ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΙΣΧΟΣ: Βγαίνει ελληνική σατανιστική ταινία!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 22:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αλήθειες, λες φιλαράκι και αν δεν έχανες εύκολα την ψυχραιμία σου,
θα έβλεπες, πως χωρίς επιχειρήματα, σταματάνε σε λίγο να
κανουν τους έξυπνους.....
Μην τσιμπάς...
Μείνε στον διαλογο,ζήτα την επικοινωνία...

Φίλε Βαγγέλη από όλα τα μέλη του forum , μόνο εσύ και ο Ψηλός εκφράσατε την συμπάθεια και την συμπαράστασή σας σ’ αυτό το ανεκδιήγητο υποκείμενο ! Να υποψιαστώ συναδελφική αλληλεγγύη μεταξύ χριστιανών ?


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Parisaktos
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 22:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Parisaktos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίστε να βρίζετε. Από εδώ και πέρα δεν απαντάω, δεν υπάρχετε. Να δω τι άλλο έχετε εκτός από την χυδαιότητα σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 23:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι επειδή, δεν μπορείς να εννοήσεις την ιδέα του Χριστού,
αγαπητέ μου sesostris,για την αγάπη προς τον πλησίον, που διέπει
τον χριστιανό...
Ότι όπου δυο και τρεις, εν ενί πνεύματι, εκεί κι εγώ..Όποιοι, όχι κάποιοι..Ότι όλοι κάνουν, δλδ...Διχως διακρίσεις....
Αλλά, ρε φίλε, τόσα μηνύματα,με ειδες να μισώ κανένα,ή να αποκλείω;....Λες να μην μπορώ, ή να μην δύναμαι;...
Δεν είναι δικά μου, τα σχήματα του λόγου,αλλά, τα διακρίνω...
Μεγαλυτέρα πασών των αρετών, η διάκριση και χαρά σε όποιον την έχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 11:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Αλήθειες, λες φιλαράκι και αν δεν έχανες εύκολα την ψυχραιμία σου,
θα έβλεπες, πως χωρίς επιχειρήματα, σταματάνε σε λίγο να
κανουν τους έξυπνους.....
Μην τσιμπάς...
Μείνε στον διαλογο,ζήτα την επικοινωνία...

Φίλε Βαγγέλη από όλα τα μέλη του forum , μόνο εσύ και ο Ψηλός εκφράσατε την συμπάθεια και την συμπαράστασή σας σ’ αυτό το ανεκδιήγητο υποκείμενο ! Να υποψιαστώ συναδελφική αλληλεγγύη μεταξύ χριστιανών ?



Sesostris
Αφού να φανταστείς, συμπαθώ και εσένα, παρόλα τα σάπια που παρουσιάζεις εδώ μέσα, γιατί να μην συμπαθώ και τον «Παρείσακτο»;
Συμπαράσταση, όμως, στην τακτική του, πού; πότε;
Αντιθέτως, του είπα πως δεν μου αρέσει ο τρόπος του και γι' αυτό άλλωστε δεν ασχολήθηκα μαζί του, ενώ τώρα που δεν βρίζει, είναι οκ.

Εσύ και η παρέα σου δεν κάνετε τίποτα διαφορετικό από αυτό που κατακρίνεις, τόσα χρόνια τώρα εδώ μέσα, και δεν σας λέει κανείς τίποτα.

Δεν μου αρέσει ο τρόπος σου, δεν είναι αντρίκιος. Θυμίζει φτηνούς πολιτικάντηδες που προσπαθούν με ψέματα να δημιουργήσουν εντυπώσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 15:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ γειά σου...
Έχω την αίσθηση , ότι οποιαδήποτε προσπάθεια εξίσωσης των δύο προσωπικοτήτων , είναι αν μη τι άλλο -τουλάχιστον- ατυχής και αυτό διότι , ο συνδίκτυος Sesostris ουδέποτε προέβη σε τέτοιους αήθεις χαρακτηρισμούς...που προσβάλλουν οικογένειες και προσωπικότητες...
Δεν κάνω διαφήμιση κανενός και ούτε προσπαθώ να ωραιοποιήσω κανέναν αλλα παρ'ολο που εχουμε τις διαφορετικές -όντως- πεποιθήσεις μας ο καθένας , δεν προβήκαμε σε τέτοιου είδους αηθέστατες συμπεριφορές...

Άτυχες στιγμές μπορεί να υπήρξαν και να ειπώθηκε και καμμιά κουβέντα παραπάνω αλλα έχω την αίσθηση ότι κινήθηκαν εντός κάποιων πλαισίων...

Αυτό είχα να πώ και συγγνώμη για την παρέμβαση...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat
γιατι βαζουν αυτο το buy διπλα σε υμνους βιβλιαρακια στολες θυμιαματα...

Ίσως γιατί δεν σκέφτηκαν να στήσουν παγκάρι .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 07:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ειναι επειδή, δεν μπορείς να εννοήσεις την ιδέα του Χριστού,
αγαπητέ μου sesostris,για την αγάπη προς τον πλησίον, που διέπει
τον χριστιανό...

Η αγάπη στο χριστιανισμό αγαπητέ Βαγγέλη έχει καταντήσει το συντομότερο ανέκδοτο , γιατί δεν υπάρχει όχι μόνο μεταξύ ομοθρήσκων , αλλά ούτε και μεταξύ ομοδόξων . Μίσος μεταξύ Καθολικών και ορθοδόξων , μίσος μεταξύ καθολικών και Προτεσταντών , Μίσος μεταξύ Ορθοδόξων και Ουνιτών , μίσος μεταξύ Ορθοδόξων και Πεντικοστιανών , μίσος μεταξύ Ο.Χ. και Γ.Ο.Χ. Και ο κατάλογος θα μπορούσε να είναι αρκετά μακρύς .
Και για να σου φρεσκάρω λιγάκι τη μνήμη , ρίξε μια ματιά εδώ στις απείρου κάλους σκηνές χριστιανικής αγάπης μεταξύ Ελλήνων και Αρμενίων ρασοφόρων έξω από τον Πανάγιο Τάφο . Άλλα δείγματα χριστιανικής αγάπης μπορείς να απολαύσης επίσης εδώ , αλλά και εδώ με την συμπεριφορά των μοναχών των υπολοίπων μονών προς τους «αδελφούς» τους της Μονής Εσφιγμένου , και να μου πης τελικά που στο καλό βρίσκεται αυτή η αγάπη ει μη μόνο στα λόγια . Περιορίζομαι δε μόνο στα γεγονότα μεταξύ ρασοφόρων , γιατί υπάρχουν και τα ξεσπιτώματα φτωχών οικογενειών οι οποίες είχαν την ατυχία να γευθούν την χριστιανική αγάπη του ιερατείου . Άμα θέλεις σου βάζω να απολαύσεις τα σχετικά βίντεο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 07:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Sesostris
Αφού να φανταστείς, συμπαθώ και εσένα, παρόλα τα σάπια που παρουσιάζεις εδώ μέσα

Το ότι σε ενοχλούν τα ιστορικά ντοκουμέντα που έχω παραθέσει κατά καιρούς Ψηλέ , δεν σημαίνει ότι είναι και σάπια . Εκτός τούτου θα ήθελα να μου θυμίσης πότε σου έβρισα την οικογένεια και το σπίτι σου .
quote:
Ψηλός
Δεν μου αρέσει ο τρόπος σου, δεν είναι αντρίκιος. Θυμίζει φτηνούς πολιτικάντηδες που προσπαθούν με ψέματα να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Ίσως θα έπρεπε Ψηλέ πριν γράψεις τα παραπάνω , να κάνης μια αναδρομή στα posts σου και να κάνης την αυτοκριτική σου , γιατί δεν ήμουνα εγώ αυτός που κάθε λίγο και λιγάκι έφερνε στο προσκήνιο τις (ανθρωποθυσίες) , την (ομοφυλοφιλία) , και ούτε προσπάθησα ποτέ να διαστρεβλώσω τα πάντα για να πείσω ότι υποτάσσομαι = σέβομαι κλπ, κλπ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 09:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
geostat
γιατι βαζουν αυτο το buy διπλα σε υμνους βιβλιαρακια στολες θυμιαματα...

Ίσως γιατί δεν σκέφτηκαν να στήσουν παγκάρι .


Γιατι ειπα εγω πουθενα οτι ειναι καινοτομοι,την πεπατημενη ακολουθουν...αλλαξε ο μανωλιος εν ολιγης!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 10:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο, με συγχωρείς, αλλα, μάλλον δεν την ξέρεις την
χριστιανική αγάπη,γιατί, ένα ανέκδοτο, με δις οπαδούς, πρέπει να είναι ...θρησκεία...
Μια θρησκεία, που την γνώρισες, με την θυσία του Χριστού,
ωστόσο, επέτρεψε μας, να έχουμε και μια καλύτερη γνώμη, απο την
γνώμη των εναντίων μας, για μας και την αγάπη που ζούμε...Άσε να είναι για μας κάτι άλλο, απο το ρηχό που βλέπεις ότι είναι...
Άλλα και για ποιά άλλη αγάπη να μιλας, φίλε μου, εκτός ,απο την χριστιανική,αφού δεν υπάρχει;Εσύ, ποιά έχεις κατα νού;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 22:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve Αγαπητέ μου Δήμο, με συγχωρείς, αλλα, μάλλον δεν την ξέρεις την χριστιανική αγάπη, γιατί, ένα ανέκδοτο, με δις οπαδούς, πρέπει να είναι ...θρησκεία...

Φίλε Βαγγέλη φρόντισε να ξεκουράζεσαι λιγάκι . ¨αλλος σου έγραψε και σε άλλον απαντάς .
Αν το πλήθος των οπαδών μετατρέπει ένα ανέκδοτο σε θρησκεία , εγώ τι να πω ! Σύ είπας ......
quote:
trexagireve Μια θρησκεία, που την γνώρισες, με την θυσία του Χριστού, ωστόσο, επέτρεψε μας, να έχουμε και μια καλύτερη γνώμη, απο την
γνώμη των εναντίων μας,

Όποιος δεν παινέψει το σπίτι του , πέφτει και τον πλακώνει ....
quote:
trexagireve
Άλλα και για ποιά άλλη αγάπη να μιλας, φίλε μου, εκτός ,απο την χριστιανική,αφού δεν υπάρχει;Εσύ, ποιά έχεις κατα νού;....

Σκέτη αγάπη Βαγγέλη ....Σκέτη αγάπη και αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο , δίχως θρησκευτικές ταμπέλες και υποκρισία , γιατί τα όσα διατείνεται ο χριστιανισμός είναι στην πράξη υποκρισία και κενό γράμμα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 23:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο, με συγχωρείς, αλλα, μάλλον δεν την ξέρεις την
χριστιανική αγάπη,γιατί, ένα ανέκδοτο, με δις οπαδούς, πρέπει να είναι ...θρησκεία...
Μια θρησκεία, που την γνώρισες, με την θυσία του Χριστού,
ωστόσο, επέτρεψε μας, να έχουμε και μια καλύτερη γνώμη, απο την
γνώμη των εναντίων μας, για μας και την αγάπη που ζούμε...Άσε να είναι για μας κάτι άλλο, απο το ρηχό που βλέπεις ότι είναι...
Άλλα και για ποιά άλλη αγάπη να μιλας, φίλε μου, εκτός ,απο την χριστιανική,αφού δεν υπάρχει;Εσύ, ποιά έχεις κατα νού;....

Δεν τα πιστεύεις αυτά που λές Βαγγέλη ....
Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι εκτός Χριστιανών , θές να πείς ότι αγαπούν με "άλλο τρόπο" που δεν είναι αγαπησιάρικος???
Μόνο η Χριστιανική αγάπη υπάρχει για σένα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 09:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σωτήρη καλημέρα, συγνώμη για το μπερδεμα,αλλά, περί ανέκδοτου,που λέμε,η εκτίμηση της λέξης, δεν είναι αυτή, που θέλεις να της αποδώσεις...Ανέκδοτο, είναι κάτι που δεν έχει εκδοθεί,δεν έχει κυκολοφορήσει...Και το πόσο "έπιασε" αυτό το ανέκδοτο,είναι
πασιφανές....
Το ότι έγινε θρησκεία,που πιστέψαν πολλοί, πές μου εσύ αν ξέρεις κάτι πιο σοβαρό, να το κάνουμε κι αυτό...
Κανένα τσίπουρο, πότε θα πιούμε;...( Αν και τελευταία, το γύρισα στο ημίγλυκο κόκκινο...Πολύ με άρεσε...)

Αγαπητέ μου Δήμο,επίσης καλημέρα,φίλε μου, επαίνεσα την χριστιανική,γιατί αυτή γνωρίζω και ζήτησα, ποιά άλλη, πλην της ανθρώπινης, που η χριστιανική, αυτήν
υποστηρίζει, υπάρχει,ρώτησα;....
Μην με παίρνεις στραβά, καλέ μου φίλε....Ειμαι πάντα θετικός,προβληματισμένος και φορτικός στην εύρεση λύσεων, τίποτε άλλο...Και το τελευταίο,μόνο και μόνο γιατί, πιστεύω, ότι έκατσε πολυ καιρό ο άνθρωπος σε αυτό το επιπεδο που βρίσκεται, εδώ και αιώνες,ασχέτως πόσους...Πρέπει να προχωρήσει..
Κι οι λύσεις, οι κατευθύνσεις, είναι μέσα σε ότι έχουμε, αλλα, δεν εννοούμε καλά...Το επομενο βήμα, είναι απορροια, των προηγουμένων...
Αυτό,δεν ψάχνουμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 12:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το πιστεύω! Σε λίγο καιρό βγαίνει στους κινηματογράφους μια ελληνική ταινία για το σατανισμό (νομίζω "ο θάνατος που ονειρεύτηκα" ή κάπως έτσι) που βασίζεται στα γεγονότα με τον Κατσούλα και τον Δημητροκάλη. ΑΙΣΧΟΣ! Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα προβληθεί μια τόσο φρικιαστική ιστορία που αναστάτωσε όλο τον κόσμο! Πραγματικά, ΝΤΡΟΠΗ τους!


Κλασικός τρόπος προώθησης ενός προϊόντος. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 12:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 13:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ,ήρθε αυτός,είπε αυτό το πράγμα και μην τον είδατε.Ντελάλης με πτυχίο.Βέβαια λέμε όλοι αλλά ένα link,κάτι τέλος πάντων δεν το ψάξαμε.Ρε μπας και είναι ο σκηνοθέτης ο kanasi και έριξε τα δίχτυα του για να δει τι θα πιάσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 15:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://lmgtfy.com/?q=%CE%BF+%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82+%CF%80%CE%BF%CF%85+%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B1Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 22:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://lmgtfy.com/?q=%CE%9C%CE%91%CE%A3+%CE%95%CE%A7%CE%95%CE%9C%CE%92%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%A3


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://romanfilms.gr/roman/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=10&lang=el

και η Diamanda Galas να τραγουδάει στο εν λόγω βίντεο/trailer

ας την απολαύσουμε......

ουφ... !!!

Ο θάνατος που ονειρεύτηκα !!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο θάνατος που ονειρεύτηκα

και η Diamanda Galas να τραγουδάει στο εν λόγω βίντεο/trailer

ας την απολαύσουμε......

ουφ..... !!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 02:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σόρυ για το 2πλο ποστ αλλά εμφάνιζε κάποιο error κ δεν έπιανε η διαγραφή παρότι δεν είχε περάσει περισσοτερο από μία ώρα..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 03:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori το χρονικό περιθώριο για τη διαγραφή μηνύματος είναι 15 λεπτά και για την τροποποίηση είναι τρεις ώρες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 16:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α......!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
The Lurker Below
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 20:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, (τυπικα) τουλαχιστον, η ταινια ειναι μυθοπλασια. Διαφορετικα ειναι ντοκιμαντερ, η βιογραφια, οποτε και αυτο τους δινει την δυνατοτητα να "αλλαξουν" η να ερμηνευσουν διαφορετικα ορισμενα πραγματα.
Σιγουρα θελουν εμπορικοτητα, και ο σατανισμος πουλαει, ομως δεν θα μπορουσαν να κανουν την ταινια να αφορα αποκλειστικα τον σατανισμο.
Π.χ εδω http://www.othanatospouonireftika.gr/text.php?category=sinopsis
δεν λεει πουθενα για σατανα, θεο και τετοια. Το πιανει το θεμα απο την κοινωνικη του εικονα κυριως, η οποια ειναι εξισου, η και πιο σημαντικη. Φονοι εγιναν...
Οποτε, ως προς απαντηση του Original poster, δεν ειμαι μια ταινια για τους σατανιστες!
ειναι μια ταινια για καποιους νεους που οδηγηθηκαν στην παρανοια, και εκαναν εγκληματα :D


Tender lumplings everywhere
Life's no fun without a good scareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστόοος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 22:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αν εννοείς φίλε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ τον φόνο των ομοδόξων θα συμφωνήσω , γιατί η χριστιανική «αγάπη» φθάνει μέχρις εκεί .
πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,27

Αυτό , τοις Kείνου ρήμασι πειθόμενοι , εφάρμοσαν κατά γράμμα τόσο οι αυτοκράτορες , όσο και το ιερατείο με τις πυρές βιβλίων και ανθρώπων .


Ενώ επί δωδεκάθεου στην αρχαία Ελλάδα δεν άνοιγε ρουθούνι.

Να θυμίσω:
-Τη δολοφονία του Σωκράτη και του Φειδία για ασέβεια κατά των Θεών.
-Την καταδίκη σε θάνατο του Αναξαγόρα για τον ίδιο λόγο.
-Τη δολοφονία του Πυθαγόρα και το άγριο κυνηγητό κατά των μαθητών του πάλι για ασέβεια προς τους Θεούς.
-Μέχρι και ο Αισχύλος κατηγορήθηκε για ασέβεια.

-Ο Διαγόρας ο Μήλιος εξορίστηκε από τους Αθηναίους επειδή έλεγε πως οι θεότητες του
Ολύμπου είναι ανύπαρκτες και επειδή διακωμωδούσε τα απόκρυφα των μυστηρίων, και τον
καταδίκασαν σε θάνατο, επικηρύσσοντας το κεφάλι του με ανταμοιβή ένα τάλαντο.

Ο Πρωταγόρας πάλι?.... διώχθηκε για θρησκευτικούς λόγους και τα γραπτά του κάηκαν δημοσίως.

quote:
Sesostris:
"πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,27 "

Μπράβο.....μπράβο....ωραίο επίπεδο.... πάρε μια φράση από την παραβολή των δέκα μνων και δώστου!!!!

quote:
Sesostris:
Φίλε Βαγγέλη από όλα τα μέλη του forum , μόνο εσύ και ο Ψηλός εκφράσατε την συμπάθεια και την συμπαράστασή σας σ’ αυτό το ανεκδιήγητο υποκείμενο ! Να υποψιαστώ συναδελφική αλληλεγγύη μεταξύ χριστιανών ?

Sesostris, πότε θα καταδικάσεις την ανίερη συμμαχία που προσπάθησε να κάψει μια εκκλησία?
Είναι η τέταρτη φορά που σε ρωτάω......ίσως τελικά να σου αρέσει αυτό για το οποίο δήθεν κόπτεσαι... η φωτιά..... κ.λ.π.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 23:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Sesostris:
Αν εννοείς φίλε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ τον φόνο των ομοδόξων θα συμφωνήσω , γιατί η χριστιανική «αγάπη» φθάνει μέχρις εκεί .
πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,27

Αυτό , τοις Kείνου ρήμασι πειθόμενοι , εφάρμοσαν κατά γράμμα τόσο οι αυτοκράτορες , όσο και το ιερατείο με τις πυρές βιβλίων και ανθρώπων .


Ενώ επί δωδεκάθεου στην αρχαία Ελλάδα δεν άνοιγε ρουθούνι.

Να θυμίσω:
-Τη δολοφονία του Σωκράτη και του Φειδία για ασέβεια κατά των Θεών.
-Την καταδίκη σε θάνατο του Αναξαγόρα για τον ίδιο λόγο.
-Τη δολοφονία του Πυθαγόρα και το άγριο κυνηγητό κατά των μαθητών του πάλι για ασέβεια προς τους Θεούς.
-Μέχρι και ο Αισχύλος κατηγορήθηκε για ασέβεια.

-Ο Διαγόρας ο Μήλιος εξορίστηκε από τους Αθηναίους επειδή έλεγε πως οι θεότητες του
Ολύμπου είναι ανύπαρκτες και επειδή διακωμωδούσε τα απόκρυφα των μυστηρίων, και τον
καταδίκασαν σε θάνατο, επικηρύσσοντας το κεφάλι του με ανταμοιβή ένα τάλαντο.

Ο Πρωταγόρας πάλι?.... διώχθηκε για θρησκευτικούς λόγους και τα γραπτά του κάηκαν δημοσίως.

quote:
Sesostris:
"πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,27 "

Μπράβο.....μπράβο....ωραίο επίπεδο.... πάρε μια φράση από την παραβολή των δέκα μνων και δώστου!!!!

[quote]Sesostris:
Φίλε Βαγγέλη από όλα τα μέλη του forum , μόνο εσύ και ο Ψηλός εκφράσατε την συμπάθεια και την συμπαράστασή σας σ’ αυτό το ανεκδιήγητο υποκείμενο ! Να υποψιαστώ συναδελφική αλληλεγγύη μεταξύ χριστιανών ?



Sesostris, πότε θα καταδικάσεις την ανίερη συμμαχία που προσπάθησε να κάψει μια εκκλησία?
Είναι η τέταρτη φορά που σε ρωτάω......ίσως τελικά να σου αρέσει αυτό για το οποίο δήθεν κόπτεσαι... η φωτιά..... κ.λ.π.


Βρε τον φίλο μας τον Ευρωπαίο...καλώς τον ...
Τελικά οι συνήθειες των ανθρώπων δεν κόβονται με τίποτα -οπότε μπορούμε να ορίσουμε μια αρχή....εδώ..-...
Που το πάει ... που το φέρνει ... τσούπ!!! η μόνιμη "επωδός" που δεν είναι άλλη απο την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία...

"Βρέ για τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό μιλάμε" ..... του λές...

"Οχι" απαντάει αυτός , η Αρχαια Ελληνική Θρησκεία και ας του εχεις εξηγήσει ίσα με ένα εκατομμύριο φορές , ότι ήσαν εκείνα τα φωτεινά πνεύματα -Αριστοτέλης κλπ..-που θέλησαν να ξεφύγουν απο Θρησκειοληψίες και να οδηγήσουν ένα ολόκληρο λαό μπροστά , δια μέσου της επιστήμης και των γνώσεων...
Και μιλάω για τις γνώσεις εκείνες που νοηματοδότησαν ολόκληρη την Οικουμένη ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...και που σε καθε περίπτωση -να λέμε και την αλήθεια- πιο Θελκτική ήταν έτω και σαν όμορφο παραμυθάκι...

Αλλα δεν μιλάμε για την Θρησκεία αλλα για την Αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ φιλοσοφία-σκέψη-επιστήμες...που κανείς δεν προσπάθησε ΠΟΤΕ να υποβιβάσει ή να ευτελήσει...ΚΑΝΕΙΣ φίλε Ευρωπαίε...ΑΝΤΙΘΕΤΑ μάλιστα...και νη ξεχνάς , ότι εκείνη γέννησε και δημιούργησε αυτά τα φωτεινά πνεύματα των γραμμάτων , που ακόμα και σήμερα όλη η Οικουμένη Θαυμάζει...ούτε εσύ..ούτε εγώ...ούτε η Θρησκεία σου φίλε μου..!!!

Καλώς ήρθες αλλα ακόμα περιμένω κάποιες απαντήσεις για κείνα τα copy-paste που είχες αναφέρει και περί των άλλων , ξέρεις εσύ τι λέω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 28/11/2010 23:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 00:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Εαρινέ.

Για κανά δυο μέρες θα λείπω και πάλι.
Στην ουσία θα επιστρέψω μέσα με τέλη Ιανουαρίου, τότε υπολογίζω να αποδεσμευτώ από δικές μου υποθέσεις....μέχρι τότε να είσαι καλά και να αναμένεις.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alien Spirit
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 08:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alien Spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αλλά το τι θα ήταν οι αρχαίοι χωρίς τους μυημένους και τους Θεούς τους, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.

Αριστοτέλης:

Ακατάβλητος φύσις Θεού θα γεννηθεί που δεν έχει αρχήν. Από αυτόν λοιπόν αποκτά ουσία ο παντοδύναμος Λόγος.

Χρέος έχουμε να θεωρήσουμε το Θεό πνεύμα πανίσχυρο, αθάνατο και τέλειο. Γιατί αν και αόρατος για τα μάτια των ανθρώπων, φανερώνεται με τα έργα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 09:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, αλλά το τι θα ήταν οι αρχαίοι χωρίς τους μυημένους και τους Θεούς τους, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.

Αριστοτέλης:

Ακατάβλητος φύσις Θεού θα γεννηθεί που δεν έχει αρχήν. Από αυτόν λοιπόν αποκτά ουσία ο παντοδύναμος Λόγος.

Χρέος έχουμε να θεωρήσουμε το Θεό πνεύμα πανίσχυρο, αθάνατο και τέλειο. Γιατί αν και αόρατος για τα μάτια των ανθρώπων, φανερώνεται με τα έργα του.



Ως ένα σημείο μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου και όντως είναι "πέρα για πέρα" σίγουρο , ότι οι Θεοί τους διαδραμάτισαν κυρίαρχο ρόλο σε πολλές απο τις σκέψεις τους...είτε Θετικά , είτε αρνητικά...και όπως πολύ σωστά είπες "Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε"....

-Όσον αφορά αυτήν την σκέψη του Αριστοτέλη "Γιατί αν και αόρατος για τα μάτια των ανθρώπων, φανερώνεται με τα έργα του."

.... μπορώ να πώ ότι με βρίσκει σύμφωνο...ούτως ή άλλως αυτήν την άποψη έχω και γώ και την έχω πολλάκις καταθέσει...

Απο κεί και μετά αρχίζουν τα δύσκολα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 29/11/2010 10:08:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy