ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Άγνoια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stanley Stones
Νέο Μέλος

United Kingdom
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 21:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει το εξής πρόβλημα

Όση παραπάνο γνώση λαμβάνω πάνω σε ένα θέμα που εμπεριέχει ένα βαθμό ρίσκου τόσο πιό απρόθυμος είμαι να λάβω αυτό το ρίσκο και να προχωρήσω στην πράξη. Αυτή η απροθυμία μεταβάλλετε απο σενάριο σε σενάριο, κάποιες φορές μπορεί να είναι μεγάλη η απροθυμία αφού και το ρίσκο θα είναι ψηλό. Ενώ άλλες φορές μπορεί να είναι χαμηλή αφού και το ρίσκο θα είναι χαμηλό ή ίσως και μηδαμινό, έτσι αποφέροντάς μου ένα πιο ασφαλές αποτέλεσμα. Παρόλαυτά ένα ρίσκο είτε μεγάλο είτε μικρό υπάρχει πάντα άρα και το ενδεχόμενο να μην λάβω ασφαλές αποτέλεσμα ΥΠΑΡΧΕΙ.

Ο κόμπος του προβλήματος βρίσκετε στο γεγονός ότι η ύπαρξη γνώσης λητουργεί σαν τροχοπαίδι στις πράξις μου αφόυ μου υπαγορεύουν ένα Α βαθμό κυνδίνου έστω και μηδαμινό έτσι παρεμποδίζοντας την αυθόρμητη πράξη μου.

Παρακαλώ σχολιάστε και μοιραστείτε, αν γνωρίζετε, έγκυρες πηγές που πραγματεύονται το θέμα

ΥΓ συγχωρέστε ορθογραφία πάει λίγος καιρος να γράψω στα ελληνικά

Ευχαριστώ

Edited by - Stanley Stones on 28/02/2012 21:56:10

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 23:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stanley Stones κατ'αρχην να σε καλωσορίσουμε στην παρέα μας.

Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι εννοείς όταν λες

quote:

"γνώση... που εμπεριέχει ένα βαθμό ρίσκου"

Η οποιαδήποτε γνώση δεν περιέχει κανένα ρίσκο,
απεναντίας, είναι το μέσο με το οποίο θα εμβαθύνεις (με ασφάλεια)
στο όποιο αντικείμενο πραγματεύεται αυτή η ...γνώση .

Τώρα , αν ολα τα παραπάνω έχουν να κάνουν με αρνητική* γνώση,
τότε ίσως υπάρχουν κάποιοι ηθικοί (και οχι μόνο) φραγμοί
όπου σε απωθούν (ή συγκρατούν) στο να κάνεις την γνώση, εμπειρία - πράξη.


* Τι εννοώ με τον όρο "αρνητική" γνώση :
μπορεί κάποιος να αποκτήσει γνώσεις κλοπής
σαφώς και θα υπάρχουν αναστολές στην εφαρμογή αυτής της γνώσεις,
κάποιος άλλος μπορεί να αποκτήσει γνώσεις μαύρης μαγείας
κι εδω εμπλέκονται πολλοί ανασταλτικοί λόγοι στην εφαρμογή της γνώσεις.


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 04:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Stanley Stones
quote:
ΥΓ συγχωρέστε ορθογραφία πάει λίγος καιρος να γράψω στα ελληνικά

Η προσπάθεια που κάνεις πάντως είναι αρκετά καλή. Άλλοι τα γράφουν συνέχεια τα ελληνικά και κάθε λέξη είναι και πυροβολισμός!
Μπορείς βέβαια πάντα να χρησιμοποιήσεις και τη λειτουργία διόρθωσης ορθογραφίας του κειμενογράφου (word).

Σημ:
Διορθώθηκε ο τίτλος του θέματος που άνοιξες στο ορθότερο "Άγνοια".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stanley Stones
Νέο Μέλος

United Kingdom
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 18:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι εννοείς όταν λες

quote:

"γνώση... που εμπεριέχει ένα βαθμό ρίσκου"

Η οποιαδήποτε γνώση δεν περιέχει κανένα ρίσκο,
απεναντίας, είναι το μέσο με το οποίο θα εμβαθύνεις (με ασφάλεια)
στο όποιο αντικείμενο πραγματεύεται αυτή η ...γνώση .


Πρώταπόλα ευχαριστώ για το καλοσόρισμα

Η γνώση δεν εμπεριέχει ρίσκο αλλά το αντικείμενο εμπεριέχει ρίσκο και όταν αναφέρομαι σε αυτό εννοώ τα πάντα που εμπεριέχουν ρίσκο απο το απροστάτευτο σεχ εώς την επένδυση στο χρηματηστήριο και βάλε. Ένα παράδειγμα θα ήταν: Ξέρω στατιστικά πόσοι πέθαναν διασταυρονοντας τον δρόμο που παίρνω κάθε πρωί απο το σπίτι στην σχολή. Η γνώση αυτή μου υπαγορεύει ότι υπάρχει ένας βαθμός κυνδίνου έτσι εγώ είμαι απρόθυμος να διασταυρόσω ή ακόμα είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω άλλη διαδρομή ώστε να αποφύγο αυτό τον κύνδινο. Το γεγονός ότι έχω αυτή την γνώση μπλοκκαρει την αρχική αυθόρμητη πράξη και αυτό ακριβώς είναι που με καίει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 23:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα... τωρα κατάλαβα
(με μια επιφύλαξη πάντα)

Μάλλον θα χρειαστεί πάλι η επέμβαση της amalias
και η μετονόμαση του θέματος σε :Υποχoνδρία

Απο τα παραπάνω συμπεραίνω οτι αυτο είναι τελικά το "πρόβλημα" που πρέπει να ξεπεράσεις .
Δηλαδή να σταματήσεις να μεγαλοποιείς "ασήμαντες" πληροφορίες.

Το γεγονός δηλαδή οτι το μαχαίρι μπορεί να σε σκοτώσει,
αλλά και να σε ταΐσει,
είναι ικανό να σε κάνει να μην ξανά φας ?
(ρητορική)

Επομένως δεν μιλάμε για γνώση,
αλλά για υπέρμετρη και σχολαστική εκτίμηση πάσης φύσεως "κινδύνου"
που βέβαια δεν είναι τίποτα άλλο από μιας μορφής ...φοβικού συνδρόμου.
(ειδικός δεν είμαι)

Φιλικά,
θα σου πρότεινα να "φιλοσοφήσεις" λίγο τον θεμελιώδη νόμο του Murphy
Αν μπορέσεις και βρεις κάτι ενδιαφέρον
(στον θεμελιώδη)

τότε με τον παρακατω θα ξετρελαθείς (του ιδίου)

Η παρθενία .... είναι κάτι που γιατρεύεται
(περι "γνώσεως" ο λόγος)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2012, 14:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stanley Stones, καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica.
Σου εύχομαι να έχεις καλή συνέχεια.

Αντιλαμβάνομαι τις σκέψεις που μοιράζεσαι μαζί μας όμως σκέφτομαι ότι όλα στην ζωή μας είναι ένα ρίσκο κι αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που της προσδίδει μια ιδιαίτερη "μαγεία".
Ποτέ δεν γνωρίζεις τι μπορεί να συμβεί αύριο, μετά από ένα μήνα ή μετά από μια ώρα.
Μπορεί να γίνει ένας τρομερός σεισμός και να γκρεμίσει συθέμελα τα πάντα, μπορεί να βγούμε έξω και να πέσει ένας κομήτης εκεί που βρισκόμαστε, μπορεί να περνάμε κάτω από μια πολυκατοικία και να πέσει ένα μπαλκόνι να μας πλακώσει κλπ κλπ.
Εάν αναλωθούμε σε υπερβολικό βαθμό στο να εστιάζουμε στις δυσάρεστες πιθανότητες ή στα δυσάρεστα κι άκρως αρνητικά γεγονότα τα οποία μπορούν δυνητικά να μας επηρεάσουν τότε ίσως καταλήξουμε αδρανοποιημένοι, να μην κάνουμε τίποτα και να δεχόμαστε παθητικά τα πάντα, χωρίς να καταβάλλουμε κάποια προσπάθεια να διαμορφώσουμε εμείς τα πράγματα γύρω μας κι εντέλει την ίδια μας την ζωή.
Σαφώς και δεν είναι συνετό να παραβλέπεις τους πιθανούς κινδύνους στο κάθετί που κάνουμε ή επιλέγουμε αλλά θα πρέπει να βρούμε την χρυσή τομή που μας επιτρέπει να είμαστε δυναμικοί, ενεργητικοί αλλά προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο και να έχουμε κατά νου ότι δε μπορούμε να προβλέπουμε και να καθορίζουμε τα πάντα.

Από την άλλη, κάθε μέρα είναι και μια πρόκληση για εμάς σε πάρα πολλά επίπεδα και χρειάζεται να ρισκάρουμε και λίγο για να επιβιώσουμε.
Οπότε ας μην εστιάζουμε την προσοχή μας μόνο στα αρνητικά ενδεχόμενα αλλά και στα θετικά.
Άλλωστε, εάν δεν προσπαθήσεις για κάτι κι εάν δεν πάρεις την οποιαδήποτε απόφαση για δράση σχετικά με αυτό, ίσως να αναρωτιέσαι μια ζωή τι θα είχε συμβεί εάν είχες όντως δράσει και να αρχίσεις να μετανιώνεις για τις όποιες ευκαιρίες σου παρουσιάστηκαν και δεν τις εκμεταλλεύτηκες.
Δε νομίζω ότι αξίζει, ε;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2012, 14:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση, αν με τον όρο αυτό αναφερόμαστε στο ιδιότυπο καπρίτσιο της ανθρώπινης συνείδησης να προσπαθεί να κατανοήσει τον κόσμο γύρω της, είναι η κύρια πηγή δυστυχίας για τον άνθρωπο. Αυτό δεν οφείλεται μόνο στο αναπόφευκτο ρίσκο που ενυπάρχει σε κάθε ανθρώπινη επιλογή (να διασχίσω το δρόμο ή θα με πατήσει νταλίκα;) αλλά και στη μοιραία συνειδητοποίηση, καρπό της ίδιας της συσσωρευμένης γνώσης, ότι αυτό που καλούμε "ευτυχία" είναι ένα mode ασύμβατο με την ίδια την ανθρώπινη--και όχι μόνο--ύπαρξη. Την αλήθεια αυτή είχαν συλλάβει οι σοφοί θεωρητικοί του ολιγαρχικού κολλεκτιβισμού κάνοντας κεντρικό σύνθημά τους το "Ignorance is strength" (η άγνοια είναι δύναμη).

Από αυτή τη σκοπιά, θα ήθελα να σταθώ στα δύο, κατά τη γνώμη μου, κομβικότερα σημεία αυτής της κουβέντας:
α) Την πανέξυπνη κίνηση της Αμαλίας να μετονομάσει το θέμα σε "Άγνοια".
β) Το γεγονός ότι ένα θέμα σχετικά με τη Γνώση (και την τοξικότητα αυτής ως άλλο ελληνικό ομόλογο) συζητείται στη θεματική κατηγορία Η Σοφία, ένας συμβολικός τρόπος για να σταθεί η Άγνοια ως φιλοσοφική θέση από μόνη της, κάτι που αναμφίβολα της αξίζει.

Ας είναι λοιπόν αυτό το post ένας ύμνος στην Άγνοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2012, 09:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γνώση, αν με τον όρο αυτό αναφερόμαστε στο ιδιότυπο καπρίτσιο της ανθρώπινης συνείδησης να προσπαθεί να κατανοήσει τον κόσμο γύρω της, είναι η κύρια πηγή δυστυχίας για τον άνθρωπο. Αυτό δεν οφείλεται μόνο στο αναπόφευκτο ρίσκο που ενυπάρχει σε κάθε ανθρώπινη επιλογή (να διασχίσω το δρόμο ή θα με πατήσει νταλίκα;) αλλά και στη μοιραία συνειδητοποίηση, καρπό της ίδιας της συσσωρευμένης γνώσης, ότι αυτό που καλούμε "ευτυχία" είναι ένα mode ασύμβατο με την ίδια την ανθρώπινη--και όχι μόνο--ύπαρξη.







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 00:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ με τη σειρά μου σε καλωσορίζω στην παρέα μας , αγαπητέ Stanley Stones .

quote:
Stanley Stones :

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει το εξής πρόβλημα

Όση παραπάνο γνώση λαμβάνω πάνω σε ένα θέμα που εμπεριέχει ένα βαθμό ρίσκου τόσο πιό απρόθυμος είμαι να λάβω αυτό το ρίσκο και να προχωρήσω στην πράξη. Αυτή η απροθυμία μεταβάλλετε απο σενάριο σε σενάριο, κάποιες φορές μπορεί να είναι μεγάλη η απροθυμία αφού και το ρίσκο θα είναι ψηλό. Ενώ άλλες φορές μπορεί να είναι χαμηλή αφού και το ρίσκο θα είναι χαμηλό ή ίσως και μηδαμινό, έτσι αποφέροντάς μου ένα πιο ασφαλές αποτέλεσμα. Παρόλαυτά ένα ρίσκο είτε μεγάλο είτε μικρό υπάρχει πάντα άρα και το ενδεχόμενο να μην λάβω ασφαλές αποτέλεσμα ΥΠΑΡΧΕΙ.

Ο κόμπος του προβλήματος βρίσκετε στο γεγονός ότι η ύπαρξη γνώσης λητουργεί σαν τροχοπαίδι στις πράξις μου αφόυ μου υπαγορεύουν ένα Α βαθμό κυνδίνου έστω και μηδαμινό έτσι παρεμποδίζοντας την αυθόρμητη πράξη μου.


Η στάση που φαίνεται να παίρνει μεγάλη μερίδα σύγχρονων στοχαστών , συγγραφέων , φιλόσοφων ή , ακόμα και επιστημόνων είναι ότι :

Πρέπει να δεχτούμε μια για πάντα ότι η αντικειμενική αλήθεια και η θεωρία αξιών είναι περιοχές ξένες και αδιαχώρητες η μια από την άλλη .

Πιστεύω πως είναι όχι μονάχα απαράδεχτη για την τεράστια πλειονότητα των ανθρώπων , στους οποίους δεν μπορεί παρά να συντηρεί και να επιτείνει την αγωνία , αλλά και απόλυτα εσφαλμένη , και τούτο , για δυο ουσιαστικούς λόγους :

Πρώτα απ’όλα , εννοείται , επειδή οι αξίες και η γνώση είναι πάντα και αναγκαστικά συνυφασμένες στην πράξη όπως και στο λόγο .
Έπειτα και προπάντων επειδή ο ορισμός ο ίδιος της "αληθινής" γνώσης στηρίζεται , σε τελευταία ανάλυση , σ’ένα αίτημα ηθικής τάξης .

Καθένα από τα δύο αυτά σημεία απαιτεί σύντομη ανάπτυξη .

Η ηθική και η γνώση συνδέονται αναπόφευκτα μέσα στην πράξη και μέσω της πράξης . Η πράξη θέτει σε ενέργεια , ή , σε αμφισβήτηση , και τη γνώση και τις αξίες συγχρόνως . Κάθε πράξη σημαίνει μια ηθική , υπηρετεί , καλώς ή κακώς , ορισμένες αξίες , ή συνιστά εκλογή αξιών , ή αυτό διεκδικεί . Από το άλλο μέρος πάλι , σε κάθε πράξη προϋποτίθεται κάποια γνώση , όπως και αντιστρόφως η πράξη είναι μια από τις δυο αναγκαίες πηγές της γνώσης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 20:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κηφέα,

Έχω την αίσθηση η σύγχρονη διανόηση (χωρίς να θέλω να την υπερασπιστώ, άλλωστε νομίζω ότι ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το πόσο ****ty είναι ο κόσμος που ζούμε) υιοθετεί έναν ηπιότερο αφορισμό από αυτόν που περιγράφεις, ότι δηλαδή αξίες (ηθική κλπ) και αντικειμενική αλήθεια δεν είναι απαραίτητα ταυτόσημες ή, σωστότερα, ότι η αντικειμενική αλήθεια απλά αδιαφορεί για τις αξίες και την ηθική. Η φύση δεν είναι ανήθικη με την έννοια της ενεργητικής αντιπαλλότητας με την ηθική. Η φύση είναι ανήθικη επειδή υπάρχει έξω και πέρα από την ηθική. Κατά τη γνώμη μου, η θέση αυτή δε μειώνει καθόλου τη σπουδαιότητα της ηθικής και των αξιών. Αν κάνει κάτι, αυτό είναι η αποκαθήλωση της ηθικής από το μεταφυσικό βάθρο στο οποίο την τοποθετεί η πλειοψηφία των ανθρώπων. Το γεγονός ότι η ηθική είναι ανθρώπινο-έστω και ακούσιο-δημιούργημα και δεν εκπορεύεται από το "θείο λόγο" είναι κάτι που όχι μόνο δε μειώνει την αξία της αλλά της δίνει νέα πνοή και νόημα μια και η εφαρμογή της αντί να είναι καρπός κάποιου απροσδιόριστου "φόβου Θεού" γίνεται πράξη συνειδητή και με πιο στιβαρά θεμέλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 20:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
buljo :

Αγαπητέ Κηφέα,

Έχω την αίσθηση η σύγχρονη διανόηση (χωρίς να θέλω να την υπερασπιστώ, άλλωστε νομίζω ότι ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το πόσο ****ty είναι ο κόσμος που ζούμε) υιοθετεί έναν ηπιότερο αφορισμό από αυτόν που περιγράφεις, ότι δηλαδή αξίες (ηθική κλπ) και αντικειμενική αλήθεια δεν είναι απαραίτητα ταυτόσημες ή, σωστότερα, ότι η αντικειμενική αλήθεια απλά αδιαφορεί για τις αξίες και την ηθική. Η φύση δεν είναι ανήθικη με την έννοια της ενεργητικής αντιπαλλότητας με την ηθική. Η φύση είναι ανήθικη επειδή υπάρχει έξω και πέρα από την ηθική. Κατά τη γνώμη μου, η θέση αυτή δε μειώνει καθόλου τη σπουδαιότητα της ηθικής και των αξιών. Αν κάνει κάτι, αυτό είναι η αποκαθήλωση της ηθικής από το μεταφυσικό βάθρο στο οποίο την τοποθετεί η πλειοψηφία των ανθρώπων. Το γεγονός ότι η ηθική είναι ανθρώπινο-έστω και ακούσιο-δημιούργημα και δεν εκπορεύεται από το "θείο λόγο" είναι κάτι που όχι μόνο δε μειώνει την αξία της αλλά της δίνει νέα πνοή και νόημα μια και η εφαρμογή της αντί να είναι καρπός κάποιου απροσδιόριστου "φόβου Θεού" γίνεται πράξη συνειδητή και με πιο στιβαρά θεμέλια.


Χωρίς να διαφωνώ με το σύνολο του μηνύματός σου , θα ήθελα να παραθέσω μερικές διευκρινήσεις και παρατηρήσεις στα όσα πολύ εύστοχα ανέφερες .

Σε ένα ανιμιστικό σύστημα , φίλε buljo , η αλληλοδιείσδυση της ηθικής και της γνώσης δε δημιουργεί σύγκρουση , αφού ο ανιμισμός αποκρούει κάθε ριζική διάκριση μεταξύ των δυο αυτών κατηγοριών : τις θεωρεί σαν δυο όψεις μιας και της αυτής πραγματικότητας . Η ιδέα μιας κοινωνικής ηθικής θεμελιωμένης στα υποτιθέμενα “φυσικά δικαιώματα” του ανθρώπου εκφράζει μια τέτοια στάση .

Από τη στιγμή που θέτουμε το αίτημα της αντικειμενικότητας σαν αναγκαίο όρο κάθε αλήθειας στη γνώση , θεσπίζουμε μια ριζική διάκριση μεταξύ των χώρων της ηθικής και της γνώσης , απαραίτητη για την αναζήτηση της ίδιας της αλήθειας . Η γνώση καθεαυτήν αποκλείει κάθε αξιολόγηση (εκτός από την “επιστημολογική”) ενώ η ηθική , κατ’ουσίαν μη αντικειμενική , είναι για πάντα αποκλεισμένη από το πεδίο της γνώσης , (υπενθυμίζω ότι ο ακρογωνιαίος λίθος της επιστημονικής μεθόδου είναι το αίτημα της αντικειμενικότητας της Φύσης . Δηλαδή , η συστηματική άρνηση να θεωρήσουμε ότι μπορεί να οδηγήσει σε “αληθινή” γνώση η οποιαδήποτε ερμηνεία των φαινομένων που δίνεται με προϋποθέσεις τελικών αιτίων , μ’άλλα λόγια “σχεδίου”) .

Τελικά , αυτή η ριζική διάκριση , βαλμένη σαν αξίωμα , είναι που δημιούργησε την επιστήμη .

Το αίτημα της αντικειμενικότητας , λοιπόν , αποκλείει συγχρόνως κάθε σύγχυση μεταξύ γνωστικών και αξιολογικών κρίσεων .

Δεν παύουν πάντως αυτές οι δύο κατηγορίες νάναι αναπόφευκτα συνδυασμένες στην πράξη , καθώς και στο λόγο .

Για να μείνουμε , λοιπόν , πιστοί στην αρχή της αντικειμενικότητας , θα αποφανθούμε ότι κάθε λόγος (ή πράξη) δεν πρέπει να θεωρείται σημαντικός , αυθεντικός , παρά μόνο αν (ή στο βαθμό που) εκφράζει σαφώς και διατηρεί τη διάκριση των δύο κατηγοριών που συνδυάζει .

Η έννοια της αυθεντικότητας γίνεται , αν έτσι οριστεί , ο κοινός τόπος συνάντησης της ηθικής και της γνώσης . Είναι ο χώρος όπου οι αξίες και η αλήθεια , συνδυαζόμενες αλλά και συγχεόμενες , αποκαλύπτουν ακέραια τη σημασία τους για τον προσεκτικό άνθρωπο , ο οποίος αισθάνεται την συνήχησή τους .

Απεναντίας , ο μη αυθεντικός λόγος , όπου οι δύο κατηγορίες ανακατεύονται και συγχωνεύονται , δεν μπορεί παρά να οδηγήσει στους πιο ολέθριους παραλογισμούς , στα πιο εγκληματικά ψέματα , έστω κι αν είναι ασυνείδητα .

Βλέπει , λοιπόν , κανείς ότι ακριβώς στον “πολιτικό λόγο” το επικίνδυνο αυτό αμάλγαμα χρησιμοποιείται μονιμότερα και συστηματικότερα . Και αυτό όχι μόνο από τους εξ επαγγέλματος πολιτικούς .

Οι ίδιοι οι επιστήμονες έξω από την περιοχή τους , αποκαλύπτονται συχνά επικίνδυνα ανίκανοι να αντιδιαστείλουν τις δύο κατηγορίες των αξιών και της γνώσης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2012, 15:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Ας ξαναγυρίσουμε στις πηγές της γνώσης :

Ο ανιμισμός δεν θέλει μα ούτε μπορεί κιόλας να θεσπίσει απόλυτη διάκριση μεταξύ γνωστικών προτάσεων και κρίσεων αξιολογικών . Επειδή , αν υποτεθεί πως υπάρχει μέσα στο σύμπαν κάποια πρόθεση , με οσηδήποτε φροντίδα κι αν είναι μεταμφιεσμένη , τι νόημα θα είχε μια τέτοια διάκριση ;

Σε ένα αντικειμενικό σύστημα , αντίθετα , κάθε σύγχυση μεταξύ γνώσης και αξιών αποκλείεται .

Από τα παραπάνω συμπεραίνομε ότι : Το αίτημα της αντικειμενικότητας αποκλείει κάθε σύγχυση μεταξύ γνωστικών και αξιολογικών κρίσεων . Αντίθετα ο ανιμισμός δεν θέλει μα ούτε μπορεί να θεσπίσει απόλυτη διάκριση μεταξύ γνωστικών προτάσεων και αξιολογικών κρίσεων .

Αλλά (και αυτό είναι το ουσιώδες σημείο , η λογική διάρθρωση που συνδυάζει , στη ρίζα , γνώση και αξίες) ο αποκλεισμός αυτός , αυτή η “πρώτη εντολή” που θεμελιώνει την αντικειμενική γνώση , δεν είναι ο ίδιος και δε θα μπορούσε να είναι αντικειμενικός : είναι ηθικός κανόνας , είναι πειθαρχία . Η αληθινή γνώση αγνοεί τις αξίες , αλλά για να τη θεμελιώσουμε έχουμε ανάγκη από μια κρίση , ή μάλλον από ένα αξιόλογο αξίωμα .

Είναι ολοφάνερο ότι το να θέτουμε το αίτημα της αντικειμενικότητας σαν όρο της αληθινής γνώσης , αποτελεί ηθική εκλογή και όχι γνωστική κρίση αφού , σύμφωνα με το ίδιο αξίωμα δεν μπορούσε να υπάρξει γνώση «αληθινή» προγενέστερη από τη διαιτητική αυτή εκλογή .

Το αίτημα της αντικειμενικότητας για να θεσπίσει το γνώμονα της γνώσης ορίζει μιαν αξία που είναι η ίδια η αντικειμενική γνώση . Όταν , λοιπόν , δεχόμαστε το αίτημα της αντικειμενικότητας , σημαίνει πως διατυπώνουμε τη βασική πρόταση μιας ηθικής : της ηθικής της γνώσης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2012, 15:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ηθική της γνώσης , εκείνο που θεμελιώνει τη γνώση είναι η ηθική εκλογή μιας πρωταρχικής αξίας .

Σ’αυτό διαφέρει ριζικά από τις ανιμιστικές ηθικές που όλες τους αυτοθεωρούνται βασισμένες στη «γνώση» νόμων ενύπαρκτων , θρησκευτικών ή "φυσικών" , οι οποίοι επιβάλλονται στους ανθρώπους .

[ Η ηθική της γνώσης δεν επιβάλλεται στον άνθρωπο εκείνος , αντίθετα , την επιβάλλει στον εαυτό του κάνοντάς την αξιωματικό όρο αυθεντικότητας κάθε λόγου και κάθε πράξης . ]

[ Ο αυθεντικός λόγος με τη σειρά του θεμελιώνει την επιστήμη και ξαναβάζει στα χέρια των ανθρώπων τις τεράστιες δυνάμεις που , σήμερα , τον πλουτίζουν και τον απειλούν , τον απελευθερώνουν μα θα μπορούσαν επίσης και να τον καθυποτάξουν . ]

Οι νεώτερες κοινωνίες , υφασμένες από την επιστήμη , ζώντας από τα προϊόντα της , είναι πλέον εξαρτημένες απ’αυτή , όπως ένας τοξικομανής από το τοξικομανιογόνο φάρμακό του .

Χρωστούν την υλική τους δύναμη σ’αυτή την ηθική , τη θεμελιώτρια της γνώσης και την ηθική τους αδυναμία στα συστήματα αξιών τα καταδικασμένα από την ίδια εκείνη τη γνώση , στην οποία επιχειρούν ακόμα να αναφερθούν .

Η αντίφαση αυτή είναι καίρια . Αυτή είναι που σκάβει το βάραθρο που θωρούμε ν’ανοίγεται κάτω από τα πόδια μας . Η ηθική της γνώσης , δημιουργός του σύγχρονου κόσμου , είναι η μόνη που συμβιβάζεται μαζί του , η μόνη ικανή , άπαξ την καταλάβουμε και τη δεχτούμε , να κατευθύνει την εξέλιξή του .

http://img101.imageshack.us/img101/3083/81353793.jpg

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2012, 15:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ηθική της γνώσης , εκείνο που θεμελιώνει τη γνώση είναι η ηθική εκλογή μιας πρωταρχικής αξίας .

Σ’αυτό διαφέρει ριζικά από τις ανιμιστικές ηθικές που όλες τους αυτοθεωρούνται βασισμένες στη "γνώση" νόμων ενύπαρκτων , θρησκευτικών ή "φυσικών" , οι οποίοι επιβάλλονται στους ανθρώπους .

Η ηθική της γνώσης δεν επιβάλλεται στον άνθρωπο εκείνος , αντίθετα , την επιβάλλει στον εαυτό του κάνοντάς την αξιωματικό όρο αυθεντικότητας κάθε λόγου και κάθε πράξης .

Ο αυθεντικός λόγος με τη σειρά του θεμελιώνει την επιστήμη και ξαναβάζει στα χέρια των ανθρώπων τις τεράστιες δυνάμεις που , σήμερα , τον πλουτίζουν και τον απειλούν , τον απελευθερώνουν μα θα μπορούσαν επίσης και να τον καθυποτάξουν .

Οι νεώτερες κοινωνίες , υφασμένες από την επιστήμη , ζώντας από τα προϊόντα της , είναι πλέον εξαρτημένες απ’αυτή , όπως ένας τοξικομανής από το τοξικομανιογόνο φάρμακό του .

Χρωστούν την υλική τους δύναμη σ’αυτή την ηθική , τη θεμελιώτρια της γνώσης και την ηθική τους αδυναμία στα συστήματα αξιών τα καταδικασμένα από την ίδια εκείνη τη γνώση , στην οποία επιχειρούν ακόμα να αναφερθούν .

Η αντίφαση αυτή είναι καίρια . Αυτή είναι που σκάβει το βάραθρο που θωρούμε ν’ανοίγεται κάτω από τα πόδια μας . Η ηθική της γνώσης , δημιουργός του σύγχρονου κόσμου , είναι η μόνη που συμβιβάζεται μαζί του , η μόνη ικανή , άπαξ την καταλάβουμε και τη δεχτούμε , να κατευθύνει την εξέλιξή του .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκιμή

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιβεβαίωση

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε , όμως , η ηθική της γνώσης , να γίνει κατανοητή και αποδεκτή . Αν είναι αλήθεια , όπως εγώ πιστεύω , ότι η αγωνία της μοναξιάς και η αξίωση για μια ολοκληρωτική , πειθαναγκαστική ερμηνεία , είναι έμφυτες . Ότι αυτή η κληρονομιά που φτάνει ως εμάς από τα βάθη των αιώνων δεν είναι μόνο πνευματική , αλλά οπωσδήποτε και γενετική , μπορεί κανείς να σκεφθεί πως αυτή η αυστηρή , η αφηρημένη , η αγέρωχη ηθική , είναι σε θέση να κατευνάσει την αγωνία , να ικανοποιήσει την ανάγκη ;

Δεν ξέρω .

Ίσως όμως , στο κάτω – κάτω , να μην είναι αδύνατο .

Ίσως πιο πολύ ακόμα από μια “εξήγηση” που η ηθική της γνώσης δεν θάταν σε θέση να δώσει , ο άνθρωπος να έχει ανάγκη από το ξεπέρασμα του εαυτού του , από υπερβατικότητα ;

Κανένα σύστημα αξιών δε μπορεί να ισχυριστεί ότι αποτελεί γνήσια ηθική , αν δεν προτείνει κάποιο ιδανικό που υπερβαίνει το άτομο μέχρι του σημείου να δικαιώνει , στην ανάγκη , και τη θυσία του γι’αυτό το ιδανικό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 00:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω του ύψους ακριβώς της φιλοδοξίας της , η ηθική της γνώσης θα μπορούσε , ίσως , να ικανοποιήσει αυτή την ανάγκη να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας .

Ορίζει μιαν υπερβατική αξία , την αληθινή γνώση , και προτείνει στον άνθρωπο όχι να εξυπηρετηθεί από αυτήν , αλλά , στο εξής να την υπηρετήσει με θαρραλέα και συνειδητή εκλογή .

Είναι ωστόσο , ακόμα και ουμανισμός η ηθική αυτή , επειδή σέβεται τον άνθρωπο , σαν το δημιουργό και το θεματοφύλακα αυτής της υπερβατικότητας .

Η “ηθική της γνώσης” , είναι , κατά κάποιαν έννοια , “γνώση της ηθικής”, των παρορμήσεων , των παθών , των αξιώσεων και των ορίων του βιολογικού όντος .

Στον άνθρωπο ξέρει να βλέπει το ζώο , όχι το παράλογο μα το παράδοξο , ανεκτίμητο λόγω της παραδοξότητάς του ακριβώς , το όν εκείνο που , ανήκοντας συγχρόνως σε δύο βασίλεια : στη βιόσφαιρα και στο βασίλειο των ιδεών , βασανίζεται συνάμα και εμπλουτίζεται από τη σπαραχτική αυτή δυαρχία που εκφράζεται στην τέχνη και την ποίηση όπως και στον έρωτα τον ανθρώπινο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 20:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Κηφέα, δεν ξέρω πως , αλλά να, μου ηχεί παράξενα “ η ηθική της γνώσης”

Σκέπτομαι αν υπάρχει ηθική στην γνώση.

Εκτός αν αναφέρεσαι σε “διαστροφική” γνώση, δηλαδή σε παρανοϊκή συμπεριφορά.

Εκεί όμως μιλάμε για μια αρρωστημένη κατάσταση.
Μπορεί να αποδοθεί ατομική ή συλλογική ευθύνη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2012, 22:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

Φίλε Κηφέα, δεν ξέρω πως , αλλά να, μου ηχεί παράξενα “ η ηθική της γνώσης”
Σκέπτομαι αν υπάρχει ηθική στην γνώση.
Εκτός αν αναφέρεσαι σε “διαστροφική” γνώση, δηλαδή σε παρανοϊκή συμπεριφορά.
Εκεί όμως μιλάμε για μια αρρωστημένη κατάσταση.
Μπορεί να αποδοθεί ατομική ή συλλογική ευθύνη?


Συμφωνώ , φίλε μου , ότι (εκ πρώτης όψεως) , η έννοια της τοποθέτησης “η ηθική της γνώσης”, ηχεί παράξενα ! Θα προσπαθήσω να γίνω αναλυτικότερος στη συνέχεια για να επεξηγήσω , όσο μπορώ καλύτερα , την θέση αυτή .

Στο παλαιότερο μήνυμά μου στις 18/03/2012 , έγραψα ότι :

quote:
Κηφεύς :

Είναι ολοφάνερο ότι το να θέτουμε το αίτημα της αντικειμενικότητας σαν όρο της αληθινής γνώσης , αποτελεί ηθική εκλογή και όχι γνωστική κρίση αφού , σύμφωνα με το ίδιο αξίωμα δεν μπορούσε να υπάρξει γνώση “αληθινή” προγενέστερη από τη διαιτητική αυτή εκλογή .


Για να γίνει κατανοητή η παραπάνω άποψη , χρειάζεται , πρώτα , να γίνει μια ανάλυση, του τι σημαίνει “Αίτημα της Αντικειμενικότητας της Φύσης” . Μια τέτοια ανάλυση θα απαιτούσε όμως πολύ χρόνο (αν χρειαστεί , πάντως , θα το κάνω αργότερα) , αφού πρέπει πρώτα να ερμηνευθούν αρκετές άλλες έννοιες όπως η τελεονομία , η αυτόνομη μορφογένεση , η αναπαραγωγική αμετατροπία και . . . άλλα .

Για να μην παρεκκλίνω από το θέμα μας ας δώσω , πρώτα , μερικές συμπυκνωμένες πληροφορίες που αφορούν στο “Αίτημα της αντικειμενικότητας” και από εκεί θα οδηγηθούμε σιγά σιγά στην “ηθική της γνώσης” .

Πρώτ’ απ’ όλα ας δώσουμε έναν ορισμό :

Ο ακρογωνιαίος λίθος της επιστημονικής μεθόδου είναι το αίτημα της αντικειμενικότητας της Φύσης . Δηλαδή , η συστηματική άρνηση να θεωρήσουμε ότι μπορεί να οδηγήσει σε “αληθινή” γνώση η οποιαδήποτε ερμηνεία των φαινομένων που δίνεται με προϋποθέσεις τελικών αιτίων , μ’άλλα λόγια “σχεδίου” .

Μπορούμε να χρονολογήσουμε με ακρίβεια την ανακάλυψη αυτής της αρχής . Η διατύπωση από τον Γαλιλαίο και τον Ντεκάρτ της αρχής της αδράνειας δεν θεμελίωσε μονάχα τη μηχανική αλλά και τη γνωσιολογία της νεότερης επιστήμης . Βεβαίως , ούτε ο νους , ούτε η λογική , ούτε η εμπειρία , ούτε καν η ιδέα της συστηματικής αντιπαραβολής τους έλειψαν από τους προγενέστερους του Ντεκάρτ .

Αλλά η επιστήμη , όπως την εννοούμε σήμερα , δεν μπορούσε να σχηματιστεί πάνω , μόνο , σ’αυτές τις βάσεις . Χρειαζόταν (όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα) ακόμα η αυστηρή λογοκρισία που ασκεί “το αίτημα της αντικειμενικότητας”. Αίτημα αμιγές , για πάντα αναπόδεικτο , αφού είναι προφανώς αδύνατο να φανταστούμε ένα πείραμα που θα μπορούσε να αποδείξει την ανυπαρξία σχεδίου , επιδιωκόμενου σκοπού , οπουδήποτε μέσα στη φύση .

Όμως το αίτημα της αντικειμενικότητας είναι ομοούσιο προς την επιστήμη , κατεύθυνε , εδώ και τρείς αιώνες , όλη τη θαυμαστή ανάπτυξή της . Είναι αδύνατο να κάνουμε χωρίς αυτό , έστω και πρόσκαιρα , έστω και σε περιορισμένη περιοχή , χωρίς να βγούμε έξω από την περιοχή της ίδιας της επιστήμης .

Για να γίνουν σαφέστερα τα παραπάνω θα συνεχίσω στο επόμενο μήνυμα με μερικές επεξηγήσεις από το διαδίκτυο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2012, 22:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ρίξουμε μια ματιά στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση του διαδικτύου . . .

http://www.makthes.gr/news/opinions/1537/

. . . όπου μεταξύ των άλλων ο Ι. Ν. Μαρκόπουλος (αναπλ. καθηγητής Α.Π.Θ.) γράφει :

Τη συνύφανση της ηθικής με τη φυσική επιστήμη -σε μία αδιάρρηκτη ενότητα γνώσης και πράξης- την πρωτοσυναντάμε, τουλάχιστον όσον αφορά τον ευρωπαϊκό χώρο, στην προσωκρατική φιλοσοφία, με την οποία μπαίνουν για πρώτη φορά οι βάσεις για μία επιστημονική σκέψη, που δεν ενέχει μόνο ορθολογικά στοιχεία, αλλά ενσωματώνει θεμελιακά και στοιχεία ηθικού στοχασμού.

Σύμφωνα λοιπόν με τον Ηράκλειτο, τον Αναξιμένη και τον Αναξίμανδρο, συμπαντική ηθική τάξη και φυσιοκρατική κοσμοαντίληψη είναι άρρηκτα συνυφασμένες σε μία καθολική ενότητα.

Αλλά και για τον Πυθαγόρα και τους Πυθαγορείους η κοσμική τάξη και η συμπαντική αρμονία προδιαγράφουν την ηθική στάση του ανθρώπου, ο οποίος οφείλει να ζει όχι αποκομμένος από τη φύση αλλά σε πλήρη αρμονία μαζί της.

Όμως και στον ακραγαντίνο Εμπεδοκλή το ζεύγος των αντίρροπων δυνάμεων "Φιλότης - Νείκος" (έλξη - άπωση) δεν εκφράζει μόνο ένα φυσικό νόμο για την ωθούσα δύναμη των φυσικών διεργασιών, αλλά αποδίδει και τις δύο βασικές έννοιες του ηθικού του στοχασμού.

Τέλος και ο Δημόκριτος θεωρεί ουσιαστικά ότι φυσική επιστήμη και ηθική δεν είναι ανεξάρτητες η μία από την άλλη, μιας που η νόηση και ο ηθικός βίος εξαρτώνται -σύμφωνα με την ατομιστική θεωρία του- από τις κινήσεις των σφαιρικών ατόμων της ψυχής.

Το συνταίριασμα βέβαια της γνώσης με την ηθική το συναντάμε αργότερα και στη σωκρατική φιλοσοφία, όπως επίσης στην πλατωνική, στην αριστοτελική αλλά και στην ελληνιστική φιλοσοφία.


Και παρακάτω . . . συνεχίζει . . .

Σε μία προδημοσίευση ("Ελευθεροτυπία", 20.4.2007) για ένα σίγουρα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για τον Τσόμσκι (Τάκης Μίχας, "Νόαμ Τσόμσκι και Φιλελευθερισμός", εκδ. Κριτική) διαβάζουμε σχετικώς την άποψη του αμερικανού γλωσσολόγου ότι είναι "προς τιμήν των επιστημών το γεγονός ότι είναι αποκομμένες από την 'ηθική σκέψη και τον κόσμο'" και πως, παρότι η ορθολογική έρευνα είναι μέρος του κόσμου, "στόχος της είναι να κατανοήσει, όχι να κατασκευάσει, ένα δόγμα το οποίο να συμφωνεί με κάποιες ηθικές ή άλλες προτιμήσεις". Επίσης, αφού μοναδικό κριτήριο και στόχος της επιστημονικής έρευνας είναι η αλήθεια, "η αλήθεια είναι η αλήθεια. Δεν αποφασίζεις τι είναι αληθές για ιδεολογικούς λόγους [...], πρέπει να προσδιοριστεί τι είναι αληθινό στη βάση δεδομένων [...] και το ερώτημα τι είναι προοδευτικό και τι αντιδραστικό δεν έχει καμία σημασία στην έρευνα".

Όταν όμως κατά το επιστημονικό μας έργο αναζητούμε την αλήθεια, αυτό δεν αποτελεί άραγε την επιλογή μιας αξίας (της αξίας της αλήθειας), δεν αποτελεί μία ηθική επιλογή, όταν επιλέγουμε να παραμείνουμε στο ξέφωτο της αλήθειας;

Και για να θυμηθούμε κατ' αναλογία το γάλλο φυσιολόγο και νομπελίστα Ζακ Μονό και τη θεωρία του για την "ηθική της γνώσης", το αίτημα της αντικειμενικότητας στη γνώση (επιστήμη), που τη θέλει ανεξάρτητη από τις αξιολογικές κρίσεις της ηθικής, δεν αποτελεί άραγε από μόνο του μία ηθική επιταγή, αφού μία αξία (η αντικειμενικότητα) προορίζεται για τη θεμελίωση της γνώσης ;

Συνεχίζω στο επόμενο μήνυμά μου με ορισμένες σκέψεις που είχα καταθέσει παλαιότερα για το θέμα της ηθικής της γνώσης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2012, 23:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis, στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ESOTERICA . . .

http://www.esoterica.gr/forums/post.asp?method=ReplyQuote&REPLY_ID=430899&TOPIC_ID=9783&FORUM_ID=5&CAT_ID=3&Forum_Title=.-%3D+%C7+%D3%CF%D6%C9%C1+%3D-.&Topic_Title=%D0%C9%D3%D4%C5%D5%C5%D4%C5+%CF%D4%C9+%C7+%C1%CD%C8%D1%D9%D0%CF%D4%C7%D4%C1+%C5%C9%CD%C1%C9+%C5%D4%CF%C9%CC%C7+%C3%C9%C1+%CD%C1+%C1%CD%C5%C2%C5%C9+%C5%D0%C9%D0%C5%C4%CF+(LEVEL)%3F&M=

. . . μεταξύ άλλων είχα αναφέρει στο μήνυμά μου , στις 11/04/2010 :

Στις 25/03/2010 , αναφερόμενος στην ηθική της γνώσης , είχα γράψει , χωρίς να ολοκληρώσω το σκεπτικό μου , ότι :

quote:
Κηφεύς – 25/03/2010 : Η ηθική της γνώσης , είναι , κατά κάποιαν έννοια, “γνώση της ηθικής” , των παρορμήσεων , των παθών , των αξιώσεων και των ορίων του βιολογικού όντος .
Στον άνθρωπο ξέρει να βλέπει το ζώο , όχι το παράλογο μα το παράδοξο , ανεκτίμητο λόγω της παραδοξότητάς του ακριβώς , το όν εκείνο που , ανήκοντας συγχρόνως σε δύο βασίλεια : στη βιόσφαιρα και στο βασίλειο των ιδεών, βασανίζεται συνάμα και εμπλουτίζεται από τη σπαραχτική αυτή δυαρχία που εκφράζεται στην τέχνη και την ποίηση όπως και στον έρωτα τον ανθρώπινο .
Τα ανιμιστικά συστήματα , αντίθετα , όλα τους λίγο – πολύ , θέλησαν να αγνοήσουν , να εξευτελίσουν ή να καταδυναστεύσουν τον βιολογικό άνθρωπο , να τον κάνουν να βλέπει με φρίκη , ή με τρόμο , ορισμένα χαρακτηριστικά σύμφυτα με τη ζωική του ιδιότητα .
Η ηθική της γνώσης , απεναντίας , ενθαρρύνει τον άνθρωπο να σέβεται και να αποδέχεται αυτή την κληρονομιά , ξέροντας συγχρόνως , όταν πρέπει , να την τιθασεύει .
Όσο για τις υψηλότερες ανθρώπινες ιδιότητες , το θάρρος , τον αλτρουισμό , τη γενναιοφροσύνη , τη δημιουργική φιλοδοξία , η ηθική της γνώσης ενώ αναγνωρίζει την κοινωνικοβιολογική τους καταγωγή , επικυρώνει επίσης και την υπερβατική τους αξία στην υπηρεσία του ιδανικού που εκείνη ορίζει .

Η ηθική της γνώσης τέλος , στα δικά μου τα μάτια είναι η μόνη λογικοκρατούμενη και συνάμα θαρραλέα ιδεαλιστική στάση επάνω στην οποία θα μπορούσε να οικοδομηθεί ένα ιδανικό κοινωνικό σύστημα .

Πού , λοιπόν , θα ξαναβρούμε την πηγή της αλήθειας και της ηθικής πνοής ενός ουμανισμού πραγματικά επιστημονικού , αν μη στις πηγές της ίδιας της επιστήμης , στην ηθική που θεμελιώνει τη γνώση , κάνοντάς την , με ελεύθερη εκλογή , ανώτατη αρχή , μέτρο και εγγύηση όλων των άλλων αξιών ;

Ηθική που θεμελιώνει το αίσθημα της ευθύνης στην ελευθερία ακριβώς αυτής της αξιωματικής εκλογής . Αν γίνει αποδεκτή σαν βάση των κοινωνικών και πολιτικών θεσμών , άρα σαν μέτρο της αυθεντικότητάς τους , της αξίας τους , μόνη η ηθική της γνώσης θα μπορούσε να οδηγήσει σε ένα ιδανικό κοινωνικό σύστημα .

Αυτή επιβάλλει θεσμούς ταγμένους στην προστασία , στην επέκταση , στον εμπλουτισμό του υπερβατικού Βασιλείου των ιδεών, της δημιουργίας . ‘

Ένα βασίλειο που εμφωλεύει στον άνθρωπο και όπου , διαρκώς αποδεσμευόμενος ο άνθρωπος από τους υλικούς εξαναγκασμούς καθώς και από την απατηλή σκλαβιά του ανιμισμού , θα μπορούσε επιτέλους να ζήσει αυθεντικά , προστατευόμενος από θεσμούς οι οποίοι , βλέποντας σ’αυτόν τον υπήκοο μαζί και τον δημιουργό αυτού του Βασίλειου , θάρχονταν να τον υπηρετήσουν στην πιο μοναδική και πιο πολύτιμη ουσία του .

Μπορεί να είναι ουτοπία .

Μα δεν είναι ασυνάρτητο ονειροπόλημα .

Είναι μια ιδέα που επιβάλλεται με μόνη τη δύναμη της λογικής συνοχής της .

Είναι το πόρισμα το οποίο οδηγεί αναγκαστικά η αναζήτηση της αυθεντικότητας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 17:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με αυτές τις πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις σου.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να ισχύουν – και ισχύουν κατά την γνώμη μου – εάν και εφόσον αποσυνδέσουμε την «ηθική γνώση» από την γνώση του «καλού και του κακού»
Μπορεί όμως να γίνει κάτι τέτοιο?

Δεν μιλώ για την θεολογική προσέγγιση αυτών των εννοιών (την γνώση του καλού και του κακού) – που ποσώς με ενδιαφέρει - , αλλά την φιλοσοφική.

Αν όμως αποσυνδέσουμε τον ορισμό και το νόημα της ηθικής, από το καλό και το κακό, τότε πως θα είναι δυνατός ο ορισμός της?
Σαν τι?
Τι θα ονομάζουμε ηθικό?
Την μη αντιδικία?
Πως θα ορίζεται – σε αυτή την περίπτωση - τι είναι δίκαιο?

Ποια θα είναι τα ασφαλή - και αντικειμενικά - κριτήρια που θα καθορίζουν την ηθική?

Ηθικό είναι ότι κάνει μια κοινωνία ποιο δυνατή?
Αυτό θα συνθλίβει τον αδύνατο.

Ηθικό είναι αυτό που μπορεί να θεωρηθεί καλό για όλη την γη.
Χμ!
Μπορεί να είναι σωστό, αλλά πολύ ασαφές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 11:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianopseftis :

Φίλε Κηφέα δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με αυτές τις πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις σου.
Όλα αυτά θα μπορούσαν να ισχύουν – και ισχύουν κατά την γνώμη μου – εάν και εφόσον αποσυνδέσουμε την «ηθική γνώση» από την γνώση του «καλού και του κακού»
Μπορεί όμως να γίνει κάτι τέτοιο?
Δεν μιλώ για την θεολογική προσέγγιση αυτών των εννοιών (την γνώση του καλού και του κακού) – που ποσώς με ενδιαφέρει - , αλλά την φιλοσοφική.
Αν όμως αποσυνδέσουμε τον ορισμό και το νόημα της ηθικής, από το καλό και το κακό, τότε πως θα είναι δυνατός ο ορισμός της?
Σαν τι?
Τι θα ονομάζουμε ηθικό?
Την μη αντιδικία?
Πως θα ορίζεται – σε αυτή την περίπτωση - τι είναι δίκαιο?
Ποια θα είναι τα ασφαλή - και αντικειμενικά - κριτήρια που θα καθορίζουν την ηθική?
Ηθικό είναι ότι κάνει μια κοινωνία ποιο δυνατή?
Αυτό θα συνθλίβει τον αδύνατο.
Ηθικό είναι αυτό που μπορεί να θεωρηθεί καλό για όλη την γη.
Χμ!
Μπορεί να είναι σωστό, αλλά πολύ ασαφές.


Φίλε μου , ας ρίξουμε μια ματιά στην ηλεκτρονική διεύθυνση . . .

http://www.amra.gr/forum/index.php?topic=1083.0;wap2

. . . μεταξύ άλλων καταθέτω , παρακάτω , κάποιες ενδιαφέρουσες (κατά τη γνώμη μου) απόψεις που αναφέρονται εδώ :

Η Γνώση, είτε των φυσικών νόμων είτε των ψυχικών, είναι επιστήμη.

Η επιστήμη που κατ΄εξοχήν ενασχολείται και διερευνά τους νόμους, είναι η Φυσική, αν και ένα μέρος φυσικών φαινομένων έχει μείνει αδιερεύνητο, συνθέτοντας παλαιότερα τον χώρο της "Μεταφυσικής", έναν μάλλον αδόκιμο χώρο.

Σήμερα, η επιστήμη της Κβαντικής, έχοντας διευρύνει τα όρια του γνωστικού πεδίου της Φυσικής, όχι μόνον έχει απορροφήσει την "Μεταφυσική", αλλά παράλληλα, έχει συνθέσει σε ένα ενιαίο επιστητό πεδίο και τις εσωτερικές λειτουργίες του ανθρώπου, οι οποίες ήταν αποκλειστικό πεδίο της Ψυχολογίας - Ψυχιατρικής.

Το Ερμητικό ρητό "όπως πάνω έτσι και κάτω", "όπως μέσα έτσι και έξω", βρίσκει δικαίωση από την κβαντική επιστήμη και οι εσωτεριστικές αλήθειες περί ενότητας και ολότητας του Παντός σε ένα μοναδικό πλέγμα αλληλεπιδράσεων, αποδεικνύονται πανηγυρικά πλέον από την Κβαντική Φυσική.

Η κάθε Γνώση (πληροφορία) που εμπειριώνεται, οδηγεί στην κατανόηση. Η κατανόηση είναι αυτή που μεταμορφώνεται σιγά σιγά σε Ηθική (του καλού και του κακού). Ενώ η Ιδέα που είναι σύμφυτη με αξίες και ιδανικά, γεννά σιγά σιγά την Ηθική (του σωστού και του λάθους). Την Διανόηση αυτή των Ιδεών, συχνά αποκαλούμε "Σοφία".

Συμπερασματικά, και η "Σοφία" και η "Γνώση", έχουν σαν αποτέλεσμα την Ηθική.

Η Ηθική της "Σοφίας" είναι η Ηθική του Σωστού - Λάθους, η Ηθική της Γνώσης είναι η Ηθική του Καλού - Κακού....

. . ..και συνεχίζει παρακάτω :

. . . Άρα η Ηθική είναι ο προορισμός του ταξιδιού.. Είναι όμως και απαραίτητη αποσκευή που πρέπει να πάρει ο ταξιδιώτης από την αφετηρία ? . . .

. . . και κάπου αργότερα αναφέρει . . .

Η Ηθική είναι ένας σημαντικός σταθμός του ταξιδιού, ο τελευταίος σταθμός πριν από την "Σοφία" και την "Ελευθερία", λίγο πριν από την τελειοποίηση, την ολοκλήρωση της συνείδησης .

Η αφετηρία του μεγάλου ταξιδιού, της ζωής του ανθρώπου, είναι χρήσιμο να μας παρέχει μια χαρτογράφηση του "χώρου", του πλαισίου όπου θα ταξιδέψουμε και των όρων - κανόνων που διέπουν τον χώρο αυτόν. Όχι βέβαια ως επιβεβλημένες διαταγές, αλλά ως προτροπές ή αποτροπές, τις οποίες η εμπειρία και κατανόηση του καθενός ξεχωριστά θα επιλέξει ποιες από αυτές θα αναγάγει σε κανόνες, συνθέτοντας το δικό του πλαίσιο Ηθικής.

Η Ηθική, μοιάζει ως το τέρμα του ταξιδιού, καθότι αναφερθήκαμε ότι, η Ηθική συντίθεται από την εμπειρία και την κατανόηση, από την εμπειρική διαδικασία της εξέλιξης, η οποία είναι η Ηθική του καλού και του κακού, αλλά από την άλλη, είναι η Ηθική που απορρέει από την Ελευθερία και την Σοφία, από την κάθοδο των ιδεών στα πεδία της μορφής - της πραγμάτωσης - ως Ηθική του σωστού και του λάθους. Είναι στην ουσία το σταυροδρόμι όπου συναντώνται το καθοδικό ρεύμα της γέννησης - δημιουργίας, με το ανοδικό ρεύμα της εξέλιξης. Τέτοια σταυροδρόμια υπάρχουν αρκετά και ανάλογα με το ύψος της εξέλιξης, σκιαγραφούν και ένα άλλο πεδίο διαφορετικών λειτουργιών και ιδιοτήτων.

Η Φαντασία ως ιδιότητα, αλλά και ως "πραγματικότητα", χαρακτηρίζει ουσιαστικά μια "ονειρική" λειτουργία σε εγρήγορση και μιαν "άλλη" πραγματικότητα τελείως "εσωτερική" και από υλικής πλευράς, μη εκδηλωμένη. Ως κόσμος όμως τέτοιων λειτουργιών, χαρακτηριστικών και καταστάσεων, είναι ο κόσμος των συμβόλων του παγκόσμιου ασυνείδητου, ο κόσμος των αρχετύπων. Είναι το πεδίο των απεριορίστων συλλήψεων, των απείρων δυνατοτήτων, αλλά των μηδενικών εκδηλώσεων. Από τον κόσμο αυτόν των συμβόλων, των κοσμικών αρχετύπων, αναδύονται οι ιδέες που κατεβαίνουν και υλοποιούνται στην ύλη.

Ο κόσμος αυτός που δεν περιέχει τίποτα εκδηλωμένο, αλλά συνάμα περιέχει άπειρες δυνατότητες εκδήλωσης, το μόνο που περιμένει είναι να υπάρξει μια συνείδηση η οποία θα οδηγήσει στην κατάρρευση της αφηρημένης κυματοσυνάρτησης μιας δυνατότητας, στην υλοποίηση μιας πραγματικότητας. Ο κόσμος αυτός της Φαντασίας, είναι το κβαντικό πεδίο, το κβαντικό κενό. Ένα "τίποτα" με άπειρες δυνατότητες εκδήλωσης, ένας κόσμος φανταστικός με απεριόριστα σύμβολα πραγμάτωσης που μια συνείδηση επιλέγει και οδηγεί μέσω της συλλαμβανόμενης ιδέας στην εκδήλωση. Στην αντίστροφη πορεία, ο Νους δομεί και συνθέτει νέες παγκόσμιες ασυνείδητες μορφές, δημιουργώντας νέα παναθρώπινα σύμβολα μέσα στο κοσμικό ασυνείδητο.

Θα συνεχίσω στο επόμενο μήνυμά μου με μερικές προσωπικές σκέψεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 11:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis

Έθιξες τόσο πολλά θέματα που σχετίζονται με την ηθική , τη γνώση , το δίκαιο , το καλό και το κακό και πολλά άλλα που θα ήθελα να διευκρινίσω σ’ αυτό το μήνυμα κάτι απ’ όλα αυτά που δεν συμπεριλαμβάνονται στην παράθεση που έκανα στο προηγούμενο μήνυμά μου . Μεταξύ άλλων γράφεις :

quote:
Αν όμως αποσυνδέσουμε τον ορισμό και το νόημα της ηθικής, από το καλό και το κακό, τότε πως θα είναι δυνατός ο ορισμός της?
Σαν τι?
Τι θα ονομάζουμε ηθικό?
Την μη αντιδικία?
Πως θα ορίζεται – σε αυτή την περίπτωση - τι είναι δίκαιο? [

Ας αναφερθούμε , λοιπόν , στο δίκαιο και τη δικαιοσύνη :

Η φιλοσοφική ανάλυση της εννοίας του δικαίου , δηλαδή η κρίση για το τι είναι δίκαιο και άδικο στην πράξη , προϋποθέτει την γνώση υφισταμένων αρχών .

Επειδή όμως , το δίκαιο που ισχύει στα διάφορα κράτη υπόκειται σε διάφορες απόψεις και μεταβολές , ο άνθρωπος πάντοτε αναζητούσε την έσχατη θεμελίωσή του σε μια διαχρονική αρχή , που σαν αμετάβλητη και πάντοτε ισχύουσα θα μπορούσε να ξεφεύγει από κάθε υποκειμενική κρίση και κάθε αυθαιρεσία .

Θα πρέπει , λοιπόν , το αντικείμενο της αναζήτησης του νοήματος του δικαίου να είναι αφ’ενός το εκάστοτε ισχύον θετικό δίκαιο , και της επιδίωξης του καθορισμού της αρχής και της θεμελίωσής του , αφ’ετέρου το δίκαιο σαν έννοια που προκύπτει από την ιδέα της δικαιοσύνης .

Η φιλοσοφία του δικαίου είναι τόσο παλιά όσο και η φιλοσοφία , γιατί το δίκαιο συνδέεται , ή ταυτίζεται με θεμελιώδεις έννοιες της ηθικής και μεταφυσικής υπόστασης του ανθρώπου .

Στους αρχαίους Έλληνες η αρμονία και η τάξη , που διέπεται από τον Λόγο , όριζε την πρώτη αρχή . Ο άνθρωπος είναι το μόνο όν που έχει νού , έχει λόγο , μόνος αυτός , απ’όλα τα ζώα και γι’αυτό το λόγο συμμετέχει στην Παγκόσμια Τάξη .

Παγκόσμιος Λόγος και ανθρώπινος Λόγος δεν χωρίζονται στην αρχαία φιλοσοφία .

Στην συνείδηση του ανθρώπου αποκαλύπτεται ο Παγκόσμιος Λόγος και το άγραφο δικαίωμα , το φυσικό δίκαιο .

Η ιδιαίτερη προβληματική των θεμάτων του δικαίου αναπτύχθηκε σε μια μεγάλη αλλά κρίσιμη εποχή , εποχή κρίσεως του πνεύματος και του πολιτισμού , κατά τον 5ο π.Χ. αιώνα .

Οι Σοφιστές είναι οι πρώτοι που έκαναν την διάκριση “φύσει” και “θέσει”.

“Φ ύ σ ε ι” δίκαιο , είναι το δίκαιο που προέρχεται από τη φύση του ανθρώπου .

“Θ έ σ ε ι”, είναι το δίκαιο που ορίζεται από τον άνθρωπο .

Με την διάκριση αυτή τοποθετείται και το πρόβλημα του φυσικού δικαίου , δηλαδή του δικαίου που στηρίζεται στον Λόγο , η Ιστορία , του οποίου , αποτελεί περισσότερο από δύο χιλιετηρίδες και την Ιστορία της φιλοσοφίας του δικαίου .

Βάσει του “ενοικούντος” στους ανθρώπους “Λόγου” , αυτοί είναι αδελφοί ισότιμοι , είτε είναι δούλοι ή ελεύθεροι , βάρβαροι ή Έλληνες , άνδρες ή γυναίκες .

Με την έννοια αυτή ο άνθρωπος θεωρείται πολίτης του κόσμου.
Γι’αυτόν ακριβώς τον λόγο η προσταγή που βασίζεται στις αρχές του “Παγκόσμιου Φυσικού Λόγου” , είναι για όλα τα λογικά πλάσματα , στον ίδιο βαθμό , υποχρεωτική . Από τον Λόγο , την πρώτη αυτή αρχή , προέρχονται όχι μόνον οι αρχές της ηθικής , αλλά και το φυσικό δίκαιο που εισάγεται σαν ισχύουσα αρχή σε κάθε κοινωνία .

Απ’ ό,τι φαίνεται το θέμα της γνώσης (ή της άγνοιας) , είναι τεράστιο σε έκταση . Άρα το πεδίο ανταλλαγής απόψεων , σχεδόν , απέραντο . Γι’ αυτό και προσφέρεται για διάλογο , ο οποίος μπορεί να συνεχισθεί από όσους ενδιαφέρονται .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 14:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεας

Η Γνώση, είτε των φυσικών νόμων είτε των ψυχικών, είναι επιστήμη.


Φίλε Κηφέα
Αυτό είναι σωστό αρκεί να μην ονομάσουμε και την παραψυχολογία επιστήμη, και τα παρακλάδια της

quote:

Σήμερα, η επιστήμη της Κβαντικής, έχοντας διευρύνει τα όρια του γνωστικού πεδίου της Φυσικής, όχι μόνον έχει απορροφήσει την "Μεταφυσική", αλλά παράλληλα, έχει συνθέσει σε ένα ενιαίο επιστητό πεδίο και τις εσωτερικές λειτουργίες του ανθρώπου, οι οποίες ήταν αποκλειστικό πεδίο της Ψυχολογίας - Ψυχιατρικής.


Κατά την γνώμη μου, δεν νομίζω πως η κβαντομηχανική έχει “απορροφήσει” την “μεταφυσική”

Θα έλεγα πως η κβαντομηχανική έχει διευρύνει το πεδίο φυσικής – όπως και ο ίδιος λες και συμφωνώ – ερμηνεύοντας κάποια θεωρούμενα, λόγω άγνοιας, “μεταφυσικά” φαινόμενα.

Το ίδιο έκανε παλαιότερα και η φυσική επιστήμη, ερμηνεύοντας φυσικά φαινόμενα που είχαν δαιμονοποιηθεί
(όπως , ο κεραυνός, κλπ )

quote:
Η κάθε Γνώση (πληροφορία) που εμπειριώνεται, οδηγεί στην κατανόηση. Η κατανόηση είναι αυτή που μεταμορφώνεται σιγά σιγά σε Ηθική (του καλού και του κακού). Ενώ η Ιδέα που είναι σύμφυτη με αξίες και ιδανικά, γεννά σιγά σιγά την Ηθική (του σωστού και του λάθους).

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.
Πως και ποιος ορίζει το καλό και το κακό, και ως προς ποιόν?

Αν το καλό και το κακό μπορούν να ορισθούν αντικειμενικά, τότε το καλό και το κακό, θα είχαν το ίδιο νόημα διαχρονικά και γεωγραφικά, και θα μιλούσαμε για μια παγκόσμια ηθική.

Η ηθική όμως διαφέρει, τοπικά και χρονικά

quote:
Άρα η Ηθική είναι ο προορισμός του ταξιδιού.. Είναι όμως και απαραίτητη αποσκευή που πρέπει να πάρει ο ταξιδιώτης από την αφετηρία ? . . .
. . . και κάπου αργότερα αναφέρει . . .
Η Ηθική είναι ένας σημαντικός σταθμός του ταξιδιού, ο τελευταίος σταθμός πριν από την "Σοφία" και την "Ελευθερία", λίγο πριν από την τελειοποίηση, την ολοκλήρωση της συνείδησης .

Κατά την δική μου άποψη, η αφορμή – και όχι προορισμός – του “ταξιδιού” είναι η γνώση .

Όχι του καλού και του κακού, αλλά απλά η γνώση

Η γνώση ελευθερώνει.
Κατά την γνώμη μου, η κατάκτησή της πλήρους γνώσης, δηλαδή της “σοφίας” , δεν θα είναι ποτέ εφικτή.
Η γνώση – για μένα - δεν έχει όρια, δεν ορίζεται.
Δεν ολοκληρώνεται ΠΟΤΕ.
Και δεν θα είχε κανένα νόημα η ολοκλήρωσή της

ΔΕΝ θα υπήρχε λόγος για το ωραίο ταξίδι.


Αυτές είναι μερικές δικές μου σκέψεις, που δεν έχουν βεβαίως κανένα αντικειμενικό νόημα, μια και θεωρώ πως οι ίδιες οι έννοιες αυτές δεν ορίζονται αντικειμενικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 20:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας

Απ’ ό,τι φαίνεται το θέμα της γνώσης (ή της άγνοιας) , είναι τεράστιο σε έκταση . Άρα το πεδίο ανταλλαγής απόψεων , σχεδόν , απέραντο . Γι’ αυτό και προσφέρεται για διάλογο , ο οποίος μπορεί να συνεχισθεί από όσους ενδιαφέρο



Ο λόγος της δίκης μου τοποθέτησης φίλε Κηφέα ήταν ακριβώς αυτός,

Να επισημάνω την ευρύτητα του θέματος της “γνώσης” , και αν μπορεί να αποδοθεί ηθική στην γνώση..

Η ηθική σχετίζεται με αυτό που ο άνθρωπος ορίζει ως “καλό” ή “κακό”, άρα είναι υποκειμενική.

Η έννοια του δίκαιου, είναι και αυτή υποκειμενική, και όσον αφορά την “θέση” ορίζεται πάντα από τον εκάστοτε ισχυρό / νικητή / επικυρίαρχο.

Όσον αφορά το “φύση”, αναρωτιέμαι!
Υπάρχει?

Κατέθεσα κάποιες σκέψεις, πάνω σε θέματα που επιδέχονται πολλαπλές προσεγγίσεις, και προσφέρονται – συμφωνώ - για ανταλλαγή απόψεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 00:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

Η ηθική σχετίζεται με αυτό που ο άνθρωπος ορίζει ως “καλό” ή “κακό”, άρα είναι υποκειμενική.


Είναι υποκειμενική ;

Ας προσπαθήσουμε να δούμε τι είναι :

Η Αλήθεια , που ψάχνει να ανακαλύψει ο άνθρωπος αυτή , είναι η έσχατη και αμετάβλητη Αλήθεια που διέπει το Σύμπαν ολόκληρο και την οποία οι άνθρωποι δεν μπορούν να συλλάβουν και να κατανοήσουν , παρά μονάχα κατά το ελάχιστο μέρος της , κι΄αυτό ακόμα θαμπό και παραμορφωμένο . Τούτη η Αλήθεια περιέχει και την υπέρτατη γνώση και την δικαιοσύνη μαζί , που οι άνθρωποι αναζητούν , με τον ίδιο τρόπο που κάθε πλάσμα αναζητά τον Πλάστη του (αν αυτός υπάρχει . . .) .

Το καλό και το κακό αποτελούν ένα από τα πολλά δυικά σύμβολα που εκφράζουν τα ζεύγη των αντιθέτων πόλων που κυριαρχούν στον υλικό κόσμο και που ανάμεσα τους πρέπει να ισορροπήσουμε για να μπορέσουμε να υπάρξουμε μέσα σ’ αυτόν .

Σαν παράδειγμα των αντιθέτων αυτών πόλων μπορούμε ν’ αναφερθούμε στο ότι η ζωή μας ισορροπεί μέσα στο δίπολο ζέστη – κρύο σε κάποιο πολύ συγκεκριμένο σημείο ή σε κάποια πολύ στενή θερμοκρασιακή ζώνη , έξω από την οποία , προς το πιο θερμό ή προς το πιο ψυχρό , όλες οι λειτουργίες της σταματούν . Ακόμα βλέπουμε μέσα σε μια πολύ στενή ζώνη συχνότητας της φωτεινής ακτινοβολίας μέσα στο δίπολο φως– σκοτάδι ή ακούμε σε μια παρόμοια στενή ζώνη μέσα στο δίπολο ήχος – σιωπή .

Κι’αν φύγουμε από τον κόσμο των αισθήσεων και στοχαστούμε πάνω στην ίδια την φύση μας ή τη διαγωγή μας την πρέπουσα μπροστά στους συνανθρώπους μας , βρισκόμαστε μπροστά σε άλλα δίπολα , πιο αμείλικτα από τα πρώτα . Και πάνω απ’όλα στο δίπολο καλό – κακό , που τιτάνιος μοιάζει νάναι ο αγώνας , για να βρεις το σωστό σημείο ανάμεσά τους και να ισορροπήσεις εκεί .

Για να δούμε ποιος όρισε το δίπολο καλό – κακό :

Οι όροι δυϊσμός ή δυαρχία βρίσκουν την εφαρμογή τους σε κάθε περιοχή της γνώσης και για κάθε διδασκαλία που δέχεται πως υπάρχουν δύο ανεξάρτητες , ανόμοιες στην ουσία τους αρχές , που η μία δεν μπορεί να αναχθεί στην άλλη . Ειδικότερα αναφέρονται για κάθε κοσμοθεωρία , που δέχεται ότι υπάρχουν δύο θεμελιώδεις , αντίθετες και ασυμβίβαστες πρωταρχικές αρχές , που η αλληλεπίδρασή τους δημιούργησε ό,τι υπάρχει και που ελέγχουν την Δημιουργία .

Στην πορεία της Ιστορίας σπουδαία φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα στηρίχτηκαν πάνω στο δυϊσμό , που εμφανίστηκε με μορφή απόλυτη – οι δύο αρχές υπήρχαν πάντα – όπως στον Ζωροαστρισμό και το Μανιχαϊσμό ή και με μορφή σχετική – η μια αρχή προϋπήρχε και δημιούργησε την άλλη – όπως στους Χριστιανούς Βογομίλους και τους Καθαρούς του Μεσαίωνα .

Ο φιλοσοφικός και θρησκευτικός δυϊσμός εμφανίστηκε ακόμα είτε με μορφή διαλεκτική – που δέχεται δηλ. την αιώνια διαλεκτική , την ένταση , την ανακύκλιση ανάμεσα στις δύο αρχές , όπως π.χ. το Πλατωνικό δίπολο ιδέα – ύλη , είτε με μορφή εσχατολογική , που δέχεται ότι στο τέλος του χρόνου , στην κατάληξη της Ιστορίας , που αποτελείται από γραμμικά κι’ ανεπανάληπτα γεγονότα , το Αγαθό θα υπερισχύσει οριστικά του Κακού .

Ο δυϊσμός όμως εμφανίζεται και με μορφή μικτή , όπως στους Γνωστικούς του Ελληνιστικού κόσμου .

Ας θυμηθούμε τον Ορφισμό , τη Θεογονία του Ησιόδου , τον Παρμενίδη , τη μεταφυσική σημασία της λέξης πόλεμος στη γνωστή ρήση του Ηράκλειτου :
“Πόλεμος πάντων πατήρ και έρις πάντων μήτηρ” , τη δυϊκή υπόσταση Ταό των Κινέζων και τέλος τον δυϊσμό των Χριστιανών αιρετικών – για ν’ αναφέρουμε μονολεκτικά , θέματα που το καθένα θα μπορούσε να καλύψει τόμους ολόκληρους .

Υπάρχουν όμως και ιδέες που αντιτίθενται στο δυϊσμό όπως είναι ο πλουραλισμός , που δέχεται πολλές αρχές και ο μονισμός , που δέχεται μια και μόνη αρχή , της οποίας ο δυϊσμός ή η πολλαπλότητα του υλικού κόσμου δεν είναι παρά εκδηλώσεις φαινομενικές κι’ απατηλές .

Ας επανέλθουμε λοιπόν , στο αρχικό μας ερώτημα : Ποιος όρισε , λοιπόν , το καλό και το κακό ;

Όλα αυτά που προανέφερα . Ας τα ορίσει ο καθένας μας όπως μπορεί να τα θεωρήσει , είτε ως αντικειμενικά είτε ως υποκειμενικά .

Ποια είναι η σωστή πορεία του ανθρώπου στη ζωή (εάν αυτή υπάρχει) ;

Η γνώμη μου είναι ότι μέσα σε τούτο το αντιθετικό σύμπλεγμα είναι ο δρόμος της ισορροπίας .

Η στενή ατραπός , που χωρίζει το καλό από το κακό. Έτσι που δεξιά κι’ αριστερά μας περνάμε εναλλακτικά από το καλό και το κακό , χωρίς με κανένα από τα δύο να ταυτιζόμαστε και πάνω απ’ όλα προσπαθώντας να βιώσουμε το μεγάλο σύνολο , που μερική έκφρασή του είναι το καλό ή το κακό .

Είναι έτσι ;

Μπορεί !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 13:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας

Το καλό και το κακό αποτελούν ένα από τα πολλά δυικά σύμβολα που εκφράζουν τα ζεύγη των αντιθέτων πόλων που κυριαρχούν στον υλικό κόσμο και που ανάμεσα τους πρέπει να ισορροπήσουμε για να μπορέσουμε να υπάρξουμε μέσα σ’ αυτόν .
Σαν παράδειγμα των αντιθέτων αυτών πόλων μπορούμε ν’ αναφερθούμε στο ότι η ζωή μας ισορροπεί μέσα στο δίπολο ζέστη – κρύο σε κάποιο πολύ συγκεκριμένο σημείο ή σε κάποια πολύ στενή θερμοκρασιακή ζώνη , έξω από την οποία , προς το πιο θερμό ή προς το πιο ψυχρό , όλες οι λειτουργίες της σταματούν . Ακόμα βλέπουμε μέσα σε μια πολύ στενή ζώνη συχνότητας της φωτεινής ακτινοβολίας μέσα στο δίπολο φως– σκοτάδι ή ακούμε σε μια παρόμοια στενή ζώνη μέσα στο δίπολο ήχος – σιωπή .


Φίλε Κηφέα έχω την εντύπωση πως στην περίπτωση του καλού και του κακού δεν έχουμε ζεύγους αντίθετων πόλων (δίπολο)

Δεν υπάρχει δηλαδή ομοιότητα ή αντιστοιχία με το δίπολο φως – σκότος, ή ήχος-σιωπή.

Σε αυτές τις δυο περιπτώσεις για παράδειγμα, η απουσία της μιας κατάστασης / πόλου, προσδιορίζει τον αντίθετό πόλο.

Για παράδειγμα, η παντελής απουσία ήχου, προσδιορίζει την σιωπή, το ίδιο όπως η απουσία του φωτός, προσδιορίζει το σκοτάδι.

Ερωτώ

Γιατί η απουσία του καλού να προσδιορίζει το κακό?
Με λίγα λόγια
Γιατί ότι δεν είναι καλό να είναι υποχρεωτικά κακό

Η πρόταση “ότι δεν είναι καλό, είναι κακό”, κατά την δική μου γνώμη στερείται λογικής.

Οι έννοιες “καλό – κακό” δεν μπορούν να προσδιοριστούν αντικειμενικά.
Έτσι, αν η ηθική συνδέεται με αυτές τις έννοιες, ούτε και αυτή μπορεί να προσδιοριστεί αντικειμενικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 15:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου gianipsefi , εκπλήσσομαι για την απάντησή σου .

Δεν έχω χρόνο, τώρα, θα σου απαντήσω αναλυτικότερα αργότερα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 23:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

Φίλε Κηφέα έχω την εντύπωση πως στην περίπτωση του καλού και του κακού δεν έχουμε ζεύγους αντίθετων πόλων (δίπολο)
Δεν υπάρχει δηλαδή ομοιότητα ή αντιστοιχία με το δίπολο φως – σκότος, ή ήχος-σιωπή.
Σε αυτές τις δυο περιπτώσεις για παράδειγμα, η απουσία της μιας κατάστασης / πόλου, προσδιορίζει τον αντίθετό πόλο.
Για παράδειγμα, η παντελής απουσία ήχου, προσδιορίζει την σιωπή, το ίδιο όπως η απουσία του φωτός, προσδιορίζει το σκοτάδι.


Μα την αντιδιαστολή αυτή την έκανα στο προηγούμενο μήνυμά μου γράφοντας . . .

quote:
Κηφεύς :

Σαν παράδειγμα των αντιθέτων αυτών πόλων μπορούμε ν’ αναφερθούμε στο ότι η ζωή μας ισορροπεί μέσα στο δίπολο ζέστη – κρύο σε κάποιο πολύ συγκεκριμένο σημείο ή σε κάποια πολύ στενή θερμοκρασιακή ζώνη , έξω από την οποία , προς το πιο θερμό ή προς το πιο ψυχρό , όλες οι λειτουργίες της σταματούν . Ακόμα βλέπουμε μέσα σε μια πολύ στενή ζώνη συχνότητας της φωτεινής ακτινοβολίας μέσα στο δίπολο φως– σκοτάδι ή ακούμε σε μια παρόμοια στενή ζώνη μέσα στο δίπολο ήχος – σιωπή . . .


. . . και συνεχίζοντας . . .

quote:
. . . κι’αν φύγουμε από τον κόσμο των αισθήσεων και στοχαστούμε πάνω στην ίδια την φύση μας ή τη διαγωγή μας την πρέπουσα μπροστά στους συνανθρώπους μας , βρισκόμαστε μπροστά σε άλλα δίπολα , πιο αμείλικτα από τα πρώτα . Και πάνω απ’όλα στο δίπολο καλό – κακό , που τιτάνιος μοιάζει νάναι ο αγώνας , για να βρεις το σωστό σημείο ανάμεσά τους και να ισορροπήσεις εκεί . . .

Εν πάσι περιπτώσει , συνεχίζεις . . . γράφοντας . . .

quote:
gianipseftis :
Ερωτώ
Γιατί η απουσία του καλού να προσδιορίζει το κακό?
Με λίγα λόγια
Γιατί ότι δεν είναι καλό να είναι υποχρεωτικά κακό
Η πρόταση “ότι δεν είναι καλό, είναι κακό”, κατά την δική μου γνώμη στερείται λογικής.
Οι έννοιες “καλό – κακό” δεν μπορούν να προσδιοριστούν αντικειμενικά.
Έτσι, αν η ηθική συνδέεται με αυτές τις έννοιες, ούτε και αυτή μπορεί να προσδιοριστεί αντικειμενικά.

Η απουσία του καλού προσδιορίζει το κακό διότι το ορίσαμε έτσι εμείς οι άνθρωποι . Και κάθε ορισμός ή αίτημα “εξ ορισμού” στα μαθηματικά δεν χρήζει αποδείξεως . Μόνο τα θεωρήματα απαιτούν απόδειξη , στηριζόμενα σε αναπόδεικτους μαθηματικώς ορισμούς .

Αλλά επαναλαμβάνω (για να γίνω σαφέστερος), με δυο κουβέντες, η γνώμη μου είναι (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι εξ αντικειμένου σωστή – δεν διεκδικώ τα αλάθητο) ότι : Η σωστή πορεία του Ανθρώπου , μέσα σε τούτο το αντιθετικό σύμπλεγμα (καλό – κακό) είναι ο δρόμος της ισορροπίας . Η στενή ατραπός , που χωρίζει το καλό από το κακό . Έτσι που δεξιά κι’αριστερά μας περνάμε εναλλακτικά από το καλό και το κακό , χωρίς με κανένα από τα δύο να ταυτιζόμαστε και πάνω απ’όλα προσπαθώντας να βιώσουμε το μεγάλο σύνολο , που μερική έκφρασή του είναι το λευκό ή το μαύρο .

Στο κάτω κάτω, φίλε μου, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε σε όλα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy