ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 02:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Odysseus_nemo

Η ρήση "Πάντων μέτρον άνθρωπος", δηλώνει την δυσκολία της ανθρώπινης νόησης. Η νοητική επόπτευση και κατανόηση των πραγμάτων κρίνεται από την ιδιοσυγκρασία και την ευφυΐα του ανθρώπου και κατά συνέπεια είναι ρευστή και ευμετάβλητη.
Δεν νομίζω ότι απαντά στο ερώτημα αν υπάρχει Θεός ή όχι, ούτε και στο εάν είναι ο άνθρωπος πάνω απ' όλα. Αυτό που απαντά είναι στο γεγονός πως τα πάντα κρίνονται και λογίζονται "ανθρώπινα", κατά το δοκούν του ανθρώπου.



συμφωνω απολυτως!

τα ορια της ανθρωπινης αντιληψης καθοριζουν το ευρος της

ειμαστε τμηματα ενος Ενθεου συνολου το οποιο δεν ειναι δυνατον να συλλαβουμε και να κατανοησουμε

και αυτη η πεπερασμενη αντιληψη περιοριζεται ακομη περισσοτερο απο τις κοινωνικο-πολιτικο-θρησκευτικες επιδρασεις και υποβολες

παραδειγμα απο την εως τωρα συζητηση, το ποσες φορες αναφερθηκε το Θειον ως Θεος (φυσικο αφου επικρατει η πατριαρχικη αντιληψη)


οι οργανωμενες θρησκειες εν γενει (με αποκορυφωμα τις αυτοαποκαλουμενες μονοθεϊστικες), ειναι κατασκευασματα της πολιτικης εξουσιας για να ελεγχουν τις μαζες των πιστων

και λειτουργουν ακομη και τωρα που μιλαμε, αποδοτικοτατα


η θρησκευτικη αντιληψη ομως, η κοσμοθεαση, η αμεση επαφη με το Θειον, αφορα τον Ανθρωπο ως Ατομο, αυτον που καμια φορα θυμαται οτι μπορει να θρωσκει και προς τα ανω...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 15:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedon: <<Σου επαναλαμβάνω φίλε μου πως αναφέρθηκα στη σχέση θεού-ανθρώπου, κάτι που αποτελεί και το θέμα μας εδώ. Και τα πράγματα είναι απλά: Στις ιουδαϊκές θρησκείες ο άνθρωπος είναι δούλος έναντι του θεού, στην ελληνική θεός και άνθρωπος είναι και οι δύο δημιουργήματα του σύμπαντος. Ο άνθρωπος στην ελληνική κοσμοθέαση δεν είναι δούλος κανενός θεού. Κι αυτό γιατί οι Έλληνες θεοί δεν είναι πρόσωπα αλλά προσωποποιήσεις δυνάμεων. Συμβολισμοί. Πώς το λένε;>>

el.elyon:
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ Η 'ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ'!
ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΟΙ 400000 ΔΟΥΛΟΙ ΤΟ 310 π.Χ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΟΙ;


macedon: <<Αν θέλεις τώρα να συζητήσουμε το θέμα της δουλείας στην Αρχαία Ελλάδα και τις κοινωνικές σχέσεις, ευχαρίστως να το κάνουμε αλλά δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ.

Όσο για τον Πρωταγόρα, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη και όλους αυτούς, αυτή ακριβώς η θρησκεία που επικρατούσε τότε τους επέτρεψε να προωθήσουν την ανθρώπινη διανόηση σε δυσθεώρατα ύψη ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα.>>

el.elyon:
ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΚΑΝΩ; ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ;
ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ; ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ; ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΑΦΗΕΡΩΣΕΙ!

ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΑΦΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΗΤΑΝ Η ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ, ΣΩΚΡΑΤΗ, ΠΛΑΤΩΝΑ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ;

Ο ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΣΟΥ, Schwabe, ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗΣ, ΕΣΥ ΦΙΛΕ macedon ΤΙ ΛΕΣ, ΗΤΑΝ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗΣ;!

macedon: << Από την άλλη, κανένα σημαντικό πνευματικό έργο δεν παράχθηκε στην υπερχιλιόχρονη ζωή του βυζαντίου, που να μπορεί να διαβαστεί από έναν πολιτισμένο άνθρωπο. Κι εκεί, ο λόγος ήταν η θρησκεία. Μια θρησκεία που επειδή έκανε τον άνθρωπο δούλο και τον Έλληνα Ρωμαίο, με τον ίδιο τρόπο που ένα καρκίνωμα αλλάζει τη μορφή του ιστού που το φιλοξενεί.>>

el. elyon:
ΦΙΛΕ macedon, ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ; ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΕΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ;

ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ; ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΠΟΥ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ; ΑΛΗΘΕΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΣΥΖΗΤΑΣ;

macedon: <<Κοινή γνώση είναι φίλε μου. Ακόμη και ο Τσιφόρος στη "Μυθολογία" του αναφέρει τους συμβολισμούς αυτούς, αλλά για να τους γνωρίσει κάποιος πρέπει να τους μελετήσει. Και από μελέτη, ξέρεις... Δεν είναι και το δυνατό σημείο των αιρετικών της ιουδαίας. Αλλωστε ό,τι βιβλίο δεν είναι χριστιανικό, θεωρείται "ποντικοφάρμακο" σύμφωνα με τις ορθόδοξες θρησκευτικές οργανώσεις.>>

el.elyon:
ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ. ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΝΑ ΛΥΠΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΗΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!
ΦΙΛΕ macedon ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΛΕΤΩ; ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ, ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ; ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 16:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΗΤΑΝ Η ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ, ΣΩΚΡΑΤΗ, ΠΛΑΤΩΝΑ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ;»

Ο κάθε συνομιλητής, έχεις τις απόψεις του και τις οποίες και καταθέτει. Πόσο δε μάλλον για θέματα που άπτονται φιλοσοφικών κατηγορημάτων.

Ο Πρωταγόρας, όπως και οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι, αποκαθήλωσαν τους θεούς απο την έδρα της πιθανής δεισιδαιμονίας και θρησκοληψίας. Οι Έλληνες, δεν χαρακτηρίστηκαν απο δεισιδαιμονία, ωστόσο δεν θα απορρίψουμε και το ενδεχόμενο να αποτελούσε πραγματικότητα στα χαμηλότερα λαϊκά στρώματα.

Οι πεπαιδευμένοι φιλόσοφοι, όπως και ο Πρωταγόρας, υπήρξαν οι προοδευτικότεροι όλων που εκπαίδευσαν την Ελληνική σκέψη και χάραξαν με το έργο τους την Ελληνική παρακαταθήκη.

Ο Πλάτων σίγουρα δεν είχε ίδιες απόψεις με τον Πρωταγόρα, αλλά απο την άλλη αν και βασικός εκφραστής του δυϊσμού συναντούμε στα έργα του «Σοφιστής»-«Φίληβος» ιδέες με Πανθεϊστική απόκλιση.

Γενικότερα, η μετασωκρατική φιλοσοφία εξελίσεται περισσότερο σε μια ηθική κοινωνιολογία με πραξιακή καθηκοντολογία στο χώρο των ανθρώπινων αξιών, όπως σημειώνει και ο καθηγητής Θ.Βορέας.

Ένα ναι και όχι που αναζητάς δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα φίλτατε, και οι υπεραπλουστεύσεις που ατενίζεις είναι ακραία μορφή ερμηνείας, καθώς οι παρεμβάσεις που έγιναν στις απόψεις του Όμηρου και του Ησίοδου δεν επιδέχονται τόσο επιπόλαιες απλουστεύσεις.

el.elyon:
«Ο ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΣΟΥ, Schwabe, ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗΣ..»

Να τα λες όπως τα έχω καταθέσει.

Έχω πει πως ο Πλάτων υπήρξε σκοταδιστής σε πράξεις και απόψεις που εξέφρασε, αλλά έχω επίσης σημειώσει πως υπήρξε μέγας μύστης του πνεύματος και μεγάλος φιλόσοφος.

el.elyon:
«ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ;»

Απο ότι βλέπω φίλτατε, ο μονοδιάστατος τρόπος που έχεις εγκιβωτίσει μέσα σου την έννοια της «αλήθειας», μονάχα με αντίστοιχο του ιουδαιοχριστιανσιμού μενού-αποκαλύψεων μπορεί να συγκριθεί έ?

Ουδέν σχόλιο....

el.elyon:
«ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ; ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΠΟΥ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ;»

Η κάθε ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ, είναι και μια θρησκεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 19:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
el.elyon:
ΦΙΛΕ Schwabe ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ macedon;


Schwabe: <<Ο κάθε συνομιλητής, έχεις τις απόψεις του και τις οποίες και καταθέτει. Πόσο δε μάλλον για θέματα που άπτονται φιλοσοφικών κατηγορημάτων.

Ο Πρωταγόρας, όπως και οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι, αποκαθήλωσαν τους θεούς απο την έδρα της πιθανής δεισιδαιμονίας και θρησκοληψίας. Οι Έλληνες, δεν χαρακτηρίστηκαν απο δεισιδαιμονία, ωστόσο δεν θα απορρίψουμε και το ενδεχόμενο να αποτελούσε πραγματικότητα στα χαμηλότερα λαϊκά στρώματα.

Οι πεπαιδευμένοι φιλόσοφοι, όπως και ο Πρωταγόρας, υπήρξαν οι προοδευτικότεροι όλων που εκπαίδευσαν την Ελληνική σκέψη και χάραξαν με το έργο τους την Ελληνική παρακαταθήκη.

Ο Πλάτων σίγουρα δεν είχε ίδιες απόψεις με τον Πρωταγόρα, αλλά απο την άλλη αν και βασικός εκφραστής του δυϊσμού συναντούμε στα έργα του «Σοφιστής»-«Φίληβος» ιδέες με Πανθεϊστική απόκλιση.>>

el.elyon:
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ macedon ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ, ΤΟΝ ΣΟΦΙΣΤΗ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ;
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΦΙΛΕ Schwabe ΣΥΜΜΑΧΕ ΤΟΥ macedon!!!

Schwabe: <<Γενικότερα, η μετασωκρατική φιλοσοφία εξελίσεται περισσότερο σε μια ηθική κοινωνιολογία με πραξιακή καθηκοντολογία στο χώρο των ανθρώπινων αξιών, όπως σημειώνει και ο καθηγητής Θ.Βορέας.

Ένα ναι και όχι που αναζητάς δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα φίλτατε, και οι υπεραπλουστεύσεις που ατενίζεις είναι ακραία μορφή ερμηνείας, καθώς οι παρεμβάσεις που έγιναν στις απόψεις του Όμηρου και του Ησίοδου δεν επιδέχονται τόσο επιπόλαιες απλουστεύσεις.>>

el.elyon:
ΝΑΙ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΟ ΟΧΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΙ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;
ΕΣΥ ΦΙΛΕ Schwabe ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΝΕΙΣ;

Schwabe: <<Να τα λες όπως τα έχω καταθέσει.

Έχω πει πως ο Πλάτων υπήρξε σκοταδιστής σε πράξεις και απόψεις που εξέφρασε, αλλά έχω επίσης σημειώσει πως υπήρξε μέγας μύστης του πνεύματος και μεγάλος φιλόσοφος.>>

el.elyon:
ΟΧΙ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ!!!


Schwabe: <<Απο ότι βλέπω φίλτατε, ο μονοδιάστατος τρόπος που έχεις εγκιβωτίσει μέσα σου την έννοια της «αλήθειας», μονάχα με αντίστοιχο του ιουδαιοχριστιανσιμού μενού-αποκαλύψεων μπορεί να συγκριθεί έ?

Ουδέν σχόλιο....>>

el.elyon:
ΣΑΦΩΣ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΣΑΦΩΣ ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ Ο ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ/ΘΕΟΙ ΕΑΝ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ
ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!

'ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ' ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ! ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ! ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙ ΘΕΟΥ! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ Schwabe; ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΩΡΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΜΕΝΟΙ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ/ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ; ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΦΙΛΕ Schwabe ΠΕΡΙΠΟΥ 6000000000 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ; 'ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ' ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ; ΣΑΦΩΣ, ΜΕΤΑ 'ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟ' ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ Ο ΝΕΟΣ ΝΙΤΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ!!!

Schwabe: <<Η κάθε ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ, είναι και μια θρησκεία.>>

el.elyon:
ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ 'ΘΡΗΣΚΕΙΑ'


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 02:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΦΙΛΕ Schwabe ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ macedon;»

Ο διάλογος είναι ανοιχτός. Ενοχλείσαι?

el.elyon:
«ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ macedon..»

Δεν απαντώ στη θέση κανενός, αλλά καταθέτω την άποψη μου. Να είσαι βέβαιος πως ο mecedon θα έχει τη δικά του άποψη, όπως και όλοι εξάλλου.

el.elyon:
«Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ;»

Με άλλα λόγια, το ίδιο για το οποίο προσπαθείς και εσύ, έστω και έμεσα, να πείσεις τους συνομιλητές σου? Άρα, δεν κατέχεις την αναμφίβολη αλήθεια, αλλά ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Σε απλά ελληνικά, μια αμφιβόλου περιεχομένου θεωρία..

Ωστόσο, μην είσαι καθόλου βέβαιος πως ερμηνεύεις ορθά τους σοφιστές.

el.elyon:
«ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΦΙΛΕ Schwabe ΣΥΜΜΑΧΕ ΤΟΥ macedon!!!»

Έ, ας αφήσουμε και κάτι για άλλους φίλτατε!!

el.elyon:
«ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;»

Εξακολουθείς να πορεύεσαι μονολιθικά όσον αφορά τους φιλοσόφους και την διαφορετικότητα που τους χαρακτηρίζει. Η ελληνική σοφία προσέγγισε με συχνά διαφορετική χροιά το φιλοσοφικά «άτμητο σημείο», και ο κάθε φιλόσοφος μας άφησε και τις απόψεις του.

Έναν προς έναν οφείλουμε να διακρίνουμε, και όχι ως σαλάμι.

el.elyon:
«ΟΧΙ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ!!!»

Έ, αφού αυτό αντιλαμβάνεσαι, εγώ τι να σου κάνω? Να σου το χαλάσω? Αμ δε!

el.elyon:
«....ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ/ΘΕΟΙ ΕΑΝ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!»

Κοίτα να δεις, δεν γνωρίζω εάν και κατα πόσο έκανα λάθη, όμως αλάθητος είναι αυτός που δεν επιχειρεί και τίποτα.

Τα περί «πλύσης εγκεφάλου» τα αντιπαρέρχομαι, διότι η Μονοθεϊστική σου κουλτούρα βρισκόμενη υπό πίεση έχει ως μέτρο αντίδρασης την δαιμονοποίηση και την λάσπη, και έτσι δεν με εκπλήσεις καθόλου θα έλεγα.

Αντί λοιπόν να πείσεις με στέρεα επιχειρήματα και λογικούς συνειρμούς, απαντώντας με ουσία και πνεύμα στα όσα σε ερωτάνε, αενάως καταφεύγεις σε μια σχεδόν αυτιστική τακτική επίθεσης και λάσπης. Δεν αντιλαμβάνεσαι πως τελικά όλα αυτά εσένα μοναχά χαρακτηρίζουν?

el.elyon:
«ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ' ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ! ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ!»

Κάνεις μεγάλο λάθος!

Η ελευθερία της έκφρασης, είναι βασικό μου πιστεύω. Επίσης πιστεύω ακράδαντα στο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ωστόσο, όταν μιλάμε για Θεό και Θεία Παρουσία, όταν εγείρουμε αξιώσεις κατοχής της Αλήθειας, όπως ανερυθρίαστα εσύ διαλαλείς, τότε οφείλουμε και να παρουσιάζουμε όλες τις πτυχές που πλαισιώνουν την κοσμοθεωρία που αποκαλούμε αλήθεια, διότι ειδάλλως είμαστε ενδεχομένως απλά φαντασιόπληκτοι.

Τέλος, και δεδομένου ότι η κάθε φιλοσοφία όπως και η κάθε θρησκεία δεν ελευθερώνει τον άνθρωπο απαραίτητα, αλλά μπορεί κάλλιστα να τον καταστήσει δέσμιο και υποχείριο, οφείλουμε να φωτίσουμε την αλήθεια που ασπάζεσαι και ανοιχτά συζητάς.

el.elyon:
«ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ 'ΘΡΗΣΚΕΙΑ'»

Μπορεί να μην το δέχεσαι για τους προσωπικούς σου λόγους, ίσως και για άλλους που δεν προκύπτουν άμεσα. Ωστόσο η κσομοθεωρία σου ΕΙΝΑΙ μια θρησκεία.

Η θρησκεία μου? Μα, το έχω πει και δεν σου άρεσε? Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Η Αλήθεια δίχως πλαίσιο, δίχως Πρωταγόρες, δίχως θέσφατα που εσύ δέχεσαι και έμεσα εύχεσαι να δεχθούνε και άλλοι εκ του ακούσματος σου.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 02:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon.
Όταν γίνεται μια συζήτηση πάνω σε ένα θέμα, οι συζητητές εκ προοιμίου συμφωνούν σε μερικούς βασικούς κανόνες.
1. Το θέμα της συζήτησης
2. Τη γλώσσα της συζήτησης

Εσύ προφανώς ούτε το θέμα της συζήτησης κατανοείς, ούτε τη γλώσσα της συζήτησης αναγνωρίζεις. Πηδάς από θέμα σε θέμα, θέτοντας ερωτήσεις εν είδει ανακριτή στις οποίες πρέπει να απαντήσουμε, απλά γιατί εσύ δεν έχεις καταλάβει ακόμη για τι πράγμα μιλάμε.

Αφήνω δε τις ειρωνίες σου στην άκρη...

quote:
el.elyon
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ Η 'ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ'!

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΟΙ 400000 ΔΟΥΛΟΙ ΤΟ 310 π.Χ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΟΙ;


Είπα ότι η έννοια της δουλείας ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ είναι ανεπίτρεπτη στην ελληνική σκέψη, σε αντίθεση με τον ιουδαϊσμό. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Οι δούλοι που αναφέρεις δεν ήταν δούλοι των θεών. Δούλοι των ανθρώπων ήταν. Η δουλεία αυτού του είδους δεν έχει να κάνει με τις θρησκευτικές αντιλήψεις των Ελλήνων, με τις πολιτικές και οικονομικές δομές έχει να κάνει.

quote:
el.elyon
ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΚΑΝΩ;

Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω.

quote:
el.elyon
ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΑΦΗΕΡΩΣΕΙ!

Οτιδήποτε παραθέτω εδώ (εκτός αν το σημειώνω διαφορετικά) είναι προσωπικές μου απόψεις βασισμένες σ'αυτά που έχω διαβάσει.

Το τί πίστευε ο κάθε Έλληνας σχετικά με τους θεούς ούτε το γνωρίζω ούτε με απασχολεί. Όπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτησή σου αυτή.

Το τι λάτρευαν στους ναούς και στις γιορτές είναι απλό. Τους θεούς στο πρόσωπο των οποίων έβλεπαν όλες εκείνες τις δυνάμεις που είχαν και οι ίδιοι αλλά σε υπέρτατο βαθμό. Λατρεύανε τον ίδιο τον άνθρωπο σε μια ανώτερη διάσταση.

quote:
el.elyon
ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΑΦΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!!

Να κάνω εδώ μία παρένθεση και να σου πω πως αν θέλεις συζήτηση θα πρέπει εκτός από ερωτήσεις (που είναι το μόνο που κάνεις) να δίνεις και θέσεις. Επίσης τις ερωτήσεις σου να τις θέτεις με τρόπο μη προσβλητικό, αν πραγματικά θέλεις απάντηση. Κλείνει η παρένθεση.

Η αναφορά μου στον Πρωταγόρα ήταν η ρήση του "πάντων μέτρον άνθρωπος", την οποία προσωπικά θεωρώ σαν το βασικό κανόνα που θα πρέπει να διέπει τις κοινωνικές, πολιτικές, οικονομικές και θρησκευτικές σχέσεις, με άλλα λόγια όλη την κοινωνία.

Από κει και πέρα το τι πίστευε για την αλήθεια, από πού ήταν, πόσα παιδιά είχε και τα υπόλοιπα χαζά που με ρώτησες πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να πάρει τις απαντήσεις και να διαμορφώσει την άποψή του διαβάζοντας τον ίδιο τον Πρωταγόρα ή οποιονδήποτε άλλο φιλόσοφο επιθυμεί να γνωρίσει.

quote:
el.elyon
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΙΑΝΟΥ; ΣΑΦΩΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ, ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΛΩΝ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΦΙΛΕ macedon;

Όχι, όλοι αυτοί δεν είχαν την ίδια σκέψη, με τον ίδιο τρόπο που όλα τα όργανα του σώματος δεν κάνουν την ίδια δουλειά και δε μοιάζουν μεταξύ τους. Όλων όμως η σκέψη καθόρισε αυτό που ονομάζουμε "ελληνική σκέψη" με τον ίδιο τρόπο που όλα τα διαφορετικά όργανα του σώματος ορίζουν αυτό που λέμε "οργανισμό".

Για παράδειγμα, ο Όμηρος θεωρείται πολύ σημαντικός αλλά ο Πλάτωνας το θεωρούσε παραμυθατζή που διασκεδάζει τα παιδιά. Σύμφωνα με τη λογική σου (λέμε τώρα) θα πρέπει να αφορίσουμε τον Όμηρο ή τον Πλάτωνα; Και τους δύο μήπως;

Και όπως σου απάντησε και ο Schwabe, τους φιλοσόφους τους εξετάζουμε τον καθένα χωριστά, όχι σαν σαλάμι που το κόβουμε ίδιες φέτες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 16:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ο Πλατωνας δεν ηταν που δεν χωνευε τους προσωκρατικους φιλοσοφους και συνιστουσε την καταστροφη των εργων τους?

αυτος δεν ηταν εκεινος που αγοραζε όποιο κειμενο τους ευρισκε για να το βγαλει απο την κυκλοφορια?

τον Πλατωνα δεν θεωρουν χριστιανο προ Χριστου, οι χριστιανοι?

λαμπρο μυαλο, αλλά μηπως ειναι υπερεκτιμημενος???


η Ελληνικη Κοσμοθεαση βρισκεται στους Φυσικους φιλοσοφους, Θαλη, Αναξιμανδρο, Αναξιμενη, Πυθαγορα, Ξενοφανη, Ηρακλειτο, Αλκμαιονα, Παρμενιδη, Ζηνωνα, Μελισσο, Εμπεδοκλη, Φιλολαο, Αρχυτα, Αναξαγορα, Διογενη Απολλωνιατη, Λευκιπο, Δημοκριτο, Ιπποκρατη

μετα τoν Σωκρατη η φιλοσοφια γινεται ηθικη, παραμεριζοντας τα δυσκολοτερα και σημαντικοτερα ερωτηματα της Οντολογιας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 17:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Schwabe: <<Ο διάλογος είναι ανοιχτός.>>

el.elyon:
ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!

Schwabe: <<Ενοχλείσαι?>>

el.elyon:
ΣΑΦΩΣ, ΟΧΙ! ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

Schwabe: <<Δεν απαντώ στη θέση κανενός, αλλά καταθέτω την άποψη μου. Να είσαι βέβαιος πως ο mecedon θα έχει τη δικά του άποψη, όπως και όλοι εξάλλου.>>

el.elyon:
ΝΑΙ, ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ!!!


Schwabe: <<Με άλλα λόγια, το ίδιο για το οποίο προσπαθείς και εσύ, έστω και έμεσα, να πείσεις τους συνομιλητές σου? Άρα, δεν κατέχεις την αναμφίβολη αλήθεια,>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ; ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΑΓΕ ΦΙΛΕ Schwabe ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ! ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΑΥΤΟΙ, ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ 'ΜΙΚΡΟ', ΠΟΛΥ 'ΜΙΚΡΟ', ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ: ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ 'ΕΡΕΥΝΑ'! ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ Η 'ΕΡΕΥΝΑ'; ΣΑΦΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ!!!

Schwab: <<ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.>>

el.elyon:
ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ; ΤΙ ΛΕΩ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΓΡΑΨΕΙΣ!!!

Schwabe: <<Ωστόσο, μην είσαι καθόλου βέβαιος πως ερμηνεύεις ορθά τους σοφιστές.>>

el.elyon:
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ: ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΗΝ 'ΟΡΘΗ' ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΣΟΦΙΣΤΩΝ; Η 'ΟΡΘΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΥΤΟ ΕΙΠΕΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!
ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ!!! ( ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.)


Schwabe: <,Έ, ας αφήσουμε και κάτι για άλλους φίλτατε!!>>

el.elyon:
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 'ΑΡΝΗΤΕΣ' ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΓΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ! ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe, ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ! ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ! ΕΔΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΜΑ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe!!!

Schwabe: <<Κοίτα να δεις, δεν γνωρίζω εάν και κατα πόσο έκανα λάθη, όμως αλάθητος είναι αυτός που δεν επιχειρεί και τίποτα.>>


ΑΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΥΤΕ ΑΛΑΘΗΤΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ! ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΑΘΗΤΟΣ; ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;

Schwabe: <<Τα περί «πλύσης εγκεφάλου» τα αντιπαρέρχομαι, διότι η Μονοθεϊστική σου κουλτούρα βρισκόμενη υπό πίεση έχει ως μέτρο αντίδρασης την δαιμονοποίηση και την λάσπη, και έτσι δεν με εκπλήσεις καθόλου θα έλεγα.>>

el.elyon:
ΣΑΦΩΣ, Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ, ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ/ΧΡΟΝΟΥ, ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!
ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;
ΛΑΣΠΗ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ;

Schwabe: <<Αντί λοιπόν να πείσεις με στέρεα επιχειρήματα και λογικούς συνειρμούς, απαντώντας με ουσία και πνεύμα στα όσα σε ερωτάνε, αενάως καταφεύγεις σε μια σχεδόν αυτιστική τακτική επίθεσης και λάσπης. Δεν αντιλαμβάνεσαι πως τελικά όλα αυτά εσένα μοναχά χαρακτηρίζουν?>>

el.elyon:
ΣΩΣΤΑ, ΕΙΠΕ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΤΙΝΟ: ΚΕΦΑΛΑ!
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe; ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ; ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ; ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ; ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΜΗ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΡΕΣΤΑ!!! ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe!!!


Schwabe: <<Κάνεις μεγάλο λάθος!>>

el.elyon:
ΕΓΩ, ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩ! ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΑΘΗ, ΑΛΑΘΗΤΕ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ!!!

Schwabe: <<Η ελευθερία της έκφρασης, είναι βασικό μου πιστεύω. Επίσης πιστεύω ακράδαντα στο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.>>

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ!!!

Schwabe: <<Ωστόσο, όταν μιλάμε για Θεό και Θεία Παρουσία, όταν εγείρουμε αξιώσεις κατοχής της Αλήθειας, όπως ανερυθρίαστα εσύ διαλαλείς,τότε οφείλουμε και να παρουσιάζουμε όλες τις πτυχές που πλαισιώνουν την κοσμοθεωρία που αποκαλούμε αλήθεια, διότι ειδάλλως είμαστε ενδεχομένως απλά φαντασιόπληκτοι.

Τέλος, και δεδομένου ότι η κάθε φιλοσοφία όπως και η κάθε θρησκεία δεν ελευθερώνει τον άνθρωπο απαραίτητα, αλλά μπορεί κάλλιστα να τον καταστήσει δέσμιο και υποχείριο,>>

el.elyon:
ΝΑΙ, ΣΑΦΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 'ΩΣΤΟΣΟ' ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ/ΘΕΟΙ.....
ΝΑΙ, ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 6000000000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΠΕΡΙΠΟΥ.....
ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ 6000000000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! Π.Χ. Ο ΝΗΤΣΕ!!!

Schwabe: <<οφείλουμε να φωτίσουμε την αλήθεια που ασπάζεσαι και ανοιχτά συζητάς.>>

el.elyon:
'ΟΦΕΙΛΕΤΕ' ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ! ΣΩΣΤΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΄ΦΩΣ' ΣΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ! ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe;


Schwabe: << Μπορεί να μην το δέχεσαι για τους προσωπικούς σου λόγους, ίσως και για άλλους που δεν προκύπτουν άμεσα. Ωστόσο η κσομοθεωρία σου ΕΙΝΑΙ μια θρησκεία.>>

el.elyon:
ΑΥΤΗ Η ΄ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ' ΣΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!! ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΘΗΓΗΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ; ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ; ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΤΩΧΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Schwabe: <<Η θρησκεία μου? Μα, το έχω πει και δεν σου άρεσε? Η ΑΛΗΘΕΙΑ.>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!!! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ!!! Η ΤΕΛΕΙΑ ΗΔΟΝΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!! ΜΑ ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ; ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!!! ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ!!! Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ!!! Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ!!!
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ! ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ, ΣΑΦΩΣ ΣΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ!!!

Schwabe: <<Η Αλήθεια δίχως πλαίσιο, δίχως Πρωταγόρες, δίχως θέσφατα που εσύ δέχεσαι και έμεσα εύχεσαι να δεχθούνε και άλλοι εκ του ακούσματος σου.....>>

el.elyon:
ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΗΔΟΝΗ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΓΕΛΙΟ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 22:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!»

Διακρίνω μια εμπάθεια?

el.elyon:
«ΣΑΦΩΣ, ΟΧΙ! ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ!»

Να σαι καλά, να σαι καλά φίλτατε!!

el.elyon:
«ΝΑΙ, ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ!!»

Επειδή δεν λαμβάνεις αυτό που αναμένεις, δεν σημαίνει και ότι δεν απάντησα. Εξάλλου ΕΣΥ, δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι κανέναν απολύτως για δήθεν απαντήσεις που δεν σου δώθηκαν...

el.elyon:
«ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!»

Δεν ενδιαφέρομαι φίλτατε να σε πείσω, ξεκόλλα! Πίστευε ότι θέλεις και όπως θέλεις, ωστόσο εφόσον δημόσια λες τις απόψεις σου τότε θα δεχθείς και κριτική. Η κριτική που σου ασκείται, απλά σου έρχεται λίγο «βαριά».

Τι να κάνουμε, αυτά έχει ο δημόσιος διάλογος.

el.elyon:
«ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ Η 'ΕΡΕΥΝΑ'; ΣΑΦΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ!!!»

Το ότι σύμφωνα με την δικιά σου «φιλοσοφία» υπάρχει το δίπολο είτε η ΤΥΦΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ μιας οιασδήποτε κατ επίφαση αλήθειας, ή η....«άρνηση», το έχουμε καταλάβει θα έλεγα!

Πάντως, όπως και να έχει, εσύ έχεις σταθερά την ανάγκη μιας «αλήθειας». Ας είναι και ψευδεπίγραφη και παντελώς παράλογη. Δεν λέω, το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα...

el.elyon:
«ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ;»

Η «αλήθεια» σου, είτε με κεφαλαία είτε όχι, είναι μια εικασία. Εάν σε «φτιάχνουν» τα κεφαλαία, να μην σου χαλάω το χατίρι λοιπόν!

Η δικιά μου η αλήθεια φίλτατε, έχει πολλές διατυπώσεις. Λέγεται αδογμάτιστη έρευνα, λέγεται αμφισβήτηση, λέγεται Αυτογνωσία, και άλλα πολλά. Βλέπεις, δεν μπορούμε να είμαστε όλοι πια τόσο «γνώστες» της αλήθειας όπως και του λόγου σου.....

el.elyon:
«ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ: ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!»

Ελάχιστα πράγματα είναι τυχαία.

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!»

Συνεχίζεις το ίδιο λάθος. Βάζεις τους πάντες στο ίδιο καλάθι!

Αυτό που λες δεν ισχύει. Ο καθένας είχε και τις δικές του απόψεις, και το δικό του Λόγο. Είτε τεκμηρίωνε τα όσα λες, είτε άλλαξε τροπάριο.

el.elyon:
«ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ!»

Δεν ισχύει. Ψαρεύεις και πάλι σε θολά νερά φίλτατε.

el.elyon:
«ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!»

Αυτό έχεις καταλάβει ως τώρα? Έλεος φίλτατε, μας κούφανες!!!!

Η απόδειξη φίλτατε, εφόσον έτσι το θέτεις, είναι ότι μιλάς ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ, μιλάς για μια λαϊκή ρήση σχετική προς το λόγο του Κριτία: «Το θεό δεν είδανε με το νου τον ήβρανε»!!!

Η «αλήθεια» σου, είναι μια φαντασίωση, μια ηχώ των φόβων και των ελπίδων που βαθύτερα σου έχεις μάθει να μεγαλώνεις. Αυτό σου λέω όλη την ώρα.

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΑΘΗΤΟΣ; ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;»

Καλά λέω εγώ πως βρίσκεσαι σε σύγχυση μεγάλη!

Είπα εγώ ποτέ πως είμαι...αλάθητος??? Βρε τι πάθαμε....

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;»

Άλλα λάθη μας τα γνωρίζουμε, και άλλα τα διαπιστώνουμε/ανακαλύπτουμε αργότερα, ενδεχομένως και ποτέ. Αυτό, ισχύει για όλους τους ανθρώπους.

Εάν τώρα εσύ (που συνάμα πιστεύεις αλλά τίποτα δεν γνωρίζεις για τον «θεό» που πιστεύεις και λες πως υπάρχει!!) φαντάζεσαι πως και γνωρίζεις τα λάθη σου αλλά και ενδεχομένως είσαι αλάθητος, έ τι να κάνουμε, τώρα θα σε αλλάξουμε??

el.elyon:
«ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;
ΛΑΣΠΗ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ;»

Τι είναι τα δαιμόνια παρακαλώ? Λάσπη, είναι ο αυτιστικός τρόπος που αντιδράς.

el.elyon:
«ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe!!!»

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Εξάλλου, η δαιμονολογία είναι βασικό συστατικό των πιστών....

el.elyon:
«ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ 6000000000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!»

Όπως με αοριστίες και γενικεύσεις απαντάς σε ερωτήσεις που έχουνε να κάνουνε με την «αλήθεια» σου, έτσι απαντάς βλέπω και σε άλλες ερωτήσεις! Συνάμα, εγώ δεν σε ρώτησα να μου απαριθμήσεις τους πιστούς (!), αλλά να απαντήσεις ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Δύσκολο και αυτό?

Τέλος, δεν ισχύει η αξίωση που επικαλείσαι, καθώς ο καθένας έχει και μια διαφορετική άποψη, ο καθένας και μια άλλη φωνή και γραφή. Προσπάθησε και εσύ, μπορείς θαρρώ...

el.elyon:
«'ΟΦΕΙΛΕΤΕ' ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ..»

Όχι φίλτατε, οφείλουμε να φωτίσουμε την επίπλαστη αλήθεια σου με ερωτήσεις και αντιπαράθεση «ζωντανή», ώστε να αντιληφθεί ο κάθε αναγνώστης πόσο τελικά «γνωρίζουν» ορισμένοι το πιστεύω τους, κατα πόσο τελικά ακολουθούν μια αλήθεια ή μια παπαγαλία που άραπαξαν απο κάποιο δόγμα.

Διότι οι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ σου περί μη ένταξης ή επιρροής σου απο κάποιο δόγμα έχουν προφανείς σκοπούς, ωστόσο ούτε με «επιφώτηση» μιλάς αλλά ούτε και απο παρθενογέννεση εμφανίστηκε η ξύλινη ρητορική σου περί «θεού».

Δεν λέω, είσαι αρκετά ευφάνταστος, αλλά όλα έχουν όριο...

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ! ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..»

Ηρέμησε, δεν θα είναι και η τελευταία φορά!!!

el.elyon:
«ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΗΔΟΝΗ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΓΕΛΙΟ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!»

Λάθος φίλτατε!

Όσα κατάλαβες απο τους Σοφιστές, άλλα τόσο κατάλαβες και απο τα όσα είπα τελικά. Φρόντισε να ξεφύγεις λίγο απο την εγκιβωτισμένη σου σκέψη του δίπολου «είτε την όποια αλήθεια είτε το χάος», και....θα πας πολύ καλύτερα!!

Να σαι καλά φίλτατε. Δεν μας προσέφερες τίποτα το καινούργιο πάντως...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 05:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8870Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 10:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε el.elyon.
Όταν γίνεται μια συζήτηση πάνω σε ένα θέμα, οι συζητητές εκ προοιμίου συμφωνούν σε μερικούς βασικούς κανόνες.
1. Το θέμα της συζήτησης
2. Τη γλώσσα της συζήτησης

Εσύ προφανώς ούτε το θέμα της συζήτησης κατανοείς, ούτε τη γλώσσα της συζήτησης αναγνωρίζεις. Πηδάς από θέμα σε θέμα, θέτοντας ερωτήσεις εν είδει ανακριτή στις οποίες πρέπει να απαντήσουμε, απλά γιατί εσύ δεν έχεις καταλάβει ακόμη για τι πράγμα μιλάμε.

Αφήνω δε τις ειρωνίες σου στην άκρη...

quote:
el.elyon
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ Η 'ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ'!

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΟΙ 400000 ΔΟΥΛΟΙ ΤΟ 310 π.Χ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΟΙ;


Είπα ότι η έννοια της δουλείας ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ είναι ανεπίτρεπτη στην ελληνική σκέψη, σε αντίθεση με τον ιουδαϊσμό. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Οι δούλοι που αναφέρεις δεν ήταν δούλοι των θεών. Δούλοι των ανθρώπων ήταν. Η δουλεία αυτού του είδους δεν έχει να κάνει με τις θρησκευτικές αντιλήψεις των Ελλήνων, με τις πολιτικές και οικονομικές δομές έχει να κάνει.

quote:
el.elyon
ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΚΑΝΩ;

Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω.

quote:
el.elyon
ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΑΦΗΕΡΩΣΕΙ!

Οτιδήποτε παραθέτω εδώ (εκτός αν το σημειώνω διαφορετικά) είναι προσωπικές μου απόψεις βασισμένες σ'αυτά που έχω διαβάσει.

Το τί πίστευε ο κάθε Έλληνας σχετικά με τους θεούς ούτε το γνωρίζω ούτε με απασχολεί. Όπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτησή σου αυτή.

Το τι λάτρευαν στους ναούς και στις γιορτές είναι απλό. Τους θεούς στο πρόσωπο των οποίων έβλεπαν όλες εκείνες τις δυνάμεις που είχαν και οι ίδιοι αλλά σε υπέρτατο βαθμό. Λατρεύανε τον ίδιο τον άνθρωπο σε μια ανώτερη διάσταση.

quote:
el.elyon
ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΑΦΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!!

Να κάνω εδώ μία παρένθεση και να σου πω πως αν θέλεις συζήτηση θα πρέπει εκτός από ερωτήσεις (που είναι το μόνο που κάνεις) να δίνεις και θέσεις. Επίσης τις ερωτήσεις σου να τις θέτεις με τρόπο μη προσβλητικό, αν πραγματικά θέλεις απάντηση. Κλείνει η παρένθεση.

Η αναφορά μου στον Πρωταγόρα ήταν η ρήση του "πάντων μέτρον άνθρωπος", την οποία προσωπικά θεωρώ σαν το βασικό κανόνα που θα πρέπει να διέπει τις κοινωνικές, πολιτικές, οικονομικές και θρησκευτικές σχέσεις, με άλλα λόγια όλη την κοινωνία.

Από κει και πέρα το τι πίστευε για την αλήθεια, από πού ήταν, πόσα παιδιά είχε και τα υπόλοιπα χαζά που με ρώτησες πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να πάρει τις απαντήσεις και να διαμορφώσει την άποψή του διαβάζοντας τον ίδιο τον Πρωταγόρα ή οποιονδήποτε άλλο φιλόσοφο επιθυμεί να γνωρίσει.

quote:
el.elyon
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΙΑΝΟΥ; ΣΑΦΩΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ, ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΛΩΝ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΦΙΛΕ macedon;

Όχι, όλοι αυτοί δεν είχαν την ίδια σκέψη, με τον ίδιο τρόπο που όλα τα όργανα του σώματος δεν κάνουν την ίδια δουλειά και δε μοιάζουν μεταξύ τους. Όλων όμως η σκέψη καθόρισε αυτό που ονομάζουμε "ελληνική σκέψη" με τον ίδιο τρόπο που όλα τα διαφορετικά όργανα του σώματος ορίζουν αυτό που λέμε "οργανισμό".

Για παράδειγμα, ο Όμηρος θεωρείται πολύ σημαντικός αλλά ο Πλάτωνας το θεωρούσε παραμυθατζή που διασκεδάζει τα παιδιά. Σύμφωνα με τη λογική σου (λέμε τώρα) θα πρέπει να αφορίσουμε τον Όμηρο ή τον Πλάτωνα; Και τους δύο μήπως;

Και όπως σου απάντησε και ο Schwabe, τους φιλοσόφους τους εξετάζουμε τον καθένα χωριστά, όχι σαν σαλάμι που το κόβουμε ίδιες φέτες.

macedon



el.elyon:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ macedon.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ macedon ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ! ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ 'ΑΝΑΚΡΙΣΗ' ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΡΙΣΗ!
ΑΦΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ macedon ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΩ, ΚΑΙ ΠΗΔΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΘΕΜΑ, ΑΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ! ΤΙ ΜΕΝΕΙ; Η ΑΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ: ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.....Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 11:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon:
«ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!»

Διακρίνω μια εμπάθεια?

el.elyon:
«ΣΑΦΩΣ, ΟΧΙ! ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ!»

Να σαι καλά, να σαι καλά φίλτατε!!

el.elyon:
«ΝΑΙ, ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ!!»

Επειδή δεν λαμβάνεις αυτό που αναμένεις, δεν σημαίνει και ότι δεν απάντησα. Εξάλλου ΕΣΥ, δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι κανέναν απολύτως για δήθεν απαντήσεις που δεν σου δώθηκαν...

el.elyon:
«ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!»

Δεν ενδιαφέρομαι φίλτατε να σε πείσω, ξεκόλλα! Πίστευε ότι θέλεις και όπως θέλεις, ωστόσο εφόσον δημόσια λες τις απόψεις σου τότε θα δεχθείς και κριτική. Η κριτική που σου ασκείται, απλά σου έρχεται λίγο «βαριά».

Τι να κάνουμε, αυτά έχει ο δημόσιος διάλογος.

el.elyon:
«ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ Η 'ΕΡΕΥΝΑ'; ΣΑΦΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ!!!»

Το ότι σύμφωνα με την δικιά σου «φιλοσοφία» υπάρχει το δίπολο είτε η ΤΥΦΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ μιας οιασδήποτε κατ επίφαση αλήθειας, ή η....«άρνηση», το έχουμε καταλάβει θα έλεγα!

Πάντως, όπως και να έχει, εσύ έχεις σταθερά την ανάγκη μιας «αλήθειας». Ας είναι και ψευδεπίγραφη και παντελώς παράλογη. Δεν λέω, το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα...

el.elyon:
«ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ;»

Η «αλήθεια» σου, είτε με κεφαλαία είτε όχι, είναι μια εικασία. Εάν σε «φτιάχνουν» τα κεφαλαία, να μην σου χαλάω το χατίρι λοιπόν!

Η δικιά μου η αλήθεια φίλτατε, έχει πολλές διατυπώσεις. Λέγεται αδογμάτιστη έρευνα, λέγεται αμφισβήτηση, λέγεται Αυτογνωσία, και άλλα πολλά. Βλέπεις, δεν μπορούμε να είμαστε όλοι πια τόσο «γνώστες» της αλήθειας όπως και του λόγου σου.....

el.elyon:
«ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ: ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!»

Ελάχιστα πράγματα είναι τυχαία.

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!»

Συνεχίζεις το ίδιο λάθος. Βάζεις τους πάντες στο ίδιο καλάθι!

Αυτό που λες δεν ισχύει. Ο καθένας είχε και τις δικές του απόψεις, και το δικό του Λόγο. Είτε τεκμηρίωνε τα όσα λες, είτε άλλαξε τροπάριο.

el.elyon:
«ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ!»

Δεν ισχύει. Ψαρεύεις και πάλι σε θολά νερά φίλτατε.

el.elyon:
«ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!»

Αυτό έχεις καταλάβει ως τώρα? Έλεος φίλτατε, μας κούφανες!!!!

Η απόδειξη φίλτατε, εφόσον έτσι το θέτεις, είναι ότι μιλάς ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ, μιλάς για μια λαϊκή ρήση σχετική προς το λόγο του Κριτία: «Το θεό δεν είδανε με το νου τον ήβρανε»!!!

Η «αλήθεια» σου, είναι μια φαντασίωση, μια ηχώ των φόβων και των ελπίδων που βαθύτερα σου έχεις μάθει να μεγαλώνεις. Αυτό σου λέω όλη την ώρα.

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΑΘΗΤΟΣ; ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;»

Καλά λέω εγώ πως βρίσκεσαι σε σύγχυση μεγάλη!

Είπα εγώ ποτέ πως είμαι...αλάθητος??? Βρε τι πάθαμε....

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;»

Άλλα λάθη μας τα γνωρίζουμε, και άλλα τα διαπιστώνουμε/ανακαλύπτουμε αργότερα, ενδεχομένως και ποτέ. Αυτό, ισχύει για όλους τους ανθρώπους.

Εάν τώρα εσύ (που συνάμα πιστεύεις αλλά τίποτα δεν γνωρίζεις για τον «θεό» που πιστεύεις και λες πως υπάρχει!!) φαντάζεσαι πως και γνωρίζεις τα λάθη σου αλλά και ενδεχομένως είσαι αλάθητος, έ τι να κάνουμε, τώρα θα σε αλλάξουμε??

el.elyon:
«ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;
ΛΑΣΠΗ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ;»

Τι είναι τα δαιμόνια παρακαλώ? Λάσπη, είναι ο αυτιστικός τρόπος που αντιδράς.

el.elyon:
«ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe!!!»

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Εξάλλου, η δαιμονολογία είναι βασικό συστατικό των πιστών....

el.elyon:
«ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ 6000000000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!»

Όπως με αοριστίες και γενικεύσεις απαντάς σε ερωτήσεις που έχουνε να κάνουνε με την «αλήθεια» σου, έτσι απαντάς βλέπω και σε άλλες ερωτήσεις! Συνάμα, εγώ δεν σε ρώτησα να μου απαριθμήσεις τους πιστούς (!), αλλά να απαντήσεις ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Δύσκολο και αυτό?

Τέλος, δεν ισχύει η αξίωση που επικαλείσαι, καθώς ο καθένας έχει και μια διαφορετική άποψη, ο καθένας και μια άλλη φωνή και γραφή. Προσπάθησε και εσύ, μπορείς θαρρώ...

el.elyon:
«'ΟΦΕΙΛΕΤΕ' ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ..»

Όχι φίλτατε, οφείλουμε να φωτίσουμε την επίπλαστη αλήθεια σου με ερωτήσεις και αντιπαράθεση «ζωντανή», ώστε να αντιληφθεί ο κάθε αναγνώστης πόσο τελικά «γνωρίζουν» ορισμένοι το πιστεύω τους, κατα πόσο τελικά ακολουθούν μια αλήθεια ή μια παπαγαλία που άραπαξαν απο κάποιο δόγμα.

Διότι οι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ σου περί μη ένταξης ή επιρροής σου απο κάποιο δόγμα έχουν προφανείς σκοπούς, ωστόσο ούτε με «επιφώτηση» μιλάς αλλά ούτε και απο παρθενογέννεση εμφανίστηκε η ξύλινη ρητορική σου περί «θεού».

Δεν λέω, είσαι αρκετά ευφάνταστος, αλλά όλα έχουν όριο...

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ! ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..»

Ηρέμησε, δεν θα είναι και η τελευταία φορά!!!

el.elyon:
«ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΗΔΟΝΗ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΓΕΛΙΟ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!»

Λάθος φίλτατε!

Όσα κατάλαβες απο τους Σοφιστές, άλλα τόσο κατάλαβες και απο τα όσα είπα τελικά. Φρόντισε να ξεφύγεις λίγο απο την εγκιβωτισμένη σου σκέψη του δίπολου «είτε την όποια αλήθεια είτε το χάος», και....θα πας πολύ καλύτερα!!

Να σαι καλά φίλτατε. Δεν μας προσέφερες τίποτα το καινούργιο πάντως...



el.elyon:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΦΙΣΤΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!!ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ!!!

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ 'ΠΡΟΣΦΕΡΩ' ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ; ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.....Η ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ 'ΠΡΟΣΦΕΡΩ' ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe , ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.....;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 28/12/2006 11:15:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 12:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe.»

Καλημέρα! Και σήμερα είναι πράγματι ωραία μέρα!!

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΦΙΣΤΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!»

Πλάκα μου κάνεις? «Καινούργιο» είναι ο......Θεός???

Η μήπως είναι «καινούργιο» το γεγονός ότι ο Θεός είναι μια υποκειμενική αλήθεια και δεν υπάρχουνε ούτε οι ελάχιστες αποδείξεις για αυτόν? Διότι, αν δεν κάνω λάθος, το συμπέρασμα των όσων είπες είναι ακριβώς αυτό: πιστεύεις ότι η αντίληψη που έχεις για την ύπαρξη ενός «δημιουργού» (=θεός) πρέπει να είναι και τελικά η αλήθεια...

el.elyon:
«ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ; ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.....Η ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ;»

Αυτό είναι άλλο θέμα.

Απο την στιγμή που δεν εγείρεις αξιώσεις θέσφατου και αλάθητου, απο την στιγμή που δεν εγείρεις αξιώσεις μοναδικότητας και αποκλειστικής κατοχής της αλήθειας, απο την στιγμή που δεν χρωματίζεις τους ανθρώπους ως «άθεους», νομίζω ότι σαφέστατα και μπορούμε να πορευτούμε μαζί.

Βέβαια, δεν θεωρώ τον άνθρωπο ως θρησκεία....

el.elyon:
«ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...»

Οι θεοί, τα ιδανικά και τα όνειρα, πλάθονται με τα ίδια υλικά.

Σαφέστατα και πρέπει να έχουμε λοιπόν τον άνθρωπο πάνω απο όλα.

Τέλος, να σου θυμίσω κάτι που πάντοτε χαρακτήριζε το πνεύμα των ελλήνων: για τους έλληνες, η δυστυχία μέσα στη γνώση στάθηκε πιο επιθυμητή απο την ευτυχία μέσα στην άγνοια.

Να σαι πάντοτε καλά αγαπητέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 19:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΙ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟ) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Π.Χ. ΑΘΕΟΙ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ. Ο ΕΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!



Καλά τα λες φίλε el.elyon πάνω από όλα άνθρωπος και όχι πάνω από όλα ο άνθρωπος......
Οι περισσότερες θρησκείες μοιάζουν μεταξύ τους και το πιο κοινό σημείο τους είναι ο ίδιος ο άνθρωπος, με άλλα λόγια είναι ανθρωποκεντρικές, πόσο άνθρωπο μπορεί να με κάνει αυτό?
Τί σημαίνει "άνθρωπος", για σένα, για μένα, για κάποιον άλλον?

Φιλικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί σημαίνει "άνθρωπος", για σένα, για μένα, για κάποιον άλλον?

Ιδού η απορία !

"Άνθρωπο ζητώ", έλεγε ένας γέρος, βρωμιάρης και τρελός, αφού μέρα-μεσημέρι κρατούσε φανάρι αναμμένο. Το όνομά του συνέχεια προσπάθώ να θυμηθώ... Να θυμηθώ γιατί ζητούσε άνθρωπο, γιατί κρατούσε φως φανάρι φωτεινό (φαεινό), ποιό ήταν το όνομά του και γιατί έμοιαζε με λεχρίτη... Να πάρει! είναι μια καλή προπαιδεία για οτιδήποτε ασχολείται κανείς μας.

Άντε ξανά στους δαιδάλιους λαβύρινθους του μυαλού μου...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 10:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τί σημαίνει "άνθρωπος", για σένα, για μένα, για κάποιον άλλον?

Ιδού η απορία !

"Άνθρωπο ζητώ", έλεγε ένας γέρος, βρωμιάρης και τρελός, αφού μέρα-μεσημέρι κρατούσε φανάρι αναμμένο. Το όνομά του συνέχεια προσπάθώ να θυμηθώ... Να θυμηθώ γιατί ζητούσε άνθρωπο, γιατί κρατούσε φως φανάρι φωτεινό (φαεινό), ποιό ήταν το όνομά του και γιατί έμοιαζε με λεχρίτη... Να πάρει! είναι μια καλή προπαιδεία για οτιδήποτε ασχολείται κανείς μας.

Άντε ξανά στους δαιδάλιους λαβύρινθους του μυαλού μου...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo



el.elyon:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Odysseus nemo, ΑΥΤΟΣ Ο ΓΕΡΟΣ, Ο ΒΡΟΜΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ, ΠΟΤΕ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΓΕΡΟΣ, ΒΡΟΜΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ;
ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ!
ΑΡΑΓΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΕΡΟΣ, Ο ΒΡΟΜΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΩΣ, ΞΕΡΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΘΡΕΦΤΗ;


ΝΑΙ, ΣΩΣΤΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΗ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕΣ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ, ΣΤΗΝ ΒΡΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑ, ΜΕ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΜΕΡΑ-ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.
ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΦΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕΣ ΧΩΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ..... ΤΟΝ ΓΕΡΟ, ΤΟΝ ΒΡΟΜΙΑΡΗ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟ;!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 02:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθρέφτης: Δείχνει εμένα ή αυτό που θέλω εγώ για μένα;
Δρόμος : Πάντα έναν θα χωρά. Το ζήτημα είναι αν στην πορεία του υπάρχουν διασταυρώσεις με άλλους, παράλληλοι του ή θα είναι ξεκομμένος από τους υπόλοιπους. Όμως θα χωρά μόνο έναν και θα τελειώνει με αυτόν.

Και το ερώτημα του θέματος παραμένει

quote:
Τί σημαίνει "άνθρωπος", για σένα, για μένα, για κάποιον άλλον?

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 10:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καθρέφτης: Δείχνει εμένα ή αυτό που θέλω εγώ για μένα;
Δρόμος : Πάντα έναν θα χωρά. Το ζήτημα είναι αν στην πορεία του υπάρχουν διασταυρώσεις με άλλους, παράλληλοι του ή θα είναι ξεκομμένος από τους υπόλοιπους. Όμως θα χωρά μόνο έναν και θα τελειώνει με αυτόν.

Και το ερώτημα του θέματος παραμένει

quote:
Τί σημαίνει "άνθρωπος", για σένα, για μένα, για κάποιον άλλον?

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo



ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Odysseus nemo, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΗΡΙΟ Η ΘΕΟΣ!
ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Odysseus nemo ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 22:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Τέλος, να σου θυμίσω κάτι που πάντοτε χαρακτήριζε το πνεύμα των ελλήνων: για τους έλληνες, η δυστυχία μέσα στη γνώση στάθηκε πιο επιθυμητή απο την ευτυχία μέσα στην άγνοια

Είπες πολύ σωστή κουβέντα Schwabe.

Συνειρμικά μου ήρθε στο μυαλό ο "Προμηθέας Δεσμώτης" του Αισχύλου.


Ο Προμηθεικός μύθος,με τη συνειδητή υπέρβαση του πάνσοφου Τιτάνα,τη φρικτή τιμωρία και την τελική απελευθέρωσή του περικλείει την πεμπτουσία του Ελληνικού πνεύματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 04:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου el.elyon αν ζει ξεκομμένος από τους υπόλοιπους τότε όντως είναι η θηρίο ή θεός. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ζει και δεν βιώνει τα πράγματα μόνος του, ως το τέλος. Η πορεία του είναι μοναχική ακόμη και αν ζει σε μια κοινωνία ανθρώπων.

quote:
ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Odysseus nemo ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ!

Αυτό το "ΑΝΘΡΩΠΟΣ" με μπερδεύει. Τον αναφέρεις ως "Άνθρωπο" (που ίσως συμφωνήσω μαζί σου) ή ως "άνθρωπο" (όπου μάλλον οι περισσότεροι τον έχουν για να τρέφουν την φιλαυτία τους);

Σαν καθρέπτη φίλε τι εννοείς; Το αντικείμενο ή το μέσο (όπως το νερό) που αντανακλά την εικόνα του περιβάλλοντα χώρου ή την παρουσία του συνανθρώπου;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 12:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Odysseus nemo: <<Η πορεία του είναι μοναχική ακόμη και αν ζει σε μια κοινωνία ανθρώπων.>>

el.elyon:
ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;


[quote]ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Odysseus nemo ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ!



Odysseus nemo: <<Αυτό το "ΑΝΘΡΩΠΟΣ" με μπερδεύει. Τον αναφέρεις ως "Άνθρωπο" (που ίσως συμφωνήσω μαζί σου) ή ως "άνθρωπο" (όπου μάλλον οι περισσότεροι τον έχουν για να τρέφουν την φιλαυτία τους)>>

el.elyon:
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Odysseus nemo: <<Σαν καθρέπτη φίλε τι εννοείς; Το αντικείμενο ή το μέσο (όπως το νερό) που αντανακλά την εικόνα του περιβάλλοντα χώρου ή την παρουσία του συνανθρώπου;>>

el.elyon:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ! ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 02:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Odysseus nemo: <<Η πορεία του είναι μοναχική ακόμη και αν ζει σε μια κοινωνία ανθρώπων.>>

el.elyon:
ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;


Νομίζω πως οι πράξεις και οι σκέψεις καθορίζουν το μέτρο της ανθρωπινότητάς μας και όχι η πορεία.


quote:

el.elyon:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ! ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ!

Σωστά! Αλλά αυτό ήταν που χρησιμοποιήθηκε πρώτα ως καθρέφτης !

Ο καθρέπτης υπάρχει για να βλέπουμε πως είναι εξωτερικά ο εαυτός μας και να μπορούμε έτσι να του αλλάζουμε μορφή. Άλλοτε γοητευτική και άλλοτε απογοητευτική. Το ζητούμενο στην περίπτωση αυτή είναι κατά πόσο εμφανίζουμε σωστά και ακέραια τον εαυτό μας.

Η χρήση του μας κάνει Ανθρώπους ;

[size=1Ωραίο το καλούπι, αλλά ο Καταλύτης Χρόνος το σπάει, με σύμμαχο τον Προδότη Χώρο][/size=1]

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 09:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΖΕΙ!


Αγαπητέ μου ελ.ελυον,παρακολουθώ την συζήτηση και είπα να πω την γνώμη μου κι εγώ.
Πολύ σωστά το είπες,"πανω απ'ολα ο άνθρωπος".Το "κοινό" που ανέφερε ο Dying Incubus υφίσταται αγαπητέ μου.Τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός μας,δεν τον χωρίζουν από κανέναν συνάνθρωπό του.Ή μήπως νομίζεις πως οι άθεοι συναναστρέφονται μόνο άθεους,οι χριστιανοί χριστιανούς κ.ο.κ;Δεν μας χωρίζει τίποτα αγαπητέ μου..Οι θρησκείες δεν χωρίζουν κανέναν,ο φανατισμός το κάνει αυτό...Να σου φέρω κι ένα προσωπικό παράδειγμα.Πολύ συχνά στο Εσωτερικα,διαφωνώ με ένα συγκεκριμένο μέλος,σε σημεία "καβγά".Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι το συγκεκριμένο μέλος το έχω απορρίψει και ως άνθρωπο,δεν σημαίνει αυτό πως αν γνώριζα το μέλος αυτό εκτός φόρουμ,δεν θα συναναστρεφόμουν μαζί του...
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.Τίποτα δεν μας χωρίζει αγαπητέ μου ελ.ελυον...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 09:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ερωτηση θα επρεπε να ειναι αν ο ανθρωπος μπορει να ειναι θεμα θρησκειας.
μια βολτα στον πολιτισμο της αιγυπτου μας δινει λιγο φως για το που οδηγει η "ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ" καποιου.οι φαραω θελαν να λατρευονται ως θεοι αναμεσα στους αλλους αφου μονο αυτοι γνωριζαν την "αληθεια" και θεωρουσαν τους αλλους "μη αρκετα ανθρωπους".
θρησκεια=πολιτικη=ποδοσφαιρο=καφενιο.
η σχεση του ανθρωπου με τον θεο του ειναι προσωπικη.
ο κοινωνικος θεος τους περιοριζεται στο "να'μαστε καλα".
οποιος μπει και βγει ποτε απο το δεος του ισως να συναντησει τον θεον εαυτον του.
καλο μεσημερι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anases
η ερωτηση θα επρεπε να ειναι αν ο ανθρωπος μπορει να ειναι θεμα θρησκειας.

Κατά τη γνώμη μου η ερώτηση αυτή δεν έχει νόημα, με τον ίδιο τρόπο που η ερώτηση "μπορεί ο άνθρωπος να είναι θέμα αυτοκινήτου" στερείται νοήματος.

Και το αυτοκίνητο και η θρησκεία και ένα σωρό άλλα, υλικά και μη, δημιουργήματα του ανθρώπου έγιναν για να τον εξυπηρετήσουν σε πολλαπλά επίπεδα της ζωής του και ως εκ τούτου αποτελούν προϊόντα του. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να αποτελεί θέμα των προϊόντων του, στα οποία περιλαμβάνονται και οι εκάστοτε θεοί του, είτε Οντιν λέγονται είτε Γιαχβέδες είτε Ιησούδες είτε Αλλάχηδες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon αυτη η σελιδα θα σε ενδιαφερει,(η μαλον ολους τους ενδιαφερει)
πες σε παρακαλω ποια ειναι η γνωμη σου για αυτα που λεγονατι σε αυτη τη σελιδα.

.....One night Ceres dreamed of Proserpine, who begged her mother to come to her aid. Girding herself with a Serpent, and carrying two lighted torches in her hands, Ceres started out to find her daughter. After travelling throughout the world, she finally returned to Greece. Weary and sad, she sat down on a stone, where she remained in meditation for nine days and nights. The place where she sat became the site of the Eleusinian School, in which the final initiations occupied nine days and nights. Homer says that this period refers to the nine spheres through which the soul descends into the body. It also has reference to the nine months of pre-natal life which the soul needs to form its body.......

ΟΛΟ ΤΟ ΑΘΡΟ ΕΔΩ..
http://www.wisdomworld.org/additional/ancientlandmarks/TheGreekMysteries.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΖΕΙ!


Αγαπητέ μου ελ.ελυον,παρακολουθώ την συζήτηση και είπα να πω την γνώμη μου κι εγώ.
Πολύ σωστά το είπες,"πανω απ'ολα ο άνθρωπος".Το "κοινό" που ανέφερε ο Dying Incubus υφίσταται αγαπητέ μου.Τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός μας,δεν τον χωρίζουν από κανέναν συνάνθρωπό του.Ή μήπως νομίζεις πως οι άθεοι συναναστρέφονται μόνο άθεους,οι χριστιανοί χριστιανούς κ.ο.κ;Δεν μας χωρίζει τίποτα αγαπητέ μου..Οι θρησκείες δεν χωρίζουν κανέναν,ο φανατισμός το κάνει αυτό...Να σου φέρω κι ένα προσωπικό παράδειγμα.Πολύ συχνά στο Εσωτερικα,διαφωνώ με ένα συγκεκριμένο μέλος,σε σημεία "καβγά".Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι το συγκεκριμένο μέλος το έχω απορρίψει και ως άνθρωπο,δεν σημαίνει αυτό πως αν γνώριζα το μέλος αυτό εκτός φόρουμ,δεν θα συναναστρεφόμουν μαζί του...
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.Τίποτα δεν μας χωρίζει αγαπητέ μου ελ.ελυον...



el.elyon:
ΕΛΠΙΖΩ, ΜΑΡΑΚΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΕΣ ΣΆΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.....
Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ .....ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΟΥΤΕ ΣΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ.....ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ.....ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.....ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ.....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΄ΚΟΙΝΟ΄ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΙ.....;

ΤΟ ΄ΚΟΙΝΌ' ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ, ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ.....ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.....ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ ΤΑ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 11:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ .....ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΟΥΤΕ ΣΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ.....ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ.....ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.....ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ.....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΄ΚΟΙΝΟ΄ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΙ.....;

ΤΟ ΄ΚΟΙΝΌ' ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ, ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ.....ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.....ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ ΤΑ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....!



Μα η πράξη αγαπητέ μου,φαίνεται.Όλοι μας συναναστρεφόμαστε-θέλω να πιστεύω-άτομα τα οποία είναι αντίθετα με τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις.Δεν με απασχολεί αν ο άνθρωπος που εχω μπροστα μου είναι ινδουιστής,χριστιανός ή μουσουλμάνος.Δεν μας χωρίζου οι θρησκείες,απλά μας κάνουν να διαφέρουμε.Επαναλαμβάνω,ο φανατισμός χωρίζει αγαπητέ μου.Αν πιστεύεις ότι η θρησκεία χωρίζει,λογικά δεν θα συναναστρέφεσαι άτομα διαφορετικώ πεποιθήσεων,κάτι που δεν μπορώ να πιστέψω ότι ισχύει για σένα.
Όσο για την Ιστορία,τα δείγματα διαίρεσης,διωγμών κλπ που εχουμε στην διάθεσή μας,είναι όλα αποτελέσματα ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ.
Και δεν προσπαθώ να ωραιοποιήσω τα πράγματα αγαπητέ μου,προσπαθώ απλά,να σκεφτώ ανθρώπινα και λογικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 11:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η ερωτηση θα επρεπε να ειναι αν ο ανθρωπος μπορει να ειναι θεμα θρησκειας.
μια βολτα στον πολιτισμο της αιγυπτου μας δινει λιγο φως για το που οδηγει η "ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ" καποιου.οι φαραω θελαν να λατρευονται ως θεοι αναμεσα στους αλλους αφου μονο αυτοι γνωριζαν την "αληθεια" και θεωρουσαν τους αλλους "μη αρκετα ανθρωπους".
θρησκεια=πολιτικη=ποδοσφαιρο=καφενιο.
η σχεση του ανθρωπου με τον θεο του ειναι προσωπικη.
ο κοινωνικος θεος τους περιοριζεται στο "να'μαστε καλα".
οποιος μπει και βγει ποτε απο το δεος του ισως να συναντησει τον θεον εαυτον του.
καλο μεσημερι...


el.elyon:
ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ anases.....ΑΥΤΟ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.....ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΚ ΤΟ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΤΗΝ 'ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ'.....ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ 'ΚΑΠΟΙΟΥ' ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΚΑΙ ΟΧΙ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....!!!
ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΒΙΑΣΥΝΗ ΦΙΛΕ anases .....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 12:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ .....ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΟΥΤΕ ΣΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ.....ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ.....ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.....ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ.....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΄ΚΟΙΝΟ΄ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΙ.....;

ΤΟ ΄ΚΟΙΝΌ' ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ, ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ.....ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ.....;
ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.....ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑΚΙ ΤΑ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....!



Μα η πράξη αγαπητέ μου,φαίνεται.Όλοι μας συναναστρεφόμαστε-θέλω να πιστεύω-άτομα τα οποία είναι αντίθετα με τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις.Δεν με απασχολεί αν ο άνθρωπος που εχω μπροστα μου είναι ινδουιστής,χριστιανός ή μουσουλμάνος.Δεν μας χωρίζου οι θρησκείες,απλά μας κάνουν να διαφέρουμε.Επαναλαμβάνω,ο φανατισμός χωρίζει αγαπητέ μου.Αν πιστεύεις ότι η θρησκεία χωρίζει,λογικά δεν θα συναναστρέφεσαι άτομα διαφορετικώ πεποιθήσεων,κάτι που δεν μπορώ να πιστέψω ότι ισχύει για σένα.
Όσο για την Ιστορία,τα δείγματα διαίρεσης,διωγμών κλπ που εχουμε στην διάθεσή μας,είναι όλα αποτελέσματα ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ.
Και δεν προσπαθώ να ωραιοποιήσω τα πράγματα αγαπητέ μου,προσπαθώ απλά,να σκεφτώ ανθρώπινα και λογικά...


el.elyon:
ΑΥΤΗ ΣΟΥ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ.....ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ.....ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΩΡΑΙΑ.....ΑΛΛΑ.....
ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΞΗ.....ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ.....ΑΥΤΟΙ.....Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ.....ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ.....ΕΙΝΑΙ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΕΧΟΥΝ ΄ΚΟΙΝΌ'.....ΤΟ 'ΚΟΙΝΟ' ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ.....
ΜΠΟΡΕΙ.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ.....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy