ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agelos

Αλλα σου έγραψε ο Ζιπ,άλλα κατάλαβες,άλλα γράφεις!!!

Καλά βρε παιδιά,είναι χαρακτηριστικό όλων σας,εσάς των φανατικών αυτό??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Φιλε μου zip σεβομαι την αποψη σου,αλα δεν την υοθετω.η διαφορα μεταξυ μας ειναι οτι ο δικος μου θεος ειναι υπαρκτος ετσι πιστευω.εσυ αληθεια που πιστευεις?απο που αντλεις δυναμη?και μη μου πεις απο των εαυτο σου.Ειναι πολυ κοινοτιπο.νιωθεις ας ουμε τοσο σουπερ ηρωας ετσι ωστε να λες εαυτε μου εισαι η κινητηριος δυναμη.ετσι εκανε και ο αστυνομος σαινης αν θυμασαι.καλο ειναι να πιστευουμε στων εαυτο μας.και πολυ σωστο.αλλα ας αφησουμε και λιγο χωρο για το οτι πιστευει ο καθε ενας. θα μας κανει καλο.μην ειμαστε τοσο εγωιστες.Φιλε μου αγγελε σε ευχαριστω για την επισυμανση Καλημερα

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 16:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-,

quote:

(λάθος λοιπόν οι μοναχοί και τα ψηφιδωτά τους...)


Ε, εντάξει, κανένα πρόβλημα ... αφού το λες εσύ ...

NEKTARIOS,

quote:
εσυ αληθεια που πιστευεις?

Σε μένα.

quote:
απο που αντλεις δυναμη?

Από μένα.

quote:
και μη μου πεις απο των εαυτο σου.Ειναι πολυ κοινοτιπο.

Κοινότυπο ξε-κοινότυπο, αυτές είναι οι απαντήσεις μου. Το ότι είναι κάτι κοινότυπο [ ή το ότι φαίνεται σε κάποιους ή σε σένα κοινότυπο ], αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ειπωθεί.

quote:
νιωθεις ας ουμε τοσο σουπερ ηρωας ετσι ωστε να λες εαυτε μου εισαι η κινητηριος δυναμη.ετσι εκανε και ο αστυνομος σαινης αν θυμασαι.

Δεν νιώθω καθόλου σούπερ ήρωας. Το αντίθετο μάλιστα. Μερικές φορές νιώθω ανύμπορος και μικρός. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως χάνω το κουράγιο μου και την θέλησή μου.

quote:
καλο ειναι να πιστευουμε στων εαυτο μας.και πολυ σωστο.

Συνεπώς ... συμφωνούμε.

quote:
αλλα ας αφησουμε και λιγο χωρο για το οτι πιστευει ο καθε ενας. θα μας κανει καλο.μην ειμαστε τοσο εγωιστες

Δεν είναι θέμα εγωϊσμού. Με ρώτησες και σου απάντησα. So simple ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 17:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-,

quote:
Προσπαθούν όλοι να καλλιεργήσουν αυτή την εγωική συνείδηση που λέει:
"γύρνα πίσω και φτου κι απ' την αρχή"...ως πότε;..αυτή η εγωική συνείδηση ποτέ δεν θα ανυψωθεί σε μια ανώτερη κατάσταση
κάτι άλλο λοιπόν,
αυτό δεν είναι δυνατόν,

Χμ ... κι όμως, ακριβώς αυτό το "ως πότε ;" είναι το εγωϊστικό. [ Σε ενημερώνω πως αυτή η απάντηση δεν είναι για σένα αλλά για κάποιους άλλους. Αφορμή απλώς πέρνω από σένα για να γράψω τα παρακάτω, όχι τίποτ' άλλο δηλ. ]

Λέει λοιπόν κάποιος :

- Έφτασες ; Τώρα γύρνα πίσω και φτου κι απ' την αρχή!
- Μα ... ως πότε ; Ως πότε θα γυρίζω πίσω για να ξανακάνω το ίδιο πράγμα ;
- Ως ότου φτάσεις. Γιατί κάθε φορά που λες "έφτασα!", δεν έφτασες αλλά νομίζεις πως έφτασες. Θα γυρίζεις λοιπόν πίσω μέχρις ότου να φτάσεις πραγματικά.
- Και πως θα είμαι σίγουρος πως έφτασα και έφτασα πραγματικά ;
- Θα το νιώσεις, θα το κατανοήσεις, θα το αφουγκραστείς. Και δεν θα χρειάζεται πλέον εσύ να είσαι σίγουρος, ούτε θα χρειάζεται πλέον εσύ να το ξέρεις.

Κάποτε ήταν ένας βοσκός. Ήταν αγράμματος άνθρωπος, άξεστος και απότομος με τους ανθρώπους και το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να σαλαγάει τα πρόβατά του. Κάποια στιγμή όμως ένιωσε την ανάγκη να προσευχηθεί. Πώς όμως να προσευχηθεί ; Εδώ δεν ήξερε καλά καλά να μιλάει, προσευχή θα έλεγε ; Την λαχτάρα του αυτή να προσευχηθεί την ένιωσε άγγελος εξ' ουρανού, ο οποίος κατέβηκε και πήγε και βρήκε τον άγριο βοσκό.

- Α, ώστε θέλεις να προσευχηθείς, ε ;
- Ναι, θέλω να προσευχηθώ αλλά δεν ξέρω πως. Δεν ξέρω τι να πω, δεν ξέρω καμία προσευχή.

Ο άγγελος λοιπόν άρχισε τότε να του λέει την προσευχή

- Πάτερ ημών ...
- Πάπερ ημών ...
- Όχι. Πάτερ ημών ...
- Πάπερ ημών ...

Να μην τα πολυλογώ, ο άγγελος με αφάνταστη υπομονή έμαθε τον βοσκό την προσευχή. "Να", του είπε, "αυτήν την προσευχή θα λες όταν θέλεις να προσευχηθείς" και σε λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίσθηκε. Ξαφνικά, καθώς έφευγε, άκουσε τον μικρό βοσκό να του φωνάζει δυνατά και να τρέχει προς το μέρος του.

- Εεε! πως το λέγανε στη αρχή ;

Και γυρνώντας ο άγγελος προς τον βοσκό, τι να δει ; Ο άγριος βοσκός στην προσπάθειά του να προλάβει τον άγγελο που έφευγε και επειδή είχε ξεχάσει την αρχή της προσευχής, καθώς μπροστά του ήταν ένα ποτάμι, περπατούσε επί του ύδατος! και διέσχιζε το ποτάμι τρέχοντας πάνω στο νερό. Μόλις το είδε αυτό ο άγγελος, τα 'χασε. "Άσε", του λέει, "Άσε, δεν χρειάζεται εσύ να το ξέρεις. Δεν χρειάζεται εσύ να ξέρεις την αρχή της προσευχής".

Όταν λοιπόν φτάσεις πραγματικά, δεν θα χρειάζεται να το ξέρεις.

quote:
γιατί η δημιουργική διαδικασία που αποτελούσε τον αρχικό σκοπό δεν είχε σχεδιαστεί για να επιστευφθεί από την εγωική συνείδηση,
που ήταν μόνο μια φάση της.
Γι αυτό όποιος προσκολλάται στην εγωική συνείδηση θα βιώνει ότι αυτή συνεχώς επανακάμπτει, ότι στρέφεται πίσω στο παρελθόν.
Ως εκ τούτου, παραίτηση από τη συνείδηση του εγώ δεν σημαίνει να καλλιεργείς μια κατάσταση και να οδηγείσαι σε μια ορισμένη συμπεριφορά. Σημαίνει όμως, απάρνηση.

Κι αυτή η ΑΠΑΡΝΗΣΗ το φεύγω για πάντα από όλα τα παλιά-ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΩ ΠΙΣΩ-στο φτού κι απ' την αρχή, αφορά μια ΑΠΌΛΥΤΗ ΜΕΤΑΣΤΡΟΦΗ.
ΠΡΩΤΟΝ ,
Θα γίνει η εκ νέου σύλληψη της πρωταρχικής, αγνής, ΘΕΜΕΛΩΔΟΥς ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΊΑς και
ΔΕΥΤΕΡΟΝ
η ανύψωση σε μια συνειδησιακή κατάσταση πολύ πέραν της γνωστής εγωικής
αυτή την συνειδησιακή κατάσταση ονόμασε την ΨΥΧΙΚΉ ΣΥΝΕΊΔΗΣΗ.
Σ' αυτό σκοπό έχω αφιερωθεί, να φτάσουμε μαζί σ' αυτή την κατάσταση Ψυχής.


Δεν λες απολύτως τίποτε! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ όμως, με την απόλυτη και κυριολεκτική σημασία της φράσης. Κι ο μικρός άγριος βοσκός [ αυτός που δεν μπορεί όχι προσευχή να πει, αλλά σχεδόν δεν μπορεί να αρθρώσει μια λέξη ] είναι συνειδησιακά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο από σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 18:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 18:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-

quote:
Σ' αυτό σκοπό έχω αφιερωθεί, να φτάσουμε μαζί σ' αυτή την κατάσταση Ψυχής.

Είναι ασφαλώς δικαίωμά σου να αφιερωθείς σε όποιον σκοπό θέλεις. Και μαγκιά σου, και μπράβο σου και σεβαστό αυτό απ' όλους. Αυτό το "μαζί" όμως, τι το θες ; Γιατί θες σώνει και ντε να ... "φτάσουμε" "μαζί" ; Ξέρεις τι μου θυμίζεις ; Κάτι παλιούς λαχειοπώληδες.

- Πάρε φίλε, πάρε λαχείο, θα κερδίσεις σίγουρα !
- Μα ... άμα είναι να κερδίσω σίγουρα, γιατί μου πουλάς το λαχείο που θα κερδίσει και δεν το κρατάς εσύ για τον εαυτό σου να το κερδίσεις εσύ ;

Έτσι κι εσύ. Γιατί δεν φτάνεις μόνος σου σ' αυτήν την ... "κατάσταση Ψυχής" όπως λες, και θες να φτάσουμε μαζί ; Μπας και την έχεις ρίξει την υπόθεση στα ζάρια και λες "ε, ότι "κάτσει" μωρέ!" ;

[ Θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις σαν άνθρωπος. Αν μπορείς βέβαια να απαντήσεις κι αν μπορείς να το κάνεις αυτό σαν άνθρωπος ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα σου απαντήσω ότι τη λύση στα πιο μεγάλα μυστικιστικά προβλήματα την βρίσκω εκεί που δεν φαντάζεσαι zιπ.

Την βρίσκω στις κάμπιες στις ακρίδες στους ψύλλους και στους κοριούς!

Ναι, παραξενεύεσαι; Kαι ρωτάς: "Τους κοριούς, μα τι μπορείς να βρεις σ' αυτά τα έντομα;
-Όλους τους νόμους της ιατρικής που αυτή δεν έχει ανακαλύψει ακόμη μου τα αποκάλυψαν οι ψύλλοι και οι κοριοί.

-Μα παίρνεις τους ψύλλους και τους κοριούς για δασκάλους σου;
-Γιατί όχι;
-Και δεν έχεις άλλους δεν πας κοντά στους ειδήμονες να μορφωθείς;
-Όχι θα με παραπλανήσουν προτιμώ να μελετώ τα ζωύφια είναι πιο αληθινά.
Θέλεις να σου πω τι αποκαλύψεις μου έκαναν οι κοριοί;
Κατάλαβα ότι οδηγούνται από το ΈΝΣΤΙΚΤΟ που οδηγούνται οι ραδιοακουστικοί.
Π.χ. αν ένας κοριός φτάσει σ' ένα μέρος που κοιμούνται μαζί πολλά άτομα, βγάζει το εκκρεμές του και λέει:

"Όχι αυτόν είναι πολύ σκληρός...Όχι αυτόν εκεί δεν μου φαίνεται πολύ ορεκτικός... Α!να, αυτόν εκεί, θα τον ροκανίσω...
Και αφού υπολογίσει γεωμετρικά όλες τις αποστάσεις πάνω στο ταβάνι, πέφτει ακριβώς πάνω του και αρχίζει το συμπόσιό του, ενώ οι άλλοι που είναι δίπλα του εξακολουθούν να κοιμούνται χωρίς να δέχονται την επίσκεψη και τα τσιμπήματά του.

Οι κοριοί μ' έκαναν να καταλάβω πολλούς νόμους και μου αποκάλυψαν την αρχή της αρρώστιας, μου έμαθαν ότι η αρρώστια δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια συσσώρευση από ορισμένα πολύ ορεκτικά υλικά για ορισμένα μικρόβια ή για ορισμένες οντότητες , κι ότι αν ο άνθρωπος έχει άφθονα από αυτά τα υλικά, πάνε να χορτάσουν μέσα του.

Και για την θεραπεία; Έ, λοιπόν πρέπει να αφαιρέσει όλες αυτές τις ανθυγιεινές τροφές τα μικρόβια ψοφούν και ο άνθρωπος γίνεται καλά.
Σε ποιο βιβλίο ιατρικής θα τα βρείτε αυτά που σας λέω, σε κανένα...

ΤΟ ΈΝΣΤΙΚΤΟ λοιπόν! σ' έκανε να σκαρφαλώσεις πρώτος στο καράβι! .., είδες που το βρήκα!...Από τότε σ' έβαλε στο σημάδι..Του..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 00:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 00:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλακίτσα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 08:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-,

quote:

- Γιατί δεν φτάνεις μόνος σου σ' αυτήν την ... "κατάσταση Ψυχής" όπως λες, και θες να φτάσουμε μαζί ;

Θα σου απαντήσω ότι τη λύση στα πιο μεγάλα μυστικιστικά προβλήματα την βρίσκω εκεί που δεν φαντάζεσαι zιπ.

Την βρίσκω στις κάμπιες στις ακρίδες στους ψύλλους και στους κοριούς!


Μπράβο. Καλά κάνεις και την βρισκείς εκεί. Κανένα πρόβλημα. Ο καθένας όπου και όπως την βρίσκει ... Άλλος την βρίσκει με τις κάμπιες, άλλος με τους κοριούς, άλλος την βρίσκει με γκόμενες, άλλος με τον τζόγο, άλλος με το ποτό ... κανένα πρόβλημα.

[ Όμως, γιατί απαντάς κατ' αυτόν τον τρόπο ; Θεωρείς τους υπόλοιπους ανθρώπους "ζωύφια" ; κοριούς ή ψύλλους μπροστά σου ; ]

quote:
Ναι, παραξενεύεσαι; Kαι ρωτάς: "Τους κοριούς, μα τι μπορείς να βρεις σ' αυτά τα έντομα;
-Όλους τους νόμους της ιατρικής που αυτή δεν έχει ανακαλύψει ακόμη μου τα αποκάλυψαν οι ψύλλοι και οι κοριοί.

-Μα παίρνεις τους ψύλλους και τους κοριούς για δασκάλους σου;
-Γιατί όχι;
-Και δεν έχεις άλλους δεν πας κοντά στους ειδήμονες να μορφωθείς;
-Όχι θα με παραπλανήσουν προτιμώ να μελετώ τα ζωύφια είναι πιο αληθινά.


Μελέτα τα ζωύφια ρε φίλε, κανένα πρόβλημα από μένα.

quote:
Θέλεις να σου πω τι αποκαλύψεις μου έκαναν οι κοριοί;

Δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι το θέμα. Αν δεις τον τίτλο του θέματος, λέει "Η ΠΙΣΤΗ".Τώρα, αν θέλεις να συζητήσουμε για την πίστη ενός lectularius Cimex, ok, αυτό είναι όντως σοβαρό ...

quote:
Σε ποιο βιβλίο ιατρικής θα τα βρείτε αυτά που σας λέω, σε κανένα...

Έλα ντε, είδες ; Κανένα βιβλίο δεν τα γράφει αυτά. Μονάχα εσύ. Ευχαριστούμε. Ευτυχώς που υπάρχεις ... τι θα κάναμε χωρίς εσένα ;

quote:
ΤΟ ΈΝΣΤΙΚΤΟ λοιπόν! σ' έκανε να σκαρφαλώσεις πρώτος στο καράβι! .., είδες που το βρήκα!...Από τότε σ' έβαλε στο σημάδι..Του..

Στον "προσωπικό χώρο" που σου παραχωρήθηκε από την διαχείριση του forum που εσύ θέλεις να ονομάζεις ... "θέμα" και να το παρομοιάζεις με καράβι, τρομάρα σου, εγώ έγραψα μονάχα μία φορά για να σε ρωτήσω το εξής [ το οποίο ασφαλώς δεν απάντησες ] :

quote:
zip στο θέμα "ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-"

Γεια σου -agelos-,

μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μας δώσεις κάποιες πειρσσότερες πληροφορίες για το θέμα που άνοιξες ; Τι ακριβώς θέλεις να συζητηθεί σ' αυτό ;


Συνεπώς, φίλε ... για να τελειώνουμε. Προσωπικά νομίζω πως βρίσκεσαι στον κόσμο σου. Κανένα πρόβλημα από μένα. Δεν έχεις διάθεση ούτε διάλογο να κάνεις, ούτε να κουβεντιάσεις, ούτε τίποτε. Θέλεις απλώς να πεις, αυτά που θες να πεις. Να κάνεις κήρυγμα. Τίποτ' άλλο. Ούτε διαβάζεις αυτά που σου γράφουν κάποιοι άλλοι, ούτε απαντάς συγκεκριμένα ... σου είπα, είσαι στον κόσμο σου. Σου επαναλαμβάνω : Κανένα απολύτως πρόβλημα από μένα. Συνέχισε ...

Edited by - zip on 21/01/2012 09:10:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 10:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έστρωσα το τραπέζι στο καράβι σήμερα: 21/1/12, σου απαντώ, εκεί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 03:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός,

quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Ο άνθρωπος πιστεύει κάπου/σε κάποιον/σε κάτι γιατί πολύ απλά δεν τα γνωρίζει όλα και δεν είναι δυνατόν [ στην κατάσταση που βρίσκεται ] να τα γνωρίσει όλα και να τα ερμηνεύσει. Θα χρειαζόταν χιλιάδες και εκαντοντάδες χιλιάδες ζωές για να τα γνωρίσει. Όμως έχει μονάχα μία. Επίσης, ο άνθρωπος πιστεύει κάπου/σε κάποιον/σε κάτι εξ' αιτίας και της ημιμάθειάς του για κάπου/για κάποιον/για κάτι.

[ Π.χ. Δεν γνωρίζω ιατρική, όμως γνωρίζω πως ο γιατρός γνωρίζει ιατρική. Δεν γνωρίζω αν θα με γιατρέψει, όμως πιστεύω πως θα το κάνει, γιατί γνωρίζω πως έχει την κατάλληλη γνώση, την κατάλληλη σπουδή.]

Η Γνώση ενός πράγματος κάνει άχρηστη την Πίστη. Στο παραπάνω παράδειγμα, αν δεν γνώριζα την γνώση ενός γιατρού, αν δεν ήξερα πως κάποιος είναι γιατρός δηλ. θα ήμουν τρελός αν πίστευα απλώς πως θα μπορούσε να με γιατρέψει και οπωσδήποτε δεν θα του εμπιστευόμουν την ζωή μου.

[ Π.χ. Ο Σερίφο βγήκε από την σκηνή του και προσκύνησε τον Θεό που πιστεύει και που του χάρισε μια ακόμη φωτεινή και ζεστή μέρα. ]

Στο παραπάνω παράδειγμα, ο Σερίφο δεν γνωρίζει τον ήλιο και δεν μπορεί να εξηγήσει το φως και την θερμότητα που ο ήλιος διαχέει στη γη.

[ Π.χ. Δεν γνωρίζω ακριβώς την οδό που μένει ο Νίκος, όμως πιστεύω πως πρέπει να είναι κάπου εδώ κοντά γιατί ο ίδιος μου είπε πως μένει δίπλα σε ένα πάρκο ]

Στο παραπάνω παράδειγμα, η ημιμάθεια είναι αυτή που συνοδεύει την Πίστη.

Υπάρχουν ασφαλώς και περιπτώσεις ανθρώπων που δεν πιστεύουν σε κανέναν/πουθενά/σε τίποτε. Όμως είναι εξαιρετικά λίγες και συνήθως βρίσκονται σε άτομα με ψυχολογικές διαταραχές ή σε άτομα που έχουν καταθλιπτικές προσωπικότητες και συμπεριφορές.

quote:
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς;

Δεν πρέπει "ντε και καλά" να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς. Είθισται να το κάνει. Συνήθως οι άνθρωποι πλάθουν έναν Θεό ή Θεούς γιατί στην πλάση τους αυτή, στο φτιάξιμό τους δηλ. στο δημιούργημά τους συγκεντρώνουν ικανότητες και δυνάμεις που οι ίδιοι δεν έχουν.

[ Π.χ. Ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα να είναι πανταχού παρόν. Ένας θεός όμως - ο Θεός του -, θα μπορούσε να έχει αυτήν την ικανότητα. Ο άνθρωπος δεν είναι παντογνώστης. Ένας θεός όμως - ο Θεός του -, θα μπορούσε να είναι. Ο άνθρωπος δεν είναι πανάγαθος. Ένας θεός όμως - ο Θεός του -, θα μπορούσε να είναι. ]

quote:
Βάση ποιας λογικής καταλήγει, όποιος καταλήγει, σε αυτό το συμπέρασμα, δηλαδή ότι ο άνθρωπος οδηγήθηκε στο να δημιουργήσει θεό ή θεούς;

Της λογικής που λέει πως επειδή δεν γνωρίζω τον ήλιο [ τι είναι αυτό το ουράνιο σωμά, ποια τα χαρακτηριστικά και ποιες οι ιδιότητές του ] πιστεύω πως είναι κάτι όχι ανθρώπινο, συνεπώς ... θεϊκό.

[ Π.χ. Επισκέπτομαι με ένα διαστημικό όχημα έναν έρημο και αφιλόξενο πλανήτη. Με τα κατάλληλα μέσα, φτιάχνω ουρανό, στεριά και θάλασσα. Παρέχω στον πλανήτη οξυγόνο και για να μην τα πολυλογώ, δημιουργώ τις κατάλληλες συνθήκες για την ύπαρξη και συντήρηση της ζωής. Με την μέθοδο της κλωνοποίησης φτιάχνω ζώα, φυτά και ... ανθρώπους. Οι κλωνοποιημένοι άνθρωποι, βλέποντας όλη αυτήν την ... "Πλάση" μου, είναι φυσικό να με θεωρήσουν Θεό/Δημιουργό τους. ]

quote:
Άραγε, τα άλλα ζώα κάνουν το ίδιο πράγμα; Οι ανησυχίες και οι φόβοι τους τα οδήγησαν στο να πλάσουν και αυτά τους θεούς τους;

Δεν ξέρω αν η αντιλόπη όταν αντιληφθεί το λιοντάρι το θεωρεί θεό της, πάντως κατουριέται απ' τον φόβο της και το βάζει στα πόδια. Η θεοποίηση φυσικών φαινομένων (π.χ Θεός της βροχής) ή υλικών πραγμάτων ή ζώων εξ' αιτίας του φόβου είναι βλέπεις, μοναδική ανθρώπινη ιδιαιτερότητα που εμφανίζεται λόγω άγνοιας ή ημιμάθειας.

quote:
Και γιατί αυτές οι ανησυχίες, του ανθρώπου, όποιες κι αν είναι, να τον οδηγούν στο πλάσει έναν ή πολλούς θεούς;

Γιατί αυτές του οι ανησυχίες να μην τον οδηγήσουν σε κάτι άλλο; Σε μια άλλη αντίδραση .....;


Γιατί η αντίδρασή του αυτή είναι φυσικό επακόλουθο της λογικής του σκέψης, του επιβάλλεται δηλ. από την ίδια την φύση της λογικής του. Οτιδήποτε άλλο δεν θα ήταν λογικό για τον ίδιο.

quote:
Είναι λογικό άραγε με το που γίνεται η σύλληψη, τα δύο κύτταρα ενώνονται, να υπογράφεται ταυτόχρονα και ένα συμβόλαιο θανάτου; Να αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση; Τι είδους "λογική" είναι αυτή που επιβάλλει κάτι τέτοιο;

H λογική της Φύσης και της φυσικότητας που λέει πως οτιδήποτε έχει αρχή θα έχει και τέλος ή πως οτιδήποτε ζει κάποια στιγμή θα πεθάνει.

quote:
**Μόνο "λογικές" απαντήσεις παρακαλώ!

**Μόνο "λογικές" ερωτήσεις παρακαλώ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΚΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΟΧΙ. ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΟΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ Η ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ

SN



ΝΕΚΤΑΡΙΕ,εγω δεν θελω να ονομαζομαι,οπως λες, αθεος,δηλωνω αθεος επειδη οι πιστοι δεν μπορουν να αποδειξουν την υπαρξη του θεου τους,δεν υπαρχει καλυτερη αποδειξη της ανυπαρξιας θεου οταν οι ιδοι οι πιστοι δεν μπορουν να αποδειξουν την υπαρξη του.
ΟΙ ΕΝΘΕΟΙ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ,ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 11:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενε να την αποδείξουν οι άλλοι για σένα... περίμενε, έχεις χρόνοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 12:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κάποιος να μας έδινε την ετυμολογία της λέξης Θεός.
-Η λέξη Θεός έχει συνάρτηση με αυτό που εννοεί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 12:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περίμενε να την αποδείξουν οι άλλοι για σένα... περίμενε, έχεις χρόνο

Για όλους μας υπάρχει μια συγκεκριμμένη στιγμή της αποκάλυψης.Ο καθένας μας είναι η προέκταση του θεικού εαυτού του.Ο θεικός εαυτός μας ξέρει καλύτερα απο την κάθε προσωπικότητα για το πότε είναι η σωστή στιγμή.Όλα γίνονται με σχέδιο.Με σχέδιο που είναι αδύνατο ο κατώτερος νούς μας να συλλάβει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί, είναι αυτό που λέμε το Plan C(haos)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 16:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τί υπάρχει πίσω απο το χάος? Δεν υπάρχει η αρμονία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 17:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ίσως υπάρχει αρμονία πίσω απο αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως χάος. Ίσως και όχι. Δεν μπορούμε να υοθετήσουμε καμία απο τις δύο ιδέες. Γιατί η δουλειά μας δεν είναι να έχουμε ιδέες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/04/2012 17:05:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 17:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απλά θέλω να πώ οτι υπάρχει μεγαλύτερη εικόνα απο αυτή που βλέπουμε.Δεν συμφωνώ με αυτό που λές,οτι η δουλειά μας δεν είναι να έχουμε ιδέες.Και οι ιδέες είναι μια μορφή έκφρασης του θεού ή της κοσμικής ενέργειας αν θές.Η δουλειά μας μπορεί να είναι οτιδήποτε, απο ιδέες,γνώσεις,πράξεις κτλπ. αρκεί να αποσκοπούν το ανώτερο.Όλα παίζουν τον ρόλο τους.Όλα είναι εργαλεία και εσύ είσαι αυτός που θα μάθει να τα αξιοποιεί με μαεστρία στο τέλος.

Γενικά πιστεύω οτι το θέμα είναι ευρύ σε βαθμό που δεν το συλλαμβάνει ούτε η φαντασία μας.

Edited by - alex22 on 29/04/2012 17:39:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οι ιδέες είναι μια μορφή έκφρασης του θεού ή της κοσμικής ενέργειας αν θές
Και τα σκατά μια μορφή θεϊκής κοσμικής ενέργειας είναι.. αλλά περιέργως δεν τα χρησιμοποιεί κανείς για να ανέβει πνευματικά
quote:
Η δουλειά μας μπορεί να είναι οτιδήποτε, απο ιδέες,γνώσεις,πράξεις κτλπ. αρκεί να αποσκοπούν το ανώτερο.
Εντάξει, καταλαβαίνω
Υπάρχουν ιδέες που πηγάζουν απο μια ανώτερη κατάσταση συνείδησης. Αλλά αυτό που καθορίζει το αν θα είναι ανώτερες ή κατώτερες, σε μια ορισμένη περίσταση, είναι η πηγή τους.
Καλύτερο είναι να μην περιορίζουμε τους εαυτούς σε νοητικά οικοδομήματα. Το να είμαστε σε ένα ανώτερο επίπεδο συνείδησης και να κάνουμε κάποιες ανώτερες σκέψεις, οκ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/04/2012 18:13:26

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/04/2012 18:17:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 18:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν ιδέες που πηγάζουν απο μια ανώτερη κατάσταση συνείδησης. Αλλά αυτό που τις κάνει ανώτερες ή κατώτερες, είναι η πηγή τους. Απο μόνη της μια ιδέα δεν είναι ούτε ανώτερη ούτε κατώτερη. Και αν κάποιος δανείστηκε απο κάπου μια ανώτερη ιδέα,(π.χ. αγαπάτε αλλήλους) αλλά δεν έχει την ανώτερη κατάσταση συνείδησης αυτού που εξέφρασε την ιδέα, τότε η ιδέα αυτή μπορεί να λειτουργήσει περιοριστικά για αυτόν, γιατί για αυτόν είναι απλα μια θεωρία

Με βρίσκεις σύμφωνο ,ουσιαστικά αυτό εννοώ όταν λέω να αποσκοπούν το ανώτερο.Εξάλου δεν γίνεται χωρίς να υπάρχει αυτή η ανώτερη πηγή τους όπως λές.

quote:
Και τα σκατά μια μορφή θεϊκής κοσμικής ενέργειας είναι.. αλλά περιέργως δεν τα χρησιμοποιεί κανείς για να ανέβει πνευματικά

χαχαχα,είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2012, 18:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2012, 10:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περίμενε να την αποδείξουν οι άλλοι για σένα... περίμενε, έχεις χρόνο

Οταν τρως την "ταπα" χριστιανοπουλο μονο με παπαριες απαντας, με το δικαιο σου,που να βρεις τα επιχειρηματα,ποιος ταχασε για να τα βρεις εσυ.
Προσωπικα εγω δεν χρειαζομαι καμια αποδειξη της υπαρξης του θεου σας,αυτο ειναι δικο σας προβλημα χριστιανοπουλα για πεισετε εμενα και τους ομοιους μου,ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ,σε καποια θυριδα τραπεζας ισως;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2012, 10:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περίμενε να την αποδείξουν οι άλλοι για σένα... περίμενε, έχεις χρόνο

Οταν τρως την "ταπα" χριστιανοπουλο μονο με παπαριες απαντας, με το δικαιο σου,που να βρεις τα επιχειρηματα,ποιος ταχασε για να τα βρεις εσυ.
Προσωπικα εγω δεν χρειαζομαι καμια αποδειξη της υπαρξης του θεου σας,αυτο ειναι δικο σας προβλημα χριστιανοπουλα για πεισετε εμενα και τους ομοιους μου,ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ,σε καποια θυριδα τραπεζας ισως;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2012, 10:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περίμενε να την αποδείξουν οι άλλοι για σένα... περίμενε, έχεις χρόνο

Οταν τρως την "ταπα" χριστιανοπουλο μονο με παπαριες απαντας, με το δικαιο σου,που να βρεις τα επιχειρηματα,ποιος ταχασε για να τα βρεις εσυ.
Προσωπικα εγω δεν χρειαζομαι καμια αποδειξη της υπαρξης του θεου σας,αυτο ειναι δικο σας προβλημα χριστιανοπουλα για πεισετε εμενα και τους ομοιους μου,ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ,σε καποια θυριδα τραπεζας ισως;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2012, 11:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όψιμε, δεν έχει κανείς το παραμικρό ενδιαφέρον να σε πείσει για οτιδήποτεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy