ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ολυμπιακή Λαμπαδιοδρομία - Αθήνα 2004
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 16:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΩΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΙ ΧΡΗΜΑΤΟΣ,ΧΟΡΗΓΩΝ,ΜΙΖΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ,ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ..

...Στις σπηλιες ε?
...Σπονσορες στα ροπαλα θα ειχαν οι αμοιροι...
...Η μηπως τις εφτιαχνε τις προβιες τους ο Βαλεντινο??
...Ρε τον ατιμο , αυτος τα'παιρνε τελικα!!

Τελος παντων, για να μιλησουμε σοβαρα.
Οποιοσδηποτε θελει να καταπινει αμασητα ο,τι εγκαθετο και ξενο του βγει στο δρομο του, ειναι ελευθερος να το κανει..

Απλη ανθρωπινη σκεψη ομως:
γιατι ρε ανθρωπε του θεου να παρουμε τον καλατραβα να μας φτιαξει το στεγαστρο??
Οι δικοι μας αρχιτεκτονες τι ειναι?? σκιντζηδες??
..και πατριωτικα να το δεις υστερει...
..μην πουμε οικονομικα..

Και σε ποιανου το κεφαλι θα πεσουν ολα αυτα τα λαθη??
Για πες..

Στο δικο μας φιλε μου , θες δεν θες..

Βεβαια εσενα μπορει να μη σε νοιαζει....δικαιωμα σου.

Ρωτα ομως και κανενα αλλο χριστιανο , που του ανεβαζουν την ντοματα 50% πανω καθε εξαμηνο!!


Δεν μπορω αλλο...

Οποιος εχει νου εννοησε...
Οι υπολοιποι next time...after the Olympics!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 17:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το 99,9% των αστείων έχω να πω το εξής.

Θυμάμαι, έχει χρόνια τώρα, έκανα το διαδακτορικό μου ακόμα, είχαν έρθει δύο παιδιά από επαρχία και κόμπαζαν πάνω σε ένα θέμα. Όταν εγώ και ένας φίλος μου τους καλέσαμε σε ανταγωνισμό και ήρθαν .. έχασαν την μπάλα. Η δικαιολογία τους ήταν ότι όντας οι καλύτεροι του χωριού, είχαν σχηματίσει μία Α αντίληψη και δεν γνώριζαν πως υπάρχουν και Ανώτερα Επίπεδα.

Όπως λέει και ο Πιραντέλλο, αν έτσι νομίζετε, τότε έτσι είναι. Αυτό όμως δυστυχώς δεν ισχύει εδώ!

Μέχρι στιγμής βαριόμουνα να κάνω αναλύσεις σε άτομα που είναι πορωμένα και που σαφώς αντιτίθενται στους αγώνες και που το επίπεδό τους είναι σαφώς χαμηλό. Ανταγκάστικα να πέσω στο επίπεδό τους για να μπορέσουμε να συνομιλήσουμε.

Θα το αποφύγω τώρα και θα κάνω μια ανάλυση μπας και κατάλάβουν τίποτα με θευμάσιο και open mind μυαλό τους.

Η Ελλάδα είναι μία χώρα δίχως βιομηχανία, έχασε την ευκαιρία την δεκαετία του '60 να αναπτύξει αυτοκινητοβιομηχανία και γενικώς βαριά βιομηχανία.

Τι προϊόντα λοιπόν έχει η Ελλάδα, που έχει συγκριτικό πλεονέκτημα; Στην Αγροτική Οικονομία λόγω των εκτάσεων και των θαυμάσιων Ελληνικών προϊόντων, στον Πολιτισμό λόγω της Ιστορίας της, και στον Τουρισμό λόγω του θαυμάσιου ήλιου και της θάλασσας.

Τόσα χρόνια όλα αυτά έχουν μείνει ανεκμετάλλευτα. Το αποτέλεσμα είναι εμφανές, η επαρχία μαραζώνει, ο Πολιτισμός δεν διαχέεται και ο Τουρισμός υποσκελίζεται από άλλες χώρες.

Το αποτέλεσμα: Ανεργία, μείωση της κατανάλωσης και ύφεση της οικονομίας. Άρα όχι περιθώρια για κοινωνική πολιτική, διαφθορά , κλπ.

Γιαυτό οι παππούδες κάποιων, αλλά και άλλοι άνθρωποι δυστυχώς βιώνουν ένα χαμηλό επίπεδο οικοινμικής διαβίωσης.

Και έρχεται ένα θείο δώρο. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Γιατί δώρο; Για τους εξής λόγους:
1. Θα υπάρξει διαφήμιση της Ελλάδας σε όλα τα επίπεδα σε παγκόσμια κλίμακα. Το κόστος αυτής της διαφήμισης είναι σαφώς μικρότερο από το κοστος ανάλογης διαφημιστικής καμπάνιας με το ανάλογο αποτέλεσμα.

2. Ο ρόλος της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο διεθνές περιβάλλον. Είναι μία χώρα που μπορεί και ατα καταφέρνει σε υψηλό επίπεδο, μία χώρα αξιόπιστη και άρα το διεθνές κεφάλαιο έχει κατ'αρχήν τη βάση για να επενδύσει.

3. Γίναν επενδύσεις σε υποδομές (μεταφορές, επικοινωνίες, λιμάνια, αεροδρόμια, παραγωγικές επενδύσεις). Μακροχρόνια αυτό θα οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγικότητας, στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων, μία ανταγωνιστικότητα που δεν διασφαλίζεται από την είσοδο στην ΟΝΕ αλλά το αντίθετο, δεν υπάρχουν πλέον νομισματικά μέσα για την επίτευξή της.

4. Ο ψυχολογικός παράγων. Οι¨Έλληνες μετά από μία μακροχρόνια περίοδο απώλειας της αυτοεκτίμησής τους στο διεθνές περιβάλλον, αισθάνονται υπερήφανοι και πάλι. Ανακτούν τις δυνάμεις τους και ξαναβρίσκουν τον ενθουσισμό τους. Και η οικονομία επηρρεάζεται άμεσα από το γενικότερο περιβάλλον. Ποιοι έχουν διάθεση να δουλέψουν περισσότερο, αυτοί που έχουν κακή διάθεση, την διάθεση του ηττημένου ή οι άλλοι , οι νικητές; Άρα δημιουργούνται προσδοκίες ανάπτυξης και στα οικονομικά υπάρχει μια θεωρία των ορθολογικών προσδοκιών, που σύμφωνα με την οποία οι προσδοκίες, όντας ορθολογικές, ικανοποιούνται. Αν δηλ. όλοι προδοκούμε κάτι, αυτό θα γίνει γιατί προς τα εκέι κατατείνουμε όλοι μας.

5. Η ανεργία μειώθηκε όλα αυτά τα χρόνια λόγω των Ολυμπιακών έργων και μακάρι να συνεχίσει και μετά έτσι λόγω των επενδύσεων που θα ακολουθήσουν και της εκμετάλλευσης του μετα-ολυμπιακού καλού οικονομικού κλίματος.

6. Η θέση της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο Πολιτιστικό επίπεδο. Η Ελλάδα μπορεί να εκμεταλλευτεί ασυτό το γεγονός οικονομικά, τόσο στον ευρύτερο χώρο των βαλκανίων, όσο και στον ευρύτερο ευρωπαϊκό χώρο.

Όλοι οι αναλυτές λοιπόν συμφωνούν ότι οι Ολυμπιακοί αποτελούν μία οικονομική ευκαιρία για την χώρα που μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ θετικό ισοζύγιο.

Εσείς, οι υπόλοιποι με ποια ανάλυση καταλήγετε στα οικονομικά συμπεράσματα που καταλήγετε;

Θα σας πω εγώ. Με καμία ανάλυση. Είστε δεινόσαυροι, με απόψεις όπως η Ελλάδα έξω από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ (που λέγατε παλιά) και σήμερα η Ελλάδα να μην αναλάβει τους αγώνες, γιατί έτσι σας αρέσει. Επιχειρήματα δεν έχετε, τουλάχιστον αξιόπιστα. Σας αρέσει το κόκκινο χρώμα, περισσότερο από το γαλανόλευκο και όπως προείπα αποτελείτε ανασταλτικό παράγοντα για την Ελλάδα.

Όμως, τα σκυλιά γαυγίζουν, η άμαξα περνά. Η Ελλάδα θα διοργανώσει τους καλύτερους αγώνες και μακροπρόθεσμα θα υπάρξει και οικονομικό αποτέλεσμα λόγω των αγώνων.

ΥΓ. Στο economic growth υπάρχει μία θεωρία που λέει. Ανάπτυξη προέρχεται από το ανθρώπινο κεφάλαιο. Γιαυτό, πολλές επιχειρήσεις και όχι μόνο, προσπαθούν να έχουν στις τάξεις τους άτομα όσο το δυνατό καλύτερα, ώστε και οι άλλοι να μαθαίνουν απο αυτούς και να γίνονται καλύτεροι. Κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία δηλ. όπου η γνώση διαχέεται. Αύτό ως έμμεσαη απάντηση στο 99,9%.

Η γνώση, η πείρα και η ανάλυση είναι μία δύσκολη υπόθεση, αντίθετα με την ανικανότητα, τον λαϊκισμό και τις μεγάλες βλακείες, που είναι ο εύκολος κατήφορος.

Φιλικά, athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 18:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμα στοιχείο που πρέπει να πούμε.
Όλος ο κόσμος σκύβει πάνω στην γιορτή του πολιτισμού.
Ενός πολιτισμού που ξεπηδάει απο τα ερείπεια της Ολυμπίας.
Όταν μιά χώρα απειλείται ανοιχτα πλέον απο τους ευγενέστατους γείτονές της , είναι σίγουρο πως έχει την υποστήριξη όλου του πολιτισμένου κόσμου ως μάνα ιδεών και αξιών.
Σε γεωστρατηγικό επίπεδο προστίθεται άλλος ένας θώρακας.
Ηθικής τάξεως αυτή τη φορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 18:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Θα υπάρξει διαφήμιση της Ελλάδας σε όλα τα επίπεδα σε παγκόσμια κλίμακα. Το κόστος αυτής της διαφήμισης είναι σαφώς μικρότερο από το κοστος ανάλογης διαφημιστικής καμπάνιας με το ανάλογο αποτέλεσμα.


Εκτός βέβαια αν κάτι πάει στραβά. Οπότε θα υπάρξει εξίσου κολοσσιαία δυσφήμιση. Κάτι που δε θα συνέβαινε αν είχαμε διαθέσει 300Meuro αποκλειστικά σε μια διαφημιστική εκστρατεία αντί για γήπεδα μπάντμπιγκτον ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το πράμα.

quote:

2. Ο ρόλος της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο διεθνές περιβάλλον. Είναι μία χώρα που μπορεί και ατα καταφέρνει σε υψηλό επίπεδο, μία χώρα αξιόπιστη και άρα το διεθνές κεφάλαιο έχει κατ'αρχήν τη βάση για να επενδύσει.

Εδώ γελάνε. Μένω κοντά στα έργα της Μαραθώνος και η τελευταία λέξη που μου έρχεται στο μυαλό κάθε φορά που αλλάζω λάστιχο μετά από λακκούβα στο δρόμο πλάτους 4μ που θα έπρεπε να είχε τελειώσει από το Νοέμβριο είναι αξιοπιστία. Το ίδιο και στην ουρά που σχηματίζεται από πίσω.

quote:

3. Γίναν επενδύσεις σε υποδομές (μεταφορές, επικοινωνίες, λιμάνια, αεροδρόμια, παραγωγικές επενδύσεις). Μακροχρόνια αυτό θα οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγικότητας, στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων, μία ανταγωνιστικότητα που δεν διασφαλίζεται από την είσοδο στην ΟΝΕ αλλά το αντίθετο, δεν υπάρχουν πλέον νομισματικά μέσα για την επίτευξή της.

Γίναν επενδύσεις και σε πάρα πολλά άχρηστα πράγματα. Και αν χρειαζόμαστε μια αφορμή όπως οι Ολυμπιακοί για να κάνουμε επενδύσεις σε υποδομές ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!

quote:

4. Ο ψυχολογικός παράγων. Οι¨Έλληνες μετά από μία μακροχρόνια περίοδο απώλειας της αυτοεκτίμησής τους στο διεθνές περιβάλλον, αισθάνονται υπερήφανοι και πάλι. Ανακτούν τις δυνάμεις τους και ξαναβρίσκουν τον ενθουσισμό τους. Και η οικονομία επηρρεάζεται άμεσα από το γενικότερο περιβάλλον. Ποιοι έχουν διάθεση να δουλέψουν περισσότερο, αυτοί που έχουν κακή διάθεση, την διάθεση του ηττημένου ή οι άλλοι , οι νικητές; Άρα δημιουργούνται προσδοκίες ανάπτυξης και στα οικονομικά υπάρχει μια θεωρία των ορθολογικών προσδοκιών, που σύμφωνα με την οποία οι προσδοκίες, όντας ορθολογικές, ικανοποιούνται. Αν δηλ. όλοι προδοκούμε κάτι, αυτό θα γίνει γιατί προς τα εκέι κατατείνουμε όλοι μας.

Ε-Κ-Τ-Ο-Σ Α-Ν Κ-Α-Τ-Ι Π-Α-Ε-Ι Σ-Τ-Ρ-Α-Β-Α. Και τότε στοιχηματίζω όσο θες ότι οι υπέρμαχοι των Ολυμπιακών αγώνων θα είναι οι λιγότερο πρόθυμοι να μαζέψουν τα σπασμένα.

quote:

5. Η ανεργία μειώθηκε όλα αυτά τα χρόνια λόγω των Ολυμπιακών έργων και μακάρι να συνεχίσει και μετά έτσι λόγω των επενδύσεων που θα ακολουθήσουν και της εκμετάλλευσης του μετα-ολυμπιακού καλού οικονομικού κλίματος.

Μακάρι, αλλά εφ' όσον δεν προβλέπεται να συνεχιστεί η παραγωγή γηπέδων τένις και άλλων "έργων υποδομής" (για τα οποία άλλωστε χρειαζόμαστε μια αφορμή σαν τους Ολυμπιακούς για να τα κάνουμε) το πιο πιθανό είναι ότι η ανεργία θα ανεβεί. Άλλωστε όλοι ανεξαιρέτως οι αναλυτές στις οικονομικές εφημερίδες αναμένουν οικονομική ύφεση αμέσως μετά τους αγώνες (αν προς χάριν της ανάλυσης θεωρήσουμε μεμονωμένα τους αγώνες και αγνοήσουμε εξωγενείς παράγοντες).

quote:

6. Η θέση της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο Πολιτιστικό επίπεδο. Η Ελλάδα μπορεί να εκμεταλλευτεί ασυτό το γεγονός οικονομικά, τόσο στον ευρύτερο χώρο των βαλκανίων, όσο και στον ευρύτερο ευρωπαϊκό χώρο.

Πράγματι θα αναβαθμιστούμε τουριστικά (εκτός αν κάτι πάει στραβά(*)), αλλά χουντικά καρακιτσαριά του τύπου η φουστανέλλα συνυπάρχει με το χιτώνα δεν είναι πολιτισμός. Είναι χουντικά καρακιτσαριά. Ενδεχομένως ευχάριστα στην όψη (όπως η προχθεσινή τελετή) αλλά πάντα καρακιτσαριά.

quote:

Όλοι οι αναλυτές λοιπόν συμφωνούν ότι οι Ολυμπιακοί αποτελούν μία οικονομική ευκαιρία για την χώρα που μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ θετικό ισοζύγιο.

Δεν το νομίζω.

quote:

Όμως, τα σκυλιά γαυγίζουν, η άμαξα περνά. Η Ελλάδα θα διοργανώσει τους καλύτερους αγώνες και μακροπρόθεσμα θα υπάρξει και οικονομικό αποτέλεσμα λόγω των αγώνων.

Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί. Αν όμως δε γίνουν όλα αυτά, εδώ θα 'σαι και εδώ θα 'μαι. Και η ιστορία θα δείξει αν είναι καλό για μια χώρα με τεράστια δομικά προβλήματα να επιμένει να ασχολείται μόνο με τα κόμπλεξ της και μάλιστα να τους δίνει και τεχνοκρατική διάσταση.


quote:

Η γνώση, η πείρα και η ανάλυση είναι μία δύσκολη υπόθεση, αντίθετα με την ανικανότητα, τον λαϊκισμό και τις μεγάλες βλακείες, που είναι ο εύκολος κατήφορος.

Σωστό.

(*) Το επαναλαμβάνω διαρκώς γιατί η διάσταση του ρίσκου που ενέχει μια διοργάνωση παγκόσμιων διαστάσεων όπως οι ΟΑ εξ ορισμού υποτιμάται από τους υπεραισιόδοξους αναλυτές και πολιτικούς ταγούς, αφού άλλωστε όλοι αυτοί είναι μανούλες στο να εντοπίζουν λάθη και αβλεψίες άλλων όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 19:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσείς, οι υπόλοιποι με ποια ανάλυση καταλήγετε στα οικονομικά συμπεράσματα που καταλήγετε;

Θα σας πω εγώ. Με καμία ανάλυση. Είστε δεινόσαυροι, με απόψεις όπως η Ελλάδα έξω από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ (που λέγατε παλιά) και σήμερα η Ελλάδα να μην αναλάβει τους αγώνες, γιατί έτσι σας αρέσει. Επιχειρήματα δεν έχετε, τουλάχιστον αξιόπιστα. Σας αρέσει το κόκκινο χρώμα, περισσότερο από το γαλανόλευκο και όπως προείπα αποτελείτε ανασταλτικό παράγοντα για την Ελλάδα.


Εσυ αγορινα μου τα ξερεις ολα! Ρωτας, απαντας!300 χρονια μπροστα εισαι!!

Τι να πω για την μετριοφροσυνη σου?

quote:
Θυμάμαι, έχει χρόνια τώρα, έκανα το διαδακτορικό μου ακόμα, είχαν έρθει δύο παιδιά από επαρχία και κόμπαζαν πάνω σε ένα θέμα. Όταν εγώ και ένας φίλος μου τους καλέσαμε σε ανταγωνισμό και ήρθαν .. έχασαν την μπάλα. Η δικαιολογία τους ήταν ότι όντας οι καλύτεροι του χωριού, είχαν σχηματίσει μία Α αντίληψη και δεν γνώριζαν πως υπάρχουν και Ανώτερα Επίπεδα.



Αυτη μαλλον την απεκτησες κανοντας το διδακτορικο σου, ε?

ΑΥΤΟΙ ειναι οι τυποι που θα κανουν τους Ελληνες να βλαστημησουν σε λιγο καιρο τους ολυμπιακους αγωνες.
ΑΥΤΟΙ ειναι που μας κυβερνουν χρονια τωρα!
ΕΠΟΧΗ ΗΛΙΘΙΩΝ φιλοι μου.
¨Μπορα¨ ειναι θα περασει...


Φιλικα.....Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 20:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΟΙ ειναι οι τυποι που θα κανουν τους Ελληνες να βλαστημησουν σε λιγο καιρο τους ολυμπιακους αγωνες.
ΑΥΤΟΙ ειναι που μας κυβερνουν χρονια τωρα!
ΕΠΟΧΗ ΗΛΙΘΙΩΝ φιλοι μου.
¨Μπορα¨ ειναι θα περασει...

Απ' ότι είδα απάντησες με επιχειρήματα σε όλα όσα είπα!
Ούτε εγώ είμαι μπροστά, εσύ είσαι πολλά έτη φωτός πίσω.

Και αν συμπεριφέρεσαι κομπλεξικά σε όσα λέω, είναι γιατί είσαι βλάχος με όλο το περιεχόμενο του όρου.

Είμαι βάβαιος, πως ούτε που καταλαβαίνεις τι λέμε. Όσοι αναφέρονται σε απομεινάρια σε αυτή τη χώρα σε άτομα σαν εσένα αναφέρονται. Και όσο πιο πολύ μιλάς, τόσο περισσότερο κατλαβαίνουμε πως δεν έχεις τίποτα να πεις, παρά μόνο βλακείες.

Όσο για την εποχή των ηλιθίων, θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω πως δεν υπάρχει. Ηλίθιοι υπάρχουν σε όλες τις εποχές, όπως εσύ καλή ώρα.

Ως αξία βέβαια (το ομολογώ) η ηλιθιότητα την οποία κουβαλάς είναι ανώτερη (το παραδέχομαι από την εξυπνάδα) γιατί η εξυπνάδα κάποτε με τα χρόνια και για βιολογικούς λόγους φθείρεται και παρακμάζει.

Ενώ η ηλιθιότητα την οποία φέρεις παραμένει αναλείωτη διαχρονικά. Ούτε φθείρεται, ούτε μειώνεται και σε χαρακτηρίζει!

Συγχαρητήρια λοιπόν!

athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 23:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟΙ ειναι οι τυποι που θα κανουν τους Ελληνες να βλαστημησουν σε λιγο καιρο τους ολυμπιακους αγωνες.

Η κακοπροαίρετη γκρίνια δεν είναι δυνατον να αποτελεί πολιτική άποψη.
Άς τολμήσει κάτι επιτέλους και αυτός ο τόπος .
Ο μόνος που δεν κερδίζει κάτι είναι αυτός που δεν επιχειρεί τίποτα.
Ο Ρόγκ γκρινιάζει γιατί η δουλείά του είναι να γκρινιάζει .
Εμείς γιατί να γκρινιάζουμε;
Καταλαβαίνω όμως ότι το να γίνουν οι Ολυμπιακοί στην Ελλάδα είναι κάτι που δύσκολα αντέχεται. Και δεν μιλάω για τα οικονομικά.
Τα οικονομικά πάντα θα υπάρχουν.
Το ξέρω πολύ καλά ότι και πόλεμος να γίνει, κάποιοι θα λένε να μην αντισταθούμε γιατί οι σφαίρες είναι ακριβές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 01:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λιγο καιρο παπαγαλοφωστηρες , μετα ολυμπιαδας, να σας δω τι θα λετε. Εγω εδω θα ειμαι, να δω εσεις.
Ο καιρος θα δειξει.....για αλλη μια φορα....αλλα τοτε ισως να ειναι αργα...
Και τοτε το φιδι απο την τρυπα θα το βγαλουν παλι οι ¨βλαχοι¨.
Αρκετα εχασα το χρονο μου ...


Φιλικα....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 03:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr, ειλικρινά δεν θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω σε μήνυμά σου, κυρίως λόγω της ακράτειας και του ήθους που επέδειξες σε προηγούμενα μηνύματα, πλήν όμως το μήνυμά σου αυτό με αναγκάζει να το κάνω, μιάς και πρώτη φορά σου αναγνωρίζω το ότι κοπίασες να γράψεις κάποιες απόψεις, με τις οποίες βέβαια εγώ δεν συμφωνώ, για τις οποίες όμως δεν μπορώ να πώ ότι στερούνται σοβαρότητας, απλά αποτελούν μιά όψη μόνο του νομίσματος, και για να ειμαι ακριβής αποτελούν απλά μιά θεωρητικά κρατούσα φιλολογική άποψη που ανήκει κυρίως στο χώρο της απελθούσης κυβερνητικής παράταξης, χωρίς να θέλω να σε εντάξω αυτή τη στιγμή σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο ή να σου βάλω κομματική ταμπέλα.

Θυμάμαι, έχει χρόνια τώρα, έκανα το διαδακτορικό μου ακόμα, είχαν έρθει δύο παιδιά από επαρχία και κόμπαζαν πάνω σε ένα θέμα. Όταν εγώ και ένας φίλος μου τους καλέσαμε σε ανταγωνισμό και ήρθαν .. έχασαν την μπάλα. Η δικαιολογία τους ήταν ότι όντας οι καλύτεροι του χωριού, είχαν σχηματίσει μία Α αντίληψη και δεν γνώριζαν πως υπάρχουν και Ανώτερα Επίπεδα.

Εδώ να πώ ότι η αλλαζονεία σου δυστυχώς είναι ακόμα διάχυτη, προσπαθώντας να διαφημίσεις το διαδακτορικό σου ή το άπαιχτο των ικανοτήτων σου. Αν επιθυμείς σοβαρή συζήτηση, οφείλεις να μη μειώνεις τους άλλους, όπως ήδη έχεις κάνει, να μη φαντάζεσαι ότι συνομιλείς με μαμελούκους, και γενικώς να μην υπεραίρεσαι για τις γνώσεις σου και τις ικανότητες σου, στιγματίζοντας στην ουσία τα ίδια τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που σου χορηγήσαν αποδεικτικό γνώσεων αποτυγχάνοντας να σε παιδαγωγήσουν, παραγοντας ουδόλως ευκαταφρόνητος στην μόρφωση του ανθρώπου.

Μπορείς λοιπόν να καυχάσαι ίσως για τις γνώσεις σου, και ας παραβαίνεις το "όσο ζώ μαθαίνω" ή το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα", μα όχι για την παιδαγωγία σου. Απο εσένα εξαρτάται είτε να τιμάς τα διδακτορικά σου είτε όχι.

Ο αναγνώστης των μηνυμάτων βέβαια στο forum δεν γνωρίζει ούτε ποιός ούτε τί είσαι, ούτε εσύ, ούτε εγώ, από τα μηνύματα λοιπόν κρινόμαστε.

Μέχρι στιγμής βαριόμουνα να κάνω αναλύσεις σε άτομα που είναι πορωμένα και που σαφώς αντιτίθενται στους αγώνες και που το επίπεδό τους είναι σαφώς χαμηλό. Ανταγκάστικα να πέσω στο επίπεδό τους για να μπορέσουμε να συνομιλήσουμε.

Θα το αποφύγω τώρα και θα κάνω μια ανάλυση μπας και κατάλάβουν τίποτα με θευμάσιο και open mind μυαλό τους.

Αν και το ύφος συνεχίζει να καταδεικνύει την ποιότητα του ανθρώπου, ας δούμε αυτήν την πομπώδη αλήθεια που αποφασίζεις να αποκαλύψεις σε εμάς τους κοινούς θνητούς.

Η Ελλάδα είναι μία χώρα δίχως βιομηχανία, έχασε την ευκαιρία την δεκαετία του '60 να αναπτύξει αυτοκινητοβιομηχανία και γενικώς βαριά βιομηχανία.

Η Ελλάδα σαφέστατα είναι μιά χώρα δίχως βιομηχανία αυτό το γνωρίζει και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου.
Βέβαια διαπρεπή αυτοδιαφημιζόμενε καθηγητάκο, η αιτία της μη βιομηχανικής ανάπτυξης της Ελλάδος κάθε άλλο παρά βρίσκεται στη δεκαετία του 60 και στην έλλειψη αυτοκινητοβιομηχανίας.

Οι χώρες που ανέπτυξαν βαριά βιομηχανία, και σου θυμίζω ότι η βιομηχανική επανάσταση έγινε στα μέσα του 19ου αιώνα και όχι την δεκαετία του '60 ημιμαθή καθηγητίσκε, ήταν αυτές που κατείχαν μεγάλο ορυκτό πλούτο, σιδηροκοιτάσματα, αλλά και λιγνίτη που ήταν η απαραίτητη καύσιμη ύλη και επίσης κατείχαν εξέχουσα θέση στο παγκόσμιο εμπόριο, ή ήταν αποικιοκρατικές χώρες. Σου θυμίζω λοιπόν τα χαλυβουργεία του Μάντσεστερ, της Γερμανίας αλλά και του Πίτσμπουργκ των ΗΠΑ.

Η Ελλάδα βέβαια ως χώρα στερείτο και καταλλήλου υπέδαφους, αλλά και πόρων, και εκτός αυτού, ακόμα βρισκόταν σε έναν διαρκή απελευθερωτικό αγώνα που απαιτούσε τεράστια κεφάλαια και δεν είχε τη δυνατότητα τα όποια χρήματα να τα διαθέσει σε τέτοιου είδους υποδομές.

Τι προϊόντα λοιπόν έχει η Ελλάδα, που έχει συγκριτικό πλεονέκτημα; Στην Αγροτική Οικονομία λόγω των εκτάσεων και των θαυμάσιων Ελληνικών προϊόντων, στον Πολιτισμό λόγω της Ιστορίας της, και στον Τουρισμό λόγω του θαυμάσιου ήλιου και της θάλασσας.

Εδώ λοιπόν θα σου γνωρίσω ότι δεν λές τίποτε άλλο από αυτό που έλεγε η συνθήκη προσχώρησης της Ελλάδος στην τότε Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα και νύν Ευρωπαϊκή Ένωση, καθ'όσον η συνθήκη προέβλεπε αυτήν ακριβώς την ανάπτυξη, με μία διαφορά, ότι ο Πολιτισμός δεν είναι εξαγώγιμο προϊόν, δεν παράγει έσοδο, αλλά αποτελεί παράγοντα ανάπτυξης του Τουρισμού, εντάσσεται μέσα στον Τουρισμό.

Οι κατηγορίες λοιπόν, οι δυνητικές κατηγορίες της Ελλάδος, ήταν "Αγροτική Βιομηχανία", όχι οικονομία όπως λές, όχι πρωτογεννή παραγωγή μόνο, αλλά και δευτερογενή, και επεξεργασία των παραγώγιμων αγροτικών προϊόντων και Υπηρεσίες Τουρισμού.

Στην εικοσαετία που ακολούθησε την ένταξή μας στην ΕΟΚ, υπήρξαν πάρα πολλές ευκαιρίες που δυστυχώς χαθήκαν για την χώρα μας και μας έφεραν σε μιά δυσμενέστερη οικονομική θέση, πολλαπλώς δυσμενέστερη από αυτήν που θα μπορούσαμε να είμασταν.

Οι αγρότες παρέμειναν αγκυλωμένοι σε συγκεκριμένες καλλιέργειες, αλλά και στις επιδοτήσεις. Δεν ακολουθήθηκε αξιόπιστο σύστημα αλλαγής καλλιεργειών που όριζε η ΕΟΚ. Οι επιδοτήσεις διοχετεύτηκαν μέσα από στενά κομματικά κανάλια, και έφταναν εκεί που έπρεπε, πολλαπλώς καθυστερημένες και πολλαπλώς λιγότερες από όσες αρχικά εκκινούσαν από τις Βρυξέλλες. Σε αυτό βέβαια δεν μεσολαβούσε ουδείς άλλος, αλλά συνέλληνες, πατριώτες μας. Μάλιστα, κάποια στιγμή, ετέθη το θέμα να έρθουν Ολλανδοί και Βέλγοι managers προκειμένου να βοηθήσουν σε αυτήν την κατάσταση και εκεί λίγο άρχισε να λειτουργεί η τσίπα, ακολουθώντας την πατροπαράδοτη Ελληνική παροιμία, ο φόβος φυλάει τα έρμα, και αφού είχε γίνει και το σκάνδαλο με το βαμβάκι και το καράβι που έπιασε φωτιά στο λίμάνι της Θεσσαλονίκης και αφού σκοτώθηκε και ένας άνθρωπος. Μετά από αυτό, αφού κάνα δυό πακέτα Ντελόρ γέμισαν τις τσέπες επιτήδειων συμπατριωτών μας άρχισε να ψιλολειτουργεί το πράμα.

Ναί, αλλά, το κακό είχε ήδη γίνει, αλλά ολοκληρώθηκε και με το Γ' ΚΠΣ που έθεσε μεν κάποια αξιοκρατικά κριτήρια, όχι όμως αναπτυξιακά.

Η Γεωργία δεν έφτασε ποτέ στη Ελλάδα να γίνει Αγροτική Βιομηχανία, και όταν λέμε Αγροτική Βιομηχανία, να ξέρουμε τί εννοούμε, εννοούμε παραγωγή κρέατος, πουλερικών, κονσερβών, συσκευασμένων τροφίμων, παρασκευασμάτων, αυτό είναι Αγροτική Βιομηχανία, όχι τα πορτοκάλια και τα μήλα, αυτό είναι απλή Γεωργία.

Για τις τουριστικές υποδομές βεβαίως, φαντάζομαι ότι δεν είναι απαραίτητο να μιλήσουμε. Μιά μονάχα σύγκριση προϊόντων. Άγιος Δομίνικος, Χίλτον, με 11 πισίνες, πολυόροφο ξενοδοχείο, mini bar, satelite, και μπάρ, καφέ εστιατόριο, η βραδιά το δίκλινο 60 $ πέρυσι το καλοκαίρι. Στην Ελλάδα σε στάβλο στο Άνω Γκουρτζοχώρι που κουβαλάς νερό με τον κουβά πιό πολλά πληρώνεις. Φοβερές όντως οι υποδομές μας.

Τόσα χρόνια όλα αυτά έχουν μείνει ανεκμετάλλευτα. Το αποτέλεσμα είναι εμφανές, η επαρχία μαραζώνει, ο Πολιτισμός δεν διαχέεται και ο Τουρισμός υποσκελίζεται από άλλες χώρες.

Ο πολιτισμός για να διαχέεται πρέπει κάποιος να τον παράγει. Να είσαι σίγουρος ότι με τέτοια γιαμπατζολιά που μας δέρνει, τίποτα άλλο εκτός από την πνευματική μας πτωχεία είς περίγελο και χλευασμό των υπολοίπων μπορούμε να εξάγουμε.

Ο πολιτισμός δεν είναι κάτι που απλά τον παρήγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και μας εξασφαλίσαν γεννεές χίλιες εκατόν δεκατέσσερις, να πουλάμε τσολιαδάκια made in Japan και ούζο σε μπουκάλι κιονόκρανου και να λέμε στην υγειά των αρχαίων ημών προγόνων. Νά στε καλά, που βάλατε εσείς την κεφάλα σας να δουλέψει για να απολαμβάνουμε σήμερα εμείς.

Ο πολιτισμός είναι κάτι δυναμικό, που αν δεν συνεχίσεις να παράγεις, να ανακαλύπτεις, τότε κάποιοι άλλοι θα σε ξεπεράσουν. Και εδώ η ανθρωπότητα έχει να επιδείξει και φιλοσόφους, και αρχιτέκτονες και ζωγράφους, και γλύπτες και επιστήμονες. Απλα μας ξεπέρασε η ιστορία. Εμείς απλά συνεχίζουμε να πουλάμε τσολιαδάκια και μπλουζάκια I love Greece με στάμπα τον Παρθενώνα και απλά διαφημίζουμε την Ελληνικότητά μας όπως κάποιοι διαφημίζουν το διδακτορικό τους.

Το αποτέλεσμα: Ανεργία, μείωση της κατανάλωσης και ύφεση της οικονομίας. Άρα όχι περιθώρια για κοινωνική πολιτική, διαφθορά , κλπ.

Το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως αυτό, αν είμασταν το μοναδικό κράτος στο κόσμο, αλλά δεν είμαστε. Ξεχνάς ένα πολύ σημαντικό παράγοντα, την παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Όπως επίσης και το ότι η κατανάλωση και η ύφεση δεν είναι τίποτα άλλο από καμπύλες που άλλοτε είναι σε πτώση και άλλοτε σε άνοδο. Μόνο μιά οικονομία πτώμα δεν έχει παλμό, όπως ένας νεκρός δεν έχει σφυγμό.

Γιαυτό οι παππούδες κάποιων, αλλά και άλλοι άνθρωποι δυστυχώς βιώνουν ένα χαμηλό επίπεδο οικοινμικής διαβίωσης.

Όπως ίσως να έχεις ήδη να αρχίζεις να καταλαβαίνεις, η αιτία που οι όχι μόνο οι παππούδες κάποιων αλλά και εμείς οι ίδιοι, γύρω από την πόρτα μας, εκτός αν ζείς στην Εκάλη, τη Γλυφάδα ή το Κολωνάκι, ζούμε και είμαστε μάρτυρες χαμηλών επιπέδων οικονομικής διαβίωσης, είναι το ότι :
1. Κάποιοι επιτήδειοι, καταλήστευσαν επί 23 χρόνια το Ελληνικό κράτος σε βαθμό που οι λέξεις απάτη του αιώνα, big bang και τέτοια να φαντάζουν ψίγματα μπρός στο μέγεθος της κλεψιάς.
2. Κάποιοι με πλημμελείς γνώσεις, θεωρητικού καθαρά επιπέδου κρατούσαν στα χέρια τους τις οικονομικές τύχες του τόπου.
3. Κάποιοι απλά προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά δεν είχαν την κατάλληλη υποδομή και βοήθεια και ήταν πολύ πολύ λίγοι για να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Και έρχεται ένα θείο δώρο. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Γιατί δώρο; Για τους εξής λόγους:
1. Θα υπάρξει διαφήμιση της Ελλάδας σε όλα τα επίπεδα σε παγκόσμια κλίμακα. Το κόστος αυτής της διαφήμισης είναι σαφώς μικρότερο από το κοστος ανάλογης διαφημιστικής καμπάνιας με το ανάλογο αποτέλεσμα.

Αν λοιπόν δεν ήσουν θεωρητικός οικονομικός αλλά υπήρχε και η απαραίτητη εμπειρία, δεν θα πρότεινες ποτέ σε μιά επιχείρηση που δεν έχει δυνατότητα παραγωγής, να κάνει διαφήμιση. Διότι εφ'όσον δεν μπορώ να παράγω, δεν μπορώ να εξυπηρετήσω τις ανάγκες, το να κάνω διαφήμιση είναι τζάμπα έξοδα ΑΛΛΑ με εκθέτει κι'όλας σαν επιχείρηση, διότι κανένας από τους πελάτες τους οποίους δυσαρέστησα χωρίς να τους εξυπηρετήσω δεν πρόκειται να ξαναγοράσει από εμένα. Ή καλύτερα για να σου μιλήσω με λίγο μαρκετίστικους όρους, εάν για να στήσουμε ένα δίκτυο πωλήσεων δαπανούμε ένα x ποσό, σε περίπτωση απογοήτευσης του πελάτη, για να τον ξανακερδήσουμε θέλουμε άλλα 2x ποσά.
Άρα λοιπόν, αν τα ποσά που δαπανούμε σήμερα είναι τεράστια, θα χρειαστούμε 2 x τεράστια, για να ξανακερδίσουμε απλά τους δυσαρεστημένους δυνητικούς πελάτες μας. Όπερ .... άτοπον.

2. Ο ρόλος της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο διεθνές περιβάλλον. Είναι μία χώρα που μπορεί και ατα καταφέρνει σε υψηλό επίπεδο, μία χώρα αξιόπιστη και άρα το διεθνές κεφάλαιο έχει κατ'αρχήν τη βάση για να επενδύσει.

Σαφέστατα, και εδώ είσαι παντελώς μακριά απ'την πραγματικότητα. Επτάμισυ χρόνια μετά την ανάληψη της διοργάνωσης τον Ολυμπιακών αγώνων, οι ξένες επενδύσεις είναι στο χαμηλότερο σημείο και μάλιστα συγκρινόμενοι με τις Ευρωπαϊκές χώρες, τους εταίρους μας δηλαδή, είμαστε οι τελευταίοι σε άμεσες επενδύσεις, με 50 εκ.Ευρώ το 2003, μιλάμε για άμεσες ξένες επενδύσεις, επενδύσεις που δημιουργούν θέσεις εργασίας στον τόπο, που αφήνουν κάτι και στην ψωροκώσταινα ενώ η Ιρλανδία είναι πρώτη ... στα 19 δίς Ευρώ παρακαλώ. Και δεν έχει, ούτε Ολυμπιακούς αγώνες, ούτε και παππούδες με χλαμύδες.

3. Γίναν επενδύσεις σε υποδομές (μεταφορές, επικοινωνίες, λιμάνια, αεροδρόμια, παραγωγικές επενδύσεις). Μακροχρόνια αυτό θα οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγικότητας, στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων, μία ανταγωνιστικότητα που δεν διασφαλίζεται από την είσοδο στην ΟΝΕ αλλά το αντίθετο, δεν υπάρχουν πλέον νομισματικά μέσα για την επίτευξή της.

Οι επενδύσεις σε έργα υποδομής έγιναν, ουδεμία αμφιβολία. Ιδίως σε έργα υποδομής της τσέπης της Βάσως, του Λαλιώτη και του Τσοχατζόπουλου. Ότι περίσσεψε πήγε στο περίφημο οδικό μας δίκτυο, την Εγνατία οδό που πρωτοξεκίνησε το 1953 και έκλεισε ήδη 50 ετία και θα είμαστε έτοιμοι καλό 2008, κάτι ΠΑΘΕ που έχουμε πάθει και για να μην είμαι μηδενιστής, έχουν γίνει έργα αλλά, με πολλές κακοτεχνίες, με εμφανή στοιχεία διαπλοκής και διαφθοράς, με αδιαφανείς διαδικασίες αμέσου αναθέσεως και όχι δημοσίων διαγωνισμών, ακαλαίσθητα, ενώ παράλληλα το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα προστατεύει τις Εργοληπτικές Εταιρείες. Εξ' άλλου δεν είμαστε τίποτε άλλο παρά χώρα Μηχανικών, Εργολάβων και Δικηγόρων. Αν θέλεις ψάξε να βρείς αν ποτέ στην ιστορία της Ελλάδος τεχνική εταιρεία αναγκάστηκε σε πληρωμή ρήτρας για κακοτεχνία. Και κακοτεχνίες υπάρχουν πολλές, νουνού όμως; Ένα.
Απλά υπάρχει ένα συμφωνητικό παράδοσης, το καλώς έχειν λεγόμενο, με το οποίο πλέον ο εργολήπτης παραδίδει στο κράτος το έργο, απαλλαγμένος από κάθε ευθύνη, αστική ή ποινική. Ασυλία μέγάλε ... βίβα στο μεγάλο κόλπο.

4. Ο ψυχολογικός παράγων. Οι¨Έλληνες μετά από μία μακροχρόνια περίοδο απώλειας της αυτοεκτίμησής τους στο διεθνές περιβάλλον, αισθάνονται υπερήφανοι και πάλι. Ανακτούν τις δυνάμεις τους και ξαναβρίσκουν τον ενθουσισμό τους. Και η οικονομία επηρρεάζεται άμεσα από το γενικότερο περιβάλλον. Ποιοι έχουν διάθεση να δουλέψουν περισσότερο, αυτοί που έχουν κακή διάθεση, την διάθεση του ηττημένου ή οι άλλοι , οι νικητές; Άρα δημιουργούνται προσδοκίες ανάπτυξης και στα οικονομικά υπάρχει μια θεωρία των ορθολογικών προσδοκιών, που σύμφωνα με την οποία οι προσδοκίες, όντας ορθολογικές, ικανοποιούνται. Αν δηλ. όλοι προδοκούμε κάτι, αυτό θα γίνει γιατί προς τα εκέι κατατείνουμε όλοι μας.

Επειδή αυτό το κομμάτι δεν περιέχει οικονομική ανάλυση, απλά δικιά σου θέση, εκτίμηση, προσμονή, να σου θυμίσω λίγο για την εθνική μας υπερηφάνεια, ότι εμένα μου πήρε την εθνική μου κωλ_τρυπίδα εκείνο το "ευχαριστούμε την κυβέρνηση των Η.Π.Α." αλλά και τό ότι έβλεπα Νατοϊκά στρατεύματα να περνάν από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης να πηγαίνουν στη Γιουγκοσλαβία, τον καιρό που τα Νατοϊκά αεροπλάνα πετούσαν βόμβες και ψήνανε παιδάκια. Φοβερή εθνική υπερηφάνεια μιλάμε. άι στο διάολο ... τι τα θυμήθηκα ... χαλάστηκα

5. Η ανεργία μειώθηκε όλα αυτά τα χρόνια λόγω των Ολυμπιακών έργων και μακάρι να συνεχίσει και μετά έτσι λόγω των επενδύσεων που θα ακολουθήσουν και της εκμετάλλευσης του μετα-ολυμπιακού καλού οικονομικού κλίματος.

Φεύ!! Ψεύδος!! Η ανεργία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα παρά το γεγονός ότι υπάρχουν τα Ολυμπιακά έργα, γεγονός που μας κάνει να σκεπτόμαστε πού μπορεί να φτάσει όταν σε λίγους μήνες τα έργα θα τελειώσουν και η αυλαία θα έχει πέσει.

6. Η θέση της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο Πολιτιστικό επίπεδο. Η Ελλάδα μπορεί να εκμεταλλευτεί ασυτό το γεγονός οικονομικά, τόσο στον ευρύτερο χώρο των βαλκανίων, όσο και στον ευρύτερο ευρωπαϊκό χώρο.

Εδώ βέβαια διακρίνω μιά διχογνωμία. Λές αναβαθμίζεται η Ελλάδα στο πολιτιστικό επίπεδο, παραπάνω έλεγες να κάνουμε εξαγωγή πολιτισμού. Ποιό από τα δύο συμβαίνει.

Σαν να μην έφτανε όμως αυτό, έρχεσαι και λές ότι πρέπει η Ελλάδα να το εκμεταλλευτεί αυτό οικονομικά. Ποιό; Την πολιτιστική της αναβάθμιση; Κάπου τα μπερδεύεις. Και από ποιούς θα έχει εισροές, από τους Βαλκάνιους γείτονες; Σαν ανακολουθία σκέψης ακούγεται όλο αυτό.

Όλοι οι αναλυτές λοιπόν συμφωνούν ότι οι Ολυμπιακοί αποτελούν μία οικονομική ευκαιρία για την χώρα που μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ θετικό ισοζύγιο.

A!!! Τώρα είπες την κατάλληλη λέξη. Μου θύμισες τους οικονομικούς αναλυτές που τον Σεπτέμβριο του 1999, στις 6.500 μονάδες του χρηματιστηρίου προβλέπανε διετή άνθηση του χρηματιστηρίου. Κάτι λέγαν θα φτάσουμε του DOW και ο ΓΔ θα πάει στις 11.000 μονάδες. Αυτά τα λαμόγια μόνο θεωρούν τους Ολυμπιακούς αγώνες ευκαιρία, ναι αλλά μόνο που απέκρυπταν ότι είναι ευκαιρία για την τσέπη τους, όχι για την τσέπη των πολλών.

Εσείς, οι υπόλοιποι με ποια ανάλυση καταλήγετε στα οικονομικά συμπεράσματα που καταλήγετε;

Μιά απλή και σίγουρη ανάλυση επιβεβαιωμένη εκατοντάδες φορές από την ιστορία. Τη νύφη την πληρώνει πάντα ο λαός.

Θα σας πω εγώ. Με καμία ανάλυση. Είστε δεινόσαυροι, με απόψεις όπως η Ελλάδα έξω από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ (που λέγατε παλιά) και σήμερα η Ελλάδα να μην αναλάβει τους αγώνες, γιατί έτσι σας αρέσει. Επιχειρήματα δεν έχετε, τουλάχιστον αξιόπιστα. Σας αρέσει το κόκκινο χρώμα, περισσότερο από το γαλανόλευκο και όπως προείπα αποτελείτε ανασταλτικό παράγοντα για την Ελλάδα.

Το ποιός έχει επιχειρήματα και ποιός όχι, άσε κακομοίρη ημιμαθή αλλαζόνα να το κρίνει κανένας σοβαρός άνθρωπος.
Μάλιστα στην όλη μου θεώρηση δεν μίλησα σχεδόν καθόλου, πλήν μόνο μίας φοράς, περί παγκοσμιοποίησης, παγκοσμίου ανταγωνισμού, κοινωνιών χωρίς σύνορα. Βάστα να μπεί και η Τουρκία στην ΕΕ, και θα σου πώ εγώ που θα πάει ακόμα και αυτή η απλή συντήρηση στην οποία θα περιπέσουμε σε λίγους μήνες. Οι εξ'ανατολών αν γίνει καμμιά πλάκα και τους δεχτούνε, γεγονός που απεύχομαι, θα μας πνίξουν ζωντανούς, θα μας αγοράσουν ολόκληρους. Εκεί να δεις για τι ανάπτυξη μιλάμε, και για τί πόρους, και για τί βιομηχανία, πρωτογενή, δευτερογενή και ας είναι μαμελούκοι ας μην έχουν προπροπρο-παππούδες που κατασκευάζαν Παρθενώνες. Εκεί να δείς που θα πετάξουν τις διδακτορικές τους διατριβές μερικοί μερικοί.

Όμως, τα σκυλιά γαυγίζουν, η άμαξα περνά. Η Ελλάδα θα διοργανώσει τους καλύτερους αγώνες και μακροπρόθεσμα θα υπάρξει και οικονομικό αποτέλεσμα λόγω των αγώνων.

Η απάντηση δόθηκε παραπάνω. Οικονομικό αποτέλεσμα θα υπάρξει, έχει ήδη υπάρξει για καμμιά 200 νοματέους όλο κι'όλο.

ΥΓ. Στο economic growth υπάρχει μία θεωρία που λέει. Ανάπτυξη προέρχεται από το ανθρώπινο κεφάλαιο. Γιαυτό, πολλές επιχειρήσεις και όχι μόνο, προσπαθούν να έχουν στις τάξεις τους άτομα όσο το δυνατό καλύτερα, ώστε και οι άλλοι να μαθαίνουν απο αυτούς και να γίνονται καλύτεροι. Κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία δηλ. όπου η γνώση διαχέεται. Αύτό ως έμμεσαη απάντηση στο 99,9%.

Η γνώση διαχέεται, αλλά κάπου αλλού παράγεται. Και από εκεί που παράγεται, αυτό που διαχέεται είναι αυτό που συμφέρει αυτόν που την έχει παράγει. Για business μιλάμε τώρα ...

Η γνώση, η πείρα και η ανάλυση είναι μία δύσκολη υπόθεση, αντίθετα με την ανικανότητα, τον λαϊκισμό και τις μεγάλες βλακείες, που είναι ο εύκολος κατήφορος.

Στη θεωρία παίρνεις άριστα. Απλά δεν εφαρμόζεις ούτε τα λεγόμενά σου. Πάψε τις μεγάλες βλακείες και την κομπορυμοσύνη, αναδεικνύουν την ανικανότητα του 99,9% σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 04:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίρνουμε ότι μας αξίζει. Αυτός είναι νόμος!!
Και αυτό που έχουμε μέχρι στιγμής, είναι ουζομπούκαλα με κιονόκρανα για πώμα όπως ορθά προανέφερε ο poet, θεές Αθην(έ)ς να εκπορνεύονται σε τουριστικά καταστήματα φέροντας καλαμάκι από σουβλάκι αντί για δόρυ, ο Παν-μέγιστος Πάν να παρουσιάζετε ως ο ψ**βρόντης τραγοπόδαρος γ**ιας και φυσικά το μεγαλείο του σύγχρονου Ελληνικού πολιτισμού, στης αναμνηστικές θερινού καυτού κλίματος και περιεχομένου κάρτες στα περίπτερα.

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες πολιτικού ύφους, αν και είναι οι σημαντικότερες πίσω από αυτήν την τραμπάλα, που αυθαίρετα αποκαλούμε ‘ολυμπιακούς αγώνες’, ολυμπιακό ιδεώδες, Ελληνικός πολιτισμός και και και και…
Μασάμε την ίδια βρόμικη τσίχλα…ξέρετε, σαν εκείνη την τσίχλα που κάποιος βρομιάρης άφησε στο πίσω μέρος της πλάτης καθίσματος λεωφορείου.

Όσον αφορά την τελετή της αφής, ήταν ένα εντυπωσιακό αρχαιότροπο δρώμενο. Δεν κρύβω πως συγκινήθηκα την στιγμή της επίκλησης προς τον Απόλλωνα και γενικός με άγγιξε βαθιά η όλη παρουσίαση, συνδυάζοντάς την με τον χώρο και της μνήμες (;). Είναι η οπτική του καθενός. Άλλους δεν τους άγγιξε καν, η δεν τους εντυπωσίασε.

Πέραν όμως αυτού του δρώμενου, φυσικά και δεν υπάρχει κανένα υπόβαθρο, ούτε θρησκευτικό, ούτε λατρευτικό (να μην….φοβάται η χριστιανική εκκλησία..) και δυστυχώς, ούτε ίχνος έστω λίγων ψηγμάτων ολυμπιακής ιδέας. Απλά, θεατρινισμός.

Τώρα, όσον αφορά τους αγώνες (παίγνια, στην σημερινή τους μορφή) θεωρώ, πως το να αποτύχει η άριστη διεξαγωγή τους, είναι παραπάνω από πιθανό. Κινδυνολογώντας θα πω, μαθηματικά βέβαιο. Ευελπιστώ σε αντίθετο αποτέλεσμα αυτό των θεωριών μου.

Για να γυρίσει ο Έλλην (σύγχρονος ραγιάς), θέλει δουλειά πολύ…

Ανάμεσά μας, υπάρχουν, ζουν και αναπτύσσονται Έλληνες. Θα στεναχωρήσω μερικούς λέγοντας, πως αυτοί οι Έλληνες έχουν διάφορα χρώματα. Άλλοι είναι λευκοί, άλλοι είναι μαύροι, άλλοι κίτρινοι, μελαψοί και άλλοι γεννήθηκαν στον Ιερό γεωγραφικό χώρο που ονομάζετε Ελλάς (κάτι μου λέει πως αυτοί είναι οι λιγότεροι).


Επίσης οι αθλητές θα πρέπει να γνωρίζουν εκτός από το καλό ντοπάρισμα, πως δεν διαγωνίζονται αλλά αγωνίζονται.


COCA COLA…. Πάει με όλα…και φυσικά, με τους ολυμπιακούς αγώνες!


(ελπίζω να είναι γούρικη η Lara Croft στην λαμπαδηδρομία…….έχουμε ξεφύγει τελείως..)

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 29/03/2004 04:59:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 08:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ,ΑΛΛΑ Η ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Κ.Λ.Π

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΙΑ ? ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ? Ε,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΚΟΥ ΣΥΝΤΗΡΙΣΜΟΥ..

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ,ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΗΘΕΛΑΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ (ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ) ΕΓΙΝΑΝ ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΖΕΣ..

Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ,ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ..ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 50 ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ..

ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΟΣΟ ΠΕΤΥΧΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ,ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ.

golden_ariadne >>
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΒΑΛΕΝΤΙΝΟ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΤΑ ΡΟΠΑΛΑ ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΤΑ ΤΡΩΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΡΟΠΑΛΑ..

ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ Η ΑΘΗΝΑ ,ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΦΕΥΡΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ? ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ?


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 11:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν! Μετά από την εκτεταμένη ανάλυση του θέματος στις διάφορες πτυχές και παραμέτρους του βλέπω την θετική άποψη αρκετών επί του θέματος της Ολυμπιάδος και την συνήθη απαισιόδοξη αντιμετώπιση (που βασίζεται στην μακρόχρονη εμπειρία επίσης τον Ελληνικών δρώμενων) !
Προσωπικά πιστεύω ότι θα διεκπεραιωθούν σωστά όλα διότι τελικά ο Έλληνας βγάζει τον καλύτερο του εαυτό και τις καλύτερες ιδέες όταν χε… και όταν τρέχει , άρα μια και τρέχουμε τώρα δεν φοβάμαι πλέον, διότι θα τα καταφέρουμε με τον έναν η τον άλλον τρόπο!
Η όλη αντιμετώπιση από την πλευρά τον απαισιόδοξων μου θύμισε ένα παλιό ειρωνικό λογοπαίγνιο που λέγανε δια το θέμα τον βιασμών : Εάν δεν μπορείς να κανείς πλέον τίποτε δια να το αντιμετωπίσεις, χαλάρωσε και απόλαυσε το!

Λοιπόν! Ας χαλαρώσουμε……

Υγιαίνετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο Μέτρον!
Αρκεί να μη χ....,παρά μόνο να τρέχουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέος στο φορουμ,
Θα ήθελα να επισημάνω ότι ολυμπιακοί αγώνες γίνονται και στην πολιτική.
Τεράστια προσπάθεια γίνεται σήμερα να περαστεί το σχέδιο Ατνάν σε βάρος της Κύπρου και του ελληνισμού.
Οπως τα κάναμε ας τα φάμε. Αν το σχέδιο αφορούσε την πελοπόννησο θα είχαμε αγνοήσει τους ολυμπιακούς, την αλήθεια μεταξύ αρχαίων και χριστιανών. Αλλά μας έκαναν έτσι ώστε να πάρει άλλη σημαία η κύπρος (μετά από 5000 χρόνια ελληνικής ιστορίας) και να την αντιμετωπίζουν όλοι σαν ξένο κρατίδιο και όχι σαν ελλάδα.
Κανείς έλληνας δεν ασχολείται με το κυπριακό, όλοι σήμερα έχουν το νου τους στους ολυμπιακούς.
Τώρα για διαφορές μεταξύ 12/θεου και χριστιανισμού υπάρχει χρόνος.
Αλλά δεν κάθησε ο Θεμιστοκλής να φολοσοφίσει όταν έκαναν επέλαση οι βάρβαροι.
Ας τον μιμηθούμε ενωμένοι κι όταν αύριο φύγουν οι βάρβαροι, ξανατσακωνόμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 02:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες, dimitris2!

Νομίζω ότι βιάστηκες να εξάγεις συμπεράσματα:

quote:
Κανείς έλληνας δεν ασχολείται με το κυπριακό

Υπάρχουν σχετικά θέματα στο esoterica.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 02:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ,ΑΛΛΑ Η ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Κ.Λ.Π

Δες ποιος ειναι ωρε κακομοιρης και απαισοδοξος...

quote:
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ,ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΗΘΕΛΑΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ (ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ) ΕΓΙΝΑΝ ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΖΕΣ..

Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ,ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ..ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 50 ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ..


Φιλικα....Κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 03:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dimitris2 , πολύ σωστά σου γράφει η zadok: υπάρχουν θέματα σχετικά με το κυπριακό. Μπορείς εάν θέλεις να συμμετέχεις:

ΚΥΠΡΟΣ-ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ

από μένα, καλώς ήρθες στο ESOTERICA!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jago
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 04:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jago  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεοεισερχόμενος ο γράφων στην κατά τα άλλα πολύ καλή σελίδα του είδους της, θα προσφέρω προς περίσκεψη ένα πολύ σημαντικό άρθρο από τον Ιό της Ελευθεροτυπίας που απομυθοποιεί όλο το σκηνικό της Ολυμπιακής φλόγας
http://www.iospress.gr/ios2004/ios20040321a.htm
Διαβάστε πολύ προσεκτικά και τις δύο σελίδες...θα σοκαριστείτε, θα αγανακτήσετε, θα λυπηθείτε ή θα συμφωνήσετε. Εγώ προσωπικά, σοκαρίστηκα και αποδέχτηκα με βαριά καρδιά αυτά τα όντως ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ που γράφει (μετά κι από δική μου έρευνα σε γερμανικές πηγές μέσω γερμανομαθούς φίλου).

Βλέπω δεν κουράζεστε να γράφετε και με χαροποιεί το γεγονός πως, παρά τις πύρινες διενέξεις σας, λόγο και αιτία έχετε και δεν κατευθύνεστε από μπαρουφολογικούς ωχαδερφισμούς, χριστιανοκολλήματα τύπου Λουκά, από ρατσιστικούς φανατισμούς και ακροδεξιές κι αντισιωνιστικές αντιλήψεις, που ταλαιπωρούν άλλα φόρουμ του είδους σας. Θα ήταν καλό στο παρόν thread να μην διαγραφεί τίποτα από τον admin, όλα όσα λέγονται έχουν την ουσία τους.

Δεν είμαι υπέρ της φίμωσης αλλά όποιος πιστεύει σε κάτι, καλό θα ήταν να μην απαξιώνει και να μην ειρωνεύεται το συνομιλητή του αλλιώς υπάρχει και το σύνθημα "εκεί-εκεί στη δέλτα εθνική!"

Edited by - Jago on 30/03/2004 04:43:06

Edited by - Jago on 30/03/2004 04:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 07:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ μέσα φίλε Jago δεν έχει και τόσο σημασία τι μπαλα παίζεις , αλλά πόσο καλά παίζεις . Ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι με καθαρό βλέμα και δεν επηρεάζονται απο "ταμπού" παρελθόντων ετών.
Ο Γκέμπελς έπινε μπύρα. Θα σταματήσουμε εμείς να πίνουμε μπύρες επειδή έπινε ο Γ. ;
Η Αγάπη υπήρξε το εργαλείο και συγχρόνως το θύμα σε διάφορες προπαγάνδες ανα τους αιώνες και ανα χώρα. Στο όνομα της αγάπης χύθηκαν ωκεανοί αίματος που δεν χύθηκαν ούτε για το μίσος.
Αν οι ναζί πίστεψαν σε Ελληνικές αξίες τί σημαίνει αυτό .
Όλος ο κόσμος πιστεύει στις Ελληνικές αξίες .
Δεν φταίει το μαχαίρι , αλλά το χέρι που ρίχνει τη μαχαιριά.
Πλάκα θα είχε να είχαν συρθεί στην δίκη της Νυρεμβέργης όλοι οι Έλληνες ως ηθικοί αυτουργοί.....Κάτι που γίνεται άλλωστε καθημερινα σε επίπεδο forum-ικής κριτικής απο απάτριδες , διεθνόπληκτους και φανατικούς θρησκόληπτους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 08:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΗ ΑΦΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ,ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΡΑΒΔΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΙΘΕΣ ΠΟΥ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΑΝ ΑΝΑΒΑΝ ΜΙΑ ΔΑΔΑ..

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 10:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Jago για τα στοιχεία σου. Ξεκαθάρισαν το τοπίο περί αφής φλόγας κλπ.

Εγώ λοιπόν σχετικά με την τελετή θα συμφωνήσω με το πρώτο μήνυμα του φίλου poet.

quote:
Μιά κουβέντα μόνο νομίζω είναι αντιπροσωπευτική
Καραγκιοζλίκια!!!


με μια όμως διαφορά

Καραγκιοζιλίκια του ΚΕΡΑΤΑ ! ! !

και ο νοών νοείτω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 13:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κι εσύ φίλε ΑΙΑΝΤΑ τώρα το έμαθες
ότι η αφή της φλόγας ήταν παράγωγο των Ναζιστών?
Φαντάσου σε τι ξεφτίλα εποχή ζούμε,για να ανακυκλώνουμε ιδέες
που στόχο έχουν την αποβλάκωση και την χειραγώγηση.
Και η τιμή της δάδας? 300ευρώ,χωρίς το ΦΠΑ.
Λέω τώρα εγώ,δεν θα ήταν καλύτερα να έδιναν τα φράγκα αυτά σε οικογένειες που έχουν παιδιά που χρήζουν
σοβαρής επέμβασης (π.χ. για καρκίνο ή σκλήρυνση κατάπλάκας)?
Μπα μάλλον όχι,προηγείται η Γιάννα (πάει για πρόεδρος της ΟΕ).
Να μην τη στηρίξουμε με όλες τις δυνάμεις μας?
Και να μην κάνουε και μια επίκληση στον Απόλλωνα
για τον ιερό αυτό σκοπό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 21:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
golden_ariadne >>
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΒΑΛΕΝΤΙΝΟ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΤΑ ΡΟΠΑΛΑ ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΤΑ ΤΡΩΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΡΟΠΑΛΑ..

--------------------------------------------------------------------------------


φιλε beyond σ'ευχαριστω για την εγκυρη ενημερωση!
...τωρα ησυχασα...
...για περαιτερω αποριες μου σχετικα με την προϊστορικη περιοδο θα σε ενημερωσω παραυτα ωστε να απαντηθουν ολες το ιδιο εμπεριστατωμενα.


..και κατι αλλο...γιατι μαλλον δεν εγινα σαφης στα προηγουμενα μηνυματα μου - παρολο που ημουν εξαιρετικα απλη και αυθορμητη στο λογο μου απορριπτοντας τις κομπορρημοσυνες και τους φιλοσοφισμους.
Ποτε δεν ειπα οτι ειμαι αντιθετη με το να γινουν Ολ.Αγωνες στη χωρα μας.
Ποτε δεν ειπα οτι ενα αναλογο γεγονος δεν τιμα την Ελλαδα.

Αυτο που ειπα- χωρις μαλλον να γινω κατανοητη ουτε και απο τους κατεχοντες διδακτορικα - ειναι ο τροπος με τον οποιο γινονται οι συγκεκριμενοι αγωνες.

Φυσικα και τα εργα θα ευνοησουν την χωρα μας, φυσικα και καποιοι θα την γνωρισουν καλυτερα - αν και δεν νομιζω οτι οι Ολ.αγωνες θα βοηθησουν πολυ σ'αυτο , ενα σωστο Υπουργειο Πολιτισμου θα μπορουσε να εχει καλυτερα αποτελεσματα...
....αλλα ο ΤΡΟΠΟΣ που ολα αυτα γινονται ειναι επικινδυνα επιζημιος - και ευχομαι να διαψευσθω γι'αυτο..

Μακαρι τα πραγματα να ηταν πιο απλα, πιο αγνα και με περισσοτερο μερακι(λεξη που εχει αρχισει και εκλειπει) απο την πλευρα των εκαστοτε κυβερνωντων...

Αλλα δυστυχως δεν ειναι...
...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 05:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απάντησε μέσα σου τί είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα, είναι ο τάμπουρας, οι ωραίες κοπέλλες, η θεία με τα βαμμένα μάτια, τα χορευτικά εν είδει η Σαλώμη και τα επτά πέπλα ή η επίκληση στον Φόιβο η οποία δεν ήταν τίποτα άλλο από κεκαλυμένη επίκληση στον Εωσφόρο (αυτόν που φέρνει το φώς).

Φίλε poet μου έκανε εντύπωση η φράση σου σχετικά με τον χορό της Σαλώμης που υπαινίχτηκες. Ξέρεις κάτι συγκριμένο;
Τα κουκλάκια, ο Φοίβος και η Αθηνά είναι Ελληνικά ή Εβραϊκά ειδώλια; Δε ξέρω…..πρέπει πάντως να διερευνηθεί.

Φίλε Σανενακ είσαι φοβερός ποιητής. Αυτό το ποίημα είναι ¨όλα τα λεφτά¨.

Πριν καποια χρονια πηραμε
τρελη Ολυμπιαδα
εμποριο την καναμε
την ερμη την ελλαδα
Καποιοι θα βγαλουνε λεφτα
καποιοι θα μπουνε μεσα
και εμεις θα κλαιμε
βλεποντας τη φλογα την μπαμπεσα.
Η τελετη τον μαγεψε
σαν αρχαιος ¨στουρνος¨ καμαρωνει,
τον Ολυμπιο λογαριασμο
στο τελος , ποιος πληρωνει???
Αρχαιο πνευμα αθανατο
ποια ειναι η τιμη σου?
Οι σπονσορες θα φτασουνε
να πλυνουν την πληγη σου?
Ενα μεγαλο ευχαριστω
να πουμε παρεουλα
στους ¨τενεκεδες¨ τους ελεεινους
που εχουνε ¨κουλτουρα¨.

Ρε μάγκες, αυτήν η Χορς τι εθνικότητας είναι;;;

Ο πανηλίθιος σχολιαστής της συγκεκριμένης τελετής είπε κατά την διάρκειά της, ότι η Χορς δουλεύει τόσα χρόνια στα χορευτικά και στην όλη οργάνωση της αφής, αφιλοκερδώς. Καλά ακούσατε αφιλοκερδώς. Τώρα βέβαια θα μου πειτε, το πιστεύει; Ναι, εγώ νομίζω ότι το πιστεύει….αν δεν το πίστευε δεν θα ήταν στην ΕΤ και δεν θα ήταν καταξιωμένος και αναγνωρισμένος. Αρα λοιπόν φίλε Σανενακ δεν ζούμε σε εποχή ηλιθίων, αλλά σε εποχή πανηλιθίων και βάλε.

Poet μη λες ότι η χώρα μας είναι φτωχή και δεν έχει ορυκτό πλούτο. Η χώρα μας είναι η πλουσιοτέρα χώρα της Ευρώπης, και με διαφορά από τις άλλες - θεωρητικά. Τεράστια διαφορά έχει. Πες μου για παράδειγμα μια χώρα της Ευρώπης που να έχει Χρώμιο και Νικέλιο. Οι γαιάνθρακες και τα σιδηροκοιτάσματα που ανέφερες δεν αξίζουν τίποτα. Και η Ελλάδα έχει τέτοια και δεν λαμβάνονται καν υπόψην. Η Ελλάδα έχει άλλα που δεν τα έχουν οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Τι να πρωτοαναφέρεις, ουράνιο όσμιο, κόκκινο υδράργυρο, χρυσό ασημί, διαμάντια. Ή τα πετρέλαια…. που ¨κολυμπάει¨ η Ελλάδα σ’ αυτά. Και δε βρίσκονται μόνο στο Αιγαίο. Ίσως στο εκεί να είναι τα λιγότερα που υπάρχουν. Τι γεωργία που την βάζεις; Οι Γερμανοί για παράδειγμα θέλησαν κάποτε να παράγουν μετάξι, αλλά ατύχησαν γιατί οι μουριές εξαιτίας του κλίματος δεν φύτρωναν -παρόλο τις προσπάθειές τους. Άσε τα μάρμαρα της Ελλάδος ή την τύρφη. Ξέρεις φίλε ότι η τύρφη των Φιλίππων είναι το καλύτερο και πλουσιότερο κοίτασμα του πλανήτη.

Αλλά βλέπεις …..τα έχουμε όλα αυτά, εντούτοις όμως είμαστε το ρεζίλι της Ευρώπης. Και αυτό γιατί οι νεοέλληνες σαν τον athakandr και τον steelspring πάν και ψηφίζουν προδότες πολιτικούς. Να τους χαιρόμαστε!

Αυτό τώρα με την λαμπαδηδρομία τι ρεζιλίκι είναι; Τι ξεφτίλα είναι αυτή; Ουτε επί Νερωνος δεν είχαν καταντήσει έτσι οι ολυμπιακοί. Όλο σε διευθυντάδες, μεγαλόσχημους καρεκλοκένταυρους και κρατικοδίαιτα πιράνχας έδιναν την φλόγα. Σήμερα την πήρε και ο διευθυντής της κόκα κόλα. Μπράβο ρε…τέτοια ολυμπιάδα να τη χαιρόσαστε. Εμείς δεν θα πάρουμε.

Εγώ προσωπικά, προτιμώ την αληθινή φλόγα του Παναγίου Τάφου, από την ψεύτικη του Φοίβου και της Προκοπίου. Γιατί αυτή δεν είναι για τους λίγους….. είναι για όλους. Είναι για τον φτωχό, τον άρρωστο, τον ανάπηρο, τον ορφανό τον δυστυχισμένο. Αυτή η φλόγα μπαίνει σε όλα τα σπίτια…..δεν κάνει διακρίσεις. Και προπαντός είναι αληθινή, εκ Θεού αληθινού. Μας την δίδει κάθε χρόνο, αδιαλείπτως εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια, χωρίς κάτοπτρα και τεχνάσματα. Γνήσιο Χριστιανικό Φως.

Εσείς οι Εβραιοκινούμενοι δωδεκαθεϊστές κρατήστε την ψεύτικη φλόγα του Φοίβου και του Γκέμπελς. Που καμιά φορά, ο ¨Θεός¨ του ήλιου, σας κάνει ¨νάζια¨ και δεν σας την δίνει απλόχερα ή άλλες σας την παίρνει πίσω. Κρατήστε μια φλόγα που δεν υπήρξε ποτέ ως Ολυμπιακό σύμβολο….. ούτε στην αρχαία Ελλάδα. Άθεοι, Εβραιοκινούμενοι δωδεκαθεϊστές. Κουλτουριαραίοι διεθνιστές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 10:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΕΞΗΣ:
History of the Torch
The tradition of the Olympic flame began during the ancient Olympic Games, over 2700 years ago in Greece. A flame was lit for each Olympics, every four years, and burned throughout the games. The flame symbolized the death and rebirth of Greek heroes. There was no torch relay in the ancient Olympics. The first torch relay occured at the 1936 games in Berlin, Germany.

ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΦΛΟΓΑ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ..


>>golden ariadne: ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ? ΤΟ ΙΣΩΣ ΑΤΥΧΕΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ,ΙΔΑΝΙΚΑ Κ.Λ.Π ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΧΡΗΜΑ,ΤΟΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣΜΟ Κ.Λ.Π..ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ


>>ΑΙΑΝΤA: ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ COCA COLA KAI ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ,ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΨΙΛΙΑΣΤΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..

ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ,ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΤΕΣ,ΚΟΛΠΑ,ΚΛΙΚΕΣ, Κ.Λ.Π ? ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΗΣ ΦΛΟΓΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ ΤΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ?

ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ? ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΟΜΟΡΦΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΟΡΦΟΙ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ(ΑΡΕΤΗ,ΣΤΑΥΡΩΣΗ,ΕΙΡΗΝΗ,ΑΓΑΠΗ,ΦΩΤΙΣΗ,ΙΣΟΤΗΤΑ...) ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΓΝΩΝ..Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΣΠΗΛΑΙΩΝ(..ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ..) ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ Η ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ (ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ) ΙΗΣΟΥ ?
ΤΙΠΟΤΑ...Ο ΠΟΝΟΣ,Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ,Ο ΕΞΟΥΣΙΑΣΜΟΣ,ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΘΩΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΓΕΝΟΣ..

ΑΑΑ..ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΞΕ...ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΙΝΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 11:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ρε και να γίνει η τελετή έναρξης, τι έχει να γίνει εδώ μέσα.
Τους ολυμπιακούς τους πήραμε απ'το 1993(?) και απ΄τη στιγμή που πέσαμε (ή μας ρίξανε) στα βαθειά κάτι έπρεπε να δείξουμε για τελετή αφής. Το να ανάβαμε τη φλόγα με σπίρτο δεν θα ικανοποιούσε τα κριτίρια κανενός. Προσωπικά πιστεύω ότι και ο χορός με τα πέπλα θα μπορούσε να λείπει για καλύτερη, ακόμα, τελετή, τμώντας τον Δωρικό ρυθμό που με μεγάλωσε. Κάτι σαν την 'τελετή' παράδωσης της ολυμπιακής σημαίας στην αντιπροσωπεία μας στο Σύδνεϋ, χωρίς φύκια για μεταξωτές κορδέλλες, κατ'ευθείαν στο ψητό. Κινδυνεύω να κατηγορηθώ για υπεραπλούστευση και αναγνωρίζω ότι μια τελετή είναι ακριβώς τελετή και επιβάλλει κάτι το ξεχωριστό οπότε θα συνοψίσω τη γνώμη μου στh ρήση του Wright: "less is more" από το 'less is only more, where more is no good'.
Και μιας που πιάσαμε τα αρχιτεκτονικά, πως να λείπει ο καλατράβα... μπορεί η αμοιβή του να μου εξασφάλιζε και τα δισσέγγονα και να μην πρόκειται ποτέ νά δω τόσα φράγκα μεζεμένα, αλλά ακούγεται στην καλύτερη οξύμορο η αρνητική κριτική του να προέρχεται απο έναν λαό που έχει εδραιώσει και αποδεχθεί μέσα σε 40 χρόνια τα κουτιά, εις βάρος καλαίσθητης κληρονομιάς νεοκλασσικών. Ίσως απ'την άλλη να θέλαμε κάποιον Έλληνα να φτιάξει στέγη απο ελενίτ, για να εναρμονίζεται με το υπάρχον κτιστό περιβάλλον. Εντάξει, όχι ελενίτ, έχει και αμίαντο, αλλά καναν άλλο λύκο. Δεν σημαίνει πως δεν έχουμε αξιόλογους αρχιτέκτονες, αλλά αγκυλωμένους, μέσα από προτόγωνες πελατιακές απαιτήσεις χαμηλού κόστους + γρήγορης κατασκευής (εις βάρος ποιότητας) και απολυταρχικού πολεοδομικού ελέγχου. Η καλή πρόθεση και η εθνική υπερηφάνεια σε ένα τόσο μεγαλεπήβολο έργο δεν αρκεί και κάποια εμπειρία είναι απαραίτητη. Εκεί που δεν συμφωνώ είναι στις αναθέσεις του έργου. Θα προτιμούσα να είχε γίνει κάποιος διαγωνισμός, να εκτεθούν στο κοινό οι διάφορες μελέτες, να δει ο καθένας τι προτείνουν οι μεγάλοι του κόσμου και, σε κάποια ουτοπία, να αναλογούσε στο λαουτζίκο 1 ψήφος μέσα σε κάποια επιτροπή επιλογής. Ας είναι και ας ελπίσουμε ο μηχανισμός ολίσθησης να μην κλατάρει μέσα στην πενταετία απο ελλειπή συντήρηση.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 12:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε μάγκες, αυτήν η Χορς τι εθνικότητας είναι;;;

Δε νομίζεις ότι το παρακάνεις;;;

Όσο για το Άγιο Φως, υπάρχει και σχετικό τόπικ: Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;


Κατά τα άλλα, με έχει καλύψει ο beyond.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 31/03/2004 12:54:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 16:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

athakandr, ειλικρινά δεν θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω σε μήνυμά σου, κυρίως λόγω της ακράτειας και του ήθους που επέδειξες σε προηγούμενα μηνύματα, πλήν όμως το μήνυμά σου αυτό με αναγκάζει να το κάνω, μιάς και πρώτη φορά σου αναγνωρίζω το ότι κοπίασες να γράψεις κάποιες απόψεις, με τις οποίες βέβαια εγώ δεν συμφωνώ, για τις οποίες όμως δεν μπορώ να πώ ότι στερούνται σοβαρότητας, απλά αποτελούν μιά όψη μόνο του νομίσματος, και για να ειμαι ακριβής αποτελούν απλά μιά θεωρητικά κρατούσα φιλολογική άποψη που ανήκει κυρίως στο χώρο της απελθούσης κυβερνητικής παράταξης, χωρίς να θέλω να σε εντάξω αυτή τη στιγμή σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο ή να σου βάλω κομματική ταμπέλα.

Καλά κάνεις και δεν με εντάσσεις κάπου, όπου δεν ανήκω. Μάλλον εσύ ανήκεις κάπου αριστερότερα των απελθόντων.

Το ότι απαντώ στο μήνυμα σου, που είναι γεμάτο βρισιές και ειρωνίες το κάνω λόγω σεβασμού προς τους υπολοίπους.

quote:

Η Ελλάδα είναι μία χώρα δίχως βιομηχανία, έχασε την ευκαιρία την δεκαετία του '60 να αναπτύξει αυτοκινητοβιομηχανία και γενικώς βαριά βιομηχανία.

Η Ελλάδα σαφέστατα είναι μιά χώρα δίχως βιομηχανία αυτό το γνωρίζει και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου.
Βέβαια διαπρεπή αυτοδιαφημιζόμενε καθηγητάκο, η αιτία της μη βιομηχανικής ανάπτυξης της Ελλάδος κάθε άλλο παρά βρίσκεται στη δεκαετία του 60 και στην έλλειψη αυτοκινητοβιομηχανίας.

Οι χώρες που ανέπτυξαν βαριά βιομηχανία, και σου θυμίζω ότι η βιομηχανική επανάσταση έγινε στα μέσα του 19ου αιώνα και όχι την δεκαετία του '60 ημιμαθή καθηγητίσκε, ήταν αυτές που κατείχαν μεγάλο ορυκτό πλούτο, σιδηροκοιτάσματα, αλλά και λιγνίτη που ήταν η απαραίτητη καύσιμη ύλη και επίσης κατείχαν εξέχουσα θέση στο παγκόσμιο εμπόριο, ή ήταν αποικιοκρατικές χώρες. Σου θυμίζω λοιπόν τα χαλυβουργεία του Μάντσεστερ, της Γερμανίας αλλά και του Πίτσμπουργκ των ΗΠΑ.

Η Ελλάδα βέβαια ως χώρα στερείτο και καταλλήλου υπέδαφους, αλλά και πόρων, και εκτός αυτού, ακόμα βρισκόταν σε έναν διαρκή απελευθερωτικό αγώνα που απαιτούσε τεράστια κεφάλαια και δεν είχε τη δυνατότητα τα όποια χρήματα να τα διαθέσει σε τέτοιου είδους υποδομές.


Μάλλον έχεις πρόβλημα κατανόησης. Μήπως εσύ είσαι ο περιπτεράς της γειτονιά σου grande κομπλεξικέ; Να σου θυμίσω ότι ποτέ η εργασία δεν αποτελεί παράγοντα υποτίμησης της αξίας και σε κάθε περίπτωση οι περιπτεράδες είναι πιο έξυπνοι από σένα.

Μετά την παρένθεση, επί της ουσίας. Εγώ μία διάπίστωση έκανα και όχι ανάλυση. Η δική σου όμως ανάλυση είναι ανάλυση καφενείου plus κομμωτηρίου.

quote:

Τι προϊόντα λοιπόν έχει η Ελλάδα, που έχει συγκριτικό πλεονέκτημα; Στην Αγροτική Οικονομία λόγω των εκτάσεων και των θαυμάσιων Ελληνικών προϊόντων, στον Πολιτισμό λόγω της Ιστορίας της, και στον Τουρισμό λόγω του θαυμάσιου ήλιου και της θάλασσας.

Εδώ λοιπόν θα σου γνωρίσω ότι δεν λές τίποτε άλλο από αυτό που έλεγε η συνθήκη προσχώρησης της Ελλάδος στην τότε Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα και νύν Ευρωπαϊκή Ένωση, καθ'όσον η συνθήκη προέβλεπε αυτήν ακριβώς την ανάπτυξη, με μία διαφορά, ότι ο Πολιτισμός δεν είναι εξαγώγιμο προϊόν, δεν παράγει έσοδο, αλλά αποτελεί παράγοντα ανάπτυξης του Τουρισμού, εντάσσεται μέσα στον Τουρισμό.

Οι κατηγορίες λοιπόν, οι δυνητικές κατηγορίες της Ελλάδος, ήταν "Αγροτική Βιομηχανία", όχι οικονομία όπως λές, όχι πρωτογεννή παραγωγή μόνο, αλλά και δευτερογενή, και επεξεργασία των παραγώγιμων αγροτικών προϊόντων και Υπηρεσίες Τουρισμού.

Στην εικοσαετία που ακολούθησε την ένταξή μας στην ΕΟΚ, υπήρξαν πάρα πολλές ευκαιρίες που δυστυχώς χαθήκαν για την χώρα μας και μας έφεραν σε μιά δυσμενέστερη οικονομική θέση, πολλαπλώς δυσμενέστερη από αυτήν που θα μπορούσαμε να είμασταν.

Οι αγρότες παρέμειναν αγκυλωμένοι σε συγκεκριμένες καλλιέργειες, αλλά και στις επιδοτήσεις. Δεν ακολουθήθηκε αξιόπιστο σύστημα αλλαγής καλλιεργειών που όριζε η ΕΟΚ. Οι επιδοτήσεις διοχετεύτηκαν μέσα από στενά κομματικά κανάλια, και έφταναν εκεί που έπρεπε, πολλαπλώς καθυστερημένες και πολλαπλώς λιγότερες από όσες αρχικά εκκινούσαν από τις Βρυξέλλες. Σε αυτό βέβαια δεν μεσολαβούσε ουδείς άλλος, αλλά συνέλληνες, πατριώτες μας. Μάλιστα, κάποια στιγμή, ετέθη το θέμα να έρθουν Ολλανδοί και Βέλγοι managers προκειμένου να βοηθήσουν σε αυτήν την κατάσταση και εκεί λίγο άρχισε να λειτουργεί η τσίπα, ακολουθώντας την πατροπαράδοτη Ελληνική παροιμία, ο φόβος φυλάει τα έρμα, και αφού είχε γίνει και το σκάνδαλο με το βαμβάκι και το καράβι που έπιασε φωτιά στο λίμάνι της Θεσσαλονίκης και αφού σκοτώθηκε και ένας άνθρωπος. Μετά από αυτό, αφού κάνα δυό πακέτα Ντελόρ γέμισαν τις τσέπες επιτήδειων συμπατριωτών μας άρχισε να ψιλολειτουργεί το πράμα.

Ναί, αλλά, το κακό είχε ήδη γίνει, αλλά ολοκληρώθηκε και με το Γ' ΚΠΣ που έθεσε μεν κάποια αξιοκρατικά κριτήρια, όχι όμως αναπτυξιακά.

Η Γεωργία δεν έφτασε ποτέ στη Ελλάδα να γίνει Αγροτική Βιομηχανία, και όταν λέμε Αγροτική Βιομηχανία, να ξέρουμε τί εννοούμε, εννοούμε παραγωγή κρέατος, πουλερικών, κονσερβών, συσκευασμένων τροφίμων, παρασκευασμάτων, αυτό είναι Αγροτική Βιομηχανία, όχι τα πορτοκάλια και τα μήλα, αυτό είναι απλή Γεωργία.

Για τις τουριστικές υποδομές βεβαίως, φαντάζομαι ότι δεν είναι απαραίτητο να μιλήσουμε. Μιά μονάχα σύγκριση προϊόντων. Άγιος Δομίνικος, Χίλτον, με 11 πισίνες, πολυόροφο ξενοδοχείο, mini bar, satelite, και μπάρ, καφέ εστιατόριο, η βραδιά το δίκλινο 60 $ πέρυσι το καλοκαίρι. Στην Ελλάδα σε στάβλο στο Άνω Γκουρτζοχώρι που κουβαλάς νερό με τον κουβά πιό πολλά πληρώνεις. Φοβερές όντως οι υποδομές μας.


Η ανάλυσή σου είναι ... δημοσιογραφική. Άλλοι είναι οι λόγοι, αλλά δεν έχει σημασία τώρα η ανάλυση.

quote:

Τόσα χρόνια όλα αυτά έχουν μείνει ανεκμετάλλευτα. Το αποτέλεσμα είναι εμφανές, η επαρχία μαραζώνει, ο Πολιτισμός δεν διαχέεται και ο Τουρισμός υποσκελίζεται από άλλες χώρες.

Ο πολιτισμός για να διαχέεται πρέπει κάποιος να τον παράγει. Να είσαι σίγουρος ότι με τέτοια γιαμπατζολιά που μας δέρνει, τίποτα άλλο εκτός από την πνευματική μας πτωχεία είς περίγελο και χλευασμό των υπολοίπων μπορούμε να εξάγουμε.

Ο πολιτισμός δεν είναι κάτι που απλά τον παρήγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και μας εξασφαλίσαν γεννεές χίλιες εκατόν δεκατέσσερις, να πουλάμε τσολιαδάκια made in Japan και ούζο σε μπουκάλι κιονόκρανου και να λέμε στην υγειά των αρχαίων ημών προγόνων. Νά στε καλά, που βάλατε εσείς την κεφάλα σας να δουλέψει για να απολαμβάνουμε σήμερα εμείς.

Ο πολιτισμός είναι κάτι δυναμικό, που αν δεν συνεχίσεις να παράγεις, να ανακαλύπτεις, τότε κάποιοι άλλοι θα σε ξεπεράσουν. Και εδώ η ανθρωπότητα έχει να επιδείξει και φιλοσόφους, και αρχιτέκτονες και ζωγράφους, και γλύπτες και επιστήμονες. Απλα μας ξεπέρασε η ιστορία. Εμείς απλά συνεχίζουμε να πουλάμε τσολιαδάκια και μπλουζάκια I love Greece με στάμπα τον Παρθενώνα και απλά διαφημίζουμε την Ελληνικότητά μας όπως κάποιοι διαφημίζουν το διδακτορικό τους.


Εγώ πάλι θεωρώ ως βασική αιτία της σημερινής κατάστασης στο χώρο του πολιτισμού την ύπαρξη ατόμων ανερμάτιστων, προχειρολόγων, ομιλούντων περί παντός επιστητού, ασχέτων, κατά βάση και κατ'ουσία χλευαστών των υπολοίπων λόγω της δικής τους πνευματικής συρρίκνωσης. Ανθρώπων που έχουν μεταβληθεί σε μια άμορφη μάζα, δίχως πνευματικές αντιστάσεις.
Σε αυτή την κατηγορία ΑΝΗΚΕΙΣ και δυστυχώς η Ελλάδα υποφέρει. Χώρα με τόσα κομπλεξικά σκουπίδια σαν εσένα, δεν νομίζω ότι υπάρχει αλλού.

quote:

Το αποτέλεσμα: Ανεργία, μείωση της κατανάλωσης και ύφεση της οικονομίας. Άρα όχι περιθώρια για κοινωνική πολιτική, διαφθορά , κλπ.


Το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως αυτό, αν είμασταν το μοναδικό κράτος στο κόσμο, αλλά δεν είμαστε. Ξεχνάς ένα πολύ σημαντικό παράγοντα, την παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Όπως επίσης και το ότι η κατανάλωση και η ύφεση δεν είναι τίποτα άλλο από καμπύλες που άλλοτε είναι σε πτώση και άλλοτε σε άνοδο. Μόνο μιά οικονομία πτώμα δεν έχει παλμό, όπως ένας νεκρός δεν έχει σφυγμό.


Η κατανάλωση είναι συνάρτηση του εισοδήματος. Το εισόδημα είναι συνάρτηση τελικά της αύξησης της παραγωγικότητας. Η παραγωγικότητα αυξάνει, όταν γίνεται καλύτερη χρήση του κεφαλαίου και της τεχνολογίας. Ιδιαίτερα, το per capita είναι αποτέλεσμα έντασης της γνώσης. Η διεθνοποίσις έχει ασφαλώς δημοσιονομικά και νομισματικά effects στην οικονομία, επηρρεάζοντας τον ανταγωνισμό κυρίως και την αγορά του χρήματος και βέβαια το εμπόριο. Η ανάπτυξη μιας χώρας όμως δεν επηρρεάζεται τόσο από τον διεθνή παράγοντα, όσο από άλλους εσωτερικούς παράγοντες (απελευθέρωση αγορών, δημόσιος τομέας, κλπ).

Βέβαια, αν μιλάμε για μεγάλες εξαγωγικές χώρες εκεί είναι πολύ σημαντικότερη η παράμετρος της συνεργασίας με άλλες χώρες σε θέματα εμπορίου κυρίως. Η Ελλάδα όμως είναι "μεσαία" χώρα.

Καταλαβαίνω βέβαια, ότι μιλάς μκακάλικα και δεν έχεις την οικονομική σκέψη, που απαιτείται.

quote:

Γιαυτό οι παππούδες κάποιων, αλλά και άλλοι άνθρωποι δυστυχώς βιώνουν ένα χαμηλό επίπεδο οικοινμικής διαβίωσης.

Όπως ίσως να έχεις ήδη να αρχίζεις να καταλαβαίνεις, η αιτία που οι όχι μόνο οι παππούδες κάποιων αλλά και εμείς οι ίδιοι, γύρω από την πόρτα μας, εκτός αν ζείς στην Εκάλη, τη Γλυφάδα ή το Κολωνάκι, ζούμε και είμαστε μάρτυρες χαμηλών επιπέδων οικονομικής διαβίωσης, είναι το ότι :
1. Κάποιοι επιτήδειοι, καταλήστευσαν επί 23 χρόνια το Ελληνικό κράτος σε βαθμό που οι λέξεις απάτη του αιώνα, big bang και τέτοια να φαντάζουν ψίγματα μπρός στο μέγεθος της κλεψιάς.
2. Κάποιοι με πλημμελείς γνώσεις, θεωρητικού καθαρά επιπέδου κρατούσαν στα χέρια τους τις οικονομικές τύχες του τόπου.
3. Κάποιοι απλά προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά δεν είχαν την κατάλληλη υποδομή και βοήθεια και ήταν πολύ πολύ λίγοι για να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.


Δεν θα διαφωνήσω.

quote:

Και έρχεται ένα θείο δώρο. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Γιατί δώρο; Για τους εξής λόγους:
1. Θα υπάρξει διαφήμιση της Ελλάδας σε όλα τα επίπεδα σε παγκόσμια κλίμακα. Το κόστος αυτής της διαφήμισης είναι σαφώς μικρότερο από το κοστος ανάλογης διαφημιστικής καμπάνιας με το ανάλογο αποτέλεσμα.


Αν λοιπόν δεν ήσουν θεωρητικός οικονομικός αλλά υπήρχε και η απαραίτητη εμπειρία, δεν θα πρότεινες ποτέ σε μιά επιχείρηση που δεν έχει δυνατότητα παραγωγής, να κάνει διαφήμιση. Διότι εφ'όσον δεν μπορώ να παράγω, δεν μπορώ να εξυπηρετήσω τις ανάγκες, το να κάνω διαφήμιση είναι τζάμπα έξοδα ΑΛΛΑ με εκθέτει κι'όλας σαν επιχείρηση, διότι κανένας από τους πελάτες τους οποίους δυσαρέστησα χωρίς να τους εξυπηρετήσω δεν πρόκειται να ξαναγοράσει από εμένα. Ή καλύτερα για να σου μιλήσω με λίγο μαρκετίστικους όρους, εάν για να στήσουμε ένα δίκτυο πωλήσεων δαπανούμε ένα x ποσό, σε περίπτωση απογοήτευσης του πελάτη, για να τον ξανακερδήσουμε θέλουμε άλλα 2x ποσά.
Άρα λοιπόν, αν τα ποσά που δαπανούμε σήμερα είναι τεράστια, θα χρειαστούμε 2 x τεράστια, για να ξανακερδίσουμε απλά τους δυσαρεστημένους δυνητικούς πελάτες μας. Όπερ .... άτοπον.


Η Ελλάδα μπορεί να παράγει με μικρότερο κόστος, απλά δεν υπάρχει η αγορά. Με τη διαφήμιση θα δημιουργηθεί η αγορά και θα υπάρξει και η διεύρυνση της παραγωγικής βάσης με αποτέλεσμα την καλύτερη ποιότητα προϊόντων σε χαμηλότερες τιμές.

2. Ο ρόλος της Ελλάδας αναβαθμίζεται στο διεθνές περιβάλλον. Είναι μία χώρα που μπορεί και ατα καταφέρνει σε υψηλό επίπεδο, μία χώρα αξιόπιστη και άρα το διεθνές κεφάλαιο έχει κατ'αρχήν τη βάση για να επενδύσει.

quote:

Σαφέστατα, και εδώ είσαι παντελώς μακριά απ'την πραγματικότητα. Επτάμισυ χρόνια μετά την ανάληψη της διοργάνωσης τον Ολυμπιακών αγώνων, οι ξένες επενδύσεις είναι στο χαμηλότερο σημείο και μάλιστα συγκρινόμενοι με τις Ευρωπαϊκές χώρες, τους εταίρους μας δηλαδή, είμαστε οι τελευταίοι σε άμεσες επενδύσεις, με 50 εκ.Ευρώ το 2003, μιλάμε για άμεσες ξένες επενδύσεις, επενδύσεις που δημιουργούν θέσεις εργασίας στον τόπο, που αφήνουν κάτι και στην ψωροκώσταινα ενώ η Ιρλανδία είναι πρώτη ... στα 19 δίς Ευρώ παρακαλώ. Και δεν έχει, ούτε Ολυμπιακούς αγώνες, ούτε και παππούδες με χλαμύδες.

Η Ιρλανδία ακολούθησε ένα μοντέλο επένδυσης στη γνώση κλπ., το οποίο θα πρέπει να ακολουθήσει σε πολλά σημεία και η Ελλάδα. Η Ελλάδα όμως θα πρέπει πρώτα να κερδίσει την χαμένη επενδυτική εμπιστοσύνη.

quote:

3. Γίναν επενδύσεις σε υποδομές (μεταφορές, επικοινωνίες, λιμάνια, αεροδρόμια, παραγωγικές επενδύσεις). Μακροχρόνια αυτό θα οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγικότητας, στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων, μία ανταγωνιστικότητα που δεν διασφαλίζεται από την είσοδο στην ΟΝΕ αλλά το αντίθετο, δεν υπάρχουν πλέον νομισματικά μέσα για την επίτευξή της.

Οι επενδύσεις σε έργα υποδομής έγιναν, ουδεμία αμφιβολία. Ιδίως σε έργα υποδομής της τσέπης της Βάσως, του Λαλιώτη και του Τσοχατζόπουλου. Ότι περίσσεψε πήγε στο περίφημο οδικό μας δίκτυο, την Εγνατία οδό που πρωτοξεκίνησε το 1953 και έκλεισε ήδη 50 ετία και θα είμαστε έτοιμοι καλό 2008, κάτι ΠΑΘΕ που έχουμε πάθει και για να μην είμαι μηδενιστής, έχουν γίνει έργα αλλά, με πολλές κακοτεχνίες, με εμφανή στοιχεία διαπλοκής και διαφθοράς, με αδιαφανείς διαδικασίες αμέσου αναθέσεως και όχι δημοσίων διαγωνισμών, ακαλαίσθητα, ενώ παράλληλα το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα προστατεύει τις Εργοληπτικές Εταιρείες. Εξ' άλλου δεν είμαστε τίποτε άλλο παρά χώρα Μηχανικών, Εργολάβων και Δικηγόρων. Αν θέλεις ψάξε να βρείς αν ποτέ στην ιστορία της Ελλάδος τεχνική εταιρεία αναγκάστηκε σε πληρωμή ρήτρας για κακοτεχνία. Και κακοτεχνίες υπάρχουν πολλές, νουνού όμως; Ένα.
Απλά υπάρχει ένα συμφωνητικό παράδοσης, το καλώς έχειν λεγόμενο, με το οποίο πλέον ο εργολήπτης παραδίδει στο κράτος το έργο, απαλλαγμένος από κάθε ευθύνη, αστική ή ποινική. Ασυλία μέγάλε ... βίβα στο μεγάλο κόλπο.


Έχεις κάνει κάποιο λάθος. Εγώ δεν ανήκω στους θιασώτες του ΠΑΣΟΚ. Αντίθετα, τους θάβω. Εγώ γενικά και οικονομικά μιλούσα.

quote:

4. Ο ψυχολογικός παράγων. Οι¨Έλληνες μετά από μία μακροχρόνια περίοδο απώλειας της αυτοεκτίμησής τους στο διεθνές περιβάλλον, αισθάνονται υπερήφανοι και πάλι. Ανακτούν τις δυνάμεις τους και ξαναβρίσκουν τον ενθουσισμό τους. Και η οικονομία επηρρεάζεται άμεσα από το γενικότερο περιβάλλον. Ποιοι έχουν διάθεση να δουλέψουν περισσότερο, αυτοί που έχουν κακή διάθεση, την διάθεση του ηττημένου ή οι άλλοι , οι νικητές; Άρα δημιουργούνται προσδοκίες ανάπτυξης και στα οικονομικά υπάρχει μια θεωρία των ορθολογικών προσδοκιών, που σύμφωνα με την οποία οι προσδοκίες, όντας ορθολογικές, ικανοποιούνται. Αν δηλ. όλοι προδοκούμε κάτι, αυτό θα γίνει γιατί προς τα εκέι κατατείνουμε όλοι μας.

Επειδή αυτό το κομμάτι δεν περιέχει οικονομική ανάλυση, απλά δικιά σου θέση, εκτίμηση, προσμονή, να σου θυμίσω λίγο για την εθνική μας υπερηφάνεια, ότι εμένα μου πήρε την εθνική μου κωλ_τρυπίδα εκείνο το "ευχαριστούμε την κυβέρνηση των Η.Π.Α." αλλά και τό ότι έβλεπα Νατοϊκά στρατεύματα να περνάν από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης να πηγαίνουν στη Γιουγκοσλαβία, τον καιρό που τα Νατοϊκά αεροπλάνα πετούσαν βόμβες και ψήνανε παιδάκια. Φοβερή εθνική υπερηφάνεια μιλάμε. άι στο διάολο ... τι τα θυμήθηκα ... χαλάστηκα


Θα συμφωνήσω, αλλά είσαι σε λάθος μήκος κύματος. Εσύ κάνεις πολιτικές αναλύσεις, εγώ όχι.

quote:

Όλοι οι αναλυτές λοιπόν συμφωνούν ότι οι Ολυμπιακοί αποτελούν μία οικονομική ευκαιρία για την χώρα που μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ θετικό ισοζύγιο.

A!!! Τώρα είπες την κατάλληλη λέξη. Μου θύμισες τους οικονομικούς αναλυτές που τον Σεπτέμβριο του 1999, στις 6.500 μονάδες του χρηματιστηρίου προβλέπανε διετή άνθηση του χρηματιστηρίου. Κάτι λέγαν θα φτάσουμε του DOW και ο ΓΔ θα πάει στις 11.000 μονάδες. Αυτά τα λαμόγια μόνο θεωρούν τους Ολυμπιακούς αγώνες ευκαιρία, ναι αλλά μόνο που απέκρυπταν ότι είναι ευκαιρία για την τσέπη τους, όχι για την τσέπη των πολλών.



Είσαι άσχετος.

quote:

Εσείς, οι υπόλοιποι με ποια ανάλυση καταλήγετε στα οικονομικά συμπεράσματα που καταλήγετε;

Μιά απλή και σίγουρη ανάλυση επιβεβαιωμένη εκατοντάδες φορές από την ιστορία. Τη νύφη την πληρώνει πάντα ο λαός.

Θα σας πω εγώ. Με καμία ανάλυση. Είστε δεινόσαυροι, με απόψεις όπως η Ελλάδα έξω από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ (που λέγατε παλιά) και σήμερα η Ελλάδα να μην αναλάβει τους αγώνες, γιατί έτσι σας αρέσει. Επιχειρήματα δεν έχετε, τουλάχιστον αξιόπιστα. Σας αρέσει το κόκκινο χρώμα, περισσότερο από το γαλανόλευκο και όπως προείπα αποτελείτε ανασταλτικό παράγοντα για την Ελλάδα.

Το ποιός έχει επιχειρήματα και ποιός όχι, άσε κακομοίρη ημιμαθή αλλαζόνα να το κρίνει κανένας σοβαρός άνθρωπος.
Μάλιστα στην όλη μου θεώρηση δεν μίλησα σχεδόν καθόλου, πλήν μόνο μίας φοράς, περί παγκοσμιοποίησης, παγκοσμίου ανταγωνισμού, κοινωνιών χωρίς σύνορα. Βάστα να μπεί και η Τουρκία στην ΕΕ, και θα σου πώ εγώ που θα πάει ακόμα και αυτή η απλή συντήρηση στην οποία θα περιπέσουμε σε λίγους μήνες. Οι εξ'ανατολών αν γίνει καμμιά πλάκα και τους δεχτούνε, γεγονός που απεύχομαι, θα μας πνίξουν ζωντανούς, θα μας αγοράσουν ολόκληρους. Εκεί να δεις για τι ανάπτυξη μιλάμε, και για τί πόρους, και για τί βιομηχανία, πρωτογενή, δευτερογενή και ας είναι μαμελούκοι ας μην έχουν προπροπρο-παππούδες που κατασκευάζαν Παρθενώνες. Εκεί να δείς που θα πετάξουν τις διδακτορικές τους διατριβές μερικοί μερικοί.


Όποιος έχει απόψεις σαν τις δικές σου, καλύτερα να μη μιλάει..ζει στο χθές.

quote:

Όμως, τα σκυλιά γαυγίζουν, η άμαξα περνά. Η Ελλάδα θα διοργανώσει τους καλύτερους αγώνες και μακροπρόθεσμα θα υπάρξει και οικονομικό αποτέλεσμα λόγω των αγώνων.

Η απάντηση δόθηκε παραπάνω. Οικονομικό αποτέλεσμα θα υπάρξει, έχει ήδη υπάρξει για καμμιά 200 νοματέους όλο κι'όλο.


Πόσο κακό κάνουν οι πολιτικές απόψεις, όταν μπλέκονται από φανατικούς.

quote:

ΥΓ. Στο economic growth υπάρχει μία θεωρία που λέει. Ανάπτυξη προέρχεται από το ανθρώπινο κεφάλαιο. Γιαυτό, πολλές επιχειρήσεις και όχι μόνο, προσπαθούν να έχουν στις τάξεις τους άτομα όσο το δυνατό καλύτερα, ώστε και οι άλλοι να μαθαίνουν απο αυτούς και να γίνονται καλύτεροι. Κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία δηλ. όπου η γνώση διαχέεται. Αύτό ως έμμεσαη απάντηση στο 99,9%.

Η γνώση διαχέεται, αλλά κάπου αλλού παράγεται. Και από εκεί που παράγεται, αυτό που διαχέεται είναι αυτό που συμφέρει αυτόν που την έχει παράγει. Για business μιλάμε τώρα ...
[/quote]

Μόνο που εγώ δεν μιλάω για businees as usual... όπως εσύ, αλλά για τον ανθρώπινο παράγοντα.

Να κλείσω με μία διαπίσωση και επισύμανση ταυτόχρονα. Το ότι προσπαθείς πολύ να φανείς "έξυπνος" φαίνεται.

Αν ήσουν βλαξ, θα έλεγα πως μιλάς σαν έξυπνος, κι αν ήσουν έξυπνος θα έλεγα πως μιλάς σαν βλάξ.

Αυτά..


Edited by - athakandr on 31/03/2004 16:16:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
beyond

>>ΑΙΑΝΤA: ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ COCA COLA KAI ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ,ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΨΙΛΙΑΣΤΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..



Κι αφού τα ξέρουμε ρε παιδιά, τι σημαίνει(;) ότι δεν πρέπει να αντιδρούμε; Να τα δεχόμαστε όλα, σα να ’μαστε δούλοι; Ε όχι. Εγώ αυτό δεν το ανέχομαι. Δεν ανέχομαι η φλόγα να δίδεται μόνο σε διευθυντές με προκοίλια και επίσημους. Έχει και ο λαός δικαιώματα. Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι Τουρκία. Μοιρολατρικές συμπεριφορές είναι γνώρισμα μόνο των καταπιεσμένων Τούρκων και όχι των ελεύθερων Ελλήνων. Για κάντε μας τη χάρη λοιπόν.

Όσο για το Αναστάσιμο Φως……. έ δεν νομίζω ότι δέχεται αμφισβήτησης. Ti να πει κανείς για το γεγονός ότι ο πατριάρχης αφού πρώτα ελεγχθεί εξονυχιστικά από Ισραηλινούς στρατιώτες, μπαίνει σ’ ένα μέρος κλειστό που έχει και αυτό ελεγχθεί, και σε λίγη ώρα βγαίνει με τις δεσμίδες από τα τριάντα τρία κεριά αναμμένες με Αναστάσιμο Φως. Ας το κάνουν αυτό και άλλοι ιεράρχες από άλλα δόγματα αν μπορούν. Το τόλμησε μια φορά ένας Αρμένιος και τότε ξέρετε τι έγινε. Επίσης τα καντήλια που είναι κρεμασμένα ψηλά, ανάβουν από μόνα τους, την στιγμή της αφής του Άγιου Φωτός. Αυτά έχουν καταγραφεί από κάμερες….δεν είναι αστεία. Το Άγιο Φως για τριάντα τρία δευτερόλεπτα δεν καίει. Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν τους ανθρώπους να βάζουν το πρόσωπό τους κάτω από δεκάδες κεριά και να μη καίγονται. Επίσης είναι και οι εκατοντάδες λάμψεις που έχουν καταγραφεί και αυτές από τις κάμερες και αποδεικνύουν ότι όλα αυτά τυγχάνουν Θεϊκής παρέμβασης. Όποιος παρόλο τις αποδείξεις αρνείται πεισματικά την ύπαρξη του συγκεκριμένου θαύματος, είναι κακοπροαίρετος.

quote:

Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΣΠΗΛΑΙΩΝ(..ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ..) ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ Η ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ (ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ) ΙΗΣΟΥ ?


Αν εσύ θέλεις να εξακολουθήσεις να ζεις στη ζούγκλα, δικαίωμά σου. Άσε τους άλλους να αγωνίζονται για μια σύγχρονη κοινωνία δημοκρατική, ισότητας και δικαίου. Όσο για το άλλο….ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι πολύ απλοϊκός. Αν δεν άλλαξε κάτι, είναι γιατί εμείς οι άνθρωποι δεν ακούσαμε τους λόγους του Χριστού. Αν τα έθνη τηρούσαν την διδασκαλεία του και ήταν όλα Ορθόδοξα Χριστιανικά τότε θα ζούσαμε σε μια κοινωνία δίκαιη, αξιοκρατική και ειρηνική. Αλλά τα έθνη σήμερα κυβερνώνται από αυτούς που παρακινούν και ’σας τους Δωδεκαθεϊστές στην διάσπαση του Ελληνισμού, και στη διάσπαση κάθε έθνους. Κυβερνώνται από τους πράκτορες του διεθνούς σιωνισμού που πίστεψέ με καμιά σχέση δεν έχουν με τον Ιησού Χριστό και την διδασκαλεία του. Άρα λοιπόν μην τον κατηγορείς άδικα.

quote:
quote:
________________________________________
Ρε μάγκες, αυτήν η Χορς τι εθνικότητας είναι;;;
________________________________________
Δε νομίζεις ότι το παρακάνεις;;;


Zadok άσε τις συμβουλές και απάντησε σ’ αυτό που ρωτάω. Αν ξέρεις δηλαδή.
Και γιατί δηλαδή το παρακάνω; Ποια είναι ρε η Χορς; Ο Μεσσίας είναι; Σε παρακαλώ πολύ. Σας έχουν πείσει οι της τηλεόρασης ότι κάποια άτομα κάτι είναι και δεν πρέπει να τα’ αγγίζουμε. Δεν πρέπει να ασκούμε κριτική σ’ αυτά και να τους κατηγορούμε γιατί είναι πολύ σπουδαίοι και αξίζουν. Ρε ουστ από δω. Ουστ. Αν έβριζαν τον Χριστό δε θα κάναν έτσι. Θα έλεγαν για ελευθερία λόγου και ότι η τέχνη δεν κρίνεται κλπ κλπ. Θα επικαλούνταν τη δημοκρατία και ένα σωρό αηδίες. Αλλά η κυρία Χορς δεν πρέπει να κρίνεται. Δεν πρέπει να σχολιάζεται. Είναι υπεράνω Χριστού η κυρία Χορς. Είναι υπεράνω όλων μας η κυρία Χορς. Ρε ουστ από δω.......ουστ που δεν θα την κρίνουμε. Μασουλάει 40 χρόνια από τον κρατικό κορβανά και δε θα ρωτήσουμε από πού κρατά η σκούφια της. Λες και δεν υπήρχαν Έλληνιδες να βάλουν. Περπατούσε σα χαμένη εδώ και κει, και τηρούσε τον ουρανό. Με την παρουσία της και μόνο χάλασε την τελετή. Οι κοπέλες περπατούσαν γραμμικά και συγχρονισμένα κι αυτή στο κόσμο της, σα μικρό παιδί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 00:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Ι Α Ν Τ Α Σ την αντίσταση την κάνεις από το Φόρουμ;

Δεν ξέρω τί γνώσεις περί τέχνης έχεις και με ποιά ιδιότητα μιλάς, αλλά "ο αγράμματος κι ο σοφός δεν διαταράσσουν την αρμονία του κόσμου. Τη θύελλα τη φέρνουν οι ημιμαθείς."

Είναι δικαίωμά σου να συμφωνείς ή να διαφωνείς με ένα θεσμό, αλλά το πρόσωπο δε σου φταίει σε τίποτα.

Ως εκ τούτου αρνούμαι να συνεχίσω διάλογο επί αυτού.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy