ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 00:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμήθηκα ένα ποίημα του Τάσου Λειβαδίτη, ποιητικό, αλλά άκρως κατανοητό...και αγαπημένο!

"Όλη τη νύχτα πάλευαν απεγνωσμένα
να σωθούν από τον εαυτό τους,
δαγκώθηκαν, στα νύχια τους μείναν κομμάτια
δέρμα, γδαρθήκανε
σαν δυό ανυπεράσπιστοι εχθροί, σε μιά στιγμή,
αλλόφρονες, ματωμένοι, βγάλανε μιά κραυγη,
σα ναυαγοί που, λίγο πριν ξεψυχήσουν,
θαρούν πως βλέπουν φώτα
κάπου μακριά.

Κι όταν ξημέρωσε, τα σώματά τους
σα δυό μεγάλα ψαροκόκκαλα
ξεβρασμένα στην όχθη
ενός καινούργιου μάταιου πρωινού."

γιά πολλούς ο διαχωρισμός μεταξύ έρωτα και σεξουαλικής επιθυμίας χωρίς έρωτα είναι ταυτόσημος με το διαχωρισμό ενεργειακής πλήρωσης και κένωσης. (εδώ έρωτα ονομάζουμε την ταύτιση των δύο όχι μόνο στο επίπεδο της σαρκικής επιθυμίας αλλά και σε άλλα, ανώτερα επίπεδα). λέτε να φαίνεται αυτό λίγο "παραδοσιακό", "συντηρητικό", "ξεπερασμένο"?, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. αν θες σεξ με ενέργεια, την ενέργεια δε θα σου τη δώσει απλά ένα σώμα, αλλά όλο το πακέτο που ονομάζεται σύντροφος, έστω και αν αυτός ο σύντροφος είναι μόνο γιά μιά βραδιά -που προσωπικά και γιά αυτό αμφιβάλλω κάπως, γιατί το σεξ είναι κάτι που γίνεται καλύτερο και καλύτερο όταν το επαναλαμβάνεις με το ίδιο άτομο, γιατί επέρχεται ταύτιση και συντονισμός.

πιστεύω ότι τα one-night-stand δηλαδή οι σεξουαλικές βραδιές χωρίς προηγούμενη και επόμενη, που τόσο είναι συνηθισμένες τελευταία -τουλάχιστον απ ότι γνωρίζω σε πόλεις της βόρειας Ευρώπης-, έχουν οδηγήσει ανθρώπους σε νευρώσεις και όχι στην απόκτηση περρίσειας ενέργειας. αν γινόταν το δεύτερο, τουλάχιστον δε θα έβλεπες άτομα γεμάτα απόγνωση και κατάθληψη ν αναζητάνε το τυχαίο σεξ και μετά την επόμενη μέρα να κοιτούν τον σεξουαλικό τους σύντροφο της προηγούμενης βραδιάς με απέχθεια...

"Όλη τη νύχτα πάλευαν απεγνωσμένα
να σωθούν από τον εαυτό τους,
δαγκώθηκαν, στα νύχια τους μείναν κομμάτια
δέρμα...

το σεξ όπως περιγράφεται στο ποίημα είναι μιά φαντασίωση...
μιά αγαπημένη φαντασίωση γιά πολλούς -πιστεύω!
αν μπορείς να κρατήσεις την ένταση και την ποιότητα αυτής της φαντασίωσης
κάνοντας σεξ σε όλα τα επίπεδα
αυτό γιά μένα είναι ένα καλό σεξ

οπότε...
...Κι όταν ξημέρωσε, τα σώματά τους,
σαν ένα μοναδικό, άυλο, αιθέριο σώμα, γεννημένο μέσα στη νύχτα
ακολούθησε τη φωτιά του αναγεννημένου φωτός
ενός καινούργιου πρωινού.

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 02:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω οτι το one night stand είναι σεξ ενώ αυτό το ίδιο το σέξ ανάμεσα σε δυο συντρόφους που έχουν περισσότερη σχέση μεταξύ τους (δε θέλω να πω γνωρίζουν) ονομάζεται έρωτας σαρκικός. Γιατί εκείνη τη στιγμή δε κάνουν έρωτα απλά δύο σώματα. Κάνουν έρωτα δύο σώματα και δύο ψυχές με τις μνήμες του ενός για τον άλλον. Αν μείνουμε στις θετικές μνήμες του ενός για τον άλλον αυτός ο σαρκικός έρωτας είναι μια πολύ καλή εξέδρα για την απογείωση και μεταφορά -του ατόμου που ενδιαφέρεται- σε άλλο επίπεδο συνειδητότητας με σκοπό να μετασχηματιστεί η ύπαρξή (ΨΧ) του σε κάτι άλλο. Σε κάτι που θα τον εξωθήσει σε άλλα "ενεργειακά μονοπάτια". Πιστεύω ακράδαντα όμως οτι αυτός ο άνθρωπος χρειάζεται πολλή προετοιμασία για να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο. Σ' αυτή την προετοιμασία θα ήθελα να επικεντρωθούμε αν δεν έχετε αντίρρηση και στους τρόπους προετοιμασίας, διότι πιστεύω οτι αυτή η προετοιμασία δεν έχει να κάνει με νοητικές λειτουργίες. Πρόκειται να μπεί σε άλλα "μονοπάτια" αντίληψης, γι' αυτό πρέπει να ζει κάθε στιγμή και σημείο του στις συντεταγμένες του χρόνου που κινείται, με στόχο να γίνει αγνότερος ούτως ώστε να κατορθώσει να εισχωρήσει στο άλλο επίπεδο που απο τη θέση που βρίσκεται δε γνωρίζει και εκ των πραγμάτων δε μπορεί να το προσεγγίσει με τη λογική. Να γιατί ο Δον Χουάν έδινε τόσο μεγάλη βάση στο ζήσιμο των καταστάσεων και δεν ήθελε να τα εξηγεί μετά την πάροδό τους. Όταν κινείσαι στον παράλληλο "Α" δε μπορείς ταυτόχρονα να γνωρίζεις τη διαδραματίζεται στον παράλληλο "Β". Ίσως μένει μόνο η μνήμη και μάλιστα δε γνωρίζεις αν είναι αντικειμένική ή προβολή υποσεινήδητων μνημών και εντυπώσεων.
Αλλά σας θέλω μαζί μου σ' αυτό το δύσκολο ταξίδι.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 23:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήμουνα αντίθετη με το one night stand έτσι απλά χωρίς να ξέρω το γιατί, μέχρι που το δοκίμασα γιά να επιβεβαιώσω αυτά που ένιωθα. Αποτέλεσμα? αυτή τη στιγμή το σιχαίνομαι. Ο λόγος είναι ακριβώς αυτός που αναφέρουν και οι προηγούμενοι, το μυαλό και η ψυχή δεν πρόλαβε να έχει καμμία συμμετοχή στη σάρκα, δηλαδή κάτι σαν να ήμουνα εκεί, αλλά στην πραγματικότητα να μην ήμουνα. Οι πρωταγωνιστές ήταν δυστυχώς κάποιοι άλλοι και γω αναρωτιόμουνα που βρισκόμουνα. Που βρισκόμουνα φίλε ερπετέ?

Όσον αφορά τώρα την προετοιμασία, νομίζω ότι αν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου, εάν τον έχεις ψάξει και ισορροπήσει, δεν είναι τόσο δύσκολο να λάβεις μέρος σε μία πράξη, που θα φαίνεται σαρκική, αλλά στην ουσία θα είναι εμπειρία - παλύμψιστο ψυχής.

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 06:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως δεν ήσουν έτοιμη για κάτι τέτοιο...ίσως δεν είχες πέσει αρκετά στο ζωικό επίπεδο μέσα σου για να αποζητάς μόνο το σεξ.
Δε πιστεύω οτι είναι κάτι άσχημο, απλά είναι κάτι ζωώδες που δε μπορεί να έχει σχέση με την εξύψωση της ΨΧς.
Στο μεσαίωνα καίγαν τις μάγισσες, τώρα δε θα ήθελα τοιουτοτρόπως να κάψουμε το one night stand.
Ίσως εκτός απο αυτό που ανέφερα υπάρχει και διαφορά ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα. Οι άντρες συνήθως (και δε μιλάω για τους Βρεττανούς) απολαμβάνουν τέτοιες καταστάσεις. Κι εγώ την απόλαυσα (και με το παραπάνω) αλλά εκείνο το σεξ ήταν κάτι άλλο. Ήταν απλά ενα καλό, ζωώδες σεξ. Τίποτα παραπάνω, τίποπα παρακάτω.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lorien
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 09:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lorien  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lorien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ" ΕΝΕΡΓΕΙΑ ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ... Η ΙΔΙΑ Η ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ ... Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ...

ΛΕΓΟΝΤΑΣ "ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ" ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ...

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ...

ΕΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΛΥΟΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ...

ΕΑΝ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ "ΠΑΘΟΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. (Gipsy Kings - Passion)...

ΕΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ "ΑΝΥΨΩΘΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ" ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΗ. ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΩΤΙΚΗ) ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ "ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ" ... "ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ". ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΚΛΥΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΑΥΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟ.
... ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ (ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ) ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ Ο ΝΟΥΣ; ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΡΩΣΙΚΗ ΡΟΥΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ; ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ, ΝΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙΣ, Η ΝΑ "ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ". ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΤΕ.
... Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΙΑΙΟ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ).
... ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΤΕ ΩΣ "ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ"; ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ; ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΩΣ "ΜΗ ΑΡΜΟΝΙΚΟ" ...

... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΜΟΝΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.
... ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ... ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ...
... ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ...
... ΝΑΙ ...
... ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΝΕΥΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ "ΕΓΚΥΟ" ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΤΕΚΝΟ ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ...
... ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ...
... ΜΕ ΑΡΜΟΝΙΑ...
... ΙΣΩΣ ΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΒΙΑΙΟ ...

... ΕΝΑΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 10:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα είναι στο μυαλό καλοί μου φίλοι. Εάν νομίζεις ότι με το να κάνεις έρωτα χάνεις ενέργεια, τότε χάνεις. Εάν πιστεύεις το αντίθετο, τότε πάλι συμβαίνει.

Γιατί κάθε φορά που κάνω έρωτα (και φυσικά εκσπερματίζω) νιώθω ότι έχω μέσα μου δέκα Εχέμβροτους;; λέτε να χάνω ενέργεια και να νιώθω τόσο δυνατός;;
Δεν θα προσπαθήσω να το αναλύσω, μου αρκεί που το βιώνω.

Ο Έρωτας (η πράξη μα και το συναίσθημα) είναι δύναμη.

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 10/06/2003 10:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 01:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lorien θα ήθελα αν μπορείς να εξηγήσεις πως εννοείς τις έννοιες σεξουαλική πράξη και ερωτική πράξη.~Ευχαριστώ~

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 01:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου,σας μεταφερω απο τον Μιρτσεα Ελλιαντε,
σχετικα με το θεμα της σεξουαλικης ενεργειας.
Μιλα για το 'μαιτχουνα',τεχνικη του ταντρισμου.
Ειναι η τελετουργικη συνουσια με ενα νεαρο κοριτσι
που ενσαρκωνει την Σακτι.
Ειναι ενα τελετουργικο που μιμειται το θεικο παιχνιδι, αφου δεν πρεπει να ολοκληρωθει με εκσπερματωση. Στην διαρκεια του, το 'μαιτχουνα', πραγματοποιειται μια ενωση μυστικιστικης ταξης, συνεπεια της οποιας το ζευγαρι φθανει σε νιρβανικη συνειδηση.
Πρεπει να συγκρατησουμε το εξης στοιχειο: Η νιρβανικη συνειδηση ειναι μια εμπειρια απολυτου φωτος, οταν ομως αποκταται μεσω του 'μαιτχουνα' μπορει να φτασει ως τα τρισβαθα της οργανικης ζωης και να ανακαλυψει, κι εκει ακομη και μεσα στην ιδια την ουσια του ανδρικου σπερματος, το θεικο φως, εκεινη την πρωταρχικη λαμψη που δημιουργησε το συμπαν.
Παντως καθως θεωρει την τεχνικη αυτη οτι προερχεται απο μια παλια και πανινδικη παραδοση, παρουσιαζει εμφανης ομοιοτητες με τον μανιχαισμο, ωστε δικαια καποιος να υποπτευται ιρανικες επιρροες.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 03:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα στοιχεία φίλε μου. Διαβάζοντας το μνμ σου μου ήρθαν στο νού κάποιες έννοιες.
Σεξουαλική ενέργεια~Big bang
Ένωση άνδρα+γυναίκας~ένωση στοιχείων στη φύση μετά το big bang
εκσπερμάτιση~γέννηση δημιουργία
χρόνος ζωής σάρκινου σώματος~χρόνος αρχής της νομοτέλειας στο γαλαξία μας
θάνατος~θάνατος ενός άστρου ή πλανήτη με μορφή λευκού νάνου και μεταστροπή σε μαύρη τρύπα...
σε ενα τραγούδι, το woodstock του James Taylor κάποιοι στίχοι κάνουν αισθητό ακόμα παραπέρα τον παραπάνω συλογισμό...
'
'
We are stardust
We are golden
We are billion-year-old carbon
And we got to get ourselves
Back to the garden

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/06/2003 03:05:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 08:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε reptilesalonica,
'ιπταμενο' σε βρισκω.
Υπεροχο το σχολιο.
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 03:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 01:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ αυτη τη συζήτηση και επιτρέψτε μου να πώ την άποψή μου.
Μένω έκπληκτος βλέποντας ότι κάποιοι απο τους συνομιλητές
εξακολουθούν να έχουν την ωφελιμιστική αντίληψη για τον έρωτα και το
σέξ. Που μάλιστα μετριέται σε ποσά ενέργειας . Δεν διασαφηνίστηκε όμως
αν μετριέται σε HP ή σε Kcal.
Σκέφτομαι έναν εφιάλτη που αρχίζει κάπως έτσι:
" Γυρίζει η σύντροφος και λέει στον σύντροφο:
Δέν είναι πως δεν σ`αγαπώ αλλά.... νά.. κοιμάμαι μαζί σου επειδή τα ποσά ενεργειας που παίρνω....Να ξέρεις ότι σε εκτιμώ..."
Πιστεύετε πραγματικά ότι όλα είναι μετρήσιμα και εκμεταλλεύσιμα;
Να εξευτελίσουμε τον έρωτα και το σεξ κόβοντας και ράβοντας;
Αυτές οι σκέψεις που κάνετε ποσοτικοποιούν τις αξίες , και έμμεσα τους δίνουν και μία τιμή . Το επόμενο στάδιο είναι και η μετατροπή τους σε εμπόρευμα .
Αφήστε το να είναι τσάμπα .
Μήν το κουράζετε το πράμα ακούγοντας κάποιους ανατολίτες.
Ας διαβάσουμε τους ¨Ελληνες πρώτα.
Και για να μη νομιστει(όπως συνηθίζεται)ότι ο γράφων είναι πουριτανός
ή κάτι τέτοιο , βεβαιώνω ότι η ζωή μου δεν είναι καθόλου φτωχή ερωτικά σε σωματικό αλλά και συναισθηματικό επίπεδο.
Ζήστε τον έρωτα όπως σας έρχεται και απολαύστε τον.
Μπορείτε να πιείτε ένα ποτήρι γάλα;
Αν όχι ,ή αλλεργία έχετε, ή πρόβλημα στο στομάχι.
Τότε πάτε στο γιατρό. Μη ρίχνετε όμως αλκοόλ μέσα στο γάλα.


cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 01:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα είναι στο μυαλό καλοί μου φίλοι. Εάν νομίζεις ότι με το να κάνεις έρωτα χάνεις ενέργεια, τότε χάνεις. Εάν πιστεύεις το αντίθετο, τότε πάλι συμβαίνει.

Γιατί κάθε φορά που κάνω έρωτα (και φυσικά εκσπερματίζω) νιώθω ότι έχω μέσα μου δέκα Εχέμβροτους;; λέτε να χάνω ενέργεια και να νιώθω τόσο δυνατός;;
Δεν θα προσπαθήσω να το αναλύσω, μου αρκεί που το βιώνω.

Ο Έρωτας (η πράξη μα και το συναίσθημα) είναι δύναμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 03:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
We are stardust
We are golden
We are billion-year-old carbon
And we got to get ourselves
Back to the garden

'
'
'
Συγνώμη αν σκέφτομαι διαφορετικά, αλλά όταν ήμουνα μωρό, στο μπιμπερό μου μου βάζανε γάλα με λίγο βερμούτ

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 20:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σεξουαλικότητα ρυθμίζεται απο ορμόνες
Ο έρωτας όμως απο τί ; Ισως κι`αυτός απο ορμόνες.
Παρατηρούμε ότι ο έρωτας εμφανίζεται με έντονη έλξη
προς ένα άτομο , η σκέψη του ερωτευμένου είναι προσηλωμένη
σ`αυτό το άτομο τοσο που "χάνει τον κόσμο".
Παράλληλα εμφανίζεται ανορεξία με αποτέλεσμα την απώλεια
σημαντικού βάρους.
Αυτο μπορεί να ερμηνευτεί σαν μια φυσική αυτομύηση και άσκηση
σώματος και πνεύματος έτσι ώστε το άτομο να μπεί "καθαρό"
και συγκεντρωμένο στο στάδιο της ολοκλήρωσης.
Φαντάζομαι ότι το σεξ είναι καλό να συνοδεύεται απο έρωτα γιατι τότε
ο άνθρωπος έχει την απαραίτητη ενεργειακή φόρτιση, παρά να είναι
ένας καταναλωτής του σεξ.
Εδώ έρχεται και η βιομηχανία του "έρωτα" που έχει αποκλείσει τους
άντρες με κάποιο "στομαχάκι" και τις γυναίκες με λίγη κυτταρίτιδα.
Το πραγματικό Beauty & Fitness όμως πρέπει να γίνεται στο μυαλό
με στόχο την αντιμετώπιση παχύσαρκων και πλαδαρών σκέψεων.
Μεγάλη σημασία έχει η διατροφή.
Η χοληστερόλη ανεβάζει την σεξουαλικότητα.
τα θαλασινά έχουν μεγάλες ποσότητες χοληστερόλης.
¨Ελληνες ειδικοί κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι
η χοληστερόλη βλάπτει μόνο όταν καταναλώνονται παράλληλα
και ζωικά λίπη .Αλλοιώς είναι ευεργετική.
Αυτο είναι όντως πρωτοτυπία.
Και μια που λέμε για δίαιτα, το αλκοόλ δρά κατά της
ξεξουαλικότητας και γενικώς κατά.(δέν μιλάμε για 1 ποτηράκι)
Όσο για το διάβασμα, ο πότης βλέπει μπροστά του ένα κείμενο.
Ο μη πότης βλέπει νόημα.
Δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα .
Απλά καταθέτω τις δικές μου σκέψεις.

cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 00:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το διάβασμα, ο πότης βλέπει μπροστά του ένα κείμενο.
Ο μη πότης βλέπει νόημα.

Προσωπικά διαφωνώ σ' αυτό καθέτως, οριζοντίος, διαγωνίως και πλαγιομετωπικώς, και θα μιλήσω εκ πείρας.
Πίνω, αρκετά όχι όμως σε σημείο αλκοολισμού.
Μέχρι τώρα έχω γράψει 120 ποιήματα και 2 δοκίμια.
Το 90% αυτών, τα έχω γράψει υπο την επίρρεια αλκοόλ και ήταν κατά κράτος ποιοτικότερα και βαθύτερου νοήματος απο κείνα που είχα γράψει δίχως επίρρεια αλκοόλ.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 06:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Manifestations of Sexual Energy: One Formula for Violence?*
by J. Devi

Many schools of metaphysics acknowledge a principle of manifestation i.e., the more energy that goes into a thought, the more likely it will "come into being." Given this principle as a guide to understanding the world as it seems, please consider the following equation: many of us watch movies or even the news where there is violence, then go to bed and have sex with a lover, hand or appliance.

Theoretically, the orgasm is a blast of creative energy, like the flash of a camera giving light to the images in the mind. Without specific direction, it is more likely that the mind will be full of recent images from the movie, in this case a violent one. Then like magic, Shazam! Not that there is a direct cause and effect. Rather, the energy is charged with particular properties and potential. How this energy finds it's match on the material plane is yet another mystery.

*first printed in "Pathways" (Crossroads Learning Center) Vol. 3, #5 (Sept/Oct 1994)


--------------------------------------------------------------------------------


Vampire Yoga*
by J. Devi

Tantric Sharing of Consciousness, Energy Vampirism or Plugging into

the Electric Body???

I wanted to share a sexual act with you but wasn't sure what to call it. By description it sounds like something out of vampire lore. However, I suspect it is more about sharing consciousness not to mention a quick track to an ecstatic state.

As with most vamp fantasies the neck is the primary erotic zone. It is best approached from behind, not too directly. The tongue and lips are used to pick up a pulse where the juice seems to be where the strongest. But instead of going for the red stuff in the jugular, the juice to hunger for is energy, the life force itself. In the mind's eye it appears to be bluish white energy. I suspect it is the energy of Ida or Pingala (the two main energy meridians.) The question is whether it is consciousness. Its not like this works just by sticking ones tongue on the neck and sucking. This requires more conscious participation by all parties.

The person in the vamp role focuses all of their attention on the parts of the tongue in contact with the other's nape. For the moment, those taste buds become eyes, searching for a filament of light, or an response that requires the energy of thought. Nothing happens until the napee responds by sending all of their attention, their consciousness to directly experience the tongue. Biting hard certainly demands attention and is likely to illicit a surrender response It's also harder to control. Gentler probing works well for those more attune to subtler energies and is less likely to leave marks. But they both work well.

With both parties responding with the energy of their attention, an energy circuit is established. However I would not say the circuit is complete until there is another junction to return the energy and keep it circulating. Connecting (without penetrating) at the pelvic region seems to be the best way to "plug in."

Once you get the hang of it, you can work with greater amounts of voltage and get quite creative with the energy patterns. The energy can light up the brain and be visible to the mind's eye at least. I suppose energy vamps only suck the juice without giving any of it back. But frankly, I think that not "feeding back" the energy only causes a short circuit that results in normal sex.

Rather than the usual scene where it's pretty much over after one orgasm, it is possible to keep running this energy for hours at time. Just by using the same technique of moving the energy to other areas of the body, it is possible to "orgasm" anywhere on the body, whichever body it may be. Similarly, you can spread your consciousness to all points of contact and put all the energy into connecting with the other completely and become like a wave of ecstatic energy.

With the energy field that can be generated in this manner, some unusual effects have been known to happen. Some experience other lifetimes, some time travel, or experience themselves as animal creatures. Others move the energy to areas that need healing.

As with other vamps, there is the potential to experience the immortal self. I encourage you to try it and of course, share feedback. I believe our subtle bodies hunger for this type of energy interaction. It is also one fun way to entrain the ego to surrender to the Higher Self.

*first printed in Pathways (Crossroads Learning Center) Vol. 4 #5 (Sept/Oct 1995)


--------------------------------------------------------------------------------
(http://www.sexuality.org/l/tantra/)




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 07:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Πριν λίγα λεπτά επισκέφθηκα το νέο θέμα σου ΑΤΜΑ (topic: Ταντρα), έγραψα οτι τα links θα μου ήταν πολύ χρήσιμα για το topic Σεξουαλική Ενέργεια και μόλις μπήκα εδώ, τσούπ! Είδα οτι είχες παραθέσει αυτό το απόσπασμα!
...no words sis...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 07/07/2003 07:23:07

Edited by - reptilesalonica on 07/07/2003 07:24:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 16:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα!
φιλε γρηγορη ,ηταν κατι που καιρο σκεφτομουν το ταντρα- θεματακι ....-θυμηθηκα + τις εικονιτσες που ηθελε η φιλη αβαλον απο καμα σουτρα..μα σκεφτηκα τ'ανηλικα...-
μετα θεωρησα σωστο να αφησω συνδεσμους σχετικους στο τοπικ " νεα του ιντερνετ"
καθως διαβαζα σχετικα ...αποφασισα ν' αφησω κι εδω λιγα απ' τη ροη μου στο ξημερωμα ...

καλη και συνετη συνεχεια στο "φλεγομενο θεμα"

φως!



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 17:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....-θυμηθηκα + τις εικονιτσες που ηθελε η φιλη αβαλον απο καμα σουτρα..μα σκεφτηκα τ'ανηλικα...-

ε...εντάξει!, στο wicca child θα δώσουμε μαγικά γυαλιά

Πέρα απο την πλάκα, η Ταντρική προσέγγιση στο θέμα -Σεξουαλική Ενέργεια και προσπάθεια εκμετάλευσης της απορέουσας ενέργειας- με ενδιαφέρει τα μέγιστα!...
Πρέπει να είναι η καλύτερη πρακτική προσέγγιση.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 20:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγόρη
Συμφωνώ ότι το αλκοόλ σπάει τα φράγματα της σκέψης
και μπορεί να λειτουργήσει προσθετικά στην έμπνευση.
Ξέρω επίσης ότι όλοι οι μεγάλοι λογοτέχνες ήταν πότες.
Είναι όμως καλό να ξέρουμε να κολυμπάμε και χωρίς
βατραχοπέδηλα.
Απο πείρα 20 χρόνων αδιάλειπτης χρήσης κατάλαβα ότι
δέν καταλαβαίνεις ποτε σταματάς να το ελέγχεις εσύ,και
αρχίζει να σε ελέγχει αυτό.
Αυτο το καταλαβαίνουν όμως οι γύρω σου.Δεν είναι καθόλου
κολακευτικό σε βεβαιώνω.
Τα ποιήματα και τα δοκίμια που έγραψες θα είναι φαντάζομαι
θαυμάσια. Σε 10-15 χρόνια όμως θα έχεις την διαύγεια να θυμάσαι
έστω ότι τα έγραψες εσύ ;


cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 18:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε apatris, κολυμπάω άριστα και χωρίς "βατραχοπέδιλα" αλλά με τα "βατραχοπέδιλα" εκτινάσσομαι στην άβυσσο των σκέψεών μου και δε θέλω να ξέρω ούτε καν αν θα υπάρχω σε 10-15 χρόνια.
Φίλε...σκέψεις που πηγάζουν απο εγκλωβισμένο συναίσθημα είναι ό,τι γράφω και με τη σειρά τους εγκλωβισμένα σε λέξεις σ' ενα κομμάτι χαρτί.
Σκόνη στον άνεμο-ζω στο σήμερα, δε θέλω να ξέρω το αύριο, θα έρθει αυτό να με βρεί.
Όσο για το "κολακευτικό"...εντάξει, είπαμε οτι πίνω, δε γίνομαι όμως κουρούμπελο να σέρνομαι.
Εκτός αυτού έχω ισχυρότατη δύναμη θέλησης, γιατί ό,τι αποφάσισα το κατάφερα. 10 χρόνια δεν έτρωγα κρέας δίχως να μου λείπει.
Τρώω μια φορά τη μέρα, προσπαθώ να μη δένομαι με ανθρώπους και πράγματα γύρω μου γιατί είναι βάρος.
Δες τη μέλισσα!...τι όμορφα βομβίζει την αυγή και γυρνά απο λουλούδι σε λουλούδι?...Ένα τόσο δα πλασματάκι και ζει σοφότερα απο εμάς.
Αξίζει η καταπιεσμένη ζωή μας περισσότερη ελευθερία.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 09/07/2003 18:54:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 01:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγόρη Χαίρομαι που αισθάνεσαι δυνατός .
Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να αισθάνονται και να είναι έτσι.
Ας ευχηθούμε λοιπόν να ωφεληθούν απο αυτόν τον μικρό διάλογο
άλλοι συνάνθρωποί μας , με μικρότερη δύναμη θέλησης.
Όσο η ειρήνη θέλει ανθρώπους έτοιμους για πόλεμο,
έτσι και ελευθερία προυποθέτει δύναμη και τόλμη.

cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 05:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεφύγαμε κατά πολύ απο το θέμα μας αλλά...
quote:
Όσο η ειρήνη θέλει ανθρώπους έτοιμους για πόλεμο,
έτσι και ελευθερία προυποθέτει δύναμη και τόλμη.

...χαλάλι

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 16:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
One night stand .

Στα πλαίσια της χειραγώγησης των μαζών πολλά αλλάζουν ανα τους
αιώνες,το νόημα παραμένει όμως το ίδιο.
Πολλοί απο μας που μελέτησαν ιστορία , θα διαπίστωσαν ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα έγιναν στο όνομα της αγάπης , της ισότητας και της ελευθερίας τώρα τελευταία και της δημοκρατίας.
Πρίν απο πολλούς αιώνες προκειμένου να κρατηθεί το επίπεδο της ζωής χαμηλά , μαζί με πολλά άλλα ενοχοποιήθηκε ο έρωτας και το σεξ και έγινε αμάρτημα. Παρ`όλα αυτα η ανθρώπινη φύση αποδείχτηκε ισχυρότερη των περιορισμών.Τι να κάνουμε λοιπόν ,σκέφτηκαν οι κρατούντες, Κάτι που δεν μπορείς να το πολεμήσεις απ`ευθείας ,υποτίμησέ το , γελοιοποίησέ το, δάστρεψέ το, και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Το σεξ έπρεπε να πάρει τη μορφή που πήρε και το άλλο τεράστιας σημασίας ζήτημα.Το φαγητό. Έτσι προέκυψε το fast food του έρωτα και ονομάστηκε one night stand. Βεβαίως οι εφήμερες σχέσεις υπάρχουν απο τοτε που υπάρχει άνθρωπος, όμως εδω έγινε κάτι άλλο.Ξεκίνησε μια ολόκληρη βιομηχανία απο αξεσουάρ, περιοδικά,μόδα στο ντύσιμο,κινηματογράφος,μουσική κλπ. Ο άνθρωπος δέν πρέπει να μεινει με το σύντροφό του παραπάνω απο μια νύχτα γιατι μετά αρχίζουν τα επικίνδυνα . Μπορεί να ερωτευτούν, να αγαπηθούν, να αρχίσουν να συζητούν και να τα βρίσκουν.Μπορεί να βρούν ακόμα και αυτη την μαγική ενέργεια ................
Επίσης έπρεπε να αλλοιωθεί και η συμπεριφορά του φύλου.
Οι άνδρες και οι γυναίκες πρέπει να συμπεριφέρονται σαν ομοφυλόφιλοι
ή άφυλοι . Σκοτώσαμε στη δίαιτα τις γυναίκες μέχρι που να μήν είναι ελκυστικές , και ντύσαμε τους άντρες σαν αδερφές και τους βάλαμε να λικνίζονται στις πασαρέλες με τον κ... απέξω.Σας πείσαμε κιόλας ότι αυτο είναι το ωραίο.
Το να προσέχει ένας άνθρωπος την εμφάνισή του είναι απαραίτητο. Να ξέρει και τα όρια όμως.

One night stand λοιπόν; Εντάξει!!
Αφού δέν μαγείρεψα κάτι καλύτερο.........


cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 17:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά...τη σκέψη μου διαβάζεις φίλε Άπατρις?!
Πολύ εύστοχα όλα όσα ανέφερες.
Όλα δυστυχώς εμπίπτουν στην ομαδοποίηση και κατ' επέκταση ευκολότερη χειραγώγηση.
Για τις επερχόμενες γενεές που θα βιώσουν ακόμα εντονότερο το αίσθημα της αφυλίας, ο ψυχικός κλονισμός θα είναι το αλάτι στο πιάτο, γιατί ο αδύναμος και ασταθής πιάνεται απο όπου του υποδείξουν.
Σκέφτομαι σε λίγα χρόνια δε θα βρίσκουμε ρούχα να ντυθούμε
Όλα θα είναι πλέον τόσο θηλυπρεπή.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/07/2003 17:15:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 05:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνε κουράγιο Γρηγόρη.
Μου φαίνεται ότι έχει κι`άλλους σαν και μας ο πλανήτης .
Εμείς π..... δεν γίναμε ακόμα φαίνεται.
Ας πολεμάμε έστω και με λόγια.
Τί να κάνουμε δηλαδή , να πάρουμε σιδερόβεργες και να αρχίσουμε
να βαράμε εδώ και κεί;(Αν και να σου πώ........Καμμιά φορά...)
Καί επειδή μας αρέσουν και τα αποφθέγματα :
"Πόλεμος ένδοξος ειρήνης αισχράς αιρετώτερος"

cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikouli
Νέο Μέλος

Greenland
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 02:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikouli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera sas einai gnwsto pws se kathe koinhsh apeleytherwnetai energeia sto sympan...h seksoualikh energeia eiani mia poly dynath morfh fysikhs energeias pou apeleytherwnetai kai mporei oxi mono na mhn paei ofelimh alla kai na mas xrisimeysei prws ofelos mas:)polloi anthrwpoi pou asxolountai me ton dialogismo kai thn sylogh energeias to kseroun ayto...kseroun pws einai dynatotherh h fysikh pygh apo to na mazeyoun stixiakh energeia..apo ekei kai pera xreiazetai kalo focus kai etsi oxi mono den xaneis energeia alla isa isa kerdizeis!!
filika elena:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikouli
Νέο Μέλος

Greenland
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 02:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikouli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera sas einai gnwsto pws se kathe koinhsh apeleytherwnetai energeia sto sympan...h seksoualikh energeia eiani mia poly dynath morfh fysikhs energeias pou apeleytherwnetai kai mporei oxi mono na mhn paei ofelimh alla kai na mas xrisimeysei prws ofelos mas:)polloi anthrwpoi pou asxolountai me ton dialogismo kai thn sylogh energeias to kseroun ayto...kseroun pws einai dynatotherh h fysikh pygh apo to na mazeyoun stixiakh energeia..apo ekei kai pera xreiazetai kalo focus kai etsi oxi mono den xaneis energeia alla isa isa kerdizeis!!
filika elena:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 06:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα!χα!...καλώστηνε κι ας άργησε...σου εύχομαι καλή διαμονή καλή μου Έλενα.
Πολύ όμορφα αυτά που αναφέρεις και συμφωνώ βεβαίως οτι κάθε κίνηση οπουδήποτε στο σύμπαν, απελευθερώνει ενέργεια...
Αν όμως διάβασες και παραπάνω, ψάχνω τους τρόπους αξιοποίησης αυτής της ενέργειας...χαίρομαι που θέτεις νέες βάσεις στη συζήτηση...
Αν μπορείς να σκοτώσεις και τα greeklish θα σε ευγνομωνούσαν όλοι πιστεύω
~Τα λέμε~

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 18/07/2003 06:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy