ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω ένα παράδειγμα πάνω σ' αυτό που ρωτάω τον alex22 > ΠΡΙΝ γίνει η διάσπαση του πυρήνα του ατόμου, η πυρηνική ενέργεια ήταν ένα μυστικό. Ένα μυστικό της φύσης δηλ. Κάποια στιγμή το ανακαλύψαμε, το βρήκαμε αυτό το μυστικό. Αλλά πως το διαχειριστήκαμε ; Φτιάξαμε βόμβες και καταστρέψαμε. Τι θέλω να πω ; Αν υποθέσουμε πως εγώ κρατάω στα χέρια μου ένα τρομερό μυστικό, ποιος με διαβεβαιώνει πως αν στο πω, εσύ θα το χρησιμοποιήσεις για καλό ; Κι αν εσύ το πάρεις αυτό το μυστικό και φτιάξεις βόμβες ; Ποιος θα φταίει ; Ποιος θα είναι ο ηθικός αυτουργός της καταστροφής που θα προκαλέσεις ;

Μπορεί λοιπόν αυτοί που κρατάν καλά κρυμμένα αυτά τα "μυστικά", να μην το κάνουν από λόγους εξουσίας αλλά επειδή ο κόσμος δεν είναι έτοιμος ακόμη για να του κοινοποιηθούν αυτά τα "μυστικά". Προχθές έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ στο skai για το τι κρύβει το Κρεμλίνο. Απίστευτα πράγματα, εντυπωσιακά και τρομακτικά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ οτι όσα πιό πολλά ξέρει κάποιος,τόσο το καλύτερο για αυτόν.Το θέμα είναι όμως τί γίνεται με τους υπόλοιπους.
Αν αυτός ο κάποιος είναι διεφθαρμένος,τότε θα χρησημοποιήσει το μυστικό εισβάρος των άλλων. Εδω είναι κίνδυνος, να αποκαλύψεις ή όχι?
Αλλά απο την στιγμή που οι πιό διεφθαρμένοι άνθρωποι(ο θεός να τους κάνει)κυβερνάνε τον κόσμο,τότε πιός κίνδυνος υπάρχει,πόσο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα.

Οπότε θεωρώ οτι μόνο καλό θα προέκυπτε αν κάποιος μάθενε περισσότερα,θα ήταν σε θέση να δεί και να καταλάβει πώς τον χρησημοποιούν και τί του στερούν.Δηλαδή την ελευθερία του.Αυτό σε γενικά πλαίσια,,γιατί πάντα υπάρχουν και οι άλλοι διεφθαρμένοι που θα έκαναν τα ίδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αν αυτός ο κάποιος είναι διεφθαρμένος,τότε θα χρησημοποιήσει το μυστικό εισβάρος των άλλων.


Και που ξέρεις εσύ αν αυτός είναι ή όχι διεφθαρμένος ; Έχεις ένα μυστικό και το κοινοποιείς, το κάνεις βιβλίο π.χ όπως έγινε με αυτό το βίντεο που είδαμε. Πως ξέρεις ποιοι θα το διαβάσουν αυτό το βιβλίο που θα έχει αυτό το μυστικό σου ; Πως να ελέγξεις ένα αναγνωστικό κοινό, τον αγοραστή του βιβλίου αν θα είναι ή όχι διεφθαρμένος ; Μπορείς να το ξέρεις ; Θα το αγοράσουν χιλιάδες. Πως θα ξέρεις μέσα σ' αυτές τις χιλιάδες αγοραστών, ποιος είναι διαφθαρμένος και ποιος όχι ;

quote:
alex22

Αλλά απο την στιγμή που οι πιό διεφθαρμένοι άνθρωποι(ο θεός να τους κάνει)κυβερνάνε τον κόσμο,τότε πιός κίνδυνος υπάρχει,πόσο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα.


Πολύ χειρότερα, πάρα πολύ χειρότερα.

quote:
alex22

Οπότε θεωρώ οτι μόνο καλό θα προέκυπτε αν κάποιος μάθενε περισσότερα,θα ήταν σε θέση να δεί και να καταλάβει πώς τον χρησημοποιούν και τί του στερούν.Δηλαδή την ελευθερία του.Αυτό σε γενικά πλαίσια,,γιατί πάντα υπάρχουν και οι άλλοι διεφθαρμένοι που θα έκαναν τα ίδια.


OK.

Edited by - zip on 06/09/2009 11:31:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν το ξέρω,αλλά υποθέτω οτι οι περισσότεροι θα είναι.Αλλά άμα το πάρουμε έτσι,τότε τίποτα δέν πρέπει να γνωστοποιείται γιατί υπάρχει ο κίνδυνος.Σε συλλογικό επίπεδο,οι καλές πράξεις και σκέψεις είναι πολλύ πιο ισχυρές απο τις κακές.Ίσως αυτό εξηγεί κάποια πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχνάς κάτι > Υπάρχει και η ελεγχόμενη ροή πληροφοριών. Αυτό σημαίνει πως κοινοποιείται μόνο αυτό που πρέπει να κοινοποιείται. Μαθαίνουμε μόνο αυτά που πρέπει να μάθουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι,το ξέρω.Αλλά τί σημαίνει αυτό? Οτι παύουμε να κάνουμε θετικές σκέψεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συγκεκριμένο βίντεο π.χ ακολουθεί αυτήν την ελεγχόμενη ροή πληροφοριών. Σου δίνει μόνον αυτά που πρέπει να ξέρεις. "Φαντάσου", σου λέει, "τον εαυτό σου σαν μαγνήτη και ότι θες μπορείς να το έλκεις κοντά σου". Όμως δεν σου λέει ΟΛΕΣ τις ιδιότητες του μαγνήτη. Επικεντρώνεται μόνο στην ελκτική του δύναμη. Ξέρεις τι άλλο μπορεί να κάνει ένας μαγνήτης ; Πάρα πολλά. Αυτά δεν στα λέει, στα κρύβει ...

Edited by - zip on 06/09/2009 11:53:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Ναι,το ξέρω.Αλλά τί σημαίνει αυτό? Οτι παύουμε να κάνουμε θετικές σκέψεις?


Όχι ασφαλώς και αυτό ήθελα να το πω και στον alfa-omega, όταν με ρώτησε την άποψή μου για το βίντεο. Καλό είναι να κάνει κάποιος θετικές σκέψεις, δεν χάνει τίποτε.

Edited by - zip on 06/09/2009 11:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλύ σωστά.Ο μαγνήτης επίσης απωθεί.Ομως φαντάζομαι δέν είναι μόνο αυτό.

Πρέπει κάποιος να βασίζεται προτίστως στον εαυτό του,να μελετάει μόνος του χωρίς υποδήξεις,έτσι ώστε να έχει πάντα την πλησιέστερη άποψη για κάθε τι.Με απλά λόγια να μήν τρώει κουτόχορτο.

Εσύ τι θεωρείς,οτι έχουν κάποιο σκοπό αυτοί του βίντεο?(πέρα του οτι έβγαλαν εκατομμύρια με αυτό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 12:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Εσύ τι θεωρείς,οτι έχουν κάποιο σκοπό αυτοί του βίντεο?(πέρα του οτι έβγαλαν εκατομμύρια με αυτό).


Κοίτα, το κεντρικό νόημα αυτού του βίντεο που έφτασε σε μένα, που κατάλαβα εγώ, είναι αυτό που είπες κι εσύ > να κάνει κάποιος θετικές σκέψεις. Αυτό είναι καλό, συμφωνώ. Συμφωνώ επίσης στο ότι μερικοί άνθρωποι κάνοντας αυτές τις θετικές σκέψεις έχουν βελτιώσει την ποιότητα της ζωής τους. Το έχω νιώσει κι εγώ, το έχω δει σε φίλους μου, ok, κανένα πρόβλημα με αυτό. Πέραν αυτού όμως, το να φτιάχνεις ένα ολόκληρο βιβλίο αντί να πεις το πολύ απλό "φίλε, σκέψου θετικά!" και να το παρουσιάζεις όπως το παρουσιάζεις, ε, κάτι άλλο δείχνει ... χρήμα, δημοσιότητα, καταξίωξη, τέτοια πράγματα δηλ. Πολύ πιθανόν να έχουν κι άλλους λόγους που το έφτιαξαν ... πάντως δεν το έφτιαξαν για μάθεις εσύ κι εγώ να σκέφτεσαι και να σκέφτομαι θετικά ... αγόρασε έναν χυμό Amita mosion, το ίδιο γράφει πάνω ...


Edited by - zip on 06/09/2009 12:07:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alex22

Παραμένουν μυστικά,γιατί οι λίγοι που τα ξέρουν,τα κρατάνε για τον εαυτό τους.Είναι θέμα εξουσίας.
Σε μερικές περιπτώσεις όμως, είναι και θέμα προστασίας.


zip:
Μπορεί να είναι κι έτσι, όμως μπορεί να είναι κι αλλιώς > Αναρρωτήθηκες ποτέ πως ίσως ΕΣΥ να μην είσαι σε θέση να διαχειριστείς ένα μυστικό ; (το β' ενικό σημαίνει α' πληθυντικό)



Ωραία ας πάμε στο ένα μυστικό το οποίο διαχρονικά αποτελεί αίνιγμα άλυτο για την ανθρωπότητα .
ΖΩΗ , ΥΠΑΡΞΗ .
Μέσω του βίντεο λύνεται το μυστικό της ζωής ,της ύπαρξης ?
Σίγουρα όχι. Εκτός βέβαια και αν δεχτούμε αυτά που λέει , ότι τα πάντα είναι ενέργεια , από την οποία η Ανθρωπότητα δεν σκαμπάζει και πολλά πράγματα ,δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο υπάρχει .
Αν δεν λύνεται βοηθάει κάποιους ανθρώπους , να στραφούνε σε ανώτερες δυνάμεις ?
Στο βίντεο αναφέρεται ότι αυτές οι δυνάμεις είναι μέσα μας και συγκεκριμένα εδρεύουνε στον εγκέφαλό μας .

Πέραν όμως αυτών , αν εσύ αγαπητέ zip ,( το ερώτημα απευθύνεται σε όλους μας ) γνώριζες το μυστικό της ζωής ,ύπαρξης , θα μπορούσες να το αντέξεις και προπάντων να το διαχειρίζεσαι ιδανικά για την ανθρωπότητα ?
(μην μπούμε στην διαδικασία ότι αυτό δεν είναι εφικτό και προσπαθήσουμε να το αποκλείσουμε ως γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 12:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ωραία ας πάμε στο ένα μυστικό το οποίο διαχρονικά αποτελεί αίνιγμα άλυτο για την ανθρωπότητα .
ΖΩΗ , ΥΠΑΡΞΗ .
Μέσω του βίντεο λύνεται το μυστικό της ζωής ,της ύπαρξης ?
Σίγουρα όχι. Εκτός βέβαια και αν δεχτούμε αυτά που λέει , ότι τα πάντα είναι ενέργεια , από την οποία η Ανθρωπότητα δεν σκαμπάζει και πολλά πράγματα ,δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο υπάρχει .
Αν δεν λύνεται βοηθάει κάποιους ανθρώπους , να στραφούνε σε ανώτερες δυνάμεις ?
Στο βίντεο αναφέρεται ότι αυτές οι δυνάμεις είναι μέσα μας και συγκεκριμένα εδρεύουνε στον εγκέφαλό μας .

Πέραν όμως αυτών , αν εσύ αγαπητέ zip ,( το ερώτημα απευθύνεται σε όλους μας ) γνώριζες το μυστικό της ζωής ,ύπαρξης , θα μπορούσες να το αντέξεις και προπάντων να το διαχειρίζεσαι ιδανικά για την ανθρωπότητα ?
(μην μπούμε στην διαδικασία ότι αυτό δεν είναι εφικτό και προσπαθήσουμε να το αποκλείσουμε ως γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί)


Κατ' αρχήν, alfa-omega, εγώ προσωπικά δεν θεωρώ πως η ζωή, η ύπαρξη, είναι μυστικό. Δεν αποτελεί μυστικό αυτό για μένα. Παρ' ότι ζω μέσα στα τσιμέντα, έτσι και πάω μια βόλτα στην φύση, την βλέπω την ζωή, την βλέπω την ύπαρξη, τα νιώθω δηλ. αυτά τα πράγματα. Αν έρθω δηλ. λίγο πιο κοντά στην φύση, το "μυστικό" αυτό, εμένα προσωπικά μου αποκαλύπτεται συνέχεια.

Συμφωνώ επίσης στο γεγονός πως τα πάντα είναι ενέργεια. Με μια βόλτα στην εξοχή, αυτή η ένεργεια σου αποκαλύπτεται. Έτσι τουλάχιστον το αισθάνομαι εγώ, δεν ξέρω για τους άλλους.

Σχετικά με την ερώτησή σου > Προσωπικά εγώ, δεν επιθυμώ να διαχειριστώ κάτι για την ανθρωπότητα. Με ενδιαφέρει ασφαλώς ο συνάνθρωπός μου, αλλά όχι να διαχειριστώ κάτι γι' αυτόν, αφού πιστεύω πως ο ίδιος μπορεί να το διαχειριστεί καλύτερα από μόνος του.

Edited by - zip on 06/09/2009 12:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 12:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, θέλω να σου κάνω μια ερώτηση alfa-omega > Όταν αναφέρεσαι στο "Mυστικό της ζωής", τι ακριβώς εννοείς ; πως το εννοείς ; πως το καταλαβαίνεις δηλ ; τι νομίζεις πως είναι αυτό το μυστικό ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 13:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης και εγώ όταν βρίσκομαι κοντά στην φύση ,νιώθω όμορφα ,αισθάνομαι στο στοιχείο μου ,μου αποκαλύπτεται όμως σταδιακά (η φύση ).
Φυσικά και μου αρκεί όταν είμαι στην φύση ,να μην γνωρίζω τα μυστικά της .
Η ομορφιά ,γαλήνη, ισορροπία δυνάμεων, χαλάρωση, αρμονία που εισπράττω μου είναι αρκετά .

Με το μυστικό της ζωής , εννοώ ,αναφέρομαι στην γνώση που όταν την αποκτήσει μία ανθρώπινη διάνοια ,μπορεί να καλύψει την άγνοια μεταξύ ύπαρξης και ανυπαρξίας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Με το μυστικό της ζωής , εννοώ ,αναφέρομαι στην γνώση που όταν την αποκτήσει μία ανθρώπινη διάνοια ,μπορεί να καλύψει την άγνοια μεταξύ ύπαρξης και ανυπαρξίας .


Και γιατί νομίζεις πως μεταξύ ύπαρξης & ανυπαρξίας, υπάρχει άγνοια ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 14:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως βγάζεις το συμπέρασμα , από πού βγάζεις το συμπέρασμα , ότι νομίζω ?

Δεν υπάρχει μέγα χάσμα , διαφορά , εξέλιξη μεταξύ ύπαρξης & ανυπαρξίας ?


Ύπαρξη και ανυπαρξία είναι το ίδιο ,για εσένα (για την προσωπικότητα που διαμόρφωσες μέχρι αυτήν την στιγμή ) ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 14:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Πως βγάζεις το συμπέρασμα , από πού βγάζεις το συμπέρασμα , ότι νομίζω ? [ απόψεις ανταλλάζουμε ... κι εγώ αυτά που λέω, είναι αυτά που νομίζω, όχι αυτά που ισχύουν σώνει και ντε. Μπορεί να κάνω και λάθος σ' αυτά που νομίζω. Εκτός αν νομίζεις πως αυτά που λες, αυτά που γράφεις είναι a priori απόλυτα δηλ. και ισχύουν de facto, γενικά, παντού και πάντα και δεν υπάρχει κανένα απολύτως ενδεχόμενο να είναι λάθος. Αν το νομίζεις αυτό, ε, τότε αλλάζει το πράμα ... ]

Δεν υπάρχει μέγα χάσμα , διαφορά , εξέλιξη μεταξύ ύπαρξης & ανυπαρξίας ? [ κατά την άποψή μου, όχι ]

Ύπαρξη και ανυπαρξία είναι το ίδιο ,για εσένα (για την προσωπικότητα που διαμόρφωσες μέχρι αυτήν την στιγμή )[ είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, αυτό νομίζω εγώ ]


Γιατί (άντε, να αλλάξω το "νομίζω" αφού σε ενοχλεί), γιατί λες, γιατί γράφεις πως μεταξύ ύπαρξης και ανυπαρξίας υπάρχει άγνοια ;


Edited by - zip on 06/09/2009 14:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν με ενοχλεί .
Ήθελα απλά να διεισδύσω στον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι ,για να βρεθούμε ίσως σε ίδια συχνότητα σκέψης ,να συντονίσουμε τις σκέψεις μας .

Αυτό το συμπέρασμα το έχω βγάλει συγκρίνοντας την φύση με τον άνθρωπο .
Γράψαμε και οι δύο μας , ότι όταν βρισκόμαστε μέσα στην φύση λειτουργούμε αρμονικά .
Ότι δεν είναι απαραίτητο να βρούμε ένα μυστικό , μέσα από το οποίο λειτουργούνε τα πάντα έτσι όπως λειτουργούνε .
Δεν γράψαμε όμως πως λειτουργούμε , μέσα σε μία οργανωμένη, η μη οργανωμένη κοινωνία ?

Προσωπικά νιώθω ,αισθάνομαι εκτός τόπου και χρόνου ,διότι η κοινωνία λειτουργεί ως μία ,η αν θέλεις είναι μία ζούγκλα ,όπου επικρατεί ο κανόνας ,ο θάνατος σου η ζωή μου .
Υπάρχει μέσα μου η ανάγκη να αποδράσω στην φύση να μείνω μόνιμα εκεί ,να γίνω ένα μαζί της .
Όταν είμαι εκεί ,δεν υπάρχει για εμένα διαφορά μεταξύ ύπαρξης & ανυπαρξίας ,διότι τα πάντα λειτουργούνε ως μία ενιαία αδιάσπαστη μονάδα , όπου δεν υπάρχουνε κενά .


Στην κοινωνία όταν βρίσκομαι, οποιαδήποτε κοινωνία , βλέπω κενά .
Ο ένας δεν μπορεί να συνεννοηθεί με τον άλλον .
Όλοι προσπαθούνε να ζούνε και να επιβιώνουνε ως ατομικές μονάδες , ενώ έχει ήδη διαπιστωθεί ,ότι η ομαδικότητα συμφέρει τον κάθε άνθρωπο και όχι η εξέλιξη στην μοναδικότητα .
Σχεδόν όλοι είναι δυσαρεστημένοι διαχρονικά με το σύστημα επιβίωσης ( το εκάστοτε ισχύον σύστημα επιβίωσης ).
Οι προσωπικότητες συμπεριφέρονται χωριστικά .
Η διασκέδαση έχει εξελιχθεί σε μία τυποποιημένη διαδικασία (εντάξει υπάρχουνε και εξαιρέσεις ).


Ε….ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΈΝΑ ΥΠΑΡΞΗ, ΑΛΛΑ ΑΝΥΠΑΡΞΊΑ .

Διάβασα και προσπάθησα να μελετήσω τι είναι ΎΠΑΡΞΗ .
Από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα , ύπαρξη είναι ψυχή ,πνεύμα .
Αυτό είναι μέσα μας .
Για όσο χρονικό διάστημα αυτή η ψυχή ,το πνεύμα , κοιμάται μέσα μας , δεν υπάρχουμε αλλά απλά οι αισθήσεις μας ,μας δίνουνε καθημερινά την πληροφορία ότι ντεμέκ, τάχα ζούμε .

Η Ανθρωπότητα (συντριπτική πλειοψηφία ) κοιμάται .
Εγώ θέλω να είμαι ξύπνιος να υπάρχω πραγματικά ,εκεί όπου αξίζει να υπάρχω .
Υπάρχει η ψυχή μου και άρχισα να το συνειδητοποιώ ,μέσω του ανώτερου εαυτού .
Υπάρχει και εκεί που υπάρχει είναι η ύπαρξη .
Εδώ η προσωπικότητά μου ,βιώνει καθημερινά την μη ύπαρξη ,την ανυπαρξία , μία εικονικά τεχνητή στιγμιαία πραγματικότητα της ύπαρξης η οποία διαρκεί μία εγκόσμια ζωή .
Η προσωπικότητα είναι μία συγκεκριμένη μορφή , μία ανάσα , πνοή , της ύπαρξης που της δίνει η ψυχή της .
Δεν θέλω αυτήν την στιγμή .
Θέλω όλη την ύπαρξη .
Θέλω την ψυχή μου .

Με κατάλαβες .

Τα λέμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 17:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά νιώθω ,αισθάνομαι εκτός τόπου και χρόνου ,διότι η κοινωνία λειτουργεί ως μία ,η αν θέλεις είναι μία ζούγκλα ,όπου επικρατεί ο κανόνας ,ο θάνατος σου η ζωή μου .
Υπάρχει μέσα μου η ανάγκη να αποδράσω στην φύση να μείνω μόνιμα εκεί ,να γίνω ένα μαζί της .
Όταν είμαι εκεί ,δεν υπάρχει για εμένα διαφορά μεταξύ ύπαρξης & ανυπαρξίας ,διότι τα πάντα λειτουργούνε ως μία ενιαία αδιάσπαστη μονάδα , όπου δεν υπάρχουνε κενά .

Αλήθεια,γιατί δέν πάμε να ζήσουμε στην φύση,ελεύθερα.Τί μας κρατάει? Γατί δέν πάμε εκεί,έτσι ώστε να βρούμε την εσωτερική μας αρμονία.
Να χτίσουμε καλύβες και να ζούμε απο τους καρπούς της φύσης,χωρίς τηλεόραση,χωρίς ίντερνετ,χωρίς λογαριασμούς να πληρώνουμε,χωρίς αυτοκίνητο. Προφανώς δέν είμαστε μαθημένοι για τέτοια,όμως το κύριο πρόβλημα είναι η πλύση εγκεφάλου.Ετσι και βάλεις κάποιον συνηθησμένο πολίτη εκεί πέρα,θα τρελαθεί μόνος του,δέν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.
Αν όμως κάποιος θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του,τότε κάτι τέτοιο είναι ιδανικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 17:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως οι κοινωνίες μας είναι αρκετά μπερδεμένες. Αυτό όμως δεν εμποδίζει κανέναν από μας να ερευνήσει τον εαυτό του και να εργαστεί για την αυτογνωσία του.

quote:
alfa-omega

Η Ανθρωπότητα (συντριπτική πλειοψηφία ) κοιμάται .
Εγώ θέλω να είμαι ξύπνιος να υπάρχω πραγματικά ,εκεί όπου αξίζει να υπάρχω .
Υπάρχει η ψυχή μου και άρχισα να το συνειδητοποιώ ,μέσω του ανώτερου εαυτού .
Υπάρχει και εκεί που υπάρχει είναι η ύπαρξη .
Εδώ η προσωπικότητά μου ,βιώνει καθημερινά την μη ύπαρξη ,την ανυπαρξία , μία εικονικά τεχνητή στιγμιαία πραγματικότητα της ύπαρξης η οποία διαρκεί μία εγκόσμια ζωή .
Η προσωπικότητα είναι μία συγκεκριμένη μορφή , μία ανάσα , πνοή , της ύπαρξης που της δίνει η ψυχή της .
Δεν θέλω αυτήν την στιγμή .
Θέλω όλη την ύπαρξη .
Θέλω την ψυχή μου .


Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή όλα αυτά που θέλεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 18:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alex22:
Αν όμως κάποιος θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του,τότε κάτι τέτοιο είναι ιδανικό.


Φυσικά .
Αν έχει δημιουργήσει όμως κοινωνικές υποχρεώσεις ,γάμος ,παιδιά, εργασία …., τότε τι κάνει , τα παίρνει και αυτά μαζί του .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 18:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip:
Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή όλα αυτά που θέλεις.


Ναι θέλω να είμαι η ψυχή μου .

Σε ευχαριστώ για την ευχή .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 18:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αν όμως κάποιος θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του,τότε κάτι τέτοιο είναι ιδανικό.


Προσωπικά, εγώ δεν νομίζω πως για να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό του, θα πρέπει να απομονωθεί σε μια καλύβα, να ζει από τους καρπούς της φύσης, χωρίς τηλεόραση, χωρίς ίντερνετ, χωρίς λογαριασμούς, όπως λέει ο alex22. Γιατί όπως λέει ο alfa-omega, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι παντρεμένοι, έχουν παιδιά, υποχρεώσεις. Όλα αυτά χρειάζονται. Χρειάζεται και η τηλέοραση, χρειάζεται και το ίντερνετ. Όλα χρειάζονται.

Ο άνθρωπος μπορεί να γνωρίσει τον εαυτό του και μέσα σ' αυτές τις μπερδεμένες κοινωνίες που έχει φτιάξει, και μέσα σ' αυτό το μπάχαλο που επικρατεί τριγύρω του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 18:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ναι θέλω να είμαι η ψυχή μου .


Έχεις φάει ποτέ φρέσκο, ζυμωτό, χειροποίητο ψωμί ; (απ' αυτά που φτιάχναν οι γιαγιάδες μας στα χωριά τους)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 20:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Ναι θέλω να είμαι η ψυχή μου .


Έχεις φάει ποτέ φρέσκο, ζυμωτό, χειροποίητο ψωμί ; (απ' αυτά που φτιάχναν οι γιαγιάδες μας στα χωριά τους)



Κάτι παρόμοιο πριν από αρκετό καιρό .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 20:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Κάτι παρόμοιο πριν από αρκετό καιρό .


Δηλ. ; Έχεις φάει ή δεν έχεις φάει ; Ξέρεις πως είναι το φρέσκο, ζυμωτό ψωμί ; ή δεν έχεις φάει ποτέ σου ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 20:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip:
Ο άνθρωπος μπορεί να γνωρίσει τον εαυτό του και μέσα σ' αυτές τις μπερδεμένες κοινωνίες που έχει φτιάξει, και μέσα σ' αυτό το μπάχαλο που επικρατεί τριγύρω του.



Βρε όλα τα μπορεί ο άνθρωπος .
Η απλότητα όμως εξελίχθηκε σε ένα πολύπλοκο δεδομένο, όπου η μάνα χάνει το παιδί και το παιδί την μάνα .

Και δεν είδαμε τίποτα ακόμη .
Τα χειρότερα νομίζω θα ακολουθήσουνε .
Για να επιβιώνεις ,θα πρέπει να πουλάς ολάκερη την ψυχή σου ,την ανθρωπιά σου ,το είναι σου ,να μένεις ξεβράκωτος από αξίες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 20:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Κάτι παρόμοιο πριν από αρκετό καιρό .



zip:
Δηλ. ; Έχεις φάει ή δεν έχεις φάει ; Ξέρεις πως είναι το φρέσκο, ζυμωτό ψωμί ; ή δεν έχεις φάει ποτέ σου ;


Ναι έχω φάει φρέσκο, ζυμωτό, χειροποίητο ψωμί από τον φούρνο κατευθείαν στο τραπέζι.
Το έφτιαχνε μία θεία μου στο χωριό .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 20:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ναι έχω φάει φρέσκο, ζυμωτό, χειροποίητο ψωμί από τον φούρνο κατευθείαν στο τραπέζι.
Το έφτιαχνε μία θεία μου στο χωριό .


Ωραία. Πως ήταν αυτό το ψωμί ; (δεν εννοώ από γεύση, πως ήταν εξωτερικά, π.χ είχε ψίχα, είχε κόρα, ήταν αφράτο) Μπορείς να το περιγράψεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 21:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Ναι έχω φάει φρέσκο, ζυμωτό, χειροποίητο ψωμί από τον φούρνο κατευθείαν στο τραπέζι.
Το έφτιαχνε μία θεία μου στο χωριό .



zip:
Ωραία. Πως ήταν αυτό το ψωμί ; (δεν εννοώ από γεύση, πως ήταν εξωτερικά, π.χ είχε ψίχα, είχε κόρα, ήταν αφράτο) Μπορείς να το περιγράψεις ;



Εντάξει θα απαντήσω ,αλλά αν συνεχίσεις τις ερωτήσεις θα σταματήσω να παίζω το παιχνίδι των ερωτήσεων .

Θυμάμαι, ότι είχε κόρα παντού γύρω -γύρω και μέσα αφράτο και μετά το τυρί που βάζαμε μέσα στο ζεστό ακόμη ψωμί (μας έκαιγε τα χέρια ) να λιώνει .
Μα όταν αρχίζαμε να το τρώμε ,προσεχτικά βέβαια γιατί ήτανε ζεστό ακόμη , έτρωγες (τρώγαμε ,εγώ και οι αδελφές μου ) το ποιο νόστιμο πράγμα στον κόσμο .

Να μας βλέπει η θεία μου και να εισπράττει την μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, για το τέλειο δημιούργημά της .
Να γελάει και να γελάμε και να είναι όλα αυτονόητα ,όλα τέλεια (τουλάχιστον εκείνη την στιγμή ) .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy