ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα; Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 13:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντικαθιστόνται με καινούριες, όπως έγινε με τον δωδεκαθεϊσμό.
Παραπλανητική ορολογία για την επιβολή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 13:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Μη παραξενεύεσαι, δεν μπήκε μέσα μου ο δαίμονας του άθεου, απλά επειδή εσύ φαίνεται να δείχνεις μεγαλύτερη επιείκια ως προς το ζήτημα, εγώ αντιδρώντας προς εσένα δείχνω μικρότερη)

Δεν πειράζει, δε μασάω από τέτοια.

quote:
Διαφέρουμε: Η πλειοψηφία των ελλήνων έχει τοαλέτα να πάει να τα κάνει, ενώ των αλλοδαπών όχι. Φταίνε οι αλλοδαποί για αυτό; Για κανένα λόγο. Φταίνε οι έλληνες για αυτό; Ε, με αυτούς που ψηφίζουνε, γίνεται να μην φταίνε;

Τα μόνα που δεν έχουν τουαλέτα σίγουρα πάντως είναι τα αδέσποτα.
Οπότε μπορείς να σκεφτείς ότι ευθύνεται ένας Έλληνας ή μη ο οποίος έχει τουαλέτα σπίτι του αλλά είναι εκτός σπιτιού και δε μπορεί να κρατηθεί, μπορεί να ευθύνεται ένας αλλοδαπός που δεν έχει σπίτι και τουαλέτα, μπορεί να ευθύνεται ένα αδέσποτο σκυλί το οποίο δεν αναγνωρίζει τέτοιου τύπου ιδιοκτησίες των ανθρώπων...

quote:
Ε ναι κάποια μέρα θα πεθάνουν οι παλιές θρησκείες και θα δημιουργηθεί μια καινούρια. Αυτό θα συμβεί επειδή θα είναι ανάγκη της ανθρωπότητας. Όταν ξεπερνιούνται και ευτελίζονται οι παλιές θρησκείες, για το λόγο ότι δεν ικανοποιούν πια τις εκάστοτε ανάγκες της ανθρωπότητας, αντικαθιστόνται με καινούριες, όπως έγινε με τον δωδεκαθεϊσμό.

Εάν ανατρέξουμε πάντως στην Ιστορία θα δούμε ότι είναι λιγότερο πιθανόν να γίνει αυτή η αντικατάσταση από τη μια θρησκεία στην άλλη και πιο πιθανόν να υπάρξει επιβολή μιας θρησκείας επί της άλλης, συχνά με βίαιο κι άγριο τρόπο.




==========================================================






Δεδομένου ότι ο τίτλος του θέματος είναι κάπως γενικός κι όχι ενδεικτικός της συζήτησης που έχει διεξαχθεί έως τώρα ή πρόκειται να διεξαχθεί από εδώ και πέρα, θα ήταν καλύτερο να αλλάξει ο τίτλος ώστε να μπορεί να προϊδεάσει καλύτερα τον κάθε αναγνώστη για το ζήτημα που πραγματεύεται το θέμα.
Κάποια πρόταση, φίλε Εαρινέ;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 23:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο θεός θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του.

Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό γιατί δεν είναι ούτε δούλος του ούτε πρόβατό του ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.

Έτσι απλά
--------------------------------------------------------------
Κανένας "θεός" δεν θελει τον άνθρωπο δούλο,δούλους θέλουν τους ανθρώπους αυτοι επιβάλουν τον φόβο στους πιστούς για τα δικά τους προσωπικά συμφέροντα.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΜΙΑΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ,ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ,ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ..

macedon


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 00:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεδομένου ότι ο τίτλος του θέματος είναι κάπως γενικός κι όχι ενδεικτικός της συζήτησης που έχει διεξαχθεί έως τώρα ή πρόκειται να διεξαχθεί από εδώ και πέρα, θα ήταν καλύτερο να αλλάξει ο τίτλος ώστε να μπορεί να προϊδεάσει καλύτερα τον κάθε αναγνώστη για το ζήτημα που πραγματεύεται το θέμα.
Κάποια πρόταση, φίλε Εαρινέ; [/black]


Τώρα το είδα φίλε μου...
Νομίζω ότι αυτός , θα ήταν ίσως ο πιο ενδεδειγμένος...

"Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα , πιστούς ή καλούς ανθρώπους"???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 10:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'H ερωτηση ειναι ενας καλος ανθρωπος τι τον χρειαζεται το Θεο? Απεραντη, α-οριστη, α-περι-γραπτη, αν-εκ-φραστη η Αληθεια, η Σοφια,η Αιωνια Πραγματικοτητα, το Φωτισμενο Κενο, το Ακτιστο Φως, δεν ανα-καλυπτεται απ' τον πεπερασμενο και περι-ορισμενο Νου του ανθρωπου, αλλα αποκαλυπτεται σ' αυτον. Πρωτα ξυπναμε,σηκωνομαστε,και Φωτιζομαστε... Πλησιαζω α-καθαρτος τον Πατερα, εκεινος δινει εντολη στους Αγγελους του να με περι-ποιηθουν δεοντος και μετα με δεχεται Αγνο Καθαρο και βασιλικα [πριγκιπικα]ενδεδυμενο στο Ανακτορο Του,στον Οικο ΤΟΥ, στο Ναο της Σοφιας Του. 'ΕΙΜΑΙ Ο ΑΣΩΤΟΣ ΓΙΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΤΑΝΟΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ 'ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΠΑΤΕΡΑ' ,, Οσο γρηγοροτερα το κατανοησω αυτο, τοσο γρηγοροτερα θα φθασω...

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 10:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
'H ερωτηση ειναι ενας καλος ανθρωπος τι τον χρειαζεται το Θεο
Η σωστή πρώτη ερώτηση είναι: Ποίος είναι καλός άνθρωπος;
Δηλαδή ποίες πράξεις καθορίζουν τον καλό άνθρωπο;

Καλώς μας ήρθες anna999!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 10:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'H ερωτηση ειναι ενας καλος ανθρωπος τι τον χρειαζεται το Θεο? Απεραντη, α-οριστη, α-περι-γραπτη, αν-εκ-φραστη η Αληθεια, η Σοφια,η Αιωνια Πραγματικοτητα, το Φωτισμενο Κενο, το Ακτιστο Φως, δεν ανα-καλυπτεται απ' τον πεπερασμενο και περι-ορισμενο Νου του ανθρωπου, αλλα αποκαλυπτεται σ' αυτον. Πρωτα ξυπναμε,σηκωνομαστε,και Φωτιζομαστε... Πλησιαζω α-καθαρτος τον Πατερα, εκεινος δινει εντολη στους Αγγελους του να με περι-ποιηθουν δεοντος και μετα με δεχεται Αγνο Καθαρο και βασιλικα [πριγκιπικα]ενδεδυμενο στο Ανακτορο Του,στον Οικο ΤΟΥ, στο Ναο της Σοφιας Του. 'ΕΙΜΑΙ Ο ΑΣΩΤΟΣ ΓΙΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΤΑΝΟΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ 'ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΠΑΤΕΡΑ' ,, Οσο γρηγοροτερα το κατανοησω αυτο, τοσο γρηγοροτερα θα φθασω...

anahs



Εγώ κατάλαβα διαφορετικά την ερώτηση.

Η κοινωνία μας χρειάζεται ανθρώπους, ευγενικούς, και αλτρουιστές, συμπονετικούς και συγχωρητικούς, με αγάπη για τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον οικοσύστημα, χωρίς μίσος για τους αλλόθρησκους, αλλόδοξους, με δυο λάγια δηλαδή αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες περιέγραφαν με το “καλός και αγαθός”.


Πιστούς?
Πίστη σε τι?
Πως θα μπορούσε να προσδιοριστεί τη “σωστή” η “αληθινή” πίστη?
Η πίστη διαιρεί τις κοινωνίες των ανθρώπων σε κοπάδια / ομάδες.
Κάθε τι που διαχωρίζει τους ανθρώπους είναι κατάρα της ανθρωπότητας.
Πηγή όλων των δυνών του ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'H ερωτηση ειναι ενας καλος ανθρωπος τι τον χρειαζεται το Θεο? Απεραντη, α-οριστη, α-περι-γραπτη, αν-εκ-φραστη η Αληθεια, η Σοφια,η Αιωνια Πραγματικοτητα, το Φωτισμενο Κενο, το Ακτιστο Φως, δεν ανα-καλυπτεται απ' τον πεπερασμενο και περι-ορισμενο Νου του ανθρωπου, αλλα αποκαλυπτεται σ' αυτον. Πρωτα ξυπναμε,σηκωνομαστε,και Φωτιζομαστε... Πλησιαζω α-καθαρτος τον Πατερα, εκεινος δινει εντολη στους Αγγελους του να με περι-ποιηθουν δεοντος και μετα με δεχεται Αγνο Καθαρο και βασιλικα [πριγκιπικα]ενδεδυμενο στο Ανακτορο Του,στον Οικο ΤΟΥ, στο Ναο της Σοφιας Του. 'ΕΙΜΑΙ Ο ΑΣΩΤΟΣ ΓΙΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΤΑΝΟΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ 'ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΠΑΤΕΡΑ' ,, Οσο γρηγοροτερα το κατανοησω αυτο, τοσο γρηγοροτερα θα φθασω...

anahs


Καλώς ήρθες και απο μένα...
Κατι σαν παραμυθάκι του Ιουλίου Βέρν μου θυμίζουν όλα τα παραπάνω...
Ασφαλώς και τα παραμύθια είναι χρήσιμα και εξιτάρουν την φαντασία , δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για ταξίδια μακρινά σε τόπους ανύπαρκτους , οι οποίοι ωστόσο υποστασιποιούνται μέσα στο μυαλό κάποιων συνανθρώπων μας με ζωηρότατη φαντασία .... η ζωηρή δεν αρκεί θεωρώ...

Απο που άντλησες όλη αυτή την περίφημη σοφία φίλη μου , να προστρέξουμε και μείς να μην χάνουμε επεισόδια και μένουμε στο σκοτάδι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 12:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση είναι απλή και απευθύνεται σε ανθρώπους και για ανθρώπους...
Ποιός είναι εκείνος ο άνθρωπος -για να το κάνω πιο συγκεκριμμένο- που θεωρείται ως καλός απο τους συνανθρώπους του -σύζυγο , παιδιά , συνεργάτες , φίλους..κλπ..- και ποιά είναι εκείνα τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν ΚΑΙ εφόσον συμφωνήσουμε και καταλήξουμε ότι είναι ο άνθρωπος που έχει τα α,β,γ,δ...χ στοιχεία , ερωτώ:"Αυτός ο άνθρωπος ο ορισμένος και αποδεκτός απ'ολους ως καλός...είναι καλός και αποδεκτός ΚΑΙ απο τον Θεό ή χρειάζεται και τεμενάδες -ο Θεός- και γονατίσματα και παρακάλια και όλα τα άλλα όμορφα , για να τον καλέσει στην γη της επαγγελίας ή διαφορετικά τον παράδεισο"???

Επίσης , για να γίνει ένας άνθρωπος καλός και καλλιεργημένος , έχοντας έναν πολύ όμορφο χαρακτήρα και πλούσιο συναισθηματικό κόσμο , επιδεικνύοντας σεβασμό , αγάπη , συμπόνοια κλπ..κλπ...
Χρειάζεται παππάδες και διαφόρους θρησκευτικούς ειδικούς ή μπορεί αυτό να συντελλεσθεί μέσα απο την σωστή διαπαιδαγώγησή του , στο σχολείο..οικογένεια..κοκ???

Ως κοινωνία , τι χρειαζόμαστε άραγε -το έχω διατώσει στο εισαγωγικό κείμενο του θέματος-...???
Πιστούς ή καλούς ανθρώπους???

ΥΓ:"Αναρρωτιέμαι δε , σε τι δεν είναι σαφές το θέμα όπως ετέθη"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 13:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΡΩΤΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ? Απο την Παραδοση το δοσιμο, την παραχωριση, καθε τι που περνα απο τους παλιοτερους στους νεοτερους οχι με το γραφτο λογο αλλα με τον προφορικο, απο στομα σε στομα. μετα σπουδαζουμε την απλοτητα και σιγα σιγα , λιγο λιγο ,κατανοουμε την αγνοτητα...Θα γραψουμε για την αγνοτητα,ειναι σημαντικο...

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΡΩΤΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ? Απο την Παραδοση το δοσιμο, την παραχωριση, καθε τι που περνα απο τους παλιοτερους στους νεοτερους οχι με το γραφτο λογο αλλα με τον προφορικο, απο στομα σε στομα. μετα σπουδαζουμε την απλοτητα και σιγα σιγα , λιγο λιγο ,κατανοουμε την αγνοτητα...Θα γραψουμε για την αγνοτητα,ειναι σημαντικο...

anahs


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ...
ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ" ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΑΡΚΕΙ Ο ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΛΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΣΤΟΜΑ,
ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ "ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ" ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;;;;,
ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ, ΑΠΛΟΤΗΤΑ-ΑΓΝΟΤΗΤΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ, ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ;;!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΡΩΤΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ? Απο την Παραδοση το δοσιμο, την παραχωριση, καθε τι που περνα απο τους παλιοτερους στους νεοτερους οχι με το γραφτο λογο αλλα με τον προφορικο, απο στομα σε στομα. μετα σπουδαζουμε την απλοτητα και σιγα σιγα , λιγο λιγο ,κατανοουμε την αγνοτητα...Θα γραψουμε για την αγνοτητα,ειναι σημαντικο...

anahs


Αναρωτιέμαι αν περιγράφεις έναν “καλό” έναν “πιστό”, έναν “παραδοσιακό”, τι άλλο άνθρωπο?

Το ερώτημα ήταν θαρρώ αν χρηματιζόμαστε “καλούς” η “πιστούς” (σε κάποια θρησκεία) ανθρώπους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 15:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:
'H ερωτηση ειναι ενας καλος ανθρωπος τι τον χρειαζεται το Θεο?

Άννα και εγώ νομίζω ότι αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα του φίλου Εαρινού.
Εαρινέ αυτό δεν είναι που ρωτάς βασικά σε αυτό το θέμα;


quote:
Αίολος:
Η σωστή πρώτη ερώτηση είναι: Ποίος είναι καλός άνθρωπος;
Δηλαδή ποίες πράξεις καθορίζουν τον καλό άνθρωπο;
Εγώ θα έλεγα ότι ούτε οι πράξεις καθορίζουν το ποιος είναι καλός άνθρωπος, απλά από τις ΚΑΚΕΣ πράξεις μπορούμε να κρίνουμε ποιος ΔΕΝ είναι καλός άνθρωπος. Γιατί κάποιος μπορεί να κάνει καλές πράξεις και απο ιδιοτέλεια και από συμφέρον (π.χ. για να πουλάει μούρη).

quote:
gianipseftis:
Η κοινωνία μας χρειάζεται ανθρώπους, ευγενικούς, και αλτρουιστές, συμπονετικούς και συγχωρητικούς, με αγάπη για τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον οικοσύστημα, χωρίς μίσος για τους αλλόθρησκους, αλλόδοξους, με δυο λάγια δηλαδή αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες περιέγραφαν με το “καλός και αγαθός”.
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα Γιάννη ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι ίδιοι οι αρχαίοι έλληνες εκτελούσαν όποιους έφερναν στη θρησκεία τους "καινά δαιμόνια" (όπως κατηγόρησαν τον Σωκράτη και άλλους) και καθόλου συμπονετικοί και συγχωρετικοί δεν ήταν με όποιους δεν πήγαιναν με τα νερά τους (αναφέρομαι στους αρχαίους Αθηναίους). Έπειτα οι "χριστιανοί" δείχνοντας πάλι εξαιρετική συμπόνια και αγάπη και συγχώρεση, έσφαξαν, κατέστρεψαν, κατέκτησαν κλπ... και γενικά η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα... όλο απο συμπόνια και συγχώρεση χαρακτηρίζεται!
quote:
"Αυτός ο άνθρωπος ο ορισμένος και αποδεκτός απ'ολους ως καλός...είναι καλός και αποδεκτός ΚΑΙ απο τον Θεό ή χρειάζεται και τεμενάδες -ο Θεός- και γονατίσματα και παρακάλια και όλα τα άλλα όμορφα , για να τον καλέσει στην γη της επαγγελίας ή διαφορετικά τον παράδεισο"???
Αυτό έχει να κάνει εμ την πίστη του καθενός Εαρινέ, δεν υπάρχει μια και μοναδική απάντηση. Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι κάποιος που απο τον πολύ κοσμό θεωρείται καλός άνθρωπος είναι απαραίτητα καλός άνθρωπος.

Αυτός που θα "μπει στον παράδεισο"(είτε σε κάποιον πραγματικό είτε σε κάποιον υποθετικό) για εμένα είναι αυτός που ήδη έχει εξαλείψει την κόλαση απο μέσα του. Αυτός που δεν την έχει εξαλείψει για εμένα δεν είναι απαραίτητα καλός άνθρωπος και δεν είναι απαραίτητα και "σωσμένος" so to speak.

quote:
Εαρινέ:
Επίσης , για να γίνει ένας άνθρωπος καλός και καλλιεργημένος , έχοντας έναν πολύ όμορφο χαρακτήρα και πλούσιο συναισθηματικό κόσμο , επιδεικνύοντας σεβασμό , αγάπη , συμπόνοια κλπ..κλπ...
Χρειάζεται παππάδες και διαφόρους θρησκευτικούς ειδικούς ή μπορεί αυτό να συντελλεσθεί μέσα απο την σωστή διαπαιδαγώγησή του , στο σχολείο..οικογένεια..κοκ???
Αυτό δεν μπορεί να συντελεστεί απο κανέναν τρίτο είτε αυτός λέγεται παπάς, είτε δάσκαλος είτε οτιδήποτε. Αυτό είναι κάτι καθαρά προσωπικό και εναπόκειται στον καθένα να τον καταφέρει, το να έχει δηλαδή μια καλή εσωτερική ποιότητα. Η αγωγή κάποιου μπορεί να του πει να πολεμάει τα ελαττώματά του. Και το εαυγγέλιο τέτοια λέει, να είναι ο άνθρωπος συμπονετικός, συγχωρετικός κλπ και μάλιστα λέει ξεκάθαρα ότι ο άνθρωπος πρέπει να γίνει τέλειος όπως ο πατέρας του(ο θεός) σοτυς ουρανούς. Ωραία, και επειδή το λέει; Ωραία διάβασες ελληνική φιλοσοφία και σου λέει να είσαι ηθικός.. και; Ωραία πήγες στο σχολείο και ο δάσκαλος σου είπε να διαβάζεις και να είσαι επιμελής.. και; Το θέμα είναι ΕΣΥ τι θα κάνεις. Θα πολεμήσεις για να σκοτώσεις μια μια όλες τις πηγές της δυστυχίας σου, τις ατέλειές σου, ή θα περιμένεις να στο μάθει ένας δάσκαλος ή ένας παπάς ή κάποιο βιβλίο; Όλα εναπόκεινται στον ΚΟΠΟ του ανθρώπου και χωρίς κόπο ΟΥΔΕΝ ποιείται.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/09/2011 15:52:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 18:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα Γιάννη ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι ίδιοι οι αρχαίοι έλληνες εκτελούσαν όποιους έφερναν στη θρησκεία τους "καινά δαιμόνια" (όπως κατηγόρησαν τον Σωκράτη και άλλους) και καθόλου συμπονετικοί και συγχωρετικοί δεν ήταν με όποιους δεν πήγαιναν με τα νερά τους (αναφέρομαι στους αρχαίους Αθηναίους). Έπειτα οι "χριστιανοί" δείχνοντας πάλι εξαιρετική συμπόνια και αγάπη και συγχώρεση, έσφαξαν, κατέστρεψαν, κατέκτησαν κλπ... και γενικά η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα... όλο απο συμπόνια και συγχώρεση χαρακτηρίζεται!


Βρε ντοκτορ, ποιοι ήσαν αυτοί που έσφαζαν, κατέκαψαν, βασάνισαν ανθρώπους , και κατέστρεψαν κοινωνίες και πολιτισμούς ανθρώπων?
Μήπως ήταν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ, πωρωμένοι μισαλλόδοξοι πιστοί, οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος?

Οι καλοί και αγαθοί ΜΟΝΟ καλές ιδέες μας άφησαν.

Για δες ξανά την Ιστορία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 19:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΡΩΤΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ? Απο την Παραδοση το δοσιμο, την παραχωριση, καθε τι που περνα απο τους παλιοτερους στους νεοτερους οχι με το γραφτο λογο αλλα με τον προφορικο, απο στομα σε στομα. μετα σπουδαζουμε την απλοτητα και σιγα σιγα , λιγο λιγο ,κατανοουμε την αγνοτητα...Θα γραψουμε για την αγνοτητα,ειναι σημαντικο...

anahs


Και γώ άντλησα απο την Κοκκινισκουφίτσα διάφορες "σοφίες" αλλα δεν τις έθεσα ως αλήθειες και μάλιστα προς συζήτηση...απο τους παλιότερους και γώ τα άντλησα και 'κείνοι με ενημέρωσαν , ωστόσο αν και ως παιδάκι εξιτάριζαν την φαντασία μου , πλέον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω , είναι το εξής :"Πέρα απο λόγια και φλυναφλήματα -όλα καλά και εύηχα ακούγονται..κατα τ'αλλα..- έχεις κάτι πιο συγκεκριμμένο για να αποδείξεις όλα όσα αναφέρεις ή θα πάρουμε κανα δαδί αναμμένο και θα ψάχνουμε κουτουλώντας δεξιά και αριστερά -μπορεί να πέσουμε και σε καμμιά λούμπα..- και θα αλληλοκατραπακιαζόμαστε???

Ευχαρίστως να συζητήσουμε κάτι που έχει κάποια υπόσταση και στηρίζεται σε λογικά κριτήρια ΑΛΛΑ αν είναι να ψάχνουμε να βρούμε κάτι που κάποιοι κάποτε σου είπαν που τους είπαν και κείνοι το μετέδωσαν και η αναμετάδοση της αναμετάδοσης εσένα σου δημιουργεί γεγονότα , προσωπικά το βλέπω τουλάχιστον άσκοπο και μη επωφελές .... βλέπεις ο κόσμος βουλιάζει και δεν έχουμε την πολυτέλεια -εγώ εννοώ- να ασχολούμαι με φανταστικές ιστορίες όσο πραγματικές και αν φαίνονται σε ορισμένος φίλους...

Το θέμα είναι απλό και γήινο και ζητάει γήινες κουβέντες αντιληπτές απο ενηλίκους...ας αφήσουμε λοιπόν τα υπερβατικά κοσμήματα και ας πάμε σε πιο καθημερινά που θα μας βοηθήσουν να ακολουθήσουμε ενδεχομένως...

Ευχαριστώ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 19:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μια απορία μου τριβελίζει το μυαλό... ΣΕ Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα; Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 23:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσεις μιλατε για κοκινοσκουφιτσες κι εγω προσπαθω να σας πω οτιολα αυτα γραφτηκαν συμβολικα, ολα ειναι συμβολα για να μην καταλαβης εσυ...Ματθαιος 24. 15-30.Ας μεινουμε στο σειμειο που λεει,''αμεσως μετα τα δεινα των ημερων εκεινων ο ηλιος θα σκοτεινιασει Ο ηλιος συμβολιζει τον ανθρωπινο νου.. Η Σεληνη θα χασει το φως της... Η Σεληνη συμβολιζει τον τομεα του συναισθηματος,της θρησκειας θα χασει το φως της.

Τα αστρα θα πεσουν απο τον ουρανο.
Δηλαδη ολοι αυτοι που κατεχουν αξιωματα μια θεση,η που χαιρουν μιας αιγλης η οποια δεν τους αξιζει, θα εκπεσουν του βαθρου τους. Βλεπετε ποσα συμβολα προς ερμηνεια μεσα σ' αυτο το κειμενο? 'Κι εκεινος που θα βρεθει στην στεγη να μην κατεβει να παρει τα πραγματα απο το σπιτι του' Η στεγη ειναι κι εδω ενα συμβολο. Αν κανεις το σχημα ενος τριγωνου κι απο κατω βαλεις ενα τετραγωνο θα αναγνωρισεις περιπου ενα σπιτι. Το τριγωνο συμβολιζει το Πνευμα και το τετραγωνο την Υλη. Το 3ειναι ο αριθμος των τριων θειων Αρχων, φως, θερμοτητα,ζωη, και το 4 οι 4 καταστασεις της υλης,στερεα,υγρη, αερια και πυρινη. ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΓΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΕΙ...Θελει να πει πως την ωρα της δυστυχιας και των δεινων ο ανθρωπος δεν πρεπει να ταραχθει, δεν πρεπει να κατεβει στην υλη για να προστατευθει, αλλα να μεινει ψηλα μεσα στο Πνευμα.. [ΟΓΡΑΦΩΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΟΥ ΑΠΛΩΝΕΙ ΧΕΡΙ ΚΙ ΕΣΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΗ ΕΠΩΦΕΛΕΣ...]

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 00:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης
quote:
Βρε ντοκτορ, ποιοι ήσαν αυτοί που έσφαζαν, κατέκαψαν, βασάνισαν ανθρώπους , και κατέστρεψαν κοινωνίες και πολιτισμούς ανθρώπων?
Μήπως ήταν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ, πωρωμένοι μισαλλόδοξοι πιστοί, οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος?

Όχι Αυτά τα λένε όσοι δεν ξέρουν ιστορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 00:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:
Εσεις μιλατε για κοκινοσκουφιτσες κι εγω προσπαθω να σας πω οτιολα αυτα γραφτηκαν συμβολικα,

Και εγώ αυτό λέω καιρό τώρα, αλλά δεν αρκεί να το λες, πρέπει και να υπάρχουν αυτιά πρόθυμα να το ακούσουν

quote:
Ματθαιος 24. 15-30.Ας μεινουμε στο σειμειο που λεει,''αμεσως μετα τα δεινα των ημερων εκεινων ο ηλιος θα σκοτεινιασει Ο ηλιος συμβολιζει τον ανθρωπινο νου.. Η Σεληνη θα χασει το φως της... Η Σεληνη συμβολιζει τον τομεα του συναισθηματος,της θρησκειας θα χασει το φως της.
Ναι, μπορεί να ισχύει αυτή η ερμηνεία (μπορέι να ισχύουν και άλλες).

quote:
Δηλαδη ολοι αυτοι που κατεχουν αξιωματα μια θεση,η που χαιρουν μιας αιγλης η οποια δεν τους αξιζει, θα εκπεσουν του βαθρου τους. Βλεπετε ποσα συμβολα προς ερμηνεια μεσα σ' αυτο το κειμενο? 'Κι εκεινος που θα βρεθει στην στεγη να μην κατεβει να παρει τα πραγματα απο το σπιτι του' Η στεγη ειναι κι εδω ενα συμβολο. Αν κανεις το σχημα ενος τριγωνου κι απο κατω βαλεις ενα τετραγωνο θα αναγνωρισεις περιπου ενα σπιτι. Το τριγωνο συμβολιζει το Πνευμα και το τετραγωνο την Υλη. Το 3ειναι ο αριθμος των τριων θειων Αρχων, φως, θερμοτητα,ζωη, και το 4 οι 4 καταστασεις της υλης,στερεα,υγρη, αερια και πυρινη. ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΓΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΕΙ...Θελει να πει πως την ωρα της δυστυχιας και των δεινων ο ανθρωπος δεν πρεπει να ταραχθει, δεν πρεπει να κατεβει στην υλη για να προστατευθει, αλλα να μεινει ψηλα μεσα στο Πνευμα..

Πολύ καλή η ερμηνεία σου και σωστό το σκεπτικό σου, μόνο που το τρία και το τέσσερα έχουν και άλλους συμβολισμούς που το πάνε παραπέρα το πράγμα... (ψάξε προς τα ανατολικά για να βρεις ποιους)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/09/2011 01:02:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 12:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Πολύ καλή η ερμηνεία σου και σωστό το σκεπτικό σου, μόνο που το τρία και το τέσσερα έχουν και άλλους συμβολισμούς που το πάνε παραπέρα το πράγμα... (ψάξε προς τα ανατολικά για να βρεις ποιους


Βλέπε “Αγία χριστιανοινδουιστική ανατολική εκκλησία” για παράδειγμα εεε?

quote:
Γιάννης

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βρε ντοκτορ, ποιοι ήσαν αυτοί που έσφαζαν, κατέκαψαν, βασάνισαν ανθρώπους , και κατέστρεψαν κοινωνίες και πολιτισμούς ανθρώπων?
Μήπως ήταν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ, πωρωμένοι μισαλλόδοξοι πιστοί, οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος?
--------------------------------------------------------------------------------


Όχι Αυτά τα λένε όσοι δεν ξέρουν ιστορία.


Για πες λοιπόν με την γνώση της δικής σου άποψης της ιστορίας, μερικά παραδείγματα που οι “καλοί” έσφαζαν του “πιστούς”.

Ο χαρακτηρισμός “καλός χριστιανός” είναι αντιφατικός, δεν φαντάζομαι να κάνεις τέτοιο τρομακτικό λάθος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 12:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Βρε ντοκτορ, ποιοι ήσαν αυτοί που έσφαζαν, κατέκαψαν, βασάνισαν ανθρώπους , και κατέστρεψαν κοινωνίες και πολιτισμούς ανθρώπων?
Μήπως ήταν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ, πωρωμένοι μισαλλόδοξοι πιστοί, οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος?

Όχι, ήταν ο Στάλιν, ο Χίτλερ, η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, η περσική αυτοκρατορία, οι Αθηναίοι, οι Σπαρτιάτες, Ο Μ. Αλέξανδρος. Αυτά είναι μερικά ενδεικτικά γνωστά παραδείγματα σφαγέων που δεν είχαν σε τίποτα να κάνουν με θρησκευτικά δεδομένα! Αν πιστεύεις ότι χωρίς τις θρησκείες δεν θα υπήρχαν σφαγές, μάλλον δεν γνωρίζεις αρκετά καλά την ανθρώπινη φύση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 12:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Doctor

Πολύ καλή η ερμηνεία σου και σωστό το σκεπτικό σου, μόνο που το τρία και το τέσσερα έχουν και άλλους συμβολισμούς που το πάνε παραπέρα το πράγμα... (ψάξε προς τα ανατολικά για να βρεις ποιους


Βλέπε “Αγία χριστιανοινδουιστική ανατολική εκκλησία” για παράδειγμα εεε?



Όλες οι θρησκείες είναι μίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 12:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο χαρακτηρισμός “καλός χριστιανός” είναι αντιφατικός, δεν φαντάζομαι να κάνεις τέτοιο τρομακτικό λάθος?
Γιατί είναι αντιφατικός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 13:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Όχι, ήταν ο Στάλιν, ο Χίτλερ, η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, η περσική αυτοκρατορία, οι Αθηναίοι, οι Σπαρτιάτες, Ο Μ. Αλέξανδρος. Αυτά είναι μερικά ενδεικτικά γνωστά παραδείγματα σφαγέων που δεν είχαν σε τίποτα να κάνουν με θρησκευτικά δεδομένα! Αν πιστεύεις ότι χωρίς τις θρησκείες δεν θα υπήρχαν σφαγές, μάλλον δεν γνωρίζεις αρκετά καλά την ανθρώπινη φύση!


Η τυφλή πίστη σε κάτι, σε κάποιο δόγμα (το δόγμα σαν μια αλήθεια αδιαπραγμάτευτη) δεν παραπέμπει υποχρεωτικά σε κάποια θρησκεία, αλά όμως , οπωσδήποτε τις περικλείει ΟΛΕΣ.
Η πίστη οδηγεί, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, στην μισαλλοδοξία και τον φανατισμό.

Εξέτασε όλες αυτές τις περιπτώσεις που ανέφερες κάτω από αυτό το πρίσμα του “πιστού”, και ανάφερα μου περιπτώσεις που σε ρώτησα με σφαγές που έγιναν από “καλούς” και αγαθούς.

quote:
Όλες οι θρησκείες είναι μία

Σωστά ξέχασα να συμπεριλάβω και τις υπόλοιπες στον ορισμό.
Αλλά βρε ντοκτορ θα προέκυπτε πολύ μακρύς όρος, σαν το “όφι τον καταραμένο”.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο χαρακτηρισμός “καλός χριστιανός” είναι αντιφατικός, δεν φαντάζομαι να κάνεις τέτοιο τρομακτικό λάθος?
--------------------------------------------------------------------------------

Γιατί είναι αντιφατικός;


Μα γίνεται “καλός” και “πιστός”?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 15:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-O Θεος που εγω πιστευω,χρειαζεται τον Ανθρωπο.
-Ο Θεος που εγω πιστευω,δεινει στον Ανθρωπο και εχει αναγκη να παρει
-Χωρις αυτο το παρε δωσε,δεν υπαρχει ουτε Θεος,ουτε Ανθρωπος.
-Καλος Ανθρωπος,ειναι μονο αυτος που κατανοει αυτο το παρε-δωσε
και το κανει τροπο ζωης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 16:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τυφλή πίστη σε κάτι, σε κάποιο δόγμα (το δόγμα σαν μια αλήθεια αδιαπραγμάτευτη) δεν παραπέμπει υποχρεωτικά σε κάποια θρησκεία, αλά όμως , οπωσδήποτε τις περικλείει ΟΛΕΣ.
Η πίστη οδηγεί, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, στην μισαλλοδοξία και τον φανατισμό.

Εξέτασε όλες αυτές τις περιπτώσεις που ανέφερες κάτω από αυτό το πρίσμα του “πιστού”, και ανάφερα μου περιπτώσεις που σε ρώτησα με σφαγές που έγιναν από “καλούς” και αγαθούς.


Δε καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτή την ερώτηση. Η πίστη οδηγεί στη μισαλλοδοξία και τον φανατισμό όταν αυτός που την έχει είναι ασυνείδητος.
quote:
Μα γίνεται “καλός” και “πιστός”?
Γιατί να μη γίνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 09:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΜΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ...ΧΑΡΗ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΦΕΥΓΕΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ, ΗΡΕΜΟΣ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΕΝΩ, ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΟΡΘΩΝΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΝΕΡΓΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.


ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΩΠΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΒΙΒΛΙΚΗ ΠΑΡΑΙΝΕΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ Η ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ [ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ] ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΛΟΣ, ΕΝΑΡΕΤΟΣ, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ, ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΠΙΣΤΗ, ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ... Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΕΣΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΣΑΣ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ, Η ΠΡΟΣΕΧΗς ΣΑΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΠΟΤΕ.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η τυφλή πίστη σε κάτι, σε κάποιο δόγμα (το δόγμα σαν μια αλήθεια αδιαπραγμάτευτη) δεν παραπέμπει υποχρεωτικά σε κάποια θρησκεία, αλά όμως , οπωσδήποτε τις περικλείει ΟΛΕΣ.
Η πίστη οδηγεί, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, στην μισαλλοδοξία και τον φανατισμό.

Εξέτασε όλες αυτές τις περιπτώσεις που ανέφερες κάτω από αυτό το πρίσμα του “πιστού”, και ανάφερα μου περιπτώσεις που σε ρώτησα με σφαγές που έγιναν από “καλούς” και αγαθούς.


Δε καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτή την ερώτηση. Η πίστη οδηγεί στη μισαλλοδοξία και τον φανατισμό όταν αυτός που την έχει είναι ασυνείδητος.
quote:
Μα γίνεται “καλός” και “πιστός”?
Γιατί να μη γίνεται;

Μα αναφέρεται ρητά και “εκτρέφεται” συστηματικά στα κείμενα όλων των μονοθεϊστικών δογμάτων, το μίσος και η τιμωρία των απίστων/αλλόδοξων.

Μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια, μη μου ζητήσεις να σου παράθεσω ξανά τα κείμενα.
Το έχω βαρεθεί το έργο.
Έχει καταντήσει ανιαρό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 13:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πώς ερμηνεύει ο πιστός την πίστη του είναι δικό του θέμα. Το αν θέλει να ενστερνιστεί το μίσος, είναι δικό του θέμα. Δύο είναι οι βασικές μονοθεϊστικές θρησκείες στον κόσμο, η μια λέει ρητά αν σε χτυπήσουν απ' το ένα μάγουλο γύρνα και το άλλο και η άλλη σε διάφορες περιπτώσεις πράγματι προωθεί το μίσος. Εν τέλει, η ευθύνη εναπόκειται στον πιστό. Αλλά ότι πιστός=κακός άνθρωπος είναι δικιά σου άποψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πώς ερμηνεύει ο πιστός την πίστη του είναι δικό του θέμα. Το αν θέλει να ενστερνιστεί το μίσος, είναι δικό του θέμα. Δύο είναι οι βασικές μονοθεϊστικές θρησκείες στον κόσμο, η μια λέει ρητά αν σε χτυπήσουν απ' το ένα μάγουλο γύρνα και το άλλο και η άλλη σε διάφορες περιπτώσεις πράγματι προωθεί το μίσος. Εν τέλει, η ευθύνη εναπόκειται στον πιστό. Αλλά ότι πιστός=κακός άνθρωπος είναι δικιά σου άποψη.

Οι μονοθεϊστικές θρησκείες είναι τρεις.

Έκτος και βγάζεις τον χριστιανισμό εκτός, με το πρόβλημα του αν ό Ιησούς μπορεί να θεωρηθεί δεύτερος θεός ή όχι.

Αυτό είναι θεολογικό πρόβλημα και δεν με απασχολεί καθόλου.

Πάντως τα χριστιανικά βαγγέλια προστάζουν τους χριστιανούς, να διδάξουν την θεωρία της βασιλείας των ουρανών, σε όλους τους ανθρώπους, και όσους δεν την δέχονται να τους μπαρκάρουν για να τους εξολοθρεύσουν στο μέλλον.
Ακόμα και το παιδί τους στην ουσία προστάζει, να το σφάξουν αν δεν πιστεύει στα κηρύγματά τους.

Τα έχουμε πει αυτά, μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια.

Στο “πιστό” κάθε δόγματος, διδάσκεται το μίσος κατά όσων δοξάζουν άλλους θεούς
Πως μπορεί ο “πιστός” να είναι και “καλός” για την ανθρωπότητα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy