ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα; Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 14:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Τι είναι αγαπητέ μου ο Θεός για να θέλει ; 'Ανθρωπος ;

Ρώτα τους εκπροσώπους του που γνωρίζουν το θέλημα του θεού.

quote:
Λες "Θέλει τον άνθρωπο πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο". Μπας και πέρασες από κα'να χωριό τώρα το καλοκαίρι και είδες κα'να τσομπάνο και τον πέρασες για Θεό ;

Όχι, αυτά είναι λόγια του Ιησού:

"Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης και ξέρω τα πρόβατά μου και με ξέρουνε κι αυτά" (Ιω. 10:14)

"Τα πρόβατά μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" (Ιω. 10:27)

quote:
Το ότι αναφέρεις "πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο", αυτό και μόνο, δηλ. πάλι παίρνεις μια "εικόνα" από την Χριστιανική παράδοση

Δεν είναι από τη χριστιανική παράδοση αλλά από τα ευαγγέλια. Άλλο η παράδοση, άλλο τα ευαγγέλια, άλλο οι κανόνες, άλλο το ροκφόρ άλλο η σαιζλονγκ.

quote:
αυτό και μόνο δείχνει πως πάλι το θέμα το πας στον Χριστιανισμό. (...) Γιατί δεν μιλάς για το ποίμνιο του Βουδισμού

Γιατί το χριστιανισμό μελέτησα και γι' αυτόν μπορώ να μιλήσω. Για το Βουδισμό δεν έχω ιδέα και σε αντίθεση με σένα και μερικούς άλλους, αποφεύγω να μιλάω για πράγματα που δεν γνωρίζω καλά ή καθόλου.

quote:
Δηλ. για σένα Θεός = Χριστός, Χριστιανισμός.

Οχι βρε τενεκέ. Απλά αναφέρθηκα στον χριστιανικό θεό. Δεν ταύτισα το χριστιανισμό με το θεό. Δεν μιλάς καλά ελληνικά;

quote:
Δεν υπάρχουν άλλοι Θεοί ας πούμε

Δεν υπάρχει κανένας θεός, γιατί γνωρίζω πως ο θεός δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο, όταν ο τελευταίος προσπάθησε να εξηγήσει φαινόμενα άγνωστα σ'αυτόν.

quote:
Και υποτίθεται πως είσαι και μορφωμένος άνθρωπος

Ενώ για σένα υπάρχει η βεβαιότητα ότι είσαι αγράμματος (χωρίς να αναφέρομαι στις ψυχοπαθολογικές καταστάσεις που κουβαλάς και για τις οποίες ίσως δεν είσαι υπεύθυνος εσύ).

Δεν είναι τυχαίο πως μόνον ο Ψηλός έσπευσε να σε χειροκροτήσει στο παραλήρημά σου σε άλλο θέμα . Συμπάσχων κι αυτός...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 14:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip...

"Μάλιστα ... προφανώς το θέμα σου και απορίες που σου "τριβελίζουν το μυαλό" [ πρόσεξε, μη στο τριβελίσουν πολύ γιατί χάθηκες ... ] σχετίζεται με αν είναι χρήσιμη η έννοια του Θεού στον άνθρωπο. Λες, ένας άνθρωπος που είναι ενάρετος, σωστός και τέλος πάντων καλός άνθρωπος, τι τον χρειάζεται τον Θεό ; Κατ' αρχήν, πρέπει να ξέρεις πως κάτι το οποίο εσένα σου είναι άχρηστο, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι χρήσιμο. Κι αυτό εδώ είναι ένα ... προσωπικό δικαίωμα που πηγάζει από την προσωπική ελευθερία του καθενός, παναθρώπινο δηλ. που ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος μπορεί να το αμφισβητήσει αλλά αντιθέτως....


...οφείλει να το σεβαστεί".

Άντε ρε , αλήθεια μας λές???
Και δεν το ξέραμε , καλά που είσαι δώ και μας το υπενθυμίζεις...

Θα σου συνιστούσα να ξανα-διαβάσεις το θέμα...και αν δεν μπορείς να συμμετάσχεις με κόσμιο τρόπο , μπορείς να την "κάνεις"..αν ωστόσο θέλεις να συμμετάσχεις φρόντισε να διαβάζεις προσεκτικά και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ... ρώτα..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 17:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....


(Καλό χειμώνα να έχεις Δήμο)

Αν σου πω ότι ο χαρακτρισμός "καλός" είναι φιλοσοφική έννοια (άρα ανοιχτό σε πολλαπλές ερμηνείες και ορισμούς) και η αρετή αποτελέσμα κοινωνικής σύμβασης (δηλαδή του τι θεωρούμε αρετή ως κοινωνία), τι θα μου πεις;

quote:
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει..


χμ... καλό είναι αυτό αλλά μήπως χρειάζεται και τίποτα άλλο; Αυτοθυσία πχ; Μεγαλύτερη προσφορά; Και ακόμα και αν τα κάνει όλα αυτά ο ΙΔΙΟΣ έχει καθαρή τη συνειδησή του;


quote:
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού??

Εξαρτάται από τις ενοχές που του έχουν καλλιεργήσει. Γιατί μπορεί να τα έχει κάνει όλα αυτά αλλά να τον έχουν πείσει ότι θα πάει στην κόλαση επειδή έκανε μπάρμπεκιου τη Μεγαλη Παρασκεύ πριν από 15 χρόνια...


quote:
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Χμ... Ποιος από όλους;


quote:
Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα , πιστούς ή καλούς ανθρώπους???

Ως ανθρωπότητα δεν ξέρω τι θέλουμε . Μπορώ να σου πω τι θέλω εγώ να έχουμε ή τι πιστεύω ότι θα έπρεπε να θέλει η ανθρωπόττηα.


Χρειαζόμαστε ανθρώπους που θα συμβάλλουν στην πρόοδο του είδους και στη βελτίωση της ζωής όλων των ανθρώπων. Ένας γρουσούζης, βλάσφημος και κομπλεξικός επιστήμονας που ανακαλύπτει ένα σπουδαίο φάρμακο είναι πιο χρήσιμος από τον "καλό" τύπο που λέει καλήμερα στο λεωφορειατζή που τον πάει στη δουλειά του. Όχι πώς θα ήταν κακό να μάθει τρόπους ο επιστήμονας του παραδείγματος, το ανάποδο...


quote:
Μόνο οι πιστοί θεωρούνται και είναι καλοί άνθρωποι και όσοι είναι όντως καλοί αλλα όχι πιστοί θεωρούνται ως αμαρτωλοί και κακοί-διαβολικοί???
Μήπως έχουμε εντελώς αποτρελλαθεί ή προσπαθούν με το ζόρι να μας αποτρελλάνουν???


Ε αν είναι έτσι τότε ο Θεός είναι παράνομος σύμφωνα με το...σύμφωνο της Γενεύης. Να του κάνουμε μήνυση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 18:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό χειμώνα και σε σένα Γιώργο , φαντάζομαι να πέρασες όμορφα στην Κρήτη , σε βλέπω πολύ ανεβασμένο...
Άντε κανόνισε εκεί με τον φίλο μας να βρεθούμε και θα το συζητήσουμε απο κοντά εμείς το θέμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 18:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου πω ότι ο χαρακτρισμός "καλός" είναι φιλοσοφική έννοια (άρα ανοιχτό σε πολλαπλές ερμηνείες και ορισμούς) και η αρετή αποτελέσμα κοινωνικής σύμβασης (δηλαδή του τι θεωρούμε αρετή ως κοινωνία), τι θα μου πεις;

Θα σου πώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο...και γώ μιλάω για το καλό που απορρέει απο την δική μας κοινωνία και επιπλέον θα σου πώ ότι ακόμα και ο όρος "καλός" απορρέει απο κοινωνικές συμβάσεις και κώδικες ηθικής...και στην δική μας κοινωνία λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε ποιός θεωρείται ως "καλός"...ωστόσο προχωρώντας παραπέρα -πιο συγκεκριμμένα- θα σου έλεγα ότι σαν μιλάω για καλός -εδώ στο θέμα- μιλάω για τον "καλό" όπως αυτός ποσδιορίζεται απο τις Θρησκευτικές αρχές που απορρέουν απο την εδώ Θρησκεία...
Έγινα σαφέστερος τώρα Θηριάκι???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 18:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό χειμώνα και σε σένα Γιώργο , φαντάζομαι να πέρασες όμορφα στην Κρήτη , σε βλέπω πολύ ανεβασμένο

Ναι δεν έχω παράπονο

quote:
Άντε κανόνισε εκεί με τον φίλο μας να βρεθούμε και θα το συζητήσουμε απο κοντά εμείς το θέμα...

Αφού σου κάνω μία πλάκα και εγώ όπως αυτή που μου έκανες, γιατί σου τη χρωστάω, θα κανονίσουμε.


quote:
Θα σου πώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο...και γώ μιλάω για το καλό που απορρέει απο την δική μας κοινωνία και επιπλέον θα σου πώ ότι ακόμα και ο όρος "καλός" απορρέει απο κοινωνικές συμβάσεις και κώδικες ηθικής...και στην δική μας κοινωνία λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε ποιός θεωρείται ως "καλός"...ωστόσο προχωρώντας παραπέρα -πιο συγκεκριμμένα- θα σου έλεγα ότι σαν μιλάω για καλός -εδώ στο θέμα- μιλάω για τον "καλό" όπως αυτός ποσδιορίζεται απο τις Θρησκευτικές αρχές που απορρέουν απο την εδώ Θρησκεία...
Έγινα σαφέστερος τώρα Θηριάκι???




Θηριάκι;;;

Τεσπα...

Σαφεστέρος έγινες αλλά κατάλαβες ότι απάντησες μόνος σου στην ερώτηση που έθεσες; Δε νομίζω ο όποιος Θεός να κρίνει κάποιον με βάση κοινωνικές συμβάσεις αλλά με κάπως πιο αντικειμενικά κριτήρια. Άρα τα περί "καλού" και "ηθικού" γενικώς δεν είναι συμβατά με τη τη "Θεία Δίκη", σε φιλοσοφικό επίπεδο πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 20:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Ρώτα τους εκπροσώπους του που γνωρίζουν το θέλημα του θεού.


Τους έχω γραμμένους τους εκπροσωπούς του.

quote:
macedon

Όχι, αυτά είναι λόγια του Ιησού:

"Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης και ξέρω τα πρόβατά μου και με ξέρουνε κι αυτά" (Ιω. 10:14)

"Τα πρόβατά μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" (Ιω. 10:27)


Κι εσύ πιστεύεις ότι τα είπε ; ... περίεργο

quote:
macedon

Δεν είναι από τη χριστιανική παράδοση αλλά από τα ευαγγέλια. Άλλο η παράδοση, άλλο τα ευαγγέλια, άλλο οι κανόνες, άλλο το ροκφόρ άλλο η σαιζλονγκ.


Δεν με νοιάζει από που είναι. Έστω ότι είναι από τα ευαγγέλια, και ; Εσύ γιατί την χρησιμοποιείς ;

quote:
macedon

Γιατί το χριστιανισμό μελέτησα και γι' αυτόν μπορώ να μιλήσω. Για το Βουδισμό δεν έχω ιδέα και σε αντίθεση με σένα και μερικούς άλλους, αποφεύγω να μιλάω για πράγματα που δεν γνωρίζω καλά ή καθόλου.


Μάθε και για άλλες θρησκείες. Θα σε βοηθήσει αυτό στην κρίση σου ...

quote:
macedon

Οχι βρε τενεκέ. Απλά αναφέρθηκα στον χριστιανικό θεό. Δεν ταύτισα το χριστιανισμό με το θεό. Δεν μιλάς καλά ελληνικά;


Ναι, το κατάλαβα. Γι' αυτό είπα πιο πριν στον Dr Jekyll Mr Hyde ότι αναφέρεσαι στον δικό σου τον Θεό.

quote:
macedon

Δεν υπάρχει κανένας θεός, γιατί γνωρίζω πως ο θεός δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο, όταν ο τελευταίος προσπάθησε να εξηγήσει φαινόμενα άγνωστα σ'αυτόν.


Αφού δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο, τότε γιατί γράφεις "Ο Θεός θέλει" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 21:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I.A

"Δε νομίζω ο όποιος Θεός να κρίνει κάποιον με βάση κοινωνικές συμβάσεις αλλά με κάπως πιο αντικειμενικά κριτήρια".


Δεν έχει σημασία τι νομίζει ο καθένας προσωπικά Γιώργο , καμμιά σημασία...
Μέσα απο τα ιερά βιβλία φωτογραφίζεται ο καλός και ηθικός/ενάρετος άνθρωπος και μπορώ να πώ ότι περιγράφεται με ευκρίνεια...διαφωνείς δηλαδή σε αυτό???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 21:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Κι εσύ πιστεύεις ότι τα είπε ; ... περίεργο

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν όντως είσαι βλάκας ή αν προσποιείσαι το βλάκα. Δεν μπορούσα επίσης να προβλέψω την κατάσταση αυτή, γι'αυτό και δεν θεώρησα σκόπιμο να εξηγώ τα αυτονόητα.

Όχι, δεν πιστεύω ότι τα είπε κανείς. Παραθέτω αυτά που κατά τους πιστούς είπε ο γιος του Γιαχωβά.

quote:
Δεν με νοιάζει από που είναι.

Τότε μην ασχολείσαι.

quote:
Έστω ότι είναι από τα ευαγγέλια, και ;

Τίποτε, ξέχνα το. Ο καιρός; Καλά εκεί;

quote:
Εσύ γιατί την χρησιμοποιείς ;

Για να απαντήσω στην ανοησία σου "παίρνεις μια "εικόνα" από την Χριστιανική παράδοση"

quote:
Μάθε και για άλλες θρησκείες.

Ξέρω για καναδυο ακόμη.

quote:
Θα σε βοηθήσει αυτό στην κρίση σου ...

Πάνω σε ποιό θέμα;

quote:
Ναι, το κατάλαβα.

Το σημειώνω αυτό. Δεν συμβαίνει κάθε μέρα...

quote:
Αφού δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο, τότε γιατί γράφεις "Ο Θεός θέλει" ;

Γιατί έτσι πιστεύουν οι πιστοί που αποτελούν το θέμα της παρούσας συζήτησης...

Επειδή όμως πιστεύω ότι μπουρδολογείς εσκεμμένα, σταματάω την κουβέντα μου εδώ γιατί, συζητώντας κανείς μαζί σου είναι το ίδιο εποικοδομητικό με το να συζητάει με την καρέκλα της κουζίνας του.

Τα λέμε σε μερικά χρόνια... Όταν περάσεις τα 15

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 22:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θηριάκι;;;

Τεσπα...

Σαφεστέρος έγινες αλλά κατάλαβες ότι απάντησες μόνος σου στην ερώτηση που έθεσες; Δε νομίζω ο όποιος Θεός να κρίνει κάποιον με βάση κοινωνικές συμβάσεις αλλά με κάπως πιο αντικειμενικά κριτήρια. Άρα τα περί "καλού" και "ηθικού" γενικώς δεν είναι συμβατά με τη τη "Θεία Δίκη", σε φιλοσοφικό επίπεδο πάντα.



Θηριάκι , ναι Θηριάκι ... με την καλή εννοια πάντα Γιώργο και το εννοώ...γιατί σε πείραξε???
Δεν έθεσα καμμιά ερώτηση εγώ , ποιά είναι η ερώτηση???
Και ξανα-λέω ότι το "καλό-ηθικό" στο οποίο αναφέρομαι , "εκ-πορεύεται" ή προσδιορίζεται απο τα "Ιερά βιβλία" όπως και άλλες πολλές έννοιες...
Επεδή λοιπόν η θεματολογία εδώ είναι η "Μύθος και Θρησκεία" θεωρώ ότι μιλάμε γι'αυτήν και σε αυτήν...και βάση αυτής ετέθη και το θέμα που ανάρτησα...και γιατί δεν είναι συμβατά με την"Θεία δίκη" ..???
Ίσα-ίσα που είναι εντελώς συμβατά..."παν-σύμβατα" θα έλεγα...αν δεν είναι αυτά , ποιά θα είναι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 22:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν όντως είσαι βλάκας ή αν προσποιείσαι το βλάκα. Δεν μπορούσα επίσης να προβλέψω την κατάσταση αυτή, γι'αυτό και δεν θεώρησα σκόπιμο να εξηγώ τα αυτονόητα.

Όχι, δεν πιστεύω ότι τα είπε κανείς. Παραθέτω αυτά που κατά τους πιστούς είπε ο γιος του Γιαχωβά. [ Μα ... αφού δεν τα πιστεύεις ρε τσιριμπίμ τσιριμπόμ, γιατί τα παραθέτεις ; Παραθέτεις αυτά που κατά τους πιστούς είπε ο γιος του Γιαχωβά ; Κι εσύ τι είσαι ; Ο Κούγιας των Πιστών ; Τι 'ναι αυτά που λες ρε ; Δηλ. μιλάς εσύ αντ' αυτών ; Άσε ρε αγόρι μου να τα παραθέσουν αυτοί. Τα ξέρουν καλύτερα από σένα. ]

Τότε μην ασχολείσαι. [ Δεν ασχολούμαι. Σου είπα, είναι από τις λίγες φορές που γράφω στο "Μύθος & Θρησκεία". Τι να πει κανείς και για σένα δηλ. που ασχολείσαι χρόνια ... ε ; ]

Τίποτε, ξέχνα το. Ο καιρός; Καλά εκεί; [ Καλά μωρέ ... πολύ υγρασία όμως και άμα έχει και ζέστη, ε, σκατο-ατμόσφαιρα ]

Για να απαντήσω στην ανοησία σου "παίρνεις μια "εικόνα" από την Χριστιανική παράδοση" [ Απαντάει κάποιος όταν τον ρωτάνε. Όταν δεν τον ρωτάνε, αυτό που κάνει δεν ονομάζεται "απάντηση", ονομάζεται "ηλιθιότητα" ή "φλυαρία" ή "παριστάνω τον ξύπνιο ενώ είμαι φελός".

Σου είπα, δεν με νοιάζει από που είναι. Εσύ μίλησες πρώτος για ποίμνιο και πρόβατα ενταγμένα στο ποίμνιο. Εσύ δηλ. την χρησιμοποίησες πρώτος. Ε, γιατί την χρησιμοποίησες ; Αρχικά, γιατί την χρησιμοποίησες ; ]

Ξέρω για καναδυο ακόμη. [ Ε, και γιατί δεν μας λες γι' αυτές ; ]

Πάνω σε ποιό θέμα; [ Πάνω στο θέμα που αφορά τον Θεό σου ]

Το σημειώνω αυτό. Δεν συμβαίνει κάθε μέρα...[ Βάλ' το & στο γραφείο σου να το βλέπεις ]

Γιατί έτσι πιστεύουν οι πιστοί που αποτελούν το θέμα της παρούσας συζήτησης... [ Και τι σε νοιάζει εσένα ρε τρόμπα, τι πιστεύουν οι πιστοί που αποτελούν το θέμα της παρούσας συζήτησης ; Τόσο κολλημένος είσαι ; Συζητάς με βάση τι πιστεύουν οι άλλοι ή τι πιστεύεις εσύ ; ]

Επειδή όμως πιστεύω ότι μπουρδολογείς εσκεμμένα, σταματάω την κουβέντα μου εδώ γιατί, συζητώντας κανείς μαζί σου είναι το ίδιο εποικοδομητικό με το να συζητάει με την καρέκλα της κουζίνας του. [ Ναι ; Πας ένα στοίχημα ότι δεν θα σταματήσεις ; ]

Τα λέμε σε μερικά χρόνια... Όταν περάσεις τα 15 [ Αυτό το ξανάπες. Σε άλλο θέμα : ".. όταν βέβαια με το καλό ενηλικιωθείς...". Πες κάτι άλλο ... ]


Edited by - zip on 06/09/2011 23:17:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 00:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Ωραία λοιπόν , στην θέση του Θεού που έβαλα στη ανάρτηση του θέματος εσύ βάλε Θρησκεία....για μένα δεν κάνει καμμιά διαφορά και αυτό διότι τον όποιο Θεό τον γνωρίσαμε -όσοι τον γνώρισαν- απο τις Θρησκειες....έχεις ΚΑΙ σε αυτό καμμιά αντίρρηση???

[ O Μάο Μάο που προσκυνάει τον Θεό του Ποταμού που περνάει από το χωριό του, δεν γνώρισε αυτόν τον Θεό μέσα από κάποια θρησκεία ]

Ή εσύ μιλάς για κάποιον Θεό που έχεις προσωπική γνωριμία μαζί του και μιλάς γι'αυτόν -ενω εγκαλείς τους άλλους- σαν να είναι ο πλέον γνωστός απο τους γνωστούς σου???
Πάς μήπως να μας τρελλάνεις??? [ Όχι. Τρελλαίνεστε μια χαρά μόνοι σας. Ειδικά άμα σαν πουν ... "Ιησούς Χριστός νικά / κι όλα τα κακά σκορπά", χτυπιέστε κάτω σαν δαιμονισμένα χταπόδια ... ]


quote:
Εαρινός

Άντε ρε , αλήθεια μας λές??? [ Ναι, αλήθεια ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 00:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχει σημασία τι νομίζει ο καθένας προσωπικά Γιώργο , καμμιά σημασία.

I rest my case.

Προφανώς και δεν έχει σημασία Δήμο όμως στο συγκεκριμένο ζήτημα μόνο τέτοιες υποκειμενικές απαντήσεις μπορείς να λάβεις. Εκτός αν πιστεύεις ότι θα σου απαντήσει ο Θεός στο φόρουμ.


quote:
Μέσα απο τα ιερά βιβλία φωτογραφίζεται ο καλός και ηθικός/ενάρετος άνθρωπος και μπορώ να πώ ότι περιγράφεται με ευκρίνεια...διαφωνείς δηλαδή σε αυτό?

Ναι με αρκετές διαφορές μεταξύ τους και με την περιγραφή που κάνεις εσύ. Άλλος είναι ο ενάρετος που έχεις στο μυαλό σου εσύ, άλλος των Χριστιανών άλλος των Μουσουλμάνων κτλ...


quote:
Θηριάκι , ναι Θηριάκι ... με την καλή εννοια πάντα Γιώργο και το εννοώ...γιατί σε πείραξε??

Δε με πείραξε απλώς με παραξένεψε το υποκοριστικό.


quote:
Και ξανα-λέω ότι το "καλό-ηθικό" στο οποίο αναφέρομαι , "εκ-πορεύεται" ή προσδιορίζεται απο τα "Ιερά βιβλία" όπως και άλλες πολλές έννοιες

Όχι στο εισαγωγικό ποστ σου δίνεις δικιά σου περιγραφή του τι εννοείς ηθικός, ενάρετος, καλός κτλ.


quote:
Επεδή λοιπόν η θεματολογία εδώ είναι η "Μύθος και Θρησκεία" θεωρώ ότι μιλάμε γι'αυτήν και σε αυτήν...και βάση αυτής ετέθη και το θέμα που ανάρτησα...και γιατί δεν είναι συμβατά με την"Θεία δίκη" ..???
Ίσα-ίσα που είναι εντελώς συμβατά..."παν-σύμβατα" θα έλεγα...αν δεν είναι αυτά , ποιά θα είναι???

Πρέπει να καταλάβεις ότι κατά βάσιν δε διαφωνώ μαζί σου. Απλώς προσπαθώ να βάλω το θέμα σε μια πιο αντικειμενική και λογική βάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 00:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Επειδή όμως πιστεύω ότι μπουρδολογείς εσκεμμένα, σταματάω την κουβέντα μου εδώ γιατί, συζητώντας κανείς μαζί σου είναι το ίδιο εποικοδομητικό με το να συζητάει με την καρέκλα της κουζίνας του.

Τα λέμε σε μερικά χρόνια... Όταν περάσεις τα 15


Αργησες να το καταλάβεις,Κώστα!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 05:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!!!!!!εσκεμμένα!!!!!!
..................
Γιατί?

Μίσος?

Θέλει να κουράσει τον συνομιλητή?

Εκδικείται κάποιους?

Βγάζει τα εσοκρυμενα του συνομιλητή?

Την...βρίσκει?

Τι να παίζει απο όλα αυτα... . Ένας ζιπ γνωρίζει....

Σαν τα χιονιά Νικομαχος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 06:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ; που είσαι επιστημονάρα μου εσύ ;

Καμιά άποψη για το θέμα [ για την απορία δηλ. που τριβελίζει το μυαλό του Εαρινού ] έχουμε ; Μήπως ; Ή ήρθες μόνο να βοηθήσεις τον macedon ; [ Κώστα τον λένε ; Α, 'ντάξει, μάθαμε και το όνομά του. Που μένει ; Είναι παντρεμένος ; Παιδιά έχει ; Τι μάρκα είναι η ξυριστική του μηχανή ; ... για πες μας ]

* τελικά, τι έγινε ; συναντηθήκατε με τον Admin ; του έδειξες εκεί τους ... "τίτλους σπουδών" σου ; Πες μας γιατί έχουμε αγωνία ... Ο καιρός στα Νέα Παλάτια ; 'ντάξει ; από υγρασίες, 'ντάξει ;

Edited by - zip on 07/09/2011 07:20:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 09:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης και ξέρω τα πρόβατά μου και με ξέρουνε κι αυτά" (Ιω. 10:14)

"Τα πρόβατά μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" (Ιω. 10:27)


Όταν μιλάς σε τσομπάνους, θα πρέπει να φέρεις στο νου τους μια γνώριμη γι' αυτούς "εικόνα". Πως αλλιώς θα τους δώσεις να καταλάβουν τι λες ; [ Δεν βλέπεις που μερικές φορές εγώ μιλάω διαφορετικά στον καθένα σας ; χε,χε, υπάρχουν εδώ ... "τσομπαναρέοι", ένα σωρό ... ]

Αν αυτές οι φράσεις ήταν : ""Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης ψαράς και ξέρω τα πρόβατά ψάρια μου και με ξέρουνε κι αυτά", "Τα πρόβατά ψάρια μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" ή αν ήταν ""Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης μελισσοκόμος και ξέρω τα πρόβατά μελίσσια μου και με ξέρουνε κι αυτά","Τα πρόβατά Οι μέλισσές μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" ή αν ήταν ""Εγώ είμαι ο καλός τσομπάνης δάσκαλος και ξέρω τα πρόβατά τους μαθητές μου και με ξέρουνε κι αυτά αυτοί ","Τα πρόβατά Οι μαθητές μου γνωρίζουν τη φωνή μου και μ'ακολουθούνε" θα είχαν καμιά διαφορά μεταξύ τους ;

Το νόημα των φράσεων είναι πως ο καθένας γνωρίζει τα του οίκου του, ο καθένας γνωρίζει αυτά με τα οποία ασχολείται, αυτά για τα οποία εργάζεται, τους ανθρώπους με τους οποίους εργάζεται, καλύτερα από κάποιον άλλον που δεν ασχολείται. Έκαστος στο είδος του δηλ. αυτό λέει ο Jesus [ ή όποιος τέλος πάντων το λέει ]. Ο λαός μας έχει μέχρι και παροιμία ανάλογη : "Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος", λέει. Ή "Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο μουσαφίρης".

Έπειτα, εγώ μπορώ να σου αποδείξω macedon, πως κι εσύ ένα είδος τσομπάνου είσαι. Και το λέω αυτό γιατί κάπου [ για να υποστηρίξεις αυτή την σιγουριά που έχεις στο ανάλογο θέμα ] λες :

quote:
macedon

Αν ασχοληθείς και συ όσο ασχολήθηκα εγώ και μελετήσεις αυτά που μελέτησα εγώ, πιστεύω ότι και συ θα είσαι σίγουρος για πολλά πράματα.


Τα ... "πρόβατα" λοιπόν για σένα, θα μπορούσε κάποιος να πει πως είναι τα βιβλία σου, τα ιστορικά στοιχεία, οι ημερομηνίες, τα πρόσωπα, τα γεγονότα, οι μαρτυρίες, κ.ο.κ. Όλα αυτά για σένα είναι σαν τα πρόβατα των τσομπάνηδων. Τα μαζεύεις, τα συγκεντρώνεις, τα μελετάς, τα ... "αρμέγεις" για να σου δώσουν αυτά τα συμπεράσματα που εξάγεις, τα σαλαγάς*, τα βάζεις στο δικό σου το ... νοητικό μαντρί. *[ σαλαγάω, σαλαγώ = ρήμα τσομπαναρέων από την Άνω Ραχούλα που σημαίνει κατευθύνω, καθοδηγώ ]

Συνεπώς, έχεις κάθε δικαίωμα να λες "Αν ασχοληθείς και συ όσο ασχολήθηκα εγώ και μελετήσεις αυτά που μελέτησα εγώ", δικαίωμα που σου το δίνει η ίδια η εξειδίκευσή σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Είσαι λοιπόν ένας καλός τσομπάνος, που ξέρει τα πρόβατά του και τον ξέρουνε κι αυτά. Κι όταν αυτά τα πρόβατα τα φωνάξεις, ακούν την φωνή σου και σ' ακολουθούν ...

Άνοιξε το μυαλό σου φίλε, μην είσαι στενόμυαλος ... Και μην κοιτάς απλώς τις λέξεις. Κοίτα τι υπάρχει πίσω απ' αυτές ...


Edited by - zip on 07/09/2011 10:28:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 10:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Ωραία λοιπόν , στην θέση του Θεού που έβαλα στη ανάρτηση του θέματος εσύ βάλε Θρησκεία....για μένα δεν κάνει καμμιά διαφορά και αυτό διότι τον όποιο Θεό τον γνωρίσαμε -όσοι τον γνώρισαν- απο τις Θρησκειες....έχεις ΚΑΙ σε αυτό καμμιά αντίρρηση???

[ O Μάο Μάο που προσκυνάει τον Θεό του Ποταμού που περνάει από το χωριό του, δεν γνώρισε αυτόν τον Θεό μέσα από κάποια θρησκεία ]

Ή εσύ μιλάς για κάποιον Θεό που έχεις προσωπική γνωριμία μαζί του και μιλάς γι'αυτόν -ενω εγκαλείς τους άλλους- σαν να είναι ο πλέον γνωστός απο τους γνωστούς σου???
Πάς μήπως να μας τρελλάνεις??? [ Όχι. Τρελλαίνεστε μια χαρά μόνοι σας. Ειδικά άμα σαν πουν ... "Ιησούς Χριστός νικά / κι όλα τα κακά σκορπά", χτυπιέστε κάτω σαν δαιμονισμένα χταπόδια ... ]


quote:
Εαρινός

Άντε ρε , αλήθεια μας λές??? [ Ναι, αλήθεια ]




Δεν ξέρεις τι λές .... απλά!!!
Άλλα 'ντ'αλλων....η αλήθεια είναι βεβαίως ότι έχουμε γίνει φραππέδες απο το πολύ το χτύπημα...
Αν αυτό σου αρέσει να πιστεύεις ... πίστευέ το , απο εμένα ελεύθερα για να χρησιμοποιήσω την έκφραση κάποιου γνωστού...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 10:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός, θα πεις τίποτ' άλλο σχετικά με αυτές τις απορίες που είχες ; Εσύ το άνοιξες το θέμα. Θα γράψεις τίποτ' άλλο ; Άντε μπράβο ... Έχεις να πεις κάτι πάνω σ' αυτά ;

quote:

Κατ' αρχήν, η δημιουργία ενός Θεού ή πολλών Θεών, είναι ανθρώπινη ανάγκη. Η ανάγκη είναι αυτή που κάνει τους ανθρώπους να φτιάχνουν θεούς, θρησκείες, κανόνες θρησκευτικούς, δόγματα κτλ. Ποια ανάγκη ; Η ανάγκη να αποδώσουν μία ή περισσότερες δυνάμεις ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ δεν έχουν, σε κάτι άλλο. Από την αδυναμία ή τις αδυναμίες τους ξεκινάει αυτή η ανάγκη. Παραδείγματα ; Άπειρα.

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να κατανοήσουν την φυσική φθορά τους, την φυσική φθορά ενός ζωντανού όντος. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να δεχθούν πως ακριβώς επειδή είναι ζωντανοί κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Συνεπώς, φτιάχνουν κάτι το οποίο είναι [ με βάση της παραπάνω λογικής ], αθάνατο. Τι μπορεί να είναι αθάνατο γι' αυτούς ; Ένας Θεός π.χ

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να κατανοήσουν έννοιες όπως : Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Ισότητα, Βούληση κτλ. Τι μπορεί να τα κατανοήσει, να τα αποδώσει και τα εφαρμόζει όλα τα παραπάνω με έναν όχι ανθρώπινο τρόπο γι' αυτούς ; Πάλι ένας Θεός π.χ

Ουσιαστικά λοιπόν εδώ μιλάμε, για μια πλήρη αποτυχία στην εφαρμογή όλων αυτών των εννοιών [ όπως Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Ισότητα, Βούληση ] από τον ίδιο των άνθρωπο, συνεπώς θα πρέπει να αναζητηθεί κάτι που δεν είναι ανθρώπινο ώστε να μπορεί (αυτό το κάτι) να τα εφαρμόσει πέραν πάσης ανθρώπινης αμφιβολίας. Τι μπορεί να τα εφαρμόσει γι' αυτούς ; Πάλι ο Θεός.

Σιγά σιγά λοιπόν, η έννοια του Θεού παίρνει ανθρωποκεντρική υπόσταση. Ο άνθρωπος φτιάχνει έναν Θεό που είναι κατ' εικόνα και ομοίωσή του.

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να ερμηνεύσουν φυσικά φαινόμενα. Η θεοποίηση του ήλιου π.χ ή ενός βράχου ή ενός δέντρου.

Συνεπώς, μια ανθρώπινη ανάγκη [ που βασίζεται σε μία ή περισσότερες αδυναμίες ] ξεκινά μέσα στον άνθρωπο την διαδικασία για την δημιουργία ενός Θεού ή πολλών Θεών.


Έχεις καμιά διαφωνία ; Έχεις καμιά άλλη πρόταση ; Καμιά άλλη σκέψη ;

quote:
Προσωπικά, για μένα δεν είναι εντελώς άχρηστο. Γιατί παρ' ότι πολλές φορές αυτή η ανάγκη εμφανίζεται και σε μένα, ωστόσο προσπαθώ να ερευνήσω, όχι την ανάγκη, αλλά την αδυναμία μου που κρύβεται πίσω απ' αυτήν την ανάγκη. Συνεπώς, για μένα, μέσα από αυτήν την ανάγκη, ερευνώ καλύτερα τον εαυτό μου, δηλ. ερευνώ τις αδυναμίες μου. Αν λοιπόν υπάρχει για μένα μια κάποια χρησιμότητα σ' αυτό, είναι αυτή που μόλις ανέφερα.

Πολλοί άνθρωποι βρίσκουν "μια αγκαλιά" όπως λένε στο Θεό. Πιθανώς, δεν την βρήκαν σε άνθρωπο, την αναζητάνε στον Θεό. Γι' αυτούς, εφ' όσον κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να τους την δώσει, τι είναι αυτό που θα τους την δώσει ; Ένας θεός π.χ.

Άλλοι βρίσκουν "παρηγοριά" όπως λένε στο Θεό. Δεν την βρήκαν σε άνθρωπο, που θα την αναζητήσουν ; Στον θεό. Θα μου πείτε, άλλοι την βρίσκουν στα ζώα, στα σκυλιά και στα γατιά. Ε, 'ντάξει, ο καθένας ... όπως & όπου "την βρίσκει", που λέμε.

H χρησιμότητα λοιπόν της ύπαρξης του θεού, εξαρτάται κάθε φορά από την αδυναμία που έχει ο κάθε άνθρωπος αλλά και την ανάγκη την οποία κάθε φορά έχει. Γι' αυτό λέω, πως κάτι το οποίο στον Εαρινό μπορεί να είναι άχρηστο, σε κάποιον μπορεί να είναι χρήσιμο. Γιατί ο Εαρινός μπορεί να μην έχει ανάγκη για μια αγκαλιά π.χ αλλά κάποιος άλλος μπορεί να έχει αυτήν την ανάγκη. Και επειδή είναι αδύναμος στο να την ψάξει και να την βρει ή επειδή την βρήκε κάποτε και προδώθηκε ή πληγώθηκε απ' αυτήν, την αναζητά τώρα στον Θεό.

Αφού έχουμε αποτύχει ως ανθρώπινο είδος, η επιτυχία μας θα αναζητηθεί στην ύπαρξη ενός όντος ή μιας δύναμης που θα δεν ανήκει στο δικό μας το είδος. Αυτό το Ον ή αυτή την Δύναμη, το ονομάζουμε "Θεό". Και αυτό ακριβώς που λέω τώρα, είναι η Υπέρτατη Αυταπάτη μας.

Αν αυτή την στιγμή συζητάμε για Θεούς, είναι επειδή αποτύχαμε ως άνθρωποι.


Κάτι που να μην καταλαβαίνεις ; Κάτι που θες να το αναλύσουμε περισσότερο ; Βλέπεις στα παραπάνω να αναφέρω εγώ πουθενά τον Χριστιανισμό ; Τον Ιησού ;

Μπορείς να αρθρώσεις μια πρόταση απαλλαγμένη από το φάντασμα που σας κυνηγάει εδώ και τόσα χρόνια και λέγεται Iησούς ;

Edited by - zip on 07/09/2011 10:41:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 11:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
Κατ'αρχάς και αυτό που θα σου πώ , ισχύει 1000% ....
Δεν μας κυνηγάει κανένας Ιησούς και δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα με κανέναν Ιησού αλλα με όλα όσα υποτίθεται ότι είπε και αυτό διότι δεν ανέφερε τίποτα το καινούργιο , ασχέτως των όποιων προσπαθειών διαφόρων φίλων να υποστηρίξουν το αντίθετο...
Εφόσον λοιπόν γίνεται συζήτηση θα πώ -και γώ- την άποψή μου...ή ΔΕΝ μπορώ εγώ ή όποιος έχει αντίθετη άποψη να την εκφράσει , μπάς και σκοντάψει στην δική σου άποψη που λέει ότι όποιος έχει αντίθετες απόψεις κινείται εχθρικά εναντίον της δικής σου ή του οποιουδήποτε φίλου???
Επαναλαμβάνω λοιπόν , ότι δεν έχω οτιδήποτε με τον Ιησού αλλα διαφωνώ με την κοσμοθεωρία του απόλυτα και θεωρω ότι μόνο ένας Γιός-Θεού δεν θα κινείτο και δεν θα μιλούσε κατ'αυτόν τον τρόπο...
Εξάλλου , οι ίδιοι οι πιστοί του μαλλιοτραβιόντουσαν μεταξύ τους για το τι είναι ... άνθρωπος ή γιός του Θεού ή για το τι σήμαινε κάθε του λόγος...
Όσο για το ενδιαφέρον σου αν έχω να πώ κάτι επί του θέματος και επι των θέσων που διατυπώνονται , θα σου συνιστούσα να το αφήσεις σε μένα και όταν χρειασθεί κατα την άποψή μου θα το κάνω...και όταν κρίνω ότι πρέπει να τοποθετηθώ το κάνω και μόνος μου , δεν ζήτησα πουθενά βοήθεια και διαμεσολαβήσεις , καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλα δεν στο ζητησα...
Εσύ κοίτα τον εαυτό σου και όλα καλά θα πάνε σε διαβεβαιώ...
Επί του θέματος τώρα έχω να πώ το εξής:"Το θέμα προσπαθεί να διερευνήσει -τελικά- αν ο άνθρωπος που περιγράφω στην εισαγωγή θεωρείται ως καλός άνθρωπος -καλός με την έννοια την Χριστιανική , μιάς και ζούμε σε Χριστιανικό κράτος - και αν αυτός ο άνθρωπος θεωρείται ως καλός άνθρωπος απο τους Χριστιανούς και τον επικεφαλής τους Θεό και αν όχι σε τι δεν "εμπίπτει" απ'ολα όσα δίδαξε ο Ιησούς και βάσει αυτού ενδεχομένως να μην του γίνει πρόσκληση για την είσοδό του στους κήπους της αιώνιας ζωής".
Αν κάτι δεν κατάλαβες , ρώτησέ με και θα σου απαντήσω αμέσως...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 12:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Δεν μας κυνηγάει κανένας Ιησούς και δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα με κανέναν Ιησού αλλα με όλα όσα υποτίθεται ότι είπε και αυτό διότι δεν ανέφερε τίποτα το καινούργιο , ασχέτως των όποιων προσπαθειών διαφόρων φίλων να υποστηρίξουν το αντίθετο...


Μισό λεπτό ... κάτσε να κάνουμε μια προσπάθεια να συννενοηθούμε. Έχεις πρόβλημα δηλ. με όλα όσα υποτίθεται ότι είπε ο Ιησούς. Ok, δεκτόν.

Όμως, βρε Εαρινέ, αφού υποτίθεται ότι τα είπε [ δηλ. στην ουσία ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΕ, ή τέλος πάντων δεν πιστεύεις εσύ ότι τα είπε ], γιατί να έχεις πρόβλημα

Καταλαβαίνεις την ερώτηση ; [ Δηλ. εγώ ρε παιδί μου έχω πρόβλημα με τα όσα είπε η Τζούλια. Αλλά από την άλλη, δεν πιστεύω ότι τα είπε κιόλας. Ε, τότε γιατί να έχω πρόβλημα ; Αφού δεν πιστεύω καν ότι τα είπε! ]

Mετά ας πούμε λες ότι δεν ανέφερε τίποτε το καινούργιο. Οk, κι αυτό δεκτό. Ναι, αλλά ξεχνάς να αναφερθείς σε ποιους & πότε. Δηλ. σε ποιους & πότε ρε παιδί μου δεν ανέφερε τίποτε το καινούργιο ; Σε μας ; Τωρα ; Ε, φυσικά σε εμάς δεν ανέφερε τίποτε το καινούργιο τώρα.

Σε εκείνους όμως, εκείνη την εποχή ; Για την εποχή που ειπώθηκαν αυτά που ειπώθηκαν - αν ειπώθηκαν, εγώ δε λέω ότι σώνει και ντε ειπώθηκαν -, ε, για εκείνη την εποχή και σε εκείνους τους ανθρώπους, αυτά που ειπώθηκαν ήταν καινούργια ή τέλος πάντων, εκείνοι οι άνθρωποι, εκείνη την εποχή, καινούργια τα έβλεπαν. Ήταν ρε παιδί μου, καινούργιο δηλ. [ για εκείνους & τότε, όχι για μας & τώρα ] π.χ να πεις σε κάποιον να γυρίσει και το άλλο του μάγουλο αν τον χτυπήσουν την στιγμή που οι άνθρωποι τότε ζούσαν με το οφθαλμόν αντί οφθαλμού. [ Βασικά, και τώρα έτσι ζούνε, με το οφθαλμόν αντί οφθαλμού δηλ. αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, του macedon ας πούμε ευαγγέλιο, γιατί τον Μωσαϊκό Νόμο ο macedon τον γνωρίζει και τον εφαρμόζει κάτι παραπάνω από πιστά χρόνια και χρόνια ... ειδικά αυτό το "Μην έχεις άλλους θεούς εκτός από μένα", ψωμοτύρι το 'χει ... ]


Edited by - zip on 07/09/2011 13:11:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα υποτίθεται ότι είναι προφανές ρε Zip...
Υποτίθεται οτι βρισκόμαστε σε μια κοινωνία η οποία διερευνά/μελετάει/θέτει υπο δοκιμασία όλα όσα την νοηματοδοτούν και επικυρώνει ή ακυρώνει ιδέες και κώδικες πεποιθήσεων κοκ....στην προσπάθειά της για να κινηθεί καλύτερα μπροστά...
Ο Χριστός είναι το σύμβολο μιας κοσμοθεωρίας που νοηματοδοτεί πάρα πολύ κόσμο στην γή και αυτή η κοσμοθεωρία δοκιμάζεται καθημερινά για την δυναμική και την αποτελεσμάτικότητά της , εκεί λοιπόν εντάσσονται και οι όποιες -πάρα πολλές πλέον- ενστάσεις και διαφωνίες...και όχι έναντι του Χριστού...και ειδικότερα έναντι των απλών πιστών..
Με ρωτάς "γιατί ειδικά έναντι του Χριστού??" και σου απαντώ "διότι , ο Χριστός/Χριστιανισμός υπάρχει στην πατρίδα μας -Αν ήταν άλλη Θρησκεία , προφανώς θα μιλούσαμε γι'αυτήν- , ωστόσο προσωπικά δεν θεωρώ αληθή όλα όσα προτείνονται και απο τις άλλες Θρησκείες , όπως και πολλοί άλλοι συνανθρωποί μας ασφαλώς και απο κεί έρχονται οι όποιες συζητήσεις και διαφωνίες...Θυμίσου και το θέμα που είχε αναρτήσει φίλος συνδίκτυος περί άλλης Θρησκείας...
Είναι άλλο πράμα ωστόσο η διαφωνία και άλλο η βρισιές και οι κατηγοριοποιήσεις...πολύ δε περισσότερο η επιθετική διάθεση...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Εφόσον λοιπόν γίνεται συζήτηση θα πώ -και γώ- την άποψή μου...ή ΔΕΝ μπορώ εγώ ή όποιος έχει αντίθετη άποψη να την εκφράσει , μπάς και σκοντάψει στην δική σου άποψη που λέει ότι όποιος έχει αντίθετες απόψεις κινείται εχθρικά εναντίον της δικής σου ή του οποιουδήποτε φίλου???


Συγνώμη, αλλά η δική μου άποψη λέει ότι όποιος έχει αντίθετες απόψεις κινείται εχθρικά εναντίον της δικής μου ή του οποιουδήποτε φίλου ; Αυτό λέει η δική μου άποψη δηλ. ; Πω ρε φίλε μου, δεν το 'ξερα ... σ' ευχαριστώ που μου λες τι λέει η δική μου άποψη ...

quote:
Εαρινός

Επαναλαμβάνω λοιπόν , ότι δεν έχω οτιδήποτε με τον Ιησού αλλα διαφωνώ με την κοσμοθεωρία του απόλυτα και θεωρω ότι μόνο ένας Γιός-Θεού δεν θα κινείτο και δεν θα μιλούσε κατ'αυτόν τον τρόπο...


Κατ' αρχήν, πρέπει να μάθεις πως οι Θεοί ή ο Θεός δεν γεννάει/νε γιους ούτε κόρες. Δεν έχουν ... πουλάκι ρε παιδί μου, τσου τσου ... κατάλαβες ;

quote:
Εαρινός

Όσο για το ενδιαφέρον σου αν έχω να πώ κάτι επί του θέματος και επι των θέσων που διατυπώνονται , θα σου συνιστούσα να το αφήσεις σε μένα και όταν χρειασθεί κατα την άποψή μου θα το κάνω...και όταν κρίνω ότι πρέπει να τοποθετηθώ το κάνω και μόνος μου , δεν ζήτησα πουθενά βοήθεια και διαμεσολαβήσεις , καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλα δεν στο ζητησα...


Έ, εντάξει ρε Εαρινέ ... πω, πω, πολύ παρεξηγιάρης είσαι μωρ' αδερφέ μου. Εγώ στο είπα έτσι, απλά, επειδή εσύ άνοιξες το θέμα, ε, να πεις ρε παιδί μου κι εσύ μια κουβέντα.

quote:
Εαρινός


Επί του θέματος τώρα έχω να πώ το εξής:"Το θέμα προσπαθεί να διερευνήσει -τελικά- αν ο άνθρωπος που περιγράφω στην εισαγωγή θεωρείται ως καλός άνθρωπος -καλός με την έννοια την Χριστιανική , μιάς και ζούμε σε Χριστιανικό κράτος - και αν αυτός ο άνθρωπος θεωρείται ως καλός άνθρωπος απο τους Χριστιανούς και τον επικεφαλής τους Θεό Ιησού Χριστό και αν όχι σε τι δεν "εμπίπτει" απ'ολα όσα δίδαξε ο Ιησούς και βάσει αυτού ενδεχομένως να μην του γίνει πρόσκληση για την είσοδό του στους κήπους της αιώνιας ζωής"


Μάλιστα ... συγνώμη αλλά γιατί βάζεις εισαγωγικά σ' αυτό που λες ; Δεν είναι δικό σου ; Κάποιος άλλος το είπε ;

Edited by - zip on 07/09/2011 13:27:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Υποτίθεται οτι βρισκόμαστε σε μια κοινωνία η οποία διερευνά/μελετάει/θέτει υπο δοκιμασία όλα όσα την νοηματοδοτούν και επικυρώνει ή ακυρώνει ιδέες και κώδικες πεποιθήσεων κοκ....στην προσπάθειά της για να κινηθεί καλύτερα μπροστά...
Ο Χριστός είναι το σύμβολο μιας κοσμοθεωρίας που νοηματοδοτεί πάρα πολύ κόσμο στην γή[ υπερβάλεις τώρα ... ] και αυτή η κοσμοθεωρία δοκιμάζεται καθημερινά για την δυναμική και την αποτελεσμάτικότητά της , εκεί λοιπόν εντάσσονται και οι όποιες -πάρα πολλές πλέον- ενστάσεις και διαφωνίες...και όχι έναντι του Χριστού...και ειδικότερα έναντι των απλών πιστών..
Με ρωτάς "γιατί ειδικά έναντι του Χριστού??" [ ε, τώρα ... δεν σε ρωτάω ακριβώς αυτό ] και σου απαντώ "διότι , ο Χριστός/Χριστιανισμός υπάρχει στην πατρίδα μας -Αν ήταν άλλη Θρησκεία , προφανώς θα μιλούσαμε γι'αυτήν- , ωστόσο προσωπικά δεν θεωρώ αληθή όλα όσα προτείνονται και απο τις άλλες Θρησκείες , όπως και πολλοί άλλοι συνανθρωποί μας ασφαλώς και απο κεί έρχονται οι όποιες συζητήσεις και διαφωνίες...Θυμίσου και το θέμα που είχε αναρτήσει φίλος συνδίκτυος περί άλλης Θρησκείας...
Είναι άλλο πράμα ωστόσο η διαφωνία και άλλο η βρισιές και οι κατηγοριοποιήσεις...πολύ δε περισσότερο η επιθετική διάθεση...


Συγνώμη ... διάβασες τι σε ρώτησα ; Να το ξαναβάλω ; Άντε να το ξαναβάλω ...

quote:
zip

Εαρινέ, αφού υποτίθεται ότι τα είπε [ δηλ. στην ουσία ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΕ, ή τέλος πάντων δεν πιστεύεις εσύ ότι τα είπε ], (εσύ) γιατί να έχεις πρόβλημα


Μέχρι και την Τζούλια σου έφερα παράδειγμα ...

quote:
Δηλ. εγώ ρε παιδί μου έχω πρόβλημα με τα όσα είπε η Τζούλια. Αλλά από την άλλη, δεν πιστεύω ότι τα είπε κιόλας. Ε, τότε γιατί να έχω πρόβλημα ; Αφού δεν πιστεύω καν ότι τα είπε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου λές κάτι , σε Σουαχίλι μιλάω???
Τέλος πάντως , αν δεν θες να καταλάβεις ... μην καταλαβαίνεις!
Σήμερα έχει αεράκι πάντως εδώ που βρίσκομαι , εκεί πως είναι ο καιρός έχει ακόμα υγρασία???

Ομίλησα περί της κοσμοθεωρίας του και η οποία νοηματοδοτεί τον κόσμο και αναπαράγεται απο τον Χριστιανισμό....ο οποίος Χριστιανισμός υποτίθεται ότι είναι η επίσημη Θρησκεία του μπουρδέλου που ζούμε και αυτές οι ιδέες χαρτογραφούν και διαμορφώνουν αξίες ... σκέψεις ...ιδέες που με την σειρά τους διαμορφώνουν τον τρόπο που σκεπτόμαστε/ενεργούμε αλλα και αισθανόμαστε....τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουμε , κρίνουμε και συμπεριφερόμαστε...το κέρατό μου μέσα...
Τα μικρά παιδάκια ως γνωστόν , μεγαλώνουν απο τους γονείς τους και την κοινωνία σύμφωνα με τα όσα θεωρούνται ως υγιή και σωστά και τα οποία έρχονται απο αυτή την κοσμοθεωρία και μάλιστα αν κάποιο θελήσει να αντιδράσει κατηγοριοποιείται και ενοχοποιείται με αποτέλεσμα να αισθάνεται ως απορριπτέο..το κέρατό μου μέσα...

Πόσο πιο λιανά να το κάνουμε ... έλεος ... έλεος ... παραδίνομαι ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομίλησα περί της κοσμοθεωρίας του και η οποία νοηματοδοτεί τον κόσμο και αναπαράγεται απο τον Χριστιανισμό....ο οποίος Χριστιανισμός υποτίθεται ότι είναι η επίσημη Θρησκεία του μπουρδέλου που ζούμε και αυτές οι ιδέες χαρτογραφούν και διαμορφώνουν αξίες ... σκέψεις ...ιδέες που με την σειρά τους διαμορφώνουν τον τρόπο που σκεπτόμαστε/ενεργούμε αλλα και αισθανόμαστε....τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουμε , κρίνουμε και συμπεριφερόμαστε...το κέρατό μου μέσα...
Τα μικρά παιδάκια ως γνωστόν , μεγαλώνουν απο τους γονείς τους και την κοινωνία σύμφωνα με τα όσα θεωρούνται ως υγιή και σωστά και τα οποία έρχονται απο αυτή την κοσμοθεωρία και μάλιστα αν κάποιο θελήσει να αντιδράσει κατηγοριοποιείται και ενοχοποιείται με αποτέλεσμα να αισθάνεται ως απορριπτέο..το κέρατό μου μέσα...

Είναι αρκετά γενικό πάντως και δεν έχεις βάλει κάποιον στόχο για το που θα ήθελες να καταλήξεις/καταλήξουμε, αλλά δεν πειράζει γιατί και πάλι γίνεται συζήτηση.

Προσωπικά μου φαίνεται τελείως άκυρο το να δέχομαι τις αξίες μίας πίστης/θρησκείας χωρίς να κάτσω να σκεφτώ που είναι το νόημά τους άμα τις εφαρμόσω. Το οτι μία θρησκεία μου λέει οτι αυτά πρέπει να τα δεχτώ γιατί είναι η αλήθεια (η έννοια του δόγματος δηλαδή), επίσης με κάνει να μην θέλω να πιστέψω στην θρησκεία, γιατί ακόμα και αν θέλω να πιστέψω σε κάτι, θα αφήσω την δική μου διαίσθηση να με οδηγήσει κάπου και όχι κάποιον άλλο.

Τώρα, συγκεκριμένα μέσα από τον χριστιανισμό, δίνονται κάποια στοιχεία που μπορείς να πεις οτι είναι χρήσιμα για να δημιουργήσεις μια προσωπικότητα η οποία επιδιώκει αρμονικές σχέσεις με τους συνανθρώπους και που θα δομούσαν μια σχετικά αποδεκτή κοινωνία. Αλλά δεν έχω κάτσει να δω μία μία τις αξίες για να ξέρω τι θα κρατήσω και τι θα πετάξω. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα τις αξίες τις φτιάχνω μόνος μου. Βλέποντας και κρίνοντας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γειά σου...
Θα το εκτιμούσα να μου έλεγες πόσο πιό συγκεκριμμένο θα ήθελες να κάνω το θέμα...ευχαριστώ πάντως για την συμβολή σου στο θέμα και αναμένω τις όποιες παρατηρήσεις σου και εφόσον συμβάλλουν για την όσο το δυνατόν καλύτερη συγκεκριμενοποίηση του θέματος , ασφαλώς και θα ληφθούν υπ'οψιν -μας-.....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 17:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει...
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού???
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Φίλε Εαρινέ, εφόσον αυτός ο άνθρωπος έχει δομήσει την προσωπικότητα του με έναν τέτοιον τρόπο ώστε να διάγει μια ζωή η οποία τον ικανοποιεί, τον κάνει να νιώθει ευτυχής, αυτάρκης κι ολοκληρωμένος τότε δεν χρειάζεται καμία εκκλησία και πιθανότατα καμία θρησκεία.
Εάν είχε νιώσει την ανάγκη να στραφεί σε κάποια θρησκεία για να βρει κάποιες απαντήσεις σε τυχόν ερωτήματα του, υποθέτω ότι θα το είχε κάνει ήδη.
Εφόσον λοιπόν δεν το έκανε, μάλλον δεν την χρειάζεται οπότε δεν έχει κάποιο λόγο να ανησυχεί για κάτι.

quote:
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν ξέρουμε εάν όντως υπάρχει Θεός ή όχι, δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε και το εάν σκέφτεται, εάν νιώθει, τι σκέφτεται, τι νιώθει, εάν έχει προσδοκίες από τα δημιουργήματα του, εάν έχει επιθυμίες κλπ.
Αυτά είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να αποδοθούν και στο Θείο.
Φυσικά αυτά τα χαρακτηριστικά μας είναι γνώριμα κι ίσως για αυτό το λόγο να τα έχουμε ως γνώμονα για να εξηγήσουμε μια συμπεριφορά πέραν του δικού μας επιπέδου, πιστεύω όμως ότι η γενικευμένη απόδοση τους θα μας δώσει αρκετά επισφαλή συμπεράσματα.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 17:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Ομίλησα περί της κοσμοθεωρίας του* και η οποία νοηματοδοτεί τον κόσμο** και αναπαράγεται απο τον Χριστιανισμό....ο οποίος Χριστιανισμός υποτίθεται ότι είναι [ Δεν υποτίθεται ότι είναι. Είναι. Αυτό λέει το Σύνταγμα. ] η επίσημη Θρησκεία του μπουρδέλου που ζούμε και αυτές οι ιδέες χαρτογραφούν και διαμορφώνουν αξίες ... σκέψεις ...ιδέες που με την σειρά τους διαμορφώνουν τον τρόπο που σκεπτόμαστε/ενεργούμε αλλα και αισθανόμαστε....τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουμε , κρίνουμε και συμπεριφερόμαστε...το κέρατό μου μέσα...


*Κατ' αρχήν, ο Ιησούς δεν έχει παραδώσει καμιά κοσμοθεωρία. Καινούργια λέξη η "κοσμοθεωρία" ; Τώρα την έμαθες και πρέπει να την χρησιμοποιήσεις, ε ; Ούτε μιλάει θεωρητικά, ούτε φτιάχνει κοσμοθεωρίες. Ο Ιησούς αυτά που λέει [ αν έχουν λεχθεί ή αν τα λέει ο ίδιος ] είναι κάποια πράγματα που στόχο έχουν να ενεργοποιήσουν στον άνθρωπο την συνειδητότητά του και να κάνουν τον άνθρωπο να ερευνήσει τον ίδιο του τον εαυτό. Αν αυτά τα πράγματα τα πήραν πέντε δέκα καραγκιόζιδοι ιεράρχες, αν αυτά τα πράγματα τα αναπαρήγαγαν και τα ερμήνευσαν λάθος τα ιερατεία κτλ. αυτό είναι κάτι για το οποίο ο ίδιος ο Ιησούς δεν είχε ιδέα. Και δεν θα ήταν δυνατόν να είχε ιδέα, αφού ότι συνέβει με την διδασκαλία του και την έκταση που αργότερα πήρε αυτή, συνέβει αφ' ότου ο Ιησούς είχε τινάξει τα πέταλα.

**Δεν νοηματοδοτεί κανέναν κοσμό. Σου είπα, είναι μια απλή διδασκαλία που στοχεύει στην συνειδητότητα των ανθρώπων. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

quote:
Εαρινός

Τα μικρά παιδάκια ως γνωστόν, μεγαλώνουν απο τους γονείς τους και την κοινωνία σύμφωνα με τα όσα θεωρούνται ως υγιή και σωστά και τα οποία έρχονται απο αυτή την κοσμοθεωρία διδασκαλία και μάλιστα αν κάποιο θελήσει να αντιδράσει κατηγοριοποιείται και ενοχοποιείται με αποτέλεσμα να αισθάνεται ως απορριπτέο..το κέρατό μου μέσα...


Σιγά ρε φίλε, σιγά ... "κατηγοριοποιείται", "ενοχοποιείται", "απορριπτέο", σιγά ... χαλάρωσε λίγο. Αν αγόρι μου έτσι σε μεγάλωσαν εσένα οι γονείς σου, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι γονείς μεγαλώνουν έτσι τα παιδιά τους ... Συγκεντρώσου!

***

quote:

Εαρινός - Δεν μας κυνηγάει κανένας Ιησούς και δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα με κανέναν Ιησού αλλα με όλα όσα υποτίθεται ότι είπε και αυτό διότι δεν ανέφερε τίποτα το καινούργιο , ασχέτως των όποιων προσπαθειών διαφόρων φίλων να υποστηρίξουν το αντίθετο...

zip - Όμως, βρε Εαρινέ, αφού υποτίθεται ότι τα είπε [ δηλ. στην ουσία ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΕ, ή τέλος πάντων δεν πιστεύεις εσύ ότι τα είπε ], γιατί να έχεις πρόβλημα

Και η ερώτηση εξακολουθεί να ισχύει ...


Edited by - zip on 07/09/2011 18:17:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 18:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,

θέλω να μου κάνεις μια χάρη. Θέλω να μου εξηγήσεις τι λέει εδώ ο Dying_Incubus.

quote:
Dying_Incubus

Αυτά είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να αποδοθούν και στο Θείο. Φυσικά αυτά τα χαρακτηριστικά μας είναι γνώριμα κι ίσως για αυτό το λόγο να τα έχουμε ως γνώμονα για να εξηγήσουμε μια συμπεριφορά πέραν του δικού μας επιπέδου, πιστεύω όμως ότι η γενικευμένη απόδοση τους θα μας δώσει αρκετά επισφαλή συμπεράσματα.


Μπορείς ; Σε παρακαλώ δηλ. Θα σου είμαι υπόχρεος.

***

Earendil,

quote:
Earendil

Προσωπικά μου φαίνεται τελείως άκυρο το να δέχομαι τις αξίες μίας πίστης/θρησκείας χωρίς να κάτσω να σκεφτώ που είναι το νόημά τους άμα τις εφαρμόσω. Το οτι μία θρησκεία μου λέει οτι αυτά πρέπει να τα δεχτώ γιατί είναι η αλήθεια (η έννοια του δόγματος δηλαδή), επίσης με κάνει να μην θέλω να πιστέψω στην θρησκεία, γιατί ακόμα και αν θέλω να πιστέψω σε κάτι, θα αφήσω την δική μου διαίσθηση να με οδηγήσει κάπου και όχι κάποιον άλλο.

Τώρα, συγκεκριμένα μέσα από τον χριστιανισμό, δίνονται κάποια στοιχεία που μπορείς να πεις οτι είναι χρήσιμα για να δημιουργήσεις μια προσωπικότητα η οποία επιδιώκει αρμονικές σχέσεις με τους συνανθρώπους και που θα δομούσαν μια σχετικά αποδεκτή κοινωνία. Αλλά δεν έχω κάτσει να δω μία μία τις αξίες για να ξέρω τι θα κρατήσω και τι θα πετάξω. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα τις αξίες τις φτιάχνω μόνος μου. Βλέποντας και κρίνοντας.


Σωστή και μετρημένη τοποθέτηση. Μπράβο φίλε/η ...


***

Παρεπιπτόντως, ο ορισμός που δίνει η wikipedia για την έννοια της θρησκείας, είναι πάρα πολύ καλός νομίζω.

quote:
από http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Ο όρος θρησκεία, που χρησιμοποιείται ενίοτε εναλλακτικά με την λέξη πίστη, ή σύστημα πίστης καθορίζει γενικώς την πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται της. Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν. [ και η σχέση του ανθρώπινου είδους με αυτό που οι ίδιοι οι άνθρωποι ονομάζουν "Θεό/ους" ] Στην μακρά πορεία ανάπτυξής της η θρησκεία έλαβε διάφορες μορφές σε διαφορετικούς πολιτισμούς και άτομα. Σε αρκετές περιπτώσεις η λέξη θρησκεία —παρόμοια με τη λέξη θρήσκευμα— χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει αυτό που θα μπορούσε να περιγραφεί ορθότερα ως "οργανωμένη θρησκεία" -δηλαδή ενός οργανισμού που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας.


Πολύ καλός ορισμός.

Edited by - zip on 07/09/2011 18:38:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy