ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 13:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 13:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 14:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 14:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 15:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση: Στο θέμα αυτό και στο θέμα "Η 14η ΝΙΣΑΝ" ποιά ακριβώς είναι η συζήτηση;

Εμένα μου φαίνεται σαν παρουσίαση ενός βιβλίου, όπου ο "θεματοθέτης" παρουσιάζει ένα βιβλίο (και μάλιστα "βιάζεται" κιόλας) χωρίς να υπάρχει κανενός είδους διάλογος.

Αν το φόρουμ προσφέρεται σε τέτοιου είδους "παρουσιάσεις βιβλίων", να περιμένω τη σειρά μου γιατί έχω 720 σελίδες να ανεβάσω (αλλά εγώ δεν θα βιάζομαι)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 20:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιά ακριβώς είναι η συζήτηση;

Ποιός μίλησε για συζήτηση?

Διαφημιστική παρουσίαση ίσως...

Πάντως έχει ωραία εικονογράφηση, ωραία χρώματα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 00:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως έχει ωραία εικονογράφηση, ωραία χρώματα.

Όπως καταλαβαίνεις Κώστα, το επίπεδο ανταγωνισμού έχει ανέβει. Αν δεν προσλάβεις τον γραφίστα του Μελετητή, βλέπω το επόμενο βιβλίο σου να πάει άπατο.
Αντιθέτως αν το κάνεις με καρεδάκια και λέξεις μέσα σε σύννεφα, θα έχεις τέτοια έσοδα που άνετα θα αγοράσεις την Goldman Sachs.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 14:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΙ 3 ΠΕΣΑΤΕ ΕΞΩ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΑΦΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ , ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ !
ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 14:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 14:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 14:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 15:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 15:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 15:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑΤΙΚΑ.

ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΑΣ
ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.

ΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
ΗΤΑΝ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.
ΗΤΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΟΛΗ
Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
ΔΕΝ ΣΤΡΑΦΗΚΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ.
ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΤΟΥΣ.
ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΣΕ
ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΟΜΑ. ΘΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ
ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΗ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ !

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 21:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:
ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΟΜΑ.

Υπομονή μέχρι τις εκλογές. Θα έχει υποψηφίους σε όλες τις περιφέρειες η παράταξη αυτή;

quote:
ΘΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ
ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Είναι σίγουρο αυτό; Εννοώ έχεις κάποια πληροφόρηση από πρώτο χέρι;

quote:
ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΗ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ !

Τώρα βέβαια, ο ταλαίπωρος Ιουδαίος είπε "Η βασιλεία μου ουκ έστι του κόσμου τούτου", αλλά εσύ μάλλον (όπως και όλοι οι χριστιανοί, αιρετικοί και μη) γνωρίζετε καλύτερα τι θέλει, σκέφτεται, επιθυμεί, σχεδιάζει ο Γιαχωβάς ή ο γιος του.

Βασικά, αυτό που χρειάζεται είναι βρεγμένη σανίδα αλλά ποιος θα σας τη δώσει...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 22:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω νομιζω πως η ωρα που ο πιστωτης του βασιλια,εγινε βασιλιας της πιστης,εχει ερθει προ πολλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 22:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon


Μάλιστα. "Έθνος της Κυριακής", 1994.

18 χρόνια μετά ακόμη δεν άλλαξε τις απόψεις της η επιστημονική κοινότητα. Λες να μην διαβάζει "ΕΘΝΟΣ της Κυριακής";

Το άλλο τι είναι; Α, το "Βήμα της Κυριακής". Επίσης γνωστό επιστημονικό έντυπο το οποίο επίσης αγνόησε επιδεικτικά η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.


Έλα ρε macedon υπερασπιστή της Επιστημονικής Ιστορικής Κοινότητας...

Δε μου λες?

Ο Μισύρης, ο Ανώνυμος ντεκορατέρ και η Αμερικανίδα νοικοκυρά, ξέρεις η διεθνούς φήμης Ιστορικός Acharya S έχουν θέση στην Επιστημονική κοινότητα???

Για το επίπεδό σας και πολύ σας πέφτουν οι πηγές που σας φέρνει ο MELETHTHS.

Όταν αρχίσετε να μεταφράζετε και να τοποθετείστε επί ΣΟΒΑΡΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ (Gibbon, Renan, Mendell, Fox κτλ) σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ που έχετε ήδη αφήσει θα μπορείτε να "χλευάζετε" τον ΜELETHTHS για τις πηγές του...

Ο Σιμόπουλος πάντως είναι μια χαρά πηγή, σας τα λέει μια χαρά και εμπεριστατωμένα και με ενημερωμένη βιβλιογραφία αλλά επειδή σας χαλάει τη σούπα αρχίσατε ΠΑΛΙ να μεταφράζετε και να αποδίδετε τα κείμενα όπως σας βολεύουν ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ και να σας πειράζουν θέματα του στυλ κυριακάτικη εφημερίδα και εγκυκλοπαίδειες...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 22:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν αρχίσετε να μεταφράζετε και να τοποθετείστε επί ΣΟΒΑΡΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ (Gibbon

Φίλε Πάνο, ο Eduard Gibbon έχε υπόψην σου οτι είναι πρωτεργάτης συγγραφέας ορκισμένος εχθρός του Βυζαντίου, δε νομίζω οτι θα ήθελες να τον φέρεις ως παράδειγμα.

Σου εύχωμαι καλές γιορτές και καλά κοψίδια στη θράκα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 12:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όταν αρχίσετε να μεταφράζετε και να τοποθετείστε επί ΣΟΒΑΡΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ (Gibbon

Φίλε Πάνο, ο Eduard Gibbon έχε υπόψην σου οτι είναι πρωτεργάτης συγγραφέας ορκισμένος εχθρός του Βυζαντίου, δε νομίζω οτι θα ήθελες να τον φέρεις ως παράδειγμα.

Σου εύχωμαι καλές γιορτές και καλά κοψίδια στη θράκα.


Φίλε μου Lock_Smith τον Gibbon τον έφερε ο macedon ως μεγάλο Ιστορικό και όχι εγώ.

Πάντως, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο GIBBON μου κάνει ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Να σου θυμίσω από Gibbon τα εξής ολίγα περί Βυζαντίου (στην αρχή του) και ελπίζω να ξέρεις Αγγλικά διότι ο macedon λάκισε...

Έργο The Decline & Fall of the Roman Empire (1799) κεφάλαιο 21.
Τίτλοι παραγράφων (δύο συνεχόμενες στο τέλος του κεφαλαίου).

Toleration of Paganism by Constantine— And his Sons

Εμένα για "τίτλοι τέλους" μου φαίνονται για κάποια αγαπητά μέλη αλλά ας συνεχίσουμε...

Για πάμε να δούμε δύο σημεία.

α) He invites and exhorts, in the most pressing terms, the subjects of the Roman empire to imitate the exampleby Constantine,of their master; but he declares that those who still refuse to open their eyes to the celestial light may free enjoy their temples and their fancied gods. A report that the ceremonies of Paganism were suppressed is formally contradicted by the emperor himself, who wisely assigns, as the principle of his moderation, the invincible force of habit, of prejudice, and of superstition.

β)The name of Constantius is prefixed to a concise law, which might have superseded the necessity of any future prohibitions. "It is our pleasure that in all places, and in all cities, the temples be immediately shut and carefully guarded, that none may have the power of offending. It is likewise our pleasure that all our subjects should abstain from sacrifices. If any one should be guilty of such an act, let him feel the sword of vengeance, and, after his execution, let his property be confiscated to the public use. We denounce the same penalties against the governors of the provinces, if they neglect to punish the criminals.(170)"

Από την υποσημείωση 170 έχουμε και την Λατινική έκδοση αλλά και μια εκπληξούλα για όποιον πάει και διαβάσει όλη την υποσημείωση 170...

Placuit omnibus locis atque urbibus universis claudi protinus templa, et accessu vetitis omnibus licentiam delinquendi perditis abnegari. Volumus etiam cunctos a sacrificiis abstinere. Quod siquis aliquid forte hujusmodi perpetraverit, gladio [ultore] sternatur: facultitates etiam perempti fisco decernimus vindicari: et similiter adfligi rectores provinciarum si facinora vindicare neglexerint. Cod. Theodos. 1. xvi. tit. x. leg. 4


Τι γράφει ΑΜΕΣΩΣ μετά ο μεγάλος (κατά τον macedon) ιστορικός Gibbon???

But there is the strongest reason to believe that this formidable edict was either composed without being published, or was published without being executed. The evidence of facts, and the monuments which are still extant of brass and marble, continue to prove the public exercise of the Pagan worship during the whole reign of the sons of Constantine. In the East as well as in the West, in cities as well as in the country, a great number of temples were respected, or at least were spared; and the devout multitude still enjoyed the luxury of sacrifices, of festivals, and of processions, by the permission, or by the connivance, of the civil government. About four years after the supposed date of his bloody edict, Constantius visited the temples of Rome; and the decency of his behaviour is recommended by a Pagan orator as an example worthy of the imitation of succeeding princes.

Το λινκ εδώ
http://www.ccel.org/g/gibbon/decline/volume1/chap21.htm#tole

Και που να δεις τι λέει για ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ (βρε macedon είσαστε και συνονόματοι παναθεμά σε...) και Φαύστα που έχει φριάξει ο αγαπητός macedon.
Θα τα βγάζουμε λίγα-λίγα όμως στη φορά, γιατί το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

Εκτός από τον Gibbon υπάρχει και ο Robin Lane Fox (ο οποίος είναι δηλωμένος άθεος, πραγματικός όμως και όχι "γιαλαντζί") με το έργο του Pagans & Christians (Viking, 1986) ο οποίος ανατρέπει όοοοοολα αυτά που λένε νεοπαγανιστές/άθεοι περί διωγμών των καλών Παγανιστών από τους κακούς Χριστιανούς...

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι o Fox αποτελεί την ένατη από τις 10 ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟΣ macedon ΣΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΛΙΣΤΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ ΤΙΣ (2/3/2012) ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ και επιπλέον δεν μας δίνει ΟΥΤΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ QUOTES ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ-ΥΠΑΡΞΗΣ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ...

Καλές Γιορτές και σε εσένα φίλε μου με υγεία και ευτυχία!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 11/04/2012 12:39:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2012, 01:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Εκτός από τον Gibbon υπάρχει και ο Robin Lane Fox (ο οποίος είναι δηλωμένος άθεος, πραγματικός όμως και όχι "γιαλαντζί") με το έργο του Pagans & Christians (Viking, 1986) ο οποίος ανατρέπει όοοοοολα αυτά που λένε νεοπαγανιστές/άθεοι περί διωγμών των καλών Παγανιστών από τους κακούς Χριστιανούς...

Το να γράφη κάποιος ανακρίβειες λόγω άγνοιας της ιστορίας , είναι κατανοητό και συγχωρητέο . Το να ψεύδεται όμως ασύστολα γνωρίζοντας την αλήθεια , είναι ανήθικο και κατάπτυστο . Δεν γνωρίζω αγαπητέ Pano τι γράφει ο εν λόγω κύριος στο έργο του “Pagans & Christians” γιατί δεν το έχω υπ' όψιν μου , όμως έχω διαβάσει τους νόμους και τα έδικτα των αυτοκρατόρων , οι οποίοι έκαναν πράξη τις επιταγές της θρησκείας σου :

«διότι ἐνέτεινά σε, Ἰούδα , ἐμαυτῷ εἰς τόξον , ἔπλησα τὸν Ἐφραὶμ καὶ ἐξεγερῶ τὰ τέκνα σου , Σιών , ἐπὶ τὰ τέκνα τῶν Ἑλλήνων καὶ ψηλαφήσω σε ὡς ῥομφαίαν μαχητοῦ· » («Ζαχαρίας» θ΄13)
και
«πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. » (Λουκάς ιθ΄27)

Και συνετέλεσαν στην καταστροφή του Ελληνικού Έθνους , του Ελληνικού Πολιτισμού, της Ελληνικής Γραμματείας και της Ελληνικής Παιδείας . Και δυστυχώς για όλους τους ψευδολόγους επαγγελματίες χαλκευτές της ιστορίας , όλα αυτά υπάρχουν καταγεγραμμένα . Τόσο οι εξοντωτικοί νόμοι κατά των εθνικών , όσο και οι ιστορικές καταγραφές όπως αυτή για το κολαστήριο της Σκυθόπολης , επινόηση ενός νοσηρού εγκεφάλου , του Επισκόπου Αλεξανδρείας Γεωργίου , όπως διασώζεται μέσα από τα γραπτά «Rerum Gestarum Libri XXXI» του Ρωμαίου ιστορικού Ammianus Marcellinus . Σκοπός του Γεωργίου ήταν η καθολική εξόντωση των Ελλήνων , και η γενοκτονία τόσο αυτών όσο και όλων όσων εστέκοντο ως αρνητές του Χριστιανισμού .

Υ.Γ.
Ήθελα να 'ξερα , ο κύριος Robin Lane Fox γνωρίζει ότι ακόμα και σήμερα , την Κυριακή της Ορθοδοξίας μαζεύεστε στις εκκλησίες σας και αναθεματίζετε τους Έλληνες και την ελληνική παιδεία ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2012, 01:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Εκτός από τον Gibbon υπάρχει και ο Robin Lane Fox (ο οποίος είναι δηλωμένος άθεος, πραγματικός όμως και όχι "γιαλαντζί") με το έργο του Pagans & Christians (Viking, 1986) ο οποίος ανατρέπει όοοοοολα αυτά που λένε νεοπαγανιστές/άθεοι περί διωγμών των καλών Παγανιστών από τους κακούς Χριστιανούς...

Το να γράφη κάποιος ανακρίβειες λόγω άγνοιας της ιστορίας , είναι κατανοητό και συγχωρητέο . Το να ψεύδεται όμως ασύστολα γνωρίζοντας την αλήθεια , είναι ανήθικο και κατάπτυστο . Δεν γνωρίζω αγαπητέ Pano τι γράφει ο εν λόγω κύριος στο έργο του “Pagans & Christians” γιατί δεν το έχω υπ' όψιν μου , όμως έχω διαβάσει τους νόμους και τα έδικτα των αυτοκρατόρων , οι οποίοι έκαναν πράξη τις επιταγές της θρησκείας σου :

«διότι ἐνέτεινά σε, Ἰούδα , ἐμαυτῷ εἰς τόξον , ἔπλησα τὸν Ἐφραὶμ καὶ ἐξεγερῶ τὰ τέκνα σου , Σιών , ἐπὶ τὰ τέκνα τῶν Ἑλλήνων καὶ ψηλαφήσω σε ὡς ῥομφαίαν μαχητοῦ· » («Ζαχαρίας» θ΄13)
και
«πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. » (Λουκάς ιθ΄27)

Και συνετέλεσαν στην καταστροφή του Ελληνικού Έθνους , του Ελληνικού Πολιτισμού, της Ελληνικής Γραμματείας και της Ελληνικής Παιδείας . Και δυστυχώς για όλους τους ψευδολόγους επαγγελματίες χαλκευτές της ιστορίας , όλα αυτά υπάρχουν καταγεγραμμένα . Τόσο οι εξοντωτικοί νόμοι κατά των εθνικών , όσο και οι ιστορικές καταγραφές όπως αυτή για το κολαστήριο της Σκυθόπολης , επινόηση ενός νοσηρού εγκεφάλου , του Επισκόπου Αλεξανδρείας Γεωργίου , όπως διασώζεται μέσα από τα γραπτά «Rerum Gestarum Libri XXXI» του Ρωμαίου ιστορικού Ammianus Marcellinus . Σκοπός του Γεωργίου ήταν η καθολική εξόντωση των Ελλήνων , και η γενοκτονία τόσο αυτών όσο και όλων όσων εστέκοντο ως αρνητές του Χριστιανισμού .

Υ.Γ.
Ήθελα να 'ξερα , ο κύριος Robin Lane Fox γνωρίζει ότι ακόμα και σήμερα , την Κυριακή της Ορθοδοξίας μαζεύεστε στις εκκλησίες σας και αναθεματίζετε τους Έλληνες και την ελληνική παιδεία ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 15:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΣΕΣΩΣΤΡΙ

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ
ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ.
ΦΑΓΑΤΕ ΕΙΔΩΛΟΘΥΤΑ [ ΔΕΧΘΗΚΑΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΕΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΓΙΑ
ΤΡΙΑΔΕΣ ΘΕΩΝ , ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ , ΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΘΕΩΝ κ.α.]

ΚΑΙ ΠΟΡΝΕΥΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ !

ΟΤΑΝ ΟΙ ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΗΡΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ
ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ , ΟΙ ΦΟΝΟΙ ΕΞΕΧΟΝΤΩΝ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ [ ΥΠΑΤΙΑ ] ΚΑΙ ΤΟ
ΞΗΛΩΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ
ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΤΟΥΣ.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΕΣΩΣΤΡΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΕ ΔΙΩΓΜΟ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ , ΠΑΥΛΙΚΙΑΝΟΙ , ΒΟΓΟΜΙΛΟΙ , ΚΑΘΑΡΟΙ , ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΕΣ ,ΑΝΑΒΑΠΤΙΣΤΕΣ κ.α

ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ - ΘΕΜΑ 2012 -
ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 16:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:
ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΟΜΑ.

Απ' αυτήν την "παράταξη" ελέγχεται, διότι προφανώς όταν λες "θεού" εννοείς τον γιαχβέ.

Αυτής της "παράταξης" το τέλος έρχεται.

Αν θέλεις λεπτομέρειες, έλα στο κατάλληλο θέμα, να τις αναλύσουμε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2012, 12:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ
ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 16:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης

Το να γράφη κάποιος ανακρίβειες λόγω άγνοιας της ιστορίας , είναι κατανοητό και συγχωρητέο . Το να ψεύδεται όμως ασύστολα γνωρίζοντας την αλήθεια , είναι ανήθικο και κατάπτυστο .


Για να δούμε ποια είναι τα ανήθικα και τα κατάπτυστα Σωτήρη μου...

quote:

Δεν γνωρίζω αγαπητέ Pano τι γράφει ο εν λόγω κύριος στο έργο του “Pagans & Christians” γιατί δεν το έχω υπ' όψιν μου

Κακώς Σωτήρη μου. Αποτελεί πηγή του macedon οπότε μπορεί να σε βοηθήσει στα περαιτέρω.
Για το Gibbon (πάλι πηγή του macedon) δεν βλέπω όμως κανένα σχόλιο και ανησυχώ.

Δεν σας τα λέει καλά???
Μήπως δεν το καταλαβαίνεις το κείμενο επειδή είναι στα Αγγλικά???

Επειδή σε συμπαθώ (και το λέω ειλικρινά) θα στο παραθέσω στα Ελληνικά

«..Υπάρχει σοβαρός λόγος να πιστεύουμε ότι τό το επίσημο έδικτο [σημ. :των Αυτοκρατόρων Κωνστάντιου και Κώνστα κατά των Εθνικών] είτε εγράφη δίχως να δημοσιευθεί, είτε εδημοσιεύθη δίχως να εκτελεστεί. Η μαρτυρία των γεγονότων και τα μνημεία που ακόμη είναι σε ύπαρξη, αποδεικνύουν την δημόσια εξάσκηση της παγανιστικής λατρείας καθ’ όλη τη βασιλεία των γιών του Κωνσταντίνου. Στην Ανατολή καθώς και στη Δύση, στις πόλεις καθώς και στην επαρχία, μεγάλος αριθμός ναών παρέμεινε σεβαστός, ή τουλάχιστον διασώθηκαν˙ και το ευσεβές πλήθος ακόμα απολάμβανε την πολυτέλεια των θυσιών, των τελετών και των πομπών, με την άδεια ή την συγκατάθεση της δημόσιας αρχής. Τέσσερα περίπου χρόνια μετά την υποτιθέμενη ημερομηνία του φοβερού έδικτού του, ο Κωνστάντιος επεσκέφθη τα τεμένη της Ρώμης και η εντιμότητα της συμπεριφοράς του συνιστάται απο έναν παγανιστή ρήτορα ως ένα παράδειγμα άξιο μίμησης από τους επόμενους ηγεμόνες. «Ο αυτοκράτωρ», λέει ο Σύμμαχος, «επέτρεψε να μείνουν άθικτα τα προνόμια των Εστιάδων. Εγγυήθηκε τη καθορισμένη παροχή για να παράσχει τα έξοδα των δημόσιων τελετών και θυσιών. Και παρ’ όλο που ασπάζεται μια άλλη θρησκεία, ποτέ δε σκέφτηκε να στερήσει την αυτοκρατορία από την ιερή λατρεία της αρχαιότητας» (E. Gibbon, The decline and fall of the Roman Empire, Collier Books, N.Y., N.Y., Vol. 1, p. 399)

Οι καραμελίτσες λιώνουν γλυκά στο στόμα ή ακόμα???

Για τα Ποντιακά θα πρέπει να απευθυνθείς στο macedon...

quote:

όμως έχω διαβάσει τους νόμους και τα έδικτα των αυτοκρατόρων , οι οποίοι έκαναν πράξη τις επιταγές της θρησκείας σου : (...)
Και συνετέλεσαν στην καταστροφή του Ελληνικού Έθνους , του Ελληνικού Πολιτισμού, της Ελληνικής Γραμματείας και της Ελληνικής Παιδείας . Και δυστυχώς για όλους τους ψευδολόγους επαγγελματίες χαλκευτές της ιστορίας , όλα αυτά υπάρχουν καταγεγραμμένα . Τόσο οι εξοντωτικοί νόμοι κατά των εθνικών , όσο και οι ιστορικές καταγραφές όπως αυτή για το κολαστήριο της Σκυθόπολης , επινόηση ενός νοσηρού εγκεφάλου , του Επισκόπου Αλεξανδρείας Γεωργίου , όπως διασώζεται μέσα από τα γραπτά «Rerum Gestarum Libri XXXI» του Ρωμαίου ιστορικού Ammianus Marcellinus . Σκοπός του Γεωργίου ήταν η καθολική εξόντωση των Ελλήνων , και η γενοκτονία τόσο αυτών όσο και όλων όσων εστέκοντο ως αρνητές του Χριστιανισμού . (...)

Είσαι σίγουρος για τους Εξοντωτικούς Νόμους???

Για τους ψευδολόγους επαγγελματίες χαλκευτές της ιστορίας???

Εχετε ψαχτεί και αναμεταξύ σας μήπως βρείτε πληθώρα από δαύτους???

Τους έχεις διαβάσει μήπως στο Δαυλό κουτσουρεμένους και κομμένους και ραμένους κατά πως τους βολεύει για να πλήξουν, κατ'εντολήν, την Ορθοδοξία (σύμφωνα με τον Φουράκη)???


Πάμε κατ'ευθείαν στους ΙΔΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.

«(...) Ιδιαιτέρως διατάσσουμε τους πραγματικούς χριστιανούς και αυτούς που ισχυρίζονται ότι είναι, να μην κάνουν κατάχρηση της εξουσίας που τους δίνει η Εκκλησία και τολμήσουν να απλώνουν βίαιο χέρι επάνω στους εβραίους και εθνικούς που ζουν ήσυχα και δεν επιχειρούν ενάντιο στην τάξη και στους νόμους Μας. Γιατί αν τέτοιοι χριστιανοί φερθούν βίαια εναντίον φιλήσυχων ανθρώπων που ζουν με ασφάλεια, ή λεηλατήσουν τα αγαθά των, θα υποχρεωθούν να αντικαταστήσουν εις διπλούν, τριπλούν ή και ακόμη τετραπλούν αυτά που έκλεψαν. Επίσης, οι διοικητές των επαρχιών, το προσωπικό τους και οι κάτοικοι των επαρχιών αυτών ας ενημερωθούν ότι δεν θα επιτρέψουν να διαπραχθεί ένα τέτοιο έγκλημα. Αλλιώς, θα τιμωρηθούν κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο μ’ αυτούς που διέπραξαν το έγκλημα».(Codex Theodosianus XVI.10.24 (8 Ιουνίου 423 μ.Χ.) Αυτοκράτορες Γρατιανός, Βαλεντινιανός και Θεοδόσιος προς Ασκληπιόδοτο, 'Επαρχο Πραιτορίου)

«Επιθυμία μας είναι οι ναοί που βρίσκονται έξω από τα τείχη της πόλης να παραμείνουν ακέραιοι και αλώβητοι. Γιατί, καθώς κάποια αθλητικά παιχνίδια ή θεάματα του ιπποδρόμου ή άλλοι αγώνες έλκουν την καταγωγή από τους ναούς, δεν αρμόζει να τους καταστρέφουμε, αφού σε αυτούς οφείλεται η τέλεση εορτών που διασκεδάζουν το λαό της Ρώμης».(Codex Theodosianus, XVI, 10, 3, Αυτοκράτωρ Κωνστάντιος Αύγουστος προς Κατουλλίνον, Έπαρχο της Πόλεως (1 Νοεμβρίου 342 μ.Χ.)

«Με την έγκριση του δημοσίου συμβουλίου διατάσσουμε ότι οι ναοί όπου προηγουμένως σύχναζαν τα πλήθη, και που βρίσκονται ακόμα σε δημόσια χρήση, θα παραμείνουν ανοικτοί. Έτσι θα μπορούν τα πλήθη γηγενών και επισκεπτών να βλέπουν το ναό. Η αξία των αγαλμάτων, που βρίσκονται μέσα στους ναούς, θα υπολογίζεται με βάση την αισθητική τους και όχι τον ιερό τους χαρακτήρα (..)».(Codex Theodosianus, XVI.10.8, Αυτοκράτορες Γρατιανός, Βαλεντινιανός και Θεοδόσιος προς Παλλάδιο, Δούκα της Οσροηνής (30 Νοεμβρίου 382 μ.Χ.)

«(..) επιθυμούμε και να διατηρηθούν τα διακοσμητικά στοιχεία των δημοσίων κτιρίων. Αν κάποιος επιχειρήσει να καταστρέψει αυτά τα έργα, δεν θα βασίζεται σε καμία εξουσία».(Codex Theodosianus, XVI.10.15, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Μακρόβιο, Βικάριο της Ισπανίας, και Προκλιανόν, Βικάριο των Πέντε Επαρχιών (29 Ιανουαρίου 399 μ.Χ.)

«Αν κάποιος επιχειρήσει να καταστρέψει ναούς, οι οποίοι είναι κενοί από παράνομα αντικείμενα, δεν θα έχει την αυτοκρατορική υποστήριξη. Διατάσσουμε ότι η κατάσταση των κτιρίων θα πρέπει να παραμείνει αλώβητη (..)».(Codex Theodosianus, XVI.10.18, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Απολλόδωρο, Ανθύπατο Αφρικής (20 Αυγούστου 399 μ.Χ.)

«Όπως απαγορεύθηκαν οι θυσίες, έτσι θέλουμε να διατηρήσουμε τα διακοσμητικά στοιχεία των δημοσίων κτιρίων. Όποιος επιχειρήσει να καταστρέψει αυτά τα έργα, δεν βασίζεται σε καμία εξουσία. Αν τυχόν εμφανίσει κάποια αυτοκρατορική απάντηση ή νόμο για να υπερασπίσει τον εαυτόν του, τα έγγραφα αυτά θα αποσπασθούν απ’ τα χέρια του και να παραπεμφθούν στη Σοφία Μας».(Ιουστινιανός Κώδικας I.11.3, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Μακρόβιο και Βικάριο Προκλιανό (399 μ.Χ.))

«Οι ναοί που βρίσκονταν σε αυτοκρατορικά κτήματα θα χρησιμοποιούνταν για άλλες χρήσεις, ενώ οι ιδιώτες ήταν υποχρεωμένοι να καταστρέψουν τα αγάλματα και τους βωμούς τους (Codex Theodosianus, XVI, 10, 19 του έτους 408). Κατά κανόνα οι αυτοκράτορες προστάτευαν την κληρονομιά τους και άλλαζαν τη χρήση της˙ κατέστρεφαν μόνο τα παλιά ιδιωτικά ιερά, επειδή ήταν δυσκολότερο να ελεγχθεί αν χρησιμοποιούνταν ακόμη για λατρευτικούς σκοπούς» (Pierre Chuvin, Οι τελευταίοι Εθνικοί, εκδ. Θύραθεν, σ. 100).

Πηγή για τη μετάφραση του Gibbon και τους παραπάνω κώδικες εδώ.
http://www.arhaioplixia.org/arhaioplixia6.html#14e

quote:

«διότι ἐνέτεινά σε, Ἰούδα , ἐμαυτῷ εἰς τόξον , ἔπλησα τὸν Ἐφραὶμ καὶ ἐξεγερῶ τὰ τέκνα σου , Σιών , ἐπὶ τὰ τέκνα τῶν Ἑλλήνων καὶ ψηλαφήσω σε ὡς ῥομφαίαν μαχητοῦ· » («Ζαχαρίας» θ΄13)

Το συζητήσαμε και στο thread της Ναζαρέτ όπου εσύ πάλι έστρεψες το θέμα σ'αυτά τα ζητήματα αλλά δεν σε είδα να δευτερολογείς και επανέρχεσαι εκ νέου σε άλλο thread και κάνεις το ίδιο πράγμα...

quote:

«πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. » (Λουκάς ιθ΄27)

Μη διαβάζεις πολύ Δαυλό λέμεεεεεεε....

Πλήρη απάντηση περιλαμβανομένων και άλλων εδαφίων που χρησιμοποιούν οι Χριστομάχοι κατά καιρούς από την αγαπημένη σας ΟΟΔΕ εδώ.
http://www.oodegr.com/neopaganismos/ag.grafi/sfagi1.htm


quote:

Υ.Γ.
Ήθελα να 'ξερα , ο κύριος Robin Lane Fox γνωρίζει ότι ακόμα και σήμερα , την Κυριακή της Ορθοδοξίας μαζεύεστε στις εκκλησίες σας και αναθεματίζετε τους Έλληνες και την ελληνική παιδεία ;

Επαναλαμβάνω.
Γιατί δεν δευτερολόγησες στο thread περί της Ναζαρέτ όπου έκανες ακριβώς την ίδια εκτροπή θέματος?
Πήγαινε κατ'ευθείαν εκεί και υπάρχει μπόλικο πράγμα που σε περιμένει αν νομίζεις ότι μπορείς να ψελλίσεις έστω και ένα αντεπιχείρημα...

Υ.Γ Για την "Ελληνική Παιδεία" που έχετε στο μυαλό σας και μόνο ας σας συγχωρήσει η ψυχούλα του Σωκράτη...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 23:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα δουν τα ματάκια μου ακόμη. Ο Πανούλης υπερασπιστής των σελίδων της ΣΚΟΠΙΑΣ που παραθέτει ο "Μελετητής"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 00:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι θα δουν τα ματάκια μου ακόμη. Ο Πανούλης υπερασπιστής των σελίδων της ΣΚΟΠΙΑΣ που παραθέτει ο "Μελετητής"

Το "Πανούλης" μόνο πρώην γκόμενες και ο γιαπετ.

Εσύ τι από τα δύο είσαι???

Καλά, για το επίπεδο κατανόησης γραπτού κειμένου κατάλαβα αμέσως ότι είσαι μέλος της γνωστής παρέας...

Κάτι πρέπει να σας κάνουν εκεί στις τελετές που λαμβάνετε μέρος, δεν εξηγείται αλλιώς...

Πέσε και κοιμήσου γιατί και αύριο θα έχεις μια ίδια μίζερη μέρα όπως και σήμερα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε μπούφο ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο άλλος είναι μάρτυρας του Ιεχωβά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 00:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά ρε μπούφο ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο άλλος είναι μάρτυρας του Ιεχωβά;




ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy