ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 20:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stiv

quote:
macedon και η συνειδηση του ,αν δεν χρειαζεται καμια νομοθεσια να του το υπαγορευει ,απο ποια βαση τοτε προσδιοριζεται!

Από τη διαπαιδαγώγησή του στην οικογένεια, στο σχολείο και στην κοινωνία.

Είναι η διαφορά μεταξύ δίκαιου και νομοταγή.

Ο νομοταγής δεν κλέβει γιατί ξέρει ότι απαγορεύεται από το νόμο και ότι θα τιμωρηθεί, πράγμα που τον κάνει εν δυνάμει παραβάτη, ΑΝ δεν τον βλέπει κανείς και γνωρίζει ότι ΔΕΝ θα τιμωρηθεί. Όπως ακριβώς δηλαδή συμβαίνει και με τους περισσότερους χριστιανούς. Κι αν "παραβεί" το νόμο, χρησιμοποιεί την πιστωτική κάρτα που λεγεται "εξομολόγηση", κατεβάζει το όριο (παίρνει συγχώρεση) και ξανα-αμαρτάνει...

Από την άλλη ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν θα κλέψει ανεξάρτητα του κολάσιμου της πράξης του ή της ποινής του. Δεν του το επιτρέπει μια πολύ μεγαλύτερη δύναμη από τον οποιοδήποτε θεό: η συνείδησή του.

Άρα, είτε ο θεός είναι απαραίτητος, για να συμπεριφέρεται κάποιος, οπότε ο άνθρωπος είναι εν δυνάμει παραβάτης, είτε ο άνθρωπος δρα με βάση τη συνείδησή του και μόνο, οπότε στο δεδομένο θέμα ο θεός είναι άχρηστος.

Ενδεικτικό πάντως του τρόπου λειτουργίας του θεού και των πιστών είναι αυτό που "εξομολογήθηκε" κάποιος:

"Ζήτησα από το θεό να μου δώσει ένα ποδήλατο. Κατάλαβα όμως ότι ο θεός δεν λειτουργεί έτσι. Οπότε, έκλεψα ένα ποδήλατο και ζήτησα από το θεό να με συγχωρέσει..."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 20:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

Ρωτάς ειλικρινά ή ρητορικά; Σε ενδιαφέρει όντως η απάντηση ή απλώς πετάς κενές ερωτήσεις για τις οποίες είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν απάντηση;



Ρωτάω ειλικρινά. Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει απάντηση που να ξεκινά από αρκετά πίσω. Όσοι προσπαθούν να απαντήσουν βασίζονται σε κάποια πράγματα που τα θεωρούν δεδομένα, χωρίς να τους απασχολεί το «γιατί» όσων θεωρούν ως δεδομένα. Κάτι που κάνεις και εσύ, θα σου πω πιο κάτω.

quote:

Είσαι πρόθυμος να αμφισβητήσεις αυτά που πιστεύεις μέχρι τώρα;

Πιστεύεις πως είσαι ικανός να πετύχεις κάτι τέτοιο;

quote:

Είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να κλονιστούν αυτά που πιστεύεις ή αν εμφανιστούν κάποιες λογικές απαντήσεις θα αρχίσεις να τις βαφτίζεις απατεωνιές των άθεων;

Θα δείξει.

quote:

Με λίγα λόγια:
Αντέχεις την αλήθεια;


Για ποια αλήθεια μιλάς; Τη δική σου;


quote:

quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Δεν πιστεύει πουθενά ντε και καλά. Υπάρχουν και άθεοι και ένθεοι άνθρωποι.



Και όποιος δηλώνει άθεος πιστεύει. Πιστεύει στη ΜΗ ύπαρξη Θεού ή θεών.


quote:
Γιατί όμως οι ένθεοι άνθρωποι πιστεύουν; Εδώ πρέπει να σταθούμε. Είσαι πρόθυμος να θεωρήσεις τη θρησκεία ένα βιολογικό,ψυχολογικό,κοινωνιολογικό φαινόμενο; Είσαι πρόθυμος να αλλάξεις το πρίσμα κάτω από το οποίο εξετάζεις τα πράγματα;

Αν μου υποδείξεις πού βρίσκεται αυτό το βιολογικό κέντρο στον άνθρωπο που τον κάνει ένθεο και γιατί δεν υπάρχει στον άθεο, να το δούμε. Ξεκίνα με αυτό και μετά πάμε στα ψυχολογικά και κοινωνιολογικά.


quote:

Αν σου πω ότι από τα προϊστορικά χρόνια οι άνθρωποι που πίστευαν αυτά που τους δίδασκαν ΕΝ ΓΕΝΕΙ επιζούσαν διαινίζωντας αυτή τη συμπεριφορά γιατί τις περισσότερες φορές η διδασκαλία των σοφών γέρων της φυλής περιείχε χρήσιμες συμβουλές τι θα μου πεις; Για παράδειγμα όταν έλεγαν ότι ο τάδε τόπος είναι επικίνδυνος γιατί έχει αρπακτικά ή ότι το νερό της δείνα πηγής δεν είναι πόσιμο, όσοι τους πίστευαν είχαν πλεονέκτημα. Βέβαια μαζί με αυτά τα χρήσιμα, οι γέροι της φυλής δίδασκαν ότι πχ για να βρέξει έπρεπε να θυσιάσεις μια κατσίκα στο θεό της βροχής. Οι άνθρωποι που ήταν υπάκουοι ακολουθούσαν το σύνολο των διδαγμάτων των γερόντων και επομένως η θρησκεία καθιερώθηκε. Αυτή είναι μια βιολογική-κοινωνιολογική προσέγγιση. Μια λογική εξήγηση.


Αυτό το αφήνω για να πάω πιο κάτω, εκεί που είναι το σημαντικότερο όσων είπες.


quote:

Μια άλλη εξήγηση είναι ότι ο άνθρωπος λόγω του ότι έχει αυτοσυνείδηση βιώνει την αγωνία του θανάτου, ως ένα καθολικό φαινόμενο στη διάρκεια της ζωής του.

Αυτό είναι όλα τα λεφτά. Αυτό είναι το «δεδομένο» στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω.
Σε παρακαλώ, πες μου πώς εξηγείται βιολογικά η ύπαρξη αυτοσυνείδησης στον άνθρωπο. Συμβαίνει το ίδιο και στα άλλα ζώα; Μάλλον όχι γιατί πιο κάτω μιλάς για ευφυΐα.


quote:

quote:
Άραγε, τα άλλα ζώα κάνουν το ίδιο πράγμα; Οι ανησυχίες και οι φόβοι τους τα οδήγησαν στο να πλάσουν και αυτά τους θεούς τους;
Και γιατί αυτές οι ανησυχίες, του ανθρώπου, όποιες κι αν είναι, να τον οδηγούν στο πλάσει έναν ή πολλούς θεούς;

Γιατί αυτές του οι ανησυχίες να μην τον οδηγήσουν σε κάτι άλλο; Σε μια άλλη αντίδραση .....;



Αν ένα ζώο αναπτύξει ευφυΐα τέτοια ώστε να έχει αυτοσυνείδηση πολύ πιθανόν να αποκτήσει τέτοιες ανησυχίες και τις καλύψει με παρόμοιο τρόπο. Μια άλλη αντίδραση πχ από τη συνειδητοποίηση του αναπόφευκτου του θανάτου είναι η αυτοκαταστροφική τάση.



Είναι θέμα ευφυΐας ή βιολογικής προδιάθεσης;
Πιο πάνω, για τον άνθρωπο είπες πως πρωταρχικά είναι θέμα βιολογικής προδιάθεσης (νομίζω είπες πως πρόκειται για βιολογικό φαινόμενο, σωτά;)
Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις.

quote:

quote:
Είναι λογικό άραγε με το που γίνεται η σύλληψη, τα δύο κύτταρα ενώνονται, να υπογράφεται ταυτόχρονα και ένα συμβόλαιο θανάτου; Να αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση;
Τι είδους "λογική" είναι αυτή που επιβάλλει κάτι τέτοιο;

Είναι άραγε λογικό κάποιος κύριος Τίποτα όπως εσύ να απαιτεί να υπάρχει αιώνια; Σε τι είσαι χρήσιμος στην πλάση και στην ανθρωπότητα εσύ ψηλέ ώστε να αξίζεις να σε τρώμε στη μάπα στο αιώνα τον άπαντα; Θα πεθάνεις όταν έρθει η ώρα σου και μαζί με εσένα θα πεθάνουν και οι ιδέες σου. Η ανάμνησή σου θα συνεχίσει να υπάρχει για λίγο περισσότερο μέχρι να πεθάνουν και οι συγγενείς σου. Έτσι πάνε τα πράγματα. Αν γίνεις φιλόσοφος ή επιστήμονας οι ιδέες και οι ανακαλύψεις σου θα μείνουν. Νομίζω ότι είναι αρκετά δίκαιο. Σε έχω ξαναρωτήσει αυτό το πράγμα αλλά δεν είδα απάντηση.



Με το να κάνεις ερώτηση δεν απαντάς.
Για μένα, ως πιστός Χριστιανός υπάρχει απάντηση σε όσα ρωτάς. Το ζήτημα όμως τώρα δεν είναι η δική μου απάντηση, αλλά η δική σου ως υποστηρικτή του τίποτα.
Η ερώτησή μου παραμένει και ζητά απάντηση. Η μη απάντηση, καθώς και οι γενικότητες δεν αποτελούν απάντηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 21:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύεις πως είσαι ικανός να πετύχεις κάτι τέτοιο;


Στην ερώτηση "είσαι πρόθυμος να αμφισβητήσεις αυτά που πιστεύεις" πού ακριβώς υπάρχω εγώ και η ικανότητά μου για το οτιδήποτε;

quote:
Για ποια αλήθεια μιλάς; Τη δική σου;

Η αλήθεια δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αν κάποια πληροφορία έχει "ιδιοκτήτη" τότε είναι δόγμα εξού και η "αλήθεια" των Χριστιανών η "αλήθεια" των Μουσουλμάνων κτλ κτλ.


quote:
Και όποιος δηλώνει άθεος πιστεύει. Πιστεύει στη ΜΗ ύπαρξη Θεού ή θεών.


Βαριέμαι να κάνω ηλίθια παιχνίδια με λέξεις και έννοιες. Αν η ποιότητα των επιχειρημάτων σου φτάνει μέχρι το "μη ύπαρξη=πίστη" νομίζω ότι χρειάζεται να προσπαθήσεις περισσότερο.

Επίσης, κάποιος ενδέχεται να ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ το ερώτημα (ξέρεις το γνωστό ΔΞ/ΔΑ των γκάλοπ).


quote:
Αν μου υποδείξεις πού βρίσκεται αυτό το βιολογικό κέντρο στον άνθρωπο που τον κάνει ένθεο και γιατί δεν υπάρχει στον άθεο, να το δούμε. Ξεκίνα με αυτό και μετά πάμε στα ψυχολογικά και κοινωνιολογικά.

Ναι, στον κροταφικό λοβό. Εκεί που εδράζεται και η σεξουαλική επιθυμία.

http://www.bbc.co.uk/science/horizon/2003/godonbrain.shtml


Neeext


quote:
Αυτό το αφήνω για να πάω πιο κάτω, εκεί που είναι το σημαντικότερο όσων είπες.

Δεν απάντησες όμως


quote:
Αυτό είναι όλα τα λεφτά. Αυτό είναι το «δεδομένο» στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω.
Σε παρακαλώ, πες μου πώς εξηγείται βιολογικά η ύπαρξη αυτοσυνείδησης στον άνθρωπο. Συμβαίνει το ίδιο και στα άλλα ζώα; Μάλλον όχι γιατί πιο κάτω μιλάς για ευφυΐα.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτοσυνείδηση; Είναι γνωστό και επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι οι μεγάλοι πίθηκοι και τα δελφίνια (όντως και αυτά ευφυή όντα) έχουν αυτοσυνείδηση.


Η ευφυΐα εξηγείται με τον εξής τραγικά απλό τρόπο: Όσο μεγαλύτερος ο εγκέφαλος αναλογικά με το σώμα, τόσο ευφυέστερο το ζώο.

http://www.wired.com/wiredscience/2011/04/what-death-means-to-primates/

quote:
Είναι θέμα ευφυΐας ή βιολογικής προδιάθεσης;
Πιο πάνω, για τον άνθρωπο είπες πως πρωταρχικά είναι θέμα βιολογικής προδιάθεσης (νομίζω είπες πως πρόκειται για βιολογικό φαινόμενο, σωτά;)
Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις.

Μα η ευφυΐα είναι καθαρά βιολογικό φαινόμενο. Η σκέψη, η μνήμη και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της εδράζονται σε ένα ΟΡΓΑΝΟ του ανθρώπινου σώματος το οποίο φυσικά και υπόκειται στους νόμους της βιολογίας, τον εγκέφαλο. Η ευφυΐα δεν είναι κάτι ξεχωριστό ή μεταφυσικό αλλά κάτι απόλυτα συνυφασμένο με τη βιολογία.


quote:
Με το να κάνεις ερώτηση δεν απαντάς.
Για μένα, ως πιστός Χριστιανός υπάρχει απάντηση σε όσα ρωτάς. Το ζήτημα όμως τώρα δεν είναι η δική μου απάντηση, αλλά η δική σου ως υποστηρικτή του τίποτα.
Η ερώτησή μου παραμένει και ζητά απάντηση. Η μη απάντηση, καθώς και οι γενικότητες δεν αποτελούν απάντηση.

Η απαντησή μου φαίνεται ξεκάθαρα από την ερώτηση μου. Η δικιά σου απάντηση παρόλα αυτά αγνοείται. Σε ξαναρωτάω, γιατί πρέπει να σε φάμε στη μάπα μια αιωνιότητα; Εγώ προφανώς και δεν είμαι τόσο ΜΕΓΑΛΟΣ εγωιστής όσο εσύ ώστε να απαιτώ να υπάρχω αιώνια. Εσύ κύριε Τίποτα γιατί πρέπει να υπάρχεις; Τι προσφέρει η ύπαρξή σου στο σύμπαν;


Και για να είμαι ειλικρινής, νομίζω ότι ο Θάνατος είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δημοκρατικός και δίκαιος, μη σου πω ότι μας δίνει και λύσεις σε πολλά θέματα. Πώς ας αλλιώς θα απαλλαγόμασταν από τύπους σαν και σένα, κολλημένους σε αυτές τις απόψεις; ΕΥΤΥΧΩΣ ψηλέα μου κάποια στιγμή εσύ θα πεθάνεις, θα γίνεις τίποτα, nada, καπούτ, μηδέν πώς αλλιώς να το πω και τη θέση σου θα πάρει κάποιος από τη νέα γενιά που (ελπίζω) να αποδειχτεί καλύτερος

Edited by - IndustrialAngel on 15/01/2012 21:49:23

Edited by - IndustrialAngel on 15/01/2012 21:59:55

Edited by - IndustrialAngel on 15/01/2012 22:02:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 22:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα.θεωρω οτι η πιστη κινει και βουνα.και αυτος που θελει να πιστεψει σε κατι πιο ανωτερο απο αυτων ειτε για να παρει δυναμη δεν ειναι αδυναμια ουτε μειωνει των εαυτο του.ειναι ακριβως μια εσωτερικη αναγκη,να πρωχωρησει μπροστα επειτα απο μια δυσκολια.Αυτος που θελει να πιστεψει θα το κανει,χωρις να το αναλυσει.Απλα το να ειμαστε εγωιστες και να νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα,δεν ειναι καλο.Το να πιστευουμε στους εαυτους μας ειναι σωστο.Ομως το λαθος που κανουμε,ειναι οτι ολοι μας εχουμε απαντηση για ολα.ειμαστε ολοι λοιπον ξερολες. Το θεμα ειναι ενα ομως.ΟΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ.Και οταν την πλησιασουμε και δουμε οτι εχουμε αδικο ,αμεσως γινομαστε μοντερνοι και γνωστες ολων.αραγε γιατι ο χριστιανισμος υπαρχει εως τωρα.Αν ηταν μουφα δεν θα υπηρχε καν.Γιατι δηλαδη τοσοι ανθρωποι που ακολουθουν την θρησκεια αυτη πρεπει να πιστευουν σε εναν[ΤΙΠΟΤΑ]και οι υπολοιποι οι παντογνωστες δηλαδη να πρωχωρουν με κινητηρια δυναμη των εαυτο τους.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon

quote:
quote:
Η πίστη είναι ό,τι πιο ισχυρό υπάρχει στο σύμπαν.


... για τον έλεγχο συνειδήσεων και ανθρώπων.

Σωστά,απο την στιγμή που η πίστη είναι η μεγαλύτερη δύναμη είναι λογικό να την χρησημοποιούν κάποιοι προς οφελός τους.

quote:
Ο "χριστός", μεταξύ μας, δεν είπε τίποτε. Οι ανώνυμοι ευαγγελιστές του έβαζαν λόγια στο στόμα...

Αν το πιστεύεις αυτό,όκ....τώρα 'ντάξει θα μου πείς οτι δεν το πιστεύεις αλλα το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ , τέλος πάντων.


quote:
Σωστά. Αν βλέπεις κάτι, το γνωρίζεις δεν χρειάζεται να το πιστεύεις.

Λάθος,πρώτα πιστεύεις σε αυτό το κάτι(το δημιουργείς μέσα σου) και μετά το βλέπεις....η πραγματικότητα είναι ένα ολόγραμμα,μια ψευδαίσθηση.Ο ρόλος μας είναι να δημιουργήσουμε (κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά) αυτό που θέλουμε και όχι να ζήσουμε σε μια δημιουργία κάποιων άλλων,όπως συμβαίνει αυτήν την εποχή της ύπαρξής μας.Ξέρω ακούγεται τρελό,αλλα και άλλα πράγματα ακουγόντουσαν τρελά και παλαβά στους ανθρώπους πριν 100 χρόνια.


quote:
Αν όμως πιστεύεις σε κάτι (π.χ. τον Αη Βασίλη), είσαι σίγουρος ότι τον βλέπεις, παραμονή χριστουγέννων να πετάει με το έλκηθρό του.

O "santa" είναι αναγραμματισμός του satan.Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.Απλά το επισημάνω.

quote:
Όταν έρχεται η γνώση, η πίστη πάει περίπατο. Είναι άχρηστη πλέον.

Όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι έτσι και εσύ έχεις λανθασμένη αντίληψη για την γνώση. Η γνώση δεν είναι κάτι το παγιωμένο και το στερεό για να έρθει να κάτσει κάπου και να διώξει την πίστη.Η γνώση είναι άπειρη και ευμετάβλητη κάθε φορά,είναι εμπειρία.Στην τελική είναι απλά μια συχνότητα,πόσες συχνότητες υπάρχουν? Απειρες!Η πίστη δεν αναιρεί την γνώση και ούτε το αντίστροφο συμβαίνει.Τωρα εντάξει,αμα εσύ θέλεις να την αναιρεί,πρόβλημά σου.Εσύ χάνεις.


quote:
Το ίδιο συμβαίνει και με τον Μπάτμαν. Τελικά συμφωνούμε ότι πρόκειται για ψευδαισθήσεις που χρειάζεται ο άνθρωπος για να νιώθει καλύτερα.

Απο την στιγμή που αυτό πιστεύεις,αυτό θα ισχύσει για σένα,και όχι κάτι άλλο,αυτή είναι η ΔΙΚΗ σου αλήθεια.


quote:
Είναι ανάγκη του αδύναμου ανθρώπου, να υποστηρίζεται από κάποιο θεό, να είναι αναγκασμένος να ενεργεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο ώστε να αποφύγει την τιμωρία και να ανταμοιφθεί στο μέλλον.

Είναι σωστό αυτό που λές,αλλα δεν ισχύει απόλυτα,δεν πιστεύουν όλλοι για αυτόν τον λόγο.Συμφωνα με την κοινή λογική.


quote:
Ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν χρειάζεται κανέναν θεό (όπως και καμία νομοθεσία) να του πει ότι π.χ. δεν πρέπει να κλέβει. Του το λέει η συνείδησή του κι αυτό φτάνει.

Και φυσικά, δεν έχει ανάγκη κανένα πλάσμα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου για να τον προστατεύει.


Εξαρτάται σε πιό βαθμό συνειδητότητας είναι αυτός ο άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πιστεύεις πως είσαι ικανός να πετύχεις κάτι τέτοιο;


Στην ερώτηση "είσαι πρόθυμος να αμφισβητήσεις αυτά που πιστεύεις" πού ακριβώς υπάρχω εγώ και η ικανότητά μου για το οτιδήποτε;



Μόνο εσύ υπάρχεις, το εγώ σου. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Νομίζεις πως είσαι ικανός να με κάνεις να αμφισβητήσω αυτά που πιστεύω;


quote:

quote:
Για ποια αλήθεια μιλάς; Τη δική σου;

Η αλήθεια δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αν κάποια πληροφορία έχει "ιδιοκτήτη" τότε είναι δόγμα εξού και η "αλήθεια" των Χριστιανών η "αλήθεια" των Μουσουλμάνων κτλ κτλ.



Όταν ισχυριζόσουνα, πριν ακόμη γίνει δίκη, πως ο Γέροντας Εφραίμ του Βατοπαιδίου είναι ένοχος, αλλά η δικαιοσύνη/το σύστημα θα τον βγάλει λάδι, σε ποια πληροφορία, ποιανού ιδιοκτήτη βασιζόσουνα για να βγάλεις την «ετυμηγορία» σου; Ένα παράδειγμα φέρνω, αν τυχόν και η μνήμη σου είναι βραχεία, λέμε τώρα.


quote:

quote:
Και όποιος δηλώνει άθεος πιστεύει. Πιστεύει στη ΜΗ ύπαρξη Θεού ή θεών.

Βαριέμαι να κάνω ηλίθια παιχνίδια με λέξεις και έννοιες. Αν η ποιότητα των επιχειρημάτων σου φτάνει μέχρι το "μη ύπαρξη=πίστη" νομίζω ότι χρειάζεται να προσπαθήσεις περισσότερο.


Αν βαριέσαι, να πας να κοιμηθείς και να μην χαλάς το χρόνο σου εδώ μέσα. Αν όμως θες να κάνεις συζήτηση, τότε κάντο τίμια. Και οι δυο λέξεις περιέχουν τη λέξη Θεός. Τώρα αν δεν σε έχουν μάθει να φτάνεις ως εκεί με το μυαλό σου, τότε πήγαινε για ύπνο και μη μας κουράζεις με ανόητα πράγματα.

quote:

quote:
Αν μου υποδείξεις πού βρίσκεται αυτό το βιολογικό κέντρο στον άνθρωπο που τον κάνει ένθεο και γιατί δεν υπάρχει στον άθεο, να το δούμε. Ξεκίνα με αυτό και μετά πάμε στα ψυχολογικά και κοινωνιολογικά.

Ναι, στον κροταφικό λοβό. Εκεί που εδράζεται και η σεξουαλική επιθυμία.



Δηλαδή στον άθεο δεν υπάρχει αυτό το κέντρο;


quote:

Neeext


Ουάου!!!!!!!!! Μεγάλε! Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!!! Μα ποιος είσαι; Η Δομή είσαι;


quote:

quote:
Αυτό είναι όλα τα λεφτά. Αυτό είναι το «δεδομένο» στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω.
Σε παρακαλώ, πες μου πώς εξηγείται βιολογικά η ύπαρξη αυτοσυνείδησης στον άνθρωπο. Συμβαίνει το ίδιο και στα άλλα ζώα; Μάλλον όχι γιατί πιο κάτω μιλάς για ευφυΐα.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτοσυνείδηση;


Όχι, για πες, για πες;;;;


quote:

Είναι γνωστό και επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι οι μεγάλοι πίθηκοι και τα δελφίνια (όντως και αυτά ευφυή όντα) έχουν αυτοσυνείδηση.

Και η σχέση με αυτό που συζητάμε ποια είναι;


quote:

Η ευφυΐα εξηγείται με τον εξής τραγικά απλό τρόπο: Όσο μεγαλύτερος ο εγκέφαλος αναλογικά με το σώμα, τόσο ευφυέστερο το ζώο.

Πόσα πράγματα μαθαίνει κανείς βρε παιδί μου.
Για πες μας, για πες μας, ποιο ζώο του πλανήτη είναι το ευφυέστερο;


quote:

quote:
Είναι θέμα ευφυΐας ή βιολογικής προδιάθεσης;
Πιο πάνω, για τον άνθρωπο είπες πως πρωταρχικά είναι θέμα βιολογικής προδιάθεσης (νομίζω είπες πως πρόκειται για βιολογικό φαινόμενο, σωτά;)
Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις.

Μα η ευφυΐα είναι καθαρά βιολογικό φαινόμενο. Η σκέψη, η μνήμη και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της εδράζονται σε ένα ΟΡΓΑΝΟ του ανθρώπινου σώματος το οποίο φυσικά και υπόκειται στους νόμους της βιολογίας, τον εγκέφαλο. Η ευφυΐα δεν είναι κάτι ξεχωριστό ή μεταφυσικό αλλά κάτι απόλυτα συνυφασμένο με τη βιολογία.



Πόσο απλά τα κάνεις να φαίνονται τα πράγματα. Μπράβο ρε μεγάλε. Άλλο σε ρωτάμε, άλλο απαντάς.
Δε μας λες και εμάς να πιούμε από αυτό που πίνεις και εσύ και ανέπτυξες τέτοια εφυΐα και έγινες τόσο τετραπέρατος; Πώς κατάφερες αι το ανέπτυξες τόσο πολυ το «ΟΡΓΑΝΟ ΣΟΥ»;


quote:
Με το να κάνεις ερώτηση δεν απαντάς.
Η απαντησή μου φαίνεται ξεκάθαρα από την ερώτηση μου. Η δικιά σου απάντηση παρόλα αυτά αγνοείται.

Είναι δυνατόν να μισείς κάτι που δεν το γνωρίζεις; Είναι δυνατόν να αγνοείς την εσχατολογική διδασκαλία του Χριστιανισμού και να τον πολεμάς γι’ αυτά που πρεσβεύει;
Βρε μπας και έχεις κάνα χοντρό πρόβλημα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;


quote:

Σε ξαναρωτάω, γιατί πρέπει να σε φάμε στη μάπα μια αιωνιότητα; Εγώ προφανώς και δεν είμαι τόσο ΜΕΓΑΛΟΣ εγωιστής όσο εσύ ώστε να απαιτώ να υπάρχω αιώνια.

Αχ Θεέ μου, σ’ ευχαριστώ που δεν με έκανες σαν και τον Ψηλό που είναι εγωιστής, πλεονέκτης, άπληστος, αχόρταγος, .......... φτου φτου μη με ματιάσετε!!

Σου το ξαναλέω, η αιωνιότητα είναι ο προορισμός μας. Δεν σου αρέσει, με γειά σου με χαρά σου.
Εξήγησέ μου εσύ, αφού δεν δέχεσαι αυτό που στην ουσία, όπως φαίνεται, δεν γνωρίζεις, εξήγησέ μου εσύ γιατί πρέπει να φάω στη μάπα το τίποτα που ευαγγελίζεσαι εσύ; Θα συνεχίσεις αν κάνεις πως ρωτάς ή θα απαντήσεις;


quote:

Εσύ κύριε Τίποτα γιατί πρέπει να υπάρχεις; Τι προσφέρει η ύπαρξή σου στο σύμπαν;

Αφού δεν έχεις ιδεά από Χριστιανισμό, δεν γίνεται να σου κάνω κατηχητικό σε δυο γραμμές.
Πες μου όμως, αυτό που εσύ υποτίθεται πως γνωρίζεις, αυτό που εγώ σε ρωτάω;

quote:

Πώς ας αλλιώς θα απαλλαγόμασταν από τύπους σαν και σένα, κολλημένους σε αυτές τις απόψεις; ΕΥΤΥΧΩΣ ψηλέα μου κάποια στιγμή εσύ θα πεθάνεις, θα γίνεις τίποτα, nada, καπούτ, μηδέν πώς αλλιώς να το πω και τη θέση σου θα πάρει κάποιος από τη νέα γενιά που (ελπίζω) να αποδειχτεί καλύτερος

Δεν σου φταίει ο Ψηλός. Εσύ είσαι το πρόβλημα στον εαυτό σου. Αν το καταλάβεις αυτό, κέρδισες στο Λότο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

stiv

quote:
macedon και η συνειδηση του ,αν δεν χρειαζεται καμια νομοθεσια να του το υπαγορευει ,απο ποια βαση τοτε προσδιοριζεται!

Από τη διαπαιδαγώγησή του στην οικογένεια, στο σχολείο και στην κοινωνία.

macedon



Και όλοι οι παραπάνω παράγοντες ενεργούν εκτός γραπτών ή άγραφων νόμων;
Εκτός κι αν δέχεσαι πως υπάρχουν υπάρχουν μόνο οι νόμοι που επιβάλλει η πολιτεία μέσω των αντιπροσώπων της;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NEKTARIOS
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΚΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΟΧΙ. ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ

Φίλε NEKTARIΕ καλώς ήλθες στη συντροφιά μας και καλή παραμονή . Υπάρχει φίλε μου ένα καλο βιβλίο το οποίο κατά τη γνώμη μου θα δώση αρκετές απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
Πρόκειται για το “Πως γεννιούνται , ζουν και πεθαίνουν οι θεοί και οι θεές” του Εμμανουήλ Γιαροσλάβσκι . Εκδ. Πολιτικές και λογοτεχνικές εκδόσεις , Αθήνα 1965 . Το έχω διαβάσει πρίν πολλά χρόνια και δεν πιστεύω να υπάρχει στα βιβλιοπωλεία , όμως υπάρχει εδώ απ' όπου μπορείς να το κατεβάσης δωρεάν και να το διαβάσης . Καλή ανάγνωση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 00:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ κατάλαβα πολύ καλά, αλλά εσύ γιατί δεν λες αυτό που θες να πεις στα ίσα ; Φοβάσαι ή ντρέπεσαι ;
Βαριέμαι να το εξηγήσω και να μπω σε λογομαχίες..
quote:
Ασυναρτησίες. Δεν χρειάζεται να δαγκώσεις ένα λεμόνι για να διαπιστώσεις και να αποδείξεις την οξύτητά του. Έχεις ακούσει ποτέ την έκφραση "χημική αντίδραση"; [ αλλά τι λέω ε; ξερόλες όλοι εδώ μέσα ... ]
Άλλο η οξύτητα, άλλο η ξινή γεύση. Για να διαπιστώσεις ότι η οξύτητα συνοδεύεται ή όχι με ξινή γεύση χρειάζεσαι και γλώσσα και εγκέφαλο.
quote:
Ναι, εντάξει, αλλά δεν μας λες τι έκανες. Θα μας πεις ;

Έπειτα λες : "έκανα ότι κάνουν οι περισσότεροι πιστοί". Οι πιστοί σε τι, σε ποιον ; Οι πιστοί της Θεάς Κάλι, ας πούμε ; Αυτοί λέγεται πως πίνουν αίμα. Ε, ήπιες κι εσύ αίμα ; Γιατί δεν απαντάς πιο συγκεκριμένα βρε φίλε μου ;


Είσαι καλός Λουσιφεράκος εσύ. Κάνω προσευχή και άλλα πράγματα. Και ήπια και το αίμα του Χριστού.

quote:
Κι επειδή μιλάμε για την Πίστη, αυτό που λες παραπάνω, είναι ρε παιδί μου χαρακτηριστικό δείγμα ψυχολογίας πιστού. Λέει ο πιστός : "Πιστεύω που πιστεύω, αλλά ρε γαμώτο, θέλω και μια απόδειξη για να δω ότι πιστεύω σωστά εκεί που πιστεύω. Ένα πείραμα ρε παιδί μου να κάνω για να δω. Και που θα το βρω αυτό το πείραμα ; Θα παρατηρήσω αυτό που κάνουν όσοι πιστεύουν το ίδιο με μένα!". Τρομερή ιδέα! Να παρατηρείς τι κάνουν όσοι πιστεύουν το ίδιο με σένα, να το κάνεις μετά κι εσύ [ βλ. μιμητισμός ] και μετά να λες "Α, εντάξει, πειραματίστηκα κι εγώ και βρήκα τις αποδείξεις μου!" To άκρον άωτον της υπέρτατης αυταπάτης και ψυχεδέλιας.
Η πίστη ακολουθεί του πειράματος. Απλά το πείραμα, η εμπειρία δηλαδή, δεν οδηγεί πάντα σε σαφή συμπεράσματα, οπότε και μπαίνει η πίστη στο παιχνίδι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 00:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλα φιλε μου Dr jekyll mr hyde δεν χρειαζεται να τα αναλυουμε ολα και να τα απλοποιουμε ολα,πιστευοντας οτι ετσι θα μαθουμε η θα βρουμε τις λυσεις.Καμια φορα οι λυσεις ειναι μπροστα μας και επειδη φοβομαστε να τις δουμε και να παραδεχτουμε οτι ειμαστε λαθος εμεις και οι αλλοι ειναι σωστοι τις αποφευγουμε.
Έχεις δίκαιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 00:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

O "santa" είναι αναγραμματισμός του satan.Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.Απλά το επισημάνω.


Καμία σχέση.

Το Santa προέρχεται από ολλανδική διάλεκτο για το όνομα "Sante Klaas" (με παλιότερη μορφή "Sinter Niklaas") και αφορά τον Αγιο Νικόλαο, επίσκοπο στη Μικρά Ασία.

http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=santa&searchmode=none

Το "Satan" είναι καθαρά εβραϊκής προέλευσης και σημαίνει "αντίπαλος".

http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=satan&searchmode=none

Η ετυμολογία χρειάζεται προσοχή. Δεν αρκούν μερικές επιφανειακές ομοιότητες κοινών γραμμάτων και το αυθαίρετο ανακάτεμά τους, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη την ιστορική διαδρομή των λέξεων που συχνά αποκαλύπτει πολλά για την παλιότερη μορφή τους(και εν τέλει για την εγκυρότητα της ετυμολογίας μας).

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 01:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Αν το πιστεύεις αυτό,όκ....τώρα 'ντάξει θα μου πείς οτι δεν το πιστεύεις αλλα το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ , τέλος πάντων.

1. Δεν έχω ιστορικές αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις) για το ότι ο Ιησούς έζησε και είπε αυτά που είπε.
2. Έχω αποδείξεις πως αυτά που γράφονται στα ευαγγέλια είναι μυθοπλασίες άσχετων και πως δεν θα μπορούσε τίποτε απ' αυτά να έχει γίνει στην πραγματικότητα.
3. Γνωρίζω ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν το 2ο αιώνα και πως το τωρινό κείμενο είναι δημιούργημα του 16ου αιώνα
4. Γνωρίζω πως τα αρχικά κείμενα έχουν πλαστογραφηθεί σε μεγάλο βαθμό (σχεδόν το 47% είναι διαφορετικό από τους πρώτους κώδικες 0 τρέχα βρες τι πλαστογράφηση είχαν αυτοί σε σχέση με τα αρχικά κείμενα).

Όλα τα παραπάνω είναι ισχυρά στοιχεία που με οδηγούν να διατυπώσω την άποψη πως ακόμη κι αν υπήρξε ένα τέτοιο χαρισματικό άτομο (το οποίο η παγκόσμια ιστορία αγνοεί παντελώς), τα λόγια που υποτίθεται ότι είπε και βρίσκονται στα ευαγγέλια, αποτελούν φανταστική εφεύρεση των ανώνυμων συγγραφέων των ευαγγελίων.

Εσύ τι στοιχεία έχεις για το αντίθετο;

quote:
Λάθος,πρώτα πιστεύεις σε αυτό το κάτι(το δημιουργείς μέσα σου) και μετά το βλέπεις

Μην μπερδεύεις την πίστη αυτή με τη θρησκευτική πίστη. Έχουν διαφορετική σημασία και περιεχόμενο, άλλο αν γράφονται το ίδιο

... όπως ακριβώς η λέξη "θεωρία".

quote:
Η πίστη δεν αναιρεί την γνώση και ούτε το αντίστροφο συμβαίνει.

Νομίζω ότι παραλογίζεσαι και έχεις μπλεχτεί σε χριστιανικής λογικής λαβυρίνθους που δεν σου επιτρέπουν να δεις την απλή πραγματικότητα.

Αν γνωρίζεις κάτι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιστεύεις ότι έτσι είναι ή δεν είναι. ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ!

Να σου πω ένα παράδειγμα, μπας και το κατανοήσεις.

Δεν τίθεται θέμα πίστης αν ο Ομπάμα είναι πρόεδρος της Αμερικής. Το ξέρουμε! Ούτε είναι θέμα πίστης αν μένει στο Λευκό Οίκο. Το ξέρουμε κι αυτό!

Εάν σου πω όμως ότι εγώ έφαγα μαζί του στις 23 Οκτωβρίου, είναι στο χέρι σου να το πιστέψεις ή όχι. Και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!

Πιστεύεις ότι κάποτε υπήρχε ένας τύπος που ήταν ο Χριστός. Δεν το γνωρίζεις, δεν έχεις στοιχεία, δεν έχεις τίποτε. Απλά το πιστεύεις.

Πιστεύεις ότι αυτός ήταν θεός. Ούτε αυτό το ξέρεις.

Για δώσε μου τώρα ένα παράδειγμα σχετικό που να αποδεικνύει πως η γνώση δεν αναιρεί την πίστη.

quote:
Απο την στιγμή που αυτό πιστεύεις,αυτό θα ισχύσει για σένα,και όχι κάτι άλλο,αυτή είναι η ΔΙΚΗ σου αλήθεια.

Τουλάχιστον τη δική μου αλήθεια δεν την παρουσιάζω σαν "μοναδική".

quote:
Είναι σωστό αυτό που λές,αλλα δεν ισχύει απόλυτα,δεν πιστεύουν όλλοι για αυτόν τον λόγο.

Για ποιο λόγο πιστεύουν οι υπόλοιποι, αν όχι για να επιβραβευτούν για τις γήινες πράξεις τους;

Αν εξαιρέσεις τους επαγγελματίες πιστούς (όπως π.χ. αυτοί που είναι έμμισθοι χριστιανοί, που έχουν στενή ωφελιμιστική σχέση με την εκκλησία - ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε...) οι υπόλοιποι γιατί πιστεύουν αν όχι για να πάνε στον Παράδεισο;


macedon

Edited by - macedon on 16/01/2012 01:30:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 02:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο εσύ υπάρχεις, το εγώ σου. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Νομίζεις πως είσαι ικανός να με κάνεις να αμφισβητήσω αυτά που πιστεύω;


Κλασσική ατάκα..."Ποιος εσύ; Ξέρεις ποιος είμαι εγώ,ρε" και τα υπόλοιπα.


Ξαναλέω για 3η φορά. Το θέμα δεν είναι τι μπορώ να κάνω εγώ. Το ερώτημα είναι:


Είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να μην ισχύουν αυτά που πιστεύεις;. Αμφισβητείς τον εαυτό σου; Αμφισβητείς αυτά που θεωρείς ότι "γνωρίζεις";


quote:
Όταν ισχυριζόσουνα, πριν ακόμη γίνει δίκη, πως ο Γέροντας Εφραίμ του Βατοπαιδίου είναι ένοχος, αλλά η δικαιοσύνη/το σύστημα θα τον βγάλει λάδι, σε ποια πληροφορία, ποιανού ιδιοκτήτη βασιζόσουνα για να βγάλεις την «ετυμηγορία» σου; Ένα παράδειγμα φέρνω, αν τυχόν και η μνήμη σου είναι βραχεία, λέμε τώρα.


Σίγουρα όχι στην "αλήθεια" που χρησιμοποίησες εσύ για να βγάλεις τον άνθρωπο αυτό, τον ομοτράπεζο βασιλιάδων και πρωθυπουργών, εξωσυστημικό ανάρχα που τον κυνηγάει το κατεστημένο...


Το θέμα βέβαια εδώ δεν είναι δικαστικό ή ιδελογικό. Αντέχεις τη μελέτη της θρησκείας ως φαινόμενο που προκύπτει από την ανθρώπινη φύση, τη δομή της κοινωνία κτλ

quote:
Αν βαριέσαι, να πας να κοιμηθείς και να μην χαλάς το χρόνο σου εδώ μέσα. Αν όμως θες να κάνεις συζήτηση, τότε κάντο τίμια. Και οι δυο λέξεις περιέχουν τη λέξη Θεός. Τώρα αν δεν σε έχουν μάθει να φτάνεις ως εκεί με το μυαλό σου, τότε πήγαινε για ύπνο και μη μας κουράζεις με ανόητα πράγματα.


Ναι μόνο που η μία έχει το στερητικό Α-. Ξέρεις ένα γράμμα κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Άλλο Τούλα και άλλο τσούλα για παράδειγμα. Ένα σίγμα μπορεί να κλείσει σπίτι.


Με τη δικιά σου λογική αν κάποιος δεν είναι παντρεμένος, είναι παντρεμένος με τη "μη ύπαρξη συζύγου" έτσι; Ή αν κάποιος είναι νηστικός, έχει φάει τίποτα άρα έχει φάει κάτι (το τίποτα). Άρα δεν υπάρχουν νηστικοί στον κόσμο, μόνο 2 κατηγορίες χορτάτων. Η πρώτη κατηγορία που έχει φάει φαγητό και η άλλη που έχει φάει τίποτα.


quote:
Δηλαδή στον άθεο δεν υπάρχει αυτό το κέντρο;

Υπάρχει αλλά υποδραστηριοποείται. Μάλιστα, προκαλούν την ίδια χαλάρωση της λογικής. Ξέρεις "ο έρωτας τυφλώνει" και έτσι.


Αν σε ενδιαφέρει, ψάξει για τις έρευνες του Dr Persinger, που με ηλεκτρική διέγερση τον κροταφιαίο λοβό έκανε τους ασθενείς να αισθάνονται μια ουράνια παρουσία στο χώρο και άλλα τέτοια.


quote:
Ουάου!!!!!!!!! Μεγάλε! Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!!! Μα ποιος είσαι; Η Δομή είσαι;


Ξέρεις, αυτά τα αστεία πέρναγαν καμιά 30 χρόνια πριν. Πες το πιο σύγχρονα, "ποιος είσαι, το Google είσαι;"

Πάντως, δεν είμαι ούτε η Δομή ούτε το Google. Απλώς δεν είμαι εντελώς ηλίθιος και μπορώ να καταλαβαίνω μερικά πράγματα.


quote:
Όχι, για πες, για πες;;

Συζητάς για μια έννοια χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει; Μα καλά τόσα λεφτά έχεις πάρε ένα λεξικό.


quote:

Και η σχέση με αυτό που συζητάμε ποια είναι;


Με ρώτησες ή δε με ρώτησες αν συμβαίνει αυτό "και στα άλλα ζώα"; Παρεμπιπτόντως, τώρα μόλις πρόσεξα το "άλλα". Εντάσσεις τον άνθρωπο στα ζώα, ψηλέα;


quote:
Πόσα πράγματα μαθαίνει κανείς βρε παιδί μου.
Για πες μας, για πες μας, ποιο ζώο του πλανήτη είναι το ευφυέστερο;


Να σου πω κατά σειρά:

Άνθρωπος
Δελφίνι
Χιμπατζής Μπονόμπο
...
(παραλείπω μερικά δις είδη)
...
Χταπόδι
Ψηλός

quote:
Πόσο απλά τα κάνεις να φαίνονται τα πράγματα. Μπράβο ρε μεγάλε. Άλλο σε ρωτάμε, άλλο απαντάς.
Δε μας λες και εμάς να πιούμε από αυτό που πίνεις και εσύ και ανέπτυξες τέτοια εφυΐα και έγινες τόσο τετραπέρατος; Πώς κατάφερες αι το ανέπτυξες τόσο πολυ το «ΟΡΓΑΝΟ ΣΟΥ»;


Διατροφή, εκπαίδευση, γονίδια,εξέλιξη των ειδών κτλ κτλ. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Εσύ βέβαια πιστεύεις ότι τα κινητά φυτρώνουν σε δέντρα και ότι φτιαχτήκαμε από το μαγικό λυχνάρι

quote:
Είναι δυνατόν να μισείς κάτι που δεν το γνωρίζεις; Είναι δυνατόν να αγνοείς την εσχατολογική διδασκαλία του Χριστιανισμού και να τον πολεμάς γι’ αυτά που πρεσβεύει;
Βρε μπας και έχεις κάνα χοντρό πρόβλημα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;


Ορίστε; Τι ακριβώς αγνοώ;


quote:
Αχ Θεέ μου, σ’ ευχαριστώ που δεν με έκανες σαν και τον Ψηλό που είναι εγωιστής, πλεονέκτης, άπληστος, αχόρταγος, .......... φτου φτου μη με ματιάσετε!!
Σου το ξαναλέω, η αιωνιότητα είναι ο προορισμός μας. Δεν σου αρέσει, με γειά σου με χαρά σου.
Εξήγησέ μου εσύ, αφού δεν δέχεσαι αυτό που στην ουσία, όπως φαίνεται, δεν γνωρίζεις, εξήγησέ μου εσύ γιατί πρέπει να φάω στη μάπα το τίποτα που ευαγγελίζεσαι εσύ; Θα συνεχίσεις αν κάνεις πως ρωτάς ή θα απαντήσεις;


Δεν είναι μυστικό ότι σε απεχθάνομαι ως άνθρωπο και σε θεωρώ εγωιστή και υποκριτή. Δεν έχει να κάνει με Χριστιανισμούς ή άλλες θρησκείες. Εσένα προσωπικά σε σιχαίνομαι ως άτομο.


Δεν ευαγγελίζομαι το τίποτα. Οι επόμενες γενιές που θα σε διαδεχθούν όταν αναπόφευκτα πεθάνεις είναι κάτι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από το τίποτα. Η συνέχεια της φύσης, της ανθρωπότητας, της ζωής στη γη κτλ κτλ λίγα θα χάσουν αν πάψεις να υπάρχει εσύ.


Για αυτό λέω ότι είσαι ΕΓΩΚΕΝΤΡΙΚΟΣ και ΕΓΩΛΑΤΡΗΣ. Πιστεύεις ότι πεθάνεις εσύ, θα έρθει το "ΤΙΠΟΤΑ". Όχι δε θα έρθει το τίποτα. Οι νέοι θα συνεχίσουν να ερωτεύονται, τα πουλιά θα συνεχίσουν να κελαηδάνε και οι πιπεριές θα εξακολουθήσουν να έχουν καυτερή γεύση. Δέξου το και ενηλικιώσου για να τελειώνουμε.

quote:

Αφού δεν έχεις ιδεά από Χριστιανισμό, δεν γίνεται να σου κάνω κατηχητικό σε δυο γραμμές.
Πες μου όμως, αυτό που εσύ υποτίθεται πως γνωρίζεις, αυτό που εγώ σε ρωτάω;


Τελικά τι με "ρωτάς"; Πλάκα έχει το κυκλικό επιχείρημα "begging the question" αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια παραβίαση της λογικής.

quote:
Δεν σου φταίει ο Ψηλός. Εσύ είσαι το πρόβλημα στον εαυτό σου. Αν το καταλάβεις αυτό, κέρδισες στο Λότο.

Είδες τι δημοκρατικός που είναι ο Χάρος; Και εσύ που "δε φταις" και εγώ που "έχω πρόβλημα" κάποια στιγμή θα δούμε τα ραδίκια ανάποδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 10:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:

Βαριέμαι να το εξηγήσω και να μπω σε λογομαχίες..


Tουτέστιν, πετάω τις υπονοούμενες νεοελληνικές ανοησίες μου και μετά ... "έχει ο Θεός". Έγινε ...

quote:
Άλλο η οξύτητα, άλλο η ξινή γεύση. Για να διαπιστώσεις ότι η οξύτητα συνοδεύεται ή όχι με ξινή γεύση χρειάζεσαι και γλώσσα και εγκέφαλο.

Ναι ; Και τα όξινα διαλύματα τι είναι ; Γλυκά ; Έχεις ακούσει ποτέ για τον δείκτη pH ; Για την συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου ; Τα χημικά αντιδραστήρια, τα ξέρεις ; Τους ηλεκτρολύτες ; Το πεχάμετρο ; Το κίτρινο χρώμα των όξινων διαλυμάτων, το γνωρίζεις ; [ τι σου λέω τώρα, ε ; εσύ είπες κάτι και αυτό που είπες είναι έτσι, το πιο σωστό απ' όλα, πάει τέλειωσε, δεν αλλάζει αδερφάκι μου με τίποτε ]

quote:
Είσαι καλός Λουσιφεράκος εσύ. Κάνω προσευχή και άλλα πράγματα. Και ήπια και το αίμα του Χριστού.

Μάλιστα. Αυτός είναι δηλ. ο πειραματισμός σου ; Να πιεις το αίμα του Χριστού ; Και που το βρήκες αυτό το αίμα ;

quote:
Η πίστη ακολουθεί του πειράματος. Απλά το πείραμα, η εμπειρία δηλαδή, δεν οδηγεί πάντα σε σαφή συμπεράσματα, οπότε και μπαίνει η πίστη στο παιχνίδι.

Δηλ. εσύ πίνεις το αίμα του Χριστού [ δηλ. πειραματίζεσαι όπως είπες ] και μετά πιστεύεις ... ok και πάλι, έγινε ...

Edited by - zip on 16/01/2012 11:03:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 11:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμία σχέση.

Το Santa προέρχεται από ολλανδική διάλεκτο για το όνομα "Sante Klaas" (με παλιότερη μορφή "Sinter Niklaas") και αφορά τον Αγιο Νικόλαο, επίσκοπο στη Μικρά Ασία.

http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=santa&searchmode=none

Το "Satan" είναι καθαρά εβραϊκής προέλευσης και σημαίνει "αντίπαλος".

http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=satan&searchmode=none

Η ετυμολογία χρειάζεται προσοχή. Δεν αρκούν μερικές επιφανειακές ομοιότητες κοινών γραμμάτων και το αυθαίρετο ανακάτεμά τους, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη την ιστορική διαδρομή των λέξεων που συχνά αποκαλύπτει πολλά για την παλιότερη μορφή τους(και εν τέλει για την εγκυρότητα της ετυμολογίας μας).


Ευχαριστώ που το διόρθωσες agnostic.

quote:
1. Δεν έχω ιστορικές αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις) για το ότι ο Ιησούς έζησε και είπε αυτά που είπε.
2. Έχω αποδείξεις πως αυτά που γράφονται στα ευαγγέλια είναι μυθοπλασίες άσχετων και πως δεν θα μπορούσε τίποτε απ' αυτά να έχει γίνει στην πραγματικότητα.
3. Γνωρίζω ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν το 2ο αιώνα και πως το τωρινό κείμενο είναι δημιούργημα του 16ου αιώνα
4. Γνωρίζω πως τα αρχικά κείμενα έχουν πλαστογραφηθεί σε μεγάλο βαθμό (σχεδόν το 47% είναι διαφορετικό από τους πρώτους κώδικες 0 τρέχα βρες τι πλαστογράφηση είχαν αυτοί σε σχέση με τα αρχικά κείμενα).

Όλα τα παραπάνω είναι ισχυρά στοιχεία που με οδηγούν να διατυπώσω την άποψη πως ακόμη κι αν υπήρξε ένα τέτοιο χαρισματικό άτομο (το οποίο η παγκόσμια ιστορία αγνοεί παντελώς), τα λόγια που υποτίθεται ότι είπε και βρίσκονται στα ευαγγέλια, αποτελούν φανταστική εφεύρεση των ανώνυμων συγγραφέων των ευαγγελίων.

Εσύ τι στοιχεία έχεις για το αντίθετο;


Εσύ φίλε μου κάνεις έρευνα,είναι η δουλειά σου αυτή.Εμένα δεν είναι αυτή η δουλειά μου,δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα,για αυτό μην μου ζητάς να σου φέρω στοιχεία.Πάντως μπράβο σου που το ψάχνεις,αλλα να ξέρεις οτι συνήθως η όλη εικόνα είναι πολύ μεγαλύτερη.Μπορούμε να κατέχουμε κάποια κομμάτια απο το παζλ,αλλα όχι όλα.

quote:
Μην μπερδεύεις την πίστη αυτή με τη θρησκευτική πίστη. Έχουν διαφορετική σημασία και περιεχόμενο, άλλο αν γράφονται το ίδιο

... όπως ακριβώς η λέξη "θεωρία".


Εγώ βασικά αναφέρομαι στην πίστη,ώς εναν βασικό θεμελιώδη λίθο του πυρήνα της ύπαρξης του ανθρώπου,όχι μόνο σε νοητικό-συναισθηματικό επίπεδο αλλα σε υπαρξιακό.Πιό μέσα απο τον εγκέφαλο και το σώμα,εκεί που υπάρχει μόνο αγνή συνείδηση.Δεν ξέρω πώς ακριβώς να στο εξηγήσω γιατί δεν μιλάμε την ίδια "γλώσσα".Σκέψου αυτό,ας πούμε οτι θέλεις να δημιουργήσεις κάτι,εμμμμ....εναν υπολογιστή mac(δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο) και εκείνη την στιγμή πιστεύεις οτι τον έχεις δίπλα σου.Λοιπόν,αν η πίστη σου ήταν απόλυτη,τότε θα ήταν εκεί στην πραγματικότητα και όχι μόνο στο νοητικό επίπεδο (το οποίο επίσης είναι πραγματικότητα αλλά πολύ λεπτοφυής για να γίνει αντιληπτή με τον εγκέφαλο).

Δημιουργείς κάτι στον νού σου,ένα μήλο.Αυτό το μήλο που δημιούργησες στην φαντασία σου,είναι υπαρκτό 100% υπάρχει εκεί,στον νού σου.Επειδή ο νούς αποτελείται απο ύλη,απο υπερβολικά λεπτή ύλη.Η μόνη διαφορά απο ένα μήλο της "πραγματικότητας" που ζούμε,είναι η πυκνότητα.Ενας γιόγκι πο διαλογίζεται δεκαετίες,μπορεί ανετα να κάνει την υλοποίηση.

Υπο αυτό το πρίσμα εγώ εξετάζω την πίστη.Ως μια ελευθερία που σου επιτρέπει να δημιουργείς και να ζείς τα πάντα,σε κυριολεκτικό επίπεδο.Sorry αν σε κούφανα αλλα μου αρέσει να λέω αυτό που πιστεύω.

Όλα συτά έχουν άμεση σχέση με το υποσυνείδητο.Εκεί βρίσκεται το "δεν πιστεύω μέχρι να το δώ",και εδώ που τα λέμε κάποιος που δεν πιστεύει κάτι μέχρι να το δεί με τα μάτια του,ποτέ δεν θα το δεί,έτσι λειτουργεί αυτό.Εκτός και αν η πίστη του υποβόσκει και ο ίδιος δεν το καταλαβαίνει,σε αυτή την περίπτωση macedon,ίσως και να δείς τον αγαπημένο σου Ιησού.Προσωπικά το εύχομαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 11:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Δεν είναι μυστικό ότι σε απεχθάνομαι ως άνθρωπο και σε θεωρώ εγωιστή και υποκριτή. Δεν έχει να κάνει με Χριστιανισμούς ή άλλες θρησκείες. Εσένα προσωπικά σε σιχαίνομαι ως άτομο.


Έλα, παραδέξου ότι τι βρίσκεις μαζί μου και έρχεσαι συνέχεια και ξύνεσαι στη γκλίτσα μου.

Δε βλέπεις που κανένας άλλος δεν σε ανέχεται τόσο όσο εγώ;

Πες μου, ποιος άλλος ασχολήθηκε τόσο με τις φαντασιώσεις σου όσο εγώ;
Παρότι έχω πει τόσες φορές πως δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου, πατώ το λόγο μου και σε κάνω να αισθάνεσαι πως είσαι κάτι με το να ασχολούμαι μαζί σου.
Μήπως πιστεύεις πως υπάρχουν πολλοί που μπορούν να σε ανεχθούν τόσο όσο εγώ;

Έλα, παραδέξου το και σου υπόσχομαι πως δεν θα ξαναπώ πως λες ένα κάρο ανοησίες μικρέ μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 12:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nεκτάριε καλώς ήλθες, μόνο για την συζήτηση ας δούμε τι είναι Πίστη.
«Πίστη σημαίνει σιγούριά γι αυτά που ελπίζουμε και βεβαιότητα γι αυτά που δεν βλέπουμε.
Με άλλα λόγια: «Είναι δε η Πίστη ελπιζομένων πεποίθησις, βεβαίωσις πραγμάτων μη βλεπομένων»
Με αυτή την Πίστη καταλαβαίνουμε ότι με το λόγο του ο Θεός δημιούργησε το σύμπαν και ότι, συνεπώς, κάθε τι που βλέπουμε δημιουργήθηκε από κάτι που δεν φαίνεται, μ’ αυτή την πίστη απέκτησαν καλή μαρτυρία οι γενιές που έζησαν πριν από μας, αυτό μαρτυρούν και οι στρατιές μυριάδων μαρτύρων.



Αυτός ακριβώς είναι ο ορισμός της πίστης, όπως τον παραθέτει ο agelos.

Είτε πρόκειται για πίστη στο Θεό, είτε για πίστη σε ανθρώπινες "δραστηριότητες", η πίστη είναι η "ελπιζομένων πεποίθησις, βεβαίωσις πραγμάτων μη βλεπομένων".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 13:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα, παραδέξου ότι τι βρίσκεις μαζί μου και έρχεσαι συνέχεια και ξύνεσαι στη γκλίτσα μου.


Έχεις και γκλίτσα, βοσκαρά; Γιτς γιτς! Θα σε φωνάζω τσομπάνο από δω και στο εξής.

quote:
Δε βλέπεις που κανένας άλλος δεν σε ανέχεται τόσο όσο εγώ;


Κανείς κανείς. Βέβαια, δεν τσούζουν και κανένα άλλο αυτά που γράφω όσο εσένα.


quote:
Πες μου, ποιος άλλος ασχολήθηκε τόσο με τις φαντασιώσεις σου όσο εγώ;

"Φαντασιώσεις" ε; Να σου πω...η κοπέλα μου.


quote:
Παρότι έχω πει τόσες φορές πως δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου, πατώ το λόγο μου και σε κάνω να αισθάνεσαι πως είσαι κάτι με το να ασχολούμαι μαζί σου.

Πω πω, μου σηκώθηκε η τρίχα!

quote:
Μήπως πιστεύεις πως υπάρχουν πολλοί που μπορούν να σε ανεχθούν τόσο όσο εγώ;

Κανένας κανένας.


quote:
Έλα, παραδέξου το και σου υπόσχομαι πως δεν θα ξαναπώ πως λες ένα κάρο ανοησίες μικρέ μου.

Σε παίρνει να το πεις; Έχεις επιχειρήματα να το υποστηρίξεις; Δεν έχεις να αντιτάξεις τίποτα σε αυτά που γράφω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 13:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός-Τσομπάνος (και παρακαλώ μη μου διορθώσει κανένας, ο ίδιος παραδέχτηκε ότι έχει γκλίτσα)


quote:
Αυτός ακριβώς είναι ο ορισμός της πίστης, όπως τον παραθέτει ο agelos.


Ρε τον άγγελο ήρθε και σε έβγαλε από το αδιέξοδο. Αφού μάθαμε τι είναι "πίστη" δε ρωτάς τον άγγελο να μας πει και τι είναι "γνώση" και να μας πει τι διαφορά έχουν;


quote:
Είτε πρόκειται για πίστη στο Θεό, είτε για πίστη σε ανθρώπινες "δραστηριότητες", η πίστη είναι η "ελπιζομένων πεποίθησις, βεβαίωσις πραγμάτων μη βλεπομένων".


Τι γίνεται όμως όταν τα "βλεπόμενα πράγματα" διαψεύδουν την πίστη περί "μη βλεπομένων";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 13:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύεις στον Θεό;

Οταν σην ερώτηση αποκριθώ "ναι! πιστεύω στον Θεό", γίνομαι αυτοστιγμεί μωρός. Διότι δέχομαι στενόκαρδα και στενόμυαλα, κάτι που δεν ξέρω, σαν αληθινό. Καταντώ δογματικός. Και η επιστήμη θα με πετάξει αυτόματα έξω από τα όριά της με την παρατήρηση: διότι λες ανοησίες.

Οταν στην ερώτηση αποκριθώ όχι, γίνομαι αυτοστιγμεί μωρός. Διότι δέχομαι στενόκαρδα και στενόμυαλα, κάτι που δεν ξέρω, σαν αληθινό. Καταντώ δογματικός. Και η επιστήμη θα με πετάξει αυτόματα έξω από τα όριά της με την παρατήρηση: διότι λες ανοησίες.

Οποιος πιστεύει στον θεό, έχει μέσα του έναν νεκρό θεό.
Οποιος δεν πιστεύει στον θεό, έχει μέσα του έναν νεκρό άνθρωπο.

Οποιος πιστεύει αλλά και δεν πιστεύει στον θεό, έχει μέσα του ζωντανό το νόμο της φύσης.
Απλά, καταληπτά και στα μέτρα του ανθρώπου ζει το θαύμα του κόσμου.

Λιαντίνης Γκέμμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 14:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι όντως είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ειλικρινές και δίκαιο να λες σε πολλά θέματα (όχι μόνο της θρησκείας) "ΔΕΝ ξέρω". Συμφωνώ δηλαδή με τον καθηγητή Λιαντίνη.


Εκεί που διαφωνώ είναι στη συσχέτιση επιστήμης και πίστης. Σύμφωνα με τον ορισμό του ο Θεός είναι παντοδύναμος και ως εκ τούτου είναι αδύνατον να τον βάλεις στο δοκιμαστικό σωλήνα. Η επιστήμη δηλαδή δεν είναι σε θέση να κάνει κανένα σχόλιο συγκεκριμένα για την υπόθεση Θεός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 14:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ φιλε sesostris.θα το διαβασω.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 22:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα. Αυτός είναι δηλ. ο πειραματισμός σου ; Να πιεις το αίμα του Χριστού ; Και που το βρήκες αυτό το αίμα ;
Επιτέλους και μια σοβαρή παρατήρηση. Μα εκεί που το βρίσκουν όλοι φυσικά. Στον Μαρινόπουλο, τρίτο ράφι απ τα αριστερά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 22:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde εισαι σιγουρος ,εγω εψαξα και δεν βρηκα τιποτα εκει ,μηπως μπερδευεσαι και ειναι σε αλλο <μαγαζι>!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός-Τσομπάνος (και παρακαλώ μη μου διορθώσει κανένας, ο ίδιος παραδέχτηκε ότι έχει γκλίτσα)


quote:
Αυτός ακριβώς είναι ο ορισμός της πίστης, όπως τον παραθέτει ο agelos.


Ρε τον άγγελο ήρθε και σε έβγαλε από το αδιέξοδο. Αφού μάθαμε τι είναι "πίστη" δε ρωτάς τον άγγελο να μας πει και τι είναι "γνώση" και να μας πει τι διαφορά έχουν;


quote:
Είτε πρόκειται για πίστη στο Θεό, είτε για πίστη σε ανθρώπινες "δραστηριότητες", η πίστη είναι η "ελπιζομένων πεποίθησις, βεβαίωσις πραγμάτων μη βλεπομένων".


Τι γίνεται όμως όταν τα "βλεπόμενα πράγματα" διαψεύδουν την πίστη περί "μη βλεπομένων";



agelos

Aγαπητέ Industrial Angel,

Τι είναι γνώση; Άς μας πει ο Δανιήλ το 605π.Χ. Έγραψε για τις μέρες μας:

"Τότε η γνώση θέλει πληθυνθεί, πολλοί θέλουσι καθαρισθεί και λευκανθεί και δοκιμασθεί οι ασεβείς θέλουσι ασεβεί και ουδείς εκ των
ασεβών θέλει νοήσει αλλά οι συνετοί θέλουσι νοήσει ιβ' 4,10.

Κι ο Οσηέ έγραψε το 605π.Χ. για την Γνώση -αλλά ποια Γνώση;- "Ο λαός ηφανίσθει δι έληψιν Γνώσεως".

ο Εκκλησιαστής έγραψε: "Όποιος όμως προσθέτει στον εαυτό του Γνώση προσθέτει πόνο".

Και στις Παροιμίες διαβάζουμε ότι: "Το οτίον των σοφών ζητεί Γνώση". Οι λοιποί γνώρισαν οπότε δεν ζητούν..

Ας πάμε και στην Καινή τώρα:

" Ώ βάθος Πλούτου και Σοφίας και Γνώσεως Θεού",. "Η Γνώση όμως φυσιοί, η Αγάπη οικοδομεί",

Όμως στις μέρες μας θα γίνει κι αυτό:

" Θα καθαιρούμε λογισμούς και παν ύψωμα που επαίρεται ενάντια της Γνώσης του Θεού". Κι αυτό θα γίνεται γιατί είναι γεγραμμένο.

ΤΙΜΌΘΕΟΣ: "ΌΜΩς ΕΣΎ,να αποστρέφεσαι τας αντιλογίας της ψευδωνύμου γνώσεως"

"Διότι αυτοί ποτέ δεν πρόκειται να έλθουν εις την Γνώση της Αλήθειας!"

"Διότι ποτέ δεν ενόησαν την Αγάπη του Χριστού την υπερβένουσαν πάσαν Γνώσιν !"

Ο ΟΠΟΊΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ "ΛΟΙΔΟΡΟΎΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΛΟΙΔΌΡΕΙ,πάσχων δεν ηπείλει, αλλά παρέδειδεν εαυτόν εις τον κρίνοντα δικαίως".

(Και δεν κατάλαβα φίλε μου με ποιούς είσαι,.. μάθε ότι δηλώνω μόνο λάτρης της Αλήθειας.)

ΑΥΤΆ τα ολίγα για τη Γνώση, ποιός θα μας πει τώρα, τι διαφορά έχει η Πίστη από τη Γνώση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΗΕ: ΤΟ 727 π.Χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 00:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΌΜΩς ο Δανιήλ έγραψε κι αυτό που του είπε ο άνδρας ο ενδεδιμένος λινά,
όστις ήτο επάνωθεν των υδάτων του ποταμού:

"Και οι συνετοί θέλουσι εκλάμψει ως η λαμπρότητα του στερεώματος,
και οι επιστρέφοντες πολλούς εις δικαιοσύνην,
ως οι αστέρες εις τους αιώνας των αιώνων".

"Κι εσύ Δανιήλ έγκλεισον τους λόγους και σφράγισον
το βιβλίον, έως εσχάτου καιρού.." ΙΒ' 3.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 00:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde εισαι σιγουρος ,εγω εψαξα και δεν βρηκα τιποτα εκει ,μηπως μπερδευεσαι και ειναι σε αλλο <μαγαζι>!
Έχεις δίκαιο, μάλλον κάποια κάβα ήτανε. Αλλά δεν υπάρχει μόνο ένας Μαρινόπουλος βρε αδερφέ! Μπορεί να ήταν κάποιο άλλο μαγαζί σε "ούλος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 00:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστοί και άπιστοι...
κορώνα και γράμματα,

Του Ίδιου κυρίου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 02:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες τα ρε Πλάτωνα.. κάτσε να σου βάλω μια ρακήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy