ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΖΩΗ Σ' ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 15:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ζωή σ'ένα κουτί".
Διαβάζωντας αυτη τη φράση, γράψτε αυτό (ή αυτά) που σας έρχεται στο μυαλό.
Αφήστε ελεύθερη να δουλέψει μνήμη, φαντασία και παρατηρητικότητα!

Περιμένω εναγωνίως τη σκέψη σας.

Edited by - 1900 on 14/11/2003 13:26:05

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 17:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Η ζωή σ'ένα κουτί".
Διαβάζωντας αυτη τη φράση, γράψτε αυτό (ή αυτά) που σας έρχεται στο μυαλό. Περιμένω εναγωνίως τη σκέψη σας.

χμ.. εμένα για κλουβί μου φαινεται...

Γιώργος
.. το παπαγαλάκι τι να έγινε...αραγε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 22:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τραγούδι των 80es ή 90es δεν θυμάμαι ακριβως "Living in a box", απο τους "Living in a box" νομίζω...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 09:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΤΕ, ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΣΠΙΡΤΑ (ΑΔΕΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ. ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ (ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΚΑΡΩΣΕ Η ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΑ) ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΟΥΡΙ ΝΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΚΑΤΙ ΝΕΚΡΟ...

Η ΖΩΗ + Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΛΟΙΠΟΝ....

ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΟΥΤΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ , ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, "ΤΙΠΟΤΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΖΕΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΜΕΝΟ".

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cruela
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cruela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, Η 1Η ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ! ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ! ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ REALITY SHOW ΣΤΗΝ TV ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΕΡΦΟ, ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΑΨΗΦΟΥΜΕ....

Edited by - cruela on 14/11/2003 12:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eμένα πάλι μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό μερικές εικόνες...

Πριν 2 χρόνια μετανάστες στο κέντρο της Aθήνας που βρίσκαν καταφύγιο σε χαρτόκουτα...
Kάτι φωτογραφίες που τράβηξε ένας φίλος στην Iνδία, άνθρωποι που κυριολεκτικά ζούσανε μέσα σε καλύβες-κουτιά...
Tα ξενοδοχεία-στυλ νεκροτομείο- που έχουν οι Iάπωνες...

Xμ..να καλωσορίσω την cruela... έτσι με φωνάζουν οι κολλητοί μου...
Σαν να καλωσορίζω τον εαυτό μου νιώθω...

*Aπό την άλλη... αν δεν το πάρεις κυριολεκτικά..
όλοι σε ένα κουτί δεν ζούμε; O καθένας στο δικό του...
Mαζευόμαστε μέσα μας, πολλές φορές τόσο κουλουριασμένοι
που θα μπορούσαμε να χωρέσουμε κ στο θανατηφόρο σπιρτόκουτο του(;) Traveller...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 13:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗ ΜΟΥ VALNTA !! ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ + ΜΕ ΔΡΕΠΑΝΙ...

ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΕΡΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΣΩ (ΤΣΣΤΣΣΣ) ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΑΠΕΙΝΟ + ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΜΟ, ΜΑΣ ΕΙΣΑΓΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ. ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΛΑΙΩ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iolie
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 14:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iolie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διαμέρισμα που ζω.
Εφαλτήριο κάμψεων κι' ανακάμψεων συνάμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι τα ψαρια;
=ειναι κατι τετραγωνα που ζουν σ'ενα κουτι..-απαντηση απο παιδι-

ΑUM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 22:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή σε ένα κουτί...

Εν πρώτης, μου βγάζει κάποιες πολεοδομικές σκέψεις: Τις μεγαλουπόλεις, και τη ζωή μέσα στα διαμερίσματα, που είναι σαν κουτιά. Μου θυμίζει και την Αγγλία, που είναι ακόμα περισσότερο κουτί style, αφού τα περισσότερα σπίτια, δεν έχουν καν μπαλκόνια!

Εν δεύτερης, (και σημαντικότερης)
σκέφτομαι το βιβλίο του Αλντους Χάξλεϋ, "ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ".
Οπου, με τη γέννησή μας η αντίληψή του καθενός από εμάς, τοποθετείται σε ένα κουτί (σαν τον σκοτεινό θάλαμο μίας φωτογραφικής μηχανής), με μία μικρή τρυπίτσα μπροστά. Αυτή μας επιτρέπει να έχουμε την συνήθη "ανθρώπινη" αντίληψη στον περιβάλλοντα φυσικό κόσμο. Αν αφαιρεθεί το κουτί, ή αν η τρύπα ξαφνικά γίνει τεράστια, τότε το φιλμ θα καεί. Η όπως λέει η μαμά μου: "αγάλια - αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλι - παιδί μου..."

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parasito
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 19:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parasito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο Παπαλάνγκι κατοικεί σαν το μύδι σ' ένα σκληρό καβούκι. Ζει ανάμεσα σε πέτρες όπως η σκολόπεντρα μέσα στις ρωγμές της πετρωμένης λάβας. Πέτρες είναι γύρω του, δίπλα του και πάνω του. Η καλύβα του μοιάζει μ' ένα όρθιο μπαούλο απο πέτρα. Ενα μπαούλο με πολλά συρτάρια και πολλές πέτρες.

Απο ένα μόνο σημείο μπορεί κανείς να μπει και να βγει στο πέτρινο καβούκι. Το σημείο αυτο ο Παπαλάνγκι το ονομάζει είσοδο, όταν μπαίνει στην καλύβα και έξοδο όταν βγαίνει. Παρ' όλο που και τα δύο είναι ένα και το ίδιο πράγμα. Στο σημείο αυτό λοιπόν υπάρχει μια μεγάλη σανίδα που πρέπει κανείς να τη σπρώξει με δύναμη για να μπορέσει να μπει στην καλύβα. Ακόμη όμως βρίσκεται στην αρχή και θα πρέπει να σπρώξει πολλές ακόμη σανίδες ώσπου να βρεθεί πραγματικά μέσα στην καλύβα.

Στις καλύβες τώρα συμβαίνει να κατοικούν περισσότεροι άνθρωποι απ' όσοι ζουν σ' ένα μόνο χωριό της Σαμόας και γι' αυτό πρέπει κανείς να ξέρει ακριβώς το όνομα της Αϊγκα ( οικογένειας ) που θέλει να επισκευτεί. Γιατί κάθε Αϊγκα έχει για τον εαυτό της ένα ιδιαίτερο μέρος του πέτρινου μπαούλου, ή επάνω ή κάτω ή στο κέντρο, αριστερά, δεξιά ή στη μέση....
...Συχνά δεν ξέρουν τα ονόματά τους κι αν συναντηθούν στην τρύπα της εισόδου, χαιρετιούνται μόλις και μετά βίας ή μουρμουρίζουν μέσα απο τα δόντια τους κάτι στον άλλον σαν κάτι εχθρικά έντομα. Σαν να τους εξοργίζει το ότι είναι υποχρεωμένοι να ζουν τόσο κοντά ο ένας στον άλλον...

...Αν τώρα η Αϊγκα μένει πάνω, κάτω ακριβώς απο τη στέγη της καλύβας, θα πρέπει κανείς να σκαρφαλώσει σε πολλά κλαδιά, ζιγκ-ζαγκ ή στριφογυριστά, μέχρι να φτάσει στο σημείο όπου είναι γραμμένο στον τοίχο το όνομα της Αϊγκα. Κι εκεί βλέπει κανείς μπροστά του κάτι που μοιάζει με γυναικεία ρώγα, την οποία πιέζει μέχρι ν' ακουστεί μια κραυγή που καλεί την Αϊγκα να έρθει. Αυτή κοιτάζει μέσα απο μια μικρή στρογγυλή τρύπα μήπως είναι κανένας εχθρός, κι αν δεν είναι ανοίγει...

...Η πραγματική καλύβα τώρα είναι χωρισμένη με πολλούς πέτρινους όρθιους τοίχους, και σπρώχνοντας πολλές σανίδες προχωρά κανείς απο μπαούλο σε μπαούλο, ενώ αυτά γίνονται όλο και μικρότερα. Κάθε μπαούλο - που ο Παπαλάνγκι το ονομάζει δωμάτιο - έχει μια τρύπα, αν είναι μεγαλύτερο έχει και δύο ή και περισσότερες, απ' όπου μπαίνει φως...

...Ενας Σαμοανός σύντομα θα έσκαγε μέσα σε ένα τέτοιο μπαούλο γιατί απο πουθενά δεν μπαίνει φρέσκο αεράκι όπως συμβαίνει σε κάθε καλύβα της Σαμόας...

...Συνήθως όμως ο αέρας που μπαίνει απ' έξω δεν είναι πολύ καλύτερος, και δύσκολα καταλαβαίνει κανείς πώς ένας άνθρωπος καταφέρνει εδώ να επιζήσει και πώς δεν γίνεται απο τη νοσταλγία πουλί, πώς δεν του φυτρώνουν φτερούγες ώστε να μπορέσει να πετάξει μακρυά, εκεί όπου είναι ο αέρας και ο ήλιος. Ο Παπαλάνγκι όμως αγαπά τα πέτρινα μπαούλα του και δεν αντιλαμβάνεται πια την καταστροφικότητά τους...

...Ενα τρίτο μπαούλο είναι για τα γεύματα και για να κάνουν σύννεφα καπνού, ένα τέταρτο για τις προμήθειες, στο πέμπτο μαγειρεύουν και στο τελευταίο και το μικρότερο πλένονται. Αυτό είναι και το πιό ωραίο. Οι τοίχοι είναι σκεπασμένεοι με μεγάλους καθρέφτες, το πάτωμα είναι στρωμένο με χρωματιστές πέτρες και μες στη μέση βρίσκεται μια μεγάλη πιατέλα απο μέταλλική πέτρα μέσα στην οποία τρέχει λιασμένο ή άλιαστο νερό. Σ' αυτήν την πιατέλα, που είναι τόσο μεγάλη, μεγαλύτερη ακόμη και απο τον τάφο ενός φύλαρχου, μπαίνει κανείς για να καθαριστεί και να ξεπλύνει απο το σώμα του την πολλή σκόνη των πέτρινων μπαούλων...

...Πότε πότε ο Παπαλάνγκι εγκαταλείπει το ιδιωτικό του μπαούλο όπως το ονομάζει, για να χωθεί σ' ένα άλλο μπαούλο, που προρορίζεται για τις δουλειές του, τις οποίες θέλει να κάνει ανενόχλητος, χωρίς την παρουσία γυναικών και παιδιών...

...Μερικοί θα νοσταλγούν ίσως πολύ το δάσος και τον ήλιο και το άφθονο φως. Αυτό ωστόσο, θεωρείται γενικά αρρώστεια που θα πρέπει κανείς να καταπολεμήσει μέσα του. Αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος μ' αυτήν την πετροζωή, οι άλλοι λένε οτι πρόκειται για έναν αφύσικο άνθρωπο, που θα πει: αυτός δεν ξέρει τι έχει ορίσει ο θεός για τον άνθρωπο...

...Αυτά τώρα όλα μαζί: τα πέτρινα μπαούλα με τους πολλούς ανθρώπους, οι ψηλές σχισμάδες ( δρόμοι ) που τραβούν προς τα εδώ και προς τα εκεί σαν χιλιάδες ποτάμια, οι άνθρωποι εκεί μέσα, ο θόρυβος και το βουητό, η μαύρη σκόνη και ο καπνός πάνω απ' όλα αυτά,...- όλα αυτά αποτελούν αυτό που ο Παπαλάνγκι ονομάζει "πόλη". Είναι δική του δημιουργία, είναι πολύ περήφανος γι' αυτήν....

...Να είναι άραγε ο Παπαλάνγκι περήφανος για τις πέτρες που έχει μαζέψει; Δεν ξέρω. Ο Παπαλάνγκι είναι ένας άνθρωπος με εντελώς δική του λογική. Κάνει πολλά που δεν έχουν νόημα και τον αρρωσταίνουν, κι όμως τα εξυμνεί και τραγουδά τραγούδια γι' αυτά του τα κατορθώματα..."
-----------------------

Τα παραπάνω είναι αποσπάσματα απο μια μαρτυρία ενός "άγριου" φύλαρχου απο το νησί Τιαβέα του Ειρηνικού. Ενας "απολίτιστος", ο φύλαρχος Τουιάβιι, ήρθε στην ευρώπη στις αρχές του αιώνα και κατέγραψε όσα είδε να συμβαίνουν, με σκοπό να τα πεί στους υπηκόους του.
Ο Παπαλάνγκι είναι ο ευρωπαίος, ο σύγχρονος άνθρωπος. ( Απόσπασμα απο την εισαγωγή ).
---------------------

Απο το βιβλίο " Ο Παπαλάνγκι"

Εγώ καθεύδω και η καρδία μου αγρυπνεί...
( ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parasito
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 19:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parasito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου έφαγε το σχόλιο ο δαίμων της τεχνολογίας.

Τέλος πάντων.

Αυτά είδε ο "άγριος" στις αρχές του 1900.
Φανταστείτε να ερχόταν σήμερα...

Εγώ καθεύδω και η καρδία μου αγρυπνεί...
( ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 22:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Εμενα μου ερχεται στο μυαλο
ο Τζωρτζ Οργουελ ενας σπουδαιος πολιτικος συγγραφεας και σκεπτομενος
ανθρωπος που σκοπο ειχε να διαφωτιζει και να κραταει ζωντανο και
ακοιμητο το πνευμα του φιλελευθερισμου.Στο εργο του "1984" ενα εργο
προφητικο παρουσιαζει τον κοσμο του μελλοντος.Οπου η Γη ειναι χωρισμενη σε 3 μεγαλες δυναμεις την Ευρασια,την Ωκεανια και την Ανατολασια που βρισκονται σε εχθρικες σχεσεις μεταξυ τους και σε διαρκη πολεμο.Στην Ωκεανια υπαρχει καθεστως Τυραννιας που διοικει
μεσω 4 Υπουργειων-του Υπουργειου ειρηνης που αφορα τον πολεμο, του Υπουργειου αληθειας που αφορα την προπαγανδα,του Υπουργειου Αγαπης
που αφορα τον νομο και την ταξη και του Υπουργειου Αφθονιας που αφορα
την Οικονομια.Αυτα τα 4 Υπουργεια εγκαθιδρυουν το μισος,το φοβο,τη στερηση και τη διαστροφη της αληθειας.Το παρελθον δεν υπαρχει,παντου
υπαρχουν οθονες τηλεορασεως που κατασκοπευουν και την παραμικρη σου
κινηση,εκφραση.Δεν υπαρχει ιδιωτικη ζωη,ανεξαρτητη σκεψη,προσωπικα
αισθηματα (κατι που σημερα θα επιθυμουσε ο καθε Μπους,το καθε ιερατειο,
ο καθε φασιστας δικτατορας που κυβερναει τις χωρες του τριτου κοσμου.)Παντου επικρατει αποχαυνωση και τα ανθρωπινα οντα εχουν μεταβληθει σε ρομποτ.Η Επικοινωνια μεταξυ των ανθρωπων παυει να
υπαρχει.Η ΖΩΗ ειναι σε ενα κουτι ουσιαστικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 22:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αποσπάσματα απο μια μαρτυρία ενός "άγριου" φύλαρχου απο το νησί Τιαβέα του Ειρηνικού. Ενας "απολίτιστος", ο φύλαρχος Τουιάβιι, ήρθε στην ευρώπη στις αρχές του αιώνα και κατέγραψε όσα είδε να συμβαίνουν, με σκοπό να τα πεί στους υπηκόους του.
Ο Παπαλάνγκι είναι ο ευρωπαίος, ο σύγχρονος άνθρωπος. ( Απόσπασμα απο την εισαγωγή ).
---------------------

Απο το βιβλίο " Ο Παπαλάνγκι"



Πολύ καλό φιλε/η "parasito". Σίγουρα θα 'ναι το επόμενο βιβλίο που θα πάρω! Σ' ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας

Φίλε parasito, όση ώρα διάβαζα το απόσπασμα που μας παράθεσες, νόμιζα πως η περιγραφή αναφερόταν σε κάποιου είδους έντομο/σκαθάρι, που έχει καταδικάσει τον εαυτό του να ζει σε σκοτεινά μπαούλα...

τι να πω
απλά καταπληκτικό, και απόλυτα ταριαστό με τον τίτλο του τόπικ.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 02:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έντομο/σκαθάρι, που έχει καταδικάσει τον εαυτό του να ζει σε σκοτεινά μπαούλα...

Ετσι κι ο άνθρωπος καταδίκασε τον εαυτό του σ'αυτήν την ασχήμια
και τη θεωρεί φυσικό του περιβάλλον. Μπήκε απο μόνος του μέσα στο κουτί, και ψάχνει το φως μεσ' τα σκοταδια, μέσ' απο γρίλιες και χαραμάδες...

Αμαλία μου θύμησες τώρα ενα επίσης καταπληκτικό βιβλίο:
Τη "Μεταμόρφωση" του Κάφκα
Όπου ο Γκρεγκορ βρίσκεται κι αυτός εγκλωβισμένος στο "κουτί" της μεταμορφωμένης του ύπαρξης.

Edited by - 1900 on 19/11/2003 02:16:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 03:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου cruela και απο εμενα
απο οτι ειδα η λεξη κουτι στην σκεψη ολων παρομοιαζεται με την αιχμαλωσια

προσωπικα η λεξη κουτι μου φερνει στο μυαλο το κουτι της πανδωρας και οτι μερικα πραγματα καλυτερα να μενουν κλειστα σε καποιο κουτακι

επισης
το σωμα μας ειναι ενα κουτι το οποιο περιεχει την ψυχη μας και ομως νοιωθει κανενας την ψυχη του εγκλωβισμενη μεσα του να παρακαλαει να βγει εξω?


και
η σκεψη μας ειναι και αυτη κλεισμενη σε ενα κουτι στο πανω μερος του σωματος μας και ομως ειναι ελευθερη να πεταξει οποτε το θελησει

με αυτα θελω να πω οτι οταν βαλουμε κατι στο κουτι αυτο δεν εξαφανιζεται υπαρχει και μερικες φορες επηρεαζει και ας μην το βλεπουμε

πολλες φορες εμεις οι ιδιοι κλεινουμε σε κουτακια οτι μας ενοχλει/δεν θελουμε να βλεπουμε

δεν ξερω αν με καταλαβαινετε αν οχι δεν πειραζει.......


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 19/11/2003 03:10:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 03:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 04:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ζωή σ' ένα κουτί...
Οι περισσότεροι άνθρωποι ζούν μέσα στο μυαλό τους. Πολλοί απο αυτούς με στεγνά αισθήματα και τετράγωνη λογική, αδυνατούν να "πιάσουν" λεπτοφυείς άυλες πραγματικότητες...αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν θεωρώ οτι ζούν σ' ένα κουτί, στο τετράγωνο μυαλό τους, κάνοντας τετράγωνα πράγματα, ζώντας τετράγωνες ζωές...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 20:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ...
ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΒΟΥΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ...
Η ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ, ΑΣΦΥΚΤΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΑΙΑ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ..

ΦΙΛΙΚΑ


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 23:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΒΟΥΚΙ

"...Όταν κλειστείς στο σπίτι σου μπορώ να σε βρω.Αν κλειστείς στο καβούκι σου είναι μάταιο να σε αναζητήσει κανείς..."
Κάπως έτσι δεν το έλεγε ο Καλίλ Γκιμπράν? Αν όχι διορθώστε με.
Πάντως όπως πολύ σωστά ειπώθηκε από τους αγαπητούς φίλους ,το κουτί είναι μέσα μας και όχι έξω μας...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 22:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως και να εχει ομως το κουτι ειναι ανθρωπινη εφευρεση και ειμαστε δεσμιοι του εαυτου μας


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουτί = κελί.

Μπορεί να σε φυλακίζει αλλά μπορεί και να σε προστατεύει από κάτι που δεν αντέχεις.

Με το που ερχόμαστε στη ζωή τοποθετούμαστε σε κουτιά-κελιά.
Αρχικά η οικογένεια, έπειτα το σχολείο, η κοινωνία, ο κόσμος μας.

Όλα αυτά μας περιορίζουν, άλλους λιγότερο, άλλους περισσότερο.

Κάποια στιγμή, οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται την ύπαρξη τους και προσπαθούν να τα υπερβούν. Και πολλοί τα καταφέρνουν.

Ωστόσο, οι περισσότεροι ξεχνούν ότι το σημαντικότερο κουτί-κελί είναι αυτό που συγκρατεί-περιορίζει το μυαλό και τις αισθήσεις τους.

Όλα τα προηγούμενα κουτιά ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι να δημιουργούν στο μυαλό, τις αισθήσεις και την ψυχή μας περιορισμούς και όρια, πρέπει και απαγορεύεται, ικανότητες και αδυναμίες. Αυτή η διαδικασία ξεκινάει από την πρώτη μας επαφή με τη ζωή και διαρκεί μέχρι την τελευταία μας. (ίσως και μετά,δεν ξέρω).
Γι αυτό και είναι δύσκολο για τον άνθρωπο να συνειδητοποιήσει ότι σε πρώτη φάση αυτό που "ΕΙΝΑΙ" ουσιαστικά είναι αυτό που κάποιοι "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ" άλλοι με δόλο κι άλλοι κατα λάθος. Ο άνθρωπος έχει την ψευδαίσθηση της επιλογής.

Όταν το συνειδητοποιήσει, τότε έχει κάνει το πρώτο βήμα για να ξεφύγει.

Το επόμενο είναι να γκρεμίσει το "ΕΙΝΑΙ" του. Όλα αυτά που υπάρχουν βαθιά μέσα του, είτε λέγονται αρχές, είτε πιστεύω, είτε συλλογικές μνήμες κτλ. Κι αυτό γιατί όλα αυτά δημιουργήθηκαν σε στιγμές όπου εκείνος δεν μετείχε, δεν έκρινε το τι άλλοι τοποθετούσαν μέσα σε αυτόν. Η διαδικασία του γκρεμίσματος είναι επώδυνη και διαρκής. Αλλά είναι και απαραίτητη.

Μόνο όταν ο άνθρωπος αδειάσει, μπορεί να δει και να αισθανθεί με ανοιχτό μυαλό και τότε μπορεί να αρχίσει να ψάχνει. Τότε αποχτά την δυνατότητα της επιλογής. Τότε καταλαβαίνει ότι ακόμα κι αν η αλήθεια είναι μια, οι τρόποι με τους οποίους ο καθένας την αντιλαμβάνεται και οι δρόμοι με τους οποίους ο καθένας φτάνει σε αυτή είναι πολλοί και ποτέ ίδιοι. Μαθαίνει την ανεκτικότητα μαζί με την κριτική. Και τότε αρχίζει και οικοδομεί το δικό του, προσωπικό "ΕΙΝΑΙ".

Μήπως όμως αυτό που οικοδομεί τότε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα καινούργιο κουτί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα φίλη Steppenwolf καλωςήρθες στο Esoterica
quote:
Μήπως όμως αυτό που οικοδομεί τότε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα καινούργιο κουτί;


Αν ο άνθρωπος ξαναβλέπει τον κόσμο για πρωτη φορά, κάθε φορά
Αν απομυθοποιεί (γκρεμίζει) και ταυτόχρονα είναι δέκτης των πάντων
Τότε είναι σε συνεχη κίνηση, όπως τα πάντα γύρω του
είναι "ρευστός" και μπορει να κυλίσει παντού.
Οπότε ένα κουτί που συνεχώς γκρεμίζεται, δεν υφίσταται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 17:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπότε ένα κουτί που συνεχώς γκρεμίζεται, δεν υφίσταται.

Χμ.. ομολογώ πως αυτό μου είχε διαφύγει...

Και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

For my life
Still ahead
Pity me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 18:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ "ΜΑΥΡΕΣ" ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΚΦΡΑΣΕΙ,
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ,ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΡΥΣΟΠΟΙΚΙΛΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ!!!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ,ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟΣ!!!
ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΜΟΡΦΟΣ,ΓΑΛΗΝΙΟΣ,ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΣ!!!
ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΔΙΑΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΟΥΝ...ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ!!!
ΜΕ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ ΑΝΘΟΣΤΟΛΙΣΤΟΥΣ,ΜΕ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΓΙΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΥΚΝΟΦΥΤΑ ΔΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΩΝΟΒΙΕΣ ΒΕΛΑΝΙΔΙΕΣ!!!
ΜΕ ΛΑΜΠΕΡΑ ΠΡΩΙΝΑ,ΠΟΥ Ο ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΠΛΩΧΕΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΤΟΥ ΑΧΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΝΥΧΤΕΣ ΑΣΤΡΟΦΩΤΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ ΤΙΣ ΓΑΛΗΝΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΟΥ...
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΟΥΚΙ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΘΗΣΑΥΡΟ ΜΟΥ!!!
ΕΝΑΝ ΘΗΣΑΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ ΣΤΗΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΒΙΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ!!!
ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ!!!
ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΣΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΩ!!!
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ!!!
ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ!!!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΥΤΑΚΙ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 19:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομορφο θεμα ,αλλα ποιο να διαλεξω ;;;; το κουτι Α ;;,το κουτι Β ;;, η την ΚΟΥΡΤΙΝΑ ;;; :)))))

αν διαλεξω το κουτι Α ,ειναι η υπαρξη μου,αν διαλεξω το κουτι Β,ειναι η ευτυχια μου,αν διαλεξω την ΚΟΥΡΤΙΝΑ ,ειναι η μοναξια μου...

αραγες εχω επιλογες για να διαλλεξω ;;;; ΄

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 19:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον τα βλέπεις διπλά φίλε Μάνο (ή τριπλά;)
Πάλι τα πινες;!

Το κουτί είναι ΕΝΑ και τα 'χει ΟΛΑ
Πάρτο και δε θα χάσεις!...

Αντε και το επόμενο μπουκάλι κερασμένο απο μένα σ'όλη τη παρέα
Να 'στε καλά φίλοι μου

Edited by - 1900 on 21/11/2003 19:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 21:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H ζωη σ ενα κουτι θα μπορουσε να ειναι η ασκητικη ζωη των μοναχων,κελι η κουτι τι σημασια εχει;
ομ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 23:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ομορφο θεμα ,αλλα ποιο να διαλεξω ;;;; το κουτι Α ;;,το κουτι Β ;;, η την ΚΟΥΡΤΙΝΑ ;;; :)))))


Διάλεξέ τα όλα ή μη διαλέξεις τίποτα!Εσύ βάζεις τους περιορισμούς: να διαλέξω ή το ένα ή το άλλο ή το παρακάτω...
Και πως είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος τί κρύβεται πίσω από το κάθε τί?
Μήπως είναι σκοπός ζωής να ανοίξουμε όλες τις κουρτίνες και να σπάσουμε όλα τα κουτιά?
Πάντως όσες φορές το δοκίμασα,το αποτέλεσμα ήταν λυτρωτικό!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy