ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΓΛΥΚΩΝ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 16:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΔΝ ΛΕΩ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΝ ΕΝΘΥΜΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ Η ΛΕΥΚΗ....
ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΕΥΠΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ....
ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας μαθητής του ΖΕΝ πήγε κάποτε σε έναν δάσκαλο και του είπε αναστατωμένος:

"Δάσκαλε, ο νους μου είναι ταραγμένος. Σε παρακαλώ ηρέμησέ τον"

Ο Δάσκαλος του απάντησε:

- "Βεβαίως και θα σε βοηθήσω. Φέρε μου τον εδώ, να τον ηρεμήσω"

Ο μαθητής απορημένος του είπε:

- "Μα... δεν τον βρίσκω"

- "Είδες που ηρέμησε..." του απάντησε ο Δάσκαλος.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αφου βαλατε το θεμα στο αχλαδοτυρο παρτε και τα αχλαδοτυρια σας
ετσι

Αχλάδια είδα, αλλ' άμα σου πω οτι δεν είδα πουθενά τυρί....


(πάντως και οι ... πρώτες φωτό.... )


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχλάδια είδα, αλλ' άμα σου πω οτι δεν είδα πουθενά τυρί....

τα αχλαδια με τα αχλαδια και το τυρι με τα τυρια

quote:
(πάντως και οι ... πρώτες φωτό....
ευχαριστω και χαιρομαι που σου αρεσαν.
και επειδη δεν βρηκα ξυδι εφερα λεμονια

Ένας μαθητής του ΖΕΝ πήγε κάποτε σε έναν δάσκαλο και του είπε αναστατωμένος:

"Δάσκαλε, ο νους μου είναι εξαφανισμενος. Σε παρακαλώ βρες τον"

Ο Δάσκαλος του απάντησε:

- "Βεβαίως και θα σε βοηθήσω. Φέρε μου τον εδώ, να τον βρω"

Ο μαθητής απορημένος του είπε:

- "Μα... δεν τον βρίσκω"

- "τοτε να στελνεις θεματα στο μεταξυ τυρου και αχλαδιου..." του απάντησε ο Δάσκαλος.


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΧΜ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΔΝ ΛΕΩ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΝ ΕΝΘΥΜΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ Η ΛΕΥΚΗ....
ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΕΥΠΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ....
ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....

τωρα αυτο ηταν αποψη που ταιριαζει στα τυρια?
αν δεν μπορει καποιος να ξεχωρισει το σοβαρο με το ελαφρυ τοτε εχει προβλημα ζυγοσταθμισης


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τα αχλαδια με τα αχλαδια και το τυρι με τα τυρια

Μπα, μάλλον το τυρί είναι σε μορφή κρέμας (σώς)
και εμφανίζεται στις follow-up φωτό...



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 18:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…Και ακόμη απορώ…

Απάντηση δεν πήρα, μα δεν την περιμένω άλλωστε…

Όμως τώρα έχω νέες απορίες και -σαν μικρό παιδάκι που είμαι, πρέπει να τις μεταφέρω, μήπως και μάθω κάτι…

Γιατί, φίλτατε thoth, ένιωσες υπεύθυνος? Για την τροπή του θέματος, πριν κυλήσει στο Αχλαδότυρο ή για την τροπή του μετά την πρώτη σου δημοσίευση σε αυτό?

Πάντως, για κάποιο που έχει αυξημένο το αίσθημα της ευθύνης, γρήγορα αδιαφόρησες…

…αλλά μήπως αδιαφόρησες επειδή δεν θίχτηκες προσωπικά?

Όσο για τον οίκτο σου, δεν τον καταλαβαίνω και δεν τον έχω ανάγκη, όμως οφείλω να σε ευχαριστήσω για τα ειλικρινά σου συναισθήματα…

Η μαγειρική και η ζαχαροπλαστική έχουν ανάγκη την φαντασία και την δημιουργικότητα, όπως τα φυτά των ήλιο… το ίδιο και η συγγραφή των ανθρώπινων συναισθημάτων και εμπειριών… τώρα αν σε κάποιο από αυτά βλέπεις την γραφικότητα που «ένιωσες» θα πρέπει να αναρωτηθείς για τα… συναισθήματα σου…

Τέλος, σε ευχαριστώ, δάσκαλε thoth, που πιστοποιείς ότι είμαι ον, που υπάρχω, που ζω, που είμαι παρούσα, που δεν είμαι μια σκιά στο πραγματικό κόσμο, ένα φτωχό ομοίωμα ανθρώπου…

…μετά από όλα αυτά μπορείς να ξαναγυρίσεις στις ασκήσεις υπομονής και κάποια στιγμή θα επιτύχεις την κατάκτηση του στόχου σου… καλή σου επιτυχία… εκ βαθέων…

Και αν αποφασίσεις να μου απαντήσεις, σε παρακαλώ να μην κομματιάσεις τη δημοσίευση μου κατά όπως βολεύει... δεν μου αξίζει και δεν σου ταιριάζει...

Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 18:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αρχή ένιωθα απορία...

μετά πέρασα στη φάση του ενδιαφέροντος...

μετά ένιωθα υπεύθυνος...

μετά στο στάδιο της αδιαφορίας...

κατέληξα στον οίκτο...

και νομίζω ότι αρχίζω να νιώθω

την αύρα της γραφικότητας...

μεγάλη η χάρη μας που ασχολείσαι μαζί μας...
τι έγινε οι "άλλοι" τα βρήκαν μπαστούνια?

αυτό ήταν ό,τι καλύτερο βρήκες να πεις?
κρίμα...

ούτε εσύ τον βρίσκεις έ?
είναι φαίνεται που θα ηρέμησε...

το έχω ξαναπεί...
όταν δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη, δεν βαράμε τον καθρέφτη (ασε που άμα σπάσει είναι γρουσουζιά), το κεφάλι μας στον τοίχο βαράμε


Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 18:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ ΓΚΑΛΑΝΤΡΙΕΛ. ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΑ ΓΛΥΚΑ, ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ.

ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΤΣΙ:

ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΠΟΥ:
1. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΑΣΤΑ
2. ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΦΘΑΛΜΟ...
3. ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ
4. ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΓΥΝΗΔΕΣ
5. ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ ΓΛΥΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
6. ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ PENTHOUSE


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 18:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το κωμικό είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσουν τα γλυκά...

μ'αρέσουν οι αυθεντικοί άνθρωποι...

που ξέρουν να αγαπάνε
που ξέρουν να σκέφτονται
που ξέρουν να ζητάνε συγνώμη
που ξέρουν να είναι ζωντανοί
που δεν κρύβονται πίσω από τίτλους μεγαλοπρέπειας
που δεν χρησιμοποιούν τις διαχειριστικές τους ιδιότητες για να τα βάλουν με ότι δεν μπορούν καν να φτάσουν


οι υπόλοιποι μου είναι αδιάφοροι...

να 'σαι καλά για την φωτογραφία... είχε μεγάλη πλάκα..


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 19:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μ'αρέσουν οι αυθεντικοί άνθρωποι...

που ξέρουν να αγαπάνε
που ξέρουν να σκέφτονται
που ξέρουν να ζητάνε συγνώμη
που ξέρουν να είναι ζωντανοί
που δεν κρύβονται πίσω από τίτλους μεγαλοπρέπειας
που δεν χρησιμοποιούν τις διαχειριστικές τους ιδιότητες για να τα βάλουν με ότι δεν μπορούν καν να φτάσουν


οι υπόλοιποι μου είναι αδιάφοροι...


ΧΜΜΜΜ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ.
ΘΑΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 19:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου gretel,

φυσικά και δεν αφορά εσένα αυτό που έγραψα....

αυτοί που έπρεπε να καταλάβουν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβαν....

και πάλι ευχαριστώ για την ανοχή σου και την φωτογραφία...

Θηλυκά,Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

- “ Ο δείνα σε πρόσβαλε”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με έδειρε.
- “Μα σε έδειρε κιόλας”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με τραυμάτισε”.
- “Μα και σε τραυμάτισε”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με σκότωσε. Πότε έμαθε, λοιπόν, κι από ποιόν ότι ο άνθρωπος είναι ζώο ήμερο, ότι αγαπάει τον πλησίον του, ότι η ίδια η αδικία προκαλεί μεγάλη ζημιά σ’ αυτόν που την διαπράττει.” Δ/ε, 8-10.

“ - “Βλέπω, τους σωστούς κι ενάρετους ανθρώπους να χάνονται από την πείνα και το κρύο.”
Αυτούς, όμως, που δεν είναι σωστοί κι ενάρετοι, δεν τους βλέπεις να χάνονται από την τρυφηλότητα, την αλαζονεία και την ακαλαισθησία; -
“Είναι, όμως, ατιμωτικό να συντηρείσαι από άλλον”.
Και ποιός άλλος, δυστυχισμένε, παρά μόνο ο κόσμος συντηρείται από μόνος του; Όποιος λοιπόν κατηγορεί την πρόνοια ότι φαύλοι δεν τιμωρούνται, ότι έχουν δύναμη και πλούτο, κάνει το ίδιο, σαν να έλεγε, σε περίπτωση που αυτοί είχαν τυφλωθεί, ότι δεν τιμωρούνταν, επειδή τα νύχια τους έχουν υγεία.”
(Από τα απομνημονέυματα του Επίκτητου).

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Είναι πολιτισμός αυτός; Είναι η παλιά δίψα του αίματος της τίγρης, του κανίβαλου, του άγριου που ξαναεμφανίζεται με νέα ονόματα, σε νέες καταστάσεις. Τι άλλο μπορεί να είναι;

Αν ζούμε τώρα μέσα σε μια τέτοια κατάσταση, σκεφτείτε τον τρόμο που πέρασε η ανθρωπότητα σε παλιότερους καιρούς, όταν κάθε αίρεση προσπαθούσε με κάθε μέσο που διέθετε να κατακομματιάσει τις άλλες αιρέσεις.

Η ιστορία μας δείχνει πως η τίγρη που είναι μέσα μας, απλώς κοιμάται, δεν πέθανε. Όταν έρχονται οι περιστάσεις, πηδάει πάνω, κι όπως στο παρελθόν, χρησιμοποιεί τα δόντια και τα νύχια της.

Κι εκτός από το ξίφος και τα υλικά όπλα, υπάρχουν κι άλλα πιο τρομερά όπλα: η περιφρόνηση, το κοινωνικό μίσος κι ο κοινωνικός εξοστρακισμός”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 315)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Μην κατηγορείτε κανένα. Αν μπορείτε να απλώσετε ένα χέρι βοήθειας, κάντε το, αν δεν μπορείτε, σταυρώστε τα χέρια σας κι ευλογείστε τους αδελφούς σας, και άστε τους να τραβήξουν το δικό τους δρόμο. Ο υποβιβασμός των άλλων κι η κατηγόρια τους δεν είναι ο σωστός τρόπος της εργασίας. Η εργασία ποτέ δεν εκπληρώνεται με τον τρόπο αυτό. Ξοδεύουμε την ενέργειά μας κατηγορώντας τους άλλους αλλά η επίκριση κι η κατηγορία δεν είναι παρά ένας μάταιος τρόπος σπατάλης των δυνάμεών μας, γιατί με τον καιρό, θα μάθουμε πως όλοι μας ψάχνουμε το ίδιο πράγμα, πως, λίγο – πολύ όλοι πλησιάζουμε στο ίδιο ιδανικό, κι ότι οι πιο πολλές διαφορές μας είναι απλώς διαφορές έκφρασης”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 252)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Είμαστε σαν μεταξοσκώληκες. Εμείς φτιάχνουμε το νήμα από την ίδια μας την ουσία, κι υφαίνουμε το κουκούλι που με τον καιρό, φυλακιζόμαστε μέσα του. Αλλά τούτο δεν μπορεί να είναι για πάντα. Μέσα σε εκείνο το κουκούλι θα αναπτύξουμε πνευματική πραγμάτωση, και σαν την πεταλούδα, θα βγούμε από μέσα του ελεύθεροι. Εμείς έχουμε υφάνει το δίχτυ του κάρμα γύρω μας και, μέσα στην άγνοιά μας, νιώθουμε σαν να είμαστε φυλακισμένοι και κλαίμε και θρηνούμε ζητώντας βοήθεια. Αλλά βοήθεια δεν έρχεται από έξω, έρχεται από μέσα από τον εαυτό μας”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 307)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- “ Ο δείνα σε πρόσβαλε”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με έδειρε.
- “Μα σε έδειρε κιόλας”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με τραυμάτισε”.
- “Μα και σε τραυμάτισε”.
Τον ευγνωμονώ που δεν με σκότωσε. Πότε έμαθε, λοιπόν, κι από ποιόν ότι ο άνθρωπος είναι ζώο ήμερο, ότι αγαπάει τον πλησίον του, ότι η ίδια η αδικία προκαλεί μεγάλη ζημιά σ’ αυτόν που την διαπράττει.” Δ/ε, 8-10.

“ - “Βλέπω, τους σωστούς κι ενάρετους ανθρώπους να χάνονται από την πείνα και το κρύο.”
Αυτούς, όμως, που δεν είναι σωστοί κι ενάρετοι, δεν τους βλέπεις να χάνονται από την τρυφηλότητα, την αλαζονεία και την ακαλαισθησία; -
“Είναι, όμως, ατιμωτικό να συντηρείσαι από άλλον”.
Και ποιός άλλος, δυστυχισμένε, παρά μόνο ο κόσμος συντηρείται από μόνος του; Όποιος λοιπόν κατηγορεί την πρόνοια ότι φαύλοι δεν τιμωρούνται, ότι έχουν δύναμη και πλούτο, κάνει το ίδιο, σαν να έλεγε, σε περίπτωση που αυτοί είχαν τυφλωθεί, ότι δεν τιμωρούνταν, επειδή τα νύχια τους έχουν υγεία.”
(Από τα απομνημονέυματα του Επίκτητου).

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum


quote:
“Είναι πολιτισμός αυτός; Είναι η παλιά δίψα του αίματος της τίγρης, του κανίβαλου, του άγριου που ξαναεμφανίζεται με νέα ονόματα, σε νέες καταστάσεις. Τι άλλο μπορεί να είναι;

Αν ζούμε τώρα μέσα σε μια τέτοια κατάσταση, σκεφτείτε τον τρόμο που πέρασε η ανθρωπότητα σε παλιότερους καιρούς, όταν κάθε αίρεση προσπαθούσε με κάθε μέσο που διέθετε να κατακομματιάσει τις άλλες αιρέσεις.

Η ιστορία μας δείχνει πως η τίγρη που είναι μέσα μας, απλώς κοιμάται, δεν πέθανε. Όταν έρχονται οι περιστάσεις, πηδάει πάνω, κι όπως στο παρελθόν, χρησιμοποιεί τα δόντια και τα νύχια της.

Κι εκτός από το ξίφος και τα υλικά όπλα, υπάρχουν κι άλλα πιο τρομερά όπλα: η περιφρόνηση, το κοινωνικό μίσος κι ο κοινωνικός εξοστρακισμός”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 315)


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum


quote:
“Μην κατηγορείτε κανένα. Αν μπορείτε να απλώσετε ένα χέρι βοήθειας, κάντε το, αν δεν μπορείτε, σταυρώστε τα χέρια σας κι ευλογείστε τους αδελφούς σας, και άστε τους να τραβήξουν το δικό τους δρόμο. Ο υποβιβασμός των άλλων κι η κατηγόρια τους δεν είναι ο σωστός τρόπος της εργασίας. Η εργασία ποτέ δεν εκπληρώνεται με τον τρόπο αυτό. Ξοδεύουμε την ενέργειά μας κατηγορώντας τους άλλους αλλά η επίκριση κι η κατηγορία δεν είναι παρά ένας μάταιος τρόπος σπατάλης των δυνάμεών μας, γιατί με τον καιρό, θα μάθουμε πως όλοι μας ψάχνουμε το ίδιο πράγμα, πως, λίγο – πολύ όλοι πλησιάζουμε στο ίδιο ιδανικό, κι ότι οι πιο πολλές διαφορές μας είναι απλώς διαφορές έκφρασης”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 252)


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum



quote:
“Είμαστε σαν μεταξοσκώληκες. Εμείς φτιάχνουμε το νήμα από την ίδια μας την ουσία, κι υφαίνουμε το κουκούλι που με τον καιρό, φυλακιζόμαστε μέσα του. Αλλά τούτο δεν μπορεί να είναι για πάντα. Μέσα σε εκείνο το κουκούλι θα αναπτύξουμε πνευματική πραγμάτωση, και σαν την πεταλούδα, θα βγούμε από μέσα του ελεύθεροι. Εμείς έχουμε υφάνει το δίχτυ του κάρμα γύρω μας και, μέσα στην άγνοιά μας, νιώθουμε σαν να είμαστε φυλακισμένοι και κλαίμε και θρηνούμε ζητώντας βοήθεια. Αλλά βοήθεια δεν έρχεται από έξω, έρχεται από μέσα από τον εαυτό μας”. (ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ, ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 307)


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum


να 'στε καλά για τα καλά σας λόγια (αν και θα προτιμούσαμε κάτι πιο δικό σας και όχι φωτοτυπίες) και σας ευχόμαστε επίσης!


και το πρωί όταν ξυπνάμε και ρίχνουμε μια ματιά στον καθρέφτη μην τον φτύνουμε.... άντε να καθαρίσει μετά...


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η δύναμη δεν προβάλλεται
τότε είναι αληθινή.
Όταν η δύναμη επιδεικνύεται,
τότε είναι μηδαμινή.
Η ύψιστη δύναμη είναι ήρεμη: δεν είναι
ανάγκη να δράσει
αλλά η μικρή δύναμη συνεχώς ασχολείται
και προσπαθεί.
Αγάπη του καλύτερου εαυτού,
σημαίνει τίμιες πράξεις.
Ηθική του καλύτερου εαυτού,
σημαίνει σκέψη πριν από την πράξη.
Ορθή συμπεριφορά
σημαίνει δράση χωρίς ανταπόκριση.
Αλήθεια όταν το Τάο χάνεται
τότε εμφανίζεται η δύναμή του.
Όταν η δύναμή του χάνεται ,
τότε εμφανίζεται η συμπόνια,
μετά εμφανίζεται η δικαιοσύνη
και όταν κι αυτή χάνεται ,
εμφανίζονται οι κανόνες συμπεριφοράς
που δείχνουν την έλλειψη εμπιστοσύνης
και είναι η αιτία κάθε αναταραχής.
Έτσι ο σοφός βασίζεται στο σταθερό
κι όχι στο επιφανειακό,
παίρνει τον καρπό και όχι το λουλούδι
προτιμάει αυτό κι όχι εκείνο.
Ολιγόλογη είναι η φύση στην ομιλία της.
Ο ανεμοστρόβιλος δε θα διαρκέσει όλο το πρωινό.
Η μπόρα τελειώνει πριν τελειώσει η μέρα.
Ποιος μιλά έτσι ;
Η φύση. Κι αν αυτή μιλά έτσι, γιατί
όχι κι ο άνθρωπος.
ΤΑΟ ΤΕ ΤΣΙΝΓΚ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός,
που μετρά με ΨΥΧΕΣ και όχι με ΘΕΣΕΙΣ,
συμπονά και ΕΜΕΝΑ και ΕΣΕΝΑ.
Γιατί γι' Αυτόν,
ΟΛΕΣ οι μάταιες διαφορές,
μοιάζουν με τα βοτσαλάκια της θάλασσας

ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ ΣΚΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να παρεμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις θα σου δείξει το μέγεθος της σπουδαιότητάς σου.
(Από το βιβλίο " Ένας καλύτερος τρόπος να ζεις" του Og Mandino, Εκδόσεις Διόπτρα)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 22:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
15 σίγουροι τρόποι για να νιώθεις δυστυχισμένος...
1.Να χρησιμοποιείς τη λέξη «εγώ» όσο πιο συχνά μπορείς.
2.Πάντοτε να είσαι εύθικτος στις προσβολές.
3.Να ζηλεύεις και να φθονείς τους άλλους.
4.Να σκέφτεσαι μονάχα τον εαυτό σου.
5.Να μιλάς μονάχα για τον εαυτό σου.
6.Να μην εμπιστεύεσαι κανέναν.
7.Να μην ξεχνάς ποτέ μια κριτική που σου έχει γίνει.
8.Να περιμένεις πάντα αναγνώριση από τους άλλους.
9.Να είσαι καχύποπτος.
10.Να δίνεις μεγάλη σημασία σε όσα λένε οι άλλοι για σένα.
11.Να αναζητάς πάντα λάθη στους άλλους.
12.Να μην ξεχνάς ποτέ το καλό που πιθανόν έκανες για κάποιον.
13.Να δυσαρεστείσαι αν οι άλλοι δεν αναγνωρίζουν το καλό που τους έχεις κάνει.
14.Να επιμένεις να είσαι πάντα το κέντρο της προσοχής.
15.Να θέλεις να όλοι να συμφωνούν με τη γνώμη και τις απόψεις σου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 22:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα για σήμερα.

Έχετε όλοι την αγάπη μου

Τα λέμε ξανά αύριο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 22:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δε μου λες?
αποφάσισες να μας πνίξεις στις φωτοτυπίες?

έχω και τζάκι και τις καίω αν είναι...

Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 22:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε thoth, πίστευα πως πραγματικά είσαι ανώτερος άνθρωπος, μα η τελευταίες σου δημοσίευσείς με έκαναν να αλλάξω γνώμη…

Προτιμώ τις προσωπικές απαντήσεις, αυτές που δείχνουν ότι επεξεργάστηκε το άτομο, τα λόγια του και τον τρόπο του, αλλά όχι την αντιγραφή και επικόλληση λέξεων άλλων…

Δεν έχω πολλά να πω, είναι φανερό ότι δεν έχεις και εσύ, αφού δεν βρήκες δικές σου λέξεις…

Απαντώ με βαριά καρδιά και αυτούς τους στοίχους…

Έχω μια τίγρη μέσα μου, άγρια λιμασμένη
που όλο με περιμένει κι όλο την καρτερώ
τηνε μισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει
μα ελπίζω να φιλιώσει καιρό με τον καιρό

Έχει τα δόντια στην καρδιά, τα νύχια στο μυαλό μου
κι εγώ για το καλό μου για 'κείνη πολεμώ
κι όλου του κόσμου τα καλά με κάνει να μισήσω
για να της τραγουδήσω το πιο βαρύ καημό

Όρη, λαγκάδια και γκρεμνά με σπρώχνει να περάσω
για να την αγκαλιάσω στον πιο τρελό χορό
κι όταν τις κρύες τις βραδιές θυμάται τα κλουβιά της
μου δίνει την προβιά της για να τηνε φορώ

Καμιά φορά που απ' το πιοτό πέφτουμε μεθυσμένοι
σχεδόν αγαπημένοι καθείς να κοιμηθεί
και μοιάζει ετούτη η σιωπή με λίγο πριν τη μπόρα
σαν τη στερνή την ώρα που θα επιτεθεί

Η τίγρη ~ Ψαραντώνης

…αφού μόνο τραγούδια ξέρω να γράφω…

Μα σκέψου κάτι τελευταίο…

quote:

…Η ύψιστη δύναμη είναι ήρεμη: δεν είναι
ανάγκη να δράσει
αλλά η μικρή δύναμη συνεχώς ασχολείται
και προσπαθεί.
Αγάπη του καλύτερου εαυτού,
σημαίνει τίμιες πράξεις.
Ηθική του καλύτερου εαυτού,
σημαίνει σκέψη πριν από την πράξη.
Ορθή συμπεριφορά
σημαίνει δράση χωρίς ανταπόκριση...


Αλήθεια, αγαπητέ thoth, κατάλαβες τι σημαίνουν αυτά τα λόγια?

Αν ναι, δεν θα είχες μπει στον κόπο να απαντήσεις ή τουλάχιστον θα μου έκανες την τιμή να μου μιλήσεις πραγματικά και όχι σαν να παραδίδεις μαθήματα…

Όπως και να ‘ναι, εξακολουθώ να έχω απορίες… να θυμάσαι όμως ότι δεν σε πρόσβαλα ποτέ και εσύ το κάνεις συνέχεια από την πρώτη σου δημοσίευση σε αυτό το θέμα…

Όπως και να έχει... να είσαι καλά!

Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 01:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Mantis.
quote:
Επίσης πρέπει να ευχαριστήσω την αγαπητή συντονίστρια που είδε την "ατασθαλία" μας και μας έφερε στον ίσιο δρόμο… μόνο που δεν αντιλαμβάνομαι σε ποιο σημείο δεν δείξαμε την παιτούμενη... «εγκράτεια»… ή σε ποιο σημείο προσβάλαμε το θεματικό πλαίσιο την ενότητας «Η ψυχή»…

Πραγματικά λυπάμαι που ειδικά εσύ εξέλαβες με αρνητικό τρόπο τη μεταφορά του θέματος αυτού από τη θεματική ενότητα ".-= Η ΨΥΧΗ =-." στην ενότητα "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού". Τονίζω τη λέξη "εσύ", διότι υπήρξαν πάμπολλες οι φορές που έχεις συμμετάσχει με πολύ ουσιαστικό τρόπο σε θέματα που έχουν ανοιχτεί από άλλους ή από εσένα στην κατηγορία αυτή.

Έχεις την άποψη πως η συγκεκριμένη ενότητα ("Μεταξύ τυρού και αχλαδιού") έχει δημιουργηθεί για να εξυπηρετήσει το σκοπό του "σκουπιδοντενεκέ" των forums; Ή ότι φιλοξενεί θέματα τα οποία θεωρούνται από την συντονιστική ομάδα των forums ως κατώτερα ποιοτικά από άλλα θέματα ή προσβλητικά προς την ενότητα που αρχικά τα έχει φιλοξενήσει;

Σε περίπτωση που κάτι τέτοιο έχει περάσει από το μυαλό το δικό σου ή κάποιου άλλου, μάθε πως στα forums του ESOTERICA, όταν ένα θέμα δεν είναι κατάλληλο για τη θεματολογία ή για την δεοντολογική χροιά του χώρου (η οποία χαρακτηρίζεται ουσιαστικά από κανόνες ηθικής και ευγένειας) ή όταν είναι προσβλητικό για οποιαδήποτε θεματική κατηγορία, απλά δεν φιλοξενείται στους χώρους συζητήσεων των forums. Υπάρχει άλλωστε και ο χώρος ""Μουσείο" Απολιθωμένων Θεμάτων/Συζητήσεων...Η σίγουρη, φυσική και μόνιμη κατάληξη όλων των θεμάτων που δεν συμφωνούν εξαρχής με τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Ομάδων Συζήτησης ή κάπου "έχασαν τον δρόμο τους"..." όπου έχουν μετακινηθεί κατά καιρούς θέματα τα οποία ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία. Για τα υπόλοιπα θέματα, η ταξινόμηση αφορά την ενότητα στην οποία κατά κύριο λόγο ταιριάζουν περισσότερο από θεματικής απόψεως.

----------------------------------------------

endorama.

Ισως θα μπορούσα να αρχίσω με κάποια ερώτηση του τύπου "αναρρωτιέμαι πραγματικά ποιος καλός δρόμος σε έφερε στον χώρο της εσωτερικής αναζήτησης"...
αλλά στην ουσία ούτε καν αναρρωτιέμαι γιαυτό.

Το δικό σου το μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα, δεν το είχα καν δει, πριν γράψω στο θέμα αυτό. Για να πιστεύεις όμως πως ειδικά το δικό σου "ποστ" με ενόχλησε, πιθανότατα έχεις γράψει κάτι που θα μπορούσε να θεωρηθεί ενοχλητικό. Την απάντηση την έδωσες μόνος σου ούτως ή άλλως.

Τέλος, κάνεις το λάθος να νομίζεις πως μία συζήτηση η οποία μεταφέρεται στον χώρο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" είναι βρώμικη, αν και στην πραγματικότητα μόνο το μυαλό που θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο είναι βρώμικο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 02:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Αμαλία,

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ την ενότητα "Μεταξύ τυριού και Αχλαδιού" σκουπιδοτενεκέ. Όπως είπες και εσύ, υπήρξαν πάμπολλες οι φορές που έχω συμμετάσχει σε θέματα που έχουν ανοιχτεί από άλλους ή από εμένα στην κατηγορία αυτή... για να είμαστε ακριβείς από τις 843 δημοσιεύσεις που έχω τουλάχιστον οι 800, είναι σε αυτή την ενότητα...

Και για να μην παρεξηγηθώ νιώθω την ανάγκη να εξηγήσω γιατί γράφω κυρίως σε αυτή την ενότητα... Ότι έχω να πω σε κάποια άλλη - πλην μερικών εξαιρέσεων, έχουν ειπωθεί από άλλα μέλη και είναι, τουλάχιστον για εμένα, ηλίθιο να κουνάω το κεφάλι μου, λέγοντας ότι συμφωνώ με το τάδε ή με το δείνα μέλος... αφού συμφωνώ δεν χρειάζεται να το παπαγαλίζω συνέχεια... άρα παραμένω σε αυτό το χώρο που με φιλοξενεί για δεκατρείς μήνες.

Αρνητική δεν ήμουν με καθαυτή τη μεταφορά του θέματος, μα με τον τρόπο που έγινε... γιατί δεν αναγράφεται στην δημοσίευση σου ο λόγος που σε οδήγησε σε αυτή τη πράξη? Με βάση ποία κριτήρια έκρινες ότι έπρεπε να μεταφερθεί? Και αφού θεώρησες τις δημοσιεύσεις μας μη συμβατές με την ενότητα "Η Ψυχή" γιατί δεν μας ενημέρωσες?

Τέλος και επειδή διαισθάνομαι μια επιθετικότητα από μέρους σου, τουλάχιστον για το άτομο μου, θα ήθελα να σε καθησυχάσω... όταν έκανα την εγγραφή στο Esoterica διάβασα διεξοδικά τους κανόνες των forums... όμως δεν έχω καταλάβει σε ποίο σημείο των δημοσιεύσεων του μέλους galadriel και των δικών μου υπήρξε προσβλητικό, προς την θεματική ενότητα "Η ψύχή", σχόλιο. Σε ποίο σημείο συμπεριφερθήκαμε ανήθικα ή μη ευγενικά?

Θα το εκτιμούσα πραγματικά αν έπαιρνα κάποια απάντηση που θα έριχνε φως στις απορίες μου...



Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην αναλώνεσαι σε αοριστολογίες Αμαλία και εξηγησε μας γιατί το θέμα που μόνη σου έκρινες ότι ταιριάζει στην Ψυχή, μετά την δική μας συμμετοχή δεν ταιριάζει...

και μετά θα κρίνουμε αν θεωρείτε το "αχλαδότυρο" σκουπίδια ή όχι....

και άλλη φορά μην βάζεις άλλους που δεν φταίνε και τίποτα στην τελική, να βγάζουν τα δικά σου κάρβουνα από τη φωτιά...

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α, και μια και βρεθηκαμε εδώ....

όση ώρα σας έκανε "τηλεθέαση" το θέμα για τα φαντάσματα δεν είδα να το κλειδώνετε....

μόλις έπεσε η τηλεθέαση το θυμηθήκατε...

μπράβο... και πάλι ... μπράβο....!

εκτός κι αν κυκλοφορείτε μετά τις 12, όπως τα "φαντάσματα"!

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΔΟΡΑΜΑ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΔΟΡΑΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισως θα μπορούσα να αρχίσω με κάποια ερώτηση του τύπου "αναρρωτιέμαι πραγματικά ποιος καλός δρόμος σε έφερε στον χώρο της εσωτερικής αναζήτησης"...

οπως εχω ξαναπει δεν πεφτει λογος σε κανεναν για ποιο λογο μπηκα στο forum οσο για τον λογο που εισαι εσυ ντρεπομαι και να ρωτησω.

quote:
αλλά στην ουσία ούτε καν αναρρωτιέμαι γιαυτό

κανεις και τετοια?
εγω παλι αναρωτιεμαι πως γινεται ενα τεχνικο λαθος σαν αυτο

να εχω λαχταριστο μπισκοτακι στο temp μου
cookie αγγλιστι
και να μην εχω κανενα προβλημα τοσο καιρο
και ξαφνικα σημερα να μου ζητηθει username και password
να τα βαζω και να μου βγαινει invalid η φαση

ξαναδοκιμαζω
τα ιδια

στελνω email για την επιβεβαιωση και τι ειδα?
δεν εκανα κανενα λαθος στα στοιχεια που εδινα

για να δουμε λοιπον την εκταση του τεχνικου προβληματος
εκανα νεο λογαριασμο οπως βλεπεις με τα θολα σου ματια και σταθηκα τυχερος
το προβλημα λυθηκε αυτοματα

τεχνικο προβλημα μονο στον λογαριασμο μου
ειμαι πολυ ατυχος τελικα

μηπως με βγαλατε απο την πριζα και ξεχασατε να μου το πειτε?

θα ηθελα αν δεν παιζει η διακοπη τροφοδοσιας τον παλιο καλο μου λογαριασμο και να διαγραφει αυτος

αν και τον προτιμω εδω που τα λεμε
οι ελληνικοι χαρακτηρες ειναι καλυτεροι

αλλα απο την αλλη ειναι ωραια να σε κραζει ενα συνολο 1200 ποστ
ετσι ψηφιζω τον παλιο μου λογαριασμο


quote:
Για να πιστεύεις όμως πως ειδικά το δικό σου "ποστ" με ενόχλησε, πιθανότατα έχεις γράψει κάτι που θα μπορούσε να θεωρηθεί ενοχλητικό.
χμ! για να σκεφτω......ναι
νομιζω οτι ξερω τι ηταν αυτο
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ +6+6=ου sixhundredsixtysix

και για να χρησιμοποιησω την λογικη ενος κατοικιδιου σας

σε προσβαλλα?
δεν νομιζω να εκανα κατι τετοιο
πες μου που σε προσβαλα να το κοιταξω και αν κρινω οτι σε προσβαλα θα ζητησω συγνωμη.

quote:
Τέλος, κάνεις το λάθος να νομίζεις πως μία συζήτηση η οποία μεταφέρεται στον χώρο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" είναι βρώμικη, αν και στην πραγματικότητα μόνο το μυαλό που θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο είναι βρώμικο.
δεν μιλησα για βρωμια μιλησα για θεμα το οποιο δεν νομιζω οτι ταιριαζει διπλα σε θεματα για το ποια ομαδα εχει την καλυτερα εξεδρα

αλλα οπως σου ειπα και πιο πανω

quote:
τωρα αυτο ηταν αποψη που ταιριαζει στα τυρια?
αν δεν μπορει καποιος να ξεχωρισει το σοβαρο με το ελαφρυ τοτε εχει προβλημα ζυγοσταθμισης

γιατι το τυρι ειναι για ελαφρα θεματα
πιαστο και θα δεις οτι το γλυκο ειναι βαρυ για το αχλαδοτυρο

αληθεια ολο αυτο το flood του thoth δεν σε ενοχλησε?
αυτο δεν ηταν copy paste ηταν η βιβλιοθηκη του σπιτιου του στα κεφαλια μας

προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση οτι ηθελε να γεμισει σελιδες επι σελιδων για να μεινει πισω ξεχασμενο οτι γραφτηκε σημερα.

αν αναρωτιεσαι για τις φωτογραφιες μπηκαν για λογο τελειως διαφορετικο απο αυτον που φανταζεσε

επιστημονικη φαντασια

οσο για τα copy paste
αποψεις ειναι ανθρωπων που πεθαναν μια φορα και ενα καιρο
τοτε ισως να τους θεωρουσαν σοφους
σημερα ισως να τους κοροιδευαν
ισως και το αντιστροφο
οι τασεις τις σκεψεις ειναι μοδα
σημερα σοφο
αυριο ανοητο
μεθαυριο θεικα λογια

και επειδη ειναι αποψεις δεν σημαινει οτι ειναι και σωστες
ανθρωποι της ειπαν
και δεν υπαρχει ανθρωπος χωρις το λαθος στο dna του
και επειδη το ειπε καποιος και το βρηκαμε σωστο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο
για περισοτερες πληροφοριες στο σιγομουρμουριζοντας υπαρχει στιχουργικο σχολιο

το βρηκα σωστο και το επικωλοσα
δεν περιμενω να συμφωνησουν ολοι
ειναι και λιγο ανοητο κατι τετοιο

quote:
Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα
τι γινεται ομως οταν μιλουν αλλοι για σενα?
ειναι οι πραξεις σου ή οι πραξεις τους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μωρέ ναι ... ξέχασα την μαγική λέξη!

πως αλλιώς περίμενα απάντηση?

τς τς τς... σα δε ντρέπομαι λέω εγώ...!

άντε λοιπόν να ξανακάνουμε spells

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!

τώρα το πιασες?


όχι?

να το ξαναπώ!

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ!

τώρα?

ούτε τώρα?

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ!

ε, δεν μπορεί.... και κουφή να ήσουν θα λειτουργήσει η αυτόματη ειδοποίηση..

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy