ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 12:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...χμ νομιζω λιλι8 πως μπορεις να το εχεις αμμεσα το λα λα
αρκει να μπεις σ ενα προγραμμα που ειμαι κι εγω με το nick gandi 4
www.paltalk.com κατεβασε το μπες με τ ονομα lilith ετσι οπως το γραφω και στο στελνω file to βραδυ αν εισαι on line...


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 12:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορεις ν α το εχεις αμμεσα το λαλα αρκει να μπεις σ ενα προγραμμα...www.paltalk.com me to nick name lilith
ετσι οπως το γραφω και 8α σου το στειλω με file εγω ειμαι εκει με το nick name gandi 4
see you...


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 17:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Διαμέσου του στενού περάσματος του Μπράχμα Νάντι, ορμά για να συναντήσει τον κύριο της, τον Καμεσβάρα, χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από τις πέντε κινήσεις. Γυρίζοντας τα πέταλα όλων των λωτών των διαφόρων τσάκρα, φτάνει μέχρι το υψηλότερο για να τον συναντήσει...

Συγνώμη φίλε Αγγελικέ με όλο το σεβασμό, αυτό λες και είναι σενάριο της Ινδικής Λάμψης. Δε κατάλαβα και πολλά. Αν έχεις ψάξει το "πράγμα" θα με βοηθούσε περισσότερο απο μια απλή αντιγραφή -και έκανες και τόσο κόπο φίλε να το αντιγράψεις και αισθάνομαι άσχημα που σου απαντώ έτσι- αλλά...

quote:
Σκοπός όλων αυτών που ασχολούνται με αυτές τις τεχνικές, δεν είναι το σεξ για το σεξ...τουλάχιστον γι’αυτούς που ασχολούνται σοβαρά και δεν θέλουν απλά να ικανοποιήσουν τις σεξουαλικές τους ανάγκες. Σκοπός τους είναι η παραγωγή ενέργειας. Ενέργεια την οποία θα χρησιμοποιήσουν για τους δικούς τους σκοπούς, όποιοι και εάν είναι αυτοί.
Αυτό που προσπαθούν να κάνουν, όπως αναφέρετε και εσείς, είναι ουσιαστικά αυτή η διπλή υπόσταση, να γίνει ένα, να φθάσει στην ολοκλήρωση, στην θέωση, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Σε όλη αυτή την διαδικασία, όσο αυξάνεται η συχνότητα των κραδασμών, δημιουργείται ένας στροβιλισμός, μία δίνη. Οσο πιο δυνατή είναι αυτή η δίνη, τόσο πιο εντυπωσιακά θα είναι τα αποτελέσματα. Ετσι μπορεί αυτή η δίνη να σχίσει τον χωροχρόνο και να δημιουργήσει μία πύλη. Είτε εσωτερική, είτε και εξωτερική. Από το τελευταίο καταλαβαίνετε νομίζω πια την χρήση των συγκεκριμένων τεχνικών, καθώς διαμέσω αυτής της πύλης μπορεί να εισέλθει αλλά και να εξέλθει κάτι. Οπότε μάλλον γι’αυτόν τον λόγο ονομάσθηκε αριστερό μονοπάτι.
old tiger

Αυτό ακριβώς φίλε μου ψάχνω κι εγώ. Αυτή την παραγωγή ενέργειας, εκμεταλευόμενος την εκστατική κτάσταση κατά τη διάρκεια του σεξ.

quote:
Σωστά, επειδή η σεξουαλική μαγεία είναι άμεσα συνυφασμένη με αυτούς τους σκοπούς. Κατά έναν παράξενο τρόπο, ο οποιοσδήποτε που μπαίνει σε αυτή την ατραπό, όσο αγαθές και καλές προθέσεις να έχει, στο τέλος απορροφάται. Είναι ένας εξαιρετικά επικίνδυνος δρόμος.

Τώρα μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια του Δον Χουάν αναφερόμενος στην "τελείωση" ενος μπρούτζο που στο αποκορύφωμα της ενεργειακής δίνης, έρχεται αντιμέτωπος με τον Αετό, ο οποίος είναι μια μεταφορά της δύναμης της ενέργειας γιατί αυτός που δε μπορέσει να την χαλιναγωγήσει θα τον καταπιεί. Αν μπορέσει όμως να την τιθασεύσει, αυτή η ενέργεια μπορεί να του προσφέρει τις δυνατότητες ενος "Δημιουργού".

Κάποιες ασκήσεις αναπνοής δε θα βοηθούσαν σημαντικά στο (αρχικά) ξεσκόνισμα αυτών των πυλών? Γνωρίζω οτι χρειάζεται πολύ δουλειά προς αυτή την κατεύθυνση αλλά έχω το όλο το υπόλοιπο της ζωής μου για να προσπαθώ (αισιοδοξία ε?!-είπαμε τοξότης!) και πιστεύω αξίζει να προσπαθήσω πριν πεθάνω σαν σκέτο κρέας σ' ενα φέρετρο.

Υ.Γ. Παρακαλώ όσοι γνώστες περι του θέματος προσέλθετε αλλά αν είναι δυνατόν αποφύγετε την κατα γράμμα μεταφορά των Ινδουιστικών χειρογράφων του τύπου "Ο Βράχμα θα τα φτάξει με τη Σιντάρτα και ούτω καθ' εξείς" γιατί δε λέει τίποτα στ' αυτιά των περισσοτέρων εκτός απο μια απλή προβολή γνώσεων.

Ευχαριστώ~Γρηγόρης

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 17:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ στο θέμα αυτό θα αναφερθώ βάσει προσωπικής εμπειρίας.
Προβληματίστηκα από το θέμα και γιά πρώτη φορά στη ζωή μου προσπάθησα να μην ολοκληρώσω κατά τη διάρκεια σεξουαλικής συναναστροφής, γιά να εμπλουτίσω τον εσωτερικό μου κόσμο σε σεξουαλική ενέργεια, όπως ακριβώς διάβασα ότι θα μου συμβεί.
Και ω του θαύματος! η σεξουαλική ενέργεια που υποτίθεται πως θα πλημμύριζε τον εσωτερικό μου κόσμο και κατά συνέπεια τον εξωτερικό μου περίγυρο, μετατράπηκε αυτούσια σε οργιαστικά νεύρα.

Δεν ξέρω, αν αυτό ήταν καλό ή όχι, εγώ πάντως δεν το ξανακάνω, γιατί το αποτέλεσμα την επόμενη φορά που θα το τολμήσω θα είναι σίγουρα οδυνηρό γιά μένα, γιατί θα ψάχνω απελπισμένα, γιά μεγάλο χρονικό διάστημα, ερωτικό σύντροφο!

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 17:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ μεγάλε με τα φίδια είναι επόμενο να προβληματίζεσαι με τέτοια θέματα, εφόσον οι ερωτικοί σου σύντροφοι -(φίδια)- δεν μπορούν να ολοκληρώσουν και κατά συνέπεια είσαι γεμάτος σεξουαλική ενέργεια, την οποία σε συμβουλεύω να τη διοχετεύεις σε ερωτικούς συντρόφους που ολοκληρώνουν και επιτέλους θα μπορέσουν να σε κάνουν να ολοκληρώσεις και συ. Και τότε θα με θυμηθείς. Η σεξουαλική σου ενέργεια θα φτάσει στο μέγιστο, αφού θα περιμένεις απελπισμένα την επόμενη στιγμή της ολοκλήρωσης, αφού όπως λέει και το γνωστό ρητό:

ό,τι είναι να κάνεις σήμερα, μη το αφήνεις γιά αύριο, γιατί αν είναι καλό (και πίστεψέ με θα είναι τέλειο) θα το ξανακάνεις σίγουρα αύριο, αλλά και μεθαύριο, και παραμεθαύριο, και όσες φορές εσύ θέλεις... αρκεί να ολοκληρώνεις!!!

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 18:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ερωτικοί μου σύντροφοι δεν είναι τα φίδια και επίσης η ερωτική μου ζωή είναι μια χαρά. Μεταφράζω το μνμ σου ως επιθετικό.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 18:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρηγόρη με παρεξήγησες!
Σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι οι ερωτικοί σου σύντροφοι είναι τα φίδια, απλά έπαιξα με τις λέξεις.
Μπορώ να πω κιόλας ότι μου είσαι αρκετά συμπαθής, εφόσον πραγματεύεσαι ένα τέτοιο θέμα, κι όλο αυτό έγινε γιά να τονίσω, ίσως και σε μένα, την μέγιστη σεξουαλική ενέργεια, που εκπέμπεις, χωρίς να ολοκληρώνεις. Αυτό είναι θαύμα, φαντάσου άμα ολοκληρώσεις τι έχει να γίνει (εγώ επιμένω στις απόψεις μου, ότι η ολοκλήρωση σου αφήνει σεξουαλική ενέργεια, ενώ η μη ολοκλήρωση νεύρα).
Κάνε και συ αυτό το πείραμα σήμερα και αύριο πες μου, αν έχω δίκιο. Μόνο, πρόσεχε τα φίδια -μην το πάρεις πάλι άσχημα όμως και με παρεξηγήσεις!

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 18:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
deal! (κι εγω σε συμπάθησα και παραξενεύτηκα απο το μνμ εκείνο). Βάζε και κανα ματάκι και κανα χαμόγελο για να μη σε πρεξηγούν ρε συ
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 18:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptilesalonica,
μιας και ανέφερες τον Castaneda,θα ήθελα να προτείνω,
σε όσους αμφισητούν το γεγονός ότι υπάρχει απώλεια
ενέργειας από την σεξουαλική επαφή, να προσπαθήσουν να
μπουν σε συνειδητό όνειρο ή ακόμα και απλά να θυμηθούν
τα όνειρά τους το πρωι μετά από μια τέτοια επαφή.
Ο Castaneda έδινε απίσης σημασία στην απώλεια του εγωισμού
από τον πολεμιστή. Ο έρωτας, αλλά ακόμα περισσότερο το
"κυνήγι" θηλυκών, διογκώνει τον εγωισμό (είμαι ωραίος; θα την ικανοποιήσω; κ.α.) ο οποίος με τη σειρά
του καταναλώνει τεράστια ποσά ενέργειας. (άραγε γιατί νιώθουμε
θλιμμένοι μετά από μια ερωτική απόρριψη;).
Πιστεύω ότι δεν αναφερόταν μόνο στη σεξουαλική πράξη αλλά και
σε ό,τι προηγείται αυτής και ό,τι συνεπάγεται αυτή. Το να μην μπορείς
να βγάλεις από το μυαλό σου ένα πρόσωπο δεν είναι σπατάλη ενέργειας;
Με τι άλλο θα μπορούσες να ασχοληθείς σοβαρά (πάντως όχι
με το ονείρεμα και την ανακεφαλαίωση).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 21:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω, ότι συμφωνώ με την Ιωάννα της Λωραίνης, στο ότι η μη ολοκλήρωση κατά τη σεξουαλική πράξη δημιουργεί νεύρα!

Η απάντησή σου Ιωάννα, με βοήθησε στο να κατανοήσω επιτέλους το τι ακριβώς δε μου πήγαινε καλά, όταν διαλογιζόμουνα σχετικά με την συγκράτηση αυτής της ενέργειας.

Από που νομίζετε ότι προέρχονται αυτά τα νεύρα, και πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτή την δυσάρεστη κατάσταση?


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 23:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη βρε παιδιά,αλλά τα νεύρα δεν είναι μια μορφή ενέργειας?
Έστω και αρνητικής,αν το θέλετε έτσι.Αλλά δεν είναι μια τρομερά δυναμική κατάσταση?
Το αρνητικό σκέλος νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι "φτάνεις στην πηγή και δε μπορείς να πιεις νερό",είναι ανικανοποίητη επιθυμία.
Περιμένω τις απόψεις σας.

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 00:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθω το θεμα και βλεπω το πηγατε απο δω το φερατε απο κει ... :)

Ισως λιγο να λεγαμε τι θεωρει κανεις σεξουαλικη ενεργεια και τι περιμενει κανεις να παρει ...

Το να εχεις καταφερει να ανοιχτεις κατα την διαρκεια της ερωτικης πραξης σε τετοιο βαθμο που να νοιωσεις οτι σε διαπερνα κατα μηκος του σωματος σου ηλεκτρικο ρευμα, να νοιωθεις την απολυτη ταυτιση με τον αλλον, την ηρεμια και την γαληνη αλλα ταυτοχρονα να κλαις απο την ενταση της στιγμης... οταν μετα την πραξη (οσο και να διαρκεσει) νοιωθεις οτι εισαι απολυτα ξεκουραστος, εχεις διαθεση να κανεις τα παντα...αυτο για μενα ειναι η σεξουαλικη ενεργεια.

Κατι το οποιο - κατα την προσωπικη μου παντα αποψη - δεν ειναι μια κατασταση που μπορεις να την βιωσεις σε καθημερινη βαση, δεν μπορεις να την βιωσεις συνειδητα...θα ερθει απο μονο του οταν θα εισαι στην χαλαρωση.

Συγνωμη αν ξεφευγω λιγο απο το υφος (Crowley, O.T.O), ασκησεις για το πως να βιωσετε την σεξουαλικη ενεργεια κλπ αλλα θεωρω πως ειναι ενα θεμα το οποιο οσο πιο πολυ το "αγγιξεις" σε προσωπικο επιπεδο τοσο πιο κοντα σε αυτη την ενεργεια μπορεις να βρεθεις.

Και εννοωντας προσωπικο επιπεδο προς Θεου δεν εννοω τις εμπειριες του καθενος στο τομεα. Εννοω οτι θα πρεπει να μαθεις το σωμα σου, τις αναγκες σου, τα θελω σου...αυτογνωσια για να μπορεις να ανοιχτεις σε τετοιο βαθμο...μην ξεχναμε βεβαια και τον καταλληλο παρτενερ

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 05:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... οταν μετα την πραξη (οσο και να διαρκεσει) νοιωθεις οτι εισαι απολυτα ξεκουραστος, εχεις διαθεση να κανεις τα παντα...αυτο για μενα ειναι η σεξουαλικη ενεργεια.

Όχι Μara μου, δε μιλώ γι' αυτή την ενέργεια. Αναφέρομαι στην εκστατική στιγμή του οργασμού και της εκσπερμάτισης, τότε που βρίσκεσαι στο αποκορύφωμα του ενεργειακού σου δυναμικού.
(Δεν έχω διαβάσει Crowley/OTO)
Σύμφωνα με οσα γνωρίζω για το θέμα...(Ιωάννα της Λωραίνης!)..
που μου πρότεινες να το δοκιμάσω, δε νομίζω οτι είναι κάτι που κατορθώνεται έτσι εύκολα...χρειάζονται μήνες ή και χρόνια προετοιμασίας.
Πιστεύω οτι αρχικά ο άνθρωπος πρέπει να "καθαρίσει" τα ενεργειακά "κανάλια" που ΕΧΕΙ μέσα του με ειδικές ασκήσεις αναπνοής και εσωχαλάρωσης. Ταυτόχρονα και πιστός στο ρητό "νους υγιής εν σώματι υγιές", πρέπει να τρέφεται ελάχιστα και κατά προτίμηση με ελαφρά-ζωντανή τροφή για να διατηρεί την ενέργεια του σώματός του σε ψηλά επίπεδα. Δηλ. ελάχιστο ή και καθόλου κρέας και πολλά φρούτα, καρπούς και λαχανικά. Να ασκεί το σώμα του όπως και το πνεύμα του καθημερινά ώστε να νοιώθει όσο το δυνατόν ανάλαφρος και ελάστικός για το αναμενόμενο ταξίδι. Σ' αυτή την περίοδο -και σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι Ινδοί- πρέπει να σπαταλά τη σεξουαλική του ενέργεια αρκετά σπάνια για να ανανεώνεται ο οργανισμός του και να φρεσκάρεται το πνεύμα του, όχι όμως να κάνει κατάχρηση. Αυτή τη μακρά περίοδο να είναι δίχως επιλογή ταπεινός, σεμνός και απλός και να αφουγκράζεται τα πάντα γύρω του όχι με σκοπό να τα αναλύσει και να τα εξηγήσει αλλά με σκοπό να γίνει ενα μαζί τους και να τα κατανοήσει μέσα στη σύνθετη απλότητα της δημιουργίας τους. Η ηρεμία του μυαλού και της καρδιάς(συναίσθημα) αυτή την περίοδο είναι σημαντική για να διατηρηθεί η απαιτούμενη ισορροπία που θα προετοιμάσει πνεύμα και καρδιά βήμα, βήμα. Αλλά και πάλι αυτή η νηφάλιότητα δε πρέπει να είναι επίκτητη, δηλ. επιβαλόμενη απο τον παρατηρητή-Νού, γιατί τότε αρχίζει μια φαύλη πλάνη του μυαλού προσπαθώντας να κατορθώσει πρώτο (το μυαλό), αυτό που βήμα-βήμα, πόντο-πόντο, προσπαθεί να καταφέρει η καρδιά. Πρέπει να είναι αφοσιωμένος σ' αυτό που θέλει να φτάσει εκ πεποιθήσεως και όχι κατ' αναγκασμό.
Απο τότε που άνοιξα αυτό το τόπικ...σκέφτομαι (πάλι αυτή η σκέψη!)σοβαρά να ξεκινήσω κάτι παρόμοιο...τι λέτε κι εσείς?...Κι εδώ γεννάται ανα άλλο ερώτημα...
Κατά πόσο είμαστε ελεύθεροι απο τα γρανάζια της "καταναλωτικής" κοινωνίας, ούτως ώστε να μας "επιτρέψει" να ασχοληθούμε και να σπαταλήσουμε το χρόνο μας βελτιώνοντας την πνευματική μας κατάσταση και όχι να σπαταλάμε το χρόνο μας για να βγάλουμε περισσότερα λεφτά για να καταναλώνουμε περισσότερο, διευρύνωντας ακόμα πιο πολύ το πνευματικό μας χάσμα?...Αλλά...ας μη μαντεύω και μιλώ γι' αυτό...ας το βιώσω και ό,τι κι αν συμβεί ας γράψει αυτό μέσα μου και όχι για άλλη μια φορά να αφήσω τον ερευνητικό Νού, να κάνει (εκ του ασφαλούς), ταξίδια χωρίς επιστροφή.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you


Edited by - reptilesalonica on 01/06/2003 05:39:55

Edited by - reptilesalonica on 01/06/2003 05:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 01:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,
Ο OSHO είναι, σαν να λέμε ο "προφήτης - αγγελιοφόρος" της ΤΑΝΤΡA στη σύγχρονη εποχή.

"Η σεξουαλική ενέργεια είναι η μόνη ενέργεια, αν την καταδικάσεις και την καταπιέσεις είσαι εναντίον του σύμπαντος και δε θα μπορέσεις ποτέ να γνωρίσεις την υψηλότερη άνθιση αυτής της ενέργειας."

Ο OSHO καταρχήν διαχωρίζει τον δρόμο της τάντρα από τη γιόγκα λέγοντας ότι ενώ η πρώτη στοχεύει στην αιωνιότητα και την νιρβάνα μέσω της αποδοχής, η δεύτερη το καταφέρνει μέσω της εναντίωσης στον κόσμο, και -στο θέμα μας πιά- στην απόλαυση.

Γιά την τάντρα, άλλο είναι το σεξ, και άλλη η σεξουαλικότητα. Η σεξουαλικότητα είναι αυτό που πρέπει να ξεπεράσουμε γιά να φτάσουμε στο σεξ που αποτελεί καθαρή συμπαντική ενέργεια.

Οι δύο κύριοι τρόποι που η ενέργεια εκδηλώνεται στον άνθρωπο είναι ο θυμός και η σεξουαλικότητα. Ενώ και οι δύο είναι της ίδιας φύσης -ενέργειες- ο θυμός θεωρείται αρνητικός και αποδομητικός ενώ η σεξουαλικότητα θετική και δημιουργική ενέργεια. Δηλαδή, αυτό που η αξιαγάπητη Ιωάννα της Λωραίνης πολύ καλά παρατηρεί ότι αν δεν ολοκληρώσει τότε έχει νεύρα εξηγείται από αυτό που ανέφερα. Η σεξουαλικότητα που μεν παραμένει αφού δεν υπάρχει ολοκλήρωση, λόγω άγνοιας της σωστής τεχνικής μετατρέπεται από σεξουαλικότητα σε νεύρα, ή αλλιώς θυμό, που είναι η αρνητική της έκφραση.

Τι πρέπει λοιπόν να κάνουμε γιά να μετατρέψουμε την σεξουαλικότητα σε σεξ -τη μορφή ενέργειας που μας εναρμονίζει με το σύμπαν, μας επανασυνδέει με την πηγή και μας οδηγεί στην αιωνιότητα- και από κεί σε αγάπη -πάντα σύμφωνα με την τάντρα?

"Όταν αγαπάς δεν πρέπει να υπάρχεις -μόνο αγάπη να υπάρχει. Γέμισε αγάπη! Χαιδεύοντας τον αγαπημένο σου ή την ερωμένη σου, γίνε το χάδι. Όταν φιλάς μην είσαι ΕΚΕΙΝΟΣ που φιλά ή εκείνος που φιλιέται, να είσαι ΤΟ ΦΙΛΙ. Ξέχασε εντελώς το εγώ, διάλυσέ το μέσα στην πράξη. Μπες στην πράξη τόσο βαθιά ώστε να μην υπάρχει πιά εκείνος που ενεργεί."

Ας πούμε λοιπόν ότι το πρώτο βήμα γιά να φτάσουμε στο σεξ (και από κει στην αγάπη), είναι να ξεφύγουμε από το "τι σου κάνω μάνα μου" και αντίστοιχα σκέψεις του τύπου: "το κάνω άραγε καλά? θα του- της αρέσει αυτό? μήπως είμαι λίγο χυδαίος -α? πόση ώρα μου είπανε πως πρέπει να φιλάω γιά να μην τον -την κουράσω και βαρεθεί?" κλπ. και να αφαιθούμε χωρίς ταμπού και χωρίς αναστολές σε αυτό που κάνουμε, ολοκληρωτικά και χωρίς δεσμέυσεις. Αυτό το τελευταίο σημαίνει σίγουρα και χωρίς σκοπό. Η πράξη μας δηλαδή πρέπει να γίνει αυτοσκοπός, να αποκτήσει ύπαρξη επειδή είναι αυτό που είναι και όχι το μέσον γιά κάτι άλλο που θα έρθει ή που έγινε κάποτε... Όταν καταφέρουμε να γίνουμε ένα με την πράξη, τότε το σεξ μεταστοιχειώνεται σε αγάπη, που είναι ο δρόμος προς την αιωνιότητα.

"Όταν αγαπάς, γίνε αγάπη, απλή αγάπη. Τότε δεν είναι η δική σου ή η δική μου ή οποιουδήποτε άλλου η αγάπη. Είναι απλή αγάπη. Όταν εσύ δεν είσαι εκεί, τότε βρίσκεσαι στα χέρια μιάς υπέρτατης πηγής, ενός ρεύματος, τότε βρίσκεσαι μέσα στην αγάπη. Δεν είσαι εσύ που αγαπάς. Τότε η αγάπη σε έχει καταπιεί κι έχεις χαθεί. Έχεις γίνει απλώς μιά ενέργεια που κυλάει."

"Όταν η συνάντηση είναι τέλεια, όταν οι δύο γίνονται ένας ρυθμός, όταν οι αναπνοές τους έχουν γίνει ένα και η πράνα τους ρέει κυκλικά, όταν οι δύο έχουν εξαφανιστεί εντελώς και τα δύο σώματα έχουν γίνει ένα σύνολο, όταν το αρνητικό και το θετικό, το αρσενικό και το θυλικό δεν υπάρχουν πιά, τότε το σεξ είναι το πιό όμορφο πράγμα. Αλλά δε συμβαίνει πάντοτε έτσι."

"Γίνεται σαν τα αθώα ζώα και βγάλτε έξω την σεξουαλικότητά σας στην ολότητά της. Ποτέ δε θα είστε και πάλι οι ίδιοι. Θα συμβούν δύο πράγματα. Η σεξουαλικότητα θα εξαφανιστεί. Το σεξ μπορεί να παραμείνει, αλλά η σεξουαλικότητα θα εξαφανιστεί τελείως. Και όταν δεν υπάρχει σεξουαλικότητα, το σεξ είναι θεικό. Όταν δεν υπάρχει ο εγκεφαλικός πόθος, όταν δεν το σκέφτεσαι, όταν γίνει απλή συμμετοχή -μιά καθολική πράξη, μιά κίνηση όλου σου του είναι, και όχι μόνο του νου σου- τότε είναι θεικό."

Η σεξουαλικότητα συνδέεται με την επιθυμία του να ΕΧΕΙΣ τον άλλο. Ενώ το σεξ είναι η πράξη του να ΕΙΣΑΙ με τον άλλο. Ενώ το δεύτερο είναι ΥΠΑΡΞΗ, άρα σκόπος και κατάσταση ακινησίας, το πρώτο είναι κίνηση προς τον σκοπό. Γιαυτό και η σεξουαλικότητα -επιθυμία- είναι κάτι που πρέπει να γίνει σεξ. Είναι η υπέρβαση της επιθυμίας μέσα από την κατάκτηση του στόχου.

Το σεξ, σε αντιπαραβολή με τη σεξουαλικότητα -η ενότητα σε αντιπαραβολή με τη δυαδικότητα που επιθυμεί να γίνει ένα και ολότητα- αναπαρίσταται στην Ινδία από το ιερό σύμβολο "Σιβαλίνγκα" που είναι ένας φαλλός μέσα σε έναν κόλπο. Δηλαδή τα δύο είναι πιά ενωμένα, είναι ένα.

quote:
Το να εχεις καταφερει να ανοιχτεις κατα την διαρκεια της ερωτικης πραξης σε τετοιο βαθμο που να νοιωσεις οτι σε διαπερνα κατα μηκος του σωματος σου ηλεκτρικο ρευμα, να νοιωθεις την απολυτη ταυτιση με τον αλλον, την ηρεμια και την γαληνη αλλα ταυτοχρονα να κλαις απο την ενταση της στιγμης... οταν μετα την πραξη (οσο και να διαρκεσει) νοιωθεις οτι εισαι απολυτα ξεκουραστος, εχεις διαθεση να κανεις τα παντα...αυτο για μενα ειναι η σεξουαλικη ενεργεια.

Φίλη Μάρα, νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι όντως "καλό σεξ" -αναφορικά με αυτά που γράφω.

quote:
Πιστεύω οτι αρχικά ο άνθρωπος πρέπει να "καθαρίσει" τα ενεργειακά "κανάλια" που ΕΧΕΙ μέσα του με ειδικές ασκήσεις αναπνοής και εσωχαλάρωσης. Ταυτόχρονα και πιστός στο ρητό "νους υγιής εν σώματι υγιές", πρέπει να τρέφεται ελάχιστα και κατά προτίμηση με ελαφρά-ζωντανή τροφή για να διατηρεί την ενέργεια του σώματός του σε ψηλά επίπεδα. Δηλ. ελάχιστο ή και καθόλου κρέας και πολλά φρούτα, καρπούς και λαχανικά. Να ασκεί το σώμα του όπως και το πνεύμα του καθημερινά ώστε να νοιώθει όσο το δυνατόν ανάλαφρος και ελάστικός για το αναμενόμενο ταξίδι.

Φίλε Reptilesalonika αυτές οι τεχνικές νομίζω ότι ενώ γενικά μπορούν να σε οδηγήσουν σε μιά κατάσταση αυξημένης συνειδητότητας και σε συγκράτηση και αύξηση της προσωπικής σου ενέργειας, εμπεριέχουν τον κύνδινο να μην μπορείς να αποδεσμευτείς από την ένταση της επιθυμίας γιά το σεξ ώστε αβίαστα να μπορείς να κάνεις σεξ -να υπάρχεις στο σεξ. Νομίζω ότι με έναν ερωτικό σύντροφο που θα γνωρίζεις γιά αρκετό καιρό, θα έχεις μαζί του οικιότητα και συντροφικότητα, αφού θα έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις σεξ -όπως το περιγράφει η Μάρα, και αν θες τη γνώμη μου εγώ θα το περιέγραφα ως "να κάνεις σεξ σαν ζώο", αλλά να το κάνεις συνειδητά αυτό- τότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις τεχνικές παραγωγής παραπάνω ενέργειας γιά να τη διοχετέυσεις κατά τη διάρκεια του σεξ.

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^

Edited by - λίλιθ on 02/06/2003 01:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 14:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη σούτρα στην Τάντρα λέει:

"Στην αρχή της σεξουαλικής ένωσης,
μείνε προσηλωμένη στη φωτιά της αρχής,
και συνεχίζοντας έτσι,
απόφυγε την τέφρα του τέλους."

δηλαδή,
μην ολοκληρώσεις, γιατί η ενέργεια που παράγεται κατά την πρώτη φάση της σεξουαλικής συνεύρεσης, θα καταναλωθεί στιγμιαία.

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 15:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ συγχαρητήρια γιατί συμβάλεις στη διεύρυνση της συζήτησης σε άλλο επίπεδο. Συμφωνώ με τα περισσότερα απο τα οποία αναφέρεις, να διορθώσω έναν όρο μόνο -για να συννενοούμαστε καλύτερα (σ' αυτον τον φραγματικό και ατελή λόγο)- αυτό που εννοείς είναι σεξομανία ή σεξισμός, γιατί σεξουαλικότητα είναι η φύση του ερωτικού στοιχείου μέσα μας και η εκδήλωσή του, ανάμεσα σε δύο άτομα κάτι που είναι τελείως φυσικό, γιατί άνθρωπος χωρίς σεξουαλικότητα δε μπορεί να κάνει σεξ. Πολύ σωστά λοιπόν, ξεχωρίζεις τους σεξουαλικούς ανθρώπους απο τους σεξιστές(σεξομανής). Παρακάτω αναφέρεις κάτι που είπα (στα quote) και εν συνεχεία απαντάς:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω οτι αρχικά ο άνθρωπος πρέπει να "καθαρίσει" τα ενεργειακά "κανάλια" που ΕΧΕΙ μέσα του με ειδικές ασκήσεις αναπνοής και εσωχαλάρωσης. Ταυτόχρονα και πιστός στο ρητό "νους υγιής εν σώματι υγιές", πρέπει να τρέφεται ελάχιστα και κατά προτίμηση με ελαφρά-ζωντανή τροφή για να διατηρεί την ενέργεια του σώματός του σε ψηλά επίπεδα. Δηλ. ελάχιστο ή και καθόλου κρέας και πολλά φρούτα, καρπούς και λαχανικά. Να ασκεί το σώμα του όπως και το πνεύμα του καθημερινά ώστε να νοιώθει όσο το δυνατόν ανάλαφρος και ελάστικός για το αναμενόμενο ταξίδι.
--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε Reptilesalonika αυτές οι τεχνικές νομίζω ότι ενώ γενικά μπορούν να σε οδηγήσουν σε μιά κατάσταση αυξημένης συνειδητότητας και σε συγκράτηση και αύξηση της προσωπικής σου ενέργειας, εμπεριέχουν τον κύνδινο να μην μπορείς να αποδεσμευτείς από την ένταση της επιθυμίας γιά το σεξ ώστε αβίαστα να μπορείς να κάνεις σεξ -να υπάρχεις στο σεξ. Νομίζω ότι με έναν ερωτικό σύντροφο που θα γνωρίζεις γιά αρκετό καιρό, θα έχεις μαζί του οικιότητα και συντροφικότητα, αφού θα έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις σεξ -όπως το περιγράφει η Μάρα, και αν θες τη γνώμη μου εγώ θα το περιέγραφα ως "να κάνεις σεξ σαν ζώο", αλλά να το κάνεις συνειδητά αυτό- τότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις τεχνικές παραγωγής παραπάνω ενέργειας γιά να τη διοχετέυσεις κατά τη διάρκεια του σεξ.


Δε πρόσεξες ίσως τι είχα πει σχετικά με τη θέση μου αυτή

quote:
...και να αφουγκράζεται τα πάντα γύρω του όχι με σκοπό να τα αναλύσει και να τα εξηγήσει αλλά με σκοπό να γίνει ενα μαζί τους και να τα κατανοήσει μέσα στη σύνθετη απλότητα της δημιουργίας τους.

Σ' αυτό μέσα εμπεριέχεται και το σεξ γιατί αναφέρομαι γενικώς σε όλα, σε οτιδήποτε μας περιβάλει.

quote:
"να κάνεις σεξ σαν ζώο", αλλά να το κάνεις συνειδητά αυτό- τότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις τεχνικές παραγωγής παραπάνω ενέργειας γιά να τη διοχετέυσεις κατά τη διάρκεια του σεξ.

Αυτό νομίζω έρχεται σε αντιδιαστολή με ό,τι είχες πει πρίν για ενα βαθύ, ποιοτικό σεξ με τους δυο πόλους (αντρας-γυναίκα) ως ενα και δίχως σεξιστικές διαθέσεις-κάτι που ενυπάρχει όμως (η σεξιστική διάθεση) όταν κάνεις σεξ σα ζώο.

Υ.Γ. Πολύ μου αρέσει η τροπή της συζήτησης-βγαίνουν πολλά στοιχεία


~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 16:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptilesalonica αναφέρεις
quote:
Αυτό νομίζω έρχεται σε αντιδιαστολή με ό,τι είχες πει πρίν για ενα βαθύ, ποιοτικό σεξ με τους δυο πόλους (αντρας-γυναίκα) ως ενα


Σε αυτό που αναφέρεις για το δίπολο θα διαφωνήσω. Η έννοια του διπόλου δεν χαρακτηρίζεται από το αν είναι ποιοτικό το sex ή αν είναι "άγριο" ή αν είναι με συναίσθημα ή ψυχρό.

Το δίπολο υπάρχει από την στιγμή που έχουμε ένα σύστημα, του οποίου οι δύο πόλοι αλληλεπιδρούν. Ουσιαστικά δηλαδή πάντα υπάρχει. Η διαφορά είναι στην τάση και στην ένταση. Εκεί μάλλον πρέπει να εστιασθεί το ενδιαφέρον.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 18:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε reptilesalonica
μπορεί να ανέφερες πριν γιά την ανάγκη του να γίνεις "ένα" με τον άλλο στο σεξ. μάλλον εγώ χρησιμοποίησα αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση στο μήνυμά σου, δηλαδή τον τρόπο, μέσα από τη δίαιτα, γιατί ήθελα να τονίσω, ότι όπως γράφω, ο τρόπος της τάντρα, σε αντίθεση με τον τρόπο της γιόγκα -που διδάσκει την άρνηση (τροφών)- είναι καταρχήν αποδοχή. πάντως, όπως είπα και τα δύο ισχύουν, αλλά με σωστή ιεραρχία. νομίζω, θα επανέλθουμε αργότερα σε αυτό. έχεις δίκιο γιά τη σημασία της σωστής διατροφής.

όσον αφορά τους όρους σεξ και σεξουαλικότητα -(δε μίλησα όμως γιά σεξισμό!)- απλά παίρνοντας κάποια στοιχεία από την τάντρα, εξήγησα τη διαφορά τους. η σεξουαλικότητα, στην τάντρα, είναι αναζήτηση, ενώ το σεξ είναι κατάσταση ύπαρξης μέσα στη σεξουαλική ενέργεια.

τώρα, η φράση "να κάνεις σεξ σαν ζώο και αυτό να το κάνεις συνειδητά", δε σημαίνει ότι δεν θα έχει το σεξ ποιότητα. σημαίνει την απουσία του εγκεφάλου από την πράξη, το ν αφήνεσαι και να λειτουργείς μέσα από το σεξουαλικό ένστικτο και όχι να οδηγούνται οι κινήσεις σου από τη λογική. αν το κάνεις αυτό συνειδητα, τότε σίγουρα το σεξ γίνεται απείρως πιό ποιοτικό, πιό ελεύθερο, πιό αρχέγονο και έτσι, πιό ενεργειακό.

τα λέμε και αργότερα με περισσότερα στοιχεία.

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 19:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο τρόπος της τάντρα, σε αντίθεση με τον τρόπο της γιόγκα -που διδάσκει την άρνηση (τροφών)- είναι καταρχήν αποδοχή. πάντως, όπως είπα και τα δύο ισχύουν, αλλά με σωστή ιεραρχία.

Να εξηγήσω για μένα οτι δεν ακολουθώ καμμία φιλοσοφία είτε ταντρική, είτε ινδουιστική, είτε οποιαδήποτε άλλη. Απλά μέσα απο τις γνώσεις μου, διαλέγω αυτό που πιστεύω θα με φέρει κοντύτερα στην ενέργεια αυτή στην οποία αναφέρομαι.
Γιατί είπα:
quote:
Σ' αυτή την περίοδο -και σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι Ινδοί- πρέπει να σπαταλά τη σεξουαλική του ενέργεια αρκετά σπάνια για να ανανεώνεται ο οργανισμός του και να φρεσκάρεται το πνεύμα του, όχι όμως να κάνει κατάχρηση.

Οι γιόγκις είναι πιστοί στην απόλυτη αποχή απο το σεξ, σε κάτι που είμαι εκ διαμέτρου αντίθετος.

quote:
η σεξουαλικότητα, στην τάντρα, είναι αναζήτηση, ενώ το σεξ είναι κατάσταση ύπαρξης μέσα στη σεξουαλική ενέργεια.

Δε ξέρω τι μετάφραση έκαναν οι κύριοι που μετέφρασαν Ταντρικά κείμενα, αλλά σεξουαλικότητα είναι η ιδιότητα του σεξουαλικού ατόμου.
Αυτό που καταλαβαίνω οτι εννοείς με "σεξουαλικότητα" είναι η διάθεση του ατόμου να επιδεικνύει την σεξουαλικότητά του-κάτι που έχουν όλοι όσοι κάνουν σεξ.
Αυτό δηλαδή που κατάλαβα οτι εννοείς είναι να μην είμαστε "σεξόμυαλοι" και αναζητούμε την απόλαυση την καθαρά ηδονική αλλά να είμαστε σεξουαλικοί ζώντας την ερωτική ένωση και πράξη με το άλλο άτομο αποκομίζοντας ό,τι αυτή έχει να προσφέρει.
Το κατάλαβα καλά?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 01:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό δηλαδή που κατάλαβα οτι εννοείς είναι να μην είμαστε "σεξόμυαλοι" και αναζητούμε την απόλαυση την καθαρά ηδονική αλλά να είμαστε σεξουαλικοί ζώντας την ερωτική ένωση και πράξη με το άλλο άτομο αποκομίζοντας ό,τι αυτή έχει να προσφέρει.
Το κατάλαβα καλά?

φίλε μου,
το να αναζητούμε την απόλαυση την καθαρά ηδονική, δεν είναι κατά τη γνώμη μου λάθος.

το πρόβλημα ή το λάθος είναι να χρησιμοποιούμε τη σεξουαλικότητα ως μέσο. το σωστό είναι να μετασχηματίζουμε τη σεξουαλικότητα σε σεξ, που είναι βιωματική κατάσταση.

αλλά μάλλον, όπως είπες και συ, εδώ επαναλαμβάνουμε και συνεχίζουμε την παράνοια τρελών μεταφραστών. νομίζω -και πες μου αν κάνω λάθος- ότι και οι δυό καταλάβαμε καλά τι θέλουμε να εννοήσουμε, και περεταίρω αναλύσεις είναι περιττές. ας προχωρίσουμε λοιπόν, στο επόμενο στάδιο της συζήτησης, που είναι και το ενδιαφέρον!

πρακτικές αύξησης της προσωπικής ενέργειας, μέσα από το σεξ!

συμφωνείτε?

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 01:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί...κατάλαβα τι ήθελες να πείς...ακούω λοιπόν δασκάλα

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 04:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Σε όλη αυτή την διαδικασία, όσο αυξάνεται η συχνότητα των κραδασμών, δημιουργείται ένας στροβιλισμός, μία δίνη. Οσο πιο δυνατή είναι αυτή η δίνη, τόσο πιο εντυπωσιακά θα είναι τα αποτελέσματα. Ετσι μπορεί αυτή η δίνη να σχίσει τον χωροχρόνο και να δημιουργήσει μία πύλη. Είτε εσωτερική, είτε και εξωτερική. Από το τελευταίο καταλαβαίνετε νομίζω πια την χρήση των συγκεκριμένων τεχνικών, καθώς διαμέσω αυτής της πύλης μπορεί να εισέλθει αλλά και να εξέλθει κάτι. Οπότε μάλλον γι’αυτόν τον λόγο ονομάσθηκε αριστερό μονοπάτι.
old tiger

εφικτος ο στροβιλισμος στο χωροχρονο(:αχρονο/χωρις τοπο ...καλυτερα!) .
μα ποιος καθοριζει την πλευρα στην ατραπο;.....εκτος απο το "εγω";...
αναρρωτιεμαι...αν στροβιλιζεσαι...και ελεγχεις τοσο τη δινη οσο και το σωμα -σου/του.......ποσο ισχυρο ειναι το "εγω"...;το προσεξες ποτε αυτο;
το θεμα ειναι να στροβιλιζεσαι......να εισαι το ολον...μεσα στην ανυπαρξια σου...

ε-ρ-ω-ς...


quote:
Υ.Γ. Παρακαλώ όσοι γνώστες περι του θέματος προσέλθετε αλλά αν είναι δυνατόν αποφύγετε την κατα γράμμα μεταφορά των Ινδουιστικών χειρογράφων του τύπου "Ο Βράχμα θα τα φτάξει με τη Σιντάρτα και ούτω καθ' εξείς" γιατί δε λέει τίποτα στ' αυτιά των περισσοτέρων εκτός απο μια απλή προβολή γνώσεων.


φιλε μου γρηγορη......ειναι καποιες στιγμες που οι κουβεντες απεναντι απο τα ματια ......ταυτιζονται με αυτες που σαν συννεφα περνουν μεσα απο το νου....
-in other words......."it's a free country.."-

αν θες -και μπορεις-σπασε το κελυφος.

φως+αγαπη
Ατμα



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 05:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-...ιδανικος ο Οσσο και η ταντρα ...οταν μιλανε μεσα σου...-

μπορειτε να συνεχισετε, παραυτα....με τις "τεχνικες"...
κλεινουν οι παρενθεσεις........:)



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/06/2003 05:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 09:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εφικτος ο στροβιλισμος στο χωροχρονο(:αχρονο/χωρις τοπο ...καλυτερα!) .
μα ποιος καθοριζει την πλευρα στην ατραπο;.....εκτος απο το "εγω";...
αναρρωτιεμαι...αν στροβιλιζεσαι...και ελεγχεις τοσο τη δινη οσο και το σωμα -σου/του.......ποσο ισχυρο ειναι το "εγω"...;το προσεξες ποτε αυτο;
το θεμα ειναι να στροβιλιζεσαι......να εισαι το ολον...μεσα στην ανυπαρξια σου...

Καλή μου ΑΤΜΑ,
αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να μπλοκάρεις την συνείδηση/εγώ και να λειτουργήσει το ασυνείδητο/όλον...μέχρι κάποια στιγμή τουλάχιστον

Ελπίζω να σου απάντησα


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 14:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα...
ναι,τιγρη-απαντησες-ετσι συμβαινει...

μα θυμαμαι ξερεις μια εμπειρια τοσο δυνατη μ'ενα ατομο -που μονο επαφη δεν ειχα μαζι του σωματικη-
....ηταν απεναντι μου.
απλα απεναντι.
ολος ο χωρος "στροβιλιζετω".........γυρω απο τα σωματα......
...γαιτανακι μιας λεξης-οποια θες....(ΕΡΩΣ/ΜΑΓΕΙΑ/ΤΑΝΤΡΑ...'ΧΥΜΙΚΗ ΕΝΩΣΗ'...)
(.....δε μου αρεσει να μιλω για οσα δεν εζησα....(+απλα ελπιζω πως θα ζησω)μα για οσα μ'εφεραν εδω να συνομιλω γι'αλλη μια εμπειρια της ζωης......ετσι ελπιζω πως απαντησα στο παρον......θεμα)



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 15:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τηνε κι ας άργησε
Παιδιά, συμφωνώ με το quote της ΑΤΜΑ που μεταφέρει λόγια του old tiger. Απλά δεν έχω ζήσει κάτι ανάλογο και δε μπορώ να συνδράμω περαιτέρω σε βιωματικό-ψυχικό επίπεδο. Λεκτικά και διαλεκτικά με τον απατηλό νού μπορώ να φτάσω οπουδήποτε αλλά σε ψυχικό επίπεδο δυστυχώς δεν έχω βιώσει κάτι ανάλογο.
quote:
αναρρωτιεμαι...αν στροβιλιζεσαι...και ελεγχεις τοσο τη δινη οσο και το σωμα -σου/του.......ποσο ισχυρο ειναι το "εγω"...;το προσεξες ποτε αυτο;


Όταν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο τότε το ηλεκτρικό πεδίο της αύρας των δυο ανθρώπων δεν είναι αυτό που αλληλεπιδρά, προκαλώντας αυτή την εντύπωση του στροβιλισμού?

quote:
φιλε μου γρηγορη......ειναι καποιες στιγμες που οι κουβεντες απεναντι απο τα ματια ......ταυτιζονται με αυτες που σαν συννεφα περνουν μεσα απο το νου....
-in other words......."it's a free country.."-

Καλή μου Ψχ, δεν έχω αντίρρηση, κι εγώ είμαι ο πρώτος που αφήνω κάποιον ελεύθερο να εκφραστεί, απλά με αυτό που είπα θέλησα να τονίσω οτι η χρησιμοποίηση ορολογίας ινδουιστικών όρων κατα τη γνώμη μου, είναι ακατανόητη σε πολλούς.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 03/06/2003 15:35:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 01:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
η χρησιμοποίηση ορολογίας ινδουιστικών όρων κατα τη γνώμη μου, είναι ακατανόητη σε πολλούς.

Φίλε reprilesalonica...ή φίλε Γρηγόρη εάν μου επιτρέπεις-...εκπληκτικό το site που έχεις...

Εχεις δίκιο γι'αυτό που αναφέρεις...όντως πνιγόμαστε πίσω από ακαταλαβίστικου όρους, είτε προέρχονται από τις Ανατολικές θρησκείες είτε από τον Δυτικό Αποκρυφισμό.
Πρέπει όμως να κοιτάμε την ουσία...αυτό που κρύβεται στο βάθος, το οποίο είναι κοινό για όλους. Εργο σίγουρα πολύ δύσκολο...

Καλή μου ΑΤΜΑ,
είσαι τυχερή που έζησες αυτό που περιγράφεις...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 01:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια για το site. Είναι η ανταμοιβή των κόπων μου 3-4 χρόνια ασχολούμαι και μάλον το πάθος μου για τα ερπετά το έκανε έτσι.
quote:
Εχεις δίκιο γι'αυτό που αναφέρεις...όντως πνιγόμαστε πίσω από ακαταλαβίστικου όρους, είτε προέρχονται από τις Ανατολικές θρησκείες είτε από τον Δυτικό Αποκρυφισμό.
Πρέπει όμως να κοιτάμε την ουσία...αυτό που κρύβεται στο βάθος, το οποίο είναι κοινό για όλους. Εργο σίγουρα πολύ δύσκολο...

Μπράααβο! Αυτό ακριβώς φίλε μου εννοώ κι εγώ

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 17:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, τι πιό ωραίο να εκφράζουμε αυτά που θέλουμε να πούμε με απλά, ρεαλιστικά, κατανοητά λόγια. Όλοι μας μπορούμε να φιλοσοφούμε με περίτεχνες εκφράσεις, δυσκολονόητα μηνύματα, αλλά οι πιό ξεκάθαρες φιλοσοφίες εκφράστηκαν και έμειναν σε όλους με απλά, ρεαλιστικά, κατανοητά λόγια.
Η γνώμη μου είναι ότι αν γίνουμε λίγο πιό απλοί θα κατανοήσουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο. Γιατί, γιά παράδειγμα, όταν κάνουμε σεξ γιά σκεφτείτε πως μιλάμε στον σύντροφό μας? Του αναλύουμε τι συμβαίνει στο σύμπαν και αν βρέθηκε η πύλη της κολάσεως ή απλά του λέμε "μάνα μου τι κόλαση!"? Τόσο απλά, σαν να ξέρουμε ακριβώς που βρίσκεται, αλλά με τόσο συναίσθημα που ο σύντροφός μας έχει μεταβεί ήδη εκεί και εμείς όλοι εδώ ακόμη ψαχνόμαστε.

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 10:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι μας μπορούμε να φιλοσοφούμε με περίτεχνες εκφράσεις, δυσκολονόητα μηνύματα, αλλά οι πιό ξεκάθαρες φιλοσοφίες εκφράστηκαν και έμειναν σε όλους με απλά, ρεαλιστικά, κατανοητά λόγια.


Φίλη Ιωάννα της Λωραίνης, λες και είναι κατάρα στον χώρο γενικότερα του Εσωτερισμού (Ανατολικές και Δυτικές όψεις), να εκφράζονται κάποια πράγματα με πολύ δυσκολονόητο τρόπο. Αυτό οφείλεται αφενώς στην πολιτιστική κουλτούρα εάν θέλεις του εκάστοτε λαού (διαφορετικά θα εκφρασθεί ο Απω Ανατολίτης από τον Δυτικοευρωπαίο), αφετέρου στην προσπάθεια συγκάλυψης κάποιων πραγμάτων, έτσι ώστε να μπορέσει να τα διακρίνει μόνο ο αληθινά μυημένος.
Το θέμα είναι πλέον να μπορέσουμε εμείς να διακρίνουμε στο βάθος τι υπάρχει. Τον πυρήνα δηλαδή, ο οποίος είναι κοινός. Χρειάζεται δηλαδή μία αποκωδικοποίηση.

Ενα παράδειγμα για να γίνω ίσως πιο κατανοητός. Αναφέρει ο spirit

quote:
Τι ειναι αυτη η ζωη η περα απ την μορφη που διαπερναει τις μορφες;
Ποσοι μπαινουμε μεσα της ολοκληρωτικα,πανω απο διαστημα και χρονο,ονοματα και περιγραφες;


Κατά την γνώμη μου αναφέρεται ξεκάθαρα στο φαινόμενο της Δίνης. Οπότε αρχίζει πλέον και ψάχνει κάποιος, κάποια άλλη σχολή τι αναφέρει περί δίνης (αν και θα ξεκινούσα από την Φυσική, η οποία περιγράφει θαυμάσια όλα αυτά τα πραγματάκια).

quote:
Οταν σ αυτο το αγκαλιασμα οι αισθησεις σου ταραζονται σα φυλλα,μπες σ αυτο το ταραγμα.


Επίσης, πάντα κατά την γνώμη μου αναφέρεται στην Δίνη.
quote:
Ακομη και στην αναμνηση της ενωσης,χωρις αγκαλιασμα η μεταμορφωση.


Μήπως αναφέρεται στην συνειδητή πλέον αναβίωση της εμπειρίας (με μόνο όπλο την σκέψη πιά), προκειμένου μέσω της Δίνης να μεταμορφωθούμε;

Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση, οι περιγραφές αυτές μπορεί να έχουν εφαρμογή στο απλό "sex" σε πολύ μικρό βαθμό. Η πραγματική εφαρμογή τους μάλλον πρέπει να αναζητηθεί σε αυτό που λέει ο φίλος reptilesalonica για την παραγωγή ενέργειας.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy