ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα; Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 17:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο “πιστό” κάθε δόγματος, διδάσκεται το μίσος κατά όσων δοξάζουν άλλους θεούς
Πως μπορεί ο “πιστός” να είναι και “καλός” για την ανθρωπότητα?

Καλός για την ανθρωπότητα μπορεί να είναι και κάποιος που μισεί. Αν κάποιοι έλληνες δεν μισούσαν τους Τούρκους, σήμερα θα ήμασταν Ευρωπαϊκή Τουρκία. Επίσης κάποιος που είναι πιστός σε κάποια ιδανικά όπως η πατρίδα, είναι και αυτός χρήσιμος. Και πάει λέγοντας. Στον πιστό κάθε δόγματος ΔΕΝ διδάσκεται το μίσος. Σε κάποια "δόγματα" διδάσκεται το μίσος και σε κάποια όχι. Και άλλο δόγμα, άλλο διδασκαλία. Το ότι κάτι είναι διδασκαλία, πάει να πει ότι είναι στο χέρι σου το αν και το πώς θα την δεκτής (δηλαδή το πωώς θα την ερμηνεύσεις).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μίσος ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είναι καλό για την ανθρωπότητα φίλε μου.

Σπουδαία αντίληψη της ηθικής έχεις.

Μια από τις βασικές ιδεολογίες των Ιησουιτών ήταν “σκοπός” που αγιάζει το “κακό”.
Χριστιανική ηθική του εξηγιανσμού της ψυχής, με το βασανισμό του σώματος
(οι Ιησουίτες χριστιανοί ήσαν)

Μα είναι δυνατόν το κακό να καθαγιάζεται για ένα σκοπό, έστω και ιερό?

Η διαστρέβλωση κάθε έννοιας ηθικής και ανώτερης πράξης.

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω

Προτιμώ να παραμένω ένας “καλός” απλός άνθρωπος και βέβαια όχι “πιστός”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 18:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μίσος ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είναι καλό για την ανθρωπότητα φίλε μου.

Σπουδαία αντίληψη της ηθικής έχεις.

Μια από τις βασικές ιδεολογίες των Ιησουιτών ήταν “σκοπός” που αγιάζει το “κακό”.
Χριστιανική ηθική του εξηγιανσμού της ψυχής, με το βασανισμό του σώματος
(οι Ιησουίτες χριστιανοί ήσαν)

Μα είναι δυνατόν το κακό να καθαγιάζεται για ένα σκοπό, έστω και ιερό?

Η διαστρέβλωση κάθε έννοιας ηθικής και ανώτερης πράξης.

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω

Προτιμώ να παραμένω ένας “καλός” απλός άνθρωπος και βέβαια όχι “πιστός”





==============================================================
-Δεν το πιστευω!!!!!!!Να και μια φορα που συμφωνω μαζυ σου...
-Ελπιζω,τωρα,να υπαρξουν κ'αλλες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 19:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν είναι αργά να ... ανανήψεις.

Κάλιο αργά παρά ποτέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 20:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποτέ δεν είναι αργά να ... ανανήψεις.

Κάλιο αργά παρά ποτέ




==================================

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 22:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μίσος ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είναι καλό για την ανθρωπότητα φίλε μου.

Σπουδαία αντίληψη της ηθικής έχεις.

Μια από τις βασικές ιδεολογίες των Ιησουιτών ήταν “σκοπός” που αγιάζει το “κακό”.
Χριστιανική ηθική του εξηγιανσμού της ψυχής, με το βασανισμό του σώματος
(οι Ιησουίτες χριστιανοί ήσαν)

Μα είναι δυνατόν το κακό να καθαγιάζεται για ένα σκοπό, έστω και ιερό?

Η διαστρέβλωση κάθε έννοιας ηθικής και ανώτερης πράξης.

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω

Προτιμώ να παραμένω ένας “καλός” απλός άνθρωπος και βέβαια όχι “πιστός”



Στο σκάκι, υπάρχουν μαύρα πιόνια και λευκά πιόνια. Όλα μαζί, υπηρετούν τον σκοπό του παιχνιδιού. Να σαι καλά, τα λέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 22:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Τα αντιθετα,δεν ειναι αναγκαστικα εχθρικα.Η κανω λαθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 22:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianispseftis
quote:
Πως μπορεί ο “πιστός” να είναι και “καλός” για την ανθρωπότητα?

Με το ίδιο σκεπτικό που είσαι και εσύ. Δεν βλέπω να έχεις καμία διαφορά από τον όποιο πιστό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 23:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

Καλός για την ανθρωπότητα μπορεί να είναι και κάποιος που μισεί. Αν κάποιοι έλληνες δεν μισούσαν τους Τούρκους, σήμερα θα ήμασταν Ευρωπαϊκή Τουρκία.


Όχι καλός για την ανθρωπότητα αλλα για μια ομάδα ανθρώπων φίλε μου...
Για την ανθρωπότητα -ως ένωση και συνύπαρξη-ψυχική συνήχηση-συνεύρεση-αμοιβαιότητα...κοκ...- το μίσος δεν θα είχε καμμιά έννοια και αποδοτικότητα...για τις ομάδες ανθρώπων -διαιρετικό σύνδρομο- όντως αυτό που ανέφερες υφίσταται , όμως στις ομάδες κυριαρχεί η συλλογική ψυχή της ομάδας που δεσπόζει και υφαρπάζει συνειδήσεις θέτοντάς τες στην υπηρεσία της δικής της ψυχής , μιας ψυχής μικρόψυχης και εγωϊστικής , μιας ψυχής που δεν λογίζει την παναθρώπινη αξία της ανθώπινης ψυχής και αξιοπρέπειας..μιας ψυχής που θεμελιώνεται και υποστασιποιείται πάνω στην άγνοια και προβάλλει εγγενείς αδυναμίες και προβλήματα και αν δεν ξεφυγουμε απο αυτό το επίπεδο θα λειτουργεί σαν δίνη που κανείς δεν θα ξεφύγει...δεν θα κοιτάξουμε ποτέ με τα μάτια της ψυχής αλλα με τα μάτια της ομάδας και οι ομάδες πάντα έχουν αντιπάλους!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/09/2011 23:33:50

Edited by - Εαρινός on 22/09/2011 23:35:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 23:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gianispseftis
quote:
Πως μπορεί ο “πιστός” να είναι και “καλός” για την ανθρωπότητα?

Με το ίδιο σκεπτικό που είσαι και εσύ. Δεν βλέπω να έχεις καμία διαφορά από τον όποιο πιστό?


Ο πιστός ορίζεται ως πιστός απο την πίστη του σε ορισμένες αρχές που του ορίζονται , διαφορετικά δεν θα λεγόταν πιστός...
Ο καλός , είναι εγγενώς καλός και ορίζεται αυτή η καλοσύνη απο την ηθική του χαρακτήρα του και όχι απο κάποιον δοσμένο ηθικό κώδικα πεποιθήσεων -προστακτικό- και τον οποίο πρέπει/επιβάλλεται να ακολουθήσει προκειμένου να είναι καλός...

Ο ένας -καλός- είναι ελεύθερος ως προς την επιλογή/ες του και ο δεύτερος υποταγμένος -αναγκαστικά- εφόσον δηλώνει πίστη , ελεύθερα ενδεχομένως την επέλεξε αυτή την αφοσίωση και τον κώδικα με τον οποίο βλέπει και ερμηνεύει , ωστόσο δεν παύει να είναι ένας κώδικας που τον καλεί να αποδείξει την πίστη του αλλα και την αφοσίωσή του ΚΑΙ εφόσον αυτό πραγματωθεί , τότε και μόνο τότε μπορεί να ορισθεί ως καλός...δια μέσου αυτού του κώδικα , ο οποίος σαφώς ορίζει το καλό και το κακό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 09:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καλός , είναι εγγενώς καλός και ορίζεται αυτή η καλοσύνη απο την ηθική του χαρακτήρα του και όχι απο κάποιον δοσμένο ηθικό κώδικα πεποιθήσεων -προστακτικό- και τον οποίο πρέπει/επιβάλλεται να ακολουθήσει προκειμένου να είναι καλός...

Αστικοί μύθοι Εαρινέ μου.

Θέτουμε πλαίσια που μας ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους, εμείς οι φυσιολογικοί οι άλλοι οι χ (βάλε ότι λέξη θέλεις) με τελικό στόχο την στήριξη στα πόδια μας, την απόκτηση εμπιστοσύνης στον εαυτό μας.
Ο στόχος θεμιτός και αναλόγως την ποιότητά μας διαχειριζόμαστε τα θέματα που προκύπτουν στην πορεία.

Νομίζω ότι αντέχουμε να παραδεχτούμε ή έστω να βάλουμε σε μια άκρη του μυαλού μας ότι δεν είμαστε δα και κάτι τόσο σημαντικό σε σχέση με τον άλλον, δεν θα καταστραφεί ο κόσμος εάν εμείς δεν τον σώσουμε από τα δόγματα. Μπορούμε να σεβαστούμε τον άλλον και να τον αφήσουμε να ζήσει όπως εκείνος επιθυμεί. Εάν έρθει προς εμάς με διαθέσεις που μας προκαλούν δυσαρμονία έχουμε υποχρέωση, προς τον εαυτό μας και μόνο, να του το επισημάνουμε όσο έντονα θεωρούμε ότι είναι αναγκαίο, εάν όμως δεν μας ακούσει το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μην αλληλεπιδρούμε μαζί του, δεν τον διαλύουμε.
Η πίστη του είναι τα πόδια του μέχρι να στηριχτεί στα δικά του, γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει αντιληπτό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 09:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gianispseftis
quote:
Πως μπορεί ο “πιστός” να είναι και “καλός” για την ανθρωπότητα?

Με το ίδιο σκεπτικό που είσαι και εσύ. Δεν βλέπω να έχεις καμία διαφορά από τον όποιο πιστό?


Είναι φανερό πως δεν μπορείς να εντοπίσεις τις διαφορές ανάμεσα στις πανανθρώπινες αξίες και δογματικές..
Είσαι με λίγα λόγια ένας καθαρόαιμος “πιστός”, και κρίνεις εξ ιδίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 10:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Στο σκάκι, υπάρχουν μαύρα πιόνια και λευκά πιόνια. Όλα μαζί, υπηρετούν τον σκοπό του παιχνιδιού. Να σαι καλά, τα λέμε.


Βρε ντοκτορ τι ..... κίνηση ήταν αυτή?

Απελπισίας?
Εγκατάλειψης?

Πέταξες τον “βασιλιά” σου στο ....καναβάτσο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 10:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο καλός , είναι εγγενώς καλός και ορίζεται αυτή η καλοσύνη απο την ηθική του χαρακτήρα του και όχι απο κάποιον δοσμένο ηθικό κώδικα πεποιθήσεων -προστακτικό- και τον οποίο πρέπει/επιβάλλεται να ακολουθήσει προκειμένου να είναι καλός...

Αστικοί μύθοι Εαρινέ μου.

Θέτουμε πλαίσια που μας ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους, εμείς οι φυσιολογικοί οι άλλοι οι χ (βάλε ότι λέξη θέλεις) με τελικό στόχο την στήριξη στα πόδια μας, την απόκτηση εμπιστοσύνης στον εαυτό μας.
Ο στόχος θεμιτός και αναλόγως την ποιότητά μας διαχειριζόμαστε τα θέματα που προκύπτουν στην πορεία.

Νομίζω ότι αντέχουμε να παραδεχτούμε ή έστω να βάλουμε σε μια άκρη του μυαλού μας ότι δεν είμαστε δα και κάτι τόσο σημαντικό σε σχέση με τον άλλον, δεν θα καταστραφεί ο κόσμος εάν εμείς δεν τον σώσουμε από τα δόγματα. Μπορούμε να σεβαστούμε τον άλλον και να τον αφήσουμε να ζήσει όπως εκείνος επιθυμεί. Εάν έρθει προς εμάς με διαθέσεις που μας προκαλούν δυσαρμονία έχουμε υποχρέωση, προς τον εαυτό μας και μόνο, να του το επισημάνουμε όσο έντονα θεωρούμε ότι είναι αναγκαίο, εάν όμως δεν μας ακούσει το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μην αλληλεπιδρούμε μαζί του, δεν τον διαλύουμε.
Η πίστη του είναι τα πόδια του μέχρι να στηριχτεί στα δικά του, γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει αντιληπτό?


Φίλη μου , καλημέρα!
Ποτέ μου δεν θεώρησα , ότι υπάρχουν οι φυσιολογικοί και οι μή...
Όλοι έχουν δικαίωμα στην ζωή , στην χαρά και στην ευτυχία και όταν διατυπώνω διαφωνίες ή ενστάσεις , ποτέ δεν αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο αλλα σε αυτές καθ'εαυτές τις ιδέες/ιδεοληψίες που θέτουν -όντως- δυσαρμονία και ορθώνουν τείχη ανάμεσα στους ανθρώπους και πίστεψέ με και για μένα δεν είναι εύκολο αλλα ούτε και ευχάριστο να τίθεμαι -ή τουλάχιστον να εμφανίζεται οτι τίθεμαι αντιμέτωπος και εχθρικά..- απέναντι σε κάθε συνάνθρωπό μου , με τον οποίο ουσιαστικά δεν μας χωρίζει οτιδήποτε και δεν έχω στην τελική τίποτα μαζί του.

Όλες οι ομάδες -εκ των πραγμάτων- θέτουν κανόνες και διαχωρίζουν -εκ των πραγμάτων και πάλι- διότι δεν θα ήσαν ομάδες και δεν θα υπήρχε η ανάγκη ένταξης , αν δεν υπήρχε κάποια ή κάποιες διαφοροποιήσεις , σε σχέση με κάποιες άλλες επικρατούσες αντιλήψεις και οι οποίες προφανώς για τα μέλη των ομάδων αυτών δεν κρίνονται επαρκείς και έγκυρες....οπότε εκ των πραγμάτων και πάλι φυσιολογικό επόμενο είναι τα μέλη μιας ομάδας να αντίκεινται σε κάθε τι το διαφορετικό και το οποίο θέτει κανόνες -ηθικούς και μη..- εντελώς διαφορετικούς απο τους κανόνες που ορίζει η δική τους η ομάδα....

Τα γνωρίζεις αυτά που σου λέω και θεωρώ ότι κάθε νοήμων άνθρωπος το αντιλαμβάνεται , ωστόσο η πράξη είναι πάρα πολύ δύσκολη....

Σε κάθε περίπτωση , χαίρομαι που σε ξαναβλέπω .... προσωπικά μου έλειψες εσύ και η ευγενική σου παρουσία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 23/09/2011 10:07:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Είναι φανερό πως δεν μπορείς να εντοπίσεις τις διαφορές ανάμεσα στις πανανθρώπινες αξίες και δογματικές..
Είσαι με λίγα λόγια ένας καθαρόαιμος “πιστός”, και κρίνεις εξ ιδίων.

Προφανώς φίλε μου το δάκτυλό σου δεν σε καλύπτει επαρκώς, θα πρέπει να βρεις κάποιον άλλον τρόπο για να παίξεις κρυφτό.

Εαρινέ μου ούτε εγώ αναφέρθηκα προσωπικά άρα δεν χρειαζόταν να μου αναφέρεις το τι κάνεις αλλά μιας και το ανέφερες θα ήθελα να πω ότι εάν κάτι δεν σου είναι εύκολο ή ευχάριστο γιατί εξακολουθείς να το κάνεις?

Αρκετά παλιά είχα κάποιες τάσεις σωσίματος του κόσμου που, ευτυχώς, όταν τις είδα στην πράξη αποφάσισα ότι δεν είχαν κάποια αρμονία ή έστω δεν μου ταίριαζαν, οπότε λέω ότι καλό είναι να επανεξετάσεις το όλο θέμα και να δώσεις βάση σε αυτή την αίσθηση του μη ευχάριστου.

Κι εγώ χάρηκα φίλε μου, κι εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 12:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Προφανώς φίλε μου το δάκτυλό σου δεν σε καλύπτει επαρκώς, θα πρέπει να βρεις κάποιον άλλον τρόπο για να παίξεις κρυφτό


Με αυτό το .... σπουδαίο ευφυολόγημα αποφεύγεις την ουσία?
Κρίμα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 13:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εσύ Γιάννη δεν την έχεις βρει την ουσία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ουσία ευρίσκεται στην διαφορά της πανανθρώπινης με την δογματική αλήθεια.

Αλλά αν εσύ "στήνεις" την ηθική σου πάνω σε διλήμματα Ελληνας-Τούρκος και σε αστεία μαύρα-λευκά πιόνια σκακιού, είναι αυτονόητο να μην αντιλαμβάνεσαι την τεράστια διαφορά.

Επομένως δίκαιο έχεις, μια και αυτά μπορείς να κατανοήσεις.

Καμία θρησκεία φίλε μου δεν προστάζει και ούτε ευαγγελίζεται την αγάπη στο αλόδοξό σου.
Για ψάξε να το βρείς.
Απεναντίας προτάσσει την “μάχαιρα”, ακόμη και κατά του παιδιού σου αν δεν πιστεύει αυτό που εσύ πιστεύεις.
Αυτή είναι η δογματική αλήθεια, που εσύ αδυνατείς να δεις, γιατί απλά είσαι “πιστός” .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι πεις Γιάννη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά νροκτορ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Με αυτό το .... σπουδαίο ευφυολόγημα αποφεύγεις την ουσία?
Κρίμα!!!

Σ΄άρεσε?
Έλα μην νιώθεις άσχημα που δεν το σκέφτηκες εσύ, την άλλη φορά θα σε αφήσω να νικήσεις.

quote:
Η ουσία ευρίσκεται στην διαφορά της πανανθρώπινης με την δογματική αλήθεια.

Και μιας κι εσύ τις γνωρίζεις και τις δυο καλά μας ενημερώνεις.
Τι κόλλημα κι αυτό ρε φίλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά το καταθέτω προς σχολιασμό...

http://www.youtube.com/watch?v=RIQuMxD3KKQ&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 15:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bλέποντας και παρατηρώντας την πορεία του ανθρώπου , δεν αντιστέκομαι να μην θυμηθώ τα λόγια του Λιαντίνη...

http://www.youtube.com/watch?v=-eHuDZpixuc&feature=related

Απαισιόδοξη η φωνή του ή καθρέπτης της πραγματικότητας και μείς αφελείς πρωταγωνιστές και δημιουργοί της???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 15:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τούρμπο το βίντεο που έβαλες Εαρινέ!
Τελικά μου φαίνεται ότι με τον Λιαντίνη δε μοιάζουμε μόνο στα μούτραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 16:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λιαντίνης φίλε μου , είχε κατακτήσει το δικαίωμα του σεβασμού και της αποδοχής , ήταν άνθρωπος βαθυστόχαστος και ο λόγος του οξύς και ευθύς και γνώριζε τι θα πεί αλλα και πως θα το πεί!
Δεν ηταν Χριστιανός με την έννοια του όρου , ούτε λάτρης της Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας , ούτε της Ανατολικής και ούτε κανενός...ήταν όλης της Σοφίας όπου αυτή εκδηλωνόταν και αγκάλιαζε την αλήθεια .... ήταν ένας σύγχρονος φιλόσοφος που τα όρια της σκέψης του δεν περιορίζονταν και ο ίδιος δεν περιχαρακωνόταν...ένας σύγχρονος Αριστοτέλης και Επίκουρος!
Γνήσιος επαναστάτης της σκέψεως και ένας ιδιότυπος αρνητής της δεδομμένης αλήθειας ειδημόνων και αρχόντων της σκέψης και της ηθικής!

Ιδού...
http://www.youtube.com/watch?v=6boujIub4No


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 17:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote


Εαρινε,
αυτη η σκεψη σου με σκοτωνει!
Να υποθεσω οτι τον ηξερες,σωστα;

[/quote]

Όχι , δεν τον γνώριζα προσωπικά φίλε μου αλλα μεσα απο το έργο του , όπως και τον Αριστοτέλη και τον φούρναρη της γειτονιάς μου απο την ποιότητα των προϊόντων του...

Τι εννοείς όταν λές , ότι σε σκοτώνει???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 17:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κόλλημα κι αυτό ρε φίλε

Μιλάμε για πολύ μεγάλο κόλλημα!!
Σωστά?

Συγνώμη αν πάτησα τον κάλο σου και πόνεσες!
Να βαδίζεις πλαγιαστά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 18:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτη η σκεψη σου με σκοτωνει!
Να υποθεσω οτι τον ηξερες,σωστα;

Όταν συζητούσαν επι σελίδες και σελίδες τον Λιαντίνη στο φόρουμ ο Εαρινός δεν είχε βγει καν απ' το αυγό του Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 19:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αυτη η σκεψη σου με σκοτωνει!
Να υποθεσω οτι τον ηξερες,σωστα;

Όταν συζητούσαν επι σελίδες και σελίδες τον Λιαντίνη στο φόρουμ ο Εαρινός δεν είχε βγει καν απ' το αυγό του

Ναι!! αλλά ποια κότα έκανε το αυγό?

Και στο κάτω κάτω, τι μετρά περισσότερο?
Το αυγό ή η Κότα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 19:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=EPo5wWmKEaI&NR=1

Είναι δύσκολες μέρες για παιδιά...έβαλε και κρύο , άντε να ζεσταθούμε λίγο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy