ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Θεός! Ποιός από όλους?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 11:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει όντως ανάγκη να πιστεύει κάπου. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει τίποτε για να πιστέψει και γί' αυτό δημιούργησε Θεούς. Αυτό μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι δημιουργήθηκε από το Θεό και μάλιστα δημιουργήθηκε αρχικά για να έχει κοινωνία μαζί Του, άρα τώρα που είναι ξεπεσμένος ψάχνει εναγωνίως να βρεί το χαμένο παράδεισο, δηλαδή την επικοινωνία με το δημιουργό του. Από εκεί ξεφυτρώνουν όλα τα ερωτήματα, γιατί γεννήθηκα, που πάω, υπάρχει Θεός;
H ευτυχία βρίσκεται μέσα στην αποκατάσταση της σχέσης μας με το Θεό. Μοντέλο αυτής της σχέσης είναι ο Ιησούς. Ο Θεός που έγινε άνθρωπος ώστε μόνο και μόνο μέσω της πίστης μας σε αυτόν να αποκαταστήσουμε τη χαμένη σχέση μας με το Θεό, και να βρούμε την ευτυχία.

Ο Θεός της Βίβλου δεν έχει καμία σχέση με τους Θεούς των Αρχαίων Ελλήνων. Οι Αρχαίοι έλληνες δημιούργησαν Θεούς καθ' ομοίωσή τους, γι΄αυτό είναι γεμάτοι πάθοι και αδυναμίες. Ο θεός της Βίβλου δεν έχει "κακά" χαρακτηριστικά, απλώς είναι πιο δίκαιος.
Όσον αφορά τη διαφορά μεταξύ του Θεού της Παλαιάς και της Κάινής Διαθήκης, αρκεί να πώ ότι ο ίδιος ο Ιησούς είπε "όποιος είδε εμένα είδε και τον πατέρα". Αυτός είναι ο Θεός μου. Αυτός που βάζει τη ζωή του για να με σώσει.

Παρένθεση: Η δημιουργία ενός λαού ο οποίος εν τη γεννέσει του πιστεύει σε ένα Θεό ο οποίος βρίσκεται εκτός Δημιουργίας και δημιούργησε τα πάντα, είναι παγκόσμιο φαινόμενο στην ανθρώπινη ιστορία. Οι Εβραίοι από τη Δημιουργία τους πίστευαν σε αυτό το Θεό. Αυτό μα δείχνει ότι δεν τον δημιούργησαν αυτοί αλλά αυτός τους αποκαλύφθηκε.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεός της Βίβλου δεν έχει καμία σχέση με τους Θεούς των Αρχαίων Ελλήνων. Οι Αρχαίοι έλληνες δημιούργησαν Θεούς καθ' ομοίωσή τους, γι΄αυτό είναι γεμάτοι πάθοι και αδυναμίες. Ο θεός της Βίβλου δεν έχει "κακά" χαρακτηριστικά, απλώς είναι πιο δίκαιος.

Εδώ καλέ μου φίλε ... να μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.
Ο Γιαχβέ οπως τον περιγράφουν στη Βίβλο ... κατέστρεψε μία φορά με κατακλυσμό ολόκληρο τον κόσμο, κατέστρεψε τα Σόδορα και τα Γόμορα, μετάνοιωσε και παραδέχθηκε οτι ήταν λάθος του που δημιούργησε τον άνθρωπο, το ``οδόντος αντί οδόντος και οφθαλμού αντί οφθαλμού`` ...
δεχόταν θυσίες.. τι ανάγκη μπορεί να έχει ο Δημιουργός ώστε να χυθεί αίμα.... και το κυριώτερο... το κυριώτερο... εμφανίζεται ως ρατσιστής απο τη στιγμή που διακρίνει ενα ... λαό σαν τον αγαπημένο του λαό ... σαν τον εκλεκτό του λαό...
έεε όλα αυτά δεν συμβαδίζουν με τις απόψεις του Ιησού....
Εδώ ο Ιησούς παρουσιάζει το πραγματικό πρόσωπο του Θεού...
δεν θέλω να περιγράψω το πρόσωπο του Δημιουργού... είναι χαραγμένο στην ψυχή του κάθε ανθρώπου.
Αυτά βλέπουν οι μάρτυρες του Γιαχβέ , προσηλωμένοι μέχρι εκεί που δεν παίρνει στη Βίβλο , και παρουσιάζουν ακόμα και σήμερα το Δημιουργό, με αυτή την εικόνα.Μία μοχθηρή εικόνα , σχέσεις συμφέροντος μεταξύ ζωής και θανάτου ανάμεσα στο Δημιουργό και στον άνθρωπο.

Edited by - allzzaro on 11/05/2004 18:50:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 17:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης φαινομενικά μπορεί να παρουσιάζεται σαν κακός τιμωρός ή και ρατσιστής. Αν μελετήσεις καλύτερα το θέμα θα δεις ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.
Όσον αφορά το ρατσισμό που αναφέρεις. Ολόκληρη η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη με υποσχέσεις του Θεού ότι θα καλέσει όλους τους λαούς της γής, ότι θα κάνει σωτηρία για όλους, και ότι ο Μεσσίας θα είναι μέσο εξιλέωσης για όλους τους ανθρώπους. Πολλές φορές ο θεός τονίζει ότι η περιτομή που μετράει είναι εκείνη της καρδιάς και όχι της σάρκας.Ο Θεός μπορεί αρχικά να διάλεξε τον Ισραήλ ως εκλεκτό της καρδιάς προκειμένου να τον ετοιμάσει έτσι ώστε να γεννηθεί από αυτόν ο Μεσσίας. Ωστόσο ο Ισραήλ δεν κράτησε την διαθήκη του με το Θεό και γι'αυτό από την Παλαιά κιόλας Διαθήκη ο Θεός μεριμνά γιά όλους τους λαούς.
ΕΠΙΣΗΣ, μέσα στο γεννεαλογικό δέντρο του ίδιου του Ιησού μπαίνει μια πρώην πόρνη από τα έθνη(διάβασε το βιβλίο της Ρουθ)δηλαδή μή Ισραηλίτισσα.!! Αρα ακόμα και ο Ιησούς δεν είναι 100% Ισραηλίτης.
Όσον αφορά τις θυσίες. Όλες οι θυσίες τις Παλαιάς Διαθήκης έχουν χαρακτήρα συμβολικό, προφητεύοντας κατά αντιστοιχία την Υπέρτατη Θυσία του Υιού. Επανηλλημένα μέσα στην Παλαιά Διαθήκη ο Θεός αγανακτεί με τη συμπεριφορά του Ισραήλ και τονίζει μέσω των προφητών ότι, καμία αξία δεν έχουν οι θυσίες ή οι νηστείες εαν δεν συνοδεύονται από καθαρή καρδιά προς τον Θεό. Σε άλλα σημείο ο Θεός τονίζει ότι σιχάθηκε τις θυσίες και ότι είναι γι' αυτόν βδέλυγμα, επειδή ακριβώς δε συνοδεύονταν από την ουσιαστική μετάνοια του λαού.
Όσον αφορά το μάτι για μάτι. Είναι και αυτό ένα προοδευτικό μέτρο για την εποχή καθώς τότε συνηθιζόταν η εκδίκηση να είναι μεγαλύτερη απότι το αρχικό κάκό. Με το μάτι για μάτι μπαίνει όριο στην εκδίκηση και δεν είναι μεγαλύτερο απότι το αρχικό κακό. ΑΛΛΑ ακόμα και μέσα στην Παλαιά Διαθήκη γίνεται αναφορά στην αγάπη για τον εχθρό.
Βλέπεις λοιπόν ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως νομίζεις. Φυσικά στη παλαιά διαθήκη δίνεται μεγαλύτερο βάρος στη δικαιοσύνη του Θεού και μικρότερο στην συγχωρετικότητά του. Ο Θεός όμως είναι ο ίδιος στην Παλαιά και στην Καινούρια Διαθήκη.
Ο Θεός της Βίβλου και ο Ιησούς είναι ένα(όποιος είδε εμένα είδε και τον πατέρα) και είναι πανάγαθος, και πάλι επαναλαμβάνω ότι καμία σχέση δεν έχει με πάθη και αδυναμίες.
Από εκεί συμπεραίνω ότι είναι ο ένας και μοναδικός Θεός.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 14:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης φαινομενικά μπορεί να παρουσιάζεται σαν κακός τιμωρός ή και ρατσιστής

Φίλε Φώτη... αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το δεχθώ... τι πάει να πεί φαινομενικά...δεν μπορεί να δίνεται τέτοια εντύπωση για το Δημιουργό.

quote:
Ο Θεός μπορεί αρχικά να διάλεξε τον Ισραήλ ως εκλεκτό της καρδιάς προκειμένου να τον ετοιμάσει έτσι ώστε να γεννηθεί από αυτόν ο Μεσσίας.

Αυτά ειναι τα μελανά σημεία της Βίβλου..

Εγώ συμφωνώ με τον τρόπο που προσπαθείς να αφομοιώσεις για την ύπαρξη του Δημιουργού... δεν συμφωνώ ομως με τον τρόπο της μελέτης .. δηλαδή η Βίβλος δεν είναι οτι το καλύτερο για να μελετήσει κανείς τη φυσιογνωμία του Δημιουργού...

Εχω έρθει σε αντιπαράθεση με μάρτυρες του Γιαχβέ άπειρες φορές....
Οι πιό πολλοί είναι άσχετοι .. πανάσχετοι... μελετούν βέβαια την βίβλο ... και στο τέλος .. παραφιλολογούν... ερμηνευοντάς την οπως αυτοί νομίζουν....
Το κυριότερο ομως απο ολα είναι οτι αυτονομάζονται διδάσκαλοι, Απόστολοι, με λίγα λόγια διδάσκουν κάτι για το οποίο δεν γνωρίζουν...
Δεν μπορεί επειδή κάποιοι εδιάβασαν την Βίβλο ... την έκαναν φύλο και φτερό ... γνωρίζουν τα πάντα για τον Δημιουργό... Η Βίβλος είναι ενα βιβλίο που εξιστορεί την ύπαρξη του εβραικού έθνους... και παράλληλα τη σχέση Θεού-Ισραήλ... οπως βολεύει εκείνους... Καλά κάνουν οι άνθρωποι .. οπως καλά κάνουν και οι μάρτυρες του Γιαχβέ.. δεν θα τους πείσω εγώ για το αντίθετο... φυσικά ομως δεν μπορούν να με πείσουν και εκείνοι... γιατί έχουν διαβάσει μόνον την Βίβλο... Είμαι σίγουρος οτι αν διαβάσουν ... τα Ερμητικά Κείμενα, αν διαβάσουν την Θεογονία του Ησίοδου, αν διαβάσουν και αλλες θρησκείες θα αλλάξουν οι αντιλήψεις τους... και αυτό είναι ενας λόγος που δεν διαβάζουν κανένα αλλο βιβλίο...


Kαι εκείνο που με ενοχλεί είναι οτι για κάθε απάντηση .. υπάρχουν έτοιμες επιχειρηματολογίες που δικαιλογούν τα γραφώμενα της Βίβλου...

Δεν μπορώ να ξεχάσω τον τρόπο με τον οποίο η κ. Λουκά η οποία περιδιαβαίνει τα κανάλια και κάπου εδήλωσε.....
``Είμαι απόλυτα σίγουρη .... α π ο λ υ τ α .... σίγουρη οτι αυτά τα οποία λέγω είναι ορθά`` ποιά?? η κ. Λουκά... δεν υπάρξει κανείς που να μπορεί να πεί απόλυτα οτι είναι έτσι... κανείς...!!!!
Επιστήμονες, Θεολόγοι, Ειδικοί, ο καθένας έχει τις απόψεις του...
Οποιος ταυτισθεί , και χρησιμοποιήσει παρωπίδες , είναι ``χωμένος στη λάσπη`` οπου δύσκολα θα βγεί απο εκεί....

Συμπαθαμε για τον τρόπο με τον οποίο μιλώ...


Edited by - allzzaro on 13/05/2004 14:39:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 20:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι πάει να πεί φαινομενικά...δεν μπορεί να δίνεται τέτοια εντύπωση για το Δημιουργό..[/quote]

Aυτό που ήθελα να πω είναι ότι εάν δε μελετήσεις το βιβλίο σε βάθος μπορεί να αποκομίσεις λάθος εντυπωσεις. Όπως σου εξήγησα π.χ. στο θέμα του Θεού "ρατσιστή".

Συμφωνώ ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν είναι το καλύτερο βιβλίο για να καταλάβεις τη φύση του Δημιουργού(στον ελάχιστο βαθμό που μπορείς να την καταλάβεις, ετσι;) . Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις το Δημιουργό είναι στο πρόσωπο του Ιησού. Ο ίδιος ονόμασε το Θεό αββά, δηλαδή, πατερούλη. Πράγμα ανήκουστο για τους Εβραίους. Χωρίς τον Ιησού ολόκληρη η Παλαιά Διαθήκη παρεμένει ξεκρέμαστη στον αέρα καθώς το κεντρικό της μήνυμα είναι ο Μεσσίας Χριστός. Ο Παύλος σε μια επιστολή ωστόσο, γράφει ότι ολόκληρη η Γραφή, εννοώντας τη σημερινή Παλαιά Διαθήκη, είναι θεόπνευστη και ωφέλιμη προς διδασκαλία. Γι'αυτό βασικά στηρίζομαι στην Καινή Διαθήκη, αλλά μπορώ επικουρικά να μελετώ και την Παλαιά.

Δεν έχει τύχει να μιλήσω ποτέ με μάρτυρες του Ιεχωβά. Το μόνο που ξέρω για αυτούς είναι πως όταν μιλάμε για το Χριστό μας κατηγορούν και μας λένε: "Γιαχωβάδες είστε";
Ελπίζω να μην έχεις την ίδια εικόνα για εμένα με εκείνη που έχεις για τους Μάρτυρες με τους οποίους έχεις μιλήσει:)
Δεν υποστηρίζω ότι τα ξέρω όλα. Ο Θεός της Βίβλου γενικά είναι αινιγματικός. Γι'αυτό πιστεύω ότι είναι και αληθινός. Τώρα βλέπουμε θολά σαν μέσα από κάτοπτρο όπως λέει και ο Απ. Παύλος, κάποτε θα δούμε όμως καθαρά.

Όσον αφορά την κ. Λουκά. Νομίζω ότι η γυναίκα πρέπει να πάσχει από κάποιο ψυχικό νόσημα(χωρίς πλάκα) οπότε δεν θα πρέπει να σχολιάζουμε τα λεγόμενά της.


[/quote]
Συμπαθαμε για τον τρόπο με τον οποίο μιλώ...
[/quote]

Χωρίς καμία παρεξήγηση. Φιλική κουβέντα κάνουμε, και εκθέτουμε απόψεις χωρίς φόβο και πάθος.:)

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 19:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί ποιός απ όλους ρε παιδιά. Μέσα μας είναι.

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 02:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί ποιός απ όλους ρε παιδιά. Μέσα μας είναι.

-αφοπληστικοτατο το σχολιο!..αλλα 100% ΑΛΗΘΙΝΟ-

(αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να "το αναλυσουμε" κιολας!
αφου ξερεις καλα... πως ...ολα ειναι ενα+το ενα πολλα..:)




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/05/2004 03:11:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 19:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης
quote:
Δεν έχει τύχει να μιλήσω ποτέ με μάρτυρες του Ιεχωβά. Το μόνο που ξέρω για αυτούς είναι πως όταν μιλάμε για το Χριστό μας κατηγορούν και μας λένε: "Γιαχωβάδες είστε";
Ελπίζω να μην έχεις την ίδια εικόνα για εμένα με εκείνη που έχεις για τους Μάρτυρες με τους οποίους έχεις μιλήσει:)

Γνώμη μου λοιπόν.
O μετριοπαθής τρόπος με τον οποίο συζητάς δείχνει ενα διαβασμένο, υγιές πνευματικά άτομο με πνευματικές ανησυχίες ,που δεν έχει παρωπίδες. Αυτή την εντύπωση που δίνεις και γιαυτό και συζητώ μαζί σου.


Η αφοπλιστική απάντηση ομως του Labolas Glasya δεν σημαίνει οτι συμβαδίζει με τις απόψεις του.Εκτός αν αποδείξει το αντίθετο.
Θέλω να πώ οτι αναγνωρίζει οτι ο Θεός είναι μέσα του, αλλά μάλλον τίποτα απο τις προσδοκίες Του, δεν τον έχει αγγίξει.
Ετσι δείχνει προς το παρόν κρίνοντας ... αυτά που γράφει σε αλλα τόπικ .

Απο οτι καταλαβαίνεις λοιπόν, προσφιλέστατε Φώτη, παρουσιάζεται οξύμωρο το να προσπαθούμε να εθνοποιήσουμε το Δημιουργό και οπωσδήποτε είναι ασέβεια προς αυτόν να ταυτοποιήσουμε.Δεν μπορούμε.
Κανείς δεν μπορεί. Είναι δις έτη φωτός μακρυά απο τις δυνατότητες μας.

Γνωρίζουμε ομως το μέλημα Του.
Απλά πράγματα και κατανοητά για ολα τα νοήμονα πλάσματα αυτού του πλανήτη.
Και ομως τόσο δύσκολα να εφαρμοστούν. Τόσο δύσκολα.
Εκεί λοιπόν θα πρέπει να επικεντρώσουμε τις αναζητήσεις μας.
Στο μέλημά Του το οποίο είναι χαραγμένο στην ψυχή κάθε νοήμονος πλασματος.


Edited by - allzzaro on 15/05/2004 19:59:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 22:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης,

φίλτατε μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει. Το λιγότερο!

Λες:
«Ο Θεός της Βίβλου και ο Ιησούς είναι ένα(όποιος είδε εμένα είδε και τον πατέρα) και είναι πανάγαθος, και πάλι επαναλαμβάνω ότι καμία σχέση δεν έχει με πάθη και αδυναμίες.
Από εκεί συμπεραίνω ότι είναι ο ένας και μοναδικός Θεός.»

Χαίρομαι κατ’αρχάς που συμφωνείς πως ο Jeshouah (Ιησούς ) της Κ.Δ. είναι ένα και το αυτό «πρόσωπο» με τον Γιαχβέ της Πεντατεύχου των εβραίων. Για να δούμε λοιπόν ΠΟΥ βλέπεις του λόγου σου την απουσία παθών και αδυναμιών αυτής της Θεότητας, αλλά και ΓΙΑΤΙ μετέχει ουσιαστικά ο Ιησούς της εγκληματικής δράσης του Θεού της ερήμου Γιαχβέ. Επίσης, καλά θα κάνεις να μας παραθέσεις τις πηγές σου από όπου να προκύπτει ο υποτιθέμενος συμβολισμός των εβραϊκών άθλων. Φαντάζομαι πως δεν θα πρόκειται (και εδώ!) απλά για προφορικές ερμηνείες, έτσι δεν είναι?

Ενδεχομένως να κουράσω λίγο με τα «μακρινάρια» που θα παραθέσω, αλλά είναι ένα ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστό της όλης κακότητας και μοχθηρίας που αναδύουνε αυτά τα εγχειρίδια ίδρυσης έθνους. Διότι περί αυτού πρόκειται: εάν τις εντολές τις δίδει κάποιος Χαλδαίος τσοπάνης που ξαφνικά την είδε…«προφήτης» (δηλαδή τσαρλατάνος με δίπλωμα!) μάλλον θα ξινίσει σε πολλούς-εάν όμως τις ΔΙΑΤΑΣΕΙ Ο…..«ΘΕΟΣ» ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ τότε υπάρχει ένα αιώνιο και ανεξερεύνητο ΑΛΛΟΘΙ!

Για ΠΟΙΟΝ λόγο ένας ΘΕΟΣ να επιβραβεύει άραγε αρρωστημένες αντιλήψεις? Και, δεν είχε άραγε η αφεντιά του άλλα λόγια για να εκφραστεί εκτός από τα παρακάτω ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΑ?

Π.χ. ο ευνουχισμένος πιστός είναι καλύτερος χριστιανός?

ΜΑΤΘΑΙΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 19

11 Ο ΔΕ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΔΕΧΘΩΣΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟΝ ΤΟΥΤΟΝ ΑΛΛ ΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΝ
12 ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΚ ΚΟΙΛΙΑΣ ΜΗΤΡΟΣ ΕΓΕΝΝΗΘΗΣΑΝ ΟΥΤΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΥΝΟΥΧΙΣΘΗΣΑΝ ΥΠΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΥΝΟΥΧΙΣΑΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΟΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΗ ΤΟΥΤΟ ΑΣ ΔΕΧΘΗ

Μήπως ο νταβατζής που πουλάει την κόρη του?

ΕΞΟΔΟΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 21

1 ΑΥΤΑΙ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΑΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΩΝ
2 ΕΑΝ ΑΓΟΡΑΣΗΣ ΔΟΥΛΟΝ ΕΒΡΑΙΟΝ ΕΞ ΕΤΗ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΥΣΕΙ ΕΝ ΔΕ ΤΩ ΕΒΔΟΜΩ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΔΩΡΕΑΝ
3 ΕΑΝ ΕΙΣΗΛΘΕ ΜΟΝΟΣ ΜΟΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΕΑΝ ΕΙΧΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΤΕ Η ΓΥΝΗ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ
4 ΕΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΔΩΚΕΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΕΝΝΗΣΕΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΥΙΟΥΣ Η ΘΥΓΑΤΕΡΑΣ Η ΓΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΑΥΤΗΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΑΥΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΜΟΝΟΣ
5 ΑΛΛ ΕΑΝ Ο ΔΟΥΛΟΣ ΕΙΠΗ ΦΑΝΕΡΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΞΕΛΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
6 ΤΟΤΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΡΙΤΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΥΡΑΝ Η ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΤΗΣ ΘΥΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΩΤΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΡΥΠΗΤΗΡΙΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟΝ ΔΙΑΠΑΝΤΟΣ
7 ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΝ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΔΙΑ ΔΟΥΛΗΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΞΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ
8 ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΑΥΤΗΣ ΟΣΤΙΣ ΗΡΡΑΒΩΝΙΣΘΗ ΑΥΤΗΝ ΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΛΥΤΡΩΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΙΣ ΞΕΝΟΝ ΕΘΝΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΝΑ ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΗΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΕΡΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΑΠΙΣΤΩΣ
9 ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΡΑΒΩΝΙΣΕΝ ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΜΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ
10 ΕΑΝ ΛΑΒΗ ΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΑΛΛΗΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗΝ ΑΥΤΗΣ ΤΑ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ
11 ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΜΝΗ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΕΥ ΑΡΓΥΡΙΟΥ

Ίσως οι ανώμαλοι παιδεραστές ?

29 ΤΟΤΕ ΕΠΗΛΘΕΝ ΕΠΙ ΤΟΝ ΙΕΦΘΑΕ ΠΝΕΥΜΑ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΕΡΑΣΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΑΑΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΝΑΣΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΡΑΣΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΜΙΣΠΑ ΤΗΣ ΓΑΛΑΑΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΣΠΑ ΤΗΣ ΓΑΛΑΑΔ ΕΠΕΡΑΣΕΝ ΕΠΙ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΑΜΜΩΝ
30 ΚΑΙ ΕΥΧΗΘΗ Ο ΙΕΦΘΑΕ ΕΥΧΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ ΕΑΝ ΤΩΟΝΤΙ ΠΑΡΑΔΩΣΗΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΑΜΜΩΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΜΟΥ
31 ΤΟΤΕ Ο ΤΙ ΕΞΕΛΘΗ ΕΚ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΙΝ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΟ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΑΜΜΩΝ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΣ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
32 ΤΟΤΕ ΔΙΕΒΗ Ο ΙΕΦΘΑΕ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΑΜΜΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΔΩΚΕΝ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΑΥΤΟΥ
33 ΚΑΙ ΕΠΑΤΑΞΕΝ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΟΗΡ ΕΩΣ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΙΝΙΘ ΕΙΚΟΣΙ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΩΣ ΤΗΣ ΠΕΔΙΑΔΟΣ ΤΩΝ ΑΜΠΕΛΩΝΩΝ ΕΝ ΣΦΑΓΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΦΟΔΡΑ ΚΑΙ ΕΤΑΠΕΙΝΩΘΗΣΑΝ ΟΙ ΥΙΟΙ ΑΜΜΩΝ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΙΣΡΑΗΛ
34 ΚΑΙ ΗΛΘΕΝ Ο ΙΕΦΘΑΕ ΕΙΣ ΜΙΣΠΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΙΔΟΥ Η ΘΥΓΑΤΗΡ ΑΥΤΟΥ ΕΞΗΡΧΕΤΟ ΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΙΝ ΑΥΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΥΜΠΑΝΩΝ ΚΑΙ ΧΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΟ ΜΟΝΟΓΕΝΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΝ ΟΥΤΕ ΥΙΟΝ ΟΥΤΕ ΘΥΓΑΤΕΡΑ
35 ΚΑΙ ΩΣ ΕΙΔΕΝ ΑΥΤΗΝ ΔΙΕΣΧΙΣΕ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ ΟΙΜΟΙ ΘΥΓΑΤΗΡ ΜΟΥ ΟΛΩΣ ΚΑΤΕΛΥΠΗΣΑΣ ΜΕ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΛΙΒΟΝΤΩΝ ΜΕ ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΗΝΟΙΞΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΛΑΒΩ ΟΠΙΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟΝ ΜΟΥ
36 ΕΚΕΙΝΗ ΔΕ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ ΕΑΝ ΗΝΟΙΞΑΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΚΑΜΕ ΕΙΣ ΕΜΕ ΚΑΤ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΕΞΗΛΘΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΚΑΜΕΝ ΕΚΔΙΚΗΣΙΝ ΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΑΜΜΩΝ
37 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΗΣ ΑΣ ΓΕΙΝΗ ΕΙΣ ΕΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΥΤΟ ΑΦΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΝΑΣ ΔΙΑ ΝΑ ΥΠΑΓΩ ΝΑ ΠΕΡΙΕΛΘΩ ΤΑ ΟΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΙΑΝ ΜΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΜΟΥ
38 Ο ΔΕ ΕΙΠΕΝ ΥΠΑΓΕ ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ ΑΥΤΗΝ ΔΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΥΠΗΓΕΝ ΑΥΤΗ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΚΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΙΑΝ ΑΥΤΗΣ ΕΠΙ ΤΑ ΟΡΗ
39 ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΚΑΜΕΝ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΥΧΗΝ ΑΥΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΕΥΧΗΘΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΣΕΝ ΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΘΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛ
40 ΝΑ ΥΠΑΓΩΣΙΝ ΑΙ ΘΥΓΑΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΣ ΧΡΟΝΟΝ ΝΑ ΘΡΗΝΩΣΙ ΤΗΝ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΙΕΦΘΑΕ ΤΟΥ ΓΑΛΑΑΔΙΤΟΥ ΤΕΣΣΑΡΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΤ ΕΤΟΣ

Να είναι άραγε οι παρανοϊκοί δολοφόνοι και βιαστές ανήλικων?

6 ΟΛΟΛΥΖΕΤΕ ΔΙΟΤΙ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΕΠΛΗΣΙΑΣΕ ΘΕΛΕΙ ΕΛΘΕΙ ΩΣ ΟΛΕΘΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΥ
7 ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΠΑΣΑΙ ΑΙ ΧΕΙΡΕΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΚΛΥΘΗ ΚΑΙ ΠΑΣΑ ΚΑΡΔΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΛΥΘΗ
8 ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΘΛΙΨΕΙΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΑΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΕΝ ΠΟΝΩ ΩΣ ΤΙΚΤΟΥΣΑ ΘΕΛΟΥΣΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΣΤΑΤΙΚΟΙ Ο ΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΠΕΦΛΟΓΙΣΜΕΝΑ
9 ΙΔΟΥ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΘΥΜΟΥ ΚΑΙ ΟΡΓΗΣ ΦΛΟΓΕΡΑΣ ΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΗΝ ΓΗΝ ΕΡΗΜΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΞΑΛΕΙΨΕΙ ΑΠ ΑΥΤΗΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ ΑΥΤΗΣ
10 ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΙ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΑΥΤΩΝ Ο ΗΛΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΚΟΤΙΣΘΗ ΕΝ ΤΗ ΑΝΑΤΟΛΗ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΚΠΕΜΨΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΑΥΤΗΣ
11 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΕΒΕΙΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΑΥΧΙΑΝ ΤΩΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΦΡΟΣΥΝΗΝ ΤΩΝ ΦΟΒΕΡΩΝ
12 ΘΕΛΩ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΝ ΥΠΕΡ ΧΡΥΣΙΟΝ ΚΑΘΑΡΟΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΥΠΕΡ ΤΟ ΧΡΥΣΙΟΝ ΤΟΥ ΟΦΕΙΡ
13 ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΘΕΛΩ ΤΑΡΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΕΛΕΙ ΣΕΙΣΘΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΑΥΤΗΣ ΕΝ ΤΩ ΘΥΜΩ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΕΝ ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΦΛΟΓΕΡΑΣ ΟΡΓΗΣ ΑΥΤΟΥ
14 ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΔΟΡΚΑΔΙΟΝ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕΝΟΝ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΒΑΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΜΕΝΟΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΤΡΕΦΕΣΘΑΙ ΕΚΑΣΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΦΕΥΓΕΙ ΕΚΑΣΤΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟΝ ΑΥΤΟΥ
15 ΠΑΣ Ο ΕΥΡΕΘΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΠΕΡΑΣΘΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΣΥΝΗΘΡΟΙΣΜΕΝΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΕΣΕΙ ΔΙΑ ΜΑΧΑΙΡΑΣ
16 ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΥΝΤΡΙΦΘΗ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΩΝ ΑΙ ΟΙΚΙΑΙ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΛΕΗΛΑΤΗΘΗ ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΒΙΑΣΘΗ
17 ΙΔΟΥ ΘΕΛΩ ΕΠΕΓΕΙΡΕΙ ΤΟΥΣ ΜΗΔΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΥΤΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΘΗ ΑΡΓΥΡΙΟΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΧΡΥΣΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΗΔΥΝΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΟ
18 ΑΛΛΑ ΤΑ ΤΟΞΑ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΑΝΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΛΕΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟΝ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ Ο ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΦΕΙΣΘΗ ΠΑΙΔΙΑ
19 ΚΑΙ Η ΒΑΒΥΛΩΝ Η ΔΟΞΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟΝ ΚΑΥΧΗΜΑ ΤΩΝ ΧΑΛΔΑΙΩΝ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΟΤΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΜΟΡΡΑ
20 ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΟΙΚΗΘΗ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΘΗ ΕΩΣ ΓΕΝΕΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΕΑΣ ΟΥΤΕ ΑΡΑΒΕΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΤΗΣΕΙ ΤΑΣ ΣΚΗΝΑΣ ΑΥΤΩΝ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΙΜΕΝΕΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΝΑΠΑΥΕΣΘΑΙ ΕΚΕΙ

ΤΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ άραγε ετούτος ο «Θεός» όταν αναφέρετε στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΛΑ της περιοχής, τους οποίους σιχαίνεται, και θέλει να τους αφαιρεθεί το αίμα από το στόμα με τον χειρότερο τρόπο?

ΖΑΧΑΡΙΑΣ 9

6 ΚΑΙ ΑΛΛΟΓΕΝΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΗΣΕΙ ΕΝ ΤΗ ΑΖΩΤΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΘΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑΝ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ
7 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΔΕΛΥΓΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΟΔΟΝΤΩΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΠΟΛΕΙΦΘΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΗΜΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΧΙΛΙΑΡΧΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΝ ΚΑΙ ΑΚΚΑΡΩΝ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ Ο ΙΕΒΟΥΣΑΙΟΣ


Ο ΖΑΧΑΡΙΑΣ στο 9 θα μας κάνει όμως και πάλι να απολαύσουμε τους «συμβολισμούς» και την..αγάπη που ξερνάει πια ετούτος ο «Θεός». Πάρτε μια
Βαθιά ανάσα, μην κινδυνέψετε από έλλειψη οξυγόνου, αφού
αυτός ο ταλαντούχος «εξ αποκαλύψεως» τσαρλατάνος συνεχίζει την ανθελληνική του
έκσταση ακάθεκτος!

13 ΔΙΟΤΙ ΕΝΕΤΕΙΝΑ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΝ ΔΙ ΕΜΑΥΤΟΝ ΩΣ ΤΟΞΟΝ ΙΣΧΥΡΩΣ ΕΝΕΤΕΙΝΑ ΤΟΝ ΕΦΡΑΙΜ ΚΑΙ ΕΞΗΓΕΙΡΑ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΣΟΥ ΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΑΜΟΝ ΩΣ ΡΟΜΦΑΙΑΝ ΜΑΧΗΤΟΥ
14 ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΦΑΝΗ ΕΠ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΩΣ ΑΣΤΡΑΠΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΑΛΠΙΣΕΙ ΕΝ ΣΑΛΠΙΓΓΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΙΝΗΘΗ ΜΕ ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ
15 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΘΕΛΕΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΘΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΜΕ ΛΙΘΟΥΣ ΣΦΕΝΔΟΝΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΙΕΙ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΗΣΕΙ ΩΣ ΑΠΟ ΟΙΝΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΜΠΛΗΣΘΗ ΩΣ ΦΙΑΛΗ ΚΑΙ ΩΣ ΑΙ ΓΩΝΙΑΙ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟΥ
16 ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΕΙ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΩΣ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΩΣ ΛΙΘΟΙ ΔΙΑΔΗΜΑΤΟΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΥΨΩΘΗ ΕΠΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΑΥΤΟΥ
17 ΔΙΟΤΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΘΟΤΗΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΗ Η ΩΡΑΙΟΤΗΣ ΑΥΤΟΥ Ο ΣΙΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΜΕΙ ΕΥΘΥΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΑΝΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΕΥΚΟΣ ΤΑΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥΣ

Να σημειώσουμε πως εάν όλη αυτή η έκρηξη «σοφίας» και «αγάπης» βρισκόταν σε κανένα ελληνικό κείμενο……..ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΣΩΝΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 00:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzaro,
Σ'ευχαριστώ για τα θετικά σου σχόλια.

Δεν προσπαθώ να εθνοποιήσω το Θεό. Ο Ιησούς διακύρηξε ότι στα μάτια του Θεού
δεν υπάρχει Ιουδαίος ή Έλληνας αλλά όλοι είναι ίσοι.
Καί ΌΛΟΙ ενεξαιρέτως έχουν ανάγκη σωτηρίας, η οποία δεν προέρχεται από την τήρηση εντολών.
Το θέλημα του Θεού οντως βρίσκεται μέσα μας, τουλάχιστον στους ειλικρινείς, και είναι απλούστατο,
αγάπα τον πλησίον σου όπως τον ευατό σου.ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ. Σε δοξάζω πατέρα γιατί τα έκρυψες αυτά από
σοφούς και συνετούς και τα αποκάλυψες σε νήπια(στην αγαθότητα σαφώς και όχι στο μυαλό) Ιησούς.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 01:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Scwambe,
Σε βρίσκω πολύ επιθετικό. Είναι λογικό όμως τη στιγμή που έχεις τέτοια γνώμη για το Θεό της Βίβλου.
Το θέμα όμως είναι αν αυτή τη γνώμη τη σχημάτισες κοιτάζοντας μέσα σου με ειλικρίνια ενώ
διάβαζες την Αγία Γραφή ή τη σχημάτισες επειδή π.χ. δεν σου αρέσει κάποιος να εκφέρεται ενάντια στους Έλληνες.

Για παράδειγμα, διάβασες το Ευαγγέλιο του Ματθαίου και αντί να μείνεις στη ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ και στα πέρα ως πέρα
αληθινά και αγαθά λόγια της επί του όρους ομιλίας έμεινες σε ένα σημείο το οποίο ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ είναι κατάπτυστο(εννοώ τα
περί αποχής απο το σεξ)

Aν δε βλέπεις συμβολισμούς στην στάση του Μωυσή με ανοιχτά τα χέρια κατά τη διάρκεια της μάχης τον Ισραηλιτών(σταυρική θέση των χεριών)
, στο υψωμένο φίδι στην έρημο που έσωζε από το δηλητήριο,στην τελευταία πλήγή με το μαγείρεμα του αμνού, στο πέρασμα τον Εβραίων
από τη δουλεία στην ελευθερία και το αντίστοιχο πέρασμα του Χριστιανού από τη δουλεία της αμαρτίας στην πραγματική ελευθερία και πλήθος άλλων τότε δε φταίω εγώ. Αν πάλι δε σε πείθουν οι συμβολισμοί, σε παραπέμπω στις δεκάδες προφητείες. Αν πάλι δε σε πείθουν ούτε
οι προφητείες τότε δοκίμασε την αλήθεια και απλότητα των λόγων του Ιησού.

Επίσης, είναι αδύνατο ένας τσαρλατάνος όπως αποκαλείς τον εθνάρχη των ΕΒραίων να δημιουργήσει ένα έθνος που δεν έχει προηγούμενο
στην ανθρώπινη ιστορία. Εάν διάβασες τα γραφόμενά μου θα θυμάσαι ότι η δημιουργία ενός έθνους το οποίο από τη γέννησή του πιστεύει
σε έναν Θεό ΤΟΣΟ διαφορετικό απο το πρότυπο του τότε ανθρώπου είναι παγκόσμιο φαινόμενο( με εξαίρεση τον Μωάμεθ
ο οποίος είχε έρθει βέβαια σε επαφή με Χριστιανούς και Εβραίους) και δεν εξηγείται με καμία θεωρία ή νόμο
της κοινωνιολογίας, ανθρωπολογίας κ.λ.π.

Συμφωνώ ότι στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχουν σκηνές απίστευτης βίας. Πρέπει όμως πάντα να βλέπεις τα γεγονότα στο ιστορικό τους
πλαίσιο. Μπορεί ήθη της τότε εποχής να σου φαίνονται εσένα προσβλητικά δεν ήταν όμως για τους τότε ανθρώπους. Αν διαβάζεις την Παλαιά
Διαθήκη ξεκρέμαστη σχηματίζεις μια εικόνα ενός Θεού τιμωρού. Διάβασε καλύτερα την Καινούρια Διαθήκη και θα καταλάβεις την
πραγματική διάσταση των γραφόμενων στην Παλαιά.
Υπάρχουν πράγματα στην Παλαιά Διαθήκη που δεν τα καταλαβαίνω. Ζητάω όμως από το Θεό να μου δείξει το πραγματικό τους νόημα
και πάντα κάτω από το πρίσμα της σταυρική θυσίας. Θα μπορούσε ποτέ ένας Θεός που πεθαίνει για όλους τους ανθρώπους να μη χωνεύει
π.χ. τους Έλληνες. Όχι βέβαια. Κάτι άλλο κρύβεται άρα πίσω από τα λόγια του Ζαχαρία που αναφέρεις. Αυτό εννοώ.


Ακόμα, οι πράξεις δικαιοσύνης του Θεού δεν αποτελούν πάθη. ΤΟ ότι τιμωρεί π.χ. τους Εβραίους για τη συμπεριφορά τους δεν
αποτελεί πάθος αλλά έκφραση της δικαιοσύνης του. Πες μου αν κάνω λάθος αλλά το πάθος περιλαμβάνει μέσα την έννοια της αδυναμίας,
π.χ. στη μυθολογία ο Δίας δε μπορούσε να αντισταθεί στις θνητές και απιστούσε στην Ήρα. Καμία σχέση με το Θεό της Βίβλου.

Τέλος, η Παλαιά Διαθήκη δεν γράφει και τα πιο τιμητικά λόγια για τους Εβραίους. Ξεκινάμε αρχικά με τους Εβραίους ως το εκλεκτό
έθνος του θεού, στη πορεία όμως βλέπουμε πως δε διαφέρει σε τίποτα από όλα τα άλλα διεφθαρμένα έθνη.Οι Εβραίοι συνέχεια παρακούνε το Θεό και παραβιάζουν τον νόμο, σκοτώνουν τους προφήτες, και δε συμμαζεύεται,ώσπου στο τέλος σκοτώνουν και το Μεσσία.
Ποιό έθνος θα έγραφε τα κατορθώματά του όπως υποστηρίζεις, μαζί με χίλιες μύριες γκάφες του, αδυναμίες του και ντροπιαστικές
πράξεις του;

Συγγνώμη αν κούρασα,
Πάντα φιλικά,


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 10:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης,

έχεις σκεφτεί ποτέ σου αγαπητέ πως η ύπαρξη και μόνο τριών Αβρααμικών δογμάτων, όπου ο ένας θεωρεί τον άλλο απλό προφήτη ενώ ο αρχικός συγγραφέας απλά τον προσπερνά, αλλά και η περαιτέρω ύπαρξη ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ανά την υφήλιο, μαρτυρούν την μόνη αλήθεια: ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΕΝΟΣ «ΘΕΟΥ» ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ?

Για σκέψου λίγο ψυχραιμότερα.

Στο θέμα μας όμως. ΠΟΙΟΣ σου είπε λοιπόν εσένα ότι ο Λόγος του Συμπαντικού Θείου (που όλοι αγνοούνε) χρειάζεται τις «παραδόσεις» και τις «ερμηνείες» του κάθε αυτόκλητου προφήτη και σωτήρα?

Το 367 μ.Χ. ο Αθανάσιος συγκρότησε τον κατάλογο των έργων τον οποίο επικύρωσαν δυο σύνοδοι, του Ιππώνος το 393 μ.Χ. και της Καρθαγένης το 397 μ.Χ. και μας είναι σήμερα γνωστά ως…«εξ αποκαλύψεως» Ευαγγέλια. (Σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε πως ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.)

Πάει αυτό. Όσοι ακολούθησαν έκαναν αυτό που κάνεις και εσύ τώρα. Στρουθοκαμήλιζαν και έψαχναν "πνευματικές προεκτάσεις" είτε μέσω δήθεν αλληγοριών και ερμηνείας των εβραϊκών κειμένων (!) είτε μέσω εξελληνισμού και επίκλησης των υποτιθέμενων «κοινών σημείων».

Πράγματι, υπάρχουν τεράστιες πνευματικές προεκτάσεις αλλά αυτές εντοπίζονται αλλού: π.χ. στο αν η σταύρωση έγινε μια μέρα πριν από το Πάσχα των Εβραίων σύμφωνα με το κατά Ιωάννη ή μια μέρα μετά κατά…όλους του άλλους Ευαγγελιστές! Πρέπει να γνωρίζω λοιπόν ΤΙ αντιπροσωπεύουν οι ανώνυμοι ιεροκήρυκες που μας έγιναν γνωστοί ως «Ευαγγελιστές» για να καταλάβω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε αυτά που κατ’εντολή και κατ’ανάγκη (ένεκα προσηλυτιστικών αναγκών) γράφουν.

Η μήπως επειδή διδάσκει το δόγμα στα παιδάκια ότι ο Χριστός γεννήθηκε σε μια φάτνη ταξιδεύοντας από την Ναζαρέτ στην Βηθλεέμ, νομίζετε ότι έχουμε όλοι μυαλό μικρού παιδιού? Κατά Λουκά γεννήθηκε σε παχνί στην Βηθλεέμ. Γιατί κατά Μάρκο γεννήθηκε…ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΤΟΥ ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ!

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ, ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ, ΑΛΛΑ ΝΑΖΑΡΕΙΝΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΛΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ IMAGE ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥ ΟΙ ΚΛΗΜΗΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΙ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ (!) ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΡΑΪΚΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.

Τέτοια και άλλα «πνευματικά» γινόταν κατά την σύνταξη της Αγίας Γραφής και αν πραγματικά πέθανε πάνω στο Σταυρό για σας, τώρα πια θα το έχει μετανιώσει πικρά!

Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει να μάθω πόσοι "Χριστοί" υπήρχαν και πως τους μάντρωσαν οι Οικουμενικές. Είναι γνωστή άλλωστε η έφεση που έχει στο μάντρωμα η εκκλησία του Χριστού.

Αυτό που λέω και θα το φωνάζω μέχρι να το ακούσουν όλοι όσοι δεν είναι δογματικοί είναι το εξής:

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ, ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΑΝΑΣΗ ΑΝΤΩΝΗ Η ΒΡΑΣΙΔΑ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦ'ΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ «ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ», ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΝΑ ΑΝΑΙΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΡΑΣΟΦΟΡΩΝ Η ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΙΡΕΣΗΣ ΤΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ!

ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.......

Διότι, και ας μην το ξεχνάμε, ο χριστιανισμός δεν είναι τίποτα περισσότερο παρά μια ακόμα ερμηνεία (αίρεση) του αρχέγονου ιουδαϊσμού, η οποία υποδιαιρείται σε εκατοντάδες άλλες αιρέσεις. Όπως άλλωστε και το Ισλάμ.

Όσον αφορά δε τους Ευαγγελιστές που επικαλείσαι, λάβε υπ’οψιν σου πως και εδώ….ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ!

Στο «Κατά Ματθαίον» (κεφ. Ι’ 5) διαβάζουμε τα όσα λέγονται ως προς το «έργον και την εξουσία των μαθητών Του»:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες (!).

Στο «Κατά Μάρκον» όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΓ’10, όπου αυτή τη φορά εξηγεί ο ίδιος ο Ιησούς πως θα πρέπει να έχουνε όλοι ακούσει έστω και μία φορά τον Λόγο του, ώστε να μην προφασίζονται κατά την ημέρα της κρίσεως πως δήθεν δεν άκουσαν το κήρυγμα Του (!!), δίδει την εξής ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ στους μαθητές «Του»:

« Και είς πάντα τα έθνη δεί πρώτον κηρυχθήναι το ευαγγέλιον» (κεφ. ΙΓ’ 10)

Σε αυτή την σύγκριση των Λόγων «Του», ΤΙ ισχύει άραγε?

Θα πρέπει να αποφύγουνε να κηρύξουνε «είς οδόν εθνών» το ευαγγέλιο ή θα πρέπει να διαδοθεί τελικά το ευαγγέλιο «είς πάντα τα έθνη»?

Και ορισμένες ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτήσεις:

1) Για ποιο λόγο αποκλείονται τα «έθνη» και οι Σαμαρείτες από την διδασκαλία?
2) Τι θα γίνει εάν κατά την «ημέρα της κρίσεως» κάποιος άμοιρος ΟΝΤΩΣ δεν άκουσε το κήρυγμα των μαθητών Του, και άρα ΔΕΝ προφασίζεται?
3) ΤΙ ισχύει για εκείνους τους λαούς της γης που ούτε τότε αλλά ούτε και σήμερα άκουσαν έστω και την παραμικρή κουβέντα για έναν «θεό Ιησού»?
4) Για ποιόν λόγο δεν κατάφερε ΠΟΤΕ να φτάσει σε πολλές άκρες της γης ο Λόγος του ενός και μοναδικού Θεού? Και μάλιστα…..ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ!! Τόσο αδύναμος είναι τελικά ετούτος ο Θεός?
5) Μήπως η εξήγηση δίνεται ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ («Ματθαίος» Ι’ 6) όταν εξηγεί τα μέλλοντα λέγοντας «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ»?

Ο «θεός» που οι εκάστοτε ιεροκήρυκες πλάσανε δεν είναι ταυτόσημος φίλτατε με τον Θεό που μας «έπλασε». Πόσο μάλλον δε όταν αυτός ο προσωπικός Θεός αδυνατεί να πείσει….ακόμα και τους ίδιους τους πιστούς του εδώ και 2000 χρόνια……………


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 00:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


η περαιτέρω ύπαρξη ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ανά την υφήλιο, μαρτυρούν την μόνη αλήθεια: ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΕΝΟΣ «ΘΕΟΥ» ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ?


H "ύπαρξη" εκατοντάδων θεοτήτων δεν μαρτυρούν καθόλου την ανυπαρξία του Θεού που δεν φαντάζομαι, αλλά τον βλέπω να αποκαλύπτεται μέσα στην Αγία Γραφή, αλλά και μέσα μου. Πάντα ο άνθρωπος είχε την τάση να φτιάχνει Θεούς σύμφωνα με τα πρότυπά του για να αυτοδιακαιώνεται. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με το Θεό της Βίβλου. Π.χ. τη στιγμή που οι Ελληνες προσκυνούσαν ξύλα και πέτρες ο Θεός αποκαλυπτόταν αρχικά, ναι, στους Εβραίους και εξηγούσε τη ματαιότητα των ειδώλων.

quote:

Στο θέμα μας όμως. ΠΟΙΟΣ σου είπε λοιπόν εσένα ότι ο Λόγος του Συμπαντικού Θείου (που όλοι αγνοούνε) χρειάζεται τις «παραδόσεις» και τις «ερμηνείες» του κάθε αυτόκλητου προφήτη και σωτήρα?

Φυσικά ο Θεός δε χρειάζεται τις παραδόσεις αλλά γιατί αποκλύεις a priori το γεγονός να τις χρησιμοποίησε όντως για να φανερώσει τον εαυτό του. Εσύ θα πείς στο Θεό πως θα αποκαλυφεί στους ανθρώπους, επειδή ο ένας τρόπος σου φαίνεται σωστός ενώ ο άλλος όχι;

quote:

(Σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε πως ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.)


Γιά τις προφητείες δεν θα αναφερθώ στην Πεντάτευχο αλλά στους προφήτες. Ορίστε ορισμένες από
αυτές οι οποίες έχουν ήδη εκπληρωθεί:
Ιεζεκιήλ κεφ. 26 χωρ.3-16 σχετικά με την Τύρο
Μιχαίας κεφ.1 χωρ. 6, σχετικά με τη Σαμάρεια
Ιερεμίας κεφ.47 χωρ.5, σχετικά με τη Γάζα και την Ασκαλώνα
Ιησούς του Ναυή κεφ. 6 χωρ.26 σχετικά με την Ιεριχώ
Μιχαίας 3/13 , σχετικά με τον αρωτριασμό της Σιών( ναι η Ιερουσαλήμ(Σιών)όντως οργώθηκε κατά τους ιστορικούς από τον Ρωμαίο στρατηγό Τίτο το 70μ.χ.)
Ησαϊας 13/19-21, σχετικά με τη Βαβυλώνα

Σου αναφέρω μόνο αυτές, υπάρχουν πληθώρα από άλλες. Αλλά και ακόμα στο πρόσωπο του Ιησού εκπληρώνονται
πάρα πολλές προφητείες.1. Ότι θα γεννηθεί στη Βηθλεέμ 2. Ότι θα προδωθεί 3. Ότι θα ξεπουληθεί για 30 αργύρια( ναι ακόμα και αυτό)4. ότι θα βάλουν κλήρο για τα ρούχα του 5. ότι δε θα σπάσουν τα
κόκκαλά του( Ο Ιησούς ήταν ο μόνος από τους 3 που σταυρώθηκαν μαζί που δεν του έσπασαν τα πόδια όπως συνηθιζόταν στο σταυρικό θάνατο) 5. Ότι θα έρθει από την Αίγυπτο( όπως διαβάζουμε στους Ευαγγελιστές, ο Ιωσήφ και η Μαρία κατέφυγαν στην Αίγυπτο για να γλυτώσουν το νεογέννητό) και πλήθος άλλων.


quote:

Η μήπως επειδή διδάσκει το δόγμα στα παιδάκια ότι ο Χριστός γεννήθηκε σε μια φάτνη ταξιδεύοντας από την Ναζαρέτ στην Βηθλεέμ, νομίζετε ότι έχουμε όλοι μυαλό μικρού παιδιού? Κατά Λουκά γεννήθηκε σε παχνί στην Βηθλεέμ. Γιατί κατά Μάρκο γεννήθηκε…ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΤΟΥ ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ!

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ, ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ, ΑΛΛΑ ΝΑΖΑΡΕΙΝΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΛΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ IMAGE ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥ ΟΙ ΚΛΗΜΗΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΙ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ (!) ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΡΑΪΚΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.


Καλά εδώ μάλλον μπερδεύτηκες καθώς στον Μάρκο δεν αναφέρεται καν η γέννηση του Ιησού, αλλά πρωτοφαίνεται όταν πάει να βαπτιστεί από τον Ιωάννη. Μάλλλον θα εννοείς το Ευαγγέλιο του Ματθαίου.
Αλλά και εκεί βλέπουμε απλώς ότι ο Ιησούς γεννιέται στη Βηθλεέμ, χωρίς να διευκρινίζεται αν μεγάλωσε και εκεί. Στον Λουκά όμως βλέπουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι ο Ιωσήφ ξεκίνησε από τη Ναζαρέτ μαζί με τη Μαρία
για να πάει να απογραφεί στη Βηθλεέμ από την οποία κατήγετο.Και εκεί γεννήθηκε ο Ιησούς. Μετά τη γέννα επέστρεψαν στη Ναζαρέτ για να πληρωθή το ρηθέν από τον προφήτη "ότι Ναζωραίος θέλει ονομασθεί".!!(Ματθ. 2/23)
Ματθαίος και Μάρκος αλληλοσυμπληρώνονται θαυμάσια χωρίς κανένενα αμφιλεγόμενο σημείο στον σωστό μελετητή.
Αλλά επειδή κάνεις ιδιαίτερη αναφορά στο ότι ο Ιησούς δεν ήταν Ναζωραίος:

Λουκάς 4/16: "ήλθε (ο Ιησούς) στη Ναζαρέτ, όπου είχε ανατραφεί..."!!!!!!!
Λουκάς 4/22: οι Ναζωραίοι εκπλήτονται με τη διδασκαλία του Ιησού και αναρωτιούνται: "δεν είναι αυτός ο υιός του Ιωσήφ;"
προφανώς γνώριζαν και τον ίδιο και την οικογένειά του αφού ζούσαν στην ίδια πόλη.
Μέχρι και στο σταυρό του η επιγραφή έγραφε: Iησούς ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ βασιλιάς Ιουδαίων.
Δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε ότι δεν ήταν Ναζωραίος αλλά Ναζαρηνός. Πρώτα πρώτα, οι Ναζαρηνοί δεν έπιναν κρασί, ενώ στο
γάμο της Κανά βλέπουμε τον Ιησού να φτιάχνει κρασί, αλλά και άλλοι τον κατηγορούσαν ως πότη, και καλά. Επίσης στους Ναζαρηνούς
δεν επιτρέπετο να πλησιάζουν πτώματα, ο Ιησούς όμως και πλησίαζε πτώματα και τα άγγιζε, μέχρι που ανέστησε και νεκρούς.!!

quote:

Αυτό που λέω και θα το φωνάζω μέχρι να το ακούσουν όλοι όσοι δεν είναι δογματικοί είναι το εξής:

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ, ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΑΝΑΣΗ ΑΝΤΩΝΗ Η ΒΡΑΣΙΔΑ!



Μήπως γίνεσαι εσύ δογματικός; Μπορεί ο Θεός να μη θέλει να φανερωθεί έτσι ανοιχτά και αδιαμφησβήτητα σε όλους τους ανθρώπους. Εσύ θα του πεις πώς θα φανερωθεί; Μπορεί ο Θεός να θέλει να αποκαλυφθεί καθαρότατα σε εκείνους οι οποίοι έχουν πρώτα ταπεινώσει τον εγωισμό τους και παραδεχθεί την αμαρτωλότητά τους. Ίσως βλέπεις πολλές αντιφάσεις επειδή δε μελετάς σωστά το θέμα. Όπως π.χ. στο θέμα του Ναζωραίου, ή στο θέμα της γέννησης . Ούτε εγώ έχω φθάσει στο πνευματικό
επίπεδο να βλέπω ξεκάθαρα το θέλημα το Θεού.Για να μη παρεξηγηθώ.


Και ορισμένες ΛΟΓΙΚΕΣ απαντήσεις:

1) Νομίζω ότι απάντησα ήδη πως κανένας δεν αποκλείεται
2) Ο Θεός είναι δίκαιος, κανένας δεν πρόκειται να αδικηθεί
3) Ο Θεός είναι δίκαιος, κανένας δεν πρόκειται να αδικηθεί
4) Ε όχι και δεν έφθασε σε πολλές άκρες. Απ' όσο ξέρω η Αγία Γραφή είναι το βιβλίο που έχει μεταφραστεί στις περισσότερες γλώσσες στο κόσμο. Λίγες είναι οι γλώσσες ή καλύτερα οι διάλεκτοι στις οποίες δεν έχει μεταφραστεί. Ιεραπόστολοι υπάρχουν σε πάρα πολλές μη "χριστιανικές" χώρες και διαδίδουν τα καλά νέα.
5) Το Ευαγγέλιο ακούγεται σε ολόκληρο τον κόσμο και όχι μόνο στα χαμένα πρόβατα του Ισραήλ.

quote:

αυτός ο προσωπικός Θεός αδυνατεί να πείσει….ακόμα και τους ίδιους τους πιστούς του εδώ και 2000 χρόνια……………

Αυτό ας το κρίνουν οι ίδιοι οι πιστοί του...
Αν αδυνατούσε να πείσει θα είχε εξαφανιστεί προ πολλού.



[/quote]

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 01:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ Μ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΓΡΑΦΩ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΦΩΤΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΑΝ ΠΟΤΕ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ (ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ) ΕΔΩ ΚΑΙ 11.500 ΧΡΟΝΙΑ.

quote:
4) Ε όχι και δεν έφθασε σε πολλές άκρες. Απ' όσο ξέρω η Αγία Γραφή είναι το βιβλίο που έχει μεταφραστεί στις περισσότερες γλώσσες στο κόσμο. Λίγες είναι οι γλώσσες ή καλύτερα οι διάλεκτοι στις οποίες δεν έχει μεταφραστεί. Ιεραπόστολοι υπάρχουν σε πάρα πολλές μη "χριστιανικές" χώρες και διαδίδουν τα καλά νέα.
5) Το Ευαγγέλιο ακούγεται σε ολόκληρο τον κόσμο και όχι μόνο στα χαμένα πρόβατα του Ισραήλ.


ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΔΙΔΟΥΝ ΟΙ "ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΙ" ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΔΥΣΤΥΧΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΦΥΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΓΝΟΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΔΙΕΘΕΤΑΝ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

Υ.Γ. ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΞ' ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ" ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ.ΠΟΙΟΣ ,ΠΩΣ, ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ;;;;

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 20:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΦΩΤΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΑΝ ΠΟΤΕ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ (ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ) ΕΔΩ ΚΑΙ 11.500 ΧΡΟΝΙΑ.


Η αλήθεια είναι ότι δε το ξέρω καλά το θέμα, αλλά από τα λίγα που ξέρω τουλάχιστον οι έλληνες της περιόδου
της Αθήνας ήταν ειδωλολάτρες, με εξαίρεση ίσως κάποια μεμονομένα άτομα όπως ο Σωκράτης. Νομίζω και οι αρχαιότεροι. Μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως αυτό δε το έγραψα για να μειώσω τους Έλληνες και να επαινέσω τους Εβραίους. Απλά ήθελα να τονίσω το παράδοξο της δημιουργίας ενός λαού ταυτόχρονα με τη δημιουργία της ΑΥΣΤΗΡΑ μονοθεϊστικής του θρησκείας. Η δημιουργία αυτή δεν έχει προηγούμενο
γι'αυτό πιστεύω ότι ο θεός των Εβραίων όντως τους αποκαλύφθηκε.


quote:

ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΔΙΔΟΥΝ ΟΙ "ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΙ" ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΔΥΣΤΥΧΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΦΥΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΓΝΟΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΔΙΕΘΕΤΑΝ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι αυτοί ήταν "ιεραπόστολοι" και όχι ιεραπόστολοι. Δεν είναι δυνατόν ένας χριστιανός, δηλαδή ένας
γνήσιος μαθητής του Χριστού, να καταπιέζει ανθρώπους να δεχθούν το πιστεύω του. Αυτοί που έδρασαν με τέτοιες μεθόδους και
τρόπους προφανώς δεν ήταν χριστιανοί αλλά ή έλεγαν ψέματα ότι είναι ή δεν είχαν καταλάβει τί σημαίνει χριστιανός. Ο γνήσιος
χριστιανός δεν καταστρέφει μνημία και σεβάσματα άλλων ανθρώπων ούτε καταπιέζει με τον τρόπο που έχεις υπόψη σου αλλά απλά τους λέει την αλήθεια και όποιος θέλει τον πιστεύει, όπως ο Απ. Παύλος στην Αθήνα. Με αυτήν την λογική θα πιστεύεις ότι το 95% των ελλήνων είναι χριστιανοί επειδή γράφουν Χ.Ο. στην ταυτότητά τους, δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο. Στην πραγματικότητα ούτε το 5% των ελλήνων δεν είναι χριστιανοί, όπως επίσης συμβαίνει και σε όλες τις "χριστιανικές χώρες".

Δυστυχώς ζούμε μέσα σε μια "χριστιανική" κοινωνία η συντριπτική πλειοψηφία της οποίας πιστεύει και λατρεύει το Θεό του χρήματος,
της δόξας, του σεξ και του εγωισμού. Αυτό τί σημαίνει; ότι ο θεός των χριστιανών δεν είναι αρκετά πειστικός ή ισχυρός; Όχι
βέβαια απλά οι άνθρωποι δε θέλουν να τον παραδεχθούν επειδή τους αρέσει περισσότερο να υπηρετούν τον εαυτό τους παρά Αυτόν.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 23:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης,

Λες:
«H "ύπαρξη" εκατοντάδων θεοτήτων δεν μαρτυρούν καθόλου την ανυπαρξία του Θεού που δεν φαντάζομαι, αλλά τον βλέπω να αποκαλύπτεται μέσα στην Αγία Γραφή, αλλά και μέσα μου.»

Τα ίδια ακριβώς λένε ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ των διαφόρων δογμάτων φίλτατε. Το προσωπικό σου βίωμα, σεβαστό μεν, δεν αποτελεί ούτε απόδειξη αλλά ούτε και τεκμήριο. Εάν ήτανε πράγματι έτσι τότε ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Λες:
«Πάντα ο άνθρωπος είχε την τάση να φτιάχνει Θεούς σύμφωνα με τα πρότυπά του για να αυτοδιακαιώνεται. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με το Θεό της Βίβλου. Π.χ. τη στιγμή που οι Ελληνες προσκυνούσαν ξύλα και πέτρες ο Θεός αποκαλυπτόταν αρχικά, ναι, στους Εβραίους και εξηγούσε τη ματαιότητα των ειδώλων.»

ΜΠΡΑΒΟ! Το είπες μόνος σου φίλτατε. Κάπως έτσι, όταν πήρανε στα χέρια τους οι ελληνίζοντες εκχριστιανισμένοι τις τύχες ετούτης της αίρεσης του ιουδαϊσμού, κατέληξε και αυτό που σήμερα βλέπεις. Το ίδιο έκανε και ο Μωάμεθ λίγο αργότερα. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Και κάτι ακόμα: ας είμαστε λίγο πιο σοβαροί όταν αναφερόμαστε στον ελληνικό πολιτισμό. Οι έλληνες ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑΝ. Οι γονυπετείς και ταπεινωμένοι άνθρωποι, η λατρεία ΠΤΩΜΑΤΩΝ, ο εξευτελισμός των εξορκιστών, οι μάγισσες και η πυρρά, οι διάβολοι και οι εβραϊκοί δαίμονες της Αποκάλυψης, είναι ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ φίλτατε.

Αρκεί μια ματιά στην περιφορά μιας……μούμιας (!) των πιστών του δόγματος στην Κέρκυρα ώστε να αντιληφθείς ΤΙ ΕΣΤΙ ειδωλολατρία και τοτεμισμός αγαπητέ!

Όσον αφορά τις υποτιθέμενες εκπληρώσεις των εβραϊκών προφητειών στο πρόσωπο που αφηγούνται οι αποκαλούμενοι ως Ευαγγελιστές, βιάζεσαι πάρα πολύ!

Διάβασε λοιπόν με μεγάλη προσοχή τα παρακάτω, δες καλά την ΑΠΑΤΗ και τις ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ, και μετά θα’θελα να δω τα ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΟΥ και όχι τα αναμασημένα εδάφια που διαδίδει (ψευδώς!) το δόγμα. Καλά θα κάνεις κάποτε να ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και όχι πάντοτε οι άλλοι για σένα.

Οι περιγραφές των «Ευαγγελίων» λοιπόν φίλτατε για την «επίγεια ζωή» του Ιησού μπορούνε να χωριστούνε σε τρεις ομάδες.

Στην πρώτη ανήκουνε τα εδάφια με τα λόγια των προφητών της αποκαλούμενης «Παλαιάς Διαθήκης» τα οποία και χρησιμοποιούνται ως «αποδείξεις» από τους χριστιανούς, στη δεύτερη ομάδα ανήκουν οι αναφορές για τα θαύματα και τις θεραπείες που έκανε ο Ιησούς, και τέλος στην τρίτη ομάδα ανήκουν τα επεισόδια με τον θάνατο και την ανάσταση.

Για να κατανοήσουμε καλύτερα την τακτική που ακολούθησαν οι διάφοροι ΑΝΩΝΥΜΟΙ γραφιάδες ( γνωστοί και ως «Ευαγγελιστές») για την τελική σύνταξη του μύθου, θα προσεγγίσουμε την πρώτη ομάδα αυτών των αναφορών, που είναι και όλο το στήριγμα του οικοδομήματος.

Το Ευαγγέλιο που έχει και το μεγαλύτερο κύρος στην Εκκλησία είναι του Ματθαίου. Στο πρώτο κεφάλαιο ο Ματθαίος μας περιγράφει την γέννηση του Ιησού, αφού όμως μας δίνει πρώτα τη γενεαλογία του.

Οι γενεαλογικοί υπολογισμοί του Ματθαίου ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ. Το 14 είναι το διπλό του 7, που οι αρχαίοι Εβραίοι το θεωρούσαν ιερό αριθμό (14 γενεές από τον Αβραάμ ως τον Δαβίδ, 14 από τον Δαβίδ ως την άλωση της Βαβυλώνας και ακόμα 14 από την άλωση ως τον Ιησού). Έτσι στοχεύει στο να «αποδείξει» πως ο Ιησούς είναι άμεσος απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (διότι αλλιώς ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ…).

Ακόμα, στο τέλος του 1ου κεφαλαίου ο Ματθαίος μας μεταφέρει το πώς έγινε η «άσπιλη σύλληψη». Σε αυτό το σημείο ακριβώς δεν παραλείπει να αναφέρει ΚΑΙ την σχετική προφητεία: «ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν και καλέσουσιν το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο εστιν μεθερμηνευόμενον μεθ’ημών ο Θεός» (Ι,23)

Βέβαια, το γεγονός ότι ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ δεν αποδεικνύεται η άμεση καταγωγή του Ιησού από τον Δαβίδ (μιας και ο Ιωσήφ είναι εκείνος που είναι της «οικογένειας», και συνάμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πατέρας του Ιησού!) έφερε τον γραφιά με την υπογραφή «Ματθαίο» σε αρκετά δύσκολη θέση. Έπρεπε να παντρέψει την εκδοχή των εβραίων προφητών πλην όμως με την «άσπιλη» και «Θεϊκή» φύση που αυτός φαντάστηκε. Δηλαδή, ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ!

Βέβαια, αν διαβάσουμε το επίμαχο κεφάλαιο της «Π.Διαθήκης» θα διαπιστώσουμε ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο «ΜΑΤΘΑΙΟΣ» ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ! Το επίμαχο εδάφιο βρίσκεται στο βιβλίο του προφήτη Ησαΐα (VII, 14) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΚΑΝΕΝΑ «ΜΕΣΣΙΑ». Η εβραϊκή λέξη «άλμα» που υπάρχει στην προφητεία σημαίνει «ΝΕΑΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ» και όχι «ΠΑΡΘΕΝΑ» όπως θέλουνε να ερμηνεύουνε οι πλαστογράφοι μοναχοί! Αυτά παθαίνει κανείς από την ανελέητη πλαστογράφηση φίλτατε Φώτη…

Ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και θα το ονομάσουν Εμμανουήλ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ. Αναγνωρίζοντας οι πλαστογράφοι την ανακολουθία αυτή καταφεύγουνε σε μία γελοία εξήγηση προς τους (αγράμματους και εξαθλιωμένους) οπαδούς τους: παρουσιάστηκε δήθεν στον Ιωσήφ ένας άγγελος και τον διέταξε να δώσει στο παιδί το όνομα Ιησούς, που σημαίνει στα εβραϊκά «Σωτήρας ο Γιαχβέ»! Τόσο καλά.
Είναι αρκετά ξεκάθαρη θα λέγαμε η τάση των γραφιάδων να παντρέψουνε (με ιδιαίτερα άκομψο τρόπο) τις εβραϊκές προφητείες με τις ανατολικές λατρείες που είχανε σε μεγάλο βαθμό αφομοιώσει.

Εξάλλου, δεν είναι καθόλου τυχαίο που στο αρχαιότερο χρονολογικά «Ευαγγέλιο», αυτό του Μάρκου, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ. Είναι φανερό πως τότε δεν είχε ακόμα διαμορφωθεί (ή επικρατήσει) ο μύθος της «επίγειας ζωής».

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στην περιγραφή που μας μεταφέρει ο «Ματθαίος» για την φυγή στην Αίγυπτο από τον Βασιλιά Ηρώδη. ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ «ΜΑΡΚΟ». Άσχετα βέβαια με το γεγονός πως ο υποτιθέμενος σφαγέας Ηρώδης ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΗΔΗ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΥΘΙΚΟΥ ΙΗΣΟΥ….

Η ανάγκη να βαδίσουνε από την μία πλευρά επάνω στις προφητείες και από την άλλη να αποδώσουνε «ερμηνείες», δημιούργησε και την τελική εικόνα του Ιησού που φαντάστηκαν.

Το όλο σκηνικό της γέννησης του, χτίζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε να ανταποκρίνεται στις προφητείες της «Π.Διαθήκης». Ο «Ματθαίος» λέει π.χ. πως ο Ιησούς γεννήθηκε στην Βηθλεέμ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΪΑ ΤΗΣ «Π.ΔΙΑΘΗΚΗΣ» που λέει πως ο Μεσσίας έπρεπε να γεννηθεί εκεί!
Και συγκεκριμένα: «και συ, Βηθλεέμ, γη Ιούδα, ουδαμώς ελαχίστη ει εν τοις ηγεμόσιν Ιούδα. Εκ σου γαρ εξελεύσεται ηγούμενος όστις ποιμανεί τον λαόν μου του Ισραήλ» (Κατά Ματθαίον ΙΙ,6)

Επίσης η εγκατάσταση του Ιωσήφ έγινε στη Ναζαρέτ για να συμφωνήσει με κάποια πάλι προφητεία της «Π.Διαθήκης»: «ιδού, θέλεις γεννήσει υιόν και ξυράφιον δεν θέλει αναβή επί την κεφαλήν αυτού, διότι το παιδίον θέλει είσθαι Ναζηραίος εις τον Θεόν εκ κοιλίας μητρός αυτού. Θέλει αρχίσει να ελευθερώνει το Ισραήλ εκ της χειρός των Φιλισταίων» (Κριταί XIII, 5)

Μόνο που για κακή τους τύχη ΑΛΛΑ λένε τα σχετικά κείμενα των Εβραίων! Στο βιβλίο των «Κριτών» αναφέρεται δύο φορές η φράση «Ναζηραίος εις τον Θεόν». Η ρίζα της λέξης «Ναζηραίος» είναι η «Ναζίρ» που σημαίνει «ενάρετος άνθρωπος». Οι άσχετοι όμως πλαστογράφοι όταν γράφανε τα «Ευαγγέλια» τους φαντάστηκαν πως αυτό θα σημαίνει…..τόπο καταγωγής!!! Τέτοια πόλη ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.

Η ασχετοσύνη των πλαστογράφων φαίνεται ξεκάθαρα από το παρακάτω εδάφιο του «Ματθαίου»: «Και ελθών κατώκησεν εις πόλιν λεγομένην Ναζαρέθ, όπως πληρωθή το ρηθέν δια των προφητών ότι Ναζωραίος κληθήσεται» Ο ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ!!

Τέλος, τι ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την φανταστική αναφορά της φυγής του Ιησού στην Αίγυπτο: «Ότε ο Ισραήλ ήτο νήπιον, τότε εγώ ηγάπησα αυτόν και εξ Αιγύπτου εκάλεσα τον υιόν μου. Όσο εκάλουν αυτούς τόσον αυτοί ανεχώρουν απ’έμπροσθεν αυτών, εθυσίαζον εις τους Βαλαάμ και εθυμίαζον εις τα γλυπτά» (Ωσηέ, ΧΙ, 1) Με την διαφορά όμως ότι σε αυτό το σημείο ο Εβραίος προφήτης εννοεί ως «υιόν μου» τον λαό του Ισραήλ και όχι κάποιον ΧΥ Μεσσία…
Το επεισόδιο αυτό μπήκε στα «Ευαγγέλια» για να συμφωνήσει η ζωή του Ιησού με τις προφητείες του Ωσηέ.

Έτσι, προκύπτει πολύ απλά ότι όλες οι πληροφορίες που μας μεταφέρονται για την υποτιθέμενη ζωή του Ιησού στη γη ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ-ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΗΣ «ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ». Για αυτό το λόγο ακριβώς και καθένα από αυτά τα περιστατικά συνοδεύεται από την φράση «και εκπληρώθη το ρηθέν». Ο λόγος? Μα, απευθύνονταν αρχικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε Εβραίους! Απλά είχανε διαφορετική προσέγγιση (στοιχεία από τους «Εθνικούς» και άλλες ανατολίτικες θρησκείες) όπως άλλωστε και πάρα πολλές άλλες ιουδαϊκές αιρέσεις της εποχής τους.

Έχουνε και συνέχεια αυτές οι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ, αλλά σε άλλο μήνυμα……….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΥ SCHWABE ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΗΓΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΣΥΧΝΑ.
ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΡΓΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ "ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 382Μ.Χ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΔΑΜΑΣΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ.ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ,ΟΥΤΕ ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ,ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΑ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ,ΟΥΤΕ ΑΝ ΚΑΗΚΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΑΛΛΗ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΦΩΤΗ

quote:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι αυτοί ήταν "ιεραπόστολοι" και όχι ιεραπόστολοι. Δεν είναι δυνατόν ένας χριστιανός, δηλαδή ένας
γνήσιος μαθητής του Χριστού, να καταπιέζει ανθρώπους να δεχθούν το πιστεύω του. Αυτοί που έδρασαν με τέτοιες μεθόδους και
τρόπους προφανώς δεν ήταν χριστιανοί αλλά ή έλεγαν ψέματα ότι είναι ή δεν είχαν καταλάβει τί σημαίνει χριστιανός. Ο γνήσιος
χριστιανός δεν καταστρέφει μνημία και σεβάσματα άλλων ανθρώπων ούτε καταπιέζει με τον τρόπο που έχεις υπόψη σου αλλά απλά τους λέει την αλήθεια και όποιος θέλει τον πιστεύει, όπως ο Απ. Παύλος στην Αθήνα. Με αυτήν την λογική θα πιστεύεις ότι το 95% των ελλήνων είναι χριστιανοί επειδή γράφουν Χ.Ο. στην ταυτότητά τους, δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο. Στην πραγματικότητα ούτε το 5% των ελλήνων δεν είναι χριστιανοί, όπως επίσης συμβαίνει και σε όλες τις "χριστιανικές χώρες".


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ... ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ, ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ, ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΣΟΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ Χ.Ο. ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ.
ΟΜΩΣ ΑΠΟΡΩ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 5% ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ 95% ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΕ ΜΕ ΑΓΝΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΣ,ΕΙΡΗΝΗΣ Κ.Λ.Π. Η ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ; Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ (ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΑ) ΚΕΙΜΕΝΑ Η Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ (ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ ΠΛΟΥΤΟΥ,ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΑΛΗΘΕΙΩΝ,ΥΔΡΟΚΕΦΑΛΙΣΜΟΣ Κ.Α.)ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ;
ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ "ΙΕΡΑ" ΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΑ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ.ΟΥΤΕ ΤΟΣΟ ΕΙΡΗΝΙΚΑ( «Ανάγκασον αυτούς ίνα εισέλθωσι δια να γεμισθή ο οίκος μου» (κατά Λουκά ΙΔ΄23) και «Πλην τους εχθρούς μου εκείνους οίτινες δεν με ηθέλησαν να βασιλεύσω έπ’ αυτούς, φέρετε εδώ και κατασφάξατε έμπροσθέν μου» (κατά Λουκά ΙΘ΄27).ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΥΝΕΤΑΞΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΟΛΙΟΙ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ.


ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 09:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή λοιπόν καλό είναι να μελατάμε τις πηγές ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΣΟΥΣ ΥΦΑΡΠΑΖΟΥΝΕ απο τις πηγές, σας παραθέτω μια σελίδα η οποία με απλά και ξεκάθαρα λόγια εξηγεί το ΓΙΑΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ Η ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ.

http://www.jewfaq.org/moshiach.htm#Jesus

Βλέπετε, οι εβραίοι προφήτες (και κατ'επέκταση ο Θεός της Βίβλου) μίλησαν για τον ερχομό ενός ηγέτη του λαού του Ισραήλ, ο οποίος θα ήτανε ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και τίποτα παραπάνω! Αυτός θα ήτανε λοιπόν ο περίφημος Moschiach (=Μεσσίας).

Τώρα, το πως κατάντησε ο Θεός της Πεντατεύχου στα ξαφνικά να...μην ξέρει τι του γίνεται αλλά και να αλλάζει.....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΤΑΞΕΙ, ε αυτό μόνο μέσω της απαιτούμενης (τυφλής) πίστης στα όσα γράφουνε οι ελληνίζοντες μοναχοί μπορεί να γίνει αποδεκτό!

Αυτά και άλλα πολλά συνθέτουνε τον μύθο του Ευαγγελισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 16:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ?
ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,Ο ΕΝΑΣ!

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:

Και κάτι ακόμα: ας είμαστε λίγο πιο σοβαροί όταν αναφερόμαστε στον ελληνικό πολιτισμό. Οι έλληνες ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑΝ. Οι γονυπετείς και ταπεινωμένοι άνθρωποι, η λατρεία ΠΤΩΜΑΤΩΝ, ο εξευτελισμός των εξορκιστών, οι μάγισσες και η πυρρά, οι διάβολοι και οι εβραϊκοί δαίμονες της Αποκάλυψης, είναι ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ φίλτατε.

Αρκεί μια ματιά στην περιφορά μιας……μούμιας (!) των πιστών του δόγματος στην Κέρκυρα ώστε να αντιληφθείς ΤΙ ΕΣΤΙ ειδωλολατρία και τοτεμισμός αγαπητέ!


Είπα ότι δε ξέρω καλά το θέμα, ωστόσο γνωρίζω ότι ως λαός οι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες. Αυτό σημαίνει ότι λάτρευαν είδωλα ή όχι;
Πες μου σε παρακαλώ, πραγματικά πιστεύεις ότι η προσκύνηση λειψάνων, εικόνων, το κάψιμο μαγισσών βρίσκονται μέσα στη διδασκαλία
του Ιησού; Γιατί αν το νομίζεις τότε δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε πλέον. Επειδή όμως εγώ δεν το νομίζω, όπως επίσης και
κάθε σωστός και λογικός αναγνώστης των λόγων του Ιησού δεν το νομίζει, να σου πώ ότι αυτές δεν είναι καθόλου γνήσιες χριστιανικές
συνήθειες αλλά αντίθετα παραβαίνουν απροκάλυπτα τις εντολές του Θεού της Βίβλου. Αυτό εννοούσα όταν έγραφα, μη μπερδεύεις
το μήνυμα του χριστιανισμού με την αισχρή κατάσταση που επικρατεί στις επίσημες εκκλησίες. Αυτά τα έθιμα είναι τελείως ειδωλολατρικά,
και αντικατέστησαν τις επίσημες ειδωλολατρικές τελετές των Ελλήνων. Διαφωνώ απολύτως με την τέλεσή τους και δεν αποτελούν
κεκτημένο του Ιουδαϊοχριστιανισμού ούτε διδασκαλία του Ιησού.


quote:

Οι γενεαλογικοί υπολογισμοί του Ματθαίου ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ. Το 14 είναι το διπλό του 7, που οι αρχαίοι Εβραίοι το θεωρούσαν ιερό αριθμό (14 γενεές από τον Αβραάμ ως τον Δαβίδ, 14 από τον Δαβίδ ως την άλωση της Βαβυλώνας και ακόμα 14 από την άλωση ως τον Ιησού). Έτσι στοχεύει στο να «αποδείξει» πως ο Ιησούς είναι άμεσος απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (διότι αλλιώς ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ…).

Kοίτα τώρα την λάθος προσέγγιση που κάνεις. Διαβάζεις τη γενεαλογία του Ιησού και είσαι εκ των προτέρων σίγουρος ότι πρόκειται για απάτη επειδή χρησιμοποιείται ο αριθμός 7 ή 14. Εγώ σου λέω ότι είναι σωστή η γενεαλογία και μάλιστα σημαδιακό το ότι δεν είναι τυχαίοι οι αριθμοί. Γιατί βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι οπωςδήποτε ψεύτικη και ότι τη χρησιμοποίησε ο Ματθαίος για να πείσει τους Εβραίους; Συγγνώμη αλλά αυτό είναι προκατάληψη.
quote:

Ακόμα, στο τέλος του 1ου κεφαλαίου ο Ματθαίος μας μεταφέρει το πώς έγινε η «άσπιλη σύλληψη». Σε αυτό το σημείο ακριβώς δεν παραλείπει να αναφέρει ΚΑΙ την σχετική προφητεία: «ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν και καλέσουσιν το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο εστιν μεθερμηνευόμενον μεθ’ημών ο Θεός» (Ι,23)


Βέβαια, το γεγονός ότι ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ δεν αποδεικνύεται η άμεση καταγωγή του Ιησού από τον Δαβίδ (μιας και ο Ιωσήφ είναι εκείνος που είναι της «οικογένειας», και συνάμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πατέρας του Ιησού!) έφερε τον γραφιά με την υπογραφή «Ματθαίο» σε αρκετά δύσκολη θέση. Έπρεπε να παντρέψει την εκδοχή των εβραίων προφητών πλην όμως με την «άσπιλη» και «Θεϊκή» φύση που αυτός φαντάστηκε. Δηλαδή, ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ!


Παραποίησης συνέχεια. Ακόμα και Μαρία ήταν από τη γεννιά του Δαβίδ,αλλά και πάλι το παιδί έπαιρνε τη γενιά από τον πατέρα του και ο Ιωσηφ ήταν άντρας της μητέρας του, άρα πατέρας του συμφωνα με το Νόμο.

quote:

Το όλο σκηνικό της γέννησης του, χτίζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε να ανταποκρίνεται στις προφητείες της «Π.Διαθήκης». Ο «Ματθαίος» λέει π.χ. πως ο Ιησούς γεννήθηκε στην Βηθλεέμ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΪΑ ΤΗΣ «Π.ΔΙΑΘΗΚΗΣ» που λέει πως ο Μεσσίας έπρεπε να γεννηθεί εκεί!
Και συγκεκριμένα: «και συ, Βηθλεέμ, γη Ιούδα, ουδαμώς ελαχίστη ει εν τοις ηγεμόσιν Ιούδα. Εκ σου γαρ εξελεύσεται ηγούμενος όστις ποιμανεί τον λαόν μου του Ισραήλ» (Κατά Ματθαίον ΙΙ,6)

Kαι πάλι προκατηλλημένος καθώς χωρίς να ξέρεις αν γεννήθηκε όντως στη Βηθλεέμ, πιστεύεις ότι ο Ματθαίος παραποιεί τα γεγονότα προκειμένου να συμβαδίσει με την προφητεία.

quote:

Επίσης η εγκατάσταση του Ιωσήφ έγινε στη Ναζαρέτ για να συμφωνήσει με κάποια πάλι προφητεία της «Π.Διαθήκης»: «ιδού, θέλεις γεννήσει υιόν και ξυράφιον δεν θέλει αναβή επί την κεφαλήν αυτού, διότι το παιδίον θέλει είσθαι Ναζηραίος εις τον Θεόν εκ κοιλίας μητρός αυτού. Θέλει αρχίσει να ελευθερώνει το Ισραήλ εκ της χειρός των Φιλισταίων» (Κριταί XIII, 5)

Εδώ είσαι όχι μόνο προκατηλημμένος αλλά και παραπληροφορημένος.
Το χωρίο αυτό αναφέρεται στη γέννηση του Σαμψών(ναι αυτού που τον σαγήνευσε η Δαλιδά)
αν συνεχίσεις την ανάγνωση του κειμένου θα δεις τη γέννηση του Σαμψών. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχεις μπερδέψει έτσι
τον Ναζωραίο με τους Ναζηραίους. Σου ξαναείπα οι Ναζηραίοι δεν αποτελούν καμία μυστική αίρεση. Ήταν μια τάξη ανθρώπων αφιερωμένων
στον Θεό για κάποιο χρονικό διάστημα ή για όλη τη ζωή τους. Μάλιστα τα χαρακτηριστικά τους προβλέπονται από τον Νόμο. Δεν υπάρχει
καμία υποψία ότι ο Ιησούς ήταν τέτοιος. Η Ναζαρέτ όχι μόνο υπήρχε αλλά υπάρχει ακόμα.
quote:

Ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και θα το ονομάσουν Εμμανουήλ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ

Δεν βλέπεις τίποτα το υπερφυσικό στο ότι θα είναι αναμάρτητος σύμφωνα με προφητεία του Ησαϊα;
ο Μεσσίας όντως δεν εκπλήρωσε τις προφητείες με τον τρόπο που τις ερμήνευαν οι περισσότεροι Εβραίοι.
"Τί λένε οι προφήτες για τον Χριστό; Ότι θα είναι Θεός; Όχι. Αλλά ότι είναι ένας θεός πραγματικά κρυφός.Ότι θα παραγνωρισθεί. Ότι δεν θα σκεφθεί κανείς πως είναι αυτός, ότι θα είναι μια πέτρα σκανδάλου, στην οποία θα σκοντάψουν πολλοι κ.λ.π. Ας μη μας επικρίνουν λοιπόν για την έλλειψη σαφήνειας αφού κι αυτό αποτελει για μας στοιχείο ομολογίας. Και χωρίς αυτά δε θα διαφωνούσαν με πείσμα στο Χριστό;Κι αυτή η διαφωνία είναι μια από τις ρητές προθέσεις των προφητών"
Blaise Pascal

quote:

Η ασχετοσύνη των πλαστογράφων φαίνεται ξεκάθαρα από το παρακάτω εδάφιο του «Ματθαίου»: «Και ελθών κατώκησεν εις πόλιν λεγομένην Ναζαρέθ, όπως πληρωθή το ρηθέν δια των προφητών ότι Ναζωραίος κληθήσεται» Ο ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ!!

Aκόμα νομίζεις ότι ήταν Ναζαρηνός και όχι Ναζωραίος, χωρίς κανένα επιχείρημα.

Λοιπόν, αυτοί οι πλαστογράφοι πρέπει να ήταν πολλοί αδέξιοι για να τους ξεφύγουν τέτοιες χοντράδες. Τώρα πως γίνεται και από τέτοιους αδέξιους πλασταγράφους να έφτασε το κύρηγμα ενός ανύπαρκτου Ιησού στη Ρώμη π.χ. είναι κάτι που βέβαια δεν εξηγείται σύμφωνα με τη θεωρία σου περί Εβραϊκής αιρετικής συνωμοσίας η οποία συγχρονως δίδασκε την αποχή από το ψέμα, και πέθαινε για την αλήθεια. Πολλοί εύκολα ξεγελαστηκαν τόσοι επιστήμονες φιλόλογοι και ιστορικοί από μερικούς ψαράδες δε νομίζεις;

ΥΓ: Μου φαίνεται πως πρέπει να φτιάξουμε ένα θέμα με τίτλο: Eίναι αξιόπιστα τα κείμενα της Καινής Διαθήκης;


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΟΛΩΝ,
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ,Η ΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΦΥΣΗ,
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ,
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΟΧΗΣ,
ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΠΑΙΝΩΝ,ΔΕΞΟΥ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΚΙ ΑΓΝΕΣ ΘΥΣΙΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ,ΑΝΕΚΛΑΛΗΤΕ,ΑΡΡΗΤΕ,ΦΩΝΟΥΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ.
ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΕ ΣΤΟ ΟΡΘΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΑΘΕΨΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΓΝΩΣΗ,ΕΝΕΠΝΕΥΣΕ ΜΕ,ΔΥΝΑΜΩΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΗ ΧΑΡΗ ΝΑ ΦΩΤΙΣΩ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΜΑΣ, ΥΙΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ.
ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΡΟΧΩΡΩ.
ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΠΑΤΕΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ Ν ΑΓΙΑΣΘΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕΣ ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΗ ΓΗ.(ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1 ΕΔΑΦΙΑ 31 ΚΑΙ 32 ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ)

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗ;
ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ;;;;

ΜΗΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟ 9000 Π.Χ.;;;
ΛΕΩ..............

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 15:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχη πραγματικά προσευχή. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι στου Ψαλμούς του Δαβίδ ή σε κάποιο χριστιανικό ύμνο. Ο συγγραφέας της πρέπει πραγματικά να ήταν φωτισμένος από το Θεό. Το επαναστατικό στην υπόθεση Ιησούς δεν είναι τόσο το κήρυγμά του(και ο Σωκράτης μίλαγε για έναν Θεό και για την αξία της αγάπης και της αυτοθυσίας, ή και ο συγγραφέας της προσευχής που αναφέρεις) αλλά η προσωπικότητά του, η ιδιότητά όπως πιστεύω προσωπικά ως Υιός του Θεού, ώς ο ίδιος ο Θεός. Αυτό ήταν που ξεχώρησε τους Χριστιανούς, η πίστη τους ότι ο Ιησούς ήταν ο Θεός και ότι όντως αναστήθηκε.
Η διδασκαλία μπορεί όντως να είναι εκπληκτική ωστώσο δεν είναι και εντελώς πρωτόγνωρη όπως σωστά επισημαίνεις.

Σχετικά με τον Ερμή τον Τρισμέγιστο, διάβασα σε μια εγκυκλοπαίδεια ότι ήταν όνομα το οποίο δώθηκε στα μεταγενέστερα χρόνια από τους νεοπλατωνικούς στον Θώδ, σεληνιακό θεό των Αιγυπτίων. Ισχύει;

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 03:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΘΩΔ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΝ ΩΣ ΘΕΟ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ ΤΟΝ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΗΓΕΜΟΝΑ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ "ΜΕΡΚΟΥΡΙ".

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΑΒΡΑΜ.ΑΒΡΑΜ, ΟΧΙ ΑΒΡΑΑΜ.Η "ΚΑΒΑΛΑ" ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΒΡΑΜ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ.
ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΤΟΥ 1800 Π.Χ.

ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΚΑΙ Ο ΕΥΣΕΒΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΤΟΥ ΑΠΕΔΙΔΑΝ 42 ΒΙΒΛΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΓΝΩΣΗ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο SCHYRE ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ "ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΥΣΤΕΣ".Ο ΑΡΤΕΜΙΔΩΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΟΣΟΝΟΜΑΖΕΙ "ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ". Ο ΣΤΟΒΑΙΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ "ΤΑΣ ΚΡΥΠΤΑΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΡ' ΕΡΜΗ ΜΑΘΟΝΤΕΣ,ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΕΙΣΗΓΗΤΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΕΓΕΝΟΝΤΟ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΤΑΙ".

Ο SCHYRE ΕΠΙΣΗΣ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ, ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΡΗΤΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΩΥΣΗΣ.

ΞΕΡΟΥΜΕ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ (7,22),ΠΩΣ Ο ΜΩΗΣΗΣ ΔΙΣΑΧΤΗΚΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΟ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο H.HALLEY ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΡΙ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ ΣΤΗ ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.

ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΗ.

ΑΣ ΜΗΝ ΠΛΑΤΙΑΖΩ ΟΜΩΣ.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 12:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης,

προτρέχεις φίλτατε. ΠΡΟΤΡΕΧΕΙΣ!

Λες:
«Είπα ότι δε ξέρω καλά το θέμα, ωστόσο γνωρίζω ότι ως λαός οι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες. Αυτό σημαίνει ότι λάτρευαν είδωλα ή όχι;»

ΛΑΘΟΣ! Οι έλληνες δεν λάτρευαν τα αγάλματα (είδωλα) αλλά τα αγάλματα ΣΥΜΒΟΛΙΖΑΝ το Συμπαντικό Θείο που τιμούσανε. Τα αγάλματα αποτελούσανε ΤΙΜΕΣ προς το Θείο. Μελέτα σε παρακαλώ λίγο καλύτερα τις ΓΝΗΣΙΕΣ ΠΡΟΓΟΝΙΚΕΣ σου ρίζες πριν τις κατακρίνεις στηριζόμενες σε ΙΟΥΔΑΪΚΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ.

Λες:
«Πες μου σε παρακαλώ, πραγματικά πιστεύεις ότι η προσκύνηση λειψάνων, εικόνων, το κάψιμο μαγισσών βρίσκονται μέσα στη διδασκαλία του Ιησού?»

Αυτά είναι φίλτατε τα όσα κουβαλάει το ιουδαιοχριστιανικό δόγμα από τις απαρχές του. Αυτά είναι που κουβαλάει η αποκαλούμενη «ιερά παράδοση». Εσύ για ποιόν «χριστιανισμό» μιλάς δηλαδή? Πότε εφαρμόστηκε αυτός ο χριστιανισμός? Πού?

Κατά τα άλλα, ας μην λησμονούμε την μαγεία που ασκούσε ο Ιησούς της περιγραφής: αγγίζει τα μάτια πιστών και βλέπουνε ξανά, χρησιμοποιεί σάλιο (!) και ανακτάνε οι τυφλοί το φως τους (μάλιστα επειδή την πρώτη φορά δεν «έπιασε» το σάλιο αρκετά, επαναλαμβάνει την «θεραπεία» ώστε να ανακτηθεί πλήρως η όραση!), ή προσθέτει μίγμα λάσπης για να θεραπευθεί ενδεχόμενο οίδημα των ματιών. Ας μην ξεχνούμε επίσης και την περίπτωση που καταράστηκε και αποξέρανε μια συκιά (!) όταν αυτή δεν πρόσφερε τον καρπό της.

Μήπως όλα αυτά μοιάζουν ως προάγγελος των μετέπειτα ματζουνιών και τελετών που ακολούθησαν? Λέω μήπως?

Επίσης ας μην λησμονούμε και την πραγματικότητα ότι ο Ιησούς ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΙΔΑΞΑΣ ΤΩΝ ΕΞΟΡΚΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΑΙΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ! Είναι ουσιαστικά ο ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ των σημερινών (άθλιων) εξορκιστών που τρέφει στους κόλπους του ο ιουδαιοχριστιανισμός. Θυμήσου για λίγο το σκηνικό του εξορκισμού που περιγράφει ο Ματθαίος (17.21) και αναλογίσου το τι έσπειραν εκείνα τα λόγια στην μετέπειτα πορεία και την διαφώτιση του κόσμου. Τι λες?

Λες:
«Γιατί βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι οπωςδήποτε ψεύτικη και ότι τη χρησιμοποίησε ο Ματθαίος για να πείσει τους Εβραίους; Συγγνώμη αλλά αυτό είναι προκατάληψη.»

Διότι φίλτατε η συγκεκριμένη αίρεση στα πρώτα της βήματα γαλουχήθηκε, αναπτύχθηκε, τράφηκε και στηρίχθηκε ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΓΙΑ ΕΒΡΑΙΟΥΣ! Πρόσεχαν πολύ καλά το τι έγραφαν λοιπόν, διότι έπρεπε να αποδείξουνε (πράγμα που δεν έγινε φυσικά) πως τα όσα έλεγαν ήσαν η ΣΥΝΕΧΕΙΑ του Γιαχβέ και των προφητών του. ΞΥΠΝΑ ΦΩΤΗ!

Λες:
«Kαι πάλι προκατηλλημένος καθώς χωρίς να ξέρεις αν γεννήθηκε όντως στη Βηθλεέμ, πιστεύεις ότι ο Ματθαίος παραποιεί τα γεγονότα προκειμένου να συμβαδίσει με την προφητεία.»

Εγώ είμαι προκατειλημμένος ή οι γραφιάδες του μύθου? Γιατί χρησιμοποιούσανε τοποθεσίες και ονόματα που ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΓΑΝΤΙ με τα όσα περιείχανε οι προφητείες? Από……σύμπτωση λες??

Λες:
«καμία υποψία ότι ο Ιησούς ήταν τέτοιος. Η Ναζαρέτ όχι μόνο υπήρχε αλλά υπάρχει ακόμα.»

ΠΟΥ υπήρχε φίλτατε? Μήπως έχεις να μας υποδείξεις ΕΝΑ ιστορικό στοιχείο που να αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου? ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΑ. Η Ναζαρέτ εμφανίζεται αγαπητέ Φώτη ΜΕΤΑ ΤΟΝ 8ο ΑΙΩΝΑ, και αυτό προς ικανοποίηση των πιστών του μύθου που έστησαν οι αποκαλούμενοι ως Ευαγγελιστές. Τόσο καλά!

Λες:
«Δεν βλέπεις τίποτα το υπερφυσικό στο ότι θα είναι αναμάρτητος σύμφωνα με προφητεία του Ησαϊα;
ο Μεσσίας όντως δεν εκπλήρωσε τις προφητείες με τον τρόπο που τις ερμήνευαν οι περισσότεροι Εβραίοι.»

Εγώ δεν σε ρώτησα τι λέει ένας οπαδός του δόγματος σου, όπως ο B. Pascal, αλλά ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ! Μήπως μπορείς να μας υποδείξεις αυτό το επίμαχο σημείο όπου να προκύπτει ότι θα πρόκειται περί «Θεού» ή «θεανθρώπου»? Μήπως μπορείς να μας παραθέσεις βήμα προς βήμα την μετάφραση των Ο’ ή το γνήσιο κείμενο? ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μιλάει φίλτατε ο εβραίος προφήτης για τα όσα ΨΕΥΔΩΣ μιλάνε οι ανώνυμοι συντάκτες της «Καινής Διαθήκης». Απλά ΠΟΥΘΕΝΑ.

Λες:
«Λοιπόν, αυτοί οι πλαστογράφοι πρέπει να ήταν πολλοί αδέξιοι για να τους ξεφύγουν τέτοιες χοντράδες.»

Γιατί, έχεις την άποψη ότι η Κ.Δ. δεν είναι γεμάτη από χοντράδες και αντιφάσεις? Αυτό συμβαίνει αγαπητέ όταν διάφοροι γραφιάδες επικαλούνται το «Θεόπνευστο» προς άγρα πελατείας. Βλέπεις, άλλες οι απαιτήσεις του ποιμνίου τώρα και άλλες σε 50 χρόνια από τώρα. Για να αντιληφθείς όμως τα όσα σου περιγράφω διάβασε τα παρακάτω και θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις το τι ισχύει. Λοιπόν?

Στο «Κατά Ματθαίον» (κεφ. Ι’ 5) διαβάζουμε τα όσα λέγονται ως προς το «έργον και την εξουσία των μαθητών Του»:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες (!).

Στο «Κατά Μάρκον» όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΓ’10, όπου αυτή τη φορά εξηγεί ο ίδιος ο Ιησούς πως θα πρέπει να έχουνε όλοι ακούσει έστω και μία φορά τον Λόγο του, ώστε να μην προφασίζονται κατά την ημέρα της κρίσεως πως δήθεν δεν άκουσαν το κήρυγμα Του (!!), δίδει την εξής ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ στους μαθητές «Του»:

« Και είς πάντα τα έθνη δεί πρώτον κηρυχθήναι το ευαγγέλιον» (κεφ. ΙΓ’ 10)

Σε αυτή την σύγκριση των Λόγων «Του», ΤΙ ισχύει άραγε?

Θα πρέπει να αποφύγουνε να κηρύξουνε «είς οδόν εθνών» το ευαγγέλιο ή θα πρέπει να διαδοθεί τελικά το ευαγγέλιο «είς πάντα τα έθνη»?

Και ορισμένες ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτήσεις:

1 Για ποιο λόγο αποκλείονται τα «έθνη» και οι Σαμαρείτες από την διδασκαλία?
2) Τι θα γίνει εάν κατά την «ημέρα της κρίσεως» κάποιος άμοιρος ΟΝΤΩΣ δεν άκουσε το κήρυγμα των μαθητών Του, και άρα ΔΕΝ προφασίζεται?
3) Μήπως η εξήγηση δίνεται ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ («Ματθαίος» Ι’ 6) όταν εξηγεί τα μέλλοντα λέγοντας «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ»?

Λοιπόν, ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ αγαπητέ? Για ποιό λόγο κατάντησε έτσι ο Λόγος ενός Θεού?

Αν υπήρχε θεός δε θα έπρεπε οι πιο πειστικές απαντήσεις να προέρχονται απ' αυτόν φίλτατε Φώτη?

Γενικότερα δε, μόνο ένα μικρό μέρος των λεγομένων θεϊκών γραφών αποτελεί προϊόν σοβαρής φιλοσοφικής αναζήτησης. Συνήθως οι γραφές αυτές περιέχουν αντιφάσεις, αερολογίες, αχρείαστες προτροπές, ανόητες απαγορεύσεις, αποτρόπαιες καταδίκες και απάνθρωπες απειλές.
Η γνώση τους εξαντλείται σε ανεκπλήρωτες προφητείες, ημιμάθεια και δεισιδαιμονίες.
Το σχήμα και η ηλικία της γης, η εξέλιξη των ειδών και του ανθρώπου, οι δυνάμεις και οι διεργασίες της φύσης, η ύλη και η ενέργεια, οι πνευματικές και άλλες ασθένειες κλπ, είτε αγνοούνται εντελώς, ή ερμηνεύονται διαφορετικά από θρησκεία σε θρησκεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΛΑΘΟΣ! Οι έλληνες δεν λάτρευαν τα αγάλματα (είδωλα) αλλά τα αγάλματα ΣΥΜΒΟΛΙΖΑΝ το Συμπαντικό Θείο που τιμούσανε. Τα αγάλματα αποτελούσανε ΤΙΜΕΣ προς το Θείο. Μελέτα σε παρακαλώ λίγο καλύτερα τις ΓΝΗΣΙΕΣ ΠΡΟΓΟΝΙΚΕΣ σου ρίζες πριν τις κατακρίνεις στηριζόμενες σε ΙΟΥΔΑΪΚΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ.


Έχεις δίκιο, προέτρεξα. Σαφώς έχω ακούσει την ερμηνεία που δίνεις,ωστόσο νομίζω ακόμα ότι απέδιδαν τιμές και στα είδωλα. Δε βλέπω γιατί να πρέπει να δώσω πιο πολύ βάση στις προγονικές μου ρίζες, που δε ξέρω καν κατά πόσο είναι γνήσιες. Παραδέχομαι βέβαια ότι δεν έχω μελετήσει σε βάθος την αρχαία ελληνική θρησκεία, αλλά μόνο και μόνο που ξέρω ότι ένας από τους Θεούς που λάτρευαν ήταν εκείνος του κρασιού και τη καλοπέρασης, δεν μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.

quote:

Αυτά είναι φίλτατε τα όσα κουβαλάει το ιουδαιοχριστιανικό δόγμα από τις απαρχές του. Αυτά είναι που κουβαλάει η αποκαλούμενη «ιερά παράδοση». Εσύ για ποιόν «χριστιανισμό» μιλάς δηλαδή? Πότε εφαρμόστηκε αυτός ο χριστιανισμός? Πού?

Είσαι σίγουρος ότι είναι από τις απαρχές του; Για διάβασε λίγο καλύτερα τις πράξεις τον Αποστόλων και θα πάρεις μια καλύτεη ιδέα για το πως ήταν η πρώτη εκκλησία. Καμία σχέση βέβαια με κάτι επίσημες, κρατικές εκκλησίες που εκμεταλλεύονται τον κόσμο. Πρέπει να ξεχωρίσεις ορισμένα πράγματα. Μπερδεύεις τη διδασκαλία του Ιησού με τα δόγματα των ανθρώπων στα οποία συνέχεια αναφέρεσαι. Έχεις πάει ποτέ σε προτεσταντική εκκλησία στην Ελλάδα; Ξέρεις ότι δεν έχουν εικόνες ή λειτανίες ή ρασοφόρους τους οποίους νομίζω αντιπαθείς ιδιαίτερα, ή εκατοντάδες τελετών;

quote:

Κατά τα άλλα, ας μην λησμονούμε την μαγεία που ασκούσε ο Ιησούς της περιγραφής: αγγίζει τα μάτια πιστών και βλέπουνε ξανά, χρησιμοποιεί σάλιο (!) και ανακτάνε οι τυφλοί το φως τους (μάλιστα επειδή την πρώτη φορά δεν «έπιασε» το σάλιο αρκετά, επαναλαμβάνει την «θεραπεία» ώστε να ανακτηθεί πλήρως η όραση!), ή προσθέτει μίγμα λάσπης για να θεραπευθεί ενδεχόμενο οίδημα των ματιών. Ας μην ξεχνούμε επίσης και την περίπτωση που καταράστηκε και αποξέρανε μια συκιά (!) όταν αυτή δεν πρόσφερε τον καρπό της.

Δηλαδή άμα ήταν όντως Θεός, σε πειράζει που έκανε θεραπείες; Μου φαίνεται ότι μοιάζεις με τους Φαρισαίους που έβλεπαν τον Ιησού να κάνει θαύματα το Σάββατο και τον κατέκριναν λέγοντάς του ότι παραβαίνει το Νόμο(τη στιγμή που θεράπευε παράλυτους!!!) ή ότι ήταν μάγος(αυτό ακριβώς που κάνεις τώρα) κ.λ.π.

quote:

Μήπως όλα αυτά μοιάζουν ως προάγγελος των μετέπειτα ματζουνιών και τελετών που ακολούθησαν

Καμία σχέση. Ξέρεις ότι δεν έχουν όλες οι Χριστιανικές εκκλησίες τις χιλιάδες των τελετών και ματζουνιών(;) που αναφέρεις;

quote:

Επίσης ας μην λησμονούμε και την πραγματικότητα ότι ο Ιησούς ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΙΔΑΞΑΣ ΤΩΝ ΕΞΟΡΚΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΑΙΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ! Είναι ουσιαστικά ο ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ των σημερινών (άθλιων) εξορκιστών που τρέφει στους κόλπους του ο ιουδαιοχριστιανισμός. Θυμήσου για λίγο το σκηνικό του εξορκισμού που περιγράφει ο Ματθαίος (17.21) και αναλογίσου το τι έσπειραν εκείνα τα λόγια στην μετέπειτα πορεία και την διαφώτιση του κόσμου. Τι λες?

Και πάλι είσαι προκατειλημμένος. Δέχεσαι a priori ότι δεν υπάρχει δαιμονοκαταληψία, άρα ούτε και εξορκισμός άρα ο Ιησούς τρομοκρατούσε τον κόσμο και τον κρατούσε στο σκοτάδι.


quote:

Εγώ είμαι προκατειλημμένος ή οι γραφιάδες του μύθου? Γιατί χρησιμοποιούσανε τοποθεσίες και ονόματα που ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΓΑΝΤΙ με τα όσα περιείχανε οι προφητείες? Από……σύμπτωση λες??

Πάλι τα ίδια. Σκέψου την περίπτωση που οι προφητείες είναι αληθινές. Οι Ευαγγελιστές δε θα τις ανέφεραν; Οι τοποθεσίες και τα ονόματα δε θα ήταν ακριβή; Είναι ανάγκη να λένε ψέματα; Γιατί είσαι σίγουρος ότι μεθόδευσαν να διαδώσουν ένα ψέμα χωρίς να έχουν κανένα όφελος; Είναι παράλογο. Ή μήπως είχαν όφελος από το κυνήγι που τους έριχναν οι Φαρισαίοι; Δεν είχαν να κερδίσουν ούτε χρήματα άφού δίδασκαν την αφιλαργυρία, ούτε δόξα αφού δίδασκαν την ταπεινοφροσύνη, ούτε τίποτα.
Το μόνο επιχείρημα που θα έστεκε είναι να είναι πλαστά τα ευαγγέλια. Άλλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει απο τους ειδικούς μελετητές. Βεβαια θα μπορούσε κάποιος να πει ότι και οι ειδικοί μελετητές είναι στο κόλπο. Με αυτή τη λογική όμως δε μπορούμε να συζητήσουμε καθώς στερούμαστε οποιασδήποτε βάσης.

quote:

ΠΟΥ υπήρχε φίλτατε? Μήπως έχεις να μας υποδείξεις ΕΝΑ ιστορικό στοιχείο που να αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου? ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΑ. Η Ναζαρέτ εμφανίζεται αγαπητέ Φώτη ΜΕΤΑ ΤΟΝ 8ο ΑΙΩΝΑ, και αυτό προς ικανοποίηση των πιστών του μύθου που έστησαν οι αποκαλούμενοι ως Ευαγγελιστές. Τόσο καλά!

Μπορεί όντως να μην έχω κανένα ιστορικό στοιχείο για τη Ναζαρέτ. Όμως τη στιγμή που έχουν επιβεβαιωθεί τόσα και τόσα σχετικά με την ιστορικότητα της Καινής Διαθήκης δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστεύω την αναφορά για τη Ναζαρέτ. Και άλλες φορές κατηγόρησαν τη Βίβλο για έλλειψη ιστορικότητας και η αρχαιολογική σκαπάνη επιβεβαίωσε τη Βίβλο.

quote:

Εγώ δεν σε ρώτησα τι λέει ένας οπαδός του δόγματος σου, όπως ο B. Pascal, αλλά ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ! Μήπως μπορείς να μας υποδείξεις αυτό το επίμαχο σημείο όπου να προκύπτει ότι θα πρόκειται περί «Θεού» ή «θεανθρώπου»? Μήπως μπορείς να μας παραθέσεις βήμα προς βήμα την μετάφραση των Ο’ ή το γνήσιο κείμενο? ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μιλάει φίλτατε ο εβραίος προφήτης για τα όσα ΨΕΥΔΩΣ μιλάνε οι ανώνυμοι συντάκτες της «Καινής Διαθήκης». Απλά ΠΟΥΘΕΝΑ.

Kατ'αρχάς άμα τα ευαγγέλια είναι πλαστά όπως ισχυρίζεσαι, οι πλαστογράφοι θα είχαν φροντίσει να συμπεριλάβουν ακριβώς και ψευδώς όλες τις προφητείες προκειμένου να πείσουν τους ομοεθνείς τους. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Αποφάσισε όμως. Πιστεύεις ότι τα Ευαγγέλια είναι πλαστά ή όχι; Εαν πιστεύεις ότι είναι πλαστά τότε δεν έχει νόημα να σου λέω για προφητείες καθώς εσύ θα υποστηρίζεις ότι τα προσέθεσαν οι πλαστογράφοι. Εάν όμως είναι γνήσια σου έχω ήδη παραθέσει προφητείες που εκπληρώθηκαν, ξανά όμως:
Ότι θα γεννηθεί από το γένος Δαβίδ, ότι θα γεννηθεί στη Βηθλεεμ, ότι θα ζήσει στη Ναζαρέτ(;), ότι θα πραγματοποιήσει την αποστολή του μέσα από τα βασανιστήρια και το θάνατό του, ότι θα προδοθεί για 30 αργύρια,Ζαχαρίας 11/13,Κατά Ματθαίον 27/3-10(αυτή είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή,αναφέρεται στην προδοσία), ότι θα βάλουν κλήρο για τα ρούχα του.
Έγραψα τα λόγια του Pascal επειδή αναφερόταν σε προφητείες. Ακόμα και ότι θα είναι πέτρα σκανδάλου και σημείο αντιλεγόμενο προφητεύτηκε. Όσον αφορά τη θεία του υπόσταση, γνωρίζω μόνο το ότι θα ήταν αναμάρτητος, εκτός αν ξέρεις άνθρωπο αναμάρτητο, αναφέρεται σε κάποιο Θείο προσωπο.
Αλλά και ο Ιησού προφήτεψε την καταστροφή της Ιερουσαλήμ και του ναού.
Δεν σχολίασες όμως τις άλλες προφητείες της Βίβλου που ανέφερα.(Τύρος, Βαβυλώνα, Ιερουσαλήμ, Γάζα και Ασκαλώνα, αιχμαλωσία των Εβραίων από τους Βαβυλώνιους, απελευθέρωσή τους μετά από 70 χρόνια)


quote:

Για να αντιληφθείς όμως τα όσα σου περιγράφω διάβασε τα παρακάτω και θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις το τι ισχύει. Λοιπόν?

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες (!).

Στο «Κατά Μάρκον» όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΓ’10, όπου αυτή τη φορά εξηγεί ο ίδιος ο Ιησούς πως θα πρέπει να έχουνε όλοι ακούσει έστω και μία φορά τον Λόγο του, ώστε να μην προφασίζονται κατά την ημέρα της κρίσεως πως δήθεν δεν άκουσαν το κήρυγμα Του (!!), δίδει την εξής ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ στους μαθητές «Του»:

« Και είς πάντα τα έθνη δεί πρώτον κηρυχθήναι το ευαγγέλιον» (κεφ. ΙΓ’ 10)

Σε αυτή την σύγκριση των Λόγων «Του», ΤΙ ισχύει άραγε?



Έχω απαντήσει ξανά στην ίδια ερώτηση. Σκέψου ότι θες να οργανώσεις μια περιοδεία για να μιλήσεις στους ανθρώπους για αυτό που πιστεύεις. Βρίσκεσαι σε μια χώρα όπου ζουν άνθρωποι χίλιων δύο εθνικοτήτων που μιλάνε κάμποσες διαλέκτους ή και γλώσσες.Ανάμεσα σε αυτούς υπάρχουν και Ελληνες. Ξεκινάς την πρώτη ημέρα της περιοδείας και λες στους συνεργάτες σου:"Σήμερα θα μιλήσουμε στους Έλληνες για αρχή, επειδή μπορούμε να επικοινωνήσουμε ευκολότερα, πηγαίντε λοιπόν και μιλήστε μόνο σε Έλληνες". Τις άλλες μέρες αρχίζεις και μιλάς και στους άλλους όλους. Που είναι το παράξενο;

quote:

Αν υπήρχε θεός δε θα έπρεπε οι πιο πειστικές απαντήσεις να προέρχονται απ' αυτόν φίλτατε Φώτη?

Εγώ βλέπω πειστικές απαντήσεις απο το Θεό. Μήπως εσύ δε βλέπεις επειδή θέλεις να Τον βάλεις σε καλούπι; Μήπως έχεις στο μυαλό σου κάποια χαρακτηριστικά που θες να έχει;

quote:

Γενικότερα δε, μόνο ένα μικρό μέρος των λεγομένων θεϊκών γραφών αποτελεί προϊόν σοβαρής φιλοσοφικής αναζήτησης.

Συμφωνώ! Αυτό είναι όλο το μήνυμα. Ότι δηλαδή ο άνθρωπος ΔΕ μπορεί να πλησιάσει το Θεό μέσα από φιλοσοφικές αναζητήσεις που πραγματοποιεί με το πεπερασμένο μυαλό του. Ότι ο άνθρωπος θα πρέπει να παραδεχθεί ότι δε μπορεί με τις δυνάμεις του και τις φιλοσοφίες του να καταλάβει το Θεό, να παραδεχθεί επίσης ότι είναι απείρως χειρότερος από έτσι όπως θα ήθελε ο Θεός να είναι. Θα πρέπει να ταπεινωθεί μπροστά Του προκειμένου να καταφέρει να τον ακούσει.Ο ίδιος έδωσε πρώτος το παράδειγμα.
Οι γραφές δεν περιέχουν ιδιαίτερες φιλοσοφικές αναζητήσεις,α λλά αλήθειες που καταλαβαίνει ένα μικρό παιδί. Πες μου σε έχουν βοηθήσει οι φιλοσοφικές γνώσεις και κατακτήσεις να αγαπήσεις περισσότερο τον διπλανό σου;
quote:

Συνήθως οι γραφές αυτές περιέχουν αντιφάσεις, αερολογίες, αχρείαστες προτροπές, ανόητες απαγορεύσεις, αποτρόπαιες καταδίκες και απάνθρωπες απειλές.
Η γνώση τους εξαντλείται σε ανεκπλήρωτες προφητείες, ημιμάθεια και δεισιδαιμονίες.

Kαλά εδώ δε θα συμφωνήσω βέβαια.


Φιλικά πάντα,


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 02:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ.

ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΕΧΘΡΑ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΚΑΔΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ...ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ.

ΩΣΤΟΣΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΓΟΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΡΙΖΕΣ!!!

Η ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΣΟΒΑΡΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ ΨΥΧΗΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ...ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ Η ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ, ΣΕ ΧΡΥΣΑ ΟΜΟΙΩΜΑΤΑ, ΣΤΙΣ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΑ ...ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ...

ΕΛΕΟΣ....


ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 20:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτης,

Λες:
«Έχεις δίκιο, προέτρεξα. Σαφώς έχω ακούσει την ερμηνεία που δίνεις, ωστόσο νομίζω ακόμα ότι απέδιδαν τιμές και στα είδωλα.»

Μία ακόμη φορά: ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ.

Λες:
«…αλλά μόνο και μόνο που ξέρω ότι ένας από τους Θεούς που λάτρευαν ήταν εκείνος του κρασιού και τη καλοπέρασης, δεν μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.»

Έχεις σκεφτεί ποτέ σου φίλτατε Φώτη ότι ο Ιησούς των Ευαγγελιστών ΔΕΝ ΓΕΛΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ? Το θεωρείς ασήμαντο? Για σκέψου.

Κατά τα άλλα, αλήθεια, θέλεις να πεις πως σου…«κεντρίζει» το ενδιαφέρον μια Θεότητα που ασχολείται ακόμα και………με θέματα προσωπικής υγιεινής??

Συγκεκριμένα:
Στο Δευτερ. ΚΓ’13 διαβάζουμε: «..θέλεις σκεπάσει το εξερχόμενον απο σου. Διότι Κύριος ο Θεός σου περιπατεί εν μέσω του στρατοπέδου...δια να μην βλέπει ακαθαρσίαν τινά εν σοι, και αποστρέψει απο σου»!
(Μωρέ μήπως μπερδέψανε τον....Αριστοφάνη με τον Θεό ρε Φώτη???)

Εσύ θα αποφασίσεις φίλτατε για το θέμα της αισθητικής…….

Λες:
«Δηλαδή άμα ήταν όντως Θεός, σε πειράζει που έκανε θεραπείες; Μου φαίνεται ότι μοιάζεις με τους Φαρισαίους που έβλεπαν τον Ιησού να κάνει θαύματα το Σάββατο και τον κατέκριναν λέγοντάς του ότι παραβαίνει το Νόμο(τη στιγμή που θεράπευε παράλυτους!!!) ή ότι ήταν μάγος(αυτό ακριβώς που κάνεις τώρα) κ.λ.π.»

Τι πάει να πει «άμα»? Έτσι φαντάζεσαι δηλαδή έναν Θεό? Να……φτύνει σάλιο (!) και να παίζει με πανάρχαιες πρακτικές κατά της ξηροδερμίας? Φαντάζεσαι την Θεία Συμπαντική ουσία (ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝΕ!) να παίζει με τα παιχνίδια του μυαλού των εκάστοτε προσηλυτιστών του Α ή του Β δόγματος?
Όταν δίνουμε ΣΑΡΚΑ και ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ στο Θείο φίλτατε Φώτη τότε………..

Και κάτι ακόμα. Έχεις ακούσει ποτέ σου για τα θαύματα του Απολλώνιου του Τυανέα? Γνωρίζεις ότι ετούτος ο ΕΛΛΗΝΑΣ έπραξε σειρά «θαυμάτων» που, όλος παράξενα, είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΑ με ετούτα που μαρτυρούν οι Ευαγγελιστές για τον Ιησού της περιγραφής? Σύμπτωση ή αντιγραφή λοιπόν?

Λες:
«Καμία σχέση. Ξέρεις ότι δεν έχουν όλες οι Χριστιανικές εκκλησίες τις χιλιάδες των τελετών και ματζουνιών(;) που αναφέρεις;»

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ? Μήπως θέλεις να μας εξηγήσεις τι πρεσβεύεις και τι υπονοείς?

Λες:
«Και πάλι είσαι προκατειλημμένος. Δέχεσαι a priori ότι δεν υπάρχει δαιμονοκαταληψία, άρα ούτε και εξορκισμός άρα ο Ιησούς τρομοκρατούσε τον κόσμο και τον κρατούσε στο σκοτάδι.»

Οι Σατανάδες (εβραϊκή λέξη) και η κακοποιημένη ελληνική λέξη «δαίμονες» είναι κατασκευάσματα του ιουδαϊσμού-χριστιανισμού. Χαίρομαι που συμφωνείς.
Αλήθεια, έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου ΓΙΑΤΙ έχει βάλει ο ιουδαιοχριστιανισμός στα μυαλά του κοσμάκη την ΑΙΩΝΙΑ ΕΝΟΧΗ? ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τον Σατανά? ΠΟΙΟΣ εγκατέστησε τον Σατανά στον παράδεισο? ΓΙΑΤΙ δεν δύναται ΠΟΤΕ ΤΟΥ να «καθαρίσει» τελικά ο Θεός-Γιαχβέ από την…συνοδεία ετούτου του Σατανά?

Μήπως πρέπει κάποτε να αναλογιστείς ότι αυτό το βαρέλι ΔΙΧΩΣ ΠΑΤΟ, που ονομάζεται ΣΑΤΑΝΑΣ, είναι η αιτία ύπαρξης του «σωτήριου» ιουδαιοχριστιανισμού?

Εάν πας λίγο πιο πίσω φίλτατε, στην ρίζα του Χαλδαίου Γενάρχη των ιουδαιοχριστιανών, θα δεις πως οι ιστορικές αναφορές βρίθουν από στοιχεία Σατανάδων και δαιμόνων που (πως αλλιώς!) χρίζουν «Θεϊκής επέμβασης»!

Γραπτές αναφορές περί των «έργων» τους έχουμε από την αρχαιότητα:

• « Οι Χαλδαίοι μαθηματικούς και αστρολόγους εαυτούς αναγορεύουσιν, ποικίλως επηρεάζοντες τον βίο, μεγάλη δε επιτειχίζοντες (δημιουργώντας) δεισιδαιμονίαν, μηδέν επιτρέποντες κατά τον ορθόν λόγον ενεργείν » (Εύδοξος 4ος αιώνας π.χ.-Αστρονόμος, 141.9)

• « Ο δόλος, η πλάνη και η συκοφαντία, από Χαλδαίους στην ανθρωπότητα επερίσσευσε ». (Σέξτος Εμπειρικός 2ος αιώνας μ.Χ.)

Η "βαλίτσα" πάει πολύ πίσω λοιπόν!

Λες:
«Μπορεί όντως να μην έχω κανένα ιστορικό στοιχείο για τη Ναζαρέτ.»

Νομίζω ότι αυτό φτάνει αγαπητέ. Να΄σαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως «Ναζαρέτ» δεν υπήρξε ποτέ. Και ο νοών νοείτω όσον αφορά την θρυλούμενη αξιοπιστία….

Όσον αφορά τις υποτιθέμενες εκπληρώσεις των προφητειών, ας σοβαρευτούμε επιτέλους, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ! Γνωρίζεις ενδεχομένως πως το παλαιότερο γραπτό είναι μόλις του………………9ου αιώνα μ.Χ.? Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις ΠΟΥ έμειναν τα «πρωτότυπα» των προφητειών? Λίγο θάρρος για τον μύθο μάλλον θα κάνει καλό φίλτατε και όχι κακό.

Αλλά για να αντιληφθείς λίγο καλύτερα το ανεκπλήρωτο των προφητειών, θα σου παραθέσω λίγα στοιχεία από την (υποτιθέμενη) ανάσταση, για να δεις ότι ΟΥΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ!

Ερωτώ λοιπόν: ΕΑΝ ο Ιησούς είχε αναστηθεί, τότε ΤΙ τον εμπόδιζε να παρουσιαστεί εμπρός στον Πιλάτο και στους αξιωματικούς του? ΤΙ τον εμπόδιζε να παρουσιαστεί εμπρός στον Ηρώδη τον Αντίπα, η εμπρός στον Καϊάφα, αδιαφορώντας για τα τείχη και τους φύλακες? ΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ….ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ??

ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, τι περίμενε για να φανερωθεί εμπρός στους ιερείς στο Ναό, ΔΙΚΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ!!! («και αυτός είπεν προς αυτούς, ω ανόητοι και βραδείς τη καρδία του πιστεύειν επί πάσιν οις ελάλησαν οι προφήται. Ουχί ταύτα έδει παθείν τον Χριστόν και εισελθείν εις την δόξαν αυτού?») Κατά Λουκάν 24.25-26

Και όμως, για την ώρα, η…… «είσοδος είς την δόξαν» περιορίστηκε σε ντροπαλές, νυχτερινές εμφανίσεις και μάλιστα προ...αυστηρότατα επιλεγμένων προσώπων!

ΓΙΑΤΙ φίλτατε Φώτη έχει Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ…ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ???

ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΙ ΠΟΜΠΩΔΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!!!

Και συγκεκριμένα: ο Μεσσίας (ο «Χριστός») όπως τον περιγράφει το 64ο κεφάλαιο του Ησαϊα, αποκαλύπτεται στον λαό του να τον κρίνει καθισμένος επάνω σε ένα θρόνο στο αέτωμα του Ναού της Ιερουσαλήμ. Από εκεί θα κηρύξει το βασίλειο του, την απελευθέρωση του Ισραήλ, και θα τρέψει σε φυγή τον Ρωμαίο κατακτητή. Αλλά ο Ιησούς (από τα Γάμαλα και όχι από την ανύπαρκτη Ναζαρέτ) είχε, δυστυχώς για τις προφητείες, ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΑ!

Σημείωση: ίσως με αυτή μας την ανάλυση βοηθήσουμε να καταλάβουνε οι φίλοι μας οι χριστιανοί, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝΕ ΟΙ ΑΒΡΑΑΜΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΩΣ ΤΟΝ «ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ» ΜΕΣΣΙΑ: ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ, ΟΥΤΕ....ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ!

Όσο για τις «εξηγήσεις» που δίδεις του τύπου «σήμερα θα μιλήσουμε σε ετούτους» και…αύριο στους άλλους, ε νομίζω ότι αδικείς τον ίδιο τον εαυτό σου. Σκέψου κάτι καλύτερο φίλτατε για δικαιολογία του Λόγου ενός ΘΕΟΥ!

Ναούμ, Α΄, 2:
«Ζηλότυπος είναι ο Θεός κι εκδικείται ο Κύριος. Ο Κύριος εκδικείται κι οργίζεται. Ο Κύριος θα εκδικηθεί τους εχθρούς του και φυλάει οργή κατά των εχθρών του»

Προς Εβραίους, Ι΄, 30-31:
«Διότι ξέρουμε αυτόν που είπε: «Σε εμένα ανήκει η εκδίκηση, εγώ θα ανταποδώσω», λέει ο Κύριος. Και πάλι: «Ο Κύριος θα κρίνει τον λαό του.» Φοβερό είναι να πέσει κάποιος στα χέρια του ζώντος Θεού»

Αν ο αληθινός Θεός ήταν ο Θεός κάποιας θρησκείας, και δη Αβρααμικής, τότε θα είχε βρει ήδη από πολλού τον τρόπο αυτός ο Θεός να είναι ο ένας και ο ίδιος για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ, και όχι ο ζηλότυπος τιμωρός.

Σε αντίθεση, από την «εμφάνιση» των δογματικών θρησκειών, συμπεριλαμβανομένου και του χριστιανισμού, χωρίστηκαν οι λαοί σε στρατόπεδα και αιματοκύλησαν τον πλανήτη.

Περιττό να σημειώσουμε πως οι οπαδοί του συγκεκριμένου θεού είναι και οι αριθμητικά λιγότεροι, ακόμα και 2000 χρόνια μετα τον ερχομό………….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 21:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Η ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΣΟΒΑΡΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ ΨΥΧΗΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ...ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ Η ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ, ΣΕ ΧΡΥΣΑ ΟΜΟΙΩΜΑΤΑ, ΣΤΙΣ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΑ ...ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ...


Εχεις δίκιο δεν οδηγεί πουθενά, αλλά ΕΛΕΟΣ!!!! σταματήστε να φορτώνεται στο Ευαγγέλιο τις αλητείες ανθρώπων της "εκκλησίας". Μέσα στο Ευαγγέλιο ΔΕΝ υπάρχουν φανουρόπιτες, ΔΕΝ υπάρχουν χρυσά ομοιώματα,ΟΥΤΕ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ, και ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ είναι παγανιστικό να ξύνεις εικόνες και να πίνεις τα ροκανίδια. Όλα τα παραπάνω ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, ΒΛΑΣΦΗΜΟΥΝ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ και απο το Μωσαϊκό νόμο η οποιαδήποτε κατασκευή εικόνας ή ομοιώματος για λόγο λατρείας.
"Ο Θεός είναι πνεύμα και αυτοί που τον λατρεύουν με πνευματικό τρόπο και αληθινά πρέπει να τον λατρεύουν" Αυτά είναι τα λόγια του Ιησού.
Λιτανείες, θαυματουργές εικόνες, μνημόσυνα, φακελάκια σε παπάδες, ράσα και μήτρες των 50 εκατομμυρίων είναι τελείως εκτός του χριστιανικού μηνύματος, μα τελείως!! Όποιοι τα κάνουν και οδηγούν και τον ευρύ λαό να τα κάνει για όφελός τους είναι ένοχοι.
Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι υποστηρίζω κάτι τέτοιες συμπεριφορές; Τις κατακρίνω και καταδικάζω απερίφραστα. Ας βγεί κάποιος σήμερα να πει στο Χριστόδουλο ότι είναι γέννημα οχιάς, ασβεστομένος τάφος και υποκριτής. Αυτά έλεγε ο Ιησούς στο τότε θρησκευτικό κατεστημένο.
Λοιπόν, σταματήστε παρακαλώ να κατηγορείτε με αυτόν τον τρόπο το χριστιανικό μήνυμα και μάθετε το πραγματικό μήνυμα του Ευαγγελίου.

Συγχωρέστε το ύφος μου, αλλά εκνευρίστικα σκεπτόμενος τί κακό έχουν κάνει οι επίσημες "εκκλησίες" στο Ευαγγέλιο.

Όσονα αφορά το Διόνυσο, δε νομίζω ότι ήταν απλά ο προστάτης του κρασιού... Αν δε κάνω λάθος μία από τις μορφές του είναι ο Ζωομορφικός Διόνυσος, μία απο τις παλαιότερες τοτεμικές νοοτροπίες, οπου παίρνει μορφές τράγου, κατσίκας, λιονταριού. Μια άλλη μορφή είναι ο φαλλικός Διόνυσος, στη τιμή του οποίου τελούνταν φαλλικές ιερουργίες και φαλλολατρείες, ενώ η φαλλική φύση του Θεόυ συγκεντρώνει γύρω του τους διαφορους φαλλικούς δαίμονες και ο τρόπος λατρείας του είναι καθαρά οργιαστικός. Να μη πω για τον ωμοφαγικό Διόνυσο(βλέπε Βάκχες του Ευριπιδη) που και πάλι περιλαμβάνει τοτεμικά εμβλήματα ενώ μία από τις πράξεις λατρείας ήταν το ξέσκισμα ενός ζώου και την καταβρόχθιση ωμών τον σαρκών του.
Λοιπόν ως χριστιανός, καταλαβαίνεις γιατί δεν μου κεντρίζει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον να εντρυφήσω στη μελέτη τέτοιων "Θεων" μόνο και μόνο επειδή τους λατρευαν οι πρόγονοί μου. Δεν είναι ότι δε με ενδιαφέρει, απλά δε νομίζω να αποκομίσω και πολλά θετικά στοιχεία.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΘΩΔ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΝ ΩΣ ΘΕΟ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ ΤΟΝ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΗΓΕΜΟΝΑ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ "ΜΕΡΚΟΥΡΙ".

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΑΒΡΑΜ.ΑΒΡΑΜ, ΟΧΙ ΑΒΡΑΑΜ.Η "ΚΑΒΑΛΑ" ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΒΡΑΜ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ.
ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΤΟΥ 1800 Π.Χ.

ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΚΑΙ Ο ΕΥΣΕΒΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΤΟΥ ΑΠΕΔΙΔΑΝ 42 ΒΙΒΛΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΓΝΩΣΗ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο SCHYRE ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ "ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΥΣΤΕΣ".Ο ΑΡΤΕΜΙΔΩΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΟΣΟΝΟΜΑΖΕΙ "ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ". Ο ΣΤΟΒΑΙΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ "ΤΑΣ ΚΡΥΠΤΑΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΡ' ΕΡΜΗ ΜΑΘΟΝΤΕΣ,ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΕΙΣΗΓΗΤΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΕΓΕΝΟΝΤΟ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΤΑΙ".

Ο SCHYRE ΕΠΙΣΗΣ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ, ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΡΗΤΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΩΥΣΗΣ.

ΞΕΡΟΥΜΕ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ (7,22),ΠΩΣ Ο ΜΩΗΣΗΣ ΔΙΣΑΧΤΗΚΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΟ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο H.HALLEY ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΡΙ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ ΣΤΗ ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.

ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΗ.

ΑΣ ΜΗΝ ΠΛΑΤΙΑΖΩ ΟΜΩΣ.
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ



Να είσαι καλά φίλε μου για τα στοιχεία που έφερες.
Δεν τα γνώριζα.
Τελικά ο Ερμής πρέπει να είναι η μεγαλύτερη μορφή των αιώνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 02:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΕΡΜΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 2000 ΕΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ.

ΑΚΟΜΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΒΑΘΕΙΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, ΦΑΝΕΡΑ, ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy