ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 TΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 14:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

quote:
anna999
ζιπ! ο σημειωμένος μυρμηγκολέων! δηλαδή: "παρουσιάζομαι ως λέων "κούκλα"(έτσι ομιλεί),αλλά μυρμήγκι είμαι..."

Αφιερωμένο εξαιρετικά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 15:24:11  Εμφάνιση Προφίλ

Αγαπητέ Νότρικ μας γράφεις: Πολλά τα μηνύματα που μας στέλνει η ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΒΑΤΑΡ ΧΡΙΣΤΟ..

__________________________________________________________________________________________________________________________________


Ίσως να μην το γνωρίζεις,αλλά δεν είναι αλληγορία. Όντος ήρθε ο Ι. Χριστός κι έγινε αληθινός άνθρωπος.

Όποιος όμως δεν το παραδέχεται ότι ο Χριστός ήρθε κι έγινε αληθινός άνθρωπος, δεν έχει το Πνεύμα του Θεού, αλλά του αντιχρίστου

που έχετε ακούσει ότι έρχεται, λοιπόν αυτός,ο αντίχριστος, ήδη βρίσκεται μέσα στον κόσμο.

Τον Ι. Χριστό όμως τον ονομάζουμε: Ο Υιός του Θεού του Ζώντος.

Tίποτα δεν είναι αλληγορία, δεν υπάρχει πιο πραγματικό γεγονός, από το Πάθος, την Σταύρωση, την Ταφή, και την Ανάσταση Του.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 15:39:41  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris, Aπό σήμερα μόνο διά-Λογο..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 15:56:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Tίποτα δεν είναι αλληγορία
Τίποτα; Ελπίζω να μην το δει ο μάσεντον αυτό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 16:17:16  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου Χ

Γειά σου Sesostris

Σας τράβηξε το ενδιαφέρον βλέπω η anna999.

Ξέρετε τι πιστεύω?
Οτι η βαρύτητα δεν εχει εφαρμογή μόνο στα στερεά,τα υγρά και τα αέρια,αλλά και στις ιδέες...

Οπως και να το δούμε το 80%,είναι μεγαλύτερο,ογκοδέστερο,όπως και να το πούμε,του 20%...!Αρα σύμφωνα με την Νευτώνια φυσική,ακείται έλξη...!!!!

Τα συμπεράσματα είναι δικά σας.Εγω δεν υποννοώ τίποτα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 16:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=C_FIZnvuFvA&feature=share


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 19:01:43  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν κατάργησε το νόμο της δικαιοσύνης
Σωστά ,Τζέκιλ, έχει και το παρακάτω όμως.

Δεν κατάργησε το νόμο της δικαιοσύνης η Σωτηρία όμως προέρχεται από το Xριστό και όχι από το νόμο.
Αληθινά με κριτήριο το νόμο έχω πεθάνει για την θρησκεία του νόμου, για να βρώ ζωή κοντα στο Θεό.
Όσο είμαστε κάτω από την εξουσία του νόμου δεν μπορούμε να ζούμε μέσα στον Xριστό.
Πως μπορώ να πεθάνω ως προς το νόμο?
Με ποιο τρόπο μπορω να ελευθερωθώ από το βαρύ πέλμα του νόμου?
Όταν πέθανε ο Yιός του Θεού η εξουσία του νόμου τελείωσε.
Ο θάνατος του είναι αντιπροσωπευτικός.
Αυτός πέθανε υπέρ πάντων.
Ο ειδικός σκοπός του θανάτου Του ήταν για να οδηγήσει αυτούς που ήταν υπό την δουλεία του νόμου,στην ελευθερία των Yιών.
Όσοι δέχονται αυτή την αλήθεια είναι ελεύθεροι από του νόμου.γαλάτας 15-21.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 19:37:25  Εμφάνιση Προφίλ

Έχει και παρακάτω,

«πέθανα για το νόμο για να βρώ ζωή κοντά στο Χριστό.»
«Τώρα δεν ζω εγώ αλλά ζει στο πρόσωπό μου ο Χριστός.»
Το κρυπτικο νοήμα είναι εδώ,η ζωή μου παύει να είναι ένας διαρκής αγώνας προσπάθειας.
Αντικαθιστούμε τώρα τις προσπάθειες, με μια Νέα Ζωή, χωρίς το νόμο αλλά με την Δύναμή Του, που θανατώνει διαρκώς το νόμο,διότι η σάρκα που εμπόδιζε το νόμο, τώρα κυριεύθηκε από την Δύναμή του, κι έγινε τωρα αυτή η σάρκα, όργανο του Πνεύματός του.
Η δύναμις η οποία τώρα θανατώνει και υποτάσει την σάρκα είναι η «πίστις».
Είναι ο κρίκος που σε συνδέει μαζί του!
ΖΉΤΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 19:49:49  Εμφάνιση Προφίλ
anna999
quote:
Δεν κατάργησε το νόμο της δικαιοσύνης η Σωτηρία όμως προέρχεται από το Xριστό και όχι από το νόμο.
Σωστά αγαπητή, έτσι είναι
quote:
Ο θάνατος του είναι αντιπροσωπευτικός.
Αυτός πέθανε υπέρ πάντων.
Ναι, εμείς πρέπει να σκοτώσουμε τον Υιο του Ανθρώπου μέσα μας, να σκοτώσουμε ας πούμε τον υλικό μας εαυτό (δεν αναφέρομαι στο φυσικό σώμα). Αυτή τη στιγμή ο Χριστός βρίσκεται σταυρωμένος μέσα μας από τα πάθη μας (όσοι έχουμε τον Χριστό). Εμείς πρέπει να πεθάνουμε μαζί του στον σταυρό, και να αναγεννηθούμε. Αυτό είναι ένα έργο που δεν το κάνει και ούτε το έχει κάνει κανένας για εμάς, είναι ένα έργο καθαρά προσωπικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 20:17:55  Εμφάνιση Προφίλ

Το παρακάτω?όταν όμως παρέλθουν μερικές,όχι μέρες, αλλά ώρες, ιδού το αποτέλεσμα,

οι σκέψεις το φρόνημα, το πνεύμα του ανθρώπου, επιστρέφει στην προηγούμενη αδράνεια της διανοίας, στην κοιμώμενη συνείδηση,διότι αφού παρέλθουν τα λόγια,ο θαυμασμός και οι συγκινήσεις-όχι του πνεύματος άλλα των αισθήσεων-αυτός ό κοιμώμενος-επιστρέφει παλι στα παλιά, του παλαιού ανθρώπου, στις κλήσεις και τα φρονήματα της ύλης.

Κάποιοι περιπλανούνται και πάλι στους σκοτεινούς δρόμους -του νόμου-κι αυτό ήταν πολύ παράδοξο για τον Παύλο που τους έλεγε, από τα κάλά σας έργα λάβατε το Πνεύμα, ή επειδή ακούσατε και πιστεύσατε? Γιατί, όταν αυτοί πίστεψαν στο Λόγο αυτό της Αλήθειας, τότε ο Πατέρας έστειλε στις καρδιές τους,το Πνεύμα του Υιού.
Πρώτα πιστεύεις και μετά τα λαμβάνεις όλα!


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 20:44:52  Εμφάνιση Προφίλ

Παρακολουθούμε τώρα τις κρίσεις του Θεού που είναι ανεξερεύνητες, που όμως είναι έργο του βάθους του πλούτου της σοφίας και της γνώσης του,δηλαδή, η τελειότης του κάνει καθαρό, κάθε ζήτημα κρίσης διότι μας διδάσκει να διακρίνουμε την διαφορά, μεταξύ της προθέσεως του, και της μεθόδου δια της οποίας εκτελεί αυτήν.

Η πρόθεσή του είναι να ευλογεί τα πλάσματα Του και ενεργεί πάντοτε την ευλογία διότι είναι ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΣ.

Βεβαίως θα μπορούσε να θέση σε ενέργεια μέθοδο που να καταλήγει σε ευλογία των πλασμάτων Του,χωρίς κρίσεις και τιμωρίες.

Αλλά οι κρίσεις του, δεν κατέχουν πότε κυριαρχική θέση στην καρδιά και την πρόθεσή Του.
Επειδή το κακό είναι παιδαγωγικό και παρωδικό.

"Δεν θλίβει εκ καρδίας τους υιούς των ανθρώπων"

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 20:49:47  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΑ ΣΥΝΕΧΊΣΟΥΜΕ?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 21:08:01  Εμφάνιση Προφίλ
Και δε συνεχίζεις; Σάμπως καταλαβαίνει κανείς τι θέλεις να πεις;

Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις πάνω στις ανιστόρητες θέσεις σου του τύπου "δεν υπάρχει πιο πραγματικό γεγονός, από το Πάθος, την Σταύρωση, την Ταφή, και την Ανάσταση Του." αλλά πολύ φοβάμαι πως εδώ ήρθες για να μιλήσεις μόνο και όχι για να ακούσεις. Οπότε να σε αφήσω στην ησυχία σου.

macedon

Edited by - macedon on 13/11/2011 21:24:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 21:25:01  Εμφάνιση Προφίλ
Η αλήθεια είναι πως ο ακατάσχετος και ακατάληπτος μπουρδολογικός μονόλογος της anna999, διανθισμένος με χριστιανοεσωτεριστικές αμπελοφιλοσοφίες και ευαγγελικομυθολογικές ασυναρτησίες, μου έφερε στο νου έναν αντίστοιχο ακατάληπτο και ασυνάρτητο μονόλογο: Αυτόν!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 21:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
anna999
Ίσως να μην το γνωρίζεις,αλλά δεν είναι αλληγορία. Όντος ήρθε ο Ι. Χριστός κι έγινε αληθινός άνθρωπος.
Όποιος όμως δεν το παραδέχεται ότι ο Χριστός ήρθε κι έγινε αληθινός άνθρωπος, δεν έχει το Πνεύμα του Θεού, αλλά του αντιχρίστου

Για τη ζωή του Ιησού δεν υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες, εκτός των Ευαγγελίων, τα οποία όμως, όπως όλα τα ιερά βιβλία των θρησκειών, δεν θεωρούνται έγκυρα ιστορικά συγγράμματα. Αλλά ακόμα και ανώτεροι εκκλησιαστικοί παράγοντες υποβαθμίζουν τη σημασία των Ευαγγελίων, αναφέροντας ότι: «Πηγή της πίστεώς μας δεν είναι τα Ευαγγέλια... αλλά η αποκαλυπτική αλήθεια... όπως καθορίστηκε και οριοθετήθηκε από τις Οικουμενικές Συνόδους»

(μητροπολίτης Ναυπακτίας Ιερόθεος, ΤΟ ΒΗΜΑ, 15/4/2006).Με άλλα λόγια αγαπητή Άννα , Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει.


Ας δούμε όμως αγαπητή Άννα τι γνώμη έχουν για τον Χριστό και οι εκπρόσωποι της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας .....

Η Ρωμαιοκαθολική παράδοση απαιτεί να γίνονται ανεκτά ορισμένα
πράγματα κι άλλα ν’ αποσιωπούνται...
Γρηγόριος ο Ζ', επιστολή της 9ης Μαρτίου του 1078, προς τον
παπικό αντιπρόσωπο, Hugues De Die.

Από αμνημόνευτους χρόνους, γνωρίζουμε πόσο εκμεταλλεύσιμη
υπήρξε για μας, η μυθική αφήγηση του Ιησού Χριστού!
Λέων ο Γ, Eπιστολή προς τoν Kαρδινάλιο Βembo.

Σημείωση.
Η επιστολή του Γρηγόριου του Ζ', αναφέρεται από τον
Pierre De Luz: Παπική Ιστορία, Imprimatur, Παρίσι 1960, έκδοση
Albin Michel, σελίδα 148, Tόμος 1ος. Η επιστολή του Ιωάννη των
Μεδίκων, ή Πάπα Λέοντα του I', αναφέρεται στα λατινικά από τον Pic
De La Mirandole: «Quandum nobis nostrisque ea de Christo fabula
profuerit, satis est omnibus seculis notum...»

Ο τρίτος του διάδοχος,ο Αλέξανδρος Φαρνέζε ή Παύλος ο Γ', δήλωσε εμπιστευτικά στο Δούκα De Mendoza, πρευσβευτή της Ισπανίας στη Ρώμη, ότι, επειδή δε μπόρεσε, μελετώντας τη χριστιανική παράδοση, ν’ ανακαλύψει την οποιαδήποτε απόδειξη για την ιστορική πραγματικότητα του Ιησού - Χριστού, έφτασε στο συμπέρασμα, πως πρόκειται για έναν ακόμα ηλιακό μυθικό θεό, και τίποτα περισσότερο.

Από τον πρόλογο του βιβλίου του Robert Ambelain «Η καταγωγή του Χριστιανισμού - ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ» ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΒΡΗΣ


*

Edited by - Sesostris on 13/11/2011 21:58:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 21:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Γειά σου Χ
Γειά σου Sesostris
Σας τράβηξε το ενδιαφέρον βλέπω η anna999.
Ξέρετε τι πιστεύω?
Οτι η βαρύτητα δεν εχει εφαρμογή μόνο στα στερεά,τα υγρά και τα αέρια,αλλά και στις ιδέες...

Γεια και σε σένα φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ . Μπήκα ξανά στο θέμα με την ελπίδα ότι η Άννα μας θα σταματήση την στείρα κατήχηση και τον μονόλογο , και θ’ αποφασίση επιτέλους να κάνη διάλογο , για να τεκμηριώση τα λεγόμενά της με ιστορικά επιχειρήματα . Ελπίζω να μην διαψευστούν οι ελπίδες μου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:04:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, εδώ θα σταθούμε λίγο,
αναφέρεις τρεις φορές εμείς , εμείς, εμάς,
αυτό είναι ο νόμος,

Η απόφασή σου να δηλώσεις ότι πιστεύεις ότι πέθανε εκείνος και για σένα,
σε κάνει βασιλιά,του ανοίγεις την καρδιά σου,και σ'αυτή την καρδιά, στήνεται ο θρόνος Του!

Όμως, τίποτα άλλο,δεν κάνουμε εμείς, διότι μπαίνει πάλι ο προσωπικός αγώνας κι εκπίπτεις από τη χάρη
βάζεις το νόμο πάλι μέσα σου το "εμείς"που λες είναι το πεπερασμένο μας "εγώ" που δεν κάμπτεται,
θέλει κι αυτό κάτι να κάνει, θέλει λίγο να φαίνεται,σ' όλους συμβαίνει..
Πλήρης παράδοση χωρίς προσωπικούς αγώνες πλέον, διότι άλλος ανέλαβε τα ειρηνικά σου έργα.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:10:34  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΥΓΝΩΜΗ,με τον Τζέκιλ μιλούσα..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:15:57  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά, κι εσείς αγαπάτε τον Κύριο αλλά όχι όπως η αννα..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:22:50  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

quote:
Για τη ζωή του Ιησού δεν υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες, εκτός των Ευαγγελίων

Επέτρεψέ μου μια διόρθωση: Για τη ζωή του Ιησού δεν υπάρχει καμία πληροφορία εκτός των Ευαγγελίων.

quote:
Μπήκα ξανά στο θέμα με την ελπίδα ότι η Άννα μας θα σταματήση την στείρα κατήχηση και τον μονόλογο , και θ’ αποφασίση επιτέλους να κάνη διάλογο

Να ένας αισιόδοξος άνθρωπος!

macedon

Edited by - macedon on 13/11/2011 23:37:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:25:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΒΛΕΠΕ, ΕΠΙΣΤΟΛΗ Β' ΙΩΑΝΝΟΥ 7.ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:33:38  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου sesostris είσαι γνώστης του Λόγου?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ
αγαπητέ μακεδόνα έρχεσαι για πρώτη φορα,και μάλιστα μ'αυτόν τον τρόπο,η μαμά, δεν σου έμαθε τρόπους?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είσαι πιστός άνθρωπος sesostris τόσο ρηχά κι επιφανειακά εργάστηκες, πως να συμπορευθούμε?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 23:43:05  Εμφάνιση Προφίλ
anna999

quote:
αγαπητέ μακεδόνα έρχεσαι για πρώτη φορα,και μάλιστα μ'αυτόν τον τρόπο,η μαμά, δεν σου έμαθε τρόπους?

Συγχώρεσε την "αγένειά" μου αλλά είμαι νέος εδώ. Είναι και εκείνη η αλλεργία μου στην μπουρδολογία που κάνει τα πράγματα χειρότερα...

Να μην σε απασχολώ όμως, μπορείς να συνεχίσεις το κήρυγμά σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 00:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
anna999:

quote:
Σωστά, κι εσείς αγαπάτε τον Κύριο αλλά όχι όπως η αννα..

quote:
Δεν είσαι πιστός άνθρωπος sesostris τόσο ρηχά κι επιφανειακά εργάστηκες, πως να συμπορευθούμε?

Αγαπητή anna999, πως μπορείς να γνωρίζεις εάν ο κάθε συνομιλητής σου είναι πιστός άνθρωπος ή άπιστος, εάν αγαπάει τον Κύριο - όπως κι αν τον εννοείς - διαφορετικά από εσένα;
Με άλλα λόγια, πως δικαιοδοτείσαι να εξάγεις τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα, δεδομένου του ότι δεν γνωρίζεις τι άνθρωπος είναι ο κάθε συνομιλητής σου;
Είναι τελείως διαφορετικό να χαρακτηρίσεις μια συμπεριφορά που υποθέτεις ότι απορρέει από κάποια μηνύματα ενός συνομιλητή σου από τον να του αποδώσεις προσωπικούς χαρακτηρισμούς ή να αποφανθείς με αυτόν τον τόνο για τον χαρακτήρα του.
Υποθέτω πως ένας άνθρωπος της βαθύτερης αναζήτησης θα το γνώριζε - ή τουλάχιστον θα όφειλε - πολύ καλά αυτό...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 12:15:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
anna999

αγαπητέ μακεδόνα έρχεσαι για πρώτη φορα,και μάλιστα μ'αυτόν τον τρόπο,η μαμά, δεν σου έμαθε τρόπους?


Macedon για σοβαρέψου.
Μετά την πρώτη επίπληξη ακολουθεί ο αφορισμός
Δες τι έπαθα εγώ, ο “παν-μίαρος”

quote:
Γιάννης ψεύτης!=ο φερόμενος παν-μίαρος εξ αρχής,ο μιαίνων με το πνεύμα του τα πάντα,όσα δηλαδή αφορούν το άτομό μου

Έχω “ρυπάνει” με το πνεύμα μου, ολάκερο το “είναι” της αννούλας μας, και αυτός είναι ο λόγος για τις τόσες ασυναρτησίες και το αλλοπρόσαλλο συνονθύλευμα διαφορετικών κοσμοθεωριών που αραδιάζει ακατάσχετα.
Εγώ είμαι ο φταίχτης αυτής της πνευματικής της σύγχυσης.

Άφες..... αυτής

Το ίδιο προφανώς ποιούν και οι συντονιστές του φόρουμ.
... περί ορέξεως ο λόγος.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 13:35:18  Εμφάνιση Προφίλ

Χαίρε, αγάπητε συντονιστή,

Με ρωτάτε, πως δικαιούμαι να εξάγω « αυθαίρετα» συμπεράσματα ή να αποδίδω χαρακτηρισμούς,
(όταν εδώ, πάντες διακωμωδούνται κι εσεις αγωνίζεστε να αποκαταστήσετε την τάξιν?)

Η πως αποδίδω προσωπικούς χαρακτηρισμούς, μ’ αυτόν τον τόνο,για τον χαρακτήρα του συμπαθέστατου κατα τ’ άλλα, φίλου μας, «s»?
Θεωρείτε δεδομένο, ότι δεν γνωρίζω τι άνθρωπος είναι? δεν έστειλε μηνύματα άπειρες φορές?

Ποτέ δεν αναγνώσατε ότι «από τον καρπό γνωρίζουμε το δένδρο?».
Ποτέ δεν αναγνώσατε ότι –Μόνο- όποιος προσκολάτε στον Κύριο γίνεται «’Ενα Πνεύμα μ’ Αυτόν?».
Πότε δεν αναγνώσατε ότι όποιος προσκολάτε στην πόρνη, γίνετε ένα σώμα μ’αυτήν?

Αναγνώσατε λοιπόν το βίο και την πολιτεία του φίλου μας και βγάλτε τα δικά σας ειλικρινή και ανυπόκριτα συμπεράσματα,και μην θεωρείτε το άτομό μου « άτομο της βαθύτερης αναζήτησης,»επειδή χωρίς να το επιδιώκω, μου αποκαλύφθηκε η Aλήθεια του γεγραμμένου Θεού Λόγου,και η αναζήτηση έλαβε τέλος!

Κι επειδή κατέκλυσε το είναι μου, αυτή, -η μια-, τέλεια, πλέον αποκεκαλυμένη, χωρίς πέπλα και χωρίς καλύμματα, Αλήθεια, γι αυτό και μόνο,δικαιούμαι, να εξάγω (όχι αυθέρετα),αλλά, επί της ουσίας, συμπεράσματα, ακόμα να ταράξω λιγο τα νερά του φίλου μας, με προθεση να τον αφυπνισω, για το καλό της Ψυχής του.

Μπόρώ λοιπόν, να του λέω, συνειδητά,ότι,-ναι φίλε μου-, δεν γνωρίζεις, με την έννοια, ότι αν γνώριζες, θα δεχόσουν αυτό, ότι δεν είσαι αυτή την στιγμή πιστός άνθρωπος,”s”, όμως, το επόμενο δευτερόλεπτο, (αν η στάση σου αλλάξει,αν αλλάξει,ο Kύριος την καρδιά σου, και ανακαινίσει στο νου σου, διότι μόνος σου, δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα,) και, αποδεχόμενος, ως Θεόπνευστο, όλο το γεγραμμένο Λόγο, αυτόμάτος, « Συμβασιλεύεις κι εσύ ΜΑΖΊ με το ΧΡΙΣΤΟ, έως τα Τέλη των Αιώνων!».

Διότι ένας πιστός άνθρωπος ,έχει άπειρα γνωρίσματα,είναι τελείως ανοικτός, ώστε να τον διακρίνουμε, από την πρώτη του λέξη. Διακρίνουμε επάνω του τα Σημεία!,κι αυτό,επειδή η μεγάλη «Αυθεντία,Ο Χριστός μέσα μας», κάνει αυτό το Μέγα 'Εργο!κι όχι εμείς! Συμφαίρει λοιπόν πάντες να πούμε « Χριστός εν ειμίν ». Η ας έλθει μέσα μου, επιτέλους ο Χριστός!

Δεν σκίζουμε, και δεν πετάμε, καμιά σελίδα από το γεγραμμένο Λόγο, επειδή, σήμερα, δεν την κατανοούμε..υπάρχει και το αύριο,μας έλεγαν οι προγενέστεροι, αγνοί άνθρωποι, που έλεγαν,-θα ρθεί, ένας καιρός, που αλλιώς, θα κοιμηθείς, κι αλλιώς θα ξυπνήσεις,- θα γίνεις ένας Καινούργιος Άνθρωπος, με νέες αντιλήψεις, πεποιθήσεις και νέα όνειρα..

Παρακολουθώ το φίλο μας, “s”, εξ αρχής, «προφάσεις-εν αμαρτίαις», ας εξηγήσει κάποιος,
Όταν, εχει χυθεί απλετο Φως,εδώ και δυό χιλιάδες χρόνια,όταν ύπάρχει η μαρτύρια άπειρων προφητών, και μαρτύρων,όταν τόση πολύ μελάνη ξοδεύτηκε, πως οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να εννοήσουν, και διακηρύττουν, (αυτοί κηρύττουν, όχι άλλος),ότι, «δεν είναι έγκυρος, ο Λόγος της Κ. Διαθήκης».

Κι εμείς θα ψαξουμε, έγκυρα συγγράμματα!έτσι λένε,θα θαυμάσουμε ανώτερους εκκλησιαστικούς παράγοντες!,όχι το Χριστό, που ήρθε σαν άνθρωπος,κι έδωσε Σωτηρία στο ανθρώπινο γένος, αν και ήταν Θεός,Προ Κτήσεως Κόσμου.

Θα θαυμάσουμε μάλιστα, αυτούς που υποβαθμίζουν την σημασία των Ευαγγελίων?,θα πάμε, μ’ αυτούς που λένε, ότι, «πηγή της Πίστεως δεν είναι τα Ευαγγέλια?»,άλλά οι άνθρωποι,αυτοί, είναι η πηγή της πίστεως! αυτοί!που έφτιαξαν τις « οικουμενικές συνόδους»,καθόρισαν μάλιστα και αλήθεια!, και μάλιστα αποκαλυπτική, «ιδού η αρνητική η λερωμένη αυθεντία,ιδού η σκοτεινή αυθεντία»

Που καθ-όρισαν, όριο-θέτησαν, και υπάρχουν σήμερα τον 21ο αιώνα, άνθρωποι,που έρχονται ,και φέρνουν, μπροστά μας ανθρώπους!,και πετούν τον Χριστό, φέρνουν, τον καρδινάλιο, τάδε,και το Γρηγόριο Ζ,και τον παπικό αντιπρόσωπο,και τον δούκα,και τον πρσβευτή,τον Παυλο τον Γ’, που επειδή δεν μπόρεσε, να ανακαλύψει,διότι, νομίζουν, -ότι περί ανακαλύψεως πρόκειται-φτάνουν και σε συμπεράσματα!

Ενώ η Χριστιανική Παράδωση -αποκαλύπτεται μόνον στον έχοντα, καρδία καθαρή και τεταπεινωμένη,και συντετριμένη, έως εδάφους, κι όχι μια παλιά καρδιά -σφόδρα απατηλή και υπερ πάντα διεστραμένη-,αυτό λέει το καταστατικό μας, και η πυξίδα μας δηλ. η Χριστιαννική μας Παράδωση, Ο Θεός Λόγος.

Κι όσοι δεν εννοούν ότι ο Χριστός ο οποίος υπήρχε ως Θεός,Λόγος,με τον Πατέρα,και μαζί δημιουργούσαν,και τα απαρνήθηκε όλα, και άδειασε τον εαυτό του(τον εκένωσε),και πήρε δούλου μορφή, κι έγινε όμοιος με τους ανθρώπους, και βρέθηκε κατά το σχήμα ως άνθρωπος, και ταπεινώθηκε θεληματικά, κι έκανε υπ- ακοή ,υπακουοντας, μέχρι θανάτου, θανάτου σταυρικού!

Και με την Ανάστασή Του ο Θεός τον ανέβασε πολύ ψηλά,και του χάρισε ΌΝΟΜΑ, για να τον προσκηνήσουν πάντες, και όλες οι γλώσσες να ομολογήσουν ότι «Κύριος είναι ο Ιησούς Χριστος, κι αυτό, για να δοξάζεται έτσι, ο ΘΕΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ, Πιστός, σημαίνει, να αποδεχθείς ότι είσαι Κληρονόμος, και να πας να πάρης την Κληρονομιά! Η Κληρονομια, είναι, όλος ο γεγραμένος Λόγος! Έλαβε τέτοια Κληρονομιά ό φίλος μας αγαπητε συντονιστή? Μή πως κάποιος από σας έλαβε την Κληρονομιά, από τον Πατέρα?
Έλαβες Σωτηρία?


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 13:51:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κι επειδή κατέκλυσε το είναι μου, αυτή, -η μια-, τέλεια, πλέον αποκεκαλυμένη, χωρίς πέπλα και χωρίς καλύμματα, Αλήθεια, γι αυτό και μόνο,δικαιούμαι, να εξάγω (όχι αυθέρετα),αλλά, επί της ουσίας, συμπεράσματα, ακόμα να ταράξω λιγο τα νερά του φίλου μας, με προθεση να τον αφυπνισω, για το καλό της Ψυχής του.

“Αγαπητέ συντονιστή”
Έως πότε θα πρέπει να “ταραζόμαστε” οι υπόλοιποι με τις “απροκάλυπτες αλήθειες” της Αννούλας, που τελείως “αυθαίρετα και επί της ουσίας”, προσπαθεί να μας “αφυπνίσει” με μονότονους παραλογισμούς.

Υπάρχει Έλεος?
Θα υπάρξει – επιτέλους – έλεος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 14:03:15  Εμφάνιση Προφίλ
Φωνάζει ο ψεύτης? έλεος!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy