ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 θρησκος αθρησκος αθεος νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 10:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πριν απο 8 και κατι ωρες εβαλα αυτο το θεμα
οταν ξαναμπηκα το θεμα ειχε χαθει
στο μαιιλ μου δεν ειχα καμια ειδοποιηση για το τι εγινε
τελικα καταφερα και βρηκα το θεμα το οποιο ειχε κληδωθει με την δικαιολογια οτι υπαρχουν αναλογα θεματα με το δικο μου
το προβλημα ειναι οτι υπαρχει διαφορετικη χροια στα θεματα οτι τα θεματα αυτα εχουν παψει να <<λειτουργουν>> εδω και ενα χρονο και εχουν απαντησεις μεσα σε αυτα που προκαλουν προστριβες στα μελη

Dying_Incubus θελωντος θα προτημουσα να ξεκηνισει η συζητηση απο αυτο το νεο και χωρις ναρκοθετιμενες απαντησεις θεμα

υπαρχουν τρεις κατηγοριες ανθρωπων
θρησκος=αυτος που πιστευει σε καποια θρησκεια
αθρησκος=αυτος που δεν δεχετε καποια θρησκεια αλλα δεχεται οτι καποια ανωτερη δυναμη εχει φτιαξει τον κοσμο
αθεος=αυτος που δεν δεχεται οτι καποια ανωτερη δυναμη εχει φτιαξει τον κοσμο αλλα οτι ο κοσμος ειναι χημικες διεργασιες

ανοικω στην τριτη κατηγορια
βεβαια η καθε κατηγορια εχει και κλιμακες
υπαρχουν θρησκοι που λενε οτι ανοικουν σε καποιο συγκεκριμενο δογμα αλλα δε νδεχονται οτι λεει αυτο

υπαρχουν αθρησκοι που λενε οτι δεν τους εκφραζει καμαια θρησκεια αλλα κλεινουν προς καποια απο αυτες

και υπαρχουν και αθεοι που ειναι αθεοι
απλα γιατι καποιος δεν μπορει να ειναι λιγο αθεος

θα μου πειτε τωρα ποιος ο λογος που ανοιγω το θεμα

θα ηθελα να μου πειτε αν συμφωνητε με τους διαχωρισμους που εχω κανει ναι οχι γιατι;

macedon
Ίσως θα έπρεπε να προσθέσουμε τον όρο "αγνωστικιστής" που, σύμφωνα με τη θεώρηση του Haxley θεωρεί ότι η αλήθεια σχετικά με την ύπαρξη του Θεού είναι άγνωστη ή μη προσεγγίσιμη.

Πιστεύω πως οι κατηγορίες που αναφέρεις σε γενικές γραμμές εκφράζουν και την πραγματικότητα τουλάχιστον όσον αφορά στη δημιουργία του κόσμου στο οποίο εστιάζεις ως προς τον ορισμό των κατηγοριών.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 11:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
τον αγνωστικιστη τον εχω βαλει στους αθρησκους
γιατι δεχετε την δημιουργια του συμπαντος απο καποια νοημον μορφη
αλλα ακομη το ψαχνει για να δει τι και που και πως

βεβαια μεσα στις 2 πρωτες κατηγοριες υπαρχουν και αυτοι που δεχονται οτι το συμπαν ολο ειναι νοημον


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 12:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, όπως σου είπα και στο θέμα:

θρησκος αθρησκος αθεος

Οι απόψεις αυτές μπορούν να συζητηθούν στα θέματα που σου πρότεινα.
Το θέμα αυτό έχει αναλυθεί πολλάκις στις συζητήσεις μας, έχουν ειπωθεί πολλές απόψεις (πολλές φορές σε οξυμένους τόνους) και δεν υπάρχει κάποιος λόγος να έχουμε ένα νέο topic την στιγμή που έχουμε παρόμοια.

Το θέμα σου δεν χάθηκε, απλά απενεργοποιήθηκε.
Και σαφώς δεν σου δόθηκαν δικαιολογίες για την απενεργοποίηση.
Σου παρέθεσα την κατάσταση όπως είναι.

Θα σου πρότεινα και πάλι να συνεχίσεις στα θέματα που ήδη σου πρότεινα.
Το topic αυτό απενεργοποιείται επίσης.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 08:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis, μιάς κι εχθές άνοιξες αυτό το θέμα για δεύτερη φορά, κατανοούμε την διάθεση σου για να παραμείνει ενεργό.

Πάντως, θα μπορούσες να μου αποστείλεις εχθές ένα e-mail στο οποίο να μου αναφέρεις τους λόγους που θα ήθελες να παραμείνει ενεργό το θέμα και τα πλαίσια στα οποία επιθυμείς να κινηθεί η συζήτηση.

Παρόλα αυτά, το θέμα συζητήθηκε και δίνουμε μια ψήφο εμπιστοσύνης.

Θεωρώ πάντως πως είναι αναμενόμενο από την πλευρά σου οτι θα προσπαθήσεις το θέμα αυτό να διατηρηθεί στα θεμιτά πλαίσια συζήτησης, δικαιολογώντας την (ίσως και κάπως έντονη) διάθεση σου για να ανοίξεις αυτό το θέμα αλλά και να παραμείνει ανοιχτό παρόλου που υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα.

Το θέμα αυτό λοιπόν επανενεργοποιείται.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 09:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LoL, πρώτη φορά πετυχαίνω επανενεργοποίηση όσο είμαι εδώ

Τώρα για το θέμα...

quote:
αθρησκος=αυτος που δεν δεχετε καποια θρησκεια αλλα δεχεται οτι καποια ανωτερη δυναμη εχει φτιαξει τον κοσμο

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Αθρησκος σημαίνει ότι δεν ανήκει σε καμία θρησκεία(γνωστή ή λιγότερο γνωστή δεν έχει σημασία).
Μπορεί όμως να είναι τελικά και άθεος. Φυσικά μπορεί να ισχύει και αυτό που είπες δηλαδή ότι "δεχεται οτι καποια ανωτερη δυναμη εχει φτιαξει τον κοσμο"

quote:
τον αγνωστικιστη τον εχω βαλει στους αθρησκους
γιατι δεχετε την δημιουργια του συμπαντος απο καποια νοημον μορφη
αλλα ακομη το ψαχνει για να δει τι και που και πως

Δεν θα έλεγα ότι δέχεται απαραίτητα τη δημιουργία του σύμπαντος από κάποια νοήμον μορφή και το ψάχνει. Απλά δεν γωνρίζει και πστεύει πως η έννοια και το συμπέρασμα για την ύπαρξη του Θεού, δεν μπορεί να αποδειχθεί. Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι ένας αγνωστικιστής, μπορεί να έχει τάσεις προς αθεϊα ή τάσεις προς πίστη σε κάποια "ανώτερη οντότητα". Βασικό στοιχείο του αγνωστικισμού είναι η αβεβαιότητα θα έλεγα.


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 11:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus ευχαριστω για την ψηφο εμπιστοσυνης θα κανω το καλυτερο για να σας δικαιωσω


Agnostic για ολα υπαρχει η πρωτη φορα

τωρα για

quote:
Δεν είναι απόλυτο αυτό. Αθρησκος σημαίνει ότι δεν ανήκει σε καμία θρησκεία(γνωστή ή λιγότερο γνωστή δεν έχει σημασία).
Μπορεί όμως να είναι τελικά και άθεος. Φυσικά μπορεί να ισχύει και αυτό που είπες δηλαδή ότι "δεχεται οτι καποια ανωτερη δυναμη εχει φτιαξει τον κοσμο"


σαν αθρησκο εχω ορισει το ατομο που δεχετε την υπαρξη δημιουργου
αλλα δεν εντασετε η αντιληψη του μεσα σε καποια θρησκεια


quote:
Δεν θα έλεγα ότι δέχεται απαραίτητα τη δημιουργία του σύμπαντος από κάποια νοήμον μορφή και το ψάχνει. Απλά δεν γωνρίζει και πστεύει πως η έννοια και το συμπέρασμα για την ύπαρξη του Θεού, δεν μπορεί να αποδειχθεί. Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι ένας αγνωστικιστής, μπορεί να έχει τάσεις προς αθεϊα ή τάσεις προς πίστη σε κάποια "ανώτερη οντότητα". Βασικό στοιχείο του αγνωστικισμού είναι η αβεβαιότητα θα έλεγα.



μεχρι να καταληξει ομως αν καταληξει στην αθεια θα ηταν αδικο να τον ενταξουμε εκει οπως αδικο ειναι να τον ενταξουμε και σε καποια θρησκεια
πιστευω οτι ειναι ποιο σωστο να ειναι στην αθρησκη παραταξη γιατι το ψαχνει δεν εχει καταλιξει καπου
αν θες ομως να φτιαξουμε και μια αλλη ομαδα και να ενταχτει εκει δεν εχω προβλημα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 15:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς μπράβο στον συντονιστή που επανεργοποίησε το Θέμα.

Επί της ουσίας τώρα:

Πιστεύω ότι υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες:

1. Πιστεύοντες σε θεία δύναμη
2. Αθεϊστές

Η πρώτη κατηγορία χωρίζεται σε υποκατηγορίες:

α. Μονοθειστές
β. Πολυθειστές
γ. Αγνωστικιστές

Η α κατηγορία χωρίζεται σε ομάδες:

i. Χριστιανοί
ii. Εβραίοι
iii. Πιστεύοντες σε μια ανώτερη δύναμη
iv. Mουσουλμάνοι
λοιπές μονοθειστικές θρησκείες κ.ο.κ.

Προσωπικά είμαι αθεϊστής.

Όλοι αθεϊστές γεννιόμαστε!


Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως όμως και ο αθεος πιστεύει κάπου.
Αλλά δεν είναι θρησκεία με την καθαυτό έννοια, δηλαδή τυπικά κλπ.
Μήπως δηλαδή και αυτή η πίστη του, ότι δεν υπάρχει θεός, είναι και αυτή ένα δόγμα?

Μήπως δηλαδή τελικά όλοι μας, κάπου πιστεύουμε?

Για αυτό εγώ κάνω τη παρακάτω κατηγοριοποίηση.

Θρήσκος : αυτός που πιστεύει σε μια θρησκεία επειδή έτσι του είπαν ή επειδή το αντιλήφθηκε.

Αθρησκος : αυτός που πιστεύει σε κάποια υπέρτατη δύναμη αλλά όχι σε κάποιο γνωστό δόγμα/

Αθεος : αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός ή κάποια υπέρτατη δύναμη επειδή δεν την έχει δει.




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 19:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
scar_face θες να πεις οτι ο θρησκος και ο αθρησκος εχουν δει αυτη την δυναμη που δεν εχει δει ο αθεος;;

λοιπον για να πουμε τα πραγματα ως εχουν

ο αθεος και μιλαω απο προσωπικη αποψη εχει καταληξει σε αυτη την αποψη γιατι εχει διαβασει και εχει αποριψει μετα απο αρκετο ψαξιμο
ολους τους θεους που εχουν κατασκευασει κατα καιρους οι ανθρωποι

οπως και την αποψη του νοημον συμπαντος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 19:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να τοποθετηθω καλυτερα
εχουμε δυο αποψεις
1)το συμπαν εγινε απο καποια νοημον δυναμη
2)το συμπαν εγινε απο φυσικες διαδηκασιες που δε νχρειαζονται νοημον δυναμη για να συμβουν

καλως η κακως τα μεχρι τωρα στοιχεια ειναι υπερ της δευτερης αποψης

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 20:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα όσο απλό κι αν ακούγεται, πολλές φορές αποτελεί μεγάλο μπέρδεμα!

Ο φίλος scar_face γράφει πως και ο άθεος πιστεύει κάπου...στην ανυπαρξία του θεού. Μα φίλε μου κάθε κατασταλλαγμένη άποψη αποτελεί πίστη-δόγμα κλπ. Για να το "ζορίσω" όμως λίγο ακόμα να ρωτήσω το εξής: Μιλάμε για ύπαρξη ή μη του θεού. Μα υπάρχει και η άποψη πως αφού ΗΔΗ συζητάμε για τον θεό, του δίνουμε υπόσταση! Δεν παίζει ρόλο αν αυτός είναι "μετρήσιμος", η ουσία είναι πως τον συζητάμε, άρα υπάρχει έστω και θεωρητικά.

Επίσης το θέμα εμπλέκει και τη φύση του θεού. Μιλάω περί πολυθεϊσμού και μονοθεϊσμού. Τα βασικά πάντως θρησκευτικά ρεύματα, όπως και η αρχαιοελληνική κοσμοθέαση συντάσσεται με τον μονοθεϊσμό.

Σχετικά με τη "νοημοσύνη" του θεού, καμία εξήγηση δεν βοηθά γιατί προσπαθούμε να ορίσουμε τη νοημοσύνη του θεού, κάτι που αν μη τι άλλο αποτελεί ύβρη! Αν είναι δυνατόν να μετράμε τη νοημοσύνη του θεού με βάση το τι μπορούμε να αντιληφθούμε-επεξεργαστούμε-ορίσουμε! Προσπαθούμε δηλαδή να ορίσουμε το Όλον με τις αντιληπτικές δυνατότητες του μερικού... Έτσι, αναγκαστικά πέφτουμε στο γνωστό (και μέγα) σφάλμα της ανθρωποποίησης του θεού.

Η δική μου γνώμη-θέση περί ορισμού του θεού είναι αυτό που ο Philip K. Dick ονόμασε V.A.L.I.S. (Vast Active Living Intelligence System), δηλαδή ένα αχανές, ενεργό και ζωντανό σύστημα πληροφοριών. Κατά μία έννοια αποτελεί ένα σύνολο κοσμικών νόμων, βάσει των οποίων λειτουργεί το σύμπαν. Ας μην μπερδεύουμε όμως την επαναληπτικότητα των εκδηλώσεων (απόρροια νόμων) με μια νοήμονα προέλευση.

Η "νοημοσύνη" είναι ανθρώπινη επινόηση. Ας μην υποβιβάζουμε τα πάντα ανθρωποποιώντας τα. Δεν είναι κάθετί δυνατό να ερμηνευτεί με ανθρώπινα μέτρα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως επειδή είναι αδύνατη η ανθρώπινη (μορφοποιημένη) ερμηνεία, άρα θα πρέπει να υπάρχει κάτι το μορφοποιημένο στην έννοια του θεού. Κάθε έντονη-ξαφνική-ιδιαίτερη-παράξηνη εκδήλωση δεν αποτελεί παρέμβαση του θεού αλλά εκδήλωση ενός φυσικού νόμου που δεν εμφανίζεται συχνά. Κοινώς τα πάντα έχουν (φυσική) εξήγηση. Το θέμα είναι πότε και πως θα φτάσουμε να ερμηνεύσουμε από τι διέπονται αυτές οι εκδηλώσεις.

Φυσικά, οι ανωτέρω ορισμοί από μόνοι τους δεν λένε τίποτα. Θα πρέπει να συνοδεύονται από ερμηνείες. Αν οι θρήσκοι-πιστοί υποστηρίζουν πως ο θεός γελά, κλαίει, χαίρεται, λυπάται, αγαπά, μισεί, περιμένει, ανυπομονεί, κουράζεται, εργάζεται, θυμάται, ξεχνάει, αποφασίζει, μετανοιώνει κλπ, λυπάμαι αλλά δεν θα τους ακολουθήσω. Στα δικά μου μάτια ο θεός υπάρχει αλλά είναι κάτι μαγευτικό στη σύλληψή του και απείρως ανώτερο του τι μπορούμε εμείς να αντιληφθούμε. Ναι μεν έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης στην αντίληψή μας, αλλά υπάρχει και όριο, σε αντίθεση με τον "θεό".

Θα όριζα τον εαυτό μου ως "αγνωστικιστή" υπό την προϋπόθεση ότι το "άγνωστο" δεν αναφέρεται σε φυσικό πρόσωπο, αλλά στο V.A.L.I.S.

Πάντως μεγάλο ενδιαφέρον έχει το παρακάτω ερωτηματολόγιο. Συμπληρώστε το και δείτε που ανήκετε!
http://www.beliefnet.com/story/76/story_7665_1.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 20:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη είναι μια μη-λογική πεποίθηση για την ορθότητα κάποιας πρότασης. Μια μη-λογική πεποίθηση είναι μια που είναι αντίθετη προς το σύνολο των αντικρουόμενων στοιχείων για την πεποίθηση αυτή. Μια πεποίθηση είναι αντίθετη προς το σύνολο των στοιχείων, εάν υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία ενάντια στην πεποίθηση αυτή, π.χ. ότι η γη είναι επίπεδη, κοίλη ή ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος. Μια πεποίθηση είναι επίσης αντίθετη προς το σύνολο των στοιχείων, εάν τα στοιχεία φαίνονται να είναι εξίσου υπέρ και κατά της πεποίθησης αυτής, και παρ' ολ' αυτά κάποιος υποστηρίζει τη μια απο τις δυο - ή άλλες εξίσου υποστηριζόμενες- θέσεις.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 05:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πρώτη κατηγορία χωρίζεται σε υποκατηγορίες:

α. Μονοθειστές
β. Πολυθειστές
γ. Αγνωστικιστές

Η α κατηγορία χωρίζεται σε ομάδες:

i. Χριστιανοί
ii. Εβραίοι
iii. Πιστεύοντες σε μια ανώτερη δύναμη
iv. Mουσουλμάνοι
λοιπές μονοθειστικές θρησκείες κ.ο.κ.


Ξεχάσαμε και τους πανθεϊστές. Αυτούς δηλαδή που πιστεύουν ότι ο Θεός είναι η ίδια η φύση.

quote:
Όλοι αθεϊστές γεννιόμαστε!


Σωστό. Ολα έχουν να κάνουν με τα διδάγματα και τις απόψεις που θα λάβουμε μετέπειτα. Ειδικά η πίστη σε συγκεκριμένη θρησκεία διαμορφώνεται στα παιδικά μας χρόνια από αυτά που θα μας παραδόσουν οι γονείς μας και το στενό μας περιβάλλον. Στην εφηβική ηλικία μπορούμε να πούμε ότι ενδέχεται να αρχίσει η εποχή της αμφφισβήτησης και του ψαξίματος. Οχι πάντα βέβαια. Ορισμένες φορές εμμένουμε υπερβολικά ακόμα και σε μεγάλύτερη ηλικία στα δόγματα που μας παραδόθηκαν, πράγμα όχι και τόσο σοφό. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ανοίγουμε τους ορίζοντές μας και να κοιτάμε και πιο πέρα από τα τετριμένα.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 09:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο αθεος και μιλαω απο προσωπικη αποψη εχει καταληξει σε αυτη την αποψη γιατι εχει διαβασει και εχει αποριψει μετα απο αρκετο ψαξιμο
ολους τους θεους που εχουν κατασκευασει κατα καιρους οι ανθρωποι

Χωρίς ειρωνία (από μέρους μου), αγαπητέ Gigenis, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας με ποια στοιχεία τους έχεις απορρίψει?




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 11:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκούντμόρνινγκ!
Σχετικά με το διαχωρισμό άθεου - άθρησκου, δηλαδή αν
κατάλαβα καλά διαβάζοντας και επόμενο μήνυμα, ο διαχωρισμός
μεταξύ της θέσης ότι πιστεύουμε στη δράση μιας ανώτερης δύναμης,
ή η θεώρηση ότι τα πάντα είναι αποτέλεσμα τυχαίων φυσικών
διαδικασιών, χωρίς ένα σχέδιο...

Τελικά, ίσως και να είναι θέμα οπτικής ο διαχωρισμός αυτός και να
μην ισχύει σε βάθος. Γιατί ακόμη και η ίδια η τύχη υπόκειται σε
νόμους, απλά η κατανόηση τους μας ξεπερνά, ή απλά δυσκολευόμαστε
να τους βιώσουμε, επειδή ίσως είναι πολύ μεγάλοι, σε σχέση με τη
δυνατότητα της αντίληψής μας.

Οι φυσικές διαδικασίες, μπορούν εύκολα να προσδιορισθούν ως ένας
θεός, με μια απρόσωπη εννοείται έννοια. Ο,τιδήποτε μπορεί να
ενταχθεί σε ένα σύστημα, το οποίο μας ξεπερνά μπορεί να ονομαστεί
ένας θεός. Αν αύριο φτιάξουμε τον ύπερ-σούπερ-υπολογιστή, που θα
ελέγχει τα πάντα, αυτό θα είναι ένας θεός ή κάτι άλλο; Αν μπορεί
να ελέγχει τα πάντα, ακόμη και εμάς;

Το να είμαι άθεος, μου μοιάζει μια θέση α-νόητη. Από την άλλη,
προτιμώ να χρησιμοποιώ την έννοια του αγνωστικιστή, (ΔΞΔΑ=
δεν-ξέρω-δεν-απαντώ), δηλαδή να δέχομαι ότι κάποια πράγματα, που
δε γνωρίζω, απλά δε με απασχολούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 18:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη λίλιθ γράφεις:
quote:
Οι φυσικές διαδικασίες, μπορούν εύκολα να προσδιορισθούν ως ένας
θεός, με μια απρόσωπη εννοείται έννοια. Ο,τιδήποτε μπορεί να
ενταχθεί σε ένα σύστημα, το οποίο μας ξεπερνά μπορεί να ονομαστεί
ένας θεός. Αν αύριο φτιάξουμε τον ύπερ-σούπερ-υπολογιστή, που θα
ελέγχει τα πάντα, αυτό θα είναι ένας θεός ή κάτι άλλο; Αν μπορεί
να ελέγχει τα πάντα, ακόμη και εμάς;

Όχι, κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ονομαστεί "θεός". Θεωρώ πως οτιδήποτε φτιάξει ο άνθρωπος θα είναι υποτελές του Όλου. Κάθε νέα δημιουργία δεν αποτελεί τίποτε άλλο παρά υποσύνολο του Όλου. Για να φτιάξει ο άνθρωπος έναν τέτοιο υπερυπολογιστή, θα πρέπει να γνωρίζει (και να ελέγξει) όλες τις πιθανές παραμέτρους κι εκδηλώσεις του σύμπαντος, πράγμα που φυσικά ήταν, είναι και θα είναι αδύνατο.

quote:
Το να είμαι άθεος, μου μοιάζει μια θέση α-νόητη. Από την άλλη,
προτιμώ να χρησιμοποιώ την έννοια του αγνωστικιστή, (ΔΞΔΑ=
δεν-ξέρω-δεν-απαντώ), δηλαδή να δέχομαι ότι κάποια πράγματα, που
δε γνωρίζω, απλά δε με απασχολούν.

Το να υποστηρίζει κάποιος ότι είναι άθεος, δεν είναι ανόητο εφόσον στηρίζεται σε βάσιμα επιχειρήματα.

Σχετικά με τον "αγνωστικιστή", δεν θεωρώ πως ο τίτλος αναφέρεται σε άτομα που απλά δεν τους απασχολεί το θέμα. Πραγματικά με ανησυχεί το να μην απασχολείται κάποιος με ένα τέτοιο θέμα. Και το ίδιο θα με ανησυχούσε αν κάποιος μου έλεγε πως βρήκε την τελική απάντηση για την έννοια και ύπαρξη του θεού και ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθεί άλλο...

Θεωρώ τον αγνωστικιστή ως την καλύτερη στάση απέναντι σε αυτό το θέμα γιατί απαντάται σε άτομα που διαρκώς ψάχνουν και ταυτόχρονα αναγνωρίζουν πως ποτέ δεν θα βρουν μια ολοκληρωμένη απάντηση. Είναι άτομα που ενδιαφέρονται για την εξέλιξή τους μέσα από την αναζήτηση του θεού και που αν και γνωρίζουν ότι δεν θα βρουν ποτέ μια σαφή απάντηση, συνεχίζουν την αναζήτηση, αποκομίζοντας συνεχώς νέες γνώσεις και εμπειρίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 02:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου εγώ προσωπικά τοποθετώ τον εαυτό μου στην δεύτερη κατηγορία , όμως κάνω και την εξής σκέψη .
Μήπως τελικά ο Αθεϊσμός είναι και αυτός κάποια μορφή θρησκείας ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 08:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
scar_face
Χωρίς ειρωνία (από μέρους μου), αγαπητέ Gigenis, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας με ποια στοιχεία τους έχεις απορρίψει?

εσυ εχεις διαλεξει καποιον απο τους χιλιαδες θεους που σου πρωτεινουν;
πιθανον ναι
αυτον τον θεο η θεους πως τον διαλεξες;
μετα απο καποιες διαδικασιες φιλτραρισματος που απεριπτες τους αλλους θεους κατελιξες σε μια θεοτητα που περναγε το τεστ που ειχες βαλει
(θελω να ελπιζω πως αυτο που πιστευεις το εχεις ψαξει και δεν το πιστευεις γιατι γενιθηκες σε μια οικογενεια που πιστευε σε αυτο)

παρομιες διαδικασιες με τις δικες σουακολουθησα αλλα κατελιξα στο συμπερασμα οτι οι τωρινες μας γνωσεις μας διχνουν οτι δεν υπαρχει νοημον μορφη κατασκευης και αστυνομευσης του συμπαντος

ιδιαιτερα παραλογη ειναι η αποψη μιας δυναμης εξωσυμπαντικης αυλης


quote:
Sesostris
Μήπως τελικά ο Αθεϊσμός είναι και αυτός κάποια μορφή θρησκείας ;;

θα μπορουσες να αναλυσεις λιγο την σκεψη σου αυτη;
τι ειναι για σενα θρησκεια και πως μπορουμε να δουμε τον αθεισμο σαν θρησκεια;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 09:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου εγώ προσωπικά τοποθετώ τον εαυτό μου στην δεύτερη κατηγορία , όμως κάνω και την εξής σκέψη .
Μήπως τελικά ο Αθεϊσμός είναι και αυτός κάποια μορφή θρησκείας ;;

Χμμμ...δεν θα έλεγα ότι είναι μορφή θρησκείας. Θρησκεία ορίζεται το σύνολο των δοξασιών που συνδέονται με την πιστη στο θείο. Η θρησκεία δηλαδή προϋποθέτει την πίστη σε κάποιο ή καποιους Θεούς και συνοδευεται και από ορισμένες δοξολογίες,τελετές κ.α. Στον αθεϊσμό δεν υπάρχουν αυτά τα στοιχεία. Ισως απλά να τον χαρακτηρίζαμε σαν μια στάση ζωής...όχι όμως θρησκεία.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 01/06/2006 09:14:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 11:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκούντμόρνινγκ!
Προς-"Θεού" gigenis,

quote:
οι τωρινες μας γνωσεις μας διχνουν οτι δεν υπαρχει νοημον μορφη κατασκευης και αστυνομευσης του συμπαντος

πώς ακριβώς το εννοείς, ότι "μας δείχνουν ότι δεν υπάρχει νοήμων
μορφή κατασκευής του σύμπαντος";

Σε καμμιά περίπτωση ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να αποδείξει κάτι
τέτοιο, αφού τον υπερβαίνει. Ούτε φιλοσοφικά - θεωρητικά στέκει
κάτι τέτοιο, ούτε έχει εκφραστεί ποτέ κάποια τέτοια θεωρία με ισχύ.
Εδώ καλά-καλά δε ξέρουμε τί ακριβώς σημαίνει "νοημοσύνη"!
Και όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος, οι θεωρίες πάνε και
έρχονται...

Σχετικά με τον αθεϊσμό οι θέσεις τουλάχιστον αρκετών επιστημόνων,
που δηλώνουν άθεοι δε σχετίζονται με την ανυπαρξία ενός ανώτερου
νόμου, αλλά με τον αγνωστικισμό, όπως τον περιγράψατε εδώ. Άσε δε που
αρκετοί, μετά από συζήτηση καταλήγουν ότι δέχονται την ύπαρξη ενός
υπερ-νόμου.

Διαβάζοντας ένα πολύ σχετικό βιβλίο, (σας το συστήνω ανεπιφύλακτα και
μάλιστα διαβάζοντάς το παλαιότερα σκεπτόμουν να ανοίξω ένα παρόμοιο
θέμα εδώ), "Κρ. Σαμπανί: Υπάρχει Θεός; Όχι απαντούν",
κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι επιστήμονες, που
καταθέτουν την αθεϊστική άποψή τους στο βιβλίο, εκλάμβαναν τη λέξη
Θεός ως κάτι το εντελώς ανθρωπομορφικό, κάποιοι μάλιστα δε μπορούσαν
να κάνουν το διαχωρισμό μεταξύ του Θεού της θρησκείας από έναν
γενικότερο "Θεό".
Τελικά όμως, όλοι έφταναν στο σημείο να παραδεχτούν είτε ότι
υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, που μας υπερβαίνει, είτε ότι για αυτό
που μας υπερβαίνει δεν ασχολούνται.

Chastity, "Θεός" για τον άνθρωπο, μπορεί να είναι ό,τι τον υπετβαίνει.
Σίγουρα αυτό δε μπορεί να είναι ένας καθολικός Θεός.

quote:
Το να υποστηρίζει κάποιος ότι είναι άθεος, δεν είναι ανόητο εφόσον στηρίζεται σε βάσιμα επιχειρήματα

Μπορεί, εφόσον καταλάβουμε ότι η έννοια του "άθεου" είναι έννοια
κατά σύμβαση και όχι κατ' ουσίαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 11:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εσυ εχεις διαλεξει καποιον απο τους χιλιαδες θεους που σου πρωτεινουν;
πιθανον ναι
αυτον τον θεο η θεους πως τον διαλεξες;
μετα απο καποιες διαδικασιες φιλτραρισματος που απεριπτες τους αλλους θεους κατελιξες σε μια θεοτητα που περναγε το τεστ που ειχες βαλει
(θελω να ελπιζω πως αυτο που πιστευεις το εχεις ψαξει και δεν το πιστευεις γιατι γενιθηκες σε μια οικογενεια που πιστευε σε αυτο)

παρομιες διαδικασιες με τις δικες σουακολουθησα αλλα κατελιξα στο συμπερασμα οτι οι τωρινες μας γνωσεις μας διχνουν οτι δεν υπαρχει νοημον μορφη κατασκευης και αστυνομευσης του συμπαντος

ιδιαιτερα παραλογη ειναι η αποψη μιας δυναμης εξωσυμπαντικης αυλης


Αγαπητέ gigenis, δεν πιστεύω πως ενδιαφέρει κανέναν για ποιον λόγο πιστεύω αυτό που πιστεύω.
Αλλά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω πως κατέληξες στο δικό σου συμπέρασμα μιας και το κοινοποίησες.
Ας πούμε όμως ότι έτσι μου έμαθαν.
Και αυτό για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας, αν θέλεις φυσικά.
Είμαι διαλλεκτικός τύπος και πιστεύω πως μέσω ενός διαλόγου επιτυγχάνονται τα πάντα.
Δεν θα προσπαθησω να σε πείσω για τίποτα, απλά θέλω να μάθω.
Και πραγματικά θέλω να μάθω πως κατέληξες στο συμπέρασμά σου.
Ευχαριστώ.




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πώς ακριβώς το εννοείς, ότι "μας δείχνουν ότι δεν υπάρχει νοήμων
μορφή κατασκευής του σύμπαντος";


αναλογα με το τι δεχεσε εσυ ως νοημον

τι θελω να πω
γνωριζουμε η για να σου ειναι ποιο αρεστο εχουμε μια πολυ καλη υποθεση του πως δημιουργητε ενα ηλιακο συστημα

θεωρεις οτι καποια νοημοσινη επεμβαινει για να δωσει την αναλογη μαζα στον ηλιο ουτο σωστε να δωθουν προηποθεσεις που να μπορεσει σε συγκεκριμενο πλανητη του ηλιακου συστηματος να δημιουργηθει ζωη;

η θεωρεις οτι η δημιουργια η οχι ζωης στο ηλιακο συστημα που δημιουργητε θα εξαρτηθει απο την αρχικη μαζα που θα<<εγκλοβιστει>>;

θεωρεις οτι καποια νοημον υπαρξη δινει το οκ σε καποιο αστρο ωστε να γινει σουπερ νοβα;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 12:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ gigenis, δεν πιστεύω πως ενδιαφέρει κανέναν για ποιον λόγο πιστεύω αυτό που πιστεύω.
Αλλά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω πως κατέληξες στο δικό σου συμπέρασμα μιας και το κοινοποίησες.
Ας πούμε όμως ότι έτσι μου έμαθαν.
Και αυτό για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας, αν θέλεις φυσικά.
Είμαι διαλλεκτικός τύπος και πιστεύω πως μέσω ενός διαλόγου επιτυγχάνονται τα πάντα.
Δεν θα προσπαθησω να σε πείσω για τίποτα, απλά θέλω να μάθω.
Και πραγματικά θέλω να μάθω πως κατέληξες στο συμπέρασμά σου.
Ευχαριστώ.

αν δεχτικες εναν θεο που σου ειπαν και δεν κατεληξες εκει μετα απο ψαξιμο τοτε δεν μπορεις να καταλαβεςι τι λεω

το ολο ερωτημα του αν πιστευεις σε καποιον θεο εγινε γιατι ειχα την λαθασμενη εντυπωση οτι ειχες καταλιξει εκει μετα απο δικη σου αναζητηση

δεν εγινε για να μου πεις ποιον θεο πιστευεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 12:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis, πριν σου είπα έμμεσα και τώρα άμεσα πως δεν θέλω να σου πως πως κατέληξα να πιστεύω αυτό που πιστεύω.
Αλλα θέλω να μάθω εσύ πως κατέληξες εκεί που κατέληξες.
Αν δεν θέλεις να μου πεις, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, αλλά θα μπορούσε να μου πεις το όχι σου.
Ευχαριστώ.



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 18:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λίλιθ

Διαβάζοντας ένα πολύ σχετικό βιβλίο, (σας το συστήνω ανεπιφύλακτα και
μάλιστα διαβάζοντάς το παλαιότερα σκεπτόμουν να ανοίξω ένα παρόμοιο
θέμα εδώ), "Κρ. Σαμπανί: Υπάρχει Θεός; Όχι απαντούν",
κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι επιστήμονες, που
καταθέτουν την αθεϊστική άποψή τους στο βιβλίο, εκλάμβαναν τη λέξη
Θεός ως κάτι το εντελώς ανθρωπομορφικό, κάποιοι μάλιστα δε μπορούσαν
να κάνουν το διαχωρισμό μεταξύ του Θεού της θρησκείας από έναν
γενικότερο "Θεό".
Τελικά όμως, όλοι έφταναν στο σημείο να παραδεχτούν είτε ότι
υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, που μας υπερβαίνει, είτε ότι για αυτό
που μας υπερβαίνει δεν ασχολούνται.


Το πιο πάνω αφιερωμένο ειδικά στο Σβάμπε, γιατί πριν αρκετό καιρό ισχυριζόταν το αντίθετο.
Μας μίλησε και για μια έρευνα που είχε γίνει στις ΗΠΑ το 40 περίπου (αν θυμάμαι καλά), και ενώ τα αποτελέσματα της έρευνας έλεγαν αυτό που λες εσύ τώρα ακριβώς λίλιθ, ο Σβάμπε ισχυριζόταν το αντίθετο.

Σ' ευχαριστώ για την έμμεση απάντηση που δίνεις και εσύ στο φίλο μου Σβάμπε!

******Ωραίο θέμα, ας ελπίσουμε να μην πάρει και αυτό την κατρακύλα!

Edited by - Ψηλός on 01/06/2006 19:13:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 19:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
******Ωραίο θέμα, ας ελπίσουμε να μην πάρει και αυτό την κατρακύλα!

Στο χέρι μας είναι, Ψηλέ...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 19:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ gigenis, πριν σου είπα έμμεσα και τώρα άμεσα πως δεν θέλω να σου πως πως κατέληξα να πιστεύω αυτό που πιστεύω.
Αλλα θέλω να μάθω εσύ πως κατέληξες εκεί που κατέληξες.
Αν δεν θέλεις να μου πεις, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, αλλά θα μπορούσε να μου πεις το όχι σου.
Ευχαριστώ.

οπως ειπα και πριν αν αυτο που πιστευεις δεν το εψαξες και απλα το δεχτικες γιατι ετσι σου ειπαν τοτε δε νμπορεις να καταλαβεις πως κατεληξα εκει που κατεληξα

αν απο την αλλη εκει που εισαι εισαι μετα απο ψαξιμο τοτε μεσα απο τις απαντησεις που εχω δωσει ως τωρα θα καταλαβεις πως εφτασα εδω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 19:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
αν δεν σου φαίνεται αδιάκριτη η ερώτηση, μου λες ποια είναι η φύση της δουλειάς σου;;

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 19:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή,
αν δεν σου φαίνεται αδιάκριτη η ερώτηση, μου λες ποια είναι η φύση της δουλειάς σου;;

αδιακριτη δεν ειναι ασχετη ομως ειναι

μεχρι να μου πεις τονλογ οπου ρωτας θα σου δωσω μερικες κωμικες απαντησεις

1)βοηθαω τον πατερα μου,ειναι συνταξιουχος
2)ξυλοκοπος στην ερημο σαχαρα
3)κομωτης χελωνων
4)κυνηγος δεινοσαυρων
5)παρατηρητης πετοσαυρων
6)συντηρητης του ηλιου
7)τροχονομος διαγαλαξιακης κυκλοφοριας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 01/06/2006 19:51:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία αγαπητέ gigenis, αφού δεν θέλεις να απαντήσεις, ας κάνουμε διάλογο με τους δικούς σου όρους.

Και αν εγώ πίστεψα σε αυτόν τον θεό που πιστεύω, γιατί τον ένιωσα δίπλα μου πολλές φορές στην μέχρι τώρα ζωή μου, αρωγό στην προσπάθειά μου να ζήσω, τότε θα πρέπει να συμπεράνω πως εσύ επειδή δεν τον έχεις νιώσει, έφτασες, στο ότι δεν υπάρχει θεός?

Διότι μέσα από τις απαντήσεις που έδωσες μιλάς μόνο για κάποιες διαδικασίες φιλτραρίσματος απόρριψης των άλλων θεών, ώστε να καταλήξω στον ένα που πιστεύω.

Και λές πως μέσα από αυτές τις διαδικασίες, εσύ έφτασε να πιστεύεις πως δεν υπάρχει.

Αυτές τις διαδικασίες ρωτώ αν είναι εύκολο να μου πεις.

Μπορείς να απαντήσεις απλά με ένα οχι και να σταματήσει εδώ η κουβέντα αλλά θα στεναχωρηθώ γιατί πιστεύω πως μπορούμε να κάνουμε έναν καλό διάλογο.

Φιλικά scar_face

Υ.γ. Θα κάνω και μια αλλαγή στην κατηγοριοποίηση που έκανα νωρίτερα.

· Θρήσκος : αυτός που πιστεύει σε μια θρησκεία επειδή έτσι του είπαν ή επειδή το αντιλήφθηκε ή επειδή έτσι νιώθει καλύτερα.

· Αθρησκος : αυτός που πιστεύει σε κάποια υπέρτατη δύναμη αλλά όχι σε κάποιο γνωστό δόγμα, επειδή έτσι του είπαν ή επειδή το αντιλήφθηκε ή επειδή δεν θέλει να είναι σε κανένα μαντρί.

· Αθεος : αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός ή κάποια υπέρτατη δύναμη επειδή έτσι του είπαν ή επειδή το αντιλήφθηκε ή επειδή έτσι θέλει ή επειδή δεν το αντιλήφθηκε πως υπάρχει.




The love is like a ball. Ul c
.|.

Edited by - scar_face on 01/06/2006 21:04:14

Edited by - scar_face on 01/06/2006 21:07:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι θα σου πω γιαί σε ρωτώ.

Από τον τρόπο με τον οποίο μιλάς για κάποια πράγματα, είναι σαν να έχεις ασχοληθεί πολύ με το "αντικείμενο" και έχεις καταλήξει σε απόψεις που τις θεωρείς παγιωμένες.

Λες για παράδειγμα:

«σαν αθρησκο εχω ορισει το ατομο που δεχετε την υπαρξη δημιουργου

................................
ο αθεος και μιλαω απο προσωπικη αποψη εχει καταληξει σε αυτη την αποψη γιατι εχει διαβασει και εχει αποριψει μετα απο αρκετο ψαξιμο
ολους τους θεους που εχουν κατασκευασει κατα καιρους οι ανθρωποι
................................................
παρομιες διαδικασιες με τις δικες σουακολουθησα αλλα κατελιξα στο συμπερασμα οτι οι τωρινες μας γνωσεις μας διχνουν οτι δεν υπαρχει νοημον μορφη κατασκευης και αστυνομευσης του συμπαντος
ιδιαιτερα παραλογη ειναι η αποψη μιας δυναμης εξωσυμπαντικης αυλης»

Αναρωτήθηκα λοιπόν τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο σίγουρο στις απόψεις σου. Υπέθεσα πως είτε ασχολείσαι επαγγελματικά και έχεις πείρα ή έχεις διαβάσει πολύ.

Δεν σε ρώτησα να μου πεις που δουλεύεις αλλά τη φύση της δουλειάς.
Αν θες μου λες, αν όχι, έχει καλώς!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy