ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 TΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 08:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μήπως είναι λοιπόν ώρα να ξεκολλήσεις τον στόκο απ' τον εγκέφαλό σου ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 08:59:49  Εμφάνιση Προφίλ
Όμως έστειλα μια πρώτη απάντηση, "μεταξύ τυρού και αχλαδιού" ... απιστία...

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 09:03:45  Εμφάνιση Προφίλ
D.P.J. 10,
quote:
Επειδή ο χ τυχάρπαστος αρπάζεται από το τίποτα , τρώγεται με τα ρούχα του κάνοντας λεκτικά παιχνίδια και δημιουργώντας θέμα από εκεί που δεν υπάρχει , δεν πρέπει να τους παρασύρ..η όλους στο παιχνίδι του .
Για την ακρίβεια ο μάσεντον αρπάχτηκε από το τίποτα και δημιούργησε θέμα εκεί που δεν υπήρχε.

Και το συνέχισα διότι το παρόν θέμα είχε βαλτώσει με ανούσια κηρύγματα και τοποθετήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 09:28:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
YUGI-OH
ναι ναι χεχε ετσι ειναι!
Αν και ειδα και μια καινουργια στις ειδήσεις πολυ εντυπωσιακη σε μια επίδειξη στην αμερική
Δεν θυμάμαι όνομα αλλά φορούσε εκατοντάδες διαμάντια και είναι αρραβωνιασμένη με ένα ηθοποιό του χολιγουντ νομίζω τον ορλαντο μπλούμ


Φίλε μου μιλάς στον άνθρωπο που δεν έχει τηλεόραση. Ούτε τη ζιζέλ ξέρω ούτε αυτή που λες, αλλά για να το λες ωραία θα 'ναι!
quote:
Εαρινός
Απο που προκύπτει αυτό???
Υπάρχουν αποδείξεις ή αισθήσεις και το λέω με καλή διάθεση , διότι αν είναι να μιλήσουμε με προσωπικές αισθήσεις , τότε ουυυυυυ!!!!
....να κάνω ένα ατέλειωτο κατεβατό απο αυτές...να ξερω τι θα κάνουμε απο δώ και περα δηλαδή , γι'αυτό το λέω...

Φυσικά και υπάρχει απόδειξη: Το ότι το λέω εγώ.

quote:
Νικόμαχος
Με συγχωρείς φίλτατε,αλλά ο φίλτατος Ντοτόρο,έχει κάψει τρείς ασφάλειες και πάει για την τέταρτη.Οταν με το καλό επανέλθει το...ρεύμα στον εγκέφαλό του,θα καταλαβαίνω κι εγώ τι λέει!!

Ρε Νικόμαχε, πάλι καπνίζεις γαλάζια χόρτα στις Πλειάδες; Οι σύγχρονες ασφάλειες δεν καίγονται, αν καιγόντουσαν θα έπρεπε να 'χω δέκα πακέτα κάθε μέρα να αλλάζω, εδώ οι πρίζες δεν σηκώνουν πάνω απο 3000 βατ, φτάνουν ίσα ίσα για να βάλεις δυό πράγματα βασικής ανάγκης (π.χ. να φορτίζεις τον λάπτοπ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 10:50:32  Εμφάνιση Προφίλ
-Η μορφωση της πλοιοψηφιας των ανθρωπων ειναι αρκετα χαμηλη(οπως της αφεντιας μου),η επιστημονικη καταρτηση επισης ανυπαρκτη των περισσοτερων,οπως της αφεντιας μου.
-Ερωτημα λοιπον:"αν προυποθεση για την προσβαση στην αληθεια ειναι
η υψηλη μορφωση και η επιστημονικη καταρτηση,τοτε το προνομιο
το εχουν μονο οι μορφωμενοι και οι επιστημονες;Με τους αλλους τι γινεται;Πρεπει να ακουν με ανοικτο το στωμα γεματοι θαυμασμο;Και εστω οτι ετσι πρεπει να κανουν,ποιες ομως απο τις αντικρουομενες
αποψεις και θεσεις των σοφων πρεπει να δεχτουν σαν σωστες;

-H μηπως τελικα,οι αμορφωτοι ειναι απο την μοιρα τους καταδικασμενοι
να ζησουν στην αγνοια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 12:31:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Doctor

Ισχύει ότι ακόμα και όταν έχουμε την εντύπωση ότι πράττουμε το δικό μας θέλημα, στην πραγματικότητα εξυπηρετείται το σχέδιο του θεού.


Βρε ντόκτορ πάλι στα ίδια και ίδια θα γυρνάμε ?

Με αυτά που λες, παραδέχεσαι πως δεν υπάρχει ελευθερία στη βούληση.
Εκτός και δεν καταλαβαίνεις τις συνέπειες του .... νόμου περί ψευδούς δηλώσεως.

quote:
Ναι εκείνος και συνολικά η Αγ. Τριάδα (δεν συνδράμει μόνο αυτός στο έργο μας).
Την προσπάθεια όμως την κάνουμε ΜΑΖΙ.

Μιλάς για την “Αγ. Τριάδα” όπως αυτή περιγράφει το τρίπτυχο “Βούδας, Κούδας, Ιησούς”?

Με σένα πρέπει να ορίζω και να ....ξεκαθαρίζω, τις έννοιες των λέξεων που αναφέρεσαι,γιατί η κοσμοθεωρία σου περιέχει ολίγον τι, από όλα, και όλα τουρλού τουρλού..

Με την καλή έννοια βεβαίως βεβαίως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 12:35:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Notirk

-H μηπως τελικα,οι αμορφωτοι ειναι απο την μοιρα τους καταδικασμενοι
να ζησουν στην αγνοια;


Αν ορίσεις το “αμόρφωτος” θα έχεις πάρει και την απάντηση, χωρίς .... παραμορφώσεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 12:58:57  Εμφάνιση Προφίλ

HEADLES σε καλωσορίζω,

Όμως τι αναφέρεις: « άντε μετά να ελευθερωθεί κι άντε να βρει την έξοδο».


Γενεές δέκα τέσσερις να περάσουν δεν θα ελευθερωθεί, πάλι στο ίδιο σημείο θα τον συναντήσεις!
Ποιός ελευθερώθηκε από μόνος του εσύ?
Μπορεί να ελευθερωθεί αν δεν τον ελκύσει κάτι Ανώτερο!
Κι ο παππούς του παππού σου κι όλοι οι παππούδες σου μέσα σου βοούν να τους ελευθερώσεις !
Πότε? όταν παραδοθείς στον ΈΝΑ!
Αυτή την χρονική στιγμή, όταν εννοήσεις, ότι όλα τα είπε ο άνθρωπος!, ποιος άνθρωπος? Πάρε την Ασκητική!
και μετά άρχισε να βοάς, θα σε σπλαχνιστεί, -ΑΛΛΟΣ- θα σε ελευθερώσει, Εκείνος,είναι ο Ελεήμων!


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 12:59:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επέστρεψες καμάρι μου,Δήμο μου,έλα άλλαξε θέση, έλα κοντά στη φωτιά, πύρωσε το τζάκι!

anahs


Αγάπη μου εσύ...καμάρι μου , κολόνα του Οντά μου....ναι , επέστρεψα μου έλειψε η αέρινη αύρα που αναδύει η θεσπέσια παρουσία σου...Άνναααααα......κάνε με να νοιώσω Θεός για λίγο , απ'τον πόνο να ξεφύγω , να μπορέσω να σου φωνάξω..."Σ'Αγαπώ"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 13:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός
Απο που προκύπτει αυτό???
Υπάρχουν αποδείξεις ή αισθήσεις και το λέω με καλή διάθεση , διότι αν είναι να μιλήσουμε με προσωπικές αισθήσεις , τότε ουυυυυυ!!!!
....να κάνω ένα ατέλειωτο κατεβατό απο αυτές...να ξερω τι θα κάνουμε απο δώ και περα δηλαδή , γι'αυτό το λέω...

Φυσικά και υπάρχει απόδειξη: Το ότι το λέω εγώ.

[/quote]

Γι'αυτό μ'αρέσεις , αυτός ο "τσαμπουκάς" που έχεις κάποιες στιγμές και η απλότητα με την οποία απαντάς...γουστάρω Ντοτόρο μου...έτσι απλά "Γιατί το λέω εγώ" ... τελεία και πάυλα και σε όποιον αρέσει..χεχεχεχχχ....
Την καλημέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 13:10:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

HEADLES σε καλωσορίζω,

Όμως τι αναφέρεις: « άντε μετά να ελευθερωθεί κι άντε να βρει την έξοδο».


Γενεές δέκα τέσσερις να περάσουν δεν θα ελευθερωθεί, πάλι στο ίδιο σημείο θα τον συναντήσεις!
Ποιός ελευθερώθηκε από μόνος του εσύ?
Μπορεί να ελευθερωθεί αν δεν τον ελκύσει κάτι Ανώτερο!
Κι ο παππούς του παππού σου κι όλοι οι παππούδες σου μέσα σου βοούν να τους ελευθερώσεις !
Πότε? όταν παραδοθείς στον ΈΝΑ!
Αυτή την χρονική στιγμή, όταν εννοήσεις, ότι όλα τα είπε ο άνθρωπος!, ποιος άνθρωπος? Πάρε την Ασκητική!
και μετά άρχισε να βοάς, θα σε σπλαχνιστεί, -ΑΛΛΟΣ- θα σε ελευθερώσει, Εκείνος,είναι ο Ελεήμων!


anahs


Άννα , σήμερα κάνει κρύο και ο πατσάς ενδείκνυται με λίγο κρασάκι...ασκητική μέθοδος που ευφραίνει καρδούλες...
Η στιγμή που θα γευθείς ποδαράκι με λίγο εντεράκι είναι Θεϊκή...θα αρχίσουν όλα τα λαμπιόνια σου να αναβοσβήνουν , έλα καλή μου στου Ασλανίδη να ευφρανθείς και να ηρεμήσει το "μέσα" σου , έλα......και γώ σου υπόσχομαι ότι όλα τα ανώτερα θα σμίξουν με τα κατώτερά σου...έλα...αχ!! και να σ'είχα ψηλά σ'ενα κόσμο φτιαγμένο ν'ανθίζει μονάχα λουλούδια..έλαααα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 13:31:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινουλη,
εγω θα'ρθω να φαω τον πατσα οταν θα'χεις σφαξει μοναχουλης σου το ζωντανο θα το'χεις ξεκοιλιασει και ξεποδαριασει.Τοτε θα ηθελα
να απολαυσω την απολαυση στα ματια σου!
Αλλιως καλυτερα να μεινω με την ορεξη!




Μπά εσύ ποιά είσαι πάλι...καινούργιο μοντελάκι???
Ή είσαι η Αννούλα μας έχουσα διπλό ονοματάκι και το λέω διότι απευθύνθηκα στην Αννούλα και απάντησες εσύ..η Αννούλα είσαι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 13:58:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μέσα σε σένα είναι ο Δήμος και μέσα στο Δήμο είσαι εσύ
αυτή κι αν είναι "ενότητα".

Θα σου πω το μυστικό μου Δήμo, μπορεί σε κάποια πράγματα να είμαι..σε άλλα όμως..
παρακάλεσε τον αγαπητό Γιάννη να μου μάθει το quote:
η τον Ρα!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 14:11:51  Εμφάνιση Προφίλ

Μ-αννούλα τους σε τρώει ο κωλαράκος σου βλέπω......
Οθωμανή εεε?

Άσε!! κυρα συμπεθέρα.
Προηγείται ο Εαρινούλης

Βρε Εαρινέ και την σεμνή θυγατέρα και τη πεθερά?
Σφετεριστή!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 15:34:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μέσα σε σένα είναι ο Δήμος και μέσα στο Δήμο είσαι εσύ
αυτή κι αν είναι "ενότητα".



Όντως μέσα σε μένα είναι ο Δήμος...προσωπικά , δεν τον έψαξα οπουδήποτε αλλού ποτέ Άννα...σκάβω μέσα μου διαρκώς και διαρκώς μ'έκπλήσσει...ολόκληρο σύμπαν ο Δήμος και ο Γιάννης και η Αννούλα...τόσα όσα και οι άνθρωποι πάνω σε τούτο τον πλανήτη Άννα μου...καλούμαστε σε μια ενότητα , ο προοορισμός μας άραγε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 15:44:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Μέσα σε σένα είναι ο Δήμος και μέσα στο Δήμο είσαι εσύ
αυτή κι αν είναι "ενότητα".

Λουσου τα τωρα!

Ορατα και αορατα!



Αλλοπρόσαλλα πράματα ρε σύ Headless..με φρικάρουν κάτι τέτοια "ψυχεδελικά"...προτιμώ ένα βιντεάκι ανθρώπινο και ωραία μουσικούλα χαλαρωτική!!!
Στο αφιερώνω .... http://www.youtube.com/watch?v=NtbU54uZlPg κι'αυτό...http://www.youtube.com/watch?v=ejyJ3-r8yBE&feature=fvwrel αλλα κι'αυτό..http://www.youtube.com/watch?v=MAsMOHKMILU&feature=related , ελπιζω να σου αρέσουν!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/11/2011 15:46:55

Edited by - Εαρινός on 16/11/2011 15:49:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 15:56:04  Εμφάνιση Προφίλ
Κι'αυτό "http://www.youtube.com/watch?v=uNkaeUr3-HU&feature=fvwrel" επειδή τον /την συμπάθησα τον/την Headless!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:02:44  Εμφάνιση Προφίλ
Τωρα τον/την συμπάθησες Εαρινέ μας?

Χρόνια ασθένειά σου είναι...!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:13:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γι'αυτό μ'αρέσεις , αυτός ο "τσαμπουκάς" που έχεις κάποιες στιγμές και η απλότητα με την οποία απαντάς...γουστάρω Ντοτόρο μου...έτσι απλά "Γιατί το λέω εγώ" ... τελεία και πάυλα και σε όποιον αρέσει..χεχεχεχχχ....
Την καλημέρα μου!!!

Χεχε.. όλα τα πιάνεις Εαρινέ, όλα τα πιάνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:21:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΓιαννηςΨ.
quote:
Μιλάς για την “Αγ. Τριάδα” όπως αυτή περιγράφει το τρίπτυχο “Βούδας, Κούδας, Ιησούς”?

Βρε γλυκό μου, για την Αγ. Τριάδα μιλάω, πόσο πιο απλό; Δεν γνωρίζεις απο ορθοδοξία.. ντιπ; Και μένεις και σε χωριό; Μήμπως είναι κάνα συμμοριτοχώρι; Βρε ουστ απο δω κουμμούνια
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γι'αυτό μ'αρέσεις , αυτός ο "τσαμπουκάς" που έχεις κάποιες στιγμές και η απλότητα με την οποία απαντάς...γουστάρω Ντοτόρο μου...έτσι απλά "Γιατί το λέω εγώ" ... τελεία και πάυλα και σε όποιον αρέσει..χεχεχεχχχ....
Την καλημέρα μου!!!

Χεχε.. όλα τα πιάνεις Εαρινέ, όλα τα πιάνεις.

To πρόσεξες ΚΑΙ σύ Ντοτόρο μου ε???
Μαρτυριάρης είσαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:38:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
To πρόσεξες ΚΑΙ σύ Ντοτόρο μου ε???
Μαρτυριάρης είσαι...

Εγώ προσέχω κάτι άλλο
Η Αννούλα έχει κάψει ορισμένες καρδιές εδώ μέσα...χεχε...Αχ Αννούλα του χιονιά

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:45:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ε!!! Ο βήχας και ο έρωτας δεν κρύβονται ... δεν κρύβονται , ωστόσο να δούμε πότε -εκτός του έρωτα- θα πιάσουμε και καμμιά συζήτηση της προκοπής...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 18:04:06  Εμφάνιση Προφίλ
ΓιάννηςΨ
quote:
Με αυτά που λες, παραδέχεσαι πως δεν υπάρχει ελευθερία στη βούληση.
Εκτός και δεν καταλαβαίνεις τις συνέπειες του .... νόμου περί ψευδούς δηλώσεως.


Ελευθερία στη βούληση εννοείται πως δεν υπάρχει. Αυτό είναι κάτι που το επιλέξαμε. Αν επιλέγαμε να έχουμε ελεύθερη βούληση τότε θα προσπαθούσαμε και να την αποκτήσουμε, δεν θα υποκρινόμασταν ότι την έχουμε ήδη ενώ ξέρουμε πολύ καλά ότι είμαστε έρμαια των καταστάσεων. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν το επιλέγουν όμως, το να έχουν ελεύθερη βούληση.
Απο 'κει και πέρα, ο θεός ξέρει ότι έχουμε πάθη και ξέρει ότι αυτά τα πάθη μας, μας κάνουν ότι θέλουνε, έτσι φτιάχνει σχέδια των οποίων λειτουργικά κομμάτια τους είναι τα ίδια μας τα πάθη. Ο θεός όμως δεν μπορεί να μας επιβάλλει τα σχέδιά του, μπορεί όμως με διάφορους τρόπους να τα προωθήσει. Η τελική επιλογή δίνεται όμως πάντα σε εμάς. Εμείς φτιάχνουμε το μέλλον μας, με την όποια "ελεύθερη" βούληση έχουμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/11/2011 18:08:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 20:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
Eσείς αδέλφια μου πεθάνατε με το Χριστό, τους έλεγε ο Παύλος, ως προς το νόμο, για να ανήκετε τώρα σ’έναν άλλον, αυτόν που αναστήθηκε από τους νεκρούς.
Όσο ζούσαμε με κριτήριο το εγώ και την βούλησή μας, είμασταν υποταγμένοι σε αμαρτωλά πάθη. Ο νόμος ξυπνούσε τα πάθη μας, κι έτσι όλο το είναι μας πορευόταν με τη διαγωγή μας αυτή προς το θάνατο.

Τώρα όμως δεν ισχύει πια ο νόμος για μας, γιατί επιλέξαμε να Πεθάνουμε μαζί με το Χριστό (ως προς τα παλαιά πάθη και τις επιθυμίες) και λυτρωθήκαμε από την εξουσία του νόμου. Τώρα λατρεύουμε το Θεό όχι με τον παλιό τρόπο, όπως απαιτούσε το γράμμα του νόμου αλλά με τον καινούργιο τρόπο, όπως μας καθοδηγεί το Άγιο Πνεύμα.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 20:33:03  Εμφάνιση Προφίλ

Πού καταλήγουμε όμως ?
θα ήξερες τι είναι αμαρτωλή επιθυμία, αν ο νόμος δεν ελεγε,
« μην έχεις αμαρτωλές επιθυμίες?»
Ο νόμος είναι αμαρτία? Όχι! Άν δεν υπήρχε όμως ο νόμος δεν θα γνώριζες τη δύναμη έχει η αμαρτία!

ΈΤΣΙ η αμαρτία άδραξε την ευκαιρία που της πρόσφεραν οι εντολές και σε γέμισε με κάθε λογής επιθυμίες!

Αλλιώς, χωρίς νόμο, η αμαρτία θα ήταν νεκρή.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 20:51:11  Εμφάνιση Προφίλ
Μόλις εμφανίστηκαν οι εντολές του νόμου(την εποχή του Μωυσή), ζωντάνεψε η αμαρτία, κι εσύ πέθανες!

κι εντολές που έπρεπε να σε οδηγήσουν στη ζωή,σε οδήγησαν στο θάνατο!

επειδή η αμαρτία εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία(που της πρόσφεραν οι εντολές)σε εξαπάτησε και σε θανάτωσε!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 21:03:05  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα ξέρουμε καλά πως ο νόμος είναι θεϊκός ενώ ο άνθρωπος αδύναμος και πουλημένος στην αμαρτία!

για αυτό δεν ξέρει ουσιαστικά τι κάνει,

δεν κάνει αυτό που θα 'θελε να κάνει

αλλά,αντίθετα, ότι θα 'θελε να αποφύγει.

κάνοντας όμως αυτό που κατά βάθος δεν θέλει,

αναγνωρίζει έμπρακτα ότι οι εντολές του νόμου είναι σωστές.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 21:06:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλιώς, χωρίς νόμο, η αμαρτία θα ήταν νεκρή.
quote:
Μόλις εμφανίστηκαν οι εντολές του νόμου(την εποχή του Μωυσή), ζωντάνεψε η αμαρτία, κι εσύ πέθανες!

κι εντολές που έπρεπε να σε οδηγήσουν στη ζωή,σε οδήγησαν στο θάνατο!



Τα άλλα που είπες στα τελευταία σου μηνύματα περι παθών και θανάτου τα κατάλαβα (και τα εχω ήδη πει και ξαναπεί στο παρελθόν) αλλά αυτό που λες για το νόμο δεν το καταλαβαίνω, τουλάχιστον με τον τρόπο που το εκφράζεις.
Κατ'αρχήν, τι εννοείς όταν λες νόμο; Απ' ότι κατάλαβα εννοείς τις δέκα εντολές. Δεν καταλαβαινω πώς συνδέονται οι δέκα εντολές (τις καινές εντολές τους Χριστού τις αφήνεις έξω;) με την αμαρτία. Αν μπορείς ανάλυσέ το με απλά λογάκια και παραδείγματα για να συνεννοηθούμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/11/2011 21:09:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 21:12:05  Εμφάνιση Προφίλ
Και δεν διαπράττεις εσύ ο ίδιος το κακό αλλά η αμαρτία που εγκαταστάθηκε μέσα σου!

η συνείδησή σου μαρτυρεί γι αυτό!

επειδή η αμαρτία θρονιάστηκε μέσα σου!

θεωρητικά συμφωνώ με το νόμο του Θεού,

στην πράξη όμως υποτάχτηκα στο νόμο της αμαρτίας!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy