ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 20:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας μικρός προβληματισμός, εν μέσω αϋπνίας, με αφορμή μία συζήτηση που είχα εχθές με έναν φίλο μου, και της υπόσχεσης μου ..…

Μέσα από τον καταιγισμό των πληροφοριών που δεχόμαστε, η συνειδητοποίηση των κοσμοϊστορικών γεγονότων που συμβαίνουν στην ακμή του 21ου αιώνα, φαίνεται να μην γίνεται αντιληπτή από την μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου.
Σε αντίθεση με την λαθεμένη αντίληψη πως όσοι ασχολούνται με τον εσωτερικό τους εαυτό, απασχολούνται λίγο με την καθημερινότητα, η προσωπική μου αντίληψη είναι πως το πρώτο πεδίο μάχης είναι ακριβώς η καθημερινότητα, η οποία καθορίζει εκ των πραγμάτων την δυνατότητα μας και για την προσωπική ανάπτυξη.

Είναι ιστορικά καταγεγραμμένο πως στην ακμή κάθε νέου αιώνα, η κύηση των κοινωνικο-πολιτικών αλλαγών, που αναπόφευκτα συμβαίνουν προκαλούν συγκρούσεις, οι οποίες όμως είναι αναγκαίες για την εξέλιξη.
Οι αλλαγές που συμβαίνουν σε οικονομικό, πολιτικό, κοινωνικό, βιολογικό, τεχνολογικό, αλλά και περιβαντολογικό, επίπεδο είναι σαρωτικές, αν και όχι ευδιάκριτες σε όλες τις περιπτώσεις.
Σε ένα περιβάλλον υψηλής τεχνολογίας, άμεσης διάδοσης της πληροφορίας, η γνώση χάνεται μέσα στην πληροφορία, ενώ τα κατευθυνόμενα media, διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της κοινωνικής γνώμης, αλλά και της αξιολόγησης των πληροφοριών.
Tο τρίπτυχο Βιομηχανία, Πετρέλαιο, ΜΜ.Ε, καθορίζει την νέα τάξη πραγμάτων, η οποία χρησιμοποιεί εκτός των άλλων τον έλεγχο της τεράστιας ροής των πληροφοριών, που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι στις καθημερινές τους επικοινωνίες. Ο Βig Brother βρίσκεται παντού, τα τηλέφωνά, τα e-mail, τα fax , κλπ υποκλέπτονται συστηματικά.

Σε ένα τέτοιο περιβάλλον οι αναζητήσεις των μαζών έχουν να κάνουν μόνο με τον ευδαιμονισμό που προσφέρει η κατανάλωση αγαθών, και εύκολου πλούτου. Και αυτό όταν τιμές αυξάνουν, η αγοραστική δύναμη ελαττώνεται, και οι ανάγκες που πρέπει καλυφθούν δια μέσω των προτύπων που καλλιεργούνται, πολλαπλασιάζονται.
Οι αντιφάσεις είναι εκπληκτικές, όχι μόνο ο κόσμος δεν αντιδρά αλλά κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.
Πρόσφατα βέβαια η Γαλλία και πάλι δείχνει τον δρόμο, η αφύπνιση ίσως είναι ακόμα μέσα στις δυνατότητες μας…..

Η τεχνολογία από την άλλη, αν και προσφέρει καλυτέρευση της ποιότητας της ζωής, η μονόπλευρη και αλόγιστη χρήση της ίσως αποτελέσει, και τον δυνάστη ή καταστροφέα μας.
Αναφέρομαι αφενός στην καταστροφή του περιβάλλοντος, και αφετέρου στον νέο βιολογικό άνθρωπο, στην νεά εξέλιξη του Homo sapiens, στον homo electronicus.

Περιβαντολογικά οι επιστήμονες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου. Μεταξύ του1960 KAI 2000, ο παγκόσμιος πληθυσμός διπλασιάστηκε από τα 3 στα 6 δισεκατομμύρια. Την ίδια περίοδο, η παγκόσμια οικονομία υπερεξαπλασιάστηκε. H παραγωγή τροφίμων και η παροχή πόσιμου νερού υπερδιπλασιάστηκαν και η κατανάλωση προϊόντων ξύλου αυξήθηκε πάνω από το μισό.
Λόγω του ότι τα πάντα μετριόνται σε χρήμα, η επιπτώσεις στο περιβάλλον δεν εκτιμήθηκαν, και αυτό διότι για να σώσεις μια ανθρώπινη ζωή με ιατρικά μέσα κοστίζει (κατά μέσο όρο) περίπου 19.000 δολάρια, ενώ το να προλάβεις το θάνατο ενός ανθρώπου από περιβαλλοντικούς κινδύνους απαιτεί επένδυση περίπου 4,2 εκ. δολαρίων..

Την ίδια στιγμή η Διεθνής Υπηρεσία για την Έρευνα του Καρκίνου, του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, αποδίδει το 80% των καρκίνων σε περιβαλλοντικές επιδράσεις, καθώς πολλά από τα βιομηχανικά απόβλητα που μολύνουν τον αέρα, το νερό και το έδαφος, θεωρούνται καρκινογόνα. Τα Ζώα και τα φυτά εξαφανίζονται 1.000 φορές πιο γρήγορα από τον φυσικό ρυθμό, καθώς υπάρχουν περίπου 100 τεκμηριωμένες εξαλείψεις ειδών τον περασμένο αιώνα, αλλά οι επιστήμονες πιστεύουν ότι ο ρυθμός με τον οποίο χάνονται ζώα και φυτά είναι κατά 1.000 φορές υψηλότερος από τους φυσικούς ρυθμούς.
Με τα σημερινά υπολογιστικά μοντέλα υποδεικνύουν ότι η Αρκτική θα είναι ολοκληρωτικά χωρίς πάγο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού μέχρι το έτος 2070..
Ο χημικός Πολ Τ. Κρούτσεν, βραβευμένος το 1995 με το Νομπέλ Χημείας προειδοποίησε πως:

«Δεν έχουμε πολύ χρόνο. Τα παιδιά και τα εγγόνια μας θα ζήσουν κατά πάσα πιθανότητα σε μια περίοδο δραστικών κλιματολογικών και περιβαλλοντολογικών αλλαγών».

Από τεχνολογικής άποψης προβλέπεται μια διαφαινόμενη και σταδιακή πρωτοκαθεδρία των μηχανών, όπου τα Ρομποτοειδή, όπως δείχνουν τα πράγματα θα αποτελέσουν την «φυσική» βιολογικά και μορφολογικά εξέλιξη του σημερινού ανθρώπου. Τον Μάρτιο του 1999, ο μαθηματικός, ο Vernor Vinge, σε συμπόσιο υπό την αιγίδα της NASA , τονίσε :

«Εντός τριακονταετίας θα έχουμε τα τεχνολογικά μέσα για να δημιουργήσουμε υπεράνθρωπη νοημοσύνη. Σχεδόν αμέσως μετά η εποχή του ανθρώπου θα τελειώσει. Είναι αυτή η πρόοδος αναπόφευκτη; Αν ναι, μπορούμε να επέμβουμε στην εξέλιξη των γεγονότων ώστε να επιβιώσουμε;».

Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, σε μικροκοσμικό Ελληνικό επίπεδο οι προβληματισμοί και οι αναζητήσεις των Νέων Ελλήνων, περιορίζονται σε μεσσιανικής προέλευσης προφητείες, ελεύσεως των υπερ Ελλήνων από τον Σείριο ή από κάποιο άλλο πλανήτη, σε κοκορομαχίες για τους original Έλληνες Θεούς, παραβλέποντας την ανυπαρξία της Ελληνικής συνεισφοράς στις προκλήσεις της νέας εποχής…

Βαδίζουμε λοιπόν σε έναν νέο μεσαίωνα;
Ποια θα πρέπει είναι η θέση του σύγχρονου αναζητητή;
Η εσωτερική διεργασία δεν προυοθέτει προβληματισμούς και δράσεις;
Και εάν ναι με τι ορίζοντες;
Και περαιτέρω, ποια τα συγκριτικά πλεονέκτημα που έχει, - εάν έχει η Ελληνική σκέψη -, στην αναζήτηση των νέων προτύπων;
Εν αναμονή τοποθετήσεων..

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΕΛΛΗΝ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 20:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΕΛΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΕΙ...

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ...

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ???
ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ ????

ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ (ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ-ΠΟΛΙΤΙΚΑ) ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ..

ΣΕ ΤΙ ΟΜΩΣ ????
ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ....

ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ....
ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ...
ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ (ΕΚΕΙ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ) ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ...

ΓΝΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 12:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Άβαταρ, καταρχάς σε ευχαριστώ για κατάθεση των σκέψεων σου. Είχα σκεφτεί δεν σου κρύβω, βλέποντας την αθρόα συμμετοχή στο θέμα να το «γυρίσω», στο τραλαλά, στην Eurovision, ή στο κλειδώστε, ξεκλειδώστε τον τάδε….χε,χε.


Όσον αναφορά την χειραγώγηση της σκέψης στην οποία εστιάζεσαι, πάντοτε αποτελούσε το χαρακτηριστικό γνώρισμα του ανθρώπινου πολιτισμού. Η Ελίτ της εξουσίας και της γνώσης πάντοτε καθόριζε και διαμόρφωνε , - και θα συνεχίσει να το κάνει - , τα πρότυπα και τα πλαίσια, στα οποία θα έπρεπε οι «κοινοί θνητοί» να κινούνται.
Ίσως όχι εντελώς άδικα τολμώ να πω. Λίγοι ίσως ενδιαφέρονται, και αυτό ίσως είναι φυσικό, μίας και η φιλοσοφία, ή η γνώση, προϋποθέτει να είναι πρώτα από όλα γεμάτο το στομάχι, και στην συνέχεια να είσαι ελεύθερος στο πνεύμα.

Σε μία κοινωνία όμως γνώσης και ευημερίας του 1/3 έστω του πλανήτη, όπως η σημερινή, επιτρέπεται ο άνθρωπος του 21ου αιώνα να ασχολείται τόσο λίγο με τον εαυτό του, και ταυτόχρονα να ακολουθεί πρότυπα που δεν έχουν καμία σχέση με πνευματική του ανάπτυξη, αλλά και προβληματισμού, για τα δεινά που έχουν προκληθεί τόσο στον ίδιο όσο και στον πλανήτη;
O σκοτεινός Ηράκλειτος, είχε προειδοποιήσει ήδη 2500 χιλιάδες χρόνια πριν, πως …

«Οι κοιμισμένοι είναι εργάτες και συνεργοί σ' αυτά που γίνονται στον
κόσμο».


Είμαστε λοιπόν συνεργοί σε ότι εμείς και τα παιδία μας θερίζουμε ως καρπούς της συντονισμένης δράσης μας. Δεν χρειάζεται να είμαστε προφήτες για αν προβλέψουμε το μέλλον. Γνώση κρίση και συνειδητοποίηση, και εγρήγορση χρειάζεται. Όπως ο Καβάφης
Αναφέρει:

«Οι άνθρωποι γνωρίζουν τα γινόμενα. Τα μέλλοντα γνωρίζουν οι θεοί... Εκ των μελλόντων οι σοφοί τα προσερχόμενα αντιλαμβάνονται. Η ακοή αυτών κάποτε εν ώραις σοβαρών σπουδών ταράττεται. Η μυστική βοή τους έρχεται των πλησιαζόντων γεγονότων... ενώ εις την οδόν έξω, ουδέν ακούουν οι λαοί»


Για να επανέλθω σε ένα από τα ερωτήματα του επιλόγου του πρώτου κειμένου μου, ποια τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του ελληνικού πνεύματος. Ενός πνεύματος που κυριάρχησε , και εξακολουθεί να κυριαρχεί στην παγκόσμια σκέψη, μιας και κανένα νέο αυτόνομο φιλοσοφικό ρεύμα δεν γεννήθηκε μετά την αρχαιοελληνική φιλοσοφία.
Η ελευθερία υπήρξε το χαρακτηρισμό γνώρισμα της Ελληνικής σκέψης αλλά και δράσης. Από τις αναζητήσεις της Ελληνικής σκέψης που ξέφευγε από την κατεστημένοι σκέψη, αναζητώντας το άγνωστο, το όντος όν, τα όρια του ανθρώπου και της καταγωγής του, έως την θρυλική φράση του Ομήρου, που παρακάμπτει τουs κακούς οιωνούς των θεών, και την μάχη σε αυτόν τον κόσμο για το τώρα και όχι το μετά ή το επέκεινα:


«Εις μόνον άριστος οιωνός εστίν, ο υπέρ της πατρίδος κελεύειν αγωνίζεσθαί τε και μάχεσθαι».


Κλείνω με μία φράση του Πλάτωνα, που λέει πως το χειρότερο που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος είναι να …… σταματήσει να σκέφτεται..

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»
[/b]

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 15/03/2006 12:27:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 13:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΗΔΗ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗΣ....

Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ.
ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.

ΕΝΑΣ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΧ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ???
ΠΕΡΑΣΑΝ 2500 χρονια ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ...

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ..

ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΩΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ,ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΩ.
ΚΟΥΜΦΟΥΚΙΟΣ.

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΝΕΟΤΕΡΟ,ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ,ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΕΚΦΡΑΣΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ.
ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΛΟΓΩΝ...
ΠΛΩΤΙΝΟΣ.

ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 17:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάμε για Εξέλιξη και Μεσαίωνα


Μα τι είναι η εξέλιξη? … κάποιος ή κάποιοι έχουν το άλφα ή βήτα προτέρημα το αντιλαμβάνονται το εκμεταλλεύονται και μετά αφού καταστρέψουν τον ανταγωνισμό γίνονται Ελίτ (top dog) … και μετά επιβάλεις η ελέγχεις την μάζα (τους χώνεις σε έναν Μεσαίωνα / μη-εξέλιξη) για να εξακολουθήσεις να είσαι στην κορυφή.


Αλλά ας το δούμε διαφορετικά

ας υποθέσουμε ότι είμαστε εμείς είμαστε η φοβερή και τρομερή Ελίτ

δηλ.. Τι θα κάναμε διαφορετικά … ? νομίζετε ότι θα είχαμε άλλες επιλογές …?

Γιώργος
…. Fetch my comfy chair ..mode….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 19:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά ας το δούμε διαφορετικά

ας υποθέσουμε ότι είμαστε εμείς είμαστε η φοβερή και τρομερή Ελίτ

δηλ.. Τι θα κάναμε διαφορετικά … ? νομίζετε ότι θα είχαμε άλλες επιλογές …?


Αυτό γίνεται με τον Άνθρωπο Γιώργη, έτσι γίνεται με κάθε πολιτισμό, υπάρχει ένα ΕΛΙΤ σημείο, και μετά πτώση….. Αίγυπτος, Ελλάδα, Ρώμη….Γαλλία, Αγγλία, USA…and NEXT….??? ίσως ΚΙΝΑ.

Ότι ονομάζουμε εξέλιξη, δεν είναι άλλο από ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ. Αυτή η εξωτερική αλλαγή που είναι θεμιτή και αναγκαία, οι άνθρωποι την μετέφεραν μέσα τους, και ουε και αλίμονο αν κάποιος αμφισβητήσει

Ας πάρουμε τα λόγια κάποιου αναγνωρισμένου, που και εμείς μεταφέρομαι πλασάροντας τα για Σοφία!

quote:
Οι άνθρωποι γνωρίζουν τα γινόμενα.

Τα γνωρίζουν? Οι περισσοτεροι δεν ενθυμούνται τι είπαν... μόλις 20 λεπτά νωρίτερα!

quote:
Τα μέλλοντα γνωρίζουν οι θεοί...

Αυτό πάλι, ποιος το είπε στον Καβάφη?

Οι θεοί?

Οι Ε?

Γιατί κοροϊδεύουμε τους δεύτερους, και όχι τον Καβάφη…. με αυτή του την φράση?

quote:
Εκ των μελλόντων οι σοφοί τα προσερχόμενα αντιλαμβάνονται.

Και αν τα αντιλαμβάνονται επειδή γνωρίζουν τα ΕΝυπάρχοντα?

quote:
Η ακοή αυτών κάποτε εν ώραις σοβαρών σπουδών ταράττεται.

Αν είναι ολοκληρωμένοι, (σαν σοφοί), γιατί να ταράσσονται?

quote:
Η μυστική βοή τους έρχεται των πλησιαζόντων γεγονότων...

Ξεχνάω την ελληνική λέξη…ΙΝΤΟΥΙΤΙΟΝ θέλει να πει?

quote:
ενώ εις την οδόν έξω, ουδέν ακούουν οι λαοί»

Ε δεν έκανε δα, και καμία σπουδαία ανακάλυψη!

Υποκατάστατα είναι Γιώργηδες ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ!.….Αυτό, αντί εκείνου!

Δεν βγήκαμε ποτέ από *(μεσαίωνα... μέσα μας!)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 20:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποκατάστατο ή όχι αγαπητέ μου Πλάτωνα....έδω κάτω (στην χαμηλή δονηση) θέλουμε πραγματα/ ιδέες / ανθρώπους που λειτουργούνε και εξελισσονται.. έστω και έαν σημαίνει μερικές φορές Μεσαίωνας..

Δεν μου λες.. αυτό το “εκείνου” ξέρεις/γνωρίζεις πως να το βάλεις να δουλεψει για μάς…?
λέω να φτιάξω μια Ελίτ..


Γιώργος
The same thing we do every night , pinky…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 21:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης λοιπόν, λοιπόν αγαπητέ Πλάτωνα…
Ε λοιπόν εγώ πιστεύω ότι μπορούμε και καλύτερα…
Όσον αναφορά τον σχολιασμό στα λόγια του Καβάφη, έχω την συναίσθηση ότι εσκεμμένα υπερβάλεις.
Ως άνθρωποι φίλε μου δεν γνωρίζουμε εάν αύριο, θα μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, (με την μορφή ενός μετεωρίτη π.χ ) όπως θα έλεγε και ο Οβελίξ, αλλά θα έπρεπε σίγουρα να ξέρουμε για παράδειγμα ότι εάν συστηματικά βιάζουμε την φύση, όσο και εάν της αρέσει, κάποιος στιγμή θα αντιδράσει. Οι σοφοί λοιπόν τουλάχιστον, θα έπρεπε να το αντιλαμβάνονται αυτό.
Γιώργο, είμαστε η Ελίτ φίλε μου, είμαστε οι «ψαγμένοι», δεν το κατάλαβες ακόμη..;


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 21:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργη,

θα κανω μια προσπαθεια, (αυτό που απασχολεί, τα λεφτά) και πεστα και στο θειος σου τον AL

Ο Σωκράτης για μένα δεν διάλεγε να είναι φτωχός, συνέβαινε. Το ίδιο ο Χριστός, ο Βούδας (αυτός αν είχε, και τα παράτησε) ο Διογένης, ο Ηράκλειτος, ο Θαλής, ο Επίκουρος… και άλλοι.

Και ήταν πανέξυπνοι.

Ελα που η εξυπνάδα και το Χρήμα, είναι αντιστρόφως ανάλογα.
Άσχετο τι σκέπτονται οι πολλοί. Οι πλούσιοι, σίγουρα είναι επιτήδειοι, ικανοί….μα, Έξυπνοι είναι?

Θελεις μια μαθηματικη αποδειξη?

Πάρε ένα επιστήμονα, και πάρε ένα έμπορα. Για Money μιλάμε, (το…εκείνο)

Η Γνώση είναι δύναμη, και αντίστοιχα, ο Χρόνος είναι Χρήμα. Οκ?

Η φυσική δεν λέει πως Δύναμη =Εργο/Χρονο?

Αντικαταστάστε την λοιπόν με τη ΓΝΩΣΗ, και έχεις Γνωση=Εργο/Χρημα, που εύκολα βρίσκεις, πως το ΧΡΗΜΑ=ΕΡΓΟ/ΓΝΩΣΗ

Τώρα μεγάλε, αν η Γνώση τείνει στο 0, το χρήμα είναι ανάλογο του έργου…

Μα αν η γνώση είναι άπειρη, (βαλε σαν παρονομαστή το άπειρο) ότι και να κάνεις εσύ σαν έργο….

Με πιάνεις? Είμαι σίγουρος πως με πιάνεις Γιώργη!

Αγόρασε και λαχεία, Ξανθωτερα, καλυτερα! Η εξισωση το λεει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 01:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη δεν κατάλαβα.!!!!

Το χρήμα τι σχέση έχει …? ποιός μιλησε για χρήμα… ?


Γιώργος
....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 07:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη δεν κατάλαβα.!!!!
Το χρήμα τι σχέση έχει …? ποιός μιλησε για χρήμα… ?

quote:
έδω κάτω (στην χαμηλή δονηση) θέλουμε πραγματα/ ιδέες / ανθρώπους που λειτουργούνε και εξελισσονται.. έστω και έαν σημαίνει μερικές φορές Μεσαίωνας..


Δεν θέλεις πράγματα Γιώργη? Αυτά με τι αποκτούνται?
Ειδικά όταν θέλεις (εκείνο) να το βάλεις να δουλέψει για σένα.

Ανέφερα λίγους ανθρώπους που κατ εμένα λειτουργούσαν και εξελίχθηκαν, (όχι μέσα σε πρότυπα) Και δεν είναι ματαιωτης αγαπητέ Πλωτίνε, να βλέπεις πως μεσαίωνας είναι μεσα, και παραμένει, όταν οι άνθρωποι ακολουθούν τυφλά, όσους νομίζουν πως είναι ΕΛΙΤ. Mια ΕΛΙΤ που ξεχωρίζει απλα τον Εαυτό της από τη (Μάζα) μα δεν βλέπει πως ανήκει στον ίδιο μεσαίωνα!
Μπορεί να αλλάζει ο Ρόλος, μα όχι η ουσία.

Όσο για τη θρυλική ΦΡΑΣΗ του ΟΜΗΡΟΥ,

quote:
«Εις μόνον άριστος οιωνός εστίν, ο υπέρ της πατρίδος κελεύειν αγωνίζεσθαί τε και μάχεσθαι».

Τέτοιες φράσεις χρειάζεται να τις ελέγξεις δυο και τρεις, γιατί χωρίζουν, δίνουν το αίσθημα ανωτερότητας, κάποιας Ελιτ και παρόμοια, μα τα ίδια λένε ο Κεμάλ, ο Μπους, και ο Ταλιβαν.

Όσο για τη φράση του Πλάτωνα, που λέει πως το χειρότερο που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος είναι να …… σταματήσει να σκέφτεται..

μου λες σε παρακαλώ σε ποιο βιβλίο του είναι γραμμένη?

Ξέρεις γιατί στο ερωτώ? Γιατί δεν το συνάντησα, και γιατί τα διαχωρίζει από (Νους/Πνευμα),

Δεν είναι το ίδιο με την μηχανική Σκέψη, που βασίζεται σε μνήμη και εμπειρία. Αυτή γίνεται συνήθεια, και συνήθεια, όπως και τις χαμηλότερες δονήσεις τις ψυχής, ο Πλάτωνας δεν τις πολύ εκτιμούσε.

Να μην σταματησει σαν ΝΟΥΣ/Πνευμα φυσικα, οχι να σκεφτεται, γιατι εγω δεν σκεφτομαι (Οταν δεν χρειαζεται)

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/03/2006 07:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 08:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ πως την σύνδεση με το χρήμα δεν την κατάλαβα ούτε εγώ, αγαπητέ Γιώργο, οπότε δεν είσαι ο μόνος...

Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ, νομίζω πως το topic σου είναι αρκετά καλό και μπορεί να μας κάνει να αναλογισούμε πάρα πολλά πράγματα, τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και σε συλλογικό

Πιστεύω πως ο άνθρωπος επέδειξε τρομερή αλαζονεία κι απερισκεψία απέναντι στην Φύση και φυσικά δεν αναλογίστηκε τι επιπτώσεις θα είχε αυτή του η αλαζονεία σε μακροπρόθεσμο (ή και σχετικά βραχυπρόθεσμο) επίπεδο.
Πιστεύω οτι τον 20ό αιώνα η τεχνολογία αναπτύχθηκε με ραγδαίους ρυθμούς και σίγουρα έχει ακόμα αρκετά περιθώρια για ανάπτυξη.
Δυστυχώς όμως αναπτύχθηκε ανάλογα κι η καταστροφή του περιβάλλοντος, κάτι που, κατά την γνώμη μου, δείχνει το μέγεθος αλλά και τα αποτελέσματα της αλαζονείας του ανθρώπου.
Κι αυτό συνέβη για το λόγο οτι η τεχνολογία δεν χρησιμοποιήθηκε για τον άνθρωπο αλλά ο άνθρωπος για την τεχνολογία...

Λές κάτι το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο:

quote:
Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, σε μικροκοσμικό Ελληνικό επίπεδο οι προβληματισμοί και οι αναζητήσεις των Νέων Ελλήνων, περιορίζονται σε μεσσιανικής προέλευσης προφητείες, ελεύσεως των υπερ Ελλήνων από τον Σείριο ή από κάποιο άλλο πλανήτη, σε κοκορομαχίες για τους original Έλληνες Θεούς, παραβλέποντας την ανυπαρξία της Ελληνικής συνεισφοράς στις προκλήσεις της νέας εποχής…

Αν το σκεφτούμε καλύτερα αυτό εκτός από το οτι είναι λυπηρό να βλέπεις πως διακατεχόμαστε από τέτοια αναλγησία, θα καταλάβουμε οτι αυτό δείχνει παθητικότητα απέναντι στα γεγονότα κι ίσως ένα αίσθημα <<ωχαδερφισμού>> ή κι άρνησης ακόμα να αντιληφθούμε την κατάσταση.

Παρόλα αυτά θέλω να πιστεύω πως δειλά - δειλά έχουν αρχίσει να ξεπροβάλλουν διάφορες προσπάθειες αφύπνισης των ανθρώπων, είτε σε ελληνικό (έστω και σε εμβρυακή μορφή) όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Από την άλλη, υπάρχουν κι οι προσπάθειες "ύπνωσης" του κόσμου και γενικότερα των συνειδήσεων του ανθρώπινου νού.
Αυτό όμως δεν είναι κάτι το μή αναστρέψιμο, φίλε μου!
Σε πρώτο επίπεδο πρέπει ο καθένας μας να το αντιληφθεί αυτό, να αντιληφθεί αυτή την προσπάθεια ύπνωσης και να συνειδητοποιήσει οτι υπάρχουν ελπίδες αλλαγής.
Σε δεύτερο επίπεδο πρέπει να προσπαθήσει ο καθένας μας να αλλάξει αυτή την κατάσταση και να κατανοήσει γιατί πρέπει να την αλλάξει.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 14:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν ήθελα μονο πράγματα αγαπητέ Πλατωνα θα είμουνα drug Dealer (σοβαρά!!)

Αλλά για πές μου, πως μπορούμε να βάλουμε τα άτομα (τις σκεψεις τους ή τους λόγους ) που ανάφερες (που λειτουργούσαν και εξελίχθηκαν και δεν είχαν το Μεσαίωνα μέσα τους) να κάνουν κάτι για την επικείμενη περιβαλλοντογική καταστροφή που - οχι μόνο εγώ - την βλέπουμε να έρχετε …

Μην μου πείς να τους κάνουμε Ελίτ – το έχω προλάβει

Αλλά γιά σκέψου και αυτοί άλλωστε τότε στην εποχή τους δεν ήταν μιά μορφή Ελίτ..

Γιώργος
…Βαρώνος της ψιλοκυβίνης …(χμ…δεν ακούγεται ασχημα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 18:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά για πές μου, πως μπορούμε να βάλουμε τα άτομα (τις σκεψεις τους ή τους λόγους ) που ανάφερες (που λειτουργούσαν και εξελίχθηκαν και δεν είχαν το Μεσαίωνα μέσα τους) να κάνουν κάτι για την επικείμενη περιβαλλοντογική καταστροφή που - οχι μόνο εγώ - την βλέπουμε να έρχετε …

Αυτο γιατι εισαι ΣΥΖΗΤΗΣΗΜΟ ΑΤΟΜΟ.

Κατανοώντας τους. Η Νόηση Γιώργη, δεν είναι επιφανειακή κίνηση. Κατανοώ θα πει πάω σε βάθος, βλέπω τις πραγματικές Αιτίες της Σύγκρουσης, επομένως κατανοώ επαρκώς και τι συμβαίνει μέσα και έξω

Θέλεις παράδειγματα?

Πάρε το αγαπάτε αλλήλους, την ψιλοκυβινη των Χριστιανών. Αυτά είναι λόγια κάποιου, που στο Στόμα του ήταν αλήθεια, μα στο στόμα ενός παπα που (θησαυρίζει πάνω στην άγνοια του Ποιμένα) είναι βρισιά, και κοροϊδία!

Όπως ειναι κοροϊδία να κρατάς όπλο στο χέρι, και να μιλάς για αγάπη!

Να βαφτίζεσαι Χριστιανός, και να ξεχωρίζεις τον εαυτό σου, από τους συνάνθρωπους σου, που δεν είναι.

Ετσι Γιωργη, Μεσαίωνας είναι ο διχασμός και η σύγκρουση που επικρατεί στον άνθρωπο, η μη ΑΝΤΙΛΥΨΗ του ότι γίνεται έξω, είναι γιατί συμβαίνει μεσα!

Πάρε ένα άλλο κλασσικό παράδειγμα τον Συντονιστή Dying_Incubus , που το όνομα και η εικόνα, δηλώνουν φόβο!

Έτρεξε, (όπως και σε άλλες περιπτώσεις, δικαιολογείται μονο σαν συντονιστής) να προφυλάξει εσένα μα και τον φίλο Πλωτίνο, γράφοντας πως το θέμα είναι πολύ καλό, και μας βάζει μάλιστα να αναλογισθούμε σε ατομικό επίπεδο μα και συλλογικό.
Συμπεραίνει μάλιστα, πως η τεχνολογία δεν χρησιμοποιήθηκε για τον άνθρωπο αλλά ο άνθρωπος για την τεχνολογία...

Σε λίγο θα δούμε Γιώργη την Τεχνολογία, να παίρνει τον άνθρωπο και να πετά στην Νέα Υόρκη.

Αμ το άλλο!

quote:
Σε πρώτο επίπεδο πρέπει ο καθένας μας να το αντιληφθεί αυτό, να αντιληφθεί αυτή την προσπάθεια ύπνωσης και να συνειδητοποιήσει οτι υπάρχουν ελπίδες αλλαγής.
Σε δεύτερο επίπεδο πρέπει να προσπαθήσει ο καθένας μας να αλλάξει αυτή την κατάσταση και να κατανοήσει γιατί πρέπει να την αλλάξει.

Κοιταξε λαβυρινθους που φτιαχνει ο φοβος!

Πρωτα να αντιληθει την προσπάθεια ύπνωσης

Μετα συνηδειτοποιοω πως εχω ελπιδες αλλαγης

Αφου εγιναν αυτά παμε σε άλλο επιπεδο!

Εκει λεει θελει προσπαθεια για να αλλαξεις την κατασταση που προηγουμενως εχεις συνηδοτοποιησει!

Μα δεν φτανει!

Πρέπει τώρα να ξανά κατανοήσεις, γιατί πρέπει να την αλλάξεις!

Είδες τι κάνει ο Φόβος Γιώργο? Δεν συνυπάρχει με την κατανόηση, για αυτο εύκολα αυτοαναιρείται!
Απλα ειναι λεκτικες, επιφανειακες γνωμες.

Αν είχε βιώσει την κατανόηση, θα γνώριζε πως τι στιγμή που πραγματικά κατανοείς, αλλάζεις. Είναι ενιαία δράση.

Ίσως τότε να έλεγε, Πλωτίνε, ίσως έχει δίκαιο ο Πλάτωνας, μην αισθάνεσαι εαυτόν ψαγμένο και Ελιτ, γιατί έτσι μέσα χωρίζεσαι, διχαζεσαι, και συνεχίζει και συνεχιζεται και ΕΞΩ... το ίδιο χάος και σύγκρουση, που ανέκαθεν υπάρχει. Μην βγαζουμε τις ΟΥΡΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ, ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΛΑΘΟΥΜΕ!

quote:
Αλλά γιά σκέψου και αυτοί άλλωστε τότε στην εποχή τους δεν ήταν μιά μορφή Ελίτ..

Ήταν Ελίτ η ταπεινοί? Αν δεν κάνω λάθος τους διέκρινε απλότητα σε σκέψη και τρόπο ζωής. Αυτό δεν υπαρχει Γιώργη, και αν θες τη γνώμη μου εδώ πάνω, συμβαινει γιατί δεν ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ την μερικότητα. Αυτή γίνεται πρόβλημα στη ζωή. Ένα οποιοδήποτε πρόβλημα, είναι έλλειψη κατανόησης της μερικοτητας, και αν θες διαφορετικα, μια λαθεμένη αντιμετώπιση, σε πρόκληση.

Π.Χ Την είπα στο Συντονιστή, και κάνει το λάθος, να απαντήσει!

D.I. Γράψε ότι θες.

quote:
Γιώργος
…Βαρώνος της ψιλοκυβίνης …(χμ…δεν ακούγεται ασχημα)

Αυτα (σου) και οι ερωτησεις σου... χρειαζονται!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/03/2006 18:13:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 18:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά του καθαυτό "μεσαιωνικού" ανθρώπου:

"Μόνος εναντίον όλων". Ή, "εγώ από τη μία πλευρά και οι άλλοι από την άλλη".

Είναι τόσο έντονο αυτό το χαρακτηριστικό, τόσο "νευραλγικό" ως υποκινητής της συμπεριφοράς αυτού του "μεσαιωνικού" ανθρώπου καθώς και της γενικότερης στάσης του απέναντι στον κόσμο, που φτάνει μέχρι το σημείο ακόμη και όταν αυτός ο άνθρωπος μιλάει για το "Πνεύμα", για τον "Θεό", για την "Φιλοσοφία", για την "Αλήθεια", ακόμη και με τα πιο γλαφυρά και γεμάτα "ενθουσιασμό" λόγια, να συνεχίζει να υποτιμά, να απαξιώνει και να κατακρίνει(μέσα του και εξωτερικά) τον άλλον άνθρωπο. Και δεν χάνει ευκαιρία γι'αυτό...

Γιατί δεν γίνεται διαφορετικά: αυτός "πρέπει" να παραμείνει πάση θυσία απο την μία πλευρά... αυτός "πρέπει" να είναι ο μοναδικός που έχει αξιωθεί της "πραγματικής επαφής" με αυτά τα πράγματα.

Συμφωνείς αγαπητέ (βλέπεις, δεν το ξεχνάω... ) ΠΛΑΤΩΝΑ;


Σίγουρα αυτός ο τύπος ανθρώπου, με αυτές τις εκφρασμένες συμπεριφορές, είναι ένας που συναντάμε πολύ συχνά στην καθημερινότητά μας.

Για μένα προσωπικά είναι τουλάχιστον ένδειξη, ανάμεσα σε διάφορες άλλες, ότι όχι μόνον βαδίζουμε, αλλά έχουμε εισέλθει πλέον μέσα σε μία εποχή Μεσαίωνα, όχι πλέον "Δυτικού" ή "ευρωπαϊκού", αλλά παγκόσμιου(εξαιτίας φυσικά των πολύ ιδιαίτερων συνθηκών της εποχής μας)...

Αναφορικά με τη άποψή μου πάνω στα άλλα ερωτήματα που έθεσες - με ενδιαφέρει, για παράδειγμα, ιδιαίτερα το ερώτημα περί "θέσης του Αναζητητή" απέναντι και μέσα στο φαινόμενο - επιφυλάσσομαι για το μέλλον φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ. Ελπίζω να μην μας προλάβουν έντονοι "μεσαιωνικοί" κλυδωνισμοί μόνον...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 19:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλατωνα ..

Οκ έγινε…! τους κατανόησα (πες οτι κατέβασα 40 γραμμάρια μανηταράκια απο τις 14.43 που έγραψα το προηγουμενο πόστ) και μου ήρθε η επιφύτιση και ότι αλλο θές .. μου έφυγε και ο Φόβος ο Μεσαίωνας , ήρθα σε επαφή και με την Γαία με κέρασε καφέ τα είπαμε …και γενικά έχω άλλαξει…


Ωραία ..!!!

Τώρα για τους υπολοιπους και την περιβαλλοντογική καταστροφή τι κάνω..?


Γιώργος
ώπα.. και άλλος Καραμάνος αυτόν, τι να τον κάνουμε ?

Υ.Γ Πλάτωνα εισαι λιγό edgy ή μου φαίνεται … relaaax maaan

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 20:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Αντμιν μας, Χρόνια και Ζαμάνια , πως απ εδώ?

Βαγασικο μας ελειψες!

Να κάνω μια κατευθείαν ερώτηση, όπως αρμόζει?

Θέλεις φόρουμ συζητήσεων, να λέμε πράγματι αυτά που σκεφτόμαστε, η να κάνουμε μασκέ πάρτΥ και να το ρίξουμε στο τσιφτετέλι?

Στην πρώτη περίπτωση, ζήτω να με ονομάσεις Μεσαιωνικό Άνθρωπο!

Στην δεύτερη, δεν παίζω, μα ούτε έπαιξα ποτέ τέτοια παιχνίδια.

Πέραν του Μεσαιωνισμού μου, της ειρωνείας μα και του σαρκασμού, (εις γνώση μου όλα αυτά, πάντα ) βρες ΑΝΤΜΙΝΜΑΣ γιατί αντιδράς σε ότι γράφω.


quote:
Οκ έγινε…! τους κατανόησα (πες οτι κατέβασα 40 γραμμάρια μανηταράκια απο τις 14.43 που έγραψα το προηγουμενο πόστ) και μου ήρθε η επιφύτιση και ότι αλλο θές .. μου έφυγε και ο Φόβος ο Μεσαίωνας , ήρθα σε επαφή και με την Γαία με κέρασε καφέ τα είπαμε …και γενικά έχω άλλαξει…

Ωραία ..!!!


ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ? Με μανηταρια?

quote:
Τώρα για τους υπολοιπους και την περιβαλλοντογική καταστροφή τι κάνω..?

ΜΑ ΑΝ ΕΓΙΝΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ? ΕΣΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ!

Γιώργη, εσύ με βλέπεις ταραγμένο? Απλά γράφω βρε!


Πλάτωνας, ένας μισητός, μεσαιωνικός, φιλόσοφος, ίσως και ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ *(Για μενα η τον Αντμιν αυτό?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 02:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
"Βαγασικο μας ελειψες!"

Δεν σε εννόησα καθόλου αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ. Εκπλήττομαι πραγματικά όταν σκέφτομαι ότι υπάρχει η πιθανότητα να θεώρησες με κάποιον τρόπο, και για οποιονδήποτε λόγο ότι σου έχω δώσει έστω και το ελάχιστο δικαίωμα να μου απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο;

Μάλλον δεν θα έλεγα πάντως ότι συμβαίνει αυτό από μέρους σου. Έτσι δεν είναι; Θα σου πρότεινα λοιπόν να προσέξεις περισσότερο τέτοιες "λαβές" για παρανοήσεις στο μέλλον.

Τώρα, σχετικά με τις υπόλοιπες δύο ερωτήσεις σου:

"Θέλεις φόρουμ συζητήσεων, να λέμε πράγματι αυτά που σκεφτόμαστε, η να κάνουμε μασκέ πάρτΥ και να το ρίξουμε στο τσιφτετέλι?"

&

"... βρες ΑΝΤΜΙΝΜΑΣ γιατί αντιδράς σε ότι γράφω."

Πέραν από το ότι πάλι δεν αντιλαμβάνομαι προς τι οι γενικεύσεις "να κάνουμε", "να το ρίξουμε" κ.ο.κ. και σίγουρα τι εννοείς με τα "μασκέ πάρτυ" και το "τσιφτετέλι", εσύ ΠΛΑΤΩΝΑ, ως παλιός Συμμετέχων στον Χώρο Συζητήσεων του ESOTERICA, θα πρέπει να έχεις αντιληφθεί, αν μη τι άλλο, ότι η Προσπάθεια αυτή εργάζεται για να προωθήσει και να υπερασπίσει με κάθε τρόπο την οποιαδήποτε ειλικρινή διάθεση για Ουσιαστικό, Φιλοσοφικής ενόρμησης Διάλογο, την Πραγματικά ελεύθερη Διακίνηση των Ιδεών, και Δημιουργία Στοχασμών και Απόψεων, απ'όπου και αν προέρχονται. Επίσης για να αντιτεθεί, φυσικά με γόνιμο τρόπο και προτείνοντας λύσεις, σε κάθε λογής "ασυδοσία της γνώμης"(της προερχόμενης από πάθη και εμμονές πάσης φύσης) και ανελευθερία που υποκινείται ή συντηρείται από κύκλους και ατομικές "πρωτοβουλίες" που είτε φωνάζουν πολύ - και έτσι ακούγονται πολύ "ξεκουφαίνοντας" όλους τους άλλους, είτε μέσω της ισχύος και της κατάχρησης της οποιασδήποτε εξουσίας προβάλλουν και "περνούν με χαρακτηριστιική άνεση κάτω από τη μύτη μας" μόνον αυτό που οι ίδιοι θεωρούν δίκαιο(εννοείται "οφέλιμο προς τα συμφέροντά τους") και κραυγάζοντας, υπεραμυνόμενοι υποτίθεται, τα πολυθρύλητα "δημοκρατικά δικαιώματα" όλων μας, ουσιαστικά μας καταδικάζουν στο μόνο "δικαίωμα" που αποδέχονται για εμάς και που μας "επιτρέπουν": αυτό του να κακο-αρθρώνουμε, με δυσκολία και άλγος, ακατάληπτα, επιφανειακά, παθιασμένα, ανούσια λόγια "της στιγμής".

Με τα "λόγια" βλέπετε τέτοιου τύπου, αυτοί που μας εξουσιάζουν ή και αυτοί που δεν γνωρίζουν, ούτε θέλουν να το κάνουν και το αρνούνται και για τους άλλους, αισθάνονται πολύ βολικά. Οι επιχειρηματικές "ατζέντες" των μεν σε βάρος της ανθρωπότητας αποδίδουν καλύτερα από ποτέ, η άγνοια των δεύτερων παραμένει αδιασάλευτη. Μαζί και η συνολική έλλειψη επίγνωσης βέβαια...

Αυτά λοιπόν είναι μερικά από τα πράγματα για τα οποία το ESOTERICA επιχειρεί κάτι να κάνει, όσο του επιτρέπουν οι δυνάμεις του, και απαντώντας σωστά στην ερώτησή σου: Αυτό θέλει το ESOTERICA να κάνει και μέσα από τους Χώρους Συζήτησης και την Κοινότητα των Forums.

Οπωσδήποτε δεν "αντιδρώ σε ότι γράφεις" όπως είπες. Αυτό απλά δε συμβαίνει. Λες και σε κυνηγάω το παρουσιάζεις, ΠΛΑΤΩΝΑ.

Απέναντι σε ορισμένες από τις τοποθετήσεις σου σε κάποιες Συζητήσεις, έχω δηλώσει τη θέση μου και ενίοτε την λογική πιστεύω αντίδρασή μου όταν θεώρησα πως χρειάστηκε.

Στο παρόν θέμα, ούτως ή άλλως επιθυμώ να συμμετάσχω. Όπως καταλαβαίνεις ίσως από τα προηγούμενα, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα - όπως άλλωστε το έχω δηλώσει και πρωτύτερα.

Εξ'ου και το προηγούμενο μήνυμά μου και κάποιες απόψεις μου περί χαρακτηριστικών του Μεσαιωνικού ανθρώπου.

Η ερώτησή που είχα κάνει προς εσένα:
"Συμφωνείς αγαπητέ (βλέπεις, δεν το ξεχνάω... ) ΠΛΑΤΩΝΑ; "

, σχετίζονταν σε μεγάλο βαθμό με πράγματα που γράφεις στο μήνυμά σου της 16/03/2006, 18:00:35 και τα οποία, καθώς και ο τρόπος παράθεσής τους, ομολογώ με προβλημάτισαν και με εξέπληξαν δυσάρεστα.

Αν θέλεις λοιπόν να εξηγήσεις το βασικό νόημα όλων αυτών που απευθύνεις κυρίως προς(και σχετικά με) τον Dying_Incubus, άμεσα ή έμμεσα, αλλά κυρίως την αιτία και την σκοπιμότητα(εάν υπάρχει) αυτής της επιθετικής και υποτιμητικής συμπεριφοράς από την πλευρά σου, ευχαρίστως θα σου απαντήσω κι εγώ, εάν μπορώ, σε οτιδήποτε άλλο με ρωτήσεις με ευγενικό τρόπο, σχετικά με το θέμα. Μέσα στους σχετικούς προβληματισμούς μου είναι και το γιατί απευθύνεσαι τόσες φορές στον Γιώργο ως "Γιώργη", αλλά υποθέτω, τη στιγμή που δεν το έχει και ο ίδιος θίξει, ότι πιθανότατα να οφείλεται σε μία ήδη εγκατεστημένη και αποδεκτή και από τις δύο πλευρές "οικειότητα" μεταξύ σας και ότι είναι καλοπροαίρετο από πλευράς σου...

Για να τελειώνω... μην ανησυχείς αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις "μισητός"!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 07:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως Βασίλης ζητώ από τον Χρήστο να παραμείνουμε στα πλαίσια του θέματος. Θα επανέλθω επί του θέματος αργότερα, όταν αυτό θα είναι εφικτό.

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 08:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 12:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 12:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 13:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 15:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι Γιώργος τι Γιώργης. Λες αντμιν μας, να ζητήσει να τον ονομάζω BARONO?

Ναι…ναι..!! Βαρώνος … μου αρέσει

ε...μεσαίωνας έρχετε ...και τί Ελίτ θα ήμασταν χωρίς τίτλους ?

quote:
Θα επανέλθω επί του θέματος αργότερα, όταν αυτό θα είναι εφικτό.

… Αρχιδούκα Πλωτίνε έχεις τον λόγο ..


Γιώργος
..the BaronΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 15:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωρινή απενεργοποίηση θέματος
_______________________________
edit
_______________________________

Το θέμα παραδίδεται ξανά προς συμμετοχή.
Παρακαλούμε να γίνει σεβαστή η παράκληση του ΠΛΩΤΙΝΟΥ, σχετικά με την τήρηση του θεματικού πλαισίου.

Το περιεχόμενο των μηνυμάτων του ΠΛΑΤΩΝΑ και του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ που καταχωρήθηκαν μετά από το τελευταίο μήνυμα του ΠΛΩΤΙΝΟΥ, μεταφέρθηκαν σε καταλληλότερο χώρο. Επίσης, μεταφέρθηκε και το ορθό συναφές συντονιστικό μήνυμα του Dying Incubus (επειδή σχετίζεται με κάποιο από τα μεταφερθέντα μηνύματα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 02:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η γνώση χάνεται μέσα στην πληροφορία",μεγάλη κουβέντα αυτή Πλωτίνε,μεγάλη και θλιβερή...


Ωστόσο προτιμώ να είμαι αισιόδοξος.Ατενίζω το Μέλλον με Κατάφαση,η Εξέλιξη είναι πάντα Καλή.

Ίσως είναι το Νέο που μας τρομάζει,οι κοσμογονικές αλλαγές που δεν τις χωράει ο νους.

Και εδώ που τα λέμε πώς να μην τρελαίνεται ο ανθρώπινος νους όταν συνειδητοποιεί ότι η Μηχανή αργά και αθόρυβα έχει αρχίσει να παίρνει τα ηνία...

Όπως όμως έχω ξαναγράψει,όλα αυτά είναι προκαθορισμένα.Καλώς ή κακώς μόνο έτσι οι πολιτείες θα (ξανα)γίνουν τέλειες!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 10:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι πραγματικά διότι χρειάστηκε και εδώ να γίνουν επεμβάσεις για μηνύματα φίλων που ειλικρινά σέβομαι , των οποίων όμως η παρέμβαση ήταν άσχετη με το θέμα.
Είμαι άνθρωπος που προσπαθώ στο μέτρο του εφικτού, να σέβομαι τους συνομιλητές και προσδοκώ τα ανάλογα. Εάν οι καταθέσεις απόψεων στο παρόν θέμα, είναι άσχετες και στην συνέχεια , και ως στόχο έχουν, προσωπικές αντεγλίσεις, το θέμα θα απενεργοποιηθεί.

Αγαπητέ Γιώργο παρακολουθώ την επάνοδο σου, η οποία οφείλω να ομολογήσω είναι μία «ουσιαστικού» περιεχομένου ευχάριστη έκπληξη.!!!
Φίλε kost χαίρομαι όταν σε συναντώ, και κυρίως μαθαίνω από τον τρόπο σκέψης σου. Λες:

quote:
Όπως όμως έχω ξαναγράψει,όλα αυτά είναι προκαθορισμένα.Καλώς ή κακώς μόνο έτσι οι πολιτείες θα (ξανα)γίνουν τέλειες!!

Τίθεται λοιπόν θέμα ελευθερίας. Είμαστε δέσμιοι ενός κοσμικού σχεδίου, και εάν ναι ποια τα περιθώρια των επιλογών μας. Ξέρεις φίλε μου υπάρχει η αρχαιοελληνική άποψη «πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος», όσο και η Ησιόδεια περί φυλών και εποχών που θα μπορούσε να συσχετιστεί με τις θεοσοφικές ρίζες φυλές, και εποχές πολιτισμού. Μεσσιανικές πρακτικές βασισμένες σε αυτό το σκεπτικό, είναι ικανές να χειραγωγήσουν τις μάζες.
Δεν μηδενίζω την πιθανότητα μίας εξελικτικής κοσμικής προοπτικής, ούτως ή άλλως γονιδιακά είμαστε καταδικασμένοι να εξελισσόμαστε αλλιώς θα καταλήξουμε μουσειακό είδος.
Ο μύθος του μετανθρώπου, έχει εξάλου εδραιωθεί από πολύ παλαιά, απλώς τώρα η θεϊκή επιλογή εξώθησης του ανθρώπου σε ένα ανώτερο είδος, αντικαθίσταται από ανθρώπινα βιονικά κατασκευάσματα παραγωγής υπεράνθρωπων που θα κληθούν να υπερβούν τις φυσικές δυνατότητες τους, ίσως και να κατακτήσουν την αθανασία.
Δια μέσω της τεχνολογίας εχουμε οδηγηθεί πιο κοντά στα άστρα, αλλά έχουμε αποξενωθεί απο τον ευτό μας, και απο τον δεσμό μας με τον κόσμο..
Αυτό έχει τις ρίζες του στην επιστημονική σκέψη, που ήδη από τον 16ο αιώνα, ακολούθησε την μεθοδολογία της αναλυτικής ή αναγωγικής σκέψης, βασισμένης στην σχέση αιτίας αποτελέσματος, και στον διαμελισμό πολύπλοκων συστημάτων σε στοιχειώδη μέρη, σταδιακά και έως τις μέρες μας αποξένωσε τον άνθρωπο από το περιβάλλον, διαχωρίζοντας τον από το «όλον» , τμήμα του οποίου αποτελεί.
Πρόσφατα βέβαια η «ολιστική» άποψη υιοθετήθηκε και από την επιστήμη, με την επονομαζόμενη «συστημική», συλλογιστική.
Στα πλαίσια της νέας αυτής «συστημικής» θεώρησης του κόσμου, η σχέση μεταξύ των μερών και του συνόλου αντιστράφηκε, και οι ιδιότητες των μερών κατανοούνται μόνο μέσα από την οργάνωση του «όλου».
Ο άνθρωπος είτε τεχνολοφικά είτε συνειδησιακά θα πρέπει να πάψει αν είναι ο δυνάστης της φύσης.
Ο νομπελίστας φυσικός και χημικός που θεμελίωσε τη θεωρία του Χάους και της Πολυπλοκότητας, Ιλία Πριγκοζίν αναφέρει:


« Είναι ο διάλογος με τη φύση αυτός που μας επιβάλλει μια νέα αντίληψη της ίδιας της φύσης. ¨Η επιβάλλει μια νέα αντίληψη της ίδιας της φύσης. Η επιστήμη αυτού του τέλους του αιώνα θα είναι όλο και περισσότερο επιστήμη των «ολικών φαινομένων».
Θα έλεγα ότι η εικόνα που πρέπει να εγκαταλείψουμε είναι εκείνη, στην οποία ο άνθρωπος είναι ο βασιλιάς του σύμπαντος, το μοναδικό λογικό ον εν μέσω κάθε είδους σκλάβων. Στην πραγματικότητα, σήμερα ο άνθρωπος δεν είναι παρά μέρος ενός αρκετά πολύπλοκου πλέγματος αλληλεπιδράσεων. Παρά την ευφυΐα του, η οικολογική του επιτυχία παραμένει επισφαλής.
Υπάρχουν ζώα που κατορθώνουν πολύ μεγαλύτερη οικολογική επιτυχία. Για παράδειγμα, τα μυρμήγκια. Συγκεντρωμένα όλα μαζί διαθέτουν μια βιομάζα δέκα φορές μεγαλύτερη από εκείνη των ανθρώπων και βρίσκονται παντού, ενώ οι άνθρωποι βρίσκονται κυρίως στις πόλεις. Ο 21ος αιώνας θα είναι ο αιώνας του περιβάλλοντος. Το πρόβλημα της αλληλεπίδρασης ανθρώπου-φύσης θα προταθεί με ειδικούς όρους και θα απαιτήσει έρευνες που μόλις τώρα αρχίζουν»


Σε οικολογικό επίπεδο ο Νορβηγός ακτιβιστής και φιλόσοφος Arne Naess, βασισμένος στην ολιστική αντίληψη, ανέπτυξε την θεωρία της βαθιάς οικολογίας, σύμφωνα με την οποία εξερευνώντας την ενότητα του κόσμου, αλλάζει η ποιότητα της αντίληψης του τι πρέπει να κάνουμε για να συμμετάσχουμε ενεργά στη δημιουργία όχι σαν παρελθούσα διαδικασία αλλά σαν διαδικασία που συνεχίζεται εδώ και τώρα. Η διανοητική κατανόηση είναι η πόρτα για να περάσει η ιδέα, αλλά η εσωτερική αλλαγή θα προέλθει με την προσέγγιση στην καρδιά της Μητέρας Γης. Δεν «προστατεύω τη φύση» πια, αλλά «είμαι το μέρος της εκείνο που έμαθε να σκέπτεται και προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους».

Σε σχέση με την γνώση που χάνεται στην πληροφορία, είναι νομίζω ενδιαφέρον πως σε αυτό το σημείο πρακτική της χειραγώγησης έχει διαφοροποιηθεί.
Ενώ στο παρελθόν τόσο η πληροφορία όσο και η γνώση ήταν για τους λίγους, σήμερα λόγω των μέσων μαζικής ενημέρωσης, του διαδυκτίου και της παγκοσμιοποίησης, η πληροφορία υπάρχει, η γνώση είναι ευκολότερα εφικτή για αυτόν που την αναζητεί, συνεπώς η μέθοδος πλέον έχει αντιστραφεί.
Ο κόσμος βομβαρδίζεται με πληθώρα αντιφατικών και άχρηστων πληροφοριών, με απώτερο σκοπό τον αποπροσανατολισμό, και την αποχαύνωση, πράγμα που όπως φαίνεται έχει ιδιαίτερα ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Κλείνω παραθέτοντας κάποια ενδεικτικά on-line άρθρα στα οποία μπορούν να ανατρέξουν οι φίλοι που θέλουν να μάθουν περισσότερα για καποιες από τις απόψεις που ανέπτυξα.

http://kapodistriako.uoa.gr/stories/049_op_01/index.php?m=2

http://www.oikoen.gr/dekleris.htm

http://www.oikologos.gr/Issues/issue7.html

http://www.global-education.org/omilia4.html

http://web.auth.gr/virtualschool/2.4/TheoryResearch/Votsis.html


http://www.ardin.gr/Arxeio_Ardin/2002/ardin_35/mandros_texnomessianismos/mandros_texnomessianismos.htm

http://www.ardin.gr/Arxeio_Ardin/2002/ardin_35/ellinismos_messianismos/ellinismos_messianismos.htm


http://www.ardin.gr/Arxeio_Ardin/2000/ardin_24/karampelias_staurodromi/karampelias_staurodromi.htm


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 18/03/2006 10:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 20:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΩΤΙΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΜΕ Η ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ...

ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ....
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΕΝΗ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ...
(ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΒΕΒΑΙΑ)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ...
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ..
ΟΧΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣEΡΒΙΡΟΥΝ ΣΑΝ ΓΝΩΣΗ...

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ (ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΚΑΙΤΕ ΦΑΟΥΣΤ) ΟΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 07:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργος
quote:
Μιλάμε για Εξέλιξη και Μεσαίωνα

Μα τι είναι η εξέλιξη? … κάποιος ή κάποιοι έχουν το άλφα ή βήτα προτέρημα το αντιλαμβάνονται το εκμεταλλεύονται και μετά αφού καταστρέψουν τον ανταγωνισμό γίνονται Ελίτ (top dog) … και μετά επιβάλεις η ελέγχεις την μάζα (τους χώνεις σε έναν Μεσαίωνα / μη-εξέλιξη) για να εξακολουθήσεις να είσαι στην κορυφή.


Αλήθεια τι είναι εξέλιξη; Ποια η σημασία της λέξης ;

Εξ-έλιξη. Το δεύτερο συνθετικό δηλώνει σπειροειδή κίνηση, δηλαδή περιστροφή γύρω από ένα κέντρο που κινείται στον χώρο ή στον χρόνο. Η κίνηση είναι κυκλική και επαναλαμβάνεται αλλά ποτέ δεν είναι ακριβώς η ίδια γιατί μεσολαβεί ο χρόνος που την τοποθετεί σε άλλο περιβάλλον με άλλους συσχετισμούς. Αν υπήρξε λοιπόν η εποχή του μεσαίωνα θα έλθει στο μέλλον και πάλι, για να ακολουθήσει η εποχή της αναγέννησης όπως οι εποχές του έτους διαδέχονται η μία την άλλη. Κατά περίεργο τρόπο μια μακρά περίοδο εξέλιξης αναπαριστά και η πρώτη εικόνα που έβαλε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ στην αρχή αυτού του θέματος.

Ο χειμώνας υποδηλώνει μια εσωστρεφή κίνηση. Η φύση δείχνει να είναι νεκρή, ομοιογενής και στείρα ενώ στην πραγματικότητα μαζεύει δυνάμεις για να εκδηλώσει την ποικιλομορφία της την άνοιξη όπου αναγεννάτε. Η εποχή της αναγέννησης θεμελίωσε εκ νέου αξίες ζωής και καινούριες ιδέες για να πορευτεί ο άνθρωπος. Αυτές αποτέλεσαν τη βάση του δυτικού πολιτισμού και τρόπου ζωής. Ακολούθησε το καλοκαίρι της ήσσονος προσπάθειας. Οι νέες αξίες απέδωσαν καρπούς και η ζωή έγινε εύκολη και μονοσήμαντη, είχε πάρει κατεύθυνση.. Τώρα εκείνες οι αξίες έχουν αρχίσει να γίνονται στείρες και αποδίδουν φύρα. Τα φύλα πέφτουν και η φύση μπαίνει σταδιακά σε λήθαργο, χάνει την έντονη ποικιλομορφία της και δείχνει ομοιόμορφη..

Απαντώντας στα αρχικά ερωτήματα του ΠΛΩΤΙΝΟΥ :

Κάτω από το παραπάνω σκεπτικό (που τρέχει σχεδόν παράλληλα με τη θέση του Γιώργου) δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο ο μεσαίωνας μπορεί να είναι ιδιαίτερα αρνητικός. Αντίθετα φαίνεται να είναι αναγκαίος για την εξέλιξη. Και απ’ ότι φαίνεται βαδίζουμε προς αυτόν.

Η θέση του σύγχρονου αναζητητή πρέπει να είναι σύγχρονη με την εποχή του. Αν έχουμε φθινόπωρο τότε η θέση του πρέπει να είναι τέτοια ώστε να διευκολύνει την έλευση του χειμώνα και το κλείσιμο του κύκλου. Αυτό υποδηλώνει αναζήτηση τρόπων ώστε να απαλλαχτούμε/ αρνηθούμε μερικά από εκείνα που μας οδήγησαν ως εδώ μέχρι σήμερα, χωρίς να είναι ακόμα αναγκαίο να προσδιορίσουμε καινούρια. Αυτό θα γίνει αργότερα κατόπι στοχασμού.

Η εσωτερική διεργασία προϋποθέτει προβληματισμούς και δράσεις με ορίζοντες της εποχής. Αν έχουμε φθινόπωρο δεν γίνεται να προετοιμαζόμαστε για την άνοιξη αγνοώντας τον χειμώνα που είναι αμέσως μπροστά μας.

Το συγκριτικό πλεονέκτημα της ελληνικής σκέψης είναι το φιλοσοφικό υπόβαθρο και η ευελιξία της που αποτελεί αστείρευτη πηγή διαφορετικών ιδεών και σταθερών αξιών. Είναι κατάλληλη για την αναγέννηση.

Είναι σίγουρα προτιμότερο (και όλοι φαντάζομαι θα το θέλαμε) να βρισκόμαστε διαρκώς σε μια εποχή αναγέννησης). Αυτό ίσως το επιτυγχάνουν κάποιοι άνθρωποι ατομικά αλλά είναι αδύνατον να γίνει συνολικά. Η εξέλιξη προχωράει με βήματα και για να αναγεννηθεί κάτι πρέπει πρώτα να αποσυρθεί για λίγο.


Edited by - Δημήτρης on 19/03/2006 07:51:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 17:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός πως η ιστορία επαναλαμβάνεται, τηρουμένων βέβαια των αναλογιών και συνθηκών. Το εκκρεμές του χρόνου κινείται από την τάξη στο χάος και το αντίστροφο.
Η παρούσα χρονική στιγμή είναι κρίσιμη όχι μόνο διότι γεωπολιτικά και ενεργειακά η κρίση πρέπει να εκτονωθεί, προκαλώντας αναταραχές και μεταβολές συνόρων, αλλά και διότι ο άνθρωπος ως πνευματική υπόσταση έχει αποξενωθεί τόσο από τον εαυτό του, όσο και από το περιβάλλον, που βιάζει ασύστολα.
Και από την άλλη υφίσταται τεχνητά η «απάθεια της κρίσιμης μάζας», με την ταυτόχρονη έλλειψη ιδανικών και προτύπων.
Υπόθεση εργασίας. Εφόσον η ιστορία επαναλαμβάνεται, αν υποθέσουμε πως βαδίζουμε προς έναν νέο μεσαίωνα, ίσως θα πρέπει να εξετάσουμε , τι σήμαινε ο μεσαίωνας για την ανθρωπότητα, και περαιτέρω που βασίσθηκε και τι σήμαινε στην συνέχεια η αναγέννηση;

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy