ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ολυμπιακή Λαμπαδιοδρομία - Αθήνα 2004
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 17:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρα , Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν Ναζί.

Όχι, απλώς οι Ναζί είχαν πολύ περίεργη άποψη για τους Αρχαίους Έλληνες (όπως και εξακολουθούν να έχουν τα σύγχρονα ιδεολογικά τους ξαδερφάκια).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 21:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Άρα , Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν Ναζί.

Όχι, απλώς οι Ναζί είχαν πολύ περίεργη άποψη για τους Αρχαίους Έλληνες (όπως και εξακολουθούν να έχουν τα σύγχρονα ιδεολογικά τους ξαδερφάκια).



Μαλλον "Αρειοι" ηταν οι γερμανοι φιλοι σου σκουπιδι95... οπου αρειοι = ιε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 01:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε.

Το παρακάτω άρθρο αναφέρεται στο πότε και πως άρχισε το έθιμο της
λαμπαδηδρομίας.

«Μια θαυμάσια ιδέα του Δρος Γκέμπελς»
http://www.iospress.gr/ios2004/ios20040321a.htm (1ο μέρος)
(Ο Ιός της Κυριακής)

Το παραθέτω διότι έχει γίνει αναφορά στο ζήτημα αλλά η συζήτηση δεν εξελίχθηκε.Τώρα το διαβάζω και εγώ,όταν το τελειώσω ελπίζω να μιλήσω (γράψω) πιο πολύ.
Πάντως θα με ενδιέφερε να το σχολιάσουν όσοι γνωρίζουν κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 02:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες, αγαπητέ Bokken!


Επειδή, όπως πολύ σωστά παρατήρησες, το θέμα έχει θιχτεί ήδη στις προηγούμενες σελίδες, αλλά για κάποιο λόγο δε δόθηκε συνέχεια, θα ήθελες επί τη ευκαιρία να μας πεις τί σημαίνει για σένα το γεγονός ότι ήταν "Μια θαυμάσια ιδέα του Δρος Γκέμπελς";

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 21:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ανέφερα, επειδή απλά το ήξερα και το θεώρησα ευρέως γνωστό.
Έτσι δεν έκανα τον κόπο, να βάλω και διασύνδεση...

Όπως επίσεις δεν απάντησα στο περί Ναζί και Αρχαίοι Έλληνες, γιατί γνωρίζω (και πιστεύω οτι είναι γενικά γνωστό) οτι ο γραφικός υποδεκανέας πήρε δύσκολα την απόφαση να στραφεί στρατιωτικά κατά της Ελλάδας.

Τώρα θα μου πείτε, πώς φτάσαμε από την ιδεολογικά προσκείμενη τότε κυβέρνηση σε φαινόμενα όπως τα Καλάβρυτα και το Δίστομο, αυτά είναι μια μακριά και πονεμένη ιστορία που κατα τη γνώμη μου θα ξέφευγε κατα πολύ απ το θέμα της Λαμπαδιορδομίας made in Berlin 1936....

Συμφωνείτε ?


Τότε, στην τελετή διεκδίκησης των Ο.Α. το 1997, είχαν κατασκευάσει κάποια μεγαλιθικά προπύλαια στο στάδιο, πού κάποιοι βιάστηκαν να τα χαρακτηρίσουν ... ναζιστικές κατασκευές, επειδή ίσως να (τους) θύμιζαν ανάλογες κατασκευές του Speer.
Απ ότι γνωρίζω όμως, υπήρχαν τα προπύλαια, και μάλιστα προτού ο Speer πρωτοχέσει τις πάνες του, και ήταν αυτόχθονα, δηλ. made in Greece.

Μήπως γνωρίζει κανείς, ποιός, πότε και γιατί κατεδάφισε τα ... ορίντζινάλ προπύλαια του Καλλιμάρμαρου ?

Vril


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 14:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Zadok

Λυπάμαι που άργησα να απαντήσω αλλά η σύνδεσή μου είναι λίγο τζαμπέ και αν μπαίνω πολλές ώρες φράζει.

Λοιπόν,το link το παρέθεσα για θεώρησα ότι κάποιοι ίσως να μην έχουν ξανακούσει για το ζήτημα (όπως εγώ).Πάντως αφού διάβασα τα άρθρα δεν άλλαξε καθόλου η γνώμη μου για την λαμπαδηδιοδρομία.Βέβαια ελπίζω να μην ήταν αυτή η πρόθεση των αρθρογράφων,οι οποίοι πάντα γράφουν για καίρια ζητήματα αλλά δυστυχώς οι προσωπικές τους πεποιθήσεις καμμιά φορά είναι παραπάνω από ευδιάκριτες.Όπως και να΄χει,συχνά συμβαίνει με κάποιον σεβαστό θεσμό να εμπλέκονται και δυσάρεστα γεγονότα όπως και δυσάρεστα πρόσωπα.Πάντως αυτό δεν αρκεί για να ξινίσει το γάλα,εφ'όσον ο θεσμός της λαμπαδηδιοδρομίας προυπήρχε απ'όσο ξέρω.
Απλά κάτι τέτοια μας θυμίζουν ότι πρέπει πάντα να κρατάμε και μια "πισινή".Το πραγματικό πρόβλημα ωστόσο είναι ότι σε κάτι τέτοιες άτυπες επιτροπές και οργανώσεις όπως η ΔΟΕ συχνά πυκνά βρίσκουν καταφύγιο διάφορα μίζερα ανθρωπάρια που στα νιάτα τους ήταν δικτάτορες,αιμοβόροι στρατηγοί κτλ αλλά τώρα που είναι γερόντια ονομάζονται "Αθάνατοι" (με πιάνει αναγούλα όποτε το ακούω) και γίνονται πρεσβευτές του Ολυμπιακού πνεύματος...Με απλά λόγια,ξεφτίλα και κατάντια απείρως μεγαλύτερη ακόμα και από την εμπορικοποίηση των Αγώνων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy