ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ολυμπιακή Λαμπαδιοδρομία - Αθήνα 2004
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 07:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>AIANTAS: ΤΟ OTI ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..

ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΔΕΣ ΤΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΤΙΜΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ..

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΔΕΣ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ FORUM..

EXEIΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΕΙΧΑΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΛΛΑ "ΟΥΔΕΙΣ" ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ,ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΛΟΓΩ ΦΘΟΡΑΣ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 07:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις κάνει κάποιο λάθος. Εγώ δεν ανήκω στους θιασώτες του ΠΑΣΟΚ. Αντίθετα, τους θάβω

Μωρε μηπως εισαι νεκροθαφτης με διδακτορικο?
Ρε τι ειναι τουτος????

Φιλικα.....Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 08:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr δεν πρόκειται να σου ξανακάνω τη χάρη να απαντήσω στο πτωχότατο επιχειρημάτων μήνυμά σου. Εσύ παιδί μου βλέπεις παντού κουμουνιστές!!!

Μόνο που η οικονομική ανάλυση του Μάρξ ξέρεις ήταν άκρως σωστή για την εποχή της. Η υπεραξία κάποτε βασιζόταν στην εκμετάλλευση και στην καταπίεση των χαμηλών τάξεων, τώρα βασίζεται στην ανάγκη, την έλλειψη ενημέρωσης του καταναλωτή και την εξαπάτηση και σκοπός μου δεν είναι να σε ξυπνήσω από τον διανοητικό και προσωπικό λήθαργο που έχεις περιέλθει, μην κόψουμε τώρα και τη δουλειά απ΄τις επιχειρήσεις.

Θα το έκανα αν η ποιότητα του ανθρώπου ήταν διαφορετική. Η δική σου όμως θα μείνει εδώ, κρεμασμένη στα μηνύματα, για να εκθέτει την προσωπική σου κενότητα σε όσους διαβάσουν αυτό το topic.

Προσωπικά θεωρώ τιμή μου να με βρίζουν άτομα σαν και σένα, αν τα λόγια σου ήταν τιμητικά στο πρόσωπό μου θα έπρεπε να άρχιζα να ψάχνομαι και να κοιτιέμαι στον καθρέφτη μήπως κάτι πάει στραβά!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 09:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή μιλάμε για Ολυμπιακούς αγώνες, εγώ θα ήθελα να πώ ότι πάντοτε αναρρωτιόμουν για ποιόν λόγο η Ελλάδα δεν ξεκινούσε μιά διαδικασία από μόνη της, επαναθεσμοθέτησης των Ολυμπιακών αγώνων, θέτοντας η ίδια τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να έχουν αυτοί οι σύγχρονοι αγώνες.

Διότι οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες όπως τους ζούμε, έχουν γίνει ένα ακόμα αντικείμενο προώθησης πωλήσεων και εμπορευματοποίησης και τίποτα παραπάνω. Εγώ θα πρότεινα λοιπόν:

1. Μόνιμη τέλεση Νέων Ολυμπιακών αγώνων στην Ελλάδα.
2. Δημιουργία κατάλληλων εγκαταστάσεων με διασπορά στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας ακόμα και σε περιοχές που δεν γνωρίζουν ιδιαίτερη ανάπτυξη, με τον κύριο όγκο των υποδομών όμως στις μεγάλες πόλεις.
3. Δημιουργία εγκαταστάσεων στην Ολυμπία, παραπλεύρως του αρχαιολογικού χώρου, προκειμένου να διαφυλαχθούν τα μνημεία από την κακή χρήση.
4. Η νέα μορφή να είναι πολυπολιτισμική, πολυγλωσσική και πολυθρησκευτική.
5. Υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις για εργαστηριακές έρευνες που θα διασφάλιζαν το "εύ αγωνίζεσθε". Έλεγχο αντιντόπιγκ δηλαδή, σκληρότατο και σε όλους τους διαγωνιζόμενους.
6. Το κάθε άθλημα να είχε τον δικό του προσωπικό χώρο - μνημείο όπου θα γράφεται με χρυσά γράμματα το όνομα του νικητή και θα υπέγραφε με το ίδιο του το χέρι, για να μένει το όνομά του και η υπογραφή του χαραγμένη στους αιώνες.

Αυτά βέβαια είναι κάποιες από τις ιδέες που έχω, θα μπορούσαν να υπάρξουν χιλιάδες τέτοιες ιδέες και να βγεί τελικά ένα αποτέλεσμα που όντως είναι αντιπροσωπευτικό της ευρύτητας, της ελευθερίας, του αντιρατσισμού και γενικώς του πνεύματος των αρχαίων ημών προγόνων διότι τίποτα και ποτέ δεν θα είναι πιό επίκαιρο κοινωνικά, από το μόνιμο αίτημα όλων των ανθρώπων, να δίνονται ίσες ευκαιρίες σε όλους ανεξαιρέτως χρώματος, Εθνικότητος, θρησκείας.

Βέβαια ένα τέτοιο γεγονός εφ'όσον υποστηριχτεί πρωτίστως από το κράτος, αλλά και από εταιρείες, έχει πολλαπλά και διαρκή οφέλη για τον τόπο, διότι είναι ένας από τους λίγους πιστεύω τρόπους να μπορέσουμε ως Έλληνες να προωθήσουμε το Ελληνικό πνεύμα και τα συμφέροντά μας, χωρίς να απαξιώνουμε το πνεύμα μας.

Το ερώτημα βέβαια είναι αν ένα τέτοιο εγχείρημα, θα τύχαινε της αποδοχής της διεθνούς αθλητικής κοινότητας. Ε, εδώ ας αναλάβουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους οι πολιτικοί μας και οι οργανισμοί μας. Πρέπει κάποια στιγμή κάθε κατεργάρης να κάτσει στον πάγκο του και να αναλάβει τις ευθύνες του, να κάνει και κάτι καλό για τον τόπο, για εμάς όλους, αλλά και για τους απογόνους μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 09:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ "ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ" ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ..

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕ ΕΔΩ,ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΒΟΜΒΙΤΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΑΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ !!

ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ Δ.Ο.Ε ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΜΙΓΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 10:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσείς εκεί έχετε άλλους και διάφορους λόγους να είστε υπέρ/κατά του τρόπου τέλεσης των αγώνων.
Εμείς οι πάροικοι έχομε κι ένα πρόσθετο (εμφανή) λόγο (ΥΠΕΡ).
Την ημέρα, λοιπόν, εκείνη της αφής της φλόγας, καρφωθήκαμε μπροστά στις οθόνες μας.

Δεν καλοπροφθάσαμε να δούμε και να συλλάβουμε το τι γινόταν,
διέκοψαν, έντεχνα, το σποτ της τελετής και καταπιάστηκαν
με τα ατέέέέέέλειωτα έργα, με τις λακούβες του σταδίου,
με τις οροφές, με το κυκλοφοριακό "χάλι" με το τούτο χάλι και κείνο.

Και δώστου να δείχνουν ένα μισοκακόμοιρο εργάτη (εντελώς μόνος του) να δουλεύει με ένα...σφυρί.

Διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις πολλές έμοιαζαν να είναι πατιτούρα
των ξένων δημοσιογραφικών ανταποκρίσεων...δυστυχώς.

Αν η κρυφή ελπίδα των ξένων ευοδώσει τότε εμείς εδώ στη ξένη θα "ξανασκύψουμε το κεφάλι".

Όχι τίποτε άλλο... θα χαθεί η τελευταία και η μόνη ελπίδα/ευκαιρία
των γέρο-ελλήνων να πείσουν εμάς τους νεότερους πόσο "εκλεκτή" είναι η Ελλάς.

Υ.Γ. Τελικά είδαμε την όλη τελετή από ελληνικό κανάλι και μας άρεσε, μας άρεσε πολύ.


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 12:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολούθησα την τελετή στο Παναθηναικό Στάδιο χτες το απόγευμα
και αυτό έχω να πω:η κοπέλλα που απήγγειλε τον ύμνο στον Απόλλωνα(όχι Καλαμαριάς),ήταν πολύ μ...άρα!
Αυτή είναι γυναίκα!!
Όσο για την Ελλάδα,κάλλιστα θα μπορούσε να μπουκοτάρει μονίμως την Ολυμπιάδα,ως ένδειξη περιφρόνησης στην εμπορευματοποίησή τους.
Αλλά που να καταλάβει η Γιάννα από τέτοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 13:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εε,ΘΑΛΕΙΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ Η ΑΤΛΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ :
ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΑΜΕ ΦΛΟΓΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΔΙΔΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 16:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα ότι οι προτάσεις του poet είναι ενδιαφέρουσες.

Όμως το σχόλιο του beyond είναι σωστό κατά την γνώμη μου. Θα πρόσθετα δε, ότι το οικονομικό βάρος ενός τέτοιου εγχειρήματος είναι απόλυτα δυσβάσταχτο.

Εάν υπήρχε περίπτωση να υπάρξουν επενδυτές (ευεργέτες) υπάρχουν πάλι δύο σημαντικά σημεία:

  • κίνδυνος νέας εμπορευματοποίησης
  • πολύ φιλόδοξο σχέδιο (δείτε πόσο καιρό κάναμε να φτιάξουμε Μέγαρο Μουσικής)


Καταλαβαίνω πολύ καλά πως αισθάνεται η αγαπητή ΔΩΡΙΔΑ.

Όσο για το τελευταίο ποστ του beyond:

quote:
ΘΑΛΕΙΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ Η ΑΤΛΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ :
ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΑΜΕ ΦΛΟΓΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΔΙΔΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ?


Απόλυτα σύμφωνη! Όμως, φίλε μου, ισχύει το ίδιο και για τον απόλυτο εξελληνισμό της Δ.Ο Ε .

Νομίζω ότι κάπου αλλού βρίσκεται η λύση, αλλά πού θα πάει... το ελληνικό δαιμόνιο θα την βρει!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 22:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχεις κάνει κάποιο λάθος. Εγώ δεν ανήκω στους θιασώτες του ΠΑΣΟΚ. Αντίθετα, τους θάβω

Μωρε μηπως εισαι νεκροθαφτης με διδακτορικο?
Ρε τι ειναι τουτος????

Φιλικα.....Κανενας.


Ωραίο το αστείο! Στην Ουρουγουάη, απ όπου κατάγεσαι έχει κι άλλα σαίνια σαν κι εσένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 22:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

quote:

athakandr δεν πρόκειται να σου ξανακάνω τη χάρη να απαντήσω στο πτωχότατο επιχειρημάτων μήνυμά σου. Εσύ παιδί μου βλέπεις παντού κουμουνιστές!!!

Θα το έκανα αν η ποιότητα του ανθρώπου ήταν διαφορετική. Η δική σου όμως θα μείνει εδώ, κρεμασμένη στα μηνύματα, για να εκθέτει την προσωπική σου κενότητα σε όσους διαβάσουν αυτό το topic.


Ο θανατός μου θα είναι να πνιγώ από τα γέλια, που λέει και ο Νίτσε, με αυτά που λες.

Κοίταξε τον εαυτό σου καλύτερα και τις απόψεις σου, που είναι για τα πανηγύρια και μετά τα ξαναλέμε.

Αλλά απ' ότι φαίνεται και από το επόμενο μήνυμά σου, εσύ ζεις στo μαγικό κόσμο του Harry Poter. Αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή ... ΞΥΠΝΑ!

ath.

Edited by - athakandr on 01/04/2004 22:40:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 06:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

beyond


>>AIANTAS: ΤΟ OTI ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..
ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΔΕΣ ΤΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΤΙΜΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ..
ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΔΕΣ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ FORUM..
EXEIΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΕΙΧΑΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΛΛΑ "ΟΥΔΕΙΣ" ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ,ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΛΟΓΩ ΦΘΟΡΑΣ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ



Κάποια στιγμή πρέπει σ’ αυτήν τη χώρα να μάθουμε να ακούμε ή μάλλον να διαβάζουμε εν προκειμένω.


Είπα εγώ ότι πρέπει να καταργήσουμε τους Ολυμπιακούς αγώνες;;; Το θέμα καταρχήν της συζήτησης είναι η αφή της φλόγας και όχι οι Ολυμπιακοί. Εγώ είπα ότι διαφωνώ με τον τρόπο που γίνεται η αφή της φλόγας και κυρίως με τους ανθρώπους που την πλαισιώνουν. Τα ίδια αν θέλετε, πιστεύω και για τους Ολυμπιακούς αγώνες. Δεν έχω τίποτα με τον Ολυμπισμό ως ιδέα, αντιθέτως μάλιστα πιστεύω ότι είναι μια υπέρτατη αξία απ’ τις πολλές που δημιούργησαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Η διαφωνία μου -σχετικά με τους Ολυμπιακούς αγώνες- έγκειται στο γεγονός ότι έχουν εμπορευματοποιηθεί και δεν θυμίζουν κάτι από αρχαίο πνεύμα αθάνατο. Τα ίδια και για την θρησκεία, τόσο την Χριστιανική όσο και την αρχαία. Καλοί και άγιοι οι αρχαίοι, τους τιμώ και δεν τους χαρίζω σε κανέναν δωδεκαθειστή – νέοπαγανιστή αλλά οι σημερινοί δωδεκαθειστές δεν έχουν σχέση με αρχαία Ελλάδα και κάνουν κακό τόσο στη σημερινή θρησκεία όσο και σ’ αυτό που πιστεύουν. Όσοι λοιπόν είναι εναντίον των ξενοκίνητων αυτών οργανώσεων που φορούν τον μανδύα του αρχαιοελληνικού τάχα πνεύματος δεν σημαίνει ότι είναι εναντίον των αρχαίων Ελλήνων. Όσο για την σημερινή θρησκεία συμφωνώ μαζί σου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, σχεδόν όλοι οι ιεράρχες είναι φαύλοι και δεν πράττουν δίκαιο.


Για την αφή λοιπόν της φλόγας η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να οργανωθεί εξολοκλήρου από Έλληνες τη καταγωγή και όχι από την Εβραία(;) κυρία Χορς. Οι ιέρειες θα έπρεπε να είναι νέες κοπέλες, όμορφες με αρχαιοελληνική κατατομή, απλά βαμμένες και όχι ηθοποιοί από μια ελίτ του Κολωνακίου μακιγιαρισμένες σα να επρόκειτο να παν σε δεξίωση. Μερικές μάλιστα ήταν σα καρναβάλια –από το έντονο μακιγιάζ-. Στη λαμπαδηδρομία θα έπρεπε να συμμετάσχουν απλοί Έλληνες πολίτες νεαρής ηλικίας που ξεκινούν τώρα τον αθλητισμό ή είναι μαθητές. Ο χορός με τα πέπλα και η επίκληση στον Απόλλων καλό θα ήταν να έλειπαν. Τέτοια επίκληση ούτε οι αρχαίοι δεν την έκαναν -που στο κάτω κάτω ήταν η θρησκεία τους-. Αυτά τα γελοία και μελό κείμενα τα έγραψαν σήμερα …δεν τα βρήκαν από αρχαίους συγγραφείς και προκαλούν αν μη τι άλλο τον γέλωτα. Όποιος νοιώθει δέος ακούγοντας αυτά τα λόγια λυπάμαι αλλά δεν έχει την στοιχειώδη καλλιέργεια πνεύματος. Επίσης εκείνο που γελοιοποίησε την τελετή ήταν η επαγγελία ποιήματος από τον γνωστό ηθοποιό και θιασώτη -αυτή τη φορά- του ΠΑΣΟΚ. Το να βλέπεις έναν άνθρωπο να τρέμει στην κυριολεξία από πάνω μέχρι κάτω σα να είναι παρανοϊκός δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο θέαμα που μπορούμε να εξαγάγουμε στον πλανήτη. Οι επίσημοι προσκεκλημένοι καθήμενοι σε προνομιακές θέσεις και με ειδική μεταχείριση, και ο λαός να ποδοπατιέται, να περιμένει ώρες στην ουρά και να ελέγχεται με εξευτελιστικό τρόπο, να πέφτει στα ρυάκια, να λερώνεται και στο τέλος να κάθεται στον ¨εξώστη¨ στριμωγμένος με σχοινιά, για να ακούσει τους λόγους της Αγγελοπούλου Δασκαλάκη επιδεικνειούσας τα τεράστια μαργαριτάρια της, νομίζω ότι είναι μια αντίθεση που θυμίζει Ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν λέγεται δημοκρατία, δεν λέγεται ισονομία και δεν έχει να κάνει με το αρχαίο ιδεώδες. Άρα λοιπόν από την στιγμή που αντίστοιχη τελετή δεν γινόταν στην αρχαία Ελλάδα, εγώ γιατί θα πρέπει να νοιώθω δέος και υπερηφάνεια (;)…. γι’ αυτό το τερατούργημα. Μια αηδία και μισή ήταν. Το ότι πήραν στοιχεία από τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό αυτό δε λέει τίποτα. Ίσα ίσα που τον κακοποίησαν με τις γελοιότητές τους.

quote:
beyond
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΛΟΓΩ ΦΘΟΡΑΣ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ

beyond αν νομίζεις ότι ο Ιησούς ήρθε στη γη για να ρίξει την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία ……… τότε τι να πω. Ήμαρτον δηλαδή…..μας ξεκούφανες.


quote:
εε,ΘΑΛΕΙΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ..

Της τσιγγάνικης ομορφιάς ναι……της Μεσογειακής δε το βλέπω.

quote:
poet
4. Η νέα μορφή να είναι πολυπολιτισμική, πολυγλωσσική και πολυθρησκευτική.

Δε μας τα λες καλά.


quote:
poet
Μόνο που η οικονομική ανάλυση του Μάρξ ξέρεις ήταν άκρως σωστή για την εποχή της.

Τι λε ρε παιδί μου.

Πλάτων, Σωκράτης, Πυθαγόρας, Αριστοτέλης, Χριστός…….σου λεν τίποτα;

Λοιπόν σταματήστε να τσακώνεστε σα τα κοκόρια, γιατί έχετε γίνει ρόμπες.Ρε σεις γνωριζόσαστε; Γιατί βρίζεστε έτσι; Έχετε καταλάβει ότι αυτό που κάνετε είναι σκέτη βλακεία; Δεν έχει νόημα ρε παιδιά. Κόφτε το…..και το λέω σε όλους -δε θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά.


Γεια χαρά και καλό Πάσχα.


ΥΓ. Φίλε athakandr σε πιο τομέα έκανες το διδακτορικό σου; Αν θες φυσικά μας απαντάς, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ξέρουμε με ποιον καθηγητή έχουμε την τιμή να επικοινωνούμε. Αφού στο ζητάει κάποιος άλλος μη διστάσεις να απαντήσεις νομίζοντας ότι είναι μια πράξη αυτοπροβολής και υπεροψίας. Εγώ βέβαια ίσως να διαφωνώ μαζί σου και συ μαζί μου αλλά εδώ μέσα δεν είμαστε για να συμφωνούμε σε όλα και με όλους. Έτσι δεν είναι; Με την κουβέντα και την συναίνεση ίσως στο τέλος βρούμε μιαν άκρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 07:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΣΑ ΟΥΤΕ ΔΕΟΣ ΟΥΤΕ ΡΙΓΗΣΑ,ΑΠΛΑ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ,ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΝΟΙΩΣΑΜΕ ΔΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ?
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ π.χ ΕΣΥ Η ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΔΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΦΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΙΩΣ ,ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΑ ΙΔΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΤΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ..ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΦΗ ΑΥΤΟ ΕΝΟΙΩΣΑ ..

ΕΕ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ (ΑΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ),ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ..

ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ),ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 21:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία....

Και μετά τους αλληλοσπαραγμούς ας αναφέρω και κάτι για την λαμπαδηδρομία. Έχετε ακούσει ότι η δάδα κάθε τρεις και λίγο σβήνει; Από όσα είπε ο σχεδιαστής της, βγαίνει το νόημα: Απ' έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα!!! Και αυτό διότι δώσαμε την κατασκευή της στους "φίλους" Αυστραλούς, οι οποίοι από έξω την κάνανε όπως θέλαμε, από μέσα κάνανε ό,τι θέλανε...

Έχετε προσέξει από πού ανάβει η δάδα;; Έχει μια μικρή στρόφιγκα στο κάτω μέρος της... Έλα όμως που ο άνθρωπος την σχεδιάσε με τον διακόπτη σε ένα διακριτικό σημείο στην μέση... Αυτό είναι το μόνο αποδεικτικό εξωτερικό χαρακτηριστικό που φανερώνει την ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΑΥΣΤΡΑΛΩΝ!!!

Τέλος πάντων όλο το εσωτερικό σύστημα είναι διαφορετικό από αυτό που ζητήσαμε.... Και δεν μπορούσαμε να μην τις πάρουμε, γιατί για ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ μας τις δώσανε τελευταία στιγμή. Ευτυχώς που δεν είμαι κακόβουλος για να φανταστώ ότι το έκαναν επίτηδες για να μην μπορούμε να τις αλλάξουμε.

Τώρα το γιατί τις δώσαμε στους Αυστραλούς είναι άάάάλλο καπέλο......

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 22:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπα εγώ ότι πρέπει να καταργήσουμε τους Ολυμπιακούς αγώνες;;; Το θέμα καταρχήν της συζήτησης είναι η αφή της φλόγας και όχι οι Ολυμπιακοί. Εγώ είπα ότι διαφωνώ με τον τρόπο που γίνεται η αφή της φλόγας και κυρίως με τους ανθρώπους που την πλαισιώνουν. Τα ίδια αν θέλετε, πιστεύω και για τους Ολυμπιακούς αγώνες. Δεν έχω τίποτα με τον Ολυμπισμό ως ιδέα, αντιθέτως μάλιστα πιστεύω ότι είναι μια υπέρτατη αξία απ’ τις πολλές που δημιούργησαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Η διαφωνία μου -σχετικά με τους Ολυμπιακούς αγώνες- έγκειται στο γεγονός ότι έχουν εμπορευματοποιηθεί και δεν θυμίζουν κάτι από αρχαίο πνεύμα αθάνατο. Τα ίδια και για την θρησκεία, τόσο την Χριστιανική όσο και την αρχαία. Καλοί και άγιοι οι αρχαίοι, τους τιμώ και δεν τους χαρίζω σε κανέναν δωδεκαθειστή – νέοπαγανιστή αλλά οι σημερινοί δωδεκαθειστές δεν έχουν σχέση με αρχαία Ελλάδα και κάνουν κακό τόσο στη σημερινή θρησκεία όσο και σ’ αυτό που πιστεύουν. Όσοι λοιπόν είναι εναντίον των ξενοκίνητων αυτών οργανώσεων που φορούν τον μανδύα του αρχαιοελληνικού τάχα πνεύματος δεν σημαίνει ότι είναι εναντίον των αρχαίων Ελλήνων. Όσο για την σημερινή θρησκεία συμφωνώ μαζί σου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, σχεδόν όλοι οι ιεράρχες είναι φαύλοι και δεν πράττουν δίκαιο.

Για την αφή λοιπόν της φλόγας η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να οργανωθεί εξολοκλήρου από Έλληνες τη καταγωγή και όχι από την Εβραία(;) κυρία Χορς. Οι ιέρειες θα έπρεπε να είναι νέες κοπέλες, όμορφες με αρχαιοελληνική κατατομή, απλά βαμμένες και όχι ηθοποιοί από μια ελίτ του Κολωνακίου μακιγιαρισμένες σα να επρόκειτο να παν σε δεξίωση. Μερικές μάλιστα ήταν σα καρναβάλια –από το έντονο μακιγιάζ-. Στη λαμπαδηδρομία θα έπρεπε να συμμετάσχουν απλοί Έλληνες πολίτες νεαρής ηλικίας που ξεκινούν τώρα τον αθλητισμό ή είναι μαθητές. Ο χορός με τα πέπλα και η επίκληση στον Απόλλων καλό θα ήταν να έλειπαν. Τέτοια επίκληση ούτε οι αρχαίοι δεν την έκαναν -που στο κάτω κάτω ήταν η θρησκεία τους-. Αυτά τα γελοία και μελό κείμενα τα έγραψαν σήμερα …δεν τα βρήκαν από αρχαίους συγγραφείς και προκαλούν αν μη τι άλλο τον γέλωτα. Όποιος νοιώθει δέος ακούγοντας αυτά τα λόγια λυπάμαι αλλά δεν έχει την στοιχειώδη καλλιέργεια πνεύματος. Επίσης εκείνο που γελοιοποίησε την τελετή ήταν η επαγγελία ποιήματος από τον γνωστό ηθοποιό και θιασώτη -αυτή τη φορά- του ΠΑΣΟΚ. Το να βλέπεις έναν άνθρωπο να τρέμει στην κυριολεξία από πάνω μέχρι κάτω σα να είναι παρανοϊκός δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο θέαμα που μπορούμε να εξαγάγουμε στον πλανήτη. Οι επίσημοι προσκεκλημένοι καθήμενοι σε προνομιακές θέσεις και με ειδική μεταχείριση, και ο λαός να ποδοπατιέται, να περιμένει ώρες στην ουρά και να ελέγχεται με εξευτελιστικό τρόπο, να πέφτει στα ρυάκια, να λερώνεται και στο τέλος να κάθεται στον ¨εξώστη¨ στριμωγμένος με σχοινιά, για να ακούσει τους λόγους της Αγγελοπούλου Δασκαλάκη επιδεικνειούσας τα τεράστια μαργαριτάρια της, νομίζω ότι είναι μια αντίθεση που θυμίζει Ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν λέγεται δημοκρατία, δεν λέγεται ισονομία και δεν έχει να κάνει με το αρχαίο ιδεώδες. Άρα λοιπόν από την στιγμή που αντίστοιχη τελετή δεν γινόταν στην αρχαία Ελλάδα, εγώ γιατί θα πρέπει να νοιώθω δέος και υπερηφάνεια (;)…. γι’ αυτό το τερατούργημα. Μια αηδία και μισή ήταν. Το ότι πήραν στοιχεία από τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό αυτό δε λέει τίποτα. Ίσα ίσα που τον κακοποίησαν με τις γελοιότητές τους.

ΥΓ. Φίλε athakandr σε πιο τομέα έκανες το διδακτορικό σου;


Σε αυτά που λες φίλε ΑΙΑΝΤΑ, έτσι όπως τα θέτεις δεν θα έλεγα πως διαφωνώ, σε πολλά συμφωνώ. Πάντως νομίζω πως θα πρέπει απλά ως μία συμβολική τελετουργία να το δούμε.

Όσο αφορά την κοινωνική διάσταση που δίνεις, δεν γνωρίζω να απαντήσω με τι κριτήρια λαμβάνονται οι αποφάσεις. Αν κάποια πράγματα ήταν προκλητικά, τότε θα συμφωνήσω κι εγώ, σε άλλα που είναι απλά διαδικαστικά δε νομίζω ότι πειράζει.

Εγώ απλώς διαφώνησα με την απαξίωση του θεσμού με πρόσχημα την εμπορευματοποίηση. Θεωρώ το επιχείρημα αυτό φθηνο, όχι per se, αλλά γιατί σκοπεύει και επιχειρεί να πλήξει άλλα πράγματα.

Το συσχέτισα δε με πολιτικές πεποιθήσεις ορισμένων γιατί η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε είναι η ίδια γνώστη ξύλινη γλώσσα, που νομίζω πως καιρός είναι να παρέλθει.

Στο ΥΓ., αν και παρενθετικά αναφέρθηκα, βρήκαν την ευκαιρία κάποιοι θιασώτες της ανοησίας, τελείως αψυχολόγητα να πουν περισσότερα απόσα έπρεπε.

Στο άλλο θα σου απαντήσω μιας και ρωτάς..
Ο τομέας μου είναι Οικονομικά και Πολιτικά θέματα των τηλ/κών δικτύων. Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με αυτά τα θέματα, αλλά όσο περισσότερο ασχολείται κανείς είτε με Οικονομικά, είτε με Τεχνολογικά θέματα, τόσο περισσότερο κατευθύνεται και προς τους Αρχαίους Έλληνες και προς τη θρησκεία. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω, πως οι ιδέες μου βασίζονται στα Ελληνο-Χριστιανικά ιδεώδη και οι συζητήσεις εδώ, όταν εκφράζονται με σοβαρότητα οι απόψεις, ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε είναι πολλαπλώς χρήσιμες.

Όσο για το άλλο, εγώ ποτέ δεν είπα ότι είμαι καθηγητής. Ούτε το αντίθετο δεν είπα. Άλλωστε υπάρχουν βαθμίδες. Ο τίτλος δεν έχει καμία σημασία. Άλλωστε το πιο σημαντικό για μένα και τη συμμετοχή μου εδώ είναι το πέπλο της ανωνυμίας, γιατί πολλές απόψεις οφείλω να ομολογήσω ότι, όσο κι αν για κάποιους ακούγεται παράξενο, ποτέ δεν θα μπορούσα να τις εκθέσω με άλλο τρόπο.

Κάπου εδώ όμως κλείνει και η δική μου συμμετοχή στο esoterica γιατί απ'οτι φαίνεται δεν είναι εποχή ούτε για ήρωες, ούτε για ηρωισμούς.

Φιλικά, athakandr

Edited by - athakandr on 02/04/2004 22:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 23:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ athakandr,πολύ προσωπικά το πήρες.
Γιατί σηκώνεσαι και φεύγεις? Εδώ δε σου ζήτησε κανείς να
κάνεις τον ήρωα-όπως λες εσύ-αλλά να πεις μια γνώμη.
Κι εγώ νέος είμαι αλλά τα έχω διαβάσει όλα τα φόρουμ πιο πριν.
Που να δεις αλλού τι βρισίδι πέφετι.
Εγώ γουστάρω πολύ όταν βριζόμαστε,γιατί είναι ο άλλος μας εαυτός,ίσως κι ο κανονικός,
αλλά τι σημασία έχει αυτό?
Στο τέλος,δεν θα μοιράσουμε κανά χωράφι.
Να είσαι σίγουρος ότι όλες οι γνώμες μετράνε.
Σε παρακαλώ μείνε (σαν τη ΛΑΜΨΗ ακούγομαι).
Αίαντα,δεν ξηγιέσαι καλά.
Τσιγγανάκι η Θάλεια?(ευχαριστώ beyond).
Μην τα χαλάσουμε τώρα....
Μία παράκληση προς zadok,αν διαβάζει ακόμη το θέμα.
Επειδή σε κόβω για οργανωμένο άτομο,
θα μπορέσεις να μου βρεις αφίσσα Θάλεια Προκοπίου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 23:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία παράκληση προς zadok,αν διαβάζει ακόμη το θέμα.
Επειδή σε κόβω για οργανωμένο άτομο,
θα μπορέσεις να μου βρεις αφίσσα Θάλεια Προκοπίου?


Να σου φτιάξω μία ή τη θέλεις original;

Την αφίσα εννοούμε, ε;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 11:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορείς και την αληθινή,ακόμη καλύτερα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 01:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ασπρίγια, ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Δεν ήταν προσωπικό, ούτε παρεξηγούμαι τόσο εύκολα. Απλώς, ξεφύγανε κάποιοι από την ουσία και αρχίσανε .. ξέρεις, επιθέσεις άλλου είδους.

Άσε να ηρεμήσουν λιγάκι

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 13:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι θέμα συμπαράστασης athakandr,
είναι θέμα ελευθερίας λόγου και σεβασμού στη διαφορετικότητα.
Χαίρομαι που τελικά δεν εγκαταλείπεις τον αγώνα!
Οι επιθέσεις εδώ πέρα,
είναι πάντα συντονισμένες και δεν χρειάζεται να είσαι ο Αινστάιν
για να το καταλάβεις.
Αλλά τι θα κερδίζαμε αν αφήναμε τον οποιονδήποτε φασιστάκο
να μας επιβάλλει το θέλω του?
Αντίδραση στη δράση.
Τα ξαναλέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 00:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην τσακώνεστε άδικα,

η Λαμπαδιοδρομία "εφευρέθηκε" για τις ανάγκες της Ολυμπιάδας του Βερολίνου, το 1936. Olympischer Fackellauf.

(Ά,ρε Βοημέ Υποδεκανέα, τό'κανες το θαύμα σου το κωλοβό, πάλι...)

Προφανώς, επειδή "έπιασε", το έκαναν "έθιμο" από τότε.

Vril.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 00:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς που μας άνοιξες τα μάτια! Καλώς ήλθες!

Τέσσερεις σελίδες τώρα κανείς δεν το 'χε σκεφτεί!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα , Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν Ναζί.
Τρέχω στο φαρμακείο για χάπια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 16:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ λοιπόν εκφράζονται οι διάφορες απόψεις των μελών στο παρόν topic, καλά θα είναι να ρίξουμε και μια ματιά στο ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΣ, του κατά τα άλλα «ελληνοχριστιανισμού», (που ουκ ολίγοι προσεταιρίζονται..) για το ευρύτερο θέμα των ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.

Κατά πόσο λοιπόν «αγκαλιάζει» και περιβάλει με αισθήματα «αγάπης» η διανόηση του ορθόδοξου μοναχισμού τους ελληνικούς ολυμπιακούς αγώνες? Τι πιστεύουνε ότι θα πρέπει να γίνει?

Είναι οι απόψεις αυτές κύκλων ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ "ελληνοχριστιανών" (όπως κόπτονται) ή είναι απόψεις ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ ιουδαιοχριστιανών που απλά αποδέχονται τον ελληνισμό και τα ιδεώδη του ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΕΠΟΧΗΣ?

Ας επισκεφτεί λοιπόν ο καθένας την παρακάτω διεύθυνση για να απολαύσει τις ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ (!) απόψεις και πιστεύω του ιερομόναχου Θεόκλητου Διονυσάτου, ενός εκ των ακρογωνιαίων λίθων της ορθόδοξης διανόησης, και να αντιληφθεί ΤΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΕΖΗΣΕ ΤΟΥΤΟΣ Ο ΙΕΡΟΣ ΤΟΠΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΤΑΝ ΟΙ ΡΑΣΟΦΟΡΕΜΕΝΟΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΕΚΟΒΑΝ ΚΑΙ ΕΡΑΒΑΝ……«ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ» ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!

http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=35

Οι απόψεις αυτές εξηγούν και σε μεγάλο βαθμό το κατά πόσο υπήρξε ποτέ, ή δύναται να υπάρξει, το φανταστικό κατασκεύασμα του «ελληνοχριστιανισμού».

Αίντε ρε ελλάδα ΤΙ σέρνεις στο λαβωμένο κόρφο σου…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 23:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ένα θα πω. Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να περιαυτολογήσω, επειδή τη φλόγα την κράτησα στο χέρι μου και έτρεξα με αυτή, τότε κατάλαβα (και ο οποιοσδήποτε θα καταλάβαινε) την πραγματική αξία του τελετουργικού και της φλόγας γενικότερα, η οποία είναι σαφώς πολύ ανώτερη από τη λέξη που χρησιμοποιεί ο poet. Επίσης, επειδή με πείραξε πολύ ο τρόπος που ο ο poet εξέφρασε την άποψή του περί του θέματος, θα τον παρακαλούσα άλλη φορά να υπερασπίζεται τις απόψεις του με πιο ήπιους τόνους και να προσέχει περισσότερο τι λέει. Το ίδιο θα συμβούλευα τον athakandr. Να προσέχουμε λίγο τι λέμε και πώς το λέμε για να μην εκτιθέμεθα.

The only certain thing about the future is uncertainty.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Θυμίζεις ένα ανέκδοτο που είχα ακούσει πριν καιρό. Η ιστορία ξεκινά με κάποιον που απευθύνεται σε ένα αγιοργάφο για να του φιάξει την εικόνα του Αγ. Νικολάου. Του λέει ο αγιογράφος "Κοιτάξτε εγώ έχω ειδικευτεί στον Αγ. Χαράλαμπο. Μπα, του λέει ο πρώτος, εγώ τον Αγ. Νικόλαο θα ήθελα. Κοιτάξτε να δείτε του λέει ο αγιογράφος, εγώ και το μεταπτυχιακό μου στον Αγ. Χαράλαμπο το έχω κάνει. Κοίτα ανθρωπέ μου του λέει ο πρώτος, τον Αγ. Νικόλαο μπορείς να μου τον φιάξεις, ναι ή όχι. Να σου τον φιάξω, του λέει ο αγιογράφος, αλλά θα χαραλαμπίζει λίγο!

Έτσι και ο Schwabe, ότι και αν πει, ότι και αν κάνει, σε όποια συζήτηση και να συμμετάσχει, ένα μόνο πράγμα έχει μάθει και αυτό λέει. Και σε οποιαδήποτε συζήτηση και αν μπει, ασχέτως αν είναι σχετική περισσότερο ή λιγότερο, πάλι τα ίδια λέει και στρέφει την συζήτηση προς τα ίδια και τα ίδια.

Τι άλλο είναι όμως ο φανατικός παρά αυτός, που όχι μόνο δεν αλλάζει απόψεις, αλλά δεν αλλάζει και θέμα.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nerio,

Με ποια ιδιότητα με συμβουλεύεις; Του πατέρα ή του consultant;

Συμβουλές και υποδείξεις αυτής της μορφής να δίνεις στους φίλους σου και στον εαυτούλη σου.

Όταν λαμβάνεις μέρος σε δημόσια συζήτηση, αφού πρώτα μάθεις να κάνεις ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ, μετά να μάθεις όχι να να δίνεις συμβουλές, αλλά επιχειρήματα.

Είναι άλλο να λαμβάνει κανείς γενικές θέσεις για ένα λόγο ευπρέπειας και άλλο να χρησιμοποιεί το βαρύγδουπο ρήμα "συμβουλέυω". Γιατί έτσι κινδυνεύεις να σου απαντήσει κανείς, ότι θα πρέπει να διαθέτεις την απαραίτητη πείρα και τις αναγκαίες γνώσεις για να συμβουλέψεις.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και κάτι ακόμα (για τον Nerio).

Δίχως να θέλω να σε συμβουλέψω, βγάλε αυτό το άθλιο αγγλικό μότο.

Έλληνας είσαι, δεν είναι άγγλος, ούτε αμερικάνος. Βρες κάτι ελληνικό, εσύ που έτρεξες και με τη φλόγα!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 11:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr,

καλό είναι φίλτατε να ακούγεται που και που απο κανέναν αστείο. Γιατί όχι άλλωστε?

Το θέμα είναι όμως να...μήν ασχολείσαι ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΣΤΕΙΑ

Τι έγινε τελικά, σου χάθηκε η λαλιά? Δέν θα μας σχολιάσεις την "ιεροπρέπεια" που αναδύουνε τα φωτισμένα λόγια των "εκπροσώπων Του"?

Δέν θα μας σχολιάσεις το εάν τελικά ομιλούνε οι προπομποί της ορθοδοξίας σύμφωνα με τη "χάρη Του" ή όχι?

Αϊντε ντε, δώσε τα φώτα σου athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς athakandr,

Μιλάω με την ιδιότητα ενός μέλους του forum που είδε σε μία συζήτηση την εξής φράση γραμμένη:

quote:
Καραγκιόζης είσαι, poet! .. με όλη την ευγένεια που επιβάλλουν οι κανόνες του forum

η οποία κατ' εμέ δεν είναι σωστή. Επίσης δεν νομίζω το να δεχτεί κάποιος μια συμβουλή έιναι τόσο τρομερό και μειωτικό γι' αυτόν. Και κάτι άλλο, είναι το ρήμα συμβουλεύω τόσο βαρύγδουπο; Δηλαδή πώς θα έπρεπε να το ονομάσω; "Παραίνεση"; Έπειτα η δική σου φράση:

quote:
βγάλε αυτό το άθλιο αγγλικό μότο.

δεν είναι συμβουλή; Αν όχι τότε πώς το ονομάζεις; (Ασχέτως αν υπήρχε μέσα η λέξη "άθλιο". Δεν θυμάμαι να είπα εγώ κάτι που σε αφορά ότι έιναι άθλιο ή γενικότερα κάτι άσχημο για σενα). Επίσης, να θυμάσαι ότι εγώ δεν κάνω διαχωρισμούς. Σε ήξερα κι από πριν που θα σε διαχωρίσω από τους άλλους; Όλοι εδώ είστε για μένα το ίδιο. Άνθρωποι με τους οποίους συζητάω. Τέλος να ξέρεις ότι κατα πόσο εγω είμαι Έλληνας ή τι κάνει το μότο μου δεν νομίζω να σε επηρεάζει άσχημα εκτός του ότι το βλέπεις. Ενώ όταν βλέπει κάποιος κουβέντες του είδους που συνηθίζεις να αναφέρεις δεν έιναι κι ό,τι καλύτερο. Κι εγώ θα μπορουσα άνετα να βρίσω αλλά δεν το έκανα. Συγγνώμη λοιπόν που δεν έχω την πείρα να "συμβουλέυω" τους άλλους, συγγνώμη που δεν κάνω διαχωρισμούς, συγγνώμη που χρησιμοποιώ "βαρύγδουπα" ρήματα, συγγνώμη που πίστευα ότι δεν είναι σωστό να βρίζουμε ανοιχτά σε μια δημόσια συζήτηση και συγγνώμη που δεν έχω ένα ωραίο ελληνικό μότο. Γι' αυτό λοιπόν δεν πρόκειται να ξαναδημοσιεύσω απάντηση σε αυτό το θέμα μιας και δεν έχω τα ανάλογα προσόντα.

Σημ.: Εγώ το μότο μου το ξέρω και στα ελληνικά (Το μόνο βέβαιο πράγμα για το μέλλον είναι η αβεβαιότητα) αλλά εμένα μου αρέσει στα αγγλικά και έτσι θα το κρατήσω. Αν εσένα δε σου αρέσει, να μην το κοιτάς.

The only certain thing about the future is uncertainty.

Edited by - Nerio on 20/04/2004 15:52:15

Edited by - Nerio on 21/04/2004 14:02:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy