ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΙΣΧΟΣ: Βγαίνει ελληνική σατανιστική ταινία!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 22:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=-VQXUDvkLE8



Απο τ'αγαπημένα του λαού...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 22:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=UI8SqpBqa6o&feature=related

Στην Μιραμπέλα με καημό καρδιάς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιλαρέπα
troll


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 22:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιλαρέπα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιλαρέπα
troll


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιλαρέπα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά είναι αυτή η ``μιραλέπα`` που βρίζει τόσο χυδαία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Viral Virus
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Viral Virus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
21/11/2010
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιά είναι αυτή η ``μιραλέπα`` που βρίζει τόσο χυδαία?

troll


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθειες, λες φιλαράκι και αν δεν έχανες εύκολα την ψυχραιμία σου,
θα έβλεπες, πως χωρίς επιχειρήματα, σταματάνε σε λίγο να
κανουν τους έξυπνους.....
Μην τσιμπάς...
Μείνε στον διαλογο,ζήτα την επικοινωνία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
troll ναί, αλλά γιατί?
Κάποιο παλιό μέλος?

Γυναίκα είναι πάντως, τώρα ποιά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollonius
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollonius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
21/11/2010
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθειες, λες φιλαράκι και αν δεν έχανες εύκολα την ψυχραιμία σου,
θα έβλεπες, πως χωρίς επιχειρήματα, σταματάνε σε λίγο να
κανουν τους έξυπνους.....
Μην τσιμπάς...
Μείνε στον διαλογο,ζήτα την επικοινωνία...

Μπράβο ρε Βαγγέλη , συγχαρητήρια...ειλικρινά δεν το περίμενα απο σένα αυτό..
Για ποιό διάλογο μιλάς και ποιά επικοινωνία Βαγγέλη..???
Είναι αυτός διάλογος που κάνει ο "κύριος" τον οποίο και καλείς να κάνει διάλογο...και λέει και αλήθειες κιόλας...ποιές είναι αυτές Βαγγέλη..???
Για τις προσβλητικές ύβρεις δεν έχειςςςςς τίίίίίποοοτααααα να πείς...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/11/2010 23:46:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδειαΜετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

Χιουμοριστική απεικόνιση ενός τρολλΣτη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με αμφιλεγόμενες, προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, ταχυδρομική λίστα, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2].


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως Εαρινέ, όπως έχω ξαναγράψει, καλύτερα είναι να μην του δίνει κανείς σημασία. Όσο κανείς απαντάει τόσο τρέφει τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Μηδεία ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει χρησιμοποιήσει πολυάριθμους λογαριασμούς με τους οποίους τις τελευταίες (περίπου 10) μέρες μπαίνει στις συζητήσεις και προσπαθεί να δημιουργήσει χάος, χρησιμοποιώντας συχνά χυδαίες εκφράσεις.

Δυστυχώς αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα στο Διαδίκτυο: κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν με ανόητο, παιδιάστικο και κακόβουλο τρόπο το μέσο αυτό που μας δίνει τη δυνατότητα να επικοινωνούμε και να συζητάμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δήμο, μην αρνείσαι στον άλλο, ότι απαιτείς για σένα....
Σεβάσου, τον συνομιλητή σου, σε ιδέες που έχει, πιστεύει, έχεις,
αν και δεν ταυτίζεσαι με τον άλλο....
Αλλά, πανω απο όλα,επιτέλους, είναι κους κους, εδώ μέσα, η διάλογος;...
Προβληματισμός, για όλους μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι περίεργη ρε τρέχα αν μπει κάποιος και σας αρχίσει στα καντήλια προσωπικά εννοώ, εσάς τα καμάρια του της εκκλησίας, και μπινελικώνει τον θεό σας και όλους τους αγίου σας θα αντιδράσεις...?
Έχω παρατηρήσει πως είστε πολύ "καλοί χριστιανοι" τελικά.....όποτε μπαίνουν παράσιτα και λένε διάφορα απλά....πολύ απλά....χάνεστε....
μπαίνετε μόνο αραία και που.....τυχαίο? δεν νομίζω...
Οργανωμένο το έγκλημα...
Την καλησπέρα μου στα "τσακάλια" της ΟΟΔΕ

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 00:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Αλήθειες, λες φιλαράκι

Όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 00:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι περίεργη ρε τρέχα αν μπει κάποιος και σας αρχίσει στα καντήλια προσωπικά εννοώ, εσάς τα καμάρια του της εκκλησίας, και μπινελικώνει τον θεό σας και όλους τους αγίου σας θα αντιδράσεις...?


εννοεις δηλαδη οτι δεν εχει γινει επανειλημμενα;

προσωπικα τον πρωτο μηνα εδω μεσα κυκλοφορουσα με ομπρελα και κρανος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου μίλησε κανένας με τόσο χυδαίο τρόπο όπως κάνει το συγκεκριμένο άτομο εδω και μέρες?
Ξέρω τι λέω και για ποιους χτυπά η καμπάνα....
Και έτσι για την ιστορία, αν πας εκει στην σαλάτα θεμάτων που πετάνε τα σκουπίδια θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα μηνύματα πεταμένα και του "καλού χριστιανού¨τρέχα στο ίδιο στυλ....

Πες μου εσύ λοιπόν, ο καλός χριστιανός (όπως θέλετε να λέγεστε) όταν βλέπει τέτοιου είδους συμπεριφορά δεν πρέπει να προσπαθήσει να βάλει στον ίσιο δρόμο αυτόν που ξεφεύγει έτσι?

Όποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο ακολουθούν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια συμπεριφορά σαν αυτήν τώρα οι αγαπητοί εν χριστώ αδελφοί, κάθονται στην άκρη και απολαμβάνουν τον "έξυπνο" της παρέας.....

Το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι άμα κάποιος τους πει "μ@λ@κ@" να βγαίνουν σαν τις θείτσες και να φωνάζουν οι κατίνες τους συντονιστές να κάνουν ντα αυτόν που τους το είπε!

Συμπέρασμα: ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 01:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω aria οτι ειναι μια κατασταση που συντηρουν και οι δυο πλευρες, εγω αν ηθελα σε δικο μου φορουμ να ληξει αυτο το ζητημα δεν θα ξανααπευθυνα το λογο στο Λυκο, η τουλαχιστον θα απαντουσα μονο σε θετικα σχολια του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 02:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα παραπάνω. Ποιές είναι οι δύο πλευρές;

Σε δικό σου forum, υποθέτω πως δε θα μιλούσες μόνος σου, θα συζητούσες και με άλλα άτομα (γι' αυτό λέγεται και φόρουμ). Οπότε, μπορεί εσύ να επέλεγες να μην απαντήσεις, αλλά δε θα μπορούσες να απαγορεύσεις στους άλλους να απευθύνουν τον λόγο στο "λύκο".
Ποιά η διαφορά λοιπόν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 02:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλο δαιμονική και άλλο σατανική dr μου.
Υπάρχουν Κινέζοι σατανιστές; αν όχι γιατί;

Δεν χρειάζεται να πάμε στο "αν όχι", όπως υπέδειξε ο Αρίστο, υπάρχουν.

quote:
Αστοχη παρομοίωση φίλε μου.
Οι ιερές γραφές ΟΝΤΩΣ δίνουν το έναυσμα και αίτιο του βιασμού είναι η στέρηση. Οχι τα ξσέκολα.
Οταν είσαι χορτάτος, απλώς θαυμάζεις.
Δεν χρειάζεται να σου πω ότι κάθε άποψη χρειάζεται και απόδειξη. Πρέπει δηλαδή να μου πείς πώς ακριβώς προτρέπουν οι γραφές τη λατρεία μας οντότητας που είναι εμφανώς, και παραπάνω απο εμφανώς, όπως φάνηκε από τον μύθο του Ιωβ, καταστρεπτική για τον άνθρωπο και γενικά ανεπιθύμητη.

Δεύτερον, η παρομοίωση δεν είναι ατυχής, και αυτό το αποδεικνύεις με τα ίδια λόγια που χρησιμοποιείς ως απόδειξη του αντιθέτου.

Αυτοί που γίνονται Σατανσιτές γίνονται ακριβώς γιατί είναι στερημένοι,

δηλαδή κάτι τους λείπει.
Είτε αυτό είναι αγάπη, συναίσθημα, είτε απλά κάτι να "γεμίζει" τη ζωή τους.

(για αυτό και νομίζω ότι αυτοί που πιάστηκαν στο έγκλημα που αναφέρεται η ταινία ήταν απο εύπορες οικογένειες).

Υπάρχει κάποιος μέλος που διαφωνεί με αυτό; Νομίζω ότι αν βρισκόταν κάποιος ψυχολόγος εδώ θα μας έλεγε ακριβώς την ίδια άποψη.

quote:
quote:
Ο πραγματικός διαφημιστής του πραγματικού Σατανά, είναι η τηλεόραση.
Μην τα διαστρεβλώνεις! Ο πραγματικός διαφημιστής είναι τα ιερά κείμενα.
Την τηλεόραση εμείς την βάλαμε στα σπίτια μας και η ΒΛΑΚΕΙΑ μας την εμπιστεύεται.
Δεν φταίει το δένδρο επειδή έπεσες επάνω του, έτσι δεν είναι;
Όπως είπα και στον Εαρινό, αλλά ίσως βαρέθηκες να το διαβάσεις, ως "πραγματικό" Σατανά ορίζω τα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου(για αυτό και βάζω και σε πλάγια γράμματα τη λέξη "πραγματικό", δνε αναφέρομαι στον Σατανά ως πρόσωπο αλλά στον "εσωτερικό" σατανά).

Διαφωνείς ότι η τηλεόραση καλλιεργεί και διαφημίζει τα κατώτερα ανθρώπινα ένστικτα; Πάντως είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι αυτό συμβαίνει.

quote:
quote:
Το λογικό λάθος που κάνουν κάποιοι είναι το εξής. Λένε, ο διάβολος είναι η ρίζα του δέντρου, άμα κόψεις τη ρίζα το δέντρο της "αμαρτίας" θα πεθάνει...
Φυσικά! Σταματάει η καρποφορία! Δεν διαιωνίζεται! Εννοείται! Κοινή λογική!
Εδώ παίρνεις ένα απόσπασμα από έναν παραλληλισμό, του οποίου την ερμηνεία μου δεν τη παραθέτεις καθόλου(γιατί άραγε;) και λες κάτι άστοχο.

Το όλο ζήτημα που πραγματεύεται ο παραλληλισμός αυτός είναι το εξής:
Αν ο Σατανάς, η οντότητα, πάψει να υπάρχει, το κακό στον κόσμο θα συνεχίσει να υπάρχει γιατι πηγάζει απο τον "εσωτερικό σατανά" του κάθε ανθρώπου.

Λέω λοιπόν εδώ ότι ΛΑΘΕΜΕΝΑ θεωρούν κάποιοι ότι ο Σατανάς είναι η ρίζα του δέντρου, γιατί η ρίζα του δέντρου της αμαρτίας βρίσκεται μέσα μας και είναι ανεξάρτητη απο κάποιο εξωτερικό Σατανά.

Και λέω έπειτα, προς απόδειξην του άτοπου της θεωρίας αυτής, ότι είναι σαν να προσπαθείς να αποτρέψεις τη πορεία μιας μπίλιας κόβοντας το χέρι που της έδωσε την ώθηση ΑΦΟΥ η μπίλια έχει πάρει την ώθηση. Δηλαδή, ο Σατανάς, σπρώχνει την μπίλια, του κόβεις το χέρι, η μπίλια σταματάει; Όχι. Έχει ήδη πάρει την ώθηση κ πηγαίνει μόνη της.

Από θεολογικής άποψης λοιπον λες το εξής άτοπο εδώ.

Ότι αν ο Σατανάς, αυτός που που γνώρισε την αμαρτία στον άνθρωπο, σήμερα πεθάνει, όλοι οι άνθρωποι θα πάψουν να είναι αμαρτολοί(!?).. θα γίνουν άγιοι!
Ή, με άλλα λόγια, λες ότι, αν σήμερα πέθαινε ο Σατανάς, αυτό θα αναιρούσε το προπατορικό αμάρτημα(!?).
Θεολογικό(και λογικό..) άτοπο.

Άτοπο Νο2:

quote:
quote:
και αφού η μπίλια έχει πάρει την ώθηση
να θεωρούμαι ότι κόβοντας το δάκτυλο θα αναρέψουμε τη πορεία της. Κάτι τέτοιο είναι προφανώς παράλογο.
Κάτι προφανώς πολύ λογικό διότι κόβοντας το δάχτυλο δεν θα ξανασπρωχτεί άλλη μπίλια.
Και αυτή που τσουλάε,ι θα σταματήσει κάποτε.
Αντικατέστησε το δάχτυλο με την τηλεόραση και θα καταλάβεις...
Και πάλι κάνεις μια πλήρη διαστρέβλωση του παραλληλισμού μου.
Εδώ λοιπόν, πάλι βάζοντας μία μόλις γραμμή απο ολοκληρη την ανάλυση του παραλληλισμού(γιατί άραγε;) ισχυρίζεσαι κάτι εξίσου θεολογικώς και λογικώς παράλογο και άκυρο.

Ισχυρίζεσαι ότι αν κάποιος κόψει το χέρι(Χέρι=Σατανάς)
αφού το χέρι έχει δώσει ώθηση στη μπίλια(=ανθρωπότητα)

(Αφού δηλαδή ο Σατανάς έχει παραπλανήσει τον Αδάμ και την Εύα στο προπατορικό αμάρτημα)

αν κόψουμε το χέρι(πεθάνει ο Σατανάς)

τότε Θα.. σταματήσει η πορεία της μπίλιας;(Θα γυρίσει ο χρόνος πίσω και θα ανατραπεί το προπατορικο αμάρτημα;;;)

Όχι δεν λες ούτε αυτό.. λες κάτι πλήρως παράλογο, ότι αν δηλαδή κόψουμε το χέρι τότε την επόμενη... μπίλια.. δε θα μπορεί να τη σπρώξει.
Με άλλα λόγια ότι λες ότι αν ο Σατανάς πεθάνει τότε δε θα μπορεί να εισάγει την αμαρτία.. στην επόμενη ανθρωπότητα(!?).
Ατοπο Νο2.


quote:
Καθόλου εκτός θέματος!
"πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. " (Sesostris)
Αυτό ποίος κατα την γνώμη σου θα έπρεπε να το λέει; Ο σατανάς, ή ο θεός της αγάπης;

Δεν απαντάω σε γραμμές, απαντάω σε αποσπάσματα, αν θες βάλε απόσπασμα για να σου απαντήσω. Απο κει κ πέρα όπως σου ξαναείπα δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου, αν γουστάρω απαντάω, αν όχι, ο καθένας στη γωνία του, με τις απόψεις του. Κανένα πρόβλημα απο μένα.

Όπως και να 'χει, αυτό που μπορώ με αρκετή σιγουριά να σου πω, όχι ότι εσύ το 'χεις ανάγκη, γενικά μιλώντας όμως, είναι ότι το κλειδί σε αυτή τη φράση είναι το "εχθρούς" και το "μη θελήσαντες". Αν δηλαδή έχουμε τη καλή ή κακή προαίρεση να ερμηνεύσουμε αυτή τη φράση που μου δίνεις, και δεδομένου και του ότι δε μας δίνεται το υποκείμενο της,
το οποίο βρίσκεται στο κείμενο που δεν πατατίθεται,
θα πρέπει να βορύμε "ΠΟΙΟΣ" είναι ο εχθρός.

Και έπειτα θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν ο εχθρός αυτός είναι μεταφορικός -πράγμα που κατα τη γνώμη μου είναι μάλλον απίθανο λόγω των ελάχιστων πραγμάτων που είναι κυριολεκτικά-ιστορικά στις γραφές-.

Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου η προσωπική, άλλοι λένε ότι είναι ιστορικα γεγονότα αυτά της Βίβλου. Εντάξει, αν υπάρχουν αποδείξεις ότι είναι ιστορικά τα γεγονότα της Βίβλου(και ανοθευτα) όπως το άνοιγμα της θάλασσας στα δύο και όλα τα σχετικά(;)...ας εξετάσουμε κ αυτό το ενδεχόμενο. Καμία αντίρρηση.

quote:
Ο σατανάς υπάρχει ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ για να φαίνεται καλός ο ιουδαιοχριστιανός θεός.
ΣΑΦΩΣ ΔΙΑΦΜΙΖΕΤΑΙ! Θυμίσου πόσες περιγραφές της κόλασης σου έχουν περάσει και πόσες του παραδείσου. Η κόλαση όπου ο σατανάς σε τρυπάει, σε βράζει, σε γδέρνει και ότι άλλο έχεις ακούσει κι μπορείς να φανταστείς.
Πόσες περιγραφές του παραδείσου θυμάσαι;
Μιλάς για σατανικό έργο (την τηλεόραση), αλλά ΔΕΝ μιλάς για θεϊκό.
ΟΥΔΕΙΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΘΕΪΚΑ!!!
Εσύ δε μιλάς για τα θεϊκά. Εγώ όποτε μιλάω με άλλα άτομα που ενδιαφέρονται για το Αγαθό, και στο φόρουμ και εκτός, τους προτείνω να προσεύχονται, να κάνουν ενδοσκόπηση, και γενικά να κάνουν ότι χρειαστεί για να γίνουν τέλειοι ως τέλειος εστί ο πατήρ τους εν τους ουρανούς.
Τώρα, περιγραφές του παραδείσου δεν τους έχω δώσει.

quote:
Ο σατανάς είναι η τρομοκρατία για να επιβάλλονται παραλογιμοί. Πόσο ελκυστικός θα ήταν ο ιουδαιοχριστιανός θεός χωρίς την ύπαρξη του σατανά;
Πολύ. Δε χρειάζονται οι γραφές για να καταλάβεις ότι υπάρχει κακό στον κόσμο. Απο 'κει και πέρα, το ότι υπάρχουν άνθρωποι που "πιστέουν" απο φόβο... ίσως να υπάροχυν, αλλά δεν "πιστεύουν"...
quote:
Είμαι καλός επειδή σου καταδεικνύω αυτό που αυθαίρετα πιστεύω ως κακό, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ!
Συνήθης τακτική για τους βλάκες...
Πράγματι, όσοι μένουν στη θεωρία χωρίς να αλλάζουν ουσιαστικά τις ζωές τους κ τους εαυτούς τους είναι νωθροί.
quote:
Αυτοί που λατρεύουν τον εχθρό του αγαθού θεού, είναι επειδή τον βρίσκουν δίπλα στον αγαθό και τον παίρνουν το ίδιο σοβαρά με τον αγαθό,
Από όλα όσα είπες, μόνο αυτή η φράση με άγγιξε, και πράγματι έτσι είναι, συναισθηματικά δηλαδή οι άνθρωποι βάζουν, κατα κάποιο τρόπο, τον Σατανά στο ύψος του θεού. Αυτό είναι λογικό να συμβαίνει όταν υπάρχει τέτοια παρακμή στον κόσμο. Και η παρακμή είναι λογικό να υπάρχει λόγω της πτώσης.
quote:
στο ίδιο ιερό και θεόπνευστο κείμενο με τον αγαθό που έχει κάνει αμέτρητους φόνους. Ο αγαθός...
Ναι, προφανώς τα ιερά κείμενα δεν είναι τέλεια, δηλαδή δεν αποκλείεται να υπάρχει κάποια "νοθεία" αφενός, λόγω χρόνου, και αφετέρου δεν αποκλείεται κάποιος που αντιλαμβάνεται κυριολεκτικά τις γραφές να μην μπορεί να βγάλει άκρη νοηματικά και να καταλήγει και σε τέτοια συμπεράσματα.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό, δηλαδή μπλέκεται το καλό με το κακό, το ψέμα με την αλήθεια κοκ, μας αποκαλύπτεται στη Κ. Διαθήκη

στην οποία ο Θεός διατάζει "Άσε να συνυπάρχουν τα ζιζάνια με το σιτάρι" (κάπως έτσι)
που σημαίνει ουσιαστικά ότι είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε μια μόνιμη "νοθεία".
Αυτή η κατάσταση, κατα τη γνώμη μου, λειτουργεί παιδευτικά.

Είναι εμφανές δηλαδή ότι ο θεός δεν θέλει τυφλούς υπηρέτες, που δεν μπορούν να διακρίνουν το μαύρο απ' το άσπρο, αλλά "υπηρέτες" συνείδητούς.

Ο πιστός θα πρέπει να ψάξει να βρει μόνος του την αλήθεια, στον θεό τον ίδιο, πέρα απ' τα βιβλία.
Εν τέλει μόνον αυτό μπορεί να εμπιστευτεί. Οπότε πειραματικά ο καθένας επιχειρεί επαφή με τον θεό. Αν αυτός δεν απαντήσει, ίσως κάνει κάτι λάθος.

Και αν ακόμα, για παράδειγμα, ο Ιησούς Χριστός δεν είναι ο θεός, αλλά κάποιος προσεύχεται στον "Ιησού Χριστό" έντονα, με ειλικρίνια και με καθαρή καρδιά, τότε ο "αληθινός θεός" αποκλείεται να μην επικοινωνήσει με αυτόν τον πιστό. "Χτύπα και θα σου ανοιχτεί". Δεν υπάρχει περίπτωση ο θεός να κλείσει τη πόρτα στα τέκνα του. Ας θυμηθούμε και τον Αγαθοδαίμονα του Σωκράτη.

Κύριε Αίολε, δεν επιθυμώ να έχω καμία περαιτέρω συνομιλία μαζί σας.
Ευχαριστώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/11/2010 02:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 08:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia


quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα παραπάνω. Ποιές είναι οι δύο πλευρές;

Σε δικό σου forum, υποθέτω πως δε θα μιλούσες μόνος σου, θα συζητούσες και με άλλα άτομα (γι' αυτό λέγεται και φόρουμ). Οπότε, μπορεί εσύ να επέλεγες να μην απαντήσεις, αλλά δε θα μπορούσες να απαγορεύσεις στους άλλους να απευθύνουν τον λόγο στο "λύκο".
Ποιά η διαφορά λοιπόν;





οι δυο πλευρες ειναι ο Λυκος και οι συνομιλητες του..

με ερωτησαν και ειπα τι θα εκανα, απαντησα στο σκεπτικο οτι ουτε θα γνωριζα το Λυκο και θα ημουν ενας διαχειριστης φορουμ οπου θα ειχαν αναψει καυγαδες...στην πραξη ομως το Λυκο τον γνωριζω χρονια και κατα διαστηματα συνομιλουμε και αρα θα τον παρακαλουσα να βαλει νερο στο κρασι του για την ομαλη διεξαγωγη των συζητησεων..κατι που τον παρακαλω και τωρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 08:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Ναι, προφανώς τα ιερά κείμενα δεν είναι τέλεια, δηλαδή δεν αποκλείεται να υπάρχει κάποια "νοθεία" αφενός, λόγω χρόνου, και αφετέρου δεν αποκλείεται κάποιος που αντιλαμβάνεται κυριολεκτικά τις γραφές να μην μπορεί να βγάλει άκρη νοηματικά και να καταλήγει και σε τέτοια συμπεράσματα.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό, δηλαδή μπλέκεται το καλό με το κακό, το ψέμα με την αλήθεια κοκ, μας αποκαλύπτεται στη Κ. Διαθήκη

στην οποία ο Θεός διατάζει "Άσε να συνυπάρχουν τα ζιζάνια με το σιτάρι" (κάπως έτσι)
που σημαίνει ουσιαστικά ότι είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε μια μόνιμη "νοθεία".
Αυτή η κατάσταση, κατα τη γνώμη μου, λειτουργεί παιδευτικά.

Είναι εμφανές δηλαδή ότι ο θεός δεν θέλει τυφλούς υπηρέτες, που δεν μπορούν να διακρίνουν το μαύρο απ' το άσπρο, αλλά "υπηρέτες" συνείδητούς.

Ο πιστός θα πρέπει να ψάξει να βρει μόνος του την αλήθεια, στον θεό τον ίδιο, πέρα απ' τα βιβλία.
Εν τέλει μόνον αυτό μπορεί να εμπιστευτεί. Οπότε πειραματικά ο καθένας επιχειρεί επαφή με τον θεό. Αν αυτός δεν απαντήσει, ίσως κάνει κάτι λάθος.

Και αν ακόμα, για παράδειγμα, ο Ιησούς Χριστός δεν είναι ο θεός, αλλά κάποιος προσεύχεται στον "Ιησού Χριστό" έντονα, με ειλικρίνια και με καθαρή καρδιά, τότε ο "αληθινός θεός" αποκλείεται να μην επικοινωνήσει με αυτόν τον πιστό. "Χτύπα και θα σου ανοιχτεί". Δεν υπάρχει περίπτωση ο θεός να κλείσει τη πόρτα στα τέκνα του. Ας θυμηθούμε και τον Αγαθοδαίμονα του Σωκράτη.




πολυ ανεβασμενα νοηματα, ευγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero Διεγραμμένος Λoγαριασμoς
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 09:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero Διεγραμμένος Λoγαριασμoς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia...
quote:

Και έτσι για την ιστορία, αν πας εκει στην σαλάτα θεμάτων που πετάνε τα σκουπίδια θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα μηνύματα πεταμένα

Για την ιστορία, αυτή η σαλάτα είναι φτιαγμένη από την amalia, οπότε, βάζει όποια μηνύματα θέλει αυτή. Και επειδή είσαι παρατηρητική θα έχεις παρατηρήσει πως, κάποια μηνύματα "πάνε" στην σαλάτα και άλλα, σε δεσμευμένο χώρο.
Για ποιόν λόγο νομίζεις εσύ, ότι γίνεται αυτό?


amalia...

quote:
Δυστυχώς αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα στο Διαδίκτυο: κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν με ανόητο, παιδιάστικο και κακόβουλο τρόπο το μέσο αυτό που μας δίνει τη δυνατότητα να επικοινωνούμε και να συζητάμε.
Δυστυχώς υπάρχουν και φρουροί που χρησιμοποιούν το όπλο που τους δόθηκε, όπως τους καπνίσει.


Occasio facit furem

Edited by - libero Διεγραμμένος Λoγαριασμoς on 22/11/2010 09:13:40

Edited by - libero Διεγραμμένος Λoγαριασμoς on 22/11/2010 09:15:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 09:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε, ρε παιδιά, αλλά, εκτος απο το ποιός φταίει, το να επιμείνουμε, στο θετικό διάλογο,όπως πολύ σωστά εννόησε, ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ,είναι κακό;...
Ακόμη να ...ψοφήσει ,αυτή η ερμη η κατσίκα του γείτονα;...
Τοσο λυσσαλέο μίσος, ή έστω, ανάγκη, κατηγόριας, έχουμε όλοι;
Πειράζει να το "παίξουμε", λίγο πλούσιοι,στην υπομονή, λίγο ανώτεροι;...
Κέρδος θα έχουμε, νομίζω....Ας δείξουμε, ότι είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ, όχο αντιδρώντα, ζώα...Καλή μου αρια, με συγκίνησες....Το έψαξες, όμως, σε βάθος, αυτό που γράφεις;...
Αυτό, περι των ομοίων,καλά θα είναι να το εξετάσουν, όσοι το
ανέφεραν, γιατί, προφανώς, τους αφορά...Η μύγα, ξέρετε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 09:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κάποια μηνύματα "πάνε" στην σαλάτα και άλλα, σε δεσμευμένο χώρο.
Για ποιόν λόγο νομίζεις εσύ, ότι γίνεται αυτό?
Αν μου πεις οτι συμβαινει για να μην υπαρχει προσβαση απο τους κοινους θνητους θα θυμωσω!


quote:
Δυστυχώς υπάρχουν και φρουροί που χρησιμοποιούν το όπλο που τους δόθηκε, όπως τους καπνίσει.


Occasio facit furem



Ασε που μερικοι κατασκευαζουν και δικα τους,ευκαιριας δοθησεις τα χρησιμοποιουν κιολας!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 09:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα...


macedon



καιρός φέρνει τα λάχανα, καιρός τα παραπούλια


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Triesperus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 10:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triesperus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν έλεγε ο Ηράκλειτος, ότι όλοι οι ενήλικες Εφέσιοι πρέπει να
κρεμαστούν, τι ακριβώς εξέφραζε;

Τον Σατανισμό η τον Γιαχβέ;

Σε σχέση με τους Εβραίους που κάποιος ρώτησε.

Οι Εβραίοι έχουν απίστευτη εσωτερική παράδοση, καθώς ήταν οι επίλεκτοι της λευκής ιεραρχίας, για αυτό και μια χούφτα από ανθρώπους μπόρεσε να κυβερνάει τον κόσμο. Σε αντιθεση π.χ με τους Έλληνες που εξ'ανέκαθεν κυβερνώνται από την άνεση, την ανευθυνότητα και φυσικά την Μαλακία.

Άμα κάποιος δει πραγματικά πως μοιάζουν οι φιλόψοφοι Έλληνες, ακόμα και ο Αλλάχ θα φαντάζει just perfect for their ass.

Αμφιβάλλω αν υπάρχει η αν υπήρξε ποτέ πιο γελοία και ανίερη ράτσα από τους Έλληνες.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μέσα στην συνολική μαλακία των Ελλήνων, δεν υπάρχουν και πραγματικοί σοφοί, όπως και σε όλες τις παραδόσεις.

Αυτό που δεν υπάρχει σε καμία άλλη παράδοση, είναι το πλήθος των αλαζόνων φιλόψοφων, που φυσικά έσκαψαν μόνοι τους τον τάφο τους, όπως πράττουν και σήμερα.

Σε σχέση με την μαύρη μαγεία και τους γόητες κλπ.
Οι Έλληνες ήταν από τους πρώτους.

Χέστηκε ο Δίας για τις προσωπικές σας επιθυμίες και για τα έθνη σας καημένοι.

Εσείς καλά καλά, δεν μπορείτε να κυβερνήσετε τα σκατά σας και κάποια ρεντίκολα ονειρεύονται να κυβερνήσουν και τον κόσμο, πάρε εδώ:

http://www.hellenicreligion.gr/

quote:
Ο Έλλην σκληρός απέναντι στον εαυτό του, πρέπει να είναι σκληρός απέναντι στον εχθρό. Όλα τα μαλθακά συναισθήματα φιλίας, ανοχής, αγάπης πρέπει να καταπνιγούν. Μόνο μία σκέψη, έναν σκοπό έχει στο μυαλό του ο Έλλην Πολεμιστής: Αμείλικτη εξόντωση των εχθρών του Έθνους και του Ελληνισμού. Για τον Έλληνα υπάρχει μία μόνο ευχαρίστηση: Η ολοκληρωτική νίκη στον Ιερό ΕθνικοΑπελευθερωτικό Αγώνα. Με ψυχρή λογική, μακιαβελλική ηθική και ακούραστη καταδίωξη του στόχου, ο Έλλην Πολεμιστής πρέπει να είναι έτοιμος να πεθάνει και να εξολοθρεύσει οτιδήποτε στέκει εμπόδιο στο δρόμο για την παγκόσμια κυριαρχία του Ελληνισμού.

Μιλάμε για τους απογόνους του κραγκιόζη, που έχουν βαλθεί να πιάσουν τον πάτο της γελοιότητας και παρασέρνουν και τους υπόλοιπους κοιμισμένους ηλίθιους σε μια πανεθνική κωμωδία.

Edited by - Triesperus on 22/11/2010 10:01:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy