ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΘΙΚΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ (ΑΗ ΒΑΙΛΗ )
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 21:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ ελπίζω να καταλαβαίνεις, πως όταν λέω ότι μια κουβέντα απαιτεί σεβασμό προσώπων και ομάδων, ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς. Αλλά αν θες να συζητήσεις πρέπει ακόμη και αν μισείς τους "σκοταδιστές" της Βίβλου! Απλώς δεν είναι με το ζόρι η κουβέντα.

Τέλος πάντων, εγώ δεν θέλω να χαλάσω άλλο το θέμα της Μύθηρα!

Αν εσείς θέλετε να το πυρπολήσετε δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Αν πάλι θέλετε να με παραδώσετε στην Συναγωγή.

Κάνετε ότι είναι να κάνετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 22:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

Κάποτε σου είπα να κόψεις τις μαλακίες.

Αντ'αυτού, πήρες...αυξητικές, της μαλακίας, ορμόνες και έγινες super γουανκερ!

Ομως οι μαλακίες σου, βαρύνουν τον χώρο, καθώς υπόκεινται στην νέα νομοθεσία, ώς ποινικά αδικήματα.

Οπως θα καταλαβαίνεις ( αν βέβαια, είναι εφικτό αυτό ), η Δ.Ο θα πρέπει να πράξει το καθήκον της, απέναντι στον νόμο και στην φήμη του ιστοχώρου, που με κόπο συντηρεί μια δεκαετία και πλέον!

Υ.Γ
Μπορώ, αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κόσμιες λέξεις.
Δεν σε πτοεί τίποτα, είσαι Awesome γουανκερ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 06/01/2014 22:21:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 23:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πάλι θέλετε να με παραδώσετε στην Συναγωγή.

wanna be a martyr...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 23:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν πάλι θέλετε να με παραδώσετε στην Συναγωγή.

wanna be a martyr...




Καλόοοοο!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2014, 06:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθηρα έχω το facebook σου. Αν μπορείς παρέπεμψέ με και σε άλλα θέματα που έχεις ανοίξει στο παρελθόν(τα οποία θεωρείς ενδιαφέροντα), για να τα διαβάσω.

Πάντως μην κολλάς, υπήρχαν και χειρότερα phorums. Στο phorum.gr όχι μόνο με αποβάλλανε αλλά μου σβήνανε μηνύματα και ακόμη χειρότερα... μου κάνανε edit και μου τα διαστρεβλώνανε. Εκεί να δεις πλάκα. Όπως καταλαβαίνεις σε κάθε χώρο υπερισχύει μια άποψη και μια ομάδα, η οποία δεν ανέχεται διαφορετικές ιδέες.

Σου προτείνω να μην διαμαρτυθείς για κάτι, γιατι θα ισχυριστούν πως το παίζεις και ιερομάρτυρας... δεν βρίσκεις το δίκιο σου με αυτούς, ούτε βγάζεις άκρη(Ενώ τώρα αυτοί που διαμαρτύρονται για να αποβληθώ δεν είναι ιερομάρτυρες - Ο Νικόμαχος ιερομάρτυρας;)

Ας του αφήσουμε λοιπόν στην ησυχία τους, να συνεχίσουν επιτέλους τα ωραία θέματα για το πόσο μισητός είναι ο Χριστιανισμός και τί κακό έχει προξενήσει στην ελεύθερη ανθρωπότητα των ιδεών(αλλά και κάθε άλλη κλασική θρησκεία με προσωπικούς θεούς). Και επίσης για το πως σύντομα (στην Νέα Εποχή που διανύουμε) θα γίνει αστρική σκόνη.

Αυτά. Τα λέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2014, 08:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστος Ελ

Μύθηρα έχω το facebook σου. Αν μπορείς παρέπεμψέ με και σε άλλα θέματα που έχεις ανοίξει στο παρελθόν(τα οποία θεωρείς ενδιαφέροντα), για να τα διαβάσω.

Πάντως μην κολλάς, υπήρχαν και χειρότερα phorums. Στο phorum.gr όχι μόνο με αποβάλλανε αλλά μου σβήνανε μηνύματα και ακόμη χειρότερα... μου κάνανε edit και μου τα διαστρεβλώνανε. Εκεί να δεις πλάκα. Όπως καταλαβαίνεις σε κάθε χώρο υπερισχύει μια άποψη και μια ομάδα, η οποία δεν ανέχεται διαφορετικές ιδέες.

Σου προτείνω να μην διαμαρτυθείς για κάτι, γιατι θα ισχυριστούν πως το παίζεις και ιερομάρτυρας... δεν βρίσκεις το δίκιο σου με αυτούς, ούτε βγάζεις άκρη(Ενώ τώρα αυτοί που διαμαρτύρονται για να αποβληθώ δεν είναι ιερομάρτυρες - Ο Νικόμαχος ιερομάρτυρας;)

Ας του αφήσουμε λοιπόν στην ησυχία τους, να συνεχίσουν επιτέλους τα ωραία θέματα για το πόσο μισητός είναι ο Χριστιανισμός και τί κακό έχει προξενήσει στην ελεύθερη ανθρωπότητα των ιδεών(αλλά και κάθε άλλη κλασική θρησκεία με προσωπικούς θεούς). Και επίσης για το πως σύντομα (στην Νέα Εποχή που διανύουμε) θα γίνει αστρική σκόνη.

Αυτά. Τα λέμε.




σχολιο 4

...Xριστο απο την διαδικτυακη μου εμπειρια σου λεω οτι καποιοι χρηστες των φορουμς εχουν ψυχΟλογια αλογομυγας ... τρεφονται απο πισινους ...χμμ ιδεοληψιων πολυ σκαρτων πιστεψε με ..καταλαβαινεις ποσο ανοητο ειναι να κανουμε διαλογο μαζι τους .. ειναι η σκληροτραχηλη φυση του πνευματος τους η αλαζονικη που δε το επιτρεπει...

...βεβαια οπου κι οταν το απαιτει η περιστσεη τους ριχνεις τα σκτ του δικου τους μυγοχεσιματος πανω στα μουτρα και προχωρας .. οι ιντερενετικοι τοποι μεγαλης επισκεψιμοτητας μη ξεχναμε ειναι ολοι παραρτηματα ενος ενιαιαου δικτυου που ανηκει αποκλειστικα στο Συστημα του Σατανα ..μας ανεχονται γιατι θελουν να δουνε τι πρεσβευουμε και να μη χασουν επαφη με τις ""επικινδυνες"" ιδεες !!!

... ολο αυτοι οι μυγοχεστες θεματων ασυνειδητα υπηρετουν το πνευματουσαθρου αυτου συστηματος ...καταλαβαινεις οτι θελει ιδιαιτερο χειρισμο κι οχι διαλογο .. διαλογο κανουμε μονο με αληθινους ερευνητες και δημιουργους ιδεων πρωτοτυπων ανοικτους στο πνευμα ....κι οχι με παπαγαλακια λογοκλοπους και φαφλουταδες των ετοιμοπαραδοτων ιδεων ...

...ας μην χαλαμε την ζαχαριενια μας για αυτους,,,ας προχωρησουμε το ενδιαφερον αυτο θεμα ..

...ψαχνω υλικο για να συνδεσω το ΑηΒασιλη με... χμμμ την αλλη ακρη της υφηλιου το Γερο του Βουνου της Κινας και βεβεια το Καθιστο Βουδα με την ολοστρογγυλη κοιλια της Ινδιας το ευδαιμονα θεο παροχο των υλικων αγαθων ...χμμ ..αλλα δεν ειναι ευκολο να βρεθει φωτογραφικο η αλλο τετοιο υλικο καθως η ερευνα μας εινα πρωτοτυπη ....

==============
** βρες εμαιλ μου απο το παρον φορουμ και γραψε μου ,,,θα σου στειλω κι αλλη θεματολογια παρεμβασεων μου στα φορουμ υπαρχει μια μεγαλη θεματολογια ισαμε 300 τιτλοι θεματων σε διαφορα φορουμ( ισαμε 20 φορουμ) μονο σε 3 εχω διαγραφτει βεβαιως )τα οποια θεματα εχω συστηματοποιησει και αποθηκευσει με μεγαλη προσοση ....
...στο φεις ψαξε να βρεις την θεματολογια των 180 τοσων Λογυδριων υπο μορφη Σημειωσεων ...κανε με φιλη αν δεν μπορεις να τα βρεις να σε παραπεμψω ,,

...βεβαια σιγουρα ανηκουμε σε εντελως διαφορετικα πεδια δρασης αλλα οι ιδεες που μας διακατεχουν ειναι πολεμικες εναντια στο Συστημα της Αποστασιας.... οποτε εχουν μια κοινη εκπορευση γιαυτο και μας βγαινει ενα πνευμα αλληλουποστηριξης ...ας το αξιοποιησουμε λοιπον ...

ΟΠΟΥ ΚΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 07/01/2014 08:21:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2014, 08:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χριστος Ελ

Μύθηρα έχω το facebook σου. Αν μπορείς παρέπεμψέ με και σε άλλα θέματα που έχεις ανοίξει στο παρελθόν(τα οποία θεωρείς ενδιαφέροντα), για να τα διαβάσω.

Πάντως μην κολλάς, υπήρχαν και χειρότερα phorums. Στο phorum.gr όχι μόνο με αποβάλλανε αλλά μου σβήνανε μηνύματα και ακόμη χειρότερα... μου κάνανε edit και μου τα διαστρεβλώνανε. Εκεί να δεις πλάκα. Όπως καταλαβαίνεις σε κάθε χώρο υπερισχύει μια άποψη και μια ομάδα, η οποία δεν ανέχεται διαφορετικές ιδέες.

Σου προτείνω να μην διαμαρτυθείς για κάτι, γιατι θα ισχυριστούν πως το παίζεις και ιερομάρτυρας... δεν βρίσκεις το δίκιο σου με αυτούς, ούτε βγάζεις άκρη(Ενώ τώρα αυτοί που διαμαρτύρονται για να αποβληθώ δεν είναι ιερομάρτυρες - Ο Νικόμαχος ιερομάρτυρας;)

Ας του αφήσουμε λοιπόν στην ησυχία τους, να συνεχίσουν επιτέλους τα ωραία θέματα για το πόσο μισητός είναι ο Χριστιανισμός και τί κακό έχει προξενήσει στην ελεύθερη ανθρωπότητα των ιδεών(αλλά και κάθε άλλη κλασική θρησκεία με προσωπικούς θεούς). Και επίσης για το πως σύντομα (στην Νέα Εποχή που διανύουμε) θα γίνει αστρική σκόνη.

Αυτά. Τα λέμε.




σχολιο 11

...Xριστο απο την διαδικτυακη μου εμπειρια σου λεω οτι καποιοι χρηστες των φορουμς εχουν ψυχΟλογια αλογομυγας ... τρεφονται απο πισινους ...χμμ ιδεοληψιων πολυ σκαρτων πιστεψε με ..καταλαβαινεις ποσο ανοητο ειναι να κανουμε διαλογο μαζι τους .. ειναι η σκληροτραχηλη φυση του πνευματος τους η αλαζονικη που δε το επιτρεπει...

...βεβαια οπου κι οταν το απαιτει η περιστσεη τους ριχνεις τα σκτ του δικου τους μυγοχεσιματος πανω στα μουτρα και προχωρας .. οι ιντερενετικοι τοποι μεγαλης επισκεψιμοτητας μη ξεχναμε ειναι ολοι παραρτηματα ενος ενιαιαου δικτυου που ανηκει αποκλειστικα στο Συστημα του Σατανα ..μας ανεχονται γιατι θελουν να δουνε τι πρεσβευουμε και να μη χασουν επαφη με τις ""επικινδυνες"" ιδεες !!!

... ολο αυτοι οι μυγοχεστες θεματων ασυνειδητα υπηρετουν το πνευματουσαθρου αυτου συστηματος ...καταλαβαινεις οτι θελει ιδιαιτερο χειρισμο κι οχι διαλογο .. διαλογο κανουμε μονο με αληθινους ερευνητες και δημιουργους ιδεων πρωτοτυπων ανοικτους στο πνευμα ....κι οχι με παπαγαλακια λογοκλοπους και φαφλουταδες των ετοιμοπαραδοτων ιδεων ...

...ας μην χαλαμε την ζαχαριενια μας για αυτους,,,ας προχωρησουμε το ενδιαφερον αυτο θεμα ..

...ψαχνω υλικο για να συνδεσω το ΑηΒασιλη με... χμμμ την αλλη ακρη της υφηλιου το Γερο του Βουνου της Κινας και βεβεια το Καθιστο Βουδα με την ολοστρογγυλη κοιλια της Ινδιας το ευδαιμονα θεο παροχο των υλικων αγαθων ...χμμ ..αλλα δεν ειναι ευκολο να βρεθει φωτογραφικο η αλλο τετοιο υλικο καθως η ερευνα μας εινα πρωτοτυπη ....

==============
** βρες εμαιλ μου απο το παρον φορουμ και γραψε μου ,,,θα σου στειλω κι αλλη θεματολογια παρεμβασεων μου στα φορουμ υπαρχει μια μεγαλη θεματολογια ισαμε 300 τιτλοι θεματων σε διαφορα φορουμ( ισαμε 20 φορουμ) μονο σε 3 εχω διαγραφτει βεβαιως )τα οποια θεματα εχω συστηματοποιησει και αποθηκευσει με μεγαλη προσοση ....
...στο φεις ψαξε να βρεις την θεματολογια των 180 τοσων Λογυδριων υπο μορφη Σημειωσεων ...κανε με φιλη αν δεν μπορεις να τα βρεις να σε παραπεμψω ,,

...βεβαια σιγουρα ανηκουμε σε εντελως διαφορετικα πεδια δρασης αλλα οι ιδεες που μας διακατεχουν ειναι πολεμικες εναντια στο Συστημα της Αποστασιας.... οποτε εχουν μια κοινη εκπορευση γιαυτο και μας βγαινει ενα πνευμα αλληλουποστηριξης ...ας το αξιοποιησουμε λοιπον ...

ΟΠΟΥ ΚΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ...

κι οχι στην ησυχια τους δε θα τους αφησουμε τους υπονομευτες της διακοσμικης αληθειας .. παρε λοιπον ""μυγοσκοτωστρα ρητορικη"" και βαρα αλυπητα !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 07/01/2014 08:21:35


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2014, 12:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μίλησε και η διαδικτυακή πατσαβούρα...και λίγα είναι τα τρία φόρουμ που σε σκουπίσανε...και σταμάτα επιτέλους να ασελγείς στην ελληνική γλώσσα...

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικής έκφρασης
8/1/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2014, 02:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1). Χρίστος Έλ:
Ναι μεν ζούμε σε μια ελεύθερη χώρα και φυσικά αυτός ο χώρος φιλοξενεί την ελεύθερη έκφραση, αλλά κάποιες απόψεις αγγίζουν επικίνδυνα τα όρια ακραίων ιδεολογιών, είτε άμεσα, είτε ως αθώο προκάλυμμα που επιτρέπει την καλλιέργεια περίεργων τάσεων, όπως ο ρατσισμός και η ξενοφοβία για παράδειγμα. Πιστεύω ότι θα έχεις καταλάβει ήδη το προκλητικότατο των δηλώσεών σου περί "ροζ" δουλειών των νέγρων, μία άποψη που κρύβει ρατσισμό και τσουβαλοποίηση κατά των συνανθρώπων σου που τι;... έχουν το λάθος "χρώμα"; !!!
Δικαιολογημένη λοιπόν η αγανάκτηση των συνομιλητών σου και θα σε προτρέψουμε στο μέλλον να αποφύγεις οποιαδήποτε ρατσιστική αναφορά όσο θα εκφράζεσαι στον παρόντα χώρο.

2). ΜΥΘΗΡΑ
Λάβε σοβαρά υπόψη σου το εξής:
Την επόμενη φορά που θα προσβάλλεις κάποιον συνομιλητή σου είτε ατομικά, είτε γενικά και με ομαδική κατεύθυνση, έμμεσα ή άμεσα, π.χ. χάρην δήθεν "αστεϊσμού", ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.
Εννοείται φυσικά ότι θα κόψεις και τις κρυάδες ("αστειάκια") που απευθύνονται στον AitheroVamon του τύπου "αχ καληλε μου !!! ". Αυτά να τα κρατήσεις για τους κολλητούς σου και οποιονδήποτε τέλος πάντων σου έχει δώσει δικαίωμα για τέτοιου είδους οικειότητες.
Τελευταία προειδοποίηση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2014, 09:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1). Χρίστος Έλ:
Ναι μεν ζούμε σε μια ελεύθερη χώρα και φυσικά αυτός ο χώρος φιλοξενεί την ελεύθερη έκφραση, αλλά κάποιες απόψεις αγγίζουν επικίνδυνα τα όρια ακραίων ιδεολογιών, είτε άμεσα, είτε ως αθώο προκάλυμμα που επιτρέπει την καλλιέργεια περίεργων τάσεων, όπως ο ρατσισμός και η ξενοφοβία για παράδειγμα. Πιστεύω ότι θα έχεις καταλάβει ήδη το προκλητικότατο των δηλώσεών σου περί "ροζ" δουλειών των νέγρων, μία άποψη που κρύβει ρατσισμό και τσουβαλοποίηση κατά των συνανθρώπων σου που τι;... έχουν το λάθος "χρώμα"; !!!
Δικαιολογημένη λοιπόν η αγανάκτηση των συνομιλητών σου και θα σε προτρέψουμε στο μέλλον να αποφύγεις οποιαδήποτε ρατσιστική αναφορά όσο θα εκφράζεσαι στον παρόντα χώρο.

2). ΜΥΘΗΡΑ
Λάβε σοβαρά υπόψη σου το εξής:
Την επόμενη φορά που θα προσβάλλεις κάποιον συνομιλητή σου είτε ατομικά, είτε γενικά και με ομαδική κατεύθυνση, έμμεσα ή άμεσα, π.χ. χάρην δήθεν "αστεϊσμού", ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.
Εννοείται φυσικά ότι θα κόψεις και τις κρυάδες ("αστειάκια") που απευθύνονται στον AitheroVamon του τύπου "αχ καληλε μου !!! ". Αυτά να τα κρατήσεις για τους κολλητούς σου και οποιονδήποτε τέλος πάντων σου έχει δώσει δικαίωμα για τέτοιου είδους οικειότητες.
Τελευταία προειδοποίηση.






σχολιο 12

οκ το μηνυμα εληφθη δεν θελω να χασω την προσβαση στο τοπο αυτο οποτε θα ....το βουλωσω!!!.......απο δω και περα τις ειρωνιες των αλλων θα τις παραβλεπω ...για ισορροπια πες κατι κιαγιατην "πατσαβουρα",, του Κοστ ..

συνεχιζουμε !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2014, 10:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΜΟ 5


.... αλλα ας δουμε στην αλλη ακρη της γης στην μακρυνη Κινα ενα αλλο γεροντικο ανδρικο προτυπο που εχει ""στοιχειωσει"" το συλλογικο ασυνειδητο ..

... ειναι ο γερος του βουνου με την μακρυα γεννειαδα συμβολο της μακροζωιας και της σοφιας .. ταυτισμενος πολλες φορες με το
Λαο τσε ,τον πρωτοφιλοσoφο τον μυθικο σχεδον του Ταοισμου ...

...ειναι καταφανες ποσο πολυ μοιαζει αυτος ο γερος με τον δικο μας
Eυρωπαικο ΑηΒασιλη - Sinter Klaas -Santa Claus- Pere Noel




ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 08/01/2014 10:20:10

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 08/01/2014 10:22:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2014, 16:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθηρα, τί ακριβώς δεν σου αρέσει; Ο Αη Βασίλης γενικά ως προσωπικότητα ή συγκεκριμένα ο Αη Βασίλης ως έμβλημα της Κόκα-Κόλα;

Εννοείται πως η δεύτερη περίπτωση δεν μου αρέσει και εμένη - είναι καθαρά εμπορευματοποιημένη. Αλλά ο γνωστός Αη Βασίλης είναι μια αξιαγάπητη προσωπικότητα που ΧΑΡΙΖΕΙ δώρα, όχι πουλάει.

Επομένως νομίζω είναι ανόητοι εκείνοι που προσπάθησαν να εμπορευματοποιήσουν τον Αη Βασίλη και το Πνεύμα των Χριστουγέννων που θυμίζει στον άνθρωπο την φιλανθρωπία που οφείλει. Στους άνθρωπους βέβαια, γιατί τα άσπλαχνα "κτήνη" και τους τσιγγούνηδες τους προσπερνάει και τους αφήνει να αργοπεθαίνουν μέσα στην κακία τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2014, 14:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2014, 14:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............


Που το ξέρεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2014, 16:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Μύθηρα, τί ακριβώς δεν σου αρέσει; Ο Αη Βασίλης γενικά ως προσωπικότητα ή συγκεκριμένα ο Αη Βασίλης ως έμβλημα της Κόκα-Κόλα;

Εννοείται πως η δεύτερη περίπτωση δεν μου αρέσει και εμένη - είναι καθαρά εμπορευματοποιημένη. Αλλά ο γνωστός Αη Βασίλης είναι μια αξιαγάπητη προσωπικότητα που ΧΑΡΙΖΕΙ δώρα, όχι πουλάει.

Επομένως νομίζω είναι ανόητοι εκείνοι που προσπάθησαν να εμπορευματοποιήσουν τον Αη Βασίλη και το Πνεύμα των Χριστουγέννων που θυμίζει στον άνθρωπο την φιλανθρωπία που οφείλει. Στους άνθρωπους βέβαια, γιατί τα άσπλαχνα "κτήνη" και τους τσιγγούνηδες τους προσπερνάει και τους αφήνει να αργοπεθαίνουν μέσα στην κακία τους.



Αν και παρακολουθώ φίλε Χρίστο από την αρχή το παρόν θέμα, απέφυγα να τοποθετηθώ περιμένοντας να τελειώση η ΜΥΘΗΡΑ την ενδιαφέρουσα έρευνά της. Όσο για τον (Αη Βασίλη) η σωστότερα τον Μπάρμπαχριστόυγεννο αν θες, δεν νομίζω ότι είναι κακό να δίνουμε λίγη χαρά στα παιδάκια με τον φανταστικό αυτόν άγιο, ο οποίος δεν είναι και ο μόνος φανταστικός, δεδομένου ότι υπάρχουν και άλλοι και μάλιστα επίσημοι και εορτάζοντες.
Τέλος θέλοντας κι εγώ να συμβάλλω ελάχιστα στο θέμα, στέλνω εδώ ένα άρθρο που βρήκα σχετικά με το πως δημιουργήθηκε ο αρχικός μύθος και η μορφή του, και εδώ, μια επισκόπηση του εθίμου από την σατυρική του πλευρά.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2014, 19:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............



Μύθηρα ή σβήστηκε το μύνημά σου, ή αν έγραψες αυτό το μήνυμα(το οποίο νομίζω είναι αυτοματοποιημένο;) δεν κατάλαβα την απάντηση.

Ρώτησα αν τελικά πιστεύεις πως ο Αη Βασίλης σαν προσωπικότητα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ(διασκευάστηκε αν προτιμάς από αρχαίες φιγούρες) από το σύστημα(όχι απλά χρησιμοποιήθηκε) για να τα τσεπώνουν κάποιοι.

Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο; Ο Αη Βασίλης μοιράζει δώρα, επομένως μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ισχύει πως είναι δημιουργία του συστήματος, το οποίο θέλει να τα σκας πάντα χοντρά. Επομένως για μένα, στην χειρότηρη τον χρησιμοποίησαν μοναχά. Αλλά κακώς, γιατί ο Αη Βασίλης δεν πουλάει αλλά χαρίζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2014, 14:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο δύσκολο πάντως η Κόκα Κόλα να βάλει τον Αη Βασίλη να χαρίζει κόκα κόλες. Αλλά έτσι θα έπρεπε, σύμφωνα με το πνεύμα των Χριστουγέννων! Τί δώρο του Αη Βασίλη θα είναι αυτό αν σε βάλει να πληρώσεις την κόκα-κόλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2014, 16:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά ο Άϊ Βασίλης υπάρχει στην καρδιά κάθε ανθρώπου.
Κάθε ανθρώπου που νιώθει τον πόνο του άλλου και ανταποκρίνεται με πράξεις ανθρωπιάς.

Τώρα αν ο Santa έχει "μαμά" την Coca Cola δεν έχει να κάνει, εμένα μου αρέσει το μύνημα που περνάει στη κοινωνία.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2014, 22:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα οι μαύροι κατά μέσο όρο δεν συνηθίζουν να κάνουν χαμαλοδουλειές όπως οι πρόγονοί τους(με μερικές εξαιρέσεις), αλλά κυρίως "ροζ" και άλλες υπόγειες δουλειές, καταλαβαίνεις τί εννοώ. Ίσως αυτές οι συμμορίτικες δουλειές, έρχονται σαν αντίδραση στην εκμετάλλευση των προγόνων τους από τον Δυτικό Πολιτισμό στο παρελθόν.

Βασικά το σκέφτηκα πάάάρα πολύ πριν απαντήσω, στην αρχή είπα "μην ανακατεύεσαι", αλλά δε γίνεται φίλε, σου οφείλω απάντηση.

Δώσε βάση όμως.

Η Ελλάδα έχει απόφοιτους με 2 ή και 3 Πανεπιστημιακά πτυχία, διδακτορικά, ξένες Γλώσσες, υπολογιστές και δε συμαζεύεται.
Για πες μου ΑΝ εσύ είχες δώσει του κόσμου τα λεφτά για να σπουδάσεις την κόρη σου και κάποια μέρα γύρναγε κλαίγοντας στο σπίτι, για να σου πει οτι το υποψήφιο αφεντικό της της έταξε το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ποσό των 450 Ευρώ το Μήνα, αρκεί να δουλεύει 14 ώρες την ημέρα και να τον συναντάει στο ξενοδοχείο τις υπόλοιπες 10, πες μου ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ?

Επειδή αυτή είναι η πραγμματικότητα για του έλληνες και τις ελληνίδες, σκέψου ΠΟΙΑ είναι η πραγμματικότητα για τους μετανάστες.

Και αν η πραγμματικότητα για τους ΛΕΥΚΟΥΣ μετανάστες είναι χάλια, σκέψου πόσο χάλια είναι η πραγμματικότητα για τους έγχρωμους.

Πρέπει λοιπόν να αναλογιστείς το πόσο δυστυχία υπάρχει σε αυτά τα κοινωνικά στρώματα και σε τι σημείο φτάνουν οι άνθρωποι για ένα σουβλάκι.

Επίσης αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι η αλυσίδα αυτής της παραβατικής συμπεριφοράς που αναπτύσεται στην κοινωνία μας.
Δεν εννοώ τυχαίους κρίκους της αλυσίδας, π.χ. ο έλληνας φοροφυγάς απέναντι στον αλβανό ληστή.
Εννοώ τη σκάλα τέτοιων συνδικάτων, γιατί ΜΗ μου πεις οτι πιστεύεις πως ο έγχρωμος στο δρόμο που πουλάει πρέζα, είναι το μεγάλο κεφάλι.

Μήπως αυτός που τον εκμεταλεύεται είναι κάποιο εξέχον πρόσωπο της κοινωνίας?
Κάποιος ας πούμε μεγαλοδικηγόρος?????

Δεν ξέρω φίλε μου πόσο χρονών είσαι, (σωματικά ή πνευματικά), αλλά σε συμβουλεύω να μην βλέπεις επιφανειακά τα πράγμματα και να μην νοείς το έγκλημα ως ρατσιστικό, το έγκλημα μπορεί να το κάνει οποιος δήποτε άνθρωπος οποιας δήποτε ράτσας.

Εμείς οι έλληνες δηλαδή είμαστε όλοι μπουμπούκια?
Τον μανάβη της Ξάνθης ας πούμε τον θυμάσαι, τώρα πρόσφατα έγινε.....

Λες επίσης για ροζ δουλειές, η πείνα μπορεί να στείλει πολές κοπέλες σε ροζ δουλειές.

Βασικά υπάρχει ένα βιβλίο που έγινε και ταινία σχετικά με τις ελληνίδες που πουλήθηκαν σε αμερικανούς επιχειρηματίες κατά τη διάρκεια των δεκαετιών 20-30-40.
Μη βιάζεσαι, δεν κατέληξαν όλες στο συζυγικό κρεβάτι, οι περισότερες κατέληξαν στα πεζοδρόμια της Αμερικής απο επιτείδιους.....

Ναι φίλε μου, κανονικό σκλαβοπάζαρο και ποιό ροζ δεν γίνεται.
Το βιβλίο και η ταινία λέγονται "Νύφες", αν θες ρίξε μια ματιά στην Ιστορία μας, ίσως έτσι καταλάβεις βαθύτερα τις κοινωνικο-οικονομικές και ψυχολογικές συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν έναν άνθρωπο ακόμη και σε εκούσιο σκλαβοπάζαρο.

Είναι πάρα πολά αυτά που θα μπορούσα να σου πω, το μάθημά σου όμως πρέπει να το κυνηγήσεις μόνος σου φίλε, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2014, 11:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 12

...δεν ξερω αν το καταλαβες ΧριστοΕλ..,,αλλα προσπαθω να δω πισω πολυ πισω απο την προσωπικοτητα ενος απλα Αγιου ..να βρω το αρχεγονο γεροντικο δικαιονομικο πατερικο και μητερικο προτυποο .. που στο συλλογικο μας ασυνειδητο το παγκοσμιο εχει εγγραφει με την φιγουρα ενος αγερωχου γερου "ερημιτη"" …

…η ερημιτικη φυση του είναι τι συμβολικο .. πιστευω δηλωνει μια Ταξη Πνευματων Γεροντων η Γραιων
( αρα ΚΡΟΝΙΑΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΙΚΗΣ-ΕΠΙΜΗΘΕΙΚΗΣ ΓΙΓΑΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΤΑΝΙΑΣ - ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΓΕΝΕΑΣ )
πολυ υψηλης εξελικτικης ηλικιας που δρα μεσα στο κοσμο μας περα και πανω την κοσμικη , διεφθαρμενη ,διαταρακτικη ,αφυσικη κι εκβιαστικη ταξη των κοινωνικων ελιτ-αρχοντων των ασυδωτων που τρεφονται με τον πονο και δεσποζουν μεσα απ αυτον και την <<προστασια>> μεσω καποιων κατωτερων των κοσμικων θεων και δαιμονων ( συστημα που ονομαζουμε Συστημα Αποστασιας ) ..

..η Ταξη αυτη των Γεροντων ειναι κατι σαν Υπερκοσμικοι Ρυθμιστες και Επιτηρητες του Φυσικου Νομου ...του ΤΑΟ η και ΝΤΑΟ ( των ταοιστων )η ΝΤΑΡΜΑ ( των ινδουιστων και βουδιστων) η ΘΕΙΟ ( των αρχαιοελληνιστων ) και αποτελει πλουσιοπαροχους Πνευματικους Ταγους ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΝΟΜΟΥΣ ...

ΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο << ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ>> ΣΥΧΝΑ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΚΙΤΑΠΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ..ΧΜΜΜ !!!!!!!

ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΘΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜAΣ .. ΚAI ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΑ ΧΡΕΙAΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚAI ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ...

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΗΒΑΣΙΛΗΔΕΣ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ !!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 12/01/2014 11:16:25

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 12/01/2014 11:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2014, 13:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 12

...δεν ξερω αν το καταλαβες ΧριστοΕλ..,,αλλα προσπαθω να δω πισω πολυ πισω απο την προσωπικοτητα ενος απλα Αγιου ..να βρω το αρχεγονο γεροντικο δικαιονομικο πατερικο και μητερικο προτυποο .. που στο συλλογικο μας ασυνειδητο το παγκοσμιο εχει εγγραφει με την φιγουρα ενος αγερωχου γερου "ερημιτη"" …

…η ερημιτικη φυση του είναι τι συμβολικο .. πιστευω δηλωνει μια Ταξη Πνευματων Γεροντων η Γραιων
( αρα ΚΡΟΝΙΑΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΙΚΗΣ-ΕΠΙΜΗΘΕΙΚΗΣ ΓΙΓΑΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΤΑΝΙΑΣ - ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΓΕΝΕΑΣ )
πολυ υψηλης εξελικτικης ηλικιας που δρα μεσα στο κοσμο μας περα και πανω την κοσμικη , διεφθαρμενη ,διαταρακτικη ,αφυσικη κι εκβιαστικη ταξη των κοινωνικων ελιτ-αρχοντων των ασυδωτων που τρεφονται με τον πονο και δεσποζουν μεσα απ αυτον και την <<προστασια>> μεσω καποιων κατωτερων των κοσμικων θεων και δαιμονων ( συστημα που ονομαζουμε Συστημα Αποστασιας ) ..

..η Ταξη αυτη των Γεροντων ειναι κατι σαν Υπερκοσμικοι Ρυθμιστες και Επιτηρητες του Φυσικου Νομου ...του ΤΑΟ η και ΝΤΑΟ ( των ταοιστων )η ΝΤΑΡΜΑ ( των ινδουιστων και βουδιστων) η ΘΕΙΟ ( των αρχαιοελληνιστων ) και αποτελει πλουσιοπαροχους Πνευματικους Ταγους ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΝΟΜΟΥΣ ...

ΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο << ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ>> ΣΥΧΝΑ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΚΙΤΑΠΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ..ΧΜΜΜ !!!!!!!

ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΘΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜAΣ .. ΚAI ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΑ ΧΡΕΙAΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚAI ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ...

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΗΒΑΣΙΛΗΔΕΣ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ !!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 12/01/2014 11:16:25

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 12/01/2014 11:19:50



Ναι φυσικά.

Απλώς αναρωτήθηκα μήπως θεωρείς τον Αη Βασίλη ως απόκρυψη και διαστρέβλωση του "αρχέγονου γεροντικού δικαιονομικού προτύπου".

Μου αρέσαν αυτά που είπες για Κρόνο και Ποσειδώνα.

Οι "Γίγαντες" πάντως δεν θεωρούνται καλοί, αλλά περήφανοι αποστάτες που θέλουν να ανέβουν στα ουράνια, γιατί διψούν για δόξα και κυριαρχία. Επίσης είναι άσπλαχνοι δολοφόνοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 05:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...χμμ τωρα θα υπερασπισω τον εαυτο μου ..

η ερευνα για το ΑΡχετυπο του Αηβασιλη ... εχει προηγουμενο ...

την ξεκινησα το 2011 ....απο εκει εκανα μαλιστα πολλα κοπυ ποστ δεν περιμενα το θεμα του ""εσωτερικα"" για να εμπνευστω .. .. για του λγου μου το αληθες ,,
σας παραπεμπω στο face στο τοιχο Ζωή Κυριακίδου που ειναι δημοσιος .. ψαχτε τις κατω κατω σελιδες απο το 2011 και θα βρειτε ολες τις αναρτησεις και τα δεμο με θεμα το Αχετυπο του αη Βασιλη ..


https://www.facebook.com/drivenry

...ελεος λοιπον !!!!!!!! με την καχυποψια σας και την ζηλια σας μη δειτε κατι καλυτερο .. αμεσως να το μειωσετε !!.δεν λεω για να αναρτησω το θεμα αφορμη σταθηκε το θεμ α με το Κραμπους... κι ειπα να αναρτησω κι εδω την μικρη αυτη ελαφρια ερευνα που ειχα κανει τοτε για για τον Αη Βασιλη .."



Εγώ λοιπόν πώς θα υπερασπιστώ τον εαυτό μου?

Προσωπικα δεν θα μπω στον κόπο να βρω την ανάρτησή σου στο facebook. Δεν ενδιαφέρουν κανέναν αυτές οι αποδείξεις ή το αν και πότε είχες ξανα ασχοληθεί με το θέμα του Κράμπους και του Άγιου Βασίλη. Εμένα με ενδιαφέρει που αναφέρεσαι κατα κόρον στο Κράμπους, έχεις ποστάρει πάνω από 10 φωτογραφίες με το θέμα αυτό και όλα αυτά με τη δικαιολογία του τίτλου που έχεις βάλει, ενώ 10 με 15 μέρες νωρίτερα είχα ανοίξει εγώ αυτό το θέμα (Κράμπους).
Τί σε εμπόδισε να κάνεις μία παραπομπή και να γράφεις εκεί αυτά που ήθελες για το Κράμπους??????

Χαριτολογώντας να σου πω πως φαίνεται οξύμωρο να μιλάς για ζηλοτυπίες την ώρα που παραδέχεσαι πως προσεγγίζεις το θέμα με ελαφρή τρόπο και πως αφορμή για τη δημιουργία του θέματός σου στάθηκε το θέμα (Κράμπους) που είχα ανοίξει.

Αλλά πέρα από όλα αυτά πιστεύω πως θα βοηθούσε να πάρει θέση κάποιος συντονιστής πάνω σε αυτό, της επανάληψης δηλαδή του ίδιου θέματος σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ και σε τόσο μικρό διάστημα!

Ευχαριστώ




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 13/01/2014 05:31:13

Edited by - simori on 13/01/2014 05:37:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 07:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...χμμ τωρα θα υπερασπισω τον εαυτο μου ..

η ερευνα για το ΑΡχετυπο του Αηβασιλη ... εχει προηγουμενο ...

την ξεκινησα το 2011 ....απο εκει εκανα μαλιστα πολλα κοπυ ποστ δεν περιμενα το θεμα του ""εσωτερικα"" για να εμπνευστω .. .. για του λγου μου το αληθες ,,
σας παραπεμπω στο face στο τοιχο Ζωή Κυριακίδου που ειναι δημοσιος .. ψαχτε τις κατω κατω σελιδες απο το 2011 και θα βρειτε ολες τις αναρτησεις και τα δεμο με θεμα το Αχετυπο του αη Βασιλη ..


https://www.facebook.com/drivenry

...ελεος λοιπον !!!!!!!! με την καχυποψια σας και την ζηλια σας μη δειτε κατι καλυτερο .. αμεσως να το μειωσετε !!.δεν λεω για να αναρτησω το θεμα αφορμη σταθηκε το θεμ α με το Κραμπους... κι ειπα να αναρτησω κι εδω την μικρη αυτη ελαφρια ερευνα που ειχα κανει τοτε για για τον Αη Βασιλη .."



Εγώ λοιπόν πώς θα υπερασπιστώ τον εαυτό μου?

Προσωπικα δεν θα μπω στον κόπο να βρω την ανάρτησή σου στο facebook. Δεν ενδιαφέρουν κανέναν αυτές οι αποδείξεις ή το αν και πότε είχες ξανα ασχοληθεί με το θέμα του Κράμπους και του Άγιου Βασίλη. Εμένα με ενδιαφέρει που αναφέρεσαι κατα κόρον στο Κράμπους, έχεις ποστάρει πάνω από 10 φωτογραφίες με το θέμα αυτό και όλα αυτά με τη δικαιολογία του τίτλου που έχεις βάλει, ενώ 10 με 15 μέρες νωρίτερα είχα ανοίξει εγώ αυτό το θέμα (Κράμπους).
Τί σε εμπόδισε να κάνεις μία παραπομπή και να γράφεις εκεί αυτά που ήθελες για το Κράμπους??????

Χαριτολογώντας να σου πω πως φαίνεται οξύμωρο να μιλάς για ζηλοτυπίες την ώρα που παραδέχεσαι πως προσεγγίζεις το θέμα με ελαφρή τρόπο και πως αφορμή για τη δημιουργία του θέματός σου στάθηκε το θέμα (Κράμπους) που είχα ανοίξει.

Αλλά πέρα από όλα αυτά πιστεύω πως θα βοηθούσε να πάρει θέση κάποιος συντονιστής πάνω σε αυτό, της επανάληψης δηλαδή του ίδιου θέματος σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ και σε τόσο μικρό διάστημα!

Ευχαριστώ




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 13/01/2014 05:31:13

Edited by - simori on 13/01/2014 05:37:30


Η Μύθηρα δεν γράφει κυρίως για τον Κράμπους, αλλά για αρχέγονες φιγούρες που σχετίζονται με τον Αη Βασίλη. Έγραψε και γι' αυτόν, αλλά κυρίως ασχολείται με το άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 09:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....για αρχέγονες φιγούρες που σχετίζονται με τον Αη Βασίλη.
Κι εδώ η ιδέα της αρχέγονης φιγούρας παίρνει νερό, γιατί αν ήταν έτσι δεν θα περίμενε να εκδηλωθεί τα χριστούγεννα τα τελευταία 150 χρόνια - έχει πολλά κενά στην ιστορία και τη μορφή για να θεωρητεί "αρχέτυπη"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 10:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστος Ελ

Ναι φυσικά.

Απλώς αναρωτήθηκα μήπως θεωρείς τον Αη Βασίλη ως απόκρυψη και διαστρέβλωση του "αρχέγονου γεροντικού δικαιονομικού προτύπου".

Μου αρέσαν αυτά που είπες για Κρόνο και Ποσειδώνα.

Οι "Γίγαντες" πάντως δεν θεωρούνται καλοί, αλλά περήφανοι αποστάτες που θέλουν να ανέβουν στα ουράνια, γιατί διψούν για δόξα και κυριαρχία. Επίσης είναι άσπλαχνοι δολοφόνοι.




σχολιο 13

..ναι πραγματι ετσι πληροφορουμαστε από τις κυριαρχες μυθολογησεις που αφεθηκαν να κυκλοφορησουν ελευθερα.. φαντασου όμως ποσες μυθολογιες καταστραφηκαν,,,, κυριως από την επελαση του αυτοκρατορικου χριστιανισμου ( καμμμια σχεση με το πρωτολυο ) στη μυθολογηση που επικρατει μεσα σε ενα Συστημα Αποστασιας χμμ οι Τιτανες και Γιγαντες εινα τερατα επικνδυνα για το ανθρωπο τον συμβατο με τις αναγκες του αποστατικου συστηματος ...

...ομως αντιθετως πιστευω οι Γιγαντες κι Τιτανες ηταν τα ιαματικα και ευλογητικα υπερφυσικα πλασματα μιας ανωτερης νομοτελειας που σεβεται το γαλαξιακο χρονο και την ροη του και που αποτελουν Ταξεις των προηγμενων Υψηλων Θεοτητων η Γιγαντιες και Τιτανιες αυτές από τις απο τις οποιες αποστατησαν οι κατωτεροι θεοι φροντιζονατς να καταχραστουν και να διαστρεβλωσουν τις μυθολογησεις τις αρχαιες κια να σβυσουν τα ιχη των ιερων κια ναων τους ,,,ωστε να απομακρυνθουμε ως ανθρωποτητα από τις Υψηλες αυτές Δυναμεις πλανωμενοι οτι αυτοι οι Γιγαντες και Τιτανες ηταν φρικιαστικα τερατα διαταρκτικα της Παγκοσμια Ταξης ..

.....ομως ην ξεχναμε ότι ιστορικα αποδεικνυεται αυτή η φραγη των Γιγαντων Τιτανων και η Εποχη της Εξουσιας του Ψευδεπιγραφου Διος του <<Νικητη >> μονο με πονο ασυδωτο και ανεξελεγκτο εχει μεχρι τις μερες μας σηματοδοτηθει … πραγμα που μαρτυρα τι ειναι αυτή η εξουσια και βεβαια υποθετικα τι φυσης απελευθερωτικης από τον πονο ειναι η αποκλεισμενη Γιγαντια και Τιτανια Δυναμη …

ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Η ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΑΥΤΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΤΟΥ ΕΡΗΜΙΤΗ ΓΕΡΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ ΜΙΑΣ ΥΨΗΛΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΥΠΕΡΡΥΘΜΙΣΗΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΔΡΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΕΞΟΥΣΙΩΝ ..ΒΑΘΙΑ ΧΑΡΑΓΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ

….η Coca Cola απλα εφαρμοσε εν προκειμενω τη δικη της μαυρη μαγεια πανω σε αυτό το αρχετυπο προτυπο …που δεν μπορουσε να σβυστει από την συλλογικη μνημη του δυτικου ανθρωπου …ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΥΤΕΛΗΣΕ ΤΟ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΝΤΥΣΕ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ… ΧΜΜΜ…ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.....

Ο ΑΗ ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ ΚΑΛΟΖΩΙΣΤΗ, ΓΛΕΝΤΟΚΟΠΟΥ, ΠΟΝΗΡΟΥΛΗ ΓΕΡΟΥ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΠΑΙΧΝΙΝΩΝ ,,ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΕΒΕΙΑ ΜΕΘΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ..ΧΜ ΤΗΝ COCA COLA …

ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΗΒΑΣΙΛΙΑΤΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΕ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΗΒΑΣΙΛΗ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ …


*η απαντηση μου στην «σιμορι» αν ενδιαφερεται για αυτή ,,,θα δωθει μονο σε προσωπικο μηνυμα …στο εμαιλ μου …καθως εδώ εχω δεχτει τελικη προειδοποιηση διαγραφης ,,οποτε δεν ξερω πως μπορει να θεωρηθει η κάθε μου αντιδικια δημοσιως με τα αλλα μελη …
.. και με ενδιαφερει να μην χασω την προσβαση σε αυτό το τοπο ..καθως υπολοιπονται πολλα ακομη να κατατεθουν και να διανε


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 10:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 14

... ομως καθε χοντρος συμβιβασμενος μπεκρουλιακας λαπαδογερος εχει το αντιδοτο του και μαστορα του .... ενα επισης χοντρο καλα σκληρο επαναστατη γερο !!!!!!!!

OOOOOOOhhhhhhhhhh ΜY GOοοοοοοοοοD !!! EL VIVA !!!!!!!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/01/2014 10:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 13:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεται τόση κουβέντα για iΒασίλη και Santa Claus κτλ κτλ και κάνεις δεν δείχνει να μπορεί να παρουσιάσει αυθεντικά παλιά κείμενα (πριν τον 17ο αιώνα) που να θεμελιώνουν ότι τα «έθιμα» αυτά έχουν κάποιο βάθος χρόνου μεγαλύτερο των 200-300 ετών.
Από τη Δυτική πλευρά πριν τον 17ο αιώνα δεν υπάρχει καμιά αναφορά (δεν έχω δει και δεν ξέρω, αν ξέρει κανείς...ευπρόσδεκτη κάθε συμπλήρωση...) Φαίνεται τοπικά έθιμα του 17ου-18ου αιώνα να παίρνουν ευρύτερες διαστάσεις και να φτάνουμε τη γνωστή φιγούρα από το 19ο αιωάν ως τις μέρες μας.
Από την Ανατολική πλευρά (Ελλάδικό χώρο) επίσης σιγή ασυρμάτου. Ακόμα και κείμενα που αποδίδουν Βυζαντινές ρίζες σε iΒασίλη παραλλείπουν να παραθέσουν αυθεντικές πηγές, παλιές. Η θρησκευτική γιορτή του Αγίου Βασιλείου είναι μεν στις 1/1 αλλά όχι «πρωτοχρονιάτικη» για τους Βυζαντινούς που έρχιζαν το χρόνο 1η Σεπτεμβρίου... Κι ενώ ένα σωρό μιλάνε για «Βυζαντινά έθιμα» κανένας δεν παραθέτει ένα Βυζαντινό κείμενο που να δείχνει σύνδεση. Φαίνεται η όλη «φιλολογία» αναπτύχθηκε 18ο-19ο αιώνα και οι λαογράφοι «είδαν» παλαιότερες καταβολές ως υπόθεση που έγινε αργότερα γνωστή ως βεβαιότητα!

Νομίζω ότι καμιά «θεωρία» για το θέμα δεν έχει αξία αν μιλά για έθιμα και παραδόσεις χωρίς να δείχνει κάποια αυθεντική πηγή.

Δεν βρίσκω καμιά «αρχετυπική» φιγούρα στον «μύθο» γιατί οι αρχετυπικές φιγούρες έχουν διαρκή παρουσία στο χώρο και το χρόνο κι εδώ έχουμε κάτι πρόσφατο. Μιλάω για τον «Αη Βασίλη» - φαίνεται ότι έθιμα όπως στόλισμα κλαδιών/δέντρου όντως συνδεόταν με τις γιορτές των Χριστουγέννων (του 12ημέρου) και τα κάλαντα έτσι κι αλλιώς με τις νεομηνίες από τα χρόνια της Ρώμης αλλά ΟΧΙ κάποια «πρωτοχρονιά» τον Ιανουάριο (αφού ήταν ο 5ος μήνας του χρόνου!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 23:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ

Δυστυχώς έχω την αίσθηση πως αγνοείς τους απλούς κανόνες συμπεριφορας ακόμα και μέσα στα φόρουμς.
Σου γράφω εδώ και απαντάς αλλού!
Αν δηλαδή καταφέρουμε να το δούμε ως απάντηση αυτό που λες, γιατί ακόμα και αυτό το αντιστρέφεις σε ερώτηση!

Anyway, κανείς δεν έχει την αποκλειστικότητα στο να ξεκινά μία συζήτηση, ορμώμενος από το αρχείο της ζωής όπως λες αλλό εδώ φαίνεται πως το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη ευγένιας και της στοιχειώδους συμπεριφοράς, δυστυχώς!

quote:
Χρίστος Έλ:
Η Μύθηρα δεν γράφει κυρίως για τον Κράμπους, αλλά για αρχέγονες φιγούρες που σχετίζονται με τον Αη Βασίλη. Έγραψε και γι' αυτόν, αλλά κυρίως ασχολείται με το άλλο θέμα

Η αναφορά της στο Κράμπους ή των συνοδών του Άγιου Βασίλη/Νικολάου δεν είναι μία απλή αναφορά, ας πούμε μίας πρότασης, αλλά αντίθετα έχει αναφερθεί και αναφέρεται πυκνότατα. Μάλιστα χωρίς να κάνει ούτε μία αναφορά στο δίπλα και πρωταρχικό θέμα, ούτε ένα λινκ έστω για αλλαγή, παρά ήρθε για να μας ενημερώσει πως έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα.

Δηλαδή όσο και να θέλεις να το δεις θετικά όλο αυτό, κάτι σε ενοχλεί



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 00:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Αλλά πέρα από όλα αυτά πιστεύω πως θα βοηθούσε να πάρει θέση κάποιος συντονιστής πάνω σε αυτό, της επανάληψης δηλαδή του ίδιου θέματος σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ και σε τόσο μικρό διάστημα!

Αγαπητό μέλος simori
Το οτι τα εν λόγω θέματα μοιράζονται πολλά κοινά στοιχεία,
τα οποία κάλλιστα θα μπορούσαν να αποτελέσουν συνέχεια/ανάπτυξη του δικού σου, είναι πασιφανές.
Βέβαια, απο τη μια το μέλος ΜΥΘΗΡΑ εστιάζει στον 'Αγιο Βασίλειο,
και την εμπορευματοποίηση του ή κάποιο "σκοτεινό" project της cocacola
(δεν το εχω καταλάβει και καλά)
απο την άλλη, σαφώς με υπεράριθμες αναφορές στον Κράμπους, .

Αν ζητάς την προσωπική μου άποψη, θα σε παραπέμψω στην απο 2008 δήλωση του κ. Βουλγαράκη,
ο οποίος δικαιολόγησε τα έργα και της ημέρες του με την εξής φράση:
"Ισχυρίζεσθε ότι το νόμιμο είναι ή μπορεί να είναι ανήθικο?"
Και έμεινε στην ιστορία ως το ρητορικό ερώτημα:
Οτι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 00:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έμεινε στην ιστορία ως το ρητορικό ερώτημα:
Οτι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό?

Έλα ντε? Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ κάθε φορά που μου κάνουν κλήτευση οι δικαστικοί επιμελητές για να ανοίξω πόρτες σπιτιών για κατάσχεση.
Σπίτια ανθρώπων φτωχών ή με προβλήματα υγείας.

Έτσι κι εγώ αναγκάστηκα να γίνω παράνομος αλλά ηθικός, αρνούμαι να τις ανοίξω και οι νόμιμοι ανήθικοι μου κάνουν καταγγελία στα τμήματα για παράβαση καθήκοντος, ρε δε πα να κόψουν το σβέρκο τους.

Εγώ ήρθα σε άμεση επαφή με τη νόμιμη σαπίλα και τη βίωσα στο πετσί μου, το μόνο πράγμμα που μου έρχεται όταν τα θυμάμαι, άντε να μη το πω, άντε.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy