ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΘΙΚΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ (ΑΗ ΒΑΙΛΗ )
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 01:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό?

Τόσο η νομιμότητα, όσο και η ηθική, είναι έννοιες χωρικά και χρονικά περιορισμένες. Κι αν η νομιμότητα έχει καταγεγραμμένες αναφορές, η ηθική εμπίπτει στο πλαίσιο κοινών κατανοήσεων και αποδοχών, οι οποίες στην καλύτερη των περιπτώσεων έχουν μια καλή στατιστική πλειοψηφία.

Εν ολίγοις, το ερώτημα τίθεται μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει σοβαρή πρόθεση να πετάξει τη μπάλα στην εξέδρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 04:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά μιλώ για την ηθική που μας διέπει, τον καθένα ξεχωριστά και σύμφωνα με αυτή πορεύεται και φέρεται, αλλά ομιλώ και στο πλαίσιο κάποιων κανόνων ή ορίων που θέτονται σε μία διαδικτυακή κοινότητα για διάοφρους λόγους, ακομη και ηθικούς. Για παράδειγμα η προτροπή των μελών στην αναζήτηση παλιότερων θεμάτων πριν ανοίξουν κάποιο νέο ή να μην επιτρέπεται από τα μέλη να βρίσουν το ένα το άλλο, κλπ...

Αν κάποιος δει ολόκληρη την εικόνα, θα διαπιστώσει πως πρόκειται για κάτι πολύ εμφανές αλλά και άγαρμπο επίσης. Με το πάντρεμα αυτών των δύο, γίνεται και ενοχλητκό, ιδιαίτερα εάν σκφτεί κανείς πως το ίδιο μπορεί να επαναλαμβάνεται!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, όποιος έχει νου, καταλαβαίνει..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 09:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά μιλώ για την ηθική που μας διέπει, τον καθένα ξεχωριστά και σύμφωνα με αυτή πορεύεται και φέρεται, αλλά ομιλώ και στο πλαίσιο κάποιων κανόνων ή ορίων που θέτονται σε μία διαδικτυακή κοινότητα για διάοφρους λόγους, ακομη και ηθικούς. Για παράδειγμα η προτροπή των μελών στην αναζήτηση παλιότερων θεμάτων πριν ανοίξουν κάποιο νέο ή να μην επιτρέπεται από τα μέλη να βρίσουν το ένα το άλλο, κλπ...

Αν κάποιος δει ολόκληρη την εικόνα, θα διαπιστώσει πως πρόκειται για κάτι πολύ εμφανές αλλά και άγαρμπο επίσης. Με το πάντρεμα αυτών των δύο, γίνεται και ενοχλητκό, ιδιαίτερα εάν σκφτεί κανείς πως το ίδιο μπορεί να επαναλαμβάνεται!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, όποιος έχει νου, καταλαβαίνει..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND




σχολιο

γιατα ερωτηματα που μου εθεσες σιμορι... δεν απαντησα καπου αλλου αλλα σε παραπεμψα να λυσουμε το θεμα διαπροσωπικα αν θες ...
καθως εδω μπορει να παρασυρθω σε μια αυστηρη κριτικη για σενα και να θεωρηθω παλι οτι εκτρεπομαι ,,οποτε να αποκλειστω .. καθως εχω λαβει στο ξαναλεω μια τελικη προιεδοποιηση και δε το διακινυνευω ..


..στο θεμα σου εκανα ενα σχολιο και θα κανω κι αλλα γιατι εχω πολλα να σχολιασω για τον Κραμπους , καθως πηγα και διαβασα το αρθρο σου για τον Κραμπους ,,και ναι ειναι πολυ καλο με πολλα στοιχεια που θα θελα να μας πεις τις πηγες ...ωστε να ψαξουμε και μεις το θεμα οσοι ενδιαφερομαστε για τα λαογραφικα και εθιμοτυπικα ζητηματα των εθνων

...ελπιζω να θες να μιλησεις για τις πηγες σου ...και απορω γιατι δεν μοιραζεις αυτα τα τοσ ενδιαφεροντα πργματι γραφομενα σου στο αρθρο αυτο ...και στο φορουμ εδω μεσα ...θα ηταν μια πολυ καλη καταθεση ιδεων ...και θα μας εδινε την υεκαιρεια να συζητησουμε για ολα αυτα ...

.. εδω το θεμα εχει αλλον πρωταγωνιστη απο οτι καταλαβαινεις ,, η αναφορα στον Κραμπους ειναι παραπλευρη οχι η κυρια ... πρωταγωνιστης εδω ειναι ο Αη Βασιλης !!!μια Προμηθεικη Αρχεγονη Γεροντικη Προσωπικοτητα...

ας κινηθουμε στο πνευμα του Γεροντα Αη Βασιλη που μοιραζει απλωχερα κρυφα ΑΝΩΝΥΜΑ και χωρις εγωιστικες αυτοαναφορες κι αναγκη για αναγνωριση και φημη ...

ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ...νομιζα οτι θα αυτο θα γινονταν .. θα αναπτυσσονταν παραλληλα αυτα τα δυο ..

..εχω ΞΑΝΑ ανοιξει θεμα με αφορμη παρεμβαση αλλους μελους...του Χριστουχατζ...στο θεμα <<ΕΡΩΤΟΛΟΓΙΑ μια θεωρια τιου ερωτα >>παρασυθηκα απο την ειρωνια κια τι ψιλογαζι που λεμε και υπεραμυνθηκα απαντωντας με πολυ σκληρωτερη ειρωνευση με αποτελεσμα το θεμα να ναυαγησει και να καταληξει στα τυρακια !!!!!!!!

..γραψε στο εμαιλ μου να σου απαντησω λοιπον εκει οπως εχω αναγκη να το κανω ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΗΛΔΑΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΥΣΤΗΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΡΙΤΙΚΗ ..!! εδω δε μπορω ... ..


----------------------------------------------------------------

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 14/01/2014 09:26:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 13:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατα ερωτηματα που μου εθεσες σιμορι... δεν απαντησα καπου αλλου αλλα σε παραπεμψα να λυσουμε το θεμα διαπροσωπικα αν θες ...
καθως εδω μπορει να παρασυρθω σε μια αυστηρη κριτικη για σενα και να θεωρηθω παλι οτι εκτρεπομαι ,,οποτε να αποκλειστω .. καθως εχω λαβει στο ξαναλεω μια τελικη προιεδοποιηση και δε το διακινυνευω ..


Το διακινδυνεύεις όμως να παρεκτραπείς σε προσωπικό επίπεδο από ότι καταλαβαίνω..τότε γιατί να μπω στη διαδικασία?
Αλλά όπως και να έχει, έγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο πάνω σε αυτά που έχω πει ήδη, αν θέλεις εσύ να μου πεις ή να ρωτήσεις κάτι μέσω e-mail δεν έχεις παρά να το κάνεις και θα λάβεις την απάντησή μου.


quote:
..στο θεμα σου εκανα ενα σχολιο και θα κανω κι αλλα γιατι εχω πολλα να σχολιασω για τον Κραμπους , καθως πηγα και διαβασα το αρθρο σου για τον Κραμπους ,,και ναι ειναι πολυ καλο με πολλα στοιχεια που θα θελα να μας πεις τις πηγες ...ωστε να ψαξουμε και μεις το θεμα οσοι ενδιαφερομαστε για τα λαογραφικα και εθιμοτυπικα ζητηματα των εθνων

...ελπιζω να θες να μιλησεις για τις πηγες σου ...και απορω γιατι δεν μοιραζεις αυτα τα τοσ ενδιαφεροντα πργματι γραφομενα σου στο αρθρο αυτο ...και στο φορουμ εδω μεσα ...θα ηταν μια πολυ καλη καταθεση ιδεων ...και θα μας εδινε την υεκαιρεια να συζητησουμε για ολα αυτα ...


Αφήνεις υπονοούμενα εκεί που δεν υπάρχει λόγος. Στο άρθρο για το Κράμπους έχει πρόσβαση ο καθένας και υπάρχει και από το φόρουμ σύνδεσμος.

quote:
..γραψε στο εμαιλ μου να σου απαντησω λοιπον εκει οπως εχω αναγκη να το κανω ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΗΛΔΑΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΥΣΤΗΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΡΙΤΙΚΗ ..!! εδω δε μπορω ... ..

Χμμμ.. (τί εννοεί ο ποιητής)

Τέλος πάντων, αν θέλεις να καταλάβεις αυτά που έχω πει κάμποσες φορές, σχετικά με την συμπεριφορά σου, πράξε αναλόγως. Δεν έχω διάθεση να ξανα λέω τα ίδια και να μου απαντάς σαν να μην καταλαβαίνεις τί σου λέω. Και για απάντηση να λαβαίνω πάλι ερωτήσεις, προσκλήσεις για παράλληλο γράψιμο και άλλα



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 20:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori
θεωρώ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ το ότι σου έκανε μια κάποια... όχι θετική εντύπωση το γεγονός της τόσο παραπλήσιας με το δικό σου θέμα (για τον Κράμπους) πραγμάτευσης του παρόντος θέματος για τον Άη Βασίλη (που απ' την αρχή μονοπωλήθηκε πράγματι από αναφορές σχετικά με τον Κράμπους!). Η αλήθεια είναι, πως από την πρώτη φορά που έκανες νύξη εδώ είχα σκεφτεί να τοποθετηθώ, αλλά το ξανασκέφτηκα και θεώρησα καλύτερο να αφήσω το ζήτημα στη μεταξύ σας συζήτηση, εφόσον δε είδα πως το παρόν θέμα είχε αρχίσει να παίρνει εμφανώς διαφοροποιημένη κατεύθυνση. Πιθανόν να ήταν λάθος απόφαση. Όσον αφορά στην απόδοση δικαίου δηλαδή, στη δική σου ένσταση. Εδώ που τα λέμε, τόσα πολλά χρόνια δεν έχεις παραπονεθεί και για τίποτε, με σεμνότητα και πάντα με ποιότητα συμμετέχεις στις συζητήσεις και αυτό θα πρέπει να σου αναγνωριστεί.

Προσωπικά βρήκα το δικό σου θέμα πολύ ενδιαφέρον, γι' αυτό και συμμετείχα. Πιστεύω πως θα έχανε την "προσωπικότητά" του εάν συνέχιζε σε εκείνο η ΜΥΘΗΡΑ τις δικές της τοποθετήσεις. Διότι η ΜΥΘΗΡΑ έχει ένα δικό της στυλ, χειμαρρώδες θα το έλεγα, που πιθανόν να παρέσερνε και το δικό σου θέμα σε άλλα θεματικά μονοπάτια. Φαινομενικά τα θέματα μοιάζουν, αλλά ουσιαστικά διαφέρουν πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2014, 04:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή όσο και να θέλεις να το δεις θετικά όλο αυτό, κάτι σε ενοχλεί

Βασικά κι' εμένα κάτι με ενοχλεί...και μιας και ήρθε η ώρα να πιώ το καφεδάκι μου και να χαλαρώσω, νομίζω οτι το σωστό είναι να σου πω τι νιώθω ανοικτά και σταράτα.

1) Εδώ μέσα έχουμε φάει βρισίδια χοντρά απο ταλιμπανάδες και πάλι δεν κάνουμε έτσι. Νομίζω οτι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική, πολύ υπερβολική, άποψή μου.

2) Το θέμα του Κράμπους, εμένα προσωπικά με ενόχλησε με τον τρόπο και το υλικό που παρέθεσες, εμένα προσωπικά, που διακατέχομαι απο μια εμμονή υπεράσπισης των παιδιών, δεν μου αρέσουν εικόνες διαόλων που κακοποιούν, έστω άτακτα παιδιά, επιπλέον ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεις το θέμα έχει "διαφημιστικό αέρα", κάτι που ίσως να ενοχλήσει πολούς περισότερους απο έναν κλειδαρά.

3) Αν παρατηρήσεις στο θέμα σου Κράμπους, είναι ελάχιστοι οι συμετέχοντες, οι περισότεροι απο αυτούς τους ελάχιστους σε επέκριναν για το υλικό σου και καλώς έκαναν.
Δε το επιχείρημά σου περί της τήρησης του "εθίμου" απο τους Γερμανούς, δεν πείθει κανέναν, όπως δεν θα έπειθε και το έθιμο του καψίματος ανθρώπων σε φούρνους απο τους ίδιους ΠΑΛΙ.

Μην ξεχνάμε τον ρατσισμό, σωβινισμό και σαδισμό που χαρακτηρίζει (ανησυχητικά) μεγάλο κομάτι των εκεί γύρω κοινωνιών, εδώ και αιώνες, το δείχνουν οι πράξεις τους σε κάθε επίπεδο.

Εν ολίγοις, άδικα "φωνάζεις", στα λέω αυτά γιατί βλέπω οτι η παρατεταμένη σιωπή μας, δεν είναι εις θέσην να σε κάνει να καταννοήσεις το αυτοννόητο.

Δεν γουστάρουμε Κράμπους, γουστάρουμε Santa και δώρα αγάπης ΚΑΙ στα άτακτα παιδιά.

Αυτά για την ώρα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 17:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΜΟ 6

...μια αλλη καρικαρτουρα του γελιου της χαρας της ευζωιας και καλοτυχιας γνωστοτατο συμβολο του φεγκ σουι ειναι ο γελαστος βουδας με το χαιρεκακο πολλες φορες γελιο ,το κομπολοι και αλλα συμβολα της αφθονιας ,ένα καραφλος καλογερος ημιγυμνος και με ολοστρογγυλη κοιλια...

..μια καρικατουρα που αν εξαιρεσουμε την απουσια γεννιαδας , την γυμνια του και τα παραξενα σημαντρα της ευζωιας που κρατα ,,, αν τα εξαιρεσουμε αυτα μοιαζει να προσεγγιζει τοσο περιεργα κι αξιοθαυαμαστα τον γελαστο μας Αη Βασιλη.. την εορταστικη πρωτοχρονιατικγη καρικατουρα της Δυσης ...το χοντρο γερουλη με τα ροδαλα μαγουλακια .το παιδιαστικο ανεμελο βαθυγελιο του και την χειμωνιατικη κατακοκκινη καπα ...

...χμ κι ομως ...ο Αη Βασιλη μας ο γλυκος αυτος γερουλης εχει τοσα κοινα με το γελαστο βουδα των Ινδων που ειναι το συμβολο της ευτυχιας ,καλοπερασης και καλοτυχιας του φεγκ σουι ..

… επιπλεον και οι δυο καρικατουρες ως τετοιες ειναι δυστυχως εμπορευματοποιημενες ...σε ανατολη και δυση…


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 23/01/2014 17:56:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 04:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith: Βασικά κι' εμένα κάτι με ενοχλεί...και μιας και ήρθε η ώρα να πιώ το καφεδάκι μου και να χαλαρώσω, νομίζω οτι το σωστό είναι να σου πω τι νιώθω ανοικτά και σταράτα.

1) Εδώ μέσα έχουμε φάει βρισίδια χοντρά απο ταλιμπανάδες και πάλι δεν κάνουμε έτσι. Νομίζω οτι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική, πολύ υπερβολική, άποψή μου.

2) Το θέμα του Κράμπους, εμένα προσωπικά με ενόχλησε με τον τρόπο και το υλικό που παρέθεσες, εμένα προσωπικά, που διακατέχομαι απο μια εμμονή υπεράσπισης των παιδιών, δεν μου αρέσουν εικόνες διαόλων που κακοποιούν, έστω άτακτα παιδιά, επιπλέον ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεις το θέμα έχει "διαφημιστικό αέρα", κάτι που ίσως να ενοχλήσει πολούς περισότερους απο έναν κλειδαρά.

3) Αν παρατηρήσεις στο θέμα σου Κράμπους, είναι ελάχιστοι οι συμετέχοντες, οι περισότεροι απο αυτούς τους ελάχιστους σε επέκριναν για το υλικό σου και καλώς έκαναν.
Δε το επιχείρημά σου περί της τήρησης του "εθίμου" απο τους Γερμανούς, δεν πείθει κανέναν, όπως δεν θα έπειθε και το έθιμο του καψίματος ανθρώπων σε φούρνους απο τους ίδιους ΠΑΛΙ.

Μην ξεχνάμε τον ρατσισμό, σωβινισμό και σαδισμό που χαρακτηρίζει (ανησυχητικά) μεγάλο κομάτι των εκεί γύρω κοινωνιών, εδώ και αιώνες, το δείχνουν οι πράξεις τους σε κάθε επίπεδο.

Εν ολίγοις, άδικα "φωνάζεις", στα λέω αυτά γιατί βλέπω οτι η παρατεταμένη σιωπή μας, δεν είναι εις θέσην να σε κάνει να καταννοήσεις το αυτοννόητο.

Δεν γουστάρουμε Κράμπους, γουστάρουμε Santa και δώρα αγάπης ΚΑΙ στα άτακτα παιδιά.

Αυτά για την ώρα.



Lock_Smith, νομίζω πως κάτι έχεις παρανοήσει εδώ.
Καταρχήν ποτέ δεν επέβαλλα την άποψή μου ούτε και ανάγκασα κάποιον να διαβάσει κάτι που δεν θέλει. Καλώς ή κακώς ο χώρος είναι τέτοιος ο οποίος, όσο και να σου φαίνεται άχαρο ή περίεργο ή ανάρμοστο, που σηκώνει θέματα σαν αυτό του Κράμπους, από τη στιγμή πάντα που το θέμα δεν προσβάλλει.
Πρόθεσή μου οπωσδήποτε, δεν ήταν να προσβάλλω, αλλά η γνωρίμια με το έθιμο αυτό, με αντικειμενικό, όσο αυτό είναι δυνατό, και εμπεριστατωμένο τρόπο.

Όμως ούτε φώναξα ποτέ, ούτε υπήρχε παρατεταμένη σιωπή από τους υπόλοιπους, όπως είπες, εφόσον πολλοί είχαν τις δικές τους ενστάσεις στο θέμα της ΜΥΘΗΡΑ, γι αυτό καλό είναι να μην αφήνεις εντυπώσεις.
Από την άλλη, ό,τι είναι αποδεκτό δεν είναι απαραίτητα και σωστό που σημαίνει για μένα πως δεν είμαι υποχρεωμένη να ανεχτώ βρισίδια ή οποιαδήποτε άσχημη συμπεριφορά επειδή το ανέχονται οι υπόλοιποι, οπότε αυτό που λες είναι ούτως ή άλλως άτοπο!! Όμως δεν είπα ποτέ πως η ΜΥΘΗΡΑ με έβρισε, και το επισημαίνω γιατί δεν θέλω να αφήσω κανένα υπονοούμενο, αλλά πως η συμπεριφορά της είναι/ήταν ενοχλητική σε έντονο βαθμό, τουλάχιστονν κατά τη δική μου γνώμη και όπως το εισέπραξα εγώ και σε αυτό δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη!

Δεκτό ότι το θέμα δεν σου άρεσε, εξάλλου όπως προείπα δεν ήταν απαραίτητα ο στόχος μου αυτός και οπωσδήποτε δεν γίνεται να αρέσουν όλα τα "πράγματα" σε όλους τους ανθρώπους, όμως σε αυτή τη φάση θέλω να επισημάνω ότι γεγονότα που λαμβάνουν χώρα ως έθιμα, έχουν μεγάλη λαογραφική και ιστορική αξία και σημασία από τη μικρή ταπεινή άποψή μας για αυτά, πόσο μάλλον όταν επιπλέον πραγματοποιούνται με τη μορφή υποτιπώδους αναπαράστασης και δεν προκαλούν κάποια ζημιά, τουλάχιστον με τους όρους που θεωρούμαι σήμερα τη πρόκληση σωματικής ή ψυχικής βίας!
Ποιά είναι όμως η γνώμη σου και η στάση σου στο σούβλισμα αρνιών τη μέρα του Πάσχα, πράξη κατ' εμέ σκληρή, απολίτιστη, βάρβαρη! Όμως οι περισσότεροι Έλληνες και το δέχονται, και το υποστηρίζουν και είμαι σχεδόν βέβαιη, με μία μικρή επιφύλαξη πως και εσύ το ίδιο κάνεις.
Δεν θέλω κάποια απάντηση σε αυτό, ίσως σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά κάνω μία σύγκριση μεταξύ των εθίμων, όπως θα μπορούσα να αναφερθώ στις ταυρομαχίες της Ισπανίας!

Ο διαφημιστικός αέρας δεν ξέρω πως σου προέκυψε πραγματικά. Δεν μπήκα μόνο για να ανεβάσω το λινκ και να μη ξανα γράψω ποτέ, είμαι μέλος, μάλιστα μετράω 10 χρόνια χωρίς να έχω αλλάξει ποτέ λογαριασμό. Πλάκα κάνεις? και κάθομαι και σου απαντάω? δηλαδή τί να πουν άλλοι που αναφέρουν τα ΦΒ τους, εγώ σε ενόχλησα??

Α.. και που 'σαι, δεν ανήκω στη Τευτονική φυλή, άρα δεν είμαι ΝΑΖΙ, ούτε και τρώω παιδιά επειδή έγραψα για το Κράμπους.. οπότε θέλω να πιστεύω πως γλύτωσα τη στοχοποίηση.. !! (αστειάκι περί ρατσισμού-σωβινισμού που αναφέρεσαι, βλέπεις δεν ειμαστε ούτε εμείς, οι Έλληνες εννοώ, τα καλύτερα παιδιά)


amalia είσαι απολύτως κατανοητή και χαίρομαι που τουλάχιστον ένας άνθρωπος κατάλαβε τον τρόπο που τοποθετήθηκα στο κείμενο!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 24/01/2014 04:51:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 20:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ,

quote:
Lock_Smith, νομίζω πως κάτι έχεις παρανοήσει εδώ.

Πολύ πιθανόν, ίσως να υπερέβαλα.
Εν τούτοις σου ΥΠΟΓΡΑΜΙΖΩ οτι δεν μου χρωστάς εξηγήσεις, αυτό να το θυμάσαι, δεν ξέρω για τους άλλους αλλά μ' εμένα μπορείς να συζητάς ανοικτά εφ' όσον το επιθυμείς, (βασικά σε μελέτησα λίγο περισότερο στα γραπτά σου και τη στάση σου η οποία τελικά μου είναι συμπαθής).

Να είσαι καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 20:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά έχω κάποια πράγμματα να σου πω, σε φιλικό επίπεδο εννοείται, αλλά μετά τις 12 γιατί τώρα ακόμη ζαλίζομαι απ' τον ύπνο.
Sorry για τις κοντές απαντήσεις αλλά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 03:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Δεκτό ότι το θέμα δεν σου άρεσε

Δεν είναι οτι δεν μου άρεσε το θέμα, είναι ο τρόπος με τον οποίο διοχετεύθηκε.
Παράδειγμα:

quote:
είναι ένα θέμα που με είχε εντυπωσιάσει στο παρελθόν

Δηλαδή με απλά λόγια όταν λες οτι ο Κράμπους που δέρνει παιδάκια σε έχει εντυπωσιάσει, αυτό ερμηνεύεται με κακό τρόπο, ενώ αν είχες γράψει:

quote:
είναι ένα θέμα που με είχε απασχολήσει στο παρελθόν

Τότε θα ερμηνευόταν διαφορετικά.

quote:
η συμπεριφορά της είναι/ήταν ενοχλητική σε έντονο βαθμό

Κοίτα να δεις, η Μύθηρα ή αλλιώς ypatia8 σε προηγούμενο λογαριασμό της, ήταν είναι και θα είναι έτσι ακριβώς όπως τη βλέπεις.
Αν θες απόλαυσε σκηνές "απείρου κάλους" μεταξύ μας και δες την σε στάση όπου φύγει-φύγει.
Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω καν στον κόπο πλέον να διαμαχήσω μαζί της γιατί έχω ένα χιούμορ κάποιου επιπέδου και δεν θέλω να το "νοθεύσω".

Ως τόσο μη νομίζεις οτι το πρόβλημα είναι μονόπλευρο, όοοχι το πρόβλημα είναι αμφίπλευρο, γιατί καθε νόμισμα έχει 2 όψεις, φρόντισε να μη γίνεις η 2η όψη του ίδιου νομίσματος, γιατί ναι μεν η amalia σου δίνει συστάσεις και εύσημα αλλά εγώ βλέπω πως είσαι ποιοτικότατη μόνο που νιώθω οτι λιγάκι έχεις καβαλήσει το "καλαμάκι", λόγω παλαιότητας ίσως?
Να είσαι προσιτή με τους συνομολητές σου, μη κάνουμε και το φόρουμ Kolonaki club.

quote:
Ποιά είναι όμως η γνώμη σου και η στάση σου στο σούβλισμα αρνιών τη μέρα του Πάσχα

Διαφωνώ έντονα, πιστεύω οτι το σούβλιμα των αρνιών πρέπει να γίνεται καθημερινά και όχι μόνο το Πάσχα.
Να χα τώρα λίγη ξεροψημένη πετσούλα απο αρνάκι!

quote:
πράξη κατ' εμέ σκληρή, απολίτιστη, βάρβαρη!

Καλά τώρα είσαι σοβαρή? Συγκρίνεις αυτό εδώ:

Με αυτό εδώ?:

Δηλαδή σε ενοχλεί το φαγητό μας και σε εντυπωσιάζει ο Κράμπους που τρώει παιδιά?

quote:
όπως θα μπορούσα να αναφερθώ στις ταυρομαχίες της Ισπανίας!

Ναι βέβαια, θα μπορούσες επίσης να αναφερθείς στο παλαιό έθιμο 50χρονοι ξεδοντιάρηδες να παντρεύονται 14χρονες.
Θα μπορούσες επίσης να εστιάσεις οτι σήμερα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, στην Ελλάδα όχι κάπου αλλού, θεωρείται φυσιολογικό ένας 40ρης να παντρευτεί μια 18χρονη αλλά κόλαφος μια 35χρονη να παντρευτεί έναν 25χρονο.

quote:
Πλάκα κάνεις? και κάθομαι και σου απαντάω?

Τώρα γιατί μου ξηγιέσαι σνομπαρία?
Κουβέντα κάνουμε, άμα δε θες να συζητήσεις μπορείς να κάνεις ποστ ένα θέμα και να γράψεις απο κάτω: "Θα απαντάω μόνο σε σοβαρές προτάσεις".
Τι? Επειδή είσαι φουλ μέμπερ πάει να πει οτι οι υπόλοιποι είμαστε μούτσοι?
Σιγά τα ουά κοντεσίνα μου

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 23:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επιπλέον ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεις το θέμα έχει "διαφημιστικό αέρα"

-

Βρε, θα με τρελάνεις εσύ... τη μία μου λες πως δεν χρειάζόταν να δώσω εξηγήσεις και τώρα λες πως σνομπάρω? Ο λόγος που σου απάντησα για την παλαιότητα του λογαριασμού μου δεν ήταν γιατί πιστεύω πως έχω ή πως πρέπει να έχω προνόμια γι αυτό αλλά για να σου απαντήσω επειδή είπες πως ο τρόπος που παρουσίασα το θέμα έχει διαφημιστικό αέρα, αν θυμάσαι!! [;)

quote:
Δηλαδή σε ενοχλεί το φαγητό μας και σε εντυπωσιάζει ο Κράμπους που τρώει παιδιά?

quote:
Δηλαδή με απλά λόγια όταν λες οτι ο Κράμπους που δέρνει παιδάκια σε έχει εντυπωσιάσει, αυτό ερμηνεύεται με κακό τρόπο, ενώ αν είχες γράψει: quote:
είναι ένα θέμα που με είχε απασχολήσει στο παρελθόν

Τότε θα ερμηνευόταν διαφορετικά.
quote:



Και για να σου απαντήσω γενικότερα ..
Δεν υπάρχει κακός και καλός τρόπος με τον τρόπο που το λες, αλλά ο τρόπος που έχει μάθει κανείς να μεταφράζει τα ερεθίσματα ως καλό και κακό. Είναι σαν να λέμε ότι όποιος έχει εντυπωσιαστεί απο τον Κρίστοφερ Λι που υποδύεται τον Δράκουλα, είναι κάτι που θα πρέπει να ερμηνευτεί με κακό και αρνητικό τρόπο. Ή πως σε όποιον αρέσει να διαβάζει φανταστική λογοτεχνία ή επική λογοτεχνία ή του αρέσουν τα παραμύθια που πιθανά έχουν αίμα, έχουν κακούς χαρακτήρες, έχουν εξωπραγματικά και ίσως και άσχημα και κακά προς τον άνθρωπο όντα, είναι επίσης κακός άνθρωπος ή "Ναζί" (για να κάνω καί λίγο χιούμορ)!!!

Είναι σαν να δέχομαι λογοκρισία και πρέπει να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας επειδή εντυπωσιάστικα από το έθιμο αυτό!!
Επίσης όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, εγώ εξακολουθώ να θεωρώ το έθιμο του σουβλίσματος των αρνιών, επειδή συμβαίνει στη κυριολεξία, βάρβαρο!


quote:
Ναι βέβαια, θα μπορούσες επίσης να αναφερθείς στο παλαιό έθιμο 50χρονοι ξεδοντιάρηδες να παντρεύονται 14χρονες.
Θα μπορούσες επίσης να εστιάσεις οτι σήμερα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, στην Ελλάδα όχι κάπου αλλού, θεωρείται φυσιολογικό ένας 40ρης να παντρευτεί μια 18χρονη αλλά κόλαφος μια 35χρονη να παντρευτεί έναν 25χρονο.

Συμφωνούμαι!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 05:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε*



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 21:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι σαν να δέχομαι λογοκρισία και πρέπει να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας επειδή εντυπωσιάστικα από το έθιμο αυτό!!

Σε όλους μπορεί να συμβεί αυτό, συνήθισέ το, σε εμένα έχει συμβεί αρκετές φορές.

quote:
Συμφωνούμε

Χαίρω δεόντως.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 10:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εδω λατρεια του Βααλ με θυσια βρεφων ...χμμ..

εδω δεξια σε κεντρικη πλατεια στην Βερνης της Ελβετιας ενας παιδοφαγος ...ο << τρωγωπηγων> >καταλοιπο ποιας αληθεια αρχαιςα λατρειας , κανιβαλικων εθιμων και ποιου συμβολισμου ??
σιγουρα σχετιζεται με το τρομακτικο κι εκφοβιστικο Κrampus τον συνοδο
του Sinter Klaas



...εδω ο φοβερος Ποσειδωνας , Κρονος ,Bααλ μεταλλαγμενος πλεον σε αθωα καρτουνιστικη καρικατουρα του Αη Βασιλη που διασχιζει το ουρανο μιας ησυχης και συμβιβαστικης νυχτας μεσα στην γιορταστικη μας ψευδοευημερια .. ο δρεπανοφορος και καλπαζων θεος οι παιδοφαγος μεταλλαγμενος σε τροφαντο χαζογερακος που χαχανιζει και προκαλει μονο τον γελωτα των παιδιων και τον κλοουν τους !!!



.........αχ καημενε ΒΑΑΛ πως σε καταντησαν στο διαβα των αιωνων οι πιστεις των αλλοτριωμενων και εκβαρβαρισμενων ανθρωπων !!!..


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 31/12/2013 15:50:22

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 31/12/2013 15:51:33

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 31/12/2013 16:02:15

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 31/12/2013 16:04:40


Koritsi mou xriazesai epeigontos psixiatriki vohthia
aporo pos se anexontai edo ta sovara meli
ta post sou ektos apo ratsistika einai kai akros geloia
ante kai tha sou kleisoume sto psixiatrio keli dipla ston omoaimato sou xristo vlakoEl na ta lete


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy