ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Οι Πλανήτες ως Θεία Όντα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πρώτος

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

χαχαχα

Αστείο Ζιπ.

Εσύ τι λες?


E, εγώ σε ρώτησα ρε πστ μου, πάλι εγώ τι λέω ; Πες εσύ ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα.
Εσύ είσαι ο φυσικός.Εγώ σαν μανάβης δεν ξέρω.Περίμενε να ρωτήσω τα αγγούρια και αν συμφωνήσουν και οι ντομάτες θα σου πω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Κοίτα.
Εσύ είσαι ο φυσικός.Εγώ σαν μανάβης δεν ξέρω.Περίμενε να ρωτήσω τα αγγούρια και αν συμφωνήσουν και οι ντομάτες θα σου πω.

Ε, τώρα μην αρχίζεις πάλι. Εγώ τα ξέχασα αυτά.

'Ντάξει, άμα δεν θες να απαντήσεις, ok. Πες, "δεν θέλω να απαντήσω", πιο σωστό είναι.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος.

Πιο σωστό είναι αυτό που σου απάντησα.
Δεν ξέρω.Διαφώτισέ με.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ντάξει ... δεν επιμένω.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'Ντάξει ... δεν επιμένω.

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Ο φωστήρας ο δικός σου με την διάθλαση παρά πόδας, δεν ξέρει να μας πει, να μάθουμε κι εμείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν τον ρωτάς ; Ρώτα τον ... εδώ είναι. Σε παρακολουθεί ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί δεν τον ρωτάς ; Ρώτα τον ... εδώ είναι. Σε παρακολουθεί ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"



Το ξέρω.Στον διπλανό...υπολογιστή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλαίω ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, για πες μου ... αυτή την φορά που συμμετέχω στο φόρουμ, με πόσους λογαριασμούς λες να συμμετέχω ;;; [ να το ξέρω για να μην μαλώσουμε δηλ. ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι δουλειά της Δ.Ο και των συντονιστών.

ισως και του επιθεωρητή Μαιγκρέ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανά κλάμα .... Φτάνει ρε φιλαράκι ... φτάνει ....

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, άμα έρθεις Σαλόνικα, φίλε, σε παρακαλώ, πάρε με τηλ. Σε παρακαλώ δηλ ... Θα φέρω και 2-3 φιλαράκια μαζί δηλ. 'Ντάξει, ότι και να πω ... Θα μας ακούσει μέχρι κι ο Κρόνος δηλ ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα το κάνω.Το έχω υποσχεθεί στον Πυθαγόρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 20:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γαμήσαμε το θέμα. kost, συγνώμη φίλε.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 21:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

'Ντάξει ... δεν επιμένω.

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Ο φωστήρας ο δικός σου με την διάθλαση παρά πόδας, δεν ξέρει να μας πει, να μάθουμε κι εμείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


θα περιμένω κανα οχταωράκι και θα σου απαντήσω,τόσο σου πήρε εσένα που είσαι και μανάβης για να καταλάβεις τη διαφορά,εκτός και αν μου το σφυρίξει ο ζιπ!
Λες να έχω κατι στο inbox,για να δώ!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@zip

quote:
Αυτό που νομίζω πως περιορίζουν, είναι πως η επίδραση των άστρων αφορά το παρόν κουστούμι που φοράμε.


Με την θεοσοφική ορολογία, θα λέγαμε πως επηρεάζεται η κατώτερη τετράδα.

quote:

quote:
Συμπεριλαμβανομένου και του Γ.Γ, ο οποίος στην ουσία έλεγε (ή δίδασκε) πως δεν διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι τα υπόλοιπα που αναφέρομαι, αλλά μόνο οι αφυπνισμένοι.

Ναι, εντάξει, δεν το έλεγε ακριβώς έτσι.


Πιστεύω αυτό εννοούσε. Αναφέρομαι στην ανώτερη τριάδα, στον ανώτερο εαυτό δηλαδή. Ισχυριζόταν ότι δεν διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι, ή καλύτερα, οι μη αφυπνισμένοι τον έχουν σε λανθάνουσα κατάσταση.

@kost

quote:

Heretic, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η Αστρολογία έτσι όπως πλασάρεται σαφώς και είναι ψευδοεπιστήμη...η συντριπτική πλειοψηφία όσων υποστηρίζουν οι αστρολόγοι δεν μπορούν να σταθούν σε μία σοβαρή στατιστική μελέτη.


Πιστεύω πως η αστρολογία είναι γενικά ψευδοεπιστήμη. Μπορεί κάποτε να υπήρξε ο πρόγονος της αστρονομίας, όπως η αλχημεία της χημείας. Τώρα με την έκταση που πήρε από τις αρχές του 20ου αιώνα το θέμα αυτό, έχει διαχωριστεί οριστικά και νομίζω πως στερείται πλέον και εσωτεριστική βάση. Τουλάχιστον αυτή που προσπαθείς να δώσεις εσύ. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, εσύ, ακολουθείς μια δικιά σου οπτική γωνία που δεν είναι γνωστή στους περισσότερους. Πιο κοντά στην Ερμητική Καμπάλα θα την φέρω παρά σε κάτι αστρολογικό.

quote:

Ωστόσο υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σημαντικές στατιστικές έρευνες ψυχολόγων...

Ομολογώ ότι δεν τις είχα υπόψη μου, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να τους ρίξω μια ματιά.


quote:

Το αποτέλεσμα θλιβερό...στην πρώτη περίπτωση τρεις ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες σκεπτικιστών βάλθηκαν να εξετάσουν τα ευρήματα του Γκωγκλαίν. Η πρώτη ομάδα τον επαλήθευσε, ενώ οι άλλες δύο τον διέψευσαν χρησιμοποιώντας αντι-επιστημονικούς τρόπους για να τον απαξιώσουν. Παραβίασαν τα συμφωνηθέντα πρωτόκολλα και προέβησαν σε τραγελαφικές τακτικές με αποτέλεσμα να επισύρουν τη μήνη ακόμα και συναδέλφων τους.

Αυτή είναι επίσης μια θλιβερή διαπίστωση από τα πεδία των μαχών μεταξύ θεωριών που άπτονται του πρακτικού αποκρυφισμού και κάποιων ομάδων σκεπτικιστών. Επιστημόνων ή μη. Από την μια ορισμένοι συγγραφείς μεταφυσικής θεματολογίας, προσπαθούν να δώσουν "επιστημονική χροιά" στα γραπτά τους, ανακατεύοντας αποσπασματικά σύγχρονα επιστημονικά θέματα, που δεν καταλαβαίνουν και παρερμηνεύουν. Δημιουργώντας έτσι ψευδοεπιστήμη και πάτημα για δικαιολογημένη διαπόμπευση. Ενώ πρόκειται για πεποιθήσεις, κάτι που αφορά ατομικά πιστεύω του καθενός.

Από την άλλη, ομάδες σκεπτικιστών, που δρουν από χόμπι περισσότερο παρά από επιστημονικό ενδιαφέρον, χρησιμοποιούν αδρά την ψευδοεπιστήμη, συγκεκριμένα κάνουν κακή χρήση της κανονικής επιστημονικής μεθοδολογίας, ανεξαρτήτως πεδίου, για να πλήξουν τους αντιπάλους τους. Ενώ στην ουσία πρόκειται για debunkers που απλά επιθυμούν να «ρίξουν τάπες» στους άλλους και να ακουστεί το όνομά τους. Τελικά, κάνουν τα ίδια ατοπήματα με αυτούς που κατηγορούν.
Πάντως το θέμα αυτό, δηλαδή τα ασαφή αυτά όρια, είναι αρκετά μεγάλο και ίσως πρέπει να φτιάξω κάποιο ξεχωριστό θέμα γι' αυτό. Ας ελπίσουμε πάντως, ότι αυτό το θέμα σου θα παραμείνει καθαρό, χωρίς chat και έκτροπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γαμήσαμε το θέμα. kost, συγνώμη φίλε.


έλα μωρέ σιγά πρώτη φορά είναι;


εμένα μού αρκεί να συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι!

Στο εξής: ανεξαρτήτως αν κάποιος πιστεύει σ'αυτά ή αν τα θεωρεί μπαρούφες, όλοι λογικά θα συμφωνούμε στο ότι εάν όντως ισχύει το πρώτο, εάν δηλαδή όντως υπάρχει μία σχέση των πλανητών με τους ανθρώπινους τύπους και τις ανθρώπινες συμπεριφορές, τότε τα ουράνια σώματα σαφώς και δεν είναι άψυχη ύλη αλλά κάτι πολύ σημαντικότερο! Μιλάμε όντως για νοητικά όντα (ή έμψυχα ή πνεύματα ή ενέργειες ή όπως θέλει τα λέει κανείς) που συγχρονίζονται (ή και επιδρούν) με το εδώ.

Σε αυτό το αυτονόητο μπορούμε να ομοφωνήσουμε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ελπίσουμε πάντως, ότι αυτό το θέμα σου θα παραμείνει καθαρό, χωρίς chat και έκτροπα.

Μάλλον δεν έχεις δει τη δεύτερη σελίδα Heretic...εγώ αυτή την κουβέντα πλέον δεν την κάνω κέφι, οπότε συνεχίστε και θα πετάγομαι κι εγώ για κανά σχόλιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
εμένα μού αρκεί να συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι!

Στο εξής: ανεξαρτήτως αν κάποιος πιστεύει σ'αυτά ή αν τα θεωρεί μπαρούφες, όλοι λογικά θα συμφωνούμε στο ότι εάν όντως ισχύει το πρώτο, εάν δηλαδή όντως υπάρχει μία σχέση των πλανητών με τους ανθρώπινους τύπους και τις ανθρώπινες συμπεριφορές, τότε τα ουράνια σώματα σαφώς και δεν είναι άψυχη ύλη αλλά κάτι πολύ σημαντικότερο! Μιλάμε όντως για νοητικά όντα (ή έμψυχα ή πνεύματα ή ενέργειες ή όπως θέλει τα λέει κανείς) που συγχρονίζονται (ή και επιδρούν) με το εδώ.

Σε αυτό το αυτονόητο μπορούμε να ομοφωνήσουμε;;;


Eίσαι εντελώς παλαβός.
Εκτός ορίων της λογικής.

Ο Κρόνος έμψυχο ον?
Ναι είναι ο μπαμπάς μου.Για αυτό κόψε τις μαλακίες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 16/11/2015 22:39:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ας ελπίσουμε πάντως, ότι αυτό το θέμα σου θα παραμείνει καθαρό, χωρίς chat και έκτροπα.

Μάλλον δεν έχεις δει τη δεύτερη σελίδα Heretic...εγώ αυτή την κουβέντα πλέον δεν την κάνω κέφι, οπότε συνεχίστε και θα πετάγομαι κι εγώ για κανά σχόλιο...


Τα έχω δεί. Κοίταξε, εγώ εχω μια άλλη άποψη για το θέμα αυτό. Μπορείς για παράδειγμα να εξασκήσεις self control και να μην απαντάς σε κάτι που θεωρείς προσβλητικό. Είναι αυτό που σου είπα και στο άλλο θέμα. Ξέρεις πως φαινεται σε κάποιον τρίτο, περαστικό απ οτο esoterica, να γράφεις εσύ σε κάποιο θέμα, πόσο μάλλον να είσαι θεματοθέτης, και επειδή έρχεται και χώνεται ο άλλος, ακόμα και για να σου την σπάσει, εσύ να λές

-δυο λεπτά ρε παιδιά να απαντήσω στον Νικόμαχο (λέμε τώρα) και επιστρέφω...

@Νικόμαχος

-τι είπες μωρη γίδα, έμενα είπες $%@^%@#;;; Ετσι και σε πετυχώ πουθενά , μάρτυρας μου όλο το φορουμ θα σε %^#^%#^@!!!

και μετά,

-λοιπόν, πάνω σε αυτό που συζητάγαμε πρίν... κτλ κτλ

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ο ενας δείχνει πλακατζτής και κάπου ηθικά δικαιώνεται και εσύ χαλάς την εικόνα σου. Ελπίζω να μην το πάρεις αρνητικά αυτό που έγραψα, γιατί δεν το γράφω για πλάκα.

Τεσπα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 22:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει δίκιο ο Heretic.

Μόνο που εγώ Kost, δεν χώνομαι για να σου την σπάσω, αλλά επειδή δεν αντέχω άλλη βλακεία στην ανθρωπότητα.

Δεν θα σε ξαναενοχλήσω, αν παραδεχθείς δημοσίως, ότι είσαι πτυχιούχος μπαρουφολόγος, αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.Σαν πρεζάκι ένα πράγμα.

Τότε εγώ fold.

Εκτός κι αν σου αρέσει η δική μου γλώσσα από του Heretic.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 23:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί δεν τον ρωτάς ; Ρώτα τον ... εδώ είναι. Σε παρακολουθεί ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Χάζι τον κάνω ρε.…..,σιγα μην τον παρακολουθώ!


Με χρονοκαθυστέρηση ρε,δεν έχει γούστο😎


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 03:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο που εγώ Kost, δεν χώνομαι για να σου την σπάσω, αλλά επειδή δεν αντέχω άλλη βλακεία στην ανθρωπότητα.

αφού δεν την αντέχεις τότε 'πυροβόλα' τον εαυτό σου να γλυτώσουμε όλοι...μεταφορικά μιλώντας...είσαι από τους πιο βλάκες που ΄χω δει στην ιστορία αυτού του φόρουμ...και έχω δει πολλούς βλάκες...ξυπνητζής, μυρωδιάς, παραμυθιασμένος από χίλια δυο πράματα, συνωμοσιολόγος όσο δεν πάει, για τους εβραίους έλεγες κάτι αδιανόητα παλιά, ότι είναι τάχα ο αρχαιότερος πολιτισμός (!!!), παραμυθιασμένος πχ. από σύριζα να χαύεις ιστορίες περί ρωσίας που δεν πείθανε ούτε δεκάχρονα, πιστός των πιο τρελών θεωριών για εξωγήινους και πολλά άλλα...και ταλιμπάν επίσης των φόρουμ που ειδικά τις νυχτερινές ώρες σού βγαίνει μία απίστευτη καφρίλα και αμορφωσιά...αφού λοιπόν δεν αντέχεις τη βλακεία κοιτάξου στον καθρέφτη, νιώσε θλίψη και ξεκίνα από την αρχή...ποτέ δεν είναι αργά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 07:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρέπει να συμπληρώσω πως έκανα ένα λάθος στον υπολογισμό των κύκλων. Η διαφορά είναι ~8%, άρα περίπου στα 67 χρόνια ολίσθησης θα είχαμε και αναστροφή μέγιστου-ελάχιστου.



εσύ τώρα κάτι προσπάθησες να κάνεις,μα δεν κατάλαβα τι!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 09:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πρέπει να συμπληρώσω πως έκανα ένα λάθος στον υπολογισμό των κύκλων. Η διαφορά είναι ~8%, άρα περίπου στα 67 χρόνια ολίσθησης θα είχαμε και αναστροφή μέγιστου-ελάχιστου.



εσύ τώρα κάτι προσπάθησες να κάνεις,μα δεν κατάλαβα τι!



Ναι, αλλά είναι λίγο άσχετο με το θέμα και δεν θέλω να το τραβήξω σε μήκος. Αφορούσε την μελέτη που έδωσε ο kost. Ας υποθέσουμε ότι η διακύμανση στην ένταση των ηλιακών κηλίδων του Ήλιου οφείλεται στην επίδραση του Δία. Εφόσον ο κύκλος αυτός είναι 11-ετης και οι δυο ερευνητές ισχυρίζονται οτι οφείλεται κυρίως στην βαρυτική επίδραση της μάζας του Δία στα υλικά των ρευστών του Ηλιου που δημιουργούν το μαγνητικό του πεδίο, τότε επειδή ο Δίας περιστρέφεται σε 11.9 χρόνια γύρω απο τον Ηλιο, θα προκαλούσε κύκλο 11.9 ετών ή μια επιπλέον διακύμανση στον 11-ετή κύκλο.

Υπέθεσα οτι θα προκαλούσε ολίσθηση φάσης, έτσι ώστε κάποια στιγμή θα αντιστρεφόταν ο κύκλος, και εκεί που είχαμε μέγιστο (peak) θα είχαμε ελάχιστο. Επειδή έχουμε ενα πολύπλοκο σύστημα, η μέθοδος αυτή είναι μπακάλικη. Το μόνο που μπορεί να υποθέσει κάποιος με αυτήν τη λογική, είναι οτι για τον ηλιακό κύκλο, αν ευθύνεται η βαρυτική έλξη πλανητών, τότε θα συμμετέχουν όλοι οι πλανήτες του ηλιακού συστήματος, αναλόγως της μάζας και της απόστασής τους.

Edited by - Heretic on 17/11/2015 09:14:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 11:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

Είναι μερικά πράγματα που λέγονται και μερικά πράγματα που δεν λέγονται. Προσωπικά, από την μεριά μου, εγώ συμφωνώ στο ότι υπάρχει ένα είδος επίδρασης των πλανητών πάνω στην οργανική ζωή στη γη. Όμως μέχρι εκεί. Είναι εντελώς διαφορετικό να λες "οι πλανήτες ως θεία όντα" από το να λες "οι πλανήτες είναι θεία όντα". Πιστεύω πως καταλαβαίνεις την διαφορά.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 12:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η θεώρηση των πλανητών ως όντα, πόσο μάλλον νοήμονα, πάσχει. Γενικά. Πρώτον είναι ολοφάνερη η καταγωγή της από την ανιμιστική και σαμάνικη παράδοση. Τι πιο φυσικό οι ιδέες αυτές, περί δεισιδαιμονιών πρόκειται, να έχουν μεταφερθεί από την πρώιμη ιστορική εποχή στην ύστερη. Είναι οι ίδιες θέσεις που έχουν επιβιώσει ως σήμερα, η φιλολογία περί Γαίας. Της Γης δηλαδή, σαν μια αυτόνομη και σκεπτόμενη οντότητα. Αντιλαμβάνομαι πως στην ερώτηση: τι θεωρείς σκέψη, νοημοσύνη και συνείδηση, θα απαντούσα πως «κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια», δηλαδή επειδή είμαστε άνθρωποι, περιμένουμε να συναντήσουμε κάτι ανθρωπομορφικό γύρω μας. Και αδυνατούμε να αντιληφθούμε ευρύτερες δομές συνείδησης, ειδικά αυτές που απλώνονται σε χρόνο πολύ πέρα από τον μέσο χρόνο ζωής μας.

Η επέκταση τώρα, μιας θεωρίας της Γαίας, σε όλα τα πλανητικά και αστρικά σώματα θα ήταν κοντά. Από την άλλη πάλι, κάποιος εύλογα θα μου έλεγε: Πρόσεξε φίλε. Δεν μιλάμε για «ζωντανούς» πλανήτες τύπου Σολάρις (από το ομώνυμο μυθ/μα του Στάνισλαβ Λεμ), όσο ακατανόητοι κι σου φαινόταν. Μιλάμε για απλές μάζες στο διάστημα. Βρίσκεσαι ήδη πάνω σε μια τέτοια. Δεν χρειάζεται να φτιάχνεις ιστορίες βασισμένες στο παρελθόν, όταν υπάρχουν άλλα πιο προφανή θέματα μπροστά σου. Κι έτσι δεν θα συνέχιζα άλλο αυτή τη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 13:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε συ Κοστ,
βάζεις θεότητες σε καλούπια
είναι ποτέ δυνατόν μια θεότητα να καίγεται για σένα και άλλες να είναι σε πιο παγιωμένα καλούπια και απο αυτά του Νικομάχου;
Αν ει ποτέ δυνατόν δηλαδή.
Εδώ ο Αιρετικός πήγε να υπολογίσει την χρονική διάρκεια της εμφάνισης μιας επιπλέον διακύμανσης στην αναστροφή των πόλων,πραγματικά έκπληκτος έχω μείνει ,δηλαδή έστω και μπακαλίστικα μιλάμε για τι αποτύπωμα, μιας κόλλας Α4;μιας γραμμής😋
Έχω πάθει την πλάκα μου με εσας!
Μπορώ να δω μέσω παραδειγμάτων φυσικά τι σας έλκει εσας σε αυτόν το χώρο;
Εδω,στο esoterica,σόρρυ για τα γκρικλις μου

Οχι εδώ,στο άλλο θέμα,

Εκει δηλαδή!!!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy