ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Θεός! Ποιός από όλους?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 15:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ μ αυτά...
Μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω,ένα στιγμα των απόψεών σου για να γίνει συζήτηση;

Eυχαρίστως...αλλά, τα του οίεσθαι ειδέναι α μη οίδεν . Ο θεός μαιεύεσθαί με αναγκάζει, γεννάν δ' απεκώλυσεν.

Εγώ λοιπόν δεν είμαι ικανός να δώσω ενα στίγμα τέτοιου είδους.. ούτε να παραφιλολογήσω απαντώντας σε Ακαδημαικό στύλ ``πάντα ειδέναι οιομένους και μέγα φρονούντας επί σοφία``,
ο νοών νοήτω
απαντώντας και στον φίλτατο schwabe για μία μάταια ουσιώδη και δημιουργική αντιπαράθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 16:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μεγάλα του ερωτηματικά ο άνθρωπος τα εμπιστεύεται αρχικά στους ανθρώπους, αλλά δέν πείθεται στις απαντήσεις που παίρνει.

Ύστερα τα εμπιστεύεται στους εκάστοτε Θεούς και πείθεται απόλυτα στις απαντήσεις που.....δέν παίρνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 14:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνον οι αφελείς καλέ μου schwabe θέτουν ερωτήματα που ξέρουν οτι δεν μπορούν να απαντηθούν.
Και θυσιάζουν το χρόνο τους που ολος όλος αντιστοιχεί σε ενα ανοιγόκλεισμα του βλεφάρου σε σχέση με τον αστρικό χρόνο ο οποίος κυλά σε λογαριθμικούς ρυθμούς, αγνοώντας το νόημα.

Εσύ , που θεωρείσαι απο τους πιο πολυσυζητημένους στο θέμα της θρησκείας, που έχεις ασχοληθεί τόσο και τόσο με τους εκάστοτε Θεούς και δεν εχεις καταλήξει πουθενά, ατέρμονες θεωρείες χωρίς νόημα που καταλήγουν πάλι στην αρχή με νέα ερωτηματικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 22:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Λες:
«Μόνον οι αφελείς καλέ μου schwabe θέτουν ερωτήματα που ξέρουν οτι δεν μπορούν να απαντηθούν.»

Όλοι οι Θεοί φίλτατε, διαμέσου των αιώνων πιστεύουνε ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Είναι όμως αφάνταστα ευκολότερο να κάνεις μια μετάνοια και να συρθείς κάπου γονυπετής, παρά να διαβάσεις ένα βιβλίο. «Αυτά» ρωτάνε!

Λες:
«Εσύ, που θεωρείσαι απο τους πιο πολυσυζητημένους στο θέμα της θρησκείας, που έχεις ασχοληθεί τόσο και τόσο με τους εκάστοτε Θεούς και δεν εχεις καταλήξει πουθενά….»

Υπάρχουν διάφορες κοσμοθεωρίες και ερμηνείες του οντολογικού ζητήματος. Ίσως είναι και κομματάκι προσβλητικό να «καταρρίπτουμε» το πιστεύω του αλλουνού. Ίσως να’ναι όμως και ευεργετικό. Μετά μια καταιγίδα βλέπεις αναμένουμε τον ήλιο να λάμψει….

Εκεί που τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα και εκφυλιστικά είναι όταν η εκάστοτε ερμηνεία (π.χ. ο κρατικοδίαιτος χριστιανισμός και οι δημόσιοι υπάλληλοι του) αντί να διευρύνει τον ορίζοντα των ανθρώπων τον περιορίζει ή ακόμη και τον ευνουχίζει.

Για μένα προσωπικά δε, και σύμφωνα με τα όσα ακόμα δεν γνωρίζω, νομίζω ότι έχω κάπου καταλήξει.

«Εν παντί, παντός μοίρα ένεστι» φίλε μου.


Να΄σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 13:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως είναι και κομματάκι προσβλητικό να «καταρρίπτουμε» το πιστεύω του αλλουνού. Ίσως να’ναι όμως και ευεργετικό.

Kαι πάλι καλέ μου φίλε schwabe θα ήθελα να πώ οτι μόνο οι αφελείς μπορούν να προσβληθούν σε μία τέτοια περίπτωση τώρα απο αφελείς είναι γεμάτος ο κόσμος.
Εσύ τουλάχιστον .. γιαυτό είμαι σίγουρος δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.


quote:
Υπάρχουν διάφορες κοσμοθεωρίες και ερμηνείες του οντολογικού ζητήματος.

Κοσμοθεωρίες... απλά θεωρίες... θεωρίες βγαλμένες απο τα βάθη των αιώνων..

quote:
Για μένα προσωπικά δε, και σύμφωνα με τα όσα ακόμα δεν γνωρίζω, νομίζω ότι έχω κάπου καταλήξει.



Περιμένω με αγωνία...που έχεις καταλήξει μόνο μην με αμελήσεις πάλι...σε εχω ρωτήσεις τόσες φορές και δεν μου απαντάς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 17:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου πιστεύω οτι κάθε είδους διάλογος είναι μορφή επικοινωνίας.
Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει πρόθεση για κάτι τέτοιο απ' όλους.

Αν είναι δυνατόν λοιπόν, θα ήθελα επιχειρήματα απ' όλους και όχι ανάκριση και κοσκίνισμα, διότι όλοι διαβάζουμε και παρακολουθούμε τα γραφώμενα λόγω ενδιαφέροντος για το θέμα.

Μας ενδιαφέρουν επομένως οι απόψεις όλων.

Το να ρωτάμε συνεχώς και να καταρρίπτουμε τις όποιες προσπάθειες επιχειρηματολογίας γίνονται απ τον καθένα, δεν προάγει την επικοινωνία,κατά τη γνώμη μου..

Θα πρέπει όλοι να εκθέτουν τις απόψεις τους, όποιες κι αν είναι για να δέχονται ερωτήσεις,κρίσεις και σχόλια επ' αυτών.

Οπως κάνουν και εκείνοι....

Αυτά προς το παρόν....


ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 13:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

νομίζω φίλτατε ότι απαντώ μέσα από τις απόψεις που διατυπώνω.

Με λίγα λόγια.

Δεν πιστεύω (ας μου επιτραπεί..) σε φρενοβλαβείς παραλογισμούς όπως μεταθανάτια ζωή και μετενσάρκωση διαμέσου της οποιασδήποτε πνευματικής τσουλήθρας. Η μεταθανάτια τρομοκρατία και οι κάθε λογής μετα-φυσικοί μεταπράτες είναι απλά δόλιοι έμποροί των επουράνιων. Αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση αποχή από την σκέψη.

Την χειρότερη μάλλον την γνωρίζουμε…..

Δεν υπάρχουν «κακοί» και «καλοί» Θεοί. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ. Δεν μπορούμε να θεωρούμε «λογικό» και «κακό» οτιδήποτε εμείς ως άνθρωποι θεωρούμαι ως τέτοιο. Για ποιόν λόγο εξάλλου το «λογικό» το δικό μας να ταυτίζεται με το λογικό του Σύμπαντος? Θέλω να πω ότι και εμείς είμαστε απλά ένα κομμάτι του όλου.

Η επιθυμία που έχουμε ως έλλογα όντα στο να γονιμοποιούμαι τη θρησκευτική φαντασία, δημιουργεί και βιωματικές ψευδαισθήσεις. Η αυθυποβολή και η υποβολή «καλοπροαίρετων Σωτήρων» μας οδηγούνε δε σε συγκεκριμένα μαντριά. Όποια και εάν είναι αυτά!

Έτσι γίνεται ο αμαθής σοφός, ο αδύνατος δυνατός, ο φτωχός πλούσιος, ο θνητός άνθρωπος…..αθάνατη ψυχή! ΠΟΙΟΣ λοιπόν και ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί που μπορούνε να τα βάλουνε με τη θρησκεία?

Να τα βάλουνε δηλαδή με το ίδιο τους τον εαυτό.

Δεν ξέρω αν τελικά σου απάντησα, αλλά έκανα μια ακόμα προσπάθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 18:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαθόλου καλή η προσπάθεια σου schwabe , με απογοητεύεις.

Δεν απαντάς ευθέως ...

quote:
Δεν πιστεύω (ας μου επιτραπεί..) σε φρενοβλαβείς παραλογισμούς όπως μεταθανάτια ζωή και μετενσάρκωση διαμέσου της οποιασδήποτε πνευματικής τσουλήθρας. Η μεταθανάτια τρομοκρατία και οι κάθε λογής μετα-φυσικοί μεταπράτες είναι απλά δόλιοι έμποροί των επουράνιων. Αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση αποχή από την σκέψη.

Εδώ νομίζω οτι δεν μπορεί κανείς... μα κανείς να απαντήσει..
Οποιος ασχοληθεί με το θέμα αυτό απλά θα ακολουθήσει λανθασμένα μονοπάτια.

quote:
Έτσι γίνεται ο αμαθής σοφός, ο αδύνατος δυνατός, ο φτωχός πλούσιος, ο θνητός άνθρωπος…..αθάνατη ψυχή! ΠΟΙΟΣ λοιπόν και ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί που μπορούνε να τα βάλουνε με τη θρησκεία?
Να τα βάλουνε δηλαδή με το ίδιο τους τον εαυτό.

Ποιό είναι το νόημα να τα βάλεις με τις θρησκείες.??
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο να ασχοληθεί κάποιος με τις θρησκείες???

Η όλη σου προσπάθεια επικεντρώνεται οπως σου εχω ξαναπεί , στις θρησκείες , στους Θεούς, στα δόγματα , στους προφήτες... σωτήρες...
δεν οδηγούν πουθενά, είναι η διαδικασία της εξωτερικής εφικτής αναζήτησης.

Αστα αυτά λοιπόν ... άστα... ενα πράγμα πέσμου... πιστεύεις οτι η ολη ζωή στον πλανήτη Γή.. δημιουργήθηκε κατά τύχη..???

++δηλαδή έτυχαν οι κοσμικές συγκυρίες κατά τέτοιον τρόπο ώστε δημιουργήθηκε η ζωή...?

++ή κάποια άυλη παρουσία φιλοσοφημένα μελέτησε την όλη διαδικασία της δημιουργίας...?


Edited by - allzzaro on 23/06/2004 19:23:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Λες:
«Kαθόλου καλή η προσπάθεια σου schwabe , με απογοητεύεις.»


Πάντως, και για να κοιτάμε και στην αντίπερα όχθη, έχε υπ’όψιν σου πως πολλοί δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη. Επίσης, εάν επάνω σε έναν κατάλευκο πίνακα σχηματίσω ένα κύκλο με λευκό χρώμα μάλλον δεν θα τον δεις. Σημαίνει πως δεν υπάρχει?

Φαντάζομαι να γίνομαι κατανοητός…..

Λες:
«Ποιό είναι το νόημα να τα βάλεις με τις θρησκείες.??
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο να ασχοληθεί κάποιος με τις θρησκείες???»

Μα φίλτατε allzzaro, θρησκεία είναι και η ελληνικότητα. Η κάθε θρησκεία «αναζητά» μέσα από τις διδαχές της το οντολογικό θέμα (το «αναζητά» με πολλή κατανόηση…). Το θέμα που αναζητά και η θρησκεία της επιστήμης: Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

ΓΙΑΤΙ δηλαδή δεν μπορείς να καταλάβεις την ενασχόληση με την θρησκεία???

Λες:
«δεν οδηγούν πουθενά, είναι η διαδικασία της εξωτερικής εφικτής αναζήτησης.»

Δεν θα το’λεγα. Άμορφη και απρόσωπη η Συμπαντική ουσία, και εκφράζεται με διάφορες μορφές και πρόσωπα. Για να κατανοήσουμε τα λόγια του Ηράκλειτου π.χ. θα πρέπει να μελετήσουμε διάφορες κοσμοθεωρίες. Και αυτή η μελέτη δεν είναι απλά μια εξωτερική αναζήτηση.

Λες:
«πιστεύεις οτι η ολη ζωή στον πλανήτη Γή.. δημιουργήθηκε κατά τύχη..???»

Ο πόθος αθανασίας και η μη παραδοχή του μηδενισμού με το θάνατο, είναι ένα βασικό υπαρξιακό αίτημα των ανθρώπων. Ο «δημιουργός Θεός» είναι μια φαντασιακή επινόηση ως αντίδραση στην απειλή της εκμηδένισης του ανθρώπου με τον θάνατο.

Ναι, είμαι της άποψης πως όλα είναι προϊόν φυσικής εξελικτικής διαδικασίας. Μιας διαδικασίας που κάποια στιγμή θα έχει ημερομηνία λήξης. Εάν το θέτεις ως τύχη, τότε μπορούμε να το πούμε και τύχη.

Πάντως δεν είναι ούτε «πρόνοια» ούτε και οποιαδήποτε άλλη επέμβαση. Ταπεινή μου άποψη πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ

ΜΗΣΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝΩ ΟΙ ΑΘΕΟΙ ΟΧΙ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 01:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστότατο!!

A reason 2 start over new, 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 14:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis,

πολλοί λένε πολλά και σίγουρα για όλα υπάρχει και ένας αντίλογος. Μόνο που η διαφορετικότητα είναι εκείνη που αναδεικνύει την επόμενη πρόκληση και όχι η συμβατική άποψη. Το ίδιο και για τον ή τους Θεούς.

Δεν θα συμφωνήσω καθόλου με την άποψη του πιστού που μας αναφέρεις, διότι κανείς τους δεν μπόρεσε έως σήμερα να αποδείξει πως διαμέσου των αιώνων οι «Θεοί» δεν πίστεψαν ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Δεν μπορούμε να αγαπάμε αυτόν που φοβόμαστε! Αν πιστέψουμε όμως πως η ύπαρξη μας εξαρτάται κατά κάποιον τρόπο από αυτόν που φοβόμαστε και για αυτόν τον λόγο ακριβώς πρέπει να τον αγαπάμε, τότε ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ να γυρίσουμε τον φόβο μας σε αγάπη.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τον Θεό που δύναται να εξευμενισθεί από την λατρεία μας η τις εκδηλώσεις αγάπης: η ταύτιση του «φοβείστε το Θεό» με το «αγαπάτε το Θεό» σε ένα ΑΦΥΣΙΚΟ συναίσθημα…..αγαποφοβίας!

Για αυτό και δεν «βγαίνει» ποτέ αυτή η προσπάθεια σε καλό………


«Μη δια φόβον, αλλά δια το δέον απέχεσθαι των αμαρτημάτων» μας λένε τα λόγια του Δημόκριτου. Όχι από φόβο, αλλά από ΚΑΘΗΚΟΝ λοιπόν να μην σφάλουμε.

Μια φυσιοκρατική και ευδαιμονιστική ηθική, όπου το αγαθό ταυτίζεται με την φυσιολογική κατάσταση του ανθρώπου και το κακό με την παθολογική, είναι η βάση αποδοχής μιας ανθρωποκεντρικής ιδεολογίας. Μια τέτοια βάση, μη δογματική, μπορεί συνεχώς να μετατρέψει ή να αναθεωρήσει τις θέσεις της αν διαπιστώσει πως είναι αντίθετες με την ανθρώπινη εμπειρία.

Για αυτό και είμαι της άποψης πως δεν χρειάζεται να φοβόμαστε κανέναν «Θεό», παρά να στηριζόμαστε στον ορθολογισμό, στη διαλεκτική και στην επιστημονική βεβαιότητα.

Εξάλλου, τι πάει να πει «Άθεος»? Άθεος και οπαδός της Αθεΐας είναι ακριβώς εκείνος που αρκείται μακάριος στην πίστη ενός παραδοσιακού Θεού-μύθου, και όχι αυτός που αναζητά μέσα από τις επιστήμες και τις θρησκείες την αληθινή Θεότητα.

Να’σαι καλά φίλε μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 14:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, είμαι της άποψης πως όλα είναι προϊόν φυσικής εξελικτικής διαδικασίας. Μιας διαδικασίας που κάποια στιγμή θα έχει ημερομηνία λήξης. Εάν το θέτεις ως τύχη, τότε μπορούμε να το πούμε και τύχη.

Kατάλαβα το νόημα σου schwabe.
Σεβαστή η άποψή σου.
Δεν θεωρείς κάν οτι αυτη η φυσική εξελικτική διαδικασία ήταν ελεγχόμενη ,κατευθυνόμενη απο κάποια ανώτερη δύναμη....

Δεν μπορώ να πώ οτι είναι λανθασμένη η άποψή σου , αλλά ούτε και σωστή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 22:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

την άποψη μου την έχεις λοιπόν. Θα'θελα όμως να έχουμε και την δική σου τεκμηρίωση.

Λοιπόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την άποψη μου την έχεις λοιπόν. Θα'θελα όμως να έχουμε και την δική σου τεκμηρίωση.

Aπαιτητικέ...


Εγώ έχω πάρει το αλλο μονοπάτι...
Πιστεύω οτι η φύση απο μόνη της ποτέ δεν θα ήταν σε θέση να δημιουργήσει τέτοιους τέλειους μηχανισμούς.
Ο κύκλος της ζωής σε οτι αφορά το φυτικό - ζωικό κόσμο τα τόσα ΤΕΛΕΙΑ δημιουργήματα και οπωσδήποτε ο άνθρωπος ενας τέλειος μπορώ να πώ τελειότατος μηχανισμός τόσο στο εξωτερικό του όσο και στο εσωτερικό του...
Οχι καλέ μου φίλε schwabe δεν μπορώ να συμφωνήσω οτι δημιουργήθηκε κατά τύχη.

Ταπεινή μου γνώμη ....
Υπάρχει Δημιουργός... και το νόημα της δημιουργίας...
Οπωσδήποτε .. οχι για να έχει παρέα ο Δημιουργός...
αλλά ... η ύπαρξη ενός κόσμου schwabe.

Bέβαια δεν οραματίζομαι το δημιουργό σαν εναν καλό και συχνά οργισμένο , με άσπρα γένεια παπούλη ο οποίος αρέσκεται σε θυσίες, αρχοντικές εκκλησίες, κλειδούχο εθνών οπου πιάνει κουβέντα με οποιον του συμφέρει....

Toν οραματίζομαι μέσα απο τα μάτια του κάθε δημιουργήματος του είτε αυτό ανήκει στο ζωικό βασίλειο ή στο φυτικό βασίλειο , εχω τις δικές μου απόψεις σχετικά με το μέλημα της Θείας Δημιουργίας σε οτι αφορά τις σχέσεις ανθρώπου-δημιουργημάτων, οι οποίες βασίζονται οχι απλά σε ιδεολογίες... αλλά σε βαθύτερες φιλοσοφημένες έννοιες.

Εκεί λοιπόν επικεντρώνω το νόημα.. λέγοντας οτι ασχολούμαστε με τη φλούδα του καρπού και οχι με το εσωτερικό του καρπού...

Edited by - allzzaro on 25/06/2004 16:36:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 18:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο προηγουμενο μηνυμα δεν τοποθετηθηκα θα το κανω τωρα

δεν πιστευω σε κανενα θεο/θεους,θεες
πιστευω στην αιωνια υπαρξη του συμπαντος στην γεννηση και θανατο ηλιακων συστηματων
το οτι ηπαρχουν οντα τελειως διαφορετικα απο εμας δεν τα κανει θεους


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 20:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

σεβαστή η άποψη σου φίλε μου. Εξάλλου, εάν δεν υπήρχανε οι τόσο διαφορετικές απόψεις περι του θέματος "Δημιουργός" θα είμασταν μια πολύ βαρετή κοινωνία

Για μένα προσωπικά το "Νοείν" του Σύμπαντος οι άνθρωποι το ονόμασαν Θεό. Το "Νοείν" του ανθρώπου το ονόμασαν Ψυχή.

Ο "Θεός-Δημιουργός", η καλύτερα το Θείον, ταυτίζεαι με το Άπειρον. Αυτό όμως είναι ουσία αγέννητη και αθάνατη, άχρονη και απροσδιόριστη, που εμπεριέχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενυπάρχει στα πάντα και αποτελεί την ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ των πάντων, δηλαδή την αιτιοκρατική κυβερνητική.

"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΠΑΣΙ" επομένως.

Κάθε άλλος προσδιορισμός του Θεού αποτελεί συναισθηματική, νοητική, φαντασιακή, βουλητική και ενορατική προβολή του ανθρώπου.

Και για σκέψου φίλτατε, υπάρχει τίποτα πιο "υπερ-φυσικό" απο.......την ίδια την φύση??

Ο "Θεός-Δημιουργός" των ανθρώπων είναι η μεγεθυσμένη ηχώ της ανθρώπινης φωνής για δικαιοσύνη. Μια ηχώ που ακούγεται απο το μεγάφωνο της φαντασίας......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 11:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο "Θεός-Δημιουργός", η καλύτερα το Θείον, ταυτίζεαι με το Άπειρον. Αυτό όμως είναι ουσία αγέννητη και αθάνατη, άχρονη και απροσδιόριστη, που εμπεριέχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενυπάρχει στα πάντα και αποτελεί την ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ των πάντων

Aν δεν κάνω λάθος ... προηγουμένως τοποθετήθηκες ``τυχαία`` σε οτι αφορά την προέλευση της ζωής στον πλανήτη.

Τώρα τοποθετείσαι διαφορερικά μιλώντας για ``μία ουσία`` αθάνατη, άχρονη και απροσδιόριστη ονομάζοντας την ``Φύση`` ``Θεία Φύση``.

Αρα λοιπόν δέχεσαι τη Θεία Φύση ως Δημιουργό της ζωής επάνω στον πλανήτη.

Η Φύση βέβαια απο μόνη της δεν δημιούργησε τίποτα.
Αν δεν υπάρξει ο σπόρος δέντρο δεν πρόκειται να φυτρώσει.
Το οτι η Φύση συμβάλλει στη διαδικασία της δημιουργίας ναί, αλλά απλά αποτελεί εναν παράγοντα.
Αν πάρουμε ενα κουτί μπογιά και το χύσουμε στο πάτωμα ... δεν πρόκειται να σχηματιστεί μία εικόνα με οποιες προσπάθειες και να κάνουμε. Η ανθρώπινη νοημοσύνη είναι εκείνη που θα μπορέσει να δώσει σχήμα, ομορφιά, αρμονία, ζωή.

Μία τυχαία δημιουργία ζωής στον πλανήτη απο ``κοσμικές συγκυρίες`` ταυτίζεται με το χύσιμο της μπογιάς...

Η εικόνα της ζωής του πλανήτη μαρτυρά εναν δημιουργό καλλιτέχνη..
εναν καλλιτέχνη με αρχές, εναν καλλιτέχνη με όραμα, εναν καλλιτέχνη έμπειρο που δεν έκανε λάθη.

Το νόημα συμπαθέστατε φίλε schwabe για μένα είναι , οτι πρέπει να αναγνωρίσουμε το έργο του Δημιουργού μιας και αποτελούμε μέρος του και οχι μόνο , αλλά είμαστε και τα μοναδικά όντα που μπορούμε , έχουμε τη δυνατότητα να το αναγνωρίσουμε.
Χρέος μας και αποστολή μας, θεωρώ οτι είναι η διατήρηση αλλά και η συνέχιση του έργου αυτού.

Τώρα πως μπορεί κάποιος να συμβάλλει θετικά σε οτι αφορά την αποστολή αυτή...???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 12:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis
quote:
δεν πιστευω σε κανενα θεο/θεους,θεες
πιστευω στην αιωνια υπαρξη του συμπαντος στην γεννηση και θανατο ηλιακων συστηματων
το οτι ηπαρχουν οντα τελειως διαφορετικα απο εμας δεν τα κανει θεους

Δεν εχω συναντήσει όντα διαφορετικά απο εμάς..
Σε οτι αφορά την ύπαρξη του σύμπαντος.. είμαστε βαθιά νυχτωμένοι
Βαθύτατα
Εχουμε μέλλον ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 12:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Λες:
«Η Φύση βέβαια απο μόνη της δεν δημιούργησε τίποτα.
Αν δεν υπάρξει ο σπόρος δέντρο δεν πρόκειται να φυτρώσει.»

Μα, το’χω πει φίλτατε. Υπάρχει τίποτα πιο «υπερ-φυσικό» από την ίδια την (άγνωστη!) φύση? Το ότι δεν έχουμε ακόμη κατανοήσει όλες τις εξελικτικές διαδικασίες που λαμβάνουνε χώρα στο Σύμπαν δεν σημαίνει πως απαραίτητα υπάρχει κάποιος (υποστασιοποιημένος) «Δημιουργός».

Παλαιότερα οι άνθρωποι μη μπορώντας να εξηγήσουνε θεομηνίες απέδιδαν χαρακτηριστικά στους «Θεούς». Σήμερα όχι πλέον. Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή με την πλήρη αποκρυπτογράφηση. Έχε υπομονή………..

Το «Εν και Παν» που επισημαίνω ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ «ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ». Ο «θεός» ή το Θείο που αναφέρω δεν είναι ούτε πρόσωπο ούτε και κάποια δύναμη που δρα με οφέλη ή ζημίες για τον άνθρωπο.

Η θεότητα είναι ακριβώς το «Εν και Πάν». Όσοι πιστεύουν σε αυτό, σε αυτή την έννοια του Θείου, πιστεύουν και στο Θεό. Πέρα από την έννοια αυτή μπαίνουμε στη σφαίρα του μύθου και του συμβόλου.

Λες:
«Μία τυχαία δημιουργία ζωής στον πλανήτη απο ``κοσμικές συγκυρίες`` ταυτίζεται με το χύσιμο της μπογιάς...»

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! Δεν μπορούμε να δίνουμε φαντασιακή υπόσταση σε κάτι επειδή απλά δεν το γνωρίζουμε. Με το ίδιο σκεπτικό φίλτατε πριν 2000-3000 χρόνια απέδιδαν «Θεϊκή παρέμβαση» σε εκατοντάδες πράγματα τα οποία σήμερα έχει απομυθοποιήσει η επιστήμη.

Πολύ «ξεκούραστο» μου ακούγεται αυτό που θέλεις να ισχύει………

Λες:
«Η εικόνα της ζωής του πλανήτη μαρτυρά εναν δημιουργό καλλιτέχνη..
εναν καλλιτέχνη με αρχές, εναν καλλιτέχνη με όραμα, εναν καλλιτέχνη έμπειρο που δεν έκανε λάθη.»

Δεν έκανε λάθη?? Σου μοιάζει εσένα ετούτος ο κόσμος «χωρίς λάθη»? Οι τερατωγεννήσεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Οι απίστευτες γενετικές ανωμαλίες που συνεχώς ανακαλύπτονται ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Οι διάφοροι κατακλυσμοί, οι παγετώνες, οι τεράστιοι σεισμοί και οι εκρήξεις ηφαιστείων που αφάνισαν τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια από προσώπου γης από λαούς ολάκερους έως ηπείρους, σου μοιάζουνε ως «έργο ενός καλλιτέχνη με αρχές και…..όραμα»?

Παράξενες «αρχές» και ορέξεις πρέπει να’χε ετούτος ο…καλλιτέχνης φίλτατε!

Ένας τέλειος «θεός» που συνάμα δημιουργεί ΕΞΟΧΩΣ ατελείς κόσμους αντιφάσκει στον εαυτό του φίλε μου.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι ο «Δημιουργός» η φύση και όχι κάποιος καλλιτέχνης. Διότι ένας «καλλιτέχνης» μάλλον θα έκαμνε και λίγο καλύτερη δουλειά……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λές....
quote:
Δεν έκανε λάθη?? Σου μοιάζει εσένα ετούτος ο κόσμος «χωρίς λάθη»? Οι τερατωγεννήσεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Οι απίστευτες γενετικές ανωμαλίες που συνεχώς ανακαλύπτονται ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Οι διάφοροι κατακλυσμοί, οι παγετώνες, οι τεράστιοι σεισμοί και οι εκρήξεις ηφαιστείων που αφάνισαν τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια από προσώπου γης από λαούς ολάκερους έως ηπείρους, σου μοιάζουνε ως «έργο ενός καλλιτέχνη με αρχές και…..όραμα»?


Λέω...

quote:
Το νόημα συμπαθέστατε φίλε schwabe για μένα είναι , οτι πρέπει να αναγνωρίσουμε το έργο του Δημιουργού μιας και αποτελούμε μέρος του και οχι μόνο , αλλά είμαστε και τα μοναδικά όντα που μπορούμε , έχουμε τη δυνατότητα να το αναγνωρίσουμε.
Χρέος μας και αποστολή μας, θεωρώ οτι είναι η διατήρηση αλλά και η συνέχιση του έργου αυτού.

Λάθη λοιπόν στη κατασκευή δεν έκανε...μην του ρίχνεις ολα τα βάρη επάνω του...
Εσύ και (γενικά ολοι μας) δεν αισθάνεσαι υπεύθυνος για τυχόν προβλήματα που εχεις προκαλέσει ηθελημένα ή και άθελά σου.
Ποιός ευθύνεται για τις γεννετικές ανωμαλίες.
Οχι σκέψου και πέσμου ποιός ευθύνεται????
Γνωρίζεις μήπως και αν στο παρελθόν ο ανθρώπινος παράγοντας να ευθύνεται ΑΠΟ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ για τις γενετικές ανωμαλίες καθώς και για τις διανοητικές??
Ποιός ευθύνεται για τους παγετώνες που λιώνουν TΩΡΑ.??? πέσμου ποιός...???
Και ποιός ευθυνόταν για τους παγετώνες που ελιωσαν πρίν απο 12.000 χρόνια... ++ΕΔΩ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΝΩΡΙΖΑΝ.++

Φωνάζουν οι επιστήμονες ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ...ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΓΙΚΉ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ... αλλά ρίχνεις τις ευθύνες αλλού

Ποιός ξέρει και στο παρελθόν οι καταστροφές αυτές δεν είχαν σχέση με ανθρώπινες ενέργειες...
Αυτό πως και δεν το σκέφτηκες
Μήπως ευθυνεται η αρχη της δημιουργίας για το φαινόμενο El Ninio.
Mήπως ευθύνεται η αρχή της δημιουργίας για παλλοιριακά κύματα.
Μήπως ευθύνεται η αρχή της δημιουργίας για το AIDS.
Μήπως ευθύνεται για τον καρκίνο.
Ευθύνεται για τους πολέμους???
Ευθύνεται για τους λαούς που πεινούν???
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ???


Θα ήταν ικανοποιημένος ο άνθρωπος να ζήσει ΑΘΑΝΑΤΟΣ..
Πιστεύεις οτι είμαστε σε θέση να ζήσουμε σαν ΑΘΑΝΑΤΟΙ..??
Μήπως πρέπει να ρίξουμε και εκεί ευθύνες για το οτι δεν είμαστε ΑΘΑΝΑΤΟΙ????

Και ποιός μας πληροφόρησε οτι δεν ΕΥΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΌ ΕΜΕΙΣ??

Ατέλειες λοιπόν .. ίσως ... λάθη οχι ...αν οι ατέλειες καταλήγουν σε λάθη ... υπεύθυνοι ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ...

``Τι μου λές εμένα`` ``εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι κουρτίνες μου να λάμπουν`` , ``Αυτά που μου λές για το που πάνε να νερά που πλένω τις κουρτίνες μου ...``
Και που να μιλήσω απο τα τοξικά απόβλητα , νομίζω οτι με πιάνεις να μην λέω πολλά...

Ας αναλογιστούμε λοιπόν τις ευθύνες μας και τα λάθη μας πρώτα ... ας τα παραδεχθούμε... και ας συμβάλλουμε τουλάχιστον να συμβάλλουμε στην αποκατάσταση τους... και ας μην τα φορτώνουμε σε άλλους.


Edited by - allzzaro on 26/06/2004 14:30:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 13:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορούμε να δίνουμε φαντασιακή υπόσταση σε κάτι επειδή απλά δεν το γνωρίζουμε

Δώσε λοιπόν εσύ μια χειροπιαστή υπόσταση σε κάτι που το γνωρίζεις...
Αφού δεν γνωρίζεις τίποτα...
Απολύτως τίποτα...
Οπως και εγώ...
Υποθέσεις κάνουμε...

Σου είπα οτι είμαστε βαθιά νυχτωμένοι .. ίσως στο μελλον οπως είπες κάτι να μάθουμε...αλλά απέχουμε έτη φωτός μακρυά και κινούμαστε με πολύ αργούς ρυθμούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 13:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το «Εν και Παν» που επισημαίνω ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ «ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ».

Δηλαδή θές να πείς οτι την Ακρόπολη δεν την έφτιαξε αρχιτέκτονας. Φύσηξε ο αέρας και δημιουργήθηκε...
Δεν βλέπεις γύρω σου οτι τα πάντα εχουν φτιαχτεί βάσει σχεδίου..

quote:
Ο «θεός» ή το Θείο που αναφέρω δεν είναι ούτε πρόσωπο ούτε και κάποια δύναμη που δρα με οφέλη ή ζημίες για τον άνθρωπο.

Φαίνεται οτι δεν διάβασες καλά
++``πάντα ειδέναι οιομένους και μέγα φρονούντας επί σοφία``,
ο νοών νοήτω ++
που αναφέρω πρωτίστως...

Εγώ προσπαθώ να σου πώ οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για την ταυτότητα του Δημιουργού, οποιος και αν είναι ...ΔΕΝ ΞΈΡΟΥΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ...
Βλέπουμε ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ...στα οποία συμπεριλαμβανόμαστε και εμείς... και σε ρωτώ τι πρέπει να κάνουμε...???
Και εσύ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ποιά είναι η ταυτότητα του Δημιουργού....

Στο είπα απο την αρχή οτι είναι ΜΑΤΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...και αν σε περίπτωση προσπαθήσουμε διεξάγουμε αναζήτηση .... το συμπέρασμα που θα βγάλουμε θα είναι αμφίβολο και αναξιόπιστο...

Edited by - allzzaro on 26/06/2004 13:36:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 13:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλαιότερα οι άνθρωποι μη μπορώντας να εξηγήσουνε θεομηνίες απέδιδαν χαρακτηριστικά στους «Θεούς». Σήμερα όχι πλέον. Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή με την πλήρη αποκρυπτογράφηση. Έχε υπομονή………..

Αχ ... schwabe... Περιμένεις και εσύ την ``Θεωρία Των Πάντων``..
Ασε πρώτα να τεκμηριωθεί σαν ``Θεωρία``

Ο φουκαράς ο Αινστάιν... είχε πάρει λάθος δρόμο...ήταν σίγουρος ομως... μετά απο τόσα χρόνια αποδεικνύεται οτι η μη αποδοχή του στον Κβαντισμό ήταν λάθος μονοπάτι....
Τώρα πάλι αρχίζουν να λένε οτι ήταν σωστό....
Και εσύ περιμένεις αποκρυπτογράφηση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 16:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro λες

Δεν εχω συναντήσει όντα διαφορετικά απο εμάς..
Σε οτι αφορά την ύπαρξη του σύμπαντος.. είμαστε βαθιά νυχτωμένοι
Βαθύτατα
Εχουμε μέλλον ....


τον θεο τον εχεις συναντησει? οχι
γιατι απορηπτεις την υπαρξη αλλων οντων? μηπως γιατι με την υπαρξη τους χανεις το προνομιο του αγαπιτου δυμιουργιματος?
αφου παραδεχεσε οτι ειμαστε βαθια νυχτωμενοι σε οτι αφορα την υπαρξη του συμπαντος τοτε πως μας λες οτι οι αποψεις μας ειναι λαθος με μονο κριτηριο το οτι δεν δεχωμαστε την υπαρξη του θεου?

για τις τερατογενεσεις αυτες υπηρχαν και θα υπαρχουν οχι μονο στον ανθρωπο αλλα και σε ολες τις μορφες ζωης

αναφορες για <<λαθη>> της φυσης υπαρχουν και απο την κλασικη ελλαδα
και τοτε δεν ειχαν προβλημα με μολυνση


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 16:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Λες:
«Ατέλειες λοιπόν .. ίσως ... λάθη οχι ...αν οι ατέλειες καταλήγουν σε λάθη ... υπεύθυνοι ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ...»

ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΤΑΤΕ! Και μάλιστα ΟΙΚΤΡΟ λάθος με σημαντικές προεκτάσεις.

Εάν υπήρχε ένας τέλειος δημιουργός, όπως εσύ τουλάχιστον υπονοείς, τότε δεν θα μας άφηνε να παλεύουμε και να βασανιζόμαστε με ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ, παρά θα είχε δημιουργήσει κάτι το εμφανώς τελειότερο.

Η λέξη «ατέλεια» σημαίνει όμως ουσιαστικά ΚΑΙ λάθος. Όσο και αν δεν θέλεις να το πιάσεις στο στόμα σου. Η λέξη «τελειότητα» σημαίνει αρτιότητα-πληρότητα. Η λέξη «ατέλεια» σηματοδοτεί ακριβώς την διαφορά: το ελάττωμα-το λάθος.

Έτσι έχουμε έναν κόσμο με ατελείς συντελεστές και στοιχεία (δηλαδή με τεράστια επιμέρους λάθη), τον οποίο συνάμα τον κατασκεύασε ένας……«τέλειος δημιουργός»? Και για το ότι πρέπει να ζούμε και να εξελισσόμαστε με αυτά τα επιμέρους ΛΑΘΗ («ατέλειες») φταίμε…….εμείς οι ίδιοι??

Για ξανασκέψου ΤΙ λες……….

Λες:
«Δώσε λοιπόν εσύ μια χειροπιαστή υπόσταση σε κάτι που το γνωρίζεις...»

Εγώ δεν επιθυμώ να βαφτίσω τίποτα απλά και μόνο επειδή είναι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ άγνωστο. Αυτά που βλέπω και αισθάνομαι έχουνε όνομα και εμφανείς ιδιότητες.

Σκέψου λίγο ότι προσπαθείς να «ερμηνεύσεις» μια ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ η οποία σιωπούσε, σιωπά και…θα συνεχίσει να σιωπά!

Η αδιαφορία και απρονοησία της μητέρας φύσης για τον άνθρωπο, γέννησε φίλτατε και τον παρηγορητικό μύθο για τον «Δημιουργό Θεό»…….

Λες:
«Δηλαδή θές να πείς οτι την Ακρόπολη δεν την έφτιαξε αρχιτέκτονας. Φύσηξε ο αέρας και δημιουργήθηκε...»

Ας είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι φίλτατε……..

Λες:
«Εγώ προσπαθώ να σου πώ οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για την ταυτότητα του Δημιουργού, οποιος και αν είναι ...ΔΕΝ ΞΈΡΟΥΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ...»

Ίσως σε βοηθήσουνε τα λόγια του Μέγα Σοφού Ηράκλειτου.

ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΣ? ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ!
ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ!

Ο θρόνος του «Θεού» δεν βρίσκεται στα νέφη του ουρανού φίλτατε allzzaro αλλά στο νεφέλωμα της αέναης ανθρώπινης φαντασίας. Μια φαντασία που τον κρατάει πολλές φορές όρθιο…..

Φοβερό στοιχείο της φύσης φίλτατε ο θνητός άνθρωπος. Μπορεί και πλάθει……….αθάνατους θεούς!

Πάντως, και για να μην ξεχνούμε και τον ορθό Λόγο και την εννοιολογία του, με τα «ίσως», τα «μπορεί», και το «δεν ξέρουμε», στήνονταν αλλά και συνεχίζουνε να στήνονται φίλε μου τα διάφορα ιερατεία.

Δεν νομίζεις??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 17:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τον θεο τον εχεις συναντησει? οχι
γιατι απορηπτεις την υπαρξη αλλων οντων? μηπως γιατι με την υπαρξη τους χανεις το προνομιο του αγαπιτου δυμιουργιματος?
αφου παραδεχεσε οτι ειμαστε βαθια νυχτωμενοι σε οτι αφορα την υπαρξη του συμπαντος τοτε πως μας λες οτι οι αποψεις μας ειναι λαθος με μονο κριτηριο το οτι δεν δεχωμαστε την υπαρξη του θεου

Δεν απορρίπτω τίποτα.. ακόμα και τις απόψεις του schwabe...
Αντιθέτως ... διαβάζω και τόπικ δικά σου ... σχετικά για τον Εωσφόρο... δεν απορρίπτω τίποτα λοιπόν....
Εχω πολλές φορές διατυπώσει τις απόψεις μου στο χώρο αυτό για τα περί του Κατακλυσμού καθώς και την χρονολογία του Κατακλυσμού του Νώε οπως για το βιβλίο του Ενώχ...

Ιδόντες δε οι υιοί του Θεού τις θυγατέρας των ανθρώπων ότι καλαί εισίν, έλαβαν εαυτοίς γυναίκας από πασών, ων εξελέξαντο. Και είπε Κύριος ο Θεός. Ου μη καταμείνει το πνεύμα μου εν τοις ανθρώποις τούτοις εις τον αιώνα. Δια το είναι αυτούς σάρκας, έσονται δε αι ημέραι αυτών εκατόν είκοσι έτη. Οι δε γίγαντες ήσαν επί της γης εν ταις ημέραις εκείναις. Και μετ΄ εκείνο ως αν εισεπορεύοντο οι υιοί του Θεού προς τας θυγατέρας των ανθρώπων, και εγεννώσιν εαυτοίς. Εκείνοι ήσαν οι γίγαντες οι απ΄ αιώνος, οι άνθρωποι οι ονομαστοί. (Γένεσις ΣΤ 1-4)

Τίποτα δεν απορρίπτω ... είμαι αναζητητής ... ανεξάρτητα ομως απο την αναζητησή μου μπορώ παράλληλα να κάνω το χρέος μου γνωρίζοντας το σκοπό της Δημιουργίας μου ... απο όπου και αν προέρχεται....


ΥΓ schwabe σου ζητώ συγνώμη ... θα σου απαντήσω αυριο...

Edited by - allzzaro on 27/06/2004 17:32:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 15:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν υπήρχε ένας τέλειος δημιουργός, όπως εσύ τουλάχιστον υπονοείς, τότε δεν θα μας άφηνε να παλεύουμε και να βασανιζόμαστε με ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ, παρά θα είχε δημιουργήσει κάτι το εμφανώς τελειότερο.

Δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω ...γιατί οι ατέλειες αυτές έγιναν σκόπιμα ή ασκόπως..

Οι τόσες συζητήσεις με κληρικούς και αναζητητές
δεν εχω βρεί κάποια λογική εξήγηση... γνωρίζω πολλές απαντήσεις για μια εποικοδομητική αντιπαράθεση αλλά..

quote:
Σκέψου λίγο ότι προσπαθείς να «ερμηνεύσεις» μια ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ η οποία σιωπούσε, σιωπά και…θα συνεχίσει να σιωπά!

Μά και η δική σου άποψη στηρίζεται επάνω στην σιωπή...


quote:
Ο θρόνος του «Θεού» δεν βρίσκεται στα νέφη του ουρανού φίλτατε allzzaro αλλά στο νεφέλωμα της αέναης ανθρώπινης φαντασίας. Μια φαντασία που τον κρατάει πολλές φορές όρθιο…..

Ισως... εγώ λέω ίσως....δεν μπορώ να πώ οτι είναι έτσι αλλά οχι και αλλοιώς...Εγώ αυτό που δεν θέλω .. είναι να ακούω το ``είμαι σίγουρος`` και το ξαναλέω κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

quote:
Πάντως, και για να μην ξεχνούμε και τον ορθό Λόγο και την εννοιολογία του, με τα «ίσως», τα «μπορεί», και το «δεν ξέρουμε», στήνονταν αλλά και συνεχίζουνε να στήνονται φίλε μου τα διάφορα ιερατεία.

Δεν νομίζεις??


Ναι αλλά με τα ίσως, τα μπορεί βγαίνει και κάποια άκρη...

Είδες οτι στην αρχή της συζήτησης ήμουν επιφυλακτικός σε οτι αφορούσε την αντιπαράθεση...
Τώρα ομως με άναψες... και θα έχεις αντιπαράθεση


Να αλλάξουμε ατμόσφαιρα...

Εχω δώσει μία απάντηση στο γηγενή... ως αναζητητής της Βίβλου .. γιατί την έχεις ξεφυλίσει έτσι???... την έχεις ξεζουμίσει..θα έλεγα
θέλω να μου ερμηνεύσεις το νόημα...
Μην μου πείς οτι ο ΕΝΩΧ δεν ξέρει τί έγραφε??
Πώς σχολιάζεις το γεγονός αυτό της συγχώνευσης των αγγέλων με των θνητών... ???
Και πως σχολιάζεις το οτι πρίν απο τον κατακλυσμό ζούσαν ο καθένας αρκετές εκατοντάδες χρόνια...

Edited by - allzzaro on 28/06/2004 15:52:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 00:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Λες:
«Δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω ...γιατί οι ατέλειες αυτές έγιναν σκόπιμα ή ασκόπως..»

Μακάρι να’τανε φίλε μου όλοι τόσο ειλικρινείς. Η «Θεία πρόνοια» και η Σοφία του όποιου «Δημιουργού», έπρεπε να εκδηλωθούνε ΠΡΙΝ τη δημιουργία των δύσμοιρων ανθρώπων. Ύστερα από την δημιουργία, ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΦΕΛΗ!

Λες:
«Μά και η δική σου άποψη στηρίζεται επάνω στην σιωπή...»

Έως σήμερα, και εάν συγκρίνουμε π.χ. τα τελευταία 2.500 χρόνια, η επιστήμη έσπασε πολλά φράγματα σιωπής φίλτατε allzzaro. Φράγματα που πριν τα απέδιδαν στους «Θεούς» και τον «Άγνωστο Δημιουργό». Εάν έχουνε δοθεί λοιπόν απαντήσεις στην σιωπή αυτές ήρθανε από τους Ενιστές-Υλιστές.

Στον αντίποδα, και συγκεκριμένα στην πνευματοκρατία, δεν κατέστη δυνατό να απαντηθεί ΠΟΤΕ τίποτα. Νομίζεις ότι είναι…..τυχαίο?

Λες:
«Και πως σχολιάζεις το οτι πρίν απο τον κατακλυσμό ζούσαν ο καθένας αρκετές εκατοντάδες χρόνια...»

Αυτό πάλι……..ΤΙ είναι ρε allzzaro?? Από ΠΟΥ προκύπτει ετούτο? Μήπως θε’θελες να το σχολιάσεις λίγο περισσότερο?


Η ανθρώπινη αλαζονεία βαδίζει με δυο πόδια. Το ένα είναι η «καθ’ομοίωσιν» προς το Θεό και το άλλο η μεταθανάτια θέωση.


«Ες αύριον τα σπουδαία»…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 14:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακάρι να’τανε φίλε μου όλοι τόσο ειλικρινείς. Η «Θεία πρόνοια» και η Σοφία του όποιου «Δημιουργού», έπρεπε να εκδηλωθούνε ΠΡΙΝ τη δημιουργία των δύσμοιρων ανθρώπων. Ύστερα από την δημιουργία, ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΦΕΛΗ!

Mα αφού γνωρίζεις το σκεπτικό μου... να σου πώ οτι ξέρω...???
Να σου πώ ψέματα???

quote:
Έως σήμερα, και εάν συγκρίνουμε π.χ. τα τελευταία 2.500 χρόνια, η επιστήμη έσπασε πολλά φράγματα σιωπής φίλτατε allzzaro. Φράγματα που πριν τα απέδιδαν στους «Θεούς» και τον «Άγνωστο Δημιουργό».

Δεν έσπασε κανένα φράγμα... αντίθετα δημιούργησε φράγματα...
Τώρα αν εννοείς τους κεραυνούς ... του Δία...
Τώρα είναι η σειρά μου να σου πώ ``να είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι φίλτατε``
Ναι schwabe η μέχρι τώρα κατανόηση του σύμπαντος.. τα παλαιολιθικά ευρήματα... δεν ρίχνουν φώς... τουλάχιστον απλετο φώς.... στην υπόθεση της δημιουργίας.... το πως ενας μονοκύταρος οργανισμός εφθασε να γίνει homo sapiens. Αντιθέτως η θεωρία του Δαρβινισμού εχει μείνει θεωρία... και η θεωρία των εξελιγμένων ειδών... δεν αποδίδει....


quote:
Λες:
«Και πως σχολιάζεις το οτι πρίν απο τον κατακλυσμό ζούσαν ο καθένας αρκετές εκατοντάδες χρόνια...»

Αυτό πάλι……..ΤΙ είναι ρε allzzaro?? Από ΠΟΥ προκύπτει ετούτο? Μήπως θε’θελες να το σχολιάσεις λίγο περισσότερο?


Μετά χαράς....

Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ``τας γραφάς``..
Ετσι ...???
Είπαμε να αλλάξουμε κλίμα...
Ασε τον κατακλυσμό... θα έρθει και η σειρά του...

Ας πάμε 30.000 χιλιάδες χρόνια πίσω... η ξαφνική εμφάνιση του homo sapiens δεν σου κεντρίζει το ενδιαφέρον....
Δεν υπάρξει επιστημονική θεωρεία για την εξελίξη του Νεάτερνταλ ... τουλάχιστον μέχρι στιγμής... Οι θεωρίες οτι ο Homo Sapiens ζούσε στην αφάνεια ... για μένα δεν ευσταθεί....
Εξάλλου δεν έχουμε βρεί μέχρι στιγμής απολιθώματα ειδών σε καμία μορφή εξέλιξης... παρά μόνο εξαφάνισης και εμφάνισης...

Και συνεχίζω...
Ιδόντες δε οι υιοί του Θεού τις θυγατέρας των ανθρώπων ότι καλαί εισίν, έλαβαν εαυτοίς γυναίκας από πασών, ων εξελέξαντο. Και είπε Κύριος ο Θεός. Ου μη καταμείνει το πνεύμα μου εν τοις ανθρώποις τούτοις εις τον αιώνα. Δια το είναι αυτούς σάρκας, έσονται δε αι ημέραι αυτών εκατόν είκοσι έτη. Οι δε γίγαντες ήσαν επί της γης εν ταις ημέραις εκείναις. Και μετ΄ εκείνο ως αν εισεπορεύοντο οι υιοί του Θεού προς τας θυγατέρας των ανθρώπων, και εγεννώσιν εαυτοίς. Εκείνοι ήσαν οι γίγαντες οι απ΄ αιώνος, οι άνθρωποι οι ονομαστοί. (Γένεσις ΣΤ 1-4)

Και συγκεκριμένα μέσα απο τις αποκαλύψεις του Ενώχ...
Εγώ λοιπόν σαν αναζητητής ρωτώ...
Για ποιά εποχή μιλά...???
Ποιοί είναι οι υιοί του Θεού και ποιές οι θυγατέρες των ανθρώπων...
και ποιοί είναι οι γίγαντες που ήσαν επι της γής εν ταις ημέραις εκείνες.
Σε συνδυασμό με αυτά που λέω ερχομαι στην Eσωτερική Παράδοση που αναφέρει πως υπήρχαν εποχές που οι άνθρωποι είχαν αναπτυγμένες τις εσωτερικές αισθήσεις τους και ότι η επικοινωνία με τους θεϊκούς προγόνους τους ήταν τόσο άμεση ώστε δεν τους άφηνε περιθώρια να ξεχνούν και να απαρνούνται την πνευματική τους φύση και καταγωγή.
Για ποιούς ανθρώπους μιλούμε????

Eκτός αυτού μια μυστική παράδοση φθάνει στη γη μέσω μιας σειράς προφητών, μυστών και ιεροφαντών, οι οποίοι εμφανίζουν στην ανθρωπότητα μέσω μιας θρησκείας ή απόκρυφης διδασκαλίας, όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ο άνθρωπος . Ο φύλακας αυτής της μυστικής Σοφίας είναι η Πνευματική Ιεραρχία. Πρόκειται για Πνευματικές Οντότητες, οι οποίες από άπειρη συμπόνοια για την ανθρωπότητα απαρνούνται περιοχές απείρου πνευματικότητας και μεγίστου κάλλους και παραμένουν στην περιοχή των σκοτεινών μορφών για να τη βοηθήσουν στην πνευματική της ανάπτυξη. Είναι η Ιεραρχία της Συμπόνοιας και είναι γνωστή σε κάθε θρησκεία και εθνική παράδοση ως Αρχάγγελοι, Ελοϊμ, Αμσασπέντ, Ντυάνι Τσοχάν, Γιοί του Ήλιου, Γιοί του Φωτός, Διδάσκαλοι της Σοφίας και Μαχάτμας.

Εδώ λοιπόν ερευνούμε γιατί κάτι υπάρχει????
Μην μου πείς οτι δεν υπάρχει τίποτα γιατί τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητούμε...

Ας αφήσουμε τις αλληγορικές εννοιες που προσδίδουν οι διάφοροι κληρικοί και μάρτυρες του Γιαχβέ δήθεν οτι μιλούν μέσα απο παρεμβολές...και πές μου τη γνώμη σου ...

Edited by - allzzaro on 29/06/2004 17:41:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy