ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Δημιουργία "Ομάδας Συνεργατών των Forums - Συντονιστών"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 18:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ πρίγκηπα...

μετά από μία ώρα και κάτι που έκανα για να τελειώσω την ανάγνωση του πρώτου σου ποστ, η αλήθεια έλαμψε μέσα μου!

και είπα ναι! ΕΥΡΗΚΑ! (όχι, λάθος! άλλος το είπε αυτό...)το ίδιο όμως εννοούσα... με αριθμό επιτρεπόμενων μηνυμάτων π.χ. τέσσερα ανά ημέρα θα έχουμε όλοι μια καλή δικαιολογία κάθε μήνυμα που αφήνουμε να πιάνει 3-4 σελίδες... (ονόματα δε λέμε υπολήψεις θίγουμε )

το οποίο έχει και το εξής συγκριτικό πλεονέκτημα... ο κάθε ανυποψίαστος αναγνώστης μετά την πρώτη σελίδα θα αρχίσει να κουράζεται, στην δεύτερη θα κάνουν πουλάκια τα μάτια του, στην τρίτη θα παραδίδεται αμαχητί και στην τέταρτη δεν θα φτάνει ποτέ..., πολύ σύντομα λοιπόν θα αποφασίζει ότι πολύ σωστά τα λέει ο κάθε ένας που μιλάει και θα πάψει να ασχολείται με το άθλημα...

σοβαρά όμως τώρα....
καμμία αντίρρηση ότι εδώ είναι ένας χώρος που καλό είναι η ανταλλαγή απόψεων να παραμένει σε υγιή και δημιουργικά επίπεδα..
όμως απ' την άλλη το esoterica έχει καταφέρει να είναι ένα "δεύτερο σπίτι" για πολλούς από εμάς... και μια μικρή "κοινωνία" για τους περισσότερους...
μέσα στην οποία δεν μπορεί κανείς να είναι υποχρεωμένος να σκέφτεται μονίμως τι θα πει, μήπως τον περάσουν για "αστείο" ή "ελαφρύ"...
υπάρχουν όλες οι ώρες και όλες οι κατηγορίες για την ανάπτυξη κάθε διάθεσης και άποψης... (βλ. Καζαντζίδης vs Christian Rosenkreutz )

και καμμία αντίρρηση πως κάποιες δημοσιεύσεις με προσβλητικό περιεχόμενο καλό είναι να αντιμετωπίζονται γρήγορα και δυναμικά...
εγώ πρώτη συμφωνώ σ'αυτό...

όμως από ένα σημείο και έπειτα υπάρχει μια κόψη ξυραφιού που λέγεται "κριτήριο"....

για το τι θεωρείται ποιοτικό, σημαντικό ή ουσιαστικό....ποιος θα το καθορίσει αραγε αυτό το κριτήριο, χωρίς να παραβλέψει την πιθανότητα η αλήθεια και η ποιότητα να κρύβονται ακόμα και στα πιο ταπεινά λόγια?

και άλλα πιο δυσνόητα ή "βαριά" να μην κρύβουν παρά το κενό?

όσο για τις "προτιμήσεις" σου.... πάντα το ήξερα ότι κάτι πάει "στραβά/πράσινα" με σένα

Με πολύ καλή διάθεση (ελπίζω και κατανοητό χιούμορ)
G.



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όμως απ' την άλλη το esoterica έχει καταφέρει να είναι ένα "δεύτερο σπίτι" για πολλούς από εμάς... και μια μικρή "κοινωνία" για τους περισσότερους...
μέσα στην οποία δεν μπορεί κανείς να είναι υποχρεωμένος να σκέφτεται μονίμως τι θα πει, μήπως τον περάσουν για "αστείο" ή "ελαφρύ"...

Αγαπητό μέλος galadriel,
Ερώτηση πρώτη:Πόσο καλό είναι, όμως, αυτό??Να έχουν κάποιοι σαν ένα δεύτερο σπίτι το εσωτερικά που στο κάτω κάτω επικοινωόύν μέσω ενός χαζοκουτιού(του υπολογιστή)..Πόσο ελπιδοφόρο και καλό κάνει?
Ερώτηση δεύτερη:Είσαι σίγουρη πως κάποιος που απαντάει εδώ δεν σκέφτεται τι θα πει και πως θα το πάρουν οι άλλοι??
Φιλικά
Σεμίνα


Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν περίμενα ποτέ να είμαι αυτή, η οποία θα έχει συλλάβει έναν παλιο-βάζελο ως οραματιστή!

Και μετά; Τον παρέπεμψα στο αυτόφωρο;

Σοβαρά τώρα, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Όλα καλά κι όλα ωραία τα όσα αναφέρονται και πιθανόν, εν δυνάμει αποτελεσματικά.

Όμως, δεν είμαι υπέρ των υπερ-δραστικών αστυνομικών μέτρων εκ πεποιθήσεως.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να αξιοποιούμε την ελευθερία του λόγου (γραφής εν προκειμένω) κι όχι να επιβάλλουμε μέτρα υποτιθέμενης καταστολής, τα οποία λειτουργούν τελικά λογοκριτικά.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 01:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DON'T TELL ME DON'T TELL ME


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 02:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η GRETEL!!EE GRETEL??

EKTOS ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΦΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ !!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 05:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Galadriel

Αν συμφωνούσες με τα λόγια και τους τρόπους μου, κάποιος φούρνος θα γκρεμιζόταν σίγουρα

Περί ποσότητας και ποιότητας, και περί τρόπων γραφής, προσπάθησα να ανοίξω ένα σχετικό topic, αλλά δεν μας βγήκε σε καλό. Θα ταν καλό, μάλλον, ο καθένας/κάθεμιά να γράφει ότι θέλει, όπως θέλει, όποτε θέλει, χωρίς περιορισμούς, αρκεί να μην βρίζει και να μην προπαγανδίζει...okay, μέσα!

(σημ. εκεί είχα πεί ότι το να γράφουμε ένα κείμενο 6 σελίδες, δεν είναι χειρότερο από το να γεμίζουμε ένα topic με 300 άσχετες και ασυνάρτητες απαντήσεις...τουλάχιστον τα μεγάλα κείμενα έχουν περισσότερη συνοχή...ανάλογα φυσικά με τις ικανότητες αυτού που τα γράφει...αλήθεια, λουκέτο μπαίνει όταν γραφουμε ένα μεγάλο κείμενο ή όταν εκφράζουμε ένα μικρό μπινελίκι;).

Σοβαρά, λοιπόν, δεν τίθεται θέμα 'αντικειμενικών κριτιρίων' περί ποιότητας και ποσότητας. Αυτό που θεωρείς εσύ 'ωφέλιμο' για σένα, μπορεί να είναι 'επιβλαβές' για μένα και το αντίθετο. Άρα, εγώ εκφράζω αυτά τα οποία με κάνουν να δυσανασχετώ, εσύ και ο κάθε ένας εκφράζει τα δικά του, και προσπαθούμε να βρούμε τη χρυσή τομή...όχι αυτό με το οποίο θα είμαστε 'ευτυχισμένοι' όλοι, αλλά τρόπους που να είναι ευχάριστοι, χωρίς απαιτητικούς συμβιβασμούς.

Μπορεί κάποιος να πεί ότι εκφράζω κάποια πράγματα επειδή έτσι με βολεύουν...αυτό μπορώ να το πώ κι εγώ για τους άλλους. Όσο συμβιβάζεσαι εσύ με κάποιες καταστάσεις, άλλο τόσο συμβιβάζομαι κι εγώ. Το θέμα όμως είναι να περνάμε όλοι καλά...όσο μπορούμε.

Θα δεχόμουν απόλυτα το 'μη ψάχνεις για κριτήρια και μη σχολιάζεις τρόπους γραφής και έκφρασης', εάν δεν είχαν σχολιαστεί ποτέ αρνητικά και οι δικοί μου τρόποι, και διάφορων άλλων.

Κάπου κάνω λάθος, αδιαμφισβήτητα...ίσως κάπου να κάνεις λάθος κι εσύ...ας αφήσουμε στην άκρη τα λάθη μας, να τα βρούνε οι καλοί μας εαυτοί.

quote:
για το τι θεωρείται ποιοτικό, σημαντικό ή ουσιαστικό....ποιος θα το καθορίσει αραγε αυτό το κριτήριο, χωρίς να παραβλέψει την πιθανότητα η αλήθεια και η ποιότητα να κρύβονται ακόμα και στα πιο ταπεινά λόγια?

Εδώ αγαπητή Galadriel, έχεις απόλυτο δίκιο (προσέξτε όσοι είστε ιδιοκτήτες φούρνων )...αυτό ακριβώς έλεγα με το λογοπαίγνιο του Christian και του Καζαντζίδη...ας πούμε ένα πρότυπο 'εσωτεριστή με κύρος' και ένα πρότυπο 'απλού λαϊκού ανθρώπου'...Όταν μερικές φορές προσεγγίζουμε 'ανώτερες καταστάσεις συνείδησης' (ανεβαίνουμε στους ουρανούς) και θεωρούμε για μιά στιγμή τα πράγματα από ψηλά...για πολύ λίγο, για ένα μικρό κλικ...καταλαβαίνουμε ότι η ουσία κρύβεται μέσα στα πιό απλά πράγματα, τα οποία μέχρι πρότινως θεωρούσαμε ασήμαντα.

Αν 'σπάσουμε' για λίγο τα επίπλαστα πρότυπα που έχουμε ως 'ελιτιστές', θα αποκτήσουμε μια πιό πλήρη ή μάλλον διευρυμένη συνείδηση (αυτά που θεωρεί κάποιος ασήμαντα, για κάποιον άλλον είναι σημαντικά...αλήθεια, θα μπορούσε κάποιος να πει με βεβαιότητα ότι αυτά τα οποία εκφράζω είναι αντικειμενικά ασήμαντα;)...Και εδώ θα κάνω μια ερώτηση. Αφού οι κανόνες μας περιορίζουν, γιατί υπάρχουν συνέχεια παράπονα περί ωριμότητας νέων μελών; Ποιός είναι ώριμος τελικά; Η ωριμότητα με τί έχει να κάνει...με την ηλικία...με την παιδεία...με τον εσωτερισμό...με την αγνότητα...με την εμπειρία;

Εκεί όπου έχω καταλήξει μέχρι στιγμής, είναι ότι ο καθένας νομίζει ότι μιλάει από τη σκοπιά του έμπειρου ενήλικα και του άρτια εκπαιδευμένου και αγνού εσωτεριστή...μήπως μας λείπει τελικά η ταπεινότητα;

Αγαπητή (γκούχ, γκουχ) Zadok...να χαρώ την ωραία μου διαίσθηση (πάλι σε γαύρους πέσαμε...στο Εκκρεμές του Φουκώ, υπάρχει η ατάκα 'Οι Ναϊτες με κηνυγούν'...εγώ στη θέση των Ναϊτών, θα έβαζα τους γαύρους)

quote:
Όμως, δεν είμαι υπέρ των υπερ-δραστικών αστυνομικών μέτρων εκ πεποιθήσεως. Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να αξιοποιούμε την ελευθερία του λόγου (γραφής εν προκειμένω) κι όχι να επιβάλλουμε μέτρα υποτιθέμενης καταστολής, τα οποία λειτουργούν τελικά λογοκριτικά.

Λογοκρισία; Όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε εδώ μέσα, ακόμη και μέσω της σιωπής και της αδιαφορίας.

Αστυνόμευση και καταστολή...δε νομίζω ότι έθεσα έτσι τις προτάσεις μου...'προτάσεις', χωρίς να επιβάλλω τίποτε σε κανέναν...'παρατηρήσεις', δηλαδή πράγματα όπως εγώ τα βλέπω...'κατά την ταπεινή μου γνώμη', η οποία μπορεί να είναι και λάθος.

Η αστυνόμευση και η καταστολή είναι μεθοδευμένες κινήσεις, οι οποίες θα μπορούσαν να σχεδιαστούν και να εφαρμοστούν, μόνο από αυτούς που διαχειρίζονται το site...κάτι το οποίο δε συμβαίνει και είναι και άσχετο με αυτό που πρότεινα...δηλαδή 'Μέτρο'.

Δε χρειάζονται κανόνες απαραίτητα για να υπάρχει μέτρο...αρκεί να συνειδητοποιήσουμε ότι τα όρια του καθενός σταματάνε εκεί όπου συναντιούνται με τα όρια των άλλων...θα πρότεινα, επίσης, αγαπητή Zadok, εάν θέλεις, να κάνεις κάποια αντιπρόταση.

Έχει γίνει δήλωση και από τον ίδιο τον Admin ότι 'το site, δεν απευθύνεται σε όλους'...υπάρχουν ήδη κανόνες και κριτήρια και έχουν ζητηθεί οι απόψεις μας, όσον αφορά κινήσεις συντονισμού και διαχείρησης.

Τις προτάσεις μας κάνουμε, τις απόψεις μας παραθέτουμε και είναι φυσικό κάπου να συμφωνούμε και κάπου να διαφωνούμε...Τις τελικές αποφάσεις θα τις πάρουν οι διαχειριστές του site και είμαι σίγουρος ότι θα προσπαθήσουν οι επιλογές τους να καλύψουν κάποιες από τις ανάγκες μας (όχι όλες και όχι όλων).

Τα φιλιά μου σε όλους, μέχρι να τα ξαναπούμε...στο γήπεδο
The Prince of Pentacles

‘Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo…Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...’Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 07:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ πρίγκηπα,


quote:
Εκεί όπου έχω καταλήξει μέχρι στιγμής, είναι ότι ο καθένας νομίζει ότι μιλάει από τη σκοπιά του έμπειρου ενήλικα και του άρτια εκπαιδευμένου και αγνού εσωτεριστή...μήπως μας λείπει τελικά η ταπεινότητα;


εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων, δεν νομίζω πως οι υπόλοιποι περιφέρουμε καμμία ταμπέλα που γράφει πάνω από κάθε μας μήνυμα ότι είμαστε οι σούπερ έμπειροι ενήλικες, άρτια εκπαιδευμένοι και αγνοί εσωτεριστές... Υπάρχουν πολλοί τρόποι να είναι κανείς ταπεινός.. ένας απ' αυτούς ας πούμε είναι να μην "μπουκώνεις" τον εγκέφαλο του άλλου με πληροφορίες από βιβλία, ένας άλλος είναι να μη μιλάς μόνο για θέματα εσωτερικού ενδιαφέροντος ....

εκτός από τις περιπτώσεις που έχουμε ήδη προαναφέρει (μηνύματα προσβλητικού περιεχομένου) ή και κάποιες περιπτώσεις σαν αυτές που έχουμε ακούσει (βλ. αυτοκτονίες και νετ) πως μπορεί να είναι επιβλαβής η αλληλεπίδραση των μελών ? δεν είναι κι αυτός ένας τρόπος προσέγγισης της εσωτερικής αλήθειας? σε αντίθετη περίπτωση παίρνει κανείς τα όρη και τα βουνά ή το παίζει στυλίτης.... και περιμένει να του έρθει η Θεία Φώτιση... Για κάποιους (πολύ λίγους) αυτή η τακτική μπορεί και να δουλεύει, όμως για εμάς τους υπόλοιπους αυτή η αλληλεπίδραση είναι αναγκαία ακόμα και όταν δεν είναι ευχάριστη.

Και σίγουρα το ζητούμενο δεν είναι ούτε το αν θα γίνουμε ευτυχισμένοι μέσα από όσα γράφουμε και διαβάζουμε, αλλά ακόμα περισσότερο το να περνάμε ευχάριστα.... Μου θυμίζει λίγο lounge bar αυτό...και όχι esoterica...Ακόμη και τραγούδια όταν γράφουμε ή ανταλλάσουμε τις "αθλητικές μας ανησυχίες" δεν είναι παρά ένα διάλειμα... όχι αυτοσκοπός...

Τώρα θα πω κάτι και θα ξαναγίνω η κακιά της παρέας αλλά δεν πειράζει... μόλις διάβασα τον τίτλο του θέματος " Οι Τρόποι μας" λίγο ως πολύ είχα καταλάβει που θα κατέληγε η συζήτηση... οχι γιατί είχα καμμιά αμφιβολία για την ποιότητα και την σοβαρότητα όσων αναζητούσες εκεί... ούτε για τις προσπάθειες των υπόλοιπων συμμετεχόντων να συζητήσουν πράγματι σοβαρά και με ευγένεια... αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μερικά θέματα που από την φύση τους οδηγούν κάπου αλλού... Θα έλεγα μάλιστα, ότι σε σχέση με άλλα ανάλογα θέματα, αυτό μάλλον έπεσε στα "μαλακά"... Εχουν δει τα μάτια μου πολύ πιο δυσάρεστες περιπτώσεις...

είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεσαι, σε κάποια κριτική που έγινε για το μακροσκελές των μηνυμάτων σου.... και σκέφτομαι μήπως αυτό είναι που πυροδοτεί όλες αυτές τις σκέψεις που καταθέτεις κι εδώ? δεν λέω κι εμένα κάνουν τα μάτια μου "πουλάκια" μετά την τρίτη σελίδα, αλλά αντιλαμβάνεσαι πως αυτό είναι απλά χιούμορ και καμμία διάθεση κριτικής.. μα και έτσι να ήταν... δεν φτάνει η κριτική που μας γίνεται κάθε φορά για να αναζητούμε επιπλέον κανόνες ... ή αν το κάνουμε πρέπει τότε να τους αναζητούμε σε κάθε κατεύθυνση...

για παράδειγμα...
να μην επιτρέπεται η είσοδος σε άτομα κάτω των "χ" μηνυμάτων σε συγκεκριμένα θέματα
να μην επιτρέπεται η δημοσίευση πάνω από "χ" μηνύματα ανά ημέρα
να μην επιτρέπεται η δημοσίευση μηνυμάτων πάνω από "χ" αριθμό λέξεων
να μην επιτρέπεται η δημοσίευση μηνυμάτων κάτω από "χ" αριθμό λέξεων
να μην επιτρέπεται η χρήση smilies
να μην επιτρέπεται η δημοσίευση ασύντακτων ή ανορθόγραφων ή σε greeklish μηνυμάτων
να μην επιτρέπεται η κατάθεση συγκεκριμένων απόψεων
να μην επιτρέπεται η κατάθεση διαφωνούντων απόψεων στο ίδιο θέμα (αυτό θα ήθελα πολύ να το δω... όλοι να συμφωνούν με όλους και άρα συμπέρασμα μηδέν...)

κάπως έτσι καταλήγει κανείς στην αστυνόμευση που αναφέρει η αγαπητή Zadok, αυτά είναι κάποια όρια που δεν θέλουν πολύ να ξεπεραστούν...

όπως βλέπεις αγαπητέ πρίγκηπα.... οι φούρνοι δεν έχουν να φοβούνται τίποτα...


G.



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 11:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 11:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποστολή..."ΣΚΟΥΠΑ".....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 12:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Galadriel

Αν εστιαζόμαστε στα κοινά σημεία που έχουμε και όχι στα σημεία που μας φέρνουν σε συγκρούσεις, θα καταλάβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλον.

Ειλικρινά, πιστεύω ότι εκφράζουμε (και οι δυό μας, και εμείς με τους υπόλοιπους) ίδιες έννοιες με διαφορετικούς τρόπους, γι αυτό κι έλεγα ότι είναι κρίμα να τσακωνόμαστε για το πώς κάποιος λέει τί ενώ στην ουσία λέμε σχεδόν το ίδιο.

Αν θεωρούσα ανούσια αυτά τα οποία λες ή αν δεν μου αρέσαν καθόλου οι τρόποι σου, θα σε αγνοούσα...αυτό κάνω όταν ενοχλούμαι πραγματικά από κάποιον...και χαίρομαι που παρ' όλο που δεν έχουμε επιτύγχει να κατανοούμε αρκετά (όχι να συμφωνούμε) ο ένας τον άλλον, ποτέ δεν αδιαφορήσαμε για αυτά τα οποία λέει ο καθένας.

Όπως έχεις πεί και εσύ, και εγώ, όλα έχουν την ώρα τους. Και η πλάκα, και η σοβαρότητα, και ο εσωτερισμός, και το ποδόσφαιρο...όλα. Θυμάμαι όταν είχα προτοέρθει στο site, ο πραγματικά συμπαθέστατος cybermaster, όταν είδε ότι τα πρώτα μου μηνύματα ήταν απλά, ανθρώπινα, ενθουσιώδη, όλο γλαφυρές ευχές για το νέο έτος, είχε εκφράσει την εξής απορρία: 'Μα είναι δυνατόν ένας άνθρωπος τόσο ενθουσιώδης για το φανταστικό, το μεταφυσικό, τον εσωτερισμό, τις θρησκείες, τις γνώσεις, να μιλάει συνέχεια για πράγματα άσχετα με αυτά;'

Όταν αργότερα άρχισα να μπαίνω με σοβαρότητα σε θέματα 'που καίνε' και χρειάζονται αρκετή, σοβαρή ανάλυση με λεπτούς τρόπους, και εκεί σχολιάστηκα ως σκληροπυρηνικός εσωτεριστής με παρωπιδικές απόψεις.

Κι εγώ τη χρυσή τομή ψάχνω ανάμεσα στον εσωτεριστή, τον αναζητητή, τον ψυχολόγο, τον πλακατζή, τον ποδοσφαιρόφιλο (α, ρε Πανάθα)...που θα μου πάει...(βλέπεις, κι εγώ ως Νεο Έλλην είμαι λίγο απ'όλα).

Αααααα, ναι, αυτό που είπες έτσι:


quote:
δεν φτάνει η κριτική που μας γίνεται κάθε φορά για να αναζητούμε επιπλέον κανόνες ... ή αν το κάνουμε πρέπει τότε να τους αναζητούμε σε κάθε κατεύθυνση...

Εγώ το είπα έτσι:

quote:
Αυτά που είπα δεν είναι βεβαιώσεις, αλλά απορρίες, πιστεύοντας ότι οι λύσεις που αναζητούμε, θα πρέπει να στοχεύουν συγχρόνως και ‘εσωτερικά’ και ‘εξωτερικά’. Αλλιώς, είτε θα καταντήσουμε εγκλωβισμένοι στον ‘μοναχισμό’, ή θα πνιγούμε σε αυτό που έχω προαναφέρει, ως Συλλογικό Ασυνείδητο και θα μαζοποιηθούμε.

Galadriel, όσο προσπαθούμε να εντοπίσουμε τα λάθη και μέσα και έξω από εμάς, κάποια στιγμή θα τα βρούμε ή τουλάχιστον θα γινόμαστε καλύτερα κατανοητοί...σε δύσκολες περιόδους όπου υπάρχουν προβλήματα εντός του χώρου του site δεν μας παίρνει να είμαστε διασπασμένοι...ας βρεθούμε όσο γίνεται ο ένας πλάι στον άλλο...σιγά, σιγά...και ειλικρινά το πιστεύω ότι στο τέλος δε θα μας χρειάζεται ούτε ένας κανόνας, ούτε ένας περιορισμός.

Πρέπει κάπως, να αρχίσουμε να ξεκολάμε από τις 'καχυποψίες' και τις 'φοβίες' που έχουμε ο ένας γα τον άλλον...έστω κι αν είναι λογικές, αναγκαίες και ωθούνται πραγματικά από υγιή ένστικτα.

quote:
είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεσαι, σε κάποια κριτική που έγινε για το μακροσκελές των μηνυμάτων σου.... και σκέφτομαι μήπως αυτό είναι που πυροδοτεί όλες αυτές τις σκέψεις που καταθέτεις κι εδώ?

Εδώ πρόκειται για μιά τακτική που έχω και την οποία έχω αναλύσει και αλλού. Συνηθίζω, όταν κάπου υπάρχει πρόβλημα, να το εστιάζω πάνω μου αποφεύγοντας να προβάλω τις προβληματικές καταστάσεις σε λόγια άλλων (όσο δύναμαι). Όταν πάλι εντοπίζω δυσλειτουργίες εξωτερικές (που να αφορούν άλλους δηλαδή), ή όταν κάτι δεν μου πάει καλά σε κάποιον, δεν βιάζομαι να τα ρίξω σε αυτόν ή αυτήν, αλλά παίρνω την 'κατάσταση' αυτή έξω από το άτομο που 'μπορεί' να την ενέχει και τη σχολιάζω εξωτερικά. 'Ετσι ώστε και να γίνει επισήμανση του προβλήματος ή μη, και να μην καταδικαστεί ο άνθρωπος...γιατί με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα ο άνθρωπος.

Τώρα να μου επιτρέψεις να δώσω με απόλυτη ειλικρίνια, ένα παράδειγμα που αφορά εμένα κι εσένα. Όταν είχαμε τις πρώτες μας 'λεκτικές επαφές' στα forums, αρχικώς παραξενεύτηκα με το στύλ σου...έλεγα από μέσα μου 'Μα καλά, τί τουπέ είναι αυτό...ή μάλλον, τί attitude? '

Αν εκείνη τη στιγμή καταδίκαζα τους τρόπους σου, ειδικότερα με καμιά ατάκα του στυλ 'Καλά, ποιά νομίζεις ότι είσαι?' θα καταστρέφονταν όλες οι ευκαιρίες που θα μας δίνονταν για να καταλαβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλον...όπως τώρα. (άσε που θα άρχιζε ο κάθε ανόητος να σχολιάζει κάπως έτσι...'Ναι, ναι την είδες πως μιλάει...άντε μωρέ το παλιοκόριτσο...και εκεί θα μπλέκαμε άσχημα...όλοι μας)

Άφησα τον καιρό να περάσει (ο χρόνος τα δείχνει και τα γιατρεύει όλα) και σιγά, σιγά άρχισα να σε καταλαβαίνω, σε σημείο σήμερα να μπορώ να σου πώ ότι μου είσαι αρκετά συμπαθής (ίσως αν αλλάξεις και ομάδα να σε συμπαθήσω λιγουλάκι παραπάνω ). Η ευγένειά που διαθέτω και προβάλω είναι και αυθόρμητη, και συνειδητή...δεν είμαι και ο πιό καλός άνθρωπος στον κόσμο, αλλά δεν είμαι 'απλά και μόνο' ένας καλός λογοπλάστης.

Σιγά, σιγά, με τον καιρό θα βρούμε τα κοινά σημεία που μας συνδέουν όλους μας...υπομονή και συνεχής προσπάθεια χρειάζεται.

Πολλά Φιλιά
The Prince of Pentacles

Υ.Γ. Galadriel, μερικές φορές βρίσκουμε όμορφα πράγματα σε ανθρώπους από τους οποίους δεν τα περιμέναμε ποτε...Σ' ευχαριστώ για αυτήν την κουβέντα που είχαμε...ασχέτως αν με έπιασε πάλι η λογοδιάρεια

‘Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo…Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...’

Edited by - prince_of_pentacles on 06/02/2005 12:49:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 13:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ πρίγκηπα,

quote:
όσο προσπαθούμε να εντοπίσουμε τα λάθη και μέσα και έξω από εμάς, κάποια στιγμή θα τα βρούμε ή τουλάχιστον θα γινόμαστε καλύτερα κατανοητοί...σε δύσκολες περιόδους όπου υπάρχουν προβλήματα εντός του χώρου του site δεν μας παίρνει να είμαστε διασπασμένοι...ας βρεθούμε όσο γίνεται ο ένας πλάι στον άλλο...σιγά, σιγά...και ειλικρινά το πιστεύω ότι στο τέλος δε θα μας χρειάζεται ούτε ένας κανόνας, ούτε ένας περιορισμός.

αυτό λέω πάνω κάτω κι εγώ... μόνο που το θέμα είναι το εξής...
μέχρι να μπορούν οι συμμετέχοντες να λειτουργούν ομαδικά, το να μπουν κάποιοι κανόνες και περιορισμοί θα οδηγήσει στο ακριβώς αντίθετο και σίγουρα ανεπιθύμητο αποτέλεσμα της διάσπασης...

όσο για το παράδειγμα σου.... ναι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το attitude που έχω και γι'αυτό είχα βγάλει και την αντίστοιχη προειδοποίηση στην παλιά μου ψηφιακή υπογραφή... οπότε σωστά το εντόπισες...

αλλά όπως έχω πει κι αλλού, αυτός ο χώρος μπορεί εξίσου να "δημιουργήσει τέρατα" αλλά και να αποκαλύψει την καλύτερη πλευρά μας... είναι στο χέρι και στην πρόθεση του καθενός από μας να γίνει...

χε χε.... όσο για τα υπόλοιπα... εγώ ένα έχω να απαντήσω : τα καλά κορίτσια πάνε στον Παράδεισο, τα κακά πάνε Παντού !

όσο για σένα αγαπητέ μου μέσα στο πλήθος των προτερημάτων σου , και λόγω της αστείρευτης καλοσύνης και μεγαλοψυχίας που με διακρίνει συγχωρώ τις "αθλητικές" σου τοποθετήσεις με βάση ότι, εκτός από μένα, κανείς άλλος δεν είναι τέλειος...


χμ... τώρα που το σκέφτομαι... ας πάρουμε την παραπάνω φράση μου ως παράδειγμα.. ξέρεις πόσοι είτε λόγω έλλειψης χιούμορ, είτε λόγω έλλειψης στοιχειώδους αντίληψης, είτε κακής πρόθεσης θα βιαζόντουσαν να βγάλουν το συμπέρασμα ότι θεωρώ τον εαυτό μου τέλειο? και άρα να προσπαθήσουν να με κατεβάσουν απ' το "καλάμι"? (εγώ ξέρω ήδη δυό - τρεις περιπτώσεις)...

το ότι όμως μπορούμε και μιλάμε όπως μιλάμε και υπάρχει μια σχετική κατανόηση των όσων λέμε, οφείλεται αποκλειστικά σε εμάς τους ίδιους και όχι σε κανόνες που ήδη ισχύουν ή στην επέμβαση της ομάδας των συντονιστών....

κατά τ'άλλα είπαμε... μη με συμπαθείς και πολύ για να αφήσουμε και κάνα φούρνο όρθιο


G.



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Galadriel

Όπως έχω ξαναπεί, οι συμπάθειες δεν οδηγούν πάντα σε καλό, γιατί μερικές φορές σημαίνουν ότι απλά συν-πάσχουμε και συν-παθούμε...δηλαδή, είμαστε και οι δύο ‘ασθενείς’ και διαρκώς μεταβιβάζουμε την ‘ασθένειά’ μας, ο ένας στον άλλο, και δεν γιατρευόμαστε ποτέ (αρρώστια η Πανάθα...γι’ αυτό κάπου, κάπου χαίρομαι όταν γνωρίζω κάναν ολυμπιακάκια). Αυτό, όμως είναι ένα θέμα, το οποίο θα ήταν καλό να το συζητήσουμε στο θέμα Ψυχή, σε κάποιο topic που να αφορά τους ψυχολογικούς ορισμούς της ‘προβολής’ και της ‘μεταβίβασης’.

Όσον αφορά τους φούρνους, μην ανυσηχείς, αλλά επέτρεψέ μου να δηλώσω ότι στα 28 χρόνια της ζωής μου υπήρξα ‘φούρναρης’ (αν εξαιρέσεις μερικές χιλιάδες από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα που έχω κάψει, με τον καιρό έμαθα να ‘ψήνω’ χωρίς να ‘καίγομαι’ ή να ‘καίω’ άλλους ).

Θα επαναφέρω την ουσία των γεγραμμένων μου, στο σημείο όπου εστιάστηκα στην αρχή του πρώτου μου κουραστικού post, ως απάντηση/πρόταση στο εν λόγω topic του Admin.

Πηρύνας ή μάλλον Εστία του Esoterica, θα πρέπει (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) να είναι οι ‘μακροχρόνιες και εμπράκτως αποδεδειγμένες ανθρώπινες σχέσεις’.

Όπως έχει επισημανθεί από αρκετούς εδώ μέσα, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει το αληθινό πρόσωπο του κάθε ενός/μιάς από εμάς και είναι φυσικό να γίνονται ‘προσεκτικές κινήσεις επαφής’ μεταξύ μας (για να μην πέσουμε στο άλλο άκρο και ‘φοβισμένοι’ κρυβόμαστε πάντοτε μέσα στο δωμάτιό μας, μπροστά από τον υπολογιστή).

Η άγνοια (όπως είχε πεί και η φίλη μας Zadok) δημιουργεί σημεία και τέρατα στο νου των ανθρώπων. Η μόνη λύση, απ’ ότι φαίνεται, είναι να γνωρίζουμε προσωπικά ο ένας τον άλλον, ώστε να βεβαιωθούμε (σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια) για τις προθέσεις και το ποιόν του κάθε ενός, με τον οποίο συναναστρεφόμαστε.

Κοιτάξτε τώρα, πόσο λεπτό και δύσκολο είναι το θέμα που προκύπτει.

Παίρνοντας μία πρωτοβουλία, με σκοπό την κατανόηση και την μεταξύ μας συνεννόηση, προ ολίγον ημερών, έστειλα στον Admin ένα mail με το ονοματεπώνυμό μου και το τηλέφωνό μου (το κινητό). Η πρώτη μου σκέψη ήταν να αρχίσει να σπάει σιγά, σιγά ο πάγος, αλλά τίθενται συγχρόνως πολλά ζητήματα.

Με αυτό τον τρόπο, μπορεί να υπάρξει μια πιό άμεση επαφή, απλή και ανθρώπινη. Όπως όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο στο χώρο όπου εργαζόμαστε και λέμε: ‘Γειά σας, με λένε τάδε, το αντικείμενό μου είναι αυτό, και αν χρειαστείτε τίποτε άλλο από εμένα, μη διστάσετε να με καλέσετε’. Χωρίς να παραβιάζεται η ασφάλεια και η ιδιοκτησία της προσωπικής μας ζωής...τα εν οίκο μη εν δήμο...όχι γιατί έχουμε κάτι να κρύψουμε, αλλά τα προσωπικά μας αφορούν αποκλειστικά εμάς τους ίδιους και αν θέλουμε να τα μοιραστούμε, το κάνουμε όποτε εμείς κρίνουμε ότι είναι σωστό.

Με μιά απλή ματιά στον κόσμο γύρω μας, μπορούμε εύκολα να παρατηρήσουμε ότι οι ‘άνθρωποι’ εκφράζουν ‘επιθετικές’ διαθέσεις με όλων των ειδών τους παρανοϊκούς τρόπους και είναι φυσικό να ανησυχούμε. Γι αυτό δε χρειάζεται να κοινοποιούνται όλα.

Απ’ την άλλη, όταν κάποια στιγμή διαπιστώνουμε ότι οι ‘επιθετικές διαθέσεις’ βρίσκονται κατά κάποιο βαθμό μέσα σε όλους μας (απλά εκδηλώνονται ανάλογα υπό τις κατάλληλες συνθήκες) τότε καταλαβαίνουμε ότι ο σκοπός είναι διπλός. Πρέπει να προσέχουμε και τον εαυτό μας από τους άλλους, αλλά και τους άλλους από εμάς τους ίδιους...ανθρώπινα και συνειδητά, χωρίς να εγκλωβιζόμαστε και να εγκλωβίζουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει.

Άλλος ένας λόγος, λοιπόν, που αποφάσισα να δώσω μερικά στοιχεία για τον εαυτό μου είναι ο εξής: ‘Σε περίπτωση που πράξω κάτι άδικο, βάσει και του Δικαίου και των κανονισμών του site, να υπάρχει ένας τρόπος να αναζητηθούν οι ευθύνες στο πρόσωπό μου’. Και το δηλώνω ευθέως, αν κάποια στιγμή αδικήσω κάποιον άνθρωπο (είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα), αποδεδειγμένα, όχι στα λόγια, αναζητήστε βοήθεια από τον Admin.

Από κει και πέρα, πιστεύω ότι τα παραπάνω δε θα μπορούσαν να αποτελέσουν τον κανόνα, λόγο της διαφορετικότητας που χαρακτηρίζει τους ανθρώπους. Ο καθένας σκέφτεται και δρά με τον δικό του τρόπο και λαμβάνει ανάλογα τις δικές του αποφάσεις (συνειδητά και οικιοθελώς)...αν ο τρόπος που εξέφρασα παραπάνω γινόταν κανόνας στο site, τότε ίσως να μπορούσαμε να μιλάμε για ‘πονηρού είδους αστυνόμευση’ ή ότι εγώ παραπέμπω σε κάτι τέτοιο.

Αυτό που ήθελα να προτείνω εξ αρχής, είναι : ‘ας προσπαθούμε να ερχόμαστε σε επαφή όσο γίνεται μεταξύ μας (φυσικά δεν είναι δυνατόν να βγεί κάποιος/κάποια, έστω για καφέ με 10000 άλλα μέλη, και με τα οποία δεν ξέρει τί να περιμένει) με σκοπό να μπορούμε να βγάζουμε εμπειρικά, ανθρώπινα συμπεράσματα. Το site είναι προβεβλημένη εικόνα ‘ανθρώπινων ψυχών’...άλλο η εικόνα, άλλο η ουσία…αν και πάλι δηλώνω ότι η πρότασή μου είναι τολμηρή...αλλά από την άλλη είναι εύλογο να αναρωτιέμαι...

Ούτως η άλλως ο κόσμος είναι μικρός. Κάποια στιγμή, σε κάποια πλατεία, σε κάποια διάλεξη, σε κάποιο στέκι, θα βρεθούμε από κοντά και θα τα πούμε (αν και για κάποιους αυτό έχει γίνει ήδη).

Όταν λέμε αγαπάμε το Esoterica, εννοούμε το site ή τους ανθρώπους που το απαρτίζουν και μας έχουν αποδείξει ‘μακροχρόνια, απλά, ανθρώπινα και εμπειρικά το ποιοί πραγματικά είναι); Στις μεταξύ μας επαφές φαίνεται αν κάποιος/κάποια απλά και μόνο γράφει, απλά και μόνο αντιγράφει, απλά και μόνο μιλάει, απλά και μόνο προπαγανδίζει, απλά και μόνο προβάλει, απλά και μόνο ‘γκομενίζει’, απλά και μόνο ‘πουλάει μούρη’, απλά και μόνο αστυνομεύει, απλά και μόνο...

Η αλήθεια δεν αποδεικνύεται με κείμενα, αλλά πρωτίστως βεβαιώνεται εντός του εαυτού και μετά επιβεβαιώνεται από τον συνάνθρωπο και τον Κόσμο ολόκληρο.

Πάνω σε αυτά θα ζητούσα τις γνώμες όλων σας

Μετά Τιμής
The Prince of Pentacles


‘Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo…Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...’Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους Φίλους/ες που τοποθετήθηκαν τις τελευταίες ημέρες σε αυτό το Θέμα με τόσες δημιουργικές προτάσεις, ιδέες και πάνω απ'όλα με δεδηλωμένη ή διαφαινόμενη Καλή Πρόθεση!

Σίγουρα το ζήτημα αυτό παίρνει μία πιο εξελικτική τροπή...

Ευχαριστούμε, ανάμεσα στα άλλα, για την ευκαιρία που μας δίνετε με την συμβολή σας και τις προτάσεις σας να αποκτήσουμε μία πληρέστερη εικόνα των αναγκών των Forums και να εμπλουτίσουμε, με πράγματα που είτε δεν είχαμε σκεφτεί, είτε δεν τα είχαμε σκεφτεί ολοκληρωμένα, τις υπηρεσίες, την δομή και τις λειτουργίες τους!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 18:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πρίγκιπα των πεντάγραμμων,

δε σου κρύβω ότι κουράστηκα να διαβάσω όλα τα ανωτέρω.

Προσωπικά, με έχει καλύψει η ξωτικιά μας galadriel:

quote:
κάπως έτσι καταλήγει κανείς στην αστυνόμευση που αναφέρει η αγαπητή Zadok, αυτά είναι κάποια όρια που δεν θέλουν πολύ να ξεπεραστούν...

Όσον αφορά στις προτάσεις μου, είναι η εξής μία:

Ας προασπίσουμε το δικαίωμά μας στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών, αλλιώς ας κλείσουμε το "μαγαζί κι ας πάμε σπίτι μας".

Λεπτομέρειες και λοιπά σχόλια αφορούν σε μη δημόσιες εκθέσεις κατά την άποψή μου, οπότε θα πρότεινα την χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, κοινώς "e-mail".

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 20:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω, πω, τι γίνεται εδώ...!!! Α! αυτό δεν το ήξερα ! Αμ, έτσι εξηγούνται πολλά. Για κάτσε να "την ψάξω" λίγο...

Μόλις διάβασα την ανακοίνωση του Admin, την τελευταία δηλ. ανακοίνωση και ήρθα, οδηγούμενος από ένα τζίνι που τυγχάνει μερικές φορές, να εμφανίζεται εμπρός μου και να μου κάνει διάφορα κόλπα και φακιρικά. Ο αριθμός των δικών μου μηνυμάτων δεν καλύπτουν το όριο συμμετοχής, τα 800 δηλ. συνεπώς δεν έχω δικαίωμα να συμμετάσχω στην ομάδα. Έτσι, μπορώ να μιλήσω ελεύθερα.

Όχι. Δεν θα πω τίποτε. Ένα τραγουδάκι μόνο θα αφήσω που έτσι - καθώς διάβαζα τα μηνύματα των παιδιών - ήρθε αβίαστα στην κούτρα μου για να την συγκλονίσει για μία ακόμη φορά. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικώς από τους υπεύθυνους για τούτη την άσχετη παρέμβαση, αλλά καταλαβαίνετε την θέση μου...

Από την μια το τζίνι, κι από την άλλη η... ευθύνη, που λέει κι ο Admin. Αρχίζει λοιπόν ένας Τσάκι Τσαν να εμφανίζεται μέσα μου...

"Πεντ' έξι αρπαχτήκανε βαθιά μεσ' το ΤΑΟ
κι εγώ τους παρατήραγα απ' τον φωταγωγό.
Οι μεν ήτανε Γιάνκηδες, οι δε ήταν Κινέζοι,
γίνανε κουλουβάχατα και τα παιδία παίζει
και κορυφούται η ένταση, προβλέπω μαύρη λύση
κι όποιος νικήσει τελικά, μονάχος του θα ζήσει.

Τι γυρεύεις μες στην Κίνα, Τσάκι Τσαν ?
Οι γροθιές σου εκατομμύρια τσάκισαν.
Δείρε τους μισούς μα όχι όλους,
τους Κινέζους, τους Τζαπάν και τους Μογγόλους.
Μην ξεχνάεις πως κι εσύ 'σαι κιτρινιάρης
και το μπούμεραγκ στην μούρη θα το πάρεις.
Τι γυρεύεις μες στην Κίνα, Τσάκι Τσαν ?

Παράτα πια μου φώναξαν την γη των τραγουδιών
και γίνε τίμιος έμπορος πυρηνικών βομβών.
Μολών λαβέ τους φώναξα και πήγαν να με φάνε
και ενωμένοι όλοι μαζί ακόμη με βαράνε.
Στην διεθνή αμνησία μου, θυμήθηκα τον Μάο
και πόσο ανεξίτηλα εσένα αγαπάω..." Μ.Ρασούλης

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Υ.Γ. Είμαι δίπλα σας. Α! το τζίνι μου είπε να σας πω, πως είναι κι αυτό δίπλα σας...


Edited by - Deva_Parinito on 15/05/2005 20:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 16:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Deva_Parinito, ευχαριστούμε οπωσδήποτε το τζίνι, αλλά ευχαριστούμε κι εσένα για το ότι είσαι δίπλα μας!

Όσον αφορά το "δικαίωμα συμμετοχής" θα ήθελα να πω εδώ προς όσους/ες διαβάζουν, κάτι που εσύ Deva_Parinito πιθανολογώ ότι το γνωρίζεις, ότι το Δικαίωμα πάντα κατακτιέται και κερδίζεται! Ποτέ δεν χαρίζεται!

Αυτό που το ESOTERICA, και περισσότερο αυτά που υπηρετεί με το έργο του, χρειάζονται είναι Συμμετοχή Καρδιάς, Αγνότητα Ψυχής και ώθηση για Πνευματικούς Αγώνες.

Σύμφωνα με τη δική μου Εμπειρία, σε καμία περίπτωση τα οποιαδήποτε "Κέρδη" που μπορεί να ακολουθούν τέτοια κίνητρα δεν υπερβαίνουν τα ίδια τα κίνητρα(εκτός από την Τελικό Σκοπό μάλλον, τον οποίον και δεν γνωρίζω, ούτε και αντιλαμβάνομαι παρά μόνο σε εξαιρετικά αμυδρές αντανακλασεις του δι'αναλογίας πάντα...), γιατί τα "Κέρδη" είναι Πρόσκαιρα, αποτελούν πάντα Βήματα για κάτι παραπάνω, ο "Αιώνιος Οδοιπόρος" πρέπει να τ'αφήσει στην άκρη εάν επιθυμεί να προχωρήσει παραπέρα, και εντέλει αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερο ότι μεγαλύτερη Σημασία έχει το ίδιο το Ταξίδι και οι Εσωτερικές Ενορμήσεις που παρακινούν σ'αυτό παρά τα οποιαδήποτε ενδιάμεσα βήματα(τα οποία όμως θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν διακαώς για όσο πραγματικά πρέπει να μας ενδιαφέρουν...)

Παρεκτράπην κι εγώ, όπως είδες Deva_Parinito, από το ζήτημα που πραγματεύεται αυτή η Συζήτηση...

Κάποιος/α για την "Ομάδα των Συνεργατών των Forums";;


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lull7
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 17:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lull7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σα νέο μέλος (με τον τρομερό αριθμό των 3 μηνυμάτων!!!!) θα με αφήσετε και μένα να πάρω μέρος στην ομάδα? Δε θα κάνω φασαρία, θα είμαι φρόνιμη... θα πάρω και ένα μικρό σκαμνάκι να κάτσω στη γωνία και βέβαια σα καλό μαθητούδι θα κρατάω αθόρυβα τις σημειώσεις μου, θα κάνω τις εργασίες μου, έτσι ώστε, που θα μου πάει... θα πάρω πτυχίο!!
Φιλικά,
Μια εκκολαπτόμενη ερευνήτρια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ...

ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΔΑ ΚΡΙΤΙΚΕΣ (ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ) ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ....

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ....

ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ.....

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ?????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το μήνυμα από ότι καταλαβαίνω αγαπητέ Avatargr απευθύνεται σε παλιούς και καινούργιους θα ήθελα να πω ότι ίσως να μην είναι το θέμα της κριτικής όπως αναφέρεις.

Για παράδειγμα εγώ, δεν είναι ότι δεν θέλω να βοηθήσω, εάν βεβαίως πιστεύετε ότι μπορώ,
απλώς δεν αναλαμβάνω τίποτα που δεν είμαι σίγουρη ότι θα το φέρω εις πέρας (θέμα ψυχοσύνθεσης), επειδή για μένα ο λόγος που δίνει κάποιος πρέπει να τηρείται, δεν θα μπορούσα να λέω δικαιολογίες μετά του στυλ είχα πολύ δουλειά,ήμουν κουρασμένη, κ.τ.λ.

Αυτό όμως που μπορώ, θέλω να κάνω και πιστεύω ότι το προσπαθώ είναι να μην σας δημιουργώ περισσότερα προβλήματα από ότι έχετε, να μην σας αναγκάζω να με κυνηγάτε από πίσω σκεφτόμενοι "τι θα γράψει τώρα πάλι αυτή", βεβαίως εάν κάνω λάθος θα ήθελα να μου το επισημάνετε.

Και ένας ακόμη λόγος είναι ότι πιστεύω πως το άτομο που θα κάνει μιά τέτοια δουλειά θα πρέπει να έχει και αρκετές γνώσεις, κάτι το οποίο εγώ δεν διαθέτω, πραγματικά για τα περισσότερα θέματα δεν γνωρίζω τίποτα, ότι αναφέρω είναι μόνο προσωπικές εμπειρίες, από όσα βιβλία έχω διαβάσει μου μένει μόνο μιά γνώση και αίσθηση που μου είναι δύσκολο να εξηγήσω σε άλλους.
Να φανταστείς ότι για ένα κομμάτι που έγραψα από ένα βιβλίο σε ένα από τα θέματα έψαχνα 1 ώρα στην βιβλιοθήκη να το βρώ.

Οπότε φαντάζομαι ότι αφού ισχύουν όλα όσα ανέφερα σε εμένα, μπορεί να ισχύουν και για άλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ pyramid ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Admin ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΙ...

ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ Η ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ..
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ....
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΜΑΣ...

ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ...

ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Όπως έχει επισημανθεί από αρκετούς εδώ μέσα, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει το αληθινό πρόσωπο του κάθε ενός/μιάς από εμάς και είναι φυσικό να γίνονται ‘προσεκτικές κινήσεις επαφής’ μεταξύ μας (για να μην πέσουμε στο άλλο άκρο και ‘φοβισμένοι’ κρυβόμαστε πάντοτε μέσα στο δωμάτιό μας, μπροστά από τον υπολογιστή).



αυτο δεν ισχυει για ολους φιλε μου.

πολλοι εδω μεσα γραφουν εχοντας δημοσιοποιησει το ονοματεπωνυμο τους, και εχουν γνωριστει με αλλα μελη, ειτε στις συναντησεις των μελων, ειτε κατ ιδιαν.


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ....

ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ.....



απο τη τελευταια συναντηση προβληματιζομαι για το αν θα πρεπει να δηλωσω εθελοντης ή οχι.


εχω επιλεξει συνειδητα αυτο το φορουμ για να γραφω και με ενδιαφερει ειλικρινα η θετικη του εξελιξη!


οντας κατα φυσην αντιεξουστης, αποτελει προκληση για μενα το να προσπαθησω να εξομαλυνω καταστασεις χωρις να ασκω εξουσια.

.


αλλα σε ερωτω: πιστευεις οτι οι αντιδρασεις απο καποιους (που εβγαζαν και βγαζουν σπυρακια οταν με διαβαζουν) θα ειναι θετικες, εστω ουδετερες, οταν με δουν με "τιτλο"?


μηπως δημιουργηθουν εντασεις μονο και μονο απο αυτον?

.

κατα τα αλλα νομιζω οτι οι καλες προθεσεις μου ειναι εμφανεις, αλλα αρκουν???

.


νασαι καλα!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 09:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι ακριβώς.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν θα μπορείς να εκφράσεις τις θέσεις σου χωρίς να χαρακτηρίζεται ο χώρος εξαιτίας σου.
Αναρωτιέμαι , οΑντμιν δεν έχει άποψη για τιποτε?η Αμαλία?
Θα ήθελα να ξέρω τις απόψεις τους στο 1/3 τουλάχιστον των θεμάτων που τοποθετήθηκα εγώ.
Ακροβατούν λεκτικά όταν είναι να πάρουν ή απλά δεν παίρνουν θέση σε καυτές συζητήσεις.
Να λείπει….ο τίτλος.
Σε ευνουχίζει.


-----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 13:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΚΛHΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
οντας κατα φυσην αντιεξουστης, αποτελει προκληση για μενα το να προσπαθησω να εξομαλυνω καταστασεις χωρις να ασκω εξουσια.
.
αλλα σε ερωτω: πιστευεις οτι οι αντιδρασεις απο καποιους (που εβγαζαν και βγαζουν σπυρακια οταν με διαβαζουν) θα ειναι θετικες, εστω ουδετερες, οταν με δουν με "τιτλο"?

μηπως δημιουργηθουν εντασεις μονο και μονο απο αυτον?


ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ τυχερουλη ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..
ΠΑΝΤΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...
ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου τυχερουλη.
Κι εγώ επίσης, όντας στον χώρο αυτό δυόμιση χρόνια, ότι έχω εκφράσει είναι άποψή μου και δεν έχω ποτέ αναγκαστεί να την καταπιώ.
Ωστόσο, έχω βάλει φρένο σε άλλα πράγματα, όπως το να βγαίνω έξω από τα ρούχα μου, να ειρωνευτώ όταν πιστεύω πως κάπου θα ταίριαζε (αν και αυτό δεν μπορώ να το κόψω τελείως ), να αφήνομαι σε κάθε συναισθηματική έξαρσή μου να γράφει εκείνη αντί για εμένα κ.λπ.
Πιστεύεις πως κάτι τέτοιο σημαίνει πως δεν μπορεί κάποιος να εκφράσει τις θέσεις του;
Αν και κινδυνεύω να "χαρακτηρίσω τον παρόντα χώρο" τολμώ να πω:

Ε, είσαι πολύ λάθος φίλε μου!!!


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

...να ειρωνευτώ όταν πιστεύω πως κάπου θα ταίριαζε (αν και αυτό δεν μπορώ να το κόψω τελείως )


αν δεν μου το κοψετε, και δεν προβλεπετε παρενεργειες (κυριε συντονιστα και κυρια διαχειριστρια) τοτε με χαρα μου να βαλω το χακι!


αν και ελπιζω να εχετε αναβαθμισει τις στολες σε κατι πιο ματριξ...

για την ενημερωση σας, μου πανε τα μαυρα δερματινα! (με πιρτσινια, προαιρετικα)

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 23:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κυρία*

quote:
έ να αφήνομαι σε κάθε συναισθηματική έξαρσή μου να γράφει εκείνη αντί για εμένα κ.λπ.

Βλέπω με ενδιαφέρον πως κυριαρχείς στο πάθος.
Αυτό σε κάνει περισσότερο ή λιγότερο ανθρώπινη?

quote:
να ειρωνευτώ όταν πιστεύω


Η ειρωνεία αν έχει βάσεις και διάθεση χιούμορ δεν είναι κακή


quote:
Πιστεύεις πως κάτι τέτοιο σημαίνει πως δεν μπορεί κάποιος να εκφράσει τις θέσεις του;

Ναι το πιστεύω.
Πείσε με τα μελλοντικά γραφομενα σου για το αντίθετο.


quote:
Ε, είσαι πολύ λάθος φίλε μου!!!


Μπορεί και να είμαι.
Τα λάθη ανθρώπινα.
Αλλά αν δεν είμαι?

*(Δεν είναι ειρωνεία η προσφωνηση,είναι σεβασμός ,το αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 02:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου τυχερουλη.

Ας τα πάρω ένα - ένα.

  • quote:
    Βλέπω με ενδιαφέρον πως κυριαρχείς στο πάθος.
    Αυτό σε κάνει περισσότερο ή λιγότερο ανθρώπινη?

    To συναισθηματικό πάθος, είναι ένα από τα στοιχεία της προσωπικότητάς μας, η οποία προσδιορίζεται και από άλλα, όπως ο τρόπος σκέψης, η ενεργητικότητά μας, η ιδιοσυγκρασία μας, κ.λπ.
    Ο προσδιορισμός "ανθρώπινη" δεν μπορεί να αναφέρεται μόνο σε κάποιο στοιχείο μας. Περιλαμβάνει όλες τις εκφράσεις μας, αλλά και πάλι δεν φτάνει να χαρακτηριστούμε άνθρωποι μόνο από τον τρόπο που εκφράζουμε την προσωπικότητά μας.
    Είναι ένα στοιχείο βαθιά μέσα μας αυτό, του οποίου η κατάκτηση μπορεί να μας κάνει περισσότερο ανθρώπινους. Τέτοιο, που ενώ το πάθος μπορεί να σε οδηγήσει κάποιες φορές ακόμα και σε ζωώδη συμπεριφορά, εκείνο βιώνει κάθε έκφρασή μας, ισορροπώντας την χωρίς να κυριαρχείται από αυτήν. Αν θέλαμε να συμφωνήσουμε με τους εμπνευστές της λέξης "άνθρωπος", θα λέγαμε πως το στοιχείο αυτό είναι εκείνο, που σε κάνει να κοιτάς ψηλά, αλλά και να πράτεις με αυτόν τον τρόπο.
    Μπορεί το πάθος να σε κάνει να έχεις υψηλούς στόχους και πράξεις;
    Αν ναι, τότε είναι ιερό πάθος και οδηγεί στην ανθρωπιά.
    Εάν όχι, τότε γίνεσαι έρμαιό του, υπηρέτης ενός ανεξέλεγκτου οχήματος, χωρίς συνειδητό στόχο και αιτία ύπαρξης.

    Βέβαια, θα ήθελα πολύ να κυριαρχώ στα πάθη μου και να μην τα αφήνω να κυριαρχούν αυτά σε εμένα. Εάν έλεγα πως το έχω καταφέρει, το πιθανότερο θα ήταν πως ψεύδομαι.
    Ωστόσο, προσπαθώ να κυριαρχώ στις όποιες συναισθηματικές εξάρσεις, στοχεύοντας στη δημιουργική τους χρήση. Κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα έυκολο, πιθανότατα χρειάζεται να πάρεις μία βαθιά αναπνοή, να ηρεμήσεις και να αξιολογήσεις τα πράγματα με ένα λιγότερο θολωμένο μάτι.

  • quote:
    Η ειρωνεία αν έχει βάσεις και διάθεση χιούμορ δεν είναι κακή

    Είναι πολύ ωραίο το χιούμορ.
    Κρίμα βέβαια που δεν έχουν όλοι την ίδια αίσθηση, οπότε μία χιουμοριστική παρέμβαση μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις.
    Θέλει μεγάλη προσοχή ο χειρισμός αυτής της νοητικής δεξιότητας.
    Και ιδιαίτερα, δεν πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα της υπεροψίας, που μπορεί πολύ ευκολότατα να κρυφτεί πίσω από μία εύστοχη χιουμοριστική παρέμβαση.
  • quote:
    quote:
    Πιστεύεις πως κάτι τέτοιο σημαίνει πως δεν μπορεί κάποιος να εκφράσει τις θέσεις του;

    Ναι το πιστεύω.
    Πείσε με τα μελλοντικά γραφομενα σου για το αντίθετο.



    Τυχερούλη, εδώ δεν θα φανείς και πολύ τυχερούλης. Εάν μέχρι στιγμής έχεις διαμορφώσει μία άποψη, δεν θα μπω στη διαδικασία να πράξω διαφορετικά μόνο και μόνο για να στην αλλάξω. Μπορώ ωστόσο να λάβω σοβαρά υπόψην μου αυτά που γράφεις, θεωρώντας πως εμπνέονται από καλή πρόθεση.
    Στην αρχική σου παρατήρηση, γράφεις πως θα ήθελες να ξέρεις την άποψη τη δική μου π.χ. για τουλάχιστον το 1/3 των θεμάτων όπου την έχεις εκφράσει εσύ. Αναφέρεσαι σε καυτές συζητήσεις. Ποιές εννοείς καυτές; Όπου υπάρχουν διαπληκτισμοί; Η δική μου θέση - μιας και ομιλώ για το άτομό μου - είναι ξεκάθαρη, όσον αφορά το συγκεκριμένο φαινόμενο. Από κει και πέρα, έχεις σκεφτεί πως πιθανόν, να μην ανήκει στη σφαίρα των ενδιαφερόντων μου το ποιος είπε σε ποιον τι και γιατί, εάν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν bysexual και άλλα τινά που πότε - πότε κάνουν καυτά τα θέματα;

Αυτά για την ώρα.
Ξέρεις, για περισσότερες απόψεις, χρειάζεται και περισσότερος χρόνος...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 03:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ....

ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ.....



απο τη τελευταια συναντηση προβληματιζομαι για το αν θα πρεπει να δηλωσω εθελοντης ή οχι.


εχω επιλεξει συνειδητα αυτο το φορουμ για να γραφω και με ενδιαφερει ειλικρινα η θετικη του εξελιξη!


οντας κατα φυσην αντιεξουστης, αποτελει προκληση για μενα το να προσπαθησω να εξομαλυνω καταστασεις χωρις να ασκω εξουσια.

.


αλλα σε ερωτω: πιστευεις οτι οι αντιδρασεις απο καποιους (που εβγαζαν και βγαζουν σπυρακια οταν με διαβαζουν) θα ειναι θετικες, εστω ουδετερες, οταν με δουν με "τιτλο"?


μηπως δημιουργηθουν εντασεις μονο και μονο απο αυτον?

.

κατα τα αλλα νομιζω οτι οι καλες προθεσεις μου ειναι εμφανεις, αλλα αρκουν???

.


νασαι καλα!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


ΙΔΕΑ!
---και αφου διαβασα τον αγαπητο J.B.GD--που με βρισκει.. να συμφωνω και να επαυξανω..ως προς τα συνειδητα επι των εσω..--

ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ ΤΥΠΟΥ ΜΑΤΡΙΞ...
ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ;

ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ CODE 001..
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ CODE 002...
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ CODE 003....
KAI ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ...ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ.. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΤΕΙ ΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΤΑΙ Η ΠΡΑΓΜΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ...:)

ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ADMIN RELOADED?

θεωρω πως τουτη η πρωτογενηs ιδεα θ' αρεσει τοσο στα μελη "λατρεις του μυστηριου"...οσο + σε μας του ...καλλιτεχνες του χωρου.Ρ


καλη συνεχεια επι τω εργω...

Atma unlimited




cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/05/2005 03:06:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 07:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις, για περισσότερες απόψεις, χρειάζεται και περισσότερος χρόνος...


Έγινες απόλυτα κατανοητή.
Θα ήθελα να πω περισσότερα αλλά θα τα πω εν καιρώ γιατί πετάω σήμερα.

----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy