ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Aναρχικοι ... δηλαδή?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 22:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα έναν ορισμό της λέξης αναρχικός ? υπάρχει ουσιαστικό νόημα και ιδεολογία ? αν κρίνω από την ετοιμολογία της λέξεως δεν νομίζω... μπορεί να υπαρξει κόσμος αν δεν υπαρχει καποια "αρχή"?...αν δεν υπάρχει καποια ιεράρχηση ? μήπως ονειρεύονται έναν κόσμο όπου θα υπαρχει "αναρχία " ? αυτό δεν εείνια δυνατόν και ούτε νομίζω επιθυμητο.
Για να μην μιλήσω για τους αυτοαποκαλούμενους αναρχικους που δεν είναι τίποτα αλλο από βανδαλιστές και άνθρωποι χωρίς ουσιαστική προσωπικποτηττα και το μοναδικό που έχουν να κανουν ειναι αυτό ... η λεηλασία και η ανούσια αντιδραστικότητα...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 10:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΡΧΙΑ......
ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΧΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ...

(ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΘΕΙΟ....
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΝΑΡΧΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ....
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ)

Η ΑΝΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ"....

ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕΒΕΤΑΙ
ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΗΜΑΣΤΕ ΜΩΡΑ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΟΙΜΟΙ....
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ!!!!

ΑΝΑΡΧΙΑ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,
Διαφωνω...Αυτο αλλωστε δεν ειναι και το βαθυτερο νοημα της Δημοκρατιας;
Και δια το μη ες ολιγους αλλα ες πλειονας κειται,δημοκρατια κεκληται
Περικλεους επιταφιος...

Εκτων πραγματων,οφειλει καποιος να εχει θεση εξουσια απεναντι σε αλλους στον τομεα με τον οποιο ασχολειται..

Ειναι ο ειδημων,ο επαϊων κατα τον Πλατωνα ο οποιος οφειλει να συμβουλευει για το σωστο και οι υπολοιποι,κατα βουληση,να πραττουν.

Παραδειγμα;Ολοι για να φτιαξουν τα υδραυλικα(τι παραδειγμα μου ηρθε...!),καλουν τον γνωστη,τον υδραυλικο..Για να διαλεξουμε καρπουζι(καλα ε,αφιερωνω )συμβουλευομαστε τον μαναβη..
Ετσι,λοιπον καποιος βρισκεται,εμμεσα σε θεση ισχυος απεναντι μας..

Συνεπως το ιδιο ισχυει και στην πολιτικη,και παντου..Τους πολιτικους,τους εκλεγουμε<<τους προσλαμβανουμε>>.
Αν δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους,πολυ πολυ απλα ειναι στην κριση μας να τους στειλουμε σπιτι τους...!Η ειδοποιος διαφορα???
Καθενας εχει το δικαιωμα να δοκιμαστει απο το λαο,να ειναι υποψηφιος..
Τι καλυτερο απο τη δημοκρατια?
--Η τρομοκρατια τους?
--Τα αυτοκολλητα που εχουν γεμισει τους δρομους και απειλουν?
--Οι απειλες και οι βιαιοπραγιες αστις αντιθετες αποψεις?
--Το σπασιμο των κοπων ΖΩΗΣ αθωων ανθρωπων,μονο και μονο γιατι ετυχε να εχουν το μαγαζι τους απο κει που περνα η πορεια?
--Καταληψεις πανεπιστημιων?Καταστροφες δημοσιας περιουσιας?
--Σπασιμο αγαλματων?
Το χειροτερο?
-->Καψιμο και εξευτελισμοςτου συμβολου του ΕΘΝΟΥΣ

Τι να πω....

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 13:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φρομ δε σιτι αι καμ εντ του δε τοπ cinnamon ....

Έχετε διαβάσει τον μύθο του Αισώπου με τους βατράχους που ζητάγαν βασσιλιά ?

"Το σύμβολο του Εθνους" ...λέει ο άλλος...

10.000 χρόνια το ίδιο ποίημα και δεν μάθαμε ακόμα...
οικογένεια,φυλή,στρατός,έθνη,σύμβολα,κράτος,εξουσία
και μετά μου αρέσει που όλοι αναρωτιούνται τι φταίει που πάμε απο το κακό στο χείροτερο...
Ε άμα είναι όλοι βιτσιόζοι και γουστάρουν μαστίγιο,γουστάρουν να νιώθουν τα χνώτα της κάθε εξουσίας στο σβέρκο τους....ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΤΣΙ ?

Δηλαδή ρε φίλε hellin η ανθρώπινη ζωή είναι ένας τομέας ? Εγώ ξέρω οτι είναι μια πορεία κατα την οποία ο Ανθρωπος πρέπει να απελευθερωθεί και να εξιλιχθεί...

Και που είδες την Δημοκρατία ??????????????? μας δουλεύεις?
Αν φτιάξω εγώ τώρα ένα κόμμα και δεν έχω τα δίς να φτιάξω προεκλογικό υλικό,να με παίξουν στην τηλεόραση , στο ραδιόφωνο , να με υποστηρίξουν στις εφημερίδες , να οργώσω όλη την Ελλάδα ....ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ ? τι σκ@!@ά δημοκρατία είναι αυτή ? ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ?
ΠΟΥ ΧΕΙΡΑΓΩΓΕΙΤΑΙ ΟΛΗ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ?

Αχ θεέ μου παραμύθι που έχει πέσει στον κόσμο...

Κατάλαβες τι είπε ο φίλος nathanal ?

Η ΑΝΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ"....

ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕΒΕΤΑΙ
ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΗΜΑΣΤΕ ΜΩΡΑ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΟΙΜΟΙ....
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ!!!!

ΑΝΑΡΧΙΑ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!!


KATA ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ !!!! Που σημαίνει οτι με το μπουρδέλο που έχει ο άνθρωπος στο μυαλό του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΠΩς ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΜΟΥΣ,ΔΙΚΑΣΤΕΣ,ΜΠΑΤΣΟΥΣ,ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ,ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ....
Πως θα ήταν ο κόσμος αν όλοι κοιτάγαμε τον πλησίον μας,τον ξένο,ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ και όχι τον εαυτούλη μας , την οικογένεια μας,το έθνος μας, ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ ...


Edited by - AION on 01/07/2003 14:37:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ..
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ...

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ...
ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ "ΔΙΑΤΑΓΕΣ"..
ΝΑ ΥΠΑΓΕΤΕ ΣΕ ΝΟΜΟΥΣ αΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ (ΜΕ Α ΜΙΚΡΟ)ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ "ΜΠΑΖΟΥΝ" ...
ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΟΡΟΥΣ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΤ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΗΝΙΑΙΩΣ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ... ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΛΙΜΟΚΤΟΝΕΙ....?
ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ "ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ" ΧΑΛΑΛΙ!!!!!!!!!
....ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΙΛΑΣ.....?

ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΧΑΖΕΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑ 4ΕΤΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ.....
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ?

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ , ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ??
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩσ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ...
<<<<ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ>>>>....ΘΑ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΕΣ
ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ + ????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ.....ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΝΗ....
ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ ΕΞΗΠΕΡΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ....
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.....

ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΙΝΔΟΣ,
ΕΝΑΣ ΙΡΑΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΙΝΕΖΟΣ
ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ???????


ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΕ 5 ΟΥΤΕ ΜΕ 10 ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΑΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ....
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΩ!!!

ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΑΡΧΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΣΥΔΟΣΙΑ-ΠΛΗΡΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΥΣ....

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΖΟΥΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ,
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΥΙΟΙ ΘΕΟΥ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ).....

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ !!!

ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΕΩΝ....
ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ...
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΤΤΗ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.......

ΑΡΑ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ..
ΚΑΛΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ... ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ!!

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΥΔΕΙΔΗΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...
ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα ξανα..
Φιλοι μου,εγω μιλησα απλα θεωρητικα...Αν προσεξες αυτα που εγραψα,επικαλεστηκα Περικλεους Επιταφιο και το σπηλαιο του Πλατωνα..
Μιλω απλα για το νομικο πλαισιο το οποιο προστατευει το πολιτευμα μας..
Το δικαιωμα που εχει ο καθενας..
ΩΣΤΟΣΟ!!!
Ολα αυτα αναφερονται,επαναλαμβανω,σε ενα επιθυμητο επιπεδο...
Στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ το οποιο ζουμε,φυσικα και σχεδον τιποτα δεν λειτουργει σωστα...Το τωρινο κατεστημενο,πρεπει να αντικατασταθει..Περασαμε,και μαλιστα,προσπερναμε τη φαση της αλλαζονιας της εξουσιας...Κανουν οτι θελουν..Φυσικα και ψηφιζουν οχι μονο τα δεντρα,αλλα και οι πετρες..

Να παρατηρησω και κατι;Φιλικα παντα..
Νομιζω πως διαφωνεις μονος σου..Δε σου ειπα πως εχεις καποια τυχη στο κομμα σου...Και περα απ' αυτο,δεν ευθυνομαι και εγω γι αυτο..Δεν ψηφιζω καν!!

Επισης...
Στο οτι δεν παμε μπροστα,φταινε οι αχρηστοι(στην πλειονοτητα)ηγετες μας,αλλα και εμεις οι ιδιοι!Να βλεπουμε τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ πισω απο τα ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ..Να μαθαινουμε απο το παρελθον και απο τα λαθη..

Ταυτιζεις την εννοια εξουσια,με τη χειραγωγηση..
Εξουσια εγω εννοω την αρχη,την οποια εξελεξε ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ και μονον λαος,λογω της ικανοτητας των μελων της στην πορεια για ενα σκοπο..
Σκοπος;
Προαγωγη σε καθε επιπεδο....

Οσο για το συμβολο του εθνους,δεν καταλαβα τι εννοεις,παντως εγω πεθαινω γι' αυτο...
ΠΡΟΣΕΞΕ:οχι για την αρχη,την εξουσια που θα εκλεγω(θεωρητικα παλι).....ΑΛΛΑ για το τιμημενο συμβολο του ΕΘΝΟΥΣ....
Θα επανελθω...
παντα φιλικα....

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαυτό η ανθρωπότητα έγινε όπως έγινε....
Αν με την ίδια ευκολία έδινες την ζωή σου για έναν συνάθρωπο τότε δεν θα χρειαζόταν να έχεις καν σημαίες και σύμβολα...
(όχι οτι το κάνω εγώ...)

Ακούω συχνά παράπονα απο ανθρώπους που δεν μπορούν να έρθουν σε επαφή με το θείο...
μα αν ακόμα ο Ανθρωπος βρίσκεται στην μωρουδιακή κατάσταση το έθνος μου,η θρησκεία μου ,η οικογένεια μου και όλα τα ΜΟΥ
τότε πιο εύκολο είναι να έρθει σε επαφή με καμια αγελάδα.
Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΑΝ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ...για να αντιληφθούμε και τον ίδιο ...

οι αναρχικοί λένε "Πατρίδα μας η γή" ...
Είναι οι μόνοι που το λένε και είναι και το πιο σωστό ...
Πως γίνεται να πιστεύει σε πατρίδες και έθνη και φυλές ένας εσωτεριστής που δέχεται την μετενσάρκωση ?
Ο Εσωτεριστής αν δεν είναι αναρχικός για εμένα δεν είναι εσωτεριστής.
Ο ίδιος ο Θεός δεν νομίζω να βλέπει τον εαυτό του ως εξουσία και Αρχή πάνω στον Ανθρωπο και το Σύμπαν...
Αν βλέπει τον εαυτό του έτσι και ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ...τότε σας τον χαρίζω...
Είμαστε οι εκπορεύσεις του , είμαστε οι συνεργάτες του Η ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ και όχι απο κάτω του.

Εθνικόφρονες εσωτεριστές με ρατσιστικές τάσεις....ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 20:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι εδώ συμφωνώ με Nathanal και κατά ενα μέρος με AION αλλά και πάλι δεν εξηγήθηκε τι είναι Αναρχία.
Οι βάσεις της Αναρχίας είναι ταυτόσημες με το νόμο της ζούγκλας ή το Μαλθουανισμό?
Μέχρι τώρα δε με απασχόλησε ποτέ το θέμα "Αναρχία" και θα ήθελα κάποια ενημέρωση.
Όποιος δύναται...welcome


~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 21:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά , μην τα ισοπεδώνουμε όλα... μπορεί η δημοκρατία που υπάρχει σήμερα να μην φτάνει στο 100% την ένοια της "δημοκρατίας" αλλα αυτό δε σημαίνει πως δεν έχουμε φτάσει σε ένα ικανοποιητικό σημείο . ας συγκρίνουμε λίγο την εποχή μας σε σχέση με παλιότερα...θα δούμε ότι στον τομέα της δημοκρατίας εχει γίνει μεγάλη πρόοδος. πολλά κρατη πλέον έχουν εγκαθιδρύσει τη δημοκρατία και τα θεμέλια είναι τόσο γερα που είναι σχεδόν αδύνατον να βγούνε . στο παρελθόν γινόταν χαμός... βεβαίως και συμφωνώ πως δεν έχουμε καταφέρει να προσεγγίσουμε σε μεγ΄λαο βαθμό την ένοια της δημοκρατίας αλλα ας μην ζητάμε και το τέλειο...άλωστε δε ζούμε σε μια κοινωνία αγγέλων και μία κοινωνία χωρίς καποια ιεράρχηση θα ήταν ουτοπία και άρα άπιαστη όσο και αν προοδεύσει η κοινωνία και οι άνθρωποι πρωτα απολα .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 01:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Truth seeker, δυστυχώς αυτοί που κυβερνούν (ή μήπως να πω διοικούν?!), ενίοτε, δεν έχουν τη δική σου αισιόδοξη πλευρά...
Οταν ενας γάιδαρος γυρίζει ενα νερόμυλο και ποτίζει ενα κομμάτι γής και με τη δουλειά του και τη δουλειά του γα'ι'δουριάρη, παράγονται μεγαλύτερες αξίες, κανένας δε θα κάνει τη σκέψη οτι ο γάιδαρος έχει δικαίωμα πάνω σ' αυτές τις αξίες.
Μόνο όσοι ζούν στα σύννεφα και οι θεότρελλες που αγοράζουν γούνινα παλτά για τα σκυλάκια τους, θα ήθελαν να στρώσουν πουπουλένια στρώματα, αντί για άχυρα, για να ξαπλώσει αυτός ο γάιδαρος.
Θα βρεθούν πολλοί άνθρωποι που θα πούν οτι ο γάιδαρος πρέπει να έχει ενα μεγαλύτερο παράθυρο στο στάβλο του, μια δυο λιχουδιές και καλύτερη μεταχείριση. Αλλά κανένας άνθρωπος δε θα κάνει τη σκέψη οτι ο γάιδαρος πρέπει ν' αποζημιωθεί για τις αξίες που παρήγαγε με τη δουλειά του.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 08:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ερπετο-καρντάσι (καλό ε?)

... εξηγήθηκε πάρα πολύ καλά οτι μιλάμε με όρους πραγματικής ανθρώπινης συνείδησης και όχι για το "ζώο" που κατάντησαν τον άνθρωπο...
Μιλάμε για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και όχι για μυρμηγκια. Τα μυρμήγκια δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν χωρίς το "καρότο" και το "μαστίγιο" ούτε για μια μέρα. Εχουν συσωρεύσει τόσα βίτσια και τόσες λανθάνουσες καταστάσεις στο συνειδητό και το υποσυνειδητό τους που δεν μπορούν πια να ξεχωρίσουν το "φύση" απο το "παραφύση"...
Δεν δημιουργούν τίποτα απλά τρώνε,γα@#ν,χέ#^υν και πεθαίνουν.
Η Αναρχία χρειάζεται ελεύθερους ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ...
τωρα αν αυτό το γελοίο μετριοχαροποθλιμένο κακόμοιρο και μίζερο πράγμα σου μοιάζει για Ανθρωπος ...τότε πρέπει πρώτα να συζητήσουμε τι ονομάζουμε ΑΝΘΡΩΠΟ ....
αυτό με τον γάιδαρο είναι πολύ ωραίο παράδειγμα...αλλά η ουσία είναι ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΥΣ ΓΑΙΔΑΡΟΥΣ ??????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 09:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναρχία= "ούτε θεό, ούτε αφέντη"

(και, βέβαια: αναρχία- όχι αναρχισμός)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 12:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως ειπε και ο αιον ο καθε ενας κοιταζει την παρτη του και σε ενα τετοιο κοσμο....
μου ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι οι αναρχικοι εφτασαν σε τετοιο σημειο εσωτερικοτητας και εμβαθυνσης χαρακτηρα για να αντιληφθουν κατι τετοιο.

Κατ εμε η μεγαλη πλειοψηφια απο αυτους ειναι τσογλανια του κερατα που κανουν χαβαλε στις πορειες και στο γηπεδο, βανδαλοι, αμορφωτοι υιοι πλουσιου μπαμπα που σπουδαζουν μια ζωη....και παραγουν βια.

Για να μην παρεξηγηθω μιλω για την πλειψηφια απο αυτους που μολις κατσει μια αρπαχτη θα την αρπαξουν και θα τρεξουν.

Πως γινεται ας πουμε τα αιωνια θυματα απο πορειες αναρχικων να ειναι τα φαρμακία και τα μαγαζια με κηνιτα και ακριβα ρουχα?

Γιατι δεν σπατε ενα περιπτερο ρε καρντασια ενα μαγαζι με ξηρους καρπους, ενα ζαχαροπλαστειο, μια καφετερεια, ενα καταστημα με ειδη προικος...?

Προκειται για παιδια απο 14 - 26 το πολυ χρονων που μολις κανει ενα ντου η αστυνομια σκορπανε στα στενα....
και καποιους "οργανωτες" που καθονται πισω και φωναζουν λες και ειναι ο παπαφλεσας και πολεμαει τουρκους....
αλλα τα πιτσιρικια την κανουν (ασχετο)

Αυτα τα πιτσιρικια κανουν αντισταση κατα του κρατους και εχουν σκοπο να ξυπνησουν τα μερμυγκια.


Μα οπως ειπα στην αρχη τα μυρμηγκια δεν ξυπνανε γιατι το χαπι που τους προσφερει η αναρχια ειναι τελειως κατα των συμφεροντων των μυρμηγκιων.

Πως ειναι δυνατον να μου καταστρεφεις το αμαξι και να ζητας να σε ακουλουθησω ?
αυτο ειναι πολιτικη ανωριμοτητα.

Θεωρω λοιπον την αναρχια.... μαλον αριστεριζουσα πολιτικη πραξη που εμπιπτει στον κανονα που ισχυει οσον αφορα.... εμενα και μονο... και εχει ερθει απο ιδιαν πειρα στον χωρο της αριστερας γενικοτερα ως ....

Μια φαση της ζωη σου που πρεπει να περασεις μικρος... κατι σαν την ιλαρα γιατι αν την περασεις μεγαλος σου αφηνει κουσουρια.

Ο αιον ειναι ιδεαλιστης και αποτελει μαζι με αλλους -δυστυχως ελαχιστους ψαγμενους αναρχικους την εξαιρεση που επιβαιβεωνει τον κανονα

Τωρα εγω δεν εχω καταλαβει ενα ακομα πραγμα στην αναρχια...
πως ο αναρχικος εντασει εαυτον σε ομαδες αφου και η ομαδα αποτελει μια αρχη

Πως ενοειτε αναρχια και οργανωμενες πορειες και επισοδια αναρχικων με διοικητικη μερυμνα που θα την ζηλευε ο Στρατος?
και το παραδειγμα της θεσαλλονικης ειναι νωπο

Συμφωνω οτι η δημοκρατια μας ειναι σικε και ελεγχεται απο τα καναλια.
Συμφωνω οτι οι πολιτικοι ειναι διεφθαρμενοι.
Συμφωνω οτι η αναρχια χρειαζεται τελειους ανθρωπους για να εφαρμοστει και απωτελει -ενδεχομενος- την ποιο κοντα στο τελειο ενοια κοινωνικης ενωσης, συμβιωσης, ανθρωπινης ομαδας .

Αλλα προς το παρων η δημοκρατια ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να εχουμε ...και μην ξεχναμε οτι ειναι η καλυτερη δημοκρατια μετα τον χρυσο αιωνα στην χωρα μας....

Αν δεν εχουμε το καλυτεροτερο ειναι γιατι δεν το θελησαμε αρκετα..

απλουστερα ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει...

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 12:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα. Συμφωνώ περισσότερο με τα κείμενα του φίλου nathanal και του Αιον. Η ΑΝΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ".... και όπως κάθε τι τέλειο είναι και ανεκπλήρωτο. Τι πιο τέλειο από το να έχουμε φτάσει στο επίπεδο εκείνο που δεν θα χρειαζόμαστε να μας πει ο Μπάτσος η ο δικαστής η ο νομοθέτης πώς να ζήσουμε. Ίσως κάποτε να μπορέσουμε να τους καταργήσουμε. Μόνο όμως αν δεν χρειάζονται θα αυτοκαταργηθούν. Και φυσικά ποτέ μα ποτέ αν σπάμε κεφάλια και αν γλύφουμε τον ιδρώτα του κοσμάκη σπάζοντας το αμάξι του και το μαγαζί του. Θα προτιμούσα να μην ακούσω τίποτα δικαιολογίες του στιλ (αυτοί σπανέ μόνο μερσεντές και BMW και βιτρίνες από τράπεζες ) γιατί ακόμα και τον κάδο απορριμμάτων που θα κάψουν, το πληρώνει ο κοσμάκης. Αυτά όμως συμβαίνουν όταν οι επαναστάσεις είναι ομαδικές και όχι ατομικές. Αυτός ήταν ο δικός μου λόγος που διαφωνούσα φίλε Nathanal.
Όσο για την σημαία θα ήθελα να πω το εξής. Διαφωνώ με όλους αυτούς που καινέ την σημαία γιατί είναι για κάποιους ανθρώπους ένα σύμβολο ΠΙΣΤΗΣ.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΡΕΖΙΛΕΨΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΟΥ. ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΡΕΖΙΛΕΨΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.

Βέβαια υπάρχουν εκείνοι που καίνε την σημαία, αλλά υπάρχουν και αυτοί που στο όνομα της κάνουν τα χειρότερα. Δεν φοράνε κουκούλες αλλά το πραγματικό τους πρόσωπο δεν μπορείς να το δεις. Δεν βάζουνε φωτιές αλλά τα έργα τους μας καινέ για χρόνια. Και αυτοί δεν έχουν καμία δικαιολογία. Ούτε είναι πιτσιρικάδες, ούτε παραμυθιαζονται. Έχουν πάψει εδώ και χρόνια να πιστεύουν και στα παραμύθια αλλά και στην αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 13:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ματιά στην φύση θα σας πείσει για το αν μπορεί να υπάρξει αναρχία. Ας μην ζούμε με αυταπάτες. Μια κοινωνία είναι αντίγραφο της φύσης. Στην φύση υπάρχουν νόμοι και κανόνες, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Η ‘τέλια κοινωνία’ που φαντάζονται οι ‘αναρχικοί’, δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ. Λυπάμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ.....!

ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ..
ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΟΣΟ ΤΟΥ ΛΕΝΕ....
ΝΑ ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...??

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??????

ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ, ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΑΘΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ....!!

ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΜΑΘΑΝ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ (ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ) ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.....

* ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.....
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ???
ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΜΕΙΤΕ ΤΑ ΖΩΑ?????????

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΒΙΑ, ΠΟΝΟΣ, ΑΙΜΑ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Κ.Α.....
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..!

ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ....
ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια της φίλης Nathanal ...

Oσο για σπασίματα και τέτοια που λέει ο drumx πιστεύω οτι είναι το μόνο επιχείρημα που έμεινε στα μυρμήγκια για να μην βγούν απο τις μυρμηγκοφωλιές και να μείνουν στην αποχαυνωση τους...
Φίλε drumx απέβαλε (και σύ και γώ και όλοι) όλα τα βίτσια που μας έχει επιβάλει η κάθε μορφή εξουσιας...απέβαλε όλα τα κατεστήμένα σκέψης και συναισθήματος...και μετά ασχολείσου με το αν σπάνε τα πρεζόνια κανα φαρμακείο...και στο κάτω - κάτω ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΟ#@@Η ΜΟΥ... ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕς ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΑΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ?????

Ε ? είπατε τίποτα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 19:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν το λουλουδάκι που αναφέρεις φίλη Nathanal φυτρώσει εκεί που δεν πρέπει, θα το φάει η αγριάδα. κοκ. Στην φύση όλα είναι τέλεια. Το ότι το λιοντάρι θα σκοτώσει για να φάει, που βλέπεις το παράλογο; Το ότι το ισχυρό κατατροπώνει το αδύναμο, που βλέπεις το παράλογο; Όλα αυτά, δηλώνουν αρμονία. Εάν το λιονταράκι δεν έτρωγε την αντιλόπη, ολόκληρη η σαβάνα θα γέμιζε αντιλόπες που με την σειρά τους θα πέθαιναν της πείνας. Ας μην πλάθουμε ουτοπίες. Στον κόσμο που ζούμε, είναι έτσι! Για αλλού… δεν μπορώ να γνωρίζω. Εγώ ζω εδώ. Όπως ανέφερες στην φύση όλα είναι ελεύθερα. Ναι, μα με περιορισμούς. Δεν μπορεί να υπάρξει η απόλυτη ελευθερία και πρέπει επιτέλους να το καταλάβουμε εάν θέλουμε να ζήσουμε αρμονικά. Αυτό που χρειάζεται σε μια ανθρώπινη κοινωνία είναι ίσες ευκαιρίες. Εάν τώρα σε κάποιων δοθεί μια ευκαιρία και δεν την εκμεταλλευτεί, τι φταίω εγώ που εκείνος δεν το έκανε; Θα πληρώσω εγώ την νύφη; Για πια αναρχία επιτέλους μιλάμε; Δεν μπορεί να υφίσταται θέλουμε δεν θέλουμε.
Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Γιατί με τον τρόπο που περιγράφετε την αναρχία, αυτό είναι.

Ποιος είπε ότι θέλω να βλέπω ανθρώπους να δυστυχούν, να εκμεταλλεύονται, να πεθαίνουν, να εκμηδενίζονται, να να να να…….

Αλλά αυτό το…. Όχι φτωχοί και πλούσιοι, ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω. Δεν θα αναφερθώ στους απατεώνες, αλήτες, δολοφόνους πλούσιους. Μα θα αναφερθώ στους όχι πλούσιους, μα σε αυτούς που εργαζόμενοι απέκτησαν λεφτά, με την εξυπνάδα τους επένδυσαν σωστά και ευνοήθηκαν. Γιατί αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να είναι στο ίδιο οικονομικό επίπεδο με εμένα που είμαι απλά ένας υπαλληλάκος της κακιάς ώρας που κοιμάται ολόρθος; Όλοι προσφέρουμε το ίδιο; Όχι φίλοι μου. Φυσικά και η σαπίλα κυριαρχεί αυτήν την στιγμή που μιλάμε, η δημοκρατία που υποτίθεται ότι έχουμε είναι δημοκρατία ανέκδοτο. Θα την αποκαλούσα ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Δεν είπα ότι όλα είναι μέλη γάλα. Βρισκόμαστε σε μια αισχρή κατάσταση παγκοσμίως.

Το βασικότερο συστατικό είναι ίσες ευκαιρίες. Κάτι για το οποίο δεν φημίζεται τουλάχιστον το Ελληνικό κράτος.

Αυτό που βλέπω είναι ότι συμφωνούμε κατά βάσην, στο ότι η πολιτικό – κοινωνική κατάσταση βρίσκετε στα πρόθυρα προχωρημένης σήψης και αυτό είναι το σημαντικότερο, η διαφωνία μας είναι ως προς την επίλυση, πολίτευμα εάν θέλετε.

Θα την βρούμε την άκρη όμως με καλή θέληση.
Πρώτα από τον ίδιο μας τον εαυτό και το σπίτι. Το μικρό προσωπικό μας σύμπαν.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 02/07/2003 19:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 20:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρεται

ναι αιον αυτοι μας εφαγαν τα λεφτα του ΙΚΑ ..
Αλλα αυτους μπορω να τους τιμωρησω (υποτιθεται) ενω κανενα τσογλανακι που θα μου σπασει το παμπριζ και θα μου χαρακωσει της πορτες δεν μπορω να τιμωρησω.

Πρεπει να αποδεχτουμε οτι εφοσον θελεται την βια η απαντηση που θα πρεπει να παρεται θα ειναι Βια.

Αλλα...

Αν εγω βουτηξω ενα 15 χρονο αναρχικο και το σαπισω στο ξυλο γιατι μου εσπασε το παμπριζ θα με ποιασουν τα καναλια και θα με καψουν ασε την αστυνομια... και ποιος με γλιτωνει απο τα χερια του μπαμπα του.

Αισθανομαι ανισχυρος λοιπον οταν ειμαι υποχεωμενος να παω με τον νομο για να δικαιωθω ενω το τσογλανακι απολαμβανει μια ασυλια απο πανεπιστημια μεχρι και τα δικαστηρια για λογους ελευθεριας συνηδησεως.

και στο κατω κατω σε ξαναρωταω πως περιμενεις τα μυρμηγκια να ξυπνησουν αφου το χαπι που τους δινεις... για αυτους ειναι τελειως ασυμφορο..


Ο ανθρωπος κοιταζε κοιταζει και θα κοιταζει την παρτη του ειναι γραμενο στο DNA του και περιγραφεται ως φυσικος νομος απο την θεωρεια του δαρβινου ...
Κατα συνεπεια καθε τι ασυμφορο ειναι παρα φυσιν
ειται προκυται για Χριστιανισμο ειτε προκυται για αναρχια και αριστερα (κουμουνισμος)ειναι καταστασεις παραφυσιν

δεν επιβαλονται αυτα τα πραγματα αλλα

Διδασκονται ως ηθικη

Για αυτο θεωρω την αναρχια πολιτικη ανοριμωτητα διοτι ειναι πολιτικη πραξη κατα των εκφραζμενων συμφερωντων του κοσμακη

αν το θεμα τεθει στο κατα ποσο αυτα τα συμφερωντα ειναι οντως συμφεροντα παει αλλου αλλα η ηθικη μπανει απο το παραθυρο ως διδασκαλια


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 20:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτό με τον γάιδαρο είναι πολύ ωραίο παράδειγμα...αλλά η ουσία είναι ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΥΣ ΓΑΙΔΑΡΟΥΣ ??????

Στο σχολείο κατασκευάζονται άνθρωποι.
Η διαδικασία της κατασκευής των ανθρώπων λέγεται εκπαίδευση.
Η οικογένεια, ο κινηματογράφος, η τηλεόραση, το θέατρο, το ραδιόφωνο, οι εφημερίδες, τα βιβλία και τα πλακάτ είναι σχολεία με την ευρύτερη έννοια.

Όλα τα κέντρα που μεταδίδουν πληροφορίες είναι σχολεία.
Για την κατασκευή πραγμάτων χρησιμοποιούνται εργαλεία.
Το εργαλείο με το οποίο κατασκευάζονται άνθρωποι είναι η πληροφορία.
Όταν οι άνθρωποι δεν υπακούουν σε φυσικές ανάγκες, στη συνήθεια ή στη βία, οι πράξεις τους εξαρτώνται απο όσα γνωρίζουν.
Ακόμα και οι συνήθειες δημιουργούνται ως ενα βαθμό απο πληροφορίες.
Αφού οι πράξεις ενός ανθρώπου καθορίζουν την πορεία της ζωής του, οι πληροφορίες που παίρνει αυτός ο άνθρωπος καθορίζουν το πως θα ζήσει.
Τα σχολεία δε φτιάχνουν μόνο ανθρώπους, τα σχολεία φτιάχνουν και βιογραφίες.

Τη φύση της πληροφορίας μπορεί να την καταλάβει κανείς μόνο αν εξετάσει την επίδρασή της στη ζωή των ανθρώπων.
Αν θέλει κανείς να καταλάβει καλύτερα τη φύση των εργαλείων, πρέπει να γνωρίζει για ποιό σκοπό προορίζονται.
Ο σκοπός διαμορφώνει το εργαλείο. Δεν υπάρχει εργαλείο χωρίς σκοπό.
Δεν υπάρχει πληροφορία χωρίς σκοπό...
Οι πληροφορίες που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή ανθρώπων, είναι ανάλογες με το είδος ανθρώπου που θέλει να κατασκευάσει κανείς.
Αν θέλει να κατασκευάσει έναν άνθρωπο κατάλληλο για να επισκευάζει χαλασμένα αυτοκίνητα, δε θα το κατορθώσει αυτό χρησιμοποιώντας πληροφορίες με τις οποίες δημιουργείται ενας κτηνίατρος.
Αν θέλει κανείς να φτιάξει εναν άνθρωπο που να περνάει εθελοντικά όλη του τη ζωή στο στρατό, πρέπει να τον επεξεργαστεί με πληροφορίες διαφορετικές απο εκείνες που κάνουν κάποιον να λατρέυει αγελάδες.

Πάνω απ' όλα όμως φίλε ΑΙΟΝ, δε μπορείς να επιφέρεις αλλαγή στηριζόμενος στη βία. Η βία θα φέρει βία και δεν υπάρχει τέλος σ' αυτό.
Δε μπορείς να επιφέρεις μια νεα μεταρρύθμιση στη θέση της παλιάς γιατί κάτι τέτοιο είναι ψευδαίσθηση.
Η πραγματική και μοναδική ουσιαστική αλλαγή, μπορεί να προέλθει μόνο απο "μέσα", μόνο αλλάζοντας τον εαυτό μας μπορούμε να αλλάξουμε την κοινωνία και όχι αυτό που ισχυρίζεται ο κομμουνισμός.
Οτι δηλαδή, αλλάζοντας την κοινωνία θα αλλάξει και ο άνθρωπος...
Είσαι μαχητικό πνεύμα με πολλή ενέργεια...
Δε σε γνωρίζω-δε με γνωρίζεις γι' αυτό θα σου δώσω μια συμβουλή (όχι ως αυθεντία, μιας και δεν είμαι τίποτα τέτοιο0ούτε θέλω να γίνω)...
Αν προσπαθούσες να εκμεταλευτείς αυτό το δυναμικό που έχεις προς μια περισσότερο δημιουργική πλευρά θα εκπλαγόσουν απο την μεταλλαγή του εαυτού σου...
Δε θέλω να σου υποδείξω τίποτα, μιας κι εγώ ο ίδιος δεν ανήκω πουθενά και δεν ακολουθώ καμμιά διδασκαλία και κανένα μονοπάτι στη ζωή μου...
Γυμνός και μόνος γεννήθηκα, γυμνός και μόνος θα πεθάνω.
Κι αυτό δεν είναι οίκτος. Είναι η τελειότητα της Μεγαλοσύνης Του...
Απο εκεί και πέρα, δε φοβάμαι τίποτα και κανέναν γιατί δε χρωστώ τίποτα και σε κανέναν, φροντίζοντας να ζώ μια ζωή στην οποία οποιαδήποτε στιγμή να γυρίσω προς τα μέσα, προς τον εαυτό μου, να μη ντραπώ απο αυτό που θα αντικρύσω...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 21:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλησε κανείς για βία ?

Γιατι κολάτε εκεί ?

Είστε Εσωτεριστές ? Αν είστε θα ξέρατε ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΛΥΚΟΣ ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΝΙ τότε η βασιλεία των ουρανών ( η λειτουργία της ανώτερης συνείδησης) θα είναι ΕΔΩ.
ΩΣ ΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ

Εχέμβροτε αυτό που περιγράφεις μόνο αρμονία δεν είναι...αυτό είναι Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...
Τι να πώ για έναν άνθρωπο που χαρακτηρίζεται και αυτοπροσδιορίζεται μέσω της εργασίας...είναι ότι πιο άκυρο μπορεί να του τύχει...
Φίλε σου εύχομαι πραγματικά να ξυπνήσεις...είσαι το όνειρο κάθε εργοδότη...
Πες μου μια δουλειά που βγάζεις χρήματα με το σταυρό στο χέρι και χωρίς να υπερεκμεταλλεύεσαι τον πλησίον σου...


φίλε reptile καλά τα λές αλλά εύκολα και σύ έπεσες στην λούμπα της ψυχολογίας δια αποστάσεως...πράγμα που δείχνει άτομο με τάσεις επιρροής στους άλλους (τώρα έπεσα και γώ στη λούμπα)
Η αλλαγή κοινωνίας-ανθρώπου είναι σχέση αμφίδρομη.Δεν πάει το ένα χωρίς το άλλο.

Παιδιά, μου είναι πολύ δυσκολο να μιλάω με μυρμήγκοσυνειδησιακούς όρους .Αν ο άλλος νομίζει οτι με τον να μην ψηφίσει τις επόμενες εκλογές ΠΑΣΟΚ θα τιμωρήσει τον Νεονάκη που τσέπωσε τους κόπους ενος λαού τον ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ...τότε ας το αφήσουμε και ας πάμε για κανα τάβλι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 21:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να παραφράσω έναν φίλο μου:
μπορείτε να μού δείξετε έναν (πραγματικό) Αναρχικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΡΧΙΑ= Α) ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ (ΕΞ ΟΥ ΑΡΧΗΓΟΣ, ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΕΠΕΚΤΑΣΗ Η ΙΣΟΔΥΝΑΜΙΑ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΑ)
Β) ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΞΑΝΑ (ΑΝΑ + ΑΡΧΗ).

ΙΣΧΥΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.
ΣΤΙΣ ΑΝΑΡΧΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ Ή ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ (Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ), ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ (ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ) ΣΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ, ΗΓΕΤΕΣ ΤΗΣ (Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ).
ΠΡΩΤΙΣΤΗ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΡΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΣΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ (ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΤΗΣ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗΣ;;).
ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΡΧΙΑ;;
ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΑΥΤΟΥΣ ΞΕΡΩ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΩΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ Ή ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΤΕΙΝΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι βαθιά κοιμούνται….. δεν βαριέσαι…

Αρμονία για τον Aion είναι μια κοινωνία άχρηστων ρεμαλοτεμπέλιδον και χασισοφιλόσοφων. Άσε φιλαράκο, το παιχνιδάκι παλιό και σάπιο. Μόνο που κάποιοι το παίζουνε στην εφηβεία. Μετά ξυπνάνε. Αλλά…..σσσσσσς μην ξυπνήσουμε τον φίλο μας που κοιμάται στον κόσμο του, τον αγγελικά πλασμένο.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 03/07/2003 01:29:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου μια δουλειά που βγάζεις χρήματα με το σταυρό στο χέρι και χωρίς να υπερεκμεταλλεύεσαι τον πλησίον σου...


Ο τσαγκάρης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε άμα είναι όλοι βιτσιόζοι και γουστάρουν μαστίγιο,γουστάρουν να νιώθουν τα χνώτα της κάθε εξουσίας στο σβέρκο τους....ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΤΣΙ ?

Μέχρι τώρα φίλε μου, δεν μας έχεις πει απολύτως τίποτα για το τι είναι η αναρχία! Ούτε έστω κάποιες προτάσεις για το πώς θα μπορούσαμε να καλυτερέψουμε την κοινωνία και τον κόσμο. Μόνο κατηγορείς αυτό, κατηγορείς το άλλο, αντιδράς, φωνάζεις, χτυπιέσαι. Η αναρχία είναι η καλύτερη, η αναρχία είναι έτσι, είναι αλλιώς.

Η αναρχία μπορείς να μας πεις τι είναι;;;

Πώς να σε πάρω στα σοβαρά εάν δεν λες απολύτως τίποτα!


Όποιον και να ρωτήσω απτό σινάφι σου, γιατί ναι! σινάφι είναι, το ίδιο παρλαπίπες είναι. Όλο μπλα μπλα μπλα μπλα.. Άσε φιλαράκο τα γνώρισα από κοντά κι εγώ, δεν μιλάω ως άσχετος. Γι’αυτό σε ξαναρωτάω, ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΡΧΙΑ;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 02:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φίλε reptile καλά τα λές αλλά εύκολα και σύ έπεσες στην λούμπα της ψυχολογίας δια αποστάσεως...πράγμα που δείχνει άτομο με τάσεις επιρροής στους άλλους (τώρα έπεσα και γώ στη λούμπα)
Η αλλαγή κοινωνίας-ανθρώπου είναι σχέση αμφίδρομη.Δεν πάει το ένα χωρίς το άλλο.

Καλέ μου φιλαράκο ΑΙΟΝ, θα σε(σαλονικιώτικο) ρίξω φαπαλιά!
Ποιάς ψυχολογίας?! Η επίγνωση του οτι μόνο μέσω της ατομικής αφύπνισης του καθ' ενός, είναι εφικτή η μόνη ουσιαστική αλλαγή, δεν είναι καμιά βαριά ψυχολογία!
Είναι κατανόηση του τι απομένει, είναι κατανόηση της μοναδικής λύσης!
Γιατί Όλα τα άλλα απέτυχαν!!!...Όλα τα άλλα απέτυχαν!!!
Είναι δοκιμασμένα...δοκιμάστηκε και η επανάσταση μέσω βίας και η επανάσταση για την επανάσταση αλλά...ΚΟΥΚΟΥ!...δυστυχώς!
ΕΓΩ ΡΕ!...ΕΓΩ ΡΕ Γαμ**** πρώτος δεν ανέχομαι οτιδήποτε διάκειται και εναντιώνεται στην ελευθερία του ατόμου! Δε γουστάρω πως το λένε!
Δε γουστάρω κανέναν να μου το παίζει ανώτερος...μιας και ανώτερος απο μένα είναι ΜΟΝΟ αυτός πουδημιούργησε το σύνολο της ζωής και όποτε τον αφουγκράζομαι σκύβω το κεφάλι απο ταπεινότητα και ευγνωμοσύνη...
Αλλά πέρα απο αυτό...κανέναν δεν αποδέχομαι ως αυθεντία, ως λυτρωτή, ως μεσάζοντα εμού και κάποιου άλλου, είτε Θεικού είτε ανθρώπινου...
Μπορείς όμως να πολεμήσεις σε ό,τι δε συμφωνείς μόνο απο μέσα...
Το παιχνίδι είναι πολύ καλά οργανωμένο ώστε να μην υπάρχει περίπτωση αποτυχίας (και το αντιλαμβάνεσαι καλύτερα απο μένα) οπότε δε μπορείς να πολεμήσεις γι' αυτά που πιστέύεις ανοιχτά-όσο αγνές προθέσεις και να έχεις (γιατί γνωρίζω οτι έχεις αγνες προθέσεις!)...
Μπορείς μόνο να πολεμήσεις για ό,τι πιστεύεις με μεθοδικότητα και απο τα μέσα...
Δε μπορείς να προβάλεις το στήθος σου μαχητικά...Μπορεί να νοιώθεις όμορφα και ελέυθερα απο τη μαχητικότητα που σου προσφέρει ενα τέτοιο συναίσθημα αλλά δε μπορείς να πολεμήσεις ουσιαστικά όταν αντιτίθεσαι έτσι προφανώς...
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία αλλά θέλει δοκιμασμένη ψυχή η Σοφία...

quote:
Παιδιά, μου είναι πολύ δυσκολο να μιλάω με μυρμήγκοσυνειδησιακούς όρους .Αν ο άλλος νομίζει οτι με τον να μην ψηφίσει τις επόμενες εκλογές ΠΑΣΟΚ θα τιμωρήσει τον Νεονάκη που τσέπωσε τους κόπους ενος λαού τον ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ...τότε ας το αφήσουμε και ας πάμε για κανα τάβλι...

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ αυτό στον εαυτό σου....
Κανείς δεν είναι εναντίον σου...
Μη δείχνεις αυτολύπηση δείχνοντας οτι πρέπει να αμυνθείς...
Στήριζε αυτά για τα οποία πιστεύεις δίχως να γίνεσαι στόχος καλέ μου φίλε...
Όταν γίνεσαι στόχος θα σε φάνε είτε αγωνίζεσαι για κάτι ουτοπικό, είτε για κάτι ρεαλιστικό...
Όλοι είμαστε μυρμήγκια!...και μάλιστα, μυρμήγκια εν αγνοία της μυρμηγκοειδούς φύσης μας...όσο δίκιο και να έχεις δε μπορείς να εναντιώνεσαι το μυρμήγκι ενάντια στα μηρμύγκια...ουδείς προφήτης στον τόπο του...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 03/07/2003 02:17:32

Edited by - reptilesalonica on 03/07/2003 02:31:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 08:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα. Πρώτα από όλα μια Καλημέρα σε όλους για να αποφορτιστεί λιγάκι το κλίμα..
Μετά να ζητήσω μια συγνώμη από την Φίλη nathanal που την είπα Φίλο. Ειλικρινά δεν έγινε θελημένα. Σχετικά με τους νόμους της φύσης συμφωνώ και εγώ ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΒΙΑ, ΠΟΝΟΣ, ΑΙΜΑ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Κ.Α..... αλλά υπάρχει μια πολύ μεγάλη διάφορα σε σχέση με την δική μας κοινωνία. Όλα τα φυτά και τα ζώα γεννιούνται με κάποιο πλεονέκτημα. Τα μικρά είναι γρήγορα, τα μεγάλα είναι αργά αλλά δυνατά. Τα μικρά και αργά μπορούν να καμουφλάρονται τέλεια κ.α. Στην δική μας κοινωνία δεν ισχύει αυτό. Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα είναι «χρηματικά». Και άλλες φορές γεννιέσαι με αυτά και κάποιες άλλες λίγες τα αποκτάς στην πορεία. Όπως και να έχει νομίζω ότι το σημαντικότερο θέμα είναι ότι οι επαναστάσεις πρέπει να είναι σε μεγαλύτερο βαθμό ΑΤΟΜΙΚΕΣ και πολύ λιγότερο ΟΜΑΔΙΚΕΣ. Έχω την εντύπωση ότι ο φίλος Αιον θα διαφωνήσει με αυτό…. Αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε. Γιατί νομίζω ότι εκεί βρίσκεται το λάθος της υλοποίησης αυτής της ιδέας και ταυτόχρονα η καταστροφή της. Αν 1000 μυρμήγκια βγουν στον δρόμο… πάλι μυρμήγκια θα είναι. Απλά θα νιώσουν για πρώτη φορά την δύναμη της ομάδας και δεν θα ξέρουν τι να την κάνουν. Και τελικά θα την διοχετεύσουν κάπου λάθος. Αν όμως η επανάσταση ήταν πρώτα ατομική???? Δεν λέω ΜΟΝΟ ατομική. Λέω ΠΡΩΤΑ ατομική. Εσείς τι πιστεύετε ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 08:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Εχέμβροτε αφού όπως όλοι "μπήκες " και τα είδες και δεν σου άρεσαν ...τι να πώ...
Αν όλοι αυτοί που μου έχουν πεί οτι "μπήκαν" και "άκουσαν "και "είδαν"... λένε αλήθεια τότε πρέπει να είμαστε εκατομμύρια...
Δεν περιόρισα την κουβέντα στις συνηθισμένες "αναρχικές" ομάδες που τα κανάλια σας δείχνουν για να διοχετεύετε κάπου την οργή σας ....δεν ανήκω ,δεν άνηκα σε καμία τέτοια ομάδα και δεν ξέρω και πώς λειτουργούν.Η Αναρχία δεν έχει αρχές ούτε στον ορισμό της ούτε πουθενά αλλού.
Οταν μιλάμε για Αναρχία καταρχήν μιλάμε για υπαρξισμό. Πιο πάνω σου μίλησα για "αναρχικό" συνειδησιακό επίπεδο κίνησης.
Το επίπεδο εκείνο που δεν γνωρίζει την λέξη αφεντικό,την λέξη δουλειά,την λέξη εκμετάλλευση... ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑ και την λέξη ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
Φίλε Εχέμβροτε σε ρώτησα αν είσαι εσωτεριστής και δεν μου απάντησες. Αν δεν είσαι είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις μερικά πράγματα.
Οταν κάποιος έχει εσωτερική κοσμοθέαση το μόνο που μπορεί να δεί τον Ανθρωπο είναι σαν Θεό. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...και ο ΘΕΟΣ ΑΝΑΡΧΟΣ ΕΣΤΙ ....
Δεν υπάρχει Θεός με αφεντικά, θεός που να ζεί σαν κατσαρίδα μέσα στην μόλυνση μιας γκριζούπολης, θεός που να τον εκμεταλλεύονται και να εκμεταλλεύεται, Θεός που εκπορνεύεται, Θεός που σκοτώνει... Αν δεν πιστεύεις στον Θεό τότε μάλλον είσαι σε λάθος χώρο που λέει και ο Κέλσος ...
Οι προτροπές σου ακούγονται πολύ κλασσικές και δείχνουν άνθρωπο πολύ φοβισμένο και ανασφαλή , άνθρωπο που ποτέ δεν αγωνίστηκε , άνθρωπο παρατημένο στον κόσμο των αισθήσεων και τον απολαύσεων...
Αυτά περι ρεμαλοτεμπέληδων είναι φοβέρές πίπες...Ακούγεσαι σαν αποστρατος αξιωματικός που έγραφε ποίηση στην διάρκεια της χούντας... Δουλεύω απο πάρα πολύ μικρός, μένω μόνος και συντηρώ τον εαυτό μου,δεν έχω πάρει ποτέ ναρκωτικά,δεν πίνω αλκοολ και τρώω σπάνια κρέας...ο ΠΟΛΥΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΛΑΠΤΕΙ σοβαρά την συνείδηση...οι περισσότεροι Αναρχικοί (ειδικά στο εξωτερικό) είναι χορτοφάγοι ...αλλά άμα ζείς την ζωή σου μέσα απο την τηλεόραση τέτοιες μαλ@#ίες πετάς μετά...οπότε δικαιολογημένος...
Φυσικά και δεν ανήκεις στο συνάφι αυτών που παλεύουν και αγωνίζονται για έναν ΔΙΚΑΙΟ και ΚΑΛΥΤΕΡΟ κόσμο.... μάλλον ανήκεις , απο αυτά , που λές στο συνάφι εκείνο που ζεί παρασιτικά και περιμένει την ώρα αναχώρησης απο τον μάταιο τούτο κόσμο μεταξύ φαγητού,sex,και καμιας Κυριακάτικης εκδρομής στην εξοχή.Σε εκείνο το συνάφι που βιώνει την αδικία στον τεράστιο καναπέ του βλέπωντας τις ειδήσεις των 8¨30 και που διοχετεύει την οργή του και την πολιτική του σε ένα τηλεκοντρόλ και έναν τηλεπαρουσιαστή....αλλά απο την άλλη προστρέχει να δανειστεί απο τους σύγχρονους τραπεζικούς τοκογλύφους.
Σε εκείνο το συνάφι που η συνειδηση του έχει πιάσει ΛΙΠΟΣ ...
Η καλύτερη ύλη για το σύστημα...

Θές λύσεις ? Πάρε και διάβασε την Καινή διαθήκη...εκεί θα βρείς πολλές. Πάρε και διάβασε μετά τον εαυτό σου ...εκεί θα βρείς περισσότερες...και μετά διάβασε το σύμπαν ...εκεί θα τις βρείς όλες...
Υποτίθεται οτι οι αναρχικοί δεν πιστεύουν στον Θεό...Είναι φυσικό επόμενο οτι δεν θα το έκαναν έτσι όπως τον παρουσιάζει το κατεστημένο... έναν θεό τιμωρό,έναν θεό αφέντη,παρανοικό,έναν θεό αρχιτέκτονα,μπετατζή έναν μυρμηγκοθεό δηλαδή ...Αν μη τι άλλο δεν μπορούν να κοροιδεύουν τον εαυτό τους...
Για εμένα πιστεύουν πιο πολύ απο κάθε άλλον...και ας μην το ξέρουν...

τι είναι Αναρχία ρωτάς... Η ΘΕΩΣΗ σου απαντώ ...


Edited by - AION on 03/07/2003 09:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 08:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε καρντάσι reptile...με παρεξήγησες...
Τα περι ψυχολογίας τα είπα για τις προτροπές σου σχετικά με το άτομό μου...(τις οποίες συνεχίζεις και στο τελευταίο σου ποστ)
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω....δεν διάβασες τι λέω πιο πάνω ?
ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ έχεις απολυτο δίκιο... αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα απομακρυνθούμε απο τους αγώνες.
Σε λίγο θα μας ζητάνε χρήματα για τον αέρα που αναπνέουμε (είδη ζητάνε για μια βουτιά στην θάλασσα(πούλησαν τη θάλασσα και οι άλλοι έχουν μείνει στα σπασμένα παμπρίζ...)) δεν θα πούμε "μισό λεπτό να αποκτήσω αυτογνωσία και έρχομαι" ....(αυτό πάει και για την απορία του αλάτι)
Πάντως το έχεις πιάσει το νόημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 13:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ είσαι τόσο καιρό στα forums και δεν με έχεις διαβάσει καθόλου. Δεν ήσουν δα και υποχρεωμένος. Μα τα συμπεράσματα σου όσον αφορά το άτομό μου είναι πέρα ως πέρα λανθασμένα. Δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω τίποτα. Όσοι με γνωρίζουν, γνωρίζουν.
Εσωτεριστής; δηλαδή; άλλη μία ταμπέλα;

Τέλος πάντων, τι άλλο να πω. Δεν νοιώθω καμία ανάγκη να υπερασπιστώ τον εαυτό μου σε τούτο το topic. Διάβασε τι έγραψα από την αρχή. Εάν το επιθυμείς. Αυτή θα είναι και η υπεράσπισή μου.

ΥΓ

Όσον αφορά την τηλεόραση και της ειδήσεις των 8:30 χμ….. για να δω… μα που είναι η τηλεόρασή μου…..;;;; Θα σε απογοητεύσω, είναι άλλο ένα διακοσμητικό στοιχείο στον χώρο μου, επί μονίμου βάσεως αποσυνδεδεμένη από την …… πρίζα…. Και δεν ξέρω εάν λειτουργεί κιόλας.

Ο χρόνος μου εκτός εργασίας, καταναλώνεται με τα μουσικά μου όργανα, την ακρόαση μουσικής, την συζήτηση με τα φυτά (μου) και την σκυλίτσα (μου), της πεζοπορίες στα βουνά και τα λαγκάδια και την άμεση επικοινωνία μου με το δέντρο της γειτονιάς μου και ταΐζοντας τα περιστεράκια που έχουν φωλιάσει δίπλα στην κουζίνα και δεν λένε να φύγουν και καλά κάνουν.

Όντως, έπεσες μέσα 100%

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 03/07/2003 13:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy