ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
Απ' αυτήν την "παράταξη" ελέγχεται, διότι προφανώς όταν λες "θεού" εννοείς τον γιαχβέ.
Θα σου δώσω μια βοήθεια, γιατί έχω βαρεθεί να κάνεις το ίδιο και το ίδιο μπέρδεμα.
Το Γιαχβέ, Ιαβέ, και τα παρεμφερή, από το Ι-Ε-ΧΩ-ΒΑ είναι άλλο πράγμα. Οι Εβραίοι οι σύγχρονοι, απ' ό,τι γνωρίζω, υοθετήσανε το πρώτο. Το σωστό όνομα όμως είναι το Ι-Ε-ΧΩ-ΒΑΣ. Το άλλο είναι όνομα ΆΛΛΟΥ ΘΕΟΥ ("θεού").


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 13:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά ρε μπούφο ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο άλλος είναι μάρτυρας του Ιεχωβά;

Ρε Ξένος δεν πας να δεις αν έρχομαι...

Όταν διαβάζω έχω το προνόμιο σε σχέση με το παρεάκι σας να το κατανοώ.

Πάρε από το ίδιο thread και την πρώτη σελίδα ποστ του macedon

quote:
macedon

Ο Στάθης δεν έρχεται εδώ για να συζητήσει. Έρχεται κάθε φορά για να παρουσιάσει αυτά που πιστεύει, όπως κάνουν όλοι οι Μάρτυρες του Γιαχωβά. Δεν είναι και πολύ του διαλόγου, βιάζεται κιόλας... Μην περιμένεις και πολλές απαντήσεις.


Πάρε και τη σχετική απάντηση του ΜΕΛΕΤΗΤΗ από τη δεύτερη σελίδα

quote:
MELETHTHS
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΠΑΡΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΔΟΓΜΑ
ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΗ.

Πάμε λοιπόν στράτα-στρατούλα και τα δικά μου ποστς που σχολίασες με το ακατοίκητο που κουβαλάς στη κεφάλα σου.

Το Διονύση Σιμόπουλο τον θεωρώ εξαίρετο Φυσικό επιστήμονα και πολύ καλοπροαίρετο άνθρωπο και ειλικρινά δεν ξέρω καν τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και ούτε και με νοιάζουν διότι δεν κρίνω επ'αυτών ΚΑΝΕΝΑΝ.

Για τις υπόλοιπες πηγές του ΜΕΛΕΤΗΤΗ από εφημερίδες και την εγκυκλοπαίδεια Υδρία που σχολίασε δηκτικά ο macedon το σχόλιο μου πήγαινε πάλι πίσω στο κεφάλι του macedon ο οποίος (μάλλον) κατάλαβε τι εννοούσα διότι μας έχει φλομώσει με πολύ κατωτέρου επιπέδου πηγές και συνεπώς ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ πόσω δε μάλλον να έχει και δηκτικό υφάκι.
ΑΥΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ!!!!

Πες μου λοιπόν ΤΩΡΑ ΕΣΥ σε ποιο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΠΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ αυτού ή άλλου thread ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ θέσεις της Σκοπιάς, των Ιεχωβάδων ή ακόμα και του ΜΕΛΕΤΗΤΗ.

Μη μου εξαφανιστείς και εσύ, έτσι ΞΕΝΟΣ, γιατί ξέρω το παρεάκι σας να το ξετρυπώνω...

Από την άλλη αν πει κάτι ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ που θεωρώ και εγώ σωστό δεν θα με νοιάξει να τον υποστηρίξω και να τον επιβεβαιώσω ασχέτως του πως αυτοπροσδιορίζεται.

Το έχω κάνει ήδη και με το Σωτήρη και με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ (που μας βγήκε πολύ "γελαδερός" ρε παιδάκι μου) και με το macedon.

Αυτά και περιμένω εναγωνίως την απάντησή σου αλλά επειδή δεν έχω υπομονή να μη με καθυστερήσεις πολύ σε παρακαλώ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 23:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
«..Υπάρχει σοβαρός λόγος να πιστεύουμε ότι τό το επίσημο έδικτο [σημ. :των Αυτοκρατόρων Κωνστάντιου και Κώνστα κατά των Εθνικών] είτε εγράφη δίχως να δημοσιευθεί, είτε εδημοσιεύθη δίχως να εκτελεστεί. Η μαρτυρία των γεγονότων και τα μνημεία που ακόμη είναι σε ύπαρξη, αποδεικνύουν την δημόσια εξάσκηση της παγανιστικής λατρείας καθ’ όλη τη βασιλεία των γιών του Κωνσταντίνου.

Ο Μαλάλας στην “ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ” του , τα λέει κάπως διαφορετικά για τον άγιο και ισαπόστολό σας . Όσο για τους Κωνστάντιο και Κώνστα , τα ονοματάκια τους φιγουράρουν στη συνέχεια .

quote:
PanosT
Οι καραμελίτσες λιώνουν γλυκά στο στόμα ή ακόμα???

Επειδή κι εγώ σε συμπαθώ Pano , θα σου πω κάτι που ελπίζω να εμπεδώσης . Πριν πολλά χρόνια από τότε που σε τάιζαν με το μπιμπερό Pano μου , εγώ δούλευα στο λιμάνι για να βγάλω το ψωμί μου , και ταυτόχρονα να μπορέσω να σπουδάσω . Λοιπόν τα μόρτικα και τις μαγκίες να πας να τα πουλήσης εκεί που σε παίρνει . Και κάτι ακόμα . Χριστιανός και κουτσαβάκι δεν κολλάνε . Θα σου 'γραφα σαν τι μοιάζει , αλλά μέχρι τώρα δεν έχω πάρει κίτρινη κάρτα από τους συντονιστές , και δεν θέλω να το χαλάσω . Ελπίζω να έγινα κατανοητός .

*

Edited by - Sesostris on 21/04/2012 00:08:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 00:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Είσαι σίγουρος για τους Εξοντωτικούς Νόμους???
Για τους ψευδολόγους επαγγελματίες χαλκευτές της ιστορίας???
Εχετε ψαχτεί και αναμεταξύ σας μήπως βρείτε πληθώρα από δαύτους???
Τους έχεις διαβάσει μήπως στο Δαυλό κουτσουρεμένους και κομμένους και ραμένους κατά πως τους βολεύει για να πλήξουν, κατ'εντολήν, την Ορθοδοξία (σύμφωνα με τον Φουράκη)?

Σου είχα αποστείλει στο παρελθόν και άλλα αποσπάσματα από τα “ΒΑΣΙΛΙΚΑ” του Λέοντος του Σοφού , αλλά σύμφωνα με την πάγια τακτική σου , έκανες πως δεν τα είδες . Εν πάση περιπτώσει , σου στέλνω άλλο ένα , από το ίδιο βιβλίο που αντέγραψε και ο “ΔΑΥΛΟΣ” , και αν θέλεις μπορώ να σου στέλνω και από μια σελίδα κάθε μέρα . Όρεξη να 'χης να διαβάζης . Όσο για την “Ορθοδοξία” , δεν έχει ανάγκη από άλλους για να την πλήξουν , της φτάνει το παπαδαριό της .

Το απόσπασμα αυτό είναι από τον 1ο τόμο του “CORPUS JURIS CIVILIS” (ΚΩΔΙΞ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΥ) σε μετάφραση από το λατινικό κείμενο του Παντελή Τσιτσεκλή εκδ. Οίκος Γ. Δ. ΦΕΞΗ Αθ. 1912


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 10:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris αυτο το διάταγμα απαγορεύει τις θυσίες. Πράγμα που ισχύει και την σημερινή εποχή σε όλο το πολιτισμένο κόσμο.
Που είναι το κακό; Δεν ήταν λογικό πως κάποια στιγμή έπρεπε να επιβληθεί ένας τέτοιος νόμος;
Φαντάζεσαι σήμερα μια ομάδα ανθρώπων να θυσίαζε ζωα για οποιαδήποτε θεότητα; Θα σηκωνότανε και οι πέτρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 13:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sesostris αυτο το διάταγμα απαγορεύει τις θυσίες. Πράγμα που ισχύει και την σημερινή εποχή σε όλο το πολιτισμένο κόσμο.
Που είναι το κακό; Δεν ήταν λογικό πως κάποια στιγμή έπρεπε να επιβληθεί ένας τέτοιος νόμος;
Φαντάζεσαι σήμερα μια ομάδα ανθρώπων να θυσίαζε ζωα για οποιαδήποτε θεότητα; Θα σηκωνότανε και οι πέτρες.


Τα θυσιάζει και μάλιστα κατα κόρον!!!

Τι νομίζεις πώς είναι το αρνάκι που τρώς το Πάσχα? Εθιμο? Ας γελάσω!!!

Συγκαλυμένη θυσία είναι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 14:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mature:
Φαντάζεσαι σήμερα μια ομάδα ανθρώπων να θυσίαζε ζωα για οποιαδήποτε θεότητα; Θα σηκωνότανε και οι πέτρες

Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Ελλάδα (ξέρω δηλαδή αλλα λεμε)
εμείς κάτω απο το αυλάκι ακόμα σφάζουμε ενα κόκορα
στα θεμέλια του νεου σπιτιού...
αν αυτο δεν ειναι θυσία τοτε τι είναι ?

και οχι οι πέτρες δεν σηκώνονται ...
αλλα , μετα τη βρώση της πλούσια μακαρονάδας που συνοδεύει το δύστυχο πτηνό...
ουτε οι άνθρωποι δεν μπορούν να σηκωθούν απο το τραπέζι


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 15:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

Εμείς στη Θεσσαλονίκη, θαυμάζουμε τους Αρτινούς που σφάζουν τη γυναίκα τους στα θεμέλια για να στεριώσει το οικοδόμημα, ακολουθώντας το παράδειγμα του πρωτομάστορα του γεφυριού της Άρτας.

Φέτος στο σχολείο μου, επειδή είχαμε κάποια κτιριακά προβλήματα προσπάθησα να πείσω τη γυναίκα μου ότι πρέπει να την βάλουμε στα θεμέλια του σχολείου για να λείψουν τα προβλήματα αλλά ... τίποτε. Αγύριστο κεφάλι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 16:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mature
Sesostris αυτο το διάταγμα απαγορεύει τις θυσίες. Πράγμα που ισχύει και την σημερινή εποχή σε όλο το πολιτισμένο κόσμο.
Που είναι το κακό; Δεν ήταν λογικό πως κάποια στιγμή έπρεπε να επιβληθεί ένας τέτοιος νόμος;

Την απαγόρευση των θυσιών την είδες , τα υπόλοιπα δεν τα διάβασες ; Ή δεν κατάλαβες τι σημαίνει :

Ήρεσεν (ημίν) ίνα εν πάσι τοις τόποις και ταις πόλεσιν απάσαις κλεισθώσι πάραυτα οι ναοί και , απαγορευομένης της εισόδου εις πάντας τους απολωλότας αφαιρεθή απάντων η ευχέρεια του εγκληματείν .

Έτσι και σου έκλεινε κάποιος τις εκκλησίες , και σου απαγόρευε την είσοδο και την προσευχή γιατί θα την θεωρούσε έγκλημα , τώρα θα έσκουζες ότι οι αντίχριστοι κυνηγάνε την ορθοδοξία , κλπ , κλπ . Αλλά δεν έφτανε που έκλεισαν τους ναούς , γιατί ο νόμος έχει και συνέχεια που όλως περιέργως σου διέφυγε και δεν την σχολιάζεις .

Εάν δε τις ήθελε τυχόν επιχειρήση τοιούτον τι , τιμωρώ μαχαίρα φονευθήναι , και η περιουσία δε του φονευθέντος ψηφιζόμεθα ίνα διεκδηκείται υπό του φίσκου* ......

Μπορείς να διανοηθής ότι με ένα τέτοιο νόμο θα σε αποκεφάλιζαν επειδή τόλμησες να σφάξης και να ψήσης αρνί το Πάσχα , και θα σου κατήσχαν και την περιουσία υπέρ του δημοσίου ;;!! Απ' ότι βλέπω εσείς οι χριστιανοί δεν έχετε και πολύ σε υπόληψη το “ό συ μισείς ετέρω ου ποιήσεις” του ευαγγελίου . Και κάτι ακόμα μιας και αναφέρεσαι σε πολιτισμένο κόσμο. Ξέρεις σε πόσες τοπικές εορτές πολιούχων , τόσο στην ηπειρωτική Ελλάδα όσο και στα νησιά θυσιάζουν τελετουργικά ζώα , τα οποία στη συνέχεια μαγειρεύουν και μοιράζουν το φαγητό στους προσκυνητές ; Για ψάξε το λιγάκι .

*Φίσκος= το δημόσιο ταμείο , από την λατινική λέξη fiscus


*

Edited by - Sesostris on 21/04/2012 16:39:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 16:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερω πολλούς που θέλουν να τελέσουν αυτή τη θυσία macedon
την καμουφλάρουν με τη λέξη "λύτρωση"



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 17:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τι νομίζεις πώς είναι το αρνάκι που τρώς το Πάσχα? Εθιμο? Ας γελάσω!!!

Συγκαλυμένη θυσία είναι!!!


AitheroVamon
...ακόμα σφάζουμε ενα κόκορα
στα θεμέλια του νεου σπιτιού...
αν αυτο δεν ειναι θυσία τοτε τι είναι ?


Τουλάχιστον δεν παίρνουμε το αρνι ή τον κόκορά μας να πάμε να τα σφάξουμε δημόσια στα πόδια κάποιου αγάλματος του Χριστού περιμένοντας κάποια εύνοια ή προφητεία.

Εκείνο που θέλω να πω είναι πως οι θυσίες πλέον προκαλούσαν το κοινό αίσθημα και το συγκεκριμένο διάταγμα σωστά τις απαγόρευε. Ο αρχαίος κόσμος είχε πεθάνει και η νεα θρησκεια υπαγόρευε νεα ήθη στους πολίτες.

Πιστεύετε πως έχω λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 17:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

...προσπάθησα να πείσω τη γυναίκα μου ότι πρέπει να την βάλουμε στα θεμέλια του σχολείου για να λείψουν τα προβλήματα...


Καταπληκτικό χιούμορ!!!

Με τα δικά σου τα προβλήματα που απο Δευτέρα αρχίζει νεος κύκλος αντιπαραθέσεων με τον Πάνο, τι μπορεις να κάνεις γενναίε μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 17:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris δεν μου διέφυγε τίποτε ούτε έχω λόγο να κρύβομαι για κάτι. Απλως δεν έχω το ίδιο πάθος με σένα για να σχολιάσω όλο το κέιμενο.
Μια όμως και το ζητάς να το κάνω, πάντα με νηφάλιο πνεύμα και σε φιλικό ύφος!


Ο αντίλογος σε αυτα που γράφεις περι κλεισίματος των ναών είναι γνωστός, και το αναφέρει το ίδιο το διάταγμα: να αφαιρεθεί η ευχέρεια του εγκληματείν

Πρέπει να σου πω τι λέγεται πως γινόταν μέσα εκει; Νομίζω πως τα γνωρίζεις. ΑΝ, ΑΝ ισχύουν αυτα ή είναι μόνο κακόβουλες διαδόσεις των χριστιανών δεν μπορω να γνωρίζω μετά απο τόσες χιλιάδες χρόνια.
Εσύ μπορείς όμως να γνωρίζεις πως είναι μόνο κακόβουλες διαδόσεις;

Γράφεις ακόμη τι θα έκανα αν έκλειναν τις εκκλησίες. Χμ ...

Τώρα τα υπόλοιπα περι απαγορεύσεως της σφαγης των αμνοεριφίων νομίζω πως είσαι σε θέση να καταλάβεις πως δεν υπάρχει πεδίο σύγκρισης με την απαγόρευση των θυσιών της αρχαίας θρησκείας, έτσι δεν είναι; αν όχι, δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθήσω σε αυτό, ούτε κι έχω διάθεση δηλαδή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 22:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

Δεν γνωρίζω τι είδους "μελέτη" ή "έρευνα" έκανες για να γράψεις αυτό που έγραψες, αλλά τα σφάλματα και οι ιστορικές ανακρίβειες που εμπεριέχονται σ'αυτό το κείμενο θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ένα καινούριο βιβλίο.

Σου επισημαίνω μερικά απ'αυτά.

1. Εφ’ όσον ο Ιωσήφ δεν ήταν ο φυσικός του πατέρας, ο Ιησούς δεν καταγόταν από τον Δαβίδ, καθώς δε συνδέεται με φυσικό τρόπο ο Ιωσήφ, απόγονος του Δαβίδ, με τον Ιησού. Η σχέση του Ιησού με τον Οίκο του Δαυίδ είναι ανύπαρκτη μια και ο Ιησούς ήταν «αγνώστου πατρός».

2. Η γενεαλογία δεν περνούσε στον υιοθετημένο με την πράξη της υιοθεσίας. Έπρεπε κανείς να είναι φυσικός απόγονος κάποιου για να θεωρήσει πως η γενεαλογία συνεχίζεται.

Για παράδειγμα, στην εβραϊκή παράδοση, ιερέας («Κοέν») είναι κάποιος που γεννιέται από άλλον ιερέα και που αυτός με τη σειρά του είναι απευθείας απόγονος του Ααρών, του αδελφού του Μωυσή. Αν ο πατέρας κάποιου είναι ιερέας, τότε κι αυτός είναι ιερέας. Αν όμως ο ιερέας υιοθετήσει ένα παιδί, το παιδί αυτό, αν και νομικά είναι γιος του ιερέα, εντούτοις δεν μπορεί να γίνει ιερέας, σύμφωνα με την εβραϊκή παράδοση, καθώς δεν είναι φυσικός απόγονός του.

3. Ακόμη όμως κι αν αλλάξουμε τον εβραϊκό νόμο και θεωρήσουμε πως η γενεαλογία του Ιωσήφ πέρασε στον Ιησού με την υιοθεσία του δεύτερου (για μοναδική φορά στα χρονικά των Εβραίων), πάλι δεν είχε τα προσόντα για βασιλιάς, έστω κι αν υποθέσουμε πως καταγόταν από το Δαβίδ.

Στη γενεαλογία του Ιησού, όπως την παρουσιάζει ο συγγραφέας του κατά Ματθαίον, βλέπουμε πως ένας από τους προγόνους του Ιωσήφ ήταν ένας βασιλιάς με το όνομα Ιεχωνίας. (Ματθ. 1:11-12).. Ο Ιεχωνίας, γνωστός και ως Κονιάχ ή Γιεχοϊακιν, ήταν βασιλιάς της Ιουδαίας για τρεις μήνες, από τις 9 Δεκεμβρίου του 598 μέχρι τις 16 Μαρτίου του 597 παχχ. Ήταν γιος του Ιεχοϊακίμ (και όχι του Ιωσία, όπως λανθασμένα αναφέρει ο Ματθαίος (Ο Ιωσίας που γράφει ο Ματθαίος ήταν ... παππούς του και όχι πατέρας του). Στον Ιερεμία διαβάζουμε όμως πως αυτόν τον πρόγονο του Ιωσήφ, τον καταράστηκε ο θεός.

"Γράψον τον άνδρα τούτον εκκήρυκτον άνθρωπον ότι οι μη αυξηθεί εκ του σπέρματος αυτού ανήρ καθήμενος επί θρόνου Δαυίδ άρχων έτι εν τω Ιούδα" (Ιερεμ. 22:30)

Βλέπουμε απ’αυτό το εδάφιο του Ιερεμία ότι με την κατάρα του θεού επί του Ιεχωνία, κανείς απόγονός του δεν θα μπορούσε να βασιλεύσει. Η γραμμή του Δαυίδ από την πλευρά του Ιωσήφ σταμάτησε στον Ιεχωνία.

4. ακόμη κι αν η Μαρία κατάγεται από το Δαβίδ (που δεν κατάγεται, καθώς είναι συγγενής εξ αίματος με την Ελισάβετ που κατάγεται από τη φυλή του Λευί και όχι του Ιούδα, όπως ο Δαβίδ), καθώς σύμφωνα με την εβραϊκή παράδοση και πρακτική, η μητέρα καθόριζε την εθνικότητα του παιδιού (αν κάποιος δηλαδή είναι Εβραίος ή όχι) (Δευτ. 7:3-4) αλλά η ένταξη σε κάποια από τις 12 φυλές και η γενεαλογία του παιδιού καθορίζεται από τον πατέρα. Αυτό ορίζεται στην Πεντάτευχο για τη μεταβίβαση του αξιώματος του ιερέα (Εξοδος 28:4, 29:9-30, 30:30, 40:15), για την ένταξη σε μία από τις 12 φυλές (Αριθμοί κεφ. 36) και για τη βασιλική καταγωγή (Γεν. 49:10, Ά Βασιλ. 11:4 και Α΄ Παραλειπ. 17:11-19).

Συνεπώς, ο Ιησούς δεν ήταν "νόμιμος βασιλιάς" των Εβραίων καθώς δεν καταγόταν από τη γενιά του Δαβίδ (αφού ήταν υιοθετημένος και όχι κατά σάρκα γιος του Ιωσήφ), ο πρόγονος του Ιωσήφ ήταν καταραμένος και η γενεαλογία της Μαρίας είναι αδιάφορη. Το καθένα απ' αυτά αποτελεί από μόνο του βασικό λόγο για να μην θεωρείται ο Ιησούς-Μανώλης "νόμιμος βασιλιάς" του Ισραήλ.

Συνεχίζεται

macedon

Edited by - macedon on 21/04/2012 23:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 23:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:



Πρόκειται για μια ανοησία που εμφανίστηκε το 15ο αιώνα σε μια προσπάθεια για να καλυφθούν οι χαώδεις διαφορές στη γενεαλογία που παραθέτουν οι δύο ευαγγελιστές. Η πατρότητα ανήκει στον Annius του Viterbo και αποτελεί την πλέον απέλπιδα προσπάθεια ανασκευής των αντιφάσεων των ευαγγελίων στο θέμα της γενεαλογίας.

1. Η γενεαλογία της Μαρίας ήταν αδιάφορη.
2. Ο Λουκάς λέει σαφώς πως η γενεαλογία που παρουσιάζει είναι του Ιωσήφ (Λουκ. 3:23)
3. Ο Λουκάς δεν αναφέρει καθόλου τη Μαρία στη γενεαλογία ενώ οποιαδήποτε αναφορά κάνει σ'αυτήν την παρουσιάζει σαν σύζυγο του Ιωσήφ. Δεν τον ενδιαφέρει η ίδια η Μαρία (ούτε φυσικά οι πρόγονοί της).

quote:



Το βασιλιά του Ισραήλ έχριζαν είτε οι προφήτες (ως αγγελιοφόροι του θεού) είτε ο αρχιερέας ως εκπρόσωπός του επί της γης. Για παράδειγμα, ο προφήτης Σαμουήλ έχρισε τόσο το Σαούλ βασιλιά (Ά Βασιλ. 15:1) όσο και το βασιλιά Δαβίδ (Α΄ Βασιλ. 16:1). Αυτός είναι και ο λόγος που ο προφήτης Μαλαχίας προφητεύει (3:23-24) πως ο προφήτης Ηλίας θα επιστρέψει πριν την εμφάνιση του Μεσσία, καθώς αυτός θα πρέπει να χρίσει μεσσιανικό απόγονο του Δαβίδ ως βασιλιά του Ισραήλ.

Eνώ ο Ματθαίος, για λόγους συμβατότητας προς την προφητεία αυτή, υποστηρίζει πως ο Ιωάννης ο Βαπτιστής ήταν ο Ηλίας (11:11-14, 17:12-13), ο Ιωάννης αναφέρει καθαρά στο δικό του ευαγγέλιο πως ο Ιωάννης ο Βαπτιστής δήλωσε σαφέστατα και ρητά πως δεν ήταν ο Ηλίας:

«και ηρώτησαν αυτόν: τι ουν; Ηλίας ει συ; Και λέγει: ουκ ειμί. Ο προφήτης ει συ; Και απεκρίθη: ου» (Ιωάν. 1:21).

Άρα ο Ιωάννης ούτε είχε δικαίωμα να χρίσει κάποιον βασιλιά του Ισραήλ, (καθώς ούτε προφήτης ήταν ούτε αρχιερέας) ούτε έκανε ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν αναφέρεται πουθενά στο ευαγγέλιο κάποια τελετή χρίσματος από τον Ιωάννη προς τον Ιησού.

Συνεχίζεται


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 00:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mature
Sesostris δεν μου διέφυγε τίποτε ούτε έχω λόγο να κρύβομαι για κάτι. Απλως δεν έχω το ίδιο πάθος με σένα για να σχολιάσω όλο το κέιμενο.

Εννοείς ότι οι διωγμοί κατά των εθνικών σε αφήνουν αδιάφορο ;
quote:
mature
Ο αντίλογος σε αυτα που γράφεις περι κλεισίματος των ναών είναι γνωστός, και το αναφέρει το ίδιο το διάταγμα: να αφαιρεθεί η ευχέρεια του εγκληματείν

Ήταν έγκλημα το ότι δεν ήταν χριστιανοί ;
quote:
mature
Πρέπει να σου πω τι λέγεται πως γινόταν μέσα εκει;

Ακριβώς . Με ενδιαφέρει να μάθω και τις δικές σου πληροφορίες .
quote:
mature
Νομίζω πως τα γνωρίζεις.

Αυτά που γνωρίζω για τις ιεροτελεστίες της αρχαίας θρησκείας , προέρχονται από την αρχαία ελληνική γραμματεία , και από την “ΩΓΥΓΙΑ” του Αθ. Σταγειρήτη . Δεν γνωρίζω τι λένε οι δικές σου πληροφορίες , και ανυπομονώ να τις μάθω .
quote:
mature
Τώρα τα υπόλοιπα περι απαγορεύσεως της σφαγης των αμνοεριφίων νομίζω πως είσαι σε θέση να καταλάβεις πως δεν υπάρχει πεδίο σύγκρισης με την απαγόρευση των θυσιών της αρχαίας θρησκείας, έτσι δεν είναι;

Όχι δεν είναι έτσι , γιατί όπως σου έγραψα , σε πολλά μέρη της Ελλάδας σήμερα τελούνται από τους χριστιανούς θυσίες στους τοπικούς πολιούχους , με τη συμμετοχή και τις ευλογίες της εκκλησίας . Για παράδειγμα . Του Αγίου Τρύφωνα στη Στενήμαχο της Ροδόπης, οι αμπελουργοί κάτοικοι γιορτάζουν κάθε χρόνο τη μνήμη του Αγίου προστάτη τους κάνοντας κουρμπάνι , δημοτελή θυσία μόσχου. Την παραμονή της γιορτής, μετά την εορταστική περιφορά του στεφανωμένου με κληματσίδες ζώου , το θυσιάζουν στο προαύλιο του παρεκκλησιού .

Στην Ανω Αγγίστα ανήμερα της εορτής του Αϊ-Γιάννη οι κάτοικοι της αναβιώνουν το ''Κουρμπάνι' με διοργανώτρια αρχή την επιτροπή του Ιερού Ναού , η οποία με επικεφαλής τον ιερέα και μια ομάδα κατοίκων , την παραμονή της γιορτής (γύρω στις 12-2 το μεσημέρι) σφάζουν ένα μοσχάρι, το κρέας του οποίου βράζουν σε μεγάλα καζάνια όλη τη νύχτα .

Του αγίου Χαραλάμπου στο χωριό Αγία Παρασκευή της Λέσβου , κατεβάζουν στην εκκλησία ένα ταύρο που τον στολίζουν με στεφάνι στο λαιμό από πολύχρωμα λουλούδια και χρυσώνουν τα κέρατά του . Αφού οι επίτροποι τον γυρίσουν σε όλο το χωριό , με το γύρισμα του ήλιου , καβαλάρηδες με σελωμένα άλογα παίρνουν τον ταύρο και τον πάνε στον Άγιο . Εκεί μαζεύονται όλοι γύρω από το βόδι , και αφού τελειώσει ο παπάς με την ευχή ο επίτροπος βάζει σε πλειστηριασμό το μαχαίρι που θα σφάξη το ζώο . Σε όποιον κατοχυρωθεί , θα είναι και αυτός που θα τελέση την θυσία .

Υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια παραδείγματα , αρκεί να έχη κάποιος το ανοιχτό μυαλό και την βούληση να τα δη , δίχως τις παρωπίδες της θρησκοληψίας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 00:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Θα σου δώσω μια βοήθεια, γιατί έχω βαρεθεί να κάνεις το ίδιο και το ίδιο μπέρδεμα.
Το Γιαχβέ, Ιαβέ, και τα παρεμφερή, από το Ι-Ε-ΧΩ-ΒΑ είναι άλλο πράγμα. Οι Εβραίοι οι σύγχρονοι, απ' ό,τι γνωρίζω, υοθετήσανε το πρώτο. Το σωστό όνομα όμως είναι το Ι-Ε-ΧΩ-ΒΑΣ. Το άλλο είναι όνομα ΆΛΛΟΥ ΘΕΟΥ ("θεού").

Αναφέρομαι στο "θεό" που υποτίθεται ότι εμφανίστηκε στο Μωυσή, με το όνομα που αυτοσυστήθηκε, ντόκτορ.

Τι εννοείς εσύ σωστό δεν ξέρω, όμως είναι το ίδιο πρόσωπο με το "θεό" που αναφέρεις, (αν κατάλαβα τι εννοείς μ' αυτό).


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφέρομαι στο "θεό" που υποτίθεται ότι εμφανίστηκε στο Μωυσή, με το όνομα που αυτοσυστήθηκε, ντόκτορ.

Τι εννοείς εσύ σωστό δεν ξέρω, όμως είναι το ίδιο πρόσωπο με το "θεό" που αναφέρεις, (αν κατάλαβα τι εννοείς μ' αυτό).


Αυτοσυστήθηκε πού; Στο παραποιημένο κείμενο της παλαιάς διαθήκης που πιθανόν κλέψανε από άλλους λαούς οι Εβραίοι; Δεν ήξερα ότι θεωρείς την Π. Διαθήκη ιστορικά "έγκυρη".

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/04/2012 16:35:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 17:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AitheroVamon

Εμείς στη Θεσσαλονίκη, θαυμάζουμε τους Αρτινούς που σφάζουν τη γυναίκα τους στα θεμέλια για να στεριώσει το οικοδόμημα, ακολουθώντας το παράδειγμα του πρωτομάστορα του γεφυριού της Άρτας.

Φέτος στο σχολείο μου, επειδή είχαμε κάποια κτιριακά προβλήματα προσπάθησα να πείσω τη γυναίκα μου ότι πρέπει να την βάλουμε στα θεμέλια του σχολείου για να λείψουν τα προβλήματα αλλά ... τίποτε. Αγύριστο κεφάλι!

macedon



Αν δεν βρηκατε ακομα γυναικα για τα θεμελια,να κανω μια προσπαθεια να πεισω τη δικια μου.Κριμα να μεινουν τα παιδια χωρις σχολειο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 00:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:

Το βαβυλωνιακό Ταλμούδ στο Sanhedrin 106 αναφέρεται στον Μπαλαάμ τον κουτσό, γιο του Μπεόρ του μάντη, που τον σκότωσε ο Φινέας ο ληστής. Δεν ασχολείται με καμιά Μαρία και κανέναν Δαβίδ.


quote:

1. Δεν έγινε ποτέ (ΠΟΤΕ όμως) καμία πανρωμαϊκή απογραφή.

2. Η απογραφή στην οποία αναφέρεται ο Ιώσηπος είναι η απογραφή της Συρίας που έγινε από τον Κυρήνιο το 7 μαχχ (Ι. Φλάβιος, "Ιουδαϊκή Αρχαιολογία", 18:2:1)

3. Ήταν υποχρεωτική μόνον για τους κατοίκους της Συρίας.

4. Δεν είχε καμία υποχρέωση, λόγω της απογραφής της Συρίας (ρωμαϊκή επαρχία), ένας κάτοικος της Γαλιλαίας (ανεξάρτητη περιοχή) να πάει να απογραφεί στην Ιουδαία (φόρου υποτελής στους Ρωμαίους), με τον ίδιο τρόπο που μια απογραφή στη Βουλγαρία δεν θα κάνει κάποιον από την Ελλάδα να πάει να απογραφεί στην ... Ιταλία.

5. Ο Ιωσήφ μπορούσε να απογράψει και την οικογένειά του ως αρχηγός της, σύμφωνα με το ρωμαϊκό δίκαιο, όπως μας πληροφορούν πάπυροι που βρέθηκαν στην Αίγυπτο και αναφέρονται στην εκεί απογραφή (Robin Lane, "The Unauthorized Version: Truth and Fiction in the Bible, 1991, σελ. 30-31) και δεν χρειαζόταν να σέρνει μαζί του την ετοιμόγεννη γυναίκα του 140 χιλιόμετρα πάνω στο γάιδαρο, επειδή έτσι βόλευε το σενάριο του ευφάνταστου Λουκά.

quote:

1. Αν είχε γεννηθεί στη Βηθλεέμ θα ονομαζόταν "Ιησούς ο Βηθλεεμαίος", καθώς οι Εβραίοι (αλλά και οι Έλληνες και πολλοί λαοί της Ευρώπης) χρησιμοποιούσαν τον τόπο γέννησης κάποιου σαν δηλωτικό του ονόματός του. Εφ' όσον τα ευαγγέλια τον ονομάζουν "Ναζωραίο", δέχονται έμμεσα ότι γεννήθηκε στη Ναζαρέτ.

2. Η Βηθλεέμ ήταν ακατοίκητη τον 1ο αιώνα (περιοδ. Archaeology, vol. 58, τ. 6, Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2005) και άρχισε να εμφανίζεται σαν πόλη τον 6ο αιώνα λόγω των προσκυνημάτων που άρχισαν να δημιουργούνται εκεί από τους χριστιανούς (ό.π., σελ. 45)

3. Ακόμη κι αν είχε γίνει μια τέτοια απογραφή που φαντάζεται ο Λουκάς, ο Ιωσήφ πάλι δεν είχε λόγο να πάει στην Βηθλεέμ επειδή πριν 1000 χρόνια ένας πρόγονός του κατοικούσε εκεί. Η απογραφή γινόταν πάντοτε για φορολογικούς λόγους και η φορολογία βασιζόταν πάνω στην περιουσία του καθενός. Τη ρωμαϊκή διοίκηση καθόλου δεν την ενδιέφερε αν ο φορολογούμενος καταγόταν από τον Δαβίδ ή από τον Βρασίδα ούτε την ενδιέφερε αν ο πρόγονος αυτός, όταν ζούσε πριν 1000 χρόνια, κατοικούσε στη Βηθλεέμ ή στο φεγγάρι.

quote:

Ο Ιησούς σύμφωνα με τον Ματθαίο γεννήθηκε το 6 παχχ (2 χρόνια πριν το θάνατο του Ηρώδη που συνέβηκε το 4 παχχ) και σύμφωνα με το Λουκά το 7 μαχχ (12 χρόνια μετά) όταν διοικητής της Συρίας ήταν ο Κυρήνιος.

Συνεχίζεται...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 16:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS

quote:

Ψέμα! Η επιγραφή της Ρώμης δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Αυτό που αναφέρει είναι ότι ο Κυρήνιος τιμήθηκε για τις στρατιωτικές νίκες που πέτυχε. Ο Ράμσευ ήταν αυτός που υπέθεσε ότι αυτό αναφέρεται σε κάποια υποτιθέμενη θητεία του στη Συρία κατά την εποχή του Ηρώδη, χωρίς κάτι τέτοιο όχι μόνο να αναφέρεται αλλά ούτε να υπονοείται στην εν λόγω πινακίδα.

Οι έπαρχοι της Συρίας ήταν κατά σειρά:

Σέντιος Σατουρνίνος (9-6 παχχ)
Κουιντίλιος Βάρους (6–4 παχχ)
Γάιος Καίσαρ (1παχχ–4 μαχχ)
Βολούσιος Σατουρνίνος (4 – 7 μαχχ)
Σουλπίκιος Κυρήνιος (7-12 μαχχ)

Για την περίοδο 3-2 παχχ που δεν έχουμε στοιχεία για τον κυβερνήτη της Συρίας, ο Κυρήνιος πολεμούσε στη Μικρά Ασία, στην περιοχή της Κιλικίας, έχοντας τον τίτλο του "λεγάτου της Γαλατίας" (Ε. Gruen, “The Expansion of the Empire under Augustus”, 1996, τ. 10, σελ. 153-154)

quote:

Παραμύθι: Ο ίδιος ο Ιησούς δήλωσε πως "η βασιλεία μου δεν είναι του κόσμου τούτου". Εκτός κι αν ο Πιλάτος ήταν εγγενώς ηλίθιος, θα είχε καταλάβει πως έχει μπροστά του έναν ιεροκήρυκα ή κάποιον βλαμένο που ονειρευόταν εξωγήινα βασίλεια, και από τον οποίο ο Αύγουστος δεν είχε να φοβηθεί τίποτε, σε αντίθεση με τον στασιαστή και δολοφόνο των Ρωμαίων που άφησε ελεύθερο και ο οποίος ήθελε να δει όλους τους Ρωμαίους αποκεφαλισμένους.

quote:

Ψέμα! Το Ταλμούδ της Βαβυλώνας στο Σανχεντρίν 106 δεν αναφέρεται ούτε στη Μαρία ούτε στον Δαβίδ αλλά στον Μπαλαάμ τον κουτσό, γιο του Μπεόρ του μάντη που τον σκότωσε ο Φινέας ο ληστής όταν ήταν 30 χρονών.

quote:

Αυτό συμβαίνει μόνον στο ευαγγέλιο του Ιωάννη. Γιατί στα άλλα τρία ευαγγέλια ο Ανδρέας όχι μόνο δεν είναι μαθητής του Ιωάννη, αλλά η συνάντησή του με τον Ιησού γίνεται 150 χιλιόμετρα βορειότερα από το σημείο όπου υποστηρίζει ο Ιωάννης ότι συναντήθηκαν. Ενώ ο Ιωάννης μας λέει ότι ο Ιησούς συνάντησε τον Ανδρέα στην Ιουδαία, οι υπόλοιποι τρεις μας λένε ότι τον συνάντησε στη Γαλιλαία.

quote:

Λάθος! Αντιπαρερχόμαστε το γεγονός ότι ο Ματθαίος υποστηρίζει πως την προφητεία αυτή την είπε ο Ιερεμίας (πρόβλημα στο δέκτη θεοπνευστίας;) και πάμε να δούμε τι πραγματικά είπε ο Ζαχαρίας:

"Και έστησεν το μισθόν μου τριάκοντα αργυρούς (...) και έλαβον τους τριάκοντα αργυρούς και ενέβαλον αυτούς εις τον οίκον κυρίου, εις το χωνευτήριον" (Ζαχαρ. 11:12-13)

"Χωνευτήριον" στη ραββινική φιλολογία είναι το θησαυροφυλάκιο.

Γνωρίζοντας τη μυθοπλασία και την πλαστογραφία στην οποία συχνάκις επιδίδεται ο Ματθαίος, μπορούμε να συσχετίσουμε τα κείμενά του με τα υπόλοιπα ευαγγέλια. Ο Μάρκος που θεωρητικά το ευαγγέλιό του προηγείται αυτού του Ματθαίου, δεν αναφέρει συγκεκριμένο ποσό. Ο δε Ιωάννης που φαίνεται να είναι ο θεωρητικός της παρέας δεν κάνει λόγο καν για χρήματα. Ο Ματθαίος γράφει για "30 αργύρια" απλά για να συμφωνήσει με την προϋπάρχουσα προφητεία (άσχετα αν δεν πετυχαίνει τον προφήτη).

quote:

Ανοησία: "Εκτήσατο" σημαίνει "απέκτησε", "του έγινε κτήμα του". Κανείς πεθαμένος δεν μπορεί να αποκτήσει τίποτε και ο ισχυρισμός ότι "οι αρχιερείς αγόρασαν τον αγρό στο όνομά του" σημαίνει πως ο πατέρας του βλακώδους αυτού ισχυρισμού δεν γνωρίζει ελληνικά.

Επιπλέον, ο Ματθαίος μας είπε ότι κρεμάστηκε (το ίδιο βράδυ της "προδοσίας") ενώ ο Λουκάς μας λέει ότι o Ιούδας (και όχι οι αρχιερείς) απέκτησε ένα χωράφι, διαδικασία που θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη να ολοκληρωθεί την ίδια νύχτα της προδοσίας.

Οι δύο εκδοχές, του Λουκά και του Ματθαίου, είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους, όσο και να προσπαθούν κάποιοι να τις παρουσιάσουν σαν ίδιες χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους αστήρικτους και αυθαίρετους ισχυρισμούς.


quote:

Ψέμα! Στο ναό υπήρχε μόνιμη ρωμαϊκή φρουρά η οποία βρισκόταν εκεί τόσο για την αποτροπή κάποιας στάσης όσο και για την προστασία των ρωμαϊκών οικονομικών συμφερόντων, καθώς από την "φορολογία του ναού" που κατέβαλαν όλοι οι Ιουδαίοι, μέρος της πήγαινε στα ρωμαϊκά θησαυροφυλάκια ως φόρος.

Η μόνιμη δύναμη αυτή ήταν ιδιαίτερα ενισχυμένη την περίοδο του Πάσχα, λόγω του μεγάλου αριθμού ανθρώπων που συγκεντρωνόταν εκεί.

quote:

Παραμύθια: Ο Πιλάτος είπε στους Εβραίους "πάρτε τον και δικάστε τον σύμφωνα με τους νόμους σας" (Ιω. 18:31) δείχνοντας έτσι με σαφήνεια πως δεν θεωρεί το αδίκημα του Ιησού πολιτικό αδίκημα.

Επίσης, ούτε ο τίτλος του "Βασιλιά των Ιουδαίων", ούτε η (ανύπαρκτη) "δαβιδικη καταγωγή" θα ήταν λόγος να δικαστεί από τον Πιλάτο, καθώς ο Πιλάτος θα εκδίκαζε μόνον πολιτικά εγκλήματα που γινόταν κατά της Ρώμης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 20:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Ξένος

Έγραψες

quote:

Τι θα δουν τα ματάκια μου ακόμη. Ο Πανούλης υπερασπιστής των σελίδων της ΣΚΟΠΙΑΣ που παραθέτει ο "Μελετητής"

quote:

Καλά ρε μπούφο ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο άλλος είναι μάρτυρας του Ιεχωβά;

Σου απάντησα

"

Ρε Ξένος δεν πας να δεις αν έρχομαι...

Όταν διαβάζω έχω το προνόμιο σε σχέση με το παρεάκι σας να το κατανοώ.

Πάρε από το ίδιο thread και την πρώτη σελίδα ποστ του macedon

quote:
macedon

Ο Στάθης δεν έρχεται εδώ για να συζητήσει. Έρχεται κάθε φορά για να παρουσιάσει αυτά που πιστεύει, όπως κάνουν όλοι οι Μάρτυρες του Γιαχωβά. Δεν είναι και πολύ του διαλόγου, βιάζεται κιόλας... Μην περιμένεις και πολλές απαντήσεις.


Πάρε και τη σχετική απάντηση του ΜΕΛΕΤΗΤΗ από τη δεύτερη σελίδα

quote:
MELETHTHS
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΠΑΡΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΔΟΓΜΑ
ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΗ.

Πάμε λοιπόν στράτα-στρατούλα και τα δικά μου ποστς που σχολίασες με το ακατοίκητο που κουβαλάς στη κεφάλα σου.

Το Διονύση Σιμόπουλο τον θεωρώ εξαίρετο Φυσικό επιστήμονα και πολύ καλοπροαίρετο άνθρωπο και ειλικρινά δεν ξέρω καν τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και ούτε και με νοιάζουν διότι δεν κρίνω επ'αυτών ΚΑΝΕΝΑΝ.

Για τις υπόλοιπες πηγές του ΜΕΛΕΤΗΤΗ από εφημερίδες και την εγκυκλοπαίδεια Υδρία που σχολίασε δηκτικά ο macedon το σχόλιο μου πήγαινε πάλι πίσω στο κεφάλι του macedon ο οποίος (μάλλον) κατάλαβε τι εννοούσα διότι μας έχει φλομώσει με πολύ κατωτέρου επιπέδου πηγές και συνεπώς ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ πόσω δε μάλλον να έχει και δηκτικό υφάκι.
ΑΥΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ!!!!

Πες μου λοιπόν ΤΩΡΑ ΕΣΥ σε ποιο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΠΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ αυτού ή άλλου thread ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ θέσεις της Σκοπιάς, των Ιεχωβάδων ή ακόμα και του ΜΕΛΕΤΗΤΗ.

Μη μου εξαφανιστείς και εσύ, έτσι ΞΕΝΟΣ, γιατί ξέρω το παρεάκι σας να το ξετρυπώνω...

Από την άλλη αν πει κάτι ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ που θεωρώ και εγώ σωστό δεν θα με νοιάξει να τον υποστηρίξω και να τον επιβεβαιώσω ασχέτως του πως αυτοπροσδιορίζεται.

Το έχω κάνει ήδη και με το Σωτήρη και με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ (που μας βγήκε πολύ "γελαδερός" ρε παιδάκι μου) και με το macedon.

Αυτά και περιμένω εναγωνίως την απάντησή σου αλλά επειδή δεν έχω υπομονή να μη με καθυστερήσεις πολύ σε παρακαλώ...

"


Επειδή μπορεί να σεβάστηκες το banάρισμα μου και να μην ήθελες να ποστάρεις όσο δεν μπορούσα να συμμετέχω σε πληροφορώ ότι είμαι εδώ και σε περιμένω να υποστηρίξεις τις θέσεις σου...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 20:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc

quote:
γιαπετ
Αναφέρομαι στο "θεό" που υποτίθεται ότι εμφανίστηκε στο Μωυσή, με το όνομα που αυτοσυστήθηκε, ντόκτορ.

Τι εννοείς εσύ σωστό δεν ξέρω, όμως είναι το ίδιο πρόσωπο με το "θεό" που αναφέρεις, (αν κατάλαβα τι εννοείς μ' αυτό).


Αυτοσυστήθηκε πού; Στο παραποιημένο κείμενο της παλαιάς διαθήκης που πιθανόν κλέψανε από άλλους λαούς οι Εβραίοι; Δεν ήξερα ότι θεωρείς την Π. Διαθήκη ιστορικά "έγκυρη".

Ούτε ο γιαπέτ σου απάντησε Doc?

Τι έγινε?
Περονόσπορος έπεσε?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 20:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@macedon

Τελικά για πες μου καλέ μου macedon τα Ευαγγέλια τα κατηγορείς ως ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ως ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ή ως ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ???

Και κάτι τελευταίο.
Τόοοοοοσους αιώνες ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ (κατ'εσάς) δεν είδαν τα προφανή λάθη???
Γιατί????

Αν δε μπορείς να απαντήσεις τουλάχιστον στον εαυτό σου αυτές τις ερωτήσεις σου έχω άσχημα νέα.

Είσαι υποχρεωμένος ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΛΕΝΕ μαζί με τα υπόλοιπα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ που έχουν γράψει ΣΟΒΑΡΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΟΛΚΗΣ.

Θα σε παρακαλέσω κάτι ανώνυμους ντεκορατέρ και κάτι Αμερικανίδες νοικοκυρές κλπ κλπ που έχεις ως πηγές να τους αφήσεις κατά μέρους γιατί σε μπερδεύουν και εκτίθεσαι χωρίς λόγο...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/05/2012 22:17:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy