ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΧΕΣΗ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ - ΘΕΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΕΝΟ (ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ). ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΟΤΙ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΘΕΟΣ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ, "ΕΙΔΕ" ΤΟΝ ΘΕΟ, ΠΕΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΕ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ (ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΜΟΥ. ΉΤΑΝ ΑΘΕΟΣ,ΔΕΝ ΗΤΑΝ? ΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΧΡΟΝΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ?

ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ? ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ...Ή ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΘΕΟ?

ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

TRAVELLER
THE INTERROGATOR

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 18:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ...Ή ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΘΕΟ?

Μα ο Θεός ένας δεν είναι? Υπάρχουν πολλοί?

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 19:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως να εψαχνε την θεοτητα του ανθρωπου,την γαληνη που ποτε δεν εβρισκε-ωσπου ο θανατος του υπενθυμησε πως ειναι μερος του ολου.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 23:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Καζαντζάκης πίστευε με τον δικό του τρόπο... αλλά γι'αυτό ακριβώς το λόγο θεωρήθηκε Αθεος και αφορίστηκε... Μια παρεξήγηση δηλαδή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 09:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την εντύπωση ότι η μεγαλύτερη ένδειξη "αθεϊσμού" από μέρους του ήταν η συγγραφή του "Τελευταίου Πειρασμού" εξαιτίας του οποίου και αφορίστηκε (αν κάνω λάθος παρακαλώ συγχωρέστε και διορθώστε με). Το τραγελαφικό είναι ότι μέσα από το έργο του διακρίνει κανείς μια πολύ βαθιά πίστη στο Θεό, και ειδικά στο συγκεκριμένο βιβλίο. Τι κακό είπε ο άνθρωπος δηλαδή: εκανε απλά μια what-if analysis ! Βασισμένος στην ανθρώπινη υπόσταση του Χριστού (Θε-άνθρωπος δεν ήταν άλλωστε ?) έκανε μια πολύ λογική σκέψη: ως άνθρωπος δε λύγισε ? και δεν ευχήθηκε να ήταν η μοίρα του διαφορετική ? (μα αυτό δεν έκανε και στην προσευχή Του στο όρος των Ελαιών?).Και πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο ακριβώς αυτή η ανθρώπινη σκέψη, ο ανθρώπινος "πειρασμός" ήταν που τόνισε ακόμα περισσότερο τη Θεϊκή φύση Του (που επεκράτησε τελικά).
Τείνω δε να πιστεύω ότι αυτό το βιβλίο έχει και μια άλλη , "αλληγορική" έννοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KaFriLa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 14:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaFriLa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
αυτη η φραση τα λεει ολα

Οποιος τον εχει διαβασει και ειδικα το βιο και πολιτεια του αλεξη ζορμπα θα καταλαβει πως στο προσωπο του Ζορμπα αντανακλα τον ιδιο του τον εαυτο

'Το μονο που ξερω ειναι πως δεν ξερω τιποτα'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 19:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ν.KAZANTZAKHΣ


ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 19:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....χμ....αθεος ο καζαντζακης...
δεν το πιστεψα αυτο ποτε.κατα γραμμα δεν εμαθα κανενα κειμενο του ουτε κυλησα στις σελιδες του.παντα τον θεωρουσα αυθεντικο μα δεν εβρισκα κατι να με ταυτιστει με τη ροη του.
οταν ημουν παιδι εβρισκα βαρετο να τον διαβαζω...
αφησα ολα τα εργα που αρχισα λιγο μετα το ανοιγμα των πρωτων σελιδων.
δεν με νοιαζει καθολου αν θα δυσαρεστησω τους φανατικου;ς του οπαδους.ποτε και τιποτα δεν συγκρατω κατα γραμμα το θεωρω ανουσιο/και ασυμφορο για τα data του μυαλου μου.

ωστοσο τον γνωριζω/pretty well indeed../μεσα απο την αποδοση των εργων του απο καλλιτεχνες που αφησαν εποχη ...και μεσα απο τον εσωτερισμο....
το σιγουρο ειναι λοιπον οτι θεωρω τον καζαντζακη εναν μυημενο του λογου... εναν μαγο του ελληνικου συγραφικου συμβολισμου....
θεωρω οτι μαλλον ανηκε στην αδελφοτητα της θλιψης ( ηυπερ του δωδεκατου αποστολου...)και μαλλον αποσυμβολιζεται ευκολοτερα το μενος της εκκλησιας εναντια στις γραφες του...ετσι εξηγειται...
αν ανεφερε και "ναιτες ιπποτες" κ.α τετοια....μυστικιστικα "φανερωτερα απο τα εμφανη"...τοτε μαλλον θα τον εκαιγαν -ισως με καποιο "μεσαιωνικο εκτροπο"...-

χωρις "θεο" δεν υπαρχει ουτε "διαβολος"...
αρα ο μυθος περι "αθεου" καζαντζακη μαλλον καταρρεει...μπροστα σ'ενα "μυστικιστικο...αφανερωτο λαβυρινθο" ....δυσκολο να εντοπιστει...(χμ.. +παλι συντηρειται ο μυθος του...)
καθοτι πολυ λιγα ειναι γνωστα για τουτη την αδελφοτητα....

το μονο κενο που εχω,λοιπον ...ειναι τα λογια απο τα βιβλια του
-που δε θυμαμαι(δεν βρισκω ακομη το λογο...να παπαγαλιζω αντι κατανοησης της ουσιας της υπαρξης αυτου που τα ειπε...
εφοσον δεν ζει ωστε να τον ρωτησω...)-
το πιο μεγαλο δωρο ειναι πως ναι,κατανοω την μεγαλη αυτη μορφη του εσωτερισμου ...(καποτε επισκεφτηκα τον ταφο του...και το θεωρω -μαζι με αλλα-συμβολικο...)ως μια συμβολικη προσωπικοτητα Ελληνα που ειπε πως "ο χριστος ξανασταυρωνεται"...ηταν η αληθεια + τον αφορισαν...(ετσι ωστε να συντηρισουν μεχρι το τωρα μας...το επιβεβλημενο "δογμα".. )
διαχρονικοτητα στη σταση της υποκρισιας των καθεστωτων απεναντι στην αληθεια...διακρινω η ψυχη...
-ΜΑ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ...-

ο ...τελευταιος πειρασμος :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 12:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυστήριο σκοτεινό και ανυπόταχτο η καρδιά του ανθρώπου,
μια στάμνα τρυπημένη με το στόμα πάντα ανοιχτό
και όλοι οι ποταμοί της γης να χυθούν μέσα της, απομένει αδειανή και διψασμένη".
"Με θαρρούν λόγιο, διανοούμενο, γραφιά και δεν είμαι τίποτα απ' αυτά,
τα δάχτυλά μου όταν γράφω δεν μελανώνονται, αιματώνονται.
Θαρρώ δεν είμαι παρά τούτο, μια απροσκύνητη ψυχή".


...kaποιa λογια του....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 12:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Δεν είμαι καλός , δεν είμαι αγνός, δεν είμαι ήσυχος.
Αβάσταχτη είναι η ευτυχία και η δυστυχία μου, είμαι γιομάτος άναρθρες φωνές και σκοτάδι.
Δεν είμαι φως, είμαι η νύχτα, μα μια φλόγα λοχίζει ανάμεσα στα σωθικά μου και με τρώει, είμαι η νύχτα που την τρώει το φως.
Αγάπα τον κίνδυνο, τι είναι πιο δύσκολο; αυτό θέλω. Να 'σαι ανήσυχος αφχαρίστητος απροσάρμοστος πάντα. Όταν μια συνήθεια καταντάει βολική να τη συντρίβεις.'

Oσο για την Ασκητικη Φιλε μου ο Ιδιος Ειχε πει..

«Κανένας δε θα καταλάβει», για την «Ασκητική πως δεν πρόκειται καθόλου μήτε για έργο τέχνης μήτε για φιλοσοφία!»

...............................................................................................

Ο Καζαντζάκης συνταιριάΞε το νιτσεϊκό «Ο Θεός πέθανε» με το «Ο Θεός Πνεύμα εστί».

Η πιο χαρακτηριστική του ρήση είναι:
«Δεν αγαπώ τον άνθρωπο, αγαπώ τη φλόγα που τον τρώει».
Η φλόγα ετούτη που ξυπνάει στα σκοτεινά σωθικά μας είναι γι' αυτόν ο θεός, είναι το Πνεύμα όπου μπορεί να ανυψωθεί η διονυσιακή ζωή.

...TRAVELLER... Ειναι πολλα..αυτα που περιεχουν οι εννοιες του...
και ο καθενας αναλογα το Ανοιγμα του Μυαλου.. κατανοει ή δυσνοει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 13:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΟΤΙ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΘΕΟΣ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ, "ΕΙΔΕ" ΤΟΝ ΘΕΟ, ΠΕΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΕ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ (ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΜΟΥ. ΉΤΑΝ ΑΘΕΟΣ,ΔΕΝ ΗΤΑΝ? ΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΧΡΟΝΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ?

Από παιδί...γράφεις.

Μα δεν γίνεται αυτό συνέχεια;
Τα τόσα μηνύματα που μας περνάνε όταν είμαστε παιδιά, για να φτάσουμε αργότερα ένα - ένα να τα ξεθάβουμε και να διαπιστώνουμε ότι είμαστε προγραμματισμένοι όπως κάποιοι θέλησαν.

Τον Καζαντζάκη τον έβγαλε η εκκλησία άθεο.
Κι όλους εμάς που σκεπτόμαστε και ερευνούμε, και προσπαθούμε να εφαρμόσουμε στην πράξη αξίες, που ο ίδιος ο Χριστός είχε διδάξει, με την ίδια ευκολία θα μας κυρήτανε άθεους...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!

Edited by - amalia on 15/12/2003 13:52:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 15:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΟΗ !

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.

ΝΑΙ, ΑΜΑΛΙΑ..."ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ" = ΚΑΛΟΥΠΙΑ. ΓΙ' ΑΥΤΟ + ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ-ΨΑΞΙΜΑΤΑ ΜΑΣ.

ΟΜΩΣ, Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ("τον θεωρουσα αυθεντικο μα δεν εβρισκα κατι να με ταυτιστει με τη ροη του" ΠΟΥ ΛΕΕΙ + Η ΑΤΜΑ) ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.

"Ειναι πολλα..αυτα που περιεχουν οι εννοιες του...
και ο καθενας αναλογα το Ανοιγμα του Μυαλου.. κατανοει ή δυσνοει..." ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ. ΚΥΚΛΟΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ.

ΤΟ '97 ΕΝΑΣ ΚΑΡΔΙΑΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟΥΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΙΕΡΩΣΗ: "ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ: ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΩ ΤΟΣΟ, ΟΣΟ ΑΓΑΠΗΣΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟΥΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ". ΚΑΙ ΚΥΛΗΣΑ ΣΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ Η ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ.

ΕΤΣΙ, ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΧΘΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ (ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΨΥΧΗ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΥΧΑΙΟ;) ΟΠΟΥ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΔΩΘΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑ. ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ...

ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟ ΘΕΟ. Η ΑΓΕΛΗ ΑΦΟΡΙΣΕ ΤΟΝ ΤΡΕΛΛΟ...ΤΟΝ ΑΘΕΟ....ΤΟΝ "ΜΑΓΟ" ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 15:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
διαχρονικοτητα στη σταση της υποκρισιας των καθεστωτων απεναντι στην αληθεια...διακρινω η ψυχη...

ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ, ΩΣΤΕ ΝΙΩΘΩ ΕΞΩΚΟΣΜΙΚΟΣ. ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΛΚΑ + ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΟΥΝ Ο,ΤΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 15:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tαξιδιωτη..
υφανε τον κοσμο σου ... μονο για σενα
..και σιγα σιγα βρες αυτους που θα σε βοηθησουν να φτιαξεις μια μικρη ακτινα για τον κυκλο σου..
Σιγα σιγα θα μεγαλωνεις την Ακτινα σου..


Αστους αυτους που δε σε καταλαβαινουν..
Αστους..

Πρεπει να εχουμε την περηφανια της Φυλης μας οπως Ελεγε..

....όντας Έλληνες έχουν την ευθύνη να είναι αντάξιοι των προγόνων τους.
H πεποίθησή τους, ότι κατάγονται από τον Πλάτωνα και τον Περικλή, μπορεί ίσως να είναι μια ουτοπία, μια αυθυποβολή χιλιετιών, όμως αυτή η αυθυποβολή, γενόμενη πίστη, ασκεί μια γόνιμη επίδραση στη νεοελληνική ψυχή.
Χαρη σ’ αυτή την ουτοπία επέζησαν οι Έλληνες.
Μετά από τόσους αιώνες εισβολών, σφαγών, λιμών, θα έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί.
Όμως η ουτοπία, που έγινε πίστη, δεν τους αφήνει να πεθάνουν.
H Ελλαδα επιζεί ακόμα, επιζεί νομίζω μέσα από διαδοχικα θαύματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 19:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΘΕΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.ΑΠΛΑ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ <Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ>ΕΙΧΕ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ.ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΤΥΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΘΑΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 20:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ....ο ΟΑΝΝΕS γράφει

quote]Μα ο Θεός ένας δεν είναι? Υπάρχουν πολλοί?
[/quote]

Και ο Καζαντζάκης απαντάει..


«Πιστεύω στα αναρίθμητα, εφήμερα προσωπεία που πήρε ο Θεός στους αιώνες και ξεκρίνω, πίσω από την άπαυτη ροή του, την απόλυτη ενότητα...»

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 21:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ν. Καζαντζάκης στην «Ασκητική» του – ένα έργο τραγικό και «αιματοβαμμένο» - σαν άλλος Νίτσε, καταστρέφει την ατομικότητα και την μικροαστική «ασφάλεια»... Κηρύττει ένα νέο Σύμβολο της Πίστεως, όπου ο Θεός δεν είναι ο Ιουδαίος Γιαχβέ, παρά ο Αιώνιος Πολεμιστής, που γελάει χλευαστικά με κάθε έννοια αδυναμίας, ψευτοηθικής και σάπιας διανόησης ! Στο «Χριστός Ξανασταυρώνεται», επιτίθεται με λύσσα κατά του εκκλησιαστικού κατεστημένου ( πόσο επίκαιρος, ε;). Αναζητά κι αυτός τους Ήρωες, τραγικούς – με αδυναμίες και πάθη...

Αναγγέλει μια εκ βάθρων αλλαγή νοοτροπίας. Μια ΥΠΕΡΒΑΣΗ πάνω από την ηθική και την ανηθικότητα. Μια Ηρωική Στάση Ζωής. Να γνωρίζεις ότι καμιά θρησκεία δεν θα σώσει τον Κόσμο κι ότι δεν έχει σημασία στη Ζωή η νίκη, αλλά ο Αγώνας, ο Συνεχής και Ανελέητος. Να είσαι ικανός να σταθείς στην άκρη του γκρεμού, όπως λέει, να κοιτάζεις την άβυσσο και να μή φοβηθείς ούτε για μια στιγμή! Ψάχνει κι αυτός τον Νιτσεϊκό Υπεράνθρωπο στην αγέλη των μαζανθρώπων , των οποίων το είδωλο είναι όχι η υπέρβαση του εαυτού τους, αλλά η ισοπεδωτική ισότητα !!

Ο Καζαντζάκης «ακούγεται» παράξενα στη σημερινή αντιηρωική εποχή μας – εποχή μιας ελεεινής αισθητικής και μιας ισοπεδωτικής κοσμοαντιλήψεως.

«Όλα φεύγουν κι όλα ξανάρχονται
Αιώνια στριφογυρνάει η ρόδα της Ζωής
Όλα πεθαίνουν κι όλα ξανανθίζουν
Αιώνια τρέχει της Ζωής ο Χρόνος.
Όλα τσακίζονται, όλα χωρίζουν, όλα χαιρετιούνται ξανά
Και μένει αιώνια πιστό στον εαυτό του το δαχτυλίδι της Ζωής,
Από κάθε «εδώ» κυλάει η σφαίρα «εκεί».
Το Μέσον είναι Παντού.
Κυκλικό είναι το Στρατί της Αιωνιότητας.»

...αν και γερμανικό, πόσο Αληθινά Ελληνικό !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 05:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΧΑΙΡΕ!
quote:
Ψάχνει κι αυτός τον Νιτσεϊκό Υπεράνθρωπο στην αγέλη των μαζανθρώπων , των οποίων το είδωλο είναι όχι η υπέρβαση του εαυτού τους, αλλά η ισοπεδωτική ισότητα !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ/ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ...ΟΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ/ ΔΕΙ /ΑΚΟΥΣΕΙ/ ...ΜΕ ΤΑΥΤΙΖΟΥΝ ....ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ...


ΕΙΠΕΣ "ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟΣ" /ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΣ !
ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ .. "Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ( ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ '70 ΣΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ...-ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ ΔΗΛΑΔΗ-
ΜΕΤΑΞΥ ~~ ΧΟΥΝΤΑΣ~~ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ...
+ ΝΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΩΡΑ ΜΑΣ..ΕΔΕΙΞΕ
ΣΤΟ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΕΙΝΗ ΣΕΙΡΑ...(Ο ΝΟΜΟΣ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΣΕΩΝ...)
ΕΙΠΕΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟ...ΝΑΙ..."ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ" ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΜΕΤΑ ...."ΚΑΙ Η ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ...+ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ/ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ..)


ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ....
ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ....
ΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ....ΕΙΤΕ ΤΗΝ...ΑΣΚΗΣΑΜΕ...
ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΝΕΡΩΝΟΝΤΑΙ...(ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ....;)


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 14:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Σταύρωση του Νίκου Καζαντζάκη

καποιο μελος εδωσε τουτη την διευθυνση
(δεν θυμαμαι ποιο /που ,διαβαζα πριν μια ωρα εσω...--σε ασχετο απο τον Καζαντζακη θεμα/ θεωρησα λοιπον "πρεπον" να το δωσουμε κι εδω...)

καλημερα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 22:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ, ΑΤΜΑ, που με πρόλαβες!

Είχα βάλει αυτό το λινκ σε άλλο τόπικ, μα τώρα βρήκε ακόμα καλύτερη θέση...

Αν θέλετε, αγαπητά μέλη, επιστρατέψτε την υπομονή σας και διαβάστε όλο το κείμενο. Θα σας εκπλήξει σε πολλά επίπεδα...

Ένα απ' αυτά είναι το γεγονός ότι όλοι κάποτε μάθαμε ότι ο Καζαντζάκης αφορίστηκε, αλλά ήταν κι αυτό μέρος της προπαγάνδας με την οποία μεγαλώσαμε.

Όσο για την "Ασκητική" και τον "Τελευταίο Πειρασμό", τα θεωρώ τα πιο "εσωτερικά" του βιβλία. Αυτά τα δύο ειδικά, θεωρώ ότι αποκαλύπτουν τα πιο απόκρυφα σημεία του εσωτερισμού, τα οποία αιώνες τώρα διδάσκονται στα διάφορα μυητικά κέντρα.

Είναι "μυστικό" ο "μυστικισμός"; Μπροστά μας απλώνεται, αλλά εμείς προσπερνάμε... όπως προσπερνάμε όλα τα πράγματα που κάποιος δεν τα ονόμασε "δέντρο της Γνώσης" και δε μας φώναξε "μη"...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/01/2004 20:24:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 01:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Τελειωνα το γυμνασιο-εξαταξιο-οταν μεσα απο τον Καζαντζακη γνωρισα τον Γνωστικισμο, την αδελφοτητα της Θλιψης τις αποψεις των ναιτων, την νοτια γαλλια με τους Καθαρους, τον Μπερξον κλπ
ποτε δεν ειχα την ιδεα οτι διπλα μου ειχα ενα αθεο.

Αν κανουμε μια βολτα γυρω απο τα τακουνια μας, αν κοιταξουμε καλα στον καθρεπτη μας, θα δουμε - ειναι απολυτα φυσικο αλλωστε- οτι η προσεγγιση του θειου, η λατρεια του θεου, ειναι μια απολυτα προσωπικη υποθεση

Ειναι γεγονος οτι ποτε δεν αφοριστηκε. Ειναι επισης δε γεγονος οτι η οξυτητα του πνευματος του και η αγαπη του προς τον ανθρωπο το εφεραν σε θεσεις σημαντικες Ουνεσκο υπουργειο Παιδειας,προταση για Νομπελ Λογοτεχνιας.

Ενας ανθρωπος ιδεαλιστης σιγουρα θα πιστευε σε ενα θεο Ελευεθρο.
Εξω απο φορμες νορμες και εξουσιες. Εκει ειναι το προβλημα με την επισημη εξουσια.
Επιπλεον θα πρεπει να λαβετε υπ οψιν οτι το θαρρος της γνωμης - ηταν αριστερος και το λεγε- αλλα και επαφη του με ατομα του μυστικισμου, αποτελουσαν επιβαρρυντικα στοιχεια τα χρονια εκεινα.
Δυσκολα παντως σε οποιο βιβλιο και να διαβασει κανεις, να μην συναντησει αναφορες στο θειο. αναφορες λατρειας και πιστης.
Σε ενα θεο Δημιουργο οτιδηποτε υπηρξε υπαρχει και μελλει να υπαρξει,

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 02:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιπλεον θα πρεπει να λαβετε υπ οψιν οτι το θαρρος της γνωμης - ηταν αριστερος και το λεγε- αλλα και επαφη του με ατομα του μυστικισμου, αποτελουσαν επιβαρρυντικα στοιχεια τα χρονια εκεινα.


Εμείς ζούμε σε εποχή πιο ...ελεύθερη και οι επόμενες που θ' ακολουθήσουν θα είναι ακόμα πιο ελεύθερες...

Για να μας δω... Είμαστε αντάξιοι; Θα είμαστε αντάξιοι;

Ή μήπως όσο πιο ελεύθεροι είμαστε, άλλο τόσο βολευόμαστε στις πολυθρόνες μας;;;

Νομίζουμε ότι η κατάκτηση της ελευθερίας είναι η "Ιθάκη";

Όχι, είναι η προϋπόθεση για την πραγμάτωση άλλων ιδανικών...

Καλά έλεγε, λοιπόν, εκείνος ο άλλος, που έλεγε:

"Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι ελεύθερος, δηλ. υπεύθυνος".


Είμαστε υπεύθυνοι για την όποια "εξέλιξή" μας ή "κατάντια" μας.



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/01/2004 20:24:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Traveller όλες σου οι απορίες θα απαντηθούν αν διαβάσεις το
βιβλιο του ''Αναφορά στον Γκρέκο''.
Είναι μια αυτοβιογραφία του.
Μεγάλωσε διαβάζοντας συναξάρια Αγίων και όλη την ζωή του έψαχνε
να καταλάβει την έννοια την Θεού, να τον πλησιάσει, να τον βιώσει.
Αν τα κατάφερε ή όχι το αφήνω στην κρίση σου.
Πάντως ήταν ο μεγαλύτερος λογοτέχνης όλων των εποχών και αυτά που
έγραψε ήταν θησαυροί για την γλώσσα μας, αριστουργήματα απαράμιλλα.
Ολοι οι άλλοι είναι απλώς, συγγραφείς.


Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αφού το Οικουμενικό Πατριαρχείο δηλαδή
ο Αθηναγόρας δεν τον αφόρησε όπως ισχυρίζεται η κυρία Κατσουλάκη
στο http://home.vicnet.net.au/~hwaa/gr/logos_page_3111.htm#_ftnref2
γιατί η εκκλησία της Κρήτης αρνήθηκε την ταφή του;
Διοικητικά ανήκει στο οικομενικό.
Ποίος θα αφόριζε τους ιερείς;
Ειμαι ειλικρινά άσχετος με τα εκκλησιαστικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 00:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, Eκήβολος!


quote:
Ολοι οι άλλοι είναι απλώς, συγγραφείς.


Αν και δείχνει ακραίο, το βρήκα εύστοχο!


Όπως λέει η κυρία Κατσουλάκη στο άρθρο, το όλο θέμα είναι επτασφράγιστο μυστικό για όλες τις πλευρές!!! Η κάθε μία έχει το λόγο της κι εμείς αναγκαστικά κρίνουμε απ' τα γεγονότα.

Σ' ένα άλλο τόπικ όπου συζητήσαμε πάλι το θέμα, ένα άλλο μέλος, η αγαπητή Mantis ρώτησε έναν γνωστό της Αρχιμανδρίτη, ο οποίος όταν διάβασε το άρθρο έπεσε από τα σύννεφα ο Χριστιανός!
Της είπε δε, ότι δεν του έκανε εντύπωση το γεγονός ότι το Πατριαρχείο δεν είχε επικυρώσει τον αφορισμό, γιατί είναι βαρύτατη ποινή και επιβάλλεται πάρα πολύ δύσκολα. Αλλά τα υπόλοιπα;;;

Θα ρωτήσω κι εγώ έναν γνωστό μου δοθείσης ευκαιρίας και θα επανέλθω...

Πάντως πολύ ορθά παρατήρησες και αντιγράφω από την επίσημη ιστοσελίδα του Πατριαρχείου:

"Επαρχίαι του Οικουμενικού Θρόνου εν Ελλάδι:
Εκκλησία Κρήτης"

Η Εκκλησία της Κρήτης υπάγεται απ' ευθείας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και είναι ανεξάρτητη εκκλησία απ' την Αρχιεπισκοπή Αθηνών!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/01/2004 00:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα και εγω την ιστορια!
Λες και τα ζεις με τον τροπο που τα περιγραφει η συγγραφεας!!!

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 13:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ παραστατική είναι η αλήθεια, φίλε CyLight!
Ίσως επειδή είναι και η ίδια Κρητικιά.


Ελπίζω να βρούμε αρκετό τέτοιο υλικό για την ιστοσελίδα μας:

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/01/2004 13:10:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έμεσα μνμ που έδιναν οι τραγικοί ποιητές ως προς τη αντιληψη του θείου νομίζω ότι κάπως αποκρυπτογραφεί ο καζαντζάκης προσθέτωντας τη πρωσοπική του εμπειρία, φιλοσοφία...

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 23:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αφορισμός του Καζαντζάκη είταν μια απο τις πιο μαύρες
σελίδες τις ιστορίας μας.


Ευτυχώς, απ' ό,τι ξέρω, ήταν και ο τελευταίος!


Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΦΟΡΙΣΜΟ;;;


Ειμαι ειλικρινά άσχετος με τα εκκλησιαστικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 23:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Eκήβολος,

αν και επιφυλάσσομαι να διασταυρώσω τις πληροφορίες μου, όπως είπαμε και πιο πάνω ο Καζαντζάκης ΔΕΝ αφορίστηκε. Αφορισμός μη επικυρωμένος από το Πατριαρχείο δε νομίζω να έχει ισχύ.

Τώρα όσον αφορά στο βιβλίο "Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ" (το οποίο και γυρίστηκε ταινία προκαλώντας τα γνωστά επεισόδια) και στα άλλα αίτια, τα οποία ώθησαν μεγάλη μερίδα της Εκκλησίας να τον κατηγορήσει, επίσης θα τα ψάξω... Όπως προαναφέρθηκε όμως: δήλωνε παντού ότι είναι αριστερός (άλλες εποχές τότε) και έγραφε διάφορα μυστικιστικά σε πολλά βιβλία του, τα οποία το ιερατείο της εκκλησίας αποκυρήσσει μετά βδελυγμίας και άνευ ουσιαστικής εξέτασης.

Ας μην ξεχνάμε και το "Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ".
Αλήθεια, τί λέτε; ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε μέρα φίλε zadok..
Ετσι όπως το είδε ο Καζαντζάκης.
οι μόνοι άθεοι είναι αυτοι που μπορουν,
να κρίνουν κάποιον ότι έιναι άθεος.
οχι ότι δεν εμπεριέχουν το θείο μέσα τους.
[.όσον αφορα την αντιφαση της παραπάνω έκφρασης...]
Άπλα δεν είναι σε φάση κατανόησης του.


H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 08:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Traveller,

Είναι πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες, αλλά απαιτητικό.
Θέλει προσοχή και διαίσθηση ο Καζαντζάκης.

Δεν μπορώ να πω πως τον έχω μελετήσει (ούτε έχω διαβάσει όλα του τα έργα),
αλλά πιστεύω πως με τις καταθέσεις των μελών όλο και κάτι περισσότερο θα μάθουμε.

quote:
...ΟΠΟΥ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΔΩΘΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑ. ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ...

Μια παράκληση, αν είναι δυνατόν.
Μπορείς να μου πεις ποιά χρονολογία ακριβώς γράφτηκε το εν λόγω σύγγραμα;
Δεν μιλώ φυσικά για την έκδοση του βιβλίου.

Για μένα έχει τεράστια σημασία αυτό που σε ρωτάω
για κάποια έρευνα που κάνω.
Σ' ευχαριστώ


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy