ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΘΙΚΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ (ΑΗ ΒΑΙΛΗ )
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 19:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι φωτογραφίες Εβραίων να σκοτώσουν νήπια με αηδίασαν, δεν με χαροποίησαν. Βέβαια αυτό δεν με έκανε να τους μισήσω περισσότερο. Δεν είμαι τόσο άνθρωπος του συναισθήματος να επηρεάζομαι από φωτογραφίες. Είμαι κυρίως άνθρωπος της λογικής έρευνας. Αν δηλαδή κατηγορήσω κάποιον πρέπει να έχω αποδεικτικά στοιχεία.

Πάντως σύμφωνοι, δεν είναι σωστό να μισούμε ανθρώπους. Ίσως αυτό που μισώ είναι η κακία τους και όχι το φύλο τους, το έθνος τους. Αλλά η κακία εκφράζεται μέσω προσώπων, οπότε αναγκάζεσαι κάποια στιγμή να μισήσεις και πρόσωπα.

Εννοείται πως υπάρχουν και ξεχωριστοί Εβραίοι, που δεν έχουν αυτή την νοοτροπία μίσους ενάντια στα "γκόυμ".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 19:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθηρα να πω και κάτι σε εσένα.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου να παρουσιάσεις τα στοιχεία της έρευνάς σου, αλλά μην το παίρνεις άσχημα αν κάποιος διαφωνεί μαζί σου. Δεν ήταν ανάγκη να στείλεις στον kost την φωτογραφία με τα σφαγμένα νήπια, ως απάντηση για να τον πείσεις με το ζόρι για κάτι.

Όλο και κάποιος θα εκτιμήσει την έρευνά σου, στο κάτω κάτω και πρώτα απ' όλα εσύ η ίδια μαθαίνεις πράγματα. Τώρα αν θα τα δεχθούν αρκετοί, άγνωστο.

Καλύτερα ας μην είναι πρόθεσή σου η επιτυχία του θέματος, γιατί σε ενδεχόμενη αποτυχία θα νιώσεις άσχημα. Όπως και να΄ χει αν έχεις ανακαλύψει κάτι αλήθειες, δεν αλλάζουν με την αποδοχή ή την άρνηση των άλλων! Οι αλήθειες παραμένουν αλήθειες και δεν χρειάζονται εμάς και την επιδοκιμασία μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 22:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
... κάποιος άλλος είπε την γυναίκα του "’η Βασίλη" σε εκείνη την χώρα, που κατεβαίνει τις καμινάδες. Δηλαδή αυτός δεν κατεβαίνει από την καμινάδα αλλά στέλνει την γυναίκα του; Πολύ περίεργο.

Και έπειτα εκφράζεται η άποψη πως αυτό συμβαδίζει με το ρατσιστικό κλίμα στην Ευρώπη. Δηλαδή φέρονται άσχημα σε αυτούς που βάφονται αράπηδες δίπλα στον Αη Βασίλη; Τους γιουχάρουνε κτλ;



Απο τη στιγμή που δεν το κατέχεις, γιατί πετάγεσαι?
Σε μια συζήτηση που έχει να κάνει με λαογραφία τα περιθώρια για αυτοσχεδιασμούς πίστεψε με είναι πολύ στενά!
και η συνταγή χαλάει οταν βάλεις πολύ... μαϊντανό

Επι της ευκαιρίας, μια και διάβασα πάλι κάτι υπονοούμενα για χρυσά αυγά,
μπερδεμένα με φοβικές κραυγές περί αριστεράς,
κοίτα να καθαρίσεις απο το μυαλό σου την αιθαλομίχλη που επικρατεί
και μετά έλα να "κουβεντιάσουμε"!
Εμείς (οι "αριστεριστές" όπως λες) εδω θα είμαστε να σε ακούσουμε,
σε αντιδιαστολή με το δικό σου πολιτικό υπόβαθρο, βάση του οποιου,
έπρεπε να σου είχαμε κάνει εξαντλητική στρατικοποίηση*

Δεν μπορεί ενα μέλος να έχει κάνει ανω κάτω τα φόρουμ
και οι τσίροι (πραγματικοί ή μη) να φουσκώνουν απο περηφάνια!

Ξέρεις... η υπομονή κάποια στιγμή εξαντλείται.

Επίσης, έχετε την εντύπωση οτι έχουμε κάποιο βραβείο για "επιτυχημένα" θέματα ?
(ακόμα και να είχαμε βέβαια, απέχετε έτη φωτός) αυστηρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη
Την οποία, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο kost δεν μπορείτε να μας αφαιρέσετε, οσο κι αν σας ενοχλεί.
Εκτίθεστε δημόσια και δημόσια θα εισπράττετε την όποια κριτική.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ: Απεστάλη: 04/01/2014 09:11:41
αχ καληλε μου !!!

Αυτό το αστειάκι είναι καιρός να το κόψεις σιγά σιγά δε νομίζεις?
είπαμε, σεβόμαστε το ορμονικό πρόβλημα του καθενός,
αλλά μέχρι ενός σημείου.


*Στρατικοποίηση: κοινώς Διαβολοβδομάδα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 04/01/2014 22:09:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 22:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
... κάποιος άλλος είπε την γυναίκα του "’η Βασίλη" σε εκείνη την χώρα, που κατεβαίνει τις καμινάδες. Δηλαδή αυτός δεν κατεβαίνει από την καμινάδα αλλά στέλνει την γυναίκα του; Πολύ περίεργο.

Και έπειτα εκφράζεται η άποψη πως αυτό συμβαδίζει με το ρατσιστικό κλίμα στην Ευρώπη. Δηλαδή φέρονται άσχημα σε αυτούς που βάφονται αράπηδες δίπλα στον Αη Βασίλη; Τους γιουχάρουνε κτλ;



Απο τη στιγμή που δεν το κατέχεις, γιατί πετάγεσαι?
Σε μια συζήτηση που έχει να κάνει με λαογραφία τα περιθώρια για αυτοσχεδιασμούς πίστεψε με είναι πολύ στενά!
και η συνταγή χαλάει οταν βάλεις πολύ... μαϊντανό

Επι της ευκαιρίας, μια και διάβασα πάλι κάτι υπονοούμενα για χρυσά αυγά,
μπερδεμένα με φοβικές κραυγές περί αριστεράς,
κοίτα να καθαρίσεις απο το μυαλό σου την αιθαλομίχλη που επικρατεί
και μετά έλα να "κουβεντιάσουμε"!
Εμείς (οι "αριστεριστές" όπως λες) εδω θα είμαστε να σε ακούσουμε,
σε αντιδιαστολή με το δικό σου πολιτικό υπόβαθρο, βάση του οποιου,
έπρεπε να σου είχαμε κάνει εξαντλητική στρατικοποίηση*

Δεν μπορεί ενα μέλος να έχει κάνει ανω κάτω τα φόρουμ
και οι τσίροι (πραγματικοί ή μη) να φουσκώνουν απο περηφάνια!

Ξέρεις... η υπομονή κάποια στιγμή εξαντλείται.

Επίσης, έχετε την εντύπωση οτι έχουμε κάποιο βραβείο για "επιτυχημένα" θέματα ?
(ακόμα και να είχαμε βέβαια, απέχετε έτη φωτός) αυστηρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη
Την οποία, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο kost δεν μπορείτε να μας αφαιρέσετε, οσο κι αν σας ενοχλεί.
Εκτίθεστε δημόσια και δημόσια θα εισπράττετε την όποια κρητική.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ: Απεστάλη: 04/01/2014 09:11:41
αχ καληλε μου !!!

Αυτό το αστειάκι είναι καιρός να το κόψεις σιγά σιγά δε νομίζεις?
είπαμε, σεβόμαστε το ορμονικό πρόβλημα του καθενός,
αλλά μέχρι ενός σημείου.


*Στρατικοποίηση: κοινώς Διαβολοβδομάδα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 04/01/2014 22:07:39



Είναι τόσα τα λάθη και οι παρανοήσεις στο παραπάνω μύνημα που είναι μάταιο να απαντήσω σε καθένα ξεχωριστά.

Όταν λες άνω κάτω το φόρουμ, τί ακριβώς εννοείς; Πολύ καταστροφολογία μου θυμίζει αυτό. Μήπως χάρη σε εμάς βρίσκεται και σε λειτουργία; Αν φύγουμε εμείς, ποιος θα μείνει;

Μπορείς να μου υποδείξεις μια προσωπική επίθεση που έχω εξαπολύσει κατά οποιουδήποτε μέλος του φόρουμ αναιτίως; Δεν νομίζω με το αριστεριστές να αναφέρθηκα σε κάποιον συγκεκριμένα. Εγώ προσέχω πάντα να μην θίγω τον συνομιλητή, κάτι που κάποιοι δεν διστάζουν να το κάνουν λόγω αναίτιου μίσους.


Δεν ζητιανεύω απάντηση από επαρμένους που το "κατέχουν" το τάδε ή το άλλο θέμα, ούτε ήρθα για να την πω για τις γνώσεις μου(αυτά που τέλος πάντων ξέρω αν θεωρείς πως δεν είναι γνώση αλλά σκουπίδια). Εμένα με ενδιαφέρει απλώς να μάθω.

ΥΓ
Γιατί λέμε τα ίδια και τα ίδια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 22:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το αστειάκι είναι καιρός να το κόψεις σιγά σιγά δε νομίζεις?
είπαμε, σεβόμαστε το ορμονικό πρόβλημα του καθενός,
αλλά μέχρι ενός σημείου.

ποιού σημείου, ποιού σημείου?

αγωνιώ, πες μου!

Συγνώμη, Ανδρέας είπατε το όνομά σας?
Το ορμονικό πρόβλημα, στο οποίο αναφερθήκατε, περιλαμβάνει και την...δυσχέρεια διάκρισης φύλων?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 22:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Μήπως χάρη σε εμάς βρίσκεται και σε λειτουργία; Αν φύγουμε εμείς, ποιος θα μείνει;

Αυτοί που θέλουν να ανοίξουν σοβαρά θέματα, αλλά δεν το κάνουν εξ'αιτίας αμαθών και ημιμαθών, τύπου Regulus και συναφών!


quote:

Εμένα με ενδιαφέρει απλώς να μάθω.

Τότε, βγάλε τον σκασμό και διάβαζε να μαθαίνεις!
Κοσμιότερα, βλέπε-διάβαζε-σώπα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 22:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος εμπόδισε τα "σοβαρά" άτομα να ανοίξουν θέμα;

Ή μήπως φοβούνται για την αντικειμενική κριτική που θα επακολουθήσει από τους "ημιμαθείς" και τους "αμαθείς"; Αυτοί τώρα δεν είπανε πως δεν μπορούμε να αντέξουμε εμείς την κριτική; Εμείς γιατί να την αντέξουμε και αυτοί όχι; Τί είναι αυτά; Λέτε και ξελέτε; Αποφασίστε τί θέλετε.

Πάντως αν υπάρχει δυσφορία, προτιμώ να μην συνεχίσω να μιλάω σε κάποιον, γιατί αν είναι στον άνθρωπο δεν μπορώ να κάνω κάτι, αν συνεχίζω να μιλάω σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει. Θα βρω εκείνους που μπορούν να συζητήσουν.


Εγώ προσωπικά αν ήθελα να παίξω, θα είχα φτιάξει ένα σωρό usernames και θα τους δούλευα όλους. Αλλά για να έχω γράψει τόσα πολλά μηνύματα με το ίδιο username, μάλλον εξυπακούεται πως δεν ήρθα για να παίξω.


Αλλά βλέπω το πρόβλημα είναι άλλο και ξέρετε πολύ καλά ποιο είναι. Από την μια έχουμε δημοκρατία και θα ήταν άκομψο η αποβολή κάποιου μέλους απλά και μόνο λόγω των ιδεών που εκφράζει. Γιατί, ας μην γελιόμαστε, κάποιες απόψεις τις μισείτε για τον ένα ή τον άλλο λόγο. (Εγώ αυτή την περίοδο δεν μισώ καμμιά άποψη αν και στο παρελθόν μισούσα, και εύχομαι να συνεχίσω να είμαι ανεκτικός προς ότι πιστεύει ο καθένας, γιατί οι ιδέες είναι δικαίωμα του καθενός.)

Επομένως θα έπρεπε να αλλάξει η πολιτική του φόρουμ σε μια τέτοια περίπτωση. Θα έπρεπε να γίνει πιο κλειστό, μέσα στα πλαίσια της δημοκρατίας πάντα και να μην κάνει εγγραφή ο κάθε τυχαίος.

Δεν ξέρω τί άλλο να προτείνω. Δηλαδή ακόμη και αν αποβληθώ εγώ, θα έρθει κάποιος άλλος.

Πάντως αν αποβληθώ, δεν έχω καμμιά παιδιάστικη όρεξη να παίξω με νέα username. Αν είχα, θα το είχα κάνει προ πολλού.

Σκοπός του φόρουμ είναι η συζήτηση με όσα άτομα μπορούν άνετα να την διεξάγουν, χωρίς γκρίνιες και σπασμωδικά ξεσπάσματα. Πιστεύω πως υπάρχουν άτομα εδώ που μπορούν να συζητήσουν ήρεμα, ανθρώπινα, φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 23:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον όρο επιτυχημένο, εννοώ να τραβήξει το ενδιαφέρον, κάτι που λογικά είναι στόχος του κάθε θεματοθέτη που ψάχνει άτομα για κουβέντα.

Ανεξάρτητα από "βραβεία", είπα πως εν τέλει δεν θα πρέπει κάποιος να το ανοίγει το θέμα για να τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά πρέπει να το ανοίγει δίχως να θέλει το θέμα του να επιδοκιμαστεί και να πουν όλοι - Πολύ ενδιαφέρον! Πρέπει να γνωρίζουμ πως υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αποδοκιμαστούν οι απόψεις μας.

Τώρα εγώ υποστηρίζω την Μύθηρα ούτε γιατί την ξέρω(τώρα τελευταία την έμαθα στο φόρουμ), αλλά γιατί όλοι επιτεθήκατε εναντίον της, κάνοντάς την ενδεχομένως να νιώσει άσχημα για το θέμα που άνοιξε. Δεν είναι ωραίο να φτύνεις την έρευνα ενός προσώπου που κάθεται και γράφει ατέλειωτες παραγράφους, για να μεταδώσει και να λάβει γνώσεις.

Δεν πιστεύω να άνοιξε το θέμα για να την πει σε κανέναν προσωπικά ή να σοκάρει. Αλλά είναι αλήθεια πως στην πορεία επηρεάστηκε από τα αρνητικά σχόλια και θέλησε να την πει σε κάποιους. Δυστυχώς, αυτό το παθαίνω και εγώ αν δεχθώ ειρωνικά σχόλια.

Γι' αυτό σου είπα Μύθηρα, ας μην ερχόμαστε εδώ για να μας επιδοκιμάσουν. Να είσαι έτοιμη για την αποδοκιμασία της μάζας και να μην απογοητεύεσαι. Τα λέω για να τα ακούσουμε και να τα εμπεδώσουμε όλοι μας.

Σκέψου πως ακόμη και αν ένας στους χίλιους ενδιαφέρθηκε γι' αυτό που έγραψες, τότε πέτυχες! Τίποτα δεν πάει χαμένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανεξάρτητα από "βραβεία", είπα πως εν τέλει δεν θα πρέπει κάποιος να το ανοίγει το θέμα για να τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά πρέπει να το ανοίγει δίχως να θέλει το θέμα του να επιδοκιμαστεί και να πουν όλοι - Πολύ ενδιαφέρον! Πρέπει να γνωρίζουμ πως υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αποδοκιμαστούν οι απόψεις μας.

Τώρα εγώ υποστηρίζω την Μύθηρα ούτε γιατί την ξέρω(τώρα τελευταία την έμαθα στο φόρουμ), αλλά γιατί όλοι επιτεθήκατε εναντίον της, κάνοντάς την ενδεχομένως να νιώσει άσχημα για το θέμα που άνοιξε. Δεν είναι ωραίο να φτύνεις την έρευνα ενός προσώπου που κάθεται και γράφει ατέλειωτες παραγράφους, για να μεταδώσει και να λάβει γνώσεις.

Δεν πιστεύω να άνοιξε το θέμα για να την πει σε κανέναν προσωπικά ή να σοκάρει. Αλλά είναι αλήθεια πως στην πορεία επηρεάστηκε από τα αρνητικά σχόλια και θέλησε να την πει σε κάποιους. Δυστυχώς, αυτό το παθαίνω και εγώ αν δεχθώ ειρωνικά σχόλια.

Γι' αυτό σου είπα Μύθηρα, ας μην ερχόμαστε εδώ για να μας επιδοκιμάσουν. Να είσαι έτοιμη για την αποδοκιμασία της μάζας και να μην απογοητεύεσαι. Τα λέω για να τα ακούσουμε και να τα εμπεδώσουμε όλοι μας.

Σκέψου πως ακόμη και αν ένας στους χίλιους ενδιαφέρθηκε γι' αυτό που έγραψες, τότε πέτυχες! Τίποτα δεν πάει χαμένο.


Μπραβο σου φιλε χριστος Ελ!!!!!!!!

Εγω θα προσθεσω και κατι ακομα


Σκεφτητε να θελαμε να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο !!

Στην προκειμενη περιπτωση και βεβαια δεν μας εμποδιζει κανενας να κανουμεκριτικη ,και βεβαια αν γινοταν κατι τετοιο θα ηταν τελειως λαθος !!!!


Η κριτικη ειναι αναγκαιο στοιχειο στο να βγαινει γη αληθεια στο φως
!!

Εναι ομως ρτελειως λαθος κατ εμε να εκφραζομαστε με τροπους που πλητουν και μηδενιζουν τους συνομηλιτες

Αυτο σιγουρα δεν θα μας κανει καλυτερους!!!!

Edited by - xristosxatz on 04/01/2014 23:43:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2014, 23:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η εφηρμοσμένη παπαρολογία, τι θέση έχει στις αιτιάσεις σας κύριοι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2014, 03:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά λες εμένα Δον Κιχώτη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2014, 07:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ανεξάρτητα από "βραβεία", είπα πως εν τέλει δεν θα πρέπει κάποιος να το ανοίγει το θέμα για να τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά πρέπει να το ανοίγει δίχως να θέλει το θέμα του να επιδοκιμαστεί και να πουν όλοι - Πολύ ενδιαφέρον! Πρέπει να γνωρίζουμ πως υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αποδοκιμαστούν οι απόψεις μας.

Τώρα εγώ υποστηρίζω την Μύθηρα ούτε γιατί την ξέρω(τώρα τελευταία την έμαθα στο φόρουμ), αλλά γιατί όλοι επιτεθήκατε εναντίον της, κάνοντάς την ενδεχομένως να νιώσει άσχημα για το θέμα που άνοιξε. Δεν είναι ωραίο να φτύνεις την έρευνα ενός προσώπου που κάθεται και γράφει ατέλειωτες παραγράφους, για να μεταδώσει και να λάβει γνώσεις.

Δεν πιστεύω να άνοιξε το θέμα για να την πει σε κανέναν προσωπικά ή να σοκάρει. Αλλά είναι αλήθεια πως στην πορεία επηρεάστηκε από τα αρνητικά σχόλια και θέλησε να την πει σε κάποιους. Δυστυχώς, αυτό το παθαίνω και εγώ αν δεχθώ ειρωνικά σχόλια.

Γι' αυτό σου είπα Μύθηρα, ας μην ερχόμαστε εδώ για να μας επιδοκιμάσουν. Να είσαι έτοιμη για την αποδοκιμασία της μάζας και να μην απογοητεύεσαι. Τα λέω για να τα ακούσουμε και να τα εμπεδώσουμε όλοι μας.

Σκέψου πως ακόμη και αν ένας στους χίλιους ενδιαφέρθηκε γι' αυτό που έγραψες, τότε πέτυχες! Τίποτα δεν πάει χαμένο.


Μπραβο σου φιλε χριστος Ελ!!!!!!!!

Εγω θα προσθεσω και κατι ακομα


Σκεφτητε να θελαμε να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο !!

Στην προκειμενη περιπτωση και βεβαια δεν μας εμποδιζει κανενας να κανουμεκριτικη ,και βεβαια αν γινοταν κατι τετοιο θα ηταν τελειως λαθος !!!!


Η κριτικη ειναι αναγκαιο στοιχειο στο να βγαινει γη αληθεια στο φως
!!

Εναι ομως ρτελειως λαθος κατ εμε να εκφραζομαστε με τροπους που πλητουν και μηδενιζουν τους συνομηλιτες

Αυτο σιγουρα δεν θα μας κανει καλυτερους!!!!

Edited by - xristosxatz on 04/01/2014 23:43:02


Xristosxatz συμφωνώ. Εγώ είμαι υπέρ της αντικειμενικής και όχι της προσωπικής κριτικής.

Και γι' αυτό το λόγο προτιμώ να μιλώ αόριστα και αντικειμενικά, έτσι ώστε να μην θίξω κανέναν. Ας πούμε εμένα δεν μου αρέσει κάτι που γράφει ο άλλος. Ας το προσπεράσω, γιατί να χωθώ και να του επιτεθώ; Φυσικά και η Μύθηρα δεν έφτιαξε το εν λόγω θέμα, για να την πει σε κάποιον συγκεκριμένα. Αλλά όταν κάποια μέλη της επιτεθήκανε προσωπικά, τότε αυτή φυσικά επηρεάστηκε και εφάρμοσε το ίδιο. Είναι ένας φαύλος κύκλος. Γιατί να ξεκινάει, γιατί να συνεχίζεται.

Έχω αποφασίσει στα θέματα που ανοίγουν κάποιοι χρήστες να μην συμμετέχω, έτσι ώστε να μην τους χαλάσω, αφού βλέπω δεν αντέχουν την κριτική ή την συνομιλία με άτομα που θεωρούν κατώτερα. Εκείνοι τώρα ας κάνουν ότι θέλουν στα δικά μου. Απλώς πρέπει κάποια στιγμή να αγνοήσουμε τις προσωπικές επιθέσεις και να προχωρήσουμε στο αντικείμενο. Πότε θα πάρουμε μπρος;


Και να σου πω και κάτι; Εντελώς αντικειμενικό, απρόσωπο, αόριστο πάλι χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

Όπως γνωρίζεις, αρκετά άτομα εδώ είναι υπέρ ινδικών Φιλοσοφιών(Βεδάντα, Αντβάιντα), όπως αυτές εκφράζονται σε κείμενα σαν την Μπαγκαβάτ Γκίτα. Τί λέει εκεί; Πως όλες οι προσωπικότητες, όλοι οι εαυτοί είναι στην πραγματικότητα ένα ψέμα, ένα όνειρο του Υπέρτατου Όντος που φαντάζεται τον εαυτό Του σε άπειρες και διαφορετικές εκδηλώσεις! Όλες οι διαφοροποιήσεις, οι διακρίσεις στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, αλλά το μόνο που υπάρχει είναι το Απόλυτο Ον, όλοι είναι Εν. Σοφοί, ανόητοι, αμόρφωτοι, σπουδασμένοι, καλοί, κακοί είναι Ένα. Η Υπέρτατη και Μοναδική Γνώση που υπάρχει είναι το Όντων Όν. Επομένως αν κάποιος κοκορευτεί για την ανωτερότητα και διαφορετικότητα του, λόγω σχετικών γνώσεων, ουσιαστικά αρνείται την φιλοσοφία του, που θέλει την κατάργηση των ξεχωριστών και ψεύτικων εγώ!

Αλλά είναι και ένα δεύτερο. Σύμφωνα με την Μπαγκαβάντ Γκίτα πάλι, δεν έχουμε προσωπική βούληση αλλά όλα είναι Θέλημα του Κυρίου(αφού Αυτός είμαστε στην πραγματικότητα), και στον Κύριο οφείλεται όχι μόνο κάθε καλό αλλά και κάθε κακό. Επομένως ρατσισμός, Χρυσή Αυγή, Χίτλερ, ’ουσβιτς, Ιερά Εξέταση, Σκοταδισμός(και ότι θεωρήσουν κάποιοι ως κακό) είναι και αυτά εκδηλώσεις του Κυρίου στον κόσμο της Μάγια! Για φαντάσου δηλαδή. ’ρα λοιπόν θα πρέπει να αποδώσουν στο Απόλυτο Όν(και όχι απλά τον προσωπικό Θεό του Χριστιανισμού), όχι μόνο τα καλά αλλά και τα κακά(σύμφωνα με αυτήν την φιλοσοφική/θρησκευτική θεώρηση).

Είναι έντιμοι(εκείνοι) με τα πιστεύω τους λοιπόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2014, 11:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΟΛΙΟ 9

...χμμ τωρα θα υπερασπισω τον εαυτο μου ..

η ερευνα για το ΑΡχετυπο του Αηβασιλη ... εχει προηγουμενο ...

την ξεκινησα το 2011 ....απο εκει εκανα μαλιστα πολλα κοπυ ποστ δεν περιμενα το θεμα του ""εσωτερικα"" για να εμπνευστω .. .. για του λγου μου το αληθες ,,
σας παραπεμπω στο face στο τοιχο Ζωή Κυριακίδου που ειναι δημοσιος .. ψαχτε τις κατω κατω σελιδες απο το 2011 και θα βρειτε ολες τις αναρτησεις και τα δεμο με θεμα το Αχετυπο του αη Βασιλη ..


https://www.facebook.com/drivenry

...ελεος λοιπον !!!!!!!! με την καχυποψια σας και την ζηλια σας μη δειτε κατι καλυτερο .. αμεσως να το μειωσετε !!.δεν λεω για να αναρτησω το θεμα αφορμη σταθηκε το θεμ α με το Κραμπους... κι ειπα να αναρτησω κι εδω την μικρη αυτη ελαφρια ερευνα που ειχα κανει τοτε για για τον Αη Βασιλη ..


...
OI AΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ( παναγια μου που φτασαμε !!!) ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΤΗΣ <<ΖΩΗΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ>> ( ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΜΟΥ ΦΕΙΣΙΑΝΟ καθως στο διαδικτυο ουδεποτε εχω δημοσιευσει κατι με το αληθινο ονομα μου )
σας παραπεμπω ..


και προκαλω την διαχειριση να μου υποδειξει στον παρον τοπο ποτε παρενεβηκα εγω ειρωνευτηκα εκμηδενιστικα τα θεμα αλλων ομιλητων χωρις αιτια ,,και ποτε αρχισα χωρις λογο να τους μειωνω και να τους φτυνω καταμουτρα ..αυτους και τις αποψεις τους στα θεμ ατα τους ...αποκαλωντας τους βλαμενους,επικινδυνους , ανωμαλους , για ντοματα , για ζουρλομανδυα ,κτλ κτλ ( ειρωνευτηκα μονο για να αντικρουσω τις επιθεσεις στα θεματα μου,, για τα οποια η διαχειριση εκανε την παπια και τα στραβα ματια κια ιλουσε με ο γαντι στους υβριστες παλαιοφρουριτες )

..ουστ τα παλιοκαθικια ..!!!
και να ειστε σιγουροι δε γραφουμε για τους καλλικατζαρους εδω μεσα αλλα για εκεινους που ειναι ο κυκλος των χαμενων ναυαγισμενων στοχαστων και αναγκαζονται να συναναστρεφονται σε τοπους του συστηματος εκ φυσεως μολυσμενους απο καλλικατζαρους ..αναζητωντας επικοινωνια και επαφη με τους ομοιους τους ...

ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΧΟΝΤΡΟΜΥΑΛΙΑ ΣΑΣ !!!!!!!!

ΚΑΡΑΞ ΚΡΟΥΞ ΑΚΟΑΚΟΑΡΑΚΑΡΑΞ!!


ΚΑΝΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΟ.. ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΕΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ !!!!!!!!ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ !!!!!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 05/01/2014 11:18:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2014, 13:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΜΟ 4

........φχαριστω για τα καλα λογια τα ενισχυτικα τους ""χριστους""...


και προχωραμε ..με την ελπιδα να εμπνευστουν καποιοι ισως αναγνωστες να κανουν ευρυτερη πιο εμπεριστατωμενη ερευνα .. το οικουμενικο προτυπο αρχετυπο το μυθικο του ΑηΒασιλη θα ηταν μελετημα που σαν βιβλιο σιγουρα θα γινονταν αναρπαστο κια θα εδινε στος εορταστικες ςαυτες μερες μια αλλη πνευματικοτητα εστιασμενη σε Αρχετυπες Ουρανιες Αξιες μ ετις οποιες εινα σιγουρα συνδεδεμενο ...

ας βοηθησει οποιος μπορει ..να βρει αναλογες παρεξενες απεικονισεις παλιες του ΑηΒασιλη ..

λοιπον .... αφηνωντας πισω μας την λυσσα των ζηλοφθονων του θεματος και μουτζωνοντας την ..ας ανατρεξουμε σε καποιες δυσευρετες φωτο του ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ .. γκραβουρες απο καρτ ποσταλ ..αλλης εποχης ...



κι αλλες πολλες διευθυνσεις ..

δεστε κι αποθηκευστε ..ειναι εικονε ςπραγματικα δυσερετες ...ΧΜΜ !!τελικα του Γερου ΠατεραΜητερα του Ουρανου..μια μορφη που το σατανοκρατουμενο συστημα μας προσπαθει να σβυσει απο την μνημη μας την συλλογικη εκποιωντας κι ευτελιζοντας την την γελοιωποιωντας της ..η παρεμβαλλωντας την σκιερη μορφη ενος καμπουρη νανου χαιρεκακου και παιδοκτονου .. αλλα τελικα αυτη η πατρομητερικη μορφη ειναι βαθια αποτυπωμενη μεσα μας ...

δεστε

http://www.probertencyclopaedia.com/j/Santa_Claus.jpg


http://www.designboom.com/cms/images/andrea04/santa08.jpg


http://www.rizospastis.gr/wwwengine/getImage.do?size=medium&id=310443&format=.jpg


http://diasporic.org/wp-content/uploads/2010/12/old_santa-265x300.jpg


http://antveral.files.wordpress.com/2011/12/santa-claus1.jpg?w=224&h=315

http://bloximages.newyork1.vip.townnews.com/phillyburbs.com/content/tncms/assets/v3/editorial/3/dd/3dd6f414-057d-11e1-b61f-0019bb30f31a/4eb18667e2527.preview-300.jpg


http://kaylashowers.files.wordpress.com/2012/11/piirretty-sinter-klaas-ja-piet.jpg


http://coloradogambler.com/wp/wp-content/uploads/2010/12/page6.St_.-Nick-and-Black-Peter.jpg


http://tomseyeview.files.wordpress.com/2011/12/santa-green-suit-tree-drum.jpg?w500

http://2.bp.blogspot.com/-mIihUHCVT7I/UL41T5iIlBI/AAAAAAAAALQ/gpBNKEDBPRc/s320/lens15662701_1293746443StNicolasVintagePostcard5.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-ua9EGL24Kg8/Tt0TtcxLutI/AAAAAAABl1M/Dz1X-nmmjJU/s1600/5211705742_76e20e4a05.jpg

http://www.designboom.com/cms/images/andrea04/santa05.jpg

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 05/01/2014 13:32:21

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 05/01/2014 14:01:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2014, 16:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθηρα, ο ακόλουθος Zwarte Piere είναι αγόρι ή κορίτσι και ποιο ρόλο παίζει;

Λες να έχει σχέση με μαύρους δούλους περασμένης εποχής, όπου ο μαύρος είναι εκείνος που φροντίζει να κάνει τις χειρωνακτικές εργασίες του Αη Βασίλη, κατεβάζοντας τα δώρα από την καμινάδα;

Σήμερα οι μαύροι κατά μέσο όρο δεν συνηθίζουν να κάνουν χαμαλοδουλειές όπως οι πρόγονοί τους(με μερικές εξαιρέσεις), αλλά κυρίως "ροζ" και άλλες υπόγειες δουλειές, καταλαβαίνεις τί εννοώ. Ίσως αυτές οι συμμορίτικες δουλειές, έρχονται σαν αντίδραση στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό στο παρελθόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 19:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μύθηρα, ο ακόλουθος Zwarte Piere είναι αγόρι ή κορίτσι και ποιο ρόλο παίζει;

Λες να έχει σχέση με μαύρους δούλους περασμένης εποχής, όπου ο μαύρος είναι εκείνος που φροντίζει να κάνει τις χειρωνακτικές εργασίες του Αη Βασίλη, κατεβάζοντας τα δώρα από την καμινάδα;

Σήμερα οι μαύροι κατά μέσο όρο δεν συνηθίζουν να κάνουν χαμαλοδουλειές όπως οι πρόγονοί τους(με μερικές εξαιρέσεις), αλλά κυρίως "ροζ" και άλλες υπόγειες δουλειές, καταλαβαίνεις τί εννοώ. Ίσως αυτές οι συμμορίτικες δουλειές, έρχονται σαν αντίδραση στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό στο παρελθόν.



σχολιο 10

...χμμ αυτο παρμενει γριφος προς διερευνηση για οποιον θελει να σχοληθει πιο συστηματικα ..

παντως διακρινω τρεις εκδοχες...
......
-καταλοιπο γαλλικου ρατσισμου,,ο βοηθος μαυρος δουλος ( μη ξεχναμε η Γαλλια ηταν μεχρι και στα μεσα του περασμενου αιωνα αποικιοκρατικη μητροπολη βορεια αφρικανικων χωρων )

-αναφορα στο βοηθο του λαμπροφορεμενου αγιου που αναλαμβανει την πιο βρωμικη δουλεια να κατεβει απο τις καμιναδες,,, κι απο κει το μαυρο χρωμα ( οπως ειπωθηκε απο τον Αιθεροβαμονα που ειρωνευτηκε το θεμα μας και το βρηκε προσβλητικο ),,,,κι αν αυτος ο βοηθος ειναι η γυναικα του Αηβασιλη οπως συχνα λεγεται για αυτον .. τοτε χμμ... τι γριφος!!...

...πως μπορει ενας λαμπρος αγιος με ολη την δοξα της αρχιεπισκοπικης περιβολης του να ειναι παντρεμενος με μια μουτζουρωμενη γυναικα που εχει αναλαβει την πολυ βρωμικη δουλεια ,, να κατεβαζει τα <<δωρα του αγιου κρυφα μεσα στο σπιτι>> απο την καμιναδα δηλαδη ...

....και γιατι κρυφα??? δεν μπορει ο αγιος απλα να κτυπα την πορτα του σπιτιου ???????χμμμμ...
κι αν δεν μπορει ...χμμ ...τοτε κατι ανωμαλο και κακο συμβαινει στο σπιτι ,, οι <<νοικοκυρηδες>> απλα δε θελουν τα δωρα του αγιου για τα παιδια .. τα χρειαζονατι ομως τα παιδια , χοχοχχχχχοοο!!! τι συμβολισμοι τι συνειρμοι οιμε!!!ωωω ΒΑΒΑΛ!!

και μια τριτη εκδοχη

- μεταλλαξη σε μια πιο ηπια μορφη του τρομερου τερατος Κραμπους .. που κι αυτο ως συνοδος του αγιου ειναι μυστηριο πως ειναι αδυνατον ενα λαμπρος καλοσυνατος και γλυκυτατος αγιος να συνοδευεται απο αυτο το τρομακτικο τερας ???


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 06/01/2014 19:19:46

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 06/01/2014 19:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 19:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Σήμερα οι μαύροι κατά μέσο όρο δεν συνηθίζουν να κάνουν χαμαλοδουλειές όπως οι πρόγονοί τους(με μερικές εξαιρέσεις), αλλά κυρίως "ροζ" και άλλες υπόγειες δουλειές, καταλαβαίνεις τί εννοώ. Ίσως αυτές οι συμμορίτικες δουλειές, έρχονται σαν αντίδραση στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό στο παρελθόν.

Μαζεύτε τον, τον αχρείο. Έλεος πλέον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 19:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαζεύτε τον, τον αχρείο. Έλεος πλέον.

Υποθέτω δεν θα το έχουν δει ακόμα οι διαχειριστές και συντονιστές. Το θέμα δεν είναι μόνο να φάει κανά μήνα τουλάχιστον διαγραφή που του αξίζει, αλλά να καταλάβει το εμετικό των απόψεων αυτών που αναμεταδίδει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μαζεύτε τον, τον αχρείο. Έλεος πλέον.

Υποθέτω δεν θα το έχουν δει ακόμα οι διαχειριστές και συντονιστές. Το θέμα δεν είναι μόνο να φάει κανά μήνα τουλάχιστον διαγραφή που του αξίζει, αλλά να καταλάβει το εμετικό των απόψεων αυτών που αναμεταδίδει...


"Στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό". Δεν θα το έλεγε λογικά κάποιος που μισεί ανελέητα τους μαύρους, αυτό.

Αλλά όπως και να' χει, δεν νομίζω να επέβαλλα κάποια άποψη, δηλαδή σαν να έλεγα ας πούμε "Σας διατάζω τώρα να μισήσετε τους άθλιους μαύρους αλλιώς αλίμονό σας". Ούτε νομίζω πως πρέπει να απολογηθούμε για το τι είμαστε. Το αν είμαι δηλαδή Έλληνας, Εβραίος, Ναζί, Χρυσαυγίτης, Μαύρος, Ισλαμιστής, Παγανιστής κτλ κτλ είναι δικό μου πρόβλημα.

’πλως έκφρασα μια άποψη... εσύ μπορεί να το βλέπεις αλλιώς... κάποιος άλλος ακόμη διαφορετικά...

Το ότι μπορεί να είναι "εμετικό" το μίσος κατά των μαύρων είναι μια άποψη. Το ίδιο "εμετικό" μπορεί να είναι και ο αποκεφαλισμός λευκού από μαύρους στην Αγγλία. Όπως το βλέπει κανείς.

Τώρα αν ο διαχειριστής προσβληθεί επειδή είπα πως οι μαύροι δεν δουλεύουν, αλλά κάνουν πλιάτσικο ή βγάζουν χρήμα από "βρωμοδουλιές", μπορεί να με αποβάλλει. Όπως και να' χει δεν επέμεινα σε αυτό, ούτε χρησιμοποιώ το σάιτ ως δίοδο για να μεταδώσω πολιτικές ναζιστικές ιδέες. Εδώ έχει να κάνει με εσωτερισμό και θρησκείες. Το ανέφερα παρεμφερί στις εικόνες που έδειξε η Μύθηρα. Κάποιος πονηρούλης ξεχωρίζει και κάνει quote μόνο ότι τον συμφέρει.

Εσύ ρε Κώστα δεν είσαι υπέρ της ελευθερίας απόψεων; Γιατί παρενέβεις και είπες δεν το είδε η Δ.Ο; Δηλαδή παρατάσσεσαι με Dsm και Νικόμαχο;

Αν είδες κιόλας τα προηγούμενα μηνύματα, είπα στην Μύθηρα πως αφού δεν σου άρεσε το θέμα, δεν ήταν σωστό να σου στείλει αυτήν την εικόνα με τις σφαγές. Αλλά και εσύ την προκάλεσες. Οπότε δεν φταις και εσύ; Και στον Αlexandros δεν είπες ότι η άποψή του αξίζει διασυρμό;

Αν έβγαζε τώρα ένας θέμα με τίτλο "Ο Αχρείος Χριστιανισμός" και έβαζε εικόνες καθολικών να καίνε αλλόθρησκους, τί θα έπρεπε να κάνω; Να το καταδικάσω; Αφού ο άνθρωπος ήθελε να εκφράσει μια άποψη.

Εγώ πιστεύω πως πρέπει ο καθένας να εκφράζει την άποψή του, χωρίς φυσικά να την επιβάλλει στον άλλο.

Μια κουβέντα χρειάζεται αντικειμενικά και όχι προσωπικά σχόλια. Ας πούμε ο Dsm θα μπορούσε αν ήταν δημοκράτης να πει: Πιστεύω δεν είναι σωστό αυτό που πιστεύεις για τους μαύρους για τον τάδε ή άλλο λόγο..μπλα μπλα..

Τί είναι αυτό το "Μαζέψτε τον αχρείο"; Μου θυμίζει τον Βενιζέλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μύθηρα, ο ακόλουθος Zwarte Piere είναι αγόρι ή κορίτσι και ποιο ρόλο παίζει;

Λες να έχει σχέση με μαύρους δούλους περασμένης εποχής, όπου ο μαύρος είναι εκείνος που φροντίζει να κάνει τις χειρωνακτικές εργασίες του Αη Βασίλη, κατεβάζοντας τα δώρα από την καμινάδα;

Σήμερα οι μαύροι κατά μέσο όρο δεν συνηθίζουν να κάνουν χαμαλοδουλειές όπως οι πρόγονοί τους(με μερικές εξαιρέσεις), αλλά κυρίως "ροζ" και άλλες υπόγειες δουλειές, καταλαβαίνεις τί εννοώ. Ίσως αυτές οι συμμορίτικες δουλειές, έρχονται σαν αντίδραση στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό στο παρελθόν.



σχολιο 10

...χμμ αυτο παρμενει γριφος προς διερευνηση για οποιον θελει να σχοληθει πιο συστηματικα ..

παντως διακρινω τρεις εκδοχες...
......
-καταλοιπο γαλλικου ρατσισμου,,ο βοηθος μαυρος δουλος ( μη ξεχναμε η Γαλλια ηταν μεχρι και στα μεσα του περασμενου αιωνα αποικιοκρατικη μητροπολη βορεια αφρικανικων χωρων )

-αναφορα στο βοηθο του λαμπροφορεμενου αγιου που αναλαμβανει την πιο βρωμικη δουλεια να κατεβει απο τις καμιναδες,,, κι απο κει το μαυρο χρωμα ( οπως ειπωθηκε απο τον Αιθεροβαμονα που ειρωνευτηκε το θεμα μας και το βρηκε προσβλητικο ),,,,κι αν αυτος ο βοηθος ειναι η γυναικα του Αηβασιλη οπως συχνα λεγεται για αυτον .. τοτε χμμ... τι γριφος!!...

...πως μπορει ενας λαμπρος αγιος με ολη την δοξα της αρχιεπισκοπικης περιβολης του να ειναι παντρεμενος με μια μουτζουρωμενη γυναικα που εχει αναλαβει την πολυ βρωμικη δουλεια ,, να κατεβαζει τα <<δωρα του αγιου κρυφα μεσα στο σπιτι>> απο την καμιναδα δηλαδη ...

....και γιατι κρυφα??? δεν μπορει ο αγιος απλα να κτυπα την πορτα του σπιτιου ???????χμμμμ...
κι αν δεν μπορει ...χμμ ...τοτε κατι ανωμαλο και κακο συμβαινει στο σπιτι ,, οι <<νοικοκυρηδες>> απλα δε θελουν τα δωρα του αγιου για τα παιδια .. τα χρειαζονατι ομως τα παιδια , χοχοχχχχχοοο!!! τι συμβολισμοι τι συνειρμοι οιμε!!!ωωω ΒΑΒΑΛ!!

και μια τριτη εκδοχη

- μεταλλαξη σε μια πιο ηπια μορφη του τρομερου τερατος Κραμπους .. που κι αυτο ως συνοδος του αγιου ειναι μυστηριο πως ειναι αδυνατον ενα λαμπρος καλοσυνατος και γλυκυτατος αγιος να συνοδευεται απο αυτο το τρομακτικο τερας ???


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 06/01/2014 19:19:46

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 06/01/2014 19:21:01


Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Αν καθ' υπόθεση πολλοί εδώ είναι αριστεροί, κομμουνιστές, μασώνοι, "νεοεποχίτες", εβραίοι, άθεοι, άθρησκοι, εχθροί της Βίβλου, εχθροί της αρχαίας ελληνικής θρησκείας και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, μαγκιά τους. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μένα.

Αρκεί να μη μου στέλνουν λογαριασμούς στο σπίτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ ρε Κώστα δεν είσαι υπέρ της ελευθερίας απόψεων; Γιατί παρενέβεις και είπες δεν το είδε η Δ.Ο; Δηλαδή παρατάσσεσαι με Dsm και Νικόμαχο;

Παρατάσσομαι ενάντια στις μαλακίες, ειδικά όταν αυτές έχουν προσβλητικό περιεχόμενο. Το είχα δει από χθες αυτό που έγραψες και εξοργίστηκα αλλά δεν έγραψα τίποτα...γιατί θα ήμουν άκομψος απέναντι σε εσένα αλλά και στην άλλη τη φαντασμένη...και τι σχέση έχει δηλαδή η ελευθερία απόψεων με αυτό που έγραψες? τι φταίμε όλοι όσοι μπαίνουμε καθημερινά στο Μύθος & Θρησκεία να λουζόμαστε τόσο απαίσια μηνύματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Αν καθ' υπόθεση πολλοί εδώ είναι αριστεροί, κομμουνιστές, μασώνοι, "νεοεποχίτες", εβραίοι, άθεοι, άθρησκοι, εχθροί της Βίβλου, εχθροί της αρχαίας ελληνικής θρησκείας και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, μαγκιά τους. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μένα.

Αρκεί να μη μου στέλνουν λογαριασμούς στο σπίτι.


Η Δ.Ο. μπορεί φυσικά να πράξει όπως νομίζει, και αυτό είναι καθαρά δικό της θέμα.

Κάτι μου λέει όμως, πως εσύ θα κληθείς λίαν συντόμως να δώσεις εξηγήσεις, κι αυτή τη φορά, όχι στην Δ.Ο.
Και να είσαι σίγουρος, πως οι λογαριασμοί θα είναι το τελευταίο πράγμα πως θα σε ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 20:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εσύ ρε Κώστα δεν είσαι υπέρ της ελευθερίας απόψεων; Γιατί παρενέβεις και είπες δεν το είδε η Δ.Ο; Δηλαδή παρατάσσεσαι με Dsm και Νικόμαχο;

Παρατάσσομαι ενάντια στις μαλακίες, ειδικά όταν αυτές έχουν προσβλητικό περιεχόμενο. Το είχα δει από χθες αυτό που έγραψες και εξοργίστηκα αλλά δεν έγραψα τίποτα...γιατί θα ήμουν άκομψος απέναντι σε εσένα αλλά και στην άλλη τη φαντασμένη...και τι σχέση έχει δηλαδή η ελευθερία απόψεων με αυτό που έγραψες? τι φταίμε όλοι όσοι μπαίνουμε καθημερινά στο Μύθος & Θρησκεία να λουζόμαστε τόσο απαίσια μηνύματα...


Να σου πω, πως μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι σε εξόργισε; Αλλά σημασία έχει ότι σε εξόργισε για τον λόγο που ξέρεις. Όμως και εσύ δεν έχεις γράψει προσβλητικά σχόλια (όπως και εγώ); Κάπου είχες προσβάλλει τον Χριστό [της Βίβλου] αν θυμάσαι.

Εγώ πάντως δεν έχω καμμιά ανάγκη να εκφράζω μέσω του εσωτέρικα την τσατίλα μου για κάποιες ομάδες, οπότε μπορείς να μείνεις ήσυχος πως δεν θα δεις πάλι ανάλογα μηνύματα(τουλάχιστον από εμένα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Αν καθ' υπόθεση πολλοί εδώ είναι αριστεροί, κομμουνιστές, μασώνοι, "νεοεποχίτες", εβραίοι, άθεοι, άθρησκοι, εχθροί της Βίβλου, εχθροί της αρχαίας ελληνικής θρησκείας και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, μαγκιά τους. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μένα.

Αρκεί να μη μου στέλνουν λογαριασμούς στο σπίτι.


Η Δ.Ο. μπορεί φυσικά να πράξει όπως νομίζει, και αυτό είναι καθαρά δικό της θέμα.

Κάτι μου λέει όμως, πως εσύ θα κληθείς λίαν συντόμως να δώσεις εξηγήσεις, κι αυτή τη φορά, όχι στην Δ.Ο.
Και να είσαι σίγουρος, πως οι λογαριασμοί θα είναι το τελευταίο πράγμα πως θα σε ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Γλουπ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dsm, για πες μου βρε συ, σου αρέσει πολύ ο ρόλος που παίζεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως και εσύ δεν έχεις γράψει προσβλητικά σχόλια (όπως και εγώ); Κάπου είχες προσβάλλει τον Χριστό [της Βίβλου] αν θυμάσαι.


Είναι σοβαρά τώρα αυτά που λες??? Όταν ένας θρησκευτικός ηγέτης περιγράφεται να λέει πως "όποιοι δεν πιστέψουν στο κήρυγμά σας θα έχουν πολύ άσχημο τέλος (όπως στα Σόδομα και Γόμορα)" και άλλα τέτοια εννοείται ότι θα είμαι πολύ αυστηρός και ειρωνικός απέναντι στα υποτιθέμενα αυτά λόγια του (τα οποία βέβαια δεν είναι λόγια "θεού" αλλά λόγια "πιστών" και "ιερέων")...δηλαδή τι μας λες τώρα? εγώ πάνω απ'όλα κριτικάρω τους ζηλωτές χριστιανούς που αγνοούν τα ευαγγέλια (και στα καλά τους και στα άσχημα τους).

Μην αλλάζεις λοιπόν την κουβέντα και κάνε αυτοκριτική σε αυτές τις θλιβερές γενικεύσεις που κάνεις για λαούς και φυλέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ν 927 1979

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όμως και εσύ δεν έχεις γράψει προσβλητικά σχόλια (όπως και εγώ); Κάπου είχες προσβάλλει τον Χριστό [της Βίβλου] αν θυμάσαι.


Είναι σοβαρά τώρα αυτά που λες??? Όταν ένας θρησκευτικός ηγέτης περιγράφεται να λέει πως "όποιοι δεν πιστέψουν στο κήρυγμά σας θα έχουν πολύ άσχημο τέλος (όπως στα Σόδομα και Γόμορα)" και άλλα τέτοια εννοείται ότι θα είμαι πολύ αυστηρός και ειρωνικός απέναντι στα υποτιθέμενα αυτά λόγια του (τα οποία βέβαια δεν είναι λόγια "θεού" αλλά λόγια "πιστών" και "ιερέων")...δηλαδή τι μας λες τώρα? εγώ πάνω απ'όλα κριτικάρω τους ζηλωτές χριστιανούς που αγνοούν τα ευαγγέλια (και στα καλά τους και στα άσχημα τους).

Μην αλλάζεις λοιπόν την κουβέντα και κάνε αυτοκριτική σε αυτές τις θλιβερές γενικεύσεις που κάνεις για λαούς και φυλές



Κάτσε ρε συ Κώστα. Δεν άλλαξα την κουβέντα.

Με την ίδια λογική μπορεί να είμαι και εγώ ειρωνικός και αυστηρός με τα λόγια και τις πράξεις κάποιων, όπως εσύ είσαι με τους "ζηλωτές χριστιανούς"

(τους οποίους βρίζεις μέσω του Ιησού;)

Αλλά όπως καταλαβαίνεις μια συζήτηση δεν μπορεί να διεξαχθεί υπό προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Υποτίθεται πως στην συζήτηση πας φιλικά και αντικειμενικά.

Αν δηλαδή εσύ βρίζεις τον Χριστό, τους χριστιανούς της Βίβλου και λες πως αυτός που λέει την τάδε άποψη είναι γελοίος για διασυρμό, πως θα διεξαχθεί η κουβέντα;

Να κάνουμε αυτοκριτική, κάνε όμως και εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή Kost μου επιτρέπεις να βρίσω κοινωνικές, πολιτικές και θρησκευτικές ομάδες; Το μόνο που πρέπει να προσέχω είναι να μην προσβάλλω φυλές και έθνη;

Νομίζω πως αυτό που λες για "γενίκευση" είναι λανθασμένο. Όχι δυο μέτρα και δυο σταθμά ρε συ Κώστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy