ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Πιστεύετε οτι ζούμε σε ένα Matrix?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια oneiric (ή μήπως να σε λέω Ειρήνη), έχεις σκεφτεί πόσο καταπληκτικό θα ήταν να μπορούσε να συναντήσει κανείς ανθρώπους, δικούς του, που έχουν πεθάνει? Είχα κάποτε ένα πολύ καλό φίλο, ξέρεις από αυτούς τους ανθρώπους που μόλις τους γνωρίσεις νομίζεις ότι τους ξέρεις εδώ και χρόνια. Κάναμε μόνο 5 χρόνια παρέα και ξαφνικά ''έφυγε''. Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι η ''παρουσία'' του είναι έντονη γύρω μου και τότε του μιλάω νοερά. Όμως δεν ξέρω αν μ' ακούει...

Επίσης νομίζω πως θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσε κανείς, μέσω της αστρικής προβολής ίσως, να μεταφερθεί στο παρελθόν (όσο μεγαλώνεις Ειρήνη, τόσο περισσότερο κοιτάς προς τα πίσω). Εννοώ να μπορούσε να συναντήσει άτομα που έπαιξαν κάποτε κάποιο ρόλο στη ζωή του.

Εκείνο πάντως που ξέρω και από μια προσωπική εμπειρία με κοντινό μου πρόσωπο, είναι ότι κάτι συμβαίνει λίγο πριν την ώρα του θανάτου. Κάτι βλέπουν, μιλούν με κάποιους, υπάρχει, νομίζω, μια επικοινωνία με κάποια διάσταση διαφορετική από τη δική μας.

Πάντως δεν νομίζω ότι η αστρική προβολή είναι επικίνδυνη. Λένε πως η λεπτή κλωστούλα που ενώνει το αστρικό με το φυσικό σώμα, δεν σπάει με τίποτα. Νομίζεις ότι κάποιος μέσω της αστρικής προβολής μπορεί να επισκεφτεί και άλλους πλανήτες?

Τελικά σήμερα έχει συννεφιά ή ήλιο? Κάθε πέντε λεπτά αλλάζει και δεν ξέρω πως να κανονίσω τη διάθεσή μου. Αστειεύομαι, είμαι μια χαρά! Εσένα σε επηρρεάζει ο καιρός, ως προς τη διάθεση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 17:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιες σκοτεινές δυνάμεις συνομώτησαν σήμερα, καλή μου Oneiric, για να σε κρατήσουν μακριά από την οθόνη σου?
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και αύριο να μπορέσουμε πάλι να τα πούμε.

Σου εύχομαι καλό απόγευμα!

moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 01:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δειτε την ταινια "Το 13ο Πατωμα (ή οροφος)"...

Το τελος της ταινιας ειναι ολα τα λεφτα...


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 09:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου moebius, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή μου αλλά ειλικρινά είχα τόση πολύ δουλειά χθες που δεν μπόρεσα να απαντήσω.

Δυστυχώς το έχω σκεφτεί άπειρες φορές (και λέω δυστυχώς γιατί θα προτιμούσα να το σκεφτόμουν εκ του ασφαλούς και να είχα ακόμα την μητέρα μου παρόλα τα «θεωρητικά ερωτήματα» που θα με απασχολούσαν).

Ναι, το έχω σκεφτεί! Με αυτό το σκεπτικό (αν και έχω πολλά που θα ήθελα να κάνω μέσω της ΑΠ (αστρική προβολή), ξεκίνησα να προσπαθώ. Έχω διαβάσει πως τα επίπεδα είναι 7. Το 6ο ή το 7ο νομίζω είναι ο θάνατος (συγνώμη δεν είμαι σίγουρη αυτή την στιγμή). Κάποια στιγμή λοιπόν είχα διαβάσει μία περιγραφή ενός φίλου, ο οποίος μετά από χρόνια και πλέον προσπαθειών ισχυριζόταν ότι κατάφερε να φτάσει στο 5ο επίπεδο και να συναντήσει τον γιο του ο οποίος πέθανε σε ηλικία 5 χρονών.. Ειλικρινά φίλε moebius (και ‘γω θα ήθελα να μάθω το όνομά σου εάν μόνο δεν σε πειράζει) ήταν μία περιγραφή ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ. Ο τρόπος που περιέγραφε, τα όσα περιέγραψε... ποτέ κάτι «τέτοιο» δεν ζέστανε την ψυχή μου τόσο πολύ (εάν δεν έλεγε αλήθεια πρέπει να είχε μοναδική φαντασία). Έτσι ξεκίνησα και εγώ μία προσπάθεια, η οποία γνωρίζω πολύ καλά ότι θα χρειαστεί πολύ-πολύ χρόνο, μήπως υπάρξει μία 2η ευκαιρία να ξαναδώ και να μιλήσω στην μητέρα μου.

Είναι υπέροχο που ακόμα νιώθεις τον φίλο σου κοντά σου, δεν είναι? Δεν νιώθεις παρηγοριά, γλύκα... Εγώ έτσι νιώθω για τα άτομα που έχω χάσει όταν τα νιώθω κοντά μου. Παρηγοριά, ηρεμία, μία περίεργη γλύκα στην καρδιά... Και ‘γω αναρωτιέμαι εάν μας ακούν. Αναρωτιέμαι με ποιο τρόπο να πω αυτά που θέλω, με την σκέψη μου, ή να μονολογώ?...

Καλή σου ημέρα!

Υ.Γ1. Φυσικά μπορείς να με λες Ειρήνη, είναι πιο οικείο και μου αρέσει πολύ!
Υ.Γ2. Περισσότερα σου γράφω στο topic της Α.Π.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη καλή σου μέρα

Μόλις αυτή τη στιγμή μπήκα στο γραφείο και με πολλή χαρά είδα το μήνυμά σου. Χαίρομαι που είσαι καλά. Θα πάρω μια ανάσα και θα επικοινωνήσω πάλι σύντομα μαζί σου. Το όνομά μου είναι Πάνος.

Όπως λένε και στην TV, σε λίγο πάλι μαζί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... Μετά τις διαφημίσεις λοιπόν!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 13:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ειρήνη και πάλι γεια σου. Εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου γράφεις, σε σημείο που σκέφτομαι να το μελετήσω το θέμα. Παλαιότερα απλώς είχα διαβάσει γύρω από την Α.Π.

Χαίρομαι όμως που μου γράφεις ότι η συζήτησή μας, ανανέωσε και το δικό σου ενδιαφέρον. Κρίμα που σε ένα τέτοιο ταξίδι δεν μπορείς να πάρεις και συνεπιβάτη!

Υπάρχει ένα φιλμ με τον Ρόμπιν Ουίλλιαμς που πραγματεύεται το θέμα του θανάτου αγαπημένου προσώπου με ένα εκπληκτικό τρόπο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο του και δεν ξέρω αν είναι το φιλμ που αναφέρει ο φίλος σε προηγούμενο σημείωμα. Πάντως αν σε ενδιαφέρει μπορώ να τον βρώ.

Με συγχωρείς που άργησα να επικοινωνήσω αλλά σήμερα έχουν συνομωτήσει όλες οι δυνάμεις εδώ στο γραφείο για να εμποδίσουν αυτή την επικοινωνία. Αλλά δεν θα τους κάνουμε το χατήρι... Νομίζω είναι περιττό να σου πω πόση ''ζεστασιά'' αισθάνομαι συνομιλώντας μαζί σου...

Τι άλλο θα ήθελες να πραγματοποιήσεις μέσω της Α.Π., εκτός από την επικοινωνία με τη μητέρα σου, που είναι βέβαια ένας σπουδαίος λόγος?

moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 14:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Πάνο καλησπέρα.

Συμφωνώ μαζί σου. Εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα και προσωπικά με απασχολεί πολύ. Έχω διαβάσει τόνους (σχετικό είναι αυτό) με θεματολογία την ΑΠ.

Θα ήθελα να δοκιμάσω χιλιάδες πράγματα. Μερικά από αυτά που τώρα μου έρχονται στο μυαλό είναι - να δοκιμάσω πως είναι να πετάς (που διαφέρει απ’ ότι έχω ακούσει από αυτό στα όνειρα) και να επισκεφτώ διάφορα γεγονότα στο παρελθόν μου (όταν ήμουν μωρό), στο παρελθόν των γονιών μου & της Ιστορίας. Νομίζω ότι όταν πλέον περάσεις τις αρχικές δυσκολίες (του να μπορέσεις να δεις, του να μπορέσεις να αξιοποιήσεις την δύναμη της σκέψης για τις «μεταφορές» σου και όχι απλά να «πηγαίνεις» περπατώντας κάπου κλπ.) οι δυνατότητες είναι ανεξάντλητες! Το φαντάζεσαι?

Εσύ τι θα ήθελες να κάνεις/να πας/να δεις?

Μήπως μπόρεσες να διαβάσεις το topic περί Α.Π.?

Το φιλμ δεν το γνωρίζω. Θα με ενδιέφερε πολύ εάν θα μπορούσαμε να μάθουμε τον τίτλο από κάποιον που το γνωρίζει. Σίγουρα θα ήθελα να το δω!

Υ.Γ. Να μη σε αγχώνει καθόλου το γεγονός ότι αργείς να απαντήσεις (όπως και εγώ άλλωστε). Ξέρουμε και οι δύο πόσο πιεζόμαστε χρονικά. Όποτε βρίσκεις χρόνο είμαι εδώ!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 15:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moebius, Oneiric1, "θα σε βρω στον Παράδεισο".

Αυτός πρέπει να είναι ο τίτλος της ταινίας. Δείτε την, θα σας αρέσει πολύ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 15:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι Ειρήνη, πως μπορεί κανείς να διακρίνει, όταν βλέπει στον ύπνο του ότι πετάει, αν είναι όνειρο ή αν πρόκειται για μια περίπτωση Α.Π. Είναι κάτι που μου έχει συμβεί αρκετές φορές και δεν ξέρω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Φυσικά και διάβασα το σημείωμά σου στο topic Α.Π. καθώς και τα αρχικά σημειώματα προσπαθώντας να ενημερωθώ. Για το θέμα της Σελήνης πολλά ακούγονται, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο. Κυκλοφορεί ένα βιβλίο από τις εκδόσεις ΩΡΟΡΑ, με θέμα τη Σελήνη το οποίο περιέχει πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Πιστεύω πως ο φίλος σου, σε ένα τόσο σοβαρό θέμα, όπως ο θάνατος του παιδιού του, δεν θα έλεγε συνειδητά ψέμματα.

Σου εύχομαι κι εσένα να έχεις κάποτε (σύντομα) την επικοινωνία που επιθυμείς με τη μητέρα σου. Πόσα θα έχεις να τις πεις...

Πάντως κάτι τέτοιες μαρτυρίες μας δίνουν την ελπίδα ότι κάτι υπάρχει μετά το τέλος και ότι δεν είναι όλα μάταια.

Με ρωτάς που θα ήθελα να πάω και τι να δω. Τόσα πολλά πράγματα... Οι δυνατότητες πράγματι είναι απέραντες!
Δεν είναι κρίμα να υπάρχουν τόσοι πλανήτες, πραγματικοί, υπαρκτοί και να μη μπορούμε να τους δούμε? Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια τέτοια επίσκεψη.
Θα ήθελα να δω κάποια πρόσωπα που στο παρελθόν ήταν στη ζωή μου, πως είναι τώρα, μετά από τόσα χρόνια.
Αν μπορούσα να πάω στο παρελθόν, θα ήθελα να επισκεφτώ παλιούς πολιτισμούς, να δω γενικά πως ήταν η ζωή σε άλλες χρονικές στιγμές και σε άλλους τόπους. Αν καθίσω να σκεφτώ θα βρω και άλλα, αλλά δεν θέλω να σε κουράσω περισσότερο.

Πάντως είνα εντυπωσιακό, Ειρήνη, πόση παρηγοριά σου δίνουν κάποια ''ζωντανά'' όνειρα, όταν σε φέρνουν σε επικοινωνία με κάποια πρόσωπα χαμένα από καιρό. Συμφωνείς?

Ποια είναι όμως τα δικά σου όνειρα για το μέλλον?

Πάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 17:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Thoth, αυτή πρέπει να είναι η ταινία, είναι πράγματι πολύ όμορφη, σ' ευχαριστούμε για την πληροφορία!

Ειρήνη, σου εύχομαι ένα καλό απόγευμα. Αύριο πάλι...

Πάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 17:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι Πάνο μου.

Έχω διαβάσει ότι κάθε βράδυ κάνουμε ΑΠ στον ύπνο μας απλά δεν το συνειδητοποιούμε (δεν ξέρω αν ισχύει). Προσωπικά ξεχωρίζω μόνο όταν έχω ένα «φωτεινό όνειρο (lucid dream) ή όταν είμαι σε ΑΠ. Σε άλλη περίπτωση όχι.

Και ‘γω πιστεύω ότι ο φίλος αυτός (αν και δεν τον γνωρίζω ουσιαστικά) δεν θα έλεγε ένα τέτοιο ψέμα.

Ειλικρινά εάν μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναμιλήσω με την μητέρα μου... δεν ξέρω τι θα κάνω... θα είναι μία εμπειρία που κυριολεκτικά θα με στιγματίσει!

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι παρηγορείσαι από κάποια όνειρα. Θα ήθελα να σου διηγηθώ μία ιστορία: Όταν σκοτώθηκε η σχολική μου φίλη με το αγόρι της, δεν μπορούσα να το πιστέψω, μου είχε στρίψει που λένε και έλεγα συνέχεια «πρέπει να πάω στην κηδεία για να βεβαιωθώ μήπως δεν είναι εκείνη και έχει γίνει κάποιο λάθος»! Το ίδιο βράδυ βλέπω στον ύπνο μου την φίλη μου να κάθεται επάνω σε ένα φέρετρο, μέσα στο σαλόνι του σπιτιού μου. Με τρομερή ένταση της λέω «που είσαι βρε Κατερίνα μου και σε ψάχνω?» Και μου απαντά «Ειρηνάκι μου, μην φοβάσαι. Δεν έχω πεθάνει». «Μα έτσι μου είπαν!» της απαντάω με παράπονο. Και τότε γυρίζει και μου λέει «Δεν έχεις ακούσει για κάποιους που πεθαίνουν, ενώ πραγματικά δεν πεθαίνουν?! Έτσι και εγώ! Δεν έχω πεθάνει, είμαι καλά!». Δεν ξέρω αν ήθελε να μου μεταφέρει και κάποιο μήνυμα σχετικά με το «κάποιοι» που ανέφερε, πάντως ξύπνησα τα ξημερώματα, και αν και έκλαψα πολύ, αισθανόμουν μία ανακούφιση που μου «μίλησε»! Δεν είναι υπέροχο?

Υ.Γ. Μην ξαναπείς ότι με κουράζεις. Μπορείς να γράφεις οτιδήποτε σε απασχολεί, όπως άλλωστε κάνω και εγώ!

Θα συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας αύριο. Σ’ ευχαριστώ πολύ!

Φίλε thoth να σαι καλά για την πληροφορία!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 18:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο γάμος, αγαπητή μου oneiric, σύμφωνα με τους αρχαίους ημών προγόνους, δεν ήταν για τους άντρες καθόλου λαχείο. Έλεγαν σχετικά: ''Ο άντρας πρέπει να παντρεύεται οπωσδήποτε. Αν πάρει καλή γυναίκα θα γίνει ευτυχισμένος, ενώ αν πάρει κακιά θα γίνει φιλόσοφος''.


Φίλε moebius …. να με συμπαθάς…το είδα μόλις τώρα!!!

Αν κοιτάξω γύρω μου, μιας και δεν βλέπω ευτυχισμένους άνδρες, θα υποθέσω πως παντρεύτηκαν οι πλειστοι... κακές γυναίκες….

Που είναι οι Φιλόσοφοι?


Υ.Γ Δεν είμαι παντρεμένος!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 18:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι για τον φίλο τον καπετάνιο!… (ΜΑΤΡΙΧ)

Σκέψου!

Τα τελευταία 200 χρόνια…. τι δημιούργησε ο άνθρωπος και η Τεχνολογία….

Ποσά εκατομμύρια χρόνια υπάρχει ζωή?

Ποσά δισεκατομμύρια χρόνια έχει το σύμπαν

Πόσα δισεκατομμύρια άλλοι πλανήτες υπάρχουν?

Αν δεν καταστραφούμε τα επόμενα 2000 χρόνια τι άλλο θα κάναμε?

Τα 200 χρόνια φίλε καπετάνιο… είναι μια σταγονίτσα σε ωκεανό…


Πάνω κάτω τόσα…όσα ο ΒΕΡΝ…που τα σκέφτηκε! (Υποβρύχια, Αεροπλάνα, ταξίδια στο φεγγάρι…κλπ κλπ…)

Και ομως, εγιναν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 10:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα, αν δεν γίνεις φιλόσοφος, τουλάχιστον κάποια στιγμή θα φιλοσοφήσεις!

Όταν παντρευτείς θα καταλάβεις...

Πάντως τίποτα δεν αποκλείει να κάνεις ένα ευτυχισμένο γάμο και παράλληλα να φιλοσοφείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 10:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη μου, καλή σου μέρα

Είναι μια υπέροχη ανοιξιάτικη ημέρα σήμερα, αισθάνομαι πολύ όμορφα και νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να σου πω πόση χαρά παίρνω, κάθε φορά που βλέπω ένα καινούριο σου μήνυμα.

Αυτό το συγκλονιστικό όνειρο με τη φίλη σου, που μου περιέγραψες, το έχω ζήσει και εγώ. Λίγο καιρό μετά το θάνατο του φίλου μου τον είδα σε ένα όνειρο και τον ρώτησα πως τα περνάει (''ήξερα'' όμως μέσα στο όνειρο ότι είναι πεθαμένος). ''Καλά είμαι μην ανησυχείς'' μου είπε και με χάιδεψε στον ώμο. Επειτα γύρισε και απομακρύνθηκε. Πριν εξαφανιστεί γύρισε και μου είπε ''θα τα ξαναπούμε''! Φοβερά πράγματα. Όταν ξύπνησα ήξερα ότι είχα μιλήσει πραγματικά μαζί του!

Θα ήθελα να μάθαινα μερικά πράγματα, περισσότερα, για σένα. Και νομίζω πως είναι φυσικό γιατί σε αισθάνομαι σαν μια πολύ καλή μου φίλη. Και, ευχαρίστως, αν θέλεις, να σου πω κι εγώ για μένα.

Μήπως είδες χθες μια ταινία στο MEGA με τον (κοίτα σύμπτωση) Ρόμπιν Ουίλλιαμς? Έθιγε κάποιες ανθρώπινες σχέσεις με πολύ τρυφερό τρόπο, ιδίως προς το τέλος. Πάντως την άλλη ταινία να τη δεις οπωσδήποτε, θα σου αρέσει πολύ και πιστεύω θα σε συγκινήσει.

Περιμένω νέα σου!

Σου στέλνω την αγάπη μου
Πάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 11:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Πάνο καλημέρα! Πάντα με τον καλό σου λόγο! Έτσι μπράβο δεν θέλω «γκρινίτσες» (αν και εχτές έκανα μιάμιση ώρα πεζοπορία για να φτάσω σπίτι μου και έχω μία δόση γκρίνιας!).

Είδες... μίλησες με τον φίλο σου και πήρες κουράγιο. Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει παρά μόνο εσύ που του μίλησες και ένιωσες όσα ένιωσες! Πάντως, πραγματικά πόσο πολύ μας βοηθούν ψυχολογικά κάποια τέτοια «γεγονότα» ε?!

Το έργο που μου αναφέρεις το είδα αλλά.... δυστυχώς δεν άντεξα και έχασα το τέλος ! Τι γίνεται??? Είδα μέχρι εκεί που αφού πέθανε και η «little miss» πήγε πάλι στον μηχανικό και ζήτησε να γίνουν «βιολογικές» οι λειτουργίες του.

Τα λέμε πάλι σε λιγάκι.

Υ.Γ. Πάντως ελπίζω να παντρευτώ (παντρεύομαι τον ερχόμενο Σεπτέμβριο) και να συνεχίσω να ... φιλοσοφώ!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 13:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάμιση ώρα περπάτημα Ειρήνη, είναι πολύ καλή άσκηση (αλλά όχι μετά από οχτάωρο εργασίας). Εγώ το κάνω κάθε πρωί.

'Ωστε παντρεύεσαι τον Σεπτέμβριο? Εύχομαι η ώρα η καλή! Κι εγώ Σεπτέμβριο παντρεύτηκα πριν από... άσε καλύτερα.

Εσύ σίγουρα θα φιλοσοφείς και μετά το γάμο, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο μελλοντικός σου σύζυγος δεν θα χρειαστεί να γίνει φιλόσοφος. Με ένα τόσο χρυσό κορίτσι...

Κι όταν με το καλό γίνεις μητέρα, θα σου ανοιχτεί ένας ολόκληρος καινούριος κόσμος. Είναι κάτι φανταστικό να αποκτάς το δικό σου παιδί, τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό το συναίσθημα. Πιστεύω πως θα θυμηθείς τα λόγια μου.

Το χθεσινό φιλμ όπως σου είπα τελειώνει πολύ τρυφερά, όταν αποποιείται τη δυνατότητά του για αθανασία, για να μπορέσει να πεθάνει μαζί της!

Το ημερολόγιο γράφει σήμερα Αγάπης, Ευτυχίας (και στο ημερολόγιο ακόμα αυτά τα δύο πάνε μαζί). Νομίζω όμως πως γιορτάζεις 5 Μαϊου. Ετσι δεν είναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πρέπει να παντρευτώ για να καταλάβω φίλε moebius, μάλλον δεν θα καταλάβω ποτέ!

Τώρα ο Φιλόσοφος με κάποιον που θα φιλοσοφήσει, γιατί ο γάμος του πήγε στραβά….δεν έχει καμία σχέση.. Ο φιλόσοφος είναι τρόπος Ζωής… μάλιστα ο Σωκράτης έφτασε να πει, πως χωρίς Φιλοσοφία, δεν αξίζει καν να ζεις…

Τέλος πάντων, ήταν μόνο μια διευκρίνηση, γιατί αν ήταν αληθινό ότι έγραψες, θα έψαχνα να βρω κακιά!!!

To ΑΣΕ...μου λεει παντως πολλα..Σε καταλαβαινω!

Φίλη oneiric1, να έχεις ζωή ανθόσπαρτη και μετά γάμο…φιλοσοφώντας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 13:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβες φίλε Πλάτωνα. Εγώ είμαι από τους τυχερούς, γιατί έχω ένα ευτυχισμένο γάμο και παράλληλα, όσο μου επιτρέπει το φτωχό μου μυαλό, προσπαθώ και να φιλοσοφώ. Πάντως φιλόσοφος δεν είμαι. Μ'αρέσει να παρατηρώ τη ζωή και τους ανθρώπους, αλλά πίστεψέ με, με πολλή συμπάθεια και αγάπη. Μεγαλώνοντας θα καταλάβεις πως τα απλά πράγματα κάνουν όμορφη τη ζωή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 13:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Πάνο, να ένα κοινό μας. Και εγώ περπατώ καθημερινά! Μου αρέσει πάρα πολύ και γενικά ηρεμώ! Όμως όχι έτσι... να μου το έχουν επιβάλλει, κατά μία έννοια να το κάνω... εκεί είναι να στην δίνει στα νεύρα! xexe
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για τα καλά σου λόγια! Πάντως και εγώ είμαι τυχερή γιατί παντρεύομαι έναν εξαιρετικό άνθρωπο.

Ξέρεις... σχετικά με αυτό που λες για τα παιδιά, γι’ αυτό τον λόγο δεν σου απάντησα σχετικά με τα όνειρά μου. Νομίζω πως τα όνειρα θα διαμορφωθούν καταλυτικά με την γέννηση των παιδιών μου (αν με ευλογήσει ο Θεός με τέτοια ευτυχία- πιστεύω πολύ).

Μπράβο! Να σου πω κάτι τέτοιο σκεπτόμουν για το τέλος του χθεσινού φιλμ! Είπαμε... «η αγάπη είναι η μόνη αλήθεια»!

Γιορτάζω 10 Αυγούστου, γιατί όταν γεννήθηκα ... άργησα λιγάκι (καμιά 20αριά ημέρες!!!) και έτσι με «έταξαν».

Φίλε Πλάτωνα, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και στα δικά σου!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 14:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα είσαι ένταξη φίλε Πάνο με το γάμο σου, ειλικρινά χαίρομαι για σένα!!!

Τώρα άμα μεγαλώσω…ακόμα λίγο... θα δω τι θα κάνω!!!

Προς το παρόν παραμένω Παιδί!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 14:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προηγούμενο σημείωμά μου, καλή μου Ειρήνη έγινε λίγο σουρεαλιστικό, καθώς ήθελα να γράψω ''Αγάπης, Ειρήνης'' και όχι ''Ευτυχίας''. Ελπίζω βέβαια στην κατανόησή σου!

Για το περπάτημα έχεις δίκιο, κι εμένα μ'αρέσει πολύ. Να σκεφτείς ότι κάθε πρωί κατεβαίνω από την Καισαριανή που μένω, μέχρι τον Ευαγγελισμό με τα πόδια και από εκεί παίρνω το μετρό (και σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες ''σκέψου να είμαστε στο ίδιο βαγόνι με την Ειρήνη και να μη το ξέρουμε''!

Κάτι άλλο δε που σκέφτομαι και γελάω, είναι ότι έχουμε καταλάβει το topic του φίλου μας του κάπταιν -καλή του ώρα- και λέμε τα δικά μας. Αλλά τι να κάνουμε κι εμείς οι κυβερνοναύτες?

Βέβαια καλή μου Ειρήνη, δεν μου διαφεύγει πως σου κάνω κάποια ερωτήματα και μου τα περνάς στο ''ντούκου'' που λένε. Αναγνωρίζω όμως πως η κατάσταση εδώ είναι λίγο ιδιόμορφη, μια και διαβάζουνε αυτά τα σημειώματα και καμιά διακοσαριά άλλοι εκτός από εμάς! Γι' αυτό δεν επιμένω, ότι θέλεις εσύ.

Χθες το βράδι, ξέχασα να σου πω, προσπάθησα να ''δω'' τη σκάλα που ανάφερες σε κάποιο από τα σημειώματά σου. Οικτρή αποτυχία! Έβλεπα μόνο μέχρι 5 σκαλοπάτια. Πάντως πιστεύω πως χρειάζεται να υπάρχει μεγάλη ησυχία γύρω και να πετύχεις απόλυτη ηρεμία και αυτοσυγκέντρωση. Περιμένω τις συμβουλές σου και τα φώτα σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 17:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη μου, έπεσε πολλή δουλειά ε? Δεν πειράζει, όπως λέει και το τραγούδι ''αύριο πάλι...''.

Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθείς και σήμερα, αν και λένε ότι είναι η χειρότερη μέρα (κυκλοφοριακώς)! Η σκέψη μου πάντως θα είναι κοντά σου.

Καλό απόγευμα και όμορφο βράδι...

Πάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 23:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν καταστραφούμε τα επόμενα 2000 χρόνια τι άλλο θα κάναμε?

Τα 200 χρόνια φίλε καπετάνιο… είναι μια σταγονίτσα σε ωκεανό…


Νομίζω πως είναι αδύνατο να σκεφτεί κανεις τι θα συμβεί(αν δεν καταστραφούμε)σε αυτόν τον πλανήτη.Ποιός ξέρει ποιά θα είναι τα επόμενα επιτεύγματα της ανθρώπινης φυλής?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 11:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, Ειρήνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 14:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Πάνο καλημέρα.

Δυστυχώς η πολύ δουλειά με εμποδίζει να απαντώ πολύ γρήγορα. Συγχώρεσέ με λοιπόν!

Να σου ‘πω και ‘γω το ίδιο σκεπτόμουν (για την «κυρίευση του topic) και αναρωτιέμαι πόση «υπομονή» θα κάνουν οι υπόλοιποι φίλοι! Και φυσικά αυτός είναι ο λόγος που απαντώ σε κάποια μόνο από τα ερωτήματά σου.

Σχετικά με την «σκάλα», προσωπικά φαντάζομαι μία σκάλα (σαν αυτές τις σιδερένιες που χρησιμοποιούμε, η οποία λειτουργεί σαν κυλιόμενη. Έτσι λοιπόν φτάνει λοιπόν εγώ να πατήσω σε αυτή την σκάλα και εκείνη με ανεβάζει σιγά-σιγά προς τα πάνω. Φυσικά αυτό «λειτουργεί» για μένα, εσύ μπορείς να σκεφτείς κάτι διαφορετικό όπως π.χ. ένα σκοινί να κρέμεται από πάνω σου και εσύ να προσπαθείς να το φτάσεις ή οτιδήποτε σε «εμπνέει». Καμία προσπάθεια πάντως δεν την θεωρώ αποτυχημένη. Όλες σε οδηγούν πιο κοντά στην επιτυχία!

Την καλημέρα μου!


* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 14:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη μου, καλή σου μέρα

Σου έχω στείλει ένα email. Όποτε μπορείς απάντησέ μου.

Πάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolverine
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 16:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wolverine  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Wolverine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πρώτα από όλα να σας χαιρετίσω όλους, καθώς είμαι φρέσκος χρήστης...Στο θέμα μας τώρα, δεν πιστεύω να ζούμε σε ένα Matrix, όπως είναι ο ορισμός του όρου. Στην πραγατικότητα όμως ζούμε σε έναν κόσμο που τα πάντα εξαγοράζονται και πωλούνται, έναν κόσμο που διαμορφώνεται και μετατρέπεται συνέχεια ανάλογα με τις διαθέσεις αυτών που έχουν το χρήμα.

So, couldn't wait to get my shirt off again, huh?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 17:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ήρθες φίλε Wolverine.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν ζούμε σε ένα Matrix με την έννοια του όρου όπως σωστά αναφέρεις, για τα υπόλοιπα θέλω ακόμα σκέψη!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy