ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 H ((Q_Q)),Ο κος K. ,Ο ΕρμΑφροδιτος+το κηρυκειον
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 23:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To δεντρο της ζωης,μια αλλη αναπαρασταση του κηρυκειου του Ερμη.
Τα δεκα σεφιροθ ή αλλιως οι δεκα δυναμεις που διεπουν οχι μονο τον μακροκοσμο αλλα και τον μικροκοσμο.Ειναι μια περιγραφη του Οντους.
Η καθε σεφιροθ αντιπροσωπευει και μια κατασταση συνειδησης.

χμ...καπου ειχε παρει το ματι μου την πυθαγορικη αναπαρασταση.
ας ψαξω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 23:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ελα ομως που βρηκα τουτο:)
Η σταυρωση του Ιησου

πολλοι μιλουν για την 11η σεφιροθ.Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 00:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε, ryche!

Η 11η σεφίρα (η οποία μένει πάντοτε κρυφή) είναι εκεί που γράφει DAATH.

YΓ. Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις ως προς την απεικόνιση αυτή, αλλά ΤΕΣΠΑ...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 01:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zandok!

ευχαριστω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 02:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(...το 11 παλι Ραιχ .)

-σε κατι σημειωσεις μου ..με τις αντιστοιχιες στα ταρω βρηκα πως-
...ο σταυρος σχηματιζεται απο την Ιερεια (οριζοντιος αξονας)
που την τεμνει η ....Αυτοκρατειρα(καθετος αξονας):Ο

--τωρα σιγουρα ελαβες την απαντηση.../"γιατι συνεχεια..το 11 l_v"//χμ;--


---να τελικα πως καταφερνει ο Ιησους να γινει Χριστος...//'η αλλιως πανω στο..σταυρο.)

--υπαρχει και ενα αλλο στοιχειο...πωωωωω.!!.....Ραιχ τη τελεια εικονα/ποσες απαντησεις χωρις ακομη λεξεις να μπορουν να γεννηθουν...:Ο

Ζαντοκ συνταξιδιωτισσα..τελικα ειναι ομορφα τα ταξιδια...:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 01:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατμουλα check this out..



τωρα το μονο που απομενει ειναι να τα παραλληλισω με τα αλχημικα σταδια...
Νομιζω πως ολα τα θεματα σου ενωνονταιο με εναν μαγικο τροπο.
Παω να το κανω ποστ και στα βηματα στην ατραπο.
καλησπερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 02:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν αναμονή της συνταξειδιώτισσας, χαίρε ryche!

Βλέπω κάποιες διαφορές με την προηγούμενη εικόνα.
Οι διαδρομές έχουν άλλη σειρά σε σχέση με τις κάρτες.
Βέβαια, μάλλον αυτό είναι αναμενόμενο, αφού οι Καμπαλιστικοί συσχετισμοί επιδέχονται πολλές ερμηνείες...
Θυμάσαι ψυχή, την κουβέντα με τον καλό μας Πασχάλη που άκρη δεν βγάζαμε τότε...;

Πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα και ...καλέ μου Ράιχ, έχει κι ένα ενδιαφέρον για τον Τρελλό...

See you there.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 17:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η τελεια ενωση του κυρηκειου του Ερμη και το υ δεντρου της ζωης
καλησπερα Ζandok!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 22:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 23:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εδω ο αλχημιστης με την μυστικη αδερφη του.
Νομιζω οτι ο συμβολισμος ειναι ξεκαθαρος.



και με τα 11 σεφιροθ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 23:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να το συνδεσουμε και με το δεντρο της γνωσης;
Ατμα κι αλλο μηλο...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χμ...λοιπον εδω ξεκαθαρα εχουμε το συμβολο του ερμη
που ειναι και αναδρομος και μας ταλαιπωρει...

το συμβολο με προβληματιζε παντα.Ενταξει το πανω μερος ειναι η σεληνη και ο ηλιος αλλα ο σταυρος απο κατω ειναι πακετο.
Πολλες ερμηνειες θαρρω.
Εμενα παντα μου εφερνε συνειρμικα οτι επρεπε να γειωθει το συμβολο δηλ οτι η εργασια γινεται εδω στην γη και οχι καπου στο αστρικο ή στο πνευματικο μοναχα.
και κατι αλλο οπου βλεπω τον σταυρο μου ερχεται αυτοματα ο κυβος,το τετραγωνο δεν ξερω αν βγαζει καπου.Λογικη?ισως αν σκεφτουμε οτι εχουμε ενωση πνευματος και ψυχης ισως η λογικη ειναι μια δυναμη ισορροπιας αναγκαια για το μεγαλο εργο.Αυτα προσωπικες εκτιμησεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 00:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και με τα 11 σεφιροθ..

and the pelican, my friend.

Αν θυμάμαι καλά απ' τον Πλάτωνα, ο κύβος αντιστοιχεί στη Γη.
Το τετράγωνο ως δύο διαστάσεων αντίστοιχη απεικόνιση, συμβολίζει την υλική πραγμάτωση.

Τα τεταρτημόρια αντιστοιχούν στις φάσεις του ήλιου (εποχές), αλλά και τις φάσεις της ημέρας.
Στα προκαταρκτικά έργα του Μεγάλου Έργου: την υλική προετοιμασία, την αναζήτηση του πραγματικού φιλοσοφικού πυρός, την εισαγωγή εντός του αθάνορος του φιλοσοφικού Υδραργύρου και την επίτευξη της μελανώσεως, από την οποία προέρχονται τα άλλα λαμπρά χρώματα του Μεγάλου Έργου.

Αυτός είναι ο ερμητικός τετραγωνισμός του παγκόσμιου κύκλου.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 20:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως σε αναγνώρισα, Καλή Μου. Και σόρυ για την πεζότητά μου.

Τί περίεργο, δέκα μόλις χρόνια πριν, είμασταν Νύμφες. Και σήμερα το παίζουμε Μύστριες. Όχι όλες, δηλαδή. Αυτές που αντέχουν. Τί να πεις, τα καλά του Ίντερνετ.

Τέλος πάντων, καλά να περνάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 03:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
28 ο Δεκέμβρης σήμερα και σε 11 μέρες ο Σταυρός αγιάζει τα νερά ….. χμμμ …. και η 11η Σεφίρα κρυφή και 11 τα Σεφιρόθ …. μα και ο Λόγος από το 11ο γράμμα αρχίζει …. Μα 11 γεννήθηκα και εγώ, σύμπτωση μάλλον ε ;

Τη μια μέρα γιορτάζει ο Ιωάννης και την άλλη οι καλικάντζαροι τρέπονται σε φυγή …. Σήμερα νομίζουν πως θα τα καταφέρουν στο έργο τους αλλά φευ !!!

Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να κρατήσουν ανέπαφη την ασχήμια τους … την εσωτερική που πάντα απεικονίζεται στην εξωτερική αποκρουστική τους μορφή ….

Είπαμε τη μια μέρα φεύγουν , μετά αρχίζουν το μάταιο ροκάνισμα ξανά αλλά πάντα έρχονται τα Φώτα !!!



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 13:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να κρατήσουν ανέπαφη την ασχήμια τους … την εσωτερική που πάντα απεικονίζεται στην εξωτερική αποκρουστική τους μορφή ….

Είπαμε τη μια μέρα φεύγουν , μετά αρχίζουν το μάταιο ροκάνισμα ξανά αλλά πάντα έρχονται τα Φώτα !!!


ξέρω πως για άλλη μια χρονιά, η ΑΠΟΣΤΟΛΗ θα εκτελεστεί άψογα....

ξέρω και έχω πίστη σ'αυτό...

και στη σιγουριά πως πάντα θα είναι μάταιο...

Τα Φώτα θα έρχονται πάντα !


Galadriel of Galadhrim

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 16:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τη μια μέρα γιορτάζει ο Ιωάννης και την άλλη οι καλικάντζαροι τρέπονται σε φυγή …. Σήμερα νομίζουν πως θα τα καταφέρουν στο έργο τους αλλά φευ !!!

Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να κρατήσουν ανέπαφη την ασχήμια τους … την εσωτερική που πάντα απεικονίζεται στην εξωτερική αποκρουστική τους μορφή ….

Είπαμε τη μια μέρα φεύγουν , μετά αρχίζουν το μάταιο ροκάνισμα ξανά αλλά πάντα έρχονται τα Φώτα !!!


Χαχαχαχαχαχα! Χαχαχαχαχαχαχαχα! Χα χα. Χα χα χα.

-Ye Goblyn QueenneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 18:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Stupid Fish !!!!!!!!
Κατά το Ελληνικότερον "Ο Χάνος" !!!!!!!!!


.
.
.
.
.
.


Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 20:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
goblynqueen, βρίσκω την μέχρι τώρα συμμετοχή σου τουλάχιστον... περίεργη!

Σε δύο μόλις μηνύματα κατάφερες να είσαι μόνον αποπροσανατολιστική και ειρωνική(συγνώμη εάν κάνω λάθος για το φύλο σου, παίρνω αφορμή από το "είμασταν Νύμφες"...)!

Θα σου κάνω μόνον μία ερώτηση:

Ήλθες για να συμμετάσχεις στις Συζητήσεις μας ή για να κάνεις κάτι άλλο;

Ελπίζω, πραγματικά, να μου απαντήσεις...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουμπλάι, ο εγγονός του Τεμουτζίν, Χάνος ο Μέγας? Αυτόν λές Ράμογλου?
Cool.

Αδμίν. Άντε, αφού δεν σας αρέσουν τα μυστήρια εδώ μέσα, να δώσω στίγμα.

Chase the horizon
Catch the illusion
Remember the child within
There's no tomorrow
Just sadness and sorrow
Hold on to the ancient dream

Ήρθα από περιέργεια και χωρίς πολύ πολύ σεβασμό. Αλλά μην ανησυχείς δεν είμαι και τόσο συναρπαστικό άτομο. Αν είμαι, το πολύ να με κάνετε ban...ιο...

Άντε και για να δείτε οτι δεν έχω καλό σκοπό θα κάνω και μια συνεισφορά, εντός του επομένου τετραλέπτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δε χτυπάει το τηλέφωνοοοοο κι η αγωνία μου μεγάλωσεεεεε ας ήταν να χαρώ τα μάτια σουυυ κι αυτό το στόμα που με μάλωσεεεεε !!!!!

Ας τραγουδήσουμε και λίγο μέρα που είναι !!!!!



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
goblynqueen Απεστάλη: 31/12/2004, 19:17:46

quote:
Άντε και για να δείτε οτι δεν έχω καλό σκοπό θα κάνω και μια συνεισφορά, εντός του επομένου τετραλέπτου.

Ramoglou Απεστάλη: 31/12/2004, 19:32:24

Αχ !!!
Δεν κρατάμε τις υποσχέσεις μας !!!!!!



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 09:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τς τς τς....

εδώ δεν κρατάμε υποσχέσεις που δώσαμε από τον Σεπτέμβριο....

στο τετράλεπτο κόλησες αγαπητέ ramoglou?

κάνε λίγη υπομονή.... που λέει και μια ψυχή εδώ μέσα

περίμενε, μπορεί με τον νέο χρόνο να λειτουργήσει το "τηλέφωνο"


Galadriel of Galadhrim


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 17:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απεστάλη: 04/04/2003, 02:21:46...

το πρωτο μνμ και η εισαγωγη του παροντος θεματος ηταν τοτε..
ας συνεχισουμε επι του θεματος αφηνοντας για αλλα folders αυτο που παρατηρησα αλλα προσπερνω:)
εξαλλου οι κβαντικες ασκησεις με το ελαφι ειναι βαρετες σαν δυνασαι πια να το εξαφανιζεις.

αντμιν+ φιλοι ευχαριστω για την παρεμβαση /μερικες φορες η επαναληψη δινει νοημα μοναχα σε οσους δεν καταλαβαινουν και καταστρεφει τον κοπο μας //πολλων σελιδων-βλ θεμα Ωμεγας ΑΛεξανδρος-//


anyways...
Νυμφη -still- συνεχιζω ανεπαφη---:Ρ---

ας δωσουμε λιγη προσοχη σε τουτο τον αριθμο 'κλειδι' που προαναφερθηκε/11/
(θυμαστε..;11 σεπτ;)
11 χωρες πληγωθηκαν απο το .τσουναμι--λεξη επερχομενη καραμελα..trend:(

αναρρωτιεμαι στην πορεια του πλανητη ...τι αλλαγες επιφερει εκτος της αποβασης βοηθειας πριν.εκμοντερνισμου--επιβαλλομενη 'καταστροφη' του παλαιου κοσμου μετα...:(---

σεφιροθ -εξελιξη- προοδοι-αλλαγες--ανελιξεις-μεταβολες--εναρμονησεις(αναγκαστικες και μη)---


ο ερμαφροδιτος.που θα κολλαγε;.

(οχι σαν νεος ιος μελος με θρασος συνηθες εσω--αλλα ως οντως στοιχειο προς διευρευνηση εδω...στο πολυσελιδο θεμα..:)


Φως και Αγαπη

ΑΝΤΙ ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟΥ...
(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥς ΦΙΛΟΥς ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟς ΘΕΜΑΤΟς):θα ηθελα να προσεγγισουμε οσο γινεται την αναρρωτηση σε σχεση με το παρον θεμα και το παρον φορουμ(σοφια)
αλλιως ας παμε κατω κατω..στις αποψεις προτασεις:(
επειδη αν υποψιαστω πως ολο το θεμα κολλησε τον ιο που ολο εφευγε κι ολο εδω ηταν...θα σιωπησω (ενδιαφερον για την ψυχη μα μοιραιο για το φορουμ/as we can see ολουθε...)




'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ, Ramoglou, μπήκα με το αριστερό, ε; Σας ζητώ συγγνώμη, γιατί δεν ήθελα να σας χαλάσω τη συζήτηση. Έκανα δύο αστεία, ξεκάρφωτα όπως συνηθίζω, εσείς τα πήρατε στραβά, κακώς κι εσείς, πάντως, επιμένω, δεν ήθελα να χαλάσω το κέφι κανενός. Να το φτιάξω πήγα...

Αλλά αφού τα 'κανα σαλάτα, πάω σ' άλλο τόπικ και σας αφήνω στην ησυχία σας... ειλικρινά, συγγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ!συμπερασματα υποκειμενικα διακρινω
παραυτα να σε διαβεβαιωσω πως το κεφι μου δεν χαλαει ...με τιποτα!

..επειδη ομως επελεξες τ'ονομα μου + του πατερα μου επισης
(αληθεια οι admin, zantok,galadriel,καμμια εντυπωση δεν εκαναν;Ρ)
...συγχωρεμενη!

--εντελως διαισθητικα θα σου λεγα πως.. η επιλογη των ονοματων...δειχνει τελικα + το αρχικο..σκοπο-στοχο σου-

καλη συνεχεια σου ευχομαι,στον ρολο του joker-δυσκολος indeed ...
αλλα προβλεψιμος --για μενα τουλαχιστον:)--
ο καθενας σαυτη τη "εσωτερικοζωη" παιρνει παντα το ρολο που προοριζεται εξ αρχης...

αιτιολογησις:
*_*

quote:
Ήλθες για να συμμετάσχεις στις Συζητήσεις μας ή για να κάνεις κάτι άλλο;

quote:
Ήρθα από περιέργεια και χωρίς πολύ πολύ σεβασμό. Αλλά μην ανησυχείς δεν είμαι και τόσο συναρπαστικό άτομο. Αν είμαι, το πολύ να με κάνετε ban...ιο...

*_- ωρα για μπαν-ιο λοιπον.


κλεινει η παρενθεσις.-

τιιι λεγαμε;επι του θεματος...>>υπαρχει ακομη 'η ξεχαστηκε μετα το διαλλειμμα για ανεκδοτο---;(



aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα δανειστώ έναν στίχο ....

για να ρωτήσω....

ρητορική βέβαια η ερώτηση....

αλλά και η απάντηση καλοδεχούμενη...

"την ενδεκάτη εντολή (σεφιρα) την ξέρουν μόνο οι "ΤΡΕΛΛΟΙ" κι όλης της γής οι σκλάβοι?"


Galadriel των Λευκών Δασών


Υ.Γ. ευχαριστούμε φωτεινή ψυχή... :)

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 04:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και το "11" κρύβει παγίδες για το νου και εκτός από "κρυφό" στο Καμπαλιστικό Δέντρο, είναι αμφιλεγόμενο ως χαρτί και στη Μεγάλη Αρκάνα, ας δούμε πώς θα μπορούσε να συνδέεται:

Το κλειδί των μυστηρίων μας λέει ότι είναι ο αριθμός της δύναμης, του αγώνα και του μαρτυρίου.

Κάθε άνθρωπος, ο οποίος πεθαίνει για μία ιδέα, είναι μάρτυρας, επειδή μέσα του θριάμβευσαν οι φιλοδοξίες του πνεύματος ενάντια στους ζωώδεις φόβους του.
Κάθε άνθρωπος, ο οποίος σκοτώνεται στον πόλεμο, είναι μάρτυρας, επειδή πεθαίνει για τους άλλους.
Κάθε άνθρωπος, ο οποίος πεθαίνει από πείνα, είναι μάρτυρας, επειδή είναι σαν στρατιώτης, ο οποίος χτυπήθηκε στη μάχη της ζωής.

Εκείνοι, οι οποίοι θυσιάζονται υπερασπιζόμενοι το δικαίωμα, είναι εξίσου άγιοι με τα θύματα του καθήκοντος και στους μεγάλους αγώνες και τις επαναστάσεις ενάντια στη δύναμη, μάρτυρες υπήρξαν και από τις δύο πλευρές.
Μια και θεωρείται πως το δικαίωμα είναι η ρίζα του καθήκοντος, έχουμε καθήκον να προστατεύουμε τα δικαιώματά μας.

Τί είναι ένα έγκλημα;
Η υπέρβαση κάποιου δικαιώματος.
Ο φόνος και η κλοπή αποτελούν τις αρνήσεις της κοινωνίας. Είναι ο απομονωνομένος δεσποτισμός κάποιου ατόμου, το οποίο σφετερίζεται εξουσίες και κάνει πόλεμο με προσωπικό του κίνδυνο και απειλή.

Αναμφίβολα, το έγκλημα θα πρέπει να περιοριστεί και η κοινωνία θα πρέπει να προστατέψει τον εαυτό της. Ποιός όμως, είναι τόσο δίκαιος, τόσο αγνός, τόσο μεγάλος, ώστε να υποκριθεί, ότι έχει το δικαίωμα να τιμωρεί;

Ειρήνη σε όσους έπεσαν στον πόλεμο, έστω και αν ο πόλεμος δεν ήταν δίκαιος!
Στοιχημάτισαν τα κεφάλια τους και τα έχασαν. Πλήρωσαν και τί άλλο μπορούμε να ζητήσουμε πια από αυτούς;

Τιμή σε όσους μάχονται γενναία και τίμια!
Αλίμονο όμως, στους προδότες και τους δειλούς!

Ο Χριστός πέθανε ανάμεσα σε δύο ληστές και πήρε τον ένα από αυτούς μαζί Του στα Ουράνια.
Το Βασίλειο των Ουρανών ανέχεται τη βία και ο βίαιος το προσεγγίζει με τη δύναμή του.

Ο Θεός εκφράζει την παντοδυναμία του στην αγάπη.
Αγαπάει να θριαμβεύει επάνω στο μίσος, τους χλιαρούς ανθρώπους, όμως, τους ξερνάει μέσα από το στόμα του.

Έχουμε καθήκον να ζήσουμε έστω και για μία μόνο στιγμή!

Είναι ωραίο, να έχει βασιλέψει κάποιος για μία ημέρα, έστω και για μία ώρα, ακόμη κι αν βρεθεί κάτω από τη Δαμόκλεια σπάθη ή επάνω στη νεκρική πυρά!

Είναι πολύ καλύτερο όμως, να έχει στα πόδια του όλα τα βασίλεια του κόσμου και να πει: "Θα γίνω ο βασιλιάς των φτωχών και ο θρόνος μου θα στηθεί στο Γολγοθά".

Υπάρχει κάποιος ισχυρότερος από εκείνον, ο οποίος σκοτώνει. Είναι εκείνος, ο οποίος πεθαίνει, για να σώσει τους άλλους.

Δεν υπάρχουν ξεχωριστά εγκλήματα και προσωπικές εξιλεώσεις.
Δεν υπάρχουν προσωπικές αρετές, ούτε μάταιη αφοσίωση.

Όποιος δεν είναι άμεμπτος, είναι συνένοχος του κακού. Και όποιος δεν είναι τελείως διεστραμμένος, μπορεί να συμμετάσχει στο καλό.

Γι' αυτό το λόγο, μία αγωνία θεωρείται πάντοτε σαν ανθρωπιστική εξιλέωση και κάθε κεφάλι, το οποίο κυλάει από τα χέρια του δήμιου, μπορεί να τιμηθεί και να δοξαστεί σαν το κεφάλι κάποιου μάρτυρα.

Έτσι εξηγείται το γεγονός, ότι οι πλέον ευγενείς και άγιοι από τους μάρτυρες, εξετάζοντας τον εαυτό τους, εύρισκαν ότι τους άξιζε η επικείμενη τιμωρία και χαιρέτιζαν το ξίφος, το οποίο ήταν έτοιμο να τους χτυπήσει, λέγοντας: "Ας αποδοθεί δικαιοσύνη!"

Φτωχά θύματα των Ρωμαϊκών Κατακομβών, Εβραίοι και Προτεστάντες που σας έσφαξαν ανάξιοι Χριστιανοί!
Μοναχοί, θύματα της Περιόδου της Τρομοκρατίας, σφαγμένοι ευγενείς, επαναστάτες που με τη σειρά σας θυσιαστήκατε και εσείς στρατιώτες των μεγάλων μας στρατών, που τα κόκκαλά σας είναι σπαρμένα σε όλο τον κόσμο, όλοι εσείς, οι οποίοι υποφέρατε την ποινή του θανάτου, εργάτες, αγωνιστές, κάθε είδους παράτολμοι άνθρωποι, γενναία παιδιά του Προμηθέα, που δε φοβηθήκατε τον κεραυνό, ούτε το όρνεο, τιμημένες ας είναι οι σκορπισμένες στάχτες σας!
Ειρήνη και σεβασμός στην μνήμη σας!

Είστε οι ήρωες της προόδου, οι μάρτυρες της ανθρωπότητας.

Κάθε ομοιότης με γνωστά πρόσωπα ή γεγονότα είναι ηθελημένη.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2005 04:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 05:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο ερμαφροδιτος.που θα κολλαγε;.

Δεν ξέρω.

Αλλά πάλι... Μαρτύριο δε βιώνει κι αυτός o δια-χωρισμένος;

Ο Αndré Gide (Oeuvres complètes [Άπαντα], "Pléiade", σ. 6) έχει περιγράψει με γοητευτικό τρόπο, μέσω του φανταστικού, την στιγμή κατά την οποία ο Αδάμ αποσπάται από την γλυκιά ανδρογυνική του νάρκη, γιατί θέλησε να δοκιμάσει την πράξη της "παραφωνίας":

"Αχ! Ν' αδράξει! Ν' αδράξει ένα κλωνάρι του Ygdrasil μέσα στα φιλόδοξα δάχτυλά του και να το σπάσει... Έγινε".

Αλλά ο μαθητευόμενος μάγος έχει βάλει σε κίνηση το μηχανισμό της καταστροφής, ο οποίος εγκαινιάζει έτσι τον χρόνο της τομής:

"Κατά τον ουρανό ανεβαίνει ατμός, δάκρυα, σύννεφα, τα οποία ξαναπέφτουν σε δάκρυα και τα οποία ξανανεβαίνουν σε σύννεφα: ο χρόνος γεννήθηκε.

Κι ο κατατρομαγμένος Άνθρωπος, ανδρόγυνος, ο οποίος διχάζεται, έκλαψε από αγωνία και φρίκη, νοιώθοντας, μ' ένα καινούργιο φύλο, ν' αναβλύζει μέσα του ο ανήσυχος πόθος για τούτο το ήμισυ του εαυτού του, το σχεδόν όμοιο, τούτη τη γυναίκα, η οποία μονομιάς αναδύθηκε, εκεί, όπου την αγκαλιάζει, όπου θα ήθελε να την ξαναρπάξει - τούτη τη γυναίκα, η οποία, μέσα στην τυφλή προσπάθεια να ξαναδημιουργήσει μέσω του εαυτού της το τέλειο ον και να σταματήσει εκεί τούτη την σπορά, θα κάνει να σπαρταρήσει μέσα στα σπλάχνα της ο άγνωστος μίας καινούργιας φυλής. Και σε λίγο, θα φυτρώσει μέσα στον χρόνο ένα άλλο ον, το οποίο θα είναι ακόμα ατελές και το οποίο δε θα αρκεί".

Ο μύθος του ερμαφρόδιτου αποτελεί την ένδειξη για το ότι η πραγματικότητα, την οποία βιώνει ο άνθρωπος, δεν του ταιριάζει και δεν είναι στα μέτρα της οντότητάς του.
Πίσω από το μύθο αυτό διαγράφεται και κάτι, το οποίο μοιάζει με παραίτηση από τη ζωή:
ο ερμαφρόδιτος είναι ο βαθμός μηδέν του πόθου, είναι η ολοκλήρωση της αρχής της νιρβάνα.
Γι' αυτό ο στοχασμός γύρω από τον ανδρόγυνο μας οδηγεί βαθμιαία προς τον στοχασμό γύρω από το θάνατο...

Zadok in the mood...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 09:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι' αυτό ο στοχασμός γύρω από τον ανδρόγυνο μας οδηγεί βαθμιαία προς τον στοχασμό γύρω από το θάνατο...

το θάνατο ενός χρόνου που δεν ταιριάζει στην πρωταρχική φύση του όντος όμως....

που μέσα από την κατάλυση αυτού του χρόνου πλησιάζει αυτό το ον ξανά την αρχική του ύπαρξη....

και μήπως υπάρχουν περιθώρια, μήπως υπάρχει καιρός και τρόπος τα δύο μέρη να ενωθούν ξανά?

και η γυναίκα να φέρει ξανά στον κόσμο, την νέα φυλή?

όχι σε κύκλους χρόνου, αλλά σε σπειροειδείς κινήσεις που κάθε τέλος βρίσκεται πάνω από την προηγούμενη αρχή?


Αν ακόμα η πίστη σου γι’ αυτά είναι ελλειπής,

ότι απ’ το νερό και τη γη, τον αιθέρα και τον ήλιο

με ανάμιξη γεννιώνται τόσα είδη και χρώματα θνητών

όσες τώρα γίνανε συναρμολογημένες απ’ την Αφροδίτη… (71)

Όπως τότε η Κυπρίς, αφού μούσκεψε μες στη βροχή τη γη,

Έδωσε με σπουδή τα είδη στη γρήγορη φωτιά, για να σκληρύνουν. (73)

Οδηγώντας το άφωνο γένος των πολύσπερμων ψαριών. (74)

Όσα (ζώα) έχουν μέσα πυκνή κι έξω χαλαρή σύσταση,

Απ’ της Κύπριδας τα χέρια αυτή την πλαδαρότητα έχουν. (75)

Αυτό φαίνεται στα βαρύπλατα θαλασσινά κοχύλια

Και ιδίως στους κοχλίες και τις λιθόδερμες χελώνες

Εκεί θα ιδείς τη γη να κατοικεί πάνω απ’ το δέρμα. (76)


G.

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy