμός και ότι όλοι οι άνθρωποι που ασχολούνται με αυτήν είναι είτε εξαπατημένοι ή εξαπατητές όπως εγώ.

Μπράβο μας λοιπόν και στις δύο θέσεις και ας αναθέσουμε τον χρόνο να μας δείξει την αλήθεια.

Καλή συνέχεια

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγαπητέ Μορφέα πριν αποχωρήσεις απο τον άχρηστο διάλογι λύσε τουλάχιστον την απορία μου ως προς το ακαδημαικό σου μπακραουντ (σπουδές η οτιδήποτε άλλο θεωρείς μορφωση) και αφετέρου εξήγησε μου σε παρακαλώ τι δουλειά κάνεις ?
Ερωτώ διότι ο τρόπος με τον οποίο σχολιάζεις τόσο απαξιωτικά το ιατρικό επάγγελμα δείχνει ότι ασχολείσαι με κατι εξαιρετικά ανώτερο

Υ.Γ. Γιατί εχω μια υπόνοια πως δεν θα απαντήσεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ούτως η άλλως η άποψή μου είναι οτι το μόνο στο οποίο μπορεί να χρησιμεύσει η κλασική ιατρική είναι στο να κολάει τα σπασμένα κόκαλα (που κι αυτά στραβά τα κολλάει πολλές φορές)


Μεγάλη μπουκιά φάε.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα...(Λείπει ο Μάρτης απ' τη Σαρακοστή; Όχι βέβαια!)

Δεν θέλω να ασχοληθώ με το θέμα του τόπικ καθώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικά, απλά να κάνω μια παρατήρηση πάνω στο τελευταίο μήνυμα του αγαπητού Μορφέα...

quote:
πω πω αναρωτάμαι πόσοι γιατροί γνωρίζουν ή θυμούνται αυτήν την λέξη, ή μάλλον απλά θυμούνται το τελευταίο φακελάκη που έβαλαν στην τσέπη τους μετά από άχρηστη εγχείρηση που έκαναν σε κάποιον τυχαίο περαστικό, που ενώ του πονούσε το δόντι του έκαναν αφαίρεση σπλήνας. Πάλι καλά που έχουν πάρει και τον όρκο του Ιπποκράτη δηλαδή, φαντάσουν να μην το είχαν κάνει κι αυτό τι θα γινόταν

quote:
η άποψή μου είναι οτι το μόνο στο οποίο μπορεί να χρησιμεύσει η κλασική ιατρική είναι στο να κολάει τα σπασμένα κόκαλα (που κι αυτά στραβά τα κολλάει πολλές φορές)

Αγαπητέ μου, πιστεύω ότι τα λόγια σου αυτά δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ, που προκύπτει, αν καταλαβαίνω καλά, από κάποιας μορφής προσωπική πικρία ή απογοήτευση. Θα σου υπενθυμίσω λοιπόν ότι η Ιατρική είναι μια επιστήμη με ευρύτατο πεδίο γνώσεων, το οποίο καθημερινά επεκτείνεται με μεγάλους ρυθμούς και που έχει προσφέρει, συνεχίζει και ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να προσφέρει τα μέγιστα στη βελτίωση της ποιότητας ζωής του ανθρώπου. Το αν εσύ δεν αναγνωρίζεις αυτήν της την προσφορά ή δεν επιθυμείς να λάβεις προσωπικά τις υπηρεσίες της είναι φυσικά δικαίωμά σου, αλλά θα πρέπει να δεχτείς και τον αντίλογο, ο οποίος στη συγκεκριμένη περίπτωση, να με συγχωρείς, αλλά είναι συντριπτικός! Δεν σου κρύβω ότι θίγομαι προσωπικά από την ισοπέδωσή την οποία επιχειρείς και θα σε παρακαλούσα να μη συνεχίσεις την ίδια τακτική, διότι μ' αυτήν απαξιώνεις τη μεγάλη πλειοψηφία των ιατρών--και εν προκειμένω, των Ελλήνων ιατρών--οι οποίοι τιμούν τον όρκο τους και την επιστήμη τους καθημερινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την καλημέρα στον Durden

Να υπενθυμίσω επίσης στον αγαπητό Μορφέα ότι ο ορκος του Ιπποκράτη "δίνεται" δεν "πέρνεται".

Παρεπιπτόντως οι εναλλακτικοί ορκίζονται σε τίποτε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα, geox...

Και κάτι άλλο να συμπληρώσω γιατί, συγγνώμη, αλλά μου 'χει "βγάλει το μάτι" τόση ώρα...Είναι Ο σπλήνας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 04:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι Ο σπλήνας

Ρε συ Durden μια και είσαι και γιατρός τι είναι σωστό
πεχάντερο ή παχάντερο???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 05:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι είναι σωστό
πεχάντερο ή παχάντερο???

Χμμμ...Να σκεφτώ!

Από όλα τα εις -άντερο, το μόνο που μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή είναι το...σπληνάντερο, φίλε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 08:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά.

Όλοι οι γιατροί δεν είναι ίδιοι, υπάρχουν και επιστήμονες που είναι πάνω απ΄όλα άνθρωποι. Όπως και όλοι οι εναλλακτικοί θεραπευτές δεν είναι ίδιοι, πολλές φορές στο παρελθόν έχει συζητηθεί το θέμα του τσαρλατανισμού και της εκμετάλευσης απελπισμένων ανθρώπων.

Και από τις δύο πλευρές μπορούν να βρεθούν ατέλειωτα παραδείγματα, θετικά και αρνητικά, αρκετές φορές και προσωπικά μας βιώματα. Από τα δύο site που παρέθεσες medtech το πρώτο δεν το γνώριζα, για το δεύτερο όμως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι τι είχα διαβάσει που με έκανε να αμφιβάλω για το κατά πόσο ενδιαφέρει τους ιδρυτές του site η πληροφόρηση και όχι η καθοδήγηση, έμμεσα, των αναγνωστών στο επιθυμητό γι΄αυτούς συμπέρασμα, οπότε δεν μπορώ να το κατηγορήσω.

Η γνώμη μου είναι ότι χρησιμεύει να ακούγονται όλες οι απόψεις, η πληροφόρηση είναι το μόνο όπλο που μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά τον άνθρωπο στις επιλογές του και να κλείσει το δρόμο στους κάθε είδους απανθρώπους.

Lupercalia καλώς ήρθες.

Edited by - pyramid on 21/01/2006 08:51:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 10:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η κλασσική ιατρική θα ήταν αξιοπιστη αν δεν εξαρτιόταν από τις φαρμακευτικές εταιρείες... ξέρετε ότι δίνουν χρηματικά μπόνους στον γιατρό αν δίνει μόνο το συγκεκριμένο φάρμακο που του λέει η φαρμακευτική. Μην ξεχνάμε και τις κρουαζιέρες με πουτάνες που τους χάριζαν....

από το άλλο στρατόπεδο υπάρχει εξίσου η ίδια εκμετάλλευση. Υπάρχει πολυς κόσμος που ψάχνει απεγνωσμένα κάτι εκτός της κλασσικής ιατρικής (που έχει αποτύχει στην θεραπεία της ασθένειας του) και φυσικά όπου υπάρχει πολύ ζήτηση πάνε και πολλοι τσαρλατάνοι (άτομα με λιγοστες γνώσεις-ικανότητες στις εναλλακτικές θεραπείες που το παίζουν μάστερς). Δεν σημαίνει όμως ότι δεν αξίζουν οι εναλλακτικές μέθοδοι... απλά είναι λίγοι οι καλοί εφαρμοστές της.

Την έχω πατήσει και εγω με εναλλακτικό....(κοίτα μυήσεις ρεικι-χοντρο χρήμα) και με κλασσικους. Την μάνα μου θα την είχα χαρει περισσότερο πριν την στείλουν στον άλλο κόσμο νωρίτερα οι κωλογιατροι (που χρέωναν την ασπιρίνη 2000 δρχ!!! και ήθελαν ως την τελευταία στιγμη να την περάσσουν από άσκοπες και οδηνηρες εξετάσεις μόνο και μόνο για να βγάλουν περισσότερο χρήμα αντί να την αφήσουν να φύγει πιο ήρεμα).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 13:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας, αγαπητέ Durben Allie, συγνώμη αν σε θίγει αυτό που είπα για την ιατρική και γενικότερα για τους γιατρούς, σαφώς αναγνωρίζω οτι δεν είναι όλα κι όλοι έτσι, απλά η αντίδραση μου είναι απόλυτη όπως είναι και η δράση της αγαπητής Μενττεκ.

Σαφώς και η ιατρική στο σύνολο της έχει να προσφέρει πάρα πολλά και με την μορφή της κλασσικής και με την μορφή της εναλλακτικής. Συγνώμη επίσης για την καταλάθος αλλαγή φύλου του σπλήνα.

Όσο υπάρχουν άκαμπτες απόψεις από την μία πλευρά, τόσο θα υπάρχουν και από την άλλη.

Εν πάση περιπτώσει... η αλήθεια είναι αυτή που είναι και αυτήν που πιστεύει ο καθένας. Όλο και περισσότερα εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον κόσμο ασχολούνται με την εναλλακτική ιατρική. Πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα υπάρξει μια ισσοροπία ανάμεσα σε αυτές τι δύο κατευθύνσης που έχουν όμως τον ίδιο σκοπό.

Καλή σας ημέρα

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 14:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέα...

Όπως σου είχα πει και στο άλλο θέμα που συζητούσαμε (ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ), είμαι της άποψης ότι τίποτε δεν είναι απόλυτο στα θέματα αυτά και μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, συμφωνήσαμε σ' αυτό. Γι' αυτό και η ισοπεδωτική σου αντίδραση ομολογώ πως με ξένισε! Καταλαβαίνεις όμως κι εσύ ότι, ακόμη κι αν θεωρείς ότι έχεις απέναντί σου μια απόλυτη θέση, δεν ωφελεί σε τίποτα να υιοθετείς μια εξίσου απόλυτη στάση για να την αντιμετωπίσεις. Έτσι δημιουργούνται οι παρεξηγήσεις κι έτσι βαθαίνουν τα ρήγματα!

Τέλοσπάντων, δεν επιθυμώ σαφώς να υπάρξει συνέχεια σε μια τέτοια αντιπαράθεση, κατανοώ δε ότι ό,τι ειπώθηκε ήταν "προϊόν" μιας έντασης της στιγμής!

Θα 'θελα μόνο να επισημάνω κάτι ακόμη σ' αυτό που λες περί "ακαμψίας" : Η "ευκαμψία" στη σκέψη είναι ευλογία και συμφωνώ σ' αυτό...Με μια υποσημείωση : Όταν αυτή δε γίνεται..."λάστιχο"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντέχνως απέφυγες να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις που ευγενικά σου έθεσα αγαπητέ Μορφέα (όπως είχε προβλεφθεί άλωστε) Μπαίνω στον πειρασμό να παραθέσω τις δύο όψεις του ιδίου νομίσματος

quote:
Καλημέρα σας, αγαπητέ Durben Allie, συγνώμη αν σε θίγει αυτό που είπα για την ιατρική και γενικότερα για τους γιατρούς, σαφώς αναγνωρίζω οτι δεν είναι όλα κι όλοι έτσι, απλά η αντίδραση μου είναι απόλυτη όπως είναι και η δράση της αγαπητής Μενττεκ.
Σαφώς και η ιατρική στο σύνολο της έχει να προσφέρει πάρα πολλά και με την μορφή της κλασσικής και με την μορφή της εναλλακτικής. Συγνώμη επίσης για την καταλάθος αλλαγή φύλου του σπλήνα.

Συγνώμη που σ'αγάπησα πολύ.....
αλλο durben κι αλλο τούρτεν (πλάκα κάνω)

quote:
Αγαπητή Μενττεκ και Geox, επειδή η δουλειά μου επιτάσει την "σωτηρία" πολλών ανθρώπων όπως χαριτολογώντας λές κι εσύ Μενττεκ και πίστεψέ με είναι ανιδιοτελώς (πω πω αναρωτάμαι πόσοι γιατροί γνωρίζουν ή θυμούνται αυτήν την λέξη, ή μάλλον απλά θυμούνται το τελευταίο φακελάκη που έβαλαν στην τσέπη τους μετά από άχρηστη εγχείρηση που έκαναν σε κάποιον τυχαίο περαστικό, που ενώ του πονούσε το δόντι του έκαναν αφαίρεση σπλήνας. Πάλι καλά που έχουν πάρει και τον όρκο του Ιπποκράτη δηλαδή, φαντάσουν να μην το είχαν κάνει κι αυτό τι θα γινόταν) ικανοποιήθηκα από τις απαντήσεις σας προσωπικά και εδώ βάζω μια τελεία στον άχρηστο διάλογό μας.

Ούτως η άλλως η άποψή μου είναι οτι το μόνο στο οποίο μπορεί να χρησιμεύσει η κλασική ιατρική είναι στο να κολάει τα σπασμένα κόκαλα (που κι αυτά στραβά τα κολλάει πολλές φορές)


Ως τιμητής της ανιδιοτέλειας που εμφανίζεσαι , υπενθυμίζω ότι για τις αρετές δεν ισχύει το
"όσοι το φορύν ξέρουν και να το προφέρουν"

Αυτό το διπολικό με προβλημάτιζε πάντα στους ανθρώπους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 23:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας αγαπητοι κύριοι.
Σε ηλικια 22 ετων προσβληθηκα απο λεμφωμα ΗΟDKING.(σημερα ειμαι 27)
To λέμφωμα Hodking ειναι μια μορφη καρκινου του λεμφικου ιστου.
Πριν απο 60 χρόνια,που δεν υπηρχαν τα κυτταροστατικα φαρμακα και η χημειοθεραπεια το λεμφωμα αυτό ηταν θανατηφορο.
Ανευ θεραπειας μολις το 5% των ασθενων επιζουσε πάνω απο 5 ετη.
Μια φαρμακευτικη εταιρια ανακάλυψε μια αντικαρκινικη ουσια σε ενα φυτο.
Απομονωσε την ουσια και εφτιαξε το πρωτο αποτελεσματικο φαρμακο.
Σημερα το λεμφωμα HODKING εχει πενταετη επιβιωση 90% για το σταδιο Ι,80% για το σταδιο ΙΙ και για σταδιο ΙV 60%.
Τα χημειοθεραπευτικα φαρμακα εχουν παρενεργειες οπως ναυτια,απωλεια μαλλιων,πτωση των λευκων,ερυθρων και αιμοπεταλιων,επιβαρυνση του ηπατος κτλ.Στα σιγουρα δεν σε κανπυν να αισθανεσαι περιφημα οσο καιρο τα παιρνεις.ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ.
(Οταν τελειωσεις την θεραπεια,τα μαλλια ξαναφυτρωνουν και οι ναυτιες σταματουν).

Ασθενεις με λέμφωμα Ηodking που δεν ακολουθησαν την θεραπεια της δυτικης ιατρικης και στραφηκαν στους κομπογιαννιτες βρήκαν τον θανατο.
Να τονισω εδω επειδη είπες για τα φακελάκια,οτι κανενας ιατρος της αιματολογικης κλινικης του ΔΗΜΟΣΙΟΥ νοσοκομειου στο οποιο νοσηλευτικα δεν μου ζητησε ποτε ουτε ΜΙΑ δραχμη.

Οταν δε πηγε η μητερα μου να προσφερει χρηματα για να ευχαριστησει τη ιατρο,η ιατρος δεν τα δεχτηκε.

Και σημειωση και σε μενα μου εχουν προσφερει χρηματα στο εργαστηριο (σαν δωρο) ΑΛΛΑ δεν τα πηρα.

Το να τα παιρνεις βεβαια δεν μειωνει την αξια των μεθοδων που εφαρμοζεις.Το οτι τα παιρνουν δεν σημαινει οτι οι μεθοδοι τους ειναι λανθασμενες.

Οι αγυρτες πολλες φορες υπερτονιζουν τα κακως κειμενα της δυτικης ιατρικης για να καλυψουν την ΑΧΡΗΣΤΙΑ των δικων τους μεθοδων.Αυτο νομιζω λεγεται αντιπερισπασμος.
---------------------------------------------------------------
Ειμαι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων και δουλεψα επι 2 ετη σε μικροβιολογικο-βιοχημικο εργαστηριο.
Εκτελεσα αναλυσεις βασισμενη στους φυσικους,βιολογικους
και χημικους νομους.
Δεν λέγαμε λόγια του αερα ουτε εφαρμοζαμε αμφιβολες μεθοδους αλλα μεθοδους που δοκιμαστηκαν σε πολλα πειραματα.
-----------------------------------------------------------
Οσο αφορα τις επιθεσεις που κανετε εσεις και οι ομοιοι σας στο ιατρικο και φαρμακευτικο κατεστημενο σας τονιζω οτι παρολη την διαφθορα οι ιατρικες και φαρμακευτικες μεθοδοι της δυτικης επιστημονικης ιατρικης ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ,ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΑΓΓΙΓΜΑ,ΤΟΝ ΒΕΛΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΑΓΥΡΤΕΙΕΣ.
---------------------------------------------------------------
Γιατι αποχωρεις αγαπητε μου και δεν μου φερνεις εδω τις μελετες σου για να μου αποδειξεις οτι οι δικες σου μεθοδοι λειτουργουν?
Επισης απαντησε μου γιατι σε καμια μελετη που εκτελεστηκε ορθα αποδειχτηκε οτι δεν εχουν κανενα αποτελεσμα περαν του φαινομενου του placebo?
---------------------------------------------------------------
Θα μεταφρασω εδω αρθρα απο το quackwatch.com με πρωτο και καλυτερο το "ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΜΦΙΒΟΛΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ"
--------------------------------------------------------------------
Μετα,το πειραμα που εκτελεσε ενα ενιαχρονο κοριτσακι και αποδειξε οτι οι θεραπευτες του θεραπευτικου αγγιγματος δεν μπορουσαν να εντοπισουν το ζωτικο πεδιο του χεριου της (αυτοι ισχυριζονταν οτι η επιστημη δεν ειχε τα μεσα να το εντοπισει και οτι αυτοι ηταν προικισμενοι με ιδιατιερο χαρισμα και μπορουσαν να το εντοπισουν).
-----------------------------------------------------------------
Να τονισουμε οτι πολλοι αγυρτες εχουν γδυσει κυριολεκτικα τους ασθενεις τους,ζητωντας μεγαλα ποσα.
-----------------------------------------------------------------
Το www.quackwatch.com αναφερεται και στην περιπτωση της αχρηστης εγχειρισης και σε πολλους που πουλανε αχρηστα συμπληρωματα διατροφης και σε αυτους που πουλανε ψευτοφαρμακα,συγυριζει ΟΛΟΥΣ τους αγυρτες δηλαδη δυτικοθρεμενους και αναλυτικοθρεμενους.
---------------------------------------------------------------
Το μονο που κανετε ειναι να με στολιζετε.Καποια κυρια με ειπε αδαη κτλ.
Ε θα δουμε τωρα ποιος ειναι ο αδαης και ποιος οχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 02:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξαναγυριζοντας στο θεμα των ταχυονιων:
Ας υποθεσουμε οτι ειμαι αδαης,αμορφωτη και ξεροκεφαλη.
Ας υποθεσουμε οτι σας αντιτιθομαι επειδη χρηματιζομαι απο φαρμακευτικες εταιριες οπως με εχει κατηγορησει επανειλημενα ο κος Μορφεας (που ομως δεν απαντα στα ερωτηματα μας και αποδρα απο την συζητηση καθε φορα που οι αποψεις του θετονται σε αμφισβητηση και μαλιστα απο ειδικους).
ΕΣΑΣ δεν σας ενοχλει που αγοραζετε προϊοντα που βασιζονται σε σωματιδια των οποιων η υπαρξη δεν εχει αποδειχτει?Δεν σας κανει να νιωθετε κοματακι αβολα το οτι αυτα τα σωματιδια υπαρχουν μονο στην θεωρητικη φυσικη?Εγω η αδαης θα αναρωτιομουν πχ πως στο καλο έφτιαξαν κρυσταλους που χρησιμοποιουν τις ιδιοτητες σωματιδιων που δεν εχουν μετρηθει ποτε με οποιαδηποτε μεθοδο και που υπαρχουν μονο στο θεωρητικο επιπεδο.

Edited by - medtech on 22/01/2006 02:26:39

Edited by - medtech on 22/01/2006 02:30:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 04:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α συγνωμη,Μου ειχε διαφυγει το γεγονος οτι ο Μορφεας ειχε χαρακτηρισει το www.quackwatch.org και το www.skepdic.com ως site που ακολουθουν την νοοτροπια του μεσαιωνα και της ιερας εξετασης.

Μονο που τα 2 αυτα site και κυριως το πρωτο εχουν πλουσια αρθογραφια απο επιστημονες και οχι τσαρλατανους.

Μονο που τα 2 αυτα site δεν εχουν νοοτροπια Μεσαιωνα.Καταδικαζουν οποιαδηποτε μεθοδο δεν εχει επιστημονικα αποδειχτει.Αυτο δεν ειναι νοοτροπια Μεσαιωνα.Νοοτροπια Μεσαιωνα ειναι να πιστευεις τυφλα χωρις αποδειξεις οπως ο Μορφεας.Νοοτροπια μεσαιωνα ειναι να συκοφαντεις για να κρυψεις την δικη σου αδυναμια και αγυρτεια.

Τα site αυτα τα συνιστω επειδη αναλυουν καθε αγυρτεια που κυκλοφορει,χωρις λογικα κενα στην συλλογιστικη τους και με μελέτες.Επειδη υποδεικνυουν με απλο τροπο,προσιτο στο μεσο πολιτη,
τι ειναι επιστημη και τι οχι,τι πρεπει να προσεχει οταν ακουει τον ορο
"εναλακτικος" κτλ.Λυπαμαι μονο που ειναι στα αγγλικα και δεν μπορει ο ανθρωπος που δεν γνωριζει αγγλικα να επωφεληθει απο αυτα.Σας υποσχομαι ομως να μεταφρασω καποια ουσιωδη αρθρα,οχι επειδη χρηματιζομαι οπως προσπαθει να υπονοήσει ο Μορφεας αλλα γιατι εχω ενδιαφερον για τους συνανθρωπους μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 00:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητή μεντέκ

Θα προχωρήσω κατευθείαν στο θέμα

Επειδή δεν βιώνω τον σταυρό που κουβαλάς

θα ήθελα να σεβαστείς τον σταυρό που κουβαλά ο καθένας μας στην ζωή

Ο Άνθρωπος στο ύψιστο είναι μια Πνευματική οντότητα

Εχει ανάγκη γνώσης

Οπότε σε παρακαλώ όταν ένα θέμα αναφέρεται στο ρέικι ή στους κρυστάλους ή οπουδήποτε αλλού ΜΗΝ παρεμβαίνεις με προπαγανδιστικές μορφές.

(Ισως να μην το καταλαβαίνεις αλλά έτσι το εκλαμβάνω)

Οποιος έχει ανάγκη από σωτήρα, να'σαι σίγουρη θα τον βρεί.


ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΑΛΛΑ

Απο κει και πέρα σεβάσου την επιθυμία μου να παρακολουθήσω την συζήτηση που με ενδιαφέρει.

Ανοιξε (όπως νομίζω ήδη έκανες) ένα τόπικ και εκφράσου.

ΜΗΝ ΜΟΥ ΣΤΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ "ΙΔΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ"

Προσωπικά

ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ

ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΤΣΙ ΚΟΥΝΓΚ

ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ


ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ.


Δεν σου ζητώ (απαιτώ)να ακολουθήσεις τα πιστεύω μου

ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ, ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.

ΝΑ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απουσίαζα εκτός Αθηνών (και μακριά απο το computer!) και δεν είχα επίγνωση της τροπής που έχει πάρει το τόπικ. Θα ξεκινήσω, medtech ("medical technician"?) απο την αγενέστατη, αυθαίρετη, και τελικά αντι-επιστημονική σου αξιωματική παραδοχή πως <<σε αντιθεση με σας κατεχω ενα ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ πτυχιο στον χωρο της υγειας>>.

Σε πληροφορώ πως ανήκω και εγώ στον χώρο της επιστήμης, και συγκεκριμένα είμαι μοριακή βιολόγος με ειδίκευση στο θέμα του καρκίνου. Και επειδή με ενόχλησε το παντογνωστικό σου υφάκι θα προσθέσω κάτι που δε θα έλεγα αλλιώτικα, πως ως μοριακή βιολόγος μάλλον ξέρω 2-3 πράγματα παραπάνω απο μία τεχνικό εργαστηρίου (αν αυτό είσαι!).

Επίσης σε πληροφορώ πως και εγώ ασθένησα (σοβαρά) πριν απο 2 χρόνια, και η "κλασσική" ιατρική δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα για την περίπτωσή μου, ούτε καν να προσφέρει μια πλήρη, ικανοποιητική διάγνωση! Αν είμαι σήμερα καλά, και χαίρομαι τη ζωή μου και το σώμα μου, το οφείλω αποκλειστικά στην ομοιοπαθητική (που μέσα σε 2-3 μέρες εξαφάνισε συμτώματα που η κλασσική ιατρική προσπαθούσε επι 3 μήνες ανεπιτυχώς να εξαλείψει) και στο ρέικι, που με έκανε για πρώτη φορά μετά απο 3 μήνες αρρώστιας να νιώσω σαν άνθρωπος, και να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου. Αυτό άλλωστε με οδήγησε και στο δρόμο του ρέικι μόλις έγινα καλά, όπως παρόμοιες εμπειρίες έχουν οδηγήσει εκεί τόσους και τόσους ανθρώπους, που έχουν μόνο καλά πράγματα να αναφέρουν απο αυτή την εμπειρία.

Η κλασσική ιατρική του "διαίρει και βασίλευε" και του διαχωρισμού του σώματος σε "κομματάκια" ("πάρε αυτό το χάπι για το τάδε σύμπτωμα, και το τάδε χαπάκι για το άλλο, κλπ") είναι όχι μόνο αναποτελεσματική αλλά και παρωχημένη, σε μια εποχή που το ενδιαφέρον της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας συνωστίζεται στο συναρπαστικό χώρο της "συστημικής βιολογίας" - που βλέπει τους οργανισμούς και τα επίπεδά τους ως συνδεόμενα σύνολα που διέπονται απο κυβερνητικούς κανόνες ανταλλαγής πληροφοριών.

Ψάξε αν θές στο Google για "systems biology" για να διευρύνεις τους ορίζοντές σου.

Μορφέα, ασχολείσαι με johrei αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν αναφέρεις τις "διπλές τυφλές" μελέτες που έχουν γίνει για την επίδραση του johrei στα εγκεφαλικά κύματα? Αν και είμαι βέβαιη πως όταν κάποιος δε θέλει να ακούσει, αρνείται να ακούσει, και άρα ίσως είναι δώρον-άδωρον...

Edited by - Lupercalia on 23/01/2006 11:51:12

Edited by - Lupercalia on 23/01/2006 12:05:55

Edited by - Lupercalia on 23/01/2006 12:51:00

Edited by - Lupercalia on 23/01/2006 12:58:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα...

Αγαπητή Lupercalia, θα ήθελα να κάνω ένα μικρό σχόλιο στα λεγόμενά σου...Λες :

quote:
Η κλασσική ιατρική του "διαίρει και βασίλευε" και του διαχωρισμού του σώματος σε "κομματάκια" ("πάρε αυτό το χάπι για το τάδε σύμπτωμα, και το τάδε χαπάκι για το άλλο, κλπ") είναι όχι μόνο αναποτελεσματική αλλά και παρωχημένη

Αυτή είναι μια καθαρά διαστρεβλωμένη θεώρηση για τη χαρακτηριζόμενη και ως "κλασσική Ιατρική"--έναν όρο τον οποίο προσωπικά δεν αποδέχομαι και θεωρώ λανθασμένο--και το γεγονός ότι υπάρχουν όντως γιατροί οι οποίοι την ασκούν κατ' αυτόν τον τρόπο δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ για την επιστήμη την ίδια και τις βασικές αρχές της. Είναι γενικότερα μια λανθασμένη τακτική αυτή του να κάνουμε γενικεύσεις και να προβαίνουμε σε αφορισμούς βασιζόμενοι αποκλειστικά και μόνο σε ορισμένα παραδείγματα, ακόμη κι αν αυτά προέρχονται από την προσωπική μας εμπειρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupercalia
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupercalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Durden_alie: πρέπει κάπως να αποκαλέσω την ιατρική που διδάσκεται στα πανεπιστήμια και εξασκείται απο τους κρατικούς οργανισμούς. Πώς θές να την πούμε? "Επίσημη" ιατρική?

Ο διαχωρισμός της "ασθένειας" σε επιμέρους συμπτώματα είναι βασικότατο, εγγενές χαρακτηριστικό αυτής της ιατρικής. Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένους γιατρούς ή μη. Η "επίσημη" ιατρική σήμερα είναι η κατεξοχήν επιστήμη της εξειδίκευσης και του κατακερματισμού (...σε ειδικότητες, σε αντιμετώπιση επιμέρους συμπτωμάτων) και αυτό δεν έχει να κάνει με την προσωπική μου εμπειρία ή με τους γιατρούς που βρέθηκαν στο δρόμο μου. Γιαυτό και συχνότατα δίνονται φάρμακα με σκοπό το ένα να εξουδετερώσει ή να ελαφρύνει τις παρενέργειες του άλλου! Το απόλυτο χάος δηλαδή... Και όλα αυτά ξεχνώντας πως στον άνθρωπο (στους ζωντανούς οργανισμούς γενικά), ο οποίος είναι πολύπλοκο σύστημα (με την κυβερνητική πάντα έννοια του όρου), τα φαινόμενα σε κάθε επίπεδο λειτουργίας ενσκήπτουν, συνεργιστικά, απο όλα τα επιμέρους φαινόμενα του αμέσως "χαμηλότερου" επιπέδου. Επομένως δεν είναι δυνατόν η υγεία ή η ασθένεια να αναλυθεί στα εξ ων συνετέθη, παρά μόνο να "ενσκήψει" με μια παράλληλη ώθηση όλων των λειτουργιών προς την ίδια κατεύθυνση της υγείας. Κάτι τέτοιο κάνουν οι ενεργειακές θεραπείες. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως ακόμα και η "επίσημη" ιατρική δέχεται πλέον απόλυτα την επίδραση του ψυχικού στο σωματικό (μέσα απο πολύ συγκεκριμένους και μετρήσιμους μηχανισμούς όπως την κινητοποίηση του νευροενδοκρινικού άξονα και την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση γονιδίων σαν αντίδραση στο στρές). Επομένως ότι προάγει το γενικότερο "wellbeing" έχει άμεσο, ή μακροπρόθεσμο αλλά επίσης υπαρκτό, αντίκτυπο στη σωματική υγεία!

Edited by - Lupercalia on 23/01/2006 12:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy