ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 13:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Όταν έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς .


Και πότε ένας άνθρωπος έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 13:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακάτω, φαίνεται αυτό το κομμάτι του διαλόγου :

quote:

alfa-omega - Η Ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού .

zip - Πότε η ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού ;

alfa-omega - Η ψυχή εκδηλώνει την παρουσία της ως ευωδιά , όταν : Ένας άνθρωπος κατορθώσει και ελέγχει όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών .

zip - Και πότε ένας άνθρωπος κατορθώνει να ελέγχει όλα τα ζεύγη των αντιθέτων εννοιών ;

alfa-omega - Όταν έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς .

zip - Και πότε ένας άνθρωπος έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς ;



Edited by - zip on 10/09/2009 14:04:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 14:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κανείς είναι σίγουρος γι αυτό που κανει και δεν
χρειάζεται να αιτιολογήσει ή διακιολογήσει τις ενέργειες του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 14:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε trexagireve, άσε ρε φίλε να απαντήσει αυτός που ερωτάται ... Μπα, σε καλό σου ...

Edited by - zip on 10/09/2009 14:49:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 14:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Alfa-Omega

" Όταν έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς .
Γνωρίζουμε ότι η ανιδιοτελής προσφορά είναι η ουσιαστική ιδιότητα της ψυχής ."


alex22:
Για να γίνει όμως αυτό,θα πρέπει η προσωπικότητα να έχει ευθειγραμμιστεί με την ψυχή.Γιατί απο μόνη της δέν γίνεται να κατανοήσει και να νιώσει την ανιδιοτέλια.Μπορεί να αντιγράφει αυτήν την ιδιότητα της ψυχής,όμως δέν θα είναι γνήσια συμπεριφορά.Θα είναι μια απομίμηση με σκοπό το όφελος.



Οι γιατροί χωρίς σύνορα και όλοι οι φορείς , που αντιγράφουνε την ανιδιοτελή συμπεριφορά της ψυχής , τι όφελος έχουνε από αυτήν την απομίμηση ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 16:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν είπα οτι κάνουν απομίμηση οι συγκεκριμένοι άνθρωποι.Προφανώς έχουν μια βαθύτερη επαφή με την ψυχή τους,με βάση τον μέσο όρο των ανθρώπων.

Αυτό που θέλω να πώ με λίγα λόγια, είναι οτι, ο,τι καλό έχουμε οφείλεται στην σύνδεση με την ψυχή μας,είναι δικό της δηλαδή.Η προσωπικότητα απλώς το δέχεται.Είναι αυτό που λέμε οτι έρχεται απο μέσα μας.Μόνο απο κεί μπορεί να έρθει το καλό και γενικά το ανιδιοτελές.

Μια προσωπικότητα που τηρεί τους όρους ανιδιοτέλιας( προσπαθεί μάλλον) απο μόνη της,πολύ απλά προσπαθεί να μιμιθεί για να σωθεί,δηλαδή έχουμε πλήρη εγωισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 17:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Όταν έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς .



zip:
Και πότε ένας άνθρωπος έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς ;


trexagireve:
Όταν κανείς είναι σίγουρος γι αυτό που κανει και δεν
χρειάζεται να αιτιολογήσει ή διακιολογήσει τις ενέργειες του....

alfa-omega:
Όταν δεν επιδιώκει τίποτε για τον ξεχωριστό εαυτό , που είναι η προσωπικότητά του .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 18:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου zip, απλά βιάστηκα να μιλήσω...Μην μου στενοχωριέσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 20:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ειναι και το θεμα,χρησιμοποιης μονο το πρωτο συνθετικο στο δευτερο εχεις απλα επαναπαυθει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 07:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Όταν δεν επιδιώκει τίποτε για τον ξεχωριστό εαυτό , που είναι η προσωπικότητά του .


Και πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 10:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσφατα είδα ένα βίντεο που μου έκανε εντύπωση.Το συγκεκριμένο βίντεο κάνει λόγο για ένα μυστικό το οποίο μπορεί να σου δώσει οτιδοίποτε επιθυμήσεις.Όσοι το δοκίμασαν λένε οτι άλλαξε η ζωή τους και οτι πέτυχαν όλα όσα ήθελαν.Και όλα αυτά χωρίς να κουραστούν καθόλου (είναι αυτό που λέμε,δέν θέλει κόπο αλλά τρόπο).

Δείτε χαλαρά το βίντεο,και πείτε μου τις απόψεις σας.

http://www.myspace.com/shadowman144

Είναι το πρώτο βίντεο που εμφανίζεται στη σελίδα,αυτό που δείχνει έναν τύπο με κίτρινη μπλούζα.Έχει ελληνικούς υπότιτλους,άν δέν εμφανιστούν
πατήστε κάτω δεξιά σας το εικονίδιο cc.

Καλή διασκέδαση παιδιά και σας εύχομαι να πετύχετε εύκολα οτιδοίποτε θελήσετε.


Φίλε Άλεξ , καλημέρα!!

Είδα το βίντεο που έθεσες υπ'οψιν μας και δεν σου κρύβω , ότι με πόνεσε το κεφάλι μου ,απο τις απίστευτη ελεφρότητα του "ειναι" κάποιων ανθρώπων!!

Προσωπικά να θεωρήσω , ότι όλοι αυτοί -οι εμπνευστές της μεθόδου- έχουν ευγενή κίνητρα και πραγματικά ενδιαφέρονται για την προσωπική ευτυχία και επιτυχία ενός-εκάστου εξ ημών...άντε να το δεχθώ για να τεθεί ως βάση συζήτησης!!

Και επειδή ποτέ δεν ήθελα και ούτε θέλω να λειτουργώ απορριπτικά έναντι κανενός , να δεχθώ ότι όλοι έχουν ευγενή κίνητρα και σκοπούς...!!

Και οι θρησκείες και και διαφόρων ειδών πίστεις ...απο τον Σαμαέλ μέχρι τον Βισνού και τους Δώδεκαθείστές...μέχρι οποιονδήποτε γνωρίζεις..!!!

Όλοι κάτι κάπου έμαθαν και το έπλασαν με την φαντασία τους και του έδωσαν ένα σχήμα και μορφή με την οποία έπαιρνε υπόσταση και ενεργοποιούσε όλους εκείνους τους μηχανισμούς εντός τους και δημιουργούσε μια προσωπική αλήθεια και πίστη!!

Και γώ συμφωνώ και δεν νομίζω ότι κανείς διαφωνεί , πως η θετική σκέψη και τα παραγωγά της λειτουργούν εποικοδομητικά έως θεραπευτικά στην ζωή και στα αποτελέσματα των ανθρώπων , διότι τα παράγωγα της σκέψης -νευροπεπτίδια- διαχέονται σε όλο το σώμα και όχι μόνο των ανθρώπων , με όλα όσα συνεπάγεται αυτό!!!

Το θεμελιώδες ερώτημα είναι αυτό:

"Γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν όμορφες σκέψεις??"

"Δεν το θέλουν??" ...Αλλοίμονο , ποιός δενθα το ήθελε κάτι τέτοιο?
-Τι τους εμποδίζει , λοιπόν??

Η απάντηση έχει δοθεί απο την ψυχολογία...το μόνο εμπόδιο είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...ο καλύτερος φίλος και ο χειρότερος εχθρός μας!!

Όταν κάποιος γνωρίζει τον εαυτό του ,τις αδυναμίες , τους φόβους και τα πάθη του...τότε ηρεμεί διότι αντιλαμβάνεται ότι είναι μέρος της ανθρώπινης καταστατικότητας κοινή για όλους τους ανθρώπους...σε οποιοδήποτε μέρος και σύστημα αναφοράς βρίσκεται ή υπόκειται αυτός!!

Όταν κάποιος αρχίσει να εμβαθύνει και να αντιλαμβάνεται την "χαρτογράφιση"της ανθρώπινης ψυχής τότε μπορεί να αρχίσει να ηρεμεί διότι θα πάψει να ενοχοποιεί τον εαυτό του για όλα όσα εμφανίζει ο εαυτός του , δίνοντας την ευκαιρία και την δυνατότητα σε αλλαγή πεποιθήσεων και τρόπου σκέψης!!!

Όταν κάποιος γίνεται κοινωνός της ανθρώπινης ψυχολογίας , τότε μπορεί να αντιλαμβάνεται τι κρύβεται πίσω απο κάθε ανθρώπινη συμπεριφορά και "συμπονάει" κάθε επιτιθέμενο , οργισμένο ή εν γένει παραβατικό άνθρωπο!!!

Ελευθερώνεται...γελαει και ζεί εν ηρεμία!!!

Δεν θάθελα να μιλήσω και να μιλήσω απαξιωτικά για όλους αυτούς που "ενδιαφέρονται" για την ψυχική μας γαλήνη και επιτυχία στη ζωή...ένα όμως μου κάνει εντύπωση και θα το πώ:

-Γιατί και για ποιό λόγο , προτού απευθυνθούμε και δώσουμε βήμα σε όλους αυτούς τους ειδικούς ...δεν απευθυνόμαστε στην "πηγή" που δεν είναι καμμια άλλη απο την επιστήμη της ψυχολογίας???

Διαβάσαμε και μελετήσαμε την επιστήμη της ψυχολογίας και δεν βρήκαμε απαντήσεις???

Και αν ναι ,(που δεν υπάρχει περίπτωση...) πού και σε ποιό ερώτημα δεν πήραμε ορθές και με ανάλυση μάλιστα απαντήσεις???

Είναι τρελλό...οι άνθρωποι μου θυμίζουν ορειβάτη διψασμένο που είναι μπροστά στην πηγή και αντί να πιεί νερό απο την πηγή κατεβαίνει στον ποταμό που έιναι χιλιόμετρο μακριά και πίνει λασπόνερα...τι να πώ...θέμα επιλογής καθαρά είναι...τι άλλο να πώ???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 10:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δέν είπα οτι κάνουν απομίμηση οι συγκεκριμένοι άνθρωποι.Προφανώς έχουν μια βαθύτερη επαφή με την ψυχή τους,με βάση τον μέσο όρο των ανθρώπων.

Αυτό που θέλω να πώ με λίγα λόγια, είναι οτι, ο,τι καλό έχουμε οφείλεται στην σύνδεση με την ψυχή μας,είναι δικό της δηλαδή.Η προσωπικότητα απλώς το δέχεται.Είναι αυτό που λέμε οτι έρχεται απο μέσα μας.Μόνο απο κεί μπορεί να έρθει το καλό και γενικά το ανιδιοτελές.

Μια προσωπικότητα που τηρεί τους όρους ανιδιοτέλιας( προσπαθεί μάλλον) απο μόνη της,πολύ απλά προσπαθεί να μιμιθεί για να σωθεί,δηλαδή έχουμε πλήρη εγωισμό.


Έλεος ρε Άλεξ...ήμαρτον πια...νισάφι που λέμε!!!

Αναφέρεις κοινωνικούς όρους , όπως ανιδιοτέλεια και ιδιοτέλεια και προσπαθείς να τα συνδέσεις όλα αυτά με την ανθρώπινη ψυχή και ψυχολογία...έλεος!!!

Και το παίζεις και γνώστης και μάλιστα εγκαλείς ανθρώπους και συνδίκτυους σε τάξη!!!

Η ανθρώπινη ψυχή δεν ορίζεται απο κοινωνικούς όρους ...είναι μια άλλη σκηνή και δεν οροκαθορίζεται απο τέτοιους πεζούς και ρηχούς όρους..η ιδιοτέλεια και η ανιδιοτέλεια ...όπως η κακία ή η επιθετικότητα είναι το αποτέλεσμα μιας υποσυνείδητης κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει το υποκείμενο...πήγαινε να διαβάσεις και μετά να τοποθετηθείς!!!

Και δεν το λέω με κακία αλλα με μεγάλο σεβασμό και ενδιαφέρον...διότι σε βλέπω να μπερδεύεσαι και εξ αυτού μπερδευεις και τους άλλους!!!

Ψάξε το λιγάκι..αλλα ψάξε σωστά και ίσως μια μέρα να με θυμηθείς!!

Φιλικά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 10:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Εαρινέ.

Απλώς παρέθεσα ένα βίντεο που μου έκανε εντύπωση,δέν είναι κάτι το τρομερό.Βρήκα ενδιαφέρουσες τις μαρτυρίες ανθρώπων που άρχισαν να λειτουργουν κατα αυτόν τον τρόπο και άλλαξαν την πραγματικότητά τους.

Όποιος θέλει τα πιστεύει αυτά και όποιος θέλει όχι,είναι η επιλογή του καθενός.

quote:
"Γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν όμορφες σκέψεις??"

"Δεν το θέλουν??" ...Αλλοίμονο , ποιός δενθα το ήθελε κάτι τέτοιο?
-Τι τους εμποδίζει , λοιπόν??


Έχει να κάνει με την διαμόρφωση της προσωπικότητας.Συμφωνώ οτι η ψυχολογία έχει δώσει απαντήσεις(είναι καταπληκτική η επιστήμη της ψυχολογίας),όμως νομίζω οτι δέν έχουν όλοι την ίδια τάση να διαβάζουν ψυχολογία.

Δέν είναι τίποτα το τρομέρο,μήν το παίρνεις τόσο σοβαρά,η ουσία είναι οι θετικές σκέψεις.Αυτό είναι όλο.Απλώς κάποιοι ανάλυσαν τον μηχανισμό έτσι ώστε να διευκολείνουν τους ανθρώπους να το καταλάβουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 10:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλεος ρε Άλεξ...ήμαρτον πια...νισάφι που λέμε!!!

Αναφέρεις κοινωνικούς όρους , όπως ανιδιοτέλεια και ιδιοτέλεια και προσπαθείς να τα συνδέσεις όλα αυτά με την ανθρώπινη ψυχή και ψυχολογία...έλεος!!!

Και το παίζεις και γνώστης και μάλιστα εγκαλείς ανθρώπους και συνδίκτυους σε τάξη!!!

Η ανθρώπινη ψυχή δεν ορίζεται απο κοινωνικούς όρους ...είναι μια άλλη σκηνή και δεν οροκαθορίζεται απο τέτοιους πεζούς και ρηχούς όρους..η ιδιοτέλεια και η ανιδιοτέλεια ...όπως η κακία ή η επιθετικότητα είναι το αποτέλεσμα μιας υποσυνείδητης κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει το υποκείμενο...πήγαινε να διαβάσεις και μετά να τοποθετηθείς!!!

Και δεν το λέω με κακία αλλα με μεγάλο σεβασμό και ενδιαφέρον...διότι σε βλέπω να μπερδεύεσαι και εξ αυτού μπερδευεις και τους άλλους!!!

Ψάξε το λιγάκι..αλλα ψάξε σωστά και ίσως μια μέρα να με θυμηθείς!!

Φιλικά!!!


Βλέπω όμως οτι δέν έχεις μάθει να μήν κρίνεις τους άλλους.Φένεται δέν το λένε τα βιβλία ψυχολογίας.Όπως βλέπεις, ότι λέω δέν το παίρνω απο κάπου αλλά λέω την άποψη μου(ας είναι και λάθος)είναι δικό μου αυτό που λέω.Το κάνω αυτό επειδή πολύ απλά δέν θέλω να είμαι παπαγαλάκι που λέει ότι του έμαθαν ή ότι διάβασε.Δέν κατάλαβα δηλαδή,λέει πουθενά στο φόρουμ οτι για να μπείς πρέπει να έχεις διαβάσει ψυχολογία? ΈΛΕΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Όταν δεν επιδιώκει τίποτε για τον ξεχωριστό εαυτό , που είναι η προσωπικότητά του .


zip:
Και πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ;



Σκέψου πρώτα αν είναι εφικτό ένας άνθρωπος ,να μπορεί να φτάσει σε αυτό το επίπεδο ?

Όταν δεν μπορεί ,τι ακριβώς συμβαίνει ? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να σκεφτώ. Εγώ εσένα ρωτάω που το έχεις ήδη σκεφτεί και ξέρεις να μου απαντήσεις. Πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θέλω να σκεφτώ. Εγώ εσένα ρωτάω που το έχεις ήδη σκεφτεί και ξέρεις να μου απαντήσεις. Πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ;



Επειδή απάντησα σε πολλές ερωτήσεις σου ,καλό είναι πριν σου απαντήσω και σε αυτό το ερώτημα να σκεφτείς .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκέφτομαι ήδη αλλά δεν μπορώ να απαντήσω. Θα ήθελα λοιπόν να μου πεις, αν ξέρεις, πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό, μήπως και βοηθηθώ στον υπόλοιπο συλλογισμό μου. Πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ; (κατά την γνώμη σου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η προσωπικότητα ελέγχεται από την ψυχή .

Αυτό για να επιτευχθεί ,πρέπει η προσωπικότητα να έχει εντρυφήσει στα επίπεδα της ψυχής .
Η ψυχή εκδηλώνεται στο φυσικό φορέα της προσωπικότητας ,στον συναισθηματικό , στο κατώτερο νοητικό .

Η Μαρία Τερέζα ,ο Άρθουρ Λούθερ Κινγκ ,είναι δύο τυπικά παραδείγματα υποδειγματικής ανιδιοτελούς προσφοράς ,από μία προσωπικότητα .

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορούμε να γίνουμε ,να συμπεριφερόμαστε όλοι έτσι .
Η προσπάθεια η ατομική μετράει και πάνω από όλα αν άρχισε ,διότι η αρχή είναι πράγματι το ήμισυ του παντός .
Ο κάθε άνθρωπος είναι ερωτευμένος με την προσωπικότητά του .
Η προσωπική άποψη για παράδειγμα είναι ένα τυπικό παράδειγμα ,όπου ο καθένας μας , έχει την σοφή άποψη .
Δεν είναι έτσι τα πράγματα , υπάρχει εσωτερική επιστήμη .
Εδώ θα μπορούσε να ειπωθεί ότι ο εσωτερισμός δημιουργήθηκε και για να εξοικονομεί ο άνθρωπος χρόνο ,διότι μέσα στον χρόνο ταλαιπωρείται η προσωπικότητα ,η κάθε προσωπικότητα με τις επιθυμίες , ψευδαισθήσεις , τις γοητείες και τις λαγνείες να του κλέβουνε ,αποσπάνε, πολύτιμο χρόνο και τις περισσότερες φορές να τον αποπροσανατολίζουνε από τον στόχο που είναι η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 20:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία alfa-omega. Πάμε τώρα να δούμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον διάλογο : [για να βγάλω - αν βγάλω - ένα συμπέρασμα, θα κάνω μια αντιστροφή ]

quote:

alfa-omega - Η Ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού .

zip - Πότε η ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού ;

alfa-omega - Η ψυχή εκδηλώνει την παρουσία της ως ευωδιά , όταν : Ένας άνθρωπος κατορθώσει και ελέγχει όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών .

zip - Και πότε ένας άνθρωπος κατορθώνει να ελέγχει όλα τα ζεύγη των αντιθέτων εννοιών ;

alfa-omega - Όταν έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς .

zip - Και πότε ένας άνθρωπος έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς ;

alfa-omega - Όταν δεν επιδιώκει τίποτε για τον ξεχωριστό εαυτό , που είναι η προσωπικότητά του .

zip - Και πότε ακριβώς συμβαίνει αυτό ;

alfa-omega - Όταν η προσωπικότητα ελέγχεται από την ψυχή .


[ τώρα θα κάνω την αντιστροφή και θα ξεκινήσω από την τελευταία απάντησή σου ]

Λες λοιπόν, πως "Όταν η προσωπικότητα ελέγχεται από την ψυχή", τότε ο άνθρωπος "δεν επιδιώκει τίποτε για τον ξεχωριστό εαυτό , που είναι η προσωπικότητά του" και τότε "έχει κάνει κτήμα του την πλήρη αντίληψη της ανιδιοτελούς προσφοράς" και τότε "κατορθώνει και ελέγχει όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών" και τότε ... " Η Ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού".

Σ' αφήνω λίγο να το διαβάσεις ... και να μου πεις ποιο είναι το νόημά του. Εγώ προσπάθησα, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάποιο νόημα ...

Μπορώ όμως να το σχολιάσω. Σαν σχόλιο έχω να σου πω, πως όταν η ψυχή ακούει την λέξη "έλεγχος" βγάζει σπυριά. Δεν γουστάρει να ελέγχει όχι μόνο δηλ. την προσωπικότητα, αλλά γενικώς δηλ. δεν γουστάρει να ελέγχει απολύτως τίποτε. Γενικά, αυτές οι καταστάσεις ελέγχου ... της φέρνουν αλεργία ρε παιδί μου, με εννοείς ; Άσε δηλ. που ο έλεγχος είναι ιδιοτελής κατάσταση, δεν είναι της ψυχής ...

Edited by - zip on 11/09/2009 21:00:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 21:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω επίσης και κάτι άλλο που δεν θα σου αρέσει : Η προσπάθεια που κάνεις, όλο αυτό δηλ. το μπουρδούκλωμα γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτό το ρήμα που χρησιμοποιείς στην τελευταία σου απάντηση > Το "ελέγχω". Προσπαθεί - [ ας μιλήσω στην γλώσσα σου τώρα ] - να επικοινωνήσει η προσωπικότητά σου με την ψυχή σου, για να αποκτήσει η ψυχή σου ένα είδος ελέγχου πάνω στην προσωπικότητά σου. Αυτό το κάνεις, γιατί πραγματικά, προσπαθείς να αποκτήσεις ένα είδος ελέγχου πάνω στους συνανθρώπους σου, όχι πάνω στην προσωπικότητά σου αλλά πάνω στην προσωπικότητα των άλλων. Αυτό που σου λέω, να το θυμάσαι. Εγώ δεν έχω να σου πω τίποτε άλλο. Εύχομαι κάποια στιγμή να ξεμπερδευτείς φίλε μου ... ειλικρινά το εύχομαι.

Καλό σου βράδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 21:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! και κάτι άλλο >

Η Ψυχή μπορεί να εκδηλώσει την παρουσία της ,ως ευωδιά ενός φρέσκου, ζυμωτού, χειροποίητου ψωμιού όταν και μόνον όταν, το ψωμί είναι ψημένο. Από ένα άψητο ψωμί, δεν εκδηλώνεται τίποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 21:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το κάνεις, γιατί πραγματικά, προσπαθείς να αποκτήσεις ένα είδος ελέγχου πάνω στους συνανθρώπους σου, όχι πάνω στην προσωπικότητά σου αλλά πάνω στην προσωπικότητα των άλλων.

Αν έχεις κάποιο πτυχίο στην ψυχολογία και εννοείς αυτό που λές,τότε εντάξυ,να το σκεφτούμε.Αλλά άν δέν έχεις,μου φένεται εντελώς παράλογη η τοποθέτησή σου.Ο Alfa Omega κατα την γνώμη μου είναι ο ποιό αθώος εδω μέσα,φένεται ο άνθρωπος,δέν νομίζω οτι προσπαθεί να ελέγξει άλλες προσωπικότητες,σε βρίσκω υπερβολικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 22:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αν έχεις κάποιο πτυχίο στην ψυχολογία και εννοείς αυτό που λές,τότε εντάξυ,να το σκεφτούμε.Αλλά άν δέν έχεις,μου φένεται εντελώς παράλογη η τοποθέτησή σου.


Ενώ αυτά που σου λέει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, σου φαίνονται εντελώς λογικά, ε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 22:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τα μπρεδεύεις,δέν είναι το ίδιο.Θέλω να σου πώ οτι δέν βλέπω κάτι τέτοιο απο τον Alfa Omega,δέν καταλαβαίνω που το είδες εσύ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο alfa-omega είναι καλός άνθρωπος και έχει καλή ψυχή. Απλά, είναι ένας πολύ μπερδεμένος άνθρωπος. Το μυαλό του είναι σαν κουβάρι.

Edited by - zip on 11/09/2009 22:48:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 22:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον είναι καλός άνθρωπος,πώς γίνεται να θέλει να ελέγχει τις άλλες προσωπικότητες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 23:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα ότι θέλει να ελέγχει, είπα ότι προσπαθεί να αποκτήσει ένα είδος ελέγχου. [ Διάβασε παραπάνω ] Η προσπάθεια ενός ανθρώπου να αποκτήσει κάτι δεν σημαίνει πως προέρχεται αποκλειστικά από την θέλησή του. Δεν σημαίνει πως αυτό που προσπαθεί να αποκτήσει, το θέλει κιόλας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2009, 11:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip:
Αφού σε ενοχλεί το ρήμα ελέγχω ,ας το τροποποιήσουμε .


Η παλαιά πρόταση.
alfa-omega - Όταν η προσωπικότητα ελέγχεται από την ψυχή .


Οι καινούργιες προτάσεις :
Όταν η προσωπικότητα βρεθεί και σταθεί στο επίπεδο της ψυχής .
Όταν η συχνότητα της προσωπικότητας συμπέσει με την συχνότητα της ψυχής .
Όταν η προσωπικότητα ευθυγραμμισθεί με την ψυχή .

Όταν η προσωπικότητα έχει έναν σκοπό την ανιδιοτελή προσφορά και προσπαθεί να υιοθετήσει ,τελειοποιηθεί πλήρως σε αυτόν τον ουσιαστικό χαρακτήρα της ψυχής .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2009, 12:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip έγραψε :
Αυτό το κάνεις, γιατί πραγματικά, προσπαθείς να αποκτήσεις ένα είδος ελέγχου πάνω στους συνανθρώπους σου, όχι πάνω στην προσωπικότητά σου αλλά πάνω στην προσωπικότητα των άλλων.

alex22 έγραψε :
Αν έχεις κάποιο πτυχίο στην ψυχολογία και εννοείς αυτό που λές,τότε εντάξυ,να το σκεφτούμε.Αλλά άν δέν έχεις,μου φένεται εντελώς παράλογη η τοποθέτησή σου.Ο Alfa Omega κατα την γνώμη μου είναι ο ποιό αθώος εδω μέσα,φένεται ο άνθρωπος,δέν νομίζω οτι προσπαθεί να ελέγξει άλλες προσωπικότητες,σε βρίσκω υπερβολικό.

Zip απάντησε :
Ο alfa-omega είναι καλός άνθρωπος και έχει καλή ψυχή. Απλά, είναι ένας πολύ μπερδεμένος άνθρωπος. Το μυαλό του είναι σαν κουβάρι.


Και ο alfa-omega συγκινήθηκε .
Παιδιά μην ανησυχείτε για εμένα .
Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον που δείχνεται για το μυαλό ,την προσωπικότητα που διαμορφώνω και την ψυχή μου .
Δεν ήμουνα ποτέ τόσο
συνειδητά ευτυχισμένος
όσο αυτήν την χρονική περίοδο που διανύω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy