ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΙΣΧΟΣ: Βγαίνει ελληνική σατανιστική ταινία!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 14:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μιλάει για το κατα πόσο θα ήταν ηθικο να προβληθεί μια ταινία η οποία αφορά αληθινά δραματικά γεγονότα.

Όχι για τον Σατανισμό και όχι για τον Σατανά

(Παρεμπιπτώντως Σατανάς σημαίνει 'εχθρός', εχθρός δηλαδή του ανθρώπου και του δημιουργού του).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 14:45:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 14:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα μιλάει για το κατα πόσο θα ήταν ηθκο να προβληθεί μια ταινία η οποία αφορά αληθινά δραματικά γεγονότα.
quote:
Σε λίγο καιρό βγαίνει στους κινηματογράφους μια ελληνική ταινία για το σατανισμό
Εαν δεν αφορούσε τον σατανισμό, θα ήταν απλώς κάποιοι φόνοι που ουδείς θα τους μαθαινε, όπως ουδείς μαθαίνει για τόσους άλλους που γίνονται.
Και σίγουρα δεν θα γινόταν ταινία.
Για σατανισμό μιλάμε. Μάλλον εσύ μπερδεύτηκες...
quote:
(Παρεμπιπτώντως Σατανάς σημαίνει 'εχθρός', εχθρός δηλαδή του ανθρώπου και του δημιουργού του).
Μηπως μπορείς να μας περιγράπσεις και μερικά από τα "εχθρικά";
Πάντα όπως περιγράφονται από τις γραφές βέβαια.
Εκτός κι αν είχες και προσωπική γνωριμία...

Edited by - Αίολος on 18/11/2010 14:54:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 14:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σατανάς σημαίνει εχθρός.

Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Είναι αναμφισβήτητο ότι στον Εχθρό, τον πειρασμό, οφείλετεται η ανθρώπινη δυστυχία. Βλέπε Π. Διαθήκη για πτώση του ανθρώπου.

Είναι επίσης φανερό ΑΠΟ την Π.Δ. ότι ο Σατανάς δουλεύει είτε ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΘΕΟΥ είτε ο θεός ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ να κάνει αυτό που "θέλει".

Λέει το Πάτερ Ημών:

"Μη εισενέγκεις ημάς εις ΠΕΙΡΑΣΜΟΝ"
"ΑΛΛΑ ρύσαι ημάς απο του ΠΟΝΗΡΟΥ"
Είναι φανερή εδώ η ταύτηση ΠΕΙΡΑΣΜΟΥ-ΠΟΝΗΡΟΥ.

Οι πράξεις λοιπόν του Εχθρού είναι "εχθρικές" προς τον νόμο του θεού και τη θεϊκή φύση του ανθρώπου που διέπεται από ευτυχία.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ όμως εκπληρώνουν το θείο Θέλημα.

Το να μην αποδέχεται κάποιος χριστιανός κάποιο από αυτά τα δύο "δόγματα", δηλαδή ότι ο Σατανάς είναι μέρος του θείου σχεδίου και το ότι λειτουργεί σαν ο "αντίποδας" της εν-νομίας, σαν πειρασμός, είναι αίρεση.


Απο εδώ και κάτω αρχίζει η προσωπική μου άποψη-ανάλυση επι του θέματος του Σατανά-Σατανισμού.

Είναι φανερό ότι η ύπαρξη και οι πράξεις του Σατανά έχουν ρόλο παιδευτικό.

Ουσιαστικά, από την δικιά μου οπτική, ο Σατανάς είναι αυτός που δημιουργεί την "δεύτερη επιλογή" χάρη στην οποία υπάρχει η Ελευθερία. Γιατί δεν νοείται ελέυθερος άνθρωπος... ο οποίος έχει μόνο ΜΙΑ επιλογή.. δηλαδή μονόδρομος!

Παρόλα αυτά το ότι υπάρχουν δύο επιλογές δε σημαίνει ότι είναι καλό για τον άνθρωπο το να ασπαστεί τη δεύτερη.
(Ουσιαστικά οι επιλογές είναι πολλοί περισσότερες όμως απο μία και δύο..)

Αυτοί δηλαδή που βλακωδώς ασπάζονται τον "Εχθρό", την "ανομία", αυτοί που θεοποιούν τον λάθος, κάνουν κακό στον εαυτό τους γιατί αντί ο "Εχθρός" να λειτουργήσει υπέρ τους, ως εκπαιδευτής, λειτουργεί κατά τους, δηλαδή τους ρίχνει "πίσω" εξελικτικά σε μια ζωώδη κατάσταση.

Και έτσι αντί τα δύσκολα μαθηματικά του σχολείου να γίνουν αφορμή για να γίνουν πιο ικανοί και καλύτεροι μαθητές οι άνθρωποι.. όχι απλά γίνονται μεταεξεταστέοι στο σχολείο της ζωής, αλλά εγκαταλείπουν τελείως το σχολείο και φτάνοντας σε μια ηλικία στην οποία οι γονείς τους δεν είναι σε θέση να τους συντηρήσουν και οι ίδιοι δεν έχουν ούτε επάγγελμα ούτε πόρους για να ζήσουν, αλλά τρέφονται από τα σκουπίδια και τις τσίχλες που είναι κολλημένες στο πεζοδρόμιο, πεθαίνουν.

Αυτή η δικιά μου οπτική του θέματος του Σατανά και του Σατανισμού σε πνευματικό και υλικό επίπεδο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 15:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μηπως μπορείς να μας περιγράπσεις και μερικά από τα "εχθρικά";
Πάντα όπως περιγράφονται από τις γραφές βέβαια.
Εκτός κι αν είχες και προσωπική γνωριμία..."

...κι εσύ μου είπες τι πιστεύεις!


Το διακρίνεις καλλίτερα τώρα;

Edited by - Αίολος on 18/11/2010 15:20:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μας φοβίζει να δούμε γεγονότα-αποτελέσματα της κοινωνίας μας..???
Ότι δεν μας αρέσει , τα "δαιμονοποιούμε" ως "καλή και ενάρετη κοινωνία" και ή τα δικάζουμε ή -ως συνήθως- τα κρύβουμε κάτω απο το χαλί...
Παιδιά ήταν και σε κάθε περίπτωση ως ψυχολογικές οντότητες διαμορφώθηκαν απο κάπου ... ενδεχομένως και κάποιοι αδιαφόρησαν και υπάρχουν ευθύνες...δεν θα θέλαμε να τις δούμε...δεν θα διδαχθούμε τίποτα..???
Δεν θα θέλαμε να μην ξανα-δημιουργηθούν αντίστοιχα γεγονοτα στο μέλλον , να τα προλάβουμε και να δούμε και τις δικές μας ευθύνες???

Ή δεν έχουμε ως κοινωνία αλλα και ως άτομα πολλές φορές..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδιά ήταν και σε κάθε περίπτωση ως ψυχολογικές οντότητες διαμορφώθηκαν απο κάπου ...
Σωστά!
Αυτούς που διαμόρφωσαν αυτήν την αυθαίρετη περιγραφή πρέπει να διώξουμε.
ΟΧΙ την ταινία! Είναι γελοίο!!! Δεν το καταλαβαίνετε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Μηπως μπορείς να μας περιγράπσεις και μερικά από τα "εχθρικά";
Πάντα όπως περιγράφονται από τις γραφές βέβαια.
Εκτός κι αν είχες και προσωπική γνωριμία..."

...κι εσύ μου είπες τι πιστεύεις!


Το διακρίνεις καλλίτερα τώρα;



Έκανα διόρθωση στο μήνυμά μου ώστε να είναι ξεκάθαρο που αρχίζουν τα άμεσα συμπεράσματα που βγαίνουν από τις γραφές και η προσωπική μου "ερμηνεία" η οποία θεωρώ ότι δεν απέχει πολύ απο τα τελευταία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και σου λέει ο άλλος σοβαρή συζήτηση...
Μπούρδες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά!
Αυτούς που διαμόρφωσαν αυτήν την αυθαίρετη περιγραφή πρέπει να διώξουμε.
ΟΧΙ την ταινία! Είναι γελοίο!!! Δεν το καταλαβαίνετε;;;

Πράγματι πρόκειται για μια αυθαίρετη περιγραφή, σε ένα βαθμό, για την οποία μπορούμε να ευχαριστίσουμε κατα κύριο λόγο την New Age, τα παρακλάδια της και τους διάφορους "μάγους, μάγισσες" που πέρασαν ανα καιρούς και ένα σωρό άλλους... καλούς... ανθρώπους που μοίραζαν συγχωροχάρτια και βοήθησαν την εγκατάσταση της ιδέας της "κόλασης" και του "Σατανά" ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι φανερή εδώ η ταύτηση ΠΕΙΡΑΣΜΟΥ-ΠΟΝΗΡΟΥ.
...και αυτό που ματακσαναρωτάω είναι: Τί θεωρείται από τις γραφές ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-ΠΟΝΗΡΙΑ και γιατί είναι κακό!!!

Τι διάολο... κσέχασα να γράφω;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί θεωρείται από τις γραφές ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-ΠΟΝΗΡΙΑ και γιατί είναι κακό!!!
Πειρασμός είναι να δείς τη κοπέλα με το μίνι και να θελήσεις να τη βιάσεις. Απλά πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ανθρώπους που μοίραζαν συγχωροχάρτια και βοήθησαν την εγκατάσταση της ιδέας της "κόλασης" και του "Σατανά" ...
Μιλάς για τους Ιουδαίους; Διότι από εκεί κσεκίνησε η ιδέα και συνεχίστηκε με τους απανταχού χριστιανούς.
Εχει χρονικά βαθιές ρίζες το κακό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάς για τους Ιουδαίους;
Μιλάω για τα απανταχού λαμόγια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πειρασμός είναι να δείς τη κοπέλα με το μίνι και να θελήσεις να τη βιάσεις. Απλά πράγματα.
Αντε πάλι...


Τί θεωρείται από τις γραφές ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-ΠΟΝΗΡΙΑ και γιατί είναι κακό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέψου και τίποτα μόνος σου. Εκπρόσωπος τύπου είμαι;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 15:48:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι φανερή εδώ η ταύτηση ΠΕΙΡΑΣΜΟΥ-ΠΟΝΗΡΟΥ.
...και αυτό που ματακσαναρωτάω είναι: Τί θεωρείται από τις γραφές ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ-ΠΟΝΗΡΙΑ και γιατί είναι κακό!!!

Τι διάολο... κσέχασα να γράφω;;;




Αίολε , συγγνώμη για την παρέμβαση άλλα θεωρώ ότι πρωτίστως , θα πρέπει να απαντηθεί τι εννοείται κάθε φορά που χρησιμοποιείται ο όρος "πονηρία" και "πειρασμός"....και να δούμε πως δομείται η πονηριά αλλα και ο περασμός αλλα και αν είναι αναίτια στοιχεία ενός ανθρώπου...διότι -κατα την άποψή μου- θα λέει ο καθένας ότι θέλει και δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βγάλουμε άκρη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και να δούμε πως δομείται η πονηριά αλλα και ο περασμός αλλα και αν είναι αναίτια στοιχεία ενός ανθρώπου...

Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε άλλο θέμα απλώς για αυτό το ζήτημα.

υγ: Στις γραφές δεν υπάρχει ορισμός του πειρασμού, επομένως δεν λένε τίποτα με τον πειρασμό. Πράγματα που να περιλαμβάνουν την έννοια του πειρασμού ναι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 16:55:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 19:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις γραφές δεν υπάρχει ορισμός του πειρασμού, επομένως δεν λένε τίποτα με τον πειρασμό. Πράγματα που να περιλαμβάνουν την έννοια του πειρασμού ναι.
Δεν ξέρω πως να το γράψω dr μου.
Αυτό που ρωτάω είναι, τι λένε οι γραφές ότι λέει, πράττει, προτρέπει, ή οτιδήποτε άλλο, ο Σατανάς!
Δηλαδή τι είναι κατα τις γραφές σατανικό.
Δηλαδή από που μας προέκυψε αυτή η είκονα του ανθρωποθύτη. Του κακού.
Δηλαδή από που σου προέκυπσε αυτή η δοξασία που μας παρέθεσες προηγουμάνως. Η οποία είναι κοινή.

ΑΠΟ ΠΟΥ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 20:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , νομίζω ότι αναλωνόμαστε σε ένα θέμα , καταγγελία , που έθεσε ένας διάττοντας αστέρας του Forum , ο οποίος κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να επανέλθη για να διατυπώση τις απόψεις του . Προσωπικά πιστεύω ότι τόσο το καλό θέατρο από την αρχαιότητα , όσο και ο καλός κινηματογράφος στο σήμερα , δεν είναι μόνο για να μας ψυχαγωγούν , αλλά και για να μας διδάσκουν . Νομίζω λοιπόν ότι είναι εξαιρετικά πρώιμο να μιλάμε για το αν θα έπρεπε η όχι να γίνη ταινία η υπόθεση των «Σατανιστών» που συγκλόνησε το πανελλήνιο , αν δεν δούμε πρώτα το πως προβάλλονται τα γεγονότα μέσα από αυτό το έργο , και τι μηνύματα δίνει .
Όσο για τις σκηνές φόνων και της βίας , στις περισσότερες αμερικανικές ταινίες που προβάλλονται από τα σκουπιδοκάναλα ρέει άφθονο αίμα , και μάλιστα σε ώρες που το παρακολουθούν μικρά παιδιά .
Ας αφήσουμε λοιπόν πρώτα να προβληθή η εν λόγω ταινία , να τη δούμε , και τότε να επαναφέρουμε το θέμα και να συζητήσουμε αν είναι διδακτική που στηλιτεύει τα φαινόμενα παρακμής της κοινωνίας , ή ένα φτηνιάρικο κατασκεύασμα που σπεκουλάρει στη δημοσιότητα που πήρε η υπόθεση των «Σατανιστών» .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 20:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι εγώ προσπαθώ να δώσω σατανισμό στον διάττοντα, αλλά όχι αυτόν που τον βολεύει.
Τον πραγματικό! Για να βάλει μυαλό...


Edited by - Αίολος on 18/11/2010 20:22:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 22:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris τα λες πολύ σωστά.

Φίλε Αίολος

"Εν πάσι τούτοις δεν ημάρτησεν ο Ιώβ και δεν έδωκεν αφροσύνην εις τον Θεόν.
Ημέραν δε τινά ήλθον οι υιοί του Θεού διά να παρασταθώσιν ενώπιον του Κυρίου• και μεταξύ αυτών ήλθε και ο Σατανάς, διά να παρασταθή ενώπιον του Κυρίου.
Και είπεν ο Κύριος προς τον Σατανάν, Πόθεν έρχεσαι; Και ο Σατανάς απεκρίθη προς τον Κύριον και είπε, Περιελθών την γην και εμπεριπατήσας εν αυτή πάρειμι.
Και είπεν ο Κύριος προς τον Σατανάν, Έβαλες τον νούν σου επί τον δούλον μου Ιώβ, ότι δεν υπάρχει όμοιος αυτού εν τη γη, άνθρωπος άμεμπτος και ευθύς, φοβούμενος τον Θεόν και απεχόμενος από κακού; και έτι κρατεί την ακεραιότητα αυτού, αν και με παρώξυνας κατ' αυτού, διά να εξολοθρεύσω αυτόν άνευ αιτίας.
Και απεκρίθη ο Σατανάς προς τον Κύριον και είπε, Δέρμα υπέρ δέρματος, και πάντα όσα έχει ο άνθρωπος θέλει δώσει υπέρ της ζωής αυτού•
πλην τώρα έκτεινον την χείρα σου και έγγισον τα οστά αυτού και την σάρκα αυτού, διά να ίδης εάν δεν σε βλασφημήση κατά πρόσωπον.
Και είπεν ο Κύριος προς τον Σατανάν, Ιδού, αυτός εις την χείρα σου• μόνον την ζωήν αυτού φύλαξον.
Τότε εξήλθεν ο Σατανάς απ' έμπροσθεν του Κυρίου και επάταξε τον Ιώβ με έλκος κακόν από του ίχνους των ποδών αυτού έως της κορυφής αυτού.
Και έλαβεν εις εαυτόν όστρακον, διά να ξύηται με αυτό• και εκάθητο εν μέσω της σποδού.
Τότε είπε προς αυτόν η γυνή αυτού, Έτι κρατείς την ακεραιότητά σου; Βλασφήμησον τον Θεόν και απόθανε.
Ο δε είπε προς αυτήν, Ελάλησας ως λαλεί μία εκ των αφρόνων γυναικών• τα αγαθά μόνον θέλομεν δεχθή εκ του Θεού, και τα κακά δεν θέλομεν δεχθή; Εν πάσι τούτοις δεν ημάρτησεν ο Ιώβ με τα χείλη αυτού.
Ακούσαντες δε οι τρεις φίλοι του Ιώβ πάντα ταύτα τα κακά τα επελθόντα επ' αυτόν, ήλθον έκαστος εκ του τόπου αυτού• Ελιφάς ο Θαιμανίτης και Βιλδάδ ο Σαυχίτης και Σωφάρ ο Νααμαθίτης• διότι είχον συμφωνήσει να έλθωσιν ομού, διά να συλλυπηθώσιν αυτόν και να παρηγορήσωσιν αυτόν.
Και ότε εσήκωσαν τους οφθαλμούς αυτών μακρόθεν και δεν εγνώρισαν αυτόν, ύψωσαν την φωνήν αυτών και έκλαυσαν• και διέσχισαν έκαστος το ιμάτιον αυτού και έρριψαν χώμα επί τας κεφαλάς αυτών προς τον ουρανόν.
Και εκάθησαν μετ' αυτού κατά γης επτά ημέρας και επτά νύκτας, και ουδείς ελάλησε λόγον προς αυτόν, διότι έβλεπον ότι ο πόνος αυτού ήτο μέγας σφόδρα.
Μετά ταύτα ήνοιξεν ο Ιώβ το στόμα αυτού, και κατηράσθη την ημέραν αυτού.
Και ελάλησεν ο Ιώβ και είπεν•
Είθε να χαθή η ημέρα καθ' ην εγεννήθην, και η νυξ καθ' ην είπον, Εγεννήθη αρσενικόν.
Η ημέρα εκείνη να ήναι σκότος• ο Θεός να μη αναζητήση αυτήν άνωθεν, και να μη φέγξη επ' αυτήν φως.
Σκότος και σκιά θανάτου να αμαυρώσωσιν αυτήν• γνόφος να επικάθηται επ' αυτήν. Να επέλθωσιν επ' αυτήν ως πικροτάτην ημέραν.
Την νύκτα εκείνην να κατακρατήση σκότος• να μη συναφθή με τας ημέρας του έτους• να μη εισέλθη εις τον αριθμόν των μηνών.
Ιδού, έρημος να ήναι η νυξ εκείνη• φωνή χαρμόσυνος να μη επέλθη επ' αυτήν.
Να καταρασθώσιν αυτήν οι καταρώμενοι τας ημέρας, οι έτοιμοι να ανεγείρωσι το πένθος αυτών.
Να σκοτισθώσι τα άστρα της εσπέρας αυτής• να προσμένη το φως, και να μη έρχηται• και να μη ίδη τα βλέφαρα της αυγής•
διότι δεν έκλεισε τας θύρας της κοιλίας της μητρός μου, και δεν έκρυψε την θλίψιν από των οφθαλμών μου.
Διά τι δεν απέθανον από μήτρας; και δεν εξέπνευσα άμα εξήλθον εκ της κοιλίας;
Διά τι με υπεδέχθησαν τα γόνατα; ή διά τι οι μαστοί διά να θηλάσω;
Διότι τώρα ήθελον κοιμάσθαι και ησυχάζει• ήθελον υπνώττει• τότε ήθελον είσθαι εις ανάπαυσιν,
μετά βασιλέων και βουλευτών της γης, οικοδομούντων εις εαυτούς ερημώσεις•
ή μετά αρχόντων, οίτινες έχουσι χρυσίον, οίτινες εγέμισαν τους οίκους αυτών αργυρίου•
ή ως εξάμβλωμα κεκρυμμένον δεν ήθελον υπάρχει, ως βρέφη μη ιδόντα φως.
Εκεί οι ασεβείς παύουσιν από του να ταράττωσι, και εκεί αναπαύονται οι κεκοπιασμένοι•
εκεί αναπαύονται ομού οι αιχμάλωτοι• δεν ακούουσι φωνήν καταδυνάστου•
εκεί είναι ο μικρός και ο μέγας• και ο δούλος, ελεύθερος του κυρίου αυτού.
Διά τι εδόθη φως εις τον δυστυχή, και ζωή εις τον πεπικραμένον την ευχήν,
οίτινες ποθούσι τον θάνατον και δεν επιτυγχάνουσιν, αν και ανορύττωσιν αυτόν μάλλον παρά κεκρυμμένους θησαυρούς,
οίτινες υπερχαίρουσιν, υπερευφραίνονται, όταν εύρωσι τον τάφον;
Διά τι εδόθη φως εις άνθρωπον, του οποίου η οδός είναι κεκρυμμένη, και τον οποίον ο Θεός περιέκλεισε;
Διότι προ του φαγητού μου έρχεται ο στεναγμός μου, και οι βρυγμοί μου εκχέονται ως ύδατα.
Επειδή εκείνο, το οποίον εφοβούμην, συνέβη εις εμέ, και εκείνο, το οποίον ετρόμαζον, ήλθεν επ' εμέ.
Δεν είχον ειρήνην ουδέ ανάπαυσιν ουδέ ησυχίαν• οργή επήλθεν επ' εμέ.
Τότε Ελιφάς ο Θαιμανίτης απεκρίθη και είπεν•
Εάν επιχειρισθώμεν να λαλήσωμεν προς σε, θέλεις δυσαρεστηθή; αλλά τις δύναται να κρατηθή από του να ομιλήση;
Ιδού, συ ενουθέτησας πολλούς• και χείρας αδυνάτους ενίσχυσας.
Οι λόγοι σου υπεστήριξαν τους κλονιζομένους, και γόνατα κάμπτοντα ενεδυνάμωσας.
Τώρα δε ήλθεν επί σε τούτο, και βαρυθυμείς• σε εγγίζει, και ταράττεσαι.
Ο φόβος σου δεν είναι το θάρρος σου, και η ευθύτης των οδών σου η ελπίς σου;
Ενθυμήθητι, παρακαλώ• τις αθώος ων απωλέσθη; και που εξωλοθρεύθησαν οι ευθείς;
Καθώς εγώ είδον, όσοι ηροτρίασαν ανομίαν και έσπειραν ασέβειαν, θερίζουσιν αυτάς•
εξολοθρεύονται υπό του φυσήματος του Θεού, και από της πνοής των μυκτήρων αυτού αφανίζονται•
ο βρυγμός του λέοντος και η φωνή του αγρίου λέοντος και το γαυρίαμα των σκύμνων, εσβέσθησαν•
ο λέων απόλλυται δι' έλλειψιν θηράματος, και οι σκύμνοι της λεαίνας διασκορπίζονται.
Και λόγος ήλθεν επ' εμέ κρυφίως, και το ωτίον μου έλαβέ τι παρ' αυτού.
Εν μέσω των στοχασμών διά τα οράματα της νυκτός, ότε βαθύς ύπνος πίπτει επί τους ανθρώπους,


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 22:19:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 22:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι φανερό από το παραπάνω απόσπασμα ότι εύλογα βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

1)Ο Σατανάς είναι πλάσμα άνομο
2)Ο Θεός αφήνει τον Σατανά να υπάρχει και τον χρησιμοποιεί ως "παιδευτικό μέσο"-πειρασμο
3)Ότι ο Σατανάς λειτουργεί ως πειρασμός (αυτό φαίνεται πιο καθαρά στη Καινή Διαθήκη) και προκαλεί πολλά κακά στον άνθρωπο ως μέρος της παιδευτικής διαδικασίας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 22:38:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 00:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί είναι κακός ο σατανισμός;
Για να είναι κακός ο σατανισμός πρέπει να είναι καλός ο χριστιανισμός.

Διότι συμφωνα με τις γραφές που διαφημίζουν την ύπαρξή του (του σατανά), αυτό που αντιπροσωπεύει είναι η καλοπέραση, το σεχ κλπ.
Οι πειρασμοί! Οι καλοί πειρασμοί!
Πουθενά δεν μιλάνε οι γραφές για φόνους θυσίες κλπ.
Στο όνομα όμως του χριστιανισμού έχουν γίνει ΠΟΛΛΕΣ ανθρωποθυσίες.
Ολοί αυτόι οι φόνοι που έχουν διαπράξει οι χριστιανοί, στο όνομα του θεού τους έγιναν.

Λανθάνω;

Edited by - Αίολος on 18/11/2010 13:22:27



ο σατανισμος θα ηταν κακος ακομη και αν δεν υπηρχε ο Χριστιανισμος γιατι δεν θετει ορια προκειμενου να αποκτησεις μεγαλη δυναμη σαν ανθρωπινο ον...

σου επιτρεπει να σκοτωσεις, να κλεψεις, να βασανισεις, να εκβιασεις, να πουλησεις φιλους, να πληγωσεις γυναικες, να βιασεις και να κακομεταχειριστεις παιδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 00:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι συμφωνα με τις γραφές που διαφημίζουν την ύπαρξή του (του σατανά), αυτό που αντιπροσωπεύει είναι η καλοπέραση, το σεχ κλπ.
Οι πειρασμοί! Οι καλοί πειρασμοί!
Πουθενά δεν μιλάνε οι γραφές για φόνους θυσίες κλπ.


μαλλον δεν τις εχεις διαβασει αυτες τις γραφες γιατι ειναι γεματες απο επιπληξεις του Θεου στους Εβραιους γιατι λησμονουν την πατρογονικη τους θρησκεια και κανουν θυσιες στον Μπααλ, στην Αστορεθ και σε αλλους Θεους...

γνωριζουμε απο την ιστορια οτι η θρησκεια του Μπααλ ηταν ιδιαιτερα αιματηρη ειτε μιλαμε για τους Φοινικες ειτε για τους Καρχηδονιους και πως οι ανθρωποθυσιες ηταν τακτικοτατες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 09:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι φανερό από το παραπάνω απόσπασμα ότι εύλογα βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

1)Ο Σατανάς είναι πλάσμα άνομο
2)Ο Θεός αφήνει τον Σατανά να υπάρχει και τον χρησιμοποιεί ως "παιδευτικό μέσο"-πειρασμο
3)Ότι ο Σατανάς λειτουργεί ως πειρασμός (αυτό φαίνεται πιο καθαρά στη Καινή Διαθήκη) και προκαλεί πολλά κακά στον άνθρωπο ως μέρος της παιδευτικής διαδικασίας.


Αυτό το "είναι" είναι μεγάλη κουβέντα dr μου.

Επίσης είναι φανερό από το παραπάνω απόσπασμα και εύλογα εξάγεται το συμπέρασμα Νο 4.
Οτι οι σατανιστές είναι ιουδαιοχριστιανοί. Μας κατέδειξες το αίτιο του σατανισμού.
Επομένως όταν κατακρίνεις τον σατανισμό και δεν απαιτείς την εξαφάνιση του αιτίου, κανεις μια τρύπα στό νερό.
Οσες ταινίες και να κατακρίνεις, όσους φονιάδες και να εκτελέσεις, αυτοί θα συνεχίσουν να αναπαράγονται λόγω της ύπαρξης και διαφήμισης από τα ιερά κείμενα του ιουδαιοχριστιανισμού, αυτού του αποκυήματος αρρωστημένης φαντασίας που ονομάζεται "σατανάς" ή "διάβολος".
Ετσι δεν είναι;
Τι έχεις να προτείνεις για την ταινία τώρα;

Υστερόγραφον
Δεν υπάρχουν Κινέζοι σατανιστές, σωστά;

Edited by - Αίολος on 19/11/2010 10:28:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 09:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γνωριζουμε απο την ιστορια οτι η θρησκεια του Μπααλ ηταν ιδιαιτερα αιματηρη ειτε μιλαμε για τους Φοινικες ειτε για τους Καρχηδονιους και πως οι ανθρωποθυσιες ηταν τακτικοτατες...
Μην γεμίζεις κι εσύ τον κόσμο με κουτσουλιές ρε Αρίστο!
Για τους εγχωρίους και υφισταμένους (ζωντανούς) μιλάμε! Να ξεμπερδέπσσουμε με τους υπαρκτούς και μετά ν' ασχοληθούμε με την νεκρολαγνεία σου...

Edited by - Αίολος on 19/11/2010 10:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 12:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Living in Kali Yuga - In the dark night of the soul
Living in Kali Yuga - In the night we find a star"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ο Σατανας κυριε απληροφορητε Αιολε υπηρχε στους Αιγυπτιους και τους Περσες πολυ πριν γεννηθει ο Χριστος...

στους Αιγυπτιους λεγοταν Σετ και στους Περσες Αριμαν...

στους Ελληνες λεγοταν Τυφωνας...

και τωρα κατσε και αναρωτησου γιατι βγαινει προς τα εξω αυτη η καραμπινατη παραπληροφορηση, οτι δηλαδη πρωτος ο Χριστιανισμος μιλησε για Σατανα, της οποιας θυμα εισαι και εσυ...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 19/11/2010 16:47:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η Καλι ειναι η ινδικη αντιστοιχια της ελληνικης Γοργους η αλλιως Εκατης, δεν εχει σχεση με το Σατανα παροτι η λατρεια της απεβη στην πορεια αιμοδιψης και σατανιστικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy