ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΡΩΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ. ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟ 70 μ.Χ.
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΚΗΡΥΞΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΕΣΣΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΔΑΥΙΔ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΔΡΙΑ , ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ;

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΩΣΗΠΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΥΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ.

ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΗΡΩΔΗΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 4 π.Χ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΒΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.
ΦΙΛΤΑΤΟΣ Ο ΜΑΚΕΔΩΝ ΑΛΛΑ ΦΙΛΤΑΤΗ ΕΣΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΠΑΡΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΔΟΓΜΑ
ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΗ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕΣ , ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ !

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΑΠΡΟΣΕΧΤΕ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ
ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ , ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ.

ΜΕΤΑΞΕΤΑΣΤΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 19:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:
ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΗΡΩΔΗΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 4 π.Χ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΒΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.


Η ιστορία λέει:

31 παχχ η Ναυμαχία στο Άκτιο.
+37 χρόνια που τοποθετήθηκε ο Κυρήνιος = 7 μαχχ
-10 χρόνια που βασίλεψε ο Αρχέλαος από το θάνατο του Ηρώδη = 4 παχχ

Η ιστορία λέει ότι ο Ηρώδης πέθανε το 4 παχχ και ότι ο Ιησούς θα είχε γεννηθεί τουλάχιστον 2 χρόνια πριν.

Τώρα, άμα δεν σε βολεύει... τι να σου πω... Αυτά έχουμε σαν ιστορικά στοιχεία.

quote:
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΩΣΗΠΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΥΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ.

Κι εγώ σε παραπέμπω στο ίδιο τον Ιώσηπο. Τι κακό κι αυτό με σένα να σου λένε οι άλλοι τι λέει το κάθε βιβλίο. Εκεί είναι, άνοιξε και δες μόνος σου!

Ρε συ, τουλάχιστον όταν παραθέτεις κάποια πηγή, επαλήθευσε μόνος σου ότι γράφει αυτά που σου λένε.

quote:
ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΗΡΩΔΗΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 4 π.Χ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΒΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ.

Η σύγχρονη βιβλική έρευνα συμφωνεί πως ο Ηρώδης πέθανε το 4 παχχ. Βλέπεις, έχω κάνει και γω τη δική μου έρευνα πάνω σ'αυτό, και δεν βασίστηκε σε εγκυκλοπαίδειες και "κλασικά και εικονογραφημένα".

Η δική σου "βιβλική έρευνα" μάλλον πάσχει στην πηγή της.

quote:
ΦΙΛΤΑΤΟΣ Ο ΜΑΚΕΔΩΝ ΑΛΛΑ ΦΙΛΤΑΤΗ ΕΣΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου, τη λέξη "Αλήθεια" ούτε που θα την σκεφτόμουν, πόσο μάλλον να την εκστομίσω κιόλας.

quote:
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΑΠΡΟΣΕΧΤΕ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ
ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ , ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ.

Περίεργο. Γιατί ο ίδιος ο ευαγγελιστής λέει ότι παρουσιάζει τη γενεαλογία του Ιωσήφ.

Αλλά, πάλι, εσύ θα ξέρεις μάλλον καλύτερα από κείνον.

Α, και για την πινακίδα που βρέθηκε στη Ρώμη και "λέει" (όπως μας λες) ότι ο Κυρήνιος έκανε 2 θητείες, σου έχω νέα: Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ. Η άποψη πως ο Κυρήνιος ήταν δύο φορές κυβερνήτης στη Συρία, χώρια που δεν υποστηρίζεται από τις πρωτογενείς πηγές, έχει ήδη καταρριφθεί από τις αρχές του 20ού αιώνα.

Μόνο κάτι απολογητές συνεχίζουν το παραμύθι αυτό. Ακόμη και το βιβλίο που έφερες σαν πηγή, βιβλίο γραμμένο για τα κατηχητικά και τους παπάδες είναι, αν διαβάσεις την περιγραφή του.

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να συζητάμε, μια και εδώ δεν ήρθες γι' αυτό... βιάζεσαι κιόλας. Πόσταρέ τα όλα να τελειώνουμε και με δαύτο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ.

ΕΦ ΟΣΟΝ Ο ΗΡΩΔΗΣ ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΤΟ 37
ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΣΕ 36 ΕΤΗ , ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 1 π.Χ.

ΕΣΥ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 40 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ
ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΕ ΒΑΣΙΛΙΑ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΩΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ Η ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΚΩΝ
ΛΕΓΕΩΝΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑ.
ΤΑ 3 ΑΥΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ.
ΕΣΥ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΤΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ!


ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ.
ΣΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.
ΠΑΡΤΟΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΙΩΣΗΠΟΣ.
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΥΔΡΙΑ.
ΑΡΑ ΤΑ ΡΩΜΑΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ 2π.Χ. ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ
ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΕΣΥ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.


ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΑΝ ΕΓΙΝΕ, ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ
ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ
ΩΦΕΛΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ.

Απλά σου λέω ότι οι πηγές που παρουσιάζεις λένε άλλα πράματα απ' αυτά που γράφεις ότι λένε, πως οι υπολογισμοί σου είναι αυθαίρετοι, και πως διαστρέφεις τα επιστημονικά στοιχεία σε τέτοιο βαθμό που τα κάνεις αγνώριστα.

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα τι λέω.

quote:
ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ.

Ρώτα

quote:
ΕΦ ΟΣΟΝ Ο ΗΡΩΔΗΣ ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΤΟ 37
ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΣΕ 36 ΕΤΗ , ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 1 π.Χ.

Καλά, δεν θα σε ρωτήσω για την πηγή σου, γιατί θα μου φέρεις καμιά κυριακάτικη εφημερίδα ή το "7 μέρες TV".

Όλοι οι ιστορικοί πάντως λένε πως ο Ηρώδης βασίλεψε από το 37 μέχρι το 4 παχχ οπότε και πέθανε (αν θέλεις πηγές, πες μου να σου παραθέσω καμιά πενηνταριά που έχω πρόχειρες. Δυστυχώς καμία δεν είναι από εγκυκλοπαίδεια ή από την "Κυριακάτικη Καθημερινή").

Το ίδιο λέει και ο Ιώσηπος. Ξέρω ότι δεν σε βολεύει, αλλά ... αυτό λέει η ιστορία, τι να κάνουμε τώρα; Να αλλάξουμε την ιστορία για να σε βολέψει;

quote:
ΕΣΥ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 40 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΕ ΒΑΣΙΛΙΑ.

Μετράω από το 37 που λένε όλα τα βιβλία ότι έγινε βασιλιάς, και
βλέπω ότι πέθανε το 4, όπως επίσης λένε όλα τα βιβλία

quote:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ.
ΣΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.

Κι εγώ μπορώ να σε παραπέμψω σε μυριάδες επιστημονικές μελέτες που λένε πως ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΡΩΜΑΪΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ, ΠΟΤΕ!.

quote:
ΠΑΡΤΟΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΙΩΣΗΠΟΣ.

Μάλλον θα έπρεπε να τον πάρεις εσύ, ώστε να εγκυροποιήσεις την πηγή, μια και εσύ θα ήσουν αυτός που θα εκτίθετο, αν υποστήριζες κάτι τέτοιο. Γιατί, ο Ιώσηπος δεν λέει τίποτε τέτοιο μέσα στο έργο του.

quote:
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΥΔΡΙΑ.

Για "μελετητή" πολύ ελαστικό σε βρίσκω. Ε, αφού το λέει η Υδρία, έτσι θα είναι.

Απλά, να ενημερώσεις τους ιστορικούς όλου του κόσμου να αλλάξουν την άποψή τους, γιατί όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι δεν γνωρίζουν την άποψη της Υδρίας και επιμένουν, οι αναλφάβητοι, ότι ο Ηρώδης πέθανε το 4 και ότι δεν έγινε ποτέ καμία πανρωμαϊκή απογραφή.

quote:
ΑΡΑ ΤΑ ΡΩΜΑΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ 2π.Χ. ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ
ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.

Καλά, να διαστρέφεις τα στοιχεία που σου είπαν οι άλλοι τι λένε. Αλλά να εφευρίσκεις και καινούρια; Μόνον οι ευαγγελιστές το έκαναν αυτό.

Πού αναφέρουν βρε "μελετητή" τα ρωμαϊκά αρχεία για "απογραφή των πάντων"; Πού το βρήκες εσύ το στοιχείο αυτό που αγνοεί όλη η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα;

quote:
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΕΣΥ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.

E, άμα σου φτάνει (και σου περισσεύει), εμένα δεν μου πέφτει λόγος, ούτε σε κανέναν άλλον. Απλά ήθελα να σε προειδοποιήσω ότι γράφεις αρλούμπες, αλλά αφού δεν σε πειράζει, ούτε εμένα με πειράζει.

quote:
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΑΝ ΕΓΙΝΕ, ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ
ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Επειδή έχω γράψει σχετικό βιβλίο και έχω αναλώσει αναρίθμητες ώρες στην έρευνα αυτών συγκεκριμένα των γεγονότων, το πρώτο πράγμα που έψαξα ήταν αν έχει γίνει ποτέ μια τέτοια απογραφή. Αν είχε γίνει, θα έβλεπα μετά το πότε, το πώς και το γιατί.

Αλλά, σε όσες πρωτογενείς ή δευτερογενείς επιστημονικές πηγές ανάτρεξα, έβρισκα παντού το ίδιο: "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΡΩΜΑΪΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ", "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ" και τα γνωστά.

Η αλήθεια είναι πως στην εγκυκλοπαίδεια "Υδρία" δεν ανάτρεξα. Έχω σταματήσει να ανατρέχω σε εγκυκλοπαίδειες από τότε που τελείωσα την Β΄ Γυμνασίου και σταμάτησα να κάνω σχολικές εργασίες.

Για σοβαρή μελέτη θέλεις πανεπιστημιακά συγγράματα. Αλλά, αφού εσένα σε καλύπτει η εγκυκλοπαίδεια για τη "μελέτη" σου, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Το 2 θέλεις; Το 2 πέθανε ο Ηρώδης. Ο Κυρήνιος 2 θητείες έκανε; Τρεις σου βάζω εγώ. Μη σκας.

Και μη σ'απασχολεί που γράφεις ό,τι σου κατέβει. Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος.

quote:
ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΩΦΕΛΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.

Εμ πές το βρε άνθρωπε ότι γράφεις "ωφέλιμα πράγματα για την πίστη τους". Εγώ πάλι νόμιζα ότι γράφεις την ιστορική αλήθεια, όπως δήλωσες προηγούμενα, γι' αυτό μου φάνηκαν παράξενα όλα αυτά τα παλαβά που γράφεις. Αν το είχες δηλώσει από την αρχή, δεν θα σε ενοχλούσα.

Άμα είναι έτσι, για την "πίστη τους" μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις. Καμία σημασία δεν έχει για τον πιστό ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής π.χ. βάφτιζε 30 χιλιόμετρα σε ευθεία γραμμή από τον Ιορδάνη (σύμφωνα με τα ευαγγέλια) ή ότι ο Ιησούς ήταν κλέφτης γαϊδάρων.

Άμα είναι "ωφέλιμα για την πίστη", όλα συγχωρούνται.

Μπορείς να συνεχίσεις, δεν θα σε ενοχλήσω. Σε θέματα θρησκείας και μυθολογίας δεν ανακατεύομαι, ειδικά όταν αυτά είναι "ωφέλιμα" και γίνονται από ειδικούς κήρυκες και για ειδικούς λόγους.

Άμα δημοσιεύσεις τίποτε ιστορικό, πες μου να συζητήσουμε.

Την καλησπέρα μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 23:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΝΗ ΕΙΧΑΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΘΕΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΟΧΙΜ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ

Βασικά νομίζω πως θα ήταν καλό να ανοίξουμε κάποια στιγμή ένα θέμα σχετικά με τον εβραϊκό εθνο-σοσσιαλισμό ή αλλιώς σιωνισμό, όπως θέλεις πέστο εγώ προτιμώ να το λέω εβραϊκό ναζισμό.

Λυπάμαι φίλε μου αλλά μόνο μελετητής δεν είσαι...

Γιατί αν ήσουν μελετητής θα γνώριζες τις 4 βασικές θεότητες της ιουδαϊκής παράδοσης, Αδωνάι, Έλοχιμ, Άριελ, Ιεχωβά, καθώς και τον Θεό του τετραγράμματον Γιωτ Υβάυ Υβάυ-Η.

Αλλά δεν σε κατηγορώ πολύ, φταίει και ο μίστερ 2310 52 10 10 που έχει πάρει στοιχεία απο όλα τα ιερά βιβλία του κόσμου και τα έχει κάνει έναν αχταρμά που δυστυχώς "πουλάει πολύ" σε ανθρώπους που βαριούνται να ψάξουν μόνοι τους...

Τέλος πάντων, σκέψου οτι το να λες πως όλα τα άλλα έθνη γονάτισαν στις σκοτεινές δυνάμεις είναι λίγο εως πολύ προσβλητικό.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 17:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΦΙΛΤΑΤΕ

ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ 2 ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ
ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 4π.Χ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ.
ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΕΙΧΝΩ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ.

ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΗΛΙΘΙΟΙ ΩΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ
ΤΟΝ ΙΑΚΩΒ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΝ ΗΛΙ.
Ο ΗΛΙ ΟΜΩΣ ΣΑΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ
ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ.

ΤΙ ΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΝ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ ΕΝΩ Ο ΛΟΥΚΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ
ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΑΜΒΡΟΣ ΤΟΥ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΕΣ ΞΑΝΑΣΜΙΞΑΝ ΣΤΟΝ ΖΟΡΟΒΑΒΕΛ ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΑΘΙΗΛ ΗΤΑΝ ΓΑΜΒΡΟΣ ΤΟΥ ΝΗΡΙ ΚΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΙΕΧΟΝΙΑ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΟΥΝ !

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ LOCK SMITH AKOY ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,
ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΘΟΔΟ "ΘΕΩΝ" ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΑΜΟΥΣ ΜΕ ΘΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΗΜΙΘΕΩΝ ΚΑΙ ΙΔΡΥΣΗ ΔΥΝΑΣΤΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.

ΑΔΩΝΑΪ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΥΡΙΟΣ , ΕΛΟΧΙΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΧ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο EΛ.

ΙΕΧΩΒΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑΧΒΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΡΑΜΜΑΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΑΠΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΣΤΑ
ΕΒΡΑΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ. [ ΤΑ ΦΩΝΗΕΝΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΘΕΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ
ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ
ΘΕΟ.

ΦΙΛΙΚΑ


MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 18:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 19:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ 2 ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 4π.Χ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ.

Μάλιστα. "Έθνος της Κυριακής", 1994.

18 χρόνια μετά ακόμη δεν άλλαξε τις απόψεις της η επιστημονική κοινότητα. Λες να μην διαβάζει "ΕΘΝΟΣ της Κυριακής";

Το άλλο τι είναι; Α, το "Βήμα της Κυριακής". Επίσης γνωστό επιστημονικό έντυπο το οποίο επίσης αγνόησε επιδεικτικά η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.

Παρεμπιπτόντως, να σου κάνω μια ερώτηση (όπως σου είπα, δεν θα σχολιάσω άλλο τις αρλούμπες που γράφεις, μια και δεν γράφεις τίποτε που να έχει σχέση με την "αλήθεια" ή με την "ιστορία" αλλά μόνο πράγματα που θα φανούν "ωφέλιμα στους πιστούς"): Όλες σου οι επιστημονικές πηγές είναι από τις Κυριακάτικες Εφημερίδες (αυτές που έχουν μέσα 2 CD κι ένα περιοδικό μαγειρικής και ο αναγνώστης πετάει την εφημερίδα και κρατάει τα CD);

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 21:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΕΔΩΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ.
ΚΑΤΣΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 02:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ
ΘΕΟ.

Φίλε μου λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος.

Αυτά είναι ονόματα Θεοτήτων απο την ιουδαϊκή πολυ-θεΙστκή παράδοση.

Αν διαβάσεις τα βιβλία τους, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Εγώ απο την πλευρά μου σε συμβουλεύω να κόψεις μαχαίρι τα εναλλακτικής προέλευσης βιβλιαράκια τύπου "κουκουρούκου" και να ανοίξεις το πεδίο σου με τα αυθεντικά αρχεία...

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 13:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy