ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 14:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΠΡΟΒΛΜΑΤΙΣΜΟ:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΚΟ; (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ) ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΣΥΓΧΕΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ "ΠΡΕΠΟΝΤΩΣ" ΚΑΙ "ΟΡΘΟΥ" ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ;

ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ARCHON.

Το ερώτημά σου είναι... καλό και... κακό

Καλό γιατί είναι από τα μεγαλύτερα μεταφυσικά ερωτήματαπου πρέπει να απαντηθεί από τον κάθε έναν από εμάς.

Κακό γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε ώριμοι και έτοιμοι να απαντήσουμε με βεβαιότητα.

Δεν πειράζει όμως ας ξαναπροσπαθήσουμε.

Πριν συνεχίσετε όμως, σας παρακαλώ, ρίξτε, καλού-κακού μια ματιά και σε προηγούμενες προσπάθειες να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα:

topic.asp?TOPIC_ID=432

topic.asp?TOPIC_ID=467

topic.asp?TOPIC_ID=320

Είναι από τα παράδοξα της μεταφυσικής. Πόσο καλό είναι να μελετούμε το κακό;;;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 14:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...
ΧΜ!


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:05:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 15:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΧΑΖΗ

Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ...ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΓΙΓΚ ΓΙΑΓΚ ΣΟΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ (ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ) ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ... ΤΟ ΓΙΓΚ ΓΙΑΓΚ ΑΠΛΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ. "ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ Ή ΠΡΑΞΕΙΣ;

ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ προς το παρόν
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 16:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρόν πήρα το θάρρος να μετακινήσω το topic σε ένα πιο κατάλληλο forum (ΣΟΦΙΑ) γιατί δεν ταίριαζε θεματικά στο forum Απόψεις-Προτάσεις.

Ας συνεχίσουμε....

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 17:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μενα( και το καλαμι μου... αυτο που εχω καβαληση και τρεχω) τα πραγματα ειναι πολυ πολυ απλα....


ονομασαμε αυτο που μας "συμφερει" ΚΑΛΟ...
ονομασαμε αυτο που δεν μας "συμφερει" ΚΑΚΟ...
και προσπαθησαμε να τα τακτοπιοισουμε ολα με βαση αυτη την αντιλιψη των πραγματων.
Τοποθρτησαμε τον ευαυτο μας(σωστα) στο κεντρο του συμπαντος και γυρω μας το κακο και το καλο μαχονται για να επικρατησουν στην γη(λαθος)...
..ετσι μπορουμε να προσδιορισουμε πολυ καλα τον αμερικανκο-δυτικο συγχρονο τροπο τοποθετησης σ'αυτο το ερωτημα, ετσι μας ερχεται απαντημενο το ερωτημα εξ αμερικης μεσω των ταινιων και της υποκουλτουρας που εξαγουν...
Ανατολικα τα πραγματα(παντα κατα την κριση μου) εχουν ποιο ενδιαφερον...
Στην Βιβλο και συγκεριμενα στο κεφ. ΓΕΝΕΣΙΣ βλεπουμε το φιδι να προσπαθει να πεισει την Ευα οτι το να φαει το μηλο ειναι κατι που την "συμφερει"... διοτι θα γινει θεα και θα γνωριζει το καλο και το κακο... ωσ αλλος πωλητης το φιδι πειθει τελικα την Ευα και.. τα γνωστα.
Βλεπουμε λοιπον οτι η Ευα πειστηκε οτι κατι την "συμφερει" και το επραξε... αν κοιταξουμε στην Ιστορια θα δουμε διαφορα παραδειγματα καταστασεων τελιως ασυμφορων για αυτους που τα επραξαν( Χιτλερ και ναζιστικη Γερμανια, οκτωμβριανη επανασταση) που ομος τα επραξαν διοτι καποιος τους ειχε πειση οτι ειναι προς το "συμφαιρον" τους...
το ανωτερω τοποθετει μια ακομα παραμετρο στο θεμα καλο κακο....
ονομαζουμε καλο αυτο που καποιος μας εχει πεισει οτι μας "συμφερει"...
παρακατω...
Πισω στην ΓΕΝΕΣΙΣ...
ο Καιν σκωτωνει τον Αβελ διοτι η θυσια του δεν βρισκει ανταποκριση στον θεο...
Ο Καιν τυφλωμενος απο το οτι ο Αβελ ειναι "το καλο παιδο" και τα εχει καλα με τους υσχιπους της ιστοριας μας πιστευει οτι αν "ξεφωρτωθει" τον Αβελ θα παρει την θεση του και το πρατει...
Παλι το κηνητρο ειναι το ατομικο" συμφερον"...
που οδηγει στην βια...
νομιζω οτιαυτο το κεφαλαιο της Βιβλου μας δινει εναν τροπο για να την διαβασουμε... αν τη διαβασουμε με φοβο θεου ματαιος κοπος αλλα αν την διαβασουμε μυθιστορηματικα ψαχνοντας το κηνητρο για οτι εγινε τοτε "δολοφονος" ειναι ευκολο να βρεθει απο το "κηνητρο" του...

Σχολιαστε τα αυτα και θα επαναρθω αν υπαρχει ενδιαφερων για την θεωρια μου... εχει πολυ ακομα


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 18:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ!ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΑΟ...
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΟΥΤΗ Η ΑΡΜΟΝΙΑ... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΑΟ...

ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΩΣ 'ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΣ'...ΟΡΙΣΜΟΣ...

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ...ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΗΚΕΙ...ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ Η ΑΠΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΟΥ ΣΑΝ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΑΝΕΞΙΧΝΙΑΣΤΗ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ...

...ΜΑ ΣΚΕΨΟΥ...ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΟΛΩΣΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ...+ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΖΥΓΟ ΤΗΣ.. ΑΝ ΟΧΙ Ο ΔΥΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ 'ΜΗΛΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ'..
ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΠΟ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ(ΑΠ'ΟΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 'ΦΩΣ'...)ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ 'ΤΕΚΝΟΠΟΙΕΙ'...ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ...ΕΝΑΝ 'ΚΑΡΠΟ'...ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...Η ΓΥΝΑΙΚΑ ...ΜΑ ΔΕΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ...ΔΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ...
ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΜΕΡΗ ΔΕΝ ΚΥΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ?...
ΜΑ...Ο ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΕΝΑΠΩΘΕΤΕΙ...'ΤΟ ΛΟΓΟ'
...ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΩΣ ΤΗΝ 'ΘΕΙΑ ΕΝΤΟΛΗ' ΤΗΣ ΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ...?ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ 'ΦΡΑΚΤΑΛ ΤΟΥ DNA...'
Ο ΑΝΔΡΑΣ ΦΕΡΕΙ...ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ'....
'Η ΤΗΝ 'ΚΟΡΗ' ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ....
+ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΝ 'ΥΙΟ 'ΤΟΥ...


ΧΜΜΜΜΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ...ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ+ΛΕΞΗ ΣΟΥ....
ΕΦΕΡΑ ΕΔΩ ...ΕΝΑ ΜΗΛΟ...!
SHALL.. WE.. CONTINUE...IN HARMONY...?


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:06:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 20:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ drumx13 ΤΙ ΝΑ ΠΩ .... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΒΑΣΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ... ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΝΕΧΙΣΕ

ΑΤΜΑ 1) ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΝΑ PR.MESSAGE ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ
2) ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΑΟΪΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΜΠΛΟΚΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ZADHEN LOTFI ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΒΑΘΥΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΩΣΤΟΣΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕΤΙ ΝΕΟ ΑΛΛΩΣΤΕ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΣΟΥ Ή ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ (ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΑΣΤΕΙΟ ΧΕ ΧΕ )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ARCHON!
ΘΑ 'ΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ...
ΤΡΙΤΟΥ ΛΟΓΟΥ...
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ(!)...
ΝΑΙ!
+ΤΩΡΑ ΣΟΒΑΡΑ...
ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΗ ΡΟΗ...
!ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΩ...!
ΜΑ ΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ...ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΕΛΕΙΑ...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
part II...
προχωραμε... ο Πυργος της βαβελ... αλληγορικα η αναγκη του ανθρωπου να ενωθει σε αδερφοτητα, να δουλεψει παρεα και να καταφερει να κοιταξει ψηλα, στο θειο, και θα μπορουσε αν δεν ηταν τοσο διαφορετικοι, οι ανθρωποι, αν δεν ηταν τοσο εγωιστες. Το οτι ο θεος τελικα τους τιμωρισε για την αλαζονια τους θα μπορουσε να ειναι και δικαιολογιες τον ανθρωπων... θυμιζω οτι η τιμωρια ηταν οτι τους μπερδεψε της γλωσες και δεν μπορουσαν να συνενοηθουν που πρακτικα σημαινει οτι η διαφορες μεταξυ των ανθρωπων ειχαν γινει αγεφυρωτες.
ΟΙ διαφορες μου με τον συνανθρωπο υπαρχουν και διμιουργουν προβλημα και ενδεχομενος βια, οταν αυτος με θιγει, με πατα, που πρακτικα σημαινει οτι θιγει τα "συμφεροντα" μου, δεν εχω προβλημα με καποιον πολυ μακρια, συνηθως το προβλημα ειναι με ανθρωπους που βρισκονται κοντα.
Τωρα τα συμφεροντα μου στο σημερα και παντοτε εχουν να κανουν με τρια(3) πραγματα- αναγκες: φαι, χωρο για δημιουργια και αναπαυση-σκεψη, και ασφαλεια,...
Εξηγουμαι...
Φαι: εννοω δουλεια που οταν θιχτουν τα συμφεροντα μου θα βγω στους δρομους θα απεργησω και ενδεχομενος θα ειμαστε μαζι αν θιχτουν και τα συμφεροντα σου... τωρα αν ενοχλω το κοινωνικο συνολο κλεινοντας τους δρομους... αλλο καπελο, εγω κρινω ΚΑΛΟ να απεργησω, ενω για την γιαγια που θελει να παει στο νοσοκομειο ειναι ΚΑΚΟ οτι απεργω ...ΘΙΓΕΙ τα "συμφεροντα" της.
Χωρος... στο συμπαν μου που οπως ειπα στην αρχη ειμαι το κεντρο εγω μπαινοβγαινει μονο οποιος θελω εγω... Εγωκεντρικος... δεν νομιζω ψαξτο και θα δεις οτι μονοι μας επιλέγουμε με ποιον θα ζησουμε, με ποιον θα κανουμε παρεα, ποιος θα γινει φιλος, αν καποιος χαλαει την ισοροπια στο συμπαν μας μας την"σπαει", μας τσαντιζει, μας χαλαει την ηρεμια, τον αποφευγουμε ...
Εδω θιγεται ενα ¨συμφερον " μας στην ηρεμια και στην γαληνη απαραιτητο για την ψυχικη μας υγεια.
Θελω λοιπον το χωρο μου που σημαινει επισης σπιτι και που ειναι ασυλο και βαζω οποιον θελω εγω και δεν βαζω καποιον που θα με κλεψει. Ελευθερια να σκεφτομαστε και να λεμε οτι θελουμε ελευθερια να δημιουργουμε χορο για να δημιουργουμε, ολα αυτα ειναι χωρος.
Τα απολυταρχικα καθεστωτα δεν αντεχουν στο χρονο διοτι θιγουν αυτο το Συμφερον-αγαθο και ασε τα αμερικανακια να λενε οτι κερδισαν το ψυχρο πολεμο..
Μια μικρη παρενθεση...
Η οκτωμβριανη επανασταση εγινε διτι ο Λενιν και ο και ο Μαρξ επεισε τους¨"προλαιταριους" οτι θα τους συμφερει η νεα κατασταση που θα δημηουργηθει"ελατε μαζι μας... ελεγε... δεν εχετε να χασετε τιποτα παρα μονο της αλυσιδες σας" και πηγαν....
... στην πορεια ανκαλυψαν οτι ειχαν κανει λαθος οτι η κατασταση ειναι ασυμφορη γι'αυτους και ειπαν να την αλαξουν και τοτε το κρατος εφαρμοσε κατασταλτικα μετερα για να περιοριση την αναγκη αυτη να κανει το ρισκο μεγαλο για τον επιδοξο επαναστατη και φτασαμε ενας λαος να ειναι αντιθετος στην κατασταση και ενα τεραστιο κρατος να παρακολουθει τουσ πολιτες του ... τι ποιο φυσικο λοιπον αυτο τι κρατος να καταρευσει ... Τωρα τα αμερικανακια που καυχιουντε οτι νικησαν στον Ψυχρο πολεμο τα καταλαβαιβω διοτι δεν το εψαξαν το θεμα και δεν αντιλαμβανονται την λογικη και τεραστια δυναμη του συμφεροντος ωσ κηνητρο στην ιστορια του κοσμου. αποτελεσμα να ειναι ευαλωτα στην προπαγανδα..

Ασφαλεια... ανφερθηκα προηγουμενος σ'αυτο αλλα δεν ειπα οτι συνδεεται με τον χωρο στην εννοια του κρατους σημερα, της φυλης παλιοτερα.... οπου μεσα απο την ομαδα υπερασπιζομαστε τους χορους μας καλυτερα ενωμενοι για το κοινο καλο, το κοινο "συμφερον" θα αμυνθουμε και ενδεχωμενος να επιτεθουμε αν καποιος μας πεισει οτι μας συμφερει και συνηθως γινεται αυτο.... βλεπε τους αμερικανους που προσπαθουν απο τον Σεπτεμβρη να πεισουν οτι ο Σανταμ μας απειλει και πρεπει να ενωθουμε εναντιον του για το "καλο" μας..
Βαιβαια σε μια φυλη- κοινωνια -κρατος- ομαδα πρεπει να υπαρχει ισοροπια ανα μεσα στα συμφεροντα του ενος και του αλλου...
Πισω στην βιβλο...
Μωησης
...αφου επεισε τους Ιουδαιος να τον ακολουθησουν στην Εξοδο.. γιατι τους συμφερει να τον ακολουθησουν στην γη της Επαγγελιας, έφορη γη ,δωσμενη απο τον θεο κλπ .. κλπ και αφου επεισε τον φαραω οτι δεν τον συμφερει να τους κρατησει,(10 πληγες)κλπ...... εφυγαν...
στο δρομο φυσικα επικρατησε το χαος. Οι ιουδαιοι, ασυνηθηστοι στην ιδεα της ελευθεριας, εκαναν οτι ηθελε ο καθενας, καπου επρεπε να μπουν κανονες και μπηκαν, με την ωραια ιστορια με τις 10 εντολες που ειναι και η πρωτη υποψια, γραπτου συνταγματος..
Το συνταγμα περιοριζει την ελευθερια μας εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου. Τι ελεγε στα αληθεια, εβαζε φραγμους σε οτι μπορουσε να δημιουργησει προβλημα στην ομαδα, να μην κλεβεις ας πουμε, να μην λες ψεματα, να μην ξενοπηδας, να μην παρατας τους γερους γονεις σου, να μην σκοτωσεις και αλλα. Το ζητουμενο ηταν η ισοροποια αναμεσα στους ανθρωπους και αυτη ειναι η εννοια του συνταγματος σημερα, μονο που σημερα προσδιοριζει και πολιτευμα, θρησκευμα, και αναφερει.... το ποιους αφορα.

Με τον ενα η με τον αλλο τροπο, φτανουν στην γη Χανααν(χωρος), αφου κατεσφαξαν κοσμο και κοσμακη( το κοινο συμφερον της φυλης), με της ευλογιες του θεου παντα για αλλοθι για να τα εχουν καλα με τον εαυτο τους( συμφερον στην ψυχικη υγεια και γαληνη που ελεγα παραπανω), και περασαν τα χρονια ο Νομος λειτουγρησε και κανεις δεν τον αλλαξε διοτι τους ικανοποιουσε της βασικες τους αναγκες μεχρι που παρουσιαζεται ο Ιησους που λεει...
"δεν ειρθα να αλλαξω τον νομο αλλα να το συμπληρωσω" και μας μιλαει για αγαπη, που πρακτικα προσπαθει να περιοροσει το συμφερον μας για το κοινο συμφερον, διδασκει την φιλανθρωπια. Περνωντας σαν δεδομενο οτι υπαρχει αδικια και αναξιοπαθουντες στον κοσμο, διδασκει ισως την μονη ελπιδα για να αλαξει κατι την φιαλνθρωπια ... δεν θελει να δημιουργησει βια δεν θελει οπαδους ή πιστους πουθενα δεν λεει κατι τετοιο λεει μονο "ο εχων δυο χοιτωνες...
Μιλαει επισεις για την συγχωρεση απο ανθρωπο σε ανθρωπο φερνει τους ανθροπους ποιο κοντα τους κανει ομαδα(εκλησια) που ενωνοντε με δεσμους(θεια κοινωνια) δινει το εγω του και διδασκη την εννοια της θυσιας( μυστικος δειπνος ),Λαβετε φαγετε τουτο εστι το σωμα μου σας τα εδωσα ολα παρτε, και αυτο το τελευταιο για το καλο της ανθροπωτητας παραδειγμα θυσιας και...
πεθαινει ετσι απλα..
Μιλησε για αγαπη. Απο τα παραπανω λοιπον, νομιζω οτι αγαπη ειναι να μην κοιτας το συμφερον σου σε οποιαδοιποτε στιγμη, να κοιτας το συμφερον της ανθρωποτητας και να περιμενεις απο το συνανθρωπο να νοιαστει για σενα, αν χρειαστει να θυσιαστεις για το καλο του κοσμου, να συγχωρεσεις αυτους που σε εβλαψαν και να προσφερεις φιλανθρωπια στους αναξιοπαθουντες.

Σημερα καλος ειναι ο ανθροπως που νοιαζεται για τον συναθρωπο, που εχει σχεσεις με την ομαδα που ανηκει, που δεν κοιταει μονο την παρτη του, που πρασπαθει για το κοινο καλο το κοινο συμφερον... ενας που θυσιαζεται για την ομαδα, που ξεβολευεται γενικα, για συμφεροντα κοινα, κοινες αξιες, και που μεσα σε αυτα εχει εναποθεσει και το ονειρο του για εναν καλυτερο κοσμο,( το δικο του συμφερον) Τετοιος ανθρωπος σε πολεμο θα γινοταν ηρωας, σε ειρηνη θα γινοταν αγιος.
Αληθεια εναι ,διδασκουμε στα παιδια μας ιστορια και κατωρθωματα ηρωων και δεν τα διδασκουμε τον λογο που εγιναν ηρωες... ηρωες εγιναν γιατι ξεβολευτικαν απο το σπιτι, απο την δουλιτσα, τους απο την οικογενεια και πηραν τα βουνα, να πολεμησουν, για το κοινο καλο, το κοινο συμφερον.

Καλο ειναι οτι μας συμφερει λοιπον και το ασυμφορο το οναμασαμε κακο...μερικες φορες το ονομασαμε διαβολο για να εχομε αλοθι....
...δεν φταιω εγω μπηκε ο διαβολος μεσα μου κε δικαστα ...κλπ κλπ....
Δεν υπαρχει λοιπον καλο και κακο μονο ανθρωποι και πραξεις..
και αν δεν υπηρχε το "συμφερον" μου ως κινητρο της ιστοριας δεν θα υπηρχε ουτε αυτη η ιστορια ...
χαιρετω


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενοειτε οτι δεχομαι σχολια και παρατηρησεις και ενοειτε οτι πιστευω οτι τα ανωτερω αποτελουν σκεψεις μου και μονο...

...ουφ καιρος να κατεβω απο το καλαμι μου... να ξεπεζεψω

Χαιρετω

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 11:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ή ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΑΤΜΑ "MANAVA SEVA, MATHAVA SEVA" ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΟΣΩΝ ΕΙΠΕΣ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ....ΙΣΩΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ "ΚΑΚΟΥ" ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΠΙΟ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ .... ΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΤΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ...
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΖΥΓΑΡΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΔΙΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΣ ΠΡΑΞΗ.

ΚΟΛΑΣΙΜΗ ΑΜΑΡΤΙΑ Η ΣΚΕΨΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 14:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ.

ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΟ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ..
ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΑ ΑΝΤΙ ΟΔΟΝΤΟΣ.....

ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΛΟ ΟΧΙ ΟΦΘΑΛΜΟ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΟΝ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ, ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ.

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΡΑΤΗ ΠΛΕΟΝ.

ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΟΣΑΝ ΤΙΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΞΙΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ.
ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...
ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.. ΠΟΛΕΜΟΙ ... ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ... ΠΑΙΔΕΙΑ ....
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΓΚΩΝ (ΑΛΗΘΕΙΝΩΝ Η ΨΕΥΔΩΝ)...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΚΟ.

ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΔΙΕΜΟΡΦΩΘΕΙ ΑΠΟ ΛΑΟ ΣΕ ΛΑΟ..
ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

ΙΣΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΣΥΝΥΠΑΡΞΕΩΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ.

ΕΩΣ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΛΠΙΖΩ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΚΑΚΟ Η ΚΑΛΟ ????????????

ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ???
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 17:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ???
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ????

ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ AVATARGR (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ) ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ (ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ), Η ΕΙΡΗΝΗ, Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, Η ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ, Η ΕΥΤΥΧΙΑ, Η ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ, Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, Η ΑΡΕΤΗ, Η ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ, Η ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ κ.α.

ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ, Η ΚΑΚΙΑ, Η ΖΗΛΕΙΑ, Ο ΠΟΛΕΜΟΣ, Η ΑΔΙΚΙΑ, Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΓΑΠΗΣ, Η ΑΣΕΒΕΙΑ, Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΖΩΗ). ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΕΤΣΙ.
ΕΙΔΑΛΩΣ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ Σ'ΕΝΑ ΛΑΒΙΡΥΝΘΟ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΩΝ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΓΙΑΤΙ Ο ΟΦΙΣ ΣΥΝΥΠΗΡΧΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Η ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΑ ΖΟΥΣΑΝ ΕΚΕΙ), ΩΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΕΣ.

" ΙΔΟΥ ΕΓΕΙΝΕΝ Ο ΑΔΑΜ ΩΣ ΕΙΣ ΕΞ ΗΜΩΝ, ΕΙΣ ΤΟ ΓΙΝΩΣΚΕΙΝ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΑΥΤΟΥ, ΚΑΙ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΚΑΙ ΦΑΓΕΙ, ΚΑΙ ΖΗΣΕΙ ΑΙΩΝΙΩΣ " (ΓΕΝ.γ.22)

ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ, ΕΙΤΕ ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΑ ΕΙΤΕ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ, ΦΙΛΕ ARCHON, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ.

ΦΙΛΙΚΑ
ΕΥΧΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 17:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ονομασαμε αυτο που μας "συμφερει" ΚΑΛΟ...
ονομασαμε αυτο που δεν μας "συμφερει" ΚΑΚΟ...
διαβαστε και τα προηγουμενα
χαιρετω

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 19:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΕΥΧΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ drumx13.

Η ΦΙΛΗ ΕΥΧΗ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ (ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ), Η ΕΙΡΗΝΗ, Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, Η ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ, Η ΕΥΤΥΧΙΑ, Η ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ, Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, Η ΑΡΕΤΗ, Η ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ, Η ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ κ.α.
ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ, Η ΚΑΚΙΑ, Η ΖΗΛΕΙΑ, Ο ΠΟΛΕΜΟΣ, Η ΑΔΙΚΙΑ, Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΓΑΠΗΣ, Η ΑΣΕΒΕΙΑ, Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΖΩΗ). ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΚΑΛΗ Η ΑΓΑΠΗ ΛΟΙΠΟΝ (ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ) ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ???
ΕΑΝ ΑΓΑΠΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟΤΕ Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.
Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΙΣΩΣ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΔΥΝΑΜΗΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥ...
ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ.
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ drumx13.

quote:
ονομασαμε αυτο που μας "συμφερει" ΚΑΛΟ...
ονομασαμε αυτο που δεν μας "συμφερει" ΚΑΚΟ...

******* ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΦΕΡΟΝΤΑ ******

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ,ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΤΗΝ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ,ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.
ΚΑΙ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΚΟ, ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 20:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ drumx13.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ονομασαμε αυτο που μας "συμφερει" ΚΑΛΟ...
ονομασαμε αυτο που δεν μας "συμφερει" ΚΑΚΟ...

--------------------------------------------------------------------------------


******* ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΦΕΡΟΝΤΑ ******


quote:
ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ,ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΤΗΝ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ,ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.
ΚΑΙ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΚΟ, ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ.


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ;;;;; ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ, Ή ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ; ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΕΤΗ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΛΟ Ή ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ;;;;(ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ, ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ)

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 22:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΥ ΑΝΤΟΝΙΟΥ...ΘΑ ΘΕΣΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...

"ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ"...ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ!!!?????

-ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΨΥΧΗΣ?
-ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ?'Η +ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑ ΠΟΛΩΜΕΝΑ+ΑΠΟΛΥΤΑ!!??
-ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ????

ΑΝ ΤΩΡΑ.. ΕΙΠΑ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ...ΑΣ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ...ΠΑΡΑ ΓΕΓΟΝΟΣ...ΤΗΣ 3ΥΠΟΣΤΑΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:10:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 00:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ,
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΤΟΠΤΡΟ.(ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ).
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΜΕΛΕΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ "ΚΑΚΟ" ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ.(ΟΧΙ ΠΟΛΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ)
ΜΕΛΕΤΩ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΡΘΩΠΟΥΣ ΑΤΜΑ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ [Β)]

Η ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΓΑΘΟΥ.(ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ).

ΦΙΛΕ AVATARGR ΛΕΣ
"ΚΑΛΗ Η ΑΓΑΠΗ ΛΟΙΠΟΝ (ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ) ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ??? "
ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ "ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤ.ΠΑΥΛΟΥ ΣΤΗΝ Α'ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ ΣΤΟ ΙΓ ΚΕΦΑΛΑΙΟ. ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 00:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ?????

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΛΕΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ ????

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ(ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΟΘΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ .....
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΟΥΣ, ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.

ΦΙΛΗ ΕΥΧΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 09:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεχτουμε οτι ισχιει αυτο που εγραψα παραπανω....


ονομασαμε αυτο που μας "συμφερει" ΚΑΛΟ...
ονομασαμε αυτο που δεν μας "συμφερει" ΚΑΚΟ...

τοτε το ερωτημα ειναι πλεον ....
τι σταση πρεπει να κρατησει ο καθενας στην ομαδα- κοινωνια του...
να κοιταξει την παρτι του.... αφου ετσι κανουν ολοι ή ...
να κοιταξει το καλο(συμφερον) της κοινωνιας και μεσω της ενδεχομενης "ανοδου" να ανεβει και αυτος μαζι?

Μηπως αν κοιταξουμε το κοινο καλο, ανακαλυψουμε οτι ο παραδεισος δεν ειναι καπου μακρυα αλλα κατω απο τα ποδια μας (κυριολεκτικα) και τον πατουμε καθημερινα.... και μηπως ενας ανθρωπος που κοιταζει μονο την παρτη του και κατα συνεπεια θεωρει ολους τους αλλου εν δυναμη ανταγωνιστες του, ζει ηδη μια κολαση...
μηπως...?
και μηπως τελικα αυτο ειναι το ζητουμενο, ενας καλυτερος κοσμος για ολους, ενας κοσμος αγαπης οπου ολοι ειμαστε αδερφια κατω απο την στεγη του ουρανου,ενας παρδεισος για ολους και τον καθενα ξεχωριστα...

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 14:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ(ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΟΘΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ .....
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΟΥΣ, ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ ...ΚΑΛΕ ΜΟΥ ...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:12:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 18:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ
ΕΞΑΚΟΛΟΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ, ΟΜΩΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ :
ΔΕΝ ΜΠΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΥΤΑ ΚΑΛΟ Ή ΚΑΚΟ.
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΞΗ, ΟΠΟΙΑ ΣΚΕΨΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΨΗΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ; ΠΡΕΠΕΙ; ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΣΕ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΓΕΡΝΕΙ; ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ Η ΜΟΝΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΛΕΠΤΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟΤΕ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ (ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ). ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ.

Γ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 18:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΠΣ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΙΟΥ


.... ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΤΗΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΜΙΣΩ ΩΣΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΛΗΣΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΖΟΜΑΙ , ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ Ή ΘΕΪΚΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΡΑΓΜΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΟΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ;

ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 19:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ENNOΩΝΤΑΣ...ΤΟ ΜΗΛΟ...!?
ΑΡΧΟΝΤΑ ...ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...
ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ...ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ...ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΕ..ΓΙΑ ΝΑ 'ΧΙΟΥΜΟΡΗΣΟΥΜΕ' ...ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΕΤΣΙ ΛΙΓΟ
.........ΑΜΥΔΡΑ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:14:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 19:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ARCHON ΑΝΑΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ...
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ....

quote:
ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ,ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΤΗΝ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ,ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.
ΚΑΙ ΩΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΚΟ, ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ,ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ.

ΓΙΑ ΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ???

ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΔΙΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ...

quote:
ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ


ΑΣ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΚΑΚΟ = ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 20:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΕΣ ΜΟΥ

ΤΟ ΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΝ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ. ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ, ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΡΙΝΕΙ.

ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ ΠΩΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΕΙ ΝΟΥ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ (Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ) ΜΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ; ΑΠΛΑ ΑΠΟΚΟΠΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΜΑΣΗΜΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

ΚΑΠΟΤΕ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΣΤΟΝ ΑΔΑΜ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΗΛΟ

ΣΗΜΕΡΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΠΙΟ ΥΠΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΡΗΤΕΣ

ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

ΙΣΩΣ . . . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 20:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ


ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΞΙΕΣ;

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΑΞΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑΣ ( ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΣΟΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ)ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΞΙΑ.

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΞΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ Σ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑϊΤΑΝΑΚΙ ΓΥΡΩ ΤΗΣ ΣΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΧΟΡΟΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΧΩΡΑ Ο ΝΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 20:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 18:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ

...το μηλο στιην προκειμενη περιπτωση, προυπαρχει της γνωσης του καλου και του κακου... εκεινο που πωλειτε απο τον σατανα στην Ευα, συμφωνα με τον μυθο, ειναι η δυνατοτητα να βγει απο την αναπηρια της.... η δυνατοτητα να το διακρινει. Οπως ειπα παραπανω... κατα την γνωμη μου ισχει απο παντα.... Καλο ειναι οτι μας συμφερει και το κακο ειναι το ασυμφορο... αρα το φιδι, που εχει ταυτιστει με τον Σατανα, που καλειτε και Εωσφορος ( ο φερων το φως), επιτελει αυτο ακριβως που λεει το ονομα του φερνει το φως...Κατα πως λεει η Γραφη... και επεσαν οι οφθαλμοι και ειδε ο ανθρωπος οτι ηταν γυμνος.......
Τωρα ...
Η Ευα παρακουει τον δημιουργο -πατερα της για να γνωρισει το καλο και το κακο...μεχρι τοτε ξερει να ζει, να τρωει, να αναπνεει, και να επιβιωνει, εντος της Εδεμ, μια χαρα... οπως και ολα τα ζωα.. ζει σε μια κατασταση χωρις κριση με μονο το ενστκτο της αυτοσυντηρησης αναπτηγμενο οπως και στα ζωα τοτε και σημερα...
και με το μηλο ξεφευγει απο την κατασταση αυτη ( του ζωου) και γινεται πλεον ανθρωπος που γνωριζει το καλο και το κακο.. την κριτικη σκεψη.... και αυτο ειναι το προπατορικο αμαρτημα..
Αφου λοιπον το δημιουργημα Επαναστατει κατα του δημιουργου του και ξεχωριζει απο την Δημιουγρια ειναι πλεον υπευθηνο των επιλογων του... υπαρχει παντα το προπατορικο να μας το θυμιζει αυτο τη δημιουργια και τον δημιουργο αλλα οι πραξεις χαρακτηριζουν των ανθρωπο...Απο εκει και περα ο θεος αποκτα παρεμβατικο ρολο στη ιστορια και ως δασκαλος βαζει τιμωριες ω πατερας τιμωρει, νουθετει, συμβουλευει, στελνει μυνηματα( οχι με SMS) με αγγελιοφορους προφητες...
Σας θυμιζει λιγο την γενηση ενος μωρου και την αναπτυξη του μεχρι την εφηβια? ειναι αραγε τυχαιο στον μυθο? ολα αυτα μεχρι...
που ερχεται ο Χριστος...Υιος θεου... Αδιαφορο.... αναστηθηκε.....αδιαφορο
εδωσε το μαθημα οτι πλεον ο θεος δεν παρεμβαινει απλα παρακολουθει και κρινει... εδωσε την δυνατοτητα να να βγαλουμε απο πανω μας το προπατορικο με τις πραξεις μας εδωσε νεες ιδεες για να σωθει η κατασταση στις διαφορες και στις σχεσεις των ανθρωπων... επανατοποθετησε τον Ανθρωπο.. απο μια κατασταση που το μονο που τον ενοιζε ηταν να τα εχει καλα με τον θεο σε μια κατασταση που μετραει περισοτερο η σχεσεις των ανθρωπων παρα η σχεσεις με των θεο.... ο θεος συμβιβαστικε... επιτελους με το δημηουργημα του ο ανθρωπος... νικησε... ανδρωθηκε
... Εαν τα βρουμε λοιπον με τους ανθρωπους πολυ πιθανον να τα βρουμε με τον θεο...εαν ολοι οι ανθροποι ειναι καλοι... που σημαινει οτι κοιτουν τα συμφεροντα του ανθρωπινου ειδους τοτε ο παραδεισος θα ειναι γεγονος ...
...κανεις μας δεν θελει να ειναι κακος εκτος αν ειναι ανωριμος... κακοι σημερα το παιζουν κατι πιστιρικαδες 16- 17 χρονων, ανωριμοι, στην προσπαθεια τους να δειξουν ωριμοι και να κερδισουν την θεση τους στην κοινωνια... οταν ο ανθρωπος μεγαλωνει, μαλακωνει στο μυαλο και στην τραχυτητα των αποψεων του και κοιτα πλεον να ειναι καλος προς τον συνανθρωπο , να μην δυμιουργει προβλημα στην κοινωνια...
Αλλες καταστασεις, ασυμφορες-κακες-, για τον ιδιο και για την κοινωνια ειναι παθολογικες.... και κρινονται απο την κοινωνια.... ενιοτε και με βαση το συνταγμα καθε κοινωνιας-χωρας..... Που αντιστοιχει στο εκπεφρασμενο κοινο συμφερον.... εκτος αν γινονται απο ανθρωπους που ξερουν οτι κανουν κακο αλλα αναλαμβανουν τα ρισκα...αλλο ενα κερδος-αποκτημα απο το... μηλο

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 19:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΒΑΡΑΕΙ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ , ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΒΑΤΑΡ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΤΟ LINK


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy