ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΓΛΥΚΩΝ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα έχω να πω! Το κράτος είναι ο μόνος τρομοκράτης

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis:
quote:
Τέλος και επειδή διαισθάνομαι μια επιθετικότητα από μέρους σου, τουλάχιστον για το άτομο μου, θα ήθελα να σε καθησυχάσω... όταν έκανα την εγγραφή στο Esoterica διάβασα διεξοδικά τους κανόνες των forums... όμως δεν έχω καταλάβει σε ποίο σημείο των δημοσιεύσεων του μέλους galadriel και των δικών μου υπήρξε προσβλητικό, προς την θεματική ενότητα "Η ψύχή", σχόλιο. Σε ποίο σημείο συμπεριφερθήκαμε ανήθικα ή μη ευγενικά?

Θα το εκτιμούσα πραγματικά αν έπαιρνα κάποια απάντηση που θα έριχνε φως στις απορίες μου...



Επιθετικότητα...
Mantis, δεν θα έπρεπε να αισθάνεσαι σε καμιά περίπτωση κάτι τέτοιο!
Γιατί να υπάρξει επιθετικότητα προς το άτομο σου; Απεναντίας θα έλεγα...

Όπως έγραψα στο πιο πάνω μήνυμά μου, η μετακίνηση του θέματος έγινε στην ενότητα "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" διότι με την τροπή που πήρε, ταίριαζε περισσότερο στην συγκεκριμένη ενότητα. Από κει και πέρα, το εάν θεωρείται από κάποιους η ενότητα αυτή ως "υποβιβασμός" μάλλον θα έπρεπε να επανεξετάσουν το κριτήριο που τους οδηγεί να πιστεύουν κάτι τέτοιο. Επίσης, αναφέρεσαι σε ανήθικη ή μη ευγενική ευμπεριφορά από μέρους σου ή από μέρους της galadriel. Μα δεν γράφτηκε κάτι τέτοιο!

quote:
Αχλάδι βουτηγμένο σε καυτή σάλτσα από τυρί...

που μόνο να το φανταστείς μπορείς
παρά να το περιγράψεις...
ίσως όμως η φαντασία είναι η πιο αληθινή πραγματικότητα που διαθέτουμε.

Καλή συνέχεια, αλλά με εγκράτεια!

το θέμα (επανα-)μεταφέρεται, στην κατηγορία "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" - αυτή τη φορά


Τέλος, η εγκράτεια μεταξύ άλλων, είναι μια έννοια που μπορεί να αναφερθεί και στην υπερβολική χρήση σοκολάτας. Ο καθένας διαλέγει την έννοια, που ταιριάζει περισσότερο στην δική του εκδοχή της αλήθειας.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

GLYKAKI KANEIS???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου η μετατόπιση του Θέματος αυτού ήταν η πλέον σωστή επιλογή. Μάλιστα προηγήθηκε συνεννόηση της Συντονίστριας των Συζητήσεων amalias μαζί μου.

Η ροή της Συζήτησης δεν είχε καμία σχέση - εκτός φυσικά από τις χρησιμότατες και διορατικές παρεμβολές του thoth και την καλοπροαίρετη συμβολή κάποιων άλλων Μελών των Forums - ούτε με τον Τίτλο της αλλά ούτε με την περιγραφή του Θεματικού Forum .-= Η ΨΥΧΗ =-. που βρίσκονταν πριν από το παρόν. Σωστά λοιπόν μεταφέρθηκε στο Forum "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" το οποίο μπορεί να "στεγάσει" Συζητήσεις μεταξύ παλαιών Μελών μας που να έχουν τον χαρακτήρα του "πικάντικου" και χροιές αισθησιασμού ή ερωτισμού. Φτάνει αυτό να γίνεται με τρόπο καλαίσθητο και να μην εστιάζεται στα "υλικά" και στα καθαρά ενστικτώδη...

Οι Λογαριασμοί endorama και ΕΝΔΟΡΑΜΑ έχουν απενεργοποιηθεί. Δεν πρόκειται βέβαια για τεχνικό σφάλμα! Πραγματικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται καμία εξήγηση γι'αυτή μας την απόφαση. Η παρουσία του συγκεκριμένου ανθρώπου έχει γίνει ουκ ολίγες φορές "υβριστική" τόσο όσον αφορά αρκετά Μέλη των Ομάδων Συζήτησης, όσο - και πολύ περισσότερο - εναντίον του ίδιου του Χαρακτήρα τους και της Νοοτροπίας την οποία περιθάλπουν.

Είναι καλύτερο για τον καθέναν από εμάς να συμμετέχει στους χώρους και στις περιστάσεις που έχει επιλέξει να τον εκφράζουν παρά να περιορίζεται από Κανόνες και Σκοπούς που δεν ανήκουν στην σφαίρα Αντίληψης ή Επιλογής του και παράλληλα - πιθανότατα - να θέτει άθελά του/της και ανάλογους περιορισμούς και σε άλλους ανθρώπους.

Η galadriel έγραψε:

quote:
εκτός κι αν κυκλοφορείτε μετά τις 12, όπως τα "φαντάσματα"!

Φίλη galadriel, βλέπω όμως ότι δεν πας κι εσύ πίσω!
Αυτό είναι πολύ όμορφο πραγματικά! Κυρίως γιατί η συγκεκριμένη "συνήθεια" καθώς και κάποια άλλα χαρακτηριστικά σου που έχω παρατηρήσει στις Συζητήσεις μας σαφώς συνάδουν με μία πρόταση που θέλω εδώ και καιρό να σου κάνω!

Θα πρέπει όμως να περιμένεις λίγο γι'αυτό και να με συγχωρείς που δεν μπορώ να σου πω περισσότερα τώρα. Θα πρέπει να σιγουρευτώ για κάποια άλλα σχετικά ζητήματα πρώτα. Όπως έχω καταλάβει, ούτως ή άλλως η υπομονή είναι ένα από τα καλά σου στοιχεία.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 09:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάλιστα....
...για να δούμε λοιπόν τον συλλογισμό σας , τον οποίο δεν βρίσκω πλήρη αλλά τέλος πάντων...

quote:
Η ροή της Συζήτησης δεν είχε καμία σχέση - εκτός φυσικά από τις χρησιμότατες και διορατικές παρεμβολές του thoth και την καλοπροαίρετη συμβολή κάποιων άλλων Μελών των Forums - ούτε με τον Τίτλο της αλλά ούτε με την περιγραφή του Θεματικού Forum .-= Η ΨΥΧΗ =-. που βρίσκονταν πριν από το παρόν.

ας δούμε πρώτα τη σχέση της συζήτησης, πριν πάρει βέβαια την κατηφόρα, σε σχέση με τον τίτλο του συγκεκριμένου θέματος που την φιλοξενούσε....

"Η επίδραση των γλυκών στην ψυχολογία των ατόμων".
Σ'αυτό το σημείο λοιπόν εμείς μέσα από την παράθεση συνταγών για γλυκά καθόμαστε και κάνουμε ανάλυση του πως αυτά επιδρούν από το φυσικό σώμα μέχρι την ψυχολογία, και όχι μόνο αυτό, αλλά επίτηδες δημιουργούμε ένα ιδιαίτερο κλίμα ακριβώς για να καταδείξουμε αυτό το σημείο... Γιατί αν δεν έχω κάνει λάθος δεν πρέπει να μείναν και πολλοί ασυγκίνητοι με αυτά που διάβασαν... Τι έχουμε κάνει λοιπόν, εκτός του ότι δίνουμε την δική μας άποψη για την επίδραση των γλυκών στην ανθρώπινη ψυχολογία, ταυτόχρονα προσπαθούμε να δείξουμε στους άλλους πόσο αυτή επηρεάζεται και διαμορφώνεται ακόμα και στην σκέψη του γλυκού...

Πάμε τώρα στο δεύτερο κομμάτι... το ότι το όλο θέμα ανήκει στην κατηγορία "ΨΥΧΗ"....
Ψυχή και Ψυχ-ολογία ανθρώπινη δεν βρίσκετε ότι έχουν την ίδια ρίζα?
θεωρείτε ότι οι καλοί μας πρόγονοι όταν δημιουργησαν την λέξη δεν έβρισκαν καμμία σύνδεση? Απλά τους άρεσε ο ήχος που έκαναν τα σύμφωνα? Εδώ δημιουργούνται θεωρίες επί θεωριών για την ετυμολογική προέλευση άλλων λέξεων, που πολύ λίγο έως ανύπαρκτα συνδέονται με την πρώτη τους ρίζα, και εδώ που είναι αυτονόητη η σύνδεση και εμφανής αναρωτιόμαστε?

δεν βλέπω για παράδειγμα να λέμε αχλαδοτυρο-λογία ανθρώπινη...

Τέλος, εκτός των αντιρρήσεων που έχω στο να παραδίδει κανείς φωτοτυπίες απόψεων άλλων ανθρώπων (σεβαστων κατά τ'άλλα)ως απάντηση, γιατί αυτό σημαίνει πως απλώς διαθέτει ένα καλό σύστημα αρχειοθέτησης και όχι πλήρη κατανόηση του κειμένου..... δεν καταλαβαίνω πως ο καταιγισμός απαντήσεων του τρισμέγιστου είχε οποιαδήποτε σχέση με το θέμα των γλυκών και της επίδρασης στην ανθρώπινη ψυχολογία....

όσο για την συγκεκριμένη διαγραφή έχω σοβαρές αντιρρήσεις αλλά δεν είναι δική μου δουλειά να τις διατυπώσω...

Για τα υπόλοιπα, φαντάζομαι ότι θυμάσαι την παλιά μου υπογραφή...
..."για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος".


Θηλυκά,Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 09:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η επίδραση των γλυκών στην Ψυχολογία μας:

Θέλετε την Συνταγή

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 09:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι, αλλά το γλυκάκι θα το φάω....

γιορτάζω κιόλας και νομίζω πως δικαιούμαι να το φάω μόνη μου


Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 10:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Πριν συνεχίσω τις εντυπώσεις φωτός (φωτό-τυπίες) ένα δύο πράγματα γιατί κάποιοι στενοχωρέθηκαν και δεν χρειάζεται.

Θα μπορούσα να πω ότι ο λόγος που στέλνω τις.. φωτό-τυπίες μου θα ήταν ότι όπου βλέπω "κοπριά" αγαπώ να φυτεύω λουλούδια. Αλλά όχι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. (αν και αυτό νόμιζαν κάποιοι)

Θα μπορούσα να πω ότι αυτές οι φωτό-τυπίες είναι τόσο γλυκές για μένα που θέλησα να μοιραστώ αυτές τις αρχαίες συνταγές των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, με εσάς για να σας ανεβάσω την ψυχολογία μιας και είναι το θέμα του topic. Αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Τώρα εάν κάποιος "τσίμπησε" λίγο από κάποιο γλυκό... χαλάλι του.

Όχι, δεν ήταν αυτοί οι σκοποί μου. Ο σκοπός μου είναι να θυμήσω στον εαυτό μου, ποια θα πρέπει να είναι η σωστή στάση μου απέναντι σε τέτοια φαινόμενα και να μην παρεκτραπώ σε φαιδρότητες και συμπεριφορές που θα τις μετανιώσω μετά. Έτσι γράφω από μένα για μένα, αντί άλλων απαντήσεων. Τίποτε προσωπικό. Απλά, μια συζήτηση με την ψυχή μου. Ασκήσεις βούλησης. Εάν δεν την κάνω εδώ που υπάρχουν οι προκλήσεις να παρεκτραπώ, που αλλού θα την κάνω;

Έτσι, σας παρακαλώ αφήστε τον φωτο-τυπάκια ΤΗΟΤΗ να κάνει την... γυμναστική του. Έτσι κι αλλιώς, εάν δεν το παίρνετε προσωπικά, δείτε αυτό το φαινόμενο σαν την ανάγνωση ιερών κειμένων στην ώρα του φαγητού όπως έκαναν τόσες μοναστικές θρησκευτικές κοινότητες. Μη φοβάστε δεν θα σας πω να πάρετε σειρά. Την έχω μόνιμη την θέση.

Και που ξέρετε, μπορεί, τελικά να φιλοτιμηθεί κάποιος Συντονιστής, να ανεβάσει το topic ακόμα πιο ψηλά, εκεί στην ΣΟΦΙΑ, για να είμαστε όλοι πλέον χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι.

Τώρα εάν ο δημιουργός του topic διαφωνεί με την συμμετοχή μου, θα αποχωρήσω αμέσως, χωρίς κουβέντα.

Καλή καρδιά, φίλοι μου. Η ζωή είναι σύντομη και στο δικαστήριο του Όσιρη, η καρδιά μας θα ζυγιστεί συγκρινόμενη με το πανάλαφρο φτερό της ΜΑΑΤ. Ας μην της βάζουμε να κουβαλάει τον πόνο και την στεναχώρια που προκαλέσαμε. Όχι τίποτε άλλα αλλά μας περιμένει να μας καταβροχθίσει και το τέρας της ΑΜΑΜΕΤ

Και μια αποκλειστική πληροφορία ! Την νέα μου υπογραφή την βρήκα μόνος μου, αφού με εμπνεύσατε. Και ναι, επιτέλους αρχίζω να σκέφτομαι για λογαριασμό μου. Ποιος ξέρει κάποια στιγμή μπορεί να σας φτάσω.

Πολλά όμως είπα από μόνος μου και κουράστηκα. Δεν είμαι συνηθισμένος, ξέρετε, να σκέφτομαι για λογαριασμό μου. Για αυτό μην με βάζετε σε συζητήσεις και με ρωτάτε διάφορα, είμαι άμαθος και δεν θα τα καταφέρω.

Για τώρα πάρτε ένα γλυκό μπισκοτάκι :


"Συγνώμη", είπε ένα πολύ μικρό ψάρι του Ωκεανού, "είσαι πιο μεγάλος από μένα, οπότε μπορείς να μου πεις πού μπορώ να βρω αυτό το πράγμα που λέγεται Ωκεανός;"

"Ο Ωκεανός", απάντησε το μεγαλύτερο ψάρι, "είναι εδώ που βρίσκεσαι τώρα".

"Τι αυτό;;" Μα αυτό είναι νερό!! Αυτό που ψάχνω είναι ο Ωκεανός" είπε απογοητευμένο το μικρό ψάρι και απομακρύνθηκε κολυμπώντας για να ψάξει κάπου αλλού.

Σταμάτα να ψάχνεις μικρό ψαράκι. Δεν υπάρχει τίποτα να ψάξεις. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να κοιτάξεις!

ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΣΟΥΦΙ


Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 10:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Λογαριασμοί endorama και ΕΝΔΟΡΑΜΑ έχουν απενεργοποιηθεί. Δεν πρόκειται βέβαια για τεχνικό σφάλμα! Πραγματικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται καμία εξήγηση γι'αυτή μας την απόφαση. Η παρουσία του συγκεκριμένου ανθρώπου έχει γίνει ουκ ολίγες φορές "υβριστική" τόσο όσον αφορά αρκετά Μέλη των Ομάδων Συζήτησης, όσο - και πολύ περισσότερο - εναντίον του ίδιου του Χαρακτήρα τους και της Νοοτροπίας την οποία περιθάλπουν.

Χωρίς σχόλιο...Προς το παρόν.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 10:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάλιστα.... τώρα κατάλαβα γιατί βάζεις τις φωτοτυπίες...

αλλά δεν θα πώ κακίες μέρα που είναι...

εγώ πάντως το τζάκι το άναψα καλού - κακού....

κι ας κριθώ γι' αυτό το άναμμα και από τον Οσιρη και από όποιον άλλο είναι όταν έρθει η ώρα....
η ψυχή μου ΕΙΝΑΙ ελαφριά σαν το φτερό της ΜΑΑΤ και έτσι θα παραμείνει, οπότε δεν φαντάζομαι να έχω πρόβλημα στο ζύγισμα...

κατά τ' άλλα συνέχισε την κηπουρική και μην βάζεις πολλή κοπριά γιατί θα τα κάψεις τα λουλούδια...

Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 10:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτε κι ένα λίγο αλμυρούτσικο. Δίνει και χρώμα στην... φωτιά

Μια αλατένια κούκλα, ταξίδεψε χιλιάδες μίλια μέχρι που σταμάτησε στην άκρη της θάλασσας. Είχε μαγευτεί από την υγρή κινούμενη μάζα που δεν έμοιαζε με τίποτα από όλα όσα είχε δει ως τότε.

"Τι είσαι;" ρώτησε η αλατένια κούκλα.

"Έλα μέσα και δες μόνη σου" απάντησε η θάλασσα με ένα χαμόγελο.
Έτσι, η αλατένια κούκλα προχώρησε τσαλαπατώντας προς τα μέσα. Όσο πιο βαθιά προχωρούσε τόσο περισσότερο διαλυόταν μέχρι που έμεινε ένα μικρό κομματάκι από αυτή. Πριν διαλυθεί και το τελευταίο μέρος της η κούκλα αναφώνησε με θαυμασμό.

"Τώρα ξέρω τι είμαι εγώ"

ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΣΟΥΦΙ

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 12:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγωισμός μας πολλές φορές καίει τα τσιπάκια

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 15:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιορτάζω κιόλας
Galadriel, Ανδριάνα σε λένε;



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 15:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι, αλλά γιορτάζω σήμερα....

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 17:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την απόκοσμη αίσθηση ότι τα έχω ξαναζήσει όλα αυτά…

Είναι γνωστή αυτή η συνταγή…

Ξεκινά με την δημιουργία μιας δυσάρεστης κατάστασης, αφού έχουν προηγηθεί ποικίλα παράπονα και άλλες μικρές «παρεκτροπές».

Συνεχίζει με όξυνση των πνευμάτων ανάμεσα στα μέλη που καλούνται με διάφορους τρόπους στις «επάλξεις».

Καταλήξει σε μια πλημμυρίδα αμπελοφιλοσοφιών, στην εμφάνιση του Admin, στην πολλαπλή διαγραφή του πιο ενοχλητικού, για την «άρχουσα τάξη», μέλους, σε μια πλάγια πρόταση για «αναβάθμιση» σε κάποιο άλλο μέλος…

…και έτοιμη η γλυκιά αναγνωσιμότητα…

…Καλή σας όρεξη…


Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 18:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
…και έτοιμη η γλυκιά αναγνωσιμότητα…

Μά Mantis!
Τι είναι αυτά που λες;

Σιγά μην ειμαστε και "τοκ σόου" και να περιμένουμε τον "φλορ-μάνατζερ" να μας πει τι να κάνουμε για να ανέβει η ακροαματικότητα...

Συνειδητοποιείς, σε τι σενάριο παραπέμπει η συνταγή που παράθεσες;

. . .

Μια μέρα σαν όλες τις άλλες, οι υπεύθυνοι του ESOTERICA, αναλογίζονται με κόπο την πορεία του site...


- Πω, πω!
Αναδουλειές σήμερα!
Φύλλο δεν κουνιέται και πάλι στα forums.

- Ναι, ναι. Εχεις δίκιο. Ετσι που πάμε θα πατώσουμε και φέτος στο χρηματιστήριο.

- Το forum έχει ερημώσει. Σε λίγο θα μείνουμε μόνοι εμείς, και η καμήλα μας!


- Δεν πάει άλλο!
Πρέπει με κάποιον τρόπο να ανεβάσουμε την αναγνωσιμότητα!


- Ιδέα!

- Τι;
Λέγε!

- Να βρούμε ένα θέμα, να το μετακινήσουμε, να ξεσηκωθεί ο κόσμος από την αδικία και να ξεσπάσει μάχη!





- Καλά!
Είσαι μεγαλοφυϊα -μιλάμε- φίλε μου!



- Αλλά μπορεί να ξεσπάσουνε αντιδράσεις,
ο κόσμος θα καταλάβει το "κόλπο" μας!

- Τόσο το καλύτερο!

Είναι γλυκιά, η αναγνωσιμότητα!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια μέρα σαν όλες τις άλλες, οι υπεύθυνοι του ESOTERICA, αναλογίζονται με κόπο την πορεία του site...



Δηλαδή ο κ. Nτούσαν Mπάγεβιτς είναι ένας από τους υπεύθυνους του esoterica.gr ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 19:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι ήταν πριν το θέμα ... αλλά τώρα έχει γίνει τσίρκο...

μέχρι και αρκούδες να μαλώνουν είδαμε...

θα δούμε και τον γύφτο αφού το θέμα κατάντησε τσαντήρι....

τώρα να πω αμαλία ότι εσύ ειδικά ως συντονίστρια, δεν ξέρεις ότι βάζοντας αυτές τις τεράστιες εικονες μας έβγαλες τα μάτια στο άνοιγμα των σελίδων? ή μήπως το ξέρεις?

μια και λοιπόν θες να συνεχίσουμε την συζήτηση που ανοίξαμε εδώ ξαναβάζω τις ερωτήσεις μου όπως τις είχα διατυπώσει στο άλλο θέμα...



Aμαλία,
γενικά διαβλέπω μια τάση αυτές τις μέρες να μην εξηγείτε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε...
ή όταν κάνετε κάτι γιατί το κάνετε....

ανέλυσε μας λοιπόν γιατί έγινε αυτή απενεργοποίηση...

πριν σου αναλύσουμε ο καθένας τις εντυπώσεις μας, ανέλυσε μας εσύ τις δικές σου που στο κάτω κάτω έχουν και τον τελευταίο λόγο...

και θα σου φέρω για ανάλυση ένα απλό παράδειγμα, ξεκινάει η ιστορία με τον ngw του οποίου η γλώσσα και τα υπονοούμενα ήταν πέρα από τα όποια αποδεκτά όρια. Και ο οποίος πρόσβαλλε όχι μόνο εσάς με ό,τι έγραφε αλλά και όλους εμάς που διαβάζαμε...

Εκεί γιατί η ανοχή σας και τα μέτρα σας δούλεψαν διαφορετικά?

Τι τόσο επιλήψιμο έχει ο endorama σε σχέση με τον ngw?


στο κάτω κάτω.... εμείς οι ίδιοι που "αναστήσαμε" αυτό το θέμα δεν θυμάμαι να παραπονεθήκαμε σε σας για τις όποιες παρεμβάσεις έγιναν σ'αυτό...

γιατί άν ήταν έτσι εγώ τουλάχιστον θα παραπονιόμουν περισσότερο για την πλημμύρα φωτοτυπιών του τρισμέγιστου των οποίων το περιεχόμενο βρίσκω και εντελώς άσχετο με το θέμα και προσβλητικό προς τους συμμετέχοντες... ξέρεις φαντάζομαι πολύ καλά ότι όταν θέλει κανείς να προσβάλλει μπορεί να το κάνει με χιλιάδες τρόπους και όχι μόνο βρίζοντας....

εκτός αν ψάξουμε να βρούμε τον αρχικό συγγραφέα του θέματος, να μας πει την γνώμη του, τον οποίο και δεν ξαναείδα έκτοτε στο φόρουμ....

όσο για τα θέματα της αναγνωσιμότητας....
με το να γελοιοποιείς αυτά που λέει κάποιος δεν σημαίνει ότι κέρδισες τις εντυπώσεις ή ότι έχεις απαντήσει...

και απευθυνόμενη σε όλη την ομάδα των συντονιστών :

είναι πολύ σπουδαίο κάποιες φορές να μπορεί κανείς να παραδέχεται τα λάθη του , να ζητάει συγνώμη και να προσπαθεί να τα διορθώσει....
δεν το λέω αυτό ως αλάνθαστη, αλλά ως άνθρωπος που όταν έχει κάνει σοβαρά λάθη είχε τα "κότσια" να το παραδεχτεί και να τα διορθώσει...
νομίζω πως εδώ έχετε διαπράξει ένα τέτοιο λάθος....
πρώτη εγώ θα σας βγάλω το καπέλο, και είμαι σίγουρη και όλοι οι υπόλοιποι αν το διαπιστώσετε και μόνοι σας...

αυτά....

μην ξαναπώ την μαγική λέξη...


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

σπανια παρεμβαινω,γραφω οταν ειναι κατι να γραψω,το γνωριζετε...

δυστυχως το τελευταιο διαστημα ,οπως σωστα και με ρεαλισμο εχει αναφερθει,εχουμε μεινει ελαχιστοι ,για να φαμε τα "γλυκα",που ετοιμασαμε.....

ο "πολεμος" μεταξυ "μας",εχει φθειρει ,οι εναπομειναντες και οχι μονο που εχουμε πονεσει και αγαπησει το forum,βγαζουμε τα ματια μας,αντι να καθομαστε ολοι μαζι,συντονιστες και μελη,να δουμε τι θα γινει....

ειναι κριμα να δημιουργει το ιδιο το forum,την επιλογη στα μελη του,να ζητησουν αλλου την γνωση και την "ζεστασια",που τους εξασφαλισε το esoterica....

το esoterica σας ειναι και μας,κατι μου θυμισε αυτο:)

εκτος εαν δεν αποφασισε το ιδιο πως δεν μας χρειαζεται....

οποτε...

ξερετε ποσο εχω αγαπησει ολους σας,δεν θελω με τιποτε να γινω αφορμη για παραπανω διενεξεις...

δεν θα παρω το μερος κανενος,παρα μονο το συμφερον των μελων του esoterica και του ιδιου του esoterica.....

κρατηστε την φλογα,μην την σβηνεται μαζι με τα μελη του....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν,

μόλις συνειδητοποίησα γιατί διαγράφηκε το μέλος endorama....

γιατί είχε το θάρρος να πει αυτό που πιστεύει χωρίς υπονοούμενα

χωρίς να προσπαθεί να κρατήσει τις "ισσοροπίες"

χωρίς να προσπαθεί να μην θίξει τις όποιες κλίκες και ομάδες του χώρου

γιατί αντίθετα με όλους εμάς (και σίγουρα βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ξέρει και παίρνει την ευθύνη της άποψης του, πληρώνοντας το κόστος που αυτό συνεπάγεται

γιατί δεν του αρέσουν τα σου πα μου πες

γιατί έχει καθαρή θέση κι άποψη

γιατί έχει κυρίως "καθαρή" συνείδηση

γιατί αν ο όποιος από μας βρισκόταν στη θέση του θα έπαιρνε το όποιο μέρος πίστευε δίκαιο καθαρά και χωρίς φόβους και υπονοούμενα


Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε όλοι να μιλάμε καθαρά?

Μήπως μας έφαγε η "ευγένεια" εδώ μέσα?

Μήπως να ξαναγίνουμε αυθεντικοί άνθρωποι? και όχι ανασφάλειες καλυμμένες πίσω από nicknames?


Θηλυκά,Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 21:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνειδητοποιείς, σε τι σενάριο παραπέμπει η συνταγή που παράθεσες;

Μα Αμαλία!
Μια συνταγούλα σαν όλες τις άλλες παρέθεσα... βέβαια όποιος έχει τη μύγα... τη συνέχεια την ξέρεις...


Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 21:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά δεν μου φάνηκε παράξενο και παράδοξο... μα σοκαριστικό, προσβλητικό και στην εφαρμογή του... θρασύδειλο!

Τώρα δεν χρωστώ τίποτα...


Αν διάβασες αυτό το μήνυμα μου χρωστάς μια αγκαλιά.
Αν το έσβησες ένα φιλί.
Αν το αποθηκεύσεις ένα ραντεβού και αν μου απαντήσεις...τα χρωστάς όλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 22:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ, ενος νεαρού πρίγκηπα,
Απόγονου του Σεβάχ του θαλασσινού,
Που νόμιζε πως μπορεί να αλλάξει τον κόσμο
Αλλά πικρες οι συμβουλές του Αλλάχ και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων.

Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό
Ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό
Στη Μοσσούλη, τη Βασσόρα, στην παλιά τη χουρμαδιά
Πικραμένα κλαίνε τώρα της ερήμου τα παιδιά.

Κι ενας νέος από σόι και γενιά βασιλική
Αγροικά το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί.
Τον κοιτούν οι Βεδουίνοι με ματιά λυπητερή
Κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει, πως θ' αλλάξουν οι καιροί.

Σαν ακούσαν οι αρχόντοι του παιδιού την αφοβιά
Ξεκινούν με σκύλου δόντι και με λιονταριού προβιά
Απ' τον Τίγρη στον Ευφράτη, απ' τη γη στον ουρανό
Κυνηγούν τον αποστάτη να τον πιάσουν ζωντανό.

Πέφτουν πάνω του σαν στίφη, σαν ακράτητα σκυλιά
Και τον πάνε στο χαλίφη να του βάλει την θηλειά
Μαύρο μέλι μαύρο γάλο ήπιε εκείνο το πρωϊ
Πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή.

Με δύο γέρικες καμήλες και ένα κόκκινο φαρί
Στου παράδεισου τις πύλες ο προφήτης καρτερεί.
Πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά
Και της Δαμασκού τ' αστέρι τους κρατούσε συντροφιά.

Σ' ένα χρόνο σ' ένα μήνα βλέπουν μπρός τους τον Αλλάχ
Που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον άμυαλο Σεβάχ:
«Νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί,
με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί»

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ
Καληνύχτα...



WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 02:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου galadriel.
Απ'ότι είδα, μας αρέσει το ίδιο τραγούδι!
Εμένα είναι το αγαπημένο μου.
Θα προτείνω και μια διορθωσούλα:
Στο Αλλά πικρες οι συμβουλές του Αλλάχ και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων.
άλλαξε το συμβουλές σε "βουλές".

----------------------------------------------------

Θα προσπαθήσω τώρα, να απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες στο τόπικ Μια ιστορία, μια ερμηνεία, μια ανάμνηση", απ'όπου και σε παρέπεμψα να τα θέσεις καλύτερα εδώ.

quote:
Aμαλία,
γενικά διαβλέπω μια τάση αυτές τις μέρες να μην εξηγείτε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε...
ή όταν κάνετε κάτι γιατί το κάνετε....

ανέλυσε μας λοιπόν γιατί έγινε αυτή απενεργοποίηση...

πριν σου αναλύσουμε ο καθένας τις εντυπώσεις μας, ανέλυσε μας εσύ τις δικές σου που στο κάτω κάτω έχουν και τον τελευταίο λόγο...

και θα σου φέρω για ανάλυση ένα απλό παράδειγμα, ξεκινάει η ιστορία με τον ngw του οποίου η γλώσσα και τα υπονοούμενα ήταν πέρα από τα όποια αποδεκτά όρια. Και ο οποίος πρόσβαλλε όχι μόνο εσάς με ό,τι έγραφε αλλά και όλους εμάς που διαβάζαμε...

Εκεί γιατί η ανοχή σας και τα μέτρα σας δούλεψαν διαφορετικά?

Τι τόσο επιλήψιμο έχει ο endorama σε σχέση με τον ngw?


Την αρχική φράση, που αναφέρεται στην "τάση μας αυτές τις μέρες να μην εξηγούμε τι ακριβώς θέλουμε να κάνουμε", δεν την πολυκατάλαβα, γιατί αυτές τις μέρες, εκτός από την μετακίνηση του παρόντος θέματος σε άλλη θεματική κατηγορία και την απενεργοποίηση του λογαριασμού "endorama" λίγο αργότερα, δεν έγινε κάτι άλλο που θα μπορούσε να δικαιολογήσει αυτήν την απορία.

Οπότε, μάλλον η αναφορά σχετίζεται με το συγκεκριμένο τόπικ.

Για τους λόγους που έγινε η μετακίνησή του στην θεματική κατηγορία "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" έχουν ήδη δωθεί εξηγήσεις και από εμένα, αλλά και από τον Admin. Εάν ακόμα έχεις απορίες σχετικά με αυτό, μπορείς να ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες και να διαβάσεις ξανά τα μηνύματα που έχουν γραφτεί.

Για την απενεργοποίηση του λογαριασμού "endorama" έχει ήδη αναφερθεί από τον Admin:
"Οι Λογαριασμοί endorama και ΕΝΔΟΡΑΜΑ έχουν απενεργοποιηθεί. Δεν πρόκειται βέβαια για τεχνικό σφάλμα! Πραγματικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται καμία εξήγηση γι'αυτή μας την απόφαση. Η παρουσία του συγκεκριμένου ανθρώπου έχει γίνει ουκ ολίγες φορές "υβριστική" τόσο όσον αφορά αρκετά Μέλη των Ομάδων Συζήτησης, όσο - και πολύ περισσότερο - εναντίον του ίδιου του Χαρακτήρα τους και της Νοοτροπίας την οποία περιθάλπουν.

Είναι καλύτερο για τον καθέναν από εμάς να συμμετέχει στους χώρους και στις περιστάσεις που έχει επιλέξει να τον εκφράζουν παρά να περιορίζεται από Κανόνες και Σκοπούς που δεν ανήκουν στην σφαίρα Αντίληψης ή Επιλογής του και παράλληλα - πιθανότατα - να θέτει άθελά του/της και ανάλογους περιορισμούς και σε άλλους ανθρώπους."

Τι παραπάνω χρειάζεται για να εξηγηθεί η απόφαση αυτή, πέραν της αναφορά αυτής, αλλά και των υβριστικότατων μηνυμάτων του μέλους endorama και προς κάποιον συντονιστή, αλλά και τις φωτογραφίες που ακολούθησαν;

Και αναρρωτιέμαι galadriel:
Εσύ, που κόπτεσαι τόσο πολύ για την δικαιοσύνη, τη διαφάνεια, την ίση μεταχείρηση κ.λπ, κ.λπ στα forums, δεν ενοχλήθηκες καθόλου από τις προσβολές του endorama προς εμένα, που έγιναν με μοναδική αφορμή τη μετακίνηση του τόπικ;
Δεν ένιωσες καν την ανάγκη να υπερασπίσεις έναν άνθρωπο - συνάνθρωπό σου, από μία υβριστική και επί προσωπικού επίθεση; Οταν μάλιστα δεν έχει δωθεί ουδεμία αφορμή για κάτι τέτοιο.
Δεν θεωρείς την πράξη αυτή επιλήψιμη;

Και ας πάμε στο θέμα των φωτογραφιών...
Πέραν από την πρωτοτυπία της εικαστικής σύνθεσης που γέννησε τις εικόνες αυτές στο μυαλό κάποιου φωτογράφου,
κάποια πράγματα είναι βρώμικα, αν δωθούν με βρώμικο τρόπο, ακόμα κι αν το μήνυμα που φέρουν αποτελείται από μερικές μελιτζάνες.
Δεν σε ενόχλησε καθόλου το μήνυμα αυτό;
Συμφωνεί με τα γούστα σου;
Συμφωνεί με τις αρχές σου;
Είναι μία φιλοσοφική άποψη που την προτιμάς από άλλες, όπως π.χ. τα αποσπάσματα του thoth;
Εάν τις προτιμάς, εμένα δεν μου πέφτει λόγος για την προτίμησή σου αυτή galadriel, σίγουρα όμως, ο διαδικτυακός αυτός τόπος που φιλοξενεί και εσένα αλλά και εμένα, έχει το δικαίωμα να επιλέξει ποιος τρόπος τον εκφράζει καλύτερα.

Θα κλείσω με την αναφορά σου στην αντιμετώπιση που έλαβε από την συντονιστική ομάδα των forums το μέλος "ngw", σε σύγκριση με το μέλος "endorama".

Ο endorama, αν και αρκετές φορές στο παρελθόν υπήρξε ιδιαίτερα προκλητικός και συχνά υβριστικός στον τρόπο με τον οποίο συνδιαλεγόταν στα forums, ήταν εντούτοις μέλος των forums και ως τέτοιος αντιμετωπίστηκε.
Ο ngw από την άλλη, από τη στιγμή που μπήκε, είχε σαν μοναδικό σκοπό να δημιουργήσει προβλήματα, να προκαλέσει σύγχιση, να προσβάλλει. Η αντιμετώπισή του λοιπόν δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτήν του endorama, διότι ποτέ δεν υπήρξε στην πραγματικότητα ένας "συνοδοιπόρος" μας, αλλά σύμφωνα με τις δικές του δηλώσεις, έβγαλε εξαρχής τον εαυτό του έξω από την διαδικτυακή κοινότητά μας. άρα, το όλο σκεπτικό της αντιμετώπισης, δεν μπορεί να τεθεί υπό σύγκριση.
Αν θέλεις, μπορείς να το εκλάβεις, ως μία ιδιαίτερη μεθόδευση - τακτική, που αναφέρεται σε ταραχοποιούς του διαδικτύου, γνωστούς ως "trolls".

-------------------------------------------------

galadriel, όπως είδες, αφιέρωσα αρκετό χρόνο για να απαντήσω σε ερωτήματα, τα περισσότερα από τα οποία είχαν από πριν απαντηθεί.
Θα σε παρακαλούσα, εάν πραγματικά θέλεις να μάθεις κάτι, και αν βέβαια ο σκοπός που ρωτάς είναι καλοπροαίρετος και δεν αποτελεί εντυπωσιασμό ή σκόπιμη προσπάθεια να δημιουργηθεί πρόβλημα και αναταραχή στις συζητήσεις, να θέσεις ερωτήματα ανάλογα ενός τέτοιου καλοπροαίρετου σκοπού.
Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα μπορέσω να συμμετέχω σε μία διαδικασία να επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ειπωθεί.

Καλή σου νύχτα.
Θηλυκά, και φιλικά.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 04:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την αρχική φράση, που αναφέρεται στην "τάση μας αυτές τις μέρες να μην εξηγούμε τι ακριβώς θέλουμε να κάνουμε", δεν την πολυκατάλαβα, γιατί αυτές τις μέρες, εκτός από την μετακίνηση του παρόντος θέματος σε άλλη θεματική κατηγορία και την απενεργοποίηση του λογαριασμού "endorama" λίγο αργότερα, δεν έγινε κάτι άλλο που θα μπορούσε να δικαιολογήσει αυτήν την απορία.

δεν φτάνουν αυτές οι δύο περιπτώσεις για να καταδείξουν μία τάση?

quote:
Για τους λόγους που έγινε η μετακίνησή του στην θεματική κατηγορία "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" έχουν ήδη δωθεί εξηγήσεις και από εμένα, αλλά και από τον Admin. Εάν ακόμα έχεις απορίες σχετικά με αυτό, μπορείς να ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες και να διαβάσεις ξανά τα μηνύματα που έχουν γραφτεί.

προφανώς δεν με έχουν καλύψει αν κρίνει κανείς από τα ποστ που έγραψα μετά την απάντηση και του admin στο θέμα... οπότε θα πρέπει να ανατρέξεις και εσύ σ'αυτά και να τα ξαναδιαβάσεις

quote:
Για την απενεργοποίηση του λογαριασμού "endorama" έχει ήδη αναφερθεί από τον Admin:
"Οι Λογαριασμοί endorama και ΕΝΔΟΡΑΜΑ έχουν απενεργοποιηθεί. Δεν πρόκειται βέβαια για τεχνικό σφάλμα! Πραγματικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται καμία εξήγηση γι'αυτή μας την απόφαση. Η παρουσία του συγκεκριμένου ανθρώπου έχει γίνει ουκ ολίγες φορές "υβριστική" τόσο όσον αφορά αρκετά Μέλη των Ομάδων Συζήτησης, όσο - και πολύ περισσότερο - εναντίον του ίδιου του Χαρακτήρα τους και της Νοοτροπίας την οποία περιθάλπουν.

Είναι καλύτερο για τον καθέναν από εμάς να συμμετέχει στους χώρους και στις περιστάσεις που έχει επιλέξει να τον εκφράζουν παρά να περιορίζεται από Κανόνες και Σκοπούς που δεν ανήκουν στην σφαίρα Αντίληψης ή Επιλογής του και παράλληλα - πιθανότατα - να θέτει άθελά του/της και ανάλογους περιορισμούς και σε άλλους ανθρώπους."


όσο γι' αυτή την απάντηση ούτε με καλύπτει ειδικά στη φράση που λέει

quote:
Πραγματικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται καμία εξήγηση γι'αυτή μας την απόφαση.

αλλά και διαφωνώ με το σκεπτικό του αποφασίζω ποιος εκφράζεται από την συμμετοχή του στο Φόρουμ ή περιορίζεται από τους Κανόνες του, αυτό νομίζω πως είναι απόφαση του καθενός μας και όχι του admin.


quote:
Και αναρρωτιέμαι galadriel:
Εσύ, που κόπτεσαι τόσο πολύ για την δικαιοσύνη, τη διαφάνεια, την ίση μεταχείρηση κ.λπ, κ.λπ στα forums, δεν ενοχλήθηκες καθόλου από τις προσβολές του endorama προς εμένα, που έγιναν με μοναδική αφορμή τη μετακίνηση του τόπικ;
Δεν ένιωσες καν την ανάγκη να υπερασπίσεις έναν άνθρωπο - συνάνθρωπό σου, από μία υβριστική και επί προσωπικού επίθεση; Οταν μάλιστα δεν έχει δωθεί ουδεμία αφορμή για κάτι τέτοιο.
Δεν θεωρείς την πράξη αυτή επιλήψιμη;

Και ας πάμε στο θέμα των φωτογραφιών...
Πέραν από την πρωτοτυπία της εικαστικής σύνθεσης που γέννησε τις εικόνες αυτές στο μυαλό κάποιου φωτογράφου,
κάποια πράγματα είναι βρώμικα, αν δωθούν με βρώμικο τρόπο, ακόμα κι αν το μήνυμα που φέρουν αποτελείται από μερικές μελιτζάνες.
Δεν σε ενόχλησε καθόλου το μήνυμα αυτό;
Συμφωνεί με τα γούστα σου;
Συμφωνεί με τις αρχές σου;
Είναι μία φιλοσοφική άποψη που την προτιμάς από άλλες, όπως π.χ. τα αποσπάσματα του thoth;
Εάν τις προτιμάς, εμένα δεν μου πέφτει λόγος για την προτίμησή σου αυτή galadriel, σίγουρα όμως, ο διαδικτυακός αυτός τόπος που φιλοξενεί και εσένα αλλά και εμένα, έχει το δικαίωμα να επιλέξει ποιος τρόπος τον εκφράζει καλύτερα.


εγώ ακριβώς επειδή κόπτομαι για την δικαιοσύνη δεν έκανα κανένα απολύτως σχόλιο σ'αυτά γιατί το βρήκα εντελώς περιττό να χαλάσω ακόμα και "σάλιο" που λένε γι'αυτό... και τώρα που το σκέφτομαι...εξίσου περιττό ήταν που ασχολήθηκα και με τον τρισμέγιστο...

όσο για τις προσβολές του endorama προς εσένα νομιζα πως ήσουν ικανή να απαντήσεις μόνη σου,
αυτόν όμως αντί απάντησης τον διαγράψατε και μάλιστα χωρίς καν να το ανακοινώσετε παρά μόνο αφού ο ίδιος το ανέφερε... δεν βρίσκεις πως έχει διαφορά το πράγμα?

quote:
Θα κλείσω με την αναφορά σου στην αντιμετώπιση που έλαβε από την συντονιστική ομάδα των forums το μέλος "ngw", σε σύγκριση με το μέλος "endorama".

Ο endorama, αν και αρκετές φορές στο παρελθόν υπήρξε ιδιαίτερα προκλητικός και συχνά υβριστικός στον τρόπο με τον οποίο συνδιαλεγόταν στα forums, ήταν εντούτοις μέλος των forums και ως τέτοιος αντιμετωπίστηκε.
Ο ngw από την άλλη, από τη στιγμή που μπήκε, είχε σαν μοναδικό σκοπό να δημιουργήσει προβλήματα, να προκαλέσει σύγχιση, να προσβάλλει. Η αντιμετώπισή του λοιπόν δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτήν του endorama, διότι ποτέ δεν υπήρξε στην πραγματικότητα ένας "συνοδοιπόρος" μας, αλλά σύμφωνα με τις δικές του δηλώσεις, έβγαλε εξαρχής τον εαυτό του έξω από την διαδικτυακή κοινότητά μας. ¶ρα, το όλο σκεπτικό της αντιμετώπισης, δεν μπορεί να τεθεί υπό σύγκριση.
Αν θέλεις, μπορείς να το εκλάβεις, ως μία ιδιαίτερη μεθόδευση - τακτική, που αναφέρεται σε ταραχοποιούς του διαδικτύου, γνωστούς ως "trolls".


προσπαθώ αλλά δεν πιστεύω αυτό που διάβασα...
τι θες να πεις? ότι τα trolls έχουν καλύτερη μεταχείριση εδώ μεσα από τα μέλη?
τότε κακώς συζητάμε γενικότερα....


quote:
galadriel, όπως είδες, αφιέρωσα αρκετό χρόνο για να απαντήσω σε ερωτήματα, τα περισσότερα από τα οποία είχαν από πριν απαντηθεί.
Θα σε παρακαλούσα, εάν πραγματικά θέλεις να μάθεις κάτι, και αν βέβαια ο σκοπός που ρωτάς είναι καλοπροαίρετος και δεν αποτελεί εντυπωσιασμό ή σκόπιμη προσπάθεια να δημιουργηθεί πρόβλημα και αναταραχή στις συζητήσεις, να θέσεις ερωτήματα ανάλογα ενός τέτοιου καλοπροαίρετου σκοπού.
Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα μπορέσω να συμμετέχω σε μία διαδικασία να επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ειπωθεί.


αυτό ισχύει εξίσου και για τις δύο πλευρές...
που σημαίνει ότι αν κανείς θέλει πραγματικά να απαντήσει και όχι απλώς να δημιουργήσει εντυπώσεις υπάρχει τρόπος να το κάνει...
απ' την άλλη δεν καταλαβαίνω ποια σκοπιμότητα εκ μέρους μου θα εξυπηρετούσε η δημιουργία προβλήματος ή αναταραχής στις συζητήσεις....
εκτός αν τέτοιο θεωρείται η κατάθεση ερωτημάτων και απόψεων τις οποίες μόνη σου δέχτηκες να συζητήσουμε...

το ποια είναι η διαφορετική περίπτωση βλέπω ότι το έχεις κρίνει ήδη...
και ομολογώ ότι μη ουσιαστικές απαντήσεις δεν θέλω να παίρνω...


Πολύ καλή νύχτα,
Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 21:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά τη βιβλιοθήκη του Thoht και την οικογενειακή πινακοθήκη της Αμαλίας…

«Άκρα του τάφου σιωπή στο topic βασιλεύει…»

Ένα θερμό ευχαριστώ στους συντονιστές για το από-συντονιστικό τους έργο.

Αφού τα σοβαρά ερωτήματα έμειναν αναπάντητα, ας κάνω ένα λιγότερο σοβαρό.

Ποιου μεγαλοσέφ τα συμφέροντα θίχτηκαν σε αυτό το θέμα?

The-She-Mantis

Είναι εύκολο να φθονείς ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 21:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία....

εκείνο το ανέκδοτο με το "οργανωθείτε" πρέπει να είναι...

μόνο που θα το έλεγα ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! έχω φάει πέντε και δεν έχω δώσει κανένα!

...και μια και βρεθήκαμε εδώ στο απο-συντονισμένο θέμα....
πράγματι! και εγώ νομίζω πως κάποιος την "αμόλησε" ! γι'αυτό θα βρωμάει φαίνεται κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας....

Θηλυκά (για όσους μπορούν μόνο!), Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θέλει Αρετή και Τόλμη η Ελευθερία"
Α. Κάλβος

Κάποιοι άνθρωποι την αποκτούν και κάποιοι άλλοι, απλά συντονίζονται στο ονείρεμα της...


The She Mantis

Είναι εύκολο να φθονείς ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 08:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως βλέπεις αγαπητή συντονίστρια,

(αχ τι έχω πάθει να πρέπει να χρησιμοποιώ τις μαγικές λέξεις συνέχεια...)


αυτές τις μέρες έχω εισπράξει κι εγώ το δικό μου μερίδιο σε προσβολές και χαρακτηρισμούς...

οι οποίοι νομίζω πως ήταν και βαρύτεροι από αυτούς που εισέπραττες εσύ....

όμως, τους αντιμετώπισα μόνη μου όπου χρειάστηκε ή τους άφησα απλά ασχολίαστους....

δεν ζήτησα όμως την διαγραφή κανενός όπως θα είχα κάθε δίκιο και αν είχα την δυνατότητα να το κάνω μόνη μου, πάλι δεν θα την χρησιμοποιούσα....

είσαι σε μία θέση που πρέπει να ξέρεις ότι θα ακούς κάποια πράγματα είτε ισχύουν είτε όχι....

αυτό το ποστ δεν το γράφω ούτε ως παράπονο ούτε ως απαίτηση κανενός είδους.... αλλά μόνο για να εξηγήσω κάτι που έλεγα σε προηγούμενα....

και συνεχίζει να με κάνει να απορώ πως οι αντοχές σου εξαντλήθηκαν τόσο γρήγορα με την περίπτωση endorama σε σχέση με την περίπτωση ngw...

Κατά τ' άλλα....
φαίνεται πως σ'αυτό τον διαδικτυακό τόπο φάνηκε καθαρά πως τελικά οι γυναίκες έχουν τα α..... να λένε καθαρά την γνώμη τους, να υποστηρίζουν αυτό που πιστεύουν και αυτούς στους οποίους πιστεύουν....

Μην ξανακούσω λοιπόν, μιζέρες κουβέντες γύρω από τα θέματα της μάσκας που χρησιμοποιούμε σ'αυτές τις συζητήσεις.... είναι ντροπή και να το συζητάμε...

Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cirdan
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 12:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cirdan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν προσπαθεί να σε βάλει στο "Ισιο Δρόμο" γιατί δεν έχεις τις προυποθέσεις...βασική προυπόθεση η ύπαρξη ψυχής κι εσυ δηλώνεις ότι δεν έχεις...
δεύτερη βασική προυπόθεση να είσαι άγρια ερωτικός και λάτρης του αρχέγονου θηλυκού που εκφράζεται από τη γυναίκα μέχρι τη φράουλα και τη σοκολάτα...
τρίτη προυπόθεση,να γνωρίζεις κάποια στοιχειώδη ορθογραφία όταν κάνεις γραπτές επιθέσεις...
μήπως θα έπρεπε να αφήσεις τις υπέροχες θηλυκές κυρίες να αναταράξουν ηδονικά τον ουρανίσκο και τις ορμόνες μας και ν'ασχοληθείς με κάτι άλλο;κάτι σε γραμματική ας πούμε...
Cirdan των Γκρίζων Λιμανιών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy