ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 09:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακούστε λοιπόν,
Πλάτωνα, Τζέκυλ, Γιούγκι, Άλεξ, Νεκτάριε και τόσοι άλλοι,
γιατί τα αστέρια που υπήρχαν μέχρι σήμερα πέφτουν από τον Ουρανό;
Γιατί δεν γεννήθηκαν από Νερό και Πνεύμα και δεν γνώρισαν το Άνω Βασίλειο, δεν βίωσαν τη Νέα Γέννηση από Άνω!
Τι είναι το Νερό και το Πνεύμα; Στην εσωτερική επιστημη το Νερό θεωρήθηκε πάντοτε σαν το παθητικό στοιχείο,
και το Πνεύμα, αντίθετα, σαν μια ενεργητική αρχή.
Σε μια άλλη γλώσσα το Νερό λέγεται «μάιμ» και το Πνεύμα «ρουάχ».
Το περίεργο είναι ότι αν αντιστρέψουμε τα δύο γράμματα της λέξης « ρουάχ» γίνεται «χαούρ» που σημαίνει Φως, το Φως που δημιούργησε τον κόσμο ,και είναι αυτό το Φως που κάθε ψυχή κατέχει σαν μικρό σπινθήρα, βγαλμένο, από την αρσενική δημιουργική αρχή, την Ουράνια Φωτιά.
Ενώ το Νερό είναι η παθητική αρχή, η θηλυκή, το εύπλαστο διάμεσο, το παγκόσμιο ρευστό.
Αν δεν γεννηθήτε από Νερό και Πνεύμα...δηλάδη αν δεν γεννηθήτε από Νερό και Φωτιά...
Πάντα θα πετάτε αυτά τα λόγια...
Όμως αν η Νόηση μας είναι σαν τον Ήλιο (Φωτία)
Και η Καρδιά μας σαν το Νερό της πηγής που τρέχει,
μόνο τότε γεννιόμαστε για δεύτερη φορά.. μα,
για ποιόν γράφω, ..για όποιον ξέχασε, ε,.. καιρός να θυμηθεί,
όλα εντος σου είναι, και,
«εκ της κοιλίας σου θα τρέξουν τα Ζωντανά Νερά..».
Σας ακούω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 13:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα μήπως δεν μας τα λες..
Πως τα έφτιαξες με την ελευθερίτσα χωρίς να πας να την ζητήσεις από την μάνα της την κυρία αλήθεια;
Γνωρίζεις την αλήθεια κι αυτή σου γνωρίζει την ελευθερίτσα..έτσι πάει..

ΤΏΡΑ ΑΝ κάποιος πραγματικά το ψάχνει και δέχεται από τη Βίβλο, έστω το Λόγο του Χριστού, ας δούμε μαζί το θέμα Πίστη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 14:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πιστη ειναι εσωτερικη αναγκη.Να θελουμ να πιστεψουμε σε κατι ελπιδοφορο και για την συνεχεια της υπαρξης μας.Αλιως θα πρεπει να ονομασουμε τους εαυτους μας θεους.Πιστευω οτι ειναι πολυ εγωιστικο να ακουω καποιον να λεει,ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΩΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.Τοτε ρε φιλε εισαι θεος.Ολοι μας εδω απανταμε η ρωταμε βαση αυτων που γνωριζουμε η νομιζουμε οτι γνωριζουμε.Κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.υποθεσεις και μονο στολισμενες με λεξεις πρωτωτυπες η σκεψεις γεματες αναλυση.Αλλα ολες υποθετικες.Ο διαλογος καλος.οι αλγες αποψεων επισης καλες. Ωμως και η πολη αναλυση επι παντος επιστητου,μας μπερδευει καμια φορα και μας κανει την ζωη δυσκολη.κανεις μας δεν ξερει τιποτα η ισως ξερει κατι.Ας δεχτουμε τα πραγματα καμια φορα οπως ειναι.και ας μου αναλυσει καποιος την ρηση,ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 15:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πιστη ειναι εσωτερικη αναγκη.Να θελουμ να πιστεψουμε σε κατι ελπιδοφορο και για την συνεχεια της υπαρξης μας.Αλιως θα πρεπει να ονομασουμε τους εαυτους μας θεους.Πιστευω οτι ειναι πολυ εγωιστικο να ακουω καποιον να λεει,ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΩΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.Τοτε ρε φιλε εισαι θεος.Ολοι μας εδω απανταμε η ρωταμε βαση αυτων που γνωριζουμε η νομιζουμε οτι γνωριζουμε.Κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.υποθεσεις και μονο στολισμενες με λεξεις πρωτωτυπες η σκεψεις γεματες αναλυση.Αλλα ολες υποθετικες.Ο διαλογος καλος.οι αλγες αποψεων επισης καλες. Ωμως και η πολη αναλυση επι παντος επιστητου,μας μπερδευει καμια φορα και μας κανει την ζωη δυσκολη.κανεις μας δεν ξερει τιποτα η ισως ξερει κατι.Ας δεχτουμε τα πραγματα καμια φορα οπως ειναι.και ας μου αναλυσει καποιος την ρηση,ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ.

SN



Νεκτάριε,

η ρήση αυτή δεν είναι λόγος Χριστού, την ημέρα που ο Χριστός θεράπευσε τον άνθρωπο που 38 χρόνια έπασχε από ασθένεια, και του είπε: "Πάρε το κρεβάτι σου και πήγαινε στο σπίτι σου", οι Ιουδαίοι άρχοντες ζητούσαν να τον θανατώσουν, διότι θεράπευε την ημέρα του Σαββάτου και παραβίαζε τους κανόνες. Ο Χριστός απάντησε στις επικρίσεις τους και τους είπε αυτά τα λόγια:


"ερευνάτε τας γραφάς..με απλά λόγια, εσείς Ιουδαίοι μελετάτε τις γραφές με την πεποίθηση πως σ' αυτές βρίσκει κανείς την αιώνια ζωή ακριβώς όμως αυτές είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα,
κι όμως δεν είστε πρόθυμοι να έρθετε κοντά μου για να βρείτε την αληθινή ζωή". Ιωάννης ε΄κεφ.

ας μην ψάξουμε το κόμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 15:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-agelos-
γιατί τα αστέρια που υπήρχαν μέχρι σήμερα πέφτουν από τον Ουρανό;

Γιατί δεν γεννήθηκαν από Νερό και Πνεύμα και δεν γνώρισαν το Άνω Βασίλειο, δεν βίωσαν τη Νέα Γέννηση από Άνω!


πλάκα μας κάνεις ε ?

έλα παραδέξου το , να γελάσουμε όλοι μαζί !

Τώρα οσο και να σε παραξενεύει , είσαι εντελώς εκτός θέματος

Όπως ο θεματοθέτης όρισε , εδω δεν μιλάμε για θρησκείες,
αλλά για πίστη ... σε οτιδήποτε (!)
αρκεί να εκπληρώνει αυτή την αρχέγονη ανάγκη του ανθρώπου να "πιαστεί" από κάτι ανώτερο, ώστε να του "φορτώσει" οτι ακαταλαβίστικο συνέβαινε στην ζωή του ...

... και όσο η ζωή εξελίσσονταν , μάθαινε πράγματα ,
που τώρα δεν τα αποδίδει σε θεία παρέμβαση/βούληση

η γνώση όμως έφερε νέα ερωτήματα, που οσο μένουν (προσωρινά) αναπάντητα ,
μερίδα (ακόμα) και του σύγχρονου κόσμου τα αποδίδει σε κάποια θρησκεια-θεότητα,
εσυ στον Χριστιανισμό ,
άλλοι στο Ισλάμ,
κάποια δις στον Ινδουισμό ... και πάει λέγοντας .


Αα ! κατι αλλο (σε ειχα ρωτήσει και αλλού βέβαια),
αλλα ως καλός Χριστιανός με αγνόησες ...

Τελικά εχεις ή δεν εχεις αποστολή απο τον Θεο να προετοιμάσεις τον κόσμο για την ΕΛΕΥΣΗ , και το μεγάλο συνειδησιακό άλμα ?

Σε αυτό θα επιμείνω μέχρι να πάρω μια απάντηση !
για να ξέρω πως να σε αντιμετωπίζω ....

Περιμένω ...



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 16:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τοτε ρε φιλε εισαι θεος.Ολοι μας εδω απανταμε η ρωταμε βαση αυτων που γνωριζουμε η νομιζουμε οτι γνωριζουμε.Κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.υποθεσεις και μονο στολισμενες με λεξεις πρωτωτυπες η σκεψεις γεματες αναλυση.Αλλα ολες υποθετικες.
Δεν διαφωνώ γενικά σε αυτό που λες, απλά να ξέρεις ότι δεν είναι όλα υποθετικά. Ακόμα και η πίστη είναι και δεν είναι υποθετική. Έχει κάποια βάση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/01/2012 16:30:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 16:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΟΝ,
από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι είσαι άτομο
με αρμονία, ισορροπία, ρώτα σε παρακαλώ τον ανώτερο εαυτό μέσα σου
και λάβε τις απαντήσεις,
διότι ότι κι αν σου πω, εσύ μ' έχεις ζωγραφίσει με τα δικά σου χρώματα..
έχω την αίσθηση ότι δεν είναι η ώρα, ίσως, αν όπως υποσχέθηκες, με ελευθερώσεις από το βάρος σου,(μόνος σου το είπες),
όλα να αλλάξουν ...γιατί επιμένεις τόσο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 18:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Πίστη αποτελεί "βιωματική εμπειρία" του καθενός.
Η "βιωματική εμπειρία" σε οδηγεί να πιστεύεις σε Θέο ή Θεούς ή δαίμονες ή στη μη Ύπαρξη Θεού.

Κανένας δεν μπορεί να μου αποδείξει ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι λάθος και σε κανέναν δεν μπορώ να αποδείξω ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι σωστή.

ΌΛα τ'άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε και κουβεντούλα να γίνεται...

Περισσότερο ενδιαφέρον έχει το κομμάτι Γνώση για εμένα όπου μπορεί να γίνει καλή συζήτηση.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 19:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια χαρά Ψηλέ,

την ώρα που μιλούσες για την γκλίτσα σου, θυμήθηκα τον επίσκοπο και τον τσοπάνο.
Ο επίσκοπος θέλησε να κάνει ένα περίπατο με βάρκα σε μια μεγάλη λίμνη του βουνού.
Στην άλλη όχθη της λίμνης συνάντησε ένα βοσκό που βοσκούσε το κοπάδι του μ'ένα πρόσωπο φωτεινό από ειρήνη και χαρά.
Ο επίσκοπος τον καλεί κοντά και τον ρωτά αν πιστεύει στο Θεό και πως προσεύχεται.
Ο βοσκός πανευτυχής γι αυτή την αναπάντεχη τιμή, απαντά πολύ ταπεινά:
"είναι πολύ απλό ,για να ευχαριστήσω το Θεό στηρίζω τη γκλίτσα μ' στο χορτάρι κι αρχίζω να πηδώ από το ένα μέρος στο άλλο".

"Μα αυτό είναι παράλογο!" φωνάζει ο επίσκοπος, "Θα σου δείξω εγώ πως να το κάνεις".
Κι εξηγεί πολλή ώρα στο βοσκό πως να γονατίζει τι να λέει για να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του στο Θεό.
Ο βοσκός άκουγε με ταπεινοφροσύνη κι ένιωθε πολύ χαρούμενος που μάθαινε πως να προσεύχεται καλύτερα.
Ο επίσκοπος έφυγε, η βάρκα του ξανοίχτηκε βαθιά, όταν είδε το βοσκό να τρέχει πίσω του, να περπατά πάνω στα νερά φωνάζοντας:
"Ξαναπείτε μου τα λόγια της προσευχής πάτερ μου γιατί τα ξέχασα".
Τρομαγμένος ο επίσκοπος απαντά: "Να προσεύχεσαι όπως θέλεις τέκνο μου γιατί ξέρεις περισσότερα από μένα".

Συναντάμε Ψηλέ μου καμιά φορά, απλούς ανθρώπους αλλά που ζουν όμως αληθινά.
Μόνο την ευγνωμοσύνη να μην ξεχνάμε, αν είμαστε ευχαριστημένοι για όλα όσα μας έχει δώσει,
κατέχουμε το μαγικό μυστικό που μπορεί να μετατρέψει όλη τη ζωή μας, αυξάνει το φως και την αγάπη μέσα μας.
Κι επειδή ευχαριστούμε και παρατηρούμε τον κόσμο με άλλα μάτια,
μια μέρα οι άλλοι ανοίγονται σ' αυτόν γιατί εκπέμπει το φως και χαρά γύρω του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 19:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tι γνώση και ποιο κομμάτι της γνώσης σε έλκει Πάνο Τ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 20:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
agelos
Tι γνώση και ποιο κομμάτι της γνώσης σε έλκει Πάνο Τ;

H κβαντική φυσική τον έλκει, agelos.
Φαίνεται οτι κατέχει αρκετά καλά την φυσική!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 21:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-agelos- :

ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΟΝ,
από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι είσαι άτομο
με αρμονία, ισορροπία, ρώτα σε παρακαλώ τον ανώτερο εαυτό μέσα σου
και λάβε τις απαντήσεις


E ναι ... ανισόρροπο δε με λες

Εγώ (εν αντίθεσή με εσάς) ΔΕΝ εχω ανώτερο εαυτό βρε -agelos- πως να το κάνουμε ?
ένας είμαι, το ίδιο και το αυτό, ο εαυτός μου !


quote:
-agelos- :

έχω την αίσθηση ότι δεν είναι η ώρα, ίσως, αν όπως υποσχέθηκες, με ελευθερώσεις από το βάρος σου,(μόνος σου το είπες),
όλα να αλλάξουν ...γιατί επιμένεις τόσο;


Σε απάλλαξα (οικειοθελώς) απο την παρουσία μου, στο θέμα σου (ΚΑΡΑΒΙ)
μια και η γραφικότητα του (σου) μου είναι εντελώς ξένη,
και πέρα από κάθε συμβατική λογική κατανόησης .

Απο την άλλη δεν μπορώ να μπαίνω σε οποιοδήποτε άλλο θέμα και να βλέπω τις ίδιες ακατανόητες μορφές κηρύγματος που ακολουθείς.

Εν κατακλείδι,
μπορεί άλλους να μην τους ενοχλεί η όλη συμπεριφορά σου
και ο τρόπος που "κηρύττεις"
έμενα όμως θα με βρεις απέναντι σου
όπως απέναντι του θα με έβρισκε κι ένας Μουσουλμάνος, ένας Ινδουιστής
και ο κάθε Ταλιμπάν πωρωμένος, όπου σε ενα φόρουμ διαλόγου ,
ΑΝΤΙ διαλόγου, φορά ωτοασπίδες και κουκούλα και αναρτά ακατάσχετα , σεντόνια της "αλήθειας" του !!!

Πόσο μάλλον όταν αυτός ισχυρίζεται οτι ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΕΝΤΟΛΗ απο κάποια Θεϊκή δύναμη να μας οδηγήσει στον "ίσιο δρόμο"
και ως ένας άλλος "προφήτης" μας μιλάει με "παραβολές" .....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ? .... πολύ αμφιβάλω !


edit: κι όπως έλεγα πριν μέρες με ενα φίλο ...
πρέπει επιτέλους να μπει ενα τέλος στους απανταχού α-νοητους


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 17/01/2012 21:22:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε απάλλαξα (οικειοθελώς) απο την παρουσία μου, στο θέμα σου (ΚΑΡΑΒΙ)
μια και η γραφικότητα του (σου) μου είναι εντελώς ξένη,
και πέρα από κάθε συμβατική λογική κατανόησης .
Κάποιες φορές, ενδεχομένως αρκετές, αυτά που λέει δεν είναι γραφικά, αλλά αποτελούν το περιτύλιγμα κάτι βαθύτερου... Αλλά για να αναγνωρίσεις αυτό το βαθύτερο, πρέπει να ξέρεις ήδη ποιο είναι αυτό. Δεν διαφωνώ γενικά με αυτά που λες, έχεις δίκαιο δηλαδή, απλά σου παρατηρώ αυτό που λέω και σε άλλους: Μην υποτιμάς κανέναν. Όλοι έχουν κάτι να δώσουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υποτιμώ κανέναν Dr
το πρόβλημα μου είναι οι ερωτήσεις "εκτός κειμένου"
που εχω κάνει στον -agelos-
και ποτέ βέβαια δεν πήρα απάντηση ή μάλλον πήρα ,
άλλο ένα κατεβατό (κάποιου άλλου)

Δε γίνεται να είσαι γνώστης αυτής της "αλήθειας",
και να μην μπορείς να την υποστηρίξεις με δικά σου λόγια !

Το να λέει κάποιος οτι έχει λάβει εντολή άνωθεν (Θεϊκή)
να γράψει στο esoterica (!?!?) εσυ δε νομίζεις οτι χρήζει περισσότερης .... προσοχής ?

Εκτός και μου πεις , "εκεί κολλάς ?"
ε αν είναι έτσι ... τότε πάσο




Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


edit: κι όπως έλεγα πριν μέρες με ενα φίλο ...
πρέπει επιτέλους να μπει ενα τέλος στους απανταχού α-νοητους



AitheroVamon ,ειπες τιποτα για μενα σαν να ακουσα το ονομα μου η μου φαινεται !!!!!!!

Edited by - stiv on 17/01/2012 23:31:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT-Η Πίστη αποτελεί "βιωματική εμπειρία" του καθενός.
Η "βιωματική εμπειρία" σε οδηγεί να πιστεύεις σε Θέο ή Θεούς ή δαίμονες ή στη μη Ύπαρξη Θεού.
Κανένας δεν μπορεί να μου αποδείξει ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι λάθος και σε κανέναν δεν μπορώ να αποδείξω ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι σωστή.

Θα συμφωνήσω σε αυτό που αναφέρεις PanosT, άλλωστε ο καθένας από εμάς πιστεύει, αντιλαμβάνεται και αισθάνεται τον «Θεό» διαφορετικά, άλλος με βεβαιότητα, άλλος με αμφιβολία και άλλος με άρνηση.

Θυμάμαι μια ιστοριούλα που είχα διαβάσει κάποτε που αναφέρεται πάνω σε αυτό, δηλαδή στην "βιωματική εμπειρία"…


"Ένα πρωί, καθώς ο Βούδας βρισκόταν ανάμεσα στου μαθητές του, ένας άνδρας πλησίασε και τον ρώτησε:

«Υπάρχει Θεός»;

«Ναι υπάρχει» του απάντησε ο Βούδας.

Μετά το μεσημεριανό φαγητό, ένας άλλος άνδρας εμφανίστηκε και τον ρώτησε.

«Υπάρχει Θεός»;

«Όχι δεν υπάρχει Θεός» του απάντησε.

Αργά την ίδια μέρα, ένας άλλος άνθρωπος του έκανε την ίδια ερώτηση.

«Πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος για τον εαυτό σου», του απάντησε ο Βούδας.

Τότε, ένας από τους μαθητές του δεν άντεξε άλλο και ρώτησε; «Δάσκαλε αυτό είναι παράλογο! πως είναι δυνατόν να δίνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα»;

«Ήταν τρεις διαφορετικές προσωπικότητες του απάντησε ο Βούδας, κάθε άνθρωπος πλησιάζει τον Θεό με τον δικό του τρόπο, άλλος με βεβαιότητα, άλλος με άρνηση και άλλος με αμφιβολία»".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stiv:
AitheroVamon ,ειπες τιποτα για μενα σαν να ακουσα το ονομα μου η μου φαινεται !!!!!!!



κακές παρέες


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε απάλλαξα (οικειοθελώς) απο την παρουσία μου, στο θέμα σου (ΚΑΡΑΒΙ)
μια και η γραφικότητα του (σου) μου είναι εντελώς ξένη,
και πέρα από κάθε συμβατική λογική κατανόησης .


Κάποιες φορές, ενδεχομένως αρκετές, αυτά που λέει δεν είναι γραφικά, αλλά αποτελούν το περιτύλιγμα κάτι βαθύτερου... Αλλά για να αναγνωρίσεις αυτό το βαθύτερο, πρέπει να ξέρεις ήδη ποιο είναι αυτό. Δεν διαφωνώ γενικά με αυτά που λες, έχεις δίκαιο δηλαδή, απλά σου παρατηρώ αυτό που λέω και σε άλλους: Μην υποτιμάς κανέναν. Όλοι έχουν κάτι να δώσουν.


Γεια χαρά Τζέκυλ,

μάλλον ήθελες να πεις ότι όλα αυτά που λέω είναι γραφικά, (δηλ. μέσα από τη Βίβλο), καταλαβαίνω τον Αιθεροβάμων, αυτή την συζήτηση όμως την είχες κάνει με την άννα αν θυμάσαι για το ότι:

"O Ήλιος θα σκοτεινιάσει ,η Σελήνη θα χάσει το φως της , τα Αστέρια θα πέσουν από τον Ουρανό..."
Oι αστρονόμοι θα πουν σίγουρα πως κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να συμβεί, και έχουν δίκιο.
Ο Ήλιος η Σελήνη και τα Αστέρια για τα οποία μιλά εδώ ο Χριστός, γίνονται κατανοητά μόνο σαν σύμβολα.

"Ο Ήλιος θα σκοτεινιάσει". Ήλιος αντιπροσωπεύει τον ανθρώπινο νου που απομακρυσμένος από τη Μυσταγωγική Επιστήμη κατασκευάζει μια φιλοσοφία, μια επιστήμη με λανθασμένες απόψεις την οποία η ανθρωπότητα θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει.(Αυτός είναι ο λόγος της Παγκόσμιας Λευκής Αδελφότητας.)

"Η Σελήνη θα χάσει το φως της". Η Σελήνη αντιπροσωπεύει τον τομέα του συναισθήματος, της θρησκείας και θα χάσει το φως της.
αυτό πάει να πει πως η επίσημη θρησκεία που έχει θεμελιωθεί πάνω σε λανθασμένες βάσεις σε δεισιδαιμονίες, σε προκαταλήψεις θα χάσει την επιρροή της. (γι αυτό εστιάζω στην ανάπτυξη της και την αλήθεια της συνειδητότητας κι όχι σε παρωχημένες θρησκείες.)

"Τα Άστρα θα πέσουν από τον Ουρανό". Δηλαδή, όλοι αυτοί που κατέχουν αξιώματα, μια θέση, ή που χαίρουν μιας αίγλης η οποία δεν τους αξίζει,ή έχουν λόγο αναληθή, θα εκπέσουν του βάθρου τους.(Βλέπεις Αιθεροβάμων πόσα σύμβολα προς ερμηνεία μέσα σ' αυτό το κείμενο!
(ψάξτε λίγο, όλα απλωμένα είναι..)

Όμως από τώρα θα μιλώ στη γλώσσα σας μόνο κι αυτό, διότι, είδατε ότι έχει κι άλλο δρόμο για το συνειδησιακό άλμα,
ανοίξτε όμως λίγο τη Γραφή να δούμε, γιατί τους μιλόυσε με σύμβολα ο Χριστός!
Μήπως δεν βρίσκομαι σε Χριστιανικό κράτος; Μέχρι χθες η ταυτότητά μας δεν έλεγε Χριστιανός που Ορθά Δοξάζει;
Να μιλώ στο καράβι με παραβολές (κοινώς παραμυθάκια) επιτρέπεται?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 13:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
agelos
Tι γνώση και ποιο κομμάτι της γνώσης σε έλκει Πάνο Τ;

H κβαντική φυσική τον έλκει, agelos.
Φαίνεται οτι κατέχει αρκετά καλά την φυσική!!!



Μη ξεχνώντας ότι η Γνώση είναι ΜΙΑ όπως και η ΑΛΗΘΕΙΑ όπως επίσης και την ανύπερβλητη φράση του Σοφοτέρου απάντων των Σοφών Σωκράτη "Έν οίδα ότι ουδέν οίδα", ναι η Φυσική και δει η Κβαντική Φυσική. (σε δεύτερο πλάνο και η Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων και Υψηλών Ενεργειών)είναι αυτή που με έλκει.

Η Κβαντική Φυσική είναι η κατακτημένη Ανθρώπινη Γνώση όπου μέσω της Αρχής της Απροσδιοριστίας (ή Αβεβαιότητας) του Heisenberg (για όσο ισχύει βέβαια η εν λόγω Αρχή και μέχρι να αντικατασταθεί με κάποια άλλη, αλλά μέχρι στιγμής αυτή έχουμε)εκτόπισε ένα Φιλοσοφικό Ρεύμα/Κίνημα (του Ντετερμινισμού) και έστειλε τη βασική σχέση του Δυαδικού Σύμπαντος (αιτίας-αιτιατού) στο Διάολο (όπου και δικαιωματικά του ανήκει το εν λόγω Σύμπαν)...

Με τη Φυσική ασχολούμε από hobby πάντα...

Υ.Γ Αρχίζεις να με καταλαβαίνεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ και να πας να το κοιτάξεις μη σου μείνει κανένα κουσούρι...

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 18/01/2012 13:49:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 14:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
το πρόβλημα μου είναι οι ερωτήσεις "εκτός κειμένου"
που εχω κάνει στον -agelos-
και ποτέ βέβαια δεν πήρα απάντηση ή μάλλον πήρα ,
άλλο ένα κατεβατό (κάποιου άλλου)
Ναι είναι εκτός θέματος.
quote:
Δεν υποτιμώ κανέναν Dr
Δε γίνεται να είσαι γνώστης αυτής της "αλήθειας",
και να μην μπορείς να την υποστηρίξεις με δικά σου λόγια !

Το να λέει κάποιος οτι έχει λάβει εντολή άνωθεν (Θεϊκή)
να γράψει στο esoterica (!?!?) εσυ δε νομίζεις οτι χρήζει περισσότερης .... προσοχής ?


Εγώ αντιθέτως δεν κοιτάω το ποιος λέει κάτι, ούτε και το πώς το λέει, αλλά το ΤΙ είναι αυτό που λέει. Αν αυτό που λέει είναι σωστό, τα άλλα μου περισσεύουν.
(δεν μιλάω για τον Άγγελο τώρα, γενικά μιλάω).
Εσύ πως ξέρεις ότι την αλήθεια δεν την κατέχει ένας τρελός;
Θίγεται ο εγωισμός σου αν ένας τρελός κατέχει την αλήθεια και εσύ όχι; (μιλάω υποθετικά)
Τροφή για σκέψη (αλλά όχι για συζήτηση).

elo ωραία η ιστορία με τον Βούδα.
-agelos- ωραία η ερμηνεία του αποσπάσματος που παράθεσες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 22:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που βρισκεται η αληθεια.Ειναι μπροστα μας τελικα?μηπως ποτε δεν θα τη βρουμε?Πιστευω οτι η αληθεια του καθε ενος ειναι μεσα του.ποσο ομως σιγουροι ειμαστε ολοι μας για αυτο.Ποσο θα πρεπει να μελετησουμε η να ψαξουμε τελικα για να λησιασουμε κοντα.Ο ΧΡΙΣΤΟΣ σε μια παραβολη ειχε πει οτι το μυαλο του ανθρωπου ειναι σαν το ποτηρι το οποιο δεν μπορει να χορεσει την θαλασσα.δηλαδη οτι δεν θα μπορεσουμε ποτε να εξηγησουμε αν υπαρχει θεος.μηπως τελικα ειναι ολα προκαθορισμενα ετσι ωστε ποτε να μην φτασουμε στην πραγματικη αληθεια?και κατι αλλο.πολυς λογος γινεται για τα υπογεια του βατικανου με κρυμενους παπυρους και βιβλια τα οποια λενε σημαντικα πραγματα στα οποια θα βοηθηθουμε.ισως ωμως.διοτι αν ειναι ετσι γιατι δεν τα εμφανιζουν.γιατι δεν τα δημοσιοποιουν?αβυσος νη ψυχη της αληθειας.αβυσος.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 09:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα φτάσουμε στην αλήθεια, θα τη βρούμε,τα μάτια της ψυχής ανοίγουν και βλέπουν καθαρά, δεν βλέπω καθαρά σημαίνει ότι φιλοξενώ δυσπιστία, και γι αυτό δεν έχω θάρρος.

Το θάρρος λοιπόν είναι πίστις και η πίστις θάρρος.
Για να είμαι θαρραλέος πάντα, πρέπει η πίστη μου να είναι αυξημένη πάντα διότι το θάρρος μου θα προέλθει από την πίστη μου.
Για να διατηρήσω την πίστη μου σε υψηλή στάθμη και να έχω θάρρος πάντοτε προσέχω πολύ την καρδιά μου να μην εξοικειώνομαι πολύ μαζί της διότι αυτή με εξαπατά, η εξοικείωσις μαζί της φέρνει καταστροφή, δεν της δίνω θάρρος διότι αποθρασύνεται και δεν και δεν με υπακούει,γίνεται ατίθαση.
Κρατώ λοιπόν μαζί της μια στάση πολύ σοβαρή, για να με σέβεται και να με υπακούει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 11:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα. φιλε μου aggele,πιστευω οτι η τελευταια παραγραφος της αναφορας σου ειναι λιγο αυταρχικη.πιστευω οτι πρεπει να διατηρουμε αρμονικη σχεση με την πιστη μας.οχι να τις κραταμε μαστιγιο για να μας υπακουει.Μονο ετσι θα εχουμε ισσοροπιες στις μεταξυ μας σχεσης με την πιστη μας.ο χριστος ειπε αγαπα των πλησιον σου αρα λοιπον αφου η πιστη μου ειναι ο πλησιον μου κατ εμαι,για να μπορεσω να των κατανοησω και να δω αν οντως ταιριαζω με αυτον ειναι να ειμαι διπλα του επειδη το θελω.και οχι επειδη φοβαμαι μην εξοικιωθω.γιατι αυτο θα σημαινει κατα την γνωμη μου την ταπινη οτι δεν εχω εμπιστοσυνη στην επιλογη μου.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 12:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αδελφέ μου, δέχομαι τον ορισμό σου,
πάω λίγο πιο κάτω και μιλώ για την καρδιά όλων μας, που όντως είναι αυταρχική,
O Λόγος την ονομάζει και απατηλή, ότι από την καρδιά προέρχονται όλοι οι περισπασμοί,

ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΒΆΣΕΙς ΑΥΤΉς ΕΊΝΑΙ ΜΌΝΟ ΠΟΝΟς!
πως δαμάζεται μια τέτοια καρδιά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 18:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Nεκτάριε, τώρα έχω χρόνο να εξηγήσω ότι,

Ο Θεός όταν έπλασε τον πρώτο άνθρωπο έβαλε μέσα του μια καρδιά υπέροχη αγνή, ταπεινή, καθαρή, ειλικρινή, ειρηνική και με πολλά άλλα χαρίσματα την στόλισε, μα ο αντίπαλος τα έκλεψε όλα.
Αυτή την καρδιά αγωνίζεται το είναι μας να την φέρει στην προ-πτωτική της κατάσταση.
Η καρδιά που έχουμε όπως την ξέρουμε είναι αδύνατον να ανανεωθεί, γι αυτό εδώ και καιρό μιλώ για τον νέο άνθρωπο την νέα γέννηση τη νέα καρδιά διότι η παλιά καρδιά όσο θα ζει θα μας αρρωσταίνει.
Πως λαμβάνουμε αυτή τη Νέα Καρδιά την Νέα Διάνοια πως γινόμαστε σήμερα από άνθρωπος, ο Νέος Άνθρωπος! Ο ξαναγεννημένος!

Αν ήξεραν οι άνθρωποι..αυτή είναι η πρώτη μεγάλη ανάγκη τους σήμερα! να βιώσουν τη Νέα Γέννηση και να αλλάξει όλη η ζωή τους!

-Περί αυτού πρόκειται!- Φαντάσου τον εαυτό σου ως βρέφος ξαναγεννημένο και όλα τα χαρακτηριστικά του Συμπαντικού Χριστικού Πνεύματος να λειτουργούν μέσα σου διότι απλά εννόησες ότι τα κατάφερες ήδη, με τη δύναμη που σου παρέχει αυτή η Πίστη που διατήρησες μέχρι σήμερα.
ΑΥΤΌ είπε στην γυναίκα Σαμαρείτις ο Χριστός!
"Από τώρα δεν θα με λατρεύετε ούτε στο Ναό ούτε πάνω στο Όρος, μα με το Πνεύμα σας και με Αλήθεια !

ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΤΡΊΤΗ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΑ Μ.Χ. ΚΙ ΑΚΌΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,(Είμαι 50 ετών, βιώνω ΤΗ ΝΈΑ ΑΥΤΗ ΖΩΗ από τα 20!)
Είναι πέρα για πέρα πραγματικό επιστρέφεις στο Αιώνιο Τώρα, ζεις τον Παράδεισο εδώ στη Γη,δεν χρειάζεσαι κανέναν δάσκαλο,έφτασες!
ΚΤΙΖΕΙς ΜΈΣΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΝΈΟ ΣΟΥ ΟΥΡΑΝΌ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΈΑ ΣΟΥ ΓΗ!

Γιατί η αγάπη του είναι μεγάλη για το πλάσμα των χειρών Του.
Κι ότι δεν θέλει κανείς να χαθεί αλλά να καταξιωθούν όλοι να δουν το Πρόσωπό Του να κληρονομήσουν το Βασίλειο, το χαμένο Παράδεισο, να αναπαυθούν, να ξεκουραστούν απ’ όλη την ταλαιπωρία και την πλάνη της ναρκώμένης και κοιμισμένης καρδιάς. 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 18:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nεκτάριε, τώρα έχω χρόνο να εξηγήσω ότι,

Ο Θεός όταν έπλασε τον πρώτο άνθρωπο έβαλε μέσα του μια καρδιά υπέροχη αγνή,...


Κι εγω μόλις βρήκα λίγο χρόνο,να σου εξηγήσω ότι τον άνθρωπο τον έπλασε ο Εν-Κι με την Ινάνα και έβαλε μέσα του μια καρδιά δούλου,να δουλεύει να βγάζει χρυσό...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT

Η Πίστη αποτελεί "βιωματική εμπειρία" του καθενός. Η "βιωματική εμπειρία" σε οδηγεί να πιστεύεις σε Θέο ή Θεούς ή δαίμονες ή στη μη Ύπαρξη Θεού. Κανένας δεν μπορεί να μου αποδείξει ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι λάθος και σε κανέναν δεν μπορώ να αποδείξω ότι η βιωματική μου εμπειρία είναι σωστή.


Σωστό είναι αυτό, όμως υπάρχει και μία άλλη παράμετρος που πρέπει να αναφερθεί. Σε ορισμένες περιπτώσεις, κάποιοι άνθρωποι κατασκευάζουν οι ίδιοι αυτά τα "βιώματα" εξ' αιτίας ψυχολογικών κυρίως λόγων. Π.χ ένας άνθρωπος που βιώνει την απώλεια ενός πολύ αγαπημένου του προσώπου μπορεί να κατασκευάσει μια εμπειρία απόδειξης ύπαρξης του Θεού και κατόπιν να πιστεύει σ' αυτή. Ή κάποιος άλλος που περνάει μια δύσκολη φάση στη ζωή του μπορεί να φανταστεί π.χ πως δήθεν του μίλησε ο Θεός στον ύπνο του και τον διαβεβαίωσε πως όλα θα πάνε καλά. Επίσης, κάποιοι άλλοι άνθρωποι [ και πάλι εξ' αιτίας ψυχολογικών διαταραχών & δυσλειτουργιών ] μπορεί να νομίζουν πως είναι θεόσταλτοι, προφήτες, πως έχουν πάρει εντολή από τον Θεό να κάνουν κάποια πράγματα, κτλ. Οι παραπάνω περιπτώσεις ασφαλώς δεν αποτελούν βιωματικές εμπειρίες αλλά είναι κατασκευάσματα και δημιουργίες, φαντασίες ή παραισθήσεις ατόμων που συνήθως πάσχουν από ψυχολογικές διαταραχές & διαταραχές της προσωπικότητάς τους. Συνεπώς, πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή όταν γίνεται αναφορά στην έννοια των βιωματικών εμπειριών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-agelos-

Είναι πέρα για πέρα πραγματικό επιστρέφεις στο Αιώνιο Τώρα, ζεις τον Παράδεισο εδώ στη Γη,δεν χρειάζεσαι κανέναν δάσκαλο,έφτασες!


Έφτασες ε ; Ε, αϊντε τώρα ξαναγύρνα από εκεί από όπου ήρθες και φτου κι απ' την αρχή! Στο Ζεν, ξέρεις, κάποιοι μοναχοί κάθονται και φτιάχνουν ψηφιδωτά στα πατώματα μεγάλων αιθουσών. Κάθονται μέρες, μήνες, μπορεί και χρόνια ολόκληρα τοποθετώντας μία μία τις πολύχρωμες ψηφίδες για να σχηματισθεί η εικόνα που θέλουν. Μόλις τοποθετηθεί και η τελευταία ψηφίδα, ένας μοναχός πάει στο κέντρο του ψηφιδωτού και τραβάει μια δυνατή κλωτσιά στις ψηφίδες έτσι ώστε να διαλυθεί ολόκληρη η κατασκευή. Έτσι, η κοπιαστική αυτή εργασία κατασκευής του ψηφιδωτού που μπορεί να διήρκησε ακόμη και χρόνια για να ολοκληρωθεί, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα γίνεται ένα μάτσο πέτρες. Μετά από αυτό, οι μοναχοί κάνουν γιορτή και γιορτάζουν την ανα-κατασκευή του ψηφιδωτού. Την επόμενη μέρα οι μοναχοί θα αρχίσουν να ξαναφτιάχνουν το ψηφιδωτό για να φτάσει και πάλι η στιγμή που κάποιος θα το ξανακάνει σμπαράλια. Και αυτή η δουλειά, φτιάξιμο / χάλασμα, ξανα - φτιάξιμο / ξανα - χάλασμα συνεχίζεται για χρόνια ...

Έτσι τώρα κι εσύ. Αφού έφτασες, γύρνα ξανά πίσω και φτου κι απ' την αρχή!

[ μεταξύ μας ... εγώ έτσι κάνω ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NEKTARIOS

Που βρισκεται η αληθεια.Ειναι μπροστα μας τελικα?μηπως ποτε δεν θα τη βρουμε?Πιστευω οτι η αληθεια του καθε ενος ειναι μεσα του.ποσο ομως σιγουροι ειμαστε ολοι μας για αυτο.Ποσο θα πρεπει να μελετησουμε η να ψαξουμε τελικα για να λησιασουμε κοντα.Ο ΧΡΙΣΤΟΣ σε μια παραβολη ειχε πει οτι το μυαλο του ανθρωπου ειναι σαν το ποτηρι το οποιο δεν μπορει να χορεσει την θαλασσα.δηλαδη οτι δεν θα μπορεσουμε ποτε να εξηγησουμε αν υπαρχει θεος.μηπως τελικα ειναι ολα προκαθορισμενα ετσι ωστε ποτε να μην φτασουμε στην πραγματικη αληθεια?και κατι αλλο.πολυς λογος γινεται για τα υπογεια του βατικανου με κρυμενους παπυρους και βιβλια τα οποια λενε σημαντικα πραγματα στα οποια θα βοηθηθουμε.ισως ωμως.διοτι αν ειναι ετσι γιατι δεν τα εμφανιζουν.γιατι δεν τα δημοσιοποιουν?αβυσος νη ψυχη της αληθειας.αβυσος.


Χμ ... λοιπόν φίλε μου, θα σου πω ένα μυστικό. Θεός υπάρχει. Υπάρχει αλλά με μία μικρή [ ή μεγάλη, δεν ξέρω, εξαρτάται από το πως το βλέπει κανείς το πράγμα ] ιδιαιτερότητα : Ο ίδιος ο υπαρκτός θεός έχει καταφέρει να έχει κάνει τον εαυτό του ... ανύπαρκτο! Και αυτό ισχύει για όλους τους θεούς, όλων των θρησκειών. Έτσι και μπορέσεις να ... "αποκρυπτογραφήσεις" αυτήν την [ κατά τα λοιπά ... εξαιρετικά λογικότατη ] πρόταση της ύπαρξης και ανυπαρξίας του, τότε η έννοια της πίστης σε έναν ή περισσότερους θεούς, θα σου είναι κάτι εντελώς άχρηστο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 09:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
-agelos-

Είναι πέρα για πέρα πραγματικό επιστρέφεις στο Αιώνιο Τώρα, ζεις τον Παράδεισο εδώ στη Γη,δεν χρειάζεσαι κανέναν δάσκαλο,έφτασες!


Έφτασες ε ; Ε, αϊντε τώρα ξαναγύρνα από εκεί από όπου ήρθες και φτου κι απ' την αρχή! Στο Ζεν, ξέρεις, κάποιοι μοναχοί κάθονται και φτιάχνουν ψηφιδωτά στα πατώματα μεγάλων αιθουσών. Κάθονται μέρες, μήνες, μπορεί και χρόνια ολόκληρα τοποθετώντας μία μία τις πολύχρωμες ψηφίδες για να σχηματισθεί η εικόνα που θέλουν. Μόλις τοποθετηθεί και η τελευταία ψηφίδα, ένας μοναχός πάει στο κέντρο του ψηφιδωτού και τραβάει μια δυνατή κλωτσιά στις ψηφίδες έτσι ώστε να διαλυθεί ολόκληρη η κατασκευή. Έτσι, η κοπιαστική αυτή εργασία κατασκευής του ψηφιδωτού που μπορεί να διήρκησε ακόμη και χρόνια για να ολοκληρωθεί, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα γίνεται ένα μάτσο πέτρες. Μετά από αυτό, οι μοναχοί κάνουν γιορτή και γιορτάζουν την ανα-κατασκευή του ψηφιδωτού. Την επόμενη μέρα οι μοναχοί θα αρχίσουν να ξαναφτιάχνουν το ψηφιδωτό για να φτάσει και πάλι η στιγμή που κάποιος θα το ξανακάνει σμπαράλια. Και αυτή η δουλειά, φτιάξιμο / χάλασμα, ξανα - φτιάξιμο / ξανα - χάλασμα συνεχίζεται για χρόνια ...

Έτσι τώρα κι εσύ. Αφού έφτασες, γύρνα ξανά πίσω και φτου κι απ' την αρχή!

[


Ζip
- μεταξύ μας ... εγώ έτσι κάνω [;)


-ETΣΙ θα κάνεις μέχρι να γίνεις ικανός να καταλάβεις την διαφορά,
και τότε Mόνο θα πεις -αλήθεια!- σε μας τους θνητούς προσφέρεται μια καταπληκτική ευκαιρία να βοηθήσουμε να πραγματοποιηθεί η απελευθέρωση του μικρόκοσμου και να συμμετάσχουμε στην Aθανασία.

Θα δώσω παρακάτω μια ασυνήθιστα διαυγή εξήγηση στο πως συνέβη η πτώση της ανθρωπότητας, και πως μπορεί να διανυθεί η οδός της επιστροφής στην πρωταρχική κατάσταση της ανθρωπότητας βγαίνοντας από αυτό τον κόσμο της Βαβέλ, τον κόσμο της σύγχυσης των γλωσσών.

Δεν απόκαμες να μιλάς και να μην σε καταλαβαίνει κανείς;

Προσπαθούν όλοι να καλλιεργήσουν αυτή την εγωική συνείδηση που λέει:
"γύρνα πίσω και φτου κι απ' την αρχή"...ως πότε;..αυτή η εγωική συνείδηση ποτέ δεν θα ανυψωθεί σε μια ανώτερη κατάσταση
κάτι άλλο λοιπόν,
αυτό δεν είναι δυνατόν,
γιατί η δημιουργική διαδικασία που αποτελούσε τον αρχικό σκοπό δεν είχε σχεδιαστεί για να επιστευφθεί από την εγωική συνείδηση,
που ήταν μόνο μια φάση της.
Γι αυτό όποιος προσκολλάται στην εγωική συνείδηση θα βιώνει ότι αυτή συνεχώς επανακάμπτει, ότι στρέφεται πίσω στο παρελθόν.
Ως εκ τούτου, παραίτηση από τη συνείδηση του εγώ δεν σημαίνει να καλλιεργείς μια κατάσταση και να οδηγείσαι σε μια ορισμένη συμπεριφορά. Σημαίνει όμως, απάρνηση.

Κι αυτή η ΑΠΑΡΝΗΣΗ το φεύγω για πάντα από όλα τα παλιά-ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΩ ΠΙΣΩ-στο φτού κι απ' την αρχή, αφορά μια ΑΠΌΛΥΤΗ ΜΕΤΑΣΤΡΟΦΗ.
ΠΡΩΤΟΝ ,
Θα γίνει η εκ νέου σύλληψη της πρωταρχικής, αγνής, ΘΕΜΕΛΩΔΟΥς ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΊΑς και
ΔΕΥΤΕΡΟΝ
η ανύψωση σε μια συνειδησιακή κατάσταση πολύ πέραν της γνωστής εγωικής
αυτή την συνειδησιακή κατάσταση ονόμασε την ΨΥΧΙΚΉ ΣΥΝΕΊΔΗΣΗ.
Σ' αυτό σκοπό έχω αφιερωθεί, να φτάσουμε μαζί σ' αυτή την κατάσταση Ψυχής.
(λάθος λοιπόν οι μοναχοί και τα ψηφιδωτά τους...)
αγάπη ειρήνη χαρά

]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy