ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αντικειμενικοτητα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 00:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει αραγε κατι αντικειμενικα αντικειμενικο;
Υπαρχει αραγε κατι εξω απο τον εαυτο;
Εαν καποιος εχει γνωρισει οτιδηποτε αντικειμενικο
τον παρακαλω να μου το πει θα τον ευγνωμωνω.

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 00:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα πράγματα υπόκεινται σε κρίση/ανάλυση από τη σκέψη, τον νου. Επομένως ο,τι και να σου πω οτι είναι αντικειμενικό, ο νους σου θα αρχίσει να φωνάζει οτι δεν ειναι αντικειμενικό για εκείνον και τον άλλο λόγο.
Ο νους (η σκέψη) δεν μας αφήνει να έχουμε άμεσο βίωμα της πραγματικότητας, γιατι μεταφράζει τα πάντα. Μεταφράζει την πραγματικότητα αντί να την αφήσει να περάσει όπως ειναι, και εμείς παίρνουμε τη μετάφραση και την θεωρούμε σαν πραγματικότητα, ενώ δεν είναι.

Για αυτό οι βουδιστές το πρώτο πράγμα που κάνουν, είναι να σωπάσουν τον νου (διαλογισμός), γιατί ο νους δημιουργεί τη δυικότητα και επομένως την υποκειμενικότητα των πραγμάτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 14:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βασανιζει η σκεψη της δημιουργιας της πραγματικοτητας.
Αραγε εγω δημιουργω και προβαλω αυτα που βιωνω ,βλεπω και
αισθανομαι, και στην ουσια δεν υπαρχει τιποτα αντικειμενικο;
Δηλαδη ειμαι μονος και ολα αυτα εδω ειναι δημιουργηματα του νου;
Ενας μοναχικος Θεος;
Αυτη ειναι αληθεια , η μηπως βρεθηκα σε αυτον τον αντικειμενικο
κοσμο λογω καποιας αναγκης του συμπαντος με συγκεκριμενο σκοπο;
Ακομα και βιωματικα δεν μπορω να αποκλεισω τιποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 17:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γνωρίσεις την πραγματικότητα, πρέπει να εγκαταλείψεις την σκέψηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 19:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,τι εννοεις χωρις σκεψη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 21:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιωπή. Κενό χαρτί. Νους κενός απο σκέψεις και κάθε είδους περιεχόμενο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/02/2013 22:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 23:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr αυτη την κατασταση που αναφερεις ,την υπαρξη χωρις σκεψεις,
την εχεις βιωσει; Αν ναι ,πως το καταφερες ;
Ηταν ωφελιμη ,σου ανοιξε τη συνειδηση σε περισοτερη γνωση,τι συνεβη;
Καταφερες να βιωσεις το αντικειμενικο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 00:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Dr αυτη την κατασταση που αναφερεις ,την υπαρξη χωρις σκεψεις,
την εχεις βιωσει;
Χωρίς καθόλου σκέψεις, όχι, το προσπαθώ ακόμα.
quote:
Αν ναι ,πως το καταφερες ;
Για να αρχίσεις να αδειάζεις τον νου απο την φλυαρία, κάνεις διαλογισμό (υπάρχουν βέβαια πολλές πρακτικές). Ο διαλογισμός είναι το Α-Β του εσωτερισμού. Έχει να κάνει με την παρατήρηση και την αυτο-παρατήυρηση. Αν θέλαμε να το πούμε απλοϊκά, η διαδιακασία του διαλογισμού είναι να παρατηρείς τις σκέψεις σου, χωρίς να εμμένεις σε αυτές, χωρίς να προσκολλάσαι σε αυτές. Ο νους είναι σαν ένας κουβάς με νερό που πρέπει να αδειάσει, για να αδειάσει πρέπει να μη βάζεις καινούριο νερό μέσα, και το νερό που ήδη υπάρχει να εξατμίζεται με την παρατήρηση.
Αυτοπαρατήρηση, αυτοπαρατήρηση, αυτοπαρατήρηση!

Για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας απο μέσα, πρέπει πρώτα να αρχίσουμε να τον παρατηρούμε.

quote:
Ηταν ωφελιμη ,σου ανοιξε τη συνειδηση σε περισοτερη γνωση,τι συνεβη;
Μου έμαθε διάφορα πράγματα για τον εαυτό μου και μου έκανε τη ζωή λίγο καλύτερη.

quote:
Καταφερες να βιωσεις το αντικειμενικο;
Όταν κυνηγάς το αντικειμενικό, γίνεται υποκειμενικό.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/02/2013 00:26:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 15:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ενοεις λεγοντας "το αντικειμενικο γινεται υποκειμενικο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 15:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι δυνατό το πλήρες σταμάτημα του νου με ενέργειες δικές του επειδή δε μπορεί να "αυτοκτονήσει". Αν υποθέσουμε ότι μπορούσε κάποιος να το κάνει τότε πως ξαναξεκίνησε να δουλεύει ο νους του και πως θυμάται ότι το έζησε;
Επειδή έχει πολλά επίπεδα ο νους ονόμασαν κάποιοι αρχαίοι σοφοί ή "σοφοί" στην ινδία την προσωρινή ή μη παύση κάποιων από αυτά ως σταμάτημα του νου επειδή ο περισότερος κόσμος που τα άκουγε , οι μαθητευόμενοι, εννοούσαν ως νου αυτό που ήδη ήξεραν. Τα κατώτερα επίπεδα. Αυτά σταματάνε αυτόματα όταν λειτουργούν τα ανώτερα αν συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις. Αλλιώς δεν σταματάνε όπως δε σταματάνε κάθε στιγμή που ζούμε κατά την οποία λειτουργούν συνήθως όλα, ανώτερα και κατώτερα. Αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις σταματάνε τα κατώτερα και το βιώνεις αυτό σαν κάτι ασυνήθιστο επειδή είναι όντως ασυνήθιστο αλλά είναι αυταπάτη να νομίζεις ότι ο νους σταμάτησε ή μπορεί ποτέ να σταματήσει εντελώς. Οι σκέψεις μπορεί να παύσουν ο νους όμως δεν είναι μόνο σκέψεις. Ή τελος πάντων δεν είναι μόνο οι σκέψεις έτσι όπως τις ξέρουμε.Όταν γίνει η παύση και κατά τη διάρεκιά της ξεδιπλώνονται κρυμμένες αναμνήσεις και ικανότητες από πολύ παλιά και από την εμβρυϊκή ηλικία ακόμη για να μην πω και πιο πέρα. Μπορεί να θυμηθείς πράγματα που δεν έχεις ζήσει ποτέ κλπ κλπ. Αλλά αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με μέσα από τα κατώτερα επίπεδα.
Μια πονηρή τακτική που διδάσκουν μερικοί που ξέρουν ότι αυτό δε γίνεται είναι να δίνουν ως άσκηση στους μαθητές τους κάτι τέτοιο. Αν το προσπαθήσουν οι μαθητές είτε θα πάθουν νοητικό στραμπούληγμα, είτε θα το κάνουν ακολουθώντας άλλη οδό από αυτή που τους υποδείξανε, είτε δε θα το καταφέρουν , επειδή είναι φυσει αδύνατο. Οπότε θα πάνε στο δάσκαλο και αυτός θα έχει την ευκαιρία να τους "οδηγήσει" όπως θέλει. Ο Γκουρτζίεφ πχ. έδινε ως άσκηση το διχασμό προσοχής που είναι φύσει αδύνατος σε υγιείς ανθρώπους σε αντίθεση με τον τριχασμό (τριαδική διαίρεση της προσοχής) η οποία είναι φυσική εκ κατασκευής στον άνθρωπο. Γιατί κάθε διαίρεση σε μονό αριθμό διατηρεί το "κέντρο" της διαιρούμενης οντότητας ενώ σε ζυγό το καταστρέφει. Το ήξερε ότι είναι αδυνατο; Φυσικά και το ηξερε !!! - όπως φαίνεται από το "Αναζητώντας τη χώρα του θαυμαστού του Ουσπένσκυ" κλπ βιβλία. Οι μαθητές πάθαιναν μπλακ αουτ και πήγαιναν για επισκευή στο δάσκαλο που είχε την ευκαιρία να τους κάνει ότι θέλει. Αυτό κάνουν και πολλοί άλλοι δάσκαλοι που η μεγαλύτερη ικανότητά τους συνίσταται στην εξαπάτηση των αφελών , επιστήμη που την έχουν σπουδάσει πάρα πολύ. Άλλωστε και να ήθελαν δε μπορούσαν να προσφέρουν κάτι άλλο ή να διδάξουν κάτι διαφορετικό επειδή και οι ίδιοι αυτά έμαθαν: την επέκταση της maya.
Η αυτοπαρατήση λοιπόν δεν έχει κανένα νόημα και καμμιά αξία από μόνη της όπως φαίνεται και από τις διδασκαλίες του Γκουρτζιεφ οι οποίες είναι αποσπάσματα από αρχαίες διδασκαλίες συγκολημμένα από τον ίδιο όχι και πολύ επιτυχημένα.
Γιατί παρατηρείς τον εαυτό σου; Ο σκοπός είναι που κάνει τη διαφορά όχι η πράξη. ΤΙ παρατηρείς; ΠΩΣ το παρατηρείς; Πως θα επεξεργαστείς τα δεδομένα αν έχεις ελλείψεις σε βασικές γνωσεις περί του εσωτερικού κόσμου (όπως συμβαίνει συνήθως); Αυτά θα μπορούσε να πει κανείς σε όποιον ασχολείται ή θέλει να σχοληθεί με την αυτοπαρατήρηση, γιατί όλα έχουν δύο πλευρές ή και περισσότερες. Η έντονη αυτοπαρατήρηση μπορεί να σε κάνει να βγεις έξω από το συνηθισμένο ρου της σκέψης σου -επηρρεάζει ακόμη και τους αδένες- αλλά και από των υπολοίπων ανθρώπων δηλαδή να χάσεις την επαφή με την πραγματικότητα επειδή θα σε γοητεύσει η νέα κατάσταση, λόγω του "ανάμματος" κάποιων κέντρων εντός του κεφαλιού τα οποία επηρρεάζουν όλα τα υπόλοιπα. Αν και θα βλέπει αλλαγές στην βιοχημεία του ο ασκούμενος δε θα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει αυτό επειδή δεν εχουμε συνηθίζει την ιδέα ότι η σκέψη επιδρά στο σώμα και δεν ξέρουμε πόσο έντονα επιδρά.

Edited by - regulus on 09/02/2013 16:03:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 16:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι δυνατό το πλήρες σταμάτημα του νου με ενέργειες δικές του επειδή δε μπορεί να "αυτοκτονήσει".
Στο διαλογισμό ΔΕΝ στέλνεις μια ενέργεια ενάντια σε μια άλλη. Το να προσπαθείς να σταματήσεις τις διεργασίες της σκέψεις με άλλες διεργασίες σκέψης, το πολύ πολύ να σου δώσιε έναν ωραίο πονοκέφαλο. Αυτό που κάνεις είναι το να ΜΗΝ καταβάλλεις ενέργεια στο να κάνεις ΣΚΕΨΕΙΣ.
Δηλαδή δεν στέλνεις μια ενέργεια ενάντια σε μια άλλη, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΕΙΣ την ενέργεια που έχεις ΕΘΙΣΕΙ να χρησιμοποιείς στη διαδικασία της σκέψης, της ονειροπόλησης κλπ. Η ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ αυτή, είναι διαλογισμός.
quote:
Οι σκέψεις μπορεί να παύσουν ο νους όμως δεν είναι μόνο σκέψεις.
Όταν λέω νους, εννοώ τις σκέψεις σε όλα τα επίπεδα του νου.
quote:
τι ενοεις λεγοντας "το αντικειμενικο γινεται υποκειμενικο
Στον διαλογισμό κατ'αρχάς, δεν κυνηγάς τίποτα. Δεν προσπαθείς να πετύχεις τίποτα.
Αυτό που λέω στον φίλο "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ" είναι οτι με το να προσκολλάσαι στην ΙΔΕΑ της αντικειμενικότητας, δεν πετυχαίνεις κάτι. Είναι απλά μια ιδέα.
Επομένως όταν η "αντικειμενικότητα" σαν ιδέα γίνεται παξιμάξι για τον νου μας, αρχίζουμε να θεωρητικολογούμε χωρίς τέλος. Και η θεωρητικολογία, είναι απο τη φύση της υποκειμενική. Είναι θεωρία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/02/2013 16:41:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 16:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί παρατηρείς τον εαυτό σου; Ο σκοπός είναι που κάνει τη διαφορά όχι η πράξη. ΤΙ παρατηρείς; ΠΩΣ το παρατηρείς; Πως θα επεξεργαστείς τα δεδομένα αν έχεις ελλείψεις σε βασικές γνωσεις περί του εσωτερικού κόσμου (όπως συμβαίνει συνήθως); Αυτά θα μπορούσε να πει κανείς σε όποιον ασχολείται ή θέλει να σχοληθεί με την αυτοπαρατήρηση, γιατί όλα έχουν δύο πλευρές ή και περισσότερες. Η έντονη αυτοπαρατήρηση μπορεί να σε κάνει να βγεις έξω από το συνηθισμένο ρου της σκέψης σου -επηρρεάζει ακόμη και τους αδένες- αλλά και από των υπολοίπων ανθρώπων δηλαδή να χάσεις την επαφή με την πραγματικότητα επειδή θα σε γοητεύσει η νέα κατάσταση, λόγω του "ανάμματος" κάποιων κέντρων εντός του κεφαλιού τα οποία επηρρεάζουν όλα τα υπόλοιπα. Αν και θα βλέπει αλλαγές στην βιοχημεία του ο ασκούμενος δε θα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει αυτό επειδή δεν εχουμε συνηθίζει την ιδέα ότι η σκέψη επιδρά στο σώμα και δεν ξέρουμε πόσο έντονα επιδρά.
Για να τελειώνουμε, εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να κάνει διαλογισμό ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 17:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί παρατηρείς τον εαυτό σου; Ο σκοπός είναι που κάνει τη διαφορά όχι η πράξη. ΤΙ παρατηρείς; ΠΩΣ το παρατηρείς; Πως θα επεξεργαστείς τα δεδομένα αν έχεις ελλείψεις σε βασικές γνωσεις περί του εσωτερικού κόσμου


θα ηθελα να μεινω μονο σε αυτην την παραγραφο γιατι τα υπολοιπα ειναι μαλλον μακρυα μου για να ασχοληθω

Λεγοντας βασικες γνωσεις ενοεις τον διαχωρισμο των κεντρω η τι αλλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 20:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου έμαθε διάφορα πράγματα για τον εαυτό μου και μου έκανε τη ζωή λίγο καλύτερη.

Μηπως θα μπορουσες να εξηγησεις κατα ποιο τροπο εχουν γινει αυτα που ανεφερες;
Εμενα πχ ηποιοτητα της ζωης μου εχει αλλαξει λογω μιας καλυτερης διατροφης,μιας καλυτερης αντιμετωπισης της σεξουαλικοτητας,και απλα η ασυμβατοτητα που εχω δει να χαρακτηριζει τα κεντρα μου ,το μεταξυ τους
ασχετο που τα χαρακτηριζει και η μηχανικοτητα που μπορω να διακρινω με κανει να αμφιβαλλω για την ποιοτητα μου
θα ηταν παραλειψη βεβαια αν δεν ανεφερα για το ποσο ηερευνα μου οσον αφορα αυτο που λεγεται μιμητισμος εχει παιξει ρολο στην διαφορετικη γενικως θεωρηση της ζωης
Κατα τα αλλα ομως δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και αν καποιος μπορει να βοηθησει ειναι ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 21:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο διαλογισμό ΔΕΝ στέλνεις μια ενέργεια ενάντια σε μια άλλη.

Σύμφωνα με τους "Ορισμούς της γιόγκα" του Παταντζάλι (αναφέρεται και ως "Αφορισμοί της γιόγκα ..." όπου η λέξη αφορισμός σημαίνει "ορισμός") η Ράτζα γιόγκα περιλαμβάνει 8 σκέλη τα οποία μπορεί να βαδίσει κανείς διαδοχικά αλλά και με άλλον τρόπο.
Σκοπός του γιόγκι η πιο σωστά στα ελληνικά του "ασκούμενου" είναι η κατάπαυση των κυμάτων του νου, η οποία μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, ώστε να φανεί ο βυθός της λίμνης ή ο ένοικος ("Πουρούσα") που ο καθένας μετέφρασε όπως ήθελε άλλος ως "Ψυχή", άλλος ως "Υπέρτατο Εαυτό" ή ως "Εαυτό" κλπ κλπ. Η κατάπαυση μπορεί να γίνει με τρόπους που κανείς μπορεί να υποθέσει και με τρόπους που δε μπορεί να υποθέσει. Η κατάπαυση μιας ενέργειας από άλλη γίνεται αυτόματα αλλά μπορεί να γίνει και συνειδητά με αυτό το σκοπό αν και τότε είναι δυσκολότερο.
Στη Δύση δεν γνωρίζουν τι εννοούν με τη λέξη "διαλογισμός" και δεν ακολουθούν καμμιά γραμμή σκέψης από τους αρχαίους σοφούς γιατί απλά δεν γνωρίζουν τη βάση της σκέψης τους.
Σύμφωνα με τον Παταντζάλι υπάρχουν 4 εξωτερικά και 4 εσωτερικά στάδια. Το πρώτο από τα 4 εσωτερικά η Πρατγιαχάρα, το καθάρισμα του "νου" ή η εσωτερική σιωπή δεν είναι άλλο παρά η επίτευξη μιας σχετικής εσωτερικής ηρεμίας ώστε να ακολουθήσουν τα επόμενα στάδια. Σύμφωνα με τους αρχαίους σοφούς αν δεν ακολουθήσει κανείς πιστά τη διαδοχή των βημάτων κινδυνεύει και δεν φτάνει στην απελευθέρωση γιατί δε θα μπορέσει να προχωρήσει πιο πέρα.Τα τελαυταία 3 εσωτερικά είναι Νταράνα (προσήλωση), Ντυάνα (εύρεση του νήματος της σκέψης), και Σαμάντι (εύρεση του αρχετύπου).
quote:

Το να προσπαθείς να σταματήσεις τις διεργασίες της σκέψεις με άλλες διεργασίες σκέψης, το πολύ πολύ να σου δώσιε έναν ωραίο πονοκέφαλο.

Συμφωνούμε
quote:

Αυτό που κάνεις είναι το να ΜΗΝ καταβάλλεις ενέργεια στο να κάνεις ΣΚΕΨΕΙΣ.

Διαφωνούμε: δεν είναι δυνατό να ΜΗΝ καταβάλεις ενέργεια για τη δημιουργία των σκέψεων επειδή αυτό γίνεται αυτόματα οπότε όταν νομίζεις ότι δεν καταβάλεις ενέργεια για τη δημιουργία τους στην πραγματικότητα καταβάλεις ενέργεια για τη μη δημιουργία τους, δηλαδή τη μη συνέχισή τους (επειδή δε μπορείς να αποκλείσεις, όπως και κανένας άνθρωπος, την αυτόματη γέννησή τους).Στρέφεις δηλαδή ενέργεια κατά άλλης ενέργειας χωρίς να το καταλαβαίνεις ότι το κάνεις.
quote:
Δηλαδή δεν στέλνεις μια ενέργεια ενάντια σε μια άλλη, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΕΙΣ την ενέργεια που έχεις ΕΘΙΣΕΙ να χρησιμοποιείς στη διαδικασία της σκέψης, της ονειροπόλησης κλπ. Η ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ αυτή, είναι διαλογισμός.

Σωστή η εξοικονόμηση αλλά για να γίνει πρέπει να κάνεις ΚΑΤΙ αυτή την ενέργεια δηλαδή κάπου να την επενδύσεις. Αν δεν το κάνεις δε μπορείς να την κρατάς άσκοπα, ο νους θα επαναστατήσει και ή θα τρελαθείς ή θα ξεσπάσεις κάπου. Μπορείς να αντικαταστήσεις την ονειροπόληση με μια καλύτερη ή να δρας ώστε να χρησιμοποιείς κάθε στιγμή την ενέργειά σου εποικοδομητικά όχι να τη σταματήσεις.Η ονειροπόληση μπορεί να είναι απαραίτητη σε κάποιους ή ακόμη να έχει και βιολογικά αίτια και σκοπούς να επιτελέσει. Ο Γκουρτζίεφ ματαιπονούσε όταν μιλούσε για δήθεν κατάργηση της ονειροπόλησης. Αυτό γίνεται αυτόματα με την ορθή δράση. Η παύση της ή ο περιορισμός της ονειροπόλησης αν δε γίνει κατάλληλα, μπορεί να σου προκαλέσει πολύ πόνο και ατέρμονη αναστάτωση ή αποτελμάτωση. Δε μπορείς να καταργησεις την ονειροπόληση αν δεν έχεις κάτι να κάνεις τις νοητικές ουσίες που θα σου περισσεύουν.

quote:
Όταν λέω νους, εννοώ τις σκέψεις σε όλα τα επίπεδα του νου.

Διαφωνούμε φυσιικά.Είναι θέμα διαφοράς ορισμών και γνωσης της ορολογίας. Ο νους ως όρος και ως έννοια δεν ταυτίζεται με τις σκέψεις έστω και αν τις περιλαμβάνει ή τις γεννά. Δε μπορούμε να υποθέτουμε ότι ο κάθε αρχαίος και ο κάθε μεταφραστής του εννούσαν αυτό που εμείς εννούμε με τον κάθε όρο.Ακριβώς αυτή η διαφορά στον ορισμό καθιστά ακατανόητους και πολύ παρεξηγημένους τους αρχαίους σοφούς. πρέπει να ξναδιαβάσουμε με πολύ προσοχή τους δικούς μας (Πχ. Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Πλούταρχο κλπ) πριν διαβάσουμε τους ινδούς κλπ γιατί αυτοί μεταξύ τους συμφωνούσαν και είχαν κοινή βάση σκέψης παρά το ότι ανήκαν σε άλλους πολιτισμούς. Αν δεν ξέρουμε οι νεοέλληνες τι σημαίνει η κάθε λέξη ετυμολογικά (που δεν το ξέρουμε!)τότε πως θα μεταφράσουμε όρους όπως atma , buddhi, manas,chit,purusha κλπ αφού οι όροι αυτοί δεν αποδίδονται με τις απλουστευτικές λέξεις "νους" ή "ψυχή" των οποίων τη σημασία πια δεν γνωρίζουμε.
quote:
Στον διαλογισμό κατ'αρχάς, δεν κυνηγάς τίποτα. Δεν προσπαθείς να πετύχεις τίποτα.

Αν δεν κυνηγάς τίποτε τότε γιατί κάνεις διαλογισμό; Όταν έχεις σκοπό "κυνηγάς". Το κυνήγι δεν είναι απαραιτήτως λαχάνιασμα και ιδρώτας ... Δεν υπάρχει πράξη χωρίς σκοπό. Μάλλον ξεχάσαμε τα ελληνικά μας ... Μπορείς να κυνηγάς κάτι ακόμη και με την ακινησία σου. Αν δεν επιδιώκεις τίποτε τότε γιατί κάνεις διαλογισμό; Αυτό είναι το μπουρδούκλωμα που παθαίνουν όσοι νομίζουν ότι διαλογίζονται ακολουθώντας τους νεοεποχίτικους δρόμους της άγνοιας οι οποίοι αγνοούν παντελώς εκείνα τα οποία υποτίθεται ότι γνωρίζουν πχ την ινδική φιλοσοφία και το βάθος της.
quote:
Αυτό που λέω στον φίλο "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ" είναι οτι με το να προσκολλάσαι στην ΙΔΕΑ της αντικειμενικότητας, δεν πετυχαίνεις κάτι. Είναι απλά μια ιδέα.
Επομένως όταν η "αντικειμενικότητα" σαν ιδέα γίνεται παξιμάξι για τον νου μας, αρχίζουμε να θεωρητικολογούμε χωρίς τέλος. Και η θεωρητικολογία, είναι απο τη φύση της υποκειμενική. Είναι θεωρία.


Θα συμφωνούσα ή θα διαφωνούσα αν ήξερα τι είναι η ιδέα της αντικειμενικότητας. Βλέπω ότι υπάρχει και άλλο μηνυμα ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 21:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να τελειώνουμε, εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να κάνει διαλογισμό ή όχι;


Γιατί αργήσαμε πολύ και πρέπει να τελειώνουμε ; Ακόμη δεν αρχίσαμε ...

Δε θα πρότεινα στους περισσότερους να κάνουν διαλογισμό. Μόνο αν κάποιος είναι ινδός στην Ινδία και βρει έναν πραγματικό δάσκαλο που θα έχει μελετήσει και ασκηθεί τότε θα είχε νόημα. Αν είσαι πχ. έλληνας και ζεις στην Ελλάδα πρέπει να ασχοληθείς πρώτα με την παράδοση του τόπου που γεννήθηκες. Άλλωστε γιαυτό γεννήθηκες εδώ.


Edited by - regulus on 09/02/2013 21:58:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λεγοντας βασικες γνωσεις ενοεις τον διαχωρισμο των κεντρω η τι αλλο


Όχι, εννοώ κάτι πέρα από τα κέντρα.Οι υπάρχουσες γνωσεις περί κέντρων εφενός είναι λίγες (υπάρχει συμπαντικός λόγος που κάποιες γνωσεις είναι λίγες και πάντα θα είναι) και αφετέρου αυτές που υπάρχουν , αν υποθέοσυμε ότι κάποιος τις βρει σε σχετικά καθαρή μορφή, δεν καλύπτουν ορισμένες βασικές πλευρές του αόρατου κόσμου και των διαστάσεων που πρέπει να γνωρίζει κάποιος για να κινηθεί με ασφάλεια πέρα από το γνωστό. Υπάρχει όπως είπα συμπαντικός λόγος της ύπαρξης του πέπλου της πλάνης και όποιος θέλει να το διαπεράσει περιβάλλεται και ο ίδιος όπως από ένα ιστό αράχνης. Δηλαδή δημιουργεί πλάνη (maya)θέλοντας και μη σε όποιον θελήσει να τον ακολουθήσει ... Γιαυτό και πρέπει να μπει κανείς στο βάθος της τοπικής ιερής μυστικής ή φιλοσοφικής παράδοσης , για να έχει ελπίδες να προχωρήσει.

Edited by - regulus on 09/02/2013 22:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 22:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλαμε να το πούμε απλοϊκά, η διαδιακασία του διαλογισμού είναι να παρατηρείς τις σκέψεις σου, χωρίς να εμμένεις σε αυτές, χωρίς να προσκολλάσαι σε αυτές. Ο νους είναι σαν ένας κουβάς με νερό που πρέπει να αδειάσει, για να αδειάσει πρέπει να μη βάζεις καινούριο νερό μέσα, και το νερό που ήδη υπάρχει να εξατμίζεται με την παρατήρηση.
Αυτοπαρατήρηση, αυτοπαρατήρηση, αυτοπαρατήρηση!

Αυτή η απλουστευτική προσέγγιση είναι το κύριο σφάλμα του σκεπτικού της νεοεποχίτικης εκδοχής του διαλογισμού, που δεν είναι καθόλου αυτό που λέει η λέξη.

Διαλογισμός σύμφωνα με τον Παταντζάλι και τους αρχαίους σοφούς δεν είναι απλά η παρατήρηση των σκέψεών σου (αυτό το κάνει και η γάτα μου που λέει ο λόγος..!!!) αλλά η εύρεση της αρχετυπικής ρίζας κάθε μιας. Αυτό που περιγραφεις είναι απλά η Πρατγιαχάρα και αν το προχωρήσεις γίνεται Νταράνα (προσήλωση). Επειδή όμως σας έχουν διδάξει στραβά ότι δεν πρέπει να προσπαθείτε γιατί προσπάθεια δεν είναι διαλογισμός και άλλα παρόμοια δεν προχωράτε στη Νταράνα συνειδητά αλλά ασυνείδητα με ότι συνέπειες έχει αυτό.
Η βασική αλήθεια είναι ότι όλοι μας, ΟΛΟΙ , οι άνθρωποι λειτουργούμε σε ΟΛΑ τα επίεπδα ανά πάσα στιγμή. Αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Δηλαδή ΚΑΙ διαλογιζόμαστε και είμαστε και Ντυάνα (συνειρμός) ΚΑΙ σε Σαμάντι πολλές φορές τη μέρα αλλά δεν το συνειδητοποιούμε επειδή διαρκεί απειροελάχιστα.
Η γάτα μπορεί να βρεθεί σε Νηφαλιότητα αλλά όχι σε Σαμάντι αυτή είναι η διαφορά μας ως άνθρωποι και η ευκαιρία.
Η συνειδητή βάδιση των 8 επιπέδων δε μπορεί να γίνει χωρίς τις κατάλληλες προϋποθέσεις και η πρώτη είναι να έχεις ορθή γνώση , δηλα΄δη αληθινή διδασκαλία. Αν δεν το έχεις ματαιοπονείς και πρέπει να ψάξεις να τη βρεις. Η φύση παρέχει τα πάντα αλλά λίγοι την παρατηρούν και αν το κάνουν την παρερμηνεύουν επειδή εχουν μολυνθεί διανοητικά από τους "σοφούς" της κάθε εποχής που δεν είναι και Σοφοί.

quote:
Για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας απο μέσα, πρέπει πρώτα να αρχίσουμε να τον παρατηρούμε.


Και για να τον παρατηρήσουμε πρέπει πρωτα να τον γνωρίσουμε ...
Αυτά τα δύο είναι σπείρα που το ένα γεννά το άλλο. Το ότι τον παρατηρείς δε σημαίνει απαραιτήτως ότι τον γνωρίζεις επειδή είναια αναγκαία συνθήκη και όχι ικανή η παρατήρηση για την αυτοεπίγνωση.
Το κάθε τετράγωνο είναι ρόμβος αλλά ο κάθε ρομβος δεν είναι πάντα τετράγωνο! Η παρατήρηση είναι αναγκαία αλλά δεν αρκεί. Οι αρχαίοι όταν κάτι ήταν αναγκαίο το ονόμαζαν "μητέρα" ή "πατέρα" του τάδε γεγονότος ή κατάστασης. Πχ "η άσκηση είναι μητέρα του αγιασμού" έγραψε κάποιος, δηλαδή είναι αναγκάια αλλά χωρίς πατέρα δε μπορεί να υπάρξει παιδί. Ο πατέρας είναι ο Λόγος της Αλήθειας, η ορθή γνώση , αλλιώς η άσκηση είναι ασκοπη και χαμένος κόπος και χρόνος. Το ίδιο ισχύει και για την πρακτική του διαλογισμού όταν δεν υπάρχει ορθή γνώση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 23:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
regulus μ'αρέσει έτσι όπως το πας (βήμα βήμα δηλαδή) με την δικιά μου κατανόηση προσπάθησα να απλουστεύσω κάποια πράγματα και κυρίως να βγω έξω απο αυτή τη διαδικασία της θεωρητικολογίας, που είναι χρήσιμη μόνο όταν μεταφράζεται σε πράξη. Συμφωνείς σε αυτό;

Λοιπόν, αν και δε συμφωνώ με όλα όσα είπες, με ενδιαφέρει η προσέγγισή σου και αυτά που έχιεςπ ει μέχρι στιγμής είναι όμορφα δομημένα.

Βλέπω επίσης οτι έχουμε μια διαφορά ορολογίας. Εγώ δε πρόκειται να εγκατάλειψω την ορολογία που χρησιμοποιω, αρέσει δεν αρέσει, όμως μπορώ αν έχεις λέξεις που μπορούν να αντικαταστήσουν τις δικές μου και είναι ξεκάθαρες ως προς το περιεχόμενό τους και δεν συγχέονται με άλλες λέξεις που χρησιμοποιούνται στον εσωτερισμό, να τις χρησιμοποιήσω για χάρη του διαλόγου.

Θα ήθελα λοιπόν να δώσεις τη δική σου ερμηνεία για το πώς γίνεται ο διαλογισμός, με ωραίες ελληνικές λεξούλες, για να καταλαβαίνει και η γιαγιά στο χωριό.
Να μας πεις με άλλα λόγια πώς γίνεται η διαδικασία που αναφέρεις: "Διαλογισμός σύμφωνα με τον Παταντζάλι και τους αρχαίους σοφούς δεν είναι απλά η παρατήρηση των σκέψεών σου (αυτό το κάνει και η γάτα μου που λέει ο λόγος..!!!) αλλά η εύρεση της αρχετυπικής ρίζας κάθε μιας. Αυτό που περιγραφεις είναι απλά η Πρατγιαχάρα και αν το προχωρήσεις γίνεται Νταράνα (προσήλωση). Επειδή όμως σας έχουν διδάξει στραβά ότι δεν πρέπει να προσπαθείτε γιατί προσπάθεια δεν είναι διαλογισμός και άλλα παρόμοια δεν προχωράτε στη Νταράνα συνειδητά αλλά ασυνείδητα με ότι συνέπειες έχει αυτό. "

Δηλαδή, ωραία όλα αυτά που λες, αλλά μέχρι να ακούσω τη μέθοδο (και να την εφαρμόσω) για μένα δεν έχουν κάποια αξία.

Θα ήθελα επίσης μια διευκρίνιση σχετικά με αυτό που είπες

"Αν είσαι πχ. έλληνας και ζεις στην Ελλάδα πρέπει να ασχοληθείς πρώτα με την παράδοση του τόπου που γεννήθηκες. Άλλωστε γιαυτό γεννήθηκες εδώ."

Θα ήθελα να μου πεις λοιπόν μεθόδους που δίνονται από την ελληνική παράδοση για την προσέγγιση του αντικειμενικού (ή της αλήθειας).


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/02/2013 23:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 00:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
REQULUS
Η δηλωση ενδιαφεροντος για τις Ελληνικες παραδοσεις εις διπλουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 00:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι συνομιλητες ,διαβαζοντας με προσοχη ολες τις απαντησεις
βλεπω κατα αρχην οτι κανεις δεν εχει βιωσει το αντικειμενικο,
και αφ ετερου οτι για να πλησιασεις το αντικειμενικο πρεπει να
γυρισεις κατα καποιο τροπο πισω.Να “θυμηθεις".
Να θυμηθεις την αναγκη που δημιουργησε την καθε κατασταση.
Το προβλημα ομως δω ειναι τεχνικο.Η προθεση για ενθυμηση δεν
φτανει.Πως θα "πεισω" την συνειδηση μου να θυμηθει;
Βοηθηστε με εαν μπορειτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 00:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι συνομιλητες ,διαβαζοντας με προσοχη ολες τις απαντησεις
βλεπω κατα αρχην οτι κανεις δεν εχει βιωσει το αντικειμενικο,
και αφ ετερου οτι για να πλησιασεις το αντικειμενικο πρεπει να
γυρισεις κατα καποιο τροπο πισω.Να “θυμηθεις".
Να θυμηθεις την αναγκη που δημιουργησε την καθε κατασταση.
Το προβλημα ομως δω ειναι τεχνικο.Η προθεση για ενθυμηση δεν
φτανει.Πως θα "πεισω" την συνειδηση μου να θυμηθει;
Βοηθηστε με εαν μπορειτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 10:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

regulus μ'αρέσει έτσι όπως το πας (βήμα βήμα δηλαδή) με την δικιά μου κατανόηση προσπάθησα να απλουστεύσω κάποια πράγματα και κυρίως να βγω έξω απο αυτή τη διαδικασία της θεωρητικολογίας, που είναι χρήσιμη μόνο όταν μεταφράζεται σε πράξη. Συμφωνείς σε αυτό;

Διαφωνώ!

Αυτό ισχύει για τα υλικά θέματα όχι και τα πνευματικά ή νοητικά. Στο πεδίο του νου η σκέψη είναι πράξη. Οπότε δε χρειάζεται μέθοδος ΜΕΤΑ την κατανόηση αλλά ΓΙΑ την κατανόηση. Αν θέλεις να φτιάξεις ένα σπίτι πρέπει εκτός των σχεδίων να έχεις και να χτίσεις και τα τούβλα κλπ. Εδώ όμως είναι διαφορετικά επειδή η επίδραση αρχίζει από την ίδια τη στιγμή που σχεδιάζεις το σχέδιο. Η απόκτηση μιας πληροφορίας επιφέρει αλλαγές στο νου. Αν μεν είναι αληθινή τον οδηγεί σε διεύρυνση αν είναι ψευδής σε περιορισμό δράσης και κατανόησης.
Συνεπώς το κύριο βάρος πέφτει στην κατανόηση και όλα τα άλλα πρέπει να δομούνται έτσι ώστε να τη βοηθούν.

Το βασικότερο είναι η αποσαφήνιση της σημασίας των όρων ή πιο καλά ακόμη η εύρεση του καταλληλότερου όρου για κάθε έννοια.
Από αυτό πρέπει να ξεκινά κανείς και αυτό συνιστώ σε όλους.

quote:
Λοιπόν, αν και δε συμφωνώ με όλα όσα είπες, με ενδιαφέρει η προσέγγισή σου και αυτά που έχιες πει μέχρι στιγμής είναι όμορφα δομημένα.

Βλέπω επίσης οτι έχουμε μια διαφορά ορολογίας. Εγώ δε πρόκειται να εγκατάλειψω την ορολογία που χρησιμοποιω, αρέσει δεν αρέσει, όμως μπορώ αν έχεις λέξεις που μπορούν να αντικαταστήσουν τις δικές μου και είναι ξεκάθαρες ως προς το περιεχόμενό τους και δεν συγχέονται με άλλες λέξεις που χρησιμοποιούνται στον εσωτερισμό, να τις χρησιμοποιήσω για χάρη του διαλόγου.



Δε θα χαρακτήριζα σοφή επιλογή την άκριτη εμμονή σε μια ανεπαρκή ή δυσχεραίνουσα την κατανόηση ορολογία. Άλλωστε έρχεται και σε αντίφαση με ότι έλεγες πιο πάνω περί ΕΘΙΣΜΟΥ. Αν δε μπορείς να ξεπεράσεις τον εθισμό σου στην ήδη γνωστή ορολογία τότε τι διαλογισμό κάνεις; (θα σου έλεγε κάποιος...). Θα υποχρεωθείς εκ των πραγμάτων να αναθεωρήσεις τη στάση σου όταν δεις ότι είναι ανεπαρκής, φαίνεται ακόμη δεν έχεις πειστεί. Το καινούριο κρασί (η νέα γνώση) μπαίνει σε καινούρια ασκιά , όπως έλεγε και ο Χριστός (Μαρκ.2:22) επειδή καταστρέφει λόγω οξύτητας τα παλιά, αλλά οι άνθρωποι θέλουν το παλιό κρασί επειδή έχουν συνηθίσει σε αυτό και διατηρούν και τα παλιά ασκιά (=ορολογία) μαζί με την παλιά γνώση που τους είναι γνωστή στη γεύση λόγω εθισμού. Η κάθε νέα γνώση επιφέρει ανατροπές και αναθεώρηση των δεδομένων και του ερμηνευτικού πλαισίου και όσο σημαντικότερη είναι αυτή η γνώση τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η αναθεώρηση. Αναπόφευκτα ...

quote:
Θα ήθελα λοιπόν να δώσεις τη δική σου ερμηνεία για το πώς γίνεται ο διαλογισμός, με ωραίες ελληνικές λεξούλες, για να καταλαβαίνει και η γιαγιά στο χωριό.
Να μας πεις με άλλα λόγια πώς γίνεται η διαδικασία που αναφέρεις................
Δηλαδή, ωραία όλα αυτά που λες, αλλά μέχρι να ακούσω τη μέθοδο (και να την εφαρμόσω) για μένα δεν έχουν κάποια αξία.


Ελπίζω η γιαγιά σου στο χωριό να διαβάσει αυτά που γράφω ...
Πάντα συμπαθούσα τις γιαγιάδες επομένως ένας παραπάνω λόγος ...
Πρώτα για το τι είναι διαλογισμός και μετά περί μεθόδου.

Διαλογισμός ετυμολογικά είναι η διαλογή των λογισμών. "Λογισμός" είναι σκέψη κάθε συγκρότημα εικόνων και παραστάσεων. Η λέξη "Λόγος" σημαίνει ξεχώρισμα, διαλογή ή συλλογή ή επιλογή (όλες έχουν ως συνθετικό το "λόγο") κάποιων στοιχείων από κάποιο μεγαλύτερο σύνολο. Αυτή η διαδικασία έχει πολλά επίπεδα. Ένα από αυτά είναι η αποθήκευση των εικόνων που είναι επιλογή ενός μέρους από ένα ον πχ βλέπω την εικόνα της πατάτας και την αποθηκεύω ως ανάμνηση και διατηρώ ένα στοιχείο από αυτή.Έχω κάνει μια επιλογή. Ομοίως για κάθε τι. Η συλλογή αυτών των εικόνων είναι μια βασική λειτουργία του νου που κάνουν και τα ζώα μαζί με κάποια μικρή επεξεργασία-διαλογή. Εμείς υποτίθεται θα πρέπει να κάνουμε διαλογή δηλαδή επεξεργασία σε υψηλότερο επίπεδο. Να διυλίσουμε τις εικόνες και να βγάλουμε συμπεράσματα. Να τις διασπάσουμε στα δομικά τους στοιχεία, σε πολλές τάξεις λεπτότητας, όπως ακριβώς γίνεται με την τροφή. Ο Γκουρτζίεφ είναι χρήσιμος σε αυτό στη γενική εικόνα.Όχι όμως στις λεπτομέρειες.Όταν συλλογιζόμαστε ανακαλούμε μνήμες και τις επεξεργαζόμαστε γιαυτό θα έπρεπε να λέγεται διαλογισμός αλλά στη σύγχρονη γλώσσα το εχουμε ξεχάσει και έχουμε προσδώσει μεταφυσική χροιά (!!!) στη λέξη διαλογισμός.

Διαλογισμός λοιπόν είναι κάθε λογική επεξεργασία εννοιών.
"Και καλά " θα μου πεις , "τόσος ντόρος για αυτό που κάνουμε όλοι;" Ναι , τόσος ντόρος επειδή η λογική διαδικασία και επεξεργασία δεν είναι συνηθισμένο να ασκείται με προσοχή και να μελετάται η ίδια η διαδικασία της κατανόησης. Στον "εσωτεριστικό" διαλογισμό διαφέρει μόνο το αντικείμενο (που είναι πλέον τα δομικά στιχείακαι οι διαδικασίες του νου) όχι η βασική αρχή. Η βασική αρχή είναι απαράλαχτη ανά του αιώνες και ο Σωκράτης την έδειξε πολύ καλά στους διαλόγους που κατέγραψε ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης τη συτηματοποίησε πιο πολύ ασχέτως αν θεώρησε δεδομένα κάποια πράγματα αυθαιρέτως αδικώντας τους δασκάλους του. Στη μέθοδο όμως είναι άψογος.
Συνεπώς διάβασε τους Πλατωνικούς διαλόγους κατά πρώτον και τον Αριστοτέλη μετά. Προσφέρουν όχι μόνο τροφή για το νου αλλά και άσκηση.
Αυτά ως εισαγωγή.

Η μέθοδος δεν είναι άλλη από την άσκηση της λογικής ανάλυσης σε κάθε τι χωρίς ενδοιασμούς με γνώμονα μόνο την αλήθεια. Αυτό μπορεί να γίνει στα πάντα αλλά καλό είναι να γίνει σταδιακά από τα πιο χονδροειδή στα πιο λεπτοφυή, από τα αισθητά στα μη αισθητά μέχρι τα πιο λεπτοφυή νοητικά. Δηλαδή η με επιστημονική ακρίβεια μελέτη ενός αντικειμένου και η ανάλυσή του στα συστατικά του και ανάλυση αυτών στα δικά τους κ.ο.κ. Αφετηρία θα αποτελέσουν οι καθημερινές ανάγκες που εφοδιάζουν με άφθονη πρώτη ύλη. Πχ. χαλάει το καζανάκι. Είναι ευκαιρία να μάθεις πως λειτουργεί και να το φτιάξεις μόνος σου. Αν το αφήσεις σε άλλον χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις ό,τι περιλαμβάνει μια απλή επισκευή που είναι οι νόμοι της υδροστατικής και οι ιδιότητες των υλικών. Το δέος του αγνώστου παύει όταν κάνεις κάτι μόνος σου και απομυθοποιείς πολλά πράγματα. Αν πχ. λέω εγώ διάβασε τους διαλόγους του Πλάτωνα και εσυ διαβάσεις σχόλια άλλων περί αυτών πάλι το ίδιο λάθος θα είναι. Πρέπει να κάνεις ο ίδιος την πράξη για να αποκτήσεις την εμπειρία, αν δεν την έχεις ήδη.Να διαβάσεις του ίδιους τους διαλόγους όχι σχόλια περί αυτών. Αλλιώς είναι σαν να μην τα διάβασες.

Σε πρώτη φάση λοιπόν χρησιμοποιεί κανείς τη λογική του για να επιλύσει τα καθημερινά προβλήματα και όταν το πετύχει αυτό αποκτά μια βάση σταθερότητας για να μπορέσει να ασχοληθεί με τα υπόλοιπα τα πιο λεπτοφυή θέματα.
Δε θα σου πω λοιπόν όπως και σε κανέναν άλλο να κάνεις κάποια άλλη πρακτική μέχρι να επιτευχθεί αυτό, γιατί ο νους θα διαιρείται και δε θα μπορεί να συγκεντρωθεί σε άλλο αντικείμενο αν τον πιέζουν οι ανάγκες. Αν θελήσει να τις παραβλέψει εγκληματεί κατά του εαυτού του και δεν πρόκειται ποτέ να το καταφέρει επειδή ο ίδιος έχει κρίνει ότι είναι σημαντικές. Δε γίνεται να ασκηθείς στο διαλογισμό ενώ έχεις πχ. ασκούπιστο το σπίτι και άπλυτα τα πιάτα. Αν θελήσεις να ακυρώσεις το νου σου που λέει ότι αυτά είναι σημαντικά τον ευνουχίζεις επειδή χωρίς λόγο τον περιφρονείς και τον υποβιβάζεις. Επομένως σε αυτή την περίπτωση μην περιμένεις να έχεις αποτέλεσμα στο διαλογισμό άλλο πέρα από τη φαντασία ότι διαλογίζεσαι. Αυτό το λέω γενικά για καθέναν. Μην θεωρηθούν προσωπικά.

Πρώτη άσκηση λοιπόν: τακτοποίηση καθημερινής ζωής ώστε να λυθούν οι βιωτικές μέριμνες και να σου αφήνει χρόνο για τον εαυτό σου. Μόλις τον αποκτήσεις ακολουθεί η μελέτη Πλάτωνα και Αριστοτέλη και μετά πάμε παρακάτω.
Πρέπει να μου πεις τι αποδέχεσαι ιδεολογικά για να γίνω πιο συγκεκριμένος
Μέσα στις διάφορες παραδόσεις υπάρχουν πολλά "πακέτα" με έτοιμες λύσεις και μεθόδους τα οποία όμως δεν μπορούν να αποδώσουν το ίδιο σε όσους δεν έχουν ιδολογική συγγένεια και αποδοχή των βασικών γραμμών της συγκεκριμένης παράδοσης. Γι'αυτό ανέφερα τα γενικά εκείνα που ισχύουν για όλους.

quote:
Θα ήθελα επίσης μια διευκρίνιση σχετικά με αυτό που είπες

Θα ήθελα να μου πεις λοιπόν μεθόδους που δίνονται από την ελληνική παράδοση για την προσέγγιση του αντικειμενικού (ή της αλήθειας).


Ανέφερα δύο παραδείγματα: ο Σωκράτης στην αγορά ή και σε σπίτια φίλων συνήθιζε να κάνει συζητήσεις με σκοπό να τον ακούσουν όσοι περισσότεροι ήθελαν και μπορούσαν αλλά και να επιφέρει επίδραση σε περισσότερους. Ήταν και πολιτική η στάση του. Ο Αριστοτέλης περπατώντας στη φύση συζητούσε για πολλά θέματα απ' όπου και η ονομασία "περιπατητικοί" όχι μόνο για να οξυγονώνεται ο εγκέφαλος αλλά και για να αλλάζουν οι παραστάσεις και να δέχεται κανείς τις ενέργειες της φύσης άμεσα.
Αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας γιατί όλη η Ελλάδα είναι γεμάτη από φυσικά τοπία. Στην Αθήνα η Ακρόπολη και ο Λυκαβηττός και άλλα άλση είναι πολύ καλοί προορισμοί. Ακόμη και τα σπίτια φίλων με τις ίδιες αναζητήσεις, αν δεν είναι δυνατό λόγω κρύου να πάει κανείς στη φύση, επίσης είναι καλοί προορισμοί. Αυτλά σε πρώτη φάση. Αν δε γίνει η πρώτη φάση δε μπορεί να γίνει καμμιά από τοις επόμενες και δεν προσπαθήσει κανείς να τις ξεκινήσει. Στην πρώτη φάση προσδιορίζει κανείς το σημαντικότερο αντικείμενο για τον ίδιο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί. Πχ. μπορεί να είναι τοπως θα βγάλει περισσότερα χρήματα σε μια φάση. Άρα πρέπει να μελετήσει τι δυνατότητες έχει και τι μπορεί να κάνει για να τις αυξήσει και να τις κάνει αποδοτικές. Διαλογισμός πάνω σε κέντρα κλπ. δε μπορεί να γίνει πριν κάποιος έχει ένα επαρκές για τον ίδιο βιωτικό επίπεδο.

Οι αναπνευστικές ασκήσεις κλπ δεν είναι διαλογισμός ούτε και η συγκέντρωση σε συγκεκριμένες εικόνες ή κέντρα. Αυτό μπορεί να γίνει και αυτομάτως αν κάποιος έχει να επιτελέσει ένα έργο και χρειάζεται να βάλει όλες ή σχεδόν όλες του τις δυνάμεις. Μαθαίνει τότε τις βαθύτερες όψεις του και αποκτά αυτοπεποίθηση όταν το καταφέρει. Αυτό το νόημα έχει η ζωή σε ένα κοινόβιο. Η ζώή σε μια οικογένεια είναι επίσης κοινοβιακή και μπορεί να πραγματοποιηθεί η άσκηση φυσικά μέσα από τις καθημερινές εργασίες.

Αν κανείς βρίσκεται στην Ελλάδα και είναι χριστιανός ορθόδοξος πρέπει να γνωρίσει την ορθόδοξη παράδοση σε βάθος και να ακολουθεί τα τυπικά της εκκλησίας όσον αφορά τις λειτουργίες. Ανέφερα τους φιλοφους πιο πάνω επειδή ισχύουν για όλους, πιστούς και άπιστους χριστιανούς και μη. Αν είναι μουσουλμάνος να μάθει την ιστορία της θρησκείας του και ο κάθε έλληνας να μάθει την ιστορία της περιοχής του και τις λαΙκές παραδόσεις. Αν είναι εσωτεριστής να ξεκαθαρίσει τι δέχεται και τι όχι από όσα λένε οι διάφοροι εσωτεριστές και να ερευνήσει ο ίδιος το κάθε τι στο οποίο έχει αμφιβολίες , να το ερευνήσει επιστημονικά όχι "διαισθητικά".

Πχ. θα είναι σημαντικό βήμα να συνειδητοποιήσει κανείς ότι όσα λέει η θεοσοφία και άλλα ρεύματα παρεμφερή είναι απλά "θρησκεία" και μάλιστα χωρίς δεδομένα απτά, σε αντίθεση και με τις πραδοσιακές θρησκείες από τις οποίες υποτίθεται προήλθε (βουδδισμός, ινδουισμός κλπ) αλλά και με το χριστιανισμό τον οποίο κατηγορεί για πολλά.
Όλες οι μεγάλες θρησκείες στρηρίχθηκαν άλλη περισσότερο ή λιγότερο σε απτά δεδομένα. Πχ. οι δάσκαλοι ήταν ορατές ζώσες οντότητες τους οποίους έβλεπαν όλοι και όχι αόρατοι τους οποίους να βλέπουν 2-3 άτομα υποτίθεται διορατικά και να "μεταφράζουν" τα λεγόμενά τους. Ομοίως και οι άγιοι της κάθε μιας. Αξίζει επομένως να μελετήσουμε εκείνο που έχει ισχυρότερες βάσεις πρώτα και αυτό προτείνω. Τη μελέτη της θρησκείας του καθενός και της παράδοσης στην οποία γεννήθηκε.Την επαφή με τη φύση στο μέγιστο δυνατό βαθμό και τον περιορισμό της τεχνολογίας στα απολύτως απαραίτητα. Ομοίως και της διατροφής:η φυσικότερη δυνατή. Για όποιες λεπτομέρειες επανερχόμαστε ...

Edited by - regulus on 10/02/2013 11:15:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 13:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε θα χαρακτήριζα σοφή επιλογή την άκριτη εμμονή σε μια ανεπαρκή ή δυσχεραίνουσα την κατανόηση ορολογία. Άλλωστε έρχεται και σε αντίφαση με ότι έλεγες πιο πάνω περί ΕΘΙΣΜΟΥ. Αν δε μπορείς να ξεπεράσεις τον εθισμό σου στην ήδη γνωστή ορολογία τότε τι διαλογισμό κάνεις; (θα σου έλεγε κάποιος...). Θα υποχρεωθείς εκ των πραγμάτων να αναθεωρήσεις τη στάση σου όταν δεις ότι είναι ανεπαρκής, φαίνεται ακόμη δεν έχεις πειστεί.
Καλά το πας.
quote:
Το καινούριο κρασί (η νέα γνώση) μπαίνει σε καινούρια ασκιά , όπως έλεγε και ο Χριστός (Μαρκ.2:22) επειδή καταστρέφει λόγω οξύτητας τα παλιά, αλλά οι άνθρωποι θέλουν το παλιό κρασί επειδή έχουν συνηθίσει σε αυτό και διατηρούν και τα παλιά ασκιά (=ορολογία) μαζί με την παλιά γνώση που τους είναι γνωστή στη γεύση λόγω εθισμού.
Επίτρεψέ μου να πω, οτι το συγκεκριμένο παράθεμα δεν έχει μόνο την ερμηνεία που του έδωσες αλλά και αλχημική ερμηνεία (το κρασί πέρα απο την οξύτητα είναι και γνωστό αλχημικό σύμβολο). Ένα θέμα το οποίο θα 'θελα να πιάσουμε σε άλλη φάση.

quote:
Διαλογισμός ετυμολογικά είναι η διαλογή των λογισμών. "Λογισμός" είναι σκέψη κάθε συγκρότημα εικόνων και παραστάσεων. Η λέξη "Λόγος" σημαίνει ξεχώρισμα, διαλογή ή συλλογή ή επιλογή (όλες έχουν ως συνθετικό το "λόγο") κάποιων στοιχείων από κάποιο μεγαλύτερο σύνολο. Αυτή η διαδικασία έχει πολλά επίπεδα. Ένα από αυτά είναι η αποθήκευση των εικόνων που είναι επιλογή ενός μέρους από ένα ον πχ βλέπω την εικόνα της πατάτας και την αποθηκεύω ως ανάμνηση και διατηρώ ένα στοιχείο από αυτή.Έχω κάνει μια επιλογή. Ομοίως για κάθε τι. Η συλλογή αυτών των εικόνων είναι μια βασική λειτουργία του νου που κάνουν και τα ζώα μαζί με κάποια μικρή επεξεργασία-διαλογή. Εμείς υποτίθεται θα πρέπει να κάνουμε διαλογή δηλαδή επεξεργασία σε υψηλότερο επίπεδο. Να διυλίσουμε τις εικόνες και να βγάλουμε συμπεράσματα. Να τις διασπάσουμε στα δομικά τους στοιχεία, σε πολλές τάξεις λεπτότητας, όπως ακριβώς γίνεται με την τροφή. Ο Γκουρτζίεφ είναι χρήσιμος σε αυτό στη γενική εικόνα.Όχι όμως στις λεπτομέρειες.Όταν συλλογιζόμαστε ανακαλούμε μνήμες και τις επεξεργαζόμαστε γιαυτό θα έπρεπε να λέγεται διαλογισμός αλλά στη σύγχρονη γλώσσα το εχουμε ξεχάσει και έχουμε προσδώσει μεταφυσική χροιά (!!!) στη λέξη διαλογισμός.
Ωραία αυτή η περιγραφή.
quote:
Διαλογισμός λοιπόν είναι κάθε λογική επεξεργασία εννοιών.
Τώρα εδώ μου το χαλάς λίγο, αν και μπορεί να εννοείς άλλο πράγμα από αυτό που έχω καταλάβει. Όταν κάποιος το διαβάσει αυτό (μεμονωμένα), αυτό που μάλλον θα κάνει είναι να κάτσει να φιλοσοφεί πάνω σε μια έννοια που έχει επιλέξει. Τώρα, αν αυτή η "ανάλυση της έννοιας" γίνει με συνειδησιακή προσοχή, τότε μπορούμε ίσως να πούμε οτι διαλογίζεται πάνω σε αυτήν την έννοια (όποια έννοια έχει επιλέξει). Αν το κάνει χωρίς συνειδησιακή προσοχή, τότε απλά σκέφτεται.
Τώρα, αν εννοείς "έννοιες" που βρίσκει κάποιος μέσα του, δηλαδή που αναπηδούν όπως οι αναμνήσεις, τότε θα ήταν καλό να ορίσεις την λέξη "έννοια" για να καταλάβουμε περισσότερο τι εννοείς.

quote:
"Και καλά " θα μου πεις , "τόσος ντόρος για αυτό που κάνουμε όλοι;" Ναι , τόσος ντόρος επειδή η λογική διαδικασία και επεξεργασία δεν είναι συνηθισμένο να ασκείται με προσοχή και να μελετάται η ίδια η διαδικασία της κατανόησης.
Αυτο το "με προσοχή" το κρατάω.
quote:
Αφετηρία θα αποτελέσουν οι καθημερινές ανάγκες που εφοδιάζουν με άφθονη πρώτη ύλη. Πχ. χαλάει το καζανάκι. Είναι ευκαιρία να μάθεις πως λειτουργεί και να το φτιάξεις μόνος σου. Αν το αφήσεις σε άλλον χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις ό,τι περιλαμβάνει μια απλή επισκευή που είναι οι νόμοι της υδροστατικής και οι ιδιότητες των υλικών. Το δέος του αγνώστου παύει όταν κάνεις κάτι μόνος σου και απομυθοποιείς πολλά πράγματα.
Ναι, είναι ακριβώς όπως το λες, όμως αφήνεις έξω έναν παράγοντα: Τον παράγοντα θέληση. Γιατί μέσα του ο κάθε ένας μπορεί να ξέρει οτι το σωστό είναι να ανοίξει το καζανάκι, αλλά αν άλλα ψυχολογικά στοιχεία παρέμβουν και υπερισχύσουν, τότε το καζανάκι θα μείνει χαλασμένο.

Επομένως, πώς αποκτά κάποιος θέληση; (πώς την καλλιεργεί, αν θέλεις)

quote:
Σε πρώτη φάση λοιπόν χρησιμοποιεί κανείς τη λογική του για να επιλύσει τα καθημερινά προβλήματα και όταν το πετύχει αυτό αποκτά μια βάση σταθερότητας για να μπορέσει να ασχοληθεί με τα υπόλοιπα τα πιο λεπτοφυή θέματα.
Σωστό αυτό.
quote:
Δε θα σου πω λοιπόν όπως και σε κανέναν άλλο να κάνεις κάποια άλλη πρακτική μέχρι να επιτευχθεί αυτό, γιατί ο νους θα διαιρείται και δε θα μπορεί να συγκεντρωθεί σε άλλο αντικείμενο αν τον πιέζουν οι ανάγκες.
Κοίταξε, οι "ανάγκες" είναι προϊόν του νου. Δηλαδή όχι οτι δεν υπάρχουν αντικειμενικά ανάγκες, αλλά το τι είναι ανάγκη το καθορίζει (ένας συμβιβασμένος) νους. Στα βασικά οικονομικά, την επιθυμία π.χ. του να αγοράσεις μια σοκολάτα, την ονομάζουν οικονομική ανάγκη. Αυτό μας δείχνει ακριβώς την υποκειμενικότητα που υπάρχει στις προτεραιότητες που βάζουμε. ΔΕΝ σου λέω οτι δεν πρέπει κάποιος να πλύνει τα πιάτα του ή να εξασφαλίσει τα προς ζην για την οικογένειά του, όμως αν κάποιος συνεχώς σκέφτεται οτι δεν έχω λύσει αυτο το πρόβλημα, δεν έχω λύσει το άλλο πρόβλημα, άρα δεν μπορώ να κάτσω να κάνω διαλογισμό, τότε δεν θα κάτσει ποτέ να κάνει διαλογισμό. Επομένως είναι λίγο tricky αυτό που λες να τελειώσει κάποιος πρώτα με τις ανάγκες του, γιατί είναι ο νους που καθορίζει τι ειναι ανάγκη και τι όχι, που ο νους είναι ένα εργαλείο για το ανεπεξέργαστο ψυχολογικό υλικό. Όμως συμφωνώ οτι κάποιος πρέπει να σκέφτεται ορθολογικά και να βάζει προτεραιότητες. Απλά δεν είσαι εσύ ή εγώ που θα καθορίσουμε τις προραιότητες του άλλου.

(Παρενθετικά, το να βάζουμε σωστά προτεραιότητες έχει επίσης να κάνει με την θέληση)

quote:
Πρώτη άσκηση λοιπόν: τακτοποίηση καθημερινής ζωής ώστε να λυθούν οι βιωτικές μέριμνες και να σου αφήνει χρόνο για τον εαυτό σου. Μόλις τον αποκτήσεις ακολουθεί η μελέτη Πλάτωνα και Αριστοτέλη και μετά πάμε παρακάτω.
Πρέπει να μου πεις τι αποδέχεσαι ιδεολογικά για να γίνω πιο συγκεκριμένος
Μέσα στις διάφορες παραδόσεις υπάρχουν πολλά "πακέτα" με έτοιμες λύσεις και μεθόδους τα οποία όμως δεν μπορούν να αποδώσουν το ίδιο σε όσους δεν έχουν ιδολογική συγγένεια και αποδοχή των βασικών γραμμών της συγκεκριμένης παράδοσης. Γι'αυτό ανέφερα τα γενικά εκείνα που ισχύουν για όλους.
Κοίταξε, δεν έχει σημασία τόσο ο ίδιος ο όρος, όσο η περιγραφή του όρου, δηλαδή αν μπορέσω να αντιστοιχίσω τον όρο με κάτι πρακτικό ή πολύ περισσότερο με κάτι βιωματικό, τελείωσε η ιστορία. Με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία είμαι σχετικά γνώριμος - τουλάχιστον παλιά είχα ασχοληθεί, και με την βουδιστική ορολογία έχω μια γνωριμία και με την θεοσοφική οριολογία και την "Γκουρτζιεφική". Διέλεξε ο,τι σε βολεύει.
quote:
Διαλογισμός πάνω σε κέντρα κλπ. δε μπορεί να γίνει πριν κάποιος έχει ένα επαρκές για τον ίδιο βιωτικό επίπεδο.
Επειδή είδα οτι και τα άλλα μέλη αναφέρεστε σε κέντρα, σε ποια κέντρα αναφέρεστε;
Υποθέτω, βλέποντας την απαξίωση προς τον Γκουρτζίεφ, δεν αναφέρεστε στα κέντρα που ανάφερει.

quote:
Στην πρώτη φάση προσδιορίζει κανείς το σημαντικότερο αντικείμενο για τον ίδιο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί. Πχ. μπορεί να είναι τοπως θα βγάλει περισσότερα χρήματα σε μια φάση. Άρα πρέπει να μελετήσει τι δυνατότητες έχει και τι μπορεί να κάνει για να τις αυξήσει και να τις κάνει αποδοτικές. Διαλογισμός πάνω σε κέντρα κλπ. δε μπορεί να γίνει πριν κάποιος έχει ένα επαρκές για τον ίδιο βιωτικό επίπεδο.
Ε τώρα το επαρκές, είναι υποκειμενικό. Επαρκές για μένα, είναι να έχεις ένα κομμάτι ψωμί να τρως. Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να περιμένεις για πάντα τις ιδανικές συνθήκες. Ξέρω εσωτεριστές που δουλεύουν εννιάωρα και δεκάωρα, ξυπνάνε το πρωί 5:00 και κάνουν ασκήσεις, στις 8:00 φεύγουν για δουλειά, επιστρέφουν απο την δουλειά τρώνε με τη σύζυγο και κάνουν άλλες ασκήσεις κλπ. Το επαρκές έχει και αυτό να κάνει με τη διάθεση κάποιου να κάνει το έργο.
quote:
Οι αναπνευστικές ασκήσεις κλπ δεν είναι διαλογισμός ούτε και η συγκέντρωση σε συγκεκριμένες εικόνες ή κέντρα
Οι καθαρά αναπνευστικές ασκήσεις σχετίζονται με την εισροή ενέργειας (πράνα), δηλ. ασκήσεις πραναγιάμα. Η συγκέντρωση στην αναπνοή (μπορεί αντίστοιχα να συγκεκντρωθεί κάποιος στον χτύπο της καρδιάς του ή σε μια μουσική) δεν είναι αυτή καθαυτή ο διαλογισμός, είναι απλά ένας τρόπος, ας πούμε, να μειώσεις την ροή των σκέψεων. Και αυτό, την συγκεντρωση στην αναπνοή, είναι κάτι που το προτείνει ο ίδιος ο Βούδας, όχι όμως οτι η συγκέντρωση η ίδια είναι ο διαλογισμός.

quote:
Αυτό μπορεί να γίνει και αυτομάτως αν κάποιος έχει να επιτελέσει ένα έργο και χρειάζεται να βάλει όλες ή σχεδόν όλες του τις δυνάμεις. Μαθαίνει τότε τις βαθύτερες όψεις του και αποκτά αυτοπεποίθηση όταν το καταφέρει. Αυτό το νόημα έχει η ζωή σε ένα κοινόβιο. Η ζώή σε μια οικογένεια είναι επίσης κοινοβιακή και μπορεί να πραγματοποιηθεί η άσκηση φυσικά μέσα από τις καθημερινές εργασίες.
Μιλάς για παρατήρηση των κέντρων μέσα στη μέρα;
quote:
Αν κανείς βρίσκεται στην Ελλάδα και είναι χριστιανός ορθόδοξος πρέπει να γνωρίσει την ορθόδοξη παράδοση σε βάθος και να ακολουθεί τα τυπικά της εκκλησίας όσον αφορά τις λειτουργίες. Ανέφερα τους φιλοφους πιο πάνω επειδή ισχύουν για όλους, πιστούς και άπιστους χριστιανούς και μη. Αν είναι μουσουλμάνος να μάθει την ιστορία της θρησκείας του και ο κάθε έλληνας να μάθει την ιστορία της περιοχής του και τις λαΙκές παραδόσεις. Αν είναι εσωτεριστής να ξεκαθαρίσει τι δέχεται και τι όχι από όσα λένε οι διάφοροι εσωτεριστές και να ερευνήσει ο ίδιος το κάθε τι στο οποίο έχει αμφιβολίες , να το ερευνήσει επιστημονικά όχι "διαισθητικά".
Πειραματικά δηλαδή, σωστά.

ΥΓ: Όταν αναφέρομαι στον "νου", αναφέρομαι στις νοητικές διεργασίες. Επειδή δε μπορώ να λέω συνεχώς "νοητικές διεργασίες" λέω νους. Και αρκετοί άλλοι εσωτεριστές χρησιμοποιούν την ίδια λέξη για να αναφερθούν στις νοητικές διεργασίες. Δεν είμαι πρωτοπόρος.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/02/2013 13:34:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rodi777
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 13:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλοι συνομιλητες ,διαβαζοντας με προσοχη ολες τις απαντησεις
βλεπω κατα αρχην οτι κανεις δεν εχει βιωσει το αντικειμενικο,
και αφ ετερου οτι για να πλησιασεις το αντικειμενικο πρεπει να
γυρισεις κατα καποιο τροπο πισω.Να “θυμηθεις".
Να θυμηθεις την αναγκη που δημιουργησε την καθε κατασταση.
Το προβλημα ομως δω ειναι τεχνικο.Η προθεση για ενθυμηση δεν
φτανει.Πως θα "πεισω" την συνειδηση μου να θυμηθει;
Βοηθηστε με εαν μπορειτε.


Φίλε "εγω είμαι" τι είναι για σένα αντικειμενικό;
είναι το Αυθεντικό, το Αληθινό;
Σχετικά μ'αυτό που είπες: "να γυρίσεις πίσω να θυμηθείς"
Εμείς θα πείσουμε τη συνείδηση να θυμηθεί;
Για την ενθύμηση ή προ ανάμνηση δεν είναι φρόνιμο να ζητάμε Άνωθεν
για να λάβουμε;


Ότι έσπειρα, θέρισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rodi777
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 14:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άρα ζητάμε, πως ζητάμε;
Μόνο έχοντας Πίστη μπορουμε να ζητήσουμε;
Πίστη όμως σε τι;
Σε κάτι παλιό, σε κάτι Νέο;
Στην παλιά σου συνείδηση; Ή σε μια δική σου Νέα Συνείδηση ;
Υπάρχει λοιπόν συνείδηση και Συνείδηση;
Μπορεί να αναπτυχθεί μια Νέα Συνείδηση στον σημερινό άνθρωπο;


Ότι έσπειρα, θέρισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rodi777
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 15:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκέφτηκε κάποιος, ότι μπορεί κάτι να κοιμάται μέσα μας;
Ότι μπορεί να βιώνουμε μια νοσταλγία για το Απόλυτο για την Αλήθεια;
Κι αυτή η νοσταλγία να έχει γίνει πείνα και δίψα ώστε να ξυπνήσει "η Ωραία Κοιμωμένη"
η Ψυχή μας, να πάρει τα ινία ώστε να μας βγάλει από το Λαβύρινθο;


Ότι έσπειρα, θέρισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 15:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"η Ωραία Κοιμωμένη"
η Ψυχή μας, να πάρει τα ινία ώστε να μας βγάλει από το Λαβύρινθο;
Σου υπενθυμίζω, οτι η ωραία κοιμομένη ξύπνησε με ένα φιλί.. ίσως και η δικιά μας "ωραία κοιμομένη" να ξυπνάει με ένα φιλί..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rodi777
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 15:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστά, δεν έχει ξυπνήσει ακόμη, αλλά μπορεί να αρχίσει
να σαλεύει στον ύπνο της - σημάδι Ζώης!
Και όπου υπάρχει Ζωή υπάρχει Ελπίδα!

Ότι έσπειρα, θέρισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 16:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο καποια χρονια παραμονης στους χωρους του εσωτερισμου εχω καταλαβει οτι ειναι ανωφελο να μιλω και να ασχολουμαι με πραγματα που ειναι περα απο την αντιληψη μου.Κοινως το επιπεδο μου.θεωρω ας πουμε ανωφελο να μιλω για συγκεντρωση την ωρα που δεν εχω καν την αισθηση "ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ"
Θα ηθελα να μιλω μονο για την προσπαθεια μου να καταλαβω"ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ" "η για καποια "δολια" τρικ που τα χρησιμοποιω για να παρω μια ιδεα για το τι μου συμβαινει
Δεν μιλω για κανεναν προσωπικα παρα μονον για το λαθος που κανουμε ολοι μας να μιμουμαστε να κανουμε και να λεμε πραγματα που δεν τα εχουμε "ΕΜΕΙΣ"επεξεργαστει Με αυτον τον τροπο δυστυχως ξεχναμε αυτο που ειμαστε και αυτο που θελουμε και αυτο μπορει να κρατησει ισως και πολλα χρονια
το χειροτερο ομως ειναι οτι μπορουμε να παρασυρουμε ανθρωπους ακατεχους και να χαθει πολυς χρονος για αυτους μονο και μονο επειδη μας εμπιστευθηκαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 16:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα βρηκα σε καποιο "forum"ενα στιχακι που πραγματικα ειναι αξιολογο
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy