ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ολυμπιακή Λαμπαδιοδρομία - Αθήνα 2004
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 16:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

Λες:
"Γι'αυτό το λόγο άλλωστε δεν απάντησα στο μήνυμα το δικό σου, επειδή εμείς έχουμε τη δυνατότητα να τα πούμε και εκ του σύννεγης."

Το θέμα είναι αγαπητέ, νομίζω, ο ανοιχτός διάλογος. Εξάλλου, το "εκ του σύννεγης" μου θυμίζει μια παλαιότερη μου τοποθέτηση που έμεινε αναπάντητη..

Οι σπόροι της Ελληνικής σκέψης όπου και αν πέσουν, όποτε και αν πέσουν, καρπίζουν ΦΩΣ! Αυτό συμβαίνει και στις μέρες μας φίλτατε.

Γι'αυτό τρέχουν πανικόβλητοι οι παπάδες στα υπουργεία και στις δεξιώσεις. Αλλά, οι σπόροι έχουνε ήδη πέσει.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 16:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zadok μάλλον δεν διάβασες παραπάνω τα μηνύματα!!!



Οκ, ας τα πιάσουμε ένα ένα τα επιχειρήματά σου. Δε θα σταθώ στις αντιπαραθέσεις, αλλά σε όσα αναφέρεις για το θέμα:

quote:
1. Δεν έβρισα κανένα απολύτως πρόσωπο, απλά χαρακτήρισα το τελετουργικό αλλά και όλο το σκηνικό ως καραγκιοζλίκια.
Επιπλέον, αν ποτέ σου θέλεις, δώσε εσύ τις απαντήσεις αν αυτό που είδαμε υπήρχε έστω και μία πιθανότητα στο δισεκατομμύριο να περιέκλειε καθόλου αρχαιοελληνικό πνεύμα.
Απάντησε μέσα σου τί είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα, είναι ο τάμπουρας, οι ωραίες κοπέλλες, η θεία με τα βαμμένα μάτια, τα χορευτικά εν είδει η Σαλώμη και τα επτά πέπλα ή η επίκληση στον Φόιβο η οποία δεν ήταν τίποτα άλλο από κεκαλυμένη επίκληση στον Εωσφόρο (αυτόν που φέρνει το φώς).
Επίσης, αν ποτέ σου θελήσεις να στερήσεις την οκνηρία από τον νού σου, ενημερώσου ποιός έβγαλε το συγκεκριμένο τελετουργικό και πότε.



ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟΥ - ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.

Ή μήπως υπάρχουν ιέρειες της Ήρας και δεν το ήξερα;;;


ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ.

Αυτά είναι τα καραγκιοζιλίκια;


ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΤΕΧΝΗΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ" ΕΠΙΚΛΗΣΗ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟ ΦΩΣ.

Μήπως είσαι σκοταδιστής και προσβλήθηκες;;;

quote:

2. Περί του ομαδικώς, θα ήθελα όντως να μου εξηγήσεις ποιά ομάδα ανθρώπων έθιξα με το να χαρακτηρίσω αυτό το κατασκεύασμα καραγκιοζλίκια, εκτός από τους συντελεστές του συγκεκριμένου τελετουργικού βέβαια όπου σαφέστατα απο μέρους μου υπάρχει αίρεση περί της σοβαρότητάς τους ή των προθέσεών τους. Διότι, όταν γράφουμε ένα μήνυμα, δεν πετάμε λέξεις χωρίς να έχουν νόημα και όποιον πάρει ο χάρος. Πες ποιά ομάδα έθιξα.


Γνωρίζεις τί σημαίνει η λέξη "αίρεση";;;

quote:
3. Είναι πάρα πολύ εύκολο ένα γεγονός να αναχτεί από διάφορες ομάδες, φραστικά ως υπόθεση όλου του Ελληνισμού. Πρόσφατα σου θυμίζω την υπόθεση των ταυτοτήτων που κατά Χριστόδουλο ήταν υπόθεση όλου του Ελληνισμού.
Φραστικά, όλα μπορεί να κάνουν για όλα, η πραγματικότητα όμως απέχει πολύ από τα λόγια, και μερικές φορές πάρα πολύ.
Το εξήγησα όμως και σε προηγούμενο μήνυμα, δεν είναι ανάγκη να είμαστε για μιά ακόμη φορά οι μαριονέτες (εξ'ού και το καραγκιοζλίκια) των ξένων.
Οι ξένοι έχουν μιά εξιδανικευμένη ιδέα για την αρχαία Ελλάδα, που μπορείς να την χαρακτηρίσεις από πολύ μελό έως πολύ ψεύτικη. Επειδή λοιπόν θέλουν οι ξένοι να επιβεβαιώνουν αυτή την ιδέα ως σωστή, ας τους δώσουμε λοιπόν και εμείς τη χαρά να πιστεύουν ότι έτσι είναι. Εύγε!!
Πές μου τώρα εσύ σε αυτή τη "δική μας" πλέον στάση, δική μας κατ'εσέ, πού βρίσκονται τα Ελληνικά στοιχεία, τα αδιαμφισβήτητα Ελληνικά στοιχεία, της αντίδρασης, της σάτυρας, της μη τυποποίησης, της αμφισβήτησης.



Ακριβώς πάνω σ' αυτή την άποψή σου περί ξενόφερτης νοοτροπίας για την αρχαία Ελλάδα, έγραψα ότι δεν έχεις καταλάβει "Χριστό"!

Οπότε, μην το κουράζεις το θέμα καλύτερα!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 17:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν καποια χρονια πηραμε
τρελη Ολυμπιαδα
εμποριο την καναμε
την ερμη την ελλαδα

Καποιοι θα βγαλουνε λεφτα
καποιοι θα μπουνε μεσα
και εμεις θα κλαιμε
βλεποντας τη φλογα την μπαμπεσα.

Η τελετη τον μαγεψε
σαν αρχαιος ¨στουρνος¨ καμαρωνει,
τον Ολυμπιο λογαριασμο
στο τελος , ποιος πληρωνει???

Αρχαιο πνευμα αθανατο
ποια ειναι η τιμη σου?
Οι σπονσορες θα φτασουνε
να πλυνουν την πληγη σου?

Ενα μεγαλο ευχαριστω
να πουμε παρεουλα
στους ¨τενεκεδες¨ τους ελεεινους
που εχουνε ¨κουλτουρα¨.

Φιλικα.....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 17:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η τελετη τον μαγεψε
σαν αρχαιος ¨στουρνος¨ καμαρωνει,
τον Ολυμπιο λογαριασμο
στο τελος , ποιος πληρωνει???

Αρχαιο πνευμα αθανατο
ποια ειναι η τιμη σου?
Οι σπονσορες θα φτασουνε
να πλυνουν την πληγη σου?

Ενα μεγαλο ευχαριστω
να πουμε παρεουλα
στους ¨τενεκεδες¨ τους ελεεινους
που εχουνε ¨κουλτουρα¨.

Φιλικα.....Κανένας.


Πράγματι είσαι ο κανένας και το τίποτα!

Ποιός είσαι, δεν μας λες; Μήπως είσαι κανένα σαϊίνι, εκτός συστήματος; Τρίχες είσαι, απλά αντιτίθεσαι κι εσύ στους Ολυμπιακούς, όπως όλοι οι εχθροί της Ελλάδας.

Όσο για τη φρασεολογία που χρησιμοποιείς είναι τόσο μπανάλ, που θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο Μακιαβέλι μπας και συνέλθεις. Για το ποιηματάκι σου, ρίχτο στον κουβά καλύτερα, είναι για κλάματα.

Προφανώς εσύ έχεις μεγαλώσει μς άλλες αξίες. Αυτά που δήθεν κατηγορείς, αυτές είναι αξίες σου!

Η Ελλάδα αποτελείται από όλους εκείνους που εμφορούνται από το πνεύμα, τις ιδέες, τι αξίες, του Ελληνισμού.

Φιλικά, athakandr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 18:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
adidas
nike
coca-cola
Ολυμπιακή Φλόγα(προσφορά της...samsung!)
THG(Κεντέρης)
άρση βαρών και Ιακώβου(πρώην πιτσαδόρος στο Αμέρικα)
IAAF(διεθνής Μασωνία)
Αθάνατοι(να μη χέσω τώρα...)
Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη
ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ(κότες όλοι)
Αλ-Κάιντα
Ισλάμ
Λωρίδα της Γάζας
τρομοκρατικά χτυπήματα
εθελοντισμός(μαστίγιο που θέλουν αυτοί οι εθελοντές...)
-τώρα για τα ρούχα των ιερειών,
αυτά μπορεί να είναι του Ασλάνη-οπαδός της Αρχαίας Ελλάδας κι αυτός(όπου γαμός και χαρά...)
..................................................
χαίρε αθάνατο Ολυμπιακό πνεύμα(και οι καφέδες να είναι Illy).

poet,δεν είμαι εβραιοχριστιανός,μισώ τον Χριστόδουλο,
αλλά πρέπει να συμμαχήσω μαζί σου.
σανένακ,τι να πω για το ποίημά σου? τα γαμησιάτικα πάλι σε μας,έτσι κι αλλιώς.
Μην πτοείσαι από τις κριτικές.'Ισως να σε καταλάβουν με το πέρας
των Αγώνων,όταν θα αρχίσει
η δική μας Ολυμπιάδα
(εκεί να δεις "άρση βαρών" που έχει να πέσει)-(ΑΝ φυσικά καταφέρει το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα να φέρει εις πέρας κάτι που ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ είναι δικό της ,της ΑΝΗΚΕΙ).
Και μην ξεχνάτε την Αλ-Κάιντα.Εκεί έξω γίνονται κι άλλοι Ολυμπιακοί
κι έχουν ξεκινήσει εδώ και καιρό.
Να δούμε ποιος θα κερδίσει.
YΓ-συγγνώμη για τη λέξη μπουρδέλο.οίκος ανοχής,ήθελα να γράψω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 18:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ασπρίγια,

όταν ο bladerunner διατύπωνε το θέμα, ρώτησε το εξής:

quote:
Όσοι είδατε την Αφή της Φλόγας, θα ήθελα τα σχόλια σας για την χορογραφία, την προσευχή και την Θάλεια Προκοπείου στον ρόλο της Πρωθιέρειας...


Δεν αισθάνομαι ότι διαφωνώ στο ότι οι σημερινοί Αγώνες γενικά είναι ένα σόου, όπου κάθε άλλο παρά το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων κυριαρχεί. Ούτε διαφωνώ στο ότι οικονομικά το πληρώνουμε και θα το πληρώνουμε όλοι.

Αυτό σημαίνει ότι φταίει η τελετή αφής της φλόγας γι' αυτό ή μήπως ευθύνεται η κ. Χορς (η χορογράφος) και η Θάλεια Προκοπίου προσωπικά;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 27/03/2004 18:40:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 18:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε τενεκε ξεγανωτε
μοσχοαναθρεμενε
καταλαβες τι εγραφα
ηλιθιε, βλαμενε???

Φωστηρα πολυταλαντε
δρομεα με την δαδα
για πες μου ποσο στοιχισε
το εργο καλατραβα?

οι δρομοι ποσο στοιχισαν
ρε ¨σβιγκο¨μακιαβελι?
Τη ζαχαρη πληρωσαμε
για θυμαρισιο μελι.

Σε ενα χρονο να τους δω
ολους αυτους τους μαγκες
σαν ποντικες θα τρεχουνε
να φυγουνε απ τις γατες.

Οι ολυμπιακοι δεν ειναι εμποριο
δεν ειναι νταραβερι
να κονομησουν μερικοι
κι αλλοι στο ¨καρτερι¨.

και οι αρχαιοι θα κλαιγαν
αν εβλεπαν την ελλαδα
να προσκυνα τα σωβρακα
του καθε καλατραβα.

Οσο για σενα φιλε μου
σε κοβω βολεμενο
η δαδα μαλλον σε φτιαξε
σε κανε πληρωμενο.

Ο μακιαβελι σε χαλασε
σε εκανε λιγουρι
να ξεπουλας τον τοπο σου
σε καθε κελεπουρι!


Φιλικα.....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 20:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σανενακ, παιδί μου άντε να σε κοιτάξει κανένας ψυχίατρος, γιατί έχεις πρόβλημα προσαρμογής, πέρα από τις γελοιότητες που λες, που ούτε οι αριστεροί λένε.

Αυτά που λες, εγώ τα ακούω βερεσέ. Είσαι ένα δήθεν ρομαντικό, δήθεν ρεαλιστικό και κυρίως θλιβερό ανθρωπάκι, που δεν έχει καταλάβει ακόμα που ζει! Τοποθετείς τον εαυτό σου σαφέστατα εναντίον των αγώνων με το πρόσχημα της εμπορευματοποίησης.

Υπάρχει κανείς που είναι υπέρ της εμπορευματοποίησης; Βέβαια όχι. Αλλά γνωρίζουμε που ζούμε, πως λειτουργεί το σύστημα, αλλιώς δεν θα έπρεπε ποτέ να διοργανώσουμε αγώνες.

Εσύ νομίζεις πως ζούμε σε κομμουνιστικό κράτος. Και βρίσκεσαι και εκτός τόπου και χρόνου γενικότερα, γράφεις ποιηματάκια, λες τραγουδάκια και παίζεις παιχνιδάκια.

Όταν καταλάβεις πως λειτουργεί αυτός ο κόσμος θα τα ξαναπούμε...

Όσο για το βρισίδι που ρίχνεις δεν το παίρνω στα σοβαρά, όπως δεν παίρνω και σένα στα σοβαρά, αλλιώς θα έπρεπε να αρχίσω να βρίζω και εγώ με τραβεστί ποιηματάκια ...

Bye, bye ... athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 21:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ενα εχω να σου πω φιλαρακο :
(κι αυτο σε προζα γιατι απο σκωπτικο υφος δεν πολυσκαμπαζεις..)
αμα εσενα σε φτιαχνει ο κοσμος στον οποιο ζεις...τι να σου πω...λουσου τον....με τις ευχες μου...

κι αμα αυτα που εγραψα δεν ειναι και τοσο politically correct τι να κανω??? αυτα διαθετω εγω , ο ρομαντικος , ο δηθεν ρεαλιστης , ο χρηζων αναγκης ψυχιατρικης βοηθειας...
να δεις εσυ τι θα χρηζεις μετα απο καποια χρονια ψυχικης και σωματικης φθορας αναλωνομενος σε αναζητηση επιπλαστων καταναλωτικων αναγκων αυτου του ωραιου κοσμου..

Ο καθενας φιλε μου ειναι αξιος της μοιρας του...

...με τις ευχες μου λοιπον..

(περνα και καμμια βολτα απο δω:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3183 ....ποτε δεν ξερεις..ισως παρεις καμμια μυρωδια απο αυτο που νομιζεις οτι "ζεις".)

......Καλη λευτερια!!!


Αντε γειαααααααα!!!


Φιλικα.............Κανενας.


(Ολοι .. μαζι... στο λωλοστεφανη!!!!!!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 23:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σανενακ

quote:
Καποιοι θα βγαλουνε λεφτα
καποιοι θα μπουνε μεσα
και εμεις θα κλαιμε
βλεποντας τη φλογα την μπαμπεσα.

Η τελετη τον μαγεψε
σαν αρχαιος ¨στουρνος¨ καμαρωνει,
τον Ολυμπιο λογαριασμο
στο τελος , ποιος πληρωνει???


Μου αρέσει που βγάζεις και γλώσσα ρε παλιομπαγάσα.
Άκου να σου πω εγώ κάτι για τη φλόγα την μπαμπέσα Νεοέλληνα καραγύφτουλα.
Άμα το μόνο που σε νοιάζει είναι ο λογαριασμός που θα πληρώσεις
σταμάτα να μπαίνεις στο ίντερνετ για να μή στα παίρνει και ο ΟΤΕ.
Μάζεψε τα στουρνοστιχάκια σου και στείλτα στην Παπαρήγα σαν ερωτικό ραβασάκι .
Έμαι σίγουρος ότι θα σου κάτσει.
Όταν έβλεπες την τελετή χάιδευες τα λεφτά στην τσέπη σου αγορίνα μου;
Ή μήπως κάτι άλλο λίγο πιό δίπλα;;;
Μήν το συνεχίζεις γιατί μας έπιασε έμμετρη αναγούλα εδώ μέσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 23:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω άπαντες.
zadok,πολύ σωστά αυτά που γράφεις και δε διαφωνώ πουθενά.
Ούτε οι χορογράφοι φταίνε
ούτε οι χορεύτριες
ούτε οι μουσικοί
ούτε όσοι έστησαν αυτό το σώου.
ΕΜΕΙΣ φταίμε,που όταν μας είπανε ότι πάμε για την Ολυμπιάδα
δεν αντέδρασε κανείς(ίσως από καθαρό εθνικισμό).
Είμαστε σοβαροί?
Μένουμε μόνο στα τυπολατρικά και δε κοιτάμε τι γίνεται
πίσω από τις κουρτίνες?
Δηλαδή,το ότι ανάψαμε την Ολυμπικαή φλόγα
-και δεν μπορώ,θα το ξαναπώ:μα της samsung φλόγα πήραν τα κοθώνια?????????-
αυτό μας κάνει...ευτυχισμένους?περήφανους?μέρος του κόλπου?
Η απάντηση μου είναι ότι είμαστε εντελώς μαλάκες
-και ζητώ συγγνώμη ξανά-
και κοιτάμε να χορτάσουμε με τα παραμύθια.
Εν κατακλείδι,εγώ προσωπικά-και μόνο εγώ-δεν νιώθω
καθόλου υπερήφανος ούτε για το ότι η Ολυμπιάδα θα γίνει στη χώρα μας
ούτε επειδή οι Ολυμπιακοί ξαναγύρισαν στον τόπο γέννησής τους.
Είμαι υπερήφανος μόνο για ένα πράγμα.
Ότι κάποιοι,πριν από πολά χρόνια
δημιούργησαν αυτό το θεσμό.
Κι αυτοί οι κάποιοι ήσαν πρόγονοί μου-πιθανώς.
Ο Κεντέρης και η Θάνου,μπορούν να πάνε να κουρεύονται,
τα παλιολαμόγια.
Και η αφή της φλόγας επανήρθε στη μόδα μέσω Βερολίνου,Χίτλερ κλπ.
Ζήτω ο Ναζισμός λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 23:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν.
Κάποιος κάθησε και παρακολούθησε την τελετή.
Μόλις τελείωσε Φώναξε : "Ζήτω ο Ναζισμός"

Ρε παιδια , πού είναι ο γιατρός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....ενα εχω να σου πω φιλαρακο :

αμα εσενα σε φτιαχνει ο κοσμος στον οποιο ζεις...τι να σου πω...λουσου τον....με τις ευχες μου...


Το ύφος σου μου θυμίζει μία φίλη μου, που στα 30της νόμιζε πως ζει στον μαγικό κόσμο του Harry Poter.

Όσοι νομίζουν πως με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν κάτι κάνουν μεγάλο λάθος. Το σύστημα δεν καταπολεμάται από έξω προς τα μέσα, αλλά από μέσα προς τα έξω.

Φιλικά, athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ασπρίγια,

να με συγχωρείς, αλλά εγώ αισθάνομαι υπερήφανη που όλος ο πλανήτης μιλάει για τη χώρα μου τουλάχιστον κάθε τέσσερα χρόνια.

Τα υπόλοιπα πιστεύω ότι αντιπροσωπεύουν το γενικότερο πολιτιστικό μας επίπεδο παγκοσμίως.

Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε.

Πάντως η τελετή καλλιτεχνικά ήταν άψογη και το γεγονός ότι ήταν σπόνσορας η Samsung δε μ' ενοχλεί. Κάποιος θα ήταν. Ε, μην κολλάμε σε όλα, γιατί καταντάει μηδενισμός.

Τώρα σχετικά με το Χίτλερ πάλι μηδενιστικά μου τα λες.

Επειδή ο ναζισμός δε μας εκφράζει, δε σημαίνει ότι θα απορρίπτουμε ότι κι αν έχει κάνει, ακόμα κι αν ήταν σωστό. Γενικά αναφέρομαι τώρα. Εγώ δεν κολλάω σε τέτοια. Απλά τελικά βλέπω ότι μας έφαγαν οι ταμπέλες κι από ουσία, δεν βλέπω πολλά...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήν το συνεχίζεις γιατί μας έπιασε έμμετρη αναγούλα εδώ μέσα.


Ρε φιλαρακο σε εχρισε κανενας αυτοκρατορα πασων των ρωσιων και μιλας σαν εκλογικος αντιπροσωπος εδω μεσα?

Εμενα πολυ μου αρεσαν τα στιχακια του Κανενα...εσυ παλι τι ζορι τραβας???
γουσταρεις να πληρωνεις???Πες, παιδια εγω γουσταρω να πληρωνω , να τρωνε οι αλλοι , και να πινουν και να λενε εις υγεια στο κοροϊδο....να το ασπαστω και εγω ...να πω ..το παιδι εχει αποψη!
τι να πω....βιτσια ειναι αυτα...

Μεταξυ μας παντως....για βολεμενο σε κοβω...
Αμεσως αρχισες να φωναζεις σαν να σου πηραμε την μπουκια απ'το στομα...
Μην ανησυχεις φιλαρακο..θα φτασουν και για σενα..
Για τον παππουλη που μενει στην Ανω Καστανια και περναει με 200 ευρω το μηνα δεν ξερω αν θα φτασουν...αλλα δεν παει στο δ..λο γερος ειναι τι να τα κανει τα λεφτα???
Ετσι δεν ειναι φιλαρακο??

Το κολεγιακι που πηγαινεις καλο φανταζομαι....κομπιουτερ , θεατρικα,ξενες γλωσσες και το βασικοτερο...θερμανση...κατι που ισως λειπει στα εγγονακια του παππουλη παραπανω...αλλα τι να κανουμε οι ολυμπιακοι θελουν θυσιες!!!Αλλωστε μαθημενοι ειναι οι κ....βλαχοι στο κρυο ετσι δεν ειναι???

quote:
Όταν έβλεπες την τελετή χάιδευες τα λεφτά στην τσέπη σου αγορίνα μου;
Ή μήπως κάτι άλλο λίγο πιό δίπλα;;;

Παλια και αλησμονητη συνηθεια υποθετω , ε??
Η μηπως δεν ειναι και τοσο παλια???? ατιμουτσικο!!
Αλλωστε γνωστο το ρητο..εξ ιδιων κρινουμε τα αλλοτρια..

...χωρις παρεξηγηση φιλαρακο ε??

Απλα για να μιλαει ο καθεις απο τη δικη του θεση (και συμφωνα με το μυαλο που κουβαλαει βεβαιως-βεβαιως) και να μην αυτο-ανακηρυσσεται η φωνη του λαου των φορουμ.


Επιτελους πια!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερίζω άπαντες.
zadok,πολύ σωστά αυτά που γράφεις και δε διαφωνώ πουθενά.
Ούτε οι χορογράφοι φταίνε
ούτε οι χορεύτριες
ούτε οι μουσικοί
ούτε όσοι έστησαν αυτό το σώου.
ΕΜΕΙΣ φταίμε,που όταν μας είπανε ότι πάμε για την Ολυμπιάδα
δεν αντέδρασε κανείς(ίσως από καθαρό εθνικισμό).
Είμαστε σοβαροί?
Μένουμε μόνο στα τυπολατρικά και δε κοιτάμε τι γίνεται
πίσω από τις κουρτίνες?
Δηλαδή,το ότι ανάψαμε την Ολυμπικαή φλόγα
-και δεν μπορώ,θα το ξαναπώ:μα της samsung φλόγα πήραν τα κοθώνια?????????-
αυτό μας κάνει...ευτυχισμένους?περήφανους?μέρος του κόλπου?
Η απάντηση μου είναι ότι είμαστε εντελώς μαλάκες
-και ζητώ συγγνώμη ξανά-
και κοιτάμε να χορτάσουμε με τα παραμύθια.
Εν κατακλείδι,εγώ προσωπικά-και μόνο εγώ-δεν νιώθω
καθόλου υπερήφανος ούτε για το ότι η Ολυμπιάδα θα γίνει στη χώρα μας
ούτε επειδή οι Ολυμπιακοί ξαναγύρισαν στον τόπο γέννησής τους.
Είμαι υπερήφανος μόνο για ένα πράγμα.
Ότι κάποιοι,πριν από πολά χρόνια
δημιούργησαν αυτό το θεσμό.
Κι αυτοί οι κάποιοι ήσαν πρόγονοί μου-πιθανώς.
Ο Κεντέρης και η Θάνου,μπορούν να πάνε να κουρεύονται,
τα παλιολαμόγια.
Και η αφή της φλόγας επανήρθε στη μόδα μέσω Βερολίνου,Χίτλερ κλπ.
Ζήτω ο Ναζισμός λοιπόν.

Τελικά κυκλοφορεί πολύ λαλακία, έτσι; Μήπως χρειάζεται κανένα ηλεκτροσόκ να συνέλθετε;

Υπάρχει συμψηφισμός ανάμεσα στα ιδεώδη, στις μεγάλες ιδέες και τα χρήματα;

Μίλησε κανείς για συγκεκριμένα πρόσωπα, για συγκεκριμένα μοντέλα;

Πραγματικά η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα με τόσους καραγκιόζηδες. Αλίμονο, να ήταν άλλη χώρα στη θέση μας και να μιλάγανε έτσι με αυτό τον τρόπο. Εδώ, άλλοι λαοί αισθάνονται υπερήφανοι με μία πυραμίδα (Αίγυπτος), με ένα όνειρο (Αμερική), με μία μάχη (Γαλλία), με μία εφεύρεση, με ένα ποιητή, με ένα φιλόσοφο. Κι εμείς ... να ακούγονται τέτοιες απόψεις.

Είναι ντροπή, ευτέλεια, μικροπρέπεια και ανάξιο. Αλλά τι καλύτερο να περιμένει κανείς από κάποιον που λέει "πιθανώς" για τους προγόνους μας? Από ένα αστοιχείωτο άτομo; Από μια ωχρή απόμίμηση ενός ένδοξου παρελθόντος;

Θα το πω οπως το αισθάνομαι. Είστε αγριόχοιροι, δίχως τα ιδανικά του Ελληνισμού μέσα σας, δίχως τις πανανθρώπινες αξίες. Είστε φτηνοί απάτριδες διαφωτιστές, δίχως ιερό και όσιο. Είστε οι χειρότεροι εχθροί της Ελλάδας, που δεν θα διστάζατε ούτε τον αδερφό σας να προδώσετε για τα άθλια και θλιβερά πιστεύω σας.

Σας ξέρω, από το παρελθόν! Δεν έχετε αλλάξει και πολύ, παλιά σκοτώνατε και προδίδατε, σήμερα υβρίζετε και υπονομεύεται.

Και δεν πρέπει να διαμαρτύρεστε που σας ποδοπατούμε. Έτσι αξίζει στα σκουλήκια.

athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πραγματικά η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα με τόσους καραγκιόζηδες.

Οντως....για κοιταξου λιγο στον καθρεφτη...

Παντα φιλικα..
..και με σατυρικη ολυμπιακη διαθεση..
διανθισμενη με καλατραβικη καλαισθησια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πραγματικά η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα με τόσους καραγκιόζηδες.

Οντως....για κοιταξου λιγο στον καθρεφτη...

Παντα φιλικα..
..και με σατυρικη ολυμπιακη διαθεση..
διανθισμενη με καλατραβικη καλαισθησια...


Τώρα εσένα ποιος σου μίλησε; Εγώ αλλού απαντούσα.. Μάλλον το πήρες προσωπικά, ε;

Άκου να σου πω κάτι και σένα, γιατί μάλλον δεν έχεις κάτι να πεις απότι είδα, απλά μιλάς για να μιλάς.

Κοίτα ... υπάρχει και ο πνευματικός αυνανισμός, μία κατάσταση κατά την οποία κάποια υπανάπτικτα άτομα (βλ. φρασεολογία .. ρε φιλαράκο, ..., τραβάς κάνα ζόρι, κλπ) όπως εσύ, που μάλλον είναι τελειόφοιτοι ιδρυμάτων και σχολών του κώλου, μας πρήζουν με κάθε λογής βλακείες.

Είναι κι αυτό φαινόμενο Ελληνικό μάλλον ..

Μάθε πρώτα να μιλάς, γελοιοδέστατε και βάλε τη σατυρική σου διάθεση εκεί που ξέρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όπως εσύ, που μάλλον είναι τελειόφοιτοι ιδρυμάτων και σχολών του κώλου,

οπως και το επιπεδο σου υποθετω...

γιατι πανικοβαλλεσαι αγαπητε??? Μηπως ειναι δειγμα πνευματικης κενοτητας , λεκτικης ανικανοτητας....ή μηπως κατι αλλο???


..και κυριως ποιος σου ειπε οτι για να μιλησουμε θα σου ζηταμε και την αδεια???

..για συμμαζεψου λιγακι!!

quote:
Μάθε πρώτα να μιλάς, γελοιοδέστατε και βάλε τη σατυρική σου διάθεση εκεί που ξέρεις

Προσφιλες σημειο του σωματος σου, ε???
ξεχνιεσαι ομως και το φερνεις κοντα στο στομα...
...προσεξε μην τα μπερδεψεις!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυχαια επεσα σε ενα θεμα που ισως να σε ενδιαφερει:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=967&whichpage=1&ARCHIVE=
ΠΟΣΟΣΤΟ ΧΡΗΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

Διαβασε το
..ισως μαθεις να χρησιμοποιεις και το υπολοιπο 99,5% που σου απομενει ανεκμεταλλευτο...

Αλλωστε η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω να μαζευτείτε, εσύ, ο Ασπρίγια, ο Σανενακ και ο Poet και να πάτε μια εκδρομούλα μέχρι τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Κωνσταντινούπολης. Θα γίνετε πολύ καλοί φίλοι.

Νομίζω, όλη η Τουρκία τις ίδιες απόψεις με εσάς έχει.

Γειά σας .. κι αέρα στα πανιά σας!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'αυτα που διαβασες αυτα καταλαβες???

Φιλαρακο συγγνωμη...
Λαθος εκανα και το παιρνω πισω...

μιλαω για το υπολοιπο 99,9%(και οχι 99,5%) του εγκεφαλου σου συμφωνα με νεωτερα στοιχεια...ναι,ναι πληρως εξακριβωμενα...

....Αφου αυτο καταλαβες...

Μαλλον πρεπει να αναθεωρησεις τις αποψεις σου περι πατριωτισμου...

..κατι δεν εχεις αντιληφθει σωστα..

για ξαναριξε μια ματια παραπανω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου αρέσει που βγάζεις και γλώσσα ρε παλιομπαγάσα.
Άκου να σου πω εγώ κάτι για τη φλόγα την μπαμπέσα Νεοέλληνα καραγύφτουλα.
Άμα το μόνο που σε νοιάζει είναι ο λογαριασμός που θα πληρώσεις
σταμάτα να μπαίνεις στο ίντερνετ για να μή στα παίρνει και ο ΟΤΕ.
Μάζεψε τα στουρνοστιχάκια σου και στείλτα στην Παπαρήγα σαν ερωτικό ραβασάκι .
Έμαι σίγουρος ότι θα σου κάτσει.
Όταν έβλεπες την τελετή χάιδευες τα λεφτά στην τσέπη σου αγορίνα μου;
Ή μήπως κάτι άλλο λίγο πιό δίπλα;;;
Μήν το συνεχίζεις γιατί μας έπιασε έμμετρη αναγούλα εδώ μέσα.


Τι να σου πω τωρα; Αστο να παει......

quote:
Θα το πω οπως το αισθάνομαι. Είστε αγριόχοιροι, δίχως τα ιδανικά του Ελληνισμού μέσα σας, δίχως τις πανανθρώπινες αξίες. Είστε φτηνοί απάτριδες διαφωτιστές, δίχως ιερό και όσιο. Είστε οι χειρότεροι εχθροί της Ελλάδας, που δεν θα διστάζατε ούτε τον αδερφό σας να προδώσετε για τα άθλια και θλιβερά πιστεύω σας.

Σας ξέρω, από το παρελθόν! Δεν έχετε αλλάξει και πολύ, παλιά σκοτώνατε και προδίδατε, σήμερα υβρίζετε και υπονομεύεται.

Και δεν πρέπει να διαμαρτύρεστε που σας ποδοπατούμε. Έτσι αξίζει στα σκουλήκια.


Τι να σου πω και σενα τωρα; Αντε να κανεις παρεα με τον απο πανω. Θα σου λεγα και κατι πιο βαρυ αλλα....εχε χαρη που ειμαι
καραγυφτουλας και φοβαμαι μη με ποδοπατησεις!


Φιλικα.....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 02:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πραγματικά η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα με τόσους καραγκιόζηδες. Αλίμονο, να ήταν άλλη χώρα στη θέση μας και να μιλάγανε έτσι με αυτό τον τρόπο. Εδώ, άλλοι λαοί αισθάνονται υπερήφανοι με μία πυραμίδα (Αίγυπτος), με ένα όνειρο (Αμερική), με μία μάχη (Γαλλία), με μία εφεύρεση, με ένα ποιητή, με ένα φιλόσοφο. Κι εμείς...

Κι εμεις τι; Πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι που πηραμε τους Ολυμπιακους αγωνες.Που κατασπαταληθηκαν αμετρητα δις σε εργα που μπορουσαν να γινουν με τα μισα.Που το 15% των ελληνων ειναι ανεργοι.
Που στα ολυμπιακα εργα δουλευουν αλλοδαποι ανασφαλιστοι.
Που καποιοι επιτηδειοι εκαναν τις αρπαχτες τους και εξασφαλισαν και τα τρισεγγονα τους. Που καποιος παππους στα Γρεβενα παιρνει 100 χιλιαρικα το μηνα και τον κλεβουν μια φορα τη βδομαδα αλλοδαποι.Αλλα τα ποσα για την ασφαλεια των αγωνων θα ειναι τριπλασια.
Αλλα ο παππους οι 15% ανεργοι και ο καθε φουκαρας ειναι ανθελληνες, καραγκιοζηδες. Κακως πρεπει να πεθανουν της πεινας τα σκουλικια και να γινουν οι αγωνες ετσι οπως θελησαν μερικοι.Για το καλο μας.
Αληθεια εσεις που θελεται να λεγοσαστε ελληνες τι θα πειτε σε ολους αυτους;Αλλα 10 χρονια λιτοτητα λογω κακης διαχειρησης των ολυμπιακων αγωνων;Ντροπη στους ανικανους.


Φιλικα....Κανένας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 02:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάλι για λεφτά ρε παλληκάρια έ;;;;;
Με βγάλατε και βολεμένο έ;;;;;
Αγαπήστε λίγο τη χώρα σας ρε και μη γρινιάζετε για ότι κάνει.
Έίδατε μιά τελετή που μεταδίδεται σε όλο τον κόσμο , απο τις σπάνιες
χωρίς παπαδαριό και λιβάνια, μιά τελετή που ο κάθε πολιτισμένος άνθρωπος δίνει ότι έχει και δεν έχει για να τη δεί.
Η σοβαρότερη τελετή για την εκεχειρία λοιπόν προκάλεσε τόση άπέχθεια;
Ο ένας τα λεφτά του , ο άλλος με τα στουρνάρια του .
Τόσο πολύ σας πόνεσε αυτό που είδατε;
Σανενακ, δε θα σε ποδοπατήσει κανένας παλληκάρι μου , μή φοβάσαι.
Εσύ ποδοπάτησες κάτι αλλά ακόμα δεν κατάλαβες τι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 02:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σχεση εχουν τωρα οι παπαδες με αυτα που λεω δεν καταλαβαινω.
Ενα πραγματακι μονο θα σε ρωτησω.
Πιστευεις οτι η Ελλαδα ηταν ετοιμη με τους καταληλους ανθρωπους να αναλαβει μια τετοια διοργανωση;


Φιλικα.....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 08:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ λέω να μαζευτείτε, εσύ, ο Ασπρίγια, ο Σανενακ και ο Poet και να πάτε μια εκδρομούλα μέχρι τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Κωνσταντινούπολης. Θα γίνετε πολύ καλοί φίλοι.

Νομίζω, όλη η Τουρκία τις ίδιες απόψεις με εσάς έχει.

Γειά σας .. κι αέρα στα πανιά σας!

ath.



Βρε άϊ σιχτίρ πατριδοκάπηλε, που θέλεις να καπελώσεις κι'όλας ότι είναι Ελληνικό και θέλεις και αποκλειστικότητα.

Η μόνη αποκλειστικότητα που θα μπορούσες ίσως να διεκδικήσεις είναι στην παράνοια και στην ακράτεια του νοός, έστω και αυτού του 0,01%

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 12:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΜΗΠΩΣ, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ

ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 13:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις πιο προσεχτικά το μήνυμά μου
στο οποίο γράφω τη λέξη "πιθανώς",όσον αφορά στους προγόνους μας.
Θα καταλάβεις ότι το "πιθανώς",αφορά σε ΜΕΝΑ κι όχι σε ΣΕΝΑ
ή τους όποιους Έλληνες στο φόρουμ αυτό.
Δεν ξέρω καν αν είμαι απόγονος των Αρχαίων Ελλήνων
διότι πολύ πιθανόν στο μακρινό παρελθόν
να εισχώρησαν στο γενεαλογικό μου δέντρο από Κινέζοι μέχρι Εσκιμώοι.
Υπό αυτή την έννοια,δε γνωρίζω αν όντως είμαι "καθαρός" Έλληνας.
Γκέκε παλληκάρι μου?
Και τώρα θα μιλήσω λίγο στη γλώσσα που μιλάς κι εσύ
για να μη νομίζεις ότι είμαι και κανένας μπινές.
Στην Κωνσταντινούπολη θα πάω και θα βρω τον πρύτανη αν χρειαστεί.
Και ξέρεις για ποιο λόγο θα πάω?
Για να του κόψω τη γλώσσα η οποία τρέχει πριν απ'το μυαλό του
και να τη δωρίσω στο Πολεμικό Μουσείο για έκθεμα.
Πιθανόν να γνωρίζεις ότι στη δεκαετία του 1970
ο διοικητής των ΟΥΚ στην Ελλάδα,πήγε μόνος του στην Τουρκία,
θανάτωσε τρεις Τούρκους στρατιώτες στα κρυφά κι έφερε πίσω τα αυτιά τους.
Για περισσότερς πληροφορίες,ανέτρεξε στα αρχεία του Στρατού.
Επειδή κι εγώ με τέτοιες ιδέες γαλουχήθηκα
να ξέρεις ότι θα είμαι στην πρώτη γραμμή,αν τολμήσει κανείς
να αμφισβητήσει την Ελλάδα και τα δικαιώματά της.
Εσύ φαντάζομαι θα είσαι ακόμη στο esoterica.gr και θα βρίζεις
όσους δε γουστάρουν το Ολυμπιακό ιδεώδες.
Η πράξη μετρά μικρέ κι όχι τα κηρύγματα.
Από βρισίδι μπορώ να σ'αρχίσω τώρα και να τελειώσω αύριο
αλλά νομίζεις ότι αυτό είναι και το σωστό?
Τελειώνω μαζί σου και σου λέω να μην ξανα-ασχοληθείς με μένα και τις ιδέες μου,
γιατί δεν είμαστε στο ίδιο μήκος.Τόσο απλά.
zadok,δε διαφωνώ με τη λογική σου.
Αυτό το samsung όμως-και η ανάλογη διαφήμιση-μόνο αναγούλα μου έφερε.
Με το θεσμο δεν έχω κάτι εναντίον του.
Με τους ανθρώπους πίσω απ'αυτόν τα έχω,που είναι πιο ανίκανοι
κι από τον πιο ανίκανο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 15:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.
Η ΤΕΛΕΤΗ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΕΜΝΗ,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΣ,ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΥΞΗΜΕΝΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ..

ΟΙ ΙΕΡΕΙΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΘΑΛΕΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΞΑΝΑΝΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΑΔΑ ΤΟΥ ΓΚΑΤΣΙΟΥΔΗ.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΙ ΧΡΗΜΑΤΟΣ,ΧΟΡΗΓΩΝ,ΜΙΖΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ,ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ..

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΙΔΕΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΕΔΩ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΛΛΩΣΤΕ !)ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ..ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ !


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy