ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 θρησκος αθρησκος αθεος νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"θρησκος αθρησκος αθεος"

Ευσεβης, Ευλαβης και Ελευθερος με διευρυμενη Αντιληψη, τι ειναι?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 22:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

Ποιά είναι η φύση της δουλειάς σου;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 22:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ,

Ποιά είναι η φύση της δουλειάς σου;

Βασίλης



Δημόσιος υπάλληλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 23:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δημόσιος υπάλληλος.

συγνωμη κατοικος εξωτερικου δεν ειχες πει οτι εισαι;;
αν ναι εισαι στο ελληνικο δημοσιο η της χωρας που κατοικεις;;
αν εισαι του ελληνικου μημπως εισαι παπας;;;

scar_face ετσι οπως ειναι δομημενο το συμπαν δεν εχει αναγκη καποιον επιτηρητη

θεωρεις οτι καποια νοημοσινη επεμβαινει για να δωσει την αναλογη μαζα στον ηλιο ουτο σωστε να δωθουν προηποθεσεις που να μπορεσει σε συγκεκριμενο πλανητη του ηλιακου συστηματος να δημιουργηθει ζωη;

η θεωρεις οτι η δημιουργια η οχι ζωης στο ηλιακο συστημα που δημιουργητε θα εξαρτηθει απο την αρχικη μαζα που θα<<εγκλοβιστει>>;

θεωρεις οτι καποια νοημον υπαρξη δινει το οκ σε καποιο αστρο ωστε να γινει σουπερ νοβα;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 00:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρεις οτι καποια νοημοσινη επεμβαινει για να δωσει την αναλογη μαζα στον ηλιο ουτο σωστε να δωθουν προηποθεσεις που να μπορεσει σε συγκεκριμενο πλανητη του ηλιακου συστηματος να δημιουργηθει ζωη;

Αγαπιταί gigenis, ο τρώππος που παραθαίτοις το επιχηροιμμά σου με κάνη
να αντιλαμβάνομαι ότι ακολουθείς μια θεώρηση a-posteriori, δηλαδή
ορίζεις από το αποτέλεσμα το αίτιο.
Όμως το αίτιο και το αποτέλεσμα έχουν νόημα μόνο αν τα δούμε μέσα
σε ένα χρονικό άξονα. Χωρίς το χρόνο, δηλαδή στο ταυτό-χρονο,
ή στο αιώνιο τώρα, ή έξω από την αντίληψη της γραμμικότητας του
χρόνου, δεν υπάρχει αιτία και αποτέλεσμα, γιατί απλά όλα ΕΙΝΑΙ και
το πριν και το μετά δεν έχουν νόημα.

Το να θεωρούμε λοιπόν ότι το σύμπαν, ή το ηλιακό μας σύστημα ή
ο πλανήτης μας έγιναν κάποτε -παλιά- για να ρθούμε και να περνάμε
καλά εμείς τώρα, είναι κάτι που συμβαίνει επειδή εμείς οι άνθρωποι
σκεπτόμαστε και αντιλαμβανόμαστε μέσα στη διάσταση του χρόνου.
Ακόμη, αυτή είναι μια πολύ ανθρωποκεντρική άποψη, ενδεχομένως λοιπόν
και αρκετά υποκειμενική.

Η ανώτερη δύναμη, στην οποία πιστεύω, γιατί κάτι άλλο θα μου φαινόταν
απλά παράλογο, δε μπορεί να έχει ένα "στόχο", όπως εμείς τον
αντιλαμβανόμαστε, γιατί ήδη ΕΙΝΑΙ εκεί, και στην αρχή, και στη μέση
και στο τέλος.

quote:
Σ' ευχαριστώ για την έμμεση απάντηση που δίνεις και εσύ στο φίλο μου Σβάμπε!

Εγώ; τί έκανα Ψηλέ; τίποτε παραπάνω, από το να αναπτύξω τη θέση μου
στο παρόν θέμα. Αν βέβαια θεωρούνται οι θέσεις μου τόσο καθολικές,
που να εφαρμόζονται και σε άλλες περιπτώσεις, ε... το μόνο που μπορώ
να δηλώσω είναι ότι αισθάνομαι υπέροχα κολακευμένη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 00:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δημόσιος υπάλληλος.

συγνωμη κατοικος εξωτερικου δεν ειχες πει οτι εισαι;;
αν ναι εισαι στο ελληνικο δημοσιο η της χωρας που κατοικεις;;
αν εισαι του ελληνικου μημπως εισαι παπας;;;



Γηγενή!
Σκέψου "πλατιά", σκέψου ευρωπαϊκά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 14:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

είσαι δημόσιος υπάλληλος εξωτερικού;

καλόοοοοοοοοοοοοο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 14:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπιταί gigenis, ο τρώππος που παραθαίτοις το επιχηροιμμά σου με κάνη
να αντιλαμβάνομαι ότι ακολουθείς μια θεώρηση a-posteriori, δηλαδή
ορίζεις από το αποτέλεσμα το αίτιο.
Όμως το αίτιο και το αποτέλεσμα έχουν νόημα μόνο αν τα δούμε μέσα
σε ένα χρονικό άξονα. Χωρίς το χρόνο, δηλαδή στο ταυτό-χρονο,
ή στο αιώνιο τώρα, ή έξω από την αντίληψη της γραμμικότητας του
χρόνου, δεν υπάρχει αιτία και αποτέλεσμα, γιατί απλά όλα ΕΙΝΑΙ και
το πριν και το μετά δεν έχουν νόημα.

λιλιθ ολα ειναι;; ολα ειναι;;;
για πες μου λοιπον λιλιθ αφου τα παντα ειναι ποιος ο λογος που εισαι στην γη;;
ποιος ο λογος της προσπαθειας σου να κανεις κατι για τα παιδια σου
αφου τα παντα ειναι γιατι ανχωνεσαι για το αν παθει κατι ενα αγαπημενο σου προσωπο;;

ποιος ο λογος να προσπαθεις να αποφυγεις τις κακοτοποιες;;;
ποιος ο λογος να κλαις τον θανατο των ατομων που αγαπας;;;
τα παντα ειναι λοιπον γι αυτο μην λυπηθεις οταν διαγνωσουν καρκινο στο παιδι σου μην κλαψεις οταν ο αντρας σου χαθει σε εργατικο ατυχημα
μην θρηνησεις γιατι η γυναικα που σε εφερε στον κοσμο επαψε να αναπνεει
τα παντα ειναι λοιπον


Το να θεωρούμε λοιπόν ότι το σύμπαν, ή το ηλιακό μας σύστημα ή
ο πλανήτης μας έγιναν κάποτε -παλιά- για να ρθούμε και να περνάμε
καλά εμείς τώρα, είναι κάτι που συμβαίνει επειδή εμείς οι άνθρωποι
σκεπτόμαστε και αντιλαμβανόμαστε μέσα στη διάσταση του χρόνου.
Ακόμη, αυτή είναι μια πολύ ανθρωποκεντρική άποψη, ενδεχομένως λοιπόν
και αρκετά υποκειμενική.

ειπα εγω οτι μονος σκοπος μας ειναι να περναμε καλα;;
ειπα οτι η γη φτιαχτικε για μας;; οτι η γη φτιαχτικε για μας το λενε οι προσκηνητες των θεων
αν ειναι ανθρωποκεντρικη η αποψη οτι απλα ειμαστε μια μορφη ζωης πανω σε εναν πλανητη ποσο ανθρωποκεντρικη ειναι η αποψη οτι ειμαστε η τελιωτερη κατασκευη καποιου δημιουργου;;;;;


Η ανώτερη δύναμη, στην οποία πιστεύω, γιατί κάτι άλλο θα μου φαινόταν
απλά παράλογο, δε μπορεί να έχει ένα "στόχο", όπως εμείς τον
αντιλαμβανόμαστε, γιατί ήδη ΕΙΝΑΙ εκεί, και στην αρχή, και στη μέση
και στο τέλος.

μαλιστα αυτη η δυναμη αστυνομευει την δημιουργια της;;;;
(συμπαν) η δεν χρειαζεται γιατι εχει προκαθορισει τα παντα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 02:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Gigenis, καταρχήν να παρατηρήσω ότι νιώθω να παίρνεις αυτά
που γράφω στο μήνυμά μου προσωπικά, επειδή γράφεις:

quote:
ειπα εγω οτι μονος σκοπος μας ειναι να περναμε καλα;;
ειπα οτι η γη φτιαχτικε για μας;;

Όταν γράφω μια απάντηση δε σκοπεύω να "πολεμήσω" την άποψη του άλλου,
ο στόχος μου είναι να εμπλουτίσω τη συζήτηση με την άποψή μου.
Αν θες, από τα μηνύματα που διαβάζω, σημειώνω τις σκέψεις που
μου δίνουν το έναυσμα για να σχολιάσω και να εμβαθύνω στο θέμα
της συζήτησης, που ενδιαφέρει όλους. Χωρίς να θέλω να θίξω, αλλά
με σαφή διάθεση έρευνας.

Σχετικά τώρα με την ερώτησή σου, για το αν όλα είναι...
Αμάν βρε άνθρωπέ μου! 2.30 το βράδυ, ανοίγω τα φόρουμς να διαβάσω
και να ανοίξω το πνεύμα μου, και διαβάζω για καρκίνους, ατυχήματα,
θανάτους κ.α.
Ήμαρτον! Κόψε κάτι και είναι και βράδυ...
Γιατί την επόμενη φορά που θα θέλω να μπω και να διαβάσω το θέμα
θα το σκεφτώ καλά, αν είναι μετά να πάθω κρίση μελαγχολίας...

Κοίτα, δίκιο έχεις σε αυτά που γράφεις, και εγώ αναφέρομαι σε μια
ακόμη οπτική. Γιατί εμείς ως άνθρωποι τα βλέπουμε από το σημείο α,
που βρίσκεται μέσα στο χρόνο, αλλά αν πάρουμε την καθολική θεώρηση,
που εξηγώ, τότε αυτή βρίσκεται κάπου όπου ο χρόνος εμπεριέχεται
και δεν περιέχει τη θεώρηση, δηλαδή η θεώρηση αυτή δεν εξαρτάται
από το χρόνο.
Νομίζω ότι προσπαθείς να κατανοήσεις το νόημα της πορείας αιτίας
και αποτελέσματος σε ένα χρονικό ταυτόχρονο και δεν τα καταφέρνεις
επειδή πολύ απλά είμαστε, και εσύ και εγώ, άνθρωποι και δε μπορούμε
να βιώσουμε αχρονικές καταστάσεις.
Μπορούμε μόνο να τις συζητήσουμε φιλοσοφικά, τίποτε παραπάνω!

Μπορείς να δεχτείς ότι η ανθρώπινη θεώρηση έχει όρια;
Μπορείς να δεχτείς ότι τελικά η αλήθεια μπορεί να υπερβαίνει αυτή
τη θεώρηση και για αυτό το λόγο δε μπορούμε να τη συλλάβουμε;
Αυτό εμένα μου φτάνει...

Φιλικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη η θεωρια αλλα επι της ουσιας δεν απαντας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 10:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια ειναι η ουσια τελικα;Ολα ειναι απλα πιθανοτητες και διαλεγουμε τη μια.
Γιατι gigeni θεωρεις λογικοτερο να εισαι αθεος απο το αντιθετο;
Δεν λεω πως υπαρχει θεος αλλα για να απορριψεις η να δεχτεις κατι θα πρεπει υποθετω να εχεις δωσει ηδη την ερμηνεια του .Τι ειναι θεος;
Πιστευουμε το ενα η το αλλο.Γιατι ειναι τοσο σημαντικο να διαλεγουμε κατι,απορριπτοντας τα αλλα, οταν δεν γνωριζουμε αν ειναι πραγματικο;
Οι ερμηνειες που δινουμε σε διαφορες λεξεις ισως να μην εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.Η οχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 11:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis είπε
quote:

scar_face ετσι οπως ειναι δομημενο το συμπαν δεν εχει αναγκη καποιον επιτηρητη

θεωρεις οτι καποια νοημοσινη επεμβαινει για να δωσει την αναλογη μαζα στον ηλιο ουτο σωστε να δωθουν προηποθεσεις που να μπορεσει σε συγκεκριμενο πλανητη του ηλιακου συστηματος να δημιουργηθει ζωη;

η θεωρεις οτι η δημιουργια η οχι ζωης στο ηλιακο συστημα που δημιουργητε θα εξαρτηθει απο την αρχικη μαζα που θα<<εγκλοβιστει>>;

θεωρεις οτι καποια νοημον υπαρξη δινει το οκ σε καποιο αστρο ωστε να γινει σουπερ νοβα;


Οχι δεν θεωρώ τίποτα από όλα αυτά.
Αλλά και γιατί το υπέρτατο Ον, η υπέρτατη αρχή, ο θεός (πάρε ότι θέλεις) θα πρέπει να ασχολείτε καθημερινά με εμάς ή με το σύμπαν?

Πάντως συνεχίζεις να μην με βοηθάς και αυτό με στεναχωρεί.




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 13:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά και γιατί το υπέρτατο Ον, η υπέρτατη αρχή, ο θεός (πάρε ότι θέλεις) θα πρέπει να ασχολείτε καθημερινά με εμάς ή με το σύμπαν?

μα αυτος ειναι ο σκοπος της(συμφωνα με τους υποστηρικτες της νοημον ανωτερης δημιουργου δυναμης)

λενε οι υποστηρηκτες οτι χωρις αυτην την δυναμη δεν θα υπηρχε ο κοσμος
λενε οτι αυτη αστυνομευει
λενε οτι αυτη κρινει

εε λοιπον αποφασιστε υπαρχει και χτιζει ελεγχει αστυνομευει
η υπαρχει αλλα δεν εφτιαξε αυτη το συμπαν δεν αστυνομευει δεν ελεγχει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 14:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


μα αυτος ειναι ο σκοπος της(συμφωνα με τους υποστηρικτες της νοημον ανωτερης δημιουργου δυναμης)

λενε οι υποστηρηκτες οτι χωρις αυτην την δυναμη δεν θα υπηρχε ο κοσμος
λενε οτι αυτη αστυνομευει
λενε οτι αυτη κρινει

εε λοιπον αποφασιστε υπαρχει και χτιζει ελεγχει αστυνομευει
η υπαρχει αλλα δεν εφτιαξε αυτη το συμπαν δεν αστυνομευει δεν ελεγχει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Που λέει ότι αυτά τα κάνει κάθε μέρα?

Πάντως συνεχίζεις να μην με βοηθάς και αυτό με στεναχωρεί.



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 15:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που λέει ότι αυτά τα κάνει κάθε μέρα?


ολοι οι πιστοι σε καποια θεοτητα αυτο λενε
αν εσυ εχεις να πεις κατι αλλο πεστο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 17:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenes, εσύ που δεν πιστεύεις σε κάποια θεότητα, είναι κάτι στο οποίο πιστεύεις;
Πιστεύεις στην επιστήμη; Ποιά είναι η πίστη σου φίλε μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 17:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ τουλάχιστον από φυσικής ξέρω πως για να συντονιστούνε μερικές δεκάδες χιλιάδες μεταβλητές ώστε το σύμπαν να μπορεί να φιλοξενεί ζωή, αυτό μάλλον τυχαίο δε θα μπορούσε να είναι. Εκτός αν δεχτούμε πολλαπλά και άπειρα σύμπαντα, και εμείς συμπέσαμε να υπάρχουμε σε ένα από αυτά που βρέθηκαν οι μεταβλητές τυχαία συντονισμένες, ώστε τυχαία να είμαστε εμείς εδώ, και τυχαία να μιλάμε για εκείνη την ανώτερη δύναμη. Πολύ τύχη βρε αδερφέ... Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός!!

Άλλωστε η φύση του τυχαίου δεν είναι τίποτα άλλο παρά η κεκαλυμμένη άγνοια που έχουμε για τις ενέργειες και τις δυνάμεις που δομούν την ύπαρξή μας. Τύχη και ατυχία...

Πίστη δεν είναι μόνο η θρησκεία... Στην πίστη χωράνε τα πάντα, γνωστά και άγνωστα, ορατά και αόρατα.

Όταν θα πεθάνεις, η ψυχή σου θα πεθάνει μαζί σου; Ναι ή όχι; Ποιά είναι η πιστή σου σε αυτό; Πώς αισθάνεσαι όταν στο ρωτώ αυτό; Μπορείς να πεις πως θα πεθάνει μαζί σου, ή νιώθεις μια άρνηση μέσα σου να αρνηθείς το θάνατο της ψυχής σου; Μήπως είναι μονάχα ο φόβος της άγνοιας για το μετά; Μήπως είναι η δύναμη της ψυχής σου που αρνείται το θάνατό της; Γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος για όλα αυτά; Μήπως αγνοείς τη φωνή της ψυχής σου; Αν δεν πιστεύεις στην ψυχή τί απαντάς; Αν πιστεύεις στην ύπαρξη της ψυχής σου, δέχεσαι και τον δημιουργό αυτής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 18:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ τουλάχιστον από φυσικής ξέρω πως για να συντονιστούνε μερικές δεκάδες χιλιάδες μεταβλητές ώστε το σύμπαν να μπορεί να φιλοξενεί ζωή, αυτό μάλλον τυχαίο δε θα μπορούσε να είναι. Εκτός αν δεχτούμε πολλαπλά και άπειρα σύμπαντα, και εμείς συμπέσαμε να υπάρχουμε σε ένα από αυτά που βρέθηκαν οι μεταβλητές τυχαία συντονισμένες, ώστε τυχαία να είμαστε εμείς εδώ, και τυχαία να μιλάμε για εκείνη την ανώτερη δύναμη. Πολύ τύχη βρε αδερφέ... Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός!!

για να φτασουμε εδω που φτασαμε οι προγονοι μας εδωσαν αμετρητες μαχες και οι προγονοι των προγονων μας και οι προγονοι των προγονων τους
απο ενα απλο μονοκυταρο πλασμα φτασαμε μεσα απο δυς εκατομυρια λαθη και μετα απο δυς εκατομυρια χρονια να καθομαστε εδω και να γραφουμε τις αποψεις μας
δεν εχει να κανει με την τυχη αλλα με την επιβιωση του ποιο δυνατου

πχ οι πολικες αρκουδες αρκουδες με τις καφετι ειναι τις ιδιας οικογενειας αλλα οι πολικες δεν βρεθηκαν απο τυχη εκει επιβιωσαν εκει αναγκαστηκαν να αλαξουν διατροφηκες συνηθιες αν ειχαν παραμινει οπως και τα ξαδερφια τους και περιμεναν απο την τυχη θα ειχαν πεθανει
οι αλλαγες ερχονται σιγα σιγα χρονο με τον χρονο γενια με την γενια

μια αλλη παραμετρος ειναι και οτι τα θυραματα που επιβιωνουν μεταφερουν τα στοιχεια τους στους απογονους τους
πχ
στην αφρικη τωρα υπαρχουν περισοτεροι ελεφαντες χωρις χαυλιοδοντες απο οτι υπηρχαν στο παρελθον
ο λογος ειναι οτι οι κυνηγοι δεν χτυπουσαν αυτους που δεν ειχαν χαυλιοδοντες
με αποτελεσμα να μπορουν αυτοι να ζευγαρωνουν και να περνανε τα στοιχεια τους στους απογονους
παρομοια περιπτωση εχουμε και με ενα ειδος καβουριου στην ιαπωνια
οι ψαραδες θεωρουν οτι αν βρουν καβουρι που να εχει πανω στο καβουκι του σχηματισμενο εναν σαμουραι πρεπει να το αφησουν να φυγει
το σχημα δεν πρεπε ινα εινα ιακριβες αρκει η καλη θεληση του ψαρα να δει οτι στο καβουκι του καβουρα υπαχει ενας σαμουραι
ετσι οσα καβουρια ειχα νστο καβουκι τους συμαδια που οι ψαραδες τα εβλεπαν σαν μορφη σαμουραι επιζουσαν αυτα τα σημαδια περνουσαν στους απογονους
για να μην εχουμε παρεξηγηση δεν μεταφερονται συνειδητα οπως δεν μεταφερονται συνειδητα τα ξανθα μαλια


quote:
Όταν θα πεθάνεις, η ψυχή σου θα πεθάνει μαζί σου; Ναι ή όχι; Ποιά είναι η πιστή σου σε αυτό; Πώς αισθάνεσαι όταν στο ρωτώ αυτό; Μπορείς να πεις πως θα πεθάνει μαζί σου, ή νιώθεις μια άρνηση μέσα σου να αρνηθείς το θάνατο της ψυχής σου; Μήπως είναι μονάχα ο φόβος της άγνοιας για το μετά; Μήπως είναι η δύναμη της ψυχής σου που αρνείται το θάνατό της; Γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος για όλα αυτά; Μήπως αγνοείς τη φωνή της ψυχής σου; Αν δεν πιστεύεις στην ψυχή τί απαντάς; Αν πιστεύεις στην ύπαρξη της ψυχής σου, δέχεσαι και τον δημιουργό αυτής;


οταν θα πεθανω απλα θα πεθανω ουτε ψυχη υπαρχει ουτε τιποτα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 12:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευεις ακραδαντα λοιπον πως δεν υπαρχει κατι περα απο τα γνωστα.
Δεν το γνωριζεις ομως απλα το επιλεγεις σαν λογικοτερο.Τα στεγανα παρεχουν καποια αισθηση ασφαλειας ειναι η αληθεια αλλα σε κανουν και αναισθητο σε καθε τι καινουργιο.
Ειναι μια εξηγηση του ανερμηνευτου και η απορριψη,και καθησυχαζει το ιδιο αποτελεσματικα με την ερμηνεια του αφου και στις δυο περιπτωσεις χρησιμοποιειται ο ιδιος μηχανισμος της σκεψης.
Το τι λεμε με το τι ειναι , δεν ειναι και τοσο σημαντικο κατα την γνωμη μου ,την οποια γνωμη μου φυσικα,δεν την θεωρω σε καμμια περιπτωση σημαντικοτερη απο την δικη σας.
Οσο αφορα τα παραδειγματα περι τυχαιου η μη τυχαιου,συμφωνω πως υπαρχει λογικη εξηγηση οπως λογικο ειναι να σε πατησει το αυτοκινητο αν περασεις τον δρομο χωρις να κοιταξεις πρωτα.Αυτο ομως δεν αποδεικνυει πως υπαρχει η δεν υπαρχει θεος.
Ολα εξαρτωνται και απο την ερμηνεια που δινουμε σε λεξεις που περιγραφουν κατι τοσο ξενο με το νου και την σκεψη.
Ισως θα επρεπε να ξεκινησουμε την αναζητηση σε εκεινο το εκατομυριοστο του δευτερολεπτου πριν απο το big bang οπου δεν υπηρχε χρονος αρα δεν υπηρχε και σκεψη, η οποια γινεται μονο με αναφορες του παρελθοντος που ομως ειναι κατι νεκρο.
Φιλικα παντα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Gigenes,

Παρατήρησες κάτι στην απάντησή σου;

Είπες :"οταν θα πεθανω απλα θα πεθανω ουτε ψυχη υπαρχει ουτε τιποτα"

Μίλησες για το θα πεθάνω, αλλά για την ψυχή σου, "...ουτε ψυχη υπαρχει ουτε τιποτα". Δες, παρατήρησε τον εαυτό σου πως μίλησες για την ψυχή σου. Μίλησες σε τρίτο πρόσωπο, και καλά έκανες. Μη γένιτο και μιλούσες σε πρώτο πρόσωπο, γιατί δεν θέλω να το σκέφτομαι αυτό που θα έκανες στην ψυχή σου.

Δες, παρατήρησε πως ενώ μίλησες για το θάνατό σου, για τη ψυχή σου μίλησες σα να αναφέρεσαι σε κάποιον άλλον, σε άλλη ψυχή.
Δε μίλησες για τη δική σου ψυχή, και σωστά το έκανες. Αφού δε πιστεύεις στη ψυχή σου, γιατί την αρνείσαι σε τρίτο πρόσωπο; Γιατί αποστασιοποιήσαι από την απάντησή σου;

Διάβασες καλά την προηγούμενη ερωτησή μου; Γιατί φοβάσαι να μιλήσεις για το θάνατο της ψυχής σου σε πρώτο πρόσωπο; Πρόσεξε καλά, δε θέλω να σε ωθήσω να το κάνεις, να μην το κάνεις ποτέ αυτό. Πρόσεξε να μη το πράξεις. Δες όμως τη δύναμη που ενεργεί στη λογική σου, και άλλα θέλει να πει και άλλα τελικά λέει. Ποιά δύναμη ωθεί τη λογική σου να αποστασιοποιηθεί μέσα στην απάντησή της; Η λογική σου γνωστή, την ξέρω και την ξέρεις. Την ψυχή σου αγνοείς...

Την δύναμη της ψυχής σου τη βλέπεις να ενεργεί μέσα στο λόγο σου; Τη βλέπεις που φωνάζει, και παλεύει να σε κάνει να μην πείς αυτά που δεν πρέπει; Η λογική σου γνωστή, την ξέρω και την ξέρεις. Οι λογικές όμως φίλε μου αγνοούνε, δεν θέλουν να δούνε, είναι τυφλές.

Και μέσα στην τύφλα τους θέλουν να πούνε, θέλουν να σε κάνουν να πεις και αυτά που δεν πρέπει. Η ψυχή σου όμως γνωρίζει. Γνωρίζει το άλογο φέρσιμο της λογικής. Βασιλιάς η σκοτεινή λογική, δούλος το φως, η ψυχή. Παλεύει το φως με το σκοτάδι. Μια μάχη πιο παλιά από τη γη και το φεγγάρι.

Μήπως τώρα τη βλέπεις; Μήπως τώρα την ακούς; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 16:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιλησα σε τριτο προσωπο γιατι αναφερωμουν σε ενα κοματι μου ασχετα αν υπαρχει η οχι

οταν αναφερεσαι πχ στο χερι σου μιλας γι αυτο σε τριτο προσωπο

πως ειναι δυνατον να μιλησω σε πρωτο προσωπο για την ψυχη;;;;

οπως και να εχει
οταν καποιος πεθαινει πεθαινει ουτε ψυχη υπαρχει ουτε μετα θανατον ζωη γιατι τοτε δεν θα ηταν θανατος

quote:
Πιστευεις ακραδαντα λοιπον πως δεν υπαρχει κατι περα απο τα γνωστα.


ξερω οτι μεχρι στιγμης δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι αυτη η δημιουργος δυναμη υπαρχει και οσο ανακαληπτουμε καινουργια πραγματα τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες να υπαρχει
δεν ειπα οτι εχουμε ανακαλυψει τα παντα
πχ δεν εχουμε ανακαλυψει ζωη σε αλλους πλανητες
δεν εχουμε ανακαλυψει πως θα μενουμε για παντα στην ζωη
υπαρχουν πραγματα που ακομη δεν εχουμε ανακαλυψει

quote:
Ισως θα επρεπε να ξεκινησουμε την αναζητηση σε εκεινο το εκατομυριοστο του δευτερολεπτου πριν απο το big bang οπου δεν υπηρχε χρονος αρα δεν υπηρχε και σκεψη, η οποια γινεται μονο με αναφορες του παρελθοντος που ομως ειναι κατι νεκρο.

η θεωρια του big bang μας δειχνει την αρχη του δικου μας συμπαντος
δεν λεει οτι πριν απο την αρχη του δικου μας δεν υπηρχε τιποτα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 18:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ύπαρξη της ψυχής είναι θέμα πίστης και όχι κάτι που αποδεικνύεται με επιστημονικά μέσα. Οι διάφορες θρησκείες και θρησκευτικές θεωρίες γενικότερα, σκόπιμα παίρνουν ως δεδομένη την ύπαρξη της ψυχής, διότι αν δεν το κάνουν το οικοδόμημά τους καταρρέει. Ο διαχωρισμός σώματος και ψυχής που κάνουν είναι αυτός που τις συντηρεί ώστε να μπορούν να αναπτύσσουν τα κυρήγματά τους και τις κοσμοθεωρίες τους. Για την επιστήμη η ψυχή είναι ταυτόσημη με τη συνείδηδη. Απαξ και νεκρωθεί ο εγκέφαλος νεκρώνεται και η ανθρώπινη συνείδηση. Προσωπικά εγώ την ψυχή την αντιλαμβάνομαι ως το σύνολο των συναισθηματων και των σκέψεών μας. Ως ένα σημείο αναφοράς δηλαδή.

Οσο για το big bang πράγματι έχουν διατυπωθεί διάφορες θεωρίες και δεν είναι απαραίτητα το σημείο δημιουργίας των πάντων. Ισως να είναι και απλά η έναρξη της διαστολής του σύμπαντος. Παραθέτω και ένα link σχετικό με διάφορες κοσμοθεωρίες

http://www.physics4u.gr/faq/beforebb.html

Κι εδώ ένα link σχετικά με την δυσπιστία στην ύπαρξη Θεού από μια μεγάλη μερίδα επιστημόνων

http://www.atheists.org/flash.line/atheism1.htm

Να επισημάνω επίσης ότι ο υλισμός δεν είναι απαραίτητα κάτι αρνητικό. Το να αποδεχεσαι ότι η γέννηση του κόσμου μας οφείλεται σε υλικά αίτια είναι απλά μια άποψη. Το να απολαμβάνεις τα υλικά αγαθά επίσης δεν είναι κακό. Μπορείς παράλληλα με τα υλικά αγαθά να φροντίζεις και για την πνευματική σου καλλιέργεια, την ανάπτυξη ηθικής κ.α. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι βλέπουν αρνητικά λέξεις όπως ,υλιστής, άθεος κτλ. Δυστυχώς, ακόμα ο λαός μας λέει "αυτός δεν έχει τον Θεό του" για να εκφραστεί αρνητικά για κάποιον. Εντάξυ μπορεί να είναι απλά μια πρόταση της καθομιλουμένης και αλληγορική αλλά....

Και μην σας καίει πια τόσο πολύ το ζήτημα του θανάτου(εκεί ποντάρει η θρησκεία για να σε γλυκάνει και να σε προσελκύσει). Και πριν γεννηθείτε στην ανυπαρξία βρισκόσασταν. Νιώθατε να βασανίζεστε πουθενά ή να υποφέρετε? Δε νομίζω. Ε ίσως έτσι να είναι και μετά. Χαλαρώστε. Προσωπικά πιστεύω ότι ο θάνατος είναι όπως όταν κοιμόμαστε, τις ώρες που δεν βλέπουμε όνειρα.Πλήρες κενό δηλαδή. Μπππρρρρρ...μακάβριο θα μου πει κανείς. Δεν λεώ κι εγώ θα ήθελα να πάω στον παράδεισο και να παίζω μπάλα με τον Αγιο Πέτρο πίνοντας και μπυρόνια με αγγελικές αιθέριες όμορφες θηλυκές υπάρξεις με string,όμως ορισμένα πράγματα παραείναι ωραία για να είναι αληθινά δε νομίζετε??
Και στο φινάλε το να γίνουμε τροφή για σκουλήκια δεν είναι και τόσο φρικτό. Και τα σκουληκάκια τα καημένα θα πρέπει να φάνε για να ζήσουν. Κοινωνικό έργο θα επιτελέσει το κουφάρι μας. Εμείς δηλαδή γιατί τρώμε τα ψάρια,τα κοτόπουλα και τα μοσχάρια? Είμαστε πιο μάγκες? Εμας να μη μας φάνε δηλαδή άλλα όντα?? Δεν είναι τίμιο αυτό. Λυπηθείτε τα καημένα τα σκουληκάκια...ψυχή και στομάχι έχουν κι αυτά....

ΥΓ- Προς πιθανό Θεό Δημιουργό- Μεγαλοδύναμε Θεέ, αν κάνω λάθος με τις υλιστικές άθεες απόψεις μου θα σε κεράσω μπύρες μετά θάνατον. Αρκεί να μη με πας σε σκυλάδικο να στις κεράσω. Δεν μπορεί, τόσες δυνάμεις έχεις, αποκλείεται να μην έχεις φτιάξει ένα ροκάδικο ή μεταλλάδικο στον παράδεισο
Head-Banging παρέα με τον Αγιο Πέτρο!! Yeah!!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 04/06/2006 18:06:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 21:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλα αν υποθεσουμε πως υπαρχουν και αλλα συμπαντα,ισως να εχουν δημιουργηθει με τον ιδιο τροπο με το δικο μας οποτε αν οι φυσικοι νομοι που ερευνουμε ειναι οι ιδιοι και εκει,τι υπηρξε πριν;
Το ερωτημα παραμενει.
Αν παλι ειναι κατι αλλο τοτε μπορει να ισχυει οτιδηποτε.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως καταληγει καποιος που χρησιμοποιει την λογικη ,(γιατι λογικα τα βρισκω αυτα που λες εκτος αυτου), να δεχτει πως δεν υπαρχει κατι , επειδη δεν εχει αποδειχτει.Εγω παλι δεν βλεπω πως μειωνονται οι πιθανοτητες υπαρξης καποιου πραγματος που ισως να ειναι περα απο μας και την δυνατοτητα της νοητικης αντιληψης μας .

Agnostic με φρικαρες.Ακου σκυλαδικα.Πως δεν το σκεφτηκαν τα ιερατεια ανα τον κοσμο;

Το οτι οι θρησκειες χρησημοποιουν την υπαρξη της ψυχης με διαφορους κατακριτεους και απο μενα τροπους σπερνοντας τον τρομο στους πιστους δεν αποδεικνυει παλι την μη υπαρξη της.Εδω δεν ξερουμε για τι μιλαμε.Τι ειναι ψυχη;Πως να πουμε πως υπαρχει η δεν υπαρχει κατι αν δεν ανηκει στη λογικη και στους φυσικους νομους.Αυτο θα αλλαζε μονο αν ειχαμε την εμπειρια του αλλου , αν υπαρχει.Ισως τοτε να μπορουσαμε να μιλησουμε γι'αυτο, αν και δεν .
Η λογικη ειναι κατι πολυ συγκροτημενο και νομιζω πως ειναι πολυ ευκολο να παραδεχομαστε την αγνοια μας για κατι που δεν γνωριζουμε .
Ακου σκυλαδικα.Αν και με τοση αρμονια δεν ΝΟΜΙΖΩ,χαλαρωσε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 22:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αλλα αν υποθεσουμε πως υπαρχουν και αλλα συμπαντα,ισως να εχουν δημιουργηθει με τον ιδιο τροπο με το δικο μας οποτε αν οι φυσικοι νομοι που ερευνουμε ειναι οι ιδιοι και εκει,τι υπηρξε πριν;

υπαρχει η θεωρια οτι το συμπαν ξεκινα με μια εκρηξη μεγαλωνει φτανει σε ενα οριακο σημειο και καταρεει αρχιζει να συμπηκνωνεται οσπου φτανει παλι σε ενα οριακο σημειο και ξεκινα παλι να μεγαλωνει μετα απο μια εκρηξη

υπαρχει και η θεωρια οτι το συμπαν παντα υπηρχε αλλα εμεις εχουμε την εντυπωση οτι ξεκινησε την ζωη του πριν κατι χρονια με μια εκρηξη
αυτη η θεωρια εχει καποια συν γιατι πριν 2 χρονια αν δεν κανω λαθος οι επιστημονες βρηκαν γαλαξιες που ειναι ποιο παλαιοι απο οτι υπολογιζαν οτι επρεπε να ειναι με βαση την θεωρια της εκρηξης

quote:
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως καταληγει καποιος που χρησιμοποιει την λογικη ,(γιατι λογικα τα βρισκω αυτα που λες εκτος αυτου), να δεχτει πως δεν υπαρχει κατι , επειδη δεν εχει αποδειχτει.

δεν ειπα οτ ιδε νυπαρχε ικατι επηδη δε νεχε ιαποδηχτει
ειπα οτι απο την στιγμη που οι νομοι που αποδικνειουν μια θεωρια
καταρεουν καταρεει μαζι της και η θεωρια

πχ καποτε οι πιστοι ελεγαν οτι ο θεος ζει στο ταδε βουνο
μολις το πατησαν και δεν βρηκαν τυποτα τον μετεφεραν στα συνεφα μολις ειδαν οτι ουτε εκει βρηκαν τυποτα τον μετεφεραν στο διαστημα μολις ειδαν οτι ουτε εκει υπαρχει τον εσπρωξαν ποιο βαθια

καποτε οι πιστοι ελεγαν οτι ο θεος εφτιαξε την γη πριν τοσα χρονια μολις φανηκε οτι τα ιερα βιβλια εκαναν λαθος ειπαν οτι αυτο ειναι αληγορικο
το ιδιο λενε και για καθε τι που πριν μερικα χρονια το δεχονταν σαν ακριβη περιγραφη ενω τωρα δεν μπορουν πλεον να το δεχτουν παρα σα ναληγορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 04:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα και εφ'οσον προς το παρον η δημιουργια του συμπαντος με τα παραλληλα , τα αντι και οτι αλλο θεωρουμε , δεν εχει ειπωθει με βεβαιοτητα , μπορει καλλιστα να αναθεωρηθουν και αυτες οι θεωριες και ισως καποτε ανακαλυψουμε το πως και τι.

Ειναι γεγονος αυτο που λες με τις θεωριες που κατερευσαν και με την εκλογικευση των πιστων αλλα οπως ανακαλυψαμε πως η γη δεν ειναι επιπεδη,ετσι ανακαλυψαμε πως οι θεοι δεν κατοικουσαν στον ολυμπο .
Η διαφορα ειναι πως τωρα εχουμε τα μεσα να δουμε πως η γη ειναι σφαιρικη ενω τον θεο....η οπως θες πεστο ισως φανερωνεται οταν παψουμε να υπαρχουμε εμεις,ισως και να μην υπαρχει αλλα μονο ΙΣΩΣ.

Υπαρχουν εννοιες οπως το ενα,το ολο,παντου και πουθενα.Αφηρημενες και εκτος του πεδιου που ερευνα η επιστημη.Ακουγεται λογικο οσο αφορα τις αλληγοριες να σκεφτει καποιος πως οσα δεν φτανει η αλεπου κλπ.Αλλα πως να περιγραψεις τα χρωματα σε καποιον που δεν εχει δει ποτε;

Ισως υπαρχουν καταστασεις που δεν περιγραφονται με λεξεις,που δεν ανηκουν στον χρονο κλπ κλπ.Αν τωρα ειπε ο χριστος πχ καποτε αγαπατε αλληλους,ε πως να το παρεις;Οπως θελεις, αλλα το ζητημα ειναι θαναι ετσι;Η ερμηνεια που δινουμε στις λεξεις θεος,αγαπη περιγραφει το γεγονος;
Υπαρχουν ; η οχι.
Οσο και να το ψαχνω με το νου, αν δεν το ζω αυτο το κατι,ουτε υπαρχει ουτε δεν υπαρχει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 09:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα και εφ'οσον προς το παρον η δημιουργια του συμπαντος με τα παραλληλα , τα αντι και οτι αλλο θεωρουμε , δεν εχει ειπωθει με βεβαιοτητα , μπορει καλλιστα να αναθεωρηθουν και αυτες οι θεωριες και ισως καποτε ανακαλυψουμε το πως και τι.

ολες αυτες οι θεωριες μπορουν να σταθουν χωρις να υπαρχε ινοημον δημιουργος δυναμη

Ειναι γεγονος αυτο που λες με τις θεωριες που κατερευσαν και με την εκλογικευση των πιστων αλλα οπως ανακαλυψαμε πως η γη δεν ειναι επιπεδη,ετσι ανακαλυψαμε πως οι θεοι δεν κατοικουσαν στον ολυμπο .
Η διαφορα ειναι πως τωρα εχουμε τα μεσα να δουμε πως η γη ειναι σφαιρικη ενω τον θεο....η οπως θες πεστο ισως φανερωνεται οταν παψουμε να υπαρχουμε εμεις,ισως και να μην υπαρχει αλλα μονο ΙΣΩΣ.


οταν ομως βγαινει καποιος και λεει οτ ιο θεος μου το ειπε και μετα αποδηκνειεται οτι αυτος ελεγα μπουρδες δυο πραγματα ειναι πιθανα

η οντως μιλαγε με τον θεο και ο θεος του ελεγε μπουρδες
η δεν υπαρχει θεος και αυτος ηταν μπουρδας


Υπαρχουν εννοιες οπως το ενα,το ολο,παντου και πουθενα.Αφηρημενες και εκτος του πεδιου που ερευνα η επιστημη.Ακουγεται λογικο οσο αφορα τις αλληγοριες να σκεφτει καποιος πως οσα δεν φτανει η αλεπου κλπ.Αλλα πως να περιγραψεις τα χρωματα σε καποιον που δεν εχει δει ποτε;

τα χρωματα υπαρχουν

Ισως υπαρχουν καταστασεις που δεν περιγραφονται με λεξεις,που δεν ανηκουν στον χρονο κλπ κλπ.Αν τωρα ειπε ο χριστος πχ καποτε αγαπατε αλληλους,ε πως να το παρεις;Οπως θελεις, αλλα το ζητημα ειναι θαναι ετσι;Η ερμηνεια που δινουμε στις λεξεις θεος,αγαπη περιγραφει το γεγονος;
Υπαρχουν ; η οχι.
Οσο και να το ψαχνω με το νου, αν δεν το ζω αυτο το κατι,ουτε υπαρχει ουτε δεν υπαρχει.

οταν κατι που δεν μπορουμε να αναλησουμε ακομη το θεωρουμε θεικο σημαδι η αποδειξη οτι υπαρχει θεος τοτε υπαρχει προβλημα

παλια δεν μπορουσαν να εξηγησουν τι ειναι κεραυνος και το θεωρουσαν θεικη κατασκευη

το αγαπατε αληλους δεν ειναι αναγκη να το εχει πει καποιος θεος για να το πραξεις πρεπει να εισαι και λιγο ανθρωπος
ποσοι πιστοι της οποιας θρησκειας δεν κανουν αυτα που τους ειπε ο θεος τους;;;
αν δεν εισαι ανθρωπος δεν γινετε τιποτα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 11:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορουν να σταθουν απο μονες τους οι θεωριες αλλα δεν αποδεικνυουν τη μη υπαρξη καποιας νοημονος δυναμης.

2)οταν ομως βγαινει καποιος και λεει οτ ιο θεος μου το ειπε και μετα αποδηκνειεται οτι αυτος ελεγα μπουρδες δυο πραγματα ειναι πιθανα

η οντως μιλαγε με τον θεο και ο θεος του ελεγε μπουρδες
η δεν υπαρχει θεος και αυτος ηταν μπουρδας

2)Υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι στο σεναριο ,οπως ηταν μπουρδας αλλα υπαρχει θεος η δεν του μιλαγε ο θεος και αυτος ελεγε μπουρδες η τα ελεγε προς ιδιον οφελος η παρερμηνευσε και πολλα αλλα .Εσυ διαλεξες καπως ευκολα.

3)τα χρωματα υπαρχουν

3)Υπαρχουν γιατι εχουμε τα ματια να τα δουμε.Αλλοιως ουτε που θα υποψιαζομασταν την υπαρξη τους.Ειπα για καποιον που ειναι εκ γενετης τυφλος.Ισως αυτη ειναι η κατασταση μας οσο αφορα την αντιληψη του οτι θες πεστο.

4)οταν κατι που δεν μπορουμε να αναλησουμε ακομη το θεωρουμε θεικο σημαδι η αποδειξη οτι υπαρχει θεος τοτε υπαρχει προβλημα

παλια δεν μπορουσαν να εξηγησουν τι ειναι κεραυνος και το θεωρουσαν θεικη κατασκευη

το αγαπατε αληλους δεν ειναι αναγκη να το εχει πει καποιος θεος για να το πραξεις πρεπει να εισαι και λιγο ανθρωπος
ποσοι πιστοι της οποιας θρησκειας δεν κανουν αυτα που τους ειπε ο θεος τους;;;
αν δεν εισαι ανθρωπος δεν γινετε τιποτα

4)Συμφωνω πως υπαρχει προβλημα οταν αποδιδουμε τα της λογικης και της επιστημης σε θεους αλλα διαφωνω στο να ψαχνουμε με τη λογικη και την επιστημη κατι που δεν ειναι αντικειμενο τους.

Δεν ειπα πως το ειπε καποιος θεος αλλα πως λεξεις αφηρημενων εννοιων που επιδεχονται την υποκειμενικη μας ερμηνεια,ισως να μη περιγραφουν το γεγονος .Αρα ισως ειναι φιλτραρισμενες απο το νου μας εννοιες κατι σαν τα χρωματα ,βλεπουμε οτι αφηνει το ματι αλλα οχι ολο το φασμα.

Και ναι αδελφακι μου αν δεν εισαι ανθρωπος δεν γινεται τιποτα. Ειτε υπαρχει ειτε οχι.Αλλωστε αν δεν υπαρχει το γεγονος ολα ειναι παιχνιδια και συνδυασμοι των γνωστων. Εχουμε καποια κομματια παζλ αλλα δεν ξερουμε καν αν υπαρχει εικονα ,ισως ομως παλι,καποιοι ξερουν.Αποκλειεται;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ksenofon
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ksenofon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βασικά γεια χαρά σε όλους.

Ναι, είμαι νέος στο φόρουμ.
Όχι, δεν μπήκα επειδή δεν είχα να κάνω άλλη δουλειά.
Όχι, δεν είμαι επιστήμονας.
Όχι, δεν είμαι ελέφαντας.
Όχι, δεν είμαι εξωγήινος.

Δεν είμαι άθεος, απλά δεν πιστεύω σε θεούς και παρεμφερεί στοιχεία.
-------------------------------------------------------------------
Επί του θέματος...
Προσωπικά νομίζω οτι υπάρχουν δύο (2) κατηγορίες ανθρώπων ανάλογα με την άποψη τους περί της "εκκίνησης" του σύμπαντος, των όλων.

Άν με θυμάσαι, στην υγειά μου κάτι πιές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 17:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome Ksenofon,

σου εύχομαι καλή διαμονή!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 19:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας,

Ύλη, ύλη, ύλη...

Λίγα πράγματα για τους νόμους του υλικού κόσμου που συνειδητά ή ασυνείδητα ο Agnostic παρουσίασε, τουλάχιστον ένα μέρος από αυτούς.

-Μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις.

-Οδόντος αντί οδόντος.

-Το μεγάλο τρώει το μικρό.

-Αυτό που χάνεται δε βρισκεται.

-Αυτό που ρεει δε στέκεται.

-Γέμιση-κένωση.

-Ακολουθώντας τα ίχνοι των προγενεστέρων.

-Οδός ο δρόμος, παράλληλος του δρόμου.

-Μεγάλωσε τρώγωντας μικρά.

-Υπήρξε ύπαρξη που εξέφρασε στο δέντρο της ζωής την ανυπαρξία.

-Άκρα σταθερότητα, συνεχής εσωτερική αστάθειά του.

-Γέμισε την κελιά του κενά, άδειασε από την γέμιση των κενών που γέμισε.

Έτσι εκφράζεται μια ύπαρξη που πνέει στους κοσμικούς κύκλους. Στα πεδία της ύλης. Και μέσα σε αυτούς τους συμπαντικούς κραδασμούς της υλικής δημιουργίας, υφίσταται ο κόσμος του πνεύματος.
Οι πνευματικοί κύκλοι της δημιουργίας που αλληλοσυμπλέκονται με τους υλικούς. Κι αυτήν η αλληλοσύμπλεξη παράγει διαφορές δυναμικού, παράγει δυνάμεις που ενεργούν στη ζωή, στην ύπαρξη. Αγνοώντας όμως τις δυνάμεις αντιλαμβανόμαστε μόνο τα αποτελέσματά τους. Και η άγνοια αυτήν έχει ονοματεπώνυνο, ΤΥΧΗ-ΑΤΥΧΙΑ. Αφού γνωστά και άγνωστα έχουν όνομα, για να φαίνεται ακριβώς η γνώση μας, αλλά και για να κρύβεται και αυτήν η άγνοια. Και πίσω από όλες αυτές τις δυνάμεις κρύβεται η ΔΥΝΑΜΗΣ πάνω από κάθε εξουσία, πάνω από κάθε δύναμη, ορατή και αόρατη.

-θα αγαπήσεις παραχωρώντας την αγάπη, ανατρέποντας το μίσος.

11ος νόμος των πνευματικών κύκλων. Οι 10 πρώτοι γνωστοί εδώ και χιλιάδες χρόνια, όσο για τους υπόλοιπους...
Βρίσκεται στη χάρη της ΔΥΝΑΜΗΣ να τους αποκαλύψει στον καθέναν από εμάς. Τα πάντα στη ζωή δίνονται ως δώρο. Δωρεά πάνω στη δωρεά, και χάρη πάνω στη χάρη. Έτσι προσεγγίζεις τη ΔΥΝΑΜΗΣ μόνο μέσα από τη χάρη της. Αφού σε αντίθετη περίπτωση δεν θα ελάμβανες χάρη, αλλά το μισθό της εργασίας σου.
Αυτά για όλους εμάς που προσπαθούμε μέσα από γνώσεις πολλές να προσεγγίσουμε τη ΔΥΝΑΜΗΣ.

θα αναφέρω λοιπόν κάτι που άκουσα και μου άρεσε πολύ...

-ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ; ΟΧΙ, Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΓΑΠΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ, ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy