ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΖΩΗ Σ' ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 20:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι μια λέξη.
Πάντα λέξη ήμουνα, ωστόσο διαφορετική κάθε φορά.
Καθημερινά βρίσκομαι εγκλωβισμένη μέσα σε ένα κουτί.
Σήμερα, να! τώρα, για παράδειγμα που με βλέπετε, είμαι μέσα σε ένα
γαλάζιο κουτάκι. Γύρω μου, πάνω, κάτω, αριστερά και δεξιά, βρίσκονται
άλλες λέξεις, κι αυτές ζουν μέσα στο ίδιο γαλάζιο κουτάκι.
Βλέπω λίγο γύρω από το κουτάκι και ανακαλύπτω άλλες λέξεις, και
κάτι σύμβολα, που δεν πολυκαταλαβαίνω, νιώθω ότι μου μοιάζουν,
αλλά δεν μπορεί να είμαι και σίγουρη...
Είναι κάτι σαν κι εμένα, ίσως να είναι και "λέξεις του μέλλοντος",
κάτι προς το οποίο είμαι προγραμματισμένη να εξελιχθώ και εγώ.
Πιό πέρα, έξω από το κουτάκι, μέσα σε ένα βαθύ μπλε φόντο ανακαλύπτω
κι άλλες λέξεις, και γύρω από αυτές, άλλα κουτάκια. Και φοβάμαι
ότι αν κοιτάξω και παραέξω, πάλι κουτάκια θα δω, όλο και πιό μεγάλα!

Δεν ήταν πάντα έτσι ο κόσμος που ζω...
Παλιά, θυμάμαι, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Δεν υπήρχαν κουτάκια
στον κόσμο μου, και εγώ με τα αδέλφια μου τρυγυρνούσαμε από στόμα
σε στόμα ελεύθερες, τίποτε δε μας σταματούσε, δεν υπήρχε φράγμα
να μας κλείσει, κάτι να μας περιορίσει, να μας οριοθετήσει.
Πολύ πιό παλιά μάλιστα, ήμασταν τόσο πιό ελεύθερες, εμείς οι λέξεις,
που ούτε καν μπορούσε κάποιος να μετρήσει τα όριά μας. Εκτέινόμασταν
παντού, ήμασταν πάντα και παντού!

Κάποτε, κάποιος μάγος, ή έτσι τουλάχιστον γνωρίζω από κάποιες
μακρινές προγόνους μου, βρήκε έναν τρόπο να μας περιορίσει στο χώρο
και στο χρόνο. Βέβαια, αυτή η πρώτη του προσπάθεια δεν ήταν και
τόσο πετυχημένη, αφού ακόμη και έτσι, πάλι ήμασταν ελεύθερες.
Γιατί ο μάγος, περιόριζε μεν τη μορφή μας, αλλά δεν μπορούσε να
περιορίσει το περιεχόμενό μας. Έτσι, εμείς ξεφεύγαμε και ενώ ο μάγος
νόμιζε ότι μας έχει εκεί, εμείς εξαφανιζόμασταν και επανεμφανιζόμασταν
όποτε και με όποια μορφή θέλαμε!

Με την πάροδο του χρόνου όμως, εμφανίστηκαν κι άλλοι μάγοι, άλλοι
ήταν φίλοι μας, ήταν όντα γεμάτα καλοσύνη, και άλλοι ήταν εχθροί μας,
κακόβουλα όντα γεμάτα κακία! Τότε ήταν που αυτοί οι δεύτεροι,
ανακάλυψαν μια δύναμη σε εμάς και μας χρησιμοποιούσαν για να πετύχουν
τους δικούς τους, εγωιστικούς και κακόβουλους στόχους.
Μας έδεσαν πολλές μαζί σε περίεργα σχήματα και μας έστελναν για να
προξενήσουν κακό σε άλλα όντα. Εμείς δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε,
γιατί τα δεσμά ήταν πολύ ισχυρά. Κάποτε μάλιστα τα όντα-θύματα
αυτών των κακόβουλων μάγων τα έβαλαν μαζί μας και μας κατηγόρησαν
για ό,τι κακό είχε γίνει. Τότε εκείνοι μας περιόρισαν περισσότερο,
και μάλιστα έβαλαν πανίσχυρους νόμους, που όριζαν τα όριά μας, το
νόημά μας, και τη μορφή μας.

Πέρασαν χρόνια από τότε...
Σήμερα ή κατάσταση είναι διαφορετική. Δεν είναι βέβαια όπως εκείνα,
τα παλιά χρόνια της ελευθερίας μας, αλλά δεν είμαστε και τόσο
εγκλωβισμένες. Βέβαια, κάποιες από εμάς υποστηρίζουν ότι όχι,
είμαστε πιό πολύ εγκλωβισμένες, επειδή τα κακόβουλα όντα έχουν
βρεί τον τρόπο να μας επιβάλλουν συγκεκριμένα νοήματα και έτσι να μας
ελέγχουν. Ωστόσο, πάμε σήμερα παντού. Όπου κι αν βρεθεί κάποιος,
θα μας δει, πάντα βέβαια στο κουτάκι μας, αλλά είμαστε παντού!
Και ακόμη πιό μακριά από παντού, όπως έμαθα και από κάποιες αδελφές
μου, σε μέρη που δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ, στο σκοτάδι και στο κρύο
του απείρου, λένε, μας στέλνουν τα όντα για να πιάσουν στην
κυριαρχία τους κι άλλα όντα!

Δεν ξέρω τι να πως για αυτές τις εξελίξεις...
Θέλω μόνο να εύχομαι να είναι για καλό. Θέλω να είμαι εγώ και
τα αδέλφια μου πάντα στη θέση να προσφέρουμε το καλό.
Ο μεγαλύτερος και προαιώνιος στόχος μας, και η μητέρα που μας έφτιαξε
είναι η ΣΟΦΙΑ. Αυτός είναι ο στόχος μας, να εκπέμπουμε σοφία.
Και μακάρι όλες από εμάς να βρεθούμε μέσα σε κουτάκια που να
βοηθούν τους ανθρώπους να φτάσουν στη μητέρα μας τη ΣΟΦΙΑ, που όπως
λένε οι παραδόσεις, το άλλο όνομά της είναι ΑΓΑΠΗ.

Και μακάρι και αυτό το γαλάζιο κουτάκι, μέσα από το οποίο
τώρα σας βλέπω και με βλέπετε,
με αυτούς τους περίεργους συντρόφους στην κορυφή και
τις φίλες λέξεις "Αποστολή Νέας Απάντησης", "Προεπισκόπηση" και
"Καθαρισμός Πεδίων", που βρίσκεται μέσα στο μεγαλύτερο βαθύ μπλέ
κουτάκι, που βλέπω να βασιλεύει η αδελφή μου "ESOTERICA", και στα
άλλα κουτάκια που βρίσκονται έξω από αυτά,
μακάρι λοιπόν αυτά όλα τα κουτάκια να βοηθήσουν ώστε εμείς οι λέξεις
να καταφέρουμε επιτέλους να φέρουμε σε όλο τον γνωστό και άγνωστο
κόσμο την ΑΓΑΠΗ -ΣΟΦΙΑ, τη μητέρα μας!

Edited by - λίλιθ on 20/01/2005 21:04:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περσεφόνη
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 00:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περσεφόνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο. Τα ατελείωτα σπίτια φαίνονται ίδια,άψυχα...Πώς ζούμε εδώ???
Μια περιο΄χη χωρισμένη σε τετράγωνα και ανάμεσά τους ατελείωτοι δρόμοι..Για να πας από το ένα μέρος στο άλλο περπατάς πάνω σε πεζοδρόμια και διασχίζεις βιαστικά δρόμους.Δεν είναι χαζό? Η καθημερινότητά σου ορίζεται από κύβους και παραλληλεπίπεδα τοποθετημένα το ένα δίπλα στο άλλο και το μόνο που κάνεις είναι να μεταφέρεσαι από το ένα στο άλλο.Η ζωή σου ταυτίζεται με αυτά τα αποπνικτικά κατασκευάσματα.Το σπίτι μου,η σχολή μου,το γραφείο,η καφετέρια...Μάλιστα,τα όνειρά τα περιλαμβάνουν.."Θα φτιάξω το δικό μου σπίτι,θα ανοίξω το δικό μου γραφείο.." Λες: "πρέπει να γυρίσω σπίτι.."Να μπω δηλαδή στο κλουβάκιμου να νιώσω ασφάλεια και ταυτόχρονα...ελευθερία!!! Τι ειρωνεία!!
Ποιό πτηνό αρέσκεται στο να μπάινει στο κλουβί του και μάλιστα νιώθει πως είναι ελεύθερο εκεί? Προς τι αυτή η μανία να κλεινόμαστε μέσα σε χώρους λίγων μόνο κυβικών μέτρων? Τι ανασφάλεια είναι αυτή? Κλειδαμπαρωνόμαστε, κλείνουμε τα παντζούρια και βάζουμε τους εαυτούς μας σε απομόνωση...
Το σπίτι πλέον δεν μας προστατέυει από τα φυσικά φαινόμενα.Δεν είναι πλέον αυτή η σκοπιμότητά του.Αντιπροσωπέυει κάποια κυβικά μέτρα ιδιωτικού χώρου. Σα να σου λένε: "Ξέρεις...μπορεί να γεννήθηκες σε αυτό τον πλανήτη και συγκεκριμένα σε αυτή τη χώρα, αλλά η ελευθερία σου περιορίζεται ΣΕ ΑΥΤΑ, ΤΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΤΡΑ! Εκεί μέσα κάνει ό,τι θες,είναι δικά σου!" Κι εσύ σκίζεσαι να τα σγοράσεις! Σκίζεσαι να αγοράσεις ΧΩΡΟ!!! Λες και ανήκεις εκέι....

Το σεργιάνι μας στον κόσμο ήταν 10 μέτρα γης. Όσο πιάνει ένα σπίτι και ο τόιχος μιας αυλής....

(Τρίτη 23/03/04)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 00:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις απολυτο δικιο ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ,αλλα και η αρχη της συνειδητοποιησης του ολεθριου ειναι το ΠΑΝ..

Γι αυτο:Ο εφιάλτης της Περσεφόνης

Βενετσάνου Νένα

Μουσική/Στίχοι: Χατζιδάκις Μάνος/Γκάτσος Νίκος

Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κι άγρια μέντα


κι έβγαζε η γη το πρώτο της κυκλάμινο

Τώρα χωριάτες παζαρεύουν τα τσιμέντα


και τα πουλιά πέφτουν νεκρά στην υψικάμινο

Κοιμήσου Περσεφόνη στην αγκαλιά της γης


Στου κόσμου το μπαλκόνι ποτέ μην ξαναβγείς

Εκεί που σμίγανε τα χέρια τους οι μύστες

ευλαβικά πριν μπουν στο θυσιαστήριο

Τώρα πετάνε τα αποτσίγαρα οι τουρίστες

και το καινούργιο παν να δουν διυλιστήριο

Κοιμήσου Περσεφόνη...

Εκεί που η θάλασσα γινόταν ευλογία

κι ήταν ευχή του κάμπου τα βελάσματα

Τώρα καμιόνια κουβαλάν στα ναυπηγεία

Άδεια κορμιά, σιδερικά, παιδιά κι ελάσματα

Κοιμήσου Περσεφόνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περσεφόνη
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 12:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περσεφόνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές η συνειδητοποίηση σε τέτοιες φάσεις (όπως εκείνη τη μέρα) μπορούν να σε οδηγήσουν στα όρια του "παραλογισμού". Και γράφω "παραλογισμός" γιατί τίποτα πλέον δεν είναι "λογικό" με την έννοια της λογικής.... Ένας φίλος μου όταν του είπα την άποψή μου γι'αυτο το θέμα μου είπε: "και τι ήθελες να κάνουμε? Να κρεμιόμαστε από τα δέντρα??" Τότε κατάλαβα ότι μάλλον "παραλογίζομαι"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 18:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρέχω και βρίσκομαι πάντα στο ίδιο σώμα...με πιάνει λύσσα και θυμός και προσπαθώ να βγω από το σώμα μου...να πετάξω...τραβάω το δέρμα μου για να το σχίσω...πέρνω φόρα και πέφτω σε έναν τοίχο, χτυπάω και πέφτω κάτω!Πονάω...μου πέρνει ώρα να φροντίζω τις πληγές της φυλακής μου, που σχεδόν ξέχνω την κατάθλιψη που με χει κυριευσει...

Εγώ...κλεισμένη σε ενα σώμα...κλεισμένο σε ενα δωμάτιο...κλεισμενο σε εναν πλανητη...κλεισμενο σε ενα συμπαν...κάπου στο άπειρο...

...σε ενα κουτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 15:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τρέχω και βρίσκομαι πάντα στο ίδιο σώμα...με πιάνει λύσσα και θυμός και προσπαθώ να βγω από το σώμα μου...να πετάξω...τραβάω το δέρμα μου για να το σχίσω...πέρνω φόρα και πέφτω σε έναν τοίχο, χτυπάω και πέφτω κάτω!Πονάω...μου πέρνει ώρα να φροντίζω τις πληγές της φυλακής μου, που σχεδόν ξέχνω την κατάθλιψη που με χει κυριευσει...

Εγώ...κλεισμένη σε ενα σώμα...κλεισμένο σε ενα δωμάτιο...κλεισμενο σε εναν πλανητη...κλεισμενο σε ενα συμπαν...κάπου στο άπειρο...

...σε ενα κουτί...



Πολύ ωραίος προβληματισμός.

Θα μου επιτρέψεις να πω φίλη drml , ότι αυτή η θλίψη προέρχεται από την φυλακισμένη ψυχή μας.

Είναι το κουτί ( το σώμα μας ) ,μικρό και δεν την χωράει .
Και εγώ την παιδεύω και την καταταλαιπωρώ καμιά φορά ( πολλές φορές ).

Αυτή θέλει να πετάξει και εγώ την τραβάω με βία χάμω ,κάτω στην ύλη στον γνωστό
μάταιο κόσμο μας.

Όταν την άφησα να πετάξει για λίγο μόνη της χωρίς το σώμα μου , ένοιωσα θεός .

Αυτές οι στιγμές ,μετρημένες στα δάχτυλα ,ήταν οι ποιο ευτυχισμένες της ζωής μου,
ξεπέρασαν ακόμη και αυτήν την παιδική.

Θέλω να σε παρηγορήσω ουσιαστικά.

Υπάρχει ελπίδα ,μην σε παραμυθιάσει κανένας για το αντίθετο.
Όσο ποιο πολύ πονάς ,τόσο περισσότερο θα γελάς ,όταν έρθει η ώρα του χωρισμού.

Η ψυχή είναι αθάνατη και κάποτε θα βγει από το σώμα και θα πάει στον τόπο της
δημιουργίας της.
Εσύ εγώ ο δημιουργός και όλοι οι καλοί αυτού του κόσμου , θα είμαστε ελεύθερα πνεύματα ,που κανένα κουτί ,δεν θα μπορεί να τα φυλακίσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 19:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περιστέρι συμβολίζει την ειρήνη, δηλαδή απελευθερώσου από το καλό και το κακό, σπάσε τα δεσμά και πέταξε. Το 1900 με μπερδεύει και δεν βγάζω νόημα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 23:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το 1900 με μπερδεύει και δεν βγάζω νόημα

Aχ βρε μυστήριο λουλούδι, γέλασε το χειλάκι μου....σαν "ρομποτάκι" ακούστηκες που μπλόκαρε με ένα απλό όνομα-αριθμό μέλους...κάνεις πάντως ένα αφελές τρολάρισμα με το οποίο όσο κι αν θέλει κάποιος δύσκολα θυμώνει...


Ωραίος τύπος ο 1900, με έμφαση στον αυτοσχεδιασμό θυμάμαι...να'ναι καλά αυτός και όλα τα παλιά καλά μέλη!!!

Πάντως mystery επειδή το έχεις κουράσει το ζήτημα άκου τι θα σου πω...έτσι που το πας θα σε διαγράψουν για τον πιο χαζό λόγο που θα μπορούσε να διαγραφεί μέλος...αδυνατείς να προσαρμοστείς στο φόρουμ χωρίς να καταλαβαίνεις πολύ βασικά πράγματα...έκατσες, λες, 4 χρόνια απλά διαβάζοντας...αλλά φαίνεται μάζεψες τόσα που πλέον δεν προλαβαίνεις να γράφεις...από τη στιγμή όμως που δεν ακούς τι σου λένε τα υπόλοιπα μέλη και δεν μπαίνεις σε διάλογο αυτό καταντάει (συμπάθα μου τη λέξη) "αυτιστικό"...και πρέπει να είσαι και Υδροχόος (όπως και εγώ) διότι δυστυχώς εμείς οι Υδροχόοι έχουμε αυτό το αυτιστικό χούι στο διανοητικό κομμάτι να κάνουμε μονόλογο χωρίς να ακούμε τι μας λένε...

Ξέρω βέβαια ότι στον αέρα μιλάω και ότι δεν θα απαντήσεις διότι ρίχνεις μία απάντηση και φεύγεις...Ωστόσο σου αναγνωρίζω ότι χάρη σε εσένα ξεθάφτηκαν από το χρονοντούλαπο δεκάδες παλιά θέματα, ειδικά στην ξεχασμένη "Σοφία"...και το αλλόκοτα ενδιαφέρον αυτό φαινόμενο, το αστραπιαίο σάρωμα τόσων παλιών και ξεχασμένων θεμάτων, έχει έντονο το retro χρώμα του "ανάδρομου Ερμή" αυτών των ημερών...αυτό βέβαια κι αν ακούγεται αλλόκοτο (το αιώνιο παράπονό μου από το esoterica, κανείς να μην μιλάει τη γλώσσα της αστρολογίας, μα κανείς πια)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 23:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=uWlBCoy2wh8&feature=related

Tim Roth δαιμονιακός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 10:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kost, ένα υπερ –αισιόδοξο μύνημα ,
«στο βάθος του ορίζοντα βλέπω φως..»
Ένα καινούργιο μέλλον ανοίγεται μπροστά μας, η αγάπη μας για την αστρολογία η αγάπη των Πλανητών.., όσοι εύχονται, αυτές τις μέρες μια εσωτερική ανάπτυξη βρίσκονται ενώπιον ενός μυστηρίου μύησης για αυτή την νέα περίοδο που μόλις τώρα ξεκινά.

Δύο θεμελιώδεις μυήσεις του Ερμή και της Αφροδίτης, κι εισέρχεσαι, στον καιρό του θερισμού σήμερα, μέσα στην καρδιά του χειμώνα, εισέρχεσαι στο χειμερινό ηλιοστάσιο και ο κάθε ένας καταλαμβάνει την θέση του μέσα στο αμπέλι του Κυρίου διότι η σοδιά είναι ώριμη και άφθονη.
Είθε ο αναζητητής ο οποίος γνωρίζει την εσωτερική του κατάσταση, που του παρέχει τη δυνατότητα να ενωθεί με όλα τα παιδιά του θερισμού, κι όλοι μαζι να φτάσουν στο σημείο να κατανοήσουν το κάλεσμα και ως παρατηρητές, να αντιληφθούν και να αναγνωρίσουν τα σημεία της εποχής κι αυτό να τους βοηθήσει να αναγνωρίσουν επίσης, έγκαιρα την Οδό!

Εύκολα θα αντιληφθείς ότι αυτή η διάρκεια των 2000 τελευταίων ετών αντιπροσωπεύει, κατά βάθος μια στιγμή και ότι τα 2000 αυτά χρόνια δεν πήγαν καθόλου χαμένα, διότι χάραξαν με ατελείωτες επαναλήψεις στην ψυχή εκατομμυρίων ατόμων ένα συγκεκριμένο πόθο, ετόιμασαν μια ορισμένη νέα ψυχή, κάτι το ατομικό.

Σήμερα ο αναζητητής «αίρει τους οφθαλμούς εις τα όρη» και παρατηρεί τα εσωτερικά βουνά να διαλύονται κι ότι προσφέρεται στον φυλακισμένο μια ισχυρή διέγερση για μια μεταγενέστερη πνευματική ανάπτυξη, σίγουρα ο Προμηθέας δεν είναι ακόμη λυμένος από τις αλυσίδες, αλλά η απελευθέρωση είναι κοντά και αν το ποθεί, την κρατεί στα χέρια.

Στη συνέχεια ο αναζητητής ήδη αναρριχήθηκε στο όρος, ωστόσο, αν μου επιτρέψεις αγαπητέ μου φίλε, θα επιμαρτηρήσω για ένα παλιό Ερμή και για ένα νέο Ερμή, ό πρώτος είναι της γήινης φύσης, και ο δεύτερος ο ερχόμενος ο Ερμής του ουράνιου ανθρώπου.
Βιώνοντας αυτή τη θεμελιώδη μεταστροφή, η μύηση του Ερμή, του πρώτου Επταπλόυ Κύκλου είναι γεγονός!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 10:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζητώ συγνώμη ..αισιόδοξο μήνυμα και όχι (μύνημα).. (φταίει η ατέλεια της φύσης μου..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μοργκάνα
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 21:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΖΩΗ Σ' ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ Απεστάλη: 13/11/2003, 15:58:03

Το κουτι θα μπορουσε να ειναι η κεντρικη μοναδα του υπολογιστη μας και η ζωη του ειναι η ζωη μας πίσω απο μια οθόνη
Σκεψου πόσες ωρες γραφεις οταν δεν σε ''ακουει '' κανεις γυρω σου,
πότε γραφεις ? οταν δεν μπορεις να σε ΄''ακουσεις'', οταν φωναζεις σαν να πάιζεις στο second life------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 03:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά η φράση κατευθύνει αυτόματα τη σκέψη πολλών σε κάποια έννοια περιορισμού. Φυσικά οι ερμηνείες μπορεί να είναι πολλές και ποικίλες.
Θα μπορούσαμε να δούμε τη φράση ως μια αλληγορία για την τηλεόραση.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 21:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ζωή σ'ένα κουτί".
Διαβάζωντας αυτη τη φράση, γράψτε αυτό (ή αυτά) που σας έρχεται στο μυαλό.
Αφήστε ελεύθερη να δουλέψει μνήμη, φαντασία και παρατηρητικότητα!

Περιμένω εναγωνίως τη σκέψη σας.


Ο συμπαθέστατος 1900 είχε ανοίξει αυτο το θέμα το 2003, τότε όμως θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που έρχεται στο νου μου σήμερα.
Δυστυχώς σκέφτομαι έναν άστεγο που για σπίτι του έχει ένα χαρτόκουτο μέσα στο κρύο :(



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 10:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ένα καινούργιο μέλλον ανοίγεται μπροστά μας, η αγάπη μας για την αστρολογία η αγάπη των Πλανητών...

Έτσι είναι agele! Η αγάπη για τους αρχαίους Θεούς, τους Πλανήτες, θα είναι ένα μεγάλο συνειδησιακό άλμα. Διότι δίχως την κατανόηση και ενσυναίσθηση του Λόγου της κάθε Σφαίρας είναι αδύνατη η ολοκληρωμένη νοηματοδότηση και ερμηνεία του κόσμου γύρω μας.

Οι αρχαίοι φιλόσοφοι φυσικά το γνώριζαν. Ονόμαζαν τους πλανήτες "κοσμοκράτορες" και είχαν πλήρη επίγνωση αυτού! Οι Πυθαγόρειοι, ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης δήλωναν με βεβαιότητα ότι αποτελούν θεία όντα "πλήρως εμψυχωμένα και υπερνοήμονα"!

Ήξεραν πολύ καλά τι έλεγαν! Όπως ήξεραν πολύ καλά και πολύ μεταγενέστεροι επιστήμονες τί έλεγαν.

Αργά-αργά το έδαφος στρώνεται agele, η επιστήμη ναι μεν αγνόησε τα ευρήματα του Gauquelain ωστόσο οι προκαταλήψεις της θα νικηθούν...ήδη σιγά-σιγά νικιούνται! Και η κορωνίδα των Επιστημών θα ξανααποκτήσει το χαμένο της στέμμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Και η κορωνίδα των Επιστημών θα ξανααποκτήσει το χαμένο της στέμμα!

Και ποιά είναι αυτή?

η αστρολογία Κοστ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 12:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλέ μου Κοστ,
θα ...αργήσω μόνο 7 ημέρες για να σου απαντήσω αντί για τις 70 ημέρες που άργησες να μου απαντήσεις εσύ!
..αργά αργά θα βαδίζουμε, κατά το βάδισμα των τρυφερών αμνών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 14:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Και ποιά είναι αυτή?

η αστρολογία Κοστ?



That's right! Όχι όμως η "αστρολογία" των πρωινάδικων που νομίζεις Νικόμαχε αλλά η ιερή στους αιώνες Αστρολογία!


quote:
Καλέ μου Κοστ,
θα ...αργήσω μόνο 7 ημέρες για να σου απαντήσω αντί για τις 70 ημέρες που άργησες να μου απαντήσεις εσύ!


Σήμερα μόλις το είδα agele!


quote:
..αργά αργά θα βαδίζουμε, κατά το βάδισμα των τρυφερών αμνών

Τι γλυκό, σαν τον Χάνιμπαλ Λέκτερ και την Κλαρίς ένα πράγμα Αστειάκι aggeleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 18:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έλεγες λοιπόν Κοστ,
για την αγάπη των Πλανητών και αναλογιζόμουν πως πάλεψα για την μύηση του Κρόνου αυτές τις μέρες, όμως γυρίζω στον αγγελιοφόρο, στον ταχυδρόμο, αυτόν τον Ερμή, που δεν έχει ο ίδιος φωνή! Αυτός είμαι ο άνθρωπος που πρέπει να εξευγενιστώ να απορρίψω τις θεωρητικολογίες να νικήσω τον παλιό Αδάμ μέσα μου και να γευθώ την νέα Αναγέννηση της Ψυχής!

ΠΩς ΟΜΩς ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΌ;
ΣΚΈΨΗ ΚΑΙ ΒΟΥΛΗΣΗ ΕΊΝΑΙ ΕΓΛΩΒΙΣΜΈΝΕς ΣΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!
Το γνωρίζεις καλά αυτό εσύ αυτό Κοστ με τον πρωτοπόρο-αναμορφωτή-επαναστάτη Υδροχόο ..είναι έτσι;

Το να έχω σύνδεση με την συμπαντική ΣΟΦΊΑ σημαίνει να είμαι συνδεδεμένος με το Απόλυτο Ον, να κατέχω την απόλυτη γνώση που είναι παρά τω Θεώ και από το Θεό, και σε συμφωνία με την προσωπική κατάσταση του Είναι.

Αυτός ο αγγελιοφόρος του Φωτός, μπορεί να προσεγγίσει το Θείο σχέδιο που αφορά την ανθρωπότητα και χωρίς διάμεσο, απευθείας να μεταβιβάσει ως νέος Ερμής μια τέτοια ύψιστη συμπαντική σοφία και γνώση διότι την κατέχει με όλη την σημασία του όρου, και είναι ένας μύστης του ήλιου για τον οποίο οι αρχαίοι έχουν κάνει μνεία.

Αυτός που εισδύει κατά τέτοιο τρόπο στο Φως του Ήλιου, το αφομοιώνει και το χρησιμοποιεί, οφείλει να πεθάνει κατά τη φύση, αυτό μας έγινε γνωστό όπως θυμάσαι με τον Μωυσή.

Μόλις η Γη της Επαγγελίας γίνεται ορατή, αυτό σημαίνει το τέλος για το γήινο άνθρωπο. Το ίδιο σημαίνει και για το Βαπτιστή Ιωάννη, όταν εμφανίστηκε η νέα κατάσταση ο Ιησούς, ο Ιωάννης έγραφε το τέλος της ιστορίας του.

Αν ερμηνεύσουμε τις διηγήσεις που έχουν μεταδοθεί για τον Σωκράτη και τον Αυτοκράτορα Ιουλιανό τον Αποστάτη, έχει λεχθεί και για τους δυο ότι έσυραν τα πέπλα από το ένα μέρος της ηλιακής σοφίας στο βέβηλο πλήθος και γι αυτό έπρεπε να πεθάνουν, ο δε αυτοκράτορας εξακολουθεί να ζει στην ιστορία ως Ιουλιανός ο Αποστάτης.

Όμως άποψή μου είναι, ότι ο Ιουλιανός και ο Σωκράτης δεν πέθαναν για τον λόγο που μνημονεύθηκε.

Δεν έκαναν τίποτε άλλο παρά να πεθάνουν κατά την παλαιά φύση, το παλαιό αδαμικό σκήνωμα καταστράφηκε, γιατί ο Ουράνιος Άνθρωπος είχε γεννηθεί και τιθόταν στην υπηρεσία του Φωτός, με όλες τις συνέπειες που απορρέουν από αυτό.

Αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς πολύ καλά, ότι ο αφανισμός του παλιού Ερμή ανοίγει διάπλατα την θύρα στη νέα ζωή, όμως, με την προϋπόθεση όμως να πετάξει κάποιος όλη την παλιά (sorry, που το επαναλαμβάνω), θεωρητικολογία.

Για τη γέννηση όμως του Νέου Ανθρώπου θα πούμε πολλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαταλαβαίνω ίσως τι εννοείς Άγγελε με τη λέξη "θεωρητικολογίες" που συσχετίζεις με τον "παλιό Ερμή". Περιγράφεις την ανώτερη οκτάβα του Ερμή, που σταματά να αναλύει και να διαιρεί και ξεκινά να συνθέτει, να ενοποιεί τη γνώση. Η υπέρμετρη αναλυτικότητα του παντός εξαντλεί και οδηγεί σε διαρκή αδιέξοδα τη διάνοια που αναζητά μία απευθείας όπως λες σύνδεση με τον Ηλιακό Λόγο. Τις "θεωρητικολογίες" βέβαια πιθανόν να τις συσχετίζεις με την ελληνική φιλοσοφία και εδώ δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφωνήσω μαζί σου.


quote:
Αν ερμηνεύσουμε τις διηγήσεις που έχουν μεταδοθεί για τον Σωκράτη και τον Αυτοκράτορα Ιουλιανό τον Αποστάτη, έχει λεχθεί και για τους δυο ότι έσυραν τα πέπλα από το ένα μέρος της ηλιακής σοφίας στο βέβηλο πλήθος και γι αυτό έπρεπε να πεθάνουν, ο δε αυτοκράτορας εξακολουθεί να ζει στην ιστορία ως Ιουλιανός ο Αποστάτης.

quote:
Αυτός που εισδύει κατά τέτοιο τρόπο στο Φως του Ήλιου, το αφομοιώνει και το χρησιμοποιεί, οφείλει να πεθάνει κατά τη φύση, αυτό μας έγινε γνωστό όπως θυμάσαι με τον Μωυσή


Σχετικά με τον Σωκράτη υπάρχει μία παράδοση (δεν θυμάμαι αν ήταν από τον Πλάτωνα ή από κάποιον άλλο) που έλεγε ότι ο Σωκράτης αρνήθηκε να μυηθεί στα Ελευσίνια Μυστήρια διότι γνώριζε από μόνος του την απόρρητη διδασκαλία και ότι εάν μυούνταν τότε θα του φραζόταν το στόμα και δεν θα μπορούσε να διδάξει. Αυτό βέβαια αντιβαίνει στην επιφανειακή εικόνα του "αδαή" Σωκράτη που "δεν γνώριζε τίποτα". Και τον παρουσιάζει σαν "άγιο μύστη" που πλήρωσε το τίμημα της μαρτυρίας για το Ηλιακό Φως!


Υπάρχει και αυτό το χωρίο στο Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο όπου ο Ιησούς κάνει μία έμμεση (πλην ξεκάθαρη) αναφορά στην εορτή των Ελλήνων (τα Ελευσίνια Μυστήρια) και περιγράφει την πεμπτουσία της διδασκαλίας τους: "εάν ο σπόρος του σιταριού δεν πέσει στην γη και πεθάνει, μένει μόνος, εάν όμως πεθάνει φέρνει πολύ καρπό". Ο σπόρος και το σιτάρι αλληγορούν την Περσεφόνη και τη Δήμητρα. Και φαίνεται ότι ανεξαρτήτως παραδόσεων και θρησκειών ένα άτομο διευρυμένης συνειδητότητας οφείλει τελικά μοιραίως να ακολουθήσει το αρχετυπικό μοτίβο της "θυσίας" του κατώτερου εαυτού σαν προϋπόθεση της πνευματικής αναγέννησης!

Το θέμα βέβαια agele είναι αν θέλουμε να κάνουμε την αλλαγή προς τα πάνω ή διαρκώς θα το αναβάλλουμε για αύριο, για του χρόνου, για την επόμενη ζωή...οι χαμηλές οκτάβες των πλανητών μας κρατάνε όπως και να το κάνεις "χαμηλά" (διότι τα χαμηλά ιδανικά έχουν και χαμηλό τίμημα), ειδικά οι συγγενέστερες σε εμάς σφαίρες, αλλά ο σκοπός είναι να συντονιστούμε με τις υψηλότερες οκτάβες τους...και αυτό δεν μπορεί να γίνει εύκολα ή αμέσως, πρέπει να στρωθεί το έδαφος με επιμονή και υπομονή (μιας και μιλάς για τον Κρόνο). Και πάλι βέβαια λόγια είναι αυτά...ξύλινη γλώσσα χρησιμοποιώ...στα λόγια είμαστε όλοι τέλειοι...στη σκέψη και στα έργα όμως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 10:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κοστ,

πολλοί κατανοούν, ότι επείγει "τώρα" να κάνουμε την αλλαγή προς τα πάνω, διότι το τέλος αυτής της ταραγμένης εποχής στενεύει τα περιθώρια.
Δεν μπορούμε κάνουμε άλλωστε, τίποτε εμείς , η εύνοιά Του μας διανοίγει την διάνοια.

Να θυμηθούμε τις ταραγμένες εποχές που ζούσε ο Αβραάμ και ο Νώε, κατοικούσαν σε σκηνές, δεν έκτιζαν οικισμούς κι αυτό, γιατί περίμεναν την πόλη την έχουσα τα θεμέλια της οποίας τεχνίτης και δημιουργός Είναι, Εκείνος.

Ίδια ταραγμένη εποχή με την δική μας έζησε κι ο Νώε, κατεθλιβόμενος υπό της ασελγούς διαγωγής των ανόμων, κατοικών μεταξύ αυτών έβλεπε και άκουγε και εβασάνιζε από ημέρα σε ημέρα την δίκαια αυτού ψυχή, για τα άνομα έργα αυτών.

Καλό θα είναι να συσχετίσουμε τον Ερμή με την «ψυχής αναγέννηση» κι αν λάβουμε υπόψην την Αποκάλυψη, ο αγγελιαφόρος Ερμής φτάνει να μιλήσει:

«Τάδε λέγει ο κρατών τους επτά αστέρας ..και περπατάει μέσα στους εφτά χρυσούς λυχνοστάτες», με άλλα λόγια, η Σοφία θέλει να εκδηλωθεί σε όλη της την ευρύτητα.

Σπινθηροβόλος ο λύχνος του Νέου Ερμή τοποθετείται μπρος στον γήινο άνθρωπο, ένα Φως τον αγγίζει, τον προσκαλεί σε μια μάχη της οποίας το αποτέλεσμα είναι καθορισμένο εκ των προτέρων: η παλιά φύση και αυτοί που την κυβερνούν δε θα μπορέσουν να κλήρονομήσουν το Βασίλειο.

Στην Π. Δ, η μύηση του Ερμή περιγράφεται υπό την εξής μορφή: «να αναρριχάσαι στο όρος» που είναι ο Ερμής. Υπήρξε αδύνατο στον παλιό Μωυσή να εισέλθει στην υπεσχημένη χώρα.

Ο Θεός τον ανάρπασε και μόνο στον Ιησού του Ναυή επιτράπηκε να εισδύσει στους ταγμένους τόπους.
Οδηγός επιφορτισμένος ο Μωυσής να να κατευθύνει το λαό «έξω» από την κόλαση της σκοτεινής γηινης ζωής, ενώ ο Ιησούς του Ναυή κατευθύνει το λαό μέσα στη «Νέα Χώρα». Δύο μορφές βλέπουμε και στην Κ. Δ. Τον Ιωάννη που προαγγέλει και τον Ιησού που πραγματώνει.

Ο γήινος άνθρωπος με τη δύναμη του Χριστού πηγαίνει μέχρι τα όρια των μέσων που διαθέτει στη συνάντησή του με το Φως, για να εξαφανισθεί στη συνέχεια, θέτοντας το κεφάλι του στη λαιμητόμο για να ελευθερώσει τον Ουράνιο Άνθρωπο, που σημαίνει,

ανέβηκε ψηλα αναρριχήθηκε στο Όρος διδάχθηκε από τη μαρτυρία και από το νόμο της Νέας Ζωής και βαδίζει, συμφωνα με αυτό τον Ουράνιο Νόμο και προοδευτικά, (και μακριά από τη θάλασσα του κόσμου,)να συντρίψει την παλιά ζωή..για τον Ερμή..θα συνεχίσουμε..

(σημ. Τώρα βρισκόμαστε στη πλέον κατάλληλη ώρα για το εγχείρημα αυτό, σε μια άλλη ζωή ίσως όλα να είναι ..περισσότερο δύσκολα!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 10:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κοστ,

πολλοί κατανοούν, ότι επείγει "τώρα" να κάνουμε την αλλαγή προς τα πάνω, διότι το τέλος αυτής της ταραγμένης εποχής στενεύει τα περιθώρια.
Δεν μπορούμε κάνουμε άλλωστε, τίποτε εμείς μόνο η εύνοιά Του μας διανοίγει την διάνοια.

Να θυμηθούμε τις ταραγμένες εποχές που ζούσε ο Αβραάμ και ο Νώε, κατοικούσαν σε σκηνές, δεν έκτιζαν οικισμούς κι αυτό, γιατί περίμεναν την πόλη την έχουσα τα θεμέλια της οποίας τεχνίτης και δημιουργός Είναι, Εκείνος.

Ίδια ταραγμένη εποχή με την δική μας έζησε κι ο Νώε, κατεθλιβόμενος υπό της ασελγούς διαγωγής των ανόμων, κατοικών μεταξύ αυτών έβλεπε και άκουγε και εβασάνιζε από ημέρα σε ημέρα την δίκαια αυτού ψυχή, για τα άνομα έργα αυτών.

Καλό θα είναι να συσχετίσουμε τον Ερμή με την «ψυχής αναγέννηση» κι αν λάβουμε υπόψην την Αποκάλυψη, ο αγγελιαφόρος Ερμής φτάνει να μιλήσει:

«Τάδε λέγει ο κρατών τους επτά αστέρας ..και περπατάει μέσα στους εφτά χρυσούς λυχνοστάτες», με άλλα λόγια, η Σοφία θέλει να εκδηλωθεί σε όλη της την ευρύτητα.

Σπινθηροβόλος ο λύχνος του Νέου Ερμή τοποθετείται μπρος στον γήινο άνθρωπο, ένα Φως τον αγγίζει, τον προσκαλεί σε μια μάχη της οποίας το αποτέλεσμα είναι καθορισμένο εκ των προτέρων: η παλιά φύση και αυτοί που την κυβερνούν δε θα μπορέσουν να κλήρονομήσουν το Βασίλειο.

Στην Π. Δ, η μύηση του Ερμή περιγράφεται υπό την εξής μορφή: «να αναρριχάσαι στο όρος» που είναι ο Ερμής. Υπήρξε αδύνατο στον παλιό Μωυσή να εισέλθει στην υπεσχημένη χώρα.

Ο Θεός τον ανάρπασε και μόνο στον Ιησού του Ναυή επιτράπηκε να εισδύσει στους ταγμένους τόπους.
Οδηγός επιφορτισμένος ο Μωυσής να να κατευθύνει το λαό «έξω» από την κόλαση της σκοτεινής γηινης ζωής, ενώ ο Ιησούς του Ναυή κατευθύνει το λαό μέσα στη «Νέα Χώρα». Δύο μορφές βλέπουμε και στην Κ. Δ. Τον Ιωάννη που προαγγέλει και τον Ιησού που πραγματώνει.

Ο γήινος άνθρωπος με τη δύναμη του Χριστού πηγαίνει μέχρι τα όρια των μέσων που διαθέτει στη συνάντησή του με το Φως, για να εξαφανισθεί στη συνέχεια, θέτοντας το κεφάλι του στη λαιμητόμο για να ελευθερώσει τον Ουράνιο Άνθρωπο, που σημαίνει,

ανέβηκε ψηλα αναρριχήθηκε στο Όρος διδάχθηκε από τη μαρτυρία και από το νόμο της Νέας Ζωής και βαδίζει, συμφωνα με αυτό τον Ουράνιο Νόμο και προοδευτικά, (και μακριά από τη θάλασσα του κόσμου,)να συντρίψει την παλιά ζωή..για τον Ερμή..θα συνεχίσουμε..

(σημ. Τώρα βρισκόμαστε στη πλέον κατάλληλη ώρα για το εγχείρημα αυτό, σε μια άλλη ζωή ίσως όλα να είναι ..περισσότερο δύσκολα!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 10:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κοστ,

πολλοί κατανοούν, ότι επείγει "τώρα" να κάνουμε την αλλαγή προς τα πάνω, διότι το τέλος αυτής της ταραγμένης εποχής στενεύει τα περιθώρια.
Δεν μπορούμε κάνουμε άλλωστε, τίποτε εμείς μόνο η εύνοιά Του μας διανοίγει την διάνοια.

Να θυμηθούμε τις ταραγμένες εποχές που ζούσε ο Αβραάμ και ο Νώε, κατοικούσαν σε σκηνές, δεν έκτιζαν οικισμούς κι αυτό, γιατί περίμεναν την πόλη την έχουσα τα θεμέλια της οποίας τεχνίτης και δημιουργός Είναι, Εκείνος.

Ίδια ταραγμένη εποχή με την δική μας έζησε κι ο Νώε, κατεθλιβόμενος υπό της ασελγούς διαγωγής των ανόμων, κατοικών μεταξύ αυτών έβλεπε και άκουγε και εβασάνιζε από ημέρα σε ημέρα την δίκαια αυτού ψυχή, για τα άνομα έργα αυτών.

Καλό θα είναι να συσχετίσουμε τον Ερμή με την «ψυχής αναγέννηση» κι αν λάβουμε υπόψην την Αποκάλυψη, ο αγγελιαφόρος Ερμής φτάνει να μιλήσει:

«Τάδε λέγει ο κρατών τους επτά αστέρας ..και περπατάει μέσα στους εφτά χρυσούς λυχνοστάτες», με άλλα λόγια, η Σοφία θέλει να εκδηλωθεί σε όλη της την ευρύτητα.

Σπινθηροβόλος ο λύχνος του Νέου Ερμή τοποθετείται μπρος στον γήινο άνθρωπο, ένα Φως τον αγγίζει, τον προσκαλεί σε μια μάχη της οποίας το αποτέλεσμα είναι καθορισμένο εκ των προτέρων: η παλιά φύση και αυτοί που την κυβερνούν δε θα μπορέσουν να κλήρονομήσουν το Βασίλειο.

Στην Π. Δ, η μύηση του Ερμή περιγράφεται υπό την εξής μορφή: «να αναρριχάσαι στο όρος» που είναι ο Ερμής. Υπήρξε αδύνατο στον παλιό Μωυσή να εισέλθει στην υπεσχημένη χώρα.

Ο Θεός τον ανάρπασε και μόνο στον Ιησού του Ναυή επιτράπηκε να εισδύσει στους ταγμένους τόπους.
Οδηγός επιφορτισμένος ο Μωυσής να να κατευθύνει το λαό «έξω» από την κόλαση της σκοτεινής γήινης ζωής, ενώ ο Ιησούς του Ναυή κατευθύνει το λαό μέσα στη «Νέα Χώρα». Δύο μορφές βλέπουμε και στην Κ. Δ. Τον Ιωάννη που προαγγέλει και τον Ιησού που πραγματώνει.

Ο γήινος άνθρωπος με τη δύναμη του Χριστού πηγαίνει μέχρι τα όρια των μέσων που διαθέτει στη συνάντησή του με το Φως, για να εξαφανισθεί στη συνέχεια, θέτοντας το κεφάλι του στη λαιμητόμο για να ελευθερώσει τον Ουράνιο Άνθρωπο, που σημαίνει,

ανέβηκε ψηλα αναρριχήθηκε στο Όρος διδάχθηκε από τη μαρτυρία και από το νόμο της Νέας Ζωής και βαδίζει, συμφωνα με αυτό τον Ουράνιο Νόμο και προοδευτικά, (και μακριά από τη θάλασσα του κόσμου,) συντρίβει την παλιά ζωή..για τον Ερμή..θα συνεχίσουμε..

(σημ. Τώρα βρισκόμαστε στη πλέον κατάλληλη ώρα για το εγχείρημα αυτό, σε μια άλλη ζωή ίσως όλα να είναι ..περισσότερο δύσκολα!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 11:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ΠΡΟΒΛΗΜΑ στον υπολογιστή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2012, 23:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aυτό που δεν καταλαβαίνω agele είναι γιατί οι χριστιανοί συγχέουν τόσο πολύ την Παλαιά με την Καινή Διαθήκη?? Και τι σχέση μπορεί να έχει ο πολέμαρχος Ιησούς του Ναυή με τον Ιησού των Ευαγγελίών πέρα από μία συνωνυμία? Επειδή ήταν και εκείνος "εκλεκτός του Θεού"?

Εάν ο χριστιανισμός απέρριψε μία φορά την ελληνική Φιλοσοφία τότε θα έπρεπε να είχε απορρίψει 5 φορές την Π. Διαθήκη με το τόσο βίαιο και νεμεσητικό πνεύμα. Οι δε συμβολισμοί που υπάρχουν στην Π. Διαθήκη λανθασμένα ανάγονται κατ'εμέ σε ύψιστες θεολογικές αλληγορίες. Και ο Φίλων ο Ιουδαίος ήταν ο πρώτος που έκανε αυτό το λάθος στην προσπάθειά του να ωραιοποιήσει και να αγιοποιήσει το σκληρό πνεύμα της Βίβλου. Όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου αλληγορία στα κείμενα αυτά όμως το όποιο αλληγορικό τους πνεύμα δεν είναι και αυτό που τους αποδόθηκε μεταγενέστερα.

Η Παλαιά Διαθήκη όμως περιγράφει την καρμική πορεία του Ισραήλ από την δουλεία της Αιγύπτου στην επάνοδο και κυριαρχία. Αφορά τη συμφωνία του Γιαχβέ με το Ισραήλ και τις υποσχέσεις που τού έδωσε για την είσοδο στη "Γη της Επαγγελίας", την επικράτηση σε βάρος γειτόνων λαών και την ιδιοκτησία αρκετών γύρω χωρών. Η εν λόγω "προφητεία" μάλιστα ύστερα από αρκετούς αιώνες επαληθεύτηκε και μάλιστα επεκτάθηκε σε σημείο πλέον να μιλάμε για μία "παγκόσμια (οικονομικού τύπου) κυριαρχία".

Ο οποίος σκοπός της παγκόσμιας αυτής κυριαρχίας δηλώνεται και σε κάποια σημεία της Βίβλου όπως πχ. στην εντολή εκείνη "εξαπλωθείτε στη γη και κατακυριεύστε την" ή γενικώς στο υλιστικό πνεύμα του Θεού που προτρέπει τους Ιουδαίους στον πλουτισμό. Γι'αυτό άλλωστε και ορισμένοι Εβραίοι παραδέχονται ότι ο από τα παλιά χρόνια "αντι-σημιτισμός" ήταν αποτέλεσμα του "σημιτισμού" και της εχθρικής διάθεσης του "περιούσιου λαού" προς τους υπόλοιπους. Μιλάμε εξάλλου για έναν ανταγωνιστικό και άκρως φιλόδοξο και επιδέξιο λαό προορισμένο από τη μοίρα είτε να κυριαρχεί είτε να καταστρέφεται εκεί που πηγαίνει! 50 μαζικοί διωγμοί ανά την ιστορία δεν είναι τυχαίο γεγονός...

Τι σχέση όμως μπορεί να έχουν όλα αυτά με την Κ. Διαθήκη, η οποία υποτίθεται διδάσκει ακριβώς τις αντίθετες αρετές (δηλαδή όχι μόνο να μην πλουτίζεις αλλά να δίνεις και την μισή σου περιουσία στους πτωχούς)? Δεν λέω, αρκετά τα χωρία όπου και ο Ιησούς των Ευαγγελίων δείχνει το παραδοσιακά ιουδαϊκό νεμεσητικό πνεύμα όμως κατά βάση η Κ. Διαθήκη διδάσκει την συγχώρεση ακόμα και του εχθρού ενώ η Παλαιά τη νέμεσι και ολοκληρωτική συντριβή του εχθρού. Όπως και η Παλαιά Διαθήκη αφορά την εθνική θρησκεία και το εθνικό πνεύμα των Ιουδαίων, τη νομοθετική παράδοση, τη ζωή των προφητών και όχι κάποια υψηλού τύπου θεολογία. Παραδέχομαι βέβαια ότι δεν την έχω διαβάσει ποτέ ολόκληρη όμως και να την διαβάσω δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει η γενική γνώμη που έχω σχηματίσει.

Το δε επιχείρημα ότι μέσω της Κ. Διαθήκης αναθεωρήθηκε η Π. Διαθήκη (ότι δηλαδή ο Ιησούς δεν ήρθε για να καταλύσει το νόμο αλλά για να τον συμπληρώσει, τονίζοντας δηλαδή όχι το γράμμα αλλά το πνεύμα του νόμου) ισχύει μόνο για τους χριστιανούς διότι οι Ιουδαίοι ποτέ δεν αποδέχτηκαν την Κ. Διαθήκη, ίσα-ίσα. Άρα γιατί οι χριστιανοί συγχέουν τόσο πολύ την παγκόσμια θρησκεία τους με μία αμιγώς εθνική θρησκεία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy