ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Οι Πλανήτες ως Θεία Όντα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 08:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Koίτα η ψυχολογική αστρολογία θα σου πει ότι πολύ σημαντικό το ωροσκόπιο αλλά και το κοινωνικό πλαίσιο, δηλαδή δύο άνθρωποι που γεννήθηκαν το ίδιο λεπτό ο ένας στην Αγγλία και ο άλλος στην Υεμένη θα ανατραφούν υπό διαφορετικές συνθήκες...και εξαιτίας αυτών των συνθηκών μπορεί ο καθένας να αναπτύξει ή εκδηλώσει διαφορετικές πτυχές του ωροσκοπίου του...ακόμα και δύο δίδυμα (που έχουν σχεδόν πανομοιότυπο ωροσκόπιο) δεν αποκλείεται να αναπτύξουν διαφορετικό χαρακτήρα (και για αυτό κάποιοι λένε ότι το καθένα έχει διαφορετικά πλανητικά χαρακτηριστικά τονισμένα, δηλαδή ο ένας μπορεί να έχει πιο τονισμένο τον Ήλιο ο άλλος τη Σελήνη).


Θα μπορούσαμε όμως να πούμε πως αυτά τα δύο δίδυμα έχουν τον ίδιο τύπο ; Γιατί λες παρακάτω π.χ αυτό :

quote:
Οι πλανήτες τώρα συσχετίζονται με τα ζώδια καθώς υποτίθεται ο κάθε πλανήτης κυβερνά και από ένα ζώδιο. Και εδώ μιλάμε για γενικούς 'τύπους' (πχ. οι Δίδυμοι μπορείς να τους πεις και 'μερκούριους' τύπους, ότι δηλαδή έχουν έντονο το στοιχείο του Ερμή).

[---------------------------------]

Κοίτα, το σκεπτικό μου είναι το εξής, γι' αυτό και επιμένω λίγο στο θέμα των τύπων. Όπως πολύ σωστά είπες,

quote:
ο καθένας από εμάς αντανακλά την περιπλοκότητα της θέσης και σχέσης των πλανητών την ώρα της γέννησης, και οι σχέσεις αυτές φαίνεται πως τον ακολουθούν για καιρό...

Αυτές οι θέσεις και οι σχέσεις των πλανητών την ώρα της γέννησης, θα μπορούσαμε να πούμε πως ακολουθούν κάποιο τυπικό ; [ οι κινήσεις των πλανητών έχουν μια σχετική τυπικότητα (η επιστήμη το ονομάζει "περιοδικότητα"), μια σχετική επαναληψημότητα δηλ. ] Αν συμβαίνει αυτό, αν μπορούμε δηλ. να πούμε πως οι θέσεις και οι σχέσεις των πλανητών την στιγμή της γέννησης ενός ανθρώπου, ακολουθούν κάποιο τυπικό, τότε το σύνολο των τύπων των ανθρώπων είναι πεπερασμένο, και μάλιστα ο αριθμός τους είναι μικρός : 7 ή 10 ή 12. Θα μπορούσαμε λοιπόν κατά την διάρκεια της ζωής μας, να γνωρίζαμε τον κάθε τύπο ανθρώπου (είτε είναι 7, είτε 10, είτε 12) από κοντά. Να τον συναντούσαμε ρε παιδί μου, στην καθημερινότητά μας, ή να επιδιώκαμε να τον συναντήσουμε. Με αυτόν τον τρόπο, γνωρίζοντας δηλ. τους 7 ή 10 ή 12 τύπους ανθρώπων, θα ήταν σαν να γνωρίζαμε και όλους τους τύπους των ανθρώπων. Ναι, ξέρω, ακούγεται καλό αυτό, αλλά ξεκινάει από μία ερώτηση : Μπορούμε [ με κάποια σχετική ασφάλεια στα λόγια μας πάντα ] να πούμε πως οι θέσεις και οι σχέσεις των πλανητών την ώρα της γέννησής μας, ακολουθούν κάποιο τυπικό ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 09:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, αν η απάντησή σου σ' αυτό που ρωτάω παραπάνω είναι "ναι", θα με ενδιέφερε πολύ να μου αναλύσεις αυτό το τυπικό. Ποιο είναι δηλ. αυτό και πως λειτουργεί.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 12:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, κάτι άλλο που ήθελα να σε ρωτήσω αλλά δεν μπορούσα να διατυπώσω την ερώτηση μου μέχρι τώρα, είναι το εξής :

*[ τώρα βέβαια, καταλαβαίνω πως αυτή η ερώτηση ίσως είναι ψιλομαλακία στην ουσία της, ωστόσο οφείλω να την κάνω ]

Ο χρόνος όλων των πλανητών για την ψυχολογική Αστρολογία, είναι ίδιος με τον δικό μας ; Μετριέται δηλ. ίδια ;

( Θέλω να πω δηλ. το εξής : Εμείς μετράμε τον χρόνο βάση της κίνησής μας. Της κίνησης δηλ. του πλανήτη που βρισκόμαστε. Όταν π.χ λέμε πως κάποιος γεννήθηκε μια συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα, αυτή η αναφορά του χρόνου γίνεται με βάση την κίνηση της Γης, προς τον Ήλιο και προς τον εαυτό της. Αν υποθέσουμε πως δύο άνθρωποι γεννιούνται την ίδια στιγμή, αλλά ο ένας γεννιέται στη Γη και ο άλλος στην Σελήνη (και μάλιστα στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης), η ημερομηνία της γέννησής τους λαμβάνεται ως ίδια για την ψυχολογική Αστρολογία ; Ή αυτή η υπόθεση ας πούμε είναι κάτι που δεν την αφορά καθόλου ; )

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 13:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια τελευταία ερώτηση για σήμερα [ sorry αν σε πρήζω ], η οποία είναι λίγο πιο προσωπική και αφορά την δική σου άποψη.

Με δεδομένα ότι :

quote:
ο καθένας από εμάς αντανακλά την περιπλοκότητα της θέσης και σχέσης των πλανητών την ώρα της γέννησης, και οι σχέσεις αυτές φαίνεται πως τον ακολουθούν για καιρό...

quote:
Η "επικοινωνία" με τους Πλανήτες που αναφέρεις θεωρώ πως είναι διαρκής και ακατάπαυστη!

quote:
οι καθημερινές μας πράξεις και εμπειρίες φέρουν τη σφραγίδα των πλανητών

και επίσης με δεδομένο πως η οργανική ζωή στη γη δέχεται επιδράσεις από διάφορους κόσμους (από τους πλανήτες, από την σελήνη, από τον ήλιο και από τα άστρα), θεωρείς πως ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να απελευθερωθεί από αυτές τις επιδράσεις [ αν το θελήσει ο ίδιος και αν γνωρίζει εκ των προτέρων αν κάποιες είναι βλαβερές γι' αυτόν ] , έχει π.χ την δυνατότητα δηλ. να κάνει μια επιλογή μονάχα των οφέλιμων επιδράσεων ή παραμένει πάντα περιορισμένος, επηρεασμένος και "αιχμάλωτος" από τις βλαβερές ;

Π.χ αν κάποιος, μελετώντας την ψυχολογική Αστρολογία, διαπιστώσει μια αντιδραστικότητα ή μια επιθετικότητα στον εαυτό του που προέρχεται ακριβώς από μια πλανητική επίδραση [ όχι από κάτι άλλο ] και που του δημιουργεί προβλήματα στις σχέσεις του (είναι βλαβερή δηλ. γι' αυτόν), μπορεί ο ίδιος να απαλλαχθεί από αυτήν την επίδραση και να επιλέξει μία άλλη [όχι τόσο βλαβερή αλλά πιο οφέλιμη] ή μια ζωή θα κουβαλάει αυτήν την επίδραση μέσα του εξ' αιτίας του ότι αυτή η επίδραση είναι πλανητική ;

[ έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά τις κρατάω για αργότερα ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 15/11/2015 14:19:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 21:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

οι πιθανοί τύποι είναι αμέτρητοι και όχι μόνο 12. Το κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό, σκέψου ότι υπάρχουν τουλάχιστον 8-9 πλανήτες, ο καθένας σε διαφορετικό ζώδιο και οίκο, και σε διαφορετικές όψεις με όλους τους άλλους...αμέτρητα πιθανά ωροσκόπια, ωστόσο υπάρχουν όπως λες οι 'γενικοί τύποι', ή αυτό που λέω εγώ τα αρχετυπικά χαρακτηριστικά...

και όλα αυτά ισχύουν με 'κέντρο' τη Γη, δηλαδή ένα ωροσκόπιο είναι η 'αποτύπωση' της θέσης όλων των σωμάτων έτσι όπως φαίνονται από τη Γη. Άρα για αυτό που λες δεν έχω ιδέα, για το τι συμβαίνει με κάποιον που γεννιέται στη σελήνη, ούτε και νομίζω κανείς να έχει κάποια θεωρία πάνω σε αυτό.


Το τελευταίο ερώτηά σου είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω κατά πόσο κάποια 'αστρολογικά' χαρακτηριστικά είναι ντετερμινιστικά και αμετάκλητα. Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι διότι η σχέση που έχουμε με τους πλανήτες είναι σχέση συγχρονικότητας και όχι σχέση αιτιότητας...δεν είναι δηλαδή ότι ο πλανήτης ασκεί κάποια βλαβερή επίδραση σε εμάς, απλά η θέση ενός πλανήτη και σχέση του με άλλους μπορείς να πεις ότι συγχρονίζεται με μία αντίστοιχη σχέση και κατάσταση εδώ κάτω...ουσιαστικά δηλαδή τα ουράνια σώματα αποτελούν 'σημάδια', σήματα, και όχι 'αγαθοποιές' ή κακοποιές δυνάμεις όπως πίστευαν παλιά. Και τα σημάδια αυτά είναι συνήθως διφορούμενα και επιδέχονται αρκετές ερμηνείες...γι'αυτό και βλέπεις ότι όλοι οι αστρολόγοι πουλάνε γνώση και 'προφητεία' εκ των υστέρων, αντί δηλαδή να προβλέψουν κάτι από πριν βγαίνουν εκ των υστέρων και λένε ότι "να, είναι ξεκάθαρο, αυτό το γεγονός εξηγείται από τις τάδε όψεις"...αυτό όμως είναι μεγάλη μούφα και κοροιδία, η μαγκιά για κάποιον είναι να πετύχει την πρόβλεψη εκ των προτέρων...

Και επίσης ναι, πιστεύω σε αυτό που έλεγαν κάποιοι ότι 'ο σοφός κυβερνάει τα άστρα του', ότι δηλαδή το ζητούμενο είναι σταδιακά να εξελίξουμε ή και να υπερβούμε αυτές τις γενέθλιες τάσεις...μπορεί αυτό να είναι αρκετά δύσκολο (γενικώς είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει ουσιαστικά στο πέρασμα της ζωής του), ωστόσο δεν είναι και ακατόρθωτο. Παράδειγμα, ο Κριός είναι ως γνωστόν είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό ζώδιο που θυμώνει εύκολα...την έμφυτη αυτή ανταγωνιστικότητά του δεν μπορεί εύκολα να την υπερβεί, το ζητούμενο όμως είναι να μεταστοιχειώσει τη μαχητικότητα σε κάτι καλύτερο και πιο δημιουργικό. Το ίδιο ισχύει για τον εγωκεντρισμό του Λέοντα, την επικριτικότητα της Παρθένου, την αναποφασιστικότητα και ανασφάλεια των Ζυγών, την αστάθεια και ευμεταβλησία των Διδύμων, και γενικώς αυτή η μεταστοιχείωση είναι το ζητούμενο για όλα τα κλασικά 'ελαττώματα' των ζωδιακών τύπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 21:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok,ευχαριστώ.

Έγραψες κάπου στην πρώτη σελίδα του θέματος, πως κάποιοι άνθρωποι πιθανόν να είναι σε θέση να συντονίζονται με τον Λόγο κάποιων πλανητών. Τι ακριβώς εννοείς ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 00:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Έγραψες κάπου στην πρώτη σελίδα του θέματος, πως κάποιοι άνθρωποι πιθανόν να είναι σε θέση να συντονίζονται με τον Λόγο κάποιων πλανητών. Τι ακριβώς εννοείς ;

Nαι, αυτό είναι μία πιο εσωτεριστική θεώρηση...από παλιά θεωρούσαν κάποιοι φιλόσοφοι και εσωτεριστές ότι ο κάθε άνθρωπος 'καθοδηγείται' από κάποιον αστρικό δαίμονα. Το λέει αυτό φερ'ειπείν ο Πλάτωνας (ή στο διάλογο Φαίδωνα ή στο Φαίδρο απ'όσο θυμάμαι), ότι η ψυχή προτού ενσαρκωθεί εδώ κάτω περιδιαβαίνει με το 'άρμα' της διά μέσου των (πλανητικών) σφαιρών του Θατέρου και, ανάλογα με το ποιά θεότητα την έλκει, επιλέγει και την αντίστοιχη ενσάρκωση (αναφέρει τα παραδείγματα μιας ζωής κατά το 'βασιλικό' και 'φιλοσοφικό' πρότυπο του Δία και κατά το μαχητικό και θυμοειδές πρότυπο του Άρη). Και η θεότητα αυτή εφορεύει την ψυχή του ανθρώπου σε όλη τη διάρκεια του βίου της εδώ κάτω.

Την άποψη αυτή την ακολούθησαν πολλοί φιλόσοφοι στην ελληνιστική εποχή αλλά και την Αναγέννηση, χωρίζοντας τους ανθρώπους σε 'παιδιά του Ερμή', 'παιδιά του Κρόνου, 'παιδιά της Αφροδίτητς' κοκ. Και αρκετοί αστρολόγοι θα σου πουν σήμερα ότι μπορεί να είναι πολυσύνθετες αυτές οι 'επιδράσεις' ή ΄σχέσεις' ωστόσο πάντα υπάρχει ένας πλανήτης πιο ισχυρός από τους άλλους.

Τέλος πάντων, αυτό με το Λόγο, θα το έθετα κάπως έτσι, ότι μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι βαθιά συνειδητοί και πλήρως ταυτισμένοι με το πλανητικό πρότυπο που ακολουθούν. Πχ. οι κορυφαίος φιλόσοφος της Αναγέννησης (Φιτσίνο) και ο κορυφαίος καλλιτέχνης (Μικελάντζελο) ήταν πεπεισμένοι ότι ήταν 'παιδιά του Κρόνου, ότι δηλαδή το αρχέτυπο αυτό ήταν βαθιά εντυπωμένο στην ψυχή τους και καταλυτικό στο σχηματισμό του έργου τους.

Αυτό σε πρώτο επίπεδο. Αν το πάμε τώρα ακόμα πιο μακρυά, και πιο εσωτεριστικά, δεδομένου ότι σίγουρα υπάρχει αυτό το λεγόμενο αστρικό σώμα, τότε πολύ πιθανόν κάποιοι άνθρωποι να μπορούν συνειδητά να κινηθούν στον εξωτερικό χώρο και να μπορέσουν να αποκτήσουν μία πιο 'εμπειρική', βιωματική κατανόηση του Λόγου της κάθε σφαίρας.

Εντάξει αυτά μπορεί να ακούγονται περίεργα σε πολλούς...όταν όμως κοτζάμ Αριστοτέλης μάς λέει ζιπ ότι κάθε ουράνια σφαίρα εμψυχώνεται και κινείται από ένα 'νοητικό ον', ή ότανοι Στωικοί λέγανε ότι κάθε πλανήτης κυβερνάται από τον αντίστοιχο Λόγο του, τότε μπορούμε να τα εξετάσουμε με μεγαλύτερη σοβαρότητα και χωρίς προκαταλήψεις. Άσε που ακόμα και περιγρα΄φες του Πλάτωνα στον Φαίδωνα φαίνεται να είναι αποτέλεσμα εξωσωματικών εμπειριών, όταν δηλαδή περιγράφει πώς φαίνεται η Γη από μακρυά! (το χωρίο δεν το θυμάμαι αλλά όποιος το θέλει το στέλνω).


Αυτά, ξεκινάω να γράψω ένα αλλά δεν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 00:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λέγανε πχ. κάποιοι παλαιοί ότι άλλο ο Ήλιος ως φυσική σφαίρα και άλλο ο 'Απόλλωνας' ως ο Λόγος του Ηλίου. Και αυτό λογικά το είχαν πάρει από την Πολιτεία όπου συσχετίζει ο Σωκράτης τον φυσικό ήλιο με τον νοητό Ήλιο του τέλειου Αγαθού, και ότι το ένα αποτελεί την αισθητή εικόνα του άλλου. Γι'αυτό και λέγανε για φιλοσόφους όπως ο Σωκράτης και ο Πυθαγόρας ότι είχαν κυβερνήτη και αγαθό δαίμονα τον Ήλιο, ότι δηλαδή εκπλήρωσαν ή ενσάρκωσαν το πρότυπο του Ήλιου, όχι όμως του φυσικού ήλιου αλλά του Λόγου του Ήλιου που εμψυχώνει και κινεί τον φυσικό ήλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 00:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kost
Το τελευταίο ερώτηά σου είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω κατά πόσο κάποια 'αστρολογικά' χαρακτηριστικά είναι ντετερμινιστικά και αμετάκλητα. Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι διότι η σχέση που έχουμε με τους πλανήτες είναι σχέση συγχρονικότητας και όχι σχέση αιτιότητας...δεν είναι δηλαδή ότι ο πλανήτης ασκεί κάποια βλαβερή επίδραση σε εμάς, απλά η θέση ενός πλανήτη και σχέση του με άλλους μπορείς να πεις ότι συγχρονίζεται με μία αντίστοιχη σχέση και κατάσταση εδώ κάτω...ουσιαστικά δηλαδή τα ουράνια σώματα αποτελούν 'σημάδια', σήματα, και όχι 'αγαθοποιές' ή κακοποιές δυνάμεις όπως πίστευαν παλιά. Και τα σημάδια αυτά είναι συνήθως διφορούμενα και επιδέχονται αρκετές ερμηνείες...γι'αυτό και βλέπεις ότι όλοι οι αστρολόγοι πουλάνε γνώση και 'προφητεία' εκ των υστέρων, αντί δηλαδή να προβλέψουν κάτι από πριν βγαίνουν εκ των υστέρων και λένε ότι "να, είναι ξεκάθαρο, αυτό το γεγονός εξηγείται από τις τάδε όψεις"...αυτό όμως είναι μεγάλη μούφα και κοροιδία, η μαγκιά για κάποιον είναι να πετύχει την πρόβλεψη εκ των προτέρων...

Και επίσης ναι, πιστεύω σε αυτό που έλεγαν κάποιοι ότι 'ο σοφός κυβερνάει τα άστρα του', ότι δηλαδή το ζητούμενο είναι σταδιακά να εξελίξουμε ή και να υπερβούμε αυτές τις γενέθλιες τάσεις...μπορεί αυτό να είναι αρκετά δύσκολο (γενικώς είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει ουσιαστικά στο πέρασμα της ζωής του), ωστόσο δεν είναι και ακατόρθωτο. Παράδειγμα, ο Κριός είναι ως γνωστόν είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό ζώδιο που θυμώνει εύκολα...την έμφυτη αυτή ανταγωνιστικότητά του δεν μπορεί εύκολα να την υπερβεί, το ζητούμενο όμως είναι να μεταστοιχειώσει τη μαχητικότητα σε κάτι καλύτερο και πιο δημιουργικό. Το ίδιο ισχύει για τον εγωκεντρισμό του Λέοντα, την επικριτικότητα της Παρθένου, την αναποφασιστικότητα και ανασφάλεια των Ζυγών, την αστάθεια και ευμεταβλησία των Διδύμων, και γενικώς αυτή η μεταστοιχείωση είναι το ζητούμενο για όλα τα κλασικά 'ελαττώματα' των ζωδιακών τύπων...


Τόσες μ@λ@κίες σε 13 γραμμές, δεν έχω ξαναδεί.

Ο ζιπ σε ξεγύμνωσε kost ( και καλά έκανε ), αλλά είσαι τόσο χμ...γακ, που δεν πήρες χαμπάρι ντιπ!

Εύκολος στόχος είσαι και θέλεις να το παίξεις και υβριστής των πάντων Kost.Πόσταρες λινκ με βίντεο ομιλίας σου, περί της αναγωγής της μ@λ@κί@ς, σε αστρονομικά νούμερα.Μου θύμισες τα αστρικά πτώματα.
Τα αστρικά πτώματα είναι τριών κατηγοριών.Προσπαθώ να σε κατατάξω σε μία από αυτές, αλλά δυσκολεύομαι.

Δεν έχω κάτι με τους αστρολόγους, που ξέρουν να κάνουν πίσω, όταν αντιμετωπίζουν έναν αστρονόμο.Εχω όμως με αυτούς, που δεν κάνουν πίσω και ενώ επισημαίνονται οι μαλακίες τους, εξακολουθούν να υποστηρίζουν τις αστρομπαρούφες τους.

Για να με επιβεβαιώσεις άλλη μία φορά, απάντησε στην ερώτηση του ζιπ.
"Έγραψες κάπου στην πρώτη σελίδα του θέματος, πως κάποιοι άνθρωποι πιθανόν να είναι σε θέση να συντονίζονται με τον Λόγο κάποιων πλανητών. Τι ακριβώς εννοείς ;"

Είμαι περίεργος να δώ πως συντονίζομαι εγώ, με τον Κρόνο που απέχει από εμένα, 1 τρισεκ.658 εκατομ. χιλιόμετρα. (1.658.000.000 )


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 00:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω?

Τόσος συγχρονισμός?

Αστείρευτη η μ@λ@κί@.Εγραφα εγω, απαντούσες εσύ!!!

Τελικά ποιός είναι ο Λογος?
Θα το πεις στα ίσια ή θα μας πας πάλι στους αρχαίους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 01:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλώς το μαλάκα...πώς απο δω μαλάκα;;

κοίτα, μιας και σού αρέσουν τα βρακιά, εδώ μέσα έχετε κάποιοι τη φαντασίωση ότι με ξεβρακώνετε!!! μόνο που δεν έχετε αντιληφθεί ο μόνος που έχει ικανότητα εδώ μέσα να 'ξεβρακώνει' άλλους είμαι εγώ οπότε πάρε τα βρακιά σου και πάενε σε άλλη παραλία...

και σχετικά με τους πλανήτες όταν γεννήθηκες εσύ προφανώς και...βαράγανε μαλακία οπότε η όποια δική σου ικανότητα 'συντονισμού' είναι στα αζήτητα...

Υπάρχουν ένα σωρό ακτινοβολίες και ενέργειες γύρω μας που μάς συνδέουν ποιός ξέρει με τι εκεί έξω, και για τις οποίες η Επιστήμη δεν έχει ιδέα (και γνωρίζει ότι δεν έχει ιδέα)...

Το να αποκλείει λοιπόν κάποιος εξόρισμού τη σχέση ομοιοπάθειας-συτνονισμού κτλ. με τους πλανήτες (ειδικά όταν αυτός δεν έχει μυρωδιά από το θέμα) αυτομάτως κατατάσσεται στους γραφικούς...


και υπάρχουν εξυπνάκια μου αστροφυσικοί, πολύ πιο έξυπνοι από εσένα πού έχουν προτείνει τουλάχιστον δύο τρόπους με τους οποίους μπορεί οι πλανήτες να σε επηρεάζουν μέσω του Ηλίου...και δεν εννοώ τις παλιρροιακές δυνάμεις τη Σελήνης και του Ηλίου που αποδεδειγμένα επηρεάζουν τη Γη...εννοώ τους πλανήτες...

http://cordis.europa.eu/news/rcn/35295_en.html
http://www.thenational.ae/news/uae-news/science/planets-may-affect-our-lives-after-all


διάβασε (αν ξέρεις αγγλικά) και μάθε να μην απορρίπτεις εξόρισμού τίποτα (τουλάχιστον οι μορφωμένοι άνθρωποι δεν το κάνουν αυτό, μόνο τα ταλιμπάνια και τα τζιχάντια του 'πνεύματος' το κάνουν)...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 01:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν απαντάς τώρα ε;

quote:
Τελικά ποιός είναι ο Λογος?
Θα το πεις στα ίσια ή θα μας πας πάλι στους αρχαίους?

και ο 'Λόγος' ανόητε είναι υπερβατική έννοια των αρχαίων οπότε εννοείται θα το πάω σε αυτούς!!... για τους Στωικούς ο Λόγος είναι η θεϊκή αρχή που διέπει τον κόσμο, και για τον Ηράκλειτο πιο πριν είναι η κανονιστική και ρυθμιστική αρχή του παντός. Για τον Πλωτίνο είναι ενδιάμεση δύναμη μεταξύ του Θείου και του υλικού κόσμου.


Kαι όπως είπα και πριν, ο Λόγος των πλανητών είναι πιο εσωτεριστική θέαση ωστόσο ξεκινάει ξεκάθαρα από τη θέση του Αριστοτέλη ότι κάθε πλανήτης κινείται από κάποιο νοητικό Ον (τα περίφημα ακίνητα κινούντα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 01:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

και εντάξει παίρνω πίσω το 'μαλάκα' που σε είπα, όχι τίποτα άλλο αλλά να μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια βρισίδια...αλλά και συ βρε δόλιε περίμενε λίγο...αμέσως να ορμήξεις, δηλαδή βιάστηκες να μού τα χώσεις και εκτέθηκες πάλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι εκτέθηκα σε μιά αρσενική χαρτορίχτρα.
Αλήθεια, φοράς τίποτα χρυσά δακτυλίδια και μεταξωτά, όταν λες τον καφέ και ρίχνεις τα Ταρώ?

Οσο για τα λινκς, άσε καλύτερα αυτούς που καταλαβαίνουν τι διαβάζουν και όχι τους αστρομπαρουφολόγους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ας ανοίξουμε μία ακόμη παρένθεση να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

1) εγώ προσωπικά ποτέ δεν ντράπηκα για τις απόψεις μου...και στη μετενσάρκωση πιστεύω ακράδαντα, και στη σχέση του πάνω με το κάτω πιστέυω ακράδαντα και σε πολλλά άλλα...τα ίδια θα πω ανώνυμα, τα ίδια θα πω και επώνυμα.

2) δεν έχετε καταλάβει κάποιοι ότι το φόρουμ που έχετε επιλέξει να γράφετε λέγεται Esoterica...αυτό ανόητοί μου έχετε καταλάβει τι σημαίνει;;;

Θα σας το εξηγήσω εγώ κι αυτό...

Αυτό σημαίνει ότι το φόρουμ αυτό σε πολύ σημαντικό βαθμό ενδιαφέρεται για θέματα που αφρούν τον εσωτερισμό, την εσωτερική φιλοσοφία αλλά και τη μεταφυσική γενικότερα...

Και μπορεί στο φόρουμ αυτό να έχουμε τη δυνατότητα να μιλήσουμε για σχεδόν οτιδήποτε ωστόσο ο πυρήνας ήταν και είναι αυτός...

Και η εσωτερική φιλοσοφία εξυπνάκηδές μου είτε σάς αρέσει ή όχι ξεκινάει στην αρχαία Ελλάδα (τουλάχιστον σε 'οργανωμένη' μορφή, με την έννοια των πηγών, αναφορών, βιβλιογραφιών κτλ.)

Και η εσωτερική φιλοσοφία των αρχαίων Ελλήνων έχει δύο βασικές προεκτάσεις: 1) την προσπάθεια αυτών των ανθρώπων -με τη βοήθεια μονάχα του νου και της αφηρημένης σκέψης- να νοήσουν τις πρώτες αρχές αυτού του κόσμου, και 2) το ηθικό κομμάτι της εσώτερης φύσης του ανθρώπου, της αναζήτησης της εσωτερικής μας ταυτότητας (με κεντρικό άξονα το δελφικό 'γνώθι σαυτόν').


Όσοι λοιπόν δεν τα γουστάρετε όλα αυτά είστε ελεύθεροι να φύγετε από εδώ και κανείς δεν σας κρατάει με το ζόρι...

Δεν φεύγετε όμως, και ο βασικός λόγος είναι κατ'εμέ τούτος: μέλη υποτίθεται με επιστημονική κατάρτιση όπως ο 'Κηφέας' και ο 'Νικόμαχος' γνωρίζουν ότι στο φόρουμ εδώ έγραφαν και γράφουν ένα σωρό μυστήριοι και ψεκασμένοι...και γι'αυτό παραμένουν εδώ για να κάνουν πλάκα και επίδειξη σε όλους αυτούς...

Απ'ότι φαίνεται όμως δεν έχουν τα κουράγια να πάνε σε ένα καθαρά 'επιστημονικό' φόρουμ να γράψουν. Ο μεν Κηφέας διότι εάν έκανε εκεί αυτά που έκανε εδώ θα τον είχαν πάρει χαμπάρι από το πρώτο μήνα, άνθρωποι διαβασμένοι και γνωστικοί με τον αντικείμενό τους θα τον είχαν πετάξει έξω (διότι υπέπεσε στο πιο αδιανόητο παράπτωμα που μπορεί να υποπέσει φοιτητής, πόσο μάλλον ακαδημαϊκός).

Γι'αυτό και όπως έγραψα παλιότερα, ο Κηφέας δεν είναι τυχαίο που τα έκανε εδώ αυτά, και καλά σάς έκανε, που σας γλένταγε για χρόνια και σεις βαράγατε προσοχές...διότι σου έλεγε "έλεγε μωρέ, εδώ σιγά μη με καταλάβουν οι ψεκασμένοι"...

Αντίστοιχα και ο Νικόμαχος σε ένα καθαρά επιστημονικό φόρουμ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να 'σταθεί' διότι από το προσβλητικό υφάκι του και μόνο και τη ξερολίαση θα είχε φάει σουτ από το ξεκίνημα...

ξαναλέω λοιπόν όσοι δε γουστάρετε μεταφυσικές, εσωτερισμούς και τα συναφή είστε ελεύθεροι να αποδημήσετε σε άλλα φόρουμ, πιο 'σοβαρά' και 'επιστημονικά'

εντάξει;;

και μη πει κανείς γιατί ξαναθίγω το θέμα του Κηφέα...μετά από κάτι που έγραψε ο Sesostris κατάλαβα ότι μυρωδιά δεν έχετε πάρει και ήμουν έτοιμος να αρχίσω να χώνω πάλι αλλά τέλος πάντων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικών εκφράσεων

21/11/2015

____________________________________________________
Έγινε 2η επέμβαση στο μήνυμα:
Αφαιρέθηκε η ιδιαίτερα υβριστική φράση


21/04/2016
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και εντάξει παίρνω πίσω το 'μαλάκα' που σε είπα, όχι τίποτα άλλο αλλά να μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια βρισίδια...αλλά και συ βρε δόλιε περίμενε λίγο...αμέσως να ορμήξεις, δηλαδή βιάστηκες να μού τα χώσεις και εκτέθηκες πάλι...


Δεν χρειάζεται.Μην το πάρεις πίσω σε ικετεύω.

Από την πένα σου, το μαλάκα αποτελεί τίτλο τιμής για μένα.

ηδονίζομαι όταν μια χαρτορίχτρα, συγνώμη αστρο-Λόγος, με αποκαλεί μαλάκα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

το ίδιο μοτίβο...έφαγες τις απανωτές σου τάπες και το ριξες στις χαρτορίχτρες...έλα ρε ντάξει, σε σοβαρή συζήτηση δε μπορείς να σταθείς δίπλα μου...ακόμα και στα μπινελίκια είμαι πολύ πιο πληθωρικός από σέναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

α είσαι και μαζόχα...και τι κατάλαβες ρε τάγαρε τώρα, το χάλασες κι αυτό το θέμα με τις ταλιμπανιές σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 02:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

***


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
Αφαιρέθηκε η αναπαραγωγή της ιδιαίτερα υβριστικής φράσης

21/04/2016Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κοστ
***

Σου είπα, πολύ μου αρέσουν αυτά.Συνέχισε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
Αφαιρέθηκε η αναπαραγωγή της ιδιαίτερα υβριστικής φράσης

21/04/2016Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ

Ολος δικός σου ο αστρολόγος μας.

Και εξήγησέ του, αν δεν βαρυέσαι, πως οι πλανήτες και ο ήλιος σαφώς και επηρεάζουν την Γη.Γεωλογικά, ατμοσφαιρικά και τροχιακά.
Ποτέ όμως δεν συντονίζουν συμπεριφορές, συναισθήματα, έρωτες και κολοκύθια τούμπανο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 16/11/2015 03:06:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

να το ξαναπώ, εσείς είστε 'δικοί' μου εδώ...

με τον ζιπ είπα εξαρχής ότι 'θα παριστάνω τον καλοπροαίρετο' μαζί του...και αδιάφορο το τι θέλει να μάθει...και χαίρομαι πραγματικά για τις ερωτήσεις του διότι μου έδωσε την ευκαιρία να πω κάποια πράγματα...η κατηγορία "ΤΑ ΑΣΤΡΑ" υπολειτουργεί στο φόρουμ και εγώ τουλάχιστον θα έπρεπε να γράφω λίγο συχνότερα.

Το οποίο όμως δεν είναι και εύκολο, διότι όλο και κάποιο γελοίο νούμερο σαν κι εσένα θα έρθει από εδώ να το χαλάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοστ
η κατηγορία "ΤΑ ΑΣΤΡΑ" υπολειτουργεί στο φόρουμ και εγώ τουλάχιστον θα έπρεπε να γράφω λίγο συχνότερα.

Ναι, μόνο εκεί πρέπει να γράφεις.Για κανένα άλλο θέμα.

Και επί τη ευκαιρία, οι Αιγόκεροι θα γλυτώσουμε από την επικείμενη καταστροφή του Χριστ.Ορθόδοξου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοστ
να το ξαναπώ, εσείς είστε 'δικοί' μου εδώ...

Το ξέρω ότι "μας" γουστάρεις.Μην κάνεις όμως σαν την πουτάνα, που δεν κρύβει την χαρά της!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 03:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=j9xzEYf28MA

Αφιερωμένο από..."μας".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 04:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι τελευταίο κοστ, πριν πάω για τούφες.

Στην αστρονομία έχουμε τις απαγορευμένες γραμμές. Κάτι έξυπνα σωματίδια, που κάνουν μαγκιές σε χρόνο dt, ανάλογα με την πυκνότητα του χώρου.

Στην αστρολογία, υπάρχουν απαγορευμένες γραμμές, ανάλογα με την πυκνότητα του...μυαλού?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 08:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όντως με ενδιαφέρει το θέμα.

[ επειδή τώρα δεν έχω χρόνο, θα τα πούμε λίγο αργότερα ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 08:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζιπ

Ολος δικός σου ο αστρολόγος μας.

Και εξήγησέ του, αν δεν βαρυέσαι, πως οι πλανήτες και ο ήλιος σαφώς και επηρεάζουν την Γη.Γεωλογικά, ατμοσφαιρικά και τροχιακά.
Ποτέ όμως δεν συντονίζουν συμπεριφορές, συναισθήματα, έρωτες και κολοκύθια τούμπανο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 16/11/2015 03:06:46


"The highest form of ignorance is when you reject something you don't know anything about." Wayne Dyer😎

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 10:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Nαι, αυτό είναι μία πιο εσωτεριστική θεώρηση...από παλιά θεωρούσαν κάποιοι φιλόσοφοι και εσωτεριστές ότι ο κάθε άνθρωπος 'καθοδηγείται' από κάποιον αστρικό δαίμονα. Το λέει αυτό φερ'ειπείν ο Πλάτωνας (ή στο διάλογο Φαίδωνα ή στο Φαίδρο απ'όσο θυμάμαι), ότι η ψυχή προτού ενσαρκωθεί εδώ κάτω περιδιαβαίνει με το 'άρμα' της διά μέσου των (πλανητικών) σφαιρών του Θατέρου και, ανάλογα με το ποιά θεότητα την έλκει, επιλέγει και την αντίστοιχη ενσάρκωση (αναφέρει τα παραδείγματα μιας ζωής κατά το 'βασιλικό' και 'φιλοσοφικό' πρότυπο του Δία και κατά το μαχητικό και θυμοειδές πρότυπο του Άρη). Και η θεότητα αυτή εφορεύει την ψυχή του ανθρώπου σε όλη τη διάρκεια του βίου της εδώ κάτω.

Την άποψη αυτή την ακολούθησαν πολλοί φιλόσοφοι στην ελληνιστική εποχή αλλά και την Αναγέννηση, χωρίζοντας τους ανθρώπους σε 'παιδιά του Ερμή', 'παιδιά του Κρόνου, 'παιδιά της Αφροδίτητς' κοκ. Και αρκετοί αστρολόγοι θα σου πουν σήμερα ότι μπορεί να είναι πολυσύνθετες αυτές οι 'επιδράσεις' ή ΄σχέσεις' ωστόσο πάντα υπάρχει ένας πλανήτης πιο ισχυρός από τους άλλους.

Τέλος πάντων, αυτό με το Λόγο, θα το έθετα κάπως έτσι, ότι μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι βαθιά συνειδητοί και πλήρως ταυτισμένοι με το πλανητικό πρότυπο που ακολουθούν. Πχ. οι κορυφαίος φιλόσοφος της Αναγέννησης (Φιτσίνο) και ο κορυφαίος καλλιτέχνης (Μικελάντζελο) ήταν πεπεισμένοι ότι ήταν 'παιδιά του Κρόνου, ότι δηλαδή το αρχέτυπο αυτό ήταν βαθιά εντυπωμένο στην ψυχή τους και καταλυτικό στο σχηματισμό του έργου τους.

Αυτό σε πρώτο επίπεδο. Αν το πάμε τώρα ακόμα πιο μακρυά, και πιο εσωτεριστικά, δεδομένου ότι σίγουρα υπάρχει αυτό το λεγόμενο αστρικό σώμα*, τότε πολύ πιθανόν κάποιοι άνθρωποι να μπορούν συνειδητά να κινηθούν στον εξωτερικό χώρο** και να μπορέσουν να αποκτήσουν μία πιο 'εμπειρική', βιωματική κατανόηση του Λόγου της κάθε σφαίρας.

Εντάξει αυτά μπορεί να ακούγονται περίεργα σε πολλούς***...όταν όμως κοτζάμ Αριστοτέλης μάς λέει ζιπ ότι κάθε ουράνια σφαίρα εμψυχώνεται και κινείται από ένα 'νοητικό ον', ή ότανοι Στωικοί λέγανε ότι κάθε πλανήτης κυβερνάται από τον αντίστοιχο Λόγο του, τότε μπορούμε να τα εξετάσουμε με μεγαλύτερη σοβαρότητα και χωρίς προκαταλήψεις. Άσε που ακόμα και περιγρα΄φες του Πλάτωνα στον Φαίδωνα φαίνεται να είναι αποτέλεσμα εξωσωματικών εμπειριών, όταν δηλαδή περιγράφει πώς φαίνεται η Γη από μακρυά! (το χωρίο δεν το θυμάμαι αλλά όποιος το θέλει το στέλνω****).

[...]

Λέγανε πχ. κάποιοι παλαιοί ότι άλλο ο Ήλιος ως φυσική σφαίρα και άλλο ο 'Απόλλωνας' ως ο Λόγος του Ηλίου. Και αυτό λογικά το είχαν πάρει από την Πολιτεία όπου συσχετίζει ο Σωκράτης τον φυσικό ήλιο με τον νοητό Ήλιο του τέλειου Αγαθού, και ότι το ένα αποτελεί την αισθητή εικόνα του άλλου. Γι'αυτό και λέγανε για φιλοσόφους όπως ο Σωκράτης και ο Πυθαγόρας ότι είχαν κυβερνήτη και αγαθό δαίμονα τον Ήλιο, ότι δηλαδή εκπλήρωσαν ή ενσάρκωσαν το πρότυπο του Ήλιου, όχι όμως του φυσικού ήλιου αλλά του Λόγου του Ήλιου που εμψυχώνει και κινεί τον φυσικό ήλιο.

[...]

για τους Στωικούς ο Λόγος είναι η θεϊκή αρχή που διέπει τον κόσμο, και για τον Ηράκλειτο πιο πριν είναι η κανονιστική και ρυθμιστική αρχή του παντός. Για τον Πλωτίνο είναι ενδιάμεση δύναμη μεταξύ του Θείου και του υλικού κόσμου.


[ όπως καταλαβαίνεις, προσπαθώ να συγκεντρώσω αυτά που λες ... ]

*Στην απάντησή σου, κάνεις μια αναφορά για το αστρικό σώμα, το 2ο δηλ. σώμα του ανθρώπου. Προσωπικά, μέχρι τώρα, δεν είχα καταλάβει γιατί ονομάζεται "αστρικό". Τώρα, αρχίζω λίγο να βλέπω μια κάποια σχέση. α) Θεωρείς πως η έννοια "αστρικό σώμα" [ η οποία συναντάται σε πολλές εσωτερικές θεωρήσεις και διδασκαλίες ], δηλ. ο χαρακτηρισμός "αστρικό" προέρχεται από την Αστρολογία ; β) Ποια ακριβώς είναι η θεώρηση της Αστρολογίας για το αστρικό σώμα του ανθρώπου (;) και πιο συγκεκριμένα, η Αστρολογία θεωρεί πως όλοι οι άνθρωποι έχουν αστρικό σώμα ;

**Σε ποιον εξωτερικό χώρο αναφέρεσαι ;

***Σε μένα δεν ακούγονται. Συνέχισε.

****Στείλ' το, αν δεν σου κάνει κόπο.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy