ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Οι Πλανήτες ως Θεία Όντα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To χωρίο που ζητάς είναι από τον διάλογο 'Φαίδων' (109-112) όπου ο Σωκράτης περιγράφει πώς φαίνεται η Γη απ'έξω...λέει δηλαδή για όποιον καταφέρει να ξεφύγει από τη γήινη επιφάνεια και να ανέλθει σε ανώτερα, 'αιθερικά' στρώματα, απελευθερωμένος από τα φυσικά δεσμά της Γης...την οποία περιγράφει ως ένα εκπληκτικό θέαμα και με υπέροχα χρώματα.

Μπορεί ο Πλάτωνας να βάζει στη συνολική ιστορία και μυθικές περιγραφές για σάλτσα ωστόσο η φρασεολογία του Σωκράτη δεν αποκλείεται να υποκρύβει και εξωσωματική εμπειρία και απευθείας θέαση της Γης από μακρυά.


Αυτά λοιπόν.

Κατά τ'άλλα με κούρασαν οι ερωτήσεις σου ζιπ, δεν έχεις απ'ότι φαίνεται τίποτα να πεις ή να σχολιάσεις...σ'ευχαριστώ πάντως διότι μού έδωσες την ευκαιρία να γράψω κάποια πράγματα για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται!

η συζήτηση κάπου εδώ τελειώνει, διότι είναι γελοίο να συνδυάζεται η υψηλή φιλοσοφία του Πλάτωνα, ο υψηλού επιπέδου εσωτερισμός φιλοσόφων και μυστικιστών, και τα δικά μου συγκροτημένα επιχειρήματα, με κάτι άξεστες γίδες όπως η από πάνω...που πάλι μπεκρούλιαζε χθες, πάλι κουβά πήγε και μπήκε εδώ να επιτεθεί σε καλύτερούς του...οπότε το αφήνουμε εδώ ζιπ, άντε γεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 12:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...έχουν προτείνει τουλάχιστον δύο τρόπους με τους οποίους μπορεί οι πλανήτες να σε επηρεάζουν μέσω του Ηλίου...και δεν εννοώ τις παλιρροιακές δυνάμεις τη Σελήνης και του Ηλίου που αποδεδειγμένα επηρεάζουν τη Γη...εννοώ τους πλανήτες...

http://cordis.europa.eu/news/rcn/35295_en.html
http://www.thenational.ae/news/uae-news/science/planets-may-affect-our-lives-after-all


Διάβασα αυτά τα δύο άρθρα που παραθέτει o kost και έχω τους εξής προβληματισμούς: Υπάρχει όντως μια μελέτη, των Jos Abreu and Jrg Beer, που προσπαθεί να συσχετίσει την περιοδικότητα των διακυμάνσεων των ηλιακών κηλίδων, με την επίδραση των πλανητών του ηλιακού συστήματος. Μάλλον φωτογραφίζουν τον Δία σαν κυρίως υπεύθυνο, λόγω του 11.9-ετούς του κύκλου, που η περιοδικότητά του βρίσκεται κον΄τα στον 11-ετή κύκλο.

Πρακτικά αν υπάρχει συσχέτιση (correlation) αυτή πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στον 11-ετή κύκλο και κάποιου κύκλου της συνισταμένης των επιδράσεων από το σύνολο των πλανητών των ηλιακού συστήματος. Διαφορετικά αν η επίδραση οφειλόταν αποκλειστικά στον Δια θα έπρεπε να ταυτίζεται χρονικά. Εδω υπάρχει ~1% απόκλιση, κάτι που σημαίνει ότι κατά μέσο όρο στα 50 χρόνια, η περιοδικότητα του 11ετούς θα έπρεπε να αντιστρέφει τα μέγιστα με τα ελάχιστα, κάτι που δεν συμβαίνει.

Από την μία λοιπόν υπάρχει μια επιστημονική μελέτη, όπως ακριβώς ορίζεται από τα θεμέλια της επιστημονικής μεθοδολογίας, και από την άλλη υπάρχει κάποιος δημοσιογράφος ονόματι Robert Matthews, που φαίνεται να κατέχει μια θέση συνεργάτη καθηγητή σε κάποια Αγγλικό πανεπιστήμιο. Ο συγκεκριμένος λοιπόν, φαίνεται να αρθρογραφεί σε κάποιο δικτυακό τόπο εκλαϊκευμένης επιστήμης στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα!, την γνωστή πηγή των αυθεντιών ταλιμπάν, εκεί όπου δεν ανεβαίνει τίποτα στον αέρα, αν δεν έχει την έγκριση των μουλάδων και του Σεΐχη.

Ο συγκεκριμένος λοιπόν, αρδόμενος από την παραπάνω μελέτη, ούτε λίγο ούτε πολύ υπονοεί ότι επειδή υπάρχει περίπτωση να υφίσταται κάποια πολύπλοκη αλληλεπίδραση της βαρυτικής έλξης των πλανητών στο μαγνητικό πεδίο του Ηλίου , τότε και οι ισχυρισμοί της αστρολογίας ενδέχεται να έχουν βάση και οι πλανήτες να επηρεάζουν τη ζωή μας, όπως ακριβώς "λένε τα άστρα".

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, όποιον γνωρίζει, αν έχει κάποιος διεξάγει κάποια στατιστική μελέτη, σε κάποια εκτεταμένο δείγμα του παγκοσμίου πληθυσμού. Μελέτη όπου πτυχιούχοι ψυχολόγοι θα έχουν σχηματίσει ένα αναλυτικό προφίλ των δειγμάτων (μη γνωρίζοντας τίποτα άλλο σχετικό περί αστρολογικών δεδομένων), και επαγγελματίες αστρολόγοι θα έχουν σχηματίσει το αντίστοιχο αστρολογικό. Και έπειτα να έχουν συγκριθεί αυτά τα δύο, από τρίτη πηγή, και θα έχει παρουσιάσει αν έχουν υπάρξει ευρήματα σχετικά με κάποιου είδους ταύτιση και σε τι ποσοστά. Έτσι, αυτή θα ήταν η καλύτερη απάντηση σχετικά με την εγκυρότητα ή μη της αστρολογίας στις υποθέσεις της.

Επίσης, θα ήθελα ο φίλος kost αν μπορέσει να δώσει μια όσο το δυνατόν προσεγγιστική εκτίμηση, όχι κατά ανάγκη πλήρως τεκμηριωμένη επιστημονικά, στο πως θα μπορούσε ο χρόνος και ο τόπος γέννησης ενός ανθρώπου πάνω στη Γη να επηρεάσει την μετέπειτα πορεία του, εκτός φυσικά των οικογενειακών και κοινωνικών συνθηκών φυσικά, που θα επικρατήσουν κατά την διάρκεια της ζωή του. Εγώ, έχω κάποια σχετική υπόθεση, αλλά θα ήθελα να ακούσω τη άποψη κάποιου που ασχολείται στενά με το θέμα αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 13:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Κατά τ'άλλα με κούρασαν οι ερωτήσεις σου ζιπ, δεν έχεις απ'ότι φαίνεται τίποτα να πεις ή να σχολιάσεις...σ'ευχαριστώ πάντως διότι μού έδωσες την ευκαιρία να γράψω κάποια πράγματα για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται!


'Ντάξει, με συγχωρείς άμα σε κούρασα ρε φίλε, ok. Γιατί περιμένεις από μένα να σχολιάσω ; Δηλ. απαγορεύεται να διαβάζω μόνο κάποια πράγματα ;;; Τι να σχολιάσω ; Δεν ξέρω να σχολιάσω. Τι να λέω δηλ. μαλακίες ;;; Είναι προτιμότερο δηλ. αυτό για σένα ;;; Σε ρωτάω κάποια πράγματα, διαβάζω αυτά που μου απαντάς κι αν είναι κάτι να σχολιάσω, θα σχολιάσω. Δηλ. τι να σχολιάσω τώρα ;

Αυτό ;

quote:
To χωρίο που ζητάς είναι από τον διάλογο 'Φαίδων' (109-112) όπου ο Σωκράτης περιγράφει πώς φαίνεται η Γη απ'έξω...λέει δηλαδή για όποιον καταφέρει να ξεφύγει από τη γήινη επιφάνεια και να ανέλθει σε ανώτερα, 'αιθερικά' στρώματα, απελευθερωμένος από τα φυσικά δεσμά της Γης...την οποία περιγράφει ως ένα εκπληκτικό θέαμα και με υπέροχα χρώματα.

Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό το χωρίο. Γι' αυτό σου είπα, φέρ' το. Άμα μου το έφερνες, ίσως να το σχολίαζα. Αλλά και τι να σχολιάσω ρε φίλε ;;; Τον Σωκράτη ;;; Πιθανόν κάτι να είχα να πω ... πιθανόν.

Τι να σου πω ρε φίλε ... 'ντάξει, σ' ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου.

Πάντως, βλέπω πως είσαι φορτωμένος. Μην είσαι φορτωμένος, ξεκόλλα! Έχεις εδώ ένα θέμα. Προσωπικά εμένα, με ενδιαφέρει. Δεν έχω κάτι να πω, παρά μόνο να διαβάζω αυτά που γράφεις και όταν μου δημιουργούνται απορίες, να σε ρωτάω. Αν κατά την διάρκεια της πολύ ενδιαφέρουσας αυτής κουβέντας, έχω κάτι να σχολιάσω, να είσαι σίγουρος πως θα το κάνω. Δεν καταλαβαίνεις ότι θέλουμε να μας πεις πέντε πράγματα ;;; Δεν το καταλαβαίνεις αυτό ;

Τέλος πάντων, μη σε παρακαλάμε κιόλας ... Κάνε ότι θες. Και νόμιζε ότι θες για τον καθένα.

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

???

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 13:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αφού το θες, άντε να σχολιάσω [ να πω κάτι δηλ ... ]

Κάποτε προχωρούσε κάποιος στον δρόμο και τον ακολουθούσαν 4 άνθρωποι. Ένας από αυτούς τους 4, ρώτησε τον προπορευόμενο : "Τι είναι η Αστρολογία ;" Ο προπορευόμενος δεν απάντησε, μονάχα συνέχιζε να προχωράει. Σε κάποια στιγμή ο προπορευόμενος, άφησε σκοπίμως να του πέσει κάτω το μαντήλι του. Τότε κάποιος από τους 4 που τον ακολουθούσαν, έσκυψε, σήκωσε το μαντήλι και του το έδωσε. "Να, βλέπετε ;" τους είπε ο προπορευόμενος, "Αυτό είναι Αστρολογία!" Κανένας δεν κατάλαβε τι ήθελε να πει, όμως μετά ζήτησε από τον καθένα τους να του πουν, αυτοί που δεν σήκωσαν το μαντήλι γιατί δεν το έκαναν και αυτός που σήκωσε το μαντήλι γιατί το έκανε. Ο πρώτος, αυτός που σήκωσε το μαντήλι, είπε "το είδα που έπεσε και το σήκωσα". Ο δεύτερος, που δεν το σήκωσε είπε πως εκείνη την στιγμή, έβλεπε ένα σπίτι στον δρόμο και παρατηρούσε την αυλή του και δεν είδε το μαντήλι που έπεσε. Ο τρίτος είπε πως εκείνη την στιγμή, σκεφτόταν τι μπορεί να είναι η Αστρολογία και δεν πρόσεξε που έπεσε το μαντήλι. Και ο τέταρτος είπε πως δεν το σήκωσε γιατί τον πρόλαβε ο πρώτος. "Να, βλέπετε τώρα ;", τους είπε πάλι ο προπορευόμενος, "Αυτό είναι η Αστρολογία!".

'Ντάξει, kost, ικανοποιημένος ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 14:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ... Γκουρτζίεφ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 14:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, Ηeretic, είναι μια ιστορία που την είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο του Ουσπένσκυ. Και μάλιστα, δεν είμαι σίγουρος αν την λέω και σωστά δηλ.

Όλο κι όλο, αυτό ξέρω για την Αστρολογία. [ Αυτό που λέω, άμα θέλει το πιστεύει κάποιος, άμα θέλει δεν το πιστεύει. Δεν είναι πρόβλημα δικό μου ]

Πάντως εδώ ο Γκουρτζίεφ, αναφέρεται στους τύπους των ανθρώπων. Γι' αυτό και οι ερωτήσεις μου είχαν να κάνουν με αυτό. Είναι ξεκάθαρο πως οι πλανήτες επιδρούν στον άνθρωπο. Και μάλιστα, οι επιδράσεις αυτές αποτελούν στοιχεία της ουσίας του, καθορίζοντας αυτό που ο Γκουρτζίεφ ονομάζει "τύπο". Το πώς επιδρούν, θα μπορούσε ένας άνθρωπος που ασχολείται, όπως είναι ο kost, να μας βοηθήσει να το καταλάβουμε καλύτερα.

Αυτό με το οποίο ασχολείται ο kost, εγώ θα χρειαζόμουν την ζωή του kost για να το κάνω. [ δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις ... ] Δεν έχω όμως την ζωή του kost, ούτε κάνω την ζωή του kost. Κάνω την δική μου. Έχω όμως τον kost εδώ μέσα, τι καλύτερο ;;; Τι καλύτερο δηλ. να έχεις έναν άνθρωπο που έχει αφιερώσει χρόνια από την ζωή του σε κάποιο πεδίο έρευνας και να τον ρωτάς, αυτά που εσένα θα σου έπερναν χρόνια για να τα βρεις, ώρες για να τα ψάξεις στο internet ;;; Έχω έτοιμες απαντήσεις, από κάποιον που γνωρίζει. Τι να σχολιάσω δηλ. εγώ σ' αυτά ;;;

Ο άνθρωπος πρέπει να μαθαίνει από αυτούς που γνωρίζουν.

[ Κι αυτό ο Γκουρτζίεφ το λέει ... ]

Τώρα, αν ο kost νομίζει πως πρέπει να σταματήσει το θέμα επειδή οι δικές μου οι ερωτήσεις τον κούρασαν [ που, 'ντάξει, μπορεί και να τον κούρασαν δηλ. δεν τον κατηγορώ ... 'ντάξει, ορισμένες φορές είναι σπαστικό να σε ρωτάνε συνέχεια ... ] ή επειδή μπήκε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και του είπε όσα του είπε, 'ντάξει, τι να πω ... είναι δικό του θέμα. Είναι κρίμα πάντως που αγνόησε αυτή την ερώτηση :

quote:
zip

Στην απάντησή σου, κάνεις μια αναφορά για το αστρικό σώμα, το 2ο δηλ. σώμα του ανθρώπου. Προσωπικά, μέχρι τώρα, δεν είχα καταλάβει γιατί ονομάζεται "αστρικό". Τώρα, αρχίζω λίγο να βλέπω μια κάποια σχέση. α) Θεωρείς πως η έννοια "αστρικό σώμα" [ η οποία συναντάται σε πολλές εσωτερικές θεωρήσεις και διδασκαλίες ], δηλ. ο χαρακτηρισμός "αστρικό" προέρχεται από την Αστρολογία ; β) Ποια ακριβώς είναι η θεώρηση της Αστρολογίας για το αστρικό σώμα του ανθρώπου (;) και πιο συγκεκριμένα, η Αστρολογία θεωρεί πως όλοι οι άνθρωποι έχουν αστρικό σώμα ;


γιατί εδώ, όντως είχα κάτι να πω και να σχολιάσω, αλλά περίμενα πρώτα την απάντησή του.

Και στο κάτω κάτω, γιατί πρέπει εγώ να απολογούμαι στον καθένα για ότι κάνω εδώ μέσα ; Ότι νομίζει κάποιος για μένα, ας το νομίζει. Ποσώς με ενδιαφέρει ... Εγώ κάνω κάποιες ερωτήσεις. Είσαι μάγκας να μου απαντήσεις ; Ξέρεις, γνωρίζεις να μου απαντήσεις ; Καλώς. Δεν ξέρεις ; Πάλι καλώς. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Δηλ. όταν εγώ κάνω κάποιες ερωτήσεις, εσύ πρέπει να ψάχνεις για ποιο σκοπό της κάνω ;;; Ε, άμα το κάνεις αυτό, το πρόβλημα είναι δικό σου, όχι δικό μου. Κάτσε και ψάχνε ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Edited by - z_i_p on 16/11/2015 14:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, την ξέρω την ιστορία, είναι απο το "αναζητώντας τον κόσμο του θαυμαστού". Ο Γ. αφήνει να πέσει κάτω ένα ραβδί που κρατάει και ρωτάει την παρέα του τι πραγματικά "είδε". Η αλήθεια είναι, πως αυτή η κατάταξη με το εννεάγραμμα, και άλλες σχετικές (πχ οι 4 τύποι του Ιπποκράτη) είναι αυθαίρετες. Στριμώχνουν δηλαδή, λίγο ή πολύ, όλους του ανθρώπους σε μια κλίμακα, που δεν ξέρω αν έχει νόημα να υπάρχει.
Στην περίπτωση μας τώρα, ρωτώντας τον kost, θα πάρεις την οπτική γωνία του kost πάνω στην αστρολογία ή την αποκρυφιστική υπόσταση των πλανητών. Δεν ξέρω αν είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 14:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zip
Γι' αυτό και οι ερωτήσεις μου είχαν να κάνουν με αυτό. Είναι ξεκάθαρο πως οι πλανήτες επιδρούν στον άνθρωπο. Και μάλιστα, οι επιδράσεις αυτές αποτελούν στοιχεία της ουσίας του, καθορίζοντας αυτό που ο Γκουρτζίεφ ονομάζει "τύπο".

Ναι, αυτό είναι ξεκάθαρο.Το έχω παρατηρήσει κι εγώ.
Οταν υπάρχει μαγνητική καταιγίδα στον Δία, σαλτάρουν οι οδηγοί των τρένων και τα εκτροχιάζουν.

Οταν η θερμοκρασία στην Αφροδίτη ξεπεράσει τους 430 C, σαλτάρουν αμερικανοί πιστολάδες και μπαίνουν στα σχολεία σκοτώνοντας μαθητές και δασκάλους.

Οταν ο Κρόνος κάνει...ανάδρομη κίνηση, πέφτουν αεροπλάνα.

και πάει λέγοντας...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 14:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Ναι, την ξέρω την ιστορία, είναι απο το "αναζητώντας τον κόσμο του θαυμαστού". Ο Γ. αφήνει να πέσει κάτω ένα ραβδί που κρατάει και ρωτάει την παρέα του τι πραγματικά "είδε". Η αλήθεια είναι, πως αυτή η κατάταξη με το εννεάγραμμα, και άλλες σχετικές (πχ οι 4 τύποι του Ιπποκράτη) είναι αυθαίρετες. Στριμώχνουν δηλαδή, λίγο ή πολύ, όλους του ανθρώπους σε μια κλίμακα, που δεν ξέρω αν έχει νόημα να υπάρχει. Στην περίπτωση μας τώρα, ρωτώντας τον kost, θα πάρεις την οπτική γωνία του kost πάνω στην αστρολογία ή την αποκρυφιστική υπόσταση των πλανητών. Δεν ξέρω αν είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.


Δεν έχει σημασία. Ο kost λέει πράγματα στο θέμα, που για να τα βρει κάποιος θα πρέπει να αφιερώσει πολύ χρόνο. Δίνει δηλ. μια συμπυκνωμένη γνώση, συμπυκνωμένες πληροφορίες, που θα χρειαζόταν πολύ ψάξιμο για κάποιον για να τις βρει. Αυτό το ψάξιμο το έχει κάνει ήδη ο kost.

Προσωπικά, αυτά που λέει στην αρχή του θέματος, έχουν για μένα βάση. Και έχουν βάση γιατί δεν είναι δικά του. Είναι έρευνα δική του. Όλα αυτά για τον Αριστοτέλη, τον Πλάτωνα ή τον Πλωτίνο και τον Σωκράτη, δεν είναι δικά του. Είναι προϊόν δικής του έρευνας όμως. Ε, αποκλείεται, μέσα από την δική του έρευνα να μην έχει φτάσει σε κάποια συμπεράσματα. Δικά του. Θα με ενδιέφερε να τα διαβάσω, έστω κι αν δεν είναι αυτά που ψάχνω.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 15:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ,

Παρατήρησε τον εαυτό σου, όταν περπατάς ας πούμε στον δρόμο και κάποιος περνάει ξυστά (ή πολύ κοντά) από δίπλα σου ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 15:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ,

Παρατήρησε τον εαυτό σου, όταν περπατάς ας πούμε στον δρόμο και κάποιος περνάει ξυστά (ή πολύ κοντά) από δίπλα σου ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Ναι φυσικά και τον έχω παρατηρήσει.Πρόκειται για το εκτόπλασμα, που εκτείνεται σε 4-5 μέτρα και το αιθερικό στο 1-1,5 μέτρο.
Εδώ μιλάμε για καθαρή ύλη.Και τα δύο αυτά "σώματα", είναι πλήρη ηλεκτρικών παραγώγων του ανθρωπίνου σώματος.Και μόνη η ροή αίματος, προκαλεί ηλεκτρισμό.

Δεν έχει να κάνει με αστρολογία αυτό Ζιπ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 15:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχει σημασία. Ο kost λέει πράγματα στο θέμα, που για να τα βρει κάποιος θα πρέπει να αφιερώσει πολύ χρόνο. Δίνει δηλ. μια συμπυκνωμένη γνώση, συμπυκνωμένες πληροφορίες, που θα χρειαζόταν πολύ ψάξιμο για κάποιον για να τις βρει. Αυτό το ψάξιμο το έχει κάνει ήδη ο kost.



OK, δεν θα διαφωνήσω. Αλλά εγω προτιμώ για το κάθε θέμα που δεν ξέρω να κρατώ μια κριτική στάση απέναντι σε γνώμες τρίτων, που μπορεί να έχουν αλλοιώσει την πληροφορία, εισάγοντας υποκειμενικές θέσεις. Προτιμώ να ψάχνω ή να τους ρωτάω για γνωστούς συγγραφείς και έργα του χώρου, να διαβάζω το σχετικό θέμα απο εκεί και μετά να μπαίνω στην όποια συζήτηση για αυτό. Άποψη μου φυσικά.

Ας πάρουμε πάντως ενα παράδειγμα από την αστρολογία: Οι περισσότεροι αστρολόγοι που θα βρείς εκεί έξω αντιμετωπίζουν αυτό που ασχολούνται σαν επιστήμη. Και δικαίως η αστρολογία έχει πάρει τον χαρακτηρισμό της Νο 1 ψευδοεπιστήμης ανα τους αιώνες. Αν τους ρωτήσεις, θα πάρεις σαν απάντηση οτι υπάρχει ένας ουσιαστικός ντετερμινισμός στα πάντα και αυτό οφείλεται στα άστρα, άντε στον ουρανό κάτω απο τον οποίο γεννήθηκες ή βρίσκεσαι τώρα.

Αλλοι συγγραφείς του εσωτερισμού, αντιμετωπίζουν το θέμα πιο κριτικά. Πχ η Ελενα Μπλαβάτσκι γράφει κάπου για την αστρολογία, οτι σε καμία περίπτωση οι θέσεις των πλανητών δεν επιδρούν στον άνθρωπο. Αλλά υπάρχει μια περιοδικότητα (κάπως έτσι το αναφέρει) στους χαρακτήρες που γεννιούνται τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και στα συγκεκριμένα μέρη του πλανήτη. Αυτό προέρχεται απο την παράδοση, απο αιώνες καταγραφής. Μέχρι εδω το πάει λογικά, αρκεί κάποιος να αποδείξει οτι ισχύει αυτό.

Αν προσπαθήσω να κάνω μια υπόθεση εργασίας, οτι αυτό δηλαδή ισχύει, τότε υποθέτουμε οτι η πραγματική αστρολογία χρησιμοποιεί τα άστρα ως ορόσημα και όχι σαν παράγοντες επίδρασης. Δηλαδή σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, στο συγκεκριμένο σημείο του χώρου, ή του ηλιακού συστήματος, ενα παιδί που γεννιέται, δέχεται κάποιες επιδράσεις (άγνωστο ποιές και απο που) και αυτές διαμορφώνουν την προσωπικότητά του. Αυτό δημιουργεί φυσικά νεα ερωτήματα, όπως γιατί την στιγμή της γέννησης και όχι στην κύηση ή αρκετό διάστημα μετά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 16:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ναι φυσικά και τον έχω παρατηρήσει.Πρόκειται για το εκτόπλασμα, που εκτείνεται σε 4-5 μέτρα και το αιθερικό στο 1-1,5 μέτρο.


Ώπα ρε γίγαντα ... Τον κόβεις γι' αυτήν την σιγουριά σου ;;;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 16:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να συμπληρώσω πως έκανα ένα λάθος στον υπολογισμό των κύκλων. Η διαφορά είναι ~8%, άρα περίπου στα 67 χρόνια ολίσθησης θα είχαμε και αναστροφή μέγιστου-ελάχιστου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 17:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, είχες δεν είχες, με τρέλανες πάλι με την απάντησή σου ... [ φιλαράκι, την σημείωσα αυτήν την απάντηση, να ξε'ς ... ]

Πάντως, εγώ αυτό δεν σου το είπα επειδή νομίζω πως είναι Αστρολογία. Σου το είπα για να σου δείξω πως με αυτό τον τρόπο [ άγνωστο για μένα ] που υπάρχει μια επίδραση μεταξύ δύο ανθρώπων που περνάει ο ένας κοντά από τον άλλον, με ανάλογο τρόπο επιδρούν και οι πλανήτες στην οργανική ζωή στη γη.

Αλλά 'ντάξει, εσύ το έχεις ερμηνεύσει αυτό, οπότε πάσο ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 17:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,

quote:

OK, δεν θα διαφωνήσω. Αλλά εγω προτιμώ για το κάθε θέμα που δεν ξέρω να κρατώ μια κριτική στάση απέναντι σε γνώμες τρίτων, που μπορεί να έχουν αλλοιώσει την πληροφορία, εισάγοντας υποκειμενικές θέσεις. Προτιμώ να ψάχνω ή να τους ρωτάω για γνωστούς συγγραφείς και έργα του χώρου, να διαβάζω το σχετικό θέμα απο εκεί και μετά να μπαίνω στην όποια συζήτηση για αυτό. Άποψη μου φυσικά.

Ok φίλε.

quote:
Ας πάρουμε πάντως ενα παράδειγμα από την αστρολογία: Οι περισσότεροι αστρολόγοι που θα βρείς εκεί έξω αντιμετωπίζουν αυτό που ασχολούνται σαν επιστήμη. Και δικαίως η αστρολογία έχει πάρει τον χαρακτηρισμό της Νο 1 ψευδοεπιστήμης ανα τους αιώνες. Αν τους ρωτήσεις, θα πάρεις σαν απάντηση οτι υπάρχει ένας ουσιαστικός ντετερμινισμός στα πάντα και αυτό οφείλεται στα άστρα, άντε στον ουρανό κάτω απο τον οποίο γεννήθηκες ή βρίσκεσαι τώρα.

Ναι, γι' αυτό ρώτησα και τον kost κάτι ανάλογο. Και απ' ότι είδα μου απάντησε πως αυτός δεν αποδέχεται αυτόν τον ντετερμινισμό, πράγμα στο οποίο συμφωνώ κι εγώ.

quote:
Αλλοι συγγραφείς του εσωτερισμού, αντιμετωπίζουν το θέμα πιο κριτικά. Πχ η Ελενα Μπλαβάτσκι γράφει κάπου για την αστρολογία, οτι σε καμία περίπτωση οι θέσεις των πλανητών δεν επιδρούν στον άνθρωπο. Αλλά υπάρχει μια περιοδικότητα (κάπως έτσι το αναφέρει) στους χαρακτήρες που γεννιούνται τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και στα συγκεκριμένα μέρη του πλανήτη. Αυτό προέρχεται απο την παράδοση, απο αιώνες καταγραφής. Μέχρι εδω το πάει λογικά, αρκεί κάποιος να αποδείξει οτι ισχύει αυτό.

Κι αυτό το ρώτησα πάνω - κάτω. Σχετικά δηλ. με την περιοδικότητα ...

quote:
Αν προσπαθήσω να κάνω μια υπόθεση εργασίας, οτι αυτό δηλαδή ισχύει, τότε υποθέτουμε οτι η πραγματική αστρολογία χρησιμοποιεί τα άστρα ως ορόσημα και όχι σαν παράγοντες επίδρασης. Δηλαδή σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, στο συγκεκριμένο σημείο του χώρου, ή του ηλιακού συστήματος, ενα παιδί που γεννιέται, δέχεται κάποιες επιδράσεις (άγνωστο ποιές και απο που) και αυτές διαμορφώνουν την προσωπικότητά του. Αυτό δημιουργεί φυσικά νεα ερωτήματα, όπως γιατί την στιγμή της γέννησης και όχι στην κύηση ή αρκετό διάστημα μετά.

Ναι, εντάξει, εγώ βέβαια δεν αναφερόμουν στην προσωπικότητα καθώς δεν θεωρώ πως οι επιδράσεις αυτές "στοχεύουν" σ' αυτήν. Εγώ θεωρώ πως οι οποίες επιδράσεις γίνονται, πάνε και "γράφονται" στην ουσία του ανθρώπου και καθορίζουν τον "τύπο" του. Συμφωνώ δηλ. περισσότερο με τον Γκουρτζίεφ σ' αυτό το θέμα.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 18:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπονοείς αστρολογική επίδραση σε κάποιο επίπεδο πέρα απο το φυσικό σώμα (κυριολεκτικά ή υποθετικά δεν έχει σημασία), τότε απ' όσα έχω διαβάσει, όλα τα γνωστά αποκρυφιστικά συστήματα διαφωνούν. Δηλαδή τα άλλα σώματα/επίπεδα παραμένουν απρόσβλητα απο τις επιδράσεις αυτές. Αυτό που νομίζω πως περιορίζουν, είναι πως η επίδραση των άστρων αφορά το παρόν κουστούμι που φοράμε. Συμπεριλαμβανομένου και του Γ.Γ, ο οποίος στην ουσία έλεγε (ή δίδασκε) πως δεν διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι τα υπόλοιπα που αναφέρομαι, αλλά μόνο οι αφυπνισμένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 18:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,

Φυσικό σώμα ο Γκουρτζίεφ θεωρούσε το αστρικό, το 2ο. Σ' αυτό αναφέρομαι κι εγώ, στο φυσικό. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει σε άλλο, παρά μόνο στο αμέσως προηγούμενό του.

Εσύ προφανώς λέγοντας φυσικό εννοείς το 1ο, το σαρκικό, το υλικό κατά την θεοσοφική ορολογία. Αν οι επιδράσεις αυτές αφορούσαν αυτό το σώμα, τότε η Αστρολογία θα είχε και ντετερμινισμό.

quote:
Αυτό που νομίζω πως περιορίζουν, είναι πως η επίδραση των άστρων αφορά το παρόν κουστούμι που φοράμε.

Δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερη διατύπωση ...

quote:
Συμπεριλαμβανομένου και του Γ.Γ, ο οποίος στην ουσία έλεγε (ή δίδασκε) πως δεν διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι τα υπόλοιπα που αναφέρομαι, αλλά μόνο οι αφυπνισμένοι.

Ναι, εντάξει, δεν το έλεγε ακριβώς έτσι.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 16/11/2015 19:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, είχες δεν είχες, με τρέλανες πάλι με την απάντησή σου ... [ φιλαράκι, την σημείωσα αυτήν την απάντηση, να ξε'ς ... ]

Απλή φυσική είναι.Θα υποστηρίξω αυτή την απάντησή μου, σε κάποιο άλλο θέμα, ευκαιρίας δοθείσης.

Να έχεις σαν Αρχή, σε όλες τις μετα-φυσικές σου αναζητήσεις, ότι πάντα το πνεύμα είναι ανώτερο της ύλης ( άσχετο αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι ), και όχι το αντίθετο.Ετσι η ύλη ( άστρα-πλανήτες ) δεν μπορούν να επηρεάσουν σκέψεις, συμπεριφορές, γεννήσεις και λοιπές αστρολογικές μπαρούφες.

Με την σκέψη σου, μπορείς να πας στον Κρόνο.
Ο Κρόνος, όσο και να...σκεφθεί, δεν θα έρθει ποτέ σε σένα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Heretic, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η Αστρολογία έτσι όπως πλασάρεται σαφώς και είναι ψευδοεπιστήμη...η συντριπτική πλειοψηφία όσων υποστηρίζουν οι αστρολόγοι δεν μπορούν να σταθούν σε μία σοβαρή στατιστική μελέτη.

Ωστόσο υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σημαντικές στατιστικές έρευνες ψυχολόγων (οι οποίοι δεν είχαν την παραμικρή θετική προδιάθεση υπέρ της αστρολογίας) και οι οποίοι βρήκαν κάποια στατιστικά σημαντικά ευρήματα. Η πρώτη περίπτωση είναι οι πολύκροτες έρευνες των Gauquelain γύρω από τη συσχέτιση πλανητών σε κομβικά σημεία του ωροσκοπίου και εξέχοντες επαγγελματίες (η πιο σημαντική συσχέτιση που βρήκε ήταν αυτή μεταξύ του πλανήτη Άρη και αθλητών, το περίφημο Mars effect). Η δεύτερη και ακόμα πιο σημαντική έρευνα είναι αυτή του Ομότιμου πλέον καθηγητή Arnold Muller ο οποίος παίρνοντας ένα μεγάλο δείγμα από τις δυναστείες της Γερμανικής αριστοκρατίας βρήκε εκπληκτικά υψηλή στατιστική συσχέτιση μεταξύ της θέσης του Κρόνου και της βρεφικής θνησιμότητας.


Iδού και τα λινκς
http://www.astrozero.co.uk/astroscience/suitbert_ertel_hopeful_findings.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_effect

To αποτέλεσμα θλιβερό...στην πρώτη περίπτωση τρεις ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες σκεπτικιστών βάλθηκαν να εξετάσουν τα ευρήματα του Γκωγκλαίν. Η πρώτη ομάδα τον επαλήθευσε, ενώ οι άλλες δύο τον διέψευσαν χρησιμοποιώντας αντι-επιστημονικούς τρόπους για να τον απαξιώσουν. Παραβίασαν τα συμφωνηθέντα πρωτόκολλα και προέβησαν σε τραγελαφικές τακτικές με αποτέλεσμα να επισύρουν τη μήνη ακόμα και συναδέλφων τους.

Όσο για τη δεύτερη περίπτωση ουδείς έχει ασχοληθεί παρότι υπάρχει ένα πολύ σημαντικό εύρημα. Ουδείς ενδιαφέρθηκε να αναπαράγει την έρευνα, πιθανόν και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να χειραγωγηθούν τα δεδομένα.

Και να'ναι καλά ο ψυχολόγος και στατιστικολόγος Suibert Ertel που γνωστοποίησε και τις δύο έρευνες, δικαιώνοντας μάλιστα και τον Γκωγκλέν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΕ

Να έχεις σαν Αρχή, σε όλες τις μετα-φυσικές σου αναζητήσεις, ότι πάντα το πνεύμα είναι ανώτερο της ύλης ( άσχετο αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι ), και όχι το αντίθετο.Ετσι η ύλη ( άστρα-πλανήτες ) δεν μπορούν να επηρεάσουν σκέψεις, συμπεριφορές, γεννήσεις και λοιπές αστρολογικές μπαρούφες.


Το έχω ρε φίλε, το έχω. Το θέμα είναι πως δεν διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι πνεύμα ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να έχεις σαν Αρχή, σε όλες τις μετα-φυσικές σου αναζητήσεις, ότι πάντα το πνεύμα είναι ανώτερο της ύλης


Ο άλλος έχει χάσει τη μπάλα εντελώς...ό,τι λέμε παρά πέντε αυτός το λέει ακριβώς...πείτε στον από πάνω ότι ακριβώς γι'αυτό το λόγο οι πλατωνοαριστοτέληδες και μια σειρά από αρχαίους είχαν καταλήξει ότι οι πλανήτες είναι όντα έμψυχα και νοήμονα (ή έστω ότι εμψυχώνονται από κάποια άλλη ενέργεια)...είχε μαλλιάσει η γλώσσα αυτών των αρχαίων να λένε ότι φαίνεται να υπάρχουν νοητικές αρχές που εμψυχώνουν αυτά τα ουράνια σώματα...

Όσοι ασχολούνται σοβαρά με την αστρολογία (και όχι οι μυρωδιάδες που απλώς εμπορεύονται το αντικείμενο) αυτό είναι το νο1 που θα πουν: εάν υποθέσουμε ότι όντως υπάρχει σχέση αναλογίας (που σαφώς και υπάρχει) τότε οι πλανήτες (περιλαμβανομένης και της Γης) δεν είναι άψυχη ύλη αλλά κάτι πολύ σημαντικότερο...

και ουδείς εκ των επαγγελματιών αστρολόγων θα σας πει αυτά που λέω εγώ εδώ, ανάθεμα δηάδή κι αν ξέρουν τις αρχαίες διδασκαλίες...γι'αυτό λέω ότι όποιος κρίνει την 'αστρολογία' από την εμπορική της βιτρίνα δεν έχει την παραμικρή ιδέα για τις σημαντικότερες προεκτάσεις της


κουράστηκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζιπ
Φυσικό σώμα ο Γκουρτζίεφ θεωρούσε το αστρικό, το 2ο. Σ' αυτό αναφέρομαι κι εγώ, στο φυσικό. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει σε άλλο, παρά μόνο στο αμέσως προηγούμενό του.

Και λίγο Γκουρτζίεφ τώρα.

Την εποχή του, ήταν ένας πρωτοπόρος στην εσωτερική αναζήτηση.Το κατάφερε αυτό καινοτομώντας στην διδασκαλία του.Πήρε στοιχεία από πολλές θρησκείες και κατά τόπους δοξασίες, ακόμη και από το σκληρό σουφικό Ισλάμ και δημιούργησε την δική του προσωπική οπτική.Πιασάρικη τότε, δεν λέω.Στον σύγχρονο κόσμο όμως, έπεσαν πολλές "μυστήριες" μάσκες του αποκρυφισμού, λόγω προόδου της επιστήμης.

Ετσι ο συμπαθής ομολογουμένως Γκουρτζίεφ ξεπεράσθηκε.
Π.χ. το φυσικό σώμα του ανθρώπου.

Φυσική είναι όχι μόνο για τον άνθρωπο, αλλά και για όλα τα βιολογικά όντα, η συνύπαρξη πολλών "σωμάτων".Αυτά που την εποχή του Γκουρτζίεφ ονομάζονταν φυσικό, αιθερικό, εκτόπλασμα.Μέσω των φωτογραφιών Κίρλιαν ανιχνεύθηκε το αιθερικό, το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η τάση των τελευταίων ηλεκτρονίων κάθε πυρήνα, να διαφεύγουν.Το ίδιο, αλλά σε ασθενέστερη μορφή, είναι το εκτόπλασμα.Τα δύο αυτά "σώματα", ήταν γνωστά στην Θιβετιανή εσωτερική αναζήτηση, χιλιάδες χρόνια πριν τα "ανακαλύψει" ο Γκουρτζίεφ για την Δύση.

Οποιοσδήποτε ακτινολόγος MRI σήμερα, μπορεί να βεβαιώσει την αύρα των βιολογικών όντων.Την ανιχνεύει σαν αχλή στα μηχανήματά του.

Λάβε όμως υπ'όψιν, πως επειδή τα πάντα είναι κίνηση, ροή ηλεκτρονίων δηλαδή και όλα τα μη βιολογικά σώματα εκπέμπουν ηλεκτρόνια, με αποτέλεσμα να δημιουργούν και αυτά αιθερικά και εκτοπλάσματα.Λίγο ασθενέστερα βέβαια, αλλά ανιχνεύσιμα υπό κατάλληλες συνθήκες.


Πορευθείτε κύριοι προς την γνώση, ακολουθώντας την επιστημονική πρόοδο, έχοντας σαν καταλύτη των εισερχομένων πληροφοριών, το ένστικτό σας και την ικανότητά σας κριτικής αντίληψης.

Ο Ζιπ το έχει, ο Heretic το έχει, ο DSM το έχει, ο Πυθαγόρας το έχει, καθώς και ο μεγαλύτερος αριθμός των μελών του φόρουμ, για να μην μακρυγορώ.Ευτυχώς δηλαδή...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Απλή φυσική είναι.Θα υποστηρίξω αυτή την απάντησή μου, σε κάποιο άλλο θέμα, ευκαιρίας δοθείσης.


Εγώ πάντως, περιμένω αυτό το θέμα ... . Έχει να γίνει ... ω ρε μάνα μου ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοστ
Ωστόσο υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σημαντικές στατιστικές έρευνες ψυχολόγων (οι οποίοι δεν είχαν την παραμικρή θετική προδιάθεση υπέρ της αστρολογίας) και οι οποίοι βρήκαν κάποια στατιστικά σημαντικά ευρήματα. Η πρώτη περίπτωση είναι οι πολύκροτες έρευνες των Gauquelain γύρω από τη συσχέτιση πλανητών σε κομβικά σημεία του ωροσκοπίου και εξέχοντες επαγγελματίες (η πιο σημαντική συσχέτιση που βρήκε ήταν αυτή μεταξύ του πλανήτη Άρη και αθλητών, το περίφημο Ωστόσο υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σημαντικές στατιστικές έρευνες ψυχολόγων (οι οποίοι δεν είχαν την παραμικρή θετική προδιάθεση υπέρ της αστρολογίας) και οι οποίοι βρήκαν κάποια στατιστικά σημαντικά ευρήματα. Η πρώτη περίπτωση είναι οι πολύκροτες έρευνες των Gauquelain γύρω από τη συσχέτιση πλανητών σε κομβικά σημεία του ωροσκοπίου και εξέχοντες επαγγελματίες (η πιο σημαντική συσχέτιση που βρήκε ήταν αυτή μεταξύ του πλανήτη Άρη και αθλητών, το περίφημο Mars effect). Η δεύτερη και ακόμα πιο σημαντική έρευνα είναι αυτή του Ομότιμου πλέον καθηγητή Arnold Muller ο οποίος παίρνοντας ένα μεγάλο δείγμα από τις δυναστείες της Γερμανικής αριστοκρατίας βρήκε εκπληκτικά υψηλή στατιστική συσχέτιση μεταξύ της θέσης του Κρόνου και της βρεφικής θνησιμότητας.). Η δεύτερη και ακόμα πιο σημαντική έρευνα είναι αυτή του Ομότιμου πλέον καθηγητή Arnold Muller ο οποίος παίρνοντας ένα μεγάλο δείγμα από τις δυναστείες της Γερμανικής αριστοκρατίας βρήκε εκπληκτικά υψηλή στατιστική συσχέτιση μεταξύ της θέσης του Κρόνου και της βρεφικής θνησιμότητας.

Ερευνες ψυχολόγων έ?

Μάλιστα.Οι πλανήτες και τα άστρα kost, είναι κατ' εξοχήν αντικείμενο αστροφυσικών, αστρονόμων, κοσμολόγων και σωματιδιακών φυσικών υψηλών ενεργειών.

Είδες κανέναν από τους ανωτέρω, να δημοσιεύει τέτοιες έρευνες, όπως οι ψυχολόγοι σου?
Εκτός κι αν κάποιος εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία αποπροσανατολισμού και χαϊβανοποίησης του πληθυσμού, ως μέσο ελέγχου και χειραγώγησης, εκεί που η θρησκεία έχει αποτύχει ή είναι αδύναμη.

Ακόμη και η επιστήμη της στατιστικής, δεν έχει σε τίποτα να κάνει με αστρονομικές παρατηρήσεις, σε σχέση με τα γήϊνα τεκταινόμενα.

Αυτό το Mars effect τελικά, είναι η πιό κραυγαλέα προσπάθεια αποσυντονισμού της ορθολογικής σκέψης.Στόχευε τα αδύναμα μυαλά, με αραιή πυκνότητα φαιάς και πέτυχε απόλυτα.κρίμα τα μυαλά σας, αν δέχεστε τέτοιου τύπου "επιστημονικές" έρευνες.
Και ειδικά από ψυχολόγους.Αυτοί δεν γνωρίζουν καν το αντικείμενο της επιστήμης τους.Την ψυχή και τις όποιες δυνατότητές της, θα μας πούν λοιπόν, ότι ο Αρης και ο Δίας επηρεάζουν γεννήσεις σε διάφορα σημεία του πλανήτη?Ημαρτον γαμώ το!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE, να σε ρωτήσω κάτι :

Η ύλη [ όχι τα άστρα, όχι οι πλανήτες ] μπορεί, κατά την γνώμη σου, να επηρεάσει μια παρατήρηση ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 16/11/2015 19:47:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Να έχεις σαν Αρχή, σε όλες τις μετα-φυσικές σου αναζητήσεις, ότι πάντα το πνεύμα είναι ανώτερο της ύλης ( άσχετο αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι ), και όχι το αντίθετο.Ετσι η ύλη ( άστρα-πλανήτες ) δεν μπορούν να επηρεάσουν σκέψεις, συμπεριφορές, γεννήσεις και λοιπές αστρολογικές μπαρούφες.
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ



Δεν γνωρίζουμε τι είναι,αλλά σίγουρα είναι ανώτερο

Βρε τα ίδια σκατά είναι,άκου και εμένα.


Εγώ δεν το έχω;😢😢


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXE, να σε ρωτήσω κάτι :

Η ύλη [ όχι τα άστρα, όχι οι πλανήτες ] μπορεί, κατά την γνώμη σου, να επηρεάσει μια παρατήρηση ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 16/11/2015 19:47:45


προσεχέ τον αυτόν Νικομάχε,θέλει το κακό σου!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 16/11/2015 19:54:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Εγώ δεν το έχω;😢😢


Εσύ κατούρησες στο πηγάδι ...

Κλάψψψεεε ... κλάψψψεεε ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 19:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXE, να σε ρωτήσω κάτι :

Η ύλη [ όχι τα άστρα, όχι οι πλανήτες ] μπορεί, κατά την γνώμη σου, να επηρεάσει μια παρατήρηση ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 16/11/2015 19:47:45


χαχαχα

Αστείο Ζιπ.

Εσύ τι λες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy